BOTA • E martë 19 qershor 2012

»

23

Shtypi spanjoll: Në çerekfinale, duke vuajtur e luajtur keq! Shtypi spanjoll nuk i ka kursyer kritikat për lojtarët e kombëtares pavarësisht se “furia e kuqe” ka kaluar në çerekfinale. Në komentet online të të gjithë gazetave të mëdha sportive është vënë në dukje paraqitje jo bindëse e skuadrës së Del Boskes. Gazeta “Marca” në titullin kryesor shkruan: “Kemi vuajtur si asnjëherë, por kemi fituar si gjithnjë”. Nga ana tjetër gazeta “AS” komenton: “Në çerekfinale duke vuajtur”, ndërsa “Mundo Deportivo” thekson: “Spanja në çerekfinale me vuajtje dhe duke luajtur keq”. Nga gazetat politike “Mundo” komenton: “Spanja e futbollit kalon me zemër”, ndërsa “El Pais” shkruan: “Navas i jep fund vuajtjeve”

Shtypi kroat: U mundëm nga një gol jashtë loje Sakaq shtypi kroat ka sulmuar ashpër gjyqtarin e ndeshjes, gjermanin Volfgang Shtark për eliminimin e skuadrës së tyre nga evropiani. Gazeta “Jutarnji list” komenton: “Furitë e kuqe i gëzohen fitores, gjyqtari Shtark nxjerr Kroacinë nga Evropiani”, ndërkohë gazeta tjetër “Vecernji list” thekson: “Spanja i gëzohet një fitore me gol në pozicion jashtë loje.”

Spanja nuk toleron, fiton dhe e mbyll e para në grup

B

iskota! Biskota! Biskota! Tre ditë biskota të italianëve, por që nga mbrëmë “axurrët” duhet të paktën t’i thonë faleminderit Spanjës, që ashtu siç ka premtuar ka luajtur drejt pa bërë asnjë kompromis. Të besuarit e Del Boskes kanë vuajtur deri në fund, por kanë fituar dhe e kanë mbyllur grupin në vendin e parë. Këtë herë ka mjaftuar një gol i realizuar nga Jezus Navas i futur në pjesën e dytë për t’i dhënë tri pikët Spanjës që ka fituar duke i bërë nder vetes dhe në një farë mënyre dhe Italisë, ndërkohë që Kroacia e

Italia ka mundur të sigurojë kualifikimin për në fazën çerekfinale të Euro 2012-ës. “Axurrët” kanë mundur të fitojnë me rezultatin 2 : 0 kundër Irlandës, por ky kualifikim ka ardhur edhe si pasojë e humbjes së Kroacisë. Padyshim “axurrët” duhet të falënderojnë Spanjën, e cila ka bërë që viti 2004 të mos përsëritet. Askush nuk e ka harruar që në këtë vit Danimarka dhe Suedia e kanë nxjerr ndeshjen në barazim 2 : 2 për të lënë Italinë jashtë Evropianit. Këtë herë ka qenë e njëjta situatë, por Spanja i ka bërë një dhuratë italianëve duke fituar me rezultatin 1 : 0 kundër kroatëve. Kombëtarja italiane ndonëse ka mundur të fitojë me qetësi, ka pritur me ankth disa minuta që të mbaronte takimi SpanjëKroaci, sepse në rast se kroatët do të mundin të barazonin, skuadra e drejtuar nga Çezare Prandeli do ta shihte veten jashtë. Për sa i përket takimit kundër Irlandës, Italia ka vuajtur disi, po gjithsesi ka mundur të fitojë me një gol të Kasanos në fundin e pjesës së parë dhe

Sllaven Biliçit e ka mbyllur në grupe aventurën në këtë kampionat evropian. Kroatët kanë ikur nga ky evropian me kokën lart. Ata e kanë bërë Spanjën të djersijë shumë, madje, kanë qenë kroatët që kanë pasur rastet më të pastra për të shënuar, ku përmendet rasti i minutës së 59-të kur Rakitiç i vetëm me Kasijasin nuk ka mundur të shënojë. Ndeshja Ndeshja në fakt është pritur me shumë interes, për vetë kombinimet e mundshme që mund të linin jashtë evropianit vetë Spanjën kampione të

botës dhe Evropës në fuqi. Apo Italinë katër herë kampione të botës. Del Boske e ka nisur takimin me Fernando Torresin titullar, ndërkohë që Biliç i ka besuar Manxhukiçit. Pjesa e parë është e gjithë nën diktatin spanjoll, tetë gjuajtje në portë kundrejt dy të kroatëve, 68% të zotërimit të topit. Por në fund të 45 minutave të parë gjithçka ka qenë e barabartë pa gola. Pjesa e dytë ka sjellë shumë më tepër emocione, kjo për vetë faktin se avantazhi i Italisë në ndeshjen tjetër në grup përballë Irlandës e linte Spanjën në vendin e dytë ndërsa Kroacinë jashtë. Pas një

fillimi të qetë me spanjollët nën kontrollin e topit është Rakitiç, mesfushori kroat i Seviljes që ka rastin më të pastër të ndeshjes kur i vetëm me Kasijasin nuk arrin të shënojë (59’) pas një asisti të shkëlqyer të Luka Modriçit. Tashmë frika fillon të ndjehet te të dyja skuadrat, pasi një gol i kroatëve nxjerr jashtë evropianit kampionët në fuqi, ndërsa rezultati 0:0 lë jashtë kroatët. Del Boske bën lëvizjet e tij, teksa dhe Biliç përforcon sulmin duke hedhur në fushë edhe Jelaviçin e Eduardon. Është një Kroacia e gjitha sulmuese, por që i kushton jo pak. Asi nën mëngë i Del Boskes,

Kualifikim mes drithërimash për Italinë

Biliç e mbyll me Kroacinë: “Kemi luajtur një ndeshje heroike” Për Sllaven Biliç, trajnerin e Kroacisë ndeshja ndaj Spanjës ka qenë e fundit në krye të ballkanasve, pasi ai do të largohet nga drejtimi i kombëtares. Pas ndeshjes Biliç është shprehur: “I kam përgëzuar lojtarët. Nuk preferoj të flas për fitues moral apo të tilla gjëra, por di të them se kemi luajtur një ndeshje heroike. Kemi qenë agresivë në mbrojtje në pritje të shansit tonë që isha i bindur se do të na vinte. Sigurisht që jo 5 apo 6, por një të artë, që na erdhi. Nëse do të kishim shënuar do ishim ne në çerekfinale. Penalltia? Dua ta shoh mirë rastin e Manxhukiçit, por ky është thjesht një ngushëllim dhe kaq. Sa për objektivat nuk e fsheh se erdhëm në këtë evropian për ta fituar, por nuk mundëm. Megjithatë jam krenar për këtë gjeneratë, që jo vetëm nuk e ka mbyllur me kaq, por do të rritet në të ardhmen. Ata do të arrijnë pikun e tyre një ditë.”

Jezus Navas i futur në pjesën e dytë në vend të Torresit do të shënojë golin që do të kthejë Spanjën në vendin e parë në grup. Pas një kundërsulmi tipin, Fabregs nxjerr në pozicion shënimi Iniestën, i cili pason për Navasin, i cili me portën e boshatisur nuk e ka të vështirë të shtyjë topin në rrjetë, duke kaluar Spanjën në avantazh. Megjithatë për Kroacinë nuk ka përfunduar. Për Biliçin ka ende

7 minuta kohë për të shënuar golin e barazimit që do t’i jepte kualifikimin, megjithatë deri në fund nuk ndodh asgjë. Spanja kampione e Evropës në fuqi fiton, mbyll çdo diskutim para ndeshjes për një “pazar” me Kroacinë, duke e çuar këtë të fundit në shtëpi. “Furia e kuqe” e mbyll e para në grup dhe sot do të presë rivalin e saj në çerekfinale, një ndërmjet Anglisë, Francës ose Ukrainës.

një gol të Mario Balotelit në fund të takimit. Prandeli në këtë takim është rikthyer tek skema 4-4-2, duke lënë jashtë Balotelin për të luajtur me Kasanon dhe Di Natalen. Gjithashtu, edhe Maxhio e Xhakerini nuk kanë luajtur në këtë sfidë, për t’i lënë vendin Balzaretit dhe Abates. Për sa i përket Irlandës, trajneri italian Trapatoni i ka besuar në këtë sfidë Kin dhe Doyle. Pjesa e parë ka nisur me një ritëm të lartë, ku italianët kanë marrë menjëherë kontrollin e lojës. Ndonëse “axurrët” kanë dominuar në fushë, në 25 minutat e para asnjë skuadër nuk ka bërë asnjë gjuajtje drejt portës. I pari që ka provuar për italianët ka qenë Di Natale, por tentativa e tij është ndalur në vijën fatale të portës nga O’Shi. Kërcënimin e parë të vërtet Italia e ka dhënë në minutën e 34-të me një gjuajtje të Kasanos, e cila është devijuar nga portieri Given. Një minutë më vonë Pirlo ka krosuar nga goditja e këndit dhe Kasano me kokë ka arritur ta kalojë vijën e bardhë të portës, 1:0. Në dhjetë minuta e

mbetura Italia ka sulmuar, por rezultati i pjesës së parë nuk ka ndryshuar. Pjesa e dytë nuk ka nisur mirë për italianët, të cilët përveç se kanë lëshuar terren, kanë humbur edhe Kielinin, i cili është dëmtuar në minutën e 57-të. Në vendin e tij është futur Bonuçi. Irlanda nuk është dorëzuar, përkundrazi me aktivizimin e Long, Valter dhe Koks është bërë e frikshme. Nga ana tjetër Prandeli ka hedhur në fushë Diamantin në vendin e Kasanos dhe Balotelin në vendin e Di Natales. Në momentin më të mirë, Irlanda është tradhtuar nga Andreus, i cili pesë minuta nga fundi i takimit ka lënë fushën me karton e dytë të verdhë. Nga ana tjetër Italia ka gjetur golin e dytë. Në minutën e 90-të, Pirlo ka krosuar nga goditja e këndit, topi ka shkruar tek Baloteli, i cili me një kthesë në ajër e ka dërguar topin në rrjet. Ndonëse takimi ka përfunduar me rezultatin 2 : 0, Italia ka pritur edhe dy minuta deri sa ka mësuar që në krahun tjetër ka fituar Spanja për të nisur festën për kualifikim ka çerekfinale.

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.