Page 1

15 - 28 UBAT 2010 YIL 2 SAYI 22

ENGELL‹LER‹N ‹LK VE TEK GAZETES‹

GÖZÜN AYDIN GAZ‹ANTEP Gaziantep Büyükehir Belediyesi tarafından 2008 yılında yapımına balanan Hafif Raylı Sistem’in ilk vagonu Gaziantep’e geldi.

AMPUTE’DEN TAHMAZO∕LU’NA PLAKET Türkiye Gaziler Vakfı Gaziantep ube Bakanı ve ahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Antrenörü Mehmet Yeter, Ampute futbol takımı sporcuları ile birlikte ahinbey Belediye Bakanı Mehmet Tahmazo¤lu’nu ziyaret etti.

çok yak›nda yeni yüzümüzle sizlerle...

www.bizdevarizgazetesi.org


bizde var›z

1. sayfadan devam, Almanya’dan alınan ve Eskişehir’de TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş) tarafından modernize edilen vagonların ilki özel bir römork aracılığıyla karayolundan getirildi. Hafif Raylı Sistemin başlangıç noktası olan Burç Kavşağı’na indirilişi sırasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İ.Fuat Özçörekçi, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Belediye ve firma yetkilileri yer aldılar. SÖZ VERDİK YAPTIK… Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptığı açıklamada, “Bütün projelerimizde verdiğimiz sözü Hafif Raylı Sitem Projesinde de tuttuk. Hafif Raylı Sistemin vagonlarının 2010 başından itibaren geleceğini belirtmiştik. Haziran ayına kadar her ay 2 adet vagonu getirerek Hafif Raylı Sistemi tüm vagonları ile elektriğini vererek çalıştıracak hale getireceğiz. Hızla büyüyen şehrimizde toplu taşıma sorunlarını çözebilecek, modern, ekonomik, hızlı ulaşım sistemini Gazianteplilerin hizmetine sunmamıza birkaç ay kaldı” dedi. “Ulaşım Ana Planı üzerinde 2025 hedef yılı için öngörülen yolculuk talebini karşılayabilecek kapasiteye sahip olan çift hatlı raylı sistem sayesinde 2010 yılı için 5 dakika dizi aralığı ile bir yönde 3200 yolcu/saat, taşımayı hedefliyoruz” diyen Güzelbey, “Karataş-Burç Kavşağı arasında ring otobüs seferleri koyacağız. Vatandaşımızın toplu taşıma çilesine son vereceğimiz bu sistemin en ekonomik şekilde hizmet vereceğini” ifade etti. Gazianteplilerin alacakları tek biletle ring otobüsüne bineceklerini, 45 dakika içerisinde aynı biletle hafif raylı sistemde ulaşımlarını tamamlayabileceklerini belirten Güzelbey, “Gazikent, Karşıyaka, İbrahimli gibi bölgelerde bu ring noktalarını genişletmeyi hedefliyoruz. Gözün Aydın Gaziantep, yarınımız bugünümüzden güzel olacak” dedi. 15 vagondan oluşan Raylı Sistem’in her vagonu 216 yolcu taşıma kapasitesine sahip, 28 metre uzunluğunda olan vagonlar toplam 10 km’lik Burç Kavşağı-İstasyon Meydanı hattını 42,5 dakikada turlayacak. Güzergah üzerinde yapılan 45 metre uzunluğunda uzunluğundaki peronlardan oluşan 13 duraktan vatandaşların biniş yapabilecekleri Raylı Sistem’in minimum sefer aralığı 5 dakika olarak planlanıyor. Yaklaşık 50 Milyon Türk Lirasına mal olacak olan Hafif Raylı Sistem Projesi Valilik, Stadyum, Tren Garı, Emniyet Müdürlüğü gibi merkez kurumların yer aldığı kentin cazibe merkezi olan güzergâhtan geçecek. Makamda yapılan ziyarette Başkan Tahmazoğlu’na

Gaziler vakfına ve Ampute Futbol Takımına verdiği desteklerden dolayı teşekkür plaketi veren Türkiye Gaziler Vakfı Gaziantep Şube Başkanı ve Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı Antrenörü Mehmet Yeter, “Gaziler derneği ve

Ampute Spor takımı olarak başkanımızın çok desteğini gördük.

Gazilerimiz ve sporcularımız adına kendilerine çok teşekkür

ediyorum.”dedi.

Ziyaretlerinden dolayı büyük memnunluk duyduğunu ifade

eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Belediyemizin imkanları çerçevesinde her zaman Gazilerimizin destekçi-

si olduk ve olmaya devam edeceğiz. Ampute Futbol Takımımızda kendi liginde büyük başarılara imza atarak bizleri gururlandırıyor.

Tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyor başarılarının devamını

diliyorum.”dedi.

Güncel Haberler

3

GÜNDER’DEN REHBERL‹K ARATIRMA MERKEZ‹ MÜDÜRLER‹NE HAYIRLI OLSUN Z‹YARET‹ Güneydo¤u Özel E¤itim Kurumları Derne¤i Yönetim Kurulu, ehitkamil Rehberlik Aratırma Merkezi Müdürü Sn. Recep DEM‹REL ve ahinbey Rehberlik Aratırma Merkezi Müdürü Sn. Mehmet TOKMAK’ı ziyaret etti.

GÜNDER yöneticileri, görevlerine asaleten atanan Sn. Recep DEMİREL ve Sn. Mehmet TOKMAK’ı makamlarında ziyaret ederek, yeni görevlerinde başarı temennilerinde bulundular. GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Yener DOĞRUER, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin daha sağlıklı bir şekilde verilebilmesi için Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye gayret ettiklerini, ancak son dönemde özel gereksinimli bireylerin tıbbi ve eğitsel tanılama süreçlerinde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Bu sıkıntıların giderilebilmesi için, Rehberlik Araştırma Merkezlerinin, üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getireceklerine olan inancının tam olduğunu ifade etti. Şehitkamil Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Sn. Recep DEMİREL ve Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Sn. Mehmet TOKMAK ise, Kurumlar olarak; Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetlerinin özel gereksinimli bireyler ve aileleri açısından arz ettiği anlam ve önemin bilincinde olduklarını, devletimizin özel gereksinimli bireylere sağladığı eğitim imkanlarının her geçen gün artarak devam ettiğini ve özel gereksinimli birey ve aileleri için her türlü gayreti göstermekte olduklarını belirttiler. GÜNDER Yönetim Kurulu Üyeleri ile Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürleri karşılıklı iyi niyet ve hayırlı hizmet temennilerinde bulundular ve ziyaretleşme tamamlandı.


Güncel Haberler

4

bizde var›z

2010 ÖZÜRLÜ EYLEM YILI İLAN EDİLECEK 26.01.10 - “2010 yılını özürlü eylem yılı ilan etmeyi planlıyoruz” Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 2010 yılını özürlüler için eylem yılı ilan etmeyi planladıklarını belirterek, özürlüler için tahsis edilen 38 bin kadronun bu yıl doldurulacağını söyledi. Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Yozgat’a gelen Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, valilik, belediye ve AKPartiİlTeşküatı’nı ziyaret ettikten sonra AK Parti Yozgat Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katıldı. Daha sonra bakanlığına bağlı kurumları ziyaret eden Bakan Kavaf, Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 30 özürlü vatandaşa 10’u akülü toplam 30 tekerlekli sandalye dağıttı. Tekerlekli sandalye dağıtım töreninde konuşan Kavaf, insanın yaşamının iki ya da üç döneminde devletin desteğine ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bebeklik döneminde, ayaklarının üzerinde duramadığı ve ailesinin desteğini alamayıp ortada kaldığı dönemde, yaşlılık döneminde ve bir de zihinsel ya da fiziki engelleri nedeniyle devletin desteğine ihtiyacı vardır. Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, engelli olan vatandaşlarımızın layık oldukları hayat standardına ulaşabilmeleri konusunda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Çabalarımız yapılanlarla sınırlı değil, bunları daha üst noktalara taşımak, engellileri daha

AMPUTEDEN KULÜP BAŞKANINA ZİYARET

G

aziantep’e gazilik ünvanının verilişinin 89.yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Şahinbey Belediye Spor Kulübü bünyesinde gazilerden kurulu, ilimizi Türkiye Ampute Futbol süper liginde başarı ile temsil eden ve üst sıralara oynayan Ampute Futbol takımı 8 Şubat günü yapmış olduğu antremandan sonra Ampute Futbol takımı teknik direktörü Gazi Mehmet Yeter ve takım kaptanı gazi bünyamin helvacı kulüp binasına gelerek takım arkadaşları adına kulüp başkanı Mehmet Demirbaşı ziyaret ederek buket takdim ettiler. Yeni Kulüp Müdürü İsmail Çınar’ında hazır bulunduğu ziyarette Kulüp Başkanı Demirbaş, bu anlamlı günde Ampute futbol takımının ziyaretinden büyük memnunluk duyduğunu belirterek, “Biz Şahinbey Belediyesi ve Şahinbey Belediye spor kulübü olarak gazilerimizden kurulu Ampute Futbol takımımıza sonuna kadar sahip çıkacağız ve hep yanlarında olacağız.” dedi.

çok hayatın içerisine katmak, daha çok hayatın içerisinde yer almaşım sağlamak. Bu çerçevede bugün burada bir kısım vatandaşlarımıza akülü sandalye veriyoruz. Bu onların hayatım büyük ölçüde kolaylaştıracaktır” dedi. “Engelli vatandaşlarımızın aynı zamanda üretken olmaları noktasında yine çalışmalarımız sürdürülüyor”

diyen Bakan Kavaf, “2010 yılım bu konuda eylem yılı ilan etmeyi planlıyoruz. İstiyoruz ki engelli vatandaşlarımız çalışma hayatının içerisinde daha çok yer alabilsin. Bu konuda bir de yasa çıkarttık. Daha önce kamuda yüzde 4, özel sektörde 3’tü özürlü istihdamı. Ama bu konuda kamunun da görev ve sorumluluğunu yeterince yerine getirdiğini söyleyemiyoruz. Şu ana kadar tahsis edilen kadrolardan 38 bini boş, henüz doldurulmadı. Kunımlarımızm kendi bünyesinde açacağı bir sınavla belirleyeceği yerleştirme yöntemiyle, bu güne kadar boş bırakılan bu kadroları doldurmayı hedefliyoruz. Ama tabii bundan sonraki zamanlarda engelli vatandaşlarımızm istihdamının kesintiye uğramadan sürdürülebilir kılınması için iş yerlerinin, çalışma mekanlarının, cadde ve sokakların engelli vatandaşların rahatça dolaşabilecekleri, hayatlarım idame ettirecekleri fiziki koşullara ve düzenlemelere tabi tutulması gerekiyor. Eylem planı yılı ilan etmeyi düşünmemizin nedeni budur” şeklinde konuştu. Bakan Kavaf, özürlülere tekerlekli sandalye dağıtımından sonra yine özürlülerce üretilen galoş üretim merkezini gezdi. Özürlüler tarafından yapılan resim sergisinin açılışım yapan ve daha sonra sergiyi gezen Kavaf, basına kapalı olarak huzur evini, çocuk yuvası ve yetiştirme yurdunu da ziyaret etti.

BAKAN ERO∕LU’UNDAN BAKAN TAHMAZO∕LUNA TEEKKÜR ahinbey Belediye Bakanı Mehmet Tahmazo¤lu, bir dizi ziyaretler için ilimize gelen Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Ero¤lu’na ahinbey Belediyesi tarafından balatılan temizlik kampanya hakkında bilgiler verdi. Bakan Ero¤lu, kampanyayı çok be¤endi¤ini ve destekledi¤ini ifade ederek, Bakan Tahmazo¤lu’na kampanyadan dolayı teekkür etti. Temizlik araçlarının tamamını yenilediklerini ve modern araçlarla daha ucuza temizlik çalışmasını yürüttüklerini belirten ve Bakan Eroğlu’na temizlik kampanyası hakkında bilgiler veren Başkan Tahmazoğlu, “Temizlik konusunda vatandaşların bilinçlenmesini ve katılımlarını sağlamak adına düzenlediğimiz temizlik kampanyamız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kampanyamız kapsamında gittiğimiz yerlerde çeşitli promosyon ürünleri hediyeler ediyoruz. Okullarımızda düzenlediğimiz programlarla öğrencilerimizin temizlik konusunda bilinçlenmesini sağlıyor ve okullarımıza çöp kovaları ve sıvı sabunların yanı sıra kampanya kapsamında öğrencilerimize defter, kalem ve önlükler hediye ediyoruz. Temizlik ile ilgili hazırlattığımız kısa filmlerimizi tv kanallarımız yayınlatarak tim halkımızın kampanyamıza katılımını sağlıyoruz.”dedi. Böyle bir kampanya başlattığı için Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekibine teşekkür ederek temizlik kampanyasını gönülden desteklediğini ifade eden Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Şahinbey’de temizlik vakti sloganıyla başlattıkları temizlik kampanyasını gönülden destekliyorum. Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızın da bu kampanya destek olması gerekmektedir. Şahinbey’de temizlik vakti sloganına uygun olarak hem evimizin içini hem de dışını tertemiz yapalım.”dedi.


Güncel Haberler

bizde var›z

BÖLGEDE İLK OLAN BU MERKEZ TÜRKİYE’YE HATTA DÜNYA’YA ÖRNEK OLMALIDIR

Gaziantep Büyükehir Belediye Bakanı Dr. Asım Güzelbey, Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezinde yapılan faaliyetleri anlatarak Ortak Hareket ça¤rısında bulundu. Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü, AK Parti İl Başkanı, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İlçe Belediye Başkanları, GTO, GSO, OSB Başkanları, İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti. Konuklara merkezi gezdiren ve çeşitli bilgiler sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Hepinizin bildiği gibi bundan 5 sene öncesinin en önemli sorunlarının başında sokak çocukları ve madde bağımlıları gelmekteydi. Belediyemize bağlı mevcut 1 merkeze ek olarak kurduğumuz 2 rehabilitasyon merkezi ile bu konunun temelinden çözümü için başta Valilik, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız Gaziantep’te ortak aklın el ele vererek ne yapacağının göstergesi olarak bugün meyvelerini vermektedir” dedi. İl Emniyet Müdürlüğü’nün bu başarının en büyük sahibi olduğunu söyleyen Başkan Güzelbey, “Emniyet Müdürlüğümüzün bu konuda başarısını teslim etmek lazım. Bugünlere gelirken Valilik, Belediye, Emniyet kadar konuyla ilgili tüm kurumların ortaya koyduğu ortak aklın emeği vardır. Bugün ilimizde sokak çocukları ve madde bağımlıları konusunda elde edilen başarının sürdürülebilir kılınması için tüm kurumlarımızdan yardım ve destek bekliyoruz.

SAHİP ÇIKILMAZSA REHABİLTE EDİLEN ÇOCUKLAR MADDE KULLANANLARIN HEDEFİ HALİNE GELİR Rehabilite edilen bu çocuklarımıza tedavi sonrası iş imkanı sunulması büyük önem arz ediyor. Çünkü bu çocuklar sahip çıkılmazlarsa madde kullanan grupların hedef kitlesi haline geleceklerdir. Bu çocukları kullanmak isteyen gruplar kendi halinde kalan çocukları yanlarına çekmeye çalışacaklardır. Resmi kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, sanayicilerimiz, oda başkanlarımız, kısacası herkesi bu

çocuklara iş imkanı sağlanması konusunda işbirliğine davet ediyorum” dedi. 2 yıldır hizmet veren bu merkezi bu yıl belediyenin kurduğu uzman kadro ile sürdürdüklerini vurgulayan Güzelbey, “2 yıl içinde elde ettiğimiz deneyim ve eğitim aşamasından sonra bu merkezi kendi personellerimiz tarafından işletecek deneyime sahip olduk. 58 personelimizle 31 çocuğumuza hizmet veren bölgede tek olma özelliği taşıyan bu merkezimiz kurulduğu günden bu yana diğer 2 merkezimizle birlikte 250 çocuğumuza tedavi hizmeti sunarak Türkiye’de hiçbir belediyenin cesaret edemediği bir işi üstlenmiştir. Bölgede İlk olma özelliği taşıyan bu merkez Türkiye’ye hatta dünyaya örnek olmalıdır” diye konuştu.

MERKEZİN 428 13 12 NOLU TELEFONU 7 GÜN 24 SAAT HİZMETTE Çevrelerinde madde kullanan, tedaviyi kabul eden şahıslar bulunan vatandaşlara seslenen Başkan Güzelbey, “Merkezde 24 saat kesintisiz hizmet veren uzmanlarımıza 428 13 12 numaralı telefondan ulaşarak bilgi verebilirsiniz. Uzman ekibimiz günün hangi saatinde olursa olsun verilen adrese ulaşarak gerekli yardımları sunacaktır” dedi. Başkan Güzelbey Üniversite ile yapılacak işbirliğinin önemine değindi, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, yapılacak işbirliği sayesinde tedavi sürecinin geliştirilebileceğini söyledi. İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’ın yaptığı sunumun ardından söz alan Ak Parti İl Başkanı Ahmet Uzer “Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezinde sürdürülen çalışmanın bir başarı hikayesi olduğunu vurgulayarak, her yıl yaklaşık 60 çocuğun rehabilite edildiğini, bu çocuklara hamilik sistemi ile sahip çıkılabileceğini, hatta kendisinin 1 çocuğa her anlamda hamiliğini üstlenmeye hazır olduğunu” söyledi.

5

BİLGİ VE BİREY Eğitim ve öğretim bütünlüğü bireysel oluşumun iki önemli parçasıdır. Bir bireyin varlığını ve özünü ortaya koyması ancak bunlarla mümkündür. İnsan, diğer varlıklardan ayrı olarak kendini yetiştirme ve geliştirme özellikleriyle hayatın başlangıcından nihayetine kadar devamlı olarak bir işleyiş içerisindedir. İnsan, zihnen ve ruhen (Kalbi) yönden kendini geliştirebilir. Bir insanın hayatı, bilgi ve ahlak kazanımları ile kemale erer, değer kazanır. Yani insanın asıl sermayesi bunlardır. Bu sermaye kiminde az, kiminde ise çok olur. Kişiler bu iki önemli kıymete sahip olabilmek noktasında tembel davranmaktadır. Bilgi dediğimiz kıymet nedir? Bilgi dediğimiz kıymet ise insanın dünya ve ahiret hayatına yönelik lazım olan öğrenmelerin tümüdür. Bunun dünya hayatına yönelik lazım olandan anlaşılan; kişinin yaşaması, barınması, güvenliği, sağlığı, kazanç sağlaması, insanlarla iletişimi, birarada yaşaması, medeniyeti geliştirmesi, toprağı işlemesi, yeryüzündeki doğal sistemi koruması ve düşüncelerini gerçekleştirmesi yönünden yapılan öğrenmelerin tümünü içine alır. Günümüz insanı bu bilgiden ziyade kendini ilgilendirmeyen ve alakadar etmeyen öğrenmelerle zihnini doldurmaktadır. Bunun böyle olması sonrasında; fikirsel kısırlık, ekonomik bunalım, iletişimsiz toplum, zahmetli yaşam ve medeniyetsiz bir dünyayı ortaya çıkmaktadır. Bilgi, öğrenildikten sonra tavır olarak görünen bir şekildir. Tavır insanın fikridir, içsel görünümüdür, kendisidir. Bilgisiz ve öğretimsiz bir bireyde tavır diyebileceğimiz; sevgi, saygı, sadakat, sabır, gayret, cömertlik, merhamet ve samimiyyetin oluşması mümkün değildir. İşte bunlar toplumun temel oluşturucularıdır. Bu değerler hayatın iki ayağı, iki kolu, iki gözüdür. İnsanın değer kazanması ve kemale ermesi için bir sürece ihtiyacı vardır. Bu onun varlığının gereğidir. Eğitim ve bilgiyi kazanım sürecinde her birey aynı istek ve iştiyakta olamayabilir. Eğitim, yay gibi eğilmek içindir. Yoksa ok olmak da mümkün olmayabilir. Ok dahi ucu sivriltilip ve atım noktasına tutucu yerleştirme gerektiği için dahi kendi haline bırakılmayacaktır. Bireyin kendisini bilginin eline teslim etmesi şarttır. Bu öyle olmalı ki heykeltıraşın taşa vurduğu herbir keser ve çekiç, taşa şekil vermek için olduğundan taş buna rıza göstermeli. “Eğilirsen Halas Olursun; Dik kalırsan Kalas (İşe yaramaz) Olursun.” Bu anlamda insan her yönüyle halas olmak için kendisini hamur gibi yumuşatması gerekir. Eğitim ve bilge şahsiyet olma noktasında kendisinde bir eğilim göstermesi gerekir. Kuru çubuk gibi kendisini sert tutan kişi bir şekil alamaz. İnsan, kendisini eğitimin eline teslim etmeli ve kıvam alıncaya kadar sabırla beklemelidir. Tıpkı insanın bir ağacı ekme sürecindeki birçok soru ve gereksiz takıntılar ile uğraşması gibi... Sonrasında ekilen ağacın, çabuk meyve vermesi gerektiği noktasında sabırsızlık göstermesi... Ağaç meyve vermeye az zaman kala sabredemeyip ağaca balta vurması... İnsan olarak kendimiz “Bilgi ve Eğitime” muhtaç ve aç olduğumuzu hissedip, ön yargılarımızı taassuba çevirmeden, kendimizi bu yola teslim etmemiz gerekir. Bütün bir hayatı bilgiden ve eğitimden uzak yaşamak sonrasında; kişinin ad ve sanının unutularak yok olması kaçınılmazdır. İsmi günümüze ve gönüllerimize kadar gelmiş ve girmiş insanlar, kendi cevherlerini bir Bilge’ye ve Alime teslim ederek “HALAS” olmuşlardır.


Güncel Haberler

6

bizde var›z

DÜNYADAKİ TEK GAZİ ŞEHİR ‘GAZİANTEP’ Antep’e Gazilik Unvanı’nın veriliinin 89. Yıldönümü kutlamaları demokrasi meydanında Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni ile baladı.

S

aygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Şendoğan Karakuş, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ve il protokolü tarafından anıta çelenk konuldu. Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gazianteplilerin, onurla taşıdıkları ‘’Gazilik’’ unvanına layık gelişmelere imza atmakla kalmadıklarını, büyük önder Atatürk’ün gösterdiği hedeflere ulaşmak için birçok alanda çevrelerine örnek olduklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey konuşmasında ‘ Öyle destanlar vardır ki bunlar tarih sayfasına altın harflerle yazılır. İşte Anteplilerin yurdunu düşmana vermemek için gösterdiği kahramanlığın destanı böyle yazıldı. Gazi Şehir ‘Gaziantep’ kendi kaderini tayin etmek için varını yoğunu ortaya koymuş, bu mücadelesi ile Türk Ulusunun kaderini de Kurtuluş savaşının çetin zamanlarında değiştirmiştir. Antep savunması, yürekleri yurt sevgisi ile dopdolu bir avuç Anteplinin inanılmazı Antep’te yakılan bu ateş, o muazzam direnişin meşalesini tutuşturmuştur. Şehit kanlarıyla suefsaneleştirmeleridir.”dedi. lanan bu topraklarda efsaneleşen Antep ve AnANTEP VE ANTEPLİLERİN teplilerin direnişi, yurdumuzun diğer yerlerindeki DİRENİŞİ, YURDUMUZUN mücadele ve direnişlere örnek olmuştur” dedi. DİĞER YERLERİNDEKİ MÜCADELE Gaziantepliler Kurtuluş Savaşı yıllarında VE DİRENİŞLERE ÖRNEK düşmana karşı gösterdikleri eşsiz direnişle, yurOLMUŞTUR dun diğer yerlerindeki mücadele ve direnişlere Güzelbey “Kurtuluş Savaşında Antep örnek olduğunu söyleyen Güzelbey, “Günümüzde Halkının Fransız işgal kuvvetlerine karşı verdiği de sanayi ve ticaret alanında gösterdikleri başarı muazzam direnişin sonunda TBMM tarafından ile ülke ekonomisine katkı sağlamada da GazianAntep`e 8 Şubat 1921 tarihinde “GAZİ” lik tep önderlik etmektedir. unvanı verildi.

BÜYÜKEH‹R BELED‹YES‹ KÜLTÜR KARINCALARINI ARIYOR Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü Gaziantep için çalışacak gönüllüler arıyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “SODES Projesi kapsamında tarih ve kültür mirasımıza sahip çıkmak, çevre dostu bir şehir olmak için katkı sağlamak üzere çocuklarımızı ve gençlerimizi “Gaziantep’in Kültür Karıncaları” olmaya davet ediyoruz” diye ifade edildi. “Ortak Mirası Koruma, Gönüllülük, İletişim, Takım Çalışması, Akran eğitimleri, Çevre ve Doğa etkinlikleri, Tarih, Kültür, Sanat ve Spor etkinliklerinin” yer aldığının belirtildiği açıklamada, “Gaziantep için çalışmak isteyen gönüllü arkadaşlarımızı aramızda görmek istiyoruz. Şehri için katkıda bulunmak isteyen çocuklarımız ve gençlerimiz Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğünü 0 (342) 211 12 00 /1305-1303 numaralı telefonlardan arayarak takımın bir parçası olabilirler” ifadesine yer verildi.

Bugün ekonomisi hızla ilerleyen, gelişen ve istikrarlı bir Türkiye’de yaşamaktayız. Gerek içerde gerekse dışarıda bu huzur ve istikrardan rahatsız olanlar türlü türlü tezgâhlarla ülkeyi vurmak istemektedirler. Ancak hiç unutmasınlar; dün onlara ders veren gazilerin, şehitlerin torunları bugün gene dimdik ayakta ve birlik beraberlik içerisindedirler. Bağımsız Türkiye Cumhuriyetini canlarından aziz bilen şehitlerimizin değerli hatırları önünde saygıyla eğiliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. 8 Şubat Onur günümüzdür. Onur günümüz tüm hemşerilerimize kutlu olsun.” diye konuştu.

BAŞKAN TAHMAZOĞLU YAPTIĞI HİZMETLERLE TÜRKİYE GENELİ EN İYİ ON BELEDİYE BAŞKANINDAN BİRİ OLDU Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM)

Türkiye Geneli Siyasi Performans

Ölçümleme Araştırması kapsamında yaptığı anketlerde, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, en çok beğenilen 10 ilçe belediye başkanından biri oldu. Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (AKAM) tarafından 14-30 Ocak 2010 tarihleri arasında tüm illerde ve bunlara bağlı 266 ilçe 689 mahalle ve köyde toplam 15620 kişi ile yüz yüze mülakat yöntemi ile anket yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanlarının beğenilme oranı, en çok beğenilen on il belediye başkanı, en başarılı iktidar ve muhalefet parti milletvekilleri anketlerinin de yapıldığı kamuoyu araştırmasında yaptığı hizmetlerle halkın beğenisini kazanan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’da en çok beğenilen on ilçe belediye Başkanından biri oldu.


Güncel Haberler

bizde var›z

7

ÇÖPTEN ELDE EDİLECEK GAZ 5 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK Gaziantep Büyükehir Belediyesi, Güney Kore merkezli CEV ENERJ‹ firmasının üstlendi¤i uygulamaya koydu¤u “Katı Atık Düzenli Depolama Alanının Rehabilitasyonu ve CNG& Elektrik Üretim Tesisi Projesi” 03.02.2010 tarihi itibarı ile faaliyete geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Tükenen enerji kaynakları ve atıkların kontrolsüz olarak bertarafından kaynaklanan sıkıntıların sık sık gündeme geldiği günümüzde çevre kirliliği oluşturarak küresel ısınmaya sebebiyet veren gazları ve bunların oluşturduğu kötü kokuları yok edip hem çevre kirliliğinin önleneceği hem de küresel ısınmaya sebep olan bu gazlardan elektrik üretecek proje büyük önem taşıyor” dedi. Güzelbey, “Gaziantep Katı Atı depolama Alanındaki Gazdan (Çöp Biyogazı) Enerji Üretim projesinin Gaziantep’i kara geçireceğini söyledi. Güzelbey, ‘Projenin 10 ay gibi bir sürede ülkemizde bu konuda en hızlı gerçekleştirilen projelerden biri olduğunu sözlerine ekledi. Enerji Bakanlığının sahada yapmış olduğu test ve incelemelerin ardından tesise onay verdiğini ve 03.02.2010 tarihi itibarı ile tesis resmi olarak elektrik üretmeye başladığını belirten Başkan Güzelbey, “Tesisin tam kapasite

ile çalıştırılması durumunda ve uygun şartlarda 1 saatte 1,13 MGW elektrik üretilecektir. Üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık 5 Bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılaması planlanmaktadır. Bunun yanında; çöp depolama alanlarından çıkan metan gazının çevreye vereceği zararların önüne geçileceği gibi, küresel ısınmaya olumsuz etkisi olan metan gazından elektrik üretilecek 1 yılda yaklaşık 100 Bin Ton karbondioksitin doğaya verilmesinin de önüne geçilmiş olacaktır” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Büyükşehir Belediyemizin katı atıkların depolanması için her yıl ayırdığı parayı yeni yatırımlarda kullanma imkânına kavuşmuş oluyoruz. Firma kurduğu tesiste 29 yıl süreyle çöplerden elde ettiği gazla elektrik üretirken, harcanan para Gaziantep halkı içi yeni yatırma dönüşecektir” diye ifade etti.

HAKSIZ YERE ALINAN MAAŞLAR TESPİT EDİLDİ Binlerce kişinin muhtaç aylığı iptal edildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2009 yılında, haksız yere muhtaç aylığı aldığı tespit edilen 24 bin 428 kişiye, 22 milyon 463 bin lira borç tahakkuk ettirildiğini bildirdi. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Dinçer, Devlet Denetleme Kurulu tarafından açıklanan, “Türkiye’de Sosyal Yardımlar ve Sosyal Hizmetler Alanındaki Yasal ve Kurumsal Yapının İncelenmesi, Aile, Çocuk, Özürlü, Yaşlı ve Diğer Kişilere Götürülen Sosyal Hizmetlerin ve Sosyal Yardımların Genel Olarak Değerlendirilmesi, Bu Hizmetlerin Düzenli ve Verimli Şekilde Yürütülmesinin ve Geliştirilmesinin Sağlanması Hakkında Rapor” kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından bir çalışma yürütülmediğini ifade etti. Yeşil Kart uygulamasının halen Sağlık Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü ve SGK’ya devredilmediğini belirten Dinçer, şunları kaydetti: “2009 yılı içerisinde, 30 Ekim 2009 tarihi itibariyle, toplam 24 bin 428 kişinin muhtaç olmadıkları tespit edilerek aylıkları iptal edilmiş, aylıkları iptal edilenlerin haksız yere almış oldukları aylık dönemleri tespit edilerek, ödenen aylıkların yüzde 50 fazlası ile tahsil edilmek üzere haklarında borç tahakkuk ettirilmiş, tahsili için mahalli maliye teşkilatlarına bildirimde bulunulmuştur. 2009 yılı için aylığı iptal edilen 24 bin 428 kişi için, toplam 22 milyon 463 bin 607 TL borç tahakkuk ettirilmiştir.” >Başkent

İHH’DAN BAŞKAN FADILOĞLU’NA TEŞEKKÜR BERATI ‹nsani Yardım Vakfı (‹HH) Gaziantep ube Bakanı ükrü Okudan ve yönetim kurulu üyeleri Mahmut Yılmaz, Emin Aslan ehitkamil belediye bakanı Rıdvan FADILO∕LU’nu ziyaret ettiler. OKUDAN; EMEĞİ GEÇEN PERSONELE TEŞEKKÜR EDİYORUM Önceki ay Filistin’e destek amaçlı Londra’dan yola çıkan ve 1 gece Gaziantep’te konaklayan “Filistin’e Özgürlük Konvoyu’na” ev sahipliği yapan Şehitkamil Belediyesi’ne teşekkür ziyaretinde bulunan (İHH) Gaziantep Şube Başkanı Şükrü Okudan Başkan FADILOĞLU’na ve Başkan vekili Abuldulcebbar ÖZKARA’yı göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı Teşekkür Beratı verdiler. Kafilenin Atatürk Spor ve Kültür Merkezi’nde son derece güzel bir şekilde ağırlandığına dikkat çeken Okudan, “ Başta Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu olmak üzere tüm emeği geçen personele teşekkür etmek için başkanımızın yanına geldik. Konvoyda bulunan çeşitli dinlere mensup insanlar gösterilen ilgi karşısında bizlere teşekkürlerini ilettiler. Şehitkamil Belediyesi’nin böylesi bir olayda göstermiş olduğu yakın alaka bizleri de memnun etmiştir. Belediyemize derneğimiz adına sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi. FADILOĞLU: BU BİR İNSANLIK GÖREVİDİR Şehitkamil belediye başkanı Rıdvan FADILOĞLU ise (İHH) dernek başkanı ve yönetimini ziyaretinden dolayı son derece memnun olduklarını söyledi. Filistin’e yardım konvoyuna yardımcı olmalarını bir insanlık görevi çerçevesinde düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan FADILOĞLU “dünyanın dört bir yanından gönüllü olarak Filistin’e giden ve yardım ulaştıran kardeşlerimize teşekkür etmek lazım çünkü teşekkürü onlar hak ediyor bizler sadece bir günlüğüne konvoyu ağırladık başta (İHH) derneği olmak üzere tüm gönüllülerden Allah razı olsun” dedi.


8

Güncel Haberler

bizde var›z

ODA BAKANLARININ EH‹TKAM‹L ÇIKARMASI Oda bakanları, ehitkamil Belediye Bakanı Rıdvan FADILO∕LU’nu makamında ziyaret ettiler. “Bugüne kadar çok sayıda sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen bakan Fadılo¤lu ortak akla önem verdiklerini kalıcı çözümler üretmek için elimizden gelen ne varsa yapmaya çalııyoruz” dedi.

FADILOĞLU, YENİ SEÇİLEN BAŞKANLARI TEBRİK ETTİ Bir çok sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen başkan Fadıloğlu, genel kurullarını yaparak Kömürcüler kooperatifi Başkanı seçilen Recep Kahraman, Görmeyen Kültür ve Birleştirme Derneği Genel başkan yardımcılığına yeniden seçilen Mehmet Aysel, Bayan kuaförler oda başkanlığına yeniden seçilen Mustafa Erkülah, Madeni Sanatkarlar Oda Başkanlığına yeniden seçilen Hasan Akdeniz, Öğrenci Servis işletmecileri yönetim kurulu başkanı Sedat Özden, Minibüsçüler Oda başkanlığına yeniden seçilen Sofu Çolak, Pideciler Oda Başkanı Ahmet Metin Şenyüz, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma derneği genel sekreteri İsmail Örtün ile bir araya geldi. Yeni seçilen dernek başkanlarına da hayırlı olsun temennisinde bulunan başkan Fadıloğlu, ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

MÜZELER HALKIN HAFIZASIDIR Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kurslarında Eğitim gören öğrenciler Gaziantep’e “Gazi”lik Unvanının verilişinin 89. yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen gezide Şanlı Antep Savunmasının anlatıldığı Büyükşehir Belediyesi Müzelerini gezdiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Fransız işgal kuvvetlerine karşı büyük bir direniş gösteren ve Milli Mücadelenin kaderini değiştiren Antep Halkına bu savunmalarından dolayı dünyada hiçbir şehre nasip olmayan Gazilik Unvanı vermiştir. GAMEK yetkilileri yaptıkları açıklamada, “Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan müzeler, kültürel ve tarihi değerlerin unutulmaması açısından halkın hafızasını temsil etmektedir. Gaziantep’e “Gazi”lik Unvanının verilişinin 89.Yıl Dönümü kutlamaları kapsamında kurs öğrencilerimize geçmişlerini tanıyarak geleceklerini şekillendirmeleri için bir hafıza tazelemesi yapmak istedik” diye ifade ettiler. Etkinlik kapsamında Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Gaziantep Bayazhan Kent Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi ve Gaziantep Savaş Müzesi ziyaret eden öğrenciler, “Hüznü ve gururu bir arada duyduklarını, vatan savunmasında, açlık, yokluk ve çaresizliklere rağmen gösterilen bu önemli mücadeleyi müzelerde yeniden yaşadıklarını” dile getirdiler.

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI YANIMIZDA OLMASI BİZİ ONURLANDIRIYOR” Örgütlü örgütsüz tüm kesimlerin yanında olmaya çalışacaklarını belirten başkan Fadıloğlu, “Sivil toplum kuruluşları şehrimizin dinamizmini harekete geçirecek büyük unsurlardır. Sorunları el birliğiyle çözmek için sürekli istişare halinde olacağız. Sivil Toplum kuruluşlarının görüşleri bizim için çok önemli. Şehitkamil’i modern bir şehir haline getirmek için yoğun bir şekilde çalışmaktayız. Amacımız hizmetlerin en güzellerini ilçemize yapmak. Bu çalışmaları yaparken sivil toplum kuruluşlarını yanımızda görmek bizlere güç veriyor” dedi Ziyarette bulunan Bayan kuaförler oda başkanı Mustafa Erkülah, Şehitkamil belediye başkanı Rıdvan FADILOĞLU’na odalara göstermiş olduğu ilgiden dolayı plaket verdi.

PANELDE KATILIMCI AZLI∕I ÜZDÜ Türkiye’de her 600-700 canlı doğumda bir down sendromlu bebek dünyaya geliyor. Bu bebekler büyüdüğünde çoğu okula gidebilir ve eğitim alabilir. Müzikten çok hoşlanırlar ve bisiklete binebilirler. Ancak ailelerin büyük bölümü bu çocukları çeşitli nedenlerle gizliyor. Anadolu Down Sendromu Derneği kurucularından Dr. Mustafa Erdek, Türkiye’de her 600-700 canlı doğumda bir down sendromlu bebek dünyaya geldiğini belirterek, “Bu çocukların çoğu okula gidebilir ve eğitim alabilir” dedi. İzmir’in Aliağa ilçesinde Aliağa Lions Kulübü’nce düzenlenen down sendromlu çocuklar konulu panelde konuşan Erdek, ailelerin engelli bireylere nasıl yaklaşmaları ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Panele katılımın az olmasını eleştiren Erdek, “Bu salonun dolu olmaması beni üzdü. Engelli vatandaşlarımız Türkiye’de azımsanmayacak ölçüde. Eğer parti kursalar Türkiye’de iktidar olabilir. Biraraya gelmek zorundayız. Örgütlenmek zorundayız” diye konuştu. Türkiye’de her 600-700 canlı doğumda bir down sendromlu bebek dünyaya geldiğini ifade eden Erdek, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘GİZLEMEYİN, GİZLENMEYİN’ “Henüz sebebi açıklanamayan bir şekilde 1 kromozom fazla olan çocuklar 47 kromozom ile dünyaya geliyorlar ve buna da down sendromu diyoruz. Çoğu okula gidebilir ve eğitim alabilir. Müzikten çok hoşlanırlar ve bisiklete binebilirler. Bu bireylerde zihinsel engel dışında bazı fiziksel hastalıklar da görülebilir ve bunların başında da kalp hastalıkları gelir.” Erdek, anne yaşının 35’in, baba yaşının 50’nin üzerinde olmasının down sendromlu bebek dünyaya getirme riskini artırdığını söyledi. Anadolu Down Sendromu Derneği üyesi

Dr. Şebnem Tamcı da down sendromu olan bireylerin ailelerine ve tüm engelli ailelerine, çocuklarını asla “gizlememeleri” tavsiyesinde bulundu. Dr. Tamcı, “Bırakın çevrenizdeki insanlar da bu dünyadaki meleğinizi paylaşsınlar. Yakınlarınızı ve dostlarınızı kendinizden uzaklaştırmayın. Sosyal etkinliklerinize devam edin. Down sendromu konusunda doğru bilgiler edinin ve deneyimli insanlar ve benzer aileler ile konuşun. Down sendromunun tek tedavisi erken başlanan eğitimdir” dedi. Anadolu Dovvn Sendromu Derneği kurucularından Devrim Akgünlü de engelli bireylere sahip ailelerin psikolojik destek görmeleri gerektiğini ifade etti. Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan Dr. Hatice Yıldırım Sarı ise Türkiye’de engellilere yönelik çalışmaların istenilen düzeyde olmadığını iddia etti. Sarı, engelli bireylerin ailelerinin hizmet almak için arayışlara girmemesi, tam tersine hizmetin bu ailelerin ayağına gitmesi gerektiğini bildirdi.>DokuzStun


bizde var›z

Onları tekerlekli sandalyeleri bile dururamadı Antalyalı bir grup engelli çocuk ve genç, geliri yine engelliler yararına harcanacak sanat etkinliğinde rol alacak. 60 engellinin katılacağı gösteride, bedensel engelli gençler tekerlekli sandalyede bale yapacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın eşi Günseli Akaydın’ın başkanlığını yürüttüğü Antalya Gönüllüleri Derneği Kültür ve Sanat Birimi ile Engelliler Birimi ortak bir sanat etkinliği projesi hazırladı. Çeşitli engel gruplarındaki çocuk ve gençlerin rol alacağı “Engel-sizsiniz” adlı etkinlikte, işitme ve zihinsel engelli çocuklar kolbastı oynayacak, Down sendromlu çocuklar hiphop dans gösterisi yapacak. Görme ve işitme engelli gençlerin enstrüman çalacağı gösteride Türkiye’de bir ilk de gerçekleştirilerek bedensel engelliler bale gösterisi sunacak. Antalya Gönüllüleri Derneği Kültür ve Sanat Birimi Başkanı Selen Demirel ile Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde tenor olarak görev yapan eşi Devrim Demirel’in sahneye koyacağı etkinlikte tekerlekli sandalyede bale yapacak bedensel engelli grup, Cafe Anatolia’nın September Storm adlı eseri eşliğinde dans edecek. Tekerlekli sandalyeli gençleri, Demirel çiftiyle birlikte Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden gönüllü Sevgim Aksoy ve Ali Basmacı sahneye hazırlıyor. GÖSTERİ 28 ŞUBATTA SAHNELENECEK Sanatçı Devrim Demirel, 28 Şubat Pazar günü saat 14.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek etkinliğin gelirinin engelliler yararına harcanmasının yanı sıra topluma üç önemli mesaj da vereceğini kaydetti. Engellilere, kültür ve sanatın insani değerler olduğu ve herkes tarafından izlenip uygulanabileceğini; engelsizlere ise bütün bunları engellilerden çok daha rahat yapabileceğini hatırlatmak istediklerini vurgulayan Devrim Demirel, son olarak da engelli vatandaşların önüne “fiziksel” engel çıkaranlara seslenmek istediklerini belirtti. Demirel, biyolojik olarak engelleri olan insanların toplumdan kesinlikle merhamet istemediklerinin altını çizerek, “Onların önüne kaldırım, merdiven olarak çıkan engelleri kaldırmamızı bekliyorlar” dedi. Projeyi hayata geçirme konusunda çok emek sarf ettiklerini bildiren Selen Demirel ise engellilerle büyük bir heyecanı paylaştıklarını söyledi. Antalya’daki engellilerin üyesi olduğu sivil toplum örgütleriyle engelli çocukların eğitim gördüğü okulları ziyaret ettiklerini ifade eden Demirel, tanıştıkları 150 kadar engellinin arasından sanata yatkın olanları seçerek 60 kişilik bir grup oluşturduklarını açıkladı.

Güncel Haberler

9

SATRANÇTA DERECEYE G‹REN ÖGRENC‹LER

FADILO∕LU’NU Z‹YARET ETT‹

Gaziantep’te düzenlenen çeşitli yarışma ve turnuvalarda dereceye giren satranççılar, Antalya’da katıldıkları 10 günlük satranç turnuvasından döndüler. Satranç şampiyonları, Antalya’daki turnuvaya katılmalarına destek veren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu makamında ziyaret ederek, desteginden dolayı teşekkür ettiler. 23 Ocak–1 Şubat tarihlerinde Antalya’nın Kemer ilçesinde yapılan Türkiye Santranç Şampiyonasına katılan Gaziantepli dört sporcu, desteklerinden dolayı başkan Fadıloğlu’na teşekkürlerini sundu. Gaziantep’te yapılan Yaş Grupları İl Yarışları’nda derece yapan devlet okulu ögrencilerinden 16 yaş grubu Gaziantep ikincisi Burak Akgül, 16 yaş grubu Gaziantep üçüncüsü Yunus Emre Çay, 18 yaş grubu Gaziantep ikincisi Veysel Gümüş ve 10 yaş grubu Gaziantep bayanlar birincisi Ebrar Yılmaz, Antalya’daki Türkiye Yaş Gupları Satranç Şampiyonası’ndan döndükten sonra Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu makamında ziyaret etti. Ögrenciler ve velileri karşılayan Fadıloğlu, dereceye giren sporcuları tek tek kutladı. BAŞKAN FADILOĞLU; BU TÜR AKTİVİTELERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ Amatör spora herzaman destek verdiklerini belirten Fadıloğlu “Çocuklarımız ve gençlerimizin bu tür sportif faaliyetlerle biraraya gelmesi ve kaynaşması önemli diye düşünüyoruz. Satranç sporu hem hızlı düşünme yeteneği ve hemde yerinde karar verme konusunda insana olumlu kazanımlar sağlamaktadır” dedi. Gaziantep’teki 28 bin lisanslı sporcudan, 4 bin 800’ünün satrançcı olduğunu hatırlatan Fadıloğlu, “Bu konuda her zaman elimizden gelen destegi satranç sever sporcularımıza verecegiz” diye konuştu. Sporcular ise “Antalya’daki şampiyonaya katılmamıza destek veren Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na ve emegi geçen herkese teşekkür ediyoruz. Spora verilen bu anlamlı desteğin tüm kişi ve kurumlara da örmek olmasını istiyoruz” dediler.

GAZ‹L‹∕‹N COKUSU TÜRKÜLERE YANSIDI Gaziantep Büyükehir Belediyesi Türk Halk Müzi∕i Korosu’nun verdi∕i “Gazilik Konseri” büyük ilgi gördü . Gaziantep’e Gazilik Unvanının verilişinin 89.Yıl Dönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun Onat Kutlar Salonu’nda verdiği konser büyük ilgi gördü. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci, Şahinbey Kaymakamı Ali Çınar, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. TÜK Bölge Müdürü Ahmet Tan, Dr. Bülent Kısa, Kültür Müdürü Sema Marangoz ve çok sayıda konuğun katıldığı konsere yoğun ilgiden dolayı salonda boş yer kalmadı. Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu sanatçılarının seslendirdiği birbirinden güzel Gaziantep Yöresi Türkülerini beğeni ile dinleyen konuklar, bazı parçalarda koro üyelerine eşlik ettiler.

Yaklaşık bir saat süren ve uzun süre ayakta alkışlanan konser sonunda Cumhuriyet Başsavcısı Esat Semerci koro şefi Yaşar Seçkin teşekkür ederek kendisine çiçek takdim etti.


10

Güncel Haberler

bizde var›z

BAKAN EROĞLU

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE

ÖVGÜLER YAĞDIRDI Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Ero∕lu Gaziantep Büyükehir Belediye Bakanı Dr. Asım Güzelbey’i makamında ziyaret ederek yapılan çalımalar hakkında bilgi aldı.

müteşekkir olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Bakan Eroğlu’nu Gaziantep’te görmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, Sayın Bakanımız göreve geldikleri günden bu yana bilgi ve deneyimleri ile Gaziantep için Alleben Göleti Projesi, Erikçe Park Orman, Mizmilli İçmesuyu Projesi gibi değerli çalışmalarla büyük katkılar sağlamışlardır. Özellikle Mizmilli Projesi ile Gaziantep gibi nüfusu 1 milyonun üstünde olan metropol şehrin su ihtiyacının karşılanmasında alternatif kaynakların hayata geçirilmesine önderlik

etmişlerdir. Mizmilli Projesi sayesinde teknolojinin olumsuz etkileri ve nükleer kirlenme sonucu su kaynaklarında meydana gelebilecek bir tehdide karşı alternatif kaynak ihtiyacı karşılanmıştır” dedi. Gaziantep’in uzun yıllar su ihtiyacını karşılayacak, Gaziantep için vizyon projelerden olan Çetintepe Baraj Projesini hakkındaki çalışmalarımızı teknik heyetimizle Sayın Bakanımızın değerli görüşlerine sunacağız. Kendisine Gaziantep için yaptığı katkılarından dolayı

BÖYLESİNE VİZYONA SAHİP BİR BAŞKAN GAZİANTEP İÇİN ŞANSTIR Bakan Veysel Eroğlu, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere bütün belediye başkanlarımız 2004 yılından bu yana Gaziantep’te destanlar yazdılar. Öyle ki Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Asım Güzelbey’in yaptıklarına diğerlerinin hayalleri bile ulaşamaz. 6 Bin yıllık geçmişe sahip, Türkiye’nin yıldız şehri Gaziantep’e de böyle vizyon sahibi bir başkan yakışır” dedi. Gaziantep gibi su kaynakları sınırlı bir şehrin tek kaynaktan su ihtiyacını karşılamanın mümkün olmadığını söyleyen Eroğlu, Başkanımız Asım Güzelbey bu konunun önemini kavrayarak Mizmilli Projesini Gaziantep’e kazandırdı, eğer Mizmilli olmasaydı Gaziantep 2008 yılında susuz kalacaktı” diye konuştu. Gaziantep’in GAP kapsamında 9 ilden biri olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “Gaziantep’in değerli bürokrat ve sanayicileri ile büyük bir hızla büyüyen Gaziantep’e yapılacak yeni yatırımlar ve projeleri görüşeceğiz. El ele vererek 2050 yılına kadar Gaziantep’in su ihtiyacını karşılayacak çözümler bulacağız” dedi.

OTOBÜS TERM‹NAL‹NDE KURALLARA UYMAYANLARA 14 B‹N TÜRK L‹RASI CEZA Büyükehir Belediyesi Zabıtası, Türkiye’nin en modern terminallerinden biri olan Gaziantep ehirlerarası Otobüs Terminali ile kırsal terminalinde 7 Gün 24 Saat hizmet sunuyor. Zabıta Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zabıta ekiplerinin terminallerde halkın sorun yaşamadan rahat ve huzurlu bir yolculuk yapabilmeleri için gerekli denetim ve kontrollerini aralıksız olarak sürdürdüğü, terminal çevresinin ve işyerlerinin tertip ve düzenin korunması, araçların mevcut durumlarının yolculuk açısından uygunlukları, temizliklerinin yapılıp yapılmadığının denetlendiği” belirtildi. Açıklamada ayrıca, “İkram edilen ürün ve sulara kadar kontrolleri yapıldığı, otobüslerde ve diğer araçlarda vatandaşların yolculuk konforları ve bunun yanı sıra terminal alanında bulunan simsarların rahatsız edici faaliyetlerini önleme ile diğer işletme ve tesislerin sundukları hizmetlerin denetim ve gözetimlerin Zabıta Daire Başkanlığı “Terminal Zabıtaları” tarafından yürütüldüğü” ifade edildi.

Zabıta Daire Başkanı Ömer Yalım, “Bu denetimler çerçevesince, şehirlerarası otobüs terminali ve kırsal terminalde 2009 yılında 99 kişi ve işletmeye işlem yapılmış bu işlemler sonucu kurallara uymayanlara 13 Bin 860 TL ceza uygulanmıştır. Gaziantep‘in dışa açılan penceresi olan bu yerde tüm firma ve işletmelerin olması gereken esaslara göre hareketlerini kontrol eden ekiplerimiz rutin denetimlerle birlikte bu hizmetlerden veya çeşitli sebeplerden oluşan şikâyetleri de değerlendirmektedir. Birçok ilden gelen firmaların sorunsuzca hizmet aldığı ve verdiği terminalimizin standartlarını daha yükseğe çıkarmak için Büyükşehir Belediyesi zabıtası olarak 7 gün 24 saat denetimlerimiz devam edecektir” dedi.


bizde var›z

Güncel Haberler

Kredi kartı aidatını geri almanın 5 yolu Bankalarca kredi kartları hesap ekstrelerinde yıllık üyelik ücreti, kredi kart aidatı isimler altında yine para talep edilmeye ba¤landı. Tüketiciyi kızdıran aidatta geçen yıl geri adım atılmıştı. İşte aidatı geri almanın 5 yolu Yeni yılla birlikte bankalarla tüketici arasında yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan kart aidatı tartışması yeniden alevlendi. Kredi kart kullanıcılarına gelen hesap ekstrelerinde ‘yıllık üyelik ücreti’, “kredi kart aidatı” vb. isimler altında muhtelif miktarlarda yine para talep edilmeye başlandı. Bankadan bankaya farklılık gösteren bu uygulamada kimi banka yıllık ücretini taban rakamdan alırken kimi bankalar en üst sınırdan almaya devam ediyor... Bankalarla tüketiciyi karşı karşıya getiren bu uygulamada, bankalar kart aidatlarının alınması ile ilgili uygulamanın haklı olduğunu savunuyor. Geçen yıl bankaların yoğun lobisine rağmen son anda meclisten dönen yasa tasarısı ile tüketici yasal olmayan kredi kartı aidatının sürekli hale getirilmesinden kurtulmuştu. Tüketici hakem heyetlerinden, tüketici mahkemelerine ve Yargıtay’a kadar bütün mahkemelerde tüketici lehine karar çıkmasına rağmen uygulamalarını sürdüren bankalar geri adım atacağa benzemiyor. Bankalar, tüketicilerin kredi kartını kullanmak suretiyle bankanın sağladığı birçok kolaylıktan yararlandığını karşılığında da bu aidatın alındığını iddia ediyor. Oysa tüketicilerin kart aidatından dolayı banka da kredi kartını kullandırarak mal ve ürün satan kişi, kurum veya kuruluşlardan belli ölçüde ekonomik yarar sağlıyor. Kredi kartı yıllık ücretlerine itiraz için zaman aşımı 3 ay olduğundan geçmiş ödemeler iade edilmiyor.

İşte, tüketicilerin başvurduğu ve başarılı olduğu kredi kartı aidatını geri almanın beş yolu: 1- Kredi kartı aidatınızla ilgili olarak, her il ve ilçede kaymakamlık binası içinde bulunan Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için, borç ekstrenizin size ulaşma tarihi itibariyle üç ay içinde dilekçenizi vermeniz gerekiyor. 2- Kredi kartınızı aldığınız bankanın şubesine giderek, kredi kartı sözleşmenizin yenilenmesini isteyebilirsiniz. Yeni sözleşmede, kredi kartı aidatı bedelinin iptal edilmesini şart koşabilirsiniz. 3- Kredi kartı aidatını ödemek istemiyorsanız, her yıl kredi kartınızın türünü değiştirebilirsiniz. Bankalar, kredi kartlarından ilk yıl aidat almıyor. Dolaysıyla her yıl, kartınızı bir yıl kullandığınız için aidat ödeme zorunluluğunuz olmayacak. 4- Hakem Heyeti’nin tüketici lehine verdikleri kararlarını bankasına götüren müşterilere, bankalar tarafından belli miktar para harcamaları karşılığında bu aidatı almamaları teklif edilyor olsa da tüketici dernekleri bu konuda bankaların uygulamasının yasal olmadığını belirtip, tüketiciden Hakem Heyeti’ne başvurmalarını istiyor. 5- Eğer tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, kredi kartınızı iptal ettirin. Kredi kartı borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, banka sizi kaybetmek istemeyecektir. Kredi kartı aidatınız da tahsil edildiyse size iade edilecektir. Kredi kartı yıllık aidatları için kesinti her yıl yapıldığından aidatın iadesi için Hakem Heyetine yalnızca bir kez değil her yıl başvurmak gerekiyor. BAŞVURUYU NASIL YAPACAKSINIZ? 1- Bankanızın herhangi bir şubesine giderek kredi kartı aidatının iptali için ekteki dilekçeyi 2 adet doldurup üzerinde kayıt numarası aldığınız dilekçenin birini kendiniz muhafaza edin diğerini bankanıza verin... Kredi Kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!! 2- Banka tarafından işleme alınan dilekçenizin size olan nüshası ile aşağıdaki dilekçeyi doldurup size en yakın Kaymakamlıklarda bulunan Hakem Heyetlerine veriniz... (Bu başvuruyu herhangi bir kaymakamlığa yapmanız da mümkün) Hakem Heyetine verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız!!! 3- Daha önce alınmış yargı kararlarının bir kopyasını ve ‘Yıllık aidatın tebliğ edildiği Kredi Kartı Ekstrenizi’ Hakem Heyeti’ne vereceğiniz dilekçenize eklebilirsiniz... 1- Kredi kartı aidatının yansıtıldığı hesap ekstresi 2- 13 Daire-Yargitay-Karari-Zonguldak 3- 13 Daire-Yargitay-Karari-Balikesir Haber7

11

GÜÇSÜZLER YURDUNA EK B‹NA YAPILIYOR Gaziantep Büyükehir Belediyesi’nin sosyal hizmetlerinden olan Güçsüzler Yurduna ek bina yapılıyor. Yardıma, bakıma muhtaç bedensel özürlü ve zihinsel özürlü insanlara koruma, tedavi hizmetlerinin sunulduğu Güçsüzler Yurdu’nda yapılacak ek bina çalışması ile zihinsel engeli bulunmayan, yardıma muhtaç hastaların barınabilmeleri için yeni bir mekân hazırlanıyor. Sağlık Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zihinsel engeli bulanan ve bulanmayan hastaların farklı tür bakıma ihtiyaçları olduğundan aynı mekânda bulunmaları, bakımlarının birlikte yapılmasının, bakım disiplinleri açısından uygun olmaması sebebiyle böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğu” vurgulandı. “Bu zamana kadar bu iki farklı hasta grubunun bina yetersizliğinden ötürü bir arada tutulduğunu, bu projenin hayata geçirilmesiyle 700 m2 kapalı alan içerisinde 14 adet suit odası, modern yemekhanesi ile yeni yapılacak ek bina sayesinde bu eksikliğin giderilerek, engelli hastalara daha iyi ve kaliteli bir hizmet verilebileceği” belirtildi. Sağlık Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, “Sosyal belediyecilik anlayışının bir uygulaması olan zihinsel ve bedensel engelli vatandaşların rehabilite edilmesinin önemini” dile getirdiler.

ENGELLİ ODALARIYLA SABİHA GÖKÇEN’DEKİ BUTİK OTEL Türkiye’nin en büyük havalimanı butik oteli Sabiha Gökçen’de. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda açılan butik otel konforu ve çağdaş dizaynı ile göz kamaştırıyor. Otelde ayrıca iki adet engelli odası bulunuyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı oteline kavuştu. Kara ve hava tarafından ayrı girişleri olan 4 katlı İstanbul Sabiha Gökçen(ISG) Airport Hotel de, 2 adet engelli odası olmak üzere, 116 standart oda (min. 22m2), 12 süit oda (min. 60m2) bulunuyor.Türkiye’nin en büyük havalimanı butik oteli olan ISG Airport Hotel’in hava tarafında konaklama yapmak isteyenler için, havayolu şirketinden uçağa biniş kartlarını almış olmaları ve pasaport kontrolünden geçmeleri gerekiyor. Dış hatlardan iç hatlara veya iç hatlardan dış hatlara bağlantılı uçuşlarda bu alana giriş yapılamıyor. Otelin kara tarafında “oda ve kahvaltı” servisi, hava (transit) tarafında ise sadece “oda” hizmeti sunuluyor. 0-6 yaş arası çocuklar otelde ücretsiz olarak konaklayabiliyor. Otelin tüm odalarında kablosuz internet servisi de verilirken odalarda çelik kasa da bulunuyor. 128 oda kapasitesi ile ISG Airport Hotel, Anadolu yakasında ki kongre turizminden de önemli bir pay almayı hedefliyor. ISG Airport Hotel’de, şirket yemeklerinden, toplantılarına kadar iş dünyasından birey ve kurumların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere, farklı büyüklüklerde 5 adet toplantı salonu bulunuluyor. Otelde egzersiz aletleri, masaj bölümünün de olduğu bir sağlık kulübü de var” dedi.>SonAn


12

Güncel Haberler

bizde var›z

Domuz gribi, salgın de¤il ‘korku kampanyası’ydı Tüm dünyada büyük önce panik, sonra korku ve son olarak kukuyla karılanan domuz gribi hastalı¤ı giderek daha büyük bir skandala dönüüyor. ilk olarak Harvard Üniversitesi uzmanlarının araştırması, domuz gribinin mevsimsel gripten farkının bulunmadığını, öldürme riskinin daha düşük olduğunu ve aşılama kampanyalarının gereksiz olduğunu ortaya çıkardı. İddialar üzerine domuz gribini “yüzyılın en büyük tıp skandalı” olarak tanımlayan Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, geçen ay AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile Karabük Milletvekili Mustafa Ünal’ın da yer aldığı 14 Avrupa milletvekiliyle birlikte Avrupa Konseyi’ne “Domuz gribi sahte bir salgın mıydı, araştırılsın” başlıklı bir araştırma önergesi verdi. WHO da çark etti Önergenin kabul edilmesinin ardından önceki gün domuz gribi oturumunda ifade veren Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hastalıkların sıklık ve yayılma düzenini inceleyen epidemioloji birimi direktörü Profesör Ulrich Keil, “Domuz gribi salgını ilaç üreticilerinin kârlarını artırmak için bu şirketlerle ortak olarak üretilen bir korku kampanyasıydı” diye konuştu. WHO grip direktörü Keiji Fukuda ise “Domuz gribi konusunda karar alan bilim adamlarımızın ilaç şirketleriyle herhangi bir çıkar anlaşmaları bulunmamaktadır” diye örgütü savundu. WHO’da kalp hastalıkları konusunda bir numaralı uzman olarak kabul edilen Profesör Keil, Avrupa Konseyi’ndeki ifadesinde şu sözleri kullandı: “WHO, SARS ve kuş giribi konusunda da tüm tahminlerinde yanıldı. Kamu sağlığını ilgilendiren onca şey

varken domuz gribi konusunda halkta büyük bir panik yaşanmasına sebep olduk ve bu tamamen abartılmış bir korkuydu. WHO’nun kararları ülkelerin sağlık bütçelerine çok büyük yük getirdi. İnsanların ölümüne sebep olan en önemli etkenlerin hipertansiyon, sigara, yüksek kolesterol, obezite, egzersiz yapmama, sebze ve meyve tüketiminin azlığı olduğunu çok iyi biliyoruz. Hükümetler, WHO’nun tavsiyesi doğrultusunda bu alanlara yatırım yapmaları gerekirken küresel bir salgın yaşanması yönündeki deliller çok zayıf olmasına rağmen domuz gribine yatırım yapmak zorunda bırakıldı.” “Domuz gribi abartıldı” diyen Harvard uzmanlarının ardından Dünya Sağlık Örgütü’nden WHO Başkanı yine savundu de bu yönde bir itiraf geldi. Prof. Keil, “Domuz Avrupa Konseyi’ne WHO’nun gribi abartılmış bir korku kampanyasından başka savunmasını gönderen Dünya Sağlık Örgütü bir şey değildi” dedi. Grip direktörü Fukuda, “Domuz gribi konusunda ‘Salgın’ tanımı değiştirildi karar alan bilim adamlarımızın ilaç şirketleriyle WHO, Nisan 2009’da bilim adamlarının herhangi bir çıkar anlaşmaları bulunmamaktadır. Aldığımız kararlarda hiçbir ilaç şirketinin etki- tavsiyesiyle tüm dünyada hükümetlerin referans sinin olmadığını bir kez daha çok açık ve net bir aldığı “pandemi” (salgın) tanımını değiştirdi. Eski tanımda WHO’nun bir hastalığı pandemi şekilde ifade ediyorum” dedi. olarak ilan edebilmesi için yeni bir virüsün ortaya DÜNYADA 14 BİN 286 TÜRKİYE’DE çıkması, hızla yayılması, insanların bu hastalığa bağışıklığının bulunmaması, yüksek ölüm oranına 627 KURBAN WHO verilerine göre dünya genelinde sahip olması ve bulaşma oranının yüksek olması domuz gribinden ölenlerin sayısı 14 bin 286. gerekiyordu. Ancak Nisan ayında alınan kararla Bu rakam sadece ABD’de bir yıl içinde normal WHO, bu son iki şarttan vazgeçti ve ölüm oranı gripten ölenlerin sayısının 3’te biri. Domuz grib- yüksek olmayan domuz gribi hastalığı bir anda ine en çok kurban veren ülkelerin başında ABD, pandemi tanımının içinde kendine yer bulmuş oldu. İlk domuz gribi vakası 14 Mart 2009 tariBrezilya, Hindistan, Meksika ve Çin geliyor. hinde Meksika’da belirlenmişti. (Gazete Vatan) Türkiye’de ise 627 kişi hayatını kaybetti.

YARI TÜRK‹YE

Aslında ben televizyon eletirmeni falan de¤ilim, televizyon programlarını eletirmek haddim de de¤il belki ama bu yarıma programları halk izlesin diye yapılıyorsa bende bu halktan biriysem herhalde halkımızın duygularına da tercüman olmamda hiçbir sakınca yoktur.

Halkımızın çok büyük bir kısmında müthiş bir şekilde televizyon ekranında görünme arzusu sizlerde takdir edersiniz ki çok üst seviyelerde,hele birde bu ekrana çıkma işi yarışma programı olursa tutabilene aşk olsun,bir tencere bir plazma için dakikalarca “yardım edin Mehmet ali bey,ne olur çok ihtiyacım var” şeklin de yalvardığımızı yada bir başka deyişle yalvartıldığımızı unutmuş değilsiniz.Bir tencere bir plazma aldık belki ama senin yalvardığın insan tencere fabrikasını götürdü,belki anlatılan bu konu dünyanın her yerinde böyle ama bunun böyle olması demek doğru olduğu anlamına gelmez,velev ki doğru bir insanın diğer bir insana yalvarmasının hiçbir tarafı doğru değil.

ler İstanbul a topladılar,ondan sonrada karşılarına alıp işkence edercesine tamam yada devam deyip o insanların hayallerini yerle bir ettiler buda yetmezmiş gibi bazılarıyla da tabirimi hoş görün kafa buldular.Peki bundan sonrası,onu da hemen anlatayım.Çok büyük şaşalı bir final,arkasından sözüm ona Türkiye nin en yeteneklisi,diğerleri doğru çöpe,ardından bir süre birinciyle idare edeceğiz ve sonra hop oda çöpe.Bizler bu filmi daha önce kaç kez izledik ve bundan sonra acaba kaç kez daha izleyip o güzelim insanlarımızı çöpe atmaya devam edeceğiz.

Baylar,bayanlar bu çığlığı duyun bu ülke insanlarının dizilerden,yarışmalardan,türlü türlü saçmalıktan çok eğitime ihtiyacı var.Sizler kaf Yetenekli miyiz,yeteneksiz miyiz.Kime dağından ininiz ve bu sese artık kulak verin.Hoşça göre,neye göre,hangi ölçüte göre.Ülkemin kendi kalın. dalında belki de bir numarası,Acun ılıcalı,Hülya Avşar ve Ali taran.İşi gücü bırakmışlar kim yetenekli,kim yeteneksiz.Bir çok ilimizi gezdiler İsmail TUNÇ yetenekli dedikleri,çoluk çocuk,genç yaşlı demedi-


bizde var›z

Güncel Haberler

13

Empati Derne¤i Bir yaında

G

aziantep’in e¤itim kültür sanat alanlarında oldu¤u kadar sosyal hayatına da önemli bir renk kazandıran Empati Sosyal Sorumluluk ve E¤itim Derne¤i kuruluunun 1. yıl dönümünü kutluyor. Bir yıl içerisinde bir çok ilke imza atan Empati Derne¤i’nin önümüzdeki yıllarda daha büyük projelere imza ataca¤ını fade eden Bakan Pınar Topçuo¤lu “Önümüzdeki yıllarda daha büyük projeler gerçekletirece¤iz” dedi. 13 Şubat 2009 tarihinde Pınar Topçuoğlu Başkanlığında kurulan Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği kuruluşunun 1. yıl dönümünü kutluyor. 1 yıl gibi bir süre içerisinde bir çok projeye imza atan Empati Derneği son olarak Gaziantep’te ilk kez okul yaptırmak için düzenlediği müzayede’den adından sıkça söz ettirmişti. Kuruluşunun birinci yıl dönümünde bir mesaj yayınlayan Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği Başkanı Pınar Topçuoğlu “Derneğimizin kuruluşumuzun bu gün birinci yıl dönümünü kutluyoruz. Derneğimiz bir yıl önce Melike Ersoy Yüksel, Hale Konukoğlu, Ceren Severoğlu Uğurluer, Hacer Özil, Zeynep Konukoğlu, Seçil Güdemezoğlu, Burcu Mazıcıoğlu, Elif Yılankırkan ve Aybüken Yıldırım tarafından büyük öz verilerle kuruldu. Empati, anlamı gibi karşınızdaki insanı onun gözleri ile dünyayı görebilecek kadar iyi algılayabilmek ve onun dünyasına girebilmektir. Empati Derneği işte bu düşüncelerle yola çıkan katılımcı, paylaşıma açık, duyarlı bir grubun so-

syal sorumluluk bilinciyle hayata geçirdiği bir sivil toplum hareketidir. Dernek olarak vizyonumuz, Gaziantep’i ‘kültürel zenginliklerimiz, çevre-doğa, sosyal sorumluluk’ gibi konular ile ‘hayat boyu öğrenme’ ve ‘kişisel gelişim’ gibi güncel konular konusunda bilinçli ve duyarlı bireylerin yaşadığını düşünen, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı ve entelektüel bir kent haline getirmek amacıyla çıktığımız yolda bir yıl içerisinde önemli ilkelere imza attık. En önemli etkinliklerimizin arasında Gaziantep’te faaliyet gösteren engelliler basketbol takımının tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını karşılamak oldu. Onkoloji Hastanesinin bahçesine; hastalar ve yakınlarının istifade edebileceği bir kamelya yaptırdık. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Haydi Kızlar Okula Kampanyasının Gaziantep ayağını değerli milletvekilimiz Fatma Şahin’le birlikte koordine ederek okula gönderilmeyen yüzlerce kız çocuğunun okula kazandırılması için önemli çalışmalar yürüttük. Kadın sığınma evinde bir odayı tamamen

tefriş ederek ilgili kuruma verdik. Mahkum çocuklarımız için bir resim atölyesi hazırladık, Faaliyetlerimiz arasında en önemli gördüğümüz etkinliklerimizden biriside Gaziantep’te ilk kez bir müzayede düzenleyerek kentin sosyal yaşamına farklı bir vizyon kazandırdık. Yakında inşaatına başlayacağımız Empati Derneği İlköğretim Okulu’nun yapımında kullanılmak üzere söz konusu müzayededen Derneğimize 150 bin TL gelir elde edildi. “ dedi. Kuruluşunun 1. yıl dönümünü bu gün kutlayan Empati Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Derneği bu yılda çok önemli projelere imza atacak. Bir yıl gibi kısa bir sürede bu kadar yol kat etmemizi sağlayan tüm destekçilerimize, faaliyetlerimizi yakından takip ederek projelerimizi kamuoyu ile paylaşmamızı sağlayan yazılı, görsel ve işitsel basın kuruluşlarımıza ve basın mensuplarımıza , canla başla çalışan tüm gönüllü ve üyelerimize canı gönülden teşekkür ediyorum dedi.


14

mizah

bizde var›z


biz de varız  

engellilerin ilk ve tek sesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you