Page 1

Engelliler İçin Danışma Hattı 532 212 0 241

“DOWN İLE YAŞAMAK” Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Down-Up Projesi kapsamında düzenlenen.. S.3’de

Yıl 4 sayı 143 Tarih 16 Temmuz 2012

2023’E DOĞRU Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı firmanın illere göre dağılımında Gaziantep’in 3.sıraya yükselmesini gurur verici olarak değerlendirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2011 yılı Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması... 7’de

“Biz De Varız Gazetesi Azmin Zaferidir”

www.bizdevarizgazetesi.org

“Şehidim Hakkını Helal Et Bize”

Şırnak’ta girdiği çatışmada şehit düşen Piyade Komanda Uzman Çavuş Cevdet Deniz Özdemir son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazı için Ulu Camii’ne getirilen Şehit Piyade Komanda Uzman Çavuş Cevdet Deniz Özdemir’in cenaze namazına Özdemir ailesi, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep milletvekilleri, belediye başkanları askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Bulut tarafından dua yaptırıldı. Duanın ardından il müftüsü Bulut cenaze namazının kıldırdı. Cenaze namazının ardından şehidin askerlerin omzunda top aracına kadar taşındı. Şehidin naşı top aracına konularak bir süre kalabalık arasında bando eşliğinde götürüldü. Bu sırada kalabalık grup ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Şehidim hakkını helal et bize’ ve ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atarak terörü lanetledi. Şehidin naşı daha sonra top aracından alınarak cenaze aracına alındı. Cenaze Yeşilkent Mezarlığı Şehitlikte toprağa verilmek üzere götürüldü. Bu sırada cenaze aracı önünde Vali Erdal Ata bir şehidin babası Cuma Özdemir ile kısa süre konuşarak baş sağılı dileyip teselli etmeye çalıştı.

Şehit Piyade Komanda Uzman Çavuş Cevdet Deniz Özdemir


www.bizdevarizgazetesi.org

‘EĞİTİMSİZ ENGELLİ KALMASIN’ Muş Bedensel Engelliler Derneği tarafından yürütülen ve Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen ‘Eğitimsiz Engelli Kalmasın’ projesinin çalışmaları sürüyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bedensel Engelliler Derneği Genel Başkanı Bedri Korkmaz, SODES 2012 programı kapsamında yapılan ‘Eğitimsiz Engelli Kalmasın’ projesinde tercihlerin başladığını belirtti. Korkmaz açıklamasında, “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik’ ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan protokol hükümlerine göre ÖSYM tarafından yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yerleştirme yapılacaktır. Bu kılavuz, ÖMSS sonuçları ve kura usulü ile yapılacak yerleştirmeye ilişkin esasları kapsamaktadır” belirtti. Hazırladıkları proje kapsamında 75 engelliyi ÖMSS’ye hazırladıklarını ifade eden Korkmaz şunları kaydetti; “Bedensel Engelliler Derneği Muş Şubesi tarafından SODES 2012 programı kapsamında yürütülen proje kapsamında 75 engelli 29 Nisan 2012 tarihinde yapılan ÖMSS’ye hazırlandı. Sınava katılan engeliler ve ilimizde sınava giren tüm engelli bireylerin tercihlerini Bedensel Engelliler Derneği Muş Şubesi tarafından engellilere yardımcı olunması amacıyla uzman kişiler tarafında yapılmaktadır.”

ERDOĞAN, GÖRME ENGELLİ SPORCULARI KUTLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Şampiyonasında 20 madalya kazanan Görme Engelli Halter Milli Takımı’nı kutladı.

2

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada; Görme Engelliler Halter Milli Takımı’nın Dünya Şampiyonası’nda toplamda 20 madalya kazanması sebebiyle Başbakan Erdoğan’ın, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin’e kutlama mesajı göndererek, başarılarının devamını dilediği belirtildi.

HAMİDE VE ZÜBEYDE YİNE ŞAMPİYON Katıldıkları uluslararası etkinliklerden büyük başarılarla dönen Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Atletizm Şampiyonası’nda da birinci oldu. Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Sporcuları Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci Çek Cumhuriyeti’nin Olomouc şehrinde gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Atletizm Şampiyonası’ndan birincilikle döndü. 100 metrede yarışan Zübeyde Süpürgeci hem rakiplerini geride bırakarak birinci oldu, hem de Londra’da gerçekleştirilecek Paralimpik Olimpiyatları için A barajını geçti. Hamide Kurt ise Dubai, Tunus ve Hollanda’nın ardından Çek Cumhuriyeti’nde de 200 metrede birinci oldu. 29 Ağustos’ta Londra’da gerçekleştirilecek Paralimpik Olimpiyatları öncesinde Çek Cumhuriyeti’nden de büyük başarılarla dönen Hamide ve Zübeyde Olimpiyatlardan da iyi bir derece elde edebilmek için yoğun bir tempo ile çalışıyor. Hamide Kurt Paralimpik Olimpiyatları’nda Türkiye’yi 200, 400 ve 800 metre tekerlekli sandalye koşularında temsil etme hakkını elde etti. Zübeyde Süpürgeci ise, 100 metre tekerlekli sandalye koşusunda yarışacak. Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Bedensel Engelliler Şampiyonası’nda Hamide ve Zübeyde’nin dışında Bağcılar Belediyesi sporcularından Hamza Doğan ve Ömer Cantay da yarışan diğer sporcular oldu. Cirit atma kategorisinde yarışan Hamza Doğan üçüncü olarak bronz madalya alırken, tekerlekli sandalye atletizm branşında 400 metrede yarışan Ömer Cantay da yine bronz madalya kazanan diğer sporcu oldu.

BAŞKAN LOKMAN ÇAĞIRICI: “LONDRA’DAN DA TARİHE GEÇECEK BAŞARILARLA DÖNECEKLER” Bağcılar Belediyesi engelli sporcularının yurt içinde elde ettikleri büyük başarıları uluslararası etkinliklerde elde ettikleri başarılarla devam ettirdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Sporcularımızdan Hamide Kurt ve Zübeyde Süpürgeci Paralimpik Olimpiyatları için A barajını geçti. Bu Olimpiyatlara katılma hakkını elde ettikleri anlamına geliyor. Sporcularımızın elde ettiği bu başarılan aynı zamanda Türk spor tarihinde bir ilk. Paralimpik Olimpiyatları tarihinde tekerlekli sandalye branşında ilk defa ülkemizi bayan atletler temsil edecek. Hamide Kurt Hollanda’da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda aldığı altın madalya ile Olimpiyatlar’da ne kadar iddialı olduğunu ortaya koydu. Ben her iki sporcumuzun da Londra’dan yine tarihe geçecek başarılar elde ederek döneceklerine inanıyorum” dedi.


www.bizdevarizgazetesi.org

9. RAMAZAN ŞENLİKLERİ BAŞLIYOR Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, halkın Ramazan ayını dolu dolu yaşaması için çeşitli programlar düzenliyor. 9. Ramazan Şenliklerinde her gece bir konser düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen şenliklerin bu yılki etkinlikleri 21 Temmuz Cumartesi günü TRT sanatçısı İhsan Güvenç konseriyle başlayacak. 100. Yıl Kültür Parkı Amfi Tiyatroda İhsan Güvenç sahne alırken, Masal Parkında Ruhnevaz Tasavvuf Grubu sahne alacak. Şenlikler boyunca her gece hem amfi tiyatro da hem de masal parkında etkinlikler sürecek. İhsan Güvenç konseriyle başlayacak Amfi Tiyatrodaki etkinliklerde sırasıyla Hasan Çoban, Zeynap Başkan, Fasıl Grubu Dilde Sefa, Şanlıurfa Belediyesi sıra gecesi, Ruhnevaz Tasavvuf Grubu, Mehmet Yakar, Engin Nurşani, Şahika, Fatih Zirek, Fasıl Grubu Dilde Sefa, Nurettin Rençber, Ruhnevaz Tasavvuf Grubu, Alleben Grubu Sıra Gecesi, Latif Doğan, Yağmur Ercan, Mehmet Kalkan, Ruhnevaz Tasavvuf Grubu, Haşıl Grubu -Sıra Gecesi, Ruhnevaz Tasavvuf Grubu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, Grup Laçin, Serap Altınok ve Ahmet Özkan konserleri düzenlenecek. Masal Parkında, Ruhnevaz Tasavvuf Grubu konseriyle başlayacak olan etkinlikler kapsamında ise sırasıyla Dilde Sefa-Fasıl Grubu, Grup Şahane-Fasıl Grubu, Şanlıurfa Belediyesi- Sıra Gecesi, Fasıl sanatçısı Mehmet Çekem, Fasıl Grubu Anadolu’nun Aynası, Fasıl Grubu Şahane Grup, Haşıl Sıra Gecesi Grubu, Dilde SefaFasıl Grubu, Mehmet Çekem, Şahsuvar Sıra Gecesi, Grup Şahane Fasıl Grubu, Mehmet Çekem, Dilde SefaFasıl Grubu, Haşıl Grubu Sıra Gecesi, Ruhnevaz Fasıl Grubu, Mehmet Çekem, Alleben Grubu Sıra Gecesi, Anadolu’nun Aynası Fasıl Grubu, Dilde Sefa Fasıl Grubu, Mehmet Çekem, Mustafa Karadağlı-Sıra Gecesi, Ruhnevaz-Fasıl Grubu ve son güne yine Mehmet Çekem sahne alacak. 13 Ağustos günü bitecek olan şenliklerde; meddah, orta oyunu, gölge oyunu, tasavvuf müziği, sema töreni, fasıl dinletileri, sıra geceleri ve konserlerin yer alacağı duyuruldu.

“DOWN İLE YAŞAMAK” Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda desteklenen ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen DownUp Projesi kapsamında düzenlenen “Down ile Yaşamak” konulu panel, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda yapıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Sosyal konularda vatandaşların yanında olmak için çaba gösteren hükümetimizin yürüttüğü SODES Projeleri, yaşamın her alanında çok büyük katkılar sağlamaktadır” dedi. Gaziantep’te sayıları 50’ye yaklaşan Down Sendromlu çocuk bulunduğunu vurgulayan Başkan Güzelbey, “Bu çocuklarımızın sosyal yaşama kazandırılmaları için hepimize çok büyük görevler düşüyor. Yaklaşık 7 aydır devam eden proje kapsamında kent genelinde 40 Down Sendromlu özel çocuğumuzun toplumla bütünleşik bir hayat kurmalarına destek olmak, toplumdan dışlanmalarının önüne geçmek için çalışmaları hayata geçiriyoruz. Çocukların özgüvenlerini ortaya çıkarmak, psiko-motor ve sosyo-motor gelişimlerine katkı sağlamak adına sanatsal ve sportif alanlarda çeşitli eğitimler veriyoruz. Bu panelimiz de proje kapsamında yaptığımız faaliyetlerden biridir” diye konuştu. Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşegül Ataman da yaptığı sunumda, panelin adını “Down ile Yaşamak” koyduklarını, çünkü bunun ömür boyu devam eden bir durum olduğunu kaydetti. Down Sendromu’nun tanımını yapan Ataman, bu durumun ortaya çıkışında anne ya da babanın kabahati olmadığını, bunun tamamen gen yapısı ile ilgili bir durum olduğunu söyledi. 20 yaş altı doğumlarda bin 700 doğumda bir risk olduğunu belirten Ataman, 45 yaş ve üzeri doğumlarda da bu riskin daha çok görüldüğünü dile getirdi. Ebeveynlerin çocuklarının yetersizliğe sahip olduklarını öğrendiklerinde şok, inkar, inanmama, öfke, içerleme, pazarlık, depresyon, mutsuzluk ve kabul etmeme gibi durumlar yaşadığını ifade eden Ataman, “İnsanların bu durumu reddetme yerine kendilerinden farklı olanlara karşı tutum ve davranış değiştirmeleri doğru yöntemdir. Tutum değişikliği için de deneyim kazanmak büyük önem taşımaktadır. Günlük yaşamın öğrenilmesi, aile bireyleri arasındaki iletişimin geliştirilmesi, çevre ve okulla iletişim becerilerinin sağlanması, deneyim kazanmada en etkili yöntemlerdir” şeklinde konuştu. Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden Doç. Dr. Selda Özdemir ve Mustafa Kemal Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Şükran’ın Down ile Yaşamak konulu sunumlarının ardından sona eren panele; Gaziantep Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Sağlık İşler Daire Başkanı Muhtar Akyol, Down Sendromlu çocuklar ile aileleri katıldı.

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com 342 230 2 316 532 212 0 241 İdare Merkezi Kolejtepe mh.keleşhoca cd.Demet apt.no:23/1 Şahinbey-Gaziantep Grafik-Tasarım İsmail Tunç Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Adres:Kocaoğlan mh.Kenan Evren blv.no:35/2 Şahinbey-Gaziantep Tel:342 2253260

3


www.bizdevarizgazetesi.org

AKKENT SPOR KÖYÜ YÜZME HAVUZU BAYRAM SONRASI HİZMETE SUNULACAK Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yapımı devam eden Akkent Spor tesislerinin inşaatında incelemelerde bulundu. 86 bin metrekare alan üzerinde yapımına başlanan bölgede ve Gaziantep’te tek olan Akkent Spor köyünde incelemelerde bulunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, 2012 yılı içinde temeli atılan ve altı ay gibi kısa sürede inşaatı tamamlanacak olan yüzme havuzunun Ramazan Bayramı sonrası hizmete sunulacağını söyledi. Akkent Spor köyü içinde inşaatı tamamlanma noktasına gelen yüzme havuzu ile ilgili yetkililerden bilgiler alan Başkan Tahmazoğlu, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk Spor Köyü olan Akkent Spor köyünü Gaziantep ve Şahinbey’e kazandırmaktan dolayı büyük gurur duyuyorum. Akkent spor köyümüz geniş bir alana kurulmaktadır. Yüzme havuzumuza ek olarak burada Kapalı spor salonu, halı sahalar, voleybol ve basketbol sahaları, atletizm pisti, tenis kortları, seyirci tribünleri, yürüyüş alanları, çocuk oyun alanları, piknik ve oturma alanları ile kafeteryalar bulunuyor. Burada herkesin ailece gelebileceği bir tesis yapmayı amaçlıyoruz. Her yaştaki insanımız buraya gelerek spor yapabilecektir. Spor köyümüz şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi. Belediye olarak sporu son derece önemsediklerini ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Bu noktada tesislerimizin sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Şu anda tesislerimizde spor yapan vatandaş sayımız 4 bini aştı. Bu yılsonu hedefimiz bu sayıyı 10 bin kişiye ulaştırmaktır ”diye konuştu.

“Bu Tür Çalışmalar Desteklenmeli”

MUHTARLARDAN KENTSEL DÖNÜŞÜM TEŞEKKÜRÜ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Türkiye’nin ilk ve tek özel bakır eserleri müzesi olan Saklı Konak’ı gezdi. Saklı Konak’ın Gaziantep kültürüne ve turizmine önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade ederek bu tür çalışmaların desteklenmesi gerektiğini söyledi. Gaziantep’in Kalealtı semtinde bulunan ve Türkiye’nin ilk bakır eserleri müzesi olan Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesini gezen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu özel girişimin kültüre değer veren herkese örnek olması gerektiğini söyledi. Tahmazoğlu Gaziantep’in ilklerin kenti olduğunu ifade ederek, “Tarihi dokunun öne çıkarılmasında Şahinbey belediyesi olarak verdiğimiz önem ortadadır. İlçemiz sınırları içerisindeki onlarca mahalle ve sokaklarda sağlıklaştırma yaptık. Gümrük hanı, Bostancı Mektebi gibi birçok yapıyı restore ederek gün yüzüne çıkardık. Bunun yanı sıra özel girişimlerinde bu çalışmayı yapması sevindiricidir. Saklı Konak Gaziantep’teki tarihi Antep evleri arasında özel bir mekân olduğunu gördüm. Burayı restore eden ve Türkiye’nin ilk özel bakır eserleri müzesini kentimize kazandıran Ali Atalar’ı tebrik ediyorum. Saklı Konak’taki eserlere hayran kaldım. Yüzlerce nadir eser sergileniyor. Müzeyi herkesin görmesi gerek. Yapılan bu çalışmayı örnek gösteriyorum. Belli bir gelir düzeyinde olan her Gaziantepliyi tarihi bir mekânı satın alarak restore ettirmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi sahibi ve kurucusu Ali Atalar kent turizmine ve kültürüne katkıda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “Gaziantep’e gelen tüm ziyaretçileri müzemize bekliyoruz. Müzemizdeki eserler nadir ve özel eserlerdir. Müzeler kenti Gaziantep’te böyle bir müzenin açılmış olması kentin ulusal ve uluslar arası arenada tanıtımına önemli bir destek olmuştur” dedi.

4

Mahalle muhtarları Şahinbey Belediyesi tarafından tarihi dokunun korunarak, yeşil alanların ve sosyal donatıların olduğu modern yaşam alanlarının kendi bölgelerinde de uygulanmasını istiyor. Yazıcık Mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasına destek verdiklerini belirten Bekirbey, Boyacı, Bostancı ve Cabi mahalle muhtarları, kentsel dönüşüm çalışmasının bir an evvel kendi mahallelerinde de uygulamaya konulmasını istediler. Şahinbey Belediyesi tarafından 4 bölgede uygulanan kentsel dönüşüm projesinin Türkiye’de örnek bir uygulama olduğunu belirten Yazıcık Mahalle Muhtarı Kemal Yıldız, Bekirbey Mahalle Muhtarı Mehmet Türkaslan, Boyacı Mahalle Muhtarı Halil Soylu, Bostancı Mahalle Muhtarı İ.Halil Atıcıbaşı ve Cabi Mahalle Muhtarı Süleyman Gündüz, bu çalışmada Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na her zaman destek olacaklarını söyledi. Şahinbey Belediyesi tarafından Mahallelerinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasını desteklediklerini ifade eden Yazıcık Mahalle Muhtarı Kemal Yıldız, “Sokaklarımız dar, parkımız yok, sosyal tesis yapacak yerimiz yok. Bu nedenlerle Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu mahallemizde kentsel dönüşüm kararı aldı. Bizde mahalle halkı olarak buna destek verdik. Mahallemizde şimdi yıkımlar devam ediyor. Yıkımlar tamamlandığında inşallah yeni evlerin temelleri atılır. Parklarımıza ve sosyal tesislerimize kavuşuruz. İlk etapta mahallemize 200 evin yapılacağını duydum. Ama buraya 1200 tane ev yapılsa yine az. Çünkü burası merkezi bir yer. Bu nedenle bir an evvel başkanımızın projeyi genişletmesini istiyoruz. Bazı kurumlar Yazıcık ve Türktepe’nin özelliği bozulmasın diyor. Ama ben buranın bir özelliğini görmedim. Tek özelliği bakımsızlıktan dolayı yıkıntıların olması. Olası bir depremde buradaki evlerin yüzde doksanı yıkılırdı. İyi ki Şahinbey belediyemiz kentsel dönüşüme başladı. Artık her şeyin iyisinin yenisinin yanındayız. Nasıl Karataş da parklarımız yapılmış mükemmel bir şekilde yollarımız açılmış, burada da aynı şeyler yapılabilir. Buranın özelliği bozulmasın diyorlar buranın ne özelliği var ki. Kentsel dönüşümü de destekliyoruz” dedi.


www.bizdevarizgazetesi.org

ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ’NİN İŞ KURMAK İSTEYENLERE DESTEĞİ DEVAM EDİYOR Şehitkamil Belediyesi’nin vatandaşların iş hayatına atılması konusunda KOSGEB işbirliğiyle düzenlemiş olduğu KOSGEB Girişimcilik Uygulamaları Eğitimi kursu sona erdi.

BAŞKAN FADILOĞLU, PERSONELLERİYLE BİR ARAYA GELDİ Şehitkamil Belediyesi çalışanları, Dülük Tabiat Parkında bir araya geldi. Şehitkamil Belediyesi çalışanları, Dülük Tabiat Parkında bir araya geldi. Dülük Tabiat Parkında personelleriyle ile bir araya gelen Başkan Fadıloğlu, “Daha önce bu tür etkinliklerde sık sık bir araya geleceğimizi söylemiştim. Bu tarz etkinlikler devam edecek. Sizlerin sayesinde bu ekip ruhu ile bu ilçede birçok projeye imza attık. Çalışan arkadaşlarım aldıkları paraya bakmadan işlerin hakkını layığıyla yapmaya çalıştılar. Kurum içindeki dostluk, birlik ve beraberlik sayesinde eminim ki daha önemli birçok projeye imza atacağız. Yaptığımız iş çok zor bir iş. Hizmet için çalışıyoruz. Bunun içinde birçok insanı memnun etmemiz gerekiyor. Biz Şehitkamil Belediyesi olarak vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. Yaptığımız ve ileriye dönük yapacağımız çalışmalarla eminim ki bu ilçeyi daha modern ve yaşanabilir bir yer haline getireceğiz. Bu anlamda bizlere olduğu kadar sizlere de önemli işler düşmektedir. Ben burada personelimle birlikte olmaktan aynı sofrayı paylaşmaktan son derece mutluyum” dedi. Yemeğe katılan Şehitkamil Belediyesi personelleri ise “Burada kurum içi dostluğun pekişmesi ve motivasyonun sağlanması adına Başkanımız bizleri Dülük’te buluşturdu. Bizler açısından da birbirimizi daha iyi tanımak için güzel bir gün oldu. Yoğun iş temposunu burada bir nebze atmış olduk. Başkanımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Şehitkamil Belediyesi vatandaşların ticari hayatlarına adım atmaları için KOSGEB ile işbirliği yaparak girişimcilere destek olmaya devam ediyor. Eğitim süreci boyunca başarılı olan kursiyerler sertifikalarını almaya hak kazandılar. Sertifikalarını alan genç girişimciler projeleri kabul edildikten sonra 30 bin TL geri ödemesiz 70 bin TL sıfır faizle geri ödemeli destekleme kredisi alabilecek. Öğrencileri tebrik ederek konuşmasına başlayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “İşin yazılı kısmını bitirdiniz, sıra sözlü kısma geldi. Her ne kadar burada teknik bilgiler alsanız da işletmeyi açacak olan sizlersiniz. Nelerle karşılaşacaksınız, hedefleriniz neler bu sizlerle beraber olacak. Normal şartlarda en ufak yaptığınız bir alışverişte dahi her şeyi hesap ediyorsunuz. Şu anda da herkes ilgi duyduğu bir konu hakkında proje yapmaya hazırlanıyor. O yüzden bu projeleri en ince ayrıntısına kadar hesap edip düşünerek yaparsanız ben de eminim ki devletimiz bu projelerin uygulanmasında size elinden gelen desteği verecektir. Şimdiden tüm kursiyerlerimize hayırlı olsun diyorum. Güzel projelere imza atıp iş hayatınızda başarılı olmanızı temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Girişimcilerin önemli bir sürece girdiğini belirten Gaziantep KOSGEB İl Hizmet Müdürü Said Şahiner de, “Girişimcilik uygulamaları konusunda ve yeni iş hayatına atılma noktasında KOSGEB’ten yeteri oranda yararlanabilirsiniz. Başvuru esnasında ihtiyacınız olan tüm bilgilere KOSGEB’in internet sitelerinden ulaşabilirsiniz” dedi. Konuşmaların ardından kursiyerler sertifikalarını Fadıloğlu’nun elinden aldı.

ŞEHİTKAMİL FUTBOL AKADEMİSİ FUTBOL FESTİVALİ’NDE

Şehitkamil Belediyesi Futbol Akademisi sporcuları; Kıbrıs Gündüz Tekin Onay Derneği ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Genel Merkezi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Futbol Festivali için Kıbrıs’a gitti. 12-16 Temmuz 2012 tarihlerinde Kıbrıs, Türkiye ve Avrupa’nın birçok ülkesinden temsilcilerin katılacağı 5. Uluslararası Gündüz Tekin Onay Futbol Festivali’ne katılmak üzere yola çıkan yeşil-siyahlı ekibi, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu uğurladı. Uğurlama töreni esnasında futbol akademisinde eğitim gören Kerküklü öğrenciler, Kerkük halk türküleri ile kafileye keyifli anlar yaşattı. Kıbrıs’taki futbol festivaline katılacak sporcularla bir süre sohbet eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, herkese başarılar diledi.

5


www.bizdevarizgazetesi.org

MUTLULUK BU OLSA GEREK Şehitkamil İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Şehitkamil ilçesinde ikamet eden ailelere ziyarette bulunarak, yürüme güçlüğü çeken iki vatandaşa tekerlekli sandalye hediye ettiler. Aile ziyaretlerine Şirinevler mahallesinden başlayan Şehitkamil İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ani kalp krizi sonucu beyin felci geçiren ve yatalak durumda olan Abdullah Karayılan’ın evine konuk oldular. Ankara’da ki rehabilitasyon merkezinde tedavi gördüğü için evinde bulunamayan Abdullah Karayılan’ın yerine eşi Zeliha Karayılan Kaymakam Aydın ve Başkan Fadıloğlu’nu karşıladı. Ani gelen bu rahatsızlık sonucu çok zor durumda kaldıklarını ifade eden Zeliha Karayılan kendilerine verilen tekerlekli sandalye dolayısıyla Kaymakam Aydın ve Başkan Fadıloğlu’na teşekkür etti. Tekerlekli sandalye Ankara’da tedavi gören Abdullah Karayılan’a gönderildi. Şehitkamil İlçe Kaymakamı Mehmet Aydın ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun ikinci durağı ise Yukarı Beylerbeyi mahallesindeki Türk ailesi oldu. İşçi emeklisi Ali Türk’ün evine ziyarette bulunan Kaymakam Aydın ve Başkan Fadıloğlu doğuştan hareket kaybı olan 20 yaşındaki Eser Türk’ün hastalığı ile ilgili bilgi aldılar. Çok eski ve ilkel bir tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren ve yenisini almaya maddi imkanları yetmeyen aileye tekerlekli sandalye yardımında bulunuldu. Baba Ali Türk yaptığı açıklamada; “ Kızımın yeni bir tekerlekli sandalyesi olsun diye belediye müracaat ettim. Sadece beş gün içinde kızım tekerlekli sandalyesine kavuştu. Kaymakamımıza ve Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ekrem ve Mahmut Sağlık Kontrolünden Geçti 4 yıldır Beşiktaş kulübünde forma giyen Ekrem Dağ ve Kaleci Mahmut Bezgin, Medical Park Gaziantep Hastanesinde Sağlık kontrolünden geçti. Beşiktaş Kulübünün 2007-2008 sezonunda Gaziantepspor’dan transfer ettiği Ekrem Dağ, 4 yıl aranın ardından yeniden eski takımına döndü. 32 yaşındaki futbolcunun Gaziantepspor kulübüyle her konuda anlaşma sağladığı ve 2 yıllık sözleşme yaptığı öğrenildi. Bu sabah saatlerinde Medical Park Gaziantep Hastanesinde Sağlık kontrollerini yaptıran ve olumsuz herhangi bir durumu bulunmayan futbolcunun akşam saatlerinde takımla birlikte antrenmanlara başlayacağı bildirildi.

Son günlerde takımdan ayrılacağı söylentileri dolaşan ve kendine kulüp aradığı öğrenilen Mahmut Bezgin’in gitmekten vazgeçtiği ve Gaziantepspor’da oynamaya devam edeceği öğrenildi. Bu sabah Medical Park Gaziantep Hastanesinde sağlık kontrollerini yaptıran genç file bekçisinin hırslı olduğu ve bu sezon başarılı bir grafik çizerek takımın başarısına katkı sağlamak istediği öğrenildi. Sağlık kontrollerinde herhangi bir sıkıntı saptanmayan genç kalecinin takımla beraber antrenmanlara başladığı bildirildi.

6


www.bizdevarizgazetesi.org

GAZİANTEP 2023 İHRACAT HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı firmanın illere göre dağılımında Gaziantep’in 3.sıraya yükselmesini gurur verici olarak değerlendirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2011 yılı Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı firması araştırmasında 63 firma ile Gaziantep İstanbul ve İzmir’in ardından üçüncü sırada yer aldı. Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep’in her şeye rağmen böyle bir başarı göstermesinin gurur verici olduğunu ve bunun 2023 ihracat hedefine Gaziantep’i bir adım daha yaklaştırdığını belirtti. Aslan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ortadoğu’da yaşanan değişim rüzgârlarının ve Euro bölgesinde yaşanan ekonomik krizin oluşturduğu küresel ekonomik sıkıntılardan dolayı zor bir yıl olan 2011 yılında Gaziantep’in en büyük ihracatçılar listesindeki firma sayısını artırarak girmesi önemli bir başarı. Gaziantep 2010 yılında 53 olan firma sayısına 2011 yılında 10 firma eklemiş ve 63’e yükseltmiştir. Demek ki Gaziantepli firmalar, yaşanan tüm olumsuz koşullara karşın ihracat konusunda üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Bu sorumluluk bilinci ve artan ihracat rakamlarımız da bize gösteriyor ki Gaziantep’in 2023 ihracat hedefi olan 30 milyar dolara ulaşmak bir hayal değil. Hedefe emin adımlarla ilerliyoruz ve her geçen gün bu hedefe bir adım daha yaklaşıyoruz” Aslan açıklamasını şöyle tamamladı, “2011 verilerine göre toplam 1.142 ihracatçı firmasının 63’ü en büyükler arasında olan, 179 ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’nin toplam ihracatında yaklaşık yüzde 4’lük paya sahip, dış ticaret dengesi sürekli pozitif olan bir kent inanıyorum ki gelecek dönemlerde bu listede daha fazla firma ile yer alacaktır.”

KONUKOĞLU, SANAYİ ÜRETİMİ RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Mayıs ayı sanayi üretimi verilerinin beklenenin üstünde olduğunu belirtirken, açıklanan rakamların sanayicilerin akıllarında yer edinen büyümeyle ilgili endişeleri giderdiğini belirtti. Konukoğlu, sanayi üretimi rakamlarını değerlendirdiği açıklamasında, Mayıs ayı toplam sanayi üretiminin piyasa beklentilerinin neredeyse iki katı olan yüzde 5,9 olarak açıklandığını, bu rakamın yılsonu büyümeye yönelik beklentilerin yükselmesine neden olduğunu söyledi. Konukoğlu, “Türkiye artık ekonomik başarıları ile örnek gösterilen bir ülke haline geldi. Sanayi üretimi, istihdam ve ihracattaki artış Türkiye’nin istikrar ülkesi olduğunu gösteriyor. Bu tablo her geçen gün herkese daha çok sorumluluk yüklüyor. Üretim artışı ile cari açık sorununun da aşılacağına inanıyorum. Gaziantepli sanayiciler olarak bizler daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak ve daha çok istihdam sağlayarak bu ülkeye olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

YENİ TEŞVİK YASASI GAİB’DE AÇIKLANACAK 5 Nisan 2012 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan Yeni Teşvik Yasasının detayları ve içeriği 17 Temmuz 2012 Salı günü düzenlenecek olan bir toplantıda sanayici ve iş adamlarıyla ihracatçılara tanıtılacak. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz toplantıda Yeni Teşvik Yasasıyla ilgili bilinmeyen birçok konunun anlatılacağı ve bütün detaylarıyla sanayici ve iş adamları ve ihracatçıların bilgilendirileceğini ifade etti. Çıkmaz yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “2023 hedeflerini tutturma yolunda hükümetimiz önemli adımlar atmış, atmaya devam etmektedir. Bununla ilgili olarak 5 Nisan 2012 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yeni Teşvik Yasası 17 Temmuz 2012 Salı günü GAİB Hizmet Binasında düzenlenecek olan bir toplantıyla kamuoyuna tanıtılacak. Yeni Teşvik Yasası konusunda Birliklerimiz üyelerinden gelen yoğun talep üzerine bir bilgilendirme semineri yapılmasının bahse konu yasanın daha iyi anlaşılması ve amacına ulaşması adına uygun olacağı düşünülerek Ekonomi Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçilmiş ve bir bilgilendirme semineri gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede 17 Temmuz 2012 Salı günü saat 10.00’da ihracatçılarımızı bilgilendirmek üzere Birliklerimiz hizmet binası konferans salonunda Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın İbrahim Şenel’in katılımı ile bir seminer düzenlenecektir. Seminere katılmak isteyen firmaların http://www.gaib.org.tr/tesvik/form.htm linkinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Bu toplantı ihracatımızın artması açısından büyük önem taşımaktadır. Katılımın yüksek olacağına inanıyoruz. Konuyla ilgili gerekli her türlü duydu üyelerimize yapılmış aynı zamanda GTO, GSO Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Gaziantep Serbest Bölge Müdürlüğü ve Gaziantep Gümrük Müdürlüğü’ne de katılımlarının sağlanması için gerekli bilgiler verilmiştir” dedi.


www.bizdevarizgazetesi.org

8


9


www.bizdevarizgazetesi.org

M İ Z A H

10


Sağlık

ÇOCUĞUNUZUN BOYU KISA KALABİLİR! Erken ergenliğin tek bir nedeni olmadığı için tümüyle önlenmesi mümkün olmuyor. Ancak çocukların hormonlu gıdalardan uzak tutulmaları ve spora yönlendirilmeleri gibi çeşitli önlemler fayda sağlayabiliyor. Bu durumda ayrıca zaman kaybetmeden bir çocuk endokrinoloji uzmanına başvurmak gerekiyor, çünkü erken ergenlik çocuğun ileride kısa boylu kalmasına yol açabiliyor!

Güneş yanığı deyip geçmeyin! Yaz aylarında özellikle çocuklarda sık görülen güneş yanıklarında, mutlaka yeterli miktarda sıvı tüketilmesi ve cildin iyileşmesini hızlandırmak için nemlendirici kremler kullanılması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi, “Birinci derece yanıklarda beşinci, ikinci derece yanıklarda yedinci günde halen düzelme olmamışsa mutlaka hekime başvurulmalıdır” dedi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Çiftçi, tatil ve deniz mevsiminin başladığı şu günlerde özellikle çocukları bekleyen bir tehlikeye karşı anne-babaları uyardı: Güneş çarpması ve güneş yanıkları… Geniş kenarlı şapka kullanılmalı Güneşten korunmak için ilk olarak alınması gereken önlemin fiziksel olarak güneşten uzak durmak olduğunu söyleyen Dr. Çiftçi: “Saat 10:00 ile 16:00 arasında koyu gölgede olunmalıdır. Kumsal, beton ve deniz gibi yüzeyler ışığı yansıttıkları için koyu gölgede bulunulmadığında güneş ışınlarının halen cildimize ulaşabileceği unutulmamalıdır. Bir yaş altındaki çocuklar sürekli gölgede kalmalı, sadece sabah veya akşam, güneş ışınları dünyamıza eğik olarak ulaştığı dönemlerde güneşe çıkarılmalıdırlar. Altı ayın altındaki bebekler için mutlaka kolları ve bacakları örten kıyafetler seçilmeli, koyu gölgeden dışarı çıkarılmamalıdır. Çocuklar için geniş kenarlı şapka ve koruyucu krem kullanılmalıdır.” Yanığın derecesine göre tedavi Peki alınan tüm bu önlemlere ve koruma tedbirlerine rağmen çocuğunuzda güneş yanığı oluşmuşsa ne yapmanız gerekiyor? Dr. Çiftçi, tedavi yönteminin yanığın derecesine bağlı olduğunu belirtiyor ve şunları söylüyor: “En sık görülen ve yanık bölgesinde kızarıklık şeklinde bulgusu olan birinci derece yanıkta, soğuk su ile ıslatılmış bezlerle pansuman yaparak veya temiz bir poşet içine konmuş buzu araya ince ıslak bir havlu koyup cilde temas ettirerek yanık ağrısı azaltılabilir. Yanıklarda su kaybı çok olduğundan mutlaka yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Gerekirse parasetamol grubu basit ağrı kesiciler ağız yolu ile alınabilir. Cildin iyileşmesini hızlandırmak için nemlendirici özelliği olan kremler kullanılabilir.”

Çocukların ergenlik başlama yaşı genellikle anne-babanın ergenlik yaşlarına paralellik gösteriyor. Ancak bazen çocuklar erken dönemde ergenliğe giriyor ve bu durum hem ruhsal hem fiziksel sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Erken ergenliğe giren kızların çok az bir kısmında altta ciddi bir problem yatarken, erkek çocuklarda ise kafa içi tümörleri gibi ciddi problem riski daha yüksek oluyor. Erken ergenliğin tek bir nedeni olmadığı için tamamen önlenmesi mümkün değil. Ancak, çocukların katkılı gıdalardan uzak tutulmaları, sağlıklı ve dengeli beslenmelerinin sağlanması, aktivitelerinin artırılması, spora yönlendirilmesi ve cinsel uyarılardan korunması önem taşıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Çocuk ve Ergen Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, ailelerin erken ergenlik belirtilerinde ayrıca zaman kaybetmeden konu ile ilgili uzman bir hekime başvurmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Çünkü erken ergenlik çocuğun psikolojik sorunlar yaşamasının yanı sıra, ileride kısa boylu kalmasına da neden olabiliyor.” uyarısında bulunuyor. En önemli nedeni vücuttaki yağ oranının artması Kızlarda erken ergenliğin en önemli nedeni obezitenin son yıllarda hızla artış göstermesi. Yapılan bazı çalışmalarda ergenliğin öne kaydığı grupta daha çok sayıda fazla kilolu ve obez kız çocuklarının bulunduğu ortaya konuldu. Diğer bir deyişle, vücut yağ oranının artması ergenlik bulgularının daha erken başlamasına neden oluyor. Ayrıca erken ergenliğin, “endokrin bozucular” olarak isimlendirilen ve hormonal dengeleri bozan, dışarıdan alınan maddelerle ilişkili olabileceğini gösteren yayınlar var. Endokrin bozucu maddeler; plastik, deterjan, böcek ilaçları ve endüstriyel kimyasallarda bulunuyor. Aynı zamanda endokrin bozucular içeren domates, çilek, fındık, salatalık gibi birçok sebze-meyve, hormonla büyütülen hayvanların etleri ile yumurtaların tüketilmesi ve endüstride kullanılan kimyasallarla temas edilmesi de erken ergenliğe yol açabiliyor. Yaşıtlarından dışlandığı için içine kapanıyor Hızlı boy ve kilo artışı ile cinsiyet özelliklerinin belirginleşmesi, çocuğun hızla akranların¬dan farklılaşmasına neden oluyor. Bedenleri ile yaşları arasındaki bu uyumsuzluk sonucu bu çocuklar, yaşıtı olan arkadaş grubu içine alınmadıkları için izole olabiliyor. Ayrıca gelişmiş beden görünümü nedeniyle çevreleri tarafından daha büyük olarak algılanmaları sonucu yaşıtlarına göre daha olgun davranışlar bekleniyor. Psikolojik gelişimi buna uygun olmayan çocuklar da, çevreleri tarafından davranış bozukluğu olan bir çocukmuş gibi değerlendirilebiliyor. Kısa boylu kalabiliyor Erken ergenlikte yaşanan bir başka önemli sorun ise boy kısalığı. Cinsiyet hormonlarının etkisiyle yaşıtlarından önce hızlı boy atan çocuğun kemiklerindeki büyüme kıkırdakları erken kapanacağı için büyümesi yaşıtlarından önce tamamlanıyor ve final boyu kısa kalıyor. Böylece önceleri yaşıtlarına göre uzun olan çocuğun büyümesi daha erken tamamlandığından, genetik boy potansiyeli iyi olsa bile, boyda kayıp yaşandığı için yetişkin boyu kısa kalıyor. Çocuğunuzda erken ergenlik sorunu var mı? • Ergenlik kızlarda 8-13 (ortalama 10-10,5), erkeklerde 9-14 (11-11,5 ) yaşları arasında başlıyor. Ergenlik bulgularının başlaması ile tamamlanması 3-4 yıl sürüyor. • Ergenliğin ilk belirtisi çoğunlukla kızlarda meme gelişimi, erkekte ise testis hacminde artışla başlıyor. Bunları pubik bölge ve koltuk altındaki kıllanma takip ediyor. • Bu gelişimin kızlarda 8 yaş, erkeklerde 9 yaştan önce başlaması erken ergenlik olarak nitelendiriliyor. • Ayrıca kızlarda ilk adet 10-15 (ortalama 12,5) yaşları arasında başlıyor. İlk adet kanamasının 10 yaşından erken olması da erken adet olarak kabul ediliyor.

11


İftar Duası “Allâhumme leke sumtu ve bike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve alâ rızkıke eftartu veli savmi ğadin neveytu fağfir limâ kaddemtu vemâ ahhertu.” Amin

Anlamı “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, Senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.” Amin

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN RAMAZAN

20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ TEMMUZ AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS AĞUSTOS

İmsak Güneş CUMA 3 38 5 19 CUMARTESİ 3 39 5 20 PAZAR 3 40 5 21 PAZARTESİ 3 42 5 21 SALI 3 43 5 22 ÇARŞAMBA 3 44 5 23 PERŞEMBE 3 45 5 24 CUMA 3 46 5 25 CUMARTESİ 3 47 5 25 PAZAR 3 49 5 26 PAZARTESİ 3 50 5 27 SALI 3 51 5 28 ÇARŞAMBA 3 52 5 29 PERŞEMBE 3 54 5 29 CUMA 3 55 5 30 CUMARTESİ 3 56 5 31 PAZAR 3 57 5 32 PAZARTESİ 3 58 5 33 SALI 4 00 5 34 ÇARŞAMBA 4 01 5 34 PERŞEMBE 4 02 5 35 CUMA 4 03 5 36 CUMARTESİ 4 05 5 37 PAZAR 4 06 5 38 PAZARTESİ 4 07 5 39 SALI 4 08 5 39 ÇARŞAMBA 4 09 5 40 PERŞEMBE 4 11 5 41 CUMA 4 12 5 42 CUMARTESİ 4 13 5 43

Öğle İkindi Akşam 12 44 16 32 19 56 12 44 16 32 19 56 12 44 16 32 19 55 12 44 16 32 19 54 12 44 16 32 19 54 12 44 16 32 19 53 12 44 16 31 19 52 12 44 16 31 19 51 12 44 16 31 19 51 12 44 16 31 19 50 12 44 16 31 19 49 12 44 16 30 19 48 12 44 16 30 19 47 12 44 16 30 19 46 12 44 16 30 19 45 12 44 16 29 19 44 12 44 16 29 19 43 12 43 16 29 19 42 12 43 16 28 19 41 12 43 16 28 19 40 12 43 16 28 19 39 12 43 16 27 19 38 12 43 16 27 19 36 12 43 16 26 19 35 12 42 16 26 19 34 12 42 16 25 19 33 12 42 16 25 19 32 12 42 16 24 19 30 12 42 16 24 19 29 12 41 16 23 19 28

Yatsı 21 29 21 28 21 27 21 26 21 25 21 23 21 22 21 21 21 20 21 19 21 17 21 16 21 15 21 14 21 12 21 11 21 09 21 08 21 07 21 05 21 04 21 02 21 01 20 59 20 58 20 56 20 55 20 53 20 52 20 50

Hüreyre radiya’llâhu anh’den. Şöyle demiştir: Resûlu’llâh salla’llâhu aleyhi ve sellem buyurdu ki: Her kim Ramazan orucunu îmânı sebebiyle ve (yalnız Fazl-ı İlâhî’yi umarak) li-vechi’llâh tutarsa geçmiş günahları affolur. (Sahih-i Buhari) İbn-i Abbâs radiya’llâhu anhümâ’dan rivâyet edildiğine

göre, Nebî (s.a.s) şöyle buyurmuştur: (Ashâb’ım!) Siz leyle-i Kadr’i Ramazan’ın aşr-ı ahîrinde (son on gününde) arayınız!. Leylei Kadir (Kadir Gecesi), ya Ramazan’dan dokuz (gece) kala, yâhud yedi (gece) kala, yâhud da BAYRAM NAMAZ VAKTİ = 6 31 beş (gece) kaladır. Not : 26 RAMAZAN’I 27 RAMAZAN’A bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecektir. (Sahih-i Buhari)

143.sayı  
143.sayı  

haberin resmi adresi

Advertisement