Page 1

23 -29 AĞUSTOS YIL 2 SAYI 48

ENGELLİLERİN İLK VE TEK GAZETESİ

Günfed’den Dev Proje GÜNFED (Güneydoğu Sosyal Ve Ekonomik Kalkınma Federasyonu)50 Kadına engelli bakım elemanı eğitimi verecek.

GÜNFED (Güneydoğu Sosyal Ve Ekonomik Kalkınma

Federasyonu) Başkanı Mehmet DEMİR, BİZ DE VARIZ gazetesine yaptığı özel açıklamada “Gaziantep te bir çok alanda mesleki eğitim verildiğini fakat Engelli vatandaşlarımızla ilgilenen, hayatlarını engelli vatandaşlarımızla birlikte geçiren, aile fertlerine dönük eğitim verilmediğini gördük

İSMAİL TUNÇ DİYOR Kİ...

ve çalışmalarımızı bu yönde yaptık hazırladığımız proje MERKEZİ FİNAS İHAHALE BİRİMİ tarafından kabul gördü bunun heyecanını yaşıyoruz “dedi GÜNFED (Güneydoğu Sosyal Ve Ekonomik Kalkınma Federasyonu) Başkanı Mehmet Demir sözlerine şöyle devam ett.” Gaziantep te 6400 kişinin rehabilite edildiği 41 adet rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır, Buralarda mesleki eğitim almış personellere ihtiyaç duyulmaktadır bu projede eğitim alacak kursiyerlerimiz çok rahat iş bulabileceklerdir.

Günder’in iftarına yoğun ilgi Geçtiğimiz hafta GÜNDER’in (güneydoğu özel eğitim kurumları derneği) geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeğini uğur plaza da verdi. GÜNDER’in düzenlediği iftar yemeğine Gaziantep milletvekili Fatma ŞAHİN,Şahinbey kaymakamı Ali ÇINAR,Şehitkamil kaymakamı Mehmet AYDIN,Şahinbey belediye başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU,İl milli eğitim müdürü Ekrem SERİN,Özel eğitim kurum sahipleri ve aileleri ile basın mensupları katıldı. Düzenlenen iftar yemeğinde bir konuşma yapan GÜNDER (güneydoğu özel eğitim kurumları derneği) Yönetim kurulu başkanı Yener DOĞRUER Özel eğitim kurumlarının ve bu kurumlarda eğitim alan engelli Ailelerinin özellikle rapor alımında sıkıntıların sürdüğünü ancak konuyla ilgili olanların gerekli duyarlılığı göstererek yaşanılan zorlukların zamanla ortadan kalkacağına inandığını ve konuya hassasiyet gösteren herkese teşekkür ettiğini belirtdi.

www.bizdevarizgazetesi.org

5. sayfada...


www.gaziantep-bld.gov.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

ACIMIZ HALA ÇOK TAZE Başkan Güzelbey, “11 Yıl önce o acı gecede, asrın depremi olarak nitelendirilen depremde binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesi millet olarak içimizi dağladı. Allah hiçbir topluma, hiçbir devlete böyle acılar yaşatmasın” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Marmara Depreminin 11.Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yaşanan acılardan çıkarılması gereken derslerin olduğunu söyleyen Başkan Güzelbey, “Yeni yerleşim bölgeleri oluştururken depreme karşı dayanıklı yapıların oluşturulması için gerekli yasal mevzuata uyulması, kamunun da kontrol mekanizmasını çok iyi işletmesi gerek. Bütün bunların yanı sıra insanların olası bir depreme karşı eğitmeleri şart” diye konuştu.

ÇANAKKALE TROİA FESTİVALİNDE BÜYÜKŞEHİR ESİNTİSİ

KALDIRIMLAR GENİŞLİYOR Yeşilova Yonca Yapraklı Köprülü Kavşağında yaya kaldırımları genişletildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

tarafından Adana-Şanlıurfa istikametinde trafik akışını rahatlatmak, güvenli ve çağdaş ulaşım imkânı sunmak amacıyla hizmete açılan Yeşilova Köprülü Kavşağı’nda köprü üstünde yer alan yaya yürüyüş yolları genişletildi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri

Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Yeşilova Köprülü Kavşağı’nda daha önce yayaların geçiş için kullandıkları kaldırım genişliğinin 1,5 metre olduğunu, yayaların rahat geçişlerinin sağlanması için kaldırım genişliğinin 2,5 metreye çıkarıldığı’ ifade edildi.

Kavşakta

Kaldırım

İyileştirme

Çalışmasının tamamlandığını belirten yetkililer, Yeşilova Köprülü Kavşağının araç ve yaya geçişlerinde büyük rahatlama sağladığını vurguladılar.

17 Ağustos depreminde Türk Milletinin göstermiş olduğu dayanışma ve berberliğin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen desteklerin de acıların azalması ve yaraların daha çabuk sarılmasını sağladığını hatırlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey; “Bir daha böylesi bir felaketle asla karşılaşmamamız temennisiyle, depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve başta aileleri olmak üzere tüm yakınlarına da başsağlığı dilerim” dedi.

Festivale yurt içinden Ga- Gaziantep ziantep, Edirne, Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları şehirler katılırken, topluluğu bu yıl yurt dışından kırk dokuzunRomanya, Bulcusu düzenlenen garistan, Letonya, 49.Uluslararası Polonya gibi ül- Çanakkale Troia kelerden katılan Festivaline katıldı. birbirinden farklı ekipler gösterileriyle renk kattılar. Festival boyunca gerçekleştirdikleri gösterileriyle halkın ilgisini ve beğenisini toplayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları topluluğu kostümleriyle ve müzikleriyle halkın ilgi odağı oldular. Başkan Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları Topluluğuna katılımlarından dolayı teşekkür eden Başkan Ülgür Gökhan, ekip liderine festival anısına plaket ve hediyeler verdi.

BAŞKAN GÜZELBEY’DEN İLK İFTAR YEMEĞİ ŞEHİT AİLELERİNE Büyükşehir Beledi- Gaziantep yesinde düzenlenen Büyükşehir Belediyemeğe, Ak Parti Gaziantep ye Başkanı Dr. Milletvekili Mahmut Dur- Asım Güzelbey, du, Büyükşehir Belediye her yıl Ramazan Başkanı Dr. Asım Güzelbey, ayında belediyede Gaziantep Eminiyet Müdürü gerçekleştirilen Süleyman Oğuz, Şahinbey iftar yemeklerinin ilBelediye Başkanı Meh- kini şehit aileleri ve met Tahmazoğlu, Oğuzeli sakatlar dernekleri Belediye Başkanı Bekir Öz- için düzenledi. tekin, Şehit Aileleri katıldı. ‘Ramazan ayının bereket, bolluk, yardımlaşma ve paylaşmanın sembolü olduğu kadar, insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesi için önemli bir fırsat olduğunu’ belirten Başkan Güzelbey, ‘Yedi yıldır sizlere verdiğimiz değer gereği ilk iftarı şehit aileleri ve sakatlar derneği ile yapıyoruz. Öncelikle bizleri kırmayarak iftar yemeğimize katıldığınız için Allah hepinizden razı olsun. Bu mübarek Ramazan ayının bereketinden hepimizin istifade etmesini temenni ediyorum.” dedi. Başkan Güzelbey, ‘2004 yılında başlattıkları iftar buluşmalarını 7 yıldır hiç aksatmadan sürdürerek geleneksel hale getirdiklerini, iftar sofralarında vatandaşlarla ve çalışanları ile bir arada olmayı tercih ettiklerini’ söyledi. Güzelbey, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da şehrin değişik yerlerine kurduğumuz iftar çadırlarında her gün binlerce vatandaşımıza iftarda sıcak yemek veriyoruz. İnsanlarımızın unutmaya başladıkları değerleri her zaman taze tutmayı amaçlıyoruz, bu duyguları bir festival ve karnaval coşkusuyla Gaziantepli hemşerilerimize sosyal ve kültürel anlamda geleneksel olarak kazandırmayı istiyoruz. Etkinliklerde kaliteye büyük önem verdik ve Gaziantep’te Ramazan Şenliklerinin nezih yaşanması için elimizden geleni yapmaktayız” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, iftar sonrası şehit aileleri ve sakatlar derneği üyeleri ile tek tek ilgilenerek sorunlarını dinledi.

YAYIN SAHİBİ İsmail TUNÇ www.bizdevarızgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com

İLETİŞİM 0 342 232 32 52

3

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

İDARE MERKEZİ Kozanlı Mah. Kastel Başı Sk. No:12/B Şahinbey - GAZİANTEP

Grafik Tasarım Kadir AKARSU FİYATI 2.5 TL

BASKI

EFE TANITIM MATBAACILIK Kocaoğlan Mah. Kenan Evren Blv.No: 35 Kat:2 GAZİANTEP


4 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

www.sahinbey.bel.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

BAŞKAN TAHMAZOĞLU BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRDİ Barak İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi olan İbrahim Halil Öztürk, Başkan Tahmazoğlu’na teşekkür ederek, okulun tüm dönemlerinde takdir belgesi aldığını hatta okulda yapılan test sınavlarında hep başarılı olduğunu söyledi. Bilgisayarı olmasını çok istediğini ifade eden İbrahim Halil Öztürk, bu bilgisayarla bundan sonra daha başarılı olmak için çalışacağını belirtti. Başarının teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, Şahinbey ilçesindeki ortaöğretim ve

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İlköğretim kurumları yönetmeliğinin 107. Maddesi gereğince üç öğretim yılı kesintisiz takdir belgesi alarak, üstün başarı belgesi alan İbrahim Halil Öztürk’e dizüstü bilgisayar hediye etti.

İlköğretim okul birincilerine belediye olarak dizüstü bilgisayar hediye ettiklerini, SBS ve LYS’de Türkiye geneli ilk 500’e giren Şahinbey’li öğrencilere de dizüstü bilgisayar hediye ettiklerini söyledi. Eğitimde başarının sağlanması ve çıtanın yükseltilmesi için belediye olarak her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam ettiklerini kaydeden Başkan Tahmazoğlu, “her zaman öğrencilerimizin yanındayız. Onların başarısını destekleyeceğiz. Minik İbrahim Halil Öztürk’üde başarısından dolayı tebrik ediyorum.”dedi.

BİR TAZİYE EVİDE MİMAR SİNAN’A YEDİTEPE DENETLENDİ Vatandaşların rahat ortamlarda taziyelerini gerçekleştirmeleri için yeni taziye evleri yapımını sürdüren Şahinbey Belediyesi, Mimar Sinan Mahallesinde yapımına başladığı Bay- Bayan taziye evini kısa sürede tamamlayarak halkın hizmetine açmayı planlıyor. Sosyal tesislere ek olarak vatandaşların rahat ortamlarda taziyelerini gerçekleştirmesi için Güzelvadi, İstiklal, Hasip Dürri, Hz. Yakup, Boyacı, Güneş, 25 Aralık, Ocaklar, Yavuzlar ve Aydınbaba taziye evlerinin yapılarak halkın hizmetine sunulduğunu ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Akdere, Cengiztopel, Dumlupınar, Beyazlar, Fırat, Güzelvadi ve Mimar Sinan Mahallelerinde yeni taziye evlerinin yapımlarının devam ettiğini söyledi. Yüzde sekseni çarpık ve imara uygunsuz yapılardan oluşan Şahinbey ilçesinde evlerin çok küçük olması nedeni ile taziyelerin kabulünde sıkıntılar yaşandığını kaydeden Başkan Tahmazoğlu, “vatandaşlarımızın taziye kabullerinde yaşadığı sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve rahat ortamlarda taziyelerini kabul etmelerini sağlamak için taziye evi yapımlarını ağırlık veriyoruz. Mimar Sinan Mahallemizde bu yönde büyük talep vardı. Bizde Mimar Sinan Cami bitişiğinde bulunan alanda yeni taziye evi yapımına başladık. Burasını da yakın zamanda tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Vatandaşımızdan belediyemize gelen tüm istek ve talepler anında değerlendirmeye alınarak hizmet geciktirilmeden yapılıyor. Yaptığımız tüm çalışmalarda hedefimiz güler yüzlü, mutlu ve sağlıklı bireylerin yaşadığı güvenli bir kent yaşamını sağlayarak, sosyal alanda yaptığımız hizmetlerle sözde değil özde sosyal belediyecilik yapmak.”dedi.

Yeditepe Mahallesinde yapılan Fatih Karakuş Engelsiz parkındaki çalışmaları ve bölgede yapılan asfalt ve kaldırım çalışmalarını yerinde gezerek incelemelerde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, amaçlarının birçok bölgede aynı anda başlatılan çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlayarak halkın kullanımına sunmak olduğunu söyledi. Yeditepe Mahallesinde devam eden hummalı çalışmaları Belediye Başkan Yardımcısı Oğuz Bazoğlu ile birlikte gezerek bilgiler alan ve yapılacak çalışmalarla ilgili talimatlar veren Başkan Tahmazoğlu, “Şahinbey ilçemiz 70 ilden daha büyük olup 135 mahallemiz bulunmaktadır. Her bölgemiz hizmet bekliyor. Bu kadar mahalleye aynı anda hizmet götürmemiz mümkün olmadığı için dışarıdan hizmet satın alarak birçok mahallemizde aynı anda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Asfalt, asfalt yama, yol açma, kaldırım ve park çalışmalarımızı birlikte yürütüyoruz. Aynı anda 41 parkımızın yapımı devam ediyor. Bizlerde ekiplerimizle birlikte gece gündüz demeden çalışıyoruz.”dedi.

İlk İftar Personele

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, belediye personellerine iftar

yemeği verdi. Kırkayak Antep Sofrasında verilen iftar yemeği öncesi masaları tek tek dolaşarak personellerle sohbet eden Başkan Tahmazoğlu belediye başkan yardımcıları ile birlikte personellerle bir arada oturarak iftarını açtı.

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Başkan Tahmazoğlu, “Ramazanınız

mübarek olsun. Allah sağlık sıhhat içinde ailenizle birlikte nice ramazanlar dilerim. Çalışmalarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Birlikte ilçemizi kalkındırmak için iyi işler yaptık yapmaya devam edeceğiz. Ellerinize sağlık. Siz belediye çalışanları yani takım arkadaşlarımla birlikte bu mübarek günde iftar etmekten mutluyum. Ramazan ayı aynı zamanda sevgi hoşgörü ayıdır. Dileğim bu güzelliklerin sürekli yaşanmasıdır.”dedi.


www.bizdevarizgazetesi.org

www.sehitkamil.bel.tr

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

BİZLER HALKIN HİZMETKARIYIZ Şehitkamil Belediye personeli, Başkan Fadıloğlu’nun verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. Ramazan Ayı’nın anlamına uygun; güzel ve sıcak bir ortamda geçen yemekte Başkan Fadıloğlu; “Bizler, halkımızın ödediği vergilerle maaşlarını alan kişiler olarak; onlara sonuna kadar hizmetle mükellefiz” dedi. İftar yemeğine; Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, Başkan Yardımcıları; Abdülcabbar Özkara, Murat Özgüler, Ali Kazcı, Oktay Yalçın, Birim müdürleri, basın mensupları ve personel aileleri katıldı. Sahan Restoran’daki yemekte tek tek masaları dolaşarak çalışanları ile sohbet eden Başkan Fadıloğlu yaptığı konuşmada; “Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki belediyecilik çok meşakkatli ve zor işlerden biridir. Çünkü görevimiz hizmet etmek ve bu hizmeti sizlerle hep birlikte üretiyoruz. Bu işte başarı hepimizindir başarısızlığı ise telaffuz etmek bile istemiyorum. Bizler halkımızın teveccühü ile

seçilmiş kişiler olarak büyük bir sorumluluğun altındayız, onların hizmetkarı konumundayız.. Bunun yanında yapmış olduğumuz iş insana hizmet gibi ulvi bir amaç taşıyor. İşte bu düşüncelerle tüm personelime bugüne kadar gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah çıtayı sürekli yükselterek daha güzel hizmetleri yapmak dileği ile hepinizin mübarek Ramazan Ayı’nı kutluyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. Yemek sonunda personel ve aileler ile hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Fadıloğlu Oyuncakistan Parkı’nda düzenlenen ramazan şenliğine katılmak üzere geceden ayrıldı.

ŞEHİTKAMİL DE RAMAZAN GECELERİ BAŞLIYOR Şehitkamil belediyesi tarafından düzenlenen ramazan şenliği programı konuk olduğu mahallelere farklı bir renk katıyor. Orta Oyuncuların hazırladığı birbirinden güzel gösterilerle eğlenceli dakikalar geçiren konuklar Tasavvuf müziği sanatçısı Veysel Bilen ve ekininin konseri ile Ramazan’ın anlamını kalplerinde hissediyorlar.

RAMAZAN ŞENLİĞİ MAHALLELERE TAŞINIYOR Güvenevler ve Çiksorut Mahalleleri’nin ardından Merveşehir Mahallesi’nde devam eden şenliklere katılan Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, bir yerde şenlik yapmaktansa her mahallede ayrı ayrı şenlikler düzenlemeyi tercih ettiklerini vurgulayarak; “Öncelikle tüm Merveşehirli hemşerilerime hoş geldiniz diyorum. Ramazan

Ayı’nda sizlerin ulaşımda sorun yaşamaması için mahallelerinize konuk olmayı uygun gördük. Bu güzel geceyi bizlere hazırlayan Tiyatrocu arkadaşlarıma ve Tasavvuf müziği üstadımız Veysel Bilen’e çok teşekkür ediyorum” dedi.

RAMAZAN BOYUNCA 15 GECE ŞENLİK Orta Oyuncularının sunduğu “Hacivat - Karagöz Gösterisi” ile başlayan gece Ahmet Hilmi Ocak’ın Kuran-ı Kerim Dinletisi ile devam etti. Gecenin finalinde ise sahne alan sanatçı Veysel bilen ve ekibi izleyicilere unutamayacakları bir müzik ziyafeti yaşattı. Ramazan Ayı Boyunca toplam 15 geceden oluşan şenlik programı ise şu şekilde: 17 Ağustos Oyuncakistan Parkı, 18 Ağustos Gazikent Uzay Çatılı Pazar Yeri, 19 Ağustos Özgürlük Uzay Çatılı Pazar Yeri, 20 Ağustos Değirmiçem Uzay Çatılı Pazar Yeri, 21 Ağustos Sağlıklı Yaşam Bayan Spor merkezi, 22 Ağustos Beykent Mahallesi, 27 Ağustos Batıkent Uzay Çatılı Pazar Yeri, 28 Ağustos Bosna Hersek Parkı, 31 Ağustos Seyrantepe Mahallesi, 3 Eylül Aktoprak Mahallesi 4 Eylül Arıl Mahallesi 7 Eylül Salı Umut Uzay Çatılı Pazar Yeri

5

ENGELLİLERE ULAŞIM İNDİRİMİ

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nin 57. Maddesi şu düzenlemeyi getirmiştir: “yaş şartı aranmaksızın en az % 60 oranında özürlü olduğunu belgeleyen kişiler için bilet ücreti geçerli ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli düzenlenir.” Bunun dışında Türk Havayolları ve Devlet Demiryolları da engellilere indirimli tarife uygulamaktadır. THY yüzde 25, TCDD ise yüzde 20 indirimli olarak seyahat hakkı vermektedir. Şehir içi toplu taşıma yerel yönetimlerin denetim ve yönetiminde bulunmaktadır. Engelliler kartlarını veya raporlarını göstermek yoluyla bu haklarından yararlanabilirler. Şehir içi toplu taşıma indirimleriyle ilgili olarak bulunduğunuz il veya ilçe belediyelerine başvurmanız gerekmektedir. Engellilere Göre Konutların Düzenlenmesi Konutların ortak kullanım alanlarının engellilere göre düzenlemesi 634 sayılı Yasa’nın 42. Maddesiyle belirlenmiştir. Engellilerin yaşamı için zorunluluk göstermesi halinde, ortak kullanım alanıyla ilgili değişiklik talebi bina yönetimi (kat malikleri) toplantısında en az 3 ay içinde karara bağlanmak zorundadır. Bina yönetimi çoğunluk ile karar alamaz ise bu durumda, değişikliğin bina güvenliğini tehlikeye düşürmediğine dair komisyon kararına dayanarak, ilgili mercilerde (belediye) onaylanmış proje veya krokiye göre değişiklik yapılır. Bunların giderleri faydalanan kişiler tarafından, faydalanma oranlarına göre karşılanır. Örneğin binanın dışından bir engelli asansörü yaptırmak isteniyor. Bina yönetimi kabul etmedi. Bunun için bir proje hazırlanıyor ve belediyeye başvuruluyor. Onlar komisyona havale ediyorlar, teknik inceleme yapılıyor, olumlu sonuç çıkarsa, belediye projeyi onaylıyor ve inşaat yapılıyor. Engellilerde Sağlık Hizmetleri Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olanlar ve bunların birinci derece yakınları (eş, çocuk, anne ve baba) sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Muayene, tedavi, ilaç ve tedavi için gerekli araç ve gereçler de sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Yürürlüğe giren 5510 sayılı Yasa, yeni bir düzenleme yaparak muayene, ilaç ve tedavi araç-gereçlerinden katılım payı alınması kuralını getirmiştir. Yeşil Kart Uygulaması 2022 sayılı Yasa’dan yararlanarak engelli aylığı alanlara, Yasa’nın 7. Maddesi gereğince Yeşil Kart verilmektedir. Bu şekilde engelli aylığı alanların sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması sağlanmıştır.5510 sayılı Yasa, yeşil kart uygulamasının önümüzdeki 2 yıl içinde kaldırılmasını öngörmektedir.Yeşil Kart kaldırılınca engelli aylığı alanların sağlık sigortası primleri yine devlet tarafından karşılanmaya devam edecektir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından Destek Alma Engellilerin tedavileri sırasındaki kimi sağlık giderleri sosyal güvenlik kurumları tarafından karşılanmamaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan engelliler 3294 sayılı Yasa’nın 2. Maddesinin tanıdığı haktan yararlanabilirler. İsmail TUNÇ ENGELLİ DANIŞMANI


6

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

www.gto.org.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

GTO’DAN EMNİYET MÜDÜRÜ SÜLEYMAN OĞUZ’A ZİYARET

ZEKİ YAĞCI: ‘’BU YIL 130 BİN TON CİVARINDA REKOLTE TAHMİN EDİYORUZ’’

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Gaziantep Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Süleyman Oğuz’u ziyaret etti

Güneydoğu Anadolu bölgesinin en

önemli geçim kaynaklarından olan ve halk arasında ‘’yeşil altın’’ olarak bilinen Antep fıstığında, yeni mahsul piyasaya çıktı. Bu yıl 130 bin ton rekolte beklenen Antep fıstığında bereketli bir dönem yaşanıyor. Sektör, 50 milyon dolarlık ihracat da hedefliyor. Gaziantep Ticaret Odası (GTO)

Ziyarette konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz’a yeni görevinde başarı dileyerek, “Biz Gaziantep İş dünyası olarak asayiş ve güvenin olmadığı yerde üretim ve ticaretin de olmayacağına inanıyoruz. Asayiş ve güven bizim olmazsa olmazlarımız arasında” dedi. Başkan Aslan, Gaziantep’te kurum ve kuruluşlar arasındaki birlik ve beraberliğin üst düzeyde olduğunu ve bunun da kenti yöneten bürokratlara olumlu sirayet ettiğini belirttiği konuşmasının devamında şunları söyledi: ”Elbirliğiyle güzel şeyler yapacağımıza inanıyoruz. Sizin başarınız bizim ve bu şehrin başarısı olacaktır. Ayrıca kentimize de olumlu yansıyacaktır. Biz geçmişten bu yana emniyet teşkilatımızla iç içeyiz. Geçmiş dönemlerde görev yapan bürokratlarımızla hep iyi ilişkiler içinde olduk ve onlarla olan bağlarımız bugünlere kadar uzanmış durumda. Her

ne şekilde olursa olsun, Emniyet Teşkilatımızın çalışmalarına elimizden geldiğince destek olmaya ve katkı sunmaya hazırız.” Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz da konuşmasında, Gaziantep’in Emniyet Müdürü olarak görev aldığı ikinci il olduğunu ve kente gelmeden önce yaptığı araştırmalarında özellikle kentte görev yapmış bürokratlardan çok güzel şeyler duyduğunu ifade ederek, “İnşallah sizlerin desteği ile burada güzel şeyler yaparız. Buraya hizmet etmeye geldim. Elimden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olacağım. Gaziantep hem güzel, hem de büyük bir şehir. Burada daha önce görev yapmış büyüklerimden çok güzel şeyler dumdum. Burası insanların kopamadığı bir şehir. Umarım sizleri memnun edecek çalışmalara imza atarız” dedi.

GTO, GAZİANTEPLİ FİRMALARI DÜNYA KOBİ’LERİYLE BULUŞTURACAK

Gaziantep Ticaret Odası (GTO),

Paris’te düzenlenecek SIAL 2010 Gıda

Meclis Başkanı ve Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antep fıstığında bu yıl ‘’var yılı’’ olması nedeniyle rekoltenin yüksek olduğunu ve 130 bin ton civarında rekolte beklediklerini söyledi.

Türkiye genelinde Antep fıstığı

ağacı sayısının 50-55 milyon civarında olduğunu ve yeni bahçelerin ürün vermesiyle birlikte rekoltenin artığını ifade eden Zeki Yağcı, şunları söyledi: ‘’Bölgede, Gaziantep ve Nizip ilçesinde çok modern tesisler kuruldu, kurulmaya da devam ediyor. Artık çok hijyenik şartlarda ürün elde ediliyor. Antep fıstığı bir sanayi ürünü haline geldi. Çikolata ve kuruyemişin temel ürünü. Bu yıl eğer dünya piyasalarında fiyatlar da uygun olursa 50 milyon dolarlık ihracat yapabiliriz. Şu andaki fiyatlar, gerek üretici gerekse tüccar için makul görünüyor. Amerika ve İran’da bu yıl fıstık rekoltesi çok gibi görünüyor, ama

Fuarı’nda firmalar arası ikili görüşme

bizim fıstığımız daha kaliteli. Ürünümüzü

organizasyonu

gerçekleştirecek.

iyi değerlendirerek, değerini koruyarak dış

GTO Genel Sekreteri İ. Halil Göçer,

pazarlara sunabilirsek Antep fıstığının önü

yaptığı yazılı açıklamada, gıda sek-

açılır.’’

törüne yön veren ve gıda endüstrisi tarafından yakından takip edilen

“SPEKÜLATÖRLER FİYATI

SIAL 2010 Gıda Fuarı’nın, bu yıl 18-

YÜKSELTEMEYECEK”

21 Ekimde Fransa’nın Paris kentinde

Geçen yıl spekülatif hareketlerden

gerçekleşeceğini, firmalar için global

dolayı Antep fıstığı fiyatlarının aşırı

bir pazar yeri olan SIAL Gıda Fuarı’nın

yükseldiğini anımsatan Yağcı, bunun hem

101 ülkeden yaklaşık 5500 firma ve 150

iç piyasa hem de dış piyasa satışlarını

bin ziyaretçiyi bir araya getireceğini

engellendiğine,

bildirdi.

öldürdüğüne dikkati çekti. Yağcı, ‘’Bu

rekabet

şanslarını

45 ülkede KOBİ’lere destek veren ve 2008 yılından bu yana Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde yıl stokçuluk için çok elverişli değil.

de faaliyet gösteren Avrupa İşletmeler Ağı’nın, SIAL 2010 kapsamında bir uluslar arası ikili görüşme Türkiye’nin yanı sıra hem Amerika hem etkinliği organize ettiğini belirten Göçer, ‘’Fuar süresince devam edecek olan ikili görüşme organizasyonuna katılmak isteyen üyelerimiz en geç 17 Eylül 2010 Cuma gününe kadar ‘http://sial2010.b2bmatch-

İran’da arz fazla’’ dedi. Antep fıstığında şu anda en önemli sorunun kayıt dışılık olduğunu dile getiren Yağcı, sektörde kayıt

making.com/p_index.php’ linkten online kayıt yaptırarak, ticari ve teknolojik ortaklarla bir araya gelme dışılığın çok kolay ve devleti hiçbir zafırsatı bulabilir, iş ilişkileri kurabilir, pazar trendleri ve yenilikler konusunda bilgi edinebilirler’’ dedi.

rara uğratmadan önlenebileceğini belirtti. Yağcı, şunları kaydetti:


www.bizdevarizgazetesi.org

www.gso.org.tr

7

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

TOBB’DAN PAKİSTAN’A YARDIM KAMPANYASI TOBB, yaşadığı sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Pakistan’a yardım elini uzattı. TOBB Yönetim Kurulu olarak Pakistan’a, yaşanılan felaketten ötürü 1 milyon dolar tutarında nakdi yardım yapma kararı aldıklarını açıklayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yardım kampanyası başlattı. İş dünyası başta olmak üzere herkese bu zor günlerinde Pakistan halkına destek olma çağrısında bulunan Hisarcıklıoğlu, “81 il ve 160 ilçedeki Oda ve Borsalarımız kanalıyla, bu yardım faaliyetlerinin duyurulmasını ve yaygınlaşmasını amaçlıyoruz” dedi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yardım kampanyasını Pakistan Büyükelçisi Sardar Tariq Azizuddin, TOBB Başkan Yardımcıları Murat Yalçıntaş ve Faik Yavuz’un katıldığı basın toplantısı ile duyurdu. Hisarcıklıoğlu konuşmasına, “Yakın dostumuz Pakistan halkı, ülke tarihinin en büyük felaketi ile karşı karşıyadır. Öncelikle hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, mağdurlara sabır ve acil şifalar diliyorum” sözleriyle başladı. ti depreminden daha büyüktür. Ama uluslararası yardım henüz oradaki seviyede değildir. Küresel dünyada yaşamanın bir kuralı olmalı. Sadece iyi günde, fırsatlara odaklanmak yetmez. Kötü günde sorunlara cevap üretebilmek, dertlere derman, yaralara merhem olabilmek gerekir.”

“Milyonlarca insan açlık ve salgın hastalıklarla karşı karşıya kalabilir” Temmuz ayı sonlarında başlayan muson yağmurları sonrası meydana gelen seller sonucunda, Pakistan’ın önemli bir bölümünün sular altında kaldığına işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 600 bine yakın ev ve iş yerinin hasar gördüğünü, ölenlerin sayısının 2 bini, etkilenenlerin sayısınınsa 20 milyonu bulduğunu hatırlattı. Birleşmiş Milletler’in, 6 milyondan fazla kişinin evsiz kaldığını ve insani yardıma muhtaç durumda olduklarını bildirdiğini söyleyen M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ayrıca 3 milyon çocuğun, su yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski taşıdığı uyarısında bulunmuştur. Zira seller nedeniyle su kaynaklarının büyük kısmı kirlenmiştir. Sadece tarım arazileri ve tahıl depoları değil, ulaşım altyapısı da büyük hasar almıştır. Pakistan’ın yalnız bırakılması halinde, milyonlarca insan açlık, susuzluk ve salgın hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. Hatta çıkacak kargaşa ve çatışmalar, hem Pakistan’ı hem de bu bölgeyi, çok daha büyük tehlikelere sürükleyebilir. Esasında Pakistan’ın yaşadığı felaket, Hai-

“Türk iş dünyası olarak harekete geçiyoruz” Doğal afetlerin önüne geçmenin mümkün olmadığını ancak hiç olmazsa bu felaketlerin daha hafif atlatılması için uluslararası ve etkin bir yardımlaşma sistemi kurabileceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Pakistan, dünya liderlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve uluslararası kuruluşların gelecekle yüzleşmesi olacaktır. Bu yüzleşme olmazsa, geleceğe yol alamayız. Pakistan’a yapılan yardımlar şu anda çok yetersiz. Bu yüzden, Türk iş dünyası olarak, harekete geçmek istedik” diye konuştu. TOBB olarak 2004 yılında Endonezya’nın Sumatra ve Java adalarında yaşanan tsunami felaketinde ve 2005 yılında yine Pakistan’da meydana gelen deprem felaketinde, nakdi yardımda bulunduklarını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Şimdi yeniden Pakistan’ın yanında yer almak, acılarını paylaşmak ve destek olmak istedik. Bu çerçevede 1 milyon dolar tutarında nakdi yardım yapmak üzere, yönetim kurulumuz karar aldı. Ayrıca Türkiye’nin her tarafından bu yardım kampanyasına katılımı sağlamak amacıyla, bir yardım hesabı açılmıştır. 81 il ve 160 ilçedeki Oda ve Borsalarımız kanalıyla, bu yardım faaliyetinin duyurulmasını ve yaygınlaşmasını da amaçlıyoruz. 11 yıl önceki Marmara deprem felaketinde ilk yardımımıza koşanların başında, Pakistanlı kardeşlerimiz vardı. 11 yıl sonra şimdi, şu mübarek ramazan ayında, yardım etme sırası Türkiye’dedir. Türk iş alemine de buradan sesleniyor, katkılarını bekliyorum” ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu’ndan herkese çağrı Bu banka hesabında toplanan yardımların, devletimizin resmi kanalları üzerinden Pakistan’a ulaştırılacağını belirten Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde, suların çekilmesinden sonra, Pakistan’ın ihtiyaç duyacağı, müteahhitlik, enerji, ulaşım, tarım ve altyapı hizmetlerinin rehabilite edilmesi konusunda da destek olmayı

planladıklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Benzer acıları daha önce yaşamış olan halkımızın, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının ve ulusal ve yerel basınımızın da, bir insanlık görevi olan bu yardım kampanyalarına gönüllü olarak her türlü destek ve yardımı sağlayacaklarına inancımız tamdır.” Büyükelçi Azizuddin: “Bu çapta felaketle tek başımıza savaşamayız” Pakistan Büyükelçisi Sardar Tariq Azizuddin de, Pakistan’daki sel felaketiyle ilgili Hisarcıkloğlu’nun çizdiği tabloya ekleyecek bir şeyi bulunmadığını, ülkenin çok zor durumda olduğunu ifade ederek, altyapıda da büyük hasarlar meydana geldiğini ve bazı tahminlere göre ülkenin 70 yıl geriye gittiğini söyledi. Selin yarattığı etkinin uluslararası camia tarafından yeterince fark edilmediğini kaydeden Azizuddin, mevcut verilere göre ülkede 2 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, ancak asıl tablonun sular çekildikten sonra daha net ortaya çıkacağını söyledi. Yaşamını kaybeden kişi sayısının, görece diğer büyük afetlere göre az sayılabileceğini, ancak bu insanların ailelerini, evlerini, hayvanlarını, geçim kaynaklarını yitirdiklerini anlatan Azizuddin, ‘’Bu çapta bir felaketle tek başımıza savaşamayız, böyle bir kapasitemiz yok’’ dedi. -’’Pakistan halkını kurtarmaları için seslenmek istiyoruz’’ Pakistan’a ilk yardım elini uzatan ülkelerin başında ‘’kardeş ülke’’ Türkiye’nin geldiğini ifade eden ve konuşması sırasında teşekkürlerini yineleyen Azizuddin, diğer ülkelerin de yardım sağladığını, ancak yardımların yetersiz kaldığını ifade etti. Azizuddin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun bugün Pakistan’daki sel felaketine dikkati çekmek amacıyla özel bir toplantı yapacağını söyledi.

TOBB’un başlattığı yardım kampanyası için belirlenen hesap numarası şöyle: HALK BANKASI

ANKARA-ÇUKURAMBAR ŞUBESİ HESAP NO: TR110001200131100016100002


GÜNCEL HABERLER 8 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ Belediye personeline ‘engelli erişebilirliği’ semineri

Sarıyer Belediyesi Çayırbaşı Ek hizmet Binası’ndaki toplantı salonunda gerçekleştirilen ilk seminere katılan Yüksek Mimar Şükrü Sürmen, engellilerin hayatlarını kolaylaştırma ve diğer insanlar gibi kentte rahat dolaşabilmeleri noktasında belediyelere çok fazla sorumluluk düştüğünü belirterek, bu sorumluluğun yerine getirilmesinde belediye personelinin yeterince bilinçli olması gerektiğini vurguladı.

Mimar olmanın yanı sıra, 45 yıldır tekerlekli sandalyede yaşayan bir engelli olarak deneyim ve bilgilerini belediye personeline aktaran Sürmen, görevlilerin yaptıkları çalışmalarda engellilerle empati kurmalarını istedi. Seminerde yaptığı sunumda belediyelerin yaptığı yanlış uygulamalardan örnekler veren Sürmen, özellikle sokakların, caddelerin, kaldırımların, rampaların, bina girişlerinin, parkların, asansörlerin, toplu taşıma araçlarının engelliler düşünülerek planlanması konusunda detaylı teknik bilgiler verdi. Semineri takip eden Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın, Sarıyer Belediyesi’nin engelli vatandaşlara ayrı bir

hassasiyet gösterdiğini belirterek, “Engelliler Festivali, seminerler ve Koordinasyon Merkezi başta olmak üzere engelli vatandaşlarımız için birçok şey yaptık. Özellikle, Engelliler Koordinasyon Merkezi ilçemizdeki engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve onarla yönelik etkinlikler yapmak için çalışıyor. Bu seminer de bu anlayışın bir sonucu olarak ortaya çıktı. Umuyorum ki personelimiz seminerden fazlasıyla istifade edecek ve o yönde çalışmalar yürütecektir ” dedi. Semineri Başkan Yardımcısı Şinasi Yalçın’ın yanı sıra birim müdürleri ve belediyemizin farklı birimlerinde görev yapan çok sayıda personel takip etti.

‘KATILIMDA ENGEL YOK’ TÜRKİYE Gençlik Federasyonu, gençlik çalışanlarının işitme engelli gençlerle çalışma becerilerini geliştirmek amacıyla Katılımda Engel Yok Projesi (KEY) kapsamında Eğitici Hazırlık Programı’nın ikinci aşamasını Gaziantep’ten de gençlerin katılımıyla Ankara’da düzenledi. Türkiye Gençlik Federasyonu, Sabancı adalete erişimini desteklemek, kendi ihtiyaç ve Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı sorunlarına yönelik projeler üretebilme becerisi ve kapsamında 2010 yılında hibe almaya hak kazanan donanımı kazandırmak, gençlik alanında çalışan beş projeden biri olan Katılımda Engel Yok proje- kişilere de engelli gençlerle çalışma kültürü ve sini yürütüyor. Projede Türkiye İşitme Engelliler becerisi kazandırmak amacıyla hazırlanan proje, Milli Federasyonu ortak olarak, Gençlik ve Spor iç içe geçmiş karşılıklı öğrenme süreçlerini içeren Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi programlardan oluşmaktadır” dedi. KEY Proje ekibinden koordinatör Elif SerBaşkanlığı ise iştirakçi olarak projeye destek veri- yor. Konu ile ilgili açıklama yapan KEY Proje best ise “Gençlik çalışanları, sahip oldukları bilgi ekibinden koordinatör Dilek Kumcu, “ Ankara’da ve deneyimi daha kolay aktarabilmek ve işitme endüzenlemiş olduğumuz eğitmen eğitiminin ikin- gelli gençlerle sağlıklı iletişim kurabilmek amacıyla cisine Türkiye’nin farklı bölgelerinden aralarında işaret dilini öğrenecektir. Eğitici hazırlık programı Gaziantep’in de bulunduğu 15 ilden gençlik ile gençlik alanında bilgi, beceri ve deneyime saçalışanları katıldı. Katılımda Engel Yok projesi hip gençlik çalışanlarını işitme engelli gençlerle gençlik çalışanlarının sahip oldukları bilgi, beceri, iletişim kurma ve çalışma becerisi kazandırmak deneyim ve uzmanlıklarını işitme engelli gençler suretiyle Gaziantep’in de aralarında bulunduğu 12 ile paylaşmalarını hedeflemektedir. İşitme en- ilde işitme engelli gençlere verecekleri eğitimlere gelli gençlerin toplumsal katılımını ve toplumsal hazırlamak hedeflenmektedir” diye ifade etti.

www.bizdevarizgazetesi.org

Engelli Barış, 6 kişiye hayat verecek

K a r a ç u l h a MUĞLA’nın Fethiye Beldesi’nde 14 İlçesi’nde geçirdiği trafik Ağustos Cumartesi kazası sonucu beyin günü yolun karşı ölümü gerçekleşen tarafına ıya geçtiği konuşma engelli, 14 sırada bir otomo- yaşındaki Barış Şimşek’in bilin çarpması so- organları ailesi tarafından nucu ağır yaralan- bağışlandı. Şimşek’in an Barış Şimşek organları 6 kişiye hayat Fethiye Dev- vermek için Ankara, let Hastanesi’ne Kahramanmaraş, İstanbul kaldırılarak tedavi- ve İzmir illerine ye alındı. Kısa süre gönderildi. sonra beyin ölümü gerçekleşen Şimşek’in ailesi 2 gün boyunca çocuklarının yaşam belirtisi göstermesini bekledi. Şimşek’ten umudunu kesen aile talihsiz gencin organlarını bağışlama kararı aldı. Baba 46 yaşındaki Hüsamettin Şimşek’in doktorlara organ bağışında bulunacaklarını söyledi. Bunun üzerine harekete geçen doktorlar, Ankara ve Denizli’den gelen özel ekip eşliğinde Barış Şimşek’i ameliyata aldı. Başarılı bir operasyonun ardından Şimşek’ten alınan kalp özel bir uçakla Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’ndeki bir hastaya nakledilmek üzere gönderildi. Şimşek’in göz korneaları ve böbreklerinden biri İzmir’e diğeri Kahramanmaraş’a gönderildi. Şimşek’in karaciğeri de bir başka ekip tarafından İstanbul’daki bir hastaya nakledilmek üzere götürüldü. Fethiye Devlet Hastanesi Başhekimi Birol Durukan, beyin ölümü gerçekleşen Barış Şimşek’in organlarının nakil için bekleyenlere ulaştırılabilmesi için organ koordinatörlüğü aracılığıyla bağlantılar kurulduğunu söyledi. Durukan şöyle konuştu: “Şu anda Ege Üniversitesi’nden ve Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nden iki ekibimiz organlarla ilgili operasyonları gerçekleştiriyor. Buradan çıkan kornealar ve iki böbrekten biri Ege Üniversitesi’ne biri ise Kahramanmaraş’a gidecek. Çıkarılacak kalp ise hava ambulansıyla Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’ne gönderilecek. Karaciğer de İstanbul’a gönderilecek. Fethiye’den götürülen organlarla 6 kişinin hayatı kurtarılacak.”


www.bizdevarizgazetesi.org

GÜNCEL HABERLER

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

KÜÇÜKCAN: “TÜM İMKANLARI ZORLADILAR” Küçükcan, AKP’nin Devletin ve yerel yönetimlerin tüm imkanlarını kullanmasına rağmen hüsrana uğradığını dile getirdi. Küçükcan, “Devletin tüm olanaklarını zorladılar. Toplama kalabalık yığmaya çalıştılar. Günlerce Başbakan Gaziantep’e geliyor, Gaziantep Evet diyor diye her tarafı afişlerle donattılar. Ancak 10 bin kişiye ulaşamadılar. Yüzde 70 oranında ‘Evet’ oyu çıkaracaklarını söyleyenler, şok oldular” şeklinde konuştu. GAZİANTEPLİ CEVABINI VERDİ DP İl Başkanı Kemal Küçükcan, Gaziantep halkının artık uyandığını ve AKP ile bir yere varılamayacağını gördüğünü söyledi. DP olarak referandumda ‘Hayır’ oyu vereceklerini yineleyen Küçükcan, “Halkın yararına olmayan hiç bir girişime destek vermeyiz. Bu Anayasa Paketi de ülke çıkarlarına ters. Bu yüzden Hayır diyoruz. Gaziantep halkı da AKP’nin mitiginine gösterdiği ilgisizlikle yüzde 70 ‘Evet’ hedefleyenlere cevabını vermiştir” diye konuştu.

OĞUZELİ 3. ATIK SU ARITMA TESİSİ İNŞAATINDA SONA YAKLAŞILDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaski Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılı başında temeli atılan ve Gaski’nin önemli yatırımlarından olan Oğuzeli 3.Atık Su Arıtma tesisi inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Gaski Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan Oğuzeli- Yeşildere bölgesinde Gaski Genel Müdürlüğümüz tarafından yapımı devam eden 3. Atık Su Arıtma Tesisi inşaat çalışmaları hızla sürüyor. Bu proje ile bölgedeki çevreyle ilgili tüm olumsuz şartları ortadan kaldırmayı amaçlamaktayız. Bu tesis tamamlandığında, Gaziantep’in atık su arıtma tesisi ihtiyacı giderilmiş olacaktır” dedi. Gaski Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen tesisin 15 milyon TL’ye mal olacağını ve 2010 sonuna doğru tamamlanacağını belirten Uslusoy “Bu arıtma tesisi sayesinde diğer 2 arıtma tesisinin hizmet alanı dışında kalan nüfusun %5’ini kapsayan atık suyunu arıtarak, Türkiye’de örneği olmayan bir çalışma ile 100’de 100’lük arıtma hizmeti sunulacak. Oğuzeli, Yeşildere, Yalnızbağ, Gazikent Üniversitesi, Çaybaşı ve Havaalanı Yolu yerleşim bölgelerinden Sacır deresini kirleten atık suların toplanıp, arıtılarak yeniden Sacır Deresine verilmesi ve sulamada kullanılmasını sağlamak amacıyla 3.Atık Su Arıtma Tesisi projelendirilmiştir. Projenin amacı bölge halkını sağlıksız, her türlü çevre kirliliğine yol açan olumsuz şartlardan kurtarmaktır.”dedi. Gaski Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy “Türkiye’de örnek projeler arasında yer alacak olan 3.Atıksu Arıtma Tesisinin hizmete girmesi ile Oğuzeli Sacır deresi atık suların arıtılarak DSİ’ye ait Kayacık Barajı temiz su ile dolması sağlanacaktır.”diye ifade etti.

9

YENİMAHALLE’DE ENGELLİLERE BÜYÜK HİZMET Yenimahalle Belediyesi, Batıkent Hacı Sabancı Yüzme Havuzu’nda bulunan Lift adı verilen asansör ile engellilere büyük bir hizmet veriyor.

Çağdışı görüntülere son Engellilere her alanda destek olduklarını kaydeden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, asansörler sayesinde Hacı Sabancı Yüzme Havuzu’nda engelli yurttaşların çağdışı görüntüler ile havuza girmekten kurtulduklarını söyledi. Başkan Yaşar, “Engelli vatandaşlarımızın havuza girip çıkmasının ne denli zor olduğunun bilincindeyiz. Bunun için özel ekipmanlar aldık. Bunlardan bir tanesi de engelli asansörü. Bu engelli asansörü ile engelli vatandaşlarımız hiç zorlanmadan havuza girecek ve yine aynı şekilde çıkacak. Engelliler her alanda var olmalıdır. Engelli vatandaşlarımız da diğer vatandaşlarımız gibi aynı rahatlıkla havuza girip çıkabiliyorlar” diye kaydetti. Eşit yaşam hakkı Engellilerin gelişiminde ve rehabilite edilmesinde yüzme havuzlarının çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Başkan Yaşar, “Onlara sunduğumuz bu imkanlar ile onların eve kapanmadan normal bireylerle eşit şartlarda yaşamalarını hedefliyoruz. Bizde engellilerimiz için bu yaşam standartlarını sağlamaya çalışıyoruz. Bundan böyle engelliler havuzumuzda hiçbir zorluk yaşamayacak” dedi. Havuz keyfi kışın da sürecek Hacı Sabancı Yüzme Havuzu’nda yaptıkları yenilikleri anlatan Başkan Yaşar, “Eskiyen havuz onarılırken, hijyen koşullarının tam anlamıyla sağlandığı, ek olarak sauna ve çevre düzenlemesiyle göz dolduran havuz vatandaşlarımızın kullanımına hazır hale getirildi. Soyunma odalarından duşlara tesisatlarından çevre düzenlemelerine kadar her şey elden geçirildi. Eskiyen spor salonu yeni fitness aletleri ile zenginleştirilip bir spor merkezi haline getirildi. Vatandaşlarımız burada spor yapmanın yanı sıra, kafelerinde aileleri ile güzel vakit geçirecekler. Hatta kışın bile havuz keyfi yaşayacaklar. Yenimahalleli olmak ayrıcalıktır. Bunu herkes görecek ve inanacak” diye kaydetti.


10

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

Çin Setti : Cin settinin tamamlanmasinin ardindasn barış yapsaydık -imparatorum bu seddi yapacağımıza daha kolay olmaz mıydı? Gel bakayim sen söyle.. seddini bitir-imparatorum emriniz üzerine çin sizinle dalga dik efendim.. -Ulan malmısınız.. ben denyolar geçmiştim o kadar duvar örülür mü hiç eri çıkıp bunu -güzel oldu ama şimdi ilerde biril uzaylılar yaptı derler. -ben sana set yapamazsın demedim

, duvarcı ustası

olamazsın dedim -oh hele şükür bitti çing -Ne bitti Cang?? -Cin setti Ceng

-Sana kim yap dedi cang?? ş bu be?! -anaaa dalmışız örmeye kaç metre olmu y? - ehuhehe - yanlış olmuş yıkın!- ne ne neeyakay şaka lan şaka.. diğimiz adama - ulan imparator diye başımıza getir bak.ne pis bi insanmış bu ya -fazla mı gaza geldik lan, uzun oldu

sanki..?!?

anın en uzun -ustabaşı : yüce imparatorum düny arator : aslında duvarının yapımını tamamladık. -imp işlevi önemli. -Abi o kadar yaptik, acaba uzaydan

görünürmü?

-O ney lan??

-Bilmem, icimden gedi öyle.. -olm ilerde taklit etmesinler bunu? -Oha,yok daha neler

-Berlinde duvar falan yaparlarsa ya?? -Berlinde ne bea??

-Bilmem, Budha söyletti herhalde..

bakalım neden şimdi ben bunu yaptım ama bi sor yaptım -Neden yaptin abi? -Yapmazsin dediler.. biz nası gircez -Aaa? lan duvarı dışardan örmüşüz, lan içeri ney??

ler göç etmiş be - abi biz bu seddi yaptık ama türk abi ..- hasssssss

MİZAH

www.bizdevarizgazetesi.org


biz de varız  

engellilerin ilk ve tek sesi

Advertisement