Page 1

6-12 EYLÜL YIL 2 SAYI 50

ENGELLİLERİN İLK VE TEK GAZETESİ

VİCDANSIZL AR Behiye CEYLAN, dokuz yaşında ve doğuştan işitme engelli. Ailesi Behiye nin duyabilmesi adına tüm imkansızlıklarına rağmen küçük yaşlarda cochlear implantı <işitme cıhazı> taktırmışlar ve Behiye duymaya başlamıştı. Ne olduysa geçtiğimiz günlerde oldu ve Behiye nin can damarı olan işitme cihazı çalındı.Çok pahalı olan işitme cihazının yeniden alınması ise ailesi için imkansız çünkü Behiye nin üç tane daha kardeşi var ve ne yazık ki babası Yusuf CEYLAN işsiz.Gazetemize konuşan baba Yusuf CEYLAN “Kızımın cihazının çalındığını gördüğümde dünyam yıkıldı hakeza kızımında öylesine, işitme cihazı varken bizi duyabiliyor ve tepki veriyordu şimdi ise bu mümkün değil, ne yapacağımı bilemiyorum çok çaresizim, işsiz olduğum için bu cihazı almam mümkün değil yardımseverlerden bize sahip çıkmalarını istiyorum” diye konuştu.

ORMAN BAKANLIĞI 80 ENGELLİ ALACAK Çevre ve Orman Bakanlığı, Anadolu da ki müdürlüklerinde istihdam etmek üzere 80 engelli personel alacak.Konu ile ilgili bir açıklama yapan bakanlık yetkilisi 2010 yılı içerisinde engelli personel alımının gerçekleşeceğini belirtti,ayrıca 80 engelli personel alımının ardından çevre ve orman bakanlığının engelli personel açığının ortadan kalkacağını kaydetti. 80 engelli işçinin çalıştırılacağı alanlar ise; 5 adet Orman Mühendisi, 5 adet Çevre Mühendisi, 3 adet Bilgisayar Mühendisi, 3 adet Kimya Mühendisi, 4 adet Biyolog, 4 adet Veteriner Hekim, 4 adet Şehir Plancısı, 5 adet Teknisyen, 11 adet Mutemet ve 36 adet Memur alınacaktır. Bahse konu alımı ile ilgili detaylı bilgi daha sonra Devlet Personel Başkanlığı’nın web sayfasında yayınlanacaktır.

www.bizdevarizgazetesi.org

İSMAİL TUNÇ DİYOR Kİ...

5. sayfada...


www.gaziantep-bld.gov.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

3

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

ŞİMŞEK: ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TÜRKİYE İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI Şato Restoran’da düzenlenen ve yaklaşık bin yedi yüz kişinin katıldığı iftar yemeğine, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti Milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Halil Mazıcıoğlu, Özlem Müftüoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin ve çok sayıda Ak Parti teşkilat mensubu katıldı. İftar yemeği programının açılış konuşmalarını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, iftar yemeğine gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirtti. GÜZELBEY: TÜRKİYE’DE YILLARDIR YAPILACAK GÜZEL ŞEYLERE HAYIR DİYEN BİR ZİHNİYET VAR Gaziantep’in her gün daha güzelleşip ve geliştiğini söyleyen Güzelbey “ Bugün iftar yemeğini verdiğimiz bu mekan ve çevresi Gaziantep’in en güzel mekanlarından biridir. Bu mekanda bizler park yaparken bugün hayır kampanyası başlatan muhalefet o zaman bu parka hayır demişti. Kendilerine sivil toplum kuruluşu adını verdikleri 24 kişilik muhtelif gruplar gelip parkı protesto etmişlerdi. Bu grup içersinde ne yazık ki benim de 30 sene hizmet ettiğim tabipler odası vardı. Şimdi tabipler odasını bu parka davet ediyorum gelip görsünler” dedi. Türkiye’de yıllardır yapılacak güzel şeylere hayır diyen bir zihniyetin var olduğunu dile getiren Güzelbey “ Yıllar önce İstanbul’da Boğaz köprüsünün yapılmasına karşı çıkan zihniyet bugünde Türkiye’nin demokrasileşmesi için yapılacak referanduma da hayır diyor. Bu hayırcı ve istemezikci insanları aklıselime davet ediyorum. Değerli Bakanım ve milletvekillerimiz başta olmak üzere Ak Parti teşkilatımızın iftar yemeğimize göstermiş oldukları ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Güzelbey, Ak Parti teşkilatına Türkiye’nin gelişmesi için 12 Eylül Referandum seçim kampanyasında evet oyu için yoğun çalışmalarını istedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı konuşmada, 12 Eylül’de yapılacak referandumda, daha çok hak ve özgürlük, birinci sınıf demokrasi,

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, AK Parti Teşkilatına iftar yemeği verdi

iyi işleyen bir hukuk sistemi, Türkiye’nin gelişmesi için ‘’evet’’ diyeceklerini söyledi. Şimşek, “Artık söz ve karar millette. Ama maalesef Türkiye’de gördüğünüz gibi ne muhalefet ne de diğer kesimler Anayasa değişiklik paketinin içeriğiyle ilişkili bir tartışma yapmıyorlar, içeriğiyle ilgili konuşmuyorlar. Çünkü paketin içeriğiyle ilgili konuşurlarsa bütün vatandaşlarımızın ‘evet’ diyeceği ortada’’ dedi. Anayasa paketi ile fişlemeye, askeri ve diğer kurumsal vesayete son vereceklerini belirten Şimşek, “Anayasa değişikliği Türkiye için bir dönüm noktası. Onun için sizden istirhamım, Anayasa değişikliği paketi içinde ne var bakın ve bunu herkesle paylaşın. Biz, bu Anayasa paketi ile Avrupa standartlarında bir yargı, Avrupa standartlarında bir demokrasi,

ATATÜRK MÜZESİ’NİN İHALESİ YAPILDI Bey mahallesinde Atatürk Müzesi yapılmak üzere Sani Konukoğlu tarafından Büyükşehir Belediyesine bağışlanan geleneksel Antep Evinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi ihalesi yapıldı. Bu konuda açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Büyükşehir Belediyesi olarak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan vefa borcumuzu ve bağlılığımızı göstermek amacıyla şehrimizde ona layık bir “Atatürk Müzesi” yapmayı kararlaştırdık. Restorasyonuna başlanılan müzenin, teşhir ve tanzimi yapılarak Gaziantep’e yeni bir müze daha kazandırılacaktır. Bu müze Gaziantep için çok önemli bir müzedir. Çünkü Gazi adıyla anılan şehirde Gazi Mustafa Kemal adına bir müze yapılması bizim için büyük bir onur ve sevinç kaynağıdır. Zaten, Bey Mahallesinde de bir cephe sağlıklaştırması projesini yürüttük ve tamamladık. Bu kapsamda müzenin bulunduğu mahallenin de özgün kimliğini korumasıyla müze, tarihi kent dokusu içerisinde hayat bulacaktır” dedi.

ÇOŞKULU ŞENLİK Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7.si gerçekleştirilen Ramazan Şenlikleri konserler ve düzenlenen etkinliklerle dolu dolu geçiyor. Bu yıl şenliklerde Gaziantep’in yerel sanatçılarının ağırlıklı olarak sahne alması vatandaşlar tarafından büyük beğeni ile karşılanıyor. 100. Yıl Kültür Parkı Amfi Tiyatro içerisinde düzenlenen konserlere büyük ilgi gösteren vatandaşların yer bulmakta zorlandıkları gözleniyor. Her akşam Gaziantep’in yerel sanatçılarından birinin sahne aldığı konserlerde sanatçıların seslendirdikleri parçalara dansları ve yaptıkları vokallerle eşlik eden vatandaşlar Amfi Tiyatroyu bayram yerine çeviriyorlar.

YAYIN SAHİBİ İsmail TUNÇ www.bizdevarızgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com

İLETİŞİM 0 342 232 32 52

dünyanın en gelişmiş ülkelerinin standartlarında vatandaşa hak ve özgürlük veriyoruz. Dolayısıyla siz bu pakete sahip çıkarsanız, Türkiye son 8 yılda yaptığı sıçramayı devam ettirecek. Muhalefet, bu paketi bir iktidar oylamasına dönüştürdü, bu Türkiye için büyük bir talihsizlik. Lütfen buna sahip çıkın.’’diye konuştu. Anayasa değişiklik paketinin Türkiye’nin geleceğinin oylanması olduğunu, Türkiye’nin daha ileriye gideceğini belirten Şimşek, parti teşkilatımız ile birlikte bu iftar programını tertipleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr .Asım Güzelbey’e bu birlikteliği sağladığı için teşekkür etti.

İDARE MERKEZİ Kozanlı Mah. Kastel Başı Sk. No:12/B Şahinbey - GAZİANTEP

Cuma akşamı ortaoyunu ve gölge oyunu gösterilerinin ardından şenlikler kapsamında sahne alan Pop Star Hüsnü, tribünleri dolduran gençleri seslendirdiği hareketli parçalarla coşturdu.

Grafik Tasarım Kadir AKARSU FİYATI 2.5 TL

BASKI

EFE TANITIM MATBAACILIK Kocaoğlan Mah. Kenan Evren Blv.No: 35 Kat:2 GAZİANTEP


www.bizdevarizgazetesi.org www.sahinbey.bel.tr 4 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ BU MİLLET CANINI VE MALINI ORTAYA KOYMUŞTUR 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “30 Ağustos Zaferiyle milletimiz, kendi iradesi ve rızası dışında dayatılan her türlü plan ve oyunu iman ve inancıyla tarihin karanlık sayfalarına nasıl gömebileceğini dosta ve düşmana bir kez daha göstermiştir.”dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramını 88.inci yılında bir kez daha büyük bir bayram olarak kutlamanın heyecanı, coşkusu ve mutluluğu içinde olduklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu açıklamasında: “Bu zafer, kahraman milletimizin yediden yetmişine, kadınından erkeğine, malından canına tüm varlığını ortaya koyarak, hürriyet ve bağımsızlığın bedelini ödediğinin simgesi olmuş ve tarihteki şerefli yerini almıştır.

ŞAHİNBEYDE MUSTAFA CİHAT KONSERİ Şahinbey Belediyesi tarafından Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve gölge oyunu, ibiş, orta oyunu, illizyonist gösterilerinin de yer aldığı gecede havai fişek gösterileri ile sahne alan Mustafa Cihat ezgileri ile izleyenlerin beğenisini kazandı.

Şahinbey Parkı Amfi Tiyatro’da düzenlenen şenliğe maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Tüm vatandaşların Ramazan ayını kutlayarak birlik, beraberlik ve hoşgörünün yoğun olduğu bu ayda bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sanatçımıza bu güzel eserlerini bizlerle buluşturduğu için teşekkür ediyorum. Bizler her ay ulusal bir sanatçıyı burada sizlerle buluşturmayı hedefliyoruz. Şahinbey Parkımız 280 dönüm alana sahip olup, içinde oturma alanları, yürüyüş alanları, amfi tiyatrosu, teleferiği, dağ kızağı olan bir yer olacaktır. Bu park için en büyük oyun gurubunu aldık. Önümüzdeki günlerde kurumu yapılacaktır. Bu parkımız tüm donatıları ile aralık ayı sonunda hizmete girecektir. Ayrıca Dünya ve Türkiye’den 20 eserin yer aldığı Miniatürk’üde bu parkımızın içine yaptık. Sizler hizmetin en iyisine layıksınız şeklinde konuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı konuşmada: “Böyle güzel etkinlikler düzenleyerek sizleri bir araya getiren Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum. Ailenizle birlikte bayaramlara çıkmak nasip etsin. Şahinbey’de gerçekten güzel hizmetler yapılıyor. Bizler bu çalışmaları takdir ediyoruz.”dedi. Daha sonra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başkan Tahmazoğlu sanatçı Mustafa Cihat’a buket vererek, teşekkür ettiler.

Bu

duygularla,

Cumhuriyeti’nin

kurucusu

başta Büyük

Türkiye Önder

Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, Gaziantep’li halkımızın ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarının Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.”dedi.

YEDİTEPE DE HUMMALI ÇALIŞMA DEVAM EDİYOR İlçe genelinde yol açma, dolgu, asfalt kaplama ve yama ile mıcırlama çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Şahinbey Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri Yeditepe Mahalleside hummalı bir çalışma sergiliyor. Ekipler 67, 89, 106, 108, 111 ve 112 Nolu sokaklarda bir yandan bordür çalışması yaparken, diğer yandan da kod, dolgu ve mıcırlama çalışması tamamlanan sokakları asfaltta hazır hale getiriyor. Yapılan hizmetlerden dolayı çok memnun olduklarını ifade eden Yeditepe Mahalle sakinleri, sağolsun belediyemiz bizim bölgede hummalı bir çalışma sergiliyor. Bir sokağa girdiklerinde tüm eksiklerini tamamlayarak gidiyorlar. Yollarımız açılıyor. Toprak yollarımız asfaltla kaplanıyor. Kaldırım olmayan sokaklarımızın kaldırımları yapılıyor. Bu yüzden yapılan hizmetlerden çok memnunuz. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekiplerine teşekkür ediyoruz.”dediler.

ŞAHİNBEY DEN 1500 KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ

Şahinbey Belediyesi Ak Parti İl, İlçe, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Muhtarlar, Mahalle Temsilcileri, İl genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve BBP üyelerine iftar yemeği verdi. Kırkayak Antep sofrasında verilen ve yaklaşık 1500 kişinin katıldığı iftar yemeğine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekili Nevzat Pakdil ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu’da katıldı. Tüm protokol üyelerinin de bulunduğu iftar yemeğinde konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek, Ramazan ayının hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşan Ramazan bayramı sonrasında yapılacak olan referandumla inşallah çifte bayram yapacağız. iftar yemeğinde sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duydum.”dedi. Yemekte konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu güzel iftar sofrasında bir arada olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, yaklaşan referandum oylamasında neden evet denilmesi gerektiği konular üzerinde açıklamalar yaptı.


www.bizdevarizgazetesi.org

www.sehitkamil.bel.tr

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

BAŞKAN FADILOĞLU ORTAK YAYIN PLATFORMUNUN KONUĞU OLDU Ortak Platform tarafından hazırlanan program’ın bu haftaki konuğu Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu’ydu. Ortak platformu oluşturan Kanal 27, Olay Tv, GRT Tv, Hisar Tv, Mega Tv’i temsilcileri ile Şehitkamil Belediyesi Bülbülzade Tesislerinde bir araya gelen Başkan Fadıloğlu, yapılan çalışmalar konusunda bilgi verirken gündeme dair soruları da cevapladı.

Dülükbaba bambaşka oldu Başkan Fadıloğlu Dülükbaba ile ilgili; “Gaziantep’in sahre zamanı eylül ayında başlar. Bu sene havaların sıcak olmasından dolayı yeşillendirme çalışmalarımız istediğimiz düzeyde gitmedi. İnşallah bu ayın sonundan itibaren Dülükbaba tam anlamıyla hizmete girmiş olacak. Çok büyük çocuk oyun grupları, alışveriş birimleri, spor aletleri, koşu parkuru ve çevre düzenlemeleri ile bambaşka bir Dülükbaba ortaya çıkıyor” dedi. Başkan Fadıloğlu; “Sayın Başbakanımız Beyaz Umutlar Projesini çok beğendi” Başbakanın ziyareti sırasında Şirinevler Beyaz Umutlar Projesine dikkat çektiğini vurgulayan Başkan Fadıloğlu; “Sayın Başbakanımızdan özellikle beyaz umutlarda çok olumlu tepkiler aldık. Bizler bu projeyi daha da genişleterek devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. “1+1 Sosyal Konutlar Hızla İlerliyor” Devam eden projelerden de bahseden Başkan Fadıloğlu; “Bir evi tam olarak bitirerek nasıl bir daire olacağını göstermek istedik almak isteyen kardeşlerimiz nasıl bir eve sahip olacaklarını bilmesini istedik. Bizim amacımız bu evleri en uygun ödeme koşulları ile dezavantajlı vatandaşlarımıza sunmaktır. Tabi ki alt gelir grubundaki belli bir ödeme yeteneğine sahip vatandaşlarımızdan başvuruları alacağız ve başvuruları yapılan çalışmalar ile değerlendireceğiz. Ödemeler ise evlere geçtikten sonra yapılacak. 1+1 Sosyal Konutların İnşası noktasında planlanandan çok daha önde gidiyoruz. Ayrıca peyzaj çalışmalarına

da başlayarak mayıs ayında her şeyi ile bitmiş halde teslim edeceğiz” diye konuştu. “ŞKM, büyük tiyatro oyunları, gösteri ve konserlere ev sahipliği yapacak” Kültür Merkezine ŞKM ismini verdiklerini söyleyen Başkan Fadıloğlu; “ Kültür merkezini çok sık ziyaret ederek çalışmaları keyifle izliyoruz. İnşaat çok hızlı ilerliyor. Bir taraftan çatı işlemeleri yapılırken bir taraftan da yapı işleri devam ettiriliyor. Kültür merkezimizde özellikle sahne tam bir tiyatro merkezi halinde olacak. Burada çok büyük tiyatro oyunları, gösteriler, konserler düzenlenebilecek. Havalandırmasından tutunda, engelli vatandaşlarımız için oluşturulan sistemlere kadar birçok özelliği içinde barındıran Merkezimizin kompleks yapısına uygun olarak ona ŞKM yani Şehitkamil Kültür Merkezi ismini verdik” dedi. Şehir dışından gelen hasta refakatçilerinin gönül rahatlığı ile kalabilecekleri bir merkez oluşuyor” Başkan Fadıloğlu, hastaya yakınları için Üniversite hastanesi yakınlarına yapılan merkez için ise; “Üniversite hastanesinde kalan hastaların şehir dışından gelen yakınları banklarda ve hastane içindeki, muhtelif yerlerde kalıyorlardı. Bunu gidermek için Üniversite hastanemin yakınında Şehir dışından gelen hastaların refakatçilerinin kalabilmesi için yatakhane, kafeterya, çamaşır odası, dinlenme salonu gibi bölümlerden oluşacak ve üniversitemiz tarafından yönetilecek bir merkez yapıyoruz.” diye konuştu.

BAŞKAN FADILOĞLU BASINLA BULUŞTU Gaziantep’teki yerel ve ulusal basın camiasının temsilcileri Şehitkamil Belediyesi tarafından düzenlenen iftar yemeğinde buluştu. Güzel bir ortamda geçen yemekte, Gazete, TV ve Ajans temsilcileri ile sohbet eden Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu; “Amacımız, güzel bir ortamda düşüncelerimizi karşılıklı ifade etmektir” dedi. “Karşılıklı Olarak Düşüncelerimizi Sizlerle Paylaşmak İstiyoruz” Yemeğe katılan temsilcilere belediye çalışmaları ve projeler konusunda bilgi veren Başkan Fadıloğlu, onların bu konudaki fikirlerini de aldı. Başkan Fadıloğlu iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada; “Ramzan’ın ruhuna uygun bir ortamda

güzel bir iftar yapmak istedik. Aynı zamanda sohbet ederek düşüncelerimizi sizlerle paylaşmanın uygun olacağını düşündük. Sorunlarınızı, sıkıntılarınızı karşılıklı konuşarak çözüm yolları bulmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

5

NEDEN EVET

Dezavantajlı kesimler olan; Kadınlarımız, Çocuklarımız, Özürlülerimiz, Yaşlılarımız, Şehitlerimizin dul ve yetimleri ve gazilerimizin, her alanda avantajlı olmalarına “Evet” demektir. * Çocuk istismarının önüne geçilmesine “Evet” demektir. * Kişisel verilerin ancak kanunlarla öngörülen hallerde veya kişilerin açık rızası ile işlenebilmesine “Evet” demektir. * “Fişleme”nin tarihe karışmasına “Evet” demektir. * İnsanların kendileriyle ilgili kaydedilen bilgilere rahatlıkla ulaşmasına, yanlışsa düzeltebilmesine, rahatsız ediciyse, ortadan kaldırılmasına imkan sağlamaya “Evet” demektir. * Yurtdışına çıkış özgürlüğünün genişletilmesine “Evet” demektir. * İdarenin her türlü iş ve eyleminden dolayı haksızlığa uğrayan, uygunsuz bir muamele ile karşılaşan vatandaşların, mahkemeler dışında şikayetlerini iletebilecekleri bir Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kurulmasına “Evet” demektir. * 12 Eylül Darbesi’ni yapan darbecilerin ve onların yardımcılarının hesap verebilmelerine imkan hazırlamaya “Evet” demektir. * Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan atılan insanların mahkemelerde haklarını arayabilmelerine “Evet” demektir. * Mahkemelerin “yerindelik denetimi” yapamayacağına “Evet” demektir. * Mahkemelerin kendisini halkın iradesiyle seçilen hükümetlerin yerine koyamamasına “Evet” demektir. * Yargı bağımsızlığını güçlendirmeye ve yargı tarafsızlığını sağlamaya “Evet” demektir. * Askeri mahkemelerin görev alanının, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlarla sınırlandırılmasına “Evet” demektir. * Sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına son vermeye “Evet” demektir. * Askeri mahkemelerde de mahkemelerin bağımsızlığı ve hakim teminatını sağlamaya “Evet” demektir. * Anayasa Mahkemesi’nin yapısını tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi çağdaş ve geniş katılımlı bir şekle dönüştürmeye “Evet” demektir. * Vatandaşlarımızın Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunma haklarına “Evet” demektir. * Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’den yapılan başvuruların azaltılmasına “Evet” demektir. * Türkiye’nin, dünyadaki insan hakları imajına olumlu katkı sağlamasına “Evet” demektir. * Tüm hakim ve savcılarımızın kendileriyle doğrudan ilgili olan HSYK üyelerini seçmede söz sahibi olmalarına “Evet” demektir. * HSYK’nın ayrı bir binası, sekreteryası ve bütçesinin olmasına “Evet” demektir. * HSYK’ya bağlı müstakil bir denetim mekanizmasının oluşturulmasına “Evet” demektir. * HSYK üyeleri ile Anayasa Mahkemesi’ne seçilecek üyelerin seçiminde seçim adaletini sağlamaya yönelik “nispi temsil” sistemine “Evet” demektir. * HSYK’nın kuruluşu ve işleyişinde kapalı devre sistemine son vermeye “Evet” demektir. * HSYK’nın yapısını, hukuk sistemi oturmuş ülkelerdeki standart ve yapıya yükseltmeye “Evet” demektir. * HSYK’nın ihraç kararlarının yargı denetimine tabi tutulmasına “Evet” demektir. * Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olma imkanına “Evet” demektir. * Memura grev hakkının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına “Evet” demektir. * Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesine “Evet”demektir. * Devlet Memurları ve diğer kamu görevlilerine verilen uyarma ve kınama cezalarına yargı yolunun açılmasına “Evet” demektir. * Emekli memurların da toplu sözleşmeden yararlanmasına “Evet” demektir. * Ekonomik ve Sosyal Konsey’in anayasal güvenceye kavuşturulmasına “Evet” demektir. * Esnafın, sanatkarın, tüccarın ve sanayicinin hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarında söz sahibi olmasına “Evet” demektir. * 12 Eylül Darbe Anayasası’nın kısmen de olsa değişmesine “Evet” demektir. * Demokratik standartların ve hukuk devleti anlayışının yükseltilmesiyle daha çok uluslararası sermaye girişine “Evet” demektir. * Demokratik standartlarla büyümeyi doğru orantılı hale getirmeye “Evet” demektir. * İnsanları, ekmekle özgürlük arasında tercihe zorlayan anlayışa son vermeye “Evet” demektir. * Kanuni formalitelerin ve keyfi kararların, zenginlik ve refahı arttıracak ekonomik kararları boğmasına mani olmaya “Evet” demektir. * Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçmeye “Evet” demektir. * Gücün kanunundan, kanunun gücüne geçişe “Evet” demektir.


6

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

www.gto.org.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

GTO DAN PAKİSTANA YARDIM Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan yardım kampanyasına 10 bin TL nakdi yardımda bulunma kararı aldı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Pakistan’daki afetle ilgili olarak görevlendirilen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Türkiye’de başlattığı kampanyaya destek vermenin ‘bir insanlık görevi’ olduğunu belirtti.

felaketini büyük bir üzüntü içerisinde izliyoruz. Pakistan bizim kardeş halkımızdır. Onların yaşadıkları bu felaket yüreklerimizi sızlatıyor. Pakistan Halkının acılarını biraz olsun dindirmek. Onlara bu zor günlerinde destek olabilmek amacıyla Türkiye’nin değişik kurumları yardım kampanyaları açtılar. Çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Pakistan halkına destek için bir yardım kampanyası başlattı. Gaziantep Ticaret Odası olarak biz de bu kampanyaya 10 bin lira nakdi yardımda bulunma kararı aldık.” BAŞKAN ASLAN’DAN GTO ÜYELERİNE ÇAĞRI Başkan Aslan, GTO üyesi firmaların yaşanan bu drama kayıtsız kalmayacaklarına Milyonlarca kişinin zarar inandığını da ifade ederek, sözlerigördüğü Pakistan’daki sel fela- ni şöyle sürdürdü: ketine yardım konusunda tüm ”Yaşanan sel felaketinin kurumların gücü oranında sefer- ardından tüm dünya yaraların ber olması gerektiğini ifade eden sarılması için harekete geçmişken, Başkan Aslan, şunları söyledi: Üyelerimizin bu dram karşısında “Pakistan’da günlerdir çok ciddi kayıtsız kalmayacağını biliyoruz. acılar yaşanıyor. Hakikaten bu sel Oda olarak yaptığımız yardımın

yanında üyelerimizin de bu yardım kampanyasına ayni ve nakdi yardımlarıyla destek olmalarını bekliyoruz. Bölgede ibret verici büyük bir insanlık dramı yaşanıyor ve böyle bir durumda herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bu bir insanlık görevidir. Yaşanan bu felaket karşısında mağdur olan ve sayıları milyonlarla ifade edilen yardıma muhtaç insanlara sırtımızı dönmek Türk insanına yakışmayacaktır. Özellikle de bu insanlar Kurtuluş Savaşı’nda ve sonrasında Türk halkına destek veren dost ve kardeş ülke Pakistan halkı olunca konuya daha duyarlı yaklaşılacağını umut ediyorum.” Başkan Aslan, 17 Eylül 2010 tarihine kadar sürecek olan yardım kampanyasına bağışlarıyla destek olmak isteyecek üyelerin, nakdi yardımlarını TOBB Pakistan’a Yardım Kampanyası: T.Halk Bankası Ankara Çukurambar Şubesi’nde açılan TR 110001200131100016100002 nolu TL hesabına gerçekleştirebileceklerini de sözlerine ekledi.

G T O B O Ş K A N I A S L A N : D İ K K AT L E R E KO N O M İ D E O L M A L I Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Ekonominin yoğun gündemi ortada dururken, ülkenin suni gündemlerle meşgul edilmesinin sorunları ağırlaştıracağından endişe ettiklerini söyledi. Başkan Aslan, “Gündemdeki gelişmeler her ne olursa olsun ekonomi ihmal edilmemelidir” dedi. GTO’nun Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Zeki Yağcı’nın başkanlığında ve meslek komitelerinin de katılımı ile yapıldı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında gündemdeki gelişmeleri değerlendirip, Odanın çalışmaları ile ilgili olarak meclis ve komite üyelerine bilgiler verdi. Konuşmasında, ekonominin genel görünümüne bakıldığında makro anlamda toparlanmanın devam ettiğine dikkat çeken Başkan Aslan, karşılıksız çekler ve protestolu senetlerde iyileşmenin yanında, işsizlikte düşüşün sürdüğünü, ancak tabanda sıkıntılar olduğunu ve ekonominin asla ikinci plana bırakılmaması gerektiğini savundu. Konuşmasında, ekonomide çözüm bekleyen sorunlar olduğuna da işaret eden GTO Başkanı Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda ekonomideki iyimser hava

devam ediyor. Ekonomi iyiye giderken ve ekonominin yoğun gündemi ortada dururken, biz iş dünyasının en büyük sıkıntısı ülkenin suni gündemlerle meşgul edilerek ekonomi unutuluyor olmasıdır. İş dünyasının en büyük şikayeti ekonominin önüne başka gündemlerin geçmesidir. Bugünlerde yaşananlar bu şikayetlerimizi haklı çıkarıyor. Ekonomide önümüzdeki günler için alınması gereken tedbirler var. Bunlar için bugün önlem alınmaması halinde, ileride zararları telafi etme şansı olmaz. Ekonomi işleyen bir süreçtir. Ötelenip, ertelenemez. Şu anda kimse ekonomiyi konuşmuyor. Başka konular ekonominin önüne geçti. Ekonomideki çok ciddi sıkıntılar unutuldu. Oysa tüm dikkatler ekonomide olmalı ve ekonomideki sıkıntılarda unutulmamalı.”


www.bizdevarizgazetesi.org

www.gso.org.tr

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

7

İŞ ALEMİNİN SESİ BU KADAR GÜÇLÜ ÇIKABİLİYORSA BUNUN SEBEBİ TOBB UN GÜÇLÜ BİR KURUM OLMASIDIR Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Türkiye’de iş aleminin sesinin rahat ve gür çıkmasının, yurt dışında da Türk iş aleminin net şekilde organize olmasının tek sebebinin TOBB’un güçlü, etkin ve verimli bir kurum olmasından kaynaklandığını söyledi. Yalçıntaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyesi ve Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran’ın TOBB yapısının değiştirilip sembolik bir teşkilata dönüştürülmesine yönelik açıklamalarına ilişkin olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de iş dünyasının menfaatleri adına yapılacak en son şeyin TOBB’un varlığını tartışmak olduğunu ifade etti. Böyle bir açıklamanın bir iş adamından gelmesinin Türk iş dünyası açısından talihsiz olduğunu dile getiren Yalçıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’(TOBB aradan çekilsin, iş dünyası küçük gruplar halinde örgütlensin, her grup kendi menfaatini savunsun ve bu çarpışmadan her kim galip çıkarsa onun dediği olsun) demek, Türk özel sektörünün birliğine, bütünlüğüne ve etkinliğine yapılabilecek en büyük kötülük herhalde. Sadece lobisi güçlü olanın, sesi çok çıkanın, hükümete yakın olanın sesini duyuracak değil; Türkiye’deki sesi az duyulan iş dünyası gruplarının da sesini duyuracak bir teşkilata ihtiyaç vardır. Bu teşkilat da TOBB’dur.’’ Yalçıntaş, Türk özel sektörünün menfaatlerini hem yurt içinde hem de yurt dışında savunabilmesi için güçlü, bağımsız, hiçbir baskı ve lobi grubunun etkisinde kalmayan bir teşkilata ihtiyaç duyulduğuna işaret ederek, yurt dışındaki örgütlenmelerde aktif rol oynadıklarını, güçlü bir TOBB yapısı olmaması durumunda bunların da mümkün olmayacağını söyledi. ‘’Mecburi üyelik sisteminin sadece Türkiye’de bulunduğu’’ şeklinde bir yanlış anlama bulunduğunu söyleyen Yalçıntaş, ‘’Halbuki tam tersi, bu sistem, AB sistemidir, kıta Avrupası sistemidir’’ diye konuştu. -’’MESLEK KURULUŞLARI VE SEKTÖREL DERNEKLER BİRBİRİNE ALTERNATİF DEĞİL’’ TOBB olarak sivil örgütlenmelere her zaman destek verdiklerini kaydeden Yalçıntaş, iş dünyasıyla bağlantılı tüm sektörel derneklerin TOBB sektör meclisleri çatısı altında bir araya getirildiğini ve ilk defa bu derneklerin seslerini bu kadar güçlü şekilde duyurabilmeye başladıklarını vurguladı. Bu adımın ekonomik demokrasinin gelişmesinde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Murat Yalçıntaş, ‘’Hiçbir zaman meslek kuruluşları, sektörel derneklerin alternatifi değildir. Sektörel dernekler de meslek kuruluşlarının alternatifi değildir. Her ikisinin

de hizmet ve çalışma alanları birbirinden son derece farklıdır’’ dedi. Yalçıntaş, kadın ve genç girişimcilerin örgütlenmesi, kredi garanti fonu çalışmaları, fuarların daha etkin hale getirilmesi, gümrük kapılarının modernizasyonu gibi son yıllarda yapılan çalışmalara işaret ederek, TOBB’un yaptıklarını görmemenin, TOBB’a değil Türk iş alemine yapılan bir haksızlık olduğu görüşünü aktardı. -’’TOBB’U ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞMAK, TÜRK İŞ ALEMİNE EN BÜYÜK KÖTÜLÜK’’ Bir milyon üyeye sahip TOBB çatısı altında farklı düşünceler bulunmasının son derece normal olduğunu söyleyen Murat Yalçıntaş, sözlerini şöyle tamamladı: ‘’Eğer Türkiye’de iş aleminin sesi bu kadar rahat ve gür çıkabiliyorsa, yurt dışında da Türk iş alemi bu kadar net bir şekilde organize olabiliyorsa, bunun tek sebebi TOBB’un güçlü, etkin ve verimli bir kurum olmasıdır. Bu çatının en önemli özelliği bu farklı düşüncelerin bir araya gelinip tartışılacağı, bu farklı çözüm önerilerinden Türkiye için ortak bir ses çıkacağı, ortak menfaatlerin oluşacağı bir ortam yaratılması. Ki bu sayede iş dünyası arasındaki farklı görüşlerden, ortak menfaatlerin, Türkiye’nin menfaatlerinin öne çıkacağı tek bir görüş oluşturulması ve bu tek görüşün de hükümete anlatılması, güçlü şekilde ortaya konması, bugün TOBB’un Türkiye’de yerine getirdiği en önemli vazifelerden biridir. TOBB’u ortadan kaldırmaya çalışmak demek, ‘iş alemi yüzlerce parçaya bölünsün, herkes kendi sesini çıkarsın ve bu sesler arasında hangi

lobilerin sesi daha gür çıkıyorsa, hangi lobilerin bağlantısı daha güçlüyse onun dediği olsun’ demektir. Bu da Türk iş alemine yapılacak en büyük kötülüktür.’’ -’’MERKEZİYETÇİ VE HANTAL BİR YAPI DEĞİL’’ Yalçıntaş, TOBB’un merkeziyetçi bir yapıya sahip olmadığına dikkati çekerek, şehirlerde meslek komitelerinden başlayıp, oda meclisleri, yönetim kurulları ve delegeler yoluyla TOBB yönetiminin oluşturulduğunu ve Türkiye’deki iş aleminin en kılcal damarlarına uzanan net bir yapı sayesinde TOBB başkanının Türkiye’nin dört bir tarafında iş alemiyle ilgili her problemden, her iyilikten, her stratejik vizyondan haberdar olabildiğini anlattı. Her odanın kendi başına karar verdiğini ancak Türkiye çapındaki ortak stratejilerin Ankara’da TOBB çatısı altında oluşturulduğunu dile getiren Yalçıntaş, şöyle konuştu: ‘’Böyle bir yapı merkeziyetçi ve hantal bir yapı değildir. Tam tersine hem demokratik hem de iş aleminin kılcal damarlarına kadar inmiş, verimli ve dinamik bir yapıdır. Bugün Türkiye’de bazı başka örgütlenmelerin yapısına baktığınız zaman, bunların bizim yapımızın tam tersine çok daha merkeziyetçi olduğunu ve kendi üyeleriyle alakalarının çok da fazla olmadığını görüyorsunuz. Türkiye’deki tüm yapılar içinde bu bağlamda hem en demokratik hem tabanıyla en sıkı temasta olanı TOBB’dur. Keşke TOBB’u eleştiren kardeşlerimiz, eleştirmeye başlarken, TOBB’a bakarken, aynı zamanda kendi yönetici oldukları birliklere de baksalar, keşke onlar hakkında da düşüncelerini söyleseler.’’


8

GÜNCEL HABERLER

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

D Ü N YA E N G E L L İ L E R B İ R L İ Ğ İ K U R U L U Y O R

BEKLENEN MÜJDE GELDİ

Dünya Engelliler Vakfı Türkiye kurucusu ve başkanı olan şarkıcı Metin Şentürk, BM’deki engelliler sözleşmesi toplantılarına katılmak için geldiği New York’ta, “Biz buraya Türkiye’de

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali BABACAN beklenen müjdeli haberi verdi Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali BABACAN yaptığı açıklamada “bir süredir yaşanılan global ekonomik kriz neticesinde esnaflarımızın bir kısmı vergi ve prim borçlarını ödeyemedi bizde hükümet olarak zor durumda olan esnafımızın yanında olmak istedik ve bu borçları yapılandırma kararı aldık ancak bu kesinlikle bir af değil sadece faiz indirimi ve taksit imkanı ”dedi.Vergi ve prim borcu olan esnaflar ise bu haberden son derece memnun olduklarını ve bir an evvel şartların açıklanmasını beklediklerini ilettiler.

Dünya Engelliler Birliğini kurmaya, aday olduğumuzu duyurmaya ve BM’deki ülkeleri davet etmeye geldik” dedi.

“Bu yıl 1-3 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de Dünya Engelliler Birliğinin kurulmasına yönelik bir toplantı yapacağız. BM’den de bu toplantıya yeterli katılımı sağlayacağımıza inanıyorum. Davet ettiğimiz ülkeler Türkiye’ye gelecekler, 1-3 Aralıkta yapılacak istişare toplantısında bu Birliğin nasıl oluşturulması gerektiğini, birlik çerçevesinde planladığımız projeleri Türkiye’de tartışacağız. Biz buraya bu birliği kurmaya aday olduğumuzu duyurmaya ve BM’deki ülkeleri davet etmeye geldik. İnşallah bu Birliğin kurulması için yavaş yavaş adımlarımızı atacağız.”şeklinde konuştu

ENGELLİLER İÇİN ENGELSİZ EV Engellilerin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkan akademisyen İnci Zaim Gökbay ve öğrencileri onlar için “engelsiz” bir ev tasarlıyor. Yuvarlak kenarlı mobilyalar, gardıroba kurulan renk okuyucular, kırılmaz mutfak eşyaları engellilere ev içerisinde daha rahat bir yaşam sunuyor

MERİNOS’UN YENİ KOLLEKSİYONLARI GÖZ KAMAŞTIRDI

www.bizdevarizgazetesi.org

Merinos, 27 Ağustos 2011 tarihinde İstanbul Kaşıbeyaz restaurantta 500’ü aşkın perakendeci ve 35 toptancı bayisi ile bir araya geldi. Merinos, 5 yeni koleksiyon ve mevcut kalitelere yapılmış olan renk ve desen uygulamalarını perakendeci ve toptancı bayileri ile paylaştı. Yeni tasarımlar ve koleksiyonlar bayiler tarafından yoğun ilgi gördü. Makine halısı sektöründe Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine ve en modern teknolojisine sahip dev bir kuruluş olan Merinos, Gaziantep’ teki 1.200.000 m2 açık, 250.000 m2 kapalı alanda kurulu entegre tesislerinde ürettiği 2.000 ton/Ay Polipropilen iplik, 2.000 ton/Ay Akrilik iplik, 2.050 ton/ Ay boyama, 1.800.000 m2/Ay makine halısı üretimi yapılmaktadır. Bugün dünyanın en büyük 3 halı üreticisinin arasında yer alıyor. Merinos, isabetli kararları ve yatırımları, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışı ile her geçen gün daha da güçleniyor. Merinos yönetim kurulu başkanı İbrahim Erdemoğlu “Marka ve üretim gücü, kalitesi, fiyatları, ürün geliştirmede sürekli özgünü yaratan Ar-Ge çalışmaları, hızlı karar alma ve uygulama, bu büyüklüğe inanan Türkiye’nin dört bir yanındaki güçlü Toptancı ve Perakendeci Bayileri ile hedeflerine hızla ulaşma yolunda önemli adımlar atmaya devam etmektedir” dedi.

Otomatik olarak kendini kapatan musluklar, görme engelliler için kavanozda ne olduğunu söyleyen barkot okuyucular, güneşe duyarlı, ışığa göre açılıp kapanan perdeler, gardıropta kıyafeti tuttuğunuzda renklerini söyleyen renk okuyucular... Engellilere belki hayalini bile kuramayacakları bir hayat sunan bu düzenekler Bahçeşehir Üniversitesi’nde hayata geçirilen projede bir araya geliyor. “Engelsiz Evler Projesi” kapsamında üniversitenin Mekatronik, Endüstriyel Elektronik ve Elektronik Haberleşme Bölümleri’nde okuyan öğrenciler tamamen engellilerin hayat kalitesini artıracak şekilde düşünülmüş bir ev tasarlıyor. Güvenlik sistemi ses ve parmak izi üzerine kurulu olan ‘Engelsiz Ev’e anahtarsız girilebiliyor. Mobilyaların kenarları engelli vatandaşlara zarar vermemesi için oval olarak tasarlanmış. Mutfak eşyaları ise kırılmayan malzemeden üretilmiş. Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nun girişine kurulan prefabrik evde çalışılan projenin fikri, genç akademisyen İnci Zaim Gökbay’a ait. Engellilere yönelik güzel bir çalışmaya tanık olmanın heyecanıyla Bahçeşehir Üniversitesi’ne doğru yol alıyoruz. Ancak haberimizin seyri, İnci Hanım’ı tanıdıktan ve yapılan işe onun penceresinden baktıktan sonra biraz değişiyor. Gökbay’ın hassasiyetleriyle şekillenmiş hayallerine, ona eşlik eden üniversite öğrencilerinin heyecanlarına değen sıcacık bir hikâyeye dönüşüyor. Ancak şunu baştan belirtelim, İnci

Hanım’ın yakınlarında ya da ailesinde engelli biri yok. Onun engellilere karşı hassasiyeti çok küçük yaşlarına dayanıyor ve hayatında önemli bir yer teşkil ediyor. Mesela sırf bu yüzden Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nü seçmiş. Üniversite yıllarında özürlü derneklerinin faaliyetlerine katılmış. İşi gereği bu proje dışında da protez, ortez gibi engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak aksesuarlar üzerine çalışıyor. Engelli gibi yaşam... Engelsiz Evler Projesi, İnci Hanım’ın şimdiye kadar edindiği deneyimlerini öğrencileriyle paylaşmasıyla ortaya çıkmış. Öğrencilerin de hevesli çıkmasıyla Meslek Yüksekokulu Teknik Birimler bünyesinde kurulan “Küpkökarge” öğrencileriyle çalışmalar başlamış. Çalışmanın ilk aşaması ise en az proje kadar takdir edilesi. Gökbay, önce engelli vatandaşların ve yakınlarının yaşadığı sıkıntıları anlamaları, projeye daha bilinçli yaklaşmaları için öğrencilerini küçük bir eğitime tabi tutmuş. Kimi tekerlekli sandalyede bir gün geçirmiş, kimi yanında başka bir arkadaşıyla gözleri bağlı dolaşmış sokaklarda. Mekatronik Bölümü birinci sınıf öğrencisi Altuğ Bağ Bakırköy’den aldıkları tekerlekli sandalyeyle dönmüş Şişli’deki okullarına. “Kaldırımdan gitmek istedik, araçlar vardı ilerleyemedik. Metrobüse bineceğimde asansör yoktu, mecburen indim tekerlekli sandalyeden öyle bindik. Ama gerçekten engelli biri olsa ne yapacaktı?” sözleriyle anlatıyor yaşadıklarını. Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencisi Fatih Kıdeş ise görme engellilerle içli dışlı olmuş bu süreçte. Onları anlamak için yolda gözleri kapalı yürümüş. “Takıldım, düşme tehlikesi geçirdim, bırakın tek başınıza gitmeyi yanımda refakatçi varken bile zor oldu.” diyor.


GÜNCEL HABERLER

www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

9

PSİKOTERAPİST BELGİN ARSLANTAŞ MEDİCAL PARK’TA Medical Park Gaziantep Hastanesi seçkin hekim kadrosuna Psikoterapist Belgin Arslantaş’ı da ekleyerek, alanında uzman isimlerle hizmet vermeye devam ediyor. Gaziantep’e sağlık alanında yeni bir soluk kazandıran Medical Park Hastanesi, Psikoterapist Belgin Arslantaş ile anlaşarak, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinde de ön planda olmayı hedefliyor. Belgin Arslantaş kimdir ? 1987 yılında Adana’da doğan Arslantaş, İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünü bitirdi. Zeytinburnu Psikolojik Danışmanlık ve Araştırma Merkezi, Çapa Atatürk ilköğretim okulu, İstanbul Lisesi, Davranış Bilimleri Enstitüsü gibi kurumlarda eğitimlerini tamamladı.

Stratejik Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Psikodrama ve sanat Terapisi, Adolesan Sağlığı, EMDR, Travma sonrası stres bozuklukları, Obsesif kompulsif bozukluklar, yaygınlaşmış kaygı bozuklukları, Pskiodinamik Terapi ve Analitik terapi ekolü konularında deneyimli olan Arslantaş, Davranış Bilimleri Enstitüsü ve Terapi portalına üye olup, İngilizce, Kazakça, Özbekçe, ve başlangıç seviyesinde Rusça olmak Üzere 4 yabancı dil bilmektedir.

ORDU DA ENGELLİLER SESLENDİ İlk olarak çok fazla kullanıldığı için sahil kordonunda bulunan Belediye kavşağında hayata geçirilen sesli sinyalizasyon sistemi görme engellileri oldukça mutlu etti. Ordu Görme Engelliler Derneği Başkanı Vedat Yavuz, bu sistem ile birlikte bir görme engellinin yoldan karşıdan karşıya geçmek için birini beklemek durumunda kalmayacağını söyledi. Bu sistemin yapılmasıyla görme engellilerin eve hapsolmayacağını belirterek, şöyle konuştu: “Engelli arkadaşımız yolun kenarına karşıya geçmek için geldiğinde hemen bastonuyla özel kabartma taşları fark edecek. bu kabartma taşlar doğru yerde durduğunu göstermektedir. Yeşil ışık yandığında çevrenin gürültü oranında cihaz

ses çıkaracak. Örneğin çevredeki gürültü az ise ses düşük trafik çok yoğun ve ses yüksek ise sinyal o ortama göre otomatik olarak yüksek sesle uyaracaktır. Görme engelli kardeşlerimiz yeşil ışık yandığında ötecek cihazı iyice dinleyip birkaç saniye sonra hiç acele etmeden karşıya geçsinler.

Herhangi bir ses yoksa kırmızı yanıyor deme-

ktir, sakın ola karşıya geçmeye çalışmasınlar. Mutlak surette sinyalin sesini beklesinler. Hayat artık daha kolay ve daha anlamlı olacak. Öyle zaman oluyor ki kendi evladınızla bile dışarıya çıkamıyorsunuz, yalnız çıkmak zorunda kalıyorsunuz, Bu çalışma bizim için gerçektende bir hayat öpücüğü olmuştur.”


10

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

MİZAH

www.bizdevarizgazetesi.org

n! i bilmiyorsu in s a m k a b zel ama ! Gözlerin gü kizlar hasta a m u s ru u d ar, iler. Gidisine yoll kizi vermed r e il d e d n ü Sen söför s alinteri... Miras degil rum. t Degistiriyo ri e S i n e B a Koll i! sollardi ! düzerim sen te Rahmetlide k ü zl ü d i, ecme ben m... Rampada g valtta yatari s a , m ri ta a Ceketimi ecer. l bunlarda g e c re z o n a v saolsun) Bir ka aci babam (H & n u ls o ! ma... Babam sa ana hasta !! s n e er yolla b a n a ine aci hab Alem b v e , a m a ll o eden s Önünü görm n. n, yol ford u za! Kuzu kurdu rsen baz ga fö ö s , za a s ülerim. Asiksan vur aderimse g k m ri e k e c n! Cilemse halin duma . .. n a m zi n a lursun. Gas, fren, s e pisman o m c e g , n u z olurs ... Yaklasma to Hava yollari rk ü T im ib k Tek ra er !!! O simdi Ask

ÇİFTCİ

İki tane çiftçi, biri Adan ali, digeri Kayserili... so hbet ederken, tabi haliyle zenginlikleri yle övünecekler...Kayse rili tarlalarinin çoklugundan, isçi yetis tirememekten, ürünlerin hersene telef olmasindan bahsedince Adanali atlıyor: ‘Benim çiftlikte, sabah günes dogmadann biniyo ruz arabaya, aksam olu yor, biz hâlâ çiftliğin öteki ucuna yetis emiyo oluyoz, çaresiz ge ri dönüyoruz’. Kayserili de hiç bozuntu ya vermeden lafı yapistir iyor: -’Yahu bizim de vardı öyle bir ara bamiz ama geçen sene sa ttik, illet onlarla yolculuk ya...

TEMBELLİK YASASI Madde 1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. Madde 2 : Çalışmak yorar. Madde 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. Madde 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. Madde 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. Madde 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. Madde 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. Madde 8 : Oturmak mümkünse ayakta durma, yatmak mümkünse oturma. Madde 9 : Tembellikten kimse ölmemiş. Madde 10 : Çalışma isteği duyunca biryere otur isteğin geçmesini bekle.

AYI BU rerek eski bir ayıpostunu göste ine ler fir sa mi len ge ine Bir avcı, ev firlerden rındavurmuştum.” Misa nla ma or lu Bo ıyı ay u der ki: “B ısıdır. “Nasıl olur? Bu kutup ay ar: or ıps ay nm ina a ray lav biri, bu pa eşim yerek cevap verir:”Kard se lüm gü cı Av z.” ma lun Bolu’dabu ğunu ığını, Bolu ormanlarıoldu ad olm tup ku ın ran Bu ayı bu. nereden bilsin?”


biz de varız  

engellilerin ilk ve tek sesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you