Page 1

YIL : 10

SAYI : 607

TARİH : 12 ŞUBAT 2018

GÜNLÜK BAĞIMSIZ SİYASİ E-GAZETE

GERİ DÖNECEKLER

Varını yoğunu Down antika eşyalara Sendromlular yatırdı bu kafede çok Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kamil Ocak mutlu Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan şehir meydanıyla ilgili olarak, “Çalıştayın ardından ortaya çıkan projeyi halkımızla paylaşacağız, onların beğendiği proje üzerinde çalışacağız” dedi.

Gaziantep’te engellilere yönelik istihdamı arttırmak amacıyla açılan hizmete giren Mutlu kafede, down sendromlular mutluluk saçıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından masal parkında açılan Mutlu Kafede tamamıyla down sendromlu çocuklar çalışıyor. Oldukça mutlu olduğu gözlenen down sendromlu çalışanlara vatandaşlarda ilgi gösteriyor. Down sendromlu çocukların sosyal hayata katılımı ve kendilerine güvenlerini kazanmaları amacıyla kurulan Mutlu Kafede, toplamda 6 çocuk garsonluk yapıyor. Müşterilerle sohbet eden çocukların sosyal iletişimlerinin geliştiği gözlenirken, kafeye gelen müşterilerinde oldukça mutlu olduğu gözlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtına değinen Şahin, “Bu ilk değil. Cumhurbaşkanımızın ön görüsü ve cesaretiyle uluslararası hukuka uygun olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla sınır ötesi müdahaleye Fırat Kalkanı Operasyonuyla Cerablus’ta başlattık, burada hayat normalleşti, ardından El-Bab’ta bu operasyon genişledi, şimdi de Zeytin Dalı

Harekatı kapsamında Afrin’de özellikle Kilis ve Hatay’ı ilgilendiren iki ana damardan çalışıyoruz. Mehmetçiğimize çok güveniyoruz, ordumuzun müthiş bir alan tecrübesi var, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz teknolojik olarak kendini güçlendiriyor. Milli ve yerli savunma sanayisinin alt yapısı hızlı bir şekilde oluşuyor. Belediye başkanı olarak herkesin kendi topraklarına bir an önce dönmesini istiyoruz.

Gaziantep’te yaşayan Hanifi Özaslan, 20 yıldır satın aldığı antika eşyalara evini, arsasını ve emekli maaşını yatırdı. Özaslan, antikanın kendisi için bir hastalık olduğunu belirtti. Babasının da antikacı olduğunu söyleyen Hanifi Özaslan, eski eşyaları aldıklarını ve zamanla bu antikaların kendisinde bağımlılık oluşturduğunu söyledi. 20 yıldır antika eşyalar satın aldığını ifade eden Özaslan, antikaların arasında oturmadan duramadığının altını çizdi. Köydeki evini ve baba mirası arsasını da satıp antika eşyalara yatırdığını belirten Özaslan, halen emekli maaşını da bu işe yatırdığını söyledi. İçinde antika eşyaların bulunduğu 3 katlı tarihi bir ev alan Özaslan, 6 bin parçadan daha fazla antika eşyası bulunduğunu ifade etti.


SANKO Sanat Galerisi’nde sergi

Ayağı takılarak dereye düşen çocuk boğuldu

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde ayağı takılarak dereye düşen 9 yaşındaki çocuk boğuldu. Edinilen bilgiye göre, Hamidiye

Ressam Asuman Barka Sevdinli, Sanko Sanat Galerisi’nde “Döngü-II” temalı 5’inci kişisel resim sergisini açtı. Sergi açılışında yaptığı konuşmasına, Gaziantep’te sergi açmasına ev sahipliğiyaptığı için Sanko Ailesine teşekkür ederek başlayan ressam Sevindili, resimlerini Adana’da evinde bir oda ve balkonu kapatıp oluşturduğu atölyede tuvale aktardığını söyledi. “Atölyenin evinizde olması sizin istediğiniz zaman resim yapabilmenize olanak sağlıyor” diyen Sevindili, “Döngü mantık terimi olarak, bir önermeyi, ikinci bir önermeyle, onu da dönüp birincisiyle tanımlamaya kalkışmanın yoludur. Doğada insan, hayvan, bitki gibi her canlının var oluş nedeni var. Her biri yaşam zincirinin bir halkasıdır, olmazsa olmazıdır” dedi. Resim yapmayı bir insanın kendini ifade etmedurumu hayata dair duygu düşüncelerin aktarılması olarak tanımlayan Sevdinli, “Resim yapmaya 1998 yılında

amatör ve hobi olarak başladım.Tuval üzerine karışık boya tekniği kullanarak resimlerimi yapıyorum. Resimlerimde kumaş kabartma (kumaşın üzerine boya gibi sürülür ütülenince kabarır) ve inşaatlarda kullanılan macunlarından boyalarına kadar kullanıyorum. Tuvallerimi kendim hazırlıyorum. Duygumu ve düşüncemi hangi malzeme ile yapabileceksem onu kullanıyorum. Resimlerimde yapmak istediğim bugünkü yaşamı sorgulamak.Amacım; Anadolu’da yaşamış ve miras kalmış olan kültürü tanıtmak, araştırmak, öğrenmektir. Bizi biz yapan değerleri anlamak ve anlatmaktır. Bu yüzden Anadolu’da yaşamış kültürlerin kendilerini ifade etmekte kullandıkları semboller, figürler ve benzeri şeylerden yola çıkarak oluşturduğum kompozisyon ve sembollerle bugüne ait insan yaşamını ilgilendiren görüşlerimi ve duygularımı resmediyorum” şeklinde konuştu.

kırsal Mahallesi’nde 9 yaşındaki Muhammet Bilal Gülsümbül, sel yatağının oluşturduğu dereden karşıya geçerken ayağı kayarak dereye düştü. Birlikte olduğu arkadaşlarının ailesine haber vermesi üzerine olay yerine gelen Nurdağı itfaiyesi çocuğu kurtarmak için seferber oldu. İtfaiye erlerinin müdahalesi sonrası çocuk sudan çıkarılarak 112 ambulansı ile Nurdağı devlet Hastanesine kaldırıldı. Uzun süren müdahale ve kalp mesajına rağmen Muhammet Bilal Gülsümbül hayatını kaybetti. Çocuğun cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırılırken, anne Şengül ve Baba Yusuf Gülsümbül sinir krizi geçirdi.


Down Sendromlular bu kafede çok mutlu

Gaziantep’te engellilere yönelik istihdamı arttırmak amacıyla açılan hizmete giren Mutlu kafede, down sendromlular mutluluk saçıyor.

Gaziantep’te engellilere yönelik istihdamı arttırmak amacıyla açılan hizmete giren Mutlu kafede, down sendromlular mutluluk saçıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından masal parkında açılan Mutlu Kafede tamamıyla down sendromlu çocuklar çalışıyor. Oldukça mutlu olduğu gözlenen down sendromlu çalışanlara vatandaşlarda ilgi gösteriyor. Down sendromlu çocukların sosyal hayata katılımı ve kendilerine güvenlerini kazanmaları amacıyla kurulan Mutlu Kafede, toplamda 6 çocuk garsonluk yapıyor. Müşterilerle sohbet eden çocukların sosyal iletişimlerinin geliştiği gözlenirken, kafeye gelen müşterilerinde oldukça mutlu olduğu gözlendi. Kafede çalışan çocuklar ise, çok mutlu olduklarını belirterek, “Mutlu

Kafede çalışmaya başladık, eskiden evde otururduk ve çok sıkılırdık, şimdi burada insanlara çay kahve yapıp veriyoruz. İnsanlar bize çok iyi ve sıcak davranıyor. Hem para kazanıyoruz hem de sosyalleşiyoruz” diye konuştu. Kafeye gelen müşterilerden Ömer Faruk Akdoğan ve Aziz Karahan ise, “Evim buraya çok yakın açıldığından bu yana hemen hemen her gün geliyoruz. Mutlu kafeden çok memnunuz. Down sendromlu çocukların burada çalışmasından çok mutlu oluyoruz. Onlarında topluma kazandırılıp dışlanmaması lazım. Bizde her an engelli olabiliriz. Çok güzel bir uygulama yapılmış. Servisi down sendromlu çocuklar yapıyor görünce çok sevindik“ diye konuştu.

Varını yoğunu antika eşyalara yatırdı

Gaziantep’te yaşayan Hanifi Özaslan, 20 yıldır satın aldığı antika eşyalara evini, arsasını ve emekli maaşını yatırdı. Özaslan, antikanın kendisi için bir hastalık olduğunu belirtti. Babasının da antikacı olduğunu söyleyen Hanifi Özaslan, eski eşyaları aldıklarını ve zamanla bu antikaların kendisinde bağımlılık oluşturduğunu söyledi. 20 yıldır antika eşyalar satın aldığını ifade eden Özaslan, antikaların arasında oturmadan duramadığının altını çizdi. Köydeki evini ve baba mirası arsasını da satıp antika eşyalara yatırdığını belirten Özaslan, halen emekli maaşını da bu işe yatırdığını söyledi. İçinde antika eşyaların bulunduğu 3 katlı tarihi bir ev alan Özaslan, 6 bin parçadan daha fazla antika eşyası bulunduğunu ifade etti. Özaslan antikanın kendisinde bir bağımlılık oluşturduğunu vurgulayarak, “20 yıldır Gaziantep’te antikacılıkla uğraşıyoruz. Antikacılık baba mesleğimdir. Köy kasaba şehir şehir gezerek eski eşyaları alırdık. Zamanla bu eski eşyaların değerli olduğunu anladım. Buradan merakım başladı. Kayda değer eşyaları alıyoruz. Ve bunları meraklılarına satıyoruz. Yaklaşık 6 bin parça antika eşyam var” dedi. “Emekli param, evim, arsam her şeyimi antikaya yatırdım” Her şeyini antikalara yatırdığının altını çizen Özaslan, “Bu bende bir hastalık haline gelmiş. Gün geldi ekmek paramı bile bir antika parçasına verdim. Köydeki evimi, arsamı satarak antika eşya aldım. Emekli maaşımı halende antika eşyalara yatırıyorum. Bu bende bir sevdadır. Sabah 8.00’de geliyorum akşama kadar antikaların arasındayım. Eve gittiğimde yerimde duramıyorum çünkü antikaya çok alıştım” diye konuştu.


Gaziantepspor: 0 - Adana Demirspor: 3

Gaziantepspor Spor Toto 1. Lig’in 21. haftasında sahasında Adana Demirspor ile karşılaştı. Mücadeleyi Adana Demirspor 3-0 kazandı. Maçtan dakikalar 35. dakikada gelişen Adana Demirspor atağında sol kanattan yapılan ortada ceza sahası içinde karambol çıktı. Ceza alanı dışından top önüne düşen Aıres Geırton düzgün vuruşla topu kalecinin uzanamayacağı köşeye bırakarak takımını öne geçirdi. 0-1 46. dakikada Adana Demirspor atağında sağ kanattan topla buluşan Atakora çalımlarla kaleciyle karşı karşıya kaldı. Atakora düzgün bir vuruşla kaleciyi mağlup ederek farkı ikiye çıkarttı. 0-2 90+1. dakikada ara pasla topla buluşan Tambe kaleciyle karşı karşıya kaldı. Tambe’nin vuruşunda top Gaziantepsporlu oyunculardan da sekerek ağlarla buluştu. 0-3

MAÇIN ARDINDAN NE DEDİLER ?

Spor Toto 1. Lig’in 21. haftasında 3-0 biten Gaziantepspor - Adana Demirspor maçı ardından her iki takım teknik direktörü açıklamalarda bulundu.

Spor Toto 1. Lig’in 21. haftasında 3-0 biten Gaziantepspor - Adana Demirspor maçı ardından her iki takım teknik direktörü açıklamalarda bulundu. Gaziantep Teknik Direktörü Oktay Derelioğlu oyuncularının iyi mücadele ettiğini söyleyerek, “Oyuncularım iyi mücadele etti. Ancak gol atamadık. Çok genç bir takımız, elimizdeki mevcut oyuncularımızla devam etmek zorundayız, çünkü transfer yasağımız var. Gaziantepspor çok zor bir dönemden geçiyor. Maalesef bu

takım çok yalnız bırakıldı. Ama buna rağmen oyuncularım mücadelesine devam ediyor. Geldiğimden beri üstüne koyarak gidiyoruz” dedi. Adana Demirspor Teknik Sorumlu Mustafa Uğur ise, “3 puan almak bizim için moral oldu. Mutluyuz. Adana Demirspor’un bundan sonraki hedefi seri galibiyetler almaktır. Biz her maça 3 puan almak için çıkacağız. Önümüzdeki maçlara daha iyi hazırlanıp üst sıralara tırmanmak istiyoruz” diye konuştu.

Stat: Gaziantep Kalyon Hakemler: Ramazan Keleş xx, Cumhur Altay xx, Cemal Alpay Gaziantepspor: Selçuk x, Şenol Can x, Zeki x (Yunus dk. 56 xx), Mustafa Emirhan x, Oktay x, Müslüm x, Erdal x (Ahmet dk. 46 xx), Gökhan x, Mehmet Kasım x (Harun Enes dk. 79 x), Yusuf x, Deniz x Yedekler: Adnan, İbrahim, Hüseyin, Mustafa Nacar Teknik Direktör: Oktay Derelioğlu Adana Demirspor: İsmail Şahmalı xx, Yiğitcan xx, Kubilay xx, Atakora xxx, Tambe xx, Adil xx, Geırton Aıres xxx (Mustafa Yılmaz dk. 85 ?), Batuhan xx, Erhan xx, Polıtylo xx (Savaş dk. 60 xx), Atabey xx (Mendy dk. 68 x) Yedekler: Kurtuluş, Tolgahan, Canpolat, Ömer, Erkam, Sezer Teknik Direktör: Mustafa Uğur Goller: Margues (dk. 35), Atakora (dk. 46), Tambe (dk. 90+1) (Adana Demirspor) Sarı kartlar: Adil, Savaş, Batuhan (Adana Demirspor), Gökhan, Deniz (Gaziantepspor)


SURİYELİLER GERİ DÖNECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kamil Ocak Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan şehir meydanıyla ilgili olarak, “Çalıştayın ardından ortaya çıkan projeyi halkımızla paylaşacağız, onların beğendiği proje üzerinde çalışacağız” dedi. “Suriye’nin gerçek sahipleri topraklarına dönecek“ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Zeytin Dalı Harekâtına değinen Şahin, “Bu ilk değil. Cumhurbaşkanımızın ön görüsü ve cesaretiyle uluslararası hukuka uygun olarak Suriye’nin toprak bütünlüğü ve halkımızın güvenliğini sağlamak amacıyla sınır ötesi müdahaleye Fırat Kalkanı Operasyonuyla Cerablus’ta başlattık, burada hayat normalleşti, ardından El-Bab’ta bu operasyon genişledi, şimdi de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’de özellikle Kilis ve Hatay’ı ilgilendiren iki ana damardan çalışıyoruz. Mehmetçiğimize çok güveniyoruz, ordumuzun müthiş bir alan tecrübesi var, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz teknolojik olarak kendini güçlendiriyor. Milli ve yerli savunma sanayisinin alt yapısı hızlı bir şekilde oluşuyor. Belediye başkanı olarak herkesin kendi topraklarına bir an önce dönmesini istiyoruz. 7 yıldır büyük bir ev sahipliği yaptık, insani, vicdani olarak evimizi açtık, soframızı açtık, gönlümüzü açtık. Ancak onların boşalttığı bölgeleri, PKK, DEAŞ, PYD/ YPG gibi terör örgütleri doldurdu. Bölgede huzur koridoru oluştuğu zaman bölge terör örgütlerinden temizlenmiş olacak, topağın gerçek sahipleri vatanına dönecek, böylece yükümüz hafifleyecek. Bu yüzden halkımız bu operasyonu destekliyor, benimsiyor. Bölgeye istikrar gelirse bölgenin kalkınması da büyümesi de daha güçlü olacak. Bu coğrafya, bize güçlü olmamızı, bize güçlü bir ordu, güçlü bir millet, güçlü bir kardeşlik hukuku içerisinde olmamızı emrediyor. Çünkü bölgede bitmeyen bir hesap var. Adı ne olursa olsun, milletin huzurunu ve güvenliğini bozan gruplar hiç bitmiyor, isimler değişiyor ancak hesap bitmiyor. Bu art niyetli grupların hesaplarını bozmak için çok akıllı, uyanık olmalıyız, kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. İmparatorluklar kurmuş bir milletiz, biz herhangi bir millet değiliz. Bu millet necip ve faziletli bir millet. Cumhurbaşkanımız da bu milletin gücünü arkasına alarak bu dönemi, tarihe altın harflerle geçirecek” ifadelerini kullandı. “Halkımızla olan muhabbet güvene dönüştü“ 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler öncesinde hazırladığı 1027 projeyle yola çıktıklarını aktaran Şa-

hin, “Bu projeler ya başladı ya devam ediyor ya da bitmek üzere bu kadar zor zamanda bu kadar ciddi bütçe sorununa rağmen halkımıza verdiğimiz sözü tutmamız onlarla aramızdaki muhabbeti güven ilişkisine dönüştürdü. Biz birbirimizi seviyoruz ama Büyükşehir belediye başkanı söylerse yapar güvenini kazandık” şeklinde konuştu. “Suda indirim işyerlerine de yansıyacak“ Türkiye’nin en büyük Kalite Kontrol Laboratuvarını hizmete açtıklarını aktaran Şahin, suyun, şehir şebekesine verilmeden önce fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin yapıldığı laboratuvar binasını 2 bin 500 metrekareye kurduklarını hatırlattı. Türkiye’nin Melen’den sonra ikinci büyük içme suyu projesi olan Düzbağ İçmesuyu Projesi’yle Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ beldesinden doğan, Fırat Nehri’nin bir kolu olan Göksu Çayı Gaziantep’e akıtacaklarını anlatan Şahin, 500 kişilik bir ekiple 24 saat çalışmalar kesintisiz devam ettiği projenin yüzde 40’ının tamamlandığını bildirdi. Kartalkaya Barajı’ndan gelen eski boruların, 2,60 metre çapındaki çelik borularla değiştirildiğini, kayıp kaçak oranında ciddi düşüşler sağlanınca meskenlerde yüzde 15 oranında suda indirime gitme kararı aldıklarını aktaran Başkan Şahin, projenin tamamlanmasıyla indirimlerin işyeri faturalarına da yansıtılacağını, bu konuda vatandaşlardan biraz daha sabır göstermelerini istedi. Sosyal içerikli çalışmalar hakkında bilgi veren Şahin, “Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan ‘Bağımlılıklara Yönelik Koruma, Önleme ve Rehabilitasyon Alanında İşbirliği Protokolü’ kapsamında önceden belirlenen riskli 20 mahallede saha çalışmalarına başladık, ben de katılıyorum. Dumlupınar Mahallesi’nden başlatılan çalışmalar, İncilikaya Mahallesi’nden devam etti, önümüzdeki günlerde 18 mahallede aileler, uyuşturucuya yönelik mücadele konusunda bilinçlendirilecek. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğüyle ortak saha çalışmalarında; tütün, alkol, madde ve teknoloji bağımlılığının zararlarını anlatıyoruz. Şimdi ekiyoruz zamanla karşılığını alacağız.

Bu iş, bir anda düzelmez biz zihinleri iyi beslersek uyuşturucu kullanımını baştan önlemiş olacağız. Down sendromlu çocukların sosyal hayata katılımı ve kendilerine güvenlerini kazanmaları amacıyla Masal Parkı içerisine bin hafta önce Mutlu Kafe’yi, hizmete açtık. Kafede down sendromlu 8 çocuk, garsonluk yapacak, müşterilerle sohbet edecek, sosyal iletişimlerini geliştirecek. Çok güzel oldu. Bu kafe vatandaşlarımızın ilgi odağı oldu” ifadelerine yer verdi. “Bizim sigorta atarsa Avrupa’nın sigortası da atar“ Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa’dan Dünya’ya göçü anlattığını hatırlayarak, “Avrupa bugüne kadar bu meselede üç maymunu oynadı, ‘Nasıl olsa benim sınırım değil beni ilgilendirmez’ dedi. Yasa dışı göçlerin kendilerini etkilemeye başladığı zaman, bu işi Türkiye’nin geri kabul anlaşmasıyla çözmeye çalıştı. Toplantıda, ‘Türkiye ve Gaziantep bir sigortadır, bizim sigortamız atarsa Avrupa’nın sigortası atar, bizi iyi dinleyin bizim çözümlemelerimize kulak verin, bu sorun sizi de yakar o yüzden daha güçlü bir model üzerine çalışalım’ dedim. Bu sefer daha dikkatli dinliyorlar, sorunu çözmeye çalışıyorlar, iki yıl önceki gibi değiller. Bugüne kadar yok saydıkları meselenin çözümü için, ‘biz çaresiz kaldık bize akıl verin’ bakışını gördüm. Bizlere akıl veren Avrupa bu meseleden bizden akıl alma noktasına geldi” dedi. Türkiye’ye örnek projelerden biri olarak gösterilen Kuzey Şehir Projesinde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Şahin, “TOKİ bizim en büyük paydaşımız. 8,5 milyon metrekare alanda 50 bin konutun yükseleceği, yaklaşık 250 bin nüfusun yaşaması düşünülen “Kuzey Şehir”de ilk etapta 3 bin 500 bitti. Biz altyapı çalışmalarını yürütürken bir taraftan da yol açıyoruz bu yol her yola benzemiyor. 5’inci Organize Sanayi Bölgesinden 5 kilometre yol açtık. O bölgeden ağır vasıtalar geçtiği için buraya bir yol açtık. Organize Sanayi Bölgesi Araban yolu üzerindeki Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nin yanında Nurgana’da gördüğümüz viyadükler gibi 17 kilometrelik yol yapıyoruz. Bu yol, hem Kuzey Antep’e gitmek, hem de Kuzey Antep’ten Aktoprak’a

gitmek için çok önemli, ikinci bir çevre yolu olacak. D-400 karayolunda yol genişletme çalışması yaptık, ihtilaflı bur durum ortaya çıktı, bizi çok yordu, bu yolun alternatifi yok. Bir gecede Erikçe Yolu’nu açmak zorunda kaldık. Halkımız çok yoruldu onlar yorulunca biz de yoruluyoruz. Bu yol D-400’ün alternatifi olacak. 80 milyonluk çalışma sonucu halkımızın artık bir B planı olacak. Şehri açma, ulaşımı dar bölgeden çıkarıp genişletme ulaşım ağını yayma açısından önemli görüyorum” ifadelerini kullandı. “Sulak alanı görünce vuruldum“ Şahin, Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Sulak Alanı Ekopark Projesi’nin hazırlandığını aktararak, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, KarkamışNizip Taşkın Ovası Sulak Alanına yönelik çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Projeyle, Teras Alanı, Plaj, Su Altı Araştırma Merkezi, Rehabilitasyon Alanları ve Ekopark’ın yer alacağı 5 bin 500 dönüme doğa harikası bir mekan kurulacak. 197 kuş türü ve 71 farklı canlının barınacağı sulak alanda, vatandaşlarla doğa adeta bütünleşecek. Ben burayı ilk gördüğümde şok oldum. Çok sayıda Avrupa ülkesi gezdim ama ben burası kadar güzel bir yer gördüm adeta vuruldum. Fırat’ın tüm güzelliği var, Birecik Karkamış, arasındaki gördüğünüz coğrafya muhteşem bir yeşil alan, sulak alan. Hemen inceleme başlattık, şu an Manyas kuş cennetinde yaşayan kuş çeşidi kadar kuş çeşidi var. Nesli tükenmekte olun Fırat kaplumbağası, çizgili sırtlan, bölgeye özel canlılar bölgenin zenginliğini oluşturuyor. Hemen bir uygulama projeyi hazırlattık. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’yla görüştük ve burasını uluslararası sulak alanı ilan edeceğiz” ifadelerine yer verdi. birlikte 250 dönüm büyük bir alan ortaya çıkacak. Ticari alanlar olmayacak ama Avrupa’daki meydanlarda küçük alışveriş yerleri, kafeler ve kiliseler var. Burada önyargılardan uzak yaşayan bir meydanı nasıl inşa etmemiz gerektiğini bilimsel bir şekilde bakmamız ve bunun gereğini halkımız için yapmamız gerekiyor. Herkese yer var gönül darlığına gerek yok”diye konuştu.


Biz De Varız Gazetesinin 607.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek dijital gazetesi

Biz De Varız Gazetesinin 607.sayısı  

Gaziantep'in ilk ve tek dijital gazetesi

Advertisement