Page 1

Engelliler için danışma hattı 532 212 0 241

İSRAF ETMEYELİM

Kopan Topuk Dikildi

Şehitkamil Belediyesi, bayat ekmek israfını önlemek için milli servete de katkı sağlayacak önemli bir proje sürdürüyor. Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla taktir toplayan Şehitkamil Belediyesi’nin ‘Ekmek Toplama Ekibi’ her gün farklı mahallelerde bayat ekmek topluyor. Gerçekleştirdiği birbirinden önemli projelerle halkın beğenisini kazanan Şehitkamil Belediyesi, ‘Atık Ekmek Toplama Kampanyası’yla da övgü Dvm.5de

Gaziantep’te geçirdiği iş kazası sonucu ayağı kesilme riski bulunan 47 yaşındaki Mehmet Dimez isimli hastanın tedavisi ise devam ediyor. Geçen hafta, çalıştığı sanayi tipi hızar makinesine ayağını kaptıran Mehmet Dimez 9 saat süren Devamı 6’da

Yıl 4 sayı 122 Tarih 13 Şubat 2012

www.bizdevarizgazetesi.org

DEV TESIS HIZMETINIZDE Gaziantep merkez ilçe Şahinbey Belediyesi tarafından 7 ayda yaptırılan Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nin açılışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, bir konuşma yapan Bakan Fatma Şahin, hava muhalefeti yüzünden programa geç kaldığını söyledi. Gençlik merkezini kısa süre içinde hizmete sunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekip arkadaşlarına teşekkür eden Bakan Şahin, ”Hava muhalefeti nedeniyle dün akşam havaalanından dönmek zorunda kaldım. Programa yetişmek için sabah uçağa bindim. Yine hava muhalefeti nedeniyle Adana’da inmek zorunda kaldık. Bu yüzden programa biraz geç kaldık. Hepinizden özür diliyorum...... Devamı 4’de

EMITT’İN GÖZDESİ GAZİANTEP Dünyanın en büyük 5. Fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT 2012) Beylikdüzü TÜYAP’ta görkemli bir törenle açıldı.

ENGELLİLERDE HEDEF 1.LİG 3’De ENGELLİLER İÇİN MÜTHİŞ BULUŞ 2’De

KAPILARIMIZ SONUNA KADAR AÇIK EKİN ve ITE Group tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen EMITT 2012 Fuarı’nın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Açılışta fuara ‘Onursal Ülke’ sıfatıyla katılan Arjantin’in Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer başta olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeden gelen turizm bakanları ve temsilcileri, Türkiye’den 150 belde ve il belediye başkanları... Devamı 3’de

Cebeler Mahallesinde bulunan ve bir hayırsever iş adamı tarafından misafir edilen depremzede ailelerini ziyaret eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, ailelerin acil ihtiyaçları hakkında bilgi alarak yardımcı olma sözü verdi. Depremzede ailelerle tek tek ilgilenen Başkan Fadıloğlu, iki engelli vatandaşla özel olarak ilgilendi ve onların taleplerini not aldı. Engelli Depremzedeler bu ziyaretten çok memnun olduklarını dile getirerek Başkan Fadıloğlundan birer adet tekerlekli sandalye istediler bunun üzerine Başkan hemen gerekli talimatları verdi iki engelli depremzede çok istedikleri sandalyelerine kavuştular. Tekerler sandalyeleri görünce oldukça duygulanan engelliler dileklerinin bu kadar çabuk yerine geleceğini tahmin etmediklerini belirterek şunları söylediler “Deprem esnasında sandalyelerimiz malesef enkaz altında kaldı ve biz G.Antep’e geldik, sayın Başkanımız bizi ziyaret etti ve bizimle özel olarak ilgilendi, ihtiyacımızı sordu bizde sandalye istedik ve hemen bu dileğimiz yerine geldi, şuan çok mutluyuz ve özgürüz, ertık elimiz ayağımız olan sandalyemize kavuştuk bizi ve ailemizi misafir eden iş adamımızdan ve sandalye hediye eden Başkanımızdan ALLAH razı olsun “

Gaziantep Metropol İlçe Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Van depreminde evlerini kaybeden ve Gaziantep’in çeşitli bölgelerinde misafir edilen 35 kişilik depremzede aileleri ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.


www.bizdevarizgazetesi.org

İZMİR’DE ANLAMLI BULUŞMA Bornova Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğünde eğitim gören öğrenciler Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulunu ziyaret etti. Öğrencilerle bol bol sohbet eden polis adayları, aynı zamanda onları daha yakından tanıma fırsatı buldular. Öğrenciler, Bornova Pomem müzik grubunun söylediği şarkılara eşlik ederek moral bulup hep birlikte eğlendiler. Okuldaki görevli öğretmenler bu ziyareti çok önemli bulduklarını söyleyerek, birileri tarafından hatırlanıyor olmanın kendilerini ve öğrencileri mutlu ettiğini ve ziyaretin kendilerini duygulandırdığını söylediler. Polis adaylarının çeşitli hediyeler dağıttığı ziyarette, öğrenciler polis ağabeylerine teşekkür ettiler.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE AMASYA Amasya Üniversitesi’nde yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek için gerekli akademik ortamın hazırlanması ve eğitim süreçlerine katılımlarını sağlamak amacıyla engelsiz üniversite birimi oluşturuldu.

ENGELLİLER İÇİN ‘PARMAK İZİ PROJESİ’

2

Diyarbakır Altı Nokta Körler Derneği’nin başvurusu üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve ilk olarak pilot bölge olan Diyarbakır’da ‘Parmak izi projesi’ hayata geçti. Diyarbakır Altı nokta körler Derneği binasında bir araya gelen Dernek Başkanı Akif Karakaş ve Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğü ekipleri ile Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından parmak izi alımı için gerekli olan aletler getirilerek dernekte, görme engellilerin parmak izi alındı. Sisteme aktarılan parmak izleri sayesinde Türkiye’nin neresinde olursa olsun oluşabilecek herhangi bir olumsuzluk durumunda sistemden takibi sağlanabilecek. Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakaş, bu uygulamanın görme engellilere çok büyük faydası olacağını söyledi. Karakaş, “Yolunu kaybeden üyelerimiz veya herhangi bir nedenle ailesinden uzaklaşan görme engelli arkadaşlarımız bu uygulama sayesinde kolaylıkla bulunarak ailelerine teslim edilmiş olacak. İlk olarak Diyarbakır’da bu sistemi gerçekleştirdik. İleriki zamanlarda tüm Türkiye’de bütün engellilerin parmak izleri alınacak ve bu sayede kayıtlı olan engellilerin kimlik bilgilerinin de başka amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmiş olacak Bu uygulamanın ilk olarak bizim talebimiz ile bizden başlatıldığı için Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle görme engelliler internet kütüphanesine kurumsal abone olan Amasya Üniversitesi’nin Türkiye’de ve dünyada engellilerin rahat öğrenim gördükleri, sorunlarını kolayca çözebildikleri ve engellilerin tercih ettikleri örnek bir üniversite olarak bilinmesinin hedefleri arasında olduğunu belirten Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yaptığı yazılı açıklamada, “Üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak, eğitim, barınma, ulaşım, fiziksel mekân kullanımı gibi süreçlerde ihtiyaçlarını gidermek, katılım ve erişilebilirlik konularında sorunlarının çözümünde hizmet modelleri üzerinde çalışarak uygulamalarda ve değerlendirmelerde bulunmak amacıyla kurduğuuz birimin faaliyetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Ersoy başkanlığında her bir birimimizin engelsiz üniversite koordinatörü birim amirleri tarafından belirlenmişti” dedi. Üniversitede engelli öğrenciler komisyonu da oluşturulduğunu anlatan Orbay, “Türkiye’de sayıları 400 binin üzerinde olan görme engellilerin bilgi kaynaklarına daha kolay ulaşmalarını sağlamak amacıyla kurulan, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) Görme Engelliler İnternet Kütüphanesinden 100 kişilik üyelik aldık. Görme engelliler internet kütüphanesi hizmetleri ihtiyaç sahibi engellilere üniversiteler ve yerel yönetimler eliyle ulaştırılıyor. Öğrencimiz olsun olmasın, rapor ya da özürlü kimlik kartı ile birlikte eğitim fakültesi kütüphanesine gelen görme engellilere yararlanabilecekleri bir şifre vereceğiz. Konuyla ilgili daha geniş bilgi sahibi olmak ve elektronik kütüphane hizmetlerinden yararlanmak isteyenler, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı http://www.getem.boun.edu.tr sitesini ziyaret edebilirler” diye konuştu.

TIKLAYIN, BAĞLANIN bizdevarizgazetesi.org


www.bizdevarizgazetesi.org

EMITT 2012 FUARI’NIN GÖZDESİ GAZİANTEP OLDU Dünyanın en büyük 5. Fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT 2012) Beylikdüzü TÜYAP’ta görkemli bir törenle açıldı. EKİN ve ITE Group tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen EMITT 2012 Fuarı’nın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Açılışta fuara ‘Onursal Ülke’ sıfatıyla katılan Arjantin’in Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer başta olmak üzere 60’ın üzerinde ülkeden gelen turizm bakanları ve temsilcileri, Türkiye’den 150 belde ve il belediye başkanları, vali ve kaymakamlar katıldı. İstanbul Beylikdüzü TÜYAP’ta açılan fuara Gaziantep’i temsilen Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’da katıldı. Bu yıl 16.’sı düzenlenen fuarda turizm, kültür ve tarihini ön plana çıkaran yaklaşık 200 metrekarelik stantta Gaziantep’in tanıtımı yapılıyor. Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey stantta konukları ağırlayarak ziyaretçilere baklava ve fıstık ikram ettiler. Gaziantep Valiliği kordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gaziantep Esnaf Odaları tarafından açılan Gaziantep standını, fuarın ilk gününde çok sayıda kişi ziyaret etti. Gaziantep’in ekonomi, sanayi, ticaret, kültür ve turizm potansiyelinin, en iyi şekilde tanıtımının yapıldığı fuarda Gaziantep’te yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörün de desteğiyle gerçekleştirilen çalışmaların sergilendiği stantları gezen ziyaretçiler Gaziantep’in somut ve somut olmayan kültürel unsurları ile tanışma fırsatı buldular. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, konuşmasında fuarların turizm ve tanıtım açısından önemine dikkat çekti. EMITT Fuarı 12 Şubat Pazar günü sona erecek.

HEDEF 1.LİG

puan gerisinde 3.sırada tamamladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı hedefini 1. Lige çıkmak olarak belirledi. Güneydoğu Anadolu grubunda mücadele eden Tekerlekli Basketbol Takımı, ilk yarıyı liderin 2 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Koordinatörü Hulusi Kalender, amaçlarının Play-Off’a katılarak 1.Lige çıkmak olduğunu söyledi. Takımın son durumu hakkında bilgi veren Kalender, “Bizim Gaziantep’te övündüğümüz bir konu var. Biz 5 yıl önce dernekte oturan arkadaşlarımızla engelli spor adına bir şey yapmak istedik. Marka Şehir Gaziantep’in her alanda kendini geliştirdiği konularda bir engelli sporunun olmaması bizleri üzmüştü. Hakkari de, Yüksekova’da bile bu alanda spor dalları varken, bizde olmaması üzüntü vericiydi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Asım Güzelbey’in de desteğiyle kulüp kurmadan belediyenin alt branşında böyle bir çalışma yaptık. Tabi ilk zamanlar çocuklar tekerlekli basketbolda acemilerdi. Bunu geçen sene içerisinde attılar. Tekerlekli basketbol apayrı bir spor dalı. Hem bisikleti süreceksiniz hem topu süreceksiniz ve 2 metrelik yüksekliğe top atacaksınız. Üç dört eforlu ve çok pahalı bir spor. Her sandalyemiz ortalama 8-9 bin lira. Tabi bunu yaparken bir dayanışma yaptık ve bu sandalyeleri sağladık” dedi.

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com 342 230 2 316 532 212 0 241 İdare Merkezi Kolejtepe mh.keleşhoca cd.Demet apt.no:23/1 Şahinbey-Gaziantep Grafik-Tasarım İsmail Tunç Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Adres:Kocaoğlan mh.Kenan Evren blv.no:35/2 Şahinbey-Gaziantep Tel:342 2253260

3


www.bizdevarizgazetesi.org

DEV TESİS HİZMETİNİZDE

Gaziantep merkez ilçe Şahinbey Belediyesi tarafından 7 ayda yaptırılan Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nin açılışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleşti.

PASTANIN SULTANLARI

Gaziantep merkez ilçe Şahinbey Belediyesi tarafından 7 ayda yaptırılan Yaşar Torun Gençlik Merkezi’nin açılışı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katılımıyla gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, bir konuşma yapan Bakan Fatma Şahin, hava muhalefeti yüzünden programa geç kaldığını söyledi. Gençlik merkezini kısa süre içinde hizmete sunan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve ekip arkadaşlarına teşekkür eden Bakan Şahin, “Hava muhalefeti nedeniyle dün akşam havaalanından dönmek zorunda kaldım. Programa yetişmek için sabah uçağa bindim. Yine hava muhalefeti nedeniyle Adana’da inmek zorunda kaldık. Bu yüzden programa biraz geç kaldık. Hepinizden özür diliyorum. Yaşar ağabeyimin hatırına, ruhunun şad olmasında ve sizin bu güzel eserde beraber olmayı çok arzu ettik. Ancak bu şekilde bir araya gelmeyi başarabildik. Öncelikle bugün 8 Şubat 91 yıl önce bu topraklarda büyük bir bedel ödendi, büyük bir mücadele verildi. Bu mücadele bu bölgenin ve şehrin mücadelesi değildi. Bir memleket mücadelesiydi. Bütün ülkenin var olma mücadelesiydi. Bu topraklarda atalarımız gereğini yaptılar. O mücadeleyi vererek düşmana buralardan geçemeyeceğini ve buranın yalnızca bize ait olduğunu ispatladılar. Bu sebeple Millet Meclisi’nde önemli karar çıkarttık. 8 Şubat 1921’de Antep’e “Gazi”lik unvanını verdik. Gaziantep’in torunları olarak bu unvanla büyük bir şeref ve onur duyuyoruz. Herkes bu geçmişi yaşayamaz” dedi.

Şahinbey Belediyesi bünyesinde hizmet veren Cumhuriyet Sosyal Tesisi’nde bulunan Pasta-Bisküvi kursuna hanımlar yoğun ilgi gösteriyor. Eşlerine ve çocuklarına güzel pasta, kek ve kurabiye yapmak amacıyla sosyal tesisteki Pasta-Bisküvi kursuna katılan hanımlar hem el becerilerini geliştirdiklerini hem de eğlendiklerini söylediler. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na bu kursları kendilerine kazandırdıkları için teşekkür eden kursiyerler, “Bu tür kurslar yokken, evde boş boş oturuyorduk. Zamanımızı iyi bir şekilde değerlendiremiyorduk. Bu kursların açılmasıyla birlikte öz güvenimiz daha da arttı. Artık kadınlarda erkekler gibi para kazanabiliyor. Burada tüm pasta çeşitlerini eğlenerek öğreniyoruz. Tüm bayanlara evde boş oturmaları yerine bu tür kurslara katılmalarını tavsiye ediyoruz” dediler. Hanımların kursa yoğun ilgi gösterdiğini belirten Pasta-Bisküvi Kursu Öğretmeni Nazlı Sökücü ise “Şahinbey Belediyesi tarafından kurulan sosyal tesisimizde hizmete açtığımız Pasta-Bisküvi kursu yoğun ilgi görüyor. Hanımlar burada pasta ve kurabiye çeşitlerini öğreniyorlar. Ayrıca dışardan aldığımız siparişleri yaparak para kazanıyorlar. Belediyemizin verdiği bu imkandan dolayı tüm kursiyerlerimiz çok memnun olduklarını belirtiyor. Amacımız hanımlarımızın bir şeyler öğrenmelerini ve bunu öğrenirken para kazanmalarını sağlamaktır” diye konuştu.

TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR Şıh Cami ve Şıh Hamam Sokak arasında yaklaşık 22 binanın kamulaştırmasını yaprak yıkımlarını gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi, bölgede yaptığı park ve meydan çalışması yanı sıra tarihi dokuyu da gün yüzüne çıkartıyor.

4

Bölgede yapılan park ve meydan çalışması hakkında bilgiler veren Suyabatmaz Mahallesi esnafı Berber Mehmet Gıcıkoğlu, 35 senedir burada esnaf olduğunu belirterek, “Bu zamana kadar mahallemizde böyle güzel bir çalışma görmedik. Şu an yapılan çalışmalardan çok memnunuz. Sağolsun Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Hem mahallemizin park ihtiyacını karşılıyor hem de bu bölgedeki tarihi dokuyu gün yüzüne çıkartıyor” dedi. Mahallelerinde yapılan çalışmalardan memnun olduklarını ifade eden Suyabatmaz Mahalle Muhtarı Metin Ağlı, “Bizim mahallemizin sokakları çok dar. Allah göstermesin bir yangın olacak olsa itfaiye aracı giremez. Bizim mahallemiz tarihi doku açısından çok önemli bir mahalle. Mahallemizde Savaş müzesi, Mevlevi müzesi ve Bişirici mescidi gibi önemli eserler bulunmaktadır. Bu yüzden turist açısından büyük önem teşkil etmektedir. Sağol Şahinbey Belediyemiz bölgemizin park ihtiyacını karşılamak ve tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak için ciddi bir çalışma yapmaktadır. Yapılan bu çalışmalardan dolayı başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gençlik merkezinde çeşitli kursların verildiğini dile getiren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Yaşar Torun eğitime çok önem veren bir kişiydi. Yetiştirme yurdundaki tüm çocukları kendi çocukları gibi severdi. Herkese ilgi ve alaka gösterirdi. Yakalandığı bir rahatsızlık sonucu yaşamını yitirdi. Kendisine Allah’tan rahmet yakınlarına ise başsağlığı diliyorum. Bizde meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte Yaşar Torun ağabeyimizin adını bu merkeze vermeye karar verdik. Eğitime duyarlı bir insanın ismi ancak böyle bir eğitim yuvasına yakışır. Bakanımız Fatma Şahin ve Ankara merkez ilçe Keçiören Belediye Başkanımız da hava muhalefetine rağmen törenimize teşrif ettiler. Buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Eğitim önemine değinen Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban ise, merkezin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Bakan Fatma Şahin ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek Yaşar Torun Gençlik Merkezi’ni hizmete açtılar. Bakan Fatma Şahin merkezdeki kursları gezerek eğitim alan öğrencilerle sohbet etti.

BİZ DE VARIZ GAZETESİNE ABONE OLUN HABER AYAĞINIZA GELSİN. BİLGİ İÇİN 342 230 23 16


www.bizdevarizgazetesi.org

GÖNÜL TELİ TİTREDİ

Gaziantep’e ‘Gazilik’ unvanı verilişinin 91. yıldönümü dolayısıyla Şehitkamil Belediyesi tarafından organize edilen “Kırk Ney Bir Nefes” adlı neyzen grubunun gösterisi binlerce kişinin katılımıyla dolu dolu geçti. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde (ŞKM) gerçekleşen nefes kesen ‘Ney’ dinletisine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ahmet Uzer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin,Gaziantep İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, AK Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Hasan Çoşkun, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda sanat sever vatandaş katıldı. Gaziantep’i sanatçılarla ve sanat severlerle buluşturmaya devam eden Şehitkamil Belediyesi, bu organizasyonlara bir yenisini daha ekledi. Gaziantep’e ‘Gazilik Unvanının’ verilişinin 91. Yıl dönümü dolayısıyla farklı bir ilke imza atan Şehitkamil Belediyesi İki neyzenin bile aynı akordu tutturması çok zorken Kırk neyzen bir araya gelip tek nefes olarak aynı akordu üfleyerek sanatseverlerin akıllarını başlarından aldı. “Aziz Şenol Filiz hocamın eşliğinde Anadolu’nun dört bir yanından gelip bizlere bu güzel dinletiyi sunan tüm dostlara teşekkür ediyorum” diyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bugünün bir önemi var. 8 Şubat Gaziantep’e Gazilik unvanının verilişinin 91. yıl dönümü. Gaziantep’e Gazi’lik unvanının verilirken nelere dikkat edildi. Gaziantep savunması devam ederken henüz Gaziantep kurtulmazdan önce Gaziantep Gazilik unvanını aldı. Bunun sebebi bu millet çocuğuyla, büyüğüyle küçüğüyle, tek nefes olarak bu memleketi savundu. Bugün Anadolu’nun dört bir tarafından gelen dostlarımız, hep bir ağızdan tek bir sesi üflediler. Bizlerde bundan sonraki süreçte millet olarak hep birlikte, manevi değerlerimize sahip çıkarak tek yürek tek nefes olduğumuz müddetçe inşallah Gaziantep savunması gibi ülkemizde Dünyadaki lider ülke

İSRAF ETMEYELİM Şehitkamil Belediyesi, bayat ekmek israfını önlemek için milli servete de katkı sağlayacak önemli bir proje sürdürüyor. Sosyal belediyecilik çalışmalarıyla taktir toplayan Şehitkamil Belediyesi’nin ‘Ekmek Toplama Ekibi’ her gün farklı mahallelerde bayat ekmek topluyor. Gerçekleştirdiği birbirinden önemli projelerle halkın beğenisini kazanan Şehitkamil Belediyesi, ‘Atık Ekmek Toplama Kampanyası’yla da övgü topluyor. Yaklaşık bir yıldan beri yürütülen proje kapsamında aylık ortama 3-5 ton bayat ve atık ekmek toplandığı öğrenilirken, bayat ekmeklerini çöp konteynırlarının kenarına asarak kampanyaya destek veren vatandaşlar, israfı önlediği için Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür etti.

olacaktır. Bu organizasyonda bizlerden desteğini esirgemeyen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Böylesine güzel bir anı hep birlikte yaşamaktan çok bahtiyar olduğunu dile getiren Kırk Ney Bir Nefes projesinin mimarı, usta neyzen Aziz Şenol Filiz ise, “Gaziantep’in Gazilik unvanının verilişinin yıldönümünde burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutluluk duydum. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi Gaziantep’e yakışan çok güzel bir merkez olmuş. Bizim bu konuda vurgulamak istediğimiz şey, izleyicilere 40 kişinin gönül akordunu yansıtabilmekti. Buraya kadar gelip bizlere zaman ayıran ve bütün salonları dolduran değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki (ŞKM) tüm salonları dolduran vatandaşlar organizasyondan oldukça memnun kaldıklarını dile getirerek, “Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nin bu güzel sanatsal motifleri içerisinde Kırk Neyin çıkardığı sesi duymak ve geçmiş yılları hafızamızda canlandırdı. Tatlı bir zevk bıraktı bizlerde. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Bayat ekmeklerin çöpe gitmemesi için gerçekleştirilen kampanyanın en büyük destekçilerinden biri olduğunu söyleyen Emek Mahallesi Muhtarı Mehmet Hocazade:” Gerçekten de bundan önceki yıllarda ekmeklerimiz israf oluyordu. Şimdi bu toplanan ekmekler zayi olmuyor. Bayatlayan ekmekleri elimden geldiği kadar götürüp çöp kutusunun yanına asıyorum. Hayvanat bahçelerinde kullanılıyor. Belediyemizin çalışmalarından memnunuz. Mahalle muhtarı olarak bu kampanyayı destekliyoruz ve devam etmesini istiyoruz” dedi. Toplanan ekmekler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeki ve Hayvan Barınakları’ndaki hayvanların yemeklerine karıştırılıyor. Ekmek toplama kampanyasının kendilerine ve milli servete olan katkılarından bahseden Hayvanat Bahçesi Köpek Barınağında görevli Veteriner Hekim Berna Sarıçiçek, atık ekmeklerin gelmesiyle birlikte parayla ekmek almaktan kurtulduklarını söyledi. Sarıçiçek, “Bu çalışma çok yararlı. Neredeyse haftalık bir tona yakın ekmek israf oluyor. Bizde bu israfı önlemek için Şehitkamil Belediyesi’nin desteğiyle bu ekmekleri yemeklere katık olarak kullanıyoruz. Ekmekteki karbonhidrat mekanik doyum sağlıyor. Böylelikle hem hayvanların tam doymasını sağlıyoruz hem de ekmeklerin israf olmasını önlüyoruz. Toplanan ekmeklerin büyük katkısı oluyor. Satın aldığımız ekmeklerin yerine bu ekmekler geldiği için bizde ekmek satın almıyoruz. Böylelikle milli servete de katkıda bulunuyoruz” dedi. Atık ekmeklerin toplandığı mahalleler ve toplama günleri şöyle: “Sabah 06:00 ile 15:00 saatleri arasında Pazartesi; Atatürk, Pancarlı, Osmangazi ve Güvenevler Mahalleleri. Salı; Fatih, Emek, Gazi, Sarıgüllük, Değirmiçem, Budak, Mücahitler, İncilipınar, Yaprak ve Çakmak Mahalleleri. Çarşamba; Karşıyaka Bölgesi Perşembe; Çıksorut Bölgesi. Cuma; Gazikent, Belkız, Burak ve Atakent Mahalleleri. Cumartesi; Küsket Sanayi ve Anaarteller.”

5


www.bizdevarizgazetesi.org

KOPAN ORGANLAR MİKROCERRAHİ İLE HAYAT BULUYOR Trafik kazaları, iş kazaları ve çeşitli nedenlerle kopan organ ve dokular Medical Park Gaziantep Hastanesinde Mikrocerrahi yöntemi ile tedavi ediliyor. Bölge halkı için önemli bir konu olan Mikrocerrahi hakkında, düzenlenen toplantı ile basın mensuplarına bilgi verildi.

AKARYAKIT, LPG VE TÜPGAZ SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI GTO’DA TARTIŞILDI Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından üye firmaların faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanılan sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla düzenlenen sektörel toplantılar sürüyor.

Sektörel toplantılar çerçevesinde akaryakıt, LPG ve tüpgaz bayilerinin sorunları ve çözüm önerileri, sektör temsilcilerinin de katılımıyla Gaziantep Ticaret Odası’nda (GTO) gerçekleştirilen toplantıda ele alındı. Toplantıya GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Meclis üyeleri Cafer Dumrul, Kamil Tosun, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) LPG Dairesi Başkanlığı uzmanlarından Özgür Çakır, akaryakıt, benzin istasyonları, tüpgaz meslek komitesi üyeleri ile sektör temsilcileri katıldı. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan’ın başkanlık ettiği toplantıda akaryakıt, LPG ve tüpgaz sektörünün EPDK ve dağıtım şirketleri nezdindeki sorunlar ele alındı. Toplantının ardından bir değerlendirme yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, akaryakıt sektörünün son derece önemli ve stratejik öneme sahip bir sektör olduğunu bununla birlikte sektörün sorunlarının son yıllarda artış gösterdiğini dile getirdi. Akaryakıt, LPG ve tüpgaz sektöründeki sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığı toplantının bir hayli verimli geçtiğini vurgulayan Aslan, “Toplantıda sektördeki rekabet, kar marjları, kaçak akaryakıtla mücadele, denetlemeler, cezalar, bayilerin karlılık problemleri, TÜPRAŞ tarafından akaryakıtta depo fiyatlarının ilan edilmesi, hakkında önemli konulara değinilirken aynı sektörle ilgili güncel gelişmelere de yer verildi. Ayrıca tüpgaz bayileri, dağıtım şirketlerinin piyasaya yüzde 40-45’i bulan indirimlerle ürün vererek haksız rekabet yarattıkları dile getirildi. Akaryakıt, LPG ve tüpgaz sektöründe sektör bileşenleri tarafından gündeme getirilen sorun ve çözüm önerilerini Enerji Bakanlığı, EPDK, TOBB başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara rapor halinde sunacağız” dedi. Toplantıda, EPDK LPG Dairesi Başkanlığı uzmanlarından Özgür Çakır da katılımcıların özellikle LPG sektöründe yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgiler sunup, sorularını yanıtladı.

6

Sağlıkta Gaziantep’in gururu olan Medical Park Hastanesi son dönemde Mikrocerrahi ile yaptığı operasyonlarıyla de adından söz ettirmeye devam ediyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Doğan’ın göreve başlamasıyla yeni bir ivme kazanan bölümde parmak, el kol ve ayak kopması vakalarına müdahale ediliyor. Bölge İçin Önemli Bir Gelişme Mikrocerrahi ünitesinin her hastanede olmayışı, bilgi birikimi ve deneyim gerektirmesi, hassas operasyonlar olması nedeniyle bu bölümün önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Gaziantep Medical Park Hastanesi ise, bölge illerinden gelen hastalara yaptığı başarılı operasyonlarla haklı bir gurur yaşıyor. Zamanlama Önemli Medical Park Gaziantep Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet DOĞAN, parmak el ayak ve doku kopmalarında zamanlamanın önemine işaret ederek, kopan organ ve dokunun hastaneye doğru koşullar altında ve zamanında ulaştırılması gerektiğini söyledi. Op. Dr. Doğan, Mikrocerrahinin her yerde yapılmadığının altını çizerek, sabır özveri ve dikkat isteyen, ekip çalışması ile yapılan bir operasyon olduğunu belirtti. Topuğu Kopan Hastanın Durumu İyi Gaziantep’te geçirdiği iş kazası sonucu ayağı kesilme riski bulunan 47 yaşındaki Mehmet Dimez isimli hastanın tedavisi ise devam ediyor. Geçen hafta, çalıştığı sanayi tipi hızar makinesine ayağını kaptıran Mehmet Dimez 9 saat süren bir operasyon geçirmiş ve ayağın kopan kısmı mikrocerrahi ile yerine dikilmişti. Basın mensuplarının odasında ziyaret ettiği Mehmet Dimez isimli hasta, operasyonu yapan ekibe ve hastane çalışanlarına teşekkür ederken duygulu anlar yaşadı. Ayağını kaybedeceğini düşünürken, iyileşmenin sevincini yaşayan hastanın eşi Sabahat Dimez ise emeği geçen herkese teşekkür ederek, “geçirdiği iş kazasından sonra eşimin ayağının kesileceğini düşünüyorduk, sağolsun doktorumuz yaptığı operasyonla ayağın kesilmesini önledi, başta doktorumuz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Operasyonu gerçekleştiren Op.Dr. Mehmet Doğan ise, hastanın 9 saat süren operasyonun çok başarılı geçtiğini, hastanın durumunun iyi olduğunu ve tedavisinin devam ettiğini söyledi. Genel Müdür Kubba: “El Cerrahisi Merkezi Düşünüyoruz” Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Müdürü Hayrullah Kubba ise, başarılı sonuçlar aldıkları bu alanla ilgili olarak, önümüzdeki süreçte hizmete girecek olan ek binada donanımlı bir ekiple birlikte bir El Cerrahisi Merkezi oluşturmayı düşündüklerini söyledi. Genel Müdür Kubba, Nisan ayında hizmete girecek ek binada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde özel hastaneler arasında bir ilk olacak olan “Kemik iliği nakil merkezi”ni de hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. Sağlıkta kaliteli hizmet vermeyi ilke edindiklerini anımsatan Kubba, ek bina ile 25 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını ifade etti.


www.bizdevarizgazetesi.org

BU BULUŞ MÜTHİŞ Türkiye’nin ilk güneş enerjisiyle çalışan tekerlekli sandalyesi Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından üretildi. Güneş enerjisiyle çalışan otomobilden sonra, engelliler için aynı teknolojiyle çalışan tekerlekli sandalye üreten üniversite öğrencileri bir ilke imza attı. Güneş enerjisiyle çalışan otomobil üreterek TÜBİTAK Formula G yarışlarına katılan Yaşar Üniversitesi öğrencileri, aynı sistemi engelliler için geliştirerek, güneş enerjisiyle çalışan tekerlekli sandalye üretti. Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hacer Şekerci koordinatörlüğünde yürütülen projede, 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri Salih Poyraz, Erhan Acar, Muhammet Özdemir ve Yunus Emre Kursav görev aldı. Yaklaşık dört ay süren projede öğrenciler, ilk olarak engellilerin kullanabileceği ve aynı zamanda aküyle de hareket edebilen engelli aracını tespit etti. Ardından aracın üzerine yerleştirilecek güneş enerji panellerini belirleyen öğrenciler, İstanbul’da özel bir şirketten destek alarak, teknikerler gözetiminde araca uygun panelleri hazırladı.

ENGELLİLERE MEMURLUK SINAVI İÇİN KURS 29 Nisan’da yapılacak Özürlü Memur Merkezi Sınavı (ÖMMS) öncesinde Niğde’deki engellilere yönelik hızlandırılmış kurs açıldı. Niğde Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ve Niğde Sakatlar Derneği işbirliği ile engellilere yönelik ücretsiz ÖMMS Kursu açıldı. 3 ay boyunca devam edecek kursun açılışına Ak Parti Milletvekili Ömer Selvi, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Himmet Ceylan, Niğde Sakatlar Derneği Başkanı Songül Çalışkan ve engelli vatandaşlar katıldı.

sizdir” dedi.

Açılış töreninin ardından kurs hakkında bilgi veren Niğde Halk Eğitim Merkezi Müdürü Himmet Ceylan, “ilköğretim, ortaöğretim, işitme engelli ve görme engelliler olmak üzere dört bölüme ayrılıyor. Hafta içi ve hafta sonu devam edecek kursa 75 engelli vatandaşın başvurdu. İsteyen engelli her vatandaşın kursa kayıt yaptırarak gelebileceğini ve kursun tamamen ücret-

Kursiyerlerin kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarını karşılayan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan da yaptığı kısa konuşmada,”Engelli vatandaşlarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Niğde Belediyesi olarak her zaman yanınızda olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum” diye konuştu. Ak Parti Niğde Milletvekili Ömer Selvi ise yaptığı konuşmasında, “kursa katkı sağlayan herkesten Allah gani gani razı olsun, buradaki manevi haz birçok insanın alamadığı bir hazdır, her şeyin başında eğitim gelir burada da görülen o ki eğitim adına çok büyük bir adım atılmakta” şeklinde konuştu.

İzmir’deki bir krom atölyesinden de panellerin montajıyla ilgili destek alan öğrenciler, elektrik bağlantılarını da tamamlayıp, aracı hareket ettirmeyi başardı. Proje sayesinde engellilerin kullandığı araçlar, güneş enerjisiyle şarj edilebiliyor. Akü ile çalışan bir engelli aracı yaklaşık 4 saat boyunca hareket ederken, güneş enerjisiyle şarj olan araç yaklaşık yüzde 30 oranında daha uzun süre kullanım sağlıyor. Verimi daha yüksek güneş enerji panelleri kullanılarak bu sürenin artırılabileceğini belirten öğrenciler, farklı panellerle performans testlerini sürdürüyor. Çevre dostu projenin en büyük avantajının çevre dostu olması olduğunu belirten Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Hacer Şekerci, öğrencileriyle gurur duyduğunu söyleyerek; “Bir yardımsever ya da hayırseverin icat ettiğimiz aracı engellilerimizin faydalanması amacıyla çalışma başlatmasını diliyoruz. Zaten aracımızı hâla geliştirmekteyiz. Öğrencilerimizle beyin fırtınası yaparak daha farklı icatlara imza atacağımıza inanıyorum. Şimdi sıra aracımızın tescil belgesini almada.” Türkiye’nin büyük bir oranla elektriği doğalgazla ürettiğinin altını çizen Yrd. Doç.Dr. Şekerci, bu durumun sera gazı salınımına neden olduğu ve doğaya zarar verdiğini söyledi. Güneş enerjisi ile çalışan tekerlekli sandalye projesinde yer alan Elektrik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Erhan Acar ise; “Bazen günlerce uyumadık. Ama aracımızı birleştirip bir bütün haline getirdik. Aracımız mevcut şarjı ile dört saat çalışabiliyor. Tabiî ki aracımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Daha da geliştireceğimize inanıyorum” dedi.

Tıklayın, Bağlanın bizdevarizgazetesi. org

7


www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLERİ AŞMAK İÇİN SAHNEDELER Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Onlar bizim hemşehrimiz’ projesi kapsamında, engelliler için akülü sandalye alınması amacıyla Antalya’nın Alanya ilçesinde bir gece düzenlendi. Alanya Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi ve Mahmutlar Kültür Merkezi işbirliğinde Banana Beach Otel’in balo salonunda gerçekleştirilen gecede engelli öğrencilerden oluşan dans grupları ile Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden sanatçı Umut Özbek sahne aldı. Hint müziği ve oyun havaları eşliğinde dans eden engelli öğrenci grupları geceye katılanlardan alkış aldı. Çoğu Alanya’da yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, bileti 50 TL’den satılan geceye ilgi gösterdi. Alanya Emniyet Müdürü Erkan Dur, projeye çeşitli organizasyonlarla destek vermeye devam ettiklerini söyledi. Projenin sadece engellilere akülü sandalye kazandırmak olmadığına dikkati çeken Dur, şöyle konuştu: “Bu projeyle, yabancılar tabirini ortadan kaldırarak yeni Alanyalılar dediğimiz hemşehrilerimizi sosyal aktivitelerin içine çekmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda kültür alışverişinde bulunmayı hedefliyoruz. Yeni Alanyalıları bu projenin içerisine çekerken bir de sosyal bir mesaj vermek istedik. Alanya’nın engelsiz bir kent olduğunu ön plana çıkarmak ve bunun için de engelli vatandaşlarımızın engellerini bir nebze kaldırmak için bu organizasyonu düzenledik. Projemiz devam edecek.” Alanya’da geçen yıl Aralık ayında engellilere akülü sandalye alınması için Noel Pazarı ve Yeni Yıl Konseri düzenlenmişti.

KAMU GÖREVLİLERİ İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR

ENGELLİLERE ÖZEL KONSER

Gemlik Halk Eğitim Merkezi tarafından kamu görevlilerine işaret dili kursu veriliyor.

Bursa Valiliği Özürlüler Koordinasyon Birimi ve İşitme Engelliler Derneği’nin de katkı sağladığı kursun açılışına Gemlik Kaymakamı Bilal Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen ile kursiyerler katıldı. Kursiyerlere başarılı bir eğitim süreci dileyen Kaymakam Çelik, “Halk Eğitim Merkezi vasıtasıyla açılan işaret dili kursumuzla kamu kurumlarında işi olan konuşma ve duyma engelli vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. İhtiyaç olan işaret dili eğitiminin yararlı olacağına inanıyorum” dedi. Gemlik ilçesinde bulunan okullarda ve kamu kurumlarında görevli personele yönelik olarak düzenlenen kursa 72 kamu görevlisi katılıyor. Haftanın 4 günü olmak üzere 30 iş günü olarak planlanan kursta toplam 120 saat eğitim verilecek. İki grup halinde verilecek kurslarda ilk grup 7 Şubat - 28 Mart, ikinci grup ise 3 Nisan - 24 Mayıs tarihleri arasında eğitim alacak. İşaret dilini öğrenecek olan kamu personeli sağır ve dilsizlere yardımcı olacak.

Yalova’da mahalli sanatçılar, engellileri evlerinde ziyaret ederek özel konserler veriyor.

Yalova Müzisyenler ve Sahne Sanatçıları Derneği ile Yeni Yaşam Derneği’nin ortak projesiyle Yalovalı sanatçılar haftada bir kez engellileri evlerinde ziyaret ederek konser veriyor. Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Murat Arslanhan, “Bir süre önce başlatılan projemiz devam ediyor. Engellilerimizin çoğu herhangi bir konsere ya da kültürel faaliyete katılamıyor. Biz konserleri onların ayağına götürmeyi hedefledik. Yalova Müzisyenler ve Sahne Sanatçıları Derneği ile böyle bir proje başlattık. Haftada bir kere engellilerimizin evlerine misafir olup onlarla hoşça vakit geçiriyoruz” dedi.

8


9


www.bizdevarizgazetesi.org

M İ Z A H

10


Sağlık

SAĞLIĞINIZ KÜFLENMESİN! Son yıllarda ısı kaybının önlenmesi için zorunlu olarak yapılan PVC pencereler, iç / dış mantolama gibi izolasyon yöntemleri, yeni nesil evlerin hava almasını engelliyor, sıcak ortam ile yüksek nem miktarını birleştirerek adeta küflenmeye davetiye çıkarıyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, rutubetli ve nemli havalarda daha sık görülen “Küf”ün sağlık açısından önemine değiniyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, küflerin görünümlerinin yeşilden siyaha dönüşebildiğine, bazen renksiz olabildiğine, bazen de kabaran bir duvar sıvası şeklinde kendini gösterebildiğine değiniyor. Kendine özgü kokusu olan küflerin, ev havasına uçucu organik bileşikler yaydığını; bu yayılan maddelerin hiç bir sağlık problemi olmayan bir bireyde dahi öksürük, nefes darlığı gibi solunum problemlerine sebep olduğunu belirtiyor. Ev içi hava kirliliği kaynağı olarak sigara ile eşdeğer öneme sahip olan küflerin, aynı zamanda alerjiye yatkınlığı olan bireylerde “küf alerjisi” oluşumuna yol açtığını vurguluyor. Belirtileri Nelerdir?

GÖZLERİNİZ SIK SIK KANLANIYORSA Hemen hepimizin yaşadığı ancak çoğu zaman “geçer” diye önemsemediğimiz göz kanlanması sorunu birçok göz hastalığının habercisi olabilir. Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Dr. Şennur Kalender, “ Göz kanlanması, üveit, enfeksiyon, ramotolojik hastalıklar ve troid gibi hastalıkların belirtisi olabilir” dedi Göz kanlanması, gözün beyaz olan kısmının ön yüzeyini örten zar tabaka olarak bilinen konjoktiva yüzeyindeki damarların genişlemesi sonucu oluşur. Çok ender olarak da bu damarlarda olan çatlamalar kanlanmaya neden olur. Kanlanma tek bir gözde, sıklıkla da her iki gözde görülür.

Küf Nerelerde Oluşuyor?

Bazı zamanlar göz yorgunluğu, klimalı, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar ya da bilgisayar başında uzun süre çalışmak gibi nedenlerin tetiklediği göz kanlanması, üveit, göz tansiyonu, troid ve ramotolojik gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Dr. Şennur Kalender, göz kanlanmasının ciddiye alınması gerektiğini söyledi. AĞRI VE SULANMA VARSA ACİL DURUM… NEDENİ ARAŞTIRILMALI Özellikle tek gözde yaşanan kanlanmanın riskli olduğunu ifade eden Dr. Kalender, şu bilgileri verdi: “ Kanlanma genelde konjoktiva tabakasını da içeren bir tahrişe veya iltihabi sürece bağlıdır. Göz kuruluğu, allerjik reaksiyonlar, mikrobik durumlar, yabancı cisimler, travma, ani çıkışlı göz tansiyonu, üveit olarak bilinen göz içi iltihabı, kirpik dibi iltihabı, güneşe ve ultraviyole ışıklara maruziyet, sistemik hastalıklar göz kanlanmasının nedenlerinden birkaçıdır. Romatolojik hastalıklar ve tiroid hastalıklarında da gözlerde kanlanmalar görülebilir. Gözde kan oturmaları ise belli bir bölgede yerleşimli olup genelde kol tansiyonun yüksekliğine, travmalara ve ıkınma gibi ani göğüs kafesi basıncı artışına bağlı olarak oluşur. Göz kanlanması ihmal edilmemeli, bir hekime başvurulup nedenleri araştırılmalı” dedi.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küf alerjisinin, kimi bireylerde burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık gibi belirtiler oluşturduğuna; kimi bireylerde ise bu bulgulara öksürük, hırıltı-hışıltı ve nefes darlığı yakınmaları eklendiğine dikkat çekiyor. Kapalı mekanlarda küflerin yaydığı uçucu organik maddeler, herhangi bir maddeye alerjisi olan kişilerin sadece atak geçirmesine sebep olmuyor aynı zamanda hastalık bulgularını kötüleştiriyor.

Göz kanlanmalarının özellikle ağrı, sulanma ve görme kalitesinde azalmayla birlikte olduğu zaman acil durum teşkil ettiğini belirten Dr. Kalender sözlerini şöyle sürdürdü: “ Tedavi altta yatan etkene göre yapılır. Yabancı cisim varlığında cismin çıkartılması, ani göz tansiyonu varlığında tansiyonun düşürülmesi ve tedavisi, üveitlerde gerekli tedavinin yapılması ve sistemik rahatsızlıkların araştırılması, ultraviyole yanıklarında gözün uygun ilaçlar eşliğinde belirli süre kapatılması gerekir. Göz kızarıklığına neden olan olay göze kimyasal bir sıvının veya gazın gelmesi ise ilk yapılacak olan iş saniyeler içerisinde gözün ve çevresinin bol suyla yıkanması sonrasında en yakın sağlık merkezine ulaşılması olacaktır. Kontakt lens kullanıcılarında olan kanlanma ve ağrılarda kontakt lens kullanımı kesilip en kısa zamanda göz muayenesi yapılmalıdır. Alerjik durumlarda güneş gözlüğü ve gölgelikli şapkaların kullanımı önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonları tedavisi kısa sürede başlanılmalıdır.”

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu küflerin, sıvası hasar gördüğü için su çeken duvarlarda; ev içi nem miktarı yüksek olduğu için nemlenen duvar kâğıtlarında, su boruları su sızdırdığı için yeşillenen banyo karolarında veya devamlı su aktığı için çürüyen mutfak dolaplarında oluştuğuna değiniyor. Küfün yaşam alanı olarak rutubetli ve güneş görmeyen ortamları sevdiklerini belirtiyor. Hasta bina sendromu denilen eski bakımsız binalarda yaşayan kişilerde görülen sağlık sorunlarının en önemli kaynağının küf olduğunu vurguluyor. Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu kış aylarında da yüzme sporu yapmak isteyenlerin, kapalı yüzme havuzlarında nem nedeniyle oluşan küfe dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Astım hastalarına yüzme iyi gelse bile kapalı yüzme havuzlarının küf gelişimine yatkın olması nedeniyle astım atakları açısından riskli bölgeler olduğuna önemle değiniyor. Çocuk ya da Erişkin Alerjik Astım Hastalarının Küften Uzak Durmak İçin Alması Gereken Önlemler 1- Ev havasında nem miktarını bir nem ölçer yardımıyla belirlemek ve %45’in üzerinde ise nemi düşürmek için girişimde bulunmak, 2- Ev içinde mutfak ya da banyoda kaçak yapan bir boru varsa bir an önce tamir yoluna gitmek, 3- Duvarların su almasına neden olan bir sıva çatlağı varsa tamir ettirmek, 4- Ev içinde güneş görmeyen hava almayan kapalı alanlar varsa havalandırma yoluna gitmek, 5-

Rutubet sorunu olan alanların halı ile kaplamamak,

6-

Yer kaplamalarında küf oluşmuşsa hepsini atarak yenilemek,

7- Banyoyu ve mutfağı kullandıktan sonra bu alanların iyi havalanmasını sağlamak,

11


GEÇ KALMADAN GELİN, YERİNİZİ ALIN. SİZİ ELALEME REKLAM EDELİM

BİLGİ İÇİN

342 2302316

biz de varız gazetesi 122.sayı  

haberin en hızlısı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you