Page 1

27 TEMMUZ - 3 AĞUSTOS YIL 2 SAYI 44

ENGELLİLERİN İLK VE TEK GAZETESİ

GÜÇSÜZLER YURDU EK BİNASI TAMAMLANDI

İSMAİL TUNÇ DİYOR Kİ... Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal hizmetlerinden olan Güçsüzler Yurdunda gerçekleştirilen ek bina çalışması tamamlandı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi’nin yardıma, bakıma muhtaç bedensel özürlü ve zihinsel özürlü insanlara koruma, tedavi hizmetlerinin sunulduğu Güçsüzler Yurdu’nda yapılacak ek bina çalışması ile zihinsel engeli bulunmayan, yardıma muhtaç hastaların barınabilmeleri için yeni bir mekân hazırlandığı’ belirtildi.

İHALELERİMİZ TAMAMEN ŞEFFAF, ÇÜNKÜ PARA MİLLETİNDİR

Dülükbaba Mesire Alanı’ndan yapılan ve Olay TV, Kanal 27, Hisar TV,

Grt TV ve Mega TV’den canlı olarak yayınlanan programda Başkan Fadıloğlu öncelikle tüm şehitlere Allahtan rahmet dilediğini, Ülkemizin zor günlerden

geçtiğini belirterek; “Halkımızla kenetlendiğimiz sürece asla yıkılmayacağız.

Ben burada bulunan medya temsilcilerine de teşekkür ediyorum. Çarpışmak yerine işbirliği içinde çalıştıkları için…

Bizler Şehitkamil Belediyesi olarak büyük bir aileyiz başarımız hepi-

mizin başarısıdır. Başkan yardımcılarım, müdürlerim, küçükten büyüğe tüm personelim ile ortaklaşa çalışarak hizmetlere imza atıyoruz” diye konuştu.

Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu, ilimizde yayın yapan beş TV kanalının ortak platform yayınında Basın temsilcileri ile buluşarak onların sorularını cevapladı.

5. sayfada...


3 BASIN, YURTTAŞLARIN YÖNETİMİ DENETLEYEBİLMESİNE OLANAK SAĞLAR www.gaziantep-bld.gov.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, “Basın ve basın mensupları yaşamımızın ayrılmaz bir parçasıdır” dedi. “Unutmamalıyız ki, basın ve basın mensupları yaşamımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Halkın haber alma özgürlüğü için canla başla çalışan basın mensuplarının ve basının önemini vurgulamak gerekmektedir” diyen Başkan Güzelbey; “Her gün kolayca ulaşabildiğimiz bilgileri bizlere sağlayan, kamuoyunun gözü, kulağı ve sesi olan basın emekçilerinin yaşadıkları zorlukları, harcadıkları çabayı görmemek ve takdir etmemek mümkün değildir. Şeffaf bir yönetimin ve demokratik sistemin temel koşullarından biri iletişim özgürlüğüdür. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın, toplumun gerçekleri öğrenmesi ve düşüncelerini duyurmasının etkili bir aracıdır” dedi. Kamusal görev yapan basının, bireylerin ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkıda bulunduğunu hatırlatan Güzelbey, “Basın yurttaşların yönetimi denetleyebilmesine olanak tanımaktadır. Bu işlevin

yerine getirebilmesi, her şeyden önce özgür bir çalışma ortamının sağlanması ve meslek etiğinin üstün tutulması ile olanaklıdır. Toplumun yararını ve özgürlükleri savunan basın, her türlü çıkar grubu ve otoriteden bağımsız hareket ederek yalnızca gerçekleri yansıtmalıdır. Özgür, bağımsız, yansız basın, demokrasinin çok seslilik ilkesi ve özgürlük anlayışının yaşama

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GENÇLERİN GELECEĞİNE IŞIK TUTUYOR Gaziantep Büyükşehir Belediyesi gençlerin LYS’ de doğru tercih yapabilmeleri için ‘Tercih Danışma Merkezi’ kurdu. Açıklanan LYS sonuçlarının Gaziantep’te eğitime ne denli önem verilmesi gerektiği konusunda önemli mesajlar verdiğini ifade eden Güzelbey, “Bu sorunun çözümüne katkı amacıyla 4 yıldır yoksul öğrencilere yönelik ücretsiz LYS hazırlık kursu düzenliyoruz. Bu kurslardan yılda 2 bin öğrenci yararlanıyor” dedi.Öğrencilerin doğru tercih yapabilmeleri için Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde açtıkları LYS Tercih Danışma Merkezi’nde Okan Üniversitesi işbirliği ile uzman öğretmenlerin gözetiminde rehberlik hizmeti verdiklerini dile getiren Başkan Güzelbey, ‘öğrencilerin bu merkeze başvurarak doğru tercih yapabilmek için bilgi aldıklarını’ söyledi. LYS tercih başvurularının ‘26 Temmuz – 6 Ağustos tarihleri arasında başlayacağını kaydeden Deneri, ‘LYS tercih başvuruları öncesinde öğrencilere daha detaylı bilgi vermek, aynı zamanda sağlıklı tercih yapabilmeleri için sundukları rehberlik hizmetini 12 Temmuz’dan bu yana sürdürüyoruz. 6 Ağustos’a kadar öğrencilere bu destek hizmetini vermeye devam edeceğiz’ şeklinde konuştu. 12 Temmuzdan bu yana hizmet veren ‘Tercih Danışma Merkezi’ 6 Ağustos tarihine kadar öğrencilere tercihleri konusunda yol göstermeye devam edecek. Ömer Ersoy Kültür Merkezinde açılan Tercih Danışma Merkezine hafta içi Saat 10.00-19.00 arası başvuran öğrenciler tercih işlemlerini ücretsiz olarak yaptırabileceklerdir.

www.bizdevarızgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com

YAYIN SAHİBİ İsmail TUNÇ

geçirilmesinde üstlendiği işlevle yaşamsal öneme sahiptir. Demokratik ve çoğulcu yapısının korunması basın özgürlüğünün temel koşuludur” diye ifade etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Basınımızın yayımlarında sorumluluk duygusu içinde hareket edeceği, özel yaşama, kişilik haklarına ve kişi onuruna saygılı olmaya özen göstereceği kuşkusuzdur.

TESCİLLİ ANTEP EVLERİNE DESTEK Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tescilli Yapılara Yönelik Proje ve Uygulama Yardımları’na devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile Kültür Bakanlığı tarafından 2005 yılında 15 tescilli yapı için yapılan ‘Tescilli Yapılara Yönelik Proje Ve Uygulama Yardımı’nın kabul gören diğer projeler için de devam ettiği vurgulandı. Bakanlığın, Antep evlerine yönelik proje ve uygulama yardımlarına yönelik Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlara yer verildi. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası’nın 12. Maddesi temel alınarak hazırlanan “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre tescilli taşınmaz kültür varlıklarının rölöve, restorasyon projelerinin yapımına; yapılan projelerin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca kabul edilmesi üzerine bu projelerin uygulanmasına, Kültür Bakanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da destek vermektedir.

LYS’DE YÜZDE 97 BAŞARI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, GAMEK’e Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yok(Gaziantep Meslek Edindirme sul gençlere eğitimde fırsat eşitliği Kursları) bağlı Hakan Özcan sağlamak için açtıkları ücretsiz kursa Gençlik Merkezinde açılan katılan öğrencilerin yüzde 97,49’nun ücretsiz LYS Kurslarında 2009– sınavda başarılı olduğunu söyledi. Başkan Dr. Asım Güzelbey, 2010 Öğretim Yılı başarı oranı % 97.49 oldu. ‘4 yıldan bu yana yoksul ve dar gelirli öğrencilerin üniversiteye hazırlanması için açtıkları LYS hazırlık kursuna 2009–2010 Öğretim Yılında katılan 1916 öğrenciden 1868’inin 180 ve üstü puanla 4 yıllık fakültelere girmeye hak kazandıklarını’ belirtti.Açıklanan LYS sonuçlarının Gaziantep’te eğitime ne denli önem verilmesi gerektiği konusunda mesajlar verdiğini ifade eden Güzelbey, “Bu sorunun çözümüne katkı amacıyla 4 yıldır yoksul öğrencilere yönelik ücretsiz LYS hazırlık kursu düzenliyoruz. Bu kurslardan yılda 2 bin öğrenci yararlanıyor” dedi.

İDARE MERKEZİ Kozanlı Mah. Kastel Başı Sk. No:12/B Şahinbey - GAZİANTEP İLETİŞİM 0 342 232 32 52

Grafik Tasarım Kadir AKARSU FİYATI 2.5 TL

BASKI EFE TANITIM MATBAACILIK Kocao¤lan Mah. Kenan Evren Blv.No: 35 Kat:2 GAZİANTEP


4 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN 24 Temmuz 1908 Basında sansürün kaldırılması ve Basın Bayramı olarak kutlanması nedeniyle bir mesaj yayınlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek için her ortamda ve koşulda, sorumluluk duygusuyla hareket ederek, toplumun haber alma ihtiyacını yerine getiren basın çalışanlarının bayramını kutladı.

Bireyin günlük yaşamındaki en büyük yardımcısı ve başvuru kaynağı olan medyanın meslek ahlakından ödün vermeden yayın yapması, bulundukları bölgenin huzuru ve gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Basın Mensuplarımız tüm gelişmelerden kamuoyunu haberdar etmek adına gündemi takip ederek doğru habercilik ilkelerine bağlı, tarafsız habercilik anlayışıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Basında Sansürün kaldırılması ve Basın Bayramı olarak kutlanması modernleşme yolunda atılmış önemli bir adımdır. Vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, kamuoyu oluşturulması ve yönlendirilmesi gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenen, Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansür ise, halkın çıkarlarının savunulmasını, özgür düşüncenin gelişmesini, toplumun demokratikleşmesini engellemektedir. Bu nedenle basında sansürün kaldırılışı son derece önemlidir. Bu sebepledir ki, “Basın Özgürlüğü” Anayasamızın 28. maddesinde, “Basın hürdür, sansür edilemez” hükmü ile anayasal bir güvence altına alınmıştır. Bilişim Çağını yaşadığımız günümüzde basının önemi ve etkisi daha da artmıştır. Bugün, artık dünyanın neresinde olursa olsun bilgiye ulaşma, haber alma, haber ulaştırma saniyelerle ölçülmektedir. Yerellik kavramını ortadan kaldıran bu gelişmeler sonucunda hangi coğrafyada yaşanılırsa yaşanılsın dünyanın diğer bir ucundaki bilgiye ve habere rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bu düşüncelerle bölgemizde yazılı, görsel ve işitsel yayın yapan basın kuruluşlarının, ilkeli, güvenilir ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diler, değerli basın mensuplarının Basın Bayramı’nı kutlarım.”dedi.

www.sahinbey.bel.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

KARATAŞA YENİ TESİS İlçe genelinde sosyal ve kültürel alanlarda hizmet verecek olan sosyal tesislerin sayısını arttırmak için çalışmalar yapan Şahinbey Belediyesi, sosyal tesislerin bir yenisini daha Karataş Bölgesine yapıyor. Yapılan sosyal tesisin Karataş bölgesi için gerekli bir tesis olduğunu ifade eden Karataş Mahalle Muhtarı Abdullah Sağlam, “burada yapılan sosyal tesis mahalle halkının ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yapılıyor. Sosyal tesis içerisinde bay bayan taziye evi, spor merkezi, emekli lokali ve meslek edindirme kurslarının verileceği bölümlerden oluşmaktadır. Yapılan bu sosyal tesisden dolayı Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Belediyemizle diyalog içinde çalışıyoruz. Şu an Karataş mahallemizde Gazdaş doğal gaz çalışması yapıyor. Bu çalışmalar tamamlandığında belediye başkanımız mahallemize üç park ve iki tanede halı saha yapılacağını belirtti. Sağolsun Başkanımız Mahallemize gelerek eksiklikleri yerinde inceledi. Bizde kendilerine proje üzerinde eksikliklerimizi belirttik. Bizler belediyemizin çalışmalarından çok memnunuz. Biliyoruz ki başkanımız Mahallemizin gelişmesi hususunda bizlere yardımcı olacaktır.”dedi.

İADEİ ZİYARET Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, geçtiğimiz hafta içinde kendisini ziyaret eden Gaziantep Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır ve yönetim kurulu üyelerini dernek binalarında ziyaret ederek iadei ziyarette bulundu. Şehreküstü Şehitler Parkı içinde bulunan Gaziantep Şehit Aileleri Derneğini ziyaret eden Başkan Tahmazoğlu, Gaziantep Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır ve yönetim kurulu üyeleri ile sohbet etti. Gaziantep Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamza Bayındır, Başkan Tahmazoğlu’nun kendilerini sık sık ziyaret ettiğini ifade ederek, bu ziyaretlerden dolayı şehit aileleri ve dernek üyeleri olarak çok mutlu olduklarını söyledi. Gaziantep Şehit Aileleri Derneğine iadei ziyarette bulunduklarını kaydeden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “şehit ailelerimiz bizlerin gözbebeğidir. Her zaman onların yanındayız. Çünkü onlar en kıymetli varlıklarını evlatlarını bu vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna feda ettiler. Bizde onların evlatları olarak kendilerinin dertleriyle dertlenmeyi asli görev olarak sayıyoruz.”dedi. Başkan Tahmazoğlu daha sonra şehit aileleri ile birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

ŞAHİNBEYDE YIKIM

İlçe genelinde çalışmalarını sürdüren Şahinbey Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri Kıbrıs Mahallesinde Muhammed Fatih Cami bünyesinde bulunan ve kullanılmadığı için atıl duran 3 adet dükkanı cami derneğ inin talebi üzerine ve Damlacık Mahallesinde bulunan iki katlı harabe evi mahalle sakinlerin isteği üzerine yıkarak, enkaz kaldırma çalışmasını yaptı. Kıbrıs Mahallesi 27 nolu sokak üzerinde bulunan Muhammed Fatih Cami’ye ait olan fakat kullanılmadığı için yıllardır atıl bir şekilde duran 3 adet dükkan cami derneğinin talebi üzerine yıkılarak caminin etrafı açıldı. Yine Damlacık Mahallesi sakinlerinin talebi üzerine yapılan keşif sonrasında, Belediye ekipleri 2 katlı kerpiç yapı ile yapılan evin kullanılmadığı ve çevre sakinleri için tehlike arzettiği için yıkımı yapılarak enkaz kaldırma çalışması yapıldı.


www.bizdevarizgazetesi.org

www.sehitkamil.bel.tr

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

ŞEHİTKAMİL AB İÇİN HAZIRLANIYOR Türkiye - Avrupa Birliği katılım sürecinde, yerel yönetimler için büyük bir öneme sahip olan LAR II (Yerel Yönetim Reform Uygulamasının devamına destek) Projesi çalışmaları Şehitkamil Belediyesi’nde aralıksız devam ediyor. Proje kapsamında düzenlenen Yerel Yönetim Eğitim Stratejileri Çalıştay’ı üst düzey katılıma sahne oldu. Türkiye Genelinde 11 Pilot Yerel Yönetimden Biri; Şehitkamil Belediyesi Türkiye genelinde 11 pilot yerel yönetim arasına girerek Projenin Gaziantep ayağını oluşturan Şehitkamil Belediyesi’ndeki çalıştay’da; BM Kalkınma Programı Sorumlusu Dr. Leyla Şen, BM Proje Uzmanları; Yrd. Doç. Dr. Sedat Azaklı, Yrd. Doç. Dr. Tarkan Oktay ve Yrd. Doç Dr. Mustafa Lütfi Şen sunum yaparken; Şehitkamil Belediyesi Başkan Yardımcıları Abdülcebbar Özkara, Ali Kazcı ve Oktay Yalçın, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Koruk, Toplumsal Duyarlılık Projesi Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Mutaf, Gaziantep İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Osman Bozoğlu, Şanlıurfa İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ve Daire Başkanları, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GTO – GSO Temsilcileri’yle çok sayıda davetli de, katılımcı olarak yer aldı. Personel eğitimiyle daha kaliteli hizmet sunumu Şehitkamil Belediyesi Meclis Salonu’ndaki çalıştay’da; Türkiye ile AB arasındaki entegrasyon sürecinde yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması ve yerel yönetimlerde reform çalışmaları ele alındı. Proje Kapsamında; yönetici ve personel eğitiminde uygulanacak stratejiler tartışıldı. BM Uzmanları proje hakkındaki sunumlarını yaparken, söz alan üniversite ve stk temsilcileri de görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

ÇEVRE İÇİN EL ELE Geleceğin Şehitkâmilli bireyleri tertemiz bir ilçe için bugünden çalışıyor. Başkan Fadıloğlu ve Çocuklar el ele verip sokaklara atılmış çöpleri topladı. Başak Konakları Etüt Merkezi Yaz Okulu Öğrencilerinden oluşan 150 kişilik grup; Başkan Fadıloğlu’nun da katılımıyla insanları çevre konusunda daha duyarlı olmaya davet etti.

“Büyüklerden İsteğimiz Bize Temiz Bir Çevre Bırakmaları” Etkinliğe katılan çocuklar; Zararlı atıkların çevreye atılmasıyla gelecekte yaşayacakları dünyanın tehdit altında olduğunu belirterek özellikle büyüklerinden çöpleri kendilerine en yakın çöp kutusuna atmalarını ve evlerinde biriktirdikleri atıkları bu iş için yapılmış özel atık kutularında toplamalarını istediler. Başkan Fadıloğlu; “Çocuklar için tertemiz bir Şehitkamil” Başkan Fadıloğlu ise; Derslerde aldıkları teorik çevre eğitim derslerinin pratik uygulamasını yaptıklarını vurgulayarak “ Bizim amacımız burada çocuklara temizlik yaptırmak değil onların çevre konusundaki duyarlılıklarını arttırmak ve velilerine örnek olmalarını sağlamaktır. Çocuklarımıza çevreyi kirletmenin ne kadar kolay temizlemenin ise ne kadar zor olduğunu göstermek istiyoruz. Bundan sonrada Yine çocuklarımızla Dülükbaba Mesire Alanı’nda hem temizlik hem de güzel bir piknik yapacağız” dedi.

5

KİMLER EVDE BAKIM HİZMETİ ALABİLİR

BASIN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN Türk basınında sansürün kaldırılışının 102. yılını çeşitli etkinliklerle kutladığımız şu günlerde umuyorum ki gerçekten sansürsüz haberler yapar ve yorumsuz haberleri halkımıza sunarız.Tüm basın emekçilerinin gününü kutluyor saygılarımı sunuyorum.

Bakıma muhtaç durumdaki engellilerin bakımının evde yapılması halinde bakımı yapanlara devlet tarafından yardım yapılmaktadır. 2828 sayılı Yasa’nın Ek 7. Maddesi bu haktan yararlanmak için gerekli koşulları saymaktadır. Haktan yararlanmanın iki koşulu bulmaktadır; Bakıma muhtaç olduğunu belirtir Sağlık Kurulu Raporu’nun bulunması Her ne ad altında olursa olsun bakımı yapacak aileye giren gelirlerin kişi başına düşen miktarının net asgari ücretin 2/3’ünden az olması. 2009’un ikinci altı ayı için bu miktar 364,32 TL’dir. Başvuru için gerekli belgeler: Bakıma muhtaç engellinin başvurusunda, bakıma muhtaç engelliden, ailesinden veya yasal temsilcisinden aşağıdaki belgeler istenir: 1- Kimlik numarası beyanı 2- Mevzuata uygun alınmış Sağlık Kurulu Raporu 3- Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler 4- İki adet vesikalık fotoğraf 5- Varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti 6- Engellinin vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı 7- Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı Dikkat: 4, 5, 6 ve 7 numaralarda yazılı belgeler, bakım raporunun hazırlanmasından sonra da verilebilir. İnceleme ve karar: İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne gerekli belgelerle yapılacak başvurunun ardından, görevliler gelerek bakımın yapılacağı konutu ve aileyi incelemektedir. Yapılan inceleme sonucunda yapılacak yardım miktarı belirlenmektedir. İnceleme sonucunda olumsuz rapor düzenlenirse, durum ilgili müdürlük tarafından 30 gün içinde başvuru sahibine iletilir. Başvuru sahipleri kararın kendilerine bildirildiği tarihten itibaren, 30 gün içinde karara itiraz edebilirler. İtiraz başvuruları il sosyal hizmetler müdürlüğüne yapılır. İsmail TUNÇ ENGELLİ DANIŞMANI


6

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

www.gto.org.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

GTO BAŞKANINDAN “24 TEMMUZ GAZETECİLER GÜNÜ” KUTLAMASI Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, “24 Temmuz Gazeteciler Günü” dolayısıyla basın mensuplarının gününü kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, “24 Temmuz Gazeteciler Günü” dolayısıyla basın mensuplarının kutlama mesajı geçerek, 24 Temmuz basında sansürün kaldırılışının 102. yıldönümünü kutladı. GTO Başkanı Aslan, Basın Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda; basının demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğini belirtti.

24 Temmuz Gazeteciler ve basın bayramı dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Aslan, “Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.Artık her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu, görüşü modern dünyada tartışmasız kabul görmektedir. Bu bağlamda değerli basınımıza düşen en büyük ödevlerden biriside içinde yaşadığı toplumun milli

ahlaki insani ve kutsal değerlerine saygılı olmak, vatanın bölünmez bütünlüğüne bağlı olmak, Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği Muasır Medeniyet seviyesine ulaşmada öncü rol oynamaktadır” dedi. GTO Başkanı Aslan açıklamasında özetle şu görüşlere yer verdi: “ Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Demokrasinin temel taşlarından olan ‘Basın Özgürlüğü’, şeffaf yönetim ilkesinin de yapı taşlarındandır. Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Bu bağlamda değerli basınımıza düşen en büyük ödevlerden biriside içinde yaşadığı toplumun milli ahlaki insani ve kutsal değerlerine saygılı olmak, vatanın bölünmez bütünlüğüne bağlı olmak, Yüce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği Muasır Medeniyet seviyesine ulaşmada öncü rol oynamaktadır. Bu önemli misyonu gerçekleştirmek için zaman ve mekan mefhumu özetmeksizin, her zaman ve her yerde büyük bir özveri ile çalışan değerli basın çalışanlarını takdir ve tebrik etmemek mümkün değildir. Bu duygu ve düşüncelerle, basın-yayın kuruluşlarında çalışan tüm basın mensuplarının ‘Basın Bayramı’nı en kalbi duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim “ dedi.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 7,69’A GERİLEDİ

MHP HEYETİNDEN GTO’YA ZİYARET… Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı ve 21. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Muzaffer Çakmaklı ile milletvekillerinden oluşan bir heyet, bölge illerine yaptıkları ziyaretler çerçevesinde Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan’la bir görüşme yaptı. GTO Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarete, MHP Genel Sekreter Yardımcısı’nın Çakmaklı’nın yanı sıra MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, MHP merkez yürütme kurulu üyeleri, Gaziantep il Başkanı Mehmet Özdemir, ilçe başkanları ile il divan üyeleri katıldı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Aslan, Çakmaklı’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bölge ve Gaziantep’in sorunlarının yanı sıra Oda olarak yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verdi. Siyasi partiler ve Seçim Yasasının günümüz şartlarına göre revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Aslan, ziyaret sırasında

yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “ Biz Gaziantep Ticaret Odası olarak, tüm siyasi partilere eşit ve aynı mesafedeyiz. Halkımızın seçmiş olduğu milletvekilleriyle sorunları paylaşmak esas çözüme giden yolda en isabetli karardır. Milletvekillerimize ülkemizin, bölgenin ve Gaziantep’in sorunlarıyla ilgili bilgi vererek, problemler konusunda karşılıklı görüş alış verişinde bulunacağız.” MHP Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Çakmaklı ise, Gaziantep ve yöre insanın sorunlarını dinleyerek önerileri değerlendireceklerini ifade ederek, “ Gaziantep Türkiye’nin iftihar edilecek kentlerinden biridir. Devletten teşvik ve yardım almadan Türkiye’nin sayılı sanayi şehirlerinden Gaziantep ne kadar övünse azdır. Bugün gelinen nokta, teşvik almadan, hiçbir bölge müdürlüğü olmadan, Gaziantep vatanını seven üreten, istihdam yaratan, aş veren, müteşebbisleri sayesinde mutluluk veren örnek ve model bir kent haline gelmiştir. Yine Gaziantep bölgenin ve Ortadoğu’nun cazibe merkezi haline gelmiştir. Bunda Gaziantep Ticaret Odası’nın önemli katkılar vardır. Ülkenin bir ferdi olarak emeği geçenlere müteşekkiriz, minnettarız, saygı duyuyoruz” dedi.

Cari ayın tüketici fiyatları endeksi (TÜFE)

beklentisi Temmuz ayının son anketinde yüzde 0,02’den yüzde 0,03’e çıktı. Merkez Bankasının, mali ve reel sektörde karar alıcı ve uzman kişilerle profe-

syonellerin beklentilerini saptamaya yönelik her ay iki kez düzenlediği Beklenti Anketinin Temmuz ayının son dönem sonuçları açıklandı.

Buna göre, gelecek ayın TÜFE beklentisi

yüzde 0,15’dan yüzde 0,18’e, iki ay sonrasının TÜFE beklentisi yüzde 0,64’ten yüzde 0,65’e çıktı.

Temmuz ayının ilk anketinde yüzde 7,73 olarak

belirlenen yıl sonu yıllık TÜFE beklentisi, son ankette yüzde 7,69’a, 12 ay sonrasının yıllık yüzde 7,24 olan TÜFE beklentisi yüzde 7,20’ye geriledi. Temmuz

ayının ilk anketinde yüzde 6,86 olan 24 ay sonrasının yıllık TÜFE beklentisinde bir değişiklik olmadı.


www.gso.org.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

GÜNEYDOĞU’DAN SANAYİ ÜRÜNLERİ İHRACATI ARTIYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ihracatında sanayi ürünleri ihracatının payı, bu yılın ilk yarısında da artmaya devam ederek yüzde 72,68’e yükseldi. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, Ocak-Haziran 2010 döneminde bölgenin toplam ihracatı 2 milyar 277 milyon 739 bin 10 dolar oldu.

İhracat gelirinin 601 milyon 539 bin 883 doları tarım, 1 milyar 655 milyon 557 bin 802 doları sanayi, 20 milyon 641 bin 325 doları da madencilik ürünleri dış satımıyla sağlandı. Bölge ihracatında sanayi ürünlerinin payı, Ocak-Haziran 2009 döneminde yüzde 66,65 iken, bu oran Ocak-Haziran 2010 döneminde yüzde 72,68’e yükseldi. Aynı dönemde tarım ürünleri ihracatının toplam ihracat içindeki payı yüzde 32,76’dan yüzde 26,41’e geriledi. Ocak-Haziran 2009 döneminde bölgenin toplam ihracatı 1 milyar 785 milyon 992 bin 70 dolar olarak gerçekleşmiş, döviz girdisinin 585 milyon 9 bin 527 doları tarım ürünleri, 1 milyar 190 milyon 284 bin 248 doları sanayi ürünleri ihracatıyla sağlanmıştı. Ocak-Haziran 2010 döneminde,

7

TÜRKİYE, ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIMLARDA 12 SIRA GERİLEDİ Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından hazırlanan ‘’2010 Dünya Yatırım Raporu’’na göre Türkiye, 2009 yılında çektiği 7,6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım (UDY) ile 32. sırada yer aldı.

geçen yılın aynı dönemine göre bölge ihracatı yüzde 28 oranında artarken, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 39 oranında arttı. Tarım ürünleri ihracatındaki artış ise yüzde 3 oldu.

TÜKETİCİNİN GÜVENİ ARTTI Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayında yüzde 1,68 (1,46 puan) oranında artarak 88,04 değerine yükseldi. Endeksin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durum, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durum, 100 olması ise tüketici güveninde ne iyimser ne de kötümser durum olduğunu gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Merkez Bankası tarafından her ay ortaklaşa düzenlenen ve tüketicilerin harcama, davranış ve beklentilerinin değerlendirildiği, ‘’Aylık Tüketici Eğilim Anketi’’nin 2010 Haziran ayı sonuçları açıklandı. Buna göre Mayıs ayında 86,58 olan tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,68 oranında artarak 88,04 oldu. Tüketici Güven endeksindeki artış, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu

durumlarına dair değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklandı. Endeksin alt kalemleri ve değişim oranlarına bakıldığında, mevcut dönemde 6 ay öncesine göre satın alma gücü endeksi Mayıs ayına göre 80,03’den, 82,19’a, gelecek 6 aylık dönemde satın alma gücü endeksi 84,31’den 85,63’e, gelecek 3 aylık dönemde genel ekonomik durum 83,51’den 85,44’e yükseldi. Gelecek 6 aylık dönem iş bulma olanakları endeksi de 84,64’den 83,56’ya inerken, mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu endeksi de 100,41’den 103,37’ye çıktı.

MHP GENEL SEKRETER YARDIMCISI ÇAKMAKLI GSO’YU ZİYARET ETTİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Çakmaklı, Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir ve İl Başkanı Mehmet Özdemir Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Nejat Koçer’i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan GSO Başkanı Koçer,

GSO Üyelerinin her birinin farklı bir siyasi

görüşü olduğunu, bu anlamda oda olarak, si-

önemli bir duruş sergilediklerini söyledi.

Koçer, “Bu duruşumuzla iyi olan

şeylere iyi, kötü olan şeylere kötü diyebil-

ecek; ekonomideki sıkıntıları da söyleyecek bir pozisyondayız. Nitekim geçmiş dönem-

lerde de bunları her zaman dile getirdik. Gaziantep’in kendine has başarıları belki

kriz içerisinde kendini korudu ama bunun dışında eksik gördüğümüz, farklı

gördüğümüz birçok şeyi de dile getirdik”

yasi partilere yakınlık ve uzaklık konusunda dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen basın toplantısında açıklanan rapora göre, dünyada en fazla UDY çeken ilk 5 ülke ABD, Çin, Fransa, Hong Kong ve İngiltere oldu. Türkiye, 2009 yılındaki 7,6 milyar dolarlık giriş ile dünya genelinde en fazla doğrudan yatırım çeken 32. ülke olurken, bu miktar ile 2008’de yer aldığı 20. sıradan 12 sıra gerilemiş oldu ve uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde yüzde 58’lik düşüş yaşandı. Türkiye’ye yatırım girişlerinde 2008 yılında ise yüzde 18’lik düşüş görülmüştü. Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasındaki sıralamada bu yıl 15. sırada yer alırken, geçtiğimiz yıl 9. sırada yer almıştı. Türkiye’de 2010 yılının ilk 5 ayındaki 2,7 milyar dolarlık UDY girişine paralel, yıl sonunda 7 milyar dolar civarında bir giriş olması bekleniyor. Rapora göre, dünya genelinde uluslararası doğrudan yatırım girişleri 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 37 düşüşle 1,1 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Krizin etkilerinin sınırlı kaldığı 2008 yılında düşüş yüzde 16 iken, 2009 yılında daha keskin bir düşüş olduğu dikkati çekti. 2009 yılında gelişmiş ülkeler kaynaklı yatırımlar toplam uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 75’ini oluştururken, toplam uluslararası doğrudan yatırım stoku 17,7 trilyon dolar olarak gerçekleşti. ABD ve Fransa, en fazla uluslararası doğrudan yatırım stokuna sahip ülkeler olarak ön plana çıkarken, en fazla stoka sahip gelişmekte olan ülkeler Hong Kong, Çin, Brezilya, Singapur, Meksika, Brezilya ve Rusya oldu. Gelişmekte olan ülkelerin payı yüzde 30 iken, Türkiye 77,7 milyar dolarlık stoku ile 39. sırada yer aldı.


8

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

GÜNCEL HABERLER

www.bizdevarizgazetesi.org

MALİYE BAKANI MEHMET ŞİMŞEK’E ZİYARET

Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yener DOĞRUER, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gaziantep Milletvekili Sn. Fatma ŞAHİN ve AK Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi Başkanı Konya Milletvekili Sn. Orhan ERDEM ile birlikte, Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK’ i makamında ziyaret etti.

zlerinin bir sorunu olarak, 2010 yılı ocak ayı itibarı ile 2 seans daha artırılan özel eğitim hizmetlerinin, ücretinin kurumlara ödenmesinin sağlanması ve alanda yaşanılan olumsuzlukların giderilmesi hususlarında Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek’ten çözüme yönelik adımların atılmasını istediklerini” kaydetti. Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek ise, “Özel Eğitim ve Rehabilitasyon hizmetlerinin, özel ge AK Parti Kadın Kolları GÜNDER Yönetim Kurulu reksinimli bireyler ve aileleri için Başkanı Gaziantep Milletvekili Sn. Başkanı Yener DOĞRUER, yaptığı vazgeçilmez bir çalışma olduğunu Fatma ŞAHİN, “Engelli Çocuğu konuşmada, “ Eğitim hakları yasa- çok yakından bildiklerini belirtOlan Ailelere Umut Çalıştayı Rapolar ile güvence altına alınan en- ti. Sosyal devlet olma ilkesinin, runu” Maliye Bakanı Sn. Mehmet gelli bireyler kendilerine tanınan eğitimde fırsat eşitliği ve bunun ŞİMŞEK’e sunarak, “Engellilere eğitim haklarından yeterince devamlılığının devletin vazgeçilve Engelli ailelerine hizmet etyararlandırılamamakta ya da mez anayasal görevleri arasında meyi kendilerine asli bir görev kayer almakta olduğunun bilincinde tamamıyla bu haktan mahrum edbul ederek, Özel Eğitim alanında olduklarını” ifade eden ŞİMŞEK, ilmektedirler.” dedi. “Bütçe imkanları çerçevesinde alanyapılan tüm çalışmaların destekçisi DOĞRUER, “Özel eğitim ve takipçisi olmaya gayret ettikleri- alanında hizmet vermekte olan Özel daki tüm çalışmaların geliştirilerek sürdürüleceğini” dile getirdi. ni” ifade etti. Eğitim ve Rehabilitasyon Merke-

Gaziantep ve Gaziantepli için utanç tablosu “Birisi Bakan 7 Milletvekili ile Gaziantep’e öğretmen atamayı beceremeyenler, okul ve derslik sorunun yüzüne gözüne bulaştıranlar, her şeye arsa ve para bulurken ‘Okul Arsası’na ‘YOK’ diyenler, 50. sıraları beğenmediğimiz günleri mumla aratıp kendilerine “AK” diyenler, bizi eğitimde sonunculuğa mahkum edenler... Şimdi hangi yüzle halkın karşısına çıkıp “EVET” oyu isteyeceksiniz. Yoksa bu başarısızlığı da mı Gaziantep halkının ‘HAP’ gibi yutmasını bekliyorsunuz?” CHP Gaziantep İl Eğitim Komisyonu, 2010 yılı LYS’de alınan başarısız sonuçları ve ilimizin eğitim sorunlarını değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. CHP İl Eğitim Komisyonu Başkanı Hasan Kocaaslan, Komisyon Sekreteri M. Vakıf Yanıç ve Kadın Kolları Başkanı Müjgan Bilen’in katıldığı toplantı İl Binasında gerçekleşti. AKP GAZİANTEP’TEN ÖZÜR DİLEMELİ Toplantıda konuşan Hasan Kocaaslan şunları söyledi: “2010 Üniversite (LYS) sınavlarında Gaziantep Şırnak’ın arkasında 80. sırada yer aldı. Ancak ne milli eğitimi yönetenler, nede Gaziantep’in 7 AKP’li milletvekili ve bakanı, ne de anlı şanlı belediye başkanları kılını bile kıpırdatmadı. Gaziantep halkından bir özür dileme gereğini bile duymadı. Bu olumsuzluğu da sessiz sedasız geçiştirmeye çalışacaklar. Yıllardır eğitimciler, kentin aydınları, sivil toplum örgütleri Gaziantep’te eğitimin çökmekte olduğunu her vesile ile dillendirdiler. Acil önlem gerektiğini dillerinin döndüğünce anlatmaya çalıştılar. Eğitim sendikaları öğretmen eksikliğini, derslik yetmezliğini her öğretim yılı başında yüksek sesle ifade ettiler. Ama bu sesleri ne duyacak bir yönetici, nede gereğini yapacak bir politikacı bulamadılar. Çünkü AKP iktidarının derdi Gazian-

tep ve Gaziantep’in geleceği değil, kendi çıkarları ve kendi gelecekleridir. Eğitimde kadrolaşma tek amaç haline getirilmiş, rotasyon adı altında görev belirsizliği verimsizliği daha da arttırmıştır.” BU MUDUR MARKA KENT? Bilgi, beceri ve yeteneğe dayanmayan yönetici atamaları, işlevi eğitimi geliştirmek değil; çağdışı ideolojiyi okullarda egemen kılmak olan, laiklik karşıtı gerici anlayış, yüzlerce öğretmen açığı varken, atanamayan öğretmenler, yıllarca vekilliklerle yönetilen Milli Eğitimin bugün karşı karşıya kaldığımız sorunların ana nedeni olduğunu ifade eden Kocaaslan, “Sonuç : 80. sırada yer alan bir başarı abidesi MARKA KENT GAZİANTEP… Bir ilin yada ülkenin gelişmişlik ölçütü eğitilmiş

insan gücüdür. Okuma çağında okuma yazma bilmeyen 100 binin üzerindeki nüfusla bırakalım çağ atlamayı, çağdışı bir kent manzarası gösterir olduk. Uyuşturucu kullanmada ilk sırada, suç işlemede ilk sırada yer alan bir kent olmayı hiç ama hiç hak etmemiştik. Bu utancı bize yaşatanlar, yaşatılmasına neden olanlar acaba kendi çocuklarının yüzlerine nasıl bakacaklar? Kendilerini hangi gerekçelerle savunacaklar? Bu kentin gençliğini ve geleceğini yok edenler bunun hesabını da vermek zorundadırlar. Ama korkarız ki; bu hesabı vermesi gerekenler hiçbir suçluluk duymadan, Gaziantep’e nasıl hizmet ettiklerini gözümüzün içine bakarak aldatmaya devam edeceklerdir.” şeklinde konuştu.


GÜNCEL HABERLER

www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

OĞUZELİ SOSYAL BELEDİYECEİLKLE TANIŞTI

9

DOĞRUER BASIN BAYRAMINI KUTLADI Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimidir. Bu çerçevede basınımızın ve basın çalışanlarının her türlü baskı ve tehditten uzak çalışmalarını sağlamak, demokrasimiz için vazgeçilmez bir görevdir.

Oğuzeli Belediyesi sosyal belediyecikle tanıştı. Belediye Başkanı Bekir Öztekin’in büyük önem verdiği sosyal tesis yakın tarihte hizmete açılıyor.Sosyal belediyeciliğe büyük önem veren başkan Öztekin Oğuzeli’ni çok amaçlı sosyal tesislerle tanıştırıyor. Toplam 1107 metrekare alanda 783 metre inşaat olan sosyal tesis, 3 katlı olup inşaatı devam etmektedir. yapılacak olan sosyal tesisten bayanlar, yaşlılar ve geçler ücretsiz faydalanabilecekler. OĞUZELİNDE İLK SOSYAL TESİS TEMELİ ATILDI Gaziantep merkez ilçe Oğuzeli belediye başkanı Bekir Öztekin, ilklere imza atmaya devam ettiklerini belirterek, ‘Oğuzeli çok geride kalmış bir ilçemiz. Uzun yılardır belediye olmasına rağmen bir sosyal tesisi bile olmamış. Kısır bütçeyle yol asfalt kilit taşı çalışmalarımıza hız verirken sosyal belediyeciliğe de çok önem veriyoruz. ilçemize ilk sosyal tesisi tanıştırmanın sevincini yaşıyoruz’ dedi. Öztekin, yapımı devam eden sosyal tesis bünyesinde kuracakları sevği mağazasıyla fakir ailelere hizmet vereceklerini de sözlerine ekledi.

CHP’YE ABD İLGİSİ ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasal Temsilciliği Siyasi İşler Bölümünden Rodney M. Hunter CHP Gaziantep İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. İl Başkanı Avukat Hasan Öztürkmen ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katıltığı ziyaret bir saatten fazla sürdü. ABD Büyükelçiliğinin isteği üzerine basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaretin rutin bir nezaket ziyareti olduğunu söyleyen Mr. Hunter, bölgede yaptığını söylediği incelemelerle ilgili açıklama isteyen basın mensuplarına “Çalışmalarımız ve ziyaretlerimiz sürüyor. Bunlar tamamlanmadan açıklama yapmam mümkün değil” cevabını verdi. CHP İl Başkanı Hasan Öztürkmen ise ziyaret talebinin Elçilikten geldiğini söyleyerek “Bizi ziyaret etmek isteyen herkes ile görüşebiliriz. Kentimize konuk gelmiş diplomatik bir heyeti partimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduk.” şeklinde konuştu. Basına kapalı görüşmelerin içeriği hakkında bilgi verilmedi.

“ÖLÜM KÖPRÜSÜ RESTORE EDİLİYOR” Oğuzeli halkının yaşamsal alandaki en büyük sorunlarından olan ve birçok kişinin ölümüne neden olan köprü, Belediye Başkanı Bekir Öztekin’in girişimleriyle yeniden yapılandırılıyor. Köprünün yakın bir tarihte güvenli olarak hizmet vereceği belirtildi.

ÖZTEKİN’E, HIZIR BAŞKAN LAKABI TAKILDI Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, göreve geldiği günden bugüne kadar halkın yaşamsal alandaki sorunlarını zamanında çözerek, ilçe halkından ‘Hızır Başkan’ lakabını aldı. Vatandaşların tüm sorunlarına anında müdahele ederek, kısa zamanda çözüme kavuşturan Öztekin, son olarakta ölüm köprüsü diye bilenen geçidi, tekrar inşa ettirerek, ilçe halkını sevindirdi. Vatandaşlar tarafından, Azrail köprüsü diye de Adlandırılan subaşı mevkisindeki köprünün Oğuzeli belediyesi tarafından yapım çalışmaları başlandı. KAZALAR ÖNLENECEK Gaziantep merkez ilçe Oğuzeli belediyesi, Son zamanlarda artan trafik kazaların nedeni subaşı mahallesi yolu üzerinde bulunan köprü,nün çalışmalarına Oğuzeli Belediyesi, imkânları ölçüsünde köprünün genişletme çalışmalarına başladı.

Türk basını, toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan bir görev anlayışı içinde, özgür bir ortamda hizmetlerini başarıyla yerine getirmektedir. “Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada tartışmasız olarak kabul görmektedir. Gazetecilik, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, basın-yayın kuruluşlarında çalışan tüm basın mensuplarımızın ’Basın Bayramı’nı şahsım ve yönetim kurulum adına kutlar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”Dedi Demokrasinin temel taşlarından olan ’Basın Özgürlüğü’, şeffaf yönetim ilkesinin de yapı taşlarındandır. Yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Bu önemli misyonu gerçekleştirmek için zaman ve mekân mefhumu gözetmeksizin, her zaman ve her yerde büyük bir özveri ile çalışan siz değerli basın çalışanlarımızı takdir ve tebrik etmemek mümkün değildir. Bu duygu ve düşüncelerle, basınyayın kuruluşlarında çalışan tüm basın mensuplarımızın ’Basın Bayramı’nı şahsım ve yönetim kurulum adına kutlar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.


10

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

MİZAH

www.bizdevarizgazetesi.org


biz de varız  

engellilerin ilk ve tek sesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you