Page 1

biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 1

Engelliler için danışma hattı 532 212 0 241

CEMEVİNDE AŞURE İKRAMI Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Alevi Kültür Derneği'nde düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı cem töreninde aşure ikramı yaptı. Düztepe Mahallesi'nde bulunan Cemevi'nde düzenlenen törene Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Devamı 4’de

O, OLMAZSA OLMAZ Söz konusu diyet olunca akla ilk olarak ekmek yemeyi kesmek geliyor. Oysa ekmeğin kan şekerini dengelemek ve sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunmak gibi çok önemli 2 faydası var! Diyet yaparken ya da günlük beslenmede kalori kısıtlamasında bulunmak amacıyla, gerek kadınlar gerekse erkekler önce ekmek tüketmeyi kesiyor. Devamı 11’de

Yıl 3 Sayı 114 Tarih 12 Aralık

www.bizdevarizgazetesi.org

CANINA CAN KATTI Gaziantep’te yaşayan 8 çocuk babası Murat Çelik eşi Zerga Çelik’in bağışladığı böbrekle yeniden sağlığına kavuştu.

"EHL-İ BEYTİ SEVMEK"

Şehitkamil Belediyesi tarafından düzenlenen İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu ve Sedat Uçan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Ehl-i Beyit Sevgisi" ile Kerbela Şehitlerini Anma Programı yoğun ilgi gördü. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde (ŞKM) düzenlenen programa, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Üzücü ve yüzlerce........Devamı 5’de

M

edical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen nakille yeni bir hayata başlayan Murat Çelik “Fazla kilolarıma rağmen nakil olabildiğim için çok mutluyum” dedi. Gaziantep’te yaşayan 48 yaşındaki Murat Çelik’e yaklaşık üç ay önce ayaklarında şişme ve yara nedeniyle gittiği doktor kontrolünde böbreklerinde de sorun olabileceği yönünde uyarıda bulunuldu. Çeşitli hastanelere başvuran ancak hastalığı ile ilgili bir türlü teşhis konulamayan Devamı 6’da

AYAKTA ALKISLANDILAR Gaziantep'te faaliyet gösteren Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği (GÜNDER) Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında program düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu'nda yapılan programa, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, çok sayıda engelli çocuk ile velileri katıldı. Programda bir konuşma yapan Kaymakam Aydın, eğitimin önemine değinerek, "Eğitim insan hayatını belirleyen en etkili yoldur. Eğitimsiz insan hayatta asla başarılı olamaz.Bu sebeple eğitim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Engelli çocuklarımızın eğitim aldığı takdirde zor olarak görülen işleri nasıl başardığına zaman zaman şahit oluyoruz. Onları eğiterek çeşitli başarılara imza atmalarını sağlayabiliriz. Burada en büyük görev velilere ve eğitimcilere düşmektedir. Bu anlamlı ve güzel programı hazırlayarak çocukları başarıya teşvik eden 7’De GÜNDER ailesine de çok teşekkür ediyorum" dedi.


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 2

GÜNCEL

ENGELLİ ÖĞRENCİLERE ATLI MORAL Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü Sosyal Etkinlik Komisyonu tarafından düzenlenen programla 50 engelli öğrenci ata binmenin mutluluğunu yaşadı. Öğrencilerden Mert Ali'nin dans gösterisi ilgiyle izlendi. Antalya SGK İl Müdürlüğü Sosyal Etkinlik Komisyonu engelliler haftası kapsamında Dr. Gülseli-Dr. Bülent Akınsal İlköğretim Okulu ve İş Okulu'ndan 50 bedensel ve zihinsel engelli öğrenciyi Atlı Polis Binicilik Tesisleri'ne götürdü. Tesislerde öğrencileri toplum destekli ve atlı polisler karşıladı. Daha sonra öğrenciler atlı polislerin yardımıyla atla gezdirildi. Bazı öğrencilerin ata binerken heyecanlı bazı öğrencilerin ise usta binicileri aratmadığı gözlendi. 15 yaşındaki Mert Ali Ustabaşı isimli öğrencinin attan korkması ve ardından polislerin çabasıyla ata binmesi büyük alkış aldı. At üzerinde sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Mert Ali, ardından yaptığı dans gösterisiyle ilgi odağı oldu.

ENGELLİ DAYANIŞMASI Adana'da sağanak yağmur nedeniyle akülü aracı bozulan engelli bir kadına, onun gibi engelli bir arkadaşı akülü aracıyla yardım ederek dernek binasına götürdü. Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Süleyman Vahit Caddesi'nde Ahmet Yıldırım (60) isimli engellinin akülü aracıyla, kendisi gibi engelli Sevgi Kocatepe'nin (41) akülü aracını yağmur altında çekerek götürmesi ilginç bir görüntü oluşturdu. Kocatepe'nin akülü aracı yağmur nedeniyle şase yapıp bozulunca, arkadaşından yardım istedi. Hemen Kocatepe'nin yanına akülü aracıyla gelen Yıldırım, Kocatepe'yi aracıyla çekerek götürmeye başladı. Kocatepe, yağmurun altında Yıldırım'ın akülü aracının arkasından tutarak bir süre yolda ilerleyerek dernek binasına kadar gitti.

Yıldırım, arkadaşının aracının bozulması nedeniyle kendisini çağırdığını belirterek, "Yağmur nedeniyle arkadaşımın akülü aracı bozulduğu için mahsur kalmış, derneğe gitmesi gerekiyordu. Beni aradı bende hemen yanına giderek akülü aracımla kendisine yardımcı oldum. Ben akülü aracımı çalıştırdım a kendi aracına binerek benim araçtan tutup derneğe doğru yola çıktık" dedi. Yıldırım, kendisinin 2 yaşında geçirdiği ateşli hastalık sonucu belden aşağısının tutmadığını bu nedenle akülü araca mahkum yaşadığını söyledi. Kocatepe ise 2 aylıkken geçirdiği ateşli hastalık sonucu belden aşağısının tutmadığını bu nedenle akülü araca bağlı bir hayat yaşadığını söyleyerek, "Dün Levent Mahallesi'ndeki bir arkadaşıma geldim. O zaman yağmur yoktu akşam yağmur başlayınca evime dönemedim. Sabah derneğe gitmek için evden çıktım ama akülü aracım yağmur altında kaldığı için şase yaptığından çalışmadı. Bende arkadaşımı çağırdım beni akülü aracıyla çekerek derneğe götürüyor" diye konuştu. Kocatepe, yolların ve kaldırımların engellilere göre yapılmadığını ileri sürerek, "Yağmurda yolun ortasında gitmek zorunda kalıyoruz. Çünkü kaldırımlara çıkamıyoruz. Ayrıca yollar da su içinde. Saatlerdir derneğe gitmek için mücadele veriyoruz. Bu ülkede hale engelliler düşünülmeden şehir planlanıyor" dedi.

BİZ DE VARIZ GAZETESİNE ABONE OLUN HABER KAPINIZA GELSİN 2

BİLGİ İÇİN : 532 212 0 241

İlk defa ata bindiğini söyleyen Mert Ali, çok korkmasına rağmen ata binmenin güzel bir duygu olduğunu ifade etti. Atlı polislerin desteğiyle bütün öğrenciler ata binmenin mutluluğunu yaşadı. Açıklamada bulunan Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürlüğü Sosyal Etkinlik Komisyonu Başkanı Zeynep Abacı, engelli çocuklara bir gün bile olsa mutlu bir gün geçirmelerini sağladıklarını için mutlu olduklarını söyledi. 50 öğrenci ve 20 öğretmenin etkinliklerine katıldığını ifade eden Abacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ata binmenin engelli çocuklar üzerinde önemli bir etkisi olduğunu biliyoruz. Dışarıda bir yemekte bir araya gelmektense böyle bir etkinliği yapmayı uygun gördük. Atları sevmek, dokunmak onlara ayrı bir mutluluk ve huzur verdiğini düşünüyoruz. Buraya gelen çocuklarımızın büyük bir kısmı ilk defa ata biniyor. Çocuklar il kez ata dokundu ve korktu. Ata binmenin ve korkularını yenmenin hazzını yaşadılar ve mutlu olduklarını gördük."

FETHİYE’DE ‘DÜNYA ENGELLİLER KÖYÜ’ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI Muğla’nın Fethiye ilçesi Seki Beldesinde Fethiye İşitme engellilerin önderliğinde kurulmak istenen ‘Dünya Engelliler Köyü Projesi’ için ilk adım atıldı. Dünya Engelliler Köyü Projesi için istenen 96 dönümlük alanın deklarasyon ve spor alanları olduğu bu alanın dışında kalan 45 dönümlük alanın bu proje için ayrılabileceği belirtildi. Dünya Engelliler Köyü Projesi genel Koordinatörü Mustafa Can Gündüz Seki beldesinde Seanen keçileri üretimi, açık tarım ve turizm içerikli yatırımların yer alacağı Dünya Engelliler Köyü projesi gerçekleştirmek istediklerini belirterek bunun için belediyeden ve yetkililerden destek istediklerini dile getirdi.


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 3

GÜNCEL

8 YILDA YÜZDE YÜZ ARTTI Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, alt yapı çalışmalarında hizmet vermek üzere Gaziantep Su ve Kanal İdaresi Genel Müdürlüğü'ne (GASK) 12 yeni araç daha alındı. GASKİ Genel Müdürlüğü, 2011 yılında 2 Beko Loder, 3 Vidanjör, 1 Şebeke Ekip Aracı, 2 Kuyu Bakım Aracı, 2 Kombine Kanal Temizleme Aracı, 1 mobil Vezne Aracı, 1 Sepetli Araç ve 1 Vinç alarak araç filosunu daha da güçlendirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptığı açıklamada, Gaziantep'in sürekli gelişim içerisinde olduğunu bunun içinde alt yapının da önem kazandığını ifade ederek yeni alınan araçlarla GASKİ'nin Gaziantep e daha iyi hizmet vereceğini ifade etti. Güzelbey, “Amacımız mümkün olduğunca vatandaşımıza zamanında ve kalitesi yüksek hizmet sunmaktır. Bu araçlar sayesinde asfalt tahribatını ve çevreye verdiğimiz zararı minimuma indirmiş olacağız” dedi. 2011 yılında GASKİ araç parkı için 3 milyon 495 bin 978 TL'lik yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Güzelbey, “GASKİ Genel Müdürlüğü ekiplerimiz 2004 yılından önce 48 araçla hizmet veriyordu. 2011'e geldiğimizde bu sayı 96'ya ulaştı. Araç parkımıza kazandırdığımız yeni araçlarla kentimizde kaliteli hizmeti çok daha geniş alanda vatandaşın ayağına götürüyoruz. Zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlayan modern ekipmanlar sayesinde ülke kaynaklarını verimli kullanmış oluyoruz. 2005 yılında 1 milyon 800 bin 320 TL, 2007 yılında 1 milyon 418 bin 911 TL, 2008 yılında 701 bin 562 TL, 2009 yılında 2 milyon 165 bin 276 TL, 2011 yılında 3 milyon 495 bin 978 TL olmak üzere araç parkı için toplam 10 milyon 514 bin 240 TL yatırım yaparak, Gaziantep'te kesintisiz, kaliteli ve devam edebilir verimli hizmeti sunmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

"KADINA ŞİDDET MEDENİ DÜNYANIN AYIBIDIR" İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Nisan 2011 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak faaliyete geçen 20 kadın, 20 çocuk ve 1 engelli odası ile kapasiteli Kadın Sığınma Evi'ne 213 kadının başvurduğu belirtildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Kadın Sığınma Evi'ne 213 kadının başvuru yaptığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Nisan 2011 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak faaliyete geçen 20 kadın, 20 çocuk ve 1 engelli odası ile kapasiteli Kadın Sığınma Evi'ne 213 kadının başvurduğu belirtildi. Kadın Danışma Merkezi ve Kadın ªiddet Hattı'na yapılan başvuruların inceleme ve değerlendirmelerinin ardından 31 kadının Kadın Sığınma Evi'nde barınması sağlandı. "Kadın Sığınma Evi'nde kadınlarımıza iyileştirici tedavi hizmetleri, koruyucu hizmetler, psikolojik destekler veriliyor" diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Toplum, kendi devamlılığını kutsal saydığı aile ile tamamlar. Aile devletin can damarıdır ve toplumumuzun temeli olan aile yapımızın sağlıklı olması için kadınların yaşamlarının ruh ve beden sağlığı açısından iyileştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle evde dayak yiyen kadına, dayak yiyen çocuğa karşı olmak, aile içi şiddete karşı olmak, toplumsal şiddetin karşısında olmak gerekir. Her gün bir biçimiyle karşılaştığımız şiddete karşı olmak insanlığın onuruyla yaşaması için bir gerekliliktir" dedi. Başkan Güzelbey, "Büyükşehir Belediyesi olarak açtığımız merkezlerde anneler için yaşamlarını kolaylaştırıcı ve iyileştirici etkileri olan sosyal, kültürel paylaşımların yanı sıra el becerisi geliştirme, üretken olma, ihtiyaç duydukları konularda eğitim alarak farkındalık oluşturacak, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenebilecekleri cesaretlendirme çalışmaları düzenlemekteyiz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, sadece şehircilik konularını değil, toplumun ruh ve beden sağlığını, yaşam standartlarını iyileştirici çalışmalar yapmayı da kendimize öncelikli görev olarak aldık. Sağlıklı kadın, sağlıklı aile ve sağlıklı çocuk demektir. Bu da sağlıklı gelecek yarınlarımızın temelini oluşturur" diye konuştu. "Kadın Sığınma Evleri projesinin, İçişleri bakanlığının yaptığı teknik destek ve AB şubesinin Gaziantep'te hayata geçirilmesine yönelik yaptığı çalışma kapsamında biz de Büyükşehir Belediyesi olarak büyük çaba gösterdik" diyen Başkan Güzelbey, "Gaziantep'te mevcut bir sığınma evi vardı ama yeterli değildi. Biz de fiziki şartlara uygun olarak, Avrupa standartlarına uygun bir Sığınma Evi inşa ettik. Personel alımlarını da titizlikle yaptık. Gaziantep'teki sığınma evi yalnızca Gaziantep'e değil Türkiye'ye hizmet edecek. Bizim teminimiz sığınma evinin boş kalması. Maalesef bu merkezlere büyük bir talep olduğunu da bilmekteyiz" ifadelerini kullandı.

www.bizdevarizgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com

Yayın Sahibi İsmail TUNÇ

İdare Merkezi Kolejtepe mahallesi keleş hoca sokak Demet apartmanı no:23/1Tlf:342 2302316 Şahinbey/G.Antep Grafik-Tasarım İsmail TUNÇ Fiatı:1 TL Baskı Efe Tanıtım Matbaacılık Kocaoğlan mah. Kenan Evren blv.no:35 kat:2 Tlf:342 2253260 G.Antep

3


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 4

GÜNCEL

CEMEVİNDE AŞURE İKRAMI Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Alevi Kültür Derneği'nde düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı cem töreninde aşure ikramı yaptı. Düztepe Mahallesi'nde bulunan Cemevi'nde düzenlenen törene Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Alevi dedeleri ve alevi vatandaşlar katıldı. Alevi dedesi Hüseyin Keskin, "İçinde bulunmuş olduğumuz ay, Yüce Allah'ımızın ayı, hürmetli, bereketli, rahmetli aylar anlamındadır. Dün akşam Sivaslılar Derneği ve HÜRSİAD'ın birlikte düzenlediği aşure yemeğinde Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu bizimle birlikteydi. Birlik beraberlik söylemleri içerisinde ayrı gayrı olmadığımız aynı topraklar içerisinde birlik ve beraberlik içerisinde yaşamanın yollarını aramamız gerektiği üzerinde duruldu. Bugün ise Başkanımız bizlerle, canlarımızın yanında kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi. Şahinbey Belediyesi'nin ilçenin değişik bölgelerinde aşure ikramı yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Keskin, "1990 yıllarda aşureyi sadece Hacı Bektaşi Veli Derneği olarak biz dağıtırdık. Sağolsun şimdi belediyemiz ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızda aşure ikramları yapıyor. Bu bizleri çok mutlu ediyor" diye konuştu. Şahinbey Belediyesi'nin Cemevi'nde aşure ikramı yapmasından duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar ise, "Başkanımız her zaman bizlerin yanında oluyor. Hiçbir zaman desteklerini esirgemiyor. Bu topraklarda aşure tadında birlik ve beraberlik içinde yaşamak nasip etsin" ifadelerini kullandılar. Şahinbey Belediyesi, Muharrem ayı dolayısıyla ilçe genelinde 150 bin vatandaşa aşure ikramı yaptı.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT ! Sosyal tesislerdeki kursiyerlere ve semt sakinlerine yönelik eğitim seminerlerini sürdüren Şahinbey Belediyesi, Şahinbey Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ve Kürşad Tüzmen Aile Sağlığı Merkezi işbirliği ''Soba zehirlenmeleri ve ilk yardım'' konulu eğitim semineri verdi. Şahinbey Belediyesi bünyesinde hizmet veren Kürşad Tüzmen Sosyal Tesisi'nde düzenlenen eğitim seminerinde, kursiyerleri soba zehirlenmesi ve ilk yardım konusunda bilgilendiren Dr. Hülya Aydın, evlerde karbonmonoksit zehirlenmesini önlemek için dikkat edilmesi gereken hususlar, zehirlenme sonrası ilk yardım noktasın neler yapılması gerekir konularında bilgiler verdi. Seminer sonunda Şahinbey Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından kursiyerlere bilgilendirme amacıyla broşür dağıtıldı. İnsanların sosyal yaşamlarına katkı sağlamak amacıyla sosyal tesislerde periyodik aralıklarla eğitici seminerler verildiğini kaydeden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, düzenlenen bu seminerlerle vatandaşları bilinçlendirdiklerini söyledi. Vatandaşların soba zehirlenmesine karşı alacağı basit tedbirlerle kendilerinin ve sevdiklerinin hayatını kurtaracaklarını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “İlçe genelinde halkımızı bilinçlendirmek adına vatandaşımızın bilgi edinmesini sağlamak için tüm sosyal tesislerimizde eğitim seminerleri veriyoruz” dedi.

“BİZ SÖZÜMÜZÜ TUTARIZ”

4

Şahinbey Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mustafa Şahin'in yeni sanayi sitesini belediyenin kendi imkanları ile yaparak hak sahiplerine satışı kararı ile ilgili sorusu üzerine açıklama yapan Başkan Tahmazoğlu, şunları söyledi:“Bölgemizde eski garajlar başta olmak üzere Güneş ve Ocaklar Mahallesinde sokak aralarında tamircilerimiz var. Üstünde ise niteliksiz konutlar. Buralarda hem vatandaşımız hem de tamirci esnafımız şikayetçi. Esnafımızın ve vatandaşımızın bu sorununu çözüme kavuşturmak için yıllardır yeni sanayi sitesi yapılacak deniliyordu ama bir türlü hayata geçirilemedi. Biz göreve geldiğimizde bu sorunu çözüme kavuşturacağımızın sözünü verdik. Biz sözümüzün arkasındayız. Şimdi bu işi belediye olarak biz yapmazsak arsayı 2012 yılında kurulan kooperatife vereceğiz. Kooperatif Sanayi Bakanlığına müracaat edecek. Sanayi Bakanlığı 2012 yılı yatırım programı geçtiği için ancak 2013 yatırım programına alacak. Kredi çıkacak ve ihale edilecek yapıma başlanacak. Ne zaman biter belli değil. Bizim sözümüz net, esnafımıza yeni sanayi sitesini kendi dönemimizde bitirip teslim edeceğiz. Onun için arsanın devrini aldığımız an belediye olarak ihalesini yapıp, yapımını tamamlayıp esnafımıza burayı devredeceğiz. Böylelikle bu zamana kadar hep söylemde kalan yeni sanayi sitesi gerçekleştirilmiş olacak.”


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 5

GÜNCEL

"EHL-İ BEYTİ SEVMEK" Şehitkamil Belediyesi tarafından düzenlenen İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu ve Sedat Uçan'ın konuşmacı olarak katıldığı "Ehl-i Beyit Sevgisi" ile Kerbela Şehitlerini Anma Programı yoğun ilgi gördü. Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde (ŞKM) düzenlenen programa, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Üzücü ve yüzlerce vatandaş katıldı. Kuran dinletisi ile başlayan programda bir konuşma yapan Başkan Fadıloğlu, "Ömer Döngeloğlu hocamıza çok teşekkür ediyorum. Böyle bir gecede gönlümüze su serptiniz. İnşallah bugünkü sohbetten bir feyiz almak söz konusu olmuştur. Ehl-i Beyit'in yaşadıklarından ders alıp inşallah namazı terk etmeyerek rabbim ümmet olarak Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) yolunda gidenlerden eylesin. Gaziantep'e gelerek bizleri şereflendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Biraz önce bu mekan için ettiğiniz teşekkürü ben kendi üzerime almıyorum. Asıl teşekkürü bu mekanda emeği geçen ekip arkadaşlarım hak etti. Bende onlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu eser belediye meclis üyesi arkadaşlarımız sayesinde meydana geldi. Biz bunu meydana getirmekle mükelleftik. Bundan sonraki süreçte inşallah bu mekan içinde böyle güzel sohbetler olur" dedi. ŞKM'ye hayran kalan Ömer Döngeloğlu ise Başkan Fadıloğlu ve ekibine teşekkür ederek, "Böyle güzel, geniş ve ferah bir mekan Türkiye'nin bir başka yerinde belki de yoktur. Eşsiz ve son derece modern bir yapıyı Gaziantep'e kazandıran herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel ortamda sizlerle rahat bir şekilde sohbet etmek beni de çok mutlu etti" diye konuştu. Konuşmaların ardından sahneye çıkan Sedat Uçan, söylediği ilahilerle davetlilere unutulmaz gece yaşattı. Birbirinden güzel ilahilerin söylendiği ve duaların okunduğu programda kalpler yeniden yumuşadı. Ömer Döngeloğlu da Kerbela Şehitlerini anarak, Allah'tan rahmet diledi. Aşure ayının önemine değinen Döngeloğlu, daha sonra Hz. Muhammet (s.a.v) hayatından bahsetti. Program sonunda Başkan Fadıloğlu, Ömer Döngeloğlu'na çiçek verdi.

ŞEHİTKAMİL'DE AKILLI HAMLELER Şehitkamil Belediyesi ve Şehitkamil Belediyespor Kulübü işbirliği ile düzenlenen satranç kursları, satranç tutkunları tarafından büyük ilgi görüyor. Şehitkamil Belediyesi'nin başta öğrenciler olmak üzere, yetenekleri doğrultusunda eğitim almak isteyen vatandaşlara yönelik açtığı satranç kursularının yeni dönem kayıtlarında büyük ilgi yaşanıyor. Gaziantep ve bölge genelinde düzenlediği satranç turnuvaları ile adından sıkça söz ettiren Şehitkamil Belediyesi açmış olduğu satranç kursları ile satranç eğitimi konusunda gençlere ve tüm satranç severlere hizmet sağlıyor. Şehitkamil Belediyesi Atatürk Kültür ve Spor Merkezi ve Şehitkamil Satranç Merkezinde devam eden kurslarda 200'e aşkın öğrenci eğitim alıyor. Satranç sporu özellikle öğrencilerin eğitimine büyük katkı sağlıyor. Satranç sporunu sevdirmek ve daha büyük kitlelere ulaştırmak adına Şehitkamil Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu turnuvaların yanı sıra satranç merkezlerinde de konusunda uzman eğitmenler eşliğinde satranç dersleri veriliyor.

DEPREMZEDELERE DESTEK Van depreminin ardından Gaziantep'e gelen çok sayıda depremzede Gaziantep Üniversitesi kampus alanı içerisine Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan "Hasta Yakınları Konaklama Evi"nde misafir ediliyor. Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, onlarca binanın ise yerle bir olduğu Van depreminden yara almadan kurtulan çok sayıda aile yeni bir hayat kurmak için Gaziantep'e göç etti. Kente gelen depremzedelerden 9 ailenin mensubu olan toplam 58 kişiye kucak açan Şehitkamil Belediyesi ise hasta yakınları için yaptırdığı konaklama evini depremzedelerin hizmetine sundu. Temiz odalarda, yeni yataklarda, kaloriferli ve sıcak bir ortamda yaşadıkları felaketi unutmaya çalışan depremzedeler hayatlarından memnun olduklarını söylediler. Aileleriyle birlikte kaldıkları konaklama evinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayan ve sürekli ilgilenilen çocukların ise yaşadıkları felaket unutturulmaya çalışılıyor. Yaşları 16 ile 20 arasında değişen depremzede gençler ise yaşadıkları felaketi hafızalarından silmek ve yeniden yaşama tutunmak için yetkililerden iş istiyorlar. Hasta Konaklama Evi'nde ailesiyle birlikte kalan 5 aylık depremzede Ecrin bebek ise hiçbir şeyden habersizce renkli gözleriyle çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışıyor.

5


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 6

GÜNCEL

CANINA CAN KATDI Gaziantep’te yaşayan 8 çocuk babası Murat Çelik eşi Zerga Çelik’in bağışladığı böbrekle yeniden sağlığına kavuştu. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen nakille yeni bir hayata başlayan Murat Çelik “Fazla kilolarıma rağmen nakil olabildiğim için çok mutluyum” dedi. Gaziantep’te yaşayan 48 yaşındaki Murat Çelik’e yaklaşık üç ay önce ayaklarında şişme ve yara nedeniyle gittiği doktor kontrolünde böbreklerinde de sorun olabileceği yönünde uyarıda bulunuldu. Çeşitli hastanelere başvuran ancak hastalığı ile ilgili bir türlü teşhis konulamayan Murat Çelik bir süre sonra böbrek yetmezliği sorunu olduğunu öğrendi. Gaziantep ve Antalya’da nakil olmak için çeşitli hastanelere başvuran Çelik, fazla kiloları nedeniyle nakil yapılamayacağı gerekçesi belirtilerek geri çevrildi. Artık umudunu kaybetmek üzere iken bir arkadaşının tavsiyesi ile Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Murat Çelik’e Medical Park Özel Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif ve Doç. Dr. Serdar Kaçar Başkanlığı’nda gerçekleşen ameliyatla, 26 yıllık eşi Zerga Çelik’ten alınan böbrek, başarıyla nakledildi. Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Çelik, eşiyle mutlu bir hayat sürdürdüklerini ve böyle fedakar bir eşe sahip olduğu için kendini çok şanslı hissettiğini söyledi. Eşinden aldığı böbrekle yeni bir hayata başlayan Murat Çelik, şunları kaydetti:

İŞLEMLER ÇOK HIZLI “Aileden üç dört kişi daha böbreğini bağışlamak istedi ama eşimden nakil olmayı tercih ettim. Şimdi çok sağlığım çok iyi. Ameliyatta çektiğimiz sıkıntı diyalizde kaldığımız bir saatten bile daha kolay. Nakil olmak isteyip karar veremeyenlere tavsiye ederim. Diyalizde uzun kaldığınızda oradakilerin tavrı bile bir süre sonra değişiyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nin hem personelinden hem de merkezin nakil hastaları için kolaylaştırılmış sisteminden çok memnun kaldım. Kilolarım nedeniyle gittiğim iki hastane beni nakil yapmazken Medical Park Göztepe Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde çok kısa sürede işlemlerim tamamlanıp nakil olabildim. Nakil sürecinde evrak hazırlıkları çok uzun sürüyor gerekçesiyle çoğu diyaliz hastası, nakil olmayı erteleyip diyalizi tercih edebiliyor. Hocalarıma beni geri çevirmedikleri ve yeniden sağlığıma kavuşturdukları için çok teşekkür ediyorum.” Eşinin her gün diyalize girmesine gönlü razı olmadığını belirten Zerga Çelik ise “Şimdi çok mutluyum. Eşim hızla iyileşiyor, sağlığına kavuşuyor” diyerek şöyle devam etti:

HERKES ORGANLARINI BAĞIŞLAMALI “Eşim ile 26 yıllık evliyiz. Sağlık söz konusu olduğunda sadece kendini düşünüp bencil olamıyorsun. Evde de biri hasta ise sen de sağlıklı da olmuyorsun. Eşime böbrek nakli yapılması gerektiğinde hemen bağışlamak istedim. Diyalize kalmasını istemedim. Şimdi son derece sağlıklı. Erken nakil olduğumuz için çok sıkıntı ve acı çekmeden sağlığımıza kavuşmuş olduk. Eşim de ben de çok mutluyuz.”

NAKİL HASTALARI ÜCRET ÖDEMEDEN NAKİL OLABİLİYOR Böbrek Naklinin önemine değinen Medical Park Göztepe Organ Nakli Merkezi Üroloji Uzmanı Op.Dr.Aşkın Eroğlu” Murat bey bize gelmeden önce iki organ nakli merkezine başvurmuş, ancak fazla kiloları olduğu için ameliyat edilmemiş. Doğrudur, obez kişilerin ameliyat komplikasyonları biraz daha fazladır. Ancak Murat beyle görüştüğümüzde daha önce defalarca diyetisyenler kontrolünde kilo vermeyi denediğini ancak başarılı olamadığını öğrendik. Dolayısıyla kilo veremiyor diye böbrek naklinden vazgeçmeyi de içimize sindiremedik” dedi. Op.Dr.Eroğlu” Bunun yanı sıra hastanemizde böbrek nakli hazırlık tetkikleri 4-5 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak hastalarımız herhangi bir ücret ödemeden hastanemizde nakil olabiliyorlar. Üstelik nakil olan hastalarımızın rutin kontrollerini bulundukları illerdeki Medical Park Hastanelerinde bizzat kendimiz gelerek yapıyoruz. Bu da hastalarımız için çok büyük bir kolaylık” şeklinde konuştu. Medical Park Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr.Süleyman Tilif ise şu bilgileri verdi.”73 milyonluk ülkemizde 365 gün boyunca olan bağış sayısı sadece 246. Dolayısıyla hastalarımız diyalizde ölüyorlar. Canlı vericiye ameliyat dışında hiçbir zararı olmadığında nakli gerçekleştiriyoruz. Ve hastalarımız normal yaşantılarına dönerek 08-17.00 mesailerinde çalışabiliyor ve sağlıklı bir insanın yediği içtiği her şeyi yapabiliyorlar.Hastalarımıza canlı vericileri varsa bize başvurmalarını öneriyoruz”

6

GÜLSAN HOLDİNG'İN GURUR GÜNÜ Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) tarafından düzenlenen ödül töreninde Gülsan Holding en fazla ihracat yapan şirketler arasında iki ayrı şirketi için iki ödül birden aldı. GAİB tarafından yeni inşa ettirilen ve düzenlenen bir törenle açılışı gerçekleştirilen yeni hizmet binasının açılış töreninin ardından düzenlenen bir törenle en fazla ihracat yapan firmalara ödülleri verildi. Düzenlenen ödül törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gaziantep Milletvekilleri, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Gaziantep Valisi Erdal Ata ve çok sayıda sanayici, işadamı ve ihracatçı katıldı. Düzenlenen törende Gülsan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Gülpa Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş. ile Gülsan Sentetik Dokuma Sanayi ve Ticaret A.Ş. en fazla ihracat yapan şirketler arasında yer alarak plaketle ödüllendirildiler. Düzenlenen törende ödülleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den alan Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu, “Başarı için inovasyona dayalı ciddi ve istikrarlı bir çalışma takvimi şarttır” dedi. Bakan Şahin de Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu'nu kutlayarak, “Ülkemiz ve Gaziantep için yaptıklarınızı biliyorum. Yaptığınız ihracat yanında eğitime katkılarımız, istihdama katkılarınız, ekonomiye katkılarınız takdire şayandır. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 7

GÜNCEL

MUHTEŞEM ORGANİZASYON Gaziantep'te faaliyet gösteren Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği (GÜNDER) Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında program düzenledi.

“KEŞKE OKUSAYDIM” SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, hayatında 'keşke' dediği bir şey olduğunu belirterek, "Keşke dediğim bir şey var. Keşke okusaydım" dedi. Konukoğlu, Florya İşadamları Derneği (FİADER) tarafından İstanbul Wow Otel'de düzenlenen toplantıda, iş deneyimlerini dernek üyeleri ile paylaştı. "Keşke okusaydım, keşke yabancı dilim olsaydı" diyen Konukoğlu, kendilerinin babalarının kurduğu iş olmasaydı, ilkokul mezunu olarak bu noktalara gelmelerinin mümkün olmayacağına dikkati çekti. Günümüzde meziyetlerini eğitim ve yabancı dil ile geliştirip pekiştiremeyenlerin başarılı olmasının zorluğuna dikkati çeken Konukoğlu, "Derler ki, 'zenginlerin hangisi okumuş?' Bu söz bir dönem için geçerliydi ama artık eğitim ve yabancı dilin önemi ve gerekliliği tartışılamaz" diye konuştu. SANKO Holding'in 1904 yılından bu yana geçmişine değinen Konukoğlu, tekstil sektöründe büyüdüklerini, yumurtaların hepsinin aynı sepette olmasının sakıncalarını görerek riski dağıtmak amacıyla 1994 yılından itibaren değişik sektörlere girmeye başladıklarını anımsattı. Dünyanın en zenginlerinin zenginlik kökeninin tekstile dayandığına dikkati çeken Konukoğlu, şunları söyledi:

"Bizde tekstilci olarak başladık. Günde 450 ton üretime kadar işi büyüttük ve daha sonra 'kartopunun belli bir büyüklük oranı var, o oranı yakalarsa dağılır' diyerek farklı sektörlere girdik. Şu anda 14 sektörde varız ama bu da çok. Daha önce girdiğimiz sektörlerin bazılarından çıktık. Zamanı geldiğinde çıkmasını bilmek gerekir. Her sektöre girmek doğru değil. Uçağı arzulanan yüksekliğe çıkarmak için bazı yükleri atmak gerekir. Her şirket büyüklüğüne göre küçük işlerden çekilmeli" Aile şirketlerinin büyümesi ve kenetlenmesinin, özellikle babanın vefatı sonrasında büyük ağabeyin tutumuna bağlı olduğunu kaydeden Konukoğlu, şu önerilerde bulundu:"Babaların hayatta olduğu dönemde, evlatlar kıdemlerine göre maaş almalı. İsteyen hesaptan istediği kadar para alamamalı, isteyen hesabından istediği kadarını alabilmeli. Maaşı belirlerken rahat harcamasını, birikim yapabilmesini sağlamayı düşünün. Çocuğunuzu kendi işyerinde hırsız yapmayın. Kardeşler farklı sektörlerde sorumluluk almalı. Aynı sektörde görev almak durumundalar ise kesinlikle işyerinde aynı odada oturtulmamalı. Babanın vefatından sonra büyük ağabey 'en iyisi, en çoğu, en güzeli benim olsun' dememeli ve kardeşler arasında kendisi dahil ayrım yapmadan mirasın dağıtımında adil olmalı. Böyle olursa kardeşler ayrılmaz, sermaye bölünmez, güç kaybedilmez. Aile fertleri arasında gelenek göreneklerimizde, ananelerimizde yerini bulan sevgi ve saygı ortamının bozulmasına izin vermeyiniz. Çocuklarınızı, torunlarınızı işyerlerinize getirin, iş ortamını görsünler, çalışma hayatının havasını teneffüs etsinler. 'Eli kirlenir, üste pislenir' demeyin. Çocuklarınız küçük yaşlardan itibaren işe uyum sağlasınlar. Çocuğunuz eğitimini tamamlayınca mümkün ise gitsin 2 yıl başka şirkette çalışsın. İşyerine gelince kendisine 'ister geç işin bir ucundan tut, istersen sana sermaye vereyim git işini kur' önerisinde bulunun.”

Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Tiyatro Salonu'nda yapılan programa, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Serin, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, çok sayıda engelli çocuk ile velileri katıldı. Programda bir konuşma yapan Kaymakam Aydın, eğitimin önemine değinerek, "Eğitim insan hayatını belirleyen en etkili yoldur. Eğitimsiz insan hayatta asla başarılı olamaz. Bu sebeple eğitim hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Engelli çocuklarımızın eğitim aldığı takdirde zor olarak görülen işleri nasıl başardığına zaman zaman şahit oluyoruz. Onları eğiterek çeşitli başarılara imza atmalarını sağlayabiliriz. Burada en büyük görev velilere ve eğitimcilere düşmektedir. Bu anlamlı ve güzel programı hazırlayarak çocukları başarıya teşvik eden GÜNDER ailesine de çok teşekkür ediyorum" dedi. Programı Özürlüler Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediklerini söyleyen GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer, "Eğitimle nelerin başarılabileceğine hep birlikte şahit olacağız. Özellikle rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan engelli genç ve çocuklarımızın nasıl başarılı olduklarını göreceğiz. Engelli kardeşlerimiz aldıkları eğitimin yanı sıra çaba harcayarak, istekte bulunarak başarıyı yakaladılar. Burada yapılacak olan gösterileri ilgiyle izleyeceğinize inanıyorum. Engelli kardeşlerime gösterdikleri azim için çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Eğitimin tüm başarısızlıkları ortadan kaldırdığını ifade eden Ekrem Serin, "Eğitimsiz bir insan yaptığı işlerde başarı gösteremez. Eğitimli insan ise başarıyı yakalamak için yaptığı her işte azim gösterir. Hepimiz engelli adayıyız. Engelli veli adayıyız. Yarınımızın ne olacağını bilemeyiz. Engelli kardeşlerimize ilgi ve alaka göstererek onlara destek olarak başarılı olmalarını sağlamalıyız. Buradaki programda da olduğu gibi görüyoruz ki, eğitimle insanın başaramayacağı hiçbir iş yok" ifadelerini kullandı. Engelli velileri de duygu ve düşüncelerini belirterek ailelerin ve toplumun engellilere sahip çıkmalarını istedi. Konuşmaların ardından engelli çocuklar tarafından sergilenen semazen gösterisi ilgiyle izlendi. Semazen gibi dönen minikler gösteri sonrasında veliler tarafından alkış yağmuruna tutuldu. Bedensel engelli gençler ise okudukları şiir ve türkülerle davetlilere duygulu anlar yaşattı. Yapılan çeşitli gösterilerin ardından program sona erdi.

VALİ ATA ÖZEL PRİMER HASTANESİNİ ZİYARET ETTİ

Gaziantep Valisi Erdal Ata Özel Primer Hastanesine iadei ziyarette bulundu. Gaziantep Valisi Erdal Ata'yı hastane kapısında Özel Primer Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Çeker, Başhekim Dr. Ahmet Tanrıtanır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Halil Büyükbeşe, Başhekim Yardımcısı Dr. Nihat Okuducu, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sedat Baylar ve Dr. Yavuz Çapan karşıladı. Daha sonra Gaziantep Valisi ile sohbet eden Özel Primer Hastanesi Yönetim Kurulu üyeleri Hastanenin çalışmaları hakkında Vali Ata'ya bilgiler verdi. Gaziantep Valisi Erdal Ata'da çalışmalarda başarılar dileyerek, Primer ailesine teşekkür etti. Çıkışta kendisine eşlik eden Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Erdal Ata'nın ziyaretinden memnuniyetlerini belirttiler.

7


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 8

GÜNCEL

GÖRME ENGELLİLER KUR'AN ÖĞRENİYOR Adıyaman Müftülüğü'nün açtığı özel kurs ile görme engelliler Kur'an-ı Kerim öğreniyor. Mimar Sinan Kız Kuran Kursu'nda görme engellilere yönelik açılan kursun açılış kurdelesi kesildi. Vali Ramazan Sodan, Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Murat Demirkol, İşkur Müdürü Ramazan Tatar'ın katılımı ile görme engellilerin Kur'an-ı Kerim kursu açıldı. Müftülük ve Görme Engelliler Derneği işbirliği ile başlatılan kursa 13 görme engelli bayan kayıt yaptırdı. Braille alfabesiyle yazılı olan Elif Ba özel eğitimi görme engelli hafız Arife Batu tarafından veriliyor. Törende açılış konuşmasını yapan Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, Adıyaman'da 44 tane Kur'an Kursu'nun olduğunu ve yaklaşık bin 200 öğrencinin olduğunu belirterek, Kuran Kurslarından 3'ünün hafızlık kursu olduğunu ifade etti. Öztürkçü, "Görme engelli bayanlar için Görme Engelliler Derneği ile birlikte kurs ve sınıf açmış bulunuyoruz. Bu öğreticimizi Manisa'dan getirdik. Öğreticimiz aynı zamanda görme engelli ve hafız. Bu Türkiye'de ender olan faaliyetlerden bir tanesidir. İyi bir faaliyet olacağına inanıyoruz" dedi. Vali Ramazan Sodan ise, engellilerin engellerinin ortadan kaldırılması halinde her alanda başarılı olacaklarını belirterek, "Burada bu gün müftülüğümüz güzel bir faaliyet başlattı. Kendilerini tebrik ediyorum. Görme engelli bayanlarımıza böyle bir eğitim verilmesi çok güzeldir. İmkanlar verildiği zaman özürlü kardeşlerimiz diğer insanlar gibi Kur'an-ı Kerim'i öğrenecekler. Kendilerini kutluyor ve başarılar diliyorum" diye konuştu. Görme engelli bayanlar ise böyle bir kurs açmasından dolayı Müftülüğe teşekkürlerini sunarken öğretici Arife Batu ise, "Bir kutunun içersinde 6 tane nokta var. Mesela birinci nokta Elif, birinci ve ikinci nokta Be oluyor. Tabi parmakların hissetmesi önemlidir. En kısa zamanda öğrencilerin Kur'an-ı Kerime geçeceklerine inanıyorum" diye konuştu.

ENGELLİLERİN SORUNLARI RESİMLERE TAŞINDI Şanlıurfa'da engellilerin sorunlarının anlatıldığı resim yarışmasına katılan ilköğretim öğrencilerinin eserleri sergi salonuna taşındı. Şanlıurfa Belediyesi Sergi Salonu'nda sergilenen eserler, büyük bir beğeni topladı. Şanlıurfa Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi ve Kent Konseyi Engelliler Meclisi'nin işbirliğiyle ilköğretim 6.7.8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya öğrenciler bir ay boyunca başvurularını yaptı. Engellilerin sorunlarını dile getiren resim yarışmasının başvuruları ise geçtiğimiz günlerde değerlendirmeye alındı. 72 eser arasında Yunus Emre İlkokulu'ndan M. Enes Tunç'un eseri birinci oldu. Bir engelinin tekerlekli sandalyede kır ortamında bir engelsiz arkadaşının elini tutarak koştuğunu anlatan resimle birinci olan M. Enes Tunç'a ödül olarak saat, madalya, 3 adet dolma kalem verildi. Yarışmada Turan İlköğretim Okulu'ndan Ayşegül Kızıldaş ikinci, Küçükhan İlköğretim Okulu'ndan Gazel Uluğ ise üçüncü oldu. 6 ilköğretim öğrencisinin resimlerine ise jüri mansiyon ödülleri verildi. İlçe ilköğretim okullarının da katıldığı yarışmaya başvuran 72 öğrencinin 72 eseri jürinin yaptığı değerlendirmenin ardından müracaat eden bütün öğrencilerin eserleri Belediye Sergi Salonu'nda sergilendi. Serginin açılışını engelli meclisi üyeleri yaptı. Egelilerin sorunlarını dile getiren 72 eserin sergilendiği eserler, sergiyi gezenlerden tarafından büyük beğeni topladı.

“BİLGİYE ERİŞİMDE ENGELLİ DEĞİLSİNİZ”

8

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz” Projesi Erzincan’da uygulamaya geçiriliyor. Proje ile görme engelli vatandaşların kütüphaneden yararlanmaları amaçlanıyor.İl Kütüphane Müdürlüğünde görme engelli ve az gören vatandaşlar için kütüphane yazılım ve donanım malzemesi hizmete girdi. Proje ile görme engelli vatandaşlar teknolojik imkanlar kullanılarak kütüphaneden yararlanabilecek. Proje hakkında bilgi veren Kütüphane Müdiresi Ebru Yaldız görme engelli vatandaşların bu imkandan yararlanabileceğini ifade etti. Görme engelliler için hazırlanan cihazların tanıtımını yapan Adem Uçar ise sesli ekran okuma programı, ekran büyütme programı, masaüstü büyüteç sistemi ile kitap okuma sisteminin hizmete girdiğini kendisi gibi görme engelli ve az gören vatandaşlarla hizmet verildiğini söyledi.


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 9

Teknoloji

iNTERNET GüVENLi Mi? CPP Türkiye tarafından pazar araştırmaları konusunda uzman GfK Türkiye'ye yaptırılan araştırmaya göre Türk halkının yüzde 66'sı internette kendini güvende hissetmezken, yüzde 70'i ise sanal kimlik hırsızlığına maruz kalmaktan korkuyor. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya genelindeki 16 ülkede yaklaşık 11 milyon kişiye sunduğu hizmetlerle modern yaşamı kolaylaştıran İngiltere merkezli CPP, Türk insanının sanal kimlik hırsızlığı algısına yönelik yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Son yıllarda dünya genelinde büyük artış gösteren ve herkesin korkulu rüyası haline gelen sanal kimlik hırsızlığı ile ilgili Türkiye'yi mercek altına alan CPP Türkiye'nin araştırmasından birbirinden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre araştırmaya katılanların yüzde 70'i sanal kimlik hırsızlığından korkarken, katılımcıların yüzde 66'sı ise internette kendini güvende hissetmiyor. CPP Türkiye adına GfK Türkiye tarafından yapılan araştırmaya katılan 513 kişiden yüzde 42'sinin en büyük endişesi internet üzerinden kredi kartı ve banka hesap bilgilerini çaldırmak. Katılımcıların yüzde 26'sı online alışveriş esnasında kredi kartı bilgilerinin kopyalanmasından korkarken, yüzde 16'sı ise sosyal ağ hesaplarındaki kişisel bilgilerin kırılmasından büyük endişe duyuyor. Öte yandan uzman bir kuruluş tarafından internette kişisel takip hizmeti almak isteyenlerin oranı ise yüzde 44 olduğu ortaya çıktı. Ayrıca katılımcıların yüzde 60'ı kimlik hırsızlığı konusunda destekte bulunacak uzman bir kuruluşa ihtiyaç duyuyor. Son yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması ve sosyal paylaşım sitelerinin çoğalmasıyla sanal kimlik hırsızlığı suçlarının hızla arttığını belirten CPP Türkiye Pazarlama Müdürü Esin Karakaya, "Geçtiğimiz günlerde CPP olarak İngiltere'de dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook ile ilgili kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırmaya göre her üç Facebook kullanıcısından birinin profilinde kişisel bilgilerini kullandığını tespit ettik. Ayrıca Facebook, Türkiye'de de en çok ziyaret edilen sosyal paylaşım sitelerinin başında geliyor. Ancak sosyal paylaşım sitelerindeki hesap ve profillerde kullanılan kişisel bilgiler, sanal kimlik hırsızlığı suçlarına davetiye çıkarıyor. Dolandırıcılar tarafından kötü amaçlı kullanılan yazılımlar sayesinde online hesap bilgileri sıfırlanarak kişisel bilgilere ulaşılabiliyor. Sosyal paylaşım sitelerine üye olan kişilerin profillerine baktığımızda ise anne adı, doğum yeri, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerini, hesap şifreleri ve güvenlik sorularında kullandıklarını gördük. Bu nedenle internet kullanıcılarının, online sitelerdeki hesap şifrelerinde ve güvenlik sorularında kesinlikle kişisel bilgilerini kullanmamalarını öneriyoruz" dedi.

GameX'e yoğun ilgi GameX 2011 Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı 120 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayarak bir rekora imza attı. GameX 2011 Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı, 120 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayarak bir rekora imza attı. Birbirinden eğlenceli oyunları oynama fırsatı bulan her yaştaki insanlar, ödüllü turnuvalara da katılarak keyifli saatler geçirdiler. Rönesans Fuarcılık Başkanı H.İsmet Göksel, dijital eğlence ve oyun sektöründe Türkiye’nin önemli bir rol üstlenmeye başladığını belirterek, “GameX 2011’e gösterilen ilginin büyüklüğü Türkiye’de bu alana yapılan yatırımın doğruluğuna işaret ediyor” diye konuştu.

Hard disk tarih oluyor Bilgisayarlarda bulunan hardisklerin yerlerinden çıkarak internet gezegeninin bulutlarına yükselerek sanal ortama aktarılması anlamına gelen "Bulut Bilişim" Türkiye'de hızla yayılıyor. Şu anda şirketlerin kullandığı bu yöntemin yangınlaşarak, kişisel kullanıma açılmasıyla bilgisayar hard disklerinin kısa zamanda tarihe karışması bekleniyor. Bilgisayar hardisklerini tarihe karıştıracak olan açık kaynak kod dünyasında pazar lideri olan Red Hat Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü George Debono bir takım inceleme ve araştırmalar yapmak üzere Türkiye'ye geldi. Debono, Türkiye'nin tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi bilişimde hızla gelişen bir ülke olduğunun altını çizerek, burada büyümeyi hedeflediklerini söyledi. Red Hat'ın özellikle Linux'ta açık kaynak kod dünyasında pazar lideri olduğunu hatırlatan Debono, "Dünyada kritik düzeyde hizmet veren sunucularda güvenlik, kararlılık, süreklilik, destek gibi konular ön plana çıktığında ilk akla gelen çözüm, on binlerce sunucuda çalışan Red Hat oluyor. Dünyada zaten tanınan bu şirketimizin Türkiye'de büyümesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Red Hat'ın Orta Doğu'daki pazarda yaptıklarını Türkiye'de de uygulayacaklarını belirten Debono, "Amacımız gelişmekte olan bulut bilişimi, Türkiye'de ihtiyacı olan her firmaya uygulamak. Şu anda finans şirketleri, bankalar gibi özel kuruluşlar zaten bulut bilişimi Red Hat'tan kullanıyor. Bunun daha da yaygınlaşmasını sağlayacağız" diye konuştu. Red Hat'in Türkiye Distirbitörü olan Prolink firmasının Genel Müdürü Ken Bradley de Türkiye'de Red Hat ile gittikleri hemen her yerde karşılaştıklarını belirterek, bu gelişimin artarak devam edeceğini söyledi. BULUT BİLİŞİM NASIL ÇALIŞIYOR? Yakın gelecekte bir standart haline gelecek Bulut bilişimi, İngilizce söylemiyle "Cloud Computing" en basit anlamıyla bilgisayarlarda bulundan hard disklerin yerlerinden çıkarak internet gezegeninin bulutlarına yükselerek sanal ortama aktarılması anlamına geliyor. Söz konusu sistem sayesinde, "Bilgisayarınızın hard diskinin boyutu ne kadardır?" soruları tarihe karışıyor. Bu sayede dünyanın neresinde olunursa, internet bulutuna dahil olmak suretiyle bilgisayar fiziksel olarak yanınızda olmadan yanınızdaymış gibi işlem yapmaya olanak sağlıyor. Açık kaynak kod dünyasında pazar lideri olan Red Hat'ın Türkçe karşılığı, "kırmızı şapka". Şirketin nasıl bu ismi aldığını anlatan Red Hat Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü George Debono, "1993 yılında şirket başka alanlarda faaliyet gösterirken, şirkette bir adam çalışıyormuş. Bu adam her gün işe kırmızı şapkasıyla gelirmiş. Ne zaman bir sorun olsa herkes 'kırmızı şapkalı adama gidin o çözer' dermiş.

9


biz de var覺z yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 10

10


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 11

SAĞLIK

EKMEKSİZ HAYATIN TADI YOK! Söz konusu diyet olunca akla ilk olarak ekmek yemeyi kesmek geliyor. Oysa ekmeğin kan şekerini dengelemek ve sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunmak gibi çok önemli 2 faydası var! Diyet yaparken ya da günlük beslenmede kalori kısıtlamasında bulunmak amacıyla, gerek kadınlar gerekse erkekler önce ekmek tüketmeyi kesiyor. Ancak ekmeğin vücuda 2 büyük faydası var: Birincisi kan şekerini dengeliyor, ikincisi ise sinir sistemi için çok gerekli olan vitaminlerin alımına katkıda bulunuyor.Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel, günlük beslenmesinden ekmeği çıkarmak isteyenlere bir kez daha düşünmelerini önererek, ekmek hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor:

şilerin posaya fazla ihtiyaçları olduğu için beyaz ekmek yerine diğerlerini tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.Yine kronik olarak kabızlık problemi olan kişilerin de posa ihtiyacı fazla olduğu için tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeleri bağırsak hareketleri açısından daha fazla yarar sağlayacaktır. Sadece aşırı kansızlık şikayeti olan kişilerin, demir emilimini olumsuz yönde etkileyeceği için kepekli ekmeği sürekli tüketmemeleri, dönüşümlü olarak beyaz ekmek de yemeleri daha doğru olacaktır.

Diyet yaparken hiç ekmek tüketmemek doğru mu?

Kişi günlük beslenmesinde hiç ekmek yemezse zayıflar mı? Bu sağlıklı bir zayıflama olur mu? Zayıflamada esas olan, günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden az olması. Aldığımız enerji az olduğunda vücut ihtiyacı olan enerjiyi vücuttaki yağları yakarak sağlıyor ve sonuçta da zayıflama gerçekleşiyor. Günlük beslenmemizde ekmeği hiç yemediğimizde alınan enerji bir miktar azaldığı için belli bir kilo kaybı sağlayacaktır, fakat bu kilo kaybı sağlıklı bir kilo kaybı olmayacaktır. Ekmeği tamamen yasakladığınız kişiler var mı?

Diyet yaparken veya sağlıklı bir beslenme düzeninde hiç ekmek yememek doğru bir beslenme alışkanlığı değil. Diyet yaparak kilo vermeyi hedefleyen kişi sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme planı uygulamalı. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin en önemli kurallarından biri de her besin grubundan belirli miktarlarda tüketilmesi. Zayıflamayı planlayan kişinin, beslenmesinden karbonhidrat grubunu (çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar) tamamen çıkardığı için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubuyla alarak sağlaması gerekiyor. Bu şekilde kan şekerinin den geli bir şekilde değişimi sağlanıyor ve şiddetli açlık duygusu yaşanmıyor. Ayrıca sinir sistemi için gerekli olan vitaminler ekmeklerle alınmış oluyor. Ekmek ne zaman faydalı, ne zaman zararlı? Ekmek, miktarı kişiye uygun olacak şekilde ve kaliteli cinsi tercih edildiğinde faydalı oluyor. Ekmeğin cinsi tam buğday, çavdar veya kepekli olmalı. Fakat gün içinde düzensiz ve kalitesiz gıda örüntüsü ile beslenen kişi için ekmek tüketimi bir de fazla miktarlarda olduğunda zararlı hale geliyor. Sağlıklı bir insan günde kaç dilim ekmek yemeli? Ekmek tüketiminin miktarı kişinin kilosuna, cinsiyetine veya çalışma temposuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Sağlıklı bir insanın her öğünde ortalama ikişer dilim ekmek tüketmesi fazla olmayacaktır. Gün içinde bir kişi en az 6-8 dilim tüketebilir. Beyaz ekmek günlük beslenmeden tamamen mi çıkarılmalı? Ekmek cinsi olarak sağlıklı ve düzenli bir beslenme de tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tüketimi çok daha ön planda olmalı. Özellikle kronik hastalığı (diyabet, tansiyon, kalp) olan ki

Zayıflamak adına ekmeği tamamen yasakladığımız kişiler kesinlikle yok. Fakat bazı sindirim sisteminde gelişen hastalık

Bebeklerin diş sağlığı annede başlıyor lar var ki onlardan biri de çölyak. Çölyakta unun yapısında bulunan gluten o kişinin sindirim sistemini olumsuz etkilediği için hiç tüketmemesi gerekiyor. Tabi bunun alternatifi olan glutensiz unla yapılmış veya mısır ekmekleri tercih edebilir. Hipoglisemide, diyabette ekmek yememek doğru mu? Hipoglisemide veya diyabette ekmeği tamamen tüketmemek doğru bir uygulama değil. Bu hastalıklarda kana hızlı karışan kan şekeri ritmini hızlı bozan basit karbonhidratları ( şeker, çikolata, pasta ) beslenmeden uzaklaştırmak gerekiyor. Tam tersi bu hastalıklarda kişi enerji ihtiyacını kompleks karbonhidratlardan sağlamalıdır ki onlardan biri de ekmektir. Fakat ekmeğin beyaz olanını değil kan şekerini daha yavaş yükselten tam buğday veya çavdar tarzı ekmekleri tercih etmeleri gerekiyor.

Çocukluk çağı çürükleri, ülkemizde yaygın olarak görülen ağız ve diş sağlığı sorunlarından biri. Bunu engellemenin yolu, annelerin önce kendi ağız ve diş sağlığını korumalarından geçiyor. Halk arasında "biberon çürüğü" olarak bilinen erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden korunmak için ebeveynlerin ağız diş sağlığına dikkat etmelerin gerektiğine işaret eden Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Doç. Dr. Şule Çıldır, annelere uyarılarda bulunuyor.

gibi tatlandırıcılar kattığını ve "biberon çürüğü" gelişimini hızlandırdığını söyleyen Doç. Dr. Şule Çıldır bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Uykudan önce biberonla verilen süt, uyku sırasında tükürük salgısı azaldığı için dişlerin üzerinde varolan çürük yapıcı bakterilerin asidik bir ortam oluşturmasına neden oluyor. Bu asitler dişlerde önce tebeşirimsi beyaz renkte lekeler, daha sonra da "biberon çürüğü" olarak tanımlanan sarı kahverengi renkte çürükler oluşmasına neden oluyor.Bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olması için bir yaşından itibaren gece boyunca bebeğinize anne sütü dahil süt, meyve suyu, bitki çayı gibi herhangi bir şey vermeyin, sadece su verin.”

Bebeğinizin sütüne bal, pekmez koymayın Biberon çürüğüne annelerin kendi ağız-diş sağlığına dikkat etmemelerinin yanı sıra yanlış beslenme alışkanlıkları da neden oluyor.Bazı ailelerin besleyici değerini artırmak ya da çocuğun sakinleşmesini kolaylaştırmak amacı ile süte bal, pekmez ya da şeker

11


biz de varız yeni_Layout 1 11.12.2011 14:47 Page 12

M Kedilerin sırrı ABD'li otomotiv üreticileri Dünya üzerindeki otomobil fabrikalarını dolaşıp yeni teknolojiler ve uygulama durumunu inceliyorlarmış. Japonya'da Mazda fabrikasının girişinde bir çok kafes ve içinde kedi olduğunu görüp ilgili mühendise sormuşlar. Japon mühendis şüöyle açıklamış: - Biz ürettiğimiz otomobillerdeki yalıtımı kontrol etmek için her 1000 otomobilden bir tanesinin içine bir kedi koyup kapılarını ve camlarını kapatıp akşam eve gideriz. Sabah geldiğimizde kedi havasızlıktan öldüyse yalıtımba bir problem yoktur, ama eğer kedi yaşıyorsa üretimde bir sorun olduğunu anlayıp tüm üretim kademelerini gözden geçiririz. Deyince ABD'li mühendisler hayran kalmışlar. Daha sonra Türkiye'deki fabrikaları gezerlerken TOFAŞ'ın girişinde benzeri kafesleri ve içindeki kedileri görmüşler. Teknolojiyi hemen öğrenip uyguladığı için TOFAŞ'a hayran kalmışlar. Yinede Türk mühendisten açıklama istemişler. Bizim mühendis anlatmaya başlamış: - Biz ürettiğimiz otomobillerdeki yalıtımı kontrol etmek için her 1000 otomobilden birisinin içine bir kedi koyup akşam eve gideriz. Sabah geldiğimizde kedi arabanın içinde ise bir sorun yoktur. Eğer kedi kaçtı ise üretimde bir sorun olabilir diye düşünürüz ama yinede üretime devam ederiz...

İ Z A H

Mühendis eşek Birgün amerikalının biri Türkiye'ye gezmeye gelmiş biyerde durmuş bide bakmış bizim köylüler ellerinde kazma kürek habire kazıyorlar sormuş -ne yapıyorsunuz siz böyle? köylü: -yol yapıyoruz demiş amerikalı bakmış en önde birde eşşek var merak etmiş yine sormuş: -peki o eşek neyapıyor öyle en önde? köylü: -o demiş buradaki yolları iyi bilir o önden yol gösteriyor biz peşine kazıyoruz amerikalı gülmüş: -pekii o eşek olmasaydı ne yapacaktınız? demiş köylü biraz düşündükten sonra: -o zaman amerikadan mühendis getirtirdik demiş

114.sayı  
114.sayı  

haberin en hızlısı

Advertisement