Page 1

Engelliler için danışma hattı 532 212 0 241

SAHINBEY’IN ÇEHRESI DEĞISIYOR

Ayrıntılar Sayfa 5,6,7,8’de

Yıl 4 sayı 128 Tarih 26 Mart 2012

“Biz De Varız Gazetesi Azmin Zaferidir”

www.bizdevarizgazetesi.org

102 BIN FIDAN TOPRAKLA BULUSTU

CAMİ’YE ENGELLİ RAMPASI

Manisa’nın Salihli İlçesi’nde, Hazreti Ömer Camisi’ne engelli vatandaşlar için engelli rampası yapıldı. Yörük Mahallesi’ndeki camiye engelli rampası yapılması konusunda bilgi veren Engelli Aileleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (ENAD) Başkanı Emin Kuyucu, “Yörük Mahallesi’nde bir süre önce yeni dernek binamız hizmete girdi. Derneğimizin bedensel engelli bazı üyeleri, ibadet için Hazreti Ömer Camisine gitme talebinde bulundu. Ancak camimizin fiziki koşulları engelliler açısından ibadete engel arz ediyordu. Konuyu Hazreti Ömer Camisi’nin imamı Muammer Kaya’ya ilettik. Kaya’da camiye engelli rampasını yaptırdı” dedi.Kuyucu, “Bundan sonra akülü ve tekerlekli sandalyeli engelliler, engelli rampalarını kullanarak camiye girebilecek, ibadetlerini yapabilecek” diye konuştu.

Yeşil bir çevre kurmak için ürettiği projeleri hayata geçiren Şahinbey Belediyesi, ‘Bir Fidan, Bir İnsan’ sloganıyla başlattığı ağaç dikim kampanyasıyla 102 bin fidanı toprakla buluşturdu. Yeşil çevre projeleriyle halkın beğenisini kazanan Şahinbey Belediyesi, son 3 yılda gerçekleştirdiği kampanyalarla 102 bin fidan dikti. Orman Haftası etkinlikleri kapsamında da 3 bin kişinin katılımıyla ağaç dikimi etkinliği gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi, 5 bin fidanı toprakla buluşturdu. Ağaç dikim etkinliğine; Şahinbey Belediyesi Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesislerdeki kursiyerler, AK Parti Şahinbey Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri Devamı 2’de

KELLİĞİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

Erkeklerde kelliğin sırrının çözüldüğü bildirildi. Amerikalı bilim adamları saçları dökülmüş erkekler ve laboratuvar fareleri üzerinde yapılan deneylerde saç dökülmesini tetikleyen bir protein buldu.

Bu buluşun saç dökülmesini durdurabileceği, hatta saçların geri kazanılmasını sağlayabilecek bir tedaviye kapı aralayabileceği belirtiliyor. Birçok erkeğin saçları orta yaşlarda dökülmeye başlıyor. Devamı 11’de


www.bizdevarizgazetesi.org

102 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU Yeşil bir çevre kurmak için ürettiği projeleri hayata geçiren Şahinbey Belediyesi, ‘Bir Fidan, Bir İnsan’ sloganıyla başlattığı ağaç dikim kampanyasıyla 102 bin fidanı toprakla buluşturdu. Yeşil çevre projeleriyle halkın beğenisini kazanan Şahinbey Belediyesi, son 3 yılda gerçekleştirdiği kampanyalarla 102 bin fidan dikti. Orman Haftası etkinlikleri kapsamında da 3 bin kişinin katılımıyla ağaç dikimi etkinliği gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi, 5 bin fidanı toprakla buluşturdu. Ağaç dikim etkinliğine; Şahinbey Belediyesi Gençlik Merkezi ve Sosyal Tesislerdeki kursiyerler, AK Parti Şahinbey Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı. Gaffur Baba Orman Alanı’ndaki ağaç dikim programında renkli görüntüler oluştu. İlk fidanı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu dikti. Diktiği fidanı daha sonra kendi elleriyle sulayan Başkan Tahmazoğlu, çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Tahmazoğlu, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirmek isteyen vatandaşların ilgisi nedeniyle yürümekte dahi güçlük çekti. Ellerindeki fidanları toprakla buluşturanlar daha sonra halay çekerek eğlendi. Halaya Başkan Tahmazoğlu’da katıldı. Halkla iç içe eğlenen Tahmazoğlu, daha sonra çiftetelli oynayan gençlere alkışlarıyla tempo tuttu. Yeşil çevreye destek vermek için ormanlık alana gelen herkese kumanya dağıtımı yapıldı. Yeşil bir çevre kurmak için uğraş verdiklerini ve Türkiye’nin en büyük parkını Şahinbey’de yapacaklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “Göreve geldiğimiz günden itibaren özellikle yeşil alan ve ağaç dikimi noktasında büyük bir hassasiyetle çalışıyoruz. 3 yıl içerisinde 160 tane yeni park yaparak Şahinbeylilerin hizmetine sunduk. Ayrıca 75 tane eski parkımızı yeniledik. Bulunduğumuz alan 576 dönüm. Bu alanı orman alanı olarak ilan ettik. Ve geçen yılda buraya ağaç diktik. Şahinbey’in değişik bölgelerinde 102 bin tane fidan diktik. Bunları yeterli görmüyoruz. Yeşilvadi Projemizin startını verdik. 1 Milyon 700 bin metrekare ile Türkiye’nin en büyük parkını yapmak üzere kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Peygamberimiz (SAV), kıyametin koptuğunu dahi görseniz elinizdeki fidanı dikiniz buyurmuş. Sizlerin diktiğiniz ağaçlardan kurtlar, kuşlar, kim faydalansa sizlere faydası olur” dedi.

HUZUREVİ SAKİNLERİNE TELEFERİK KEYFİ

2

Şahinbey Belediyesi, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında huzurevi sakinlerine Şahinbey Parkı’nda teleferik keyfi yaşattı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun daveti üzerine otobüslerle Şahinbey Parkı’na getirilen Gaziantep Valiliği İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı huzurevi yaşlı bakımevi ve rehabilitasyon merkezinde kalan huzurevi sakinleri teleferikle park üzerinde tur atarak doyasıya eğlendi. Teleferik turundan duyduğu memnuniyeti dile getiren huzurevi sakinlerinden Cuma Şahan, “Sağolsun Başkanımızın daveti üzerine otobüslerle Şahinbey Parkına geldik. Teleferikle park üzerinde tur attık. Hayatımda ilk defa teleferiğe bindim. Gün boyunca doyasıya eğlendik. Çok memnun kaldık” dedi. Teleferiğe hayatında ilk defa bindiğini ifade eden Erol Demirci isimli huzurevi sakini, “Başkanımız bizleri hiç yalnız bırakmıyor. Sadece yaşlılar haftasında değil, değişik zamanlarda da düzenli bir şekilde bizleri ziyaret ediyor. Bugün ise bizlere unutulmaz bir gün yaşattı. Hayatımızda ilk defa teleferiğe bindik. Başkanımızın yaptığı çalışmaları takdirle izliyoruz. Bizlere yaşattığı bu güzel günden dolayı kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BİNEVLER PARKI YENİLENİYOR Yeşile alan çalışmasına büyük önem veren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, göreve geldikleri günden bu yana 160 adet yeni park yaparak hizmete sunduklarını belirterek, 64 adet parkında yenileme çalışmasını yaptıklarını söyledi. Başkan Tahmazoğlu, yenileme çalışması yapılan dokuz parktan biri olan Binevler Parkı’nda yapılan park yenileme çalışmalarını yerinde gezerek incelemelerde bulundu. Başkan Tahmazoğlu, “Göreve geldiğimiz günden itibaren 160 yeni park yaptık ve eski parklarımızın tamamını yeniliyoruz. Geçtiğimiz yıl 64 adet parkımızı yeniledik. Bu kapsamda yaptığımız tüm parklarımıza çocuklarımız için çocuk oyun grupları, sağlıklı bir yaşam için vatandaşımızın spor yapmasını sağlamak adına kondisyon aletleri, yürüyüş yolları, oturma ve piknik alanları, yanı sıra alanı müsait olan parklarımıza halı saha ve basketbol sahaları yaparak ücretsiz olarak hizmete sunduk. Yenileme çalışmaları devam eden dokuz parkımızdan biri olan Binevler Mahallemizdeki parkımız büyük bir park olup, çok eskiden yapıldığı için işlevini kaybet durumdaydı. Bahar gelmeden parkımızın yenileme çalışmasını yapıyoruz ki havalar ısındığında vatandaşımız rahat bir şekilde parkı kullansın diye. Bu parkımızın içine halı saha, basketbol sahası, yürüyüş alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları kurmak suretiyle yediden yetmiş yediye her yaşta vatandaşımızın ihtiyacını karşılayacak şekilde yeniliyoruz. Kısa sürede burayı tamamlayarak hizmete sunacağız” dedi. Binevler Mahallesi’nin en eski mahallelerden biri olduğunu ifade eden Binevler Mahalle Muhtarı Ali Köse, “Mahallemiz kurulduğu günden buyana almadığı hizmeti son 2 yılda aldı. Sağolsun Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, 10 yılda yapılmayanı 2 yılda yaptı. Bizler başkanımızın yaptığı hizmetlerden çok memnunuz. Kendisinden Allah razı olsun” diye konuştu.


www.bizdevarizgazetesi.org

KADINLAR TİYATROYLA BULUŞUYOR Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında başlatılan ‘Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor’ projesi kapsamında sahnelenen ‘Kocayasa’ adlı oyun Gaziantepli sanatseverlerle buluştu. Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu’nda, projede yer alan 35 ev kadını tarafından sahnelenen oyun, kadınların kamusal ve özel alanlarda karşı karşıya kaldıkları sorunlara yönelik farkındalık yaratmak ve zorlukları ‘aşılmaz’ olarak algılanmaları yerine; çözüm üretmeye yönelik geliştirmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Projenin ilk ürünü olan ‘Bir Evet İki Hayır Arası Hayat’ adlı oyununun ardından ‘Koca Yasa’nın metni, daha önceki oyunları gibi projeye katılmadan önce hiçbir tiyatro deneyimi olmayan ev kadınlarının gerçek yaşam öykülerinden yola çıkarak yine kendileri tarafından yazıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sema Marangoz, “Kadınlar tiyatroyla buluşuyor projesi, kadınların sorunu, taleplerini, korkularını, umutlarını ifade edebilecekleri bir alanı; sahneyi kullanmaları için eğitici ve cesaretlendirici bir proje olarak Antalya büyükşehir belediyesi tarafından 2010 yılında başlatıldı. Proje kapsamında 2000’li yılların Türkiye’sinde dramatik bir seyir izleyen kadın sorunları birinci elden yaşayan kadınların kaleminden tiyatro oyununa dönüştürüldü. Çıkan oyunlar ülke çapında çeşitli il ve ilçelere yapılan turnelerde ve Antalya içinde yaş ortalaması 45 olan 35 ev kadını tarafından 30 defa sahnelendi” dedi. Kadınların kendi hayatında karşılaştıkları şiddeti ve ayrımcılığı ‘Kocayasa’ adını verdikleri oyunları ile tiyatro sahnesinden izleyenlere anlattıklarını belirten Marangoz, “Oyunda kadınların, cinsiyetçi politikalar nedeniyle yaşadıkları sorunlar, trajikomik bir dille sahnelenirken, kadın erkek ilişkileri üzerinden cinsiyet ayrımcılığı ve şiddet eleştiriliyor” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu’nda sergilenen oyunu Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sema Marangoz, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Engin Murat Özdemir ve çok sayıda davetli izledi. Gösterinin ardından protokol üyeleri sahneye çıkarak oyuncuları tek tek tebrik etti.

BİZ DE VARIZ GAZETESİNE ABONE OLUN, AZMİN ZAFERİNE DESTEK VERİN... BİLGİ İÇİN 342 230 23 16

“DİKKAT! KADIN” Eğitim Kültür Araştırma Vakfı’nın (EKAV) 20. yılı dolayısıyla hazırlamış olduğu “Dikkat! Kadın” sergisinin Anadolu’daki ilk durağı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Gaziantep olacak. Denizhan Özer küratörlüğünde 23 Mart - 19 Nisan 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergide, genç ve orta kuşaktan 20 sanatçı; kadın sorunlarına, kadının eğitimine, kadının toplumdaki yerine, kadının 21. yüzyıldaki genel durumuna dikkat çekmek amacıyla bir araya gelecek. Resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon, video art gibi farklı disiplinlerde üretilen yapıtlardan oluşan sergi, toplumsal sorumluluk anlayışıyla kadın sorununu büyüteç altına alıyor. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Serginin ilk ayağının Gaziantep olma nedeni; binlerce yıllık kültürel geçmişi ve bu uzun süreli kültürel birikiminin üzerine her geçen gün tarih boyunca yeni bir şeyler eklemiş olmasıdır. Gaziantep gerek misafirperverliği, gerek kültürel zenginliği gerek içinde taşıdığı pozitif enerji nedeniyle bu serginin Anadolu’daki öncüsü olacaktır. Günümüz insanının yaşam biçimine baktığınızda kadının her ne kadar özgür görülse de, genel anlamda özgür olmadığı ve buna bağlı olarak birçok sorun yaşadığı bilinen bir gerçektir. Günlük hayat içinde kadına ve kadının toplumsal yaşam içindeki yerine dikkat çekmek amacıyla yapılan bu sergide 20 sanatçı; Ahmet Sarı, Ardan Özmenoğlu, Bennu Gerede, Beyza Boynudelik, Burcu Orhon, Bülent Demirağ, Ceren Selmanpakoğlu, Füruzan Şimşek, Gül Ilgaz, Hande Varsat, Leyla Emadi, Mustafa Horasan, Nazan Azeri, Özgür Korkmazgil, Özlem Gök, Pınar Yeşilada, Selahattin Yıldırım, Sena Başöz, Sevinç Çiftçi, E. Yıldız Doyran yapıtlarıyla yer alıyor. ‘Dikkat! Kadın’ sergisi daha sonra yurtiçinde farklı kentlerde izleyici ile buluşup, kadın sorunlarına sanatla bakış açısı getirecektir” denildi. Sergi, 23 Mart 2012 Cuma günü saat 16.00’da Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu Fuayesi’nde açılacak ve www.ekavart.tv’de izlenebilecek.

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com 342 230 2 316 532 212 0 241 İdare Merkezi Kolejtepe mh.keleşhoca cd.Demet apt.no:23/1 Şahinbey-Gaziantep Grafik-Tasarım İsmail Tunç Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Adres:Kocaoğlan mh.Kenan Evren blv.no:35/2 Şahinbey-Gaziantep Tel:342 2253260

3


www.bizdevarizgazetesi.org

HAYIRLI, UĞURLU OLSUN Hayırsever vatandaşlar tarafından Çıksorut Yeni Mahalle’de yapılacak olan Fatih Camii’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

BAŞKAN FADILOĞLU’NDAN SÜRPRİZ ZİYARET Mahalleleri ziyaret edip vatandaşla bire bir görüşmelerini sürdüren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, geçtiğimiz günlerde namaz çıkışı kendisini evine davet eden bedensel engelli Emine Doğan’ı kırmayarak evine konuk oldu. Hemen hemen her gün ilçedeki bir semti ziyaret edip vatandaşların dertlerini sıkıntılarını birebir ağızdan dinleyen Başkan Fadıloğlu, engelli çiftin daveti üzerine evlerine giderek misafir oldu. Başkan Fadıloğlu, aile ile bir süre sohbet ederek onların sıkıntılarını dinledi. Daha sonra bedensel engelli çiftin evini gezerek incelemelerde bulunan Başkan Fadıloğlu, gerekli gıda ve diğer ihtiyaçların karşılanması konusunda talimat verdi. Başkan Fadıloğlu’nun ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Emine Doğan, kendisi gibi iki çocuğundan birinin ve aynı zamanda eşinin de görme engeli olduğundan dolayı çalışamadıklarını, geçinmekte güçlük çektiklerini dile getirerek, “Başkanımızı tesadüfen bir gezi esnasında görerek evime davet ettim. Başkanımızda sağ olsun bizleri kırmayarak, kısa süre içerisinde ziyaretimize geldi. Bazı sıkıntılarımızın olduğu dile getirince elinden geleni yapacağının sözünü verdi. Bugün şunu anladım ki başkanımızın gönlü çok zengin. Buraya kadar gelip bizleri dinlemesi bizim için çok önemli. Allah kendisinden razı olsun” dedi.

4

Engelli aileyi evlerinde ziyaret eden Başkan Rıdvan Fadıloğlu, “Her zaman halkımız ile iç içeyiz. Periyodik olarak belli programlar çerçevesinde sıkıntıda olan geçinmekte güçlük çeken ailelerimizi ziyaret ediyoruz. Bu gün de Emine hanımın daveti üzerine ev ziyaretimizi gerçekleştirdik. Elimizden geldiğince vatandaşlarımızı yaşadığı ortamlarda ziyaret etmeye, onların ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz’’ diye konuştu. Ziyaret sonrası Başkan Fadıloğlu’na mahalledeki vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, Başkan Fadıloğlu da ev hanımları ile sohbet etti, oyun oynayan çocuklara çikolata ikram etti.

Çıksorut bölgesi Yeni Mahalle Arif Nihat Asya Lisesi karşısına yapılacak olan Fatih Camii temel atma törenine AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Zengin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Şehitkamil İlçe Müftüsü Sabri Kütükçü, Şehitkamil Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fatih Camii’nin mevcut halinin Çıksorut Mahallesi sakinlerine yeterli gelmediğini vurgulayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Değerli semt sakinleriyle bir karar aldık. Fiziki şartlar bakımından yetersiz olan Fatih Camiimizin yeniden yapılanması için harekete geçtik. Yıkılmasında olduğu gibi projelendirmesinde de Belediyemizin mimar ve mühendis ekibi yer aldı. Fatih Camisi kilit bir noktada bulunuyor, böyle bir camii Çıksorut semtine çok yakışacak. Bin kişiye ibadet imkanı sağlayacak olan bu cami sayesinde vatandaşlarımız rahatlıkla ibadetlerini yapabilecekler. Başta hayırsever vatandaşımız Mehmet Kahraman olmak üzere caminin yapımında emeği geçecek olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Fadıloğlu, yapılacak projelerde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da muhtarlar başta olmak üzere vatandaşlarla fikir alışverişinde bulunacağını belirtti. Temel atma törenine katılan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de yaptığı konuşmada, “Şehitkamil Belediyesi sanatta kültürde sosyal tesiste güzel işlere imza atıyor. Her geldiğimizde burada çok güzel projelerin temelini atıp açılışını yapıyoruz. Bizler de milletvekilleri olarak böyle güzel işleri büyük memnuniyetle takip ediyoruz. Başta hayırsever vatandaşlarımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından dualar eşliğinde Fatih Camii’nin temeli atıldı.

KARAKALEM VE YAĞLI BOYA RESİM SERGİSİ AÇILDI Şehitkamil Belediyesi Sosyal Tesisleri’ndeki kursiyerlerin hazırladığı 178 karakalem ve yağlı boya resim sergisi geniş katılımla görücüye çıktı. Sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışı ile halka hizmet veren Şehitkamil Belediyesi, bünyesinde bulunan sosyal tesislerdeki kursiyer bayanların hazırladığı fotoğraf sergisi açıldı. Birbirinden güzel 178 karakalem ve yağlı boya resmin yer aldığı açılışta usta ressamlara taş çıkartacak resimler gözlerden kaçmadı. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’ne girince büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını dile getiren Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer ve Derya Bakbak, “Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu bu merkezi yaparak şehrin önemli bir sorununu gidermiş oldu. Kendisiyle ne kadar gurur duysak azdır. Açıldığı günden bugüne her gün değişik toplantılara ve seminerlere ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Girişim ve sanayi alanın da adından söz ettiren Gaziantep’imiz artık sanat’ta kültürde de adından söz ettirecek konuma geldi. Bugün burada çok geniş kapsamlı hazırlanmış bir resim sergisini açıyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını söyleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise, “Baktığımızda gerçekten birbirinden güzel baya emek verilmiş çok değerli çalışmaları görüyoruz. Profesyonel eserleri aratmayacak kadar nitelikli ve kaliteli çalışmalar. Kültür alanında yaptığımız çalışmaların devamı gelecek. Biz her zaman sosyal tesislerdi eğitim gören kursiyerlerimiz destekliyoruz. Onların öğrenmesi gelecek kuşakların öğrenmesidir. Yapılan bu güzel çalışmalardan ötürü tüm kursiyerlerimizi tebrik ediyorum” dedi. Açılış konuşmalarının ardından kursiyerlerin Başkan Fadıloğlu’na birde sürprizi vardı. Kendi elleriyle yaptıkları karakalem resim çalışmasını Başkan Fadıloğlu’na hediye ederek büyük desteklerinden ötürü çok teşekkür ettiler. Daha sonra sergiyi gezen protokol üyeleri ile konuklar sanatçılardan eserlerin detayları hakkında bilgiler alarak hepsini tek tek tebrik ederek, güzel çalışmaların yanlarında hatıra fotoğrafı çektirdi.


www.bizdevarizgazetesi.org

5


www.bizdevarizgazetesi.org

6


www.bizdevarizgazetesi.org

7


www.bizdevarizgazetesi.org

8


9


www.bizdevarizgazetesi.org

M İ Z A H

10


Sağlık

PUANA GÖRE FARK Özel Hastanelerin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge’de değişiklik yapıldı. Yeni yönergeyle özel hastaneler puanlarına göre yüzde 90’a kadar fark alacaklar.

KELLİĞİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ Erkeklerde kelliğin sırrının çözüldüğü bildirildi. Amerikalı bilim adamları saçları dökülmüş erkekler ve laboratuvar fareleri üzerinde yapılan deneylerde saç dökülmesini tetikleyen bir protein buldu. Bu buluşun saç dökülmesini durdurabileceği, hatta saçların geri kazanılmasını sağlayabilecek bir tedaviye kapı aralayabileceği belirtiliyor. Birçok erkeğin saçları orta yaşlarda dökülmeye başlıyor. 70 yaşına kadar erkeklerin yüzde 80’inin saçları bir ölçüde dökülüyor. Bunda genetik faktörlerin yanı sıra testosteron hormonu da önemli bir rol oynuyor. Bu hormonlar saç keseciklerini ufaltıyor. Kesecikler görünmez hale gelinceye kadar ufalıyor ve kellik görüntüsü ortaya çıkıyor. Pennsylvania Üniversitesi’ndeki uzmanlar, erkeklerin kelleşmeye başladıklarında hangi genlerin harekete geçirildiğini araştırdı. Araştırma sounda saç derisinin kel olan bölgelerindeki keseciklerde prostaglandin D sentaz proteini seviyesinin arttığı tespit edildi. Saçlı bölgelerde böyle bir bulguya rastlanmadı.Yüksek miktarda bu proteinin verildiği fareler tamamen kelleşti. Saç nakli yapılan erkeklerde de bu protein alındıktan sonra saç çıkması durdu. Araştırmaya başkanlık eden Dermatoloji Bölümü Başkanı Prof. Yorgo Koçarelis, bundan sonraki adımın bu reseptörü etkileyen diğer bileşenleri izlemek olacağını ayrıca bu reseptörün bloke edilmesinin süreci geri çevirip çevirmeyeceğini ya da sadece kelliği durdurup durduramayacağını araştıracaklarını söyledi. Bir insan başında yaklaşık 100 bin minik saç keseciği bulunuyor. Bu keseciklerin her birinden bir tel saç çıkıyor.

Biz de varız Gazetesinde yer alan Sağlık Sayfasının hazırlanmasında her türlü desteği sunan ŞAMPİYON MEDİKALE ve Sağlıkplartformu.com’a çok teşekkür ederiz

Bakanlar Kurulu kararı ile daha önce yüzde 70 olan SGK hastalarından alınacak fark ücretinin tavanı yüzde 90’a çıkartılmıştı. Sağlık Aktüel’in haberine göre, Özel hastanelerin yeni fark oranlarını uygulayabilmesi için bekledikleri Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nca yayınlanan “Özel Hastanelerin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge” de yeni bir değişiklik yapıldı. Özel hastaneler, hastane puanlarının belirlenmesi görevini yürüten komisyon tarafından daha önce değerlendirilmiş ve alacakları fark ücretler belirlenmişti. Bu fark ücretler daha önceki yönergede aşağıdaki şekilde açıklanmıştı; . 0-200 puan arası hastaneler yüzde 30, · 201-400 puan arası hastaneler yüzde 40, · 401-600 puan arası hastaneler yüzde 50, · 601-800 puan arası hastaneler yüzde 60, · 801-1000 puan arası hastaneler yüzde 70, Son yayınlanan yönerge ile özel hastanelerin alacakları fark oranları Bakanlar Kurulu kararı sonucu aşağıdaki şekilde değiştirildi; · 0-200 puan arası hastaneler yüzde 30, · 201-300 puan arası hastaneler yüzde 45, · 301-400 puan arası hastaneler yüzde 60, · 401-600 puan arası hastaneler yüzde 75, · 601-1000 puan arası hastaneler yüzde 90, Yönerge kapsamında puanlandırılmayan Vakıf Üniversite Hastaneleri en fazla yüzde 90 oranında, diğer özel sağlık hizmeti sunucuları, en fazla yüzde 30 oranında ilave ücret alabilecekler. Hastaneler Tarafından yeni belirtilen oranlardan daha fazla oranda ilave ücret alındığının tespit edilmesi halinde, protokol ve sözleşme hükümleri gereğince işlem yapılacak. KISMİ ANLAŞMALI HASTANE VE TIP MERKEZLERİ YÜZDE 30’DA KALDI Kısmı Branş Sözleşmeli Sağlık Hizmet Sunucuları ile Tıp Merkezlerinin yönerge öncesinde almış oldukları ilave ücret oranı değiştirilmedi. Kısmı sözleşmeli özel hastaneler ve tıp merkezleri eskiden olduğu gibi yüzde 30 ilave ücret alabilecekler. İLAVE ÜCRET ALINMAYACAK SAĞLIK HİZMETLERİ Özel hastaneler aşağıdaki hizmetlerden ilave ücret alamayacaklar; 1- Acil servislerde verilen ve SUT eki EK-8 Listesinde yer alan 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi” adı altında Kuruma fatura edilebilen sağlık hizmetleri hariç olmak üzere, acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri, 2- Yoğun bakım hizmetleri, 3- Yanık tedavisi hizmetleri, 4- Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), 5- Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, 6- Organ, doku ve kök hücre nakilleri, 7- Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, 8- Diyaliz tedavileri, 9- Kardiyovasküler cerrahi işlemleri.

11


128.sayı  

haberin resim adresi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you