17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity - raport ewaluacyjny

Page 1

Raport 2020 uwzględniający porównanie z latami 2019 i 2018


Wielki sukces 17.MDAG – wbrew pandemii W tegorocznym Festiwalu uczestniczyło ponad 170 000 osób! To absolutny rekord w historii polskich festiwali filmowych, który czyni nas największym festiwalem filmowym w naszym kraju. W tym roku festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity podzielony został na trzy wyjątkowe części. Pierwszą była część kinowa, która rozpoczęła się 4 września i zgromadziła ponad 65 000 widzów w siedmiu miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Następnie od 19 września do 4 października ponad 100 filmów z programu Festiwalu zostało zaprezentowane na stronie festiwalu mdag.pl w ramach części online Festiwalu. Ostatnia, trzecia część Festiwalu to projekt „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. W dniach 9-30 października widzowie mogli bezpłatnie oglądać wybrane filmy z programu Festiwalu (także w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla osób z wadami słuchu) oraz uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach z ekspertami.


Wielki sukces 17.MDAG – wbrew pandemii Od początku istnienia Festiwalu skutecznie kreujemy w Polsce modę na filmy dokumentalne. Teraz udało nam się zbudować największą w Polsce wspólnotę widzów i twórców oraz stworzyć nowy paradygmat festiwali filmowych. Cechuje nas interdyscyplinarność – oferujemy widzom nie tylko wybitne kino dokumentalne, ale także udział w wydarzeniach towarzyszącym pokazom/emisjom filmów, jak Q&A z twórcami/bohaterami, warsztaty, spotkania ekspertami czy wydarzenia muzyczne (wszystko zarówno offline, jak i online). Dzięki współpracy z licznymi partnerami poszerzamy konsekwentnie naszą widownię, a wraz z NGOsami działamy w imię wyższych celów społecznych. Dzięki patronatom prestiżowych mediów informacje o Festiwalu docierają do nowych odbiorców. Tym samym ewoluujemy ku coraz bardziej zdywersyfikowanej widowni. W tym roku, dzięki części online, zasięg Festiwalu objął dosłownie cały kraj!


PARTNERZY I PATRONI MEDIALNI

4


FESTIWAL W KINACH WARSZAWA 4-13 września 2020 Kinoteka + Luna + Iluzjon + Muranów + Atlantic WROCŁAW 4-13 września 2020 Dolnośląskie Centrum Filmowe GDYNIA 9-18 września 2020 Gdyńskie Centrum Filmowe KATOWICE 4-13 września 2020 Kosmos + Światowid + Kinoteatr Rialto POZNAŃ – od tego roku! 4-13 września 2020 Kino Muza LUBLIN 7-13 września 2020 Centrum Spotkania Kultur BYDGOSZCZ 5-13 września 2020 Kino Orzeł Kino Pomorzanin

WEEKEND Z MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY 11-13 września 2020 21 miast w całej Polsce: Kino Pod Baranami (Kraków), Charlie (Łódź), Kino Centrum w CSW (Toruń), Kino Forum (Białystok), OKF Iluzja (Częstochowa), Światowid (Elbląg), Kino Żeglarz (Jastarnia), Kino Kameralne (Gdańsk), Kino Muza (Lublin), Stacja Falenica (Falenica), Kino Awangarda (Olsztyn), WDK (Rzeszów), Kadr (Dąbrowa Górnicza), Kino 60 Krzeseł (Gorzów Wielkopolski), Kino Wolność (Grodzisk Mazowiecki), Oskard (Konin), Janosik (Żywiec), Apollo (Wałbrzych), Piast (Legnica), LOT (Jelenia Góra), GOK (Działdowa Kłoda)

5


SPIS TREŚCI 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20.

Rekord frekwencyjny - s.7 Wyniki oglądalności -s.8 Powrót widzów do kin - s.10 Polskie filmy docenione przez widzów i jurorów - s.19 Filmowe hity - s.21 Filmowe hity bez barier - s. 27 Zaproszeni goście - s. 29 Opinie twórców i jurorów - s.36 Gale wręczenia nagród - s.39 Lista przyznanych nagród - s.44 Nowa statuetka - s.48 Wydarzenia towarzyszące - s.49 Lista organizacji zaangażowanych w organizację wydarzeń i warsztatów - s.63 Koncerty i imprezy muzyczne - s.66 Raport medialny - s.68 Identyfikacja wizualna - s.91 Badanie publiczności - s.100 Porównanie badań publiczności 2019 i 2020 r. - s.129 Podsumowanie: Rozwój festiwalu w latach 2016-2020 - s.132 Kontakt - s.134

6


REKORD FREKWENCYJNY Ponad 170 700 osób uczestniczyło w tegorocznym festiwalu! To rezultat bez precedensu, który czyni nas największym festiwalem filmowym w historii Polski. Skupiliśmy największą w Polsce wspólnotę widzów i twórców, a za sprawą hybrydowej edycji stworzyliśmy całkiem nowy paradygmat festiwali filmowych. Ten rok był szczególny, ale mimo oczywistych trudności udało nam się wypracować formułę, dzięki której filmy festiwalowe trafiły do jeszcze większej grupy odbiorców, na dodatek w całym kraju. Udało nam się uzyskać niemal 84% wzrost liczby widzów w stosunku do roku ubiegłego! Ponad 65 000 osób wybrało się na seanse filmowe i wydarzenia towarzyszące pokazom do kin w siedmiu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Ponad 105 400 widzów obejrzało filmy online (ponad 62 000 e-biletów na filmy online pomnożonych przez współczynnik 1,7).

7


WYNIKI OGLĄDALNOŚCI Z czułości do świata – to hasło przewodnie 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W programie widzowie znaleźli filmy nawiązujące do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Co roku stawiamy na różnorodność tematów, dlatego i teraz nie zabrakło tytułów o polityce, społeczeństwie, psychologii, nauce, sporcie, sztuce, architekturze i modzie. Suma biletów sprzedanych/wydanych na festiwalu w 2020 roku to ponad 122 500 (kinowych oraz na festiwal online). To 38,5% wzrost w stosunku do 2019 r. i aż 112% wzrost w stosunku do wyniku sprzed zaledwie dwóch lat!

8


WYNIKI OGLĄDALNOŚCI - MIASTA W tym roku do festiwalowych miast dołączył Poznań, co sprawia, że Millennium Docs Against Gravity obejmuje stacjonarnie już aż siedem miast! Mimo, że zgodnie z wymogami sanitarnymi dostępnych było jedynie 50% foteli kinowych, w żadnym z miast festiwalowych ilość sprzedanych biletów nie spadła powyżej 45% w stosunku do roku ubiegłego, więc możemy uznać że tak czy siak zaliczyliśmy wzrost (biorąc pod uwagę okoliczności). Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że na przestrzeni pandemii widzowie odzwyczaili się od chodzenia do kina. Nasza festiwal był de facto pierwszym tak dużym wydarzeniem, który przyciągnął ich z powrotem przed duży ekran. Bardzo chwalimy sobie współpracę z kinami we wszystkich miastach, gdzie respektowany był surowy reżim sanitarny, a widzowie bezproblemowo się do niego dostosowywali. Poniżej sumy sprzedanych biletów w poszczególnych miastach: Warszawa – 31 212 Wrocław – 7 695 Gdynia – 5 708 Katowice – 2 455 Poznań – 3 953 Lublin - 647 Bydgoszcz – 1 432 11-13 września 2020 r. odbył się także Weekend z Festiwalem – w 21 miastach w całej Polsce wybrane filmy z programu Festiwalu obejrzało 1578 widzów.

9


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Warszawa, Iluzjon

Warszawa, Muranów

10


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Warszawa, Kinoteka

Warszawa, Iluzjon

11


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Warszawa, Kinoteka

Warszawa, Kinoteka

12


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe

13


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe

14


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

15


POWRÓT WIDZÓW DO KIN

Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

16


POWRÓT WIDZÓW DO KIN…

Lublin, Centrum Spotkania Kultur

Katowice, kino Kosmos

17


… ORAZ POZYSKANIE NOWEJ WIDOWNI

Lucek, Warszawa Śródmieście

Eliza Kubarska, reżyserka „Ściany cieni” na premierę swojego filmu zaprosiła synka Kaia

18


POLSKIE FILMY DOCENIONE PRZEZ WIDZÓW I JURORÓW Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się doskonałe filmy polskie, często biorące udział w Konkursie Głównym. W tym roku postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na niezwykłą jakość kina polskiego i zorganizować po raz pierwszy w historii festiwalu Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych. Do konkursu zakwalifikowano 11 tytułów, które obejrzało łącznie niemal 11 000 widzów. Należy tu także dodać, że pierwsza piątka najpopularniejszych filmów kinowej części festiwalu to aż cztery filmy polskie („Quebonafide: Romantic Psycho Film”, „Ściana cieni”, „Skandal. Ewenement Molesty” i „Lekcja miłości”) oraz jedna koprodukcja czesko-słowacko-polska, który opowiada o Polsce („Jak Bóg szukał Karela”). Z kolei wśród filmów dostępnych online najczęściej oglądane były„Jak Bóg szukał Karela” i „Między nami”. Świadczy to zarówno o ogromnym popycie na polskie kino dokumentalne, jak i o niezawodnym poziomie, który ono reprezentuje.

„Lekcja miłości”

„Skandal. Ewenement Molesty”

19


POLSKIE FILMY DOCENIONE PRZEZ WIDZÓW I JURORÓW Twórcy konkurowali o dwie nagrody: Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego (3000 euro), która powędrowała do Doroty Proby za „Między nami”, oraz Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim (3000 euro lub zestaw świadczeń od studia postprodukcyjnego), którą otrzymali Mikołaj i Aldona Pokromscy za produkcję „Wieloryba z Lorino” (reż. Maciej Cuske). Filmy oceniało międzynarodowe jury, złożone z twórców oraz przedstawicieli branży filmowej: Marka Hovorki (dyrektor Jihlava International Documentary Film Festival), Joanny Kos-Krauze, Pawła Łozińskiego i Brigid O'Shea (współzałożycielka The Documentary Association of Europe oraz współpracowniczka Festiwalu DOK Leipzig).

Dorota Proba otrzymuje statuetkę z rąk jurora Pawła Łozińskiego

Współtwórcy filmu „Wieloryb z Lorino”

20


FILMOWE HITY Tegoroczne hasło festiwalu to „Z czułości do świata” - inspirująca mowa noblowska Olgi Tokarczuk (jurorki MDAG w 2014 r.) doskonale opisuje to, czym festiwal się zajmuje od 17 już lat. Zależy nam na zrozumieniu świata, w którym żyjemy, skrócenie dystansu do ludzi mieszkających tysiące kilometrów od nas, empatię wobec ich problemów i poczucie, że jesteśmy jednością na naszej planecie.

„Kobieta”

Łącznie pokazaliśmy 164 filmy– 149 wyświetlono w kinach, zaś 111 było dostępnych online. Zdecydowana większość z nich miała na festiwalu polską premierę. W tym roku wyjątkowe, odważne bohaterki pojawiły się w niezliczonej ilości tytułów opowiadających o życiu kobiet. Od „La Mami” Laury Herrero Garvin, pokazującego życie tancerek z baru w Mexico City, przez „Dla Samy” (reż. Waad Al-Khateab i Edward Watts) i „Jaskinię” (reż. Feras Fayyad), które obrazują bohaterki walczące o życie swoje i innych w Syrii, aż po „Grubaski na front” (reż. Louise Unmack Kjeldsen i Louise Detlefsen), czyli historię czterech skandynawskich aktywistek ciałopozytywności, oraz „Lekcję miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja) – historię 69-letniej Joli, ktora rozpoczyna życie na nowo. Szerokie i wielowymiarowe spojrzenie na życie kobiet w różnych miejscach świata oferuje też duet Anastazja Mikowa i Yann Arthus-Bertrand w filmie „Kobieta”.

„Grubaski na front”

21


FILMOWE HITY MISTRZOWIE

W ramach 17.MDAG zaprezentowaliśmy przegląd twórczości Huberta Saupera - zwycięzcy naszego festiwalu z 2014 roku („Jesteśmy waszymi przyjaciółmi”). Jego najnowsze dzieło – nagrodzone w Sundance „Epicentrum” – to wędrówka po Hawanie w poszukiwaniu śladów utopijnego projektu równego społeczeństwa. Sauper odwiedził Warszawę i udzielił m.in. wykładu mistrzowskiego. Werner Herzog podąża dla odmiany śladami swojego przyjaciela, wybitnego angielskiego podróżnika i pisarza – Bruce’a Chatwina – w filmie „Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”. Na festiwalu nie mogło także zabraknąć stałego bywalca Siergieja Łoźnicy – w tym roku pojawił się u nas wirtualnie oraz na dużym ekranie z filmem „Pogrzeb Stalina”. Dzięki wyszukanym przez reżysera archiwom mogliśmy przyjrzeć się niekończącym się uroczystościom pogrzebowym jednego z największych zbrodniarzy w historii. Widzowie można było także obejrzeć najnowsze dzieło twórcy filmów „Nakarmimy świat” (2005) i „Alfabet” (2013) – Erwina Wagenhofera. „(…) ale piękne” opowiada inspirującą historię o przekraczaniu własnych ograniczeń i wyznaczaniu sobie pozornie niemożliwych do osiągnięcia celów, ukazując m.in..niepiśmienne mieszkanki Indii, które montują kolektory słoneczne, dzięki czemu zmieniają życie mieszkańców swoich wiosek.

„Epicentrum”

„Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”

22


FILMOWE HITY NAJWIĘKSZE NAZWISKA ŚWIATA SZTUKI Atwood, Capote, Friedkin, Tarantino, Tarkowski, Forman, Newton – to jedynie kilka nazwisk artystów, o których opowiadały filmy poświęcone sztuce podczas tegorocznej edycji festiwalu. W „Margaret Atwood. Słowo to siła” Nancy Lang i Petera Raymonta podążamy za wybitną „Margaret Atwood. Słowo to siła” kanadyjską pisarką, autorką „Opowieści podręcznej”. „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy” Ebsa Burnougha jest z kolei opowieścią o autorze „Śniadania u Tiffany’ego” czy „Z zimną krwią”, który lubił powtarzać, że prawda nie powinna zniszczyć dobrej historii. Głos w sprawie swojego własnego kultowego dzieła zabrał za to kultowy reżyser William Friedkin w filmie „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina” Alexandre’a O. Philippe’a przedstawi kulisy powstania tytułu, który na zawsze zmienił oblicze horroru. Dodatkowo nasi widzowie mogli zobaczyć „Egzorcystę” na dużym ekranie w ramach specjalnego pokazu w Warszawie. Współczesne kino wyglądałoby zupełnie inaczej także bez filmów Quentina Tarantino. Dokładnej analizy jego twórczości, bogatej w interesujące historie i szczegóły, podjęli się eksperci oraz współpracownicy twórcy „Pulp Fiction” w filmie „Tarantino: bękart kina” Tary Wood. Hołdem dla twórcy „Stalkera” będzie za to film stworzony przez jego syna – „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” (reż. Andriej A. Tarkowski). Jedyną osobą wypowiadająca się w tej niezwykłej opowieści jest właśnie Tarkowski Senior. Z kolei „Forman vs. „Tarantino: bękart kina” Forman” (reż. Helena Třeštíková, Jakub Hejna) to wielowymiarowy, szczery i pełen wdzięku portret słynnego czeskiego reżysera (niekoniecznie w pozytywnym świetle).Zaś „Helmut Newton. Piękno i bestia” (reż. Gero von Boehm) przedstawia życie, twórczość i dziedzictwo kontrowersyjnego geniusza fotografii.

23


FILMOWE HITY KLIMAT NA ZMIANY W ramach naszej wieloletniej sekcji filmów o tematyce ekologicznej zaprezentowaliśmy m.in. zjawiskową i trzymającą w napięciu niczym rasowy thriller „Zatokę cieni” Richarda Ladkaniego , który ujawnia dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się populacja totoaba – ryby żyjącej w Zatoce Meksykańskiej i zwanej „kokainą z morza”, bo jej nielegalnymi połowami zajmuję się mafia. Producentem filmu jest Leonardo DiCaprio. Kolejne hollywoodzkie nazwisko na naszym festiwalu to Ron Howard – reżyser oscarowego „Pięknego umysłu” tym razem wyruszył do kalifornijskiego miasteczka Paradise, które spłonęło w wyniku najtragiczniejszego w historii pożaru. Film „Odbudować Paradise” miał u nas europejską premierę! Hitem sekcji oraz laureatem Green Warsaw Award okazał się film „Ośmiornica, nauczycielka życia” (reż. Pippa Erlich, James Reed), w którym razem z bohaterem podglądamy fascynujące życie ośmiornicy wtajemniczającej nas w zasady rządzące morskim światem, gdzie człowiek jest jedynie gościem.

„Odbudować Paradise”

„Ośmiornica, nauczycielka życia”

24


FILMOWE HITY PRAWA CZŁOWIEKA I PRAWA RYNKU Millennium Docs Against Gravity ma wpisane w DNA poruszanie tematów trudnych, acz niezmiernie istotnych w zbiorowej dyskusji. W tym roku jednym z najbardziej porażających filmów był z pewnością „Witamy w Czeczenii” Davida France’a (Nagroda Amnesty International Polska oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni), ujawniający prześladowania osób LGBTQ+, które są ostatecznie zmuszane do ucieczki z ojczyzny w obawie o własne życie. Prócz tego filmu podczas festiwalu można było także obejrzeć wcześniejsze dzieło reżysera – nominowane do Oscara „Jak przetrwać zarazę” o aktywistach nagłaśniających epidemię AIDS na przełomie lat 80. i 90. Z France’em widzowie 17.MDAG mogli porozmawiać wirtualnie, natomiast osobiście mogli zadać pytania innej ważnej postaci – duńskiemu fotografowi Janowi Grarupowi. O jego niezwykłym życiu opowiada film „Fotograf wojny” (reż. Boris Benjamin Bertram). Grarup, świadek ludobójstwa w Rwandzie oraz wielu innych masowych tragedii, poprowadził w Warszawie wykład mistrzowski.

„Witamy w Czeczenii”

„Fotograf wojny”

25


FILMOWE HITY PRAWA CZŁOWIEKA I PRAWA RYNKU Na terenach wojennych toczy się akcja filmu, który otrzymał w tym roku najważniejszą nagrodę na festiwalu – Nagrodę Banku Millennium (a także Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia i Bydgoszcz ART.DOC Award). „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Tsylik to przejmująca opowieść o rodzinie mieszkającej na linii frontu w Donbasie na Ukrainie,dla której kręcenie filmów okazuje się uzdrawiającą terapią.

„Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”

Wojny są najczęściej wypadkową okrutnej gry interesów, a brutalne mechanizmy rządzące prawami rynku wyjaśnia „Kapitał w XXI wieku” (reż. Justin Pemberton), oparty na głośnej książce francuskiego ekonomisty Thomasa Piketty’ego . Film zamykał pierwszą trójkę najpopularniejszych filmów festiwalu online! Top Ten zamykał natomiast „iHuman” (reż. Tonje Hessen Schei), który za sprawą pogłębionych rozmów z wybitnymi pionierami w dziedzinie nowych technologii wprawia nas w zadumę nad sytuacją człowieka w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji w otaczającym nas świecie.

„Kapitał w XXI wieku”

26


FILMOWE HITY BEZ BARIER AUDIODESKRYPCJA Podczas 17.MDAG największe hity tegorocznego programu mogły zobaczyć także osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. To już drugi rok, kiedy dzięki wsparciu Banku Millennium (mecenasem festiwalu już od 15 lat) i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy z programu były dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultura bez Barier, odpowiedzialną za przygotowanie tegorocznych pokazów, festiwal zaprezentował starannie wybrane i zróżnicowane tematycznie i stylistycznie cztery tytuły: „Dla Samy”, „iHuman” „Grubaski na front” oraz „Ściana cieni”. Pokazy filmów z audiodeskrypcją odbyły się w najlepszych godzinach, oferując dostęp do nich jak najszerszej grupie widzów. Tym samym festiwal każdemu stwarza możliwość współuczestniczenia i współprzeżywania seansów filmowych. W tym roku pokazy z audiodeskrypcją odbyły się po raz pierwszy także w wersji online, dzięki czemu mogli w nich uczestniczyć widzowie z całego kraju!

„Dla Samy”

„Ściana cieni”

27


FILMOWE HITY BEZ BARIER AUDIODESKRYPCJA Filmy, które były dostępne online, to wymienione wcześniej cztery filmy tegoroczne oraz dodatkowo cztery filmy z poprzednich edycji Festiwalu: „Kraina miodu”, „My Generation”, „Stroiciel Himalajów” i „Książę i Dybuk”.

„Stroiciel Himalajów”

„Kraina miodu”

28


ZAPROSZENI GOŚCIE Pandemia ograniczyła w tym roku ilość gości obecnych na Festiwalu fizycznie, ale i tak festiwalowe miasta odwiedziło 33 twórców i bohaterów filmowych. Łącznie odbyło się aż 97 spotkań Q&A z 79 twórcami/bohaterami filmów - można się było bowiem z nimi spotkać także online (w kinie lub przed komputerem). Wykładów mistrzowskich udzielili Hubert Sauper (reżyser filmu „Epicentrum”) oraz Jan Grarup (bohater filmu „Fotograf wojny”). Odbyły się także liczne Q&A z nimi, podczas których widzowie mogli zapytać ich m.in. o przemyślenia nt. najbiedniejszych krajów w świata, w których mieli okazję przebywać.

Powyżej Hubert Sauper po prawej Jan Grarup

przepytywany

przez

Tomasza

Kolankiewicza,

29


ZAPROSZENI GOŚCIE Z widzami spotkał się także Filip Remunda (jeden z reżyserów filmu „Jak Bóg szukał Karela”), który opowiadał o zaskakujących kulisach powstawania filmu oraz o tym, jak polski katolicyzm wygląda z perspektywy Czecha. Eliza Kubarska zaprosił na premierę swojego filmu „Ściana cieni” sporą część ekipy, którzy także opowiadali o przygodach związanych z robieniem filmu. Obecny był m.in. himalaista Marcin Tomaszewski, jeden z bohaterów filmu. Swoją obecnością zaszczycili Festiwal także Marcin Borchardt i Elżbieta Dzikowska - reżyser i bohaterka filmu „Tony Halik”.

Filip Remunda („Jak Bóg szukał Karela”)

Elżbieta Dzikowska

30


ZAPROSZENI GOŚCIE O tym, jak to jest być grubą (tak, nie bójmy się użyć tego słowa!) opowiadała Helene Thyrsted, jedna z bohaterek filmu „Grubaski na front”. Prawdziwą gratką dla widzów były także spotkania z bohaterem filmu „Analogowy wizjoner” - Dr Florian „Doc” Kaps to człowiek, który uratował przed upadkiem ostatnią fabrykę Polaroida. W Warszawie towarzyszył mu reżyser Jens Meurer .

Dr Florian „Doc” Kaps, czyli Analogowy Wizjoner we własnej osobie

Helene Thyrsted („Grubaski na front”)

31


ZAPROSZENI GOŚCIE Serca publiczności skradła Jolanta Janus, główna bohaterka filmu „Lekcja miłości”, która odbyła swoiste tour de Pologne po festiwalowych miastach wraz z pozostałymi bohaterami filmu: panem Wojtkiem i Lodzią, oraz reżyserkami: Kasią Mateją i Małgorzatą Goliszewską, a także producentką Anną Stylińską. Fani hip-hopu stawiali się gromadnie na pokazach filmu „Skandal. Ewenement Molesty” i spotkaniach z bohaterami: Vieniem i Włodim oraz reżyserem Bartkiem Paduchem.

Vienio i Włodi, czyli kultowy skład Molesty Ewenement Największa gwiazda tegorocznego festiwalu – bohaterka filmu „Lekcja miłości” Jolanta Janus, czyli Pani Jola. Po prostu.

32


ZAPROSZENI GOŚCIE

Może tego nie da się wyreżyserować, ale da się sfotografować – na zdjęciu reżyserzy filmu o Krystianie Lupie: Dorota Wardęszkiewicz i Piotr Stasik

David France, reżyser filmu „Witamy w Czeczenii” w ogniu pytań Karola Piekarczyka, dyrektora artystycznego Festiwalu

33


ZAPROSZENI GOŚCIE

Artur Liebhart w towarzystwie Moniki Braid i Elizy Kubarskiej, producentki i reżyserki filmu „Ściana cieni”

Turner Ross i Bill Ross IV, znani jako Bracia Ross – twórcy filmu „Czerwony nos, puste kieszenie”, który przysporzył sobie zagorzałych fanów na Festiwalu

34


ZAPROSZENI GOŚCIE

Moritz Schulz, reżyser filmu „Wakacje z bronią”

Lauren Greenfield, fotografka i reżyserka, autorka wstrząsającego filmu „Ważniejsza od królów” o Imeldzie Marcos

35


OPINIE TWÓRCÓW I JURORÓW „To była ogromna przyjemność, i osobiście bardzo wiele dla mnie znaczy, że zostałem wybrany do udziału w MDAG. Dziękuję za włączenie do programu filmu „Witamy w Czeczenii”, oraz za okazanie mu tyle miłości. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co udało wam się osiągnąć z MDAG. Jeśli chodzi o frekwencję, liczby są powalające – najwyższe na świecie! To niesamowite. (…) Jestem zaszczycony, że dano mi możliwość zaprezentowania u was mojego filmu oraz że przykuł on uwagę waszej zaangażowanej widowni. To jest mój dotychczasowy highlight roku.” - David France, reżyser filmów „Witamy w Czeczenii” oraz „Jak przetrwać zarazę” -

„Ten festiwal to rzecz niezwykła. Ostatnio na jakimś spotkaniu usłyszałam, że nie mamy się czym chwalić za granicą, jeśli chodzi o festiwale. Absolutnie wypowiadam wojnę takiemu myśleniu! (...) To jest poziom światowy, nie wiem czym się różni od takich festiwali, jak na przykład IDFA. (…) Jestem waszą psychofanką.” - Joanna Kos-Krauze, jurorka w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych

36


OPINIE TWÓRCÓW I JURORÓW „Wypełniacie festiwal takim oddaniem i energią, że czuliśmy się wspaniale przyjęci, i bardzo cieszyliśmy się, że tam jesteśmy. Róbcie dalej swoje i pozostańcie tacy, jacy jesteście – także w tych dziwnych czasach COVIDu.” - Elsa Kremser i Levon Peter, reżyserzy filmu „Kosmiczne psy”

„Udało się oglądać w kinie najlepsze dokumenty ze świata! Dyskusje, premiery, świetna atmosfera, doskonała publiczność. W tym smutnym czasie kino przywraca proporcje rzeczywistości. Dziękuję Millennium Docs Against Gravity za to wszystko!” - Maria Zmarz-Koczanowicz, jurorka w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium

37


OPINIE TWÓRCÓW I BOHATERÓW „Wydarzenia były dobrze zorganizowane, publiczność cudowna, a spotkania towarzyskie wieczorami wspaniałe. Nigdy nie czułam się tak mile widziana i zadbana jak w Warszawie. Byłam bardzo zdenerwowana, jadąc do obcego kraju, aby w pojedynkę reprezentować film, ale wasza festiwalowa rodzina przyjęła mnie i okazała mi tak szczere zainteresowanie i towarzystwo, że było to wręcz oszałamiające.” - Helene Thyrsted, bohaterka filmu „Grubaski na front”

„Festiwal MDAG jest niesamowity! Główne kino w środku Warszawy (Kinoteka – przyp.tłumacza) było jedyne w swoim rodzaju, selekcja filmów imponująca, widownia głęboko zaangażowana, a ekipa festiwalowa szczerze zainteresowana, troskliwa i suma sumarum był to jeden z najlepszych teamów festiwalowych, z którymi miałem zaszczyt współpracować! Bez dwóch zdań, obok festiwalu IDFA jest to jeden z najlepszych festiwali, w jakich miałem zaszczyt brać udział!” - Moritz Schulz, reżyser filmu „Wakacje z bronią”

38


GALE WRĘCZENIA NAGRÓD 10 września w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda Grand Prix została przyznana filmowi „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Tsylik. W Konkursie Głównym 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 13 filmów. Najlepszy film wyłoniło jury w składzie: Paweł Pawlikowski (reżyser), Maria Zmarz-Koczanowicz (reżyserka) i Sigrid Dyekjær (producentka). W uzasadnieniu napisali: „Jury chciało podziękować Arturowi Liebhartowi i jego zespołowi za stworzenie wybitnego programu konkursowego. Była to podróż – czasem inspirująca, ale przeważnie niepokojąca - przez chaos i zgiełk współczesnego świata. Świata, który wypadł z torów i pędzi w nieznane. Wiele filmów zasługiwało na nagrodę lub specjalne wyróżnienie. Niestety nagroda jest tylko jedna, zaś wyróżnianie aż tylu tytułów wydawało się mijać z celem. Jeden film spodobał się nam wszystkim bez wyjątku. Jury postanowiło jednogłośnie nagrodzić film, który opowiada oryginalną i przejmującą historię z ogromną empatią i poczuciem formy. Mówi o rodzinie, która wykorzystuje medium kina, aby przetrwać i nie oszaleć w obliczu wojny. Unikając emocjonalnej retoryki i przesady, reżyserka stworzyła poruszający i zarazem uniwersalny obraz o niezłomności ludzkiego ducha w mrocznych czasach”.

Iryna Tsylik, reżyserka zwycięskiego filmu „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”, dziękuje za nagrodę z Kijowa

Nagrodę w Konkursie Głównym ufundował Mecenas Festiwalu: Bank Millennium.

39


GALE WRĘCZENIA NAGRÓD

Wszyscy obecni laureaci na scenie Teatru Studio

Muzyczną aranżację gali przygotował niezwykły perkusista Hubert Zemler

40


GALE WRĘCZENIA NAGRÓD 11 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym poznaliśmy natomiast wyniki konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska. Jury wrocławskiej edycji festiwalu przyznało Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro „Lekcji miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Wyróżnienie otrzymał też film „Witamy w Czeczenii” Davida France’a. Jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor DCF i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy, doceniło film za „ujmujący sposób prowadzenia opowieści. Za zdecydowany sprzeciw wobec przemocy w rodzinie i afirmację miłości w każdej jej postaci”.

Katarzyna Mateja i Małgorzata Goliszewska, reżyserki “Lekcji miłości”

41


GALE WRĘCZENIA NAGRÓD 17 września podczas gali w Gdyńskim Centrum Filmowym ogłoszono tegorocznego laureata Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni (15 000 zł). Jury gdyńskiej edycji Festiwalu w składzie: Magdalena Grzebałkowska (pisarka, reporterka), Maciej Moskwa (fotoreporter) i Sławomir Pultyn (operator, reżyser i fotograf) przyznało ją filmowi „Witamy w Czeczenii” Davida France’a. Statuetkę w imieniu reżysera odebrał z rąk wiceprezydentów miasta Michała Gucia i Bartosza Bartoszewicza Jacek Jasionek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT+ Tolerado.

Jurorzy od lewej do prawej: Sławomir Pultyn, Magdalena Grzebałkowska

i Maciej Moskwa

42


GALE WRĘCZENIA NAGRÓD W Bydgoszczy nagrodę ART.DOC Award (1500 euro) przyznano filmowi „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Tsilyk. W uzasadnienie napisano m.in., że „przede wszystkim docenić trzeba doskonałą szczerość emocji, które nigdy nie zawodzą i nie sprzeniewierzają się ani wojennemu tematowi, ani subtelnej konstrukcji, ani przemyślanym zdjęciom i tej utopijnej idei wiary w siłę sztuki. Nie tylko nie dopuszczają się wobec nich zdrady, ale wszystkiemu nadają rzadki walor prawdziwości. I – co jest przecież najistotniejsze – oddziałują na widzą z wielką siłą”. Honorowe wyróżnienie jury w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy otrzymał film „Witamy w Czeczenii” Davida France’a. Natomiast w Katowicach Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (1000 euro) trafiła do filmu „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej. Fundatorem nagrody jest firma i2 Analytical Ltd. Remigiusz Zawadzki, koordynator bydgoskiej edycji MDAG

43


LISTA PRZYZNANYCH NAGRÓD Grand Prix – Nagroda Banku Millennium „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”, reż. Iryna Tsilyk) Wysokość nagrody 8000 euro, fundatorem jest Bank Millennium Grand Prix Dolnego Śląska „Lekcja miłości” (reż. Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja) Wysokość nagrody 3000 euro, fundatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego Wyróżnienie: „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”, reż. David France) Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”, reż. David France) Wysokość nagrody 15 000 zł, fundatorem jest Miasto Gdynia Nagroda Bydgoszcz ART.DOC Award „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”, reż. Iryna Tsilyk) Wysokość nagrody 1500 euro Honorowe wyróżnienie jury w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy: „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”), reż. David France Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego „Ściana cieni” reż. Eliza Kubarska Wysokość nagrody 1000 euro, fundatorem jest firma i2 Analytical Ltd.

44


LISTA PRZYZNANYCH NAGRÓD Najlepszy Film Polski „Między nami” (reż. Dorota Proba) Wysokość nagrody 3000 euro Wyróżnienie: „Spróbujmy skoczyć do studni”, reż. Piotr Stasik i Dorota Wardęszkiewicz Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim „Wieloryb z Lorino” (reż. Maciej Cuske) Wysokość nagrody 3000 euro, fundatorem jest studio Smakjam Nagroda Amnesty International Polska „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”, reż. David France) Wysokość nagrody 3000 euro Wyróżnienia: „Dla Samy” („For Sama”, reż. Waad Al-Kateab i Edward Watts) oraz „Jaskinia” („The Cave”, reż. Feras Fayyad) Nagroda za Najlepsze Zdjęcia „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”, operator Wiaczesław Tswietkow) Wysokość nagrody 3000 euro

Dorota Proba, reżyserka najlepszego polskiego filmu „Między nami”

45


LISTA PRZYZNANYCH NAGRÓD Green Warsaw Award „Ośmiornica, nauczycielka życia” („My Octopus Teacher”, reż. Pippa Ehrlich, James Reed) Wysokość nagrody 15 000 zł, fundatorem jest m.st. Warszawa Nagroda Nos Chopina „System K” („System K”, reż. Renaud Barret) Wysokość nagrody 2000 euro, fundatorem jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny Nagroda TVP Kultura „Marzycielki miast” („City Dreamers”, reż. Joseph Hillel) Wysokość nagrody 5000 zł, fundatorem jest TVP Kultura Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” „Lekcja miłości” (reż. Kasia Mateja i Małgorzata Goliszewska) Wysokość nagrody 1000 euro Prof. Szymon Malinowski Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu prof. Szymon Malinowski, bohater filmu „Można panikować” („It’s Okay to Panic”, reż. Jonathan Ramsey)

Nagroda dla Najlepszego Debiutu „Euforia istnienia” („The Euphoria of Being”, reż. Réka Szabó) Wysokość nagrody 2000 euro

46


LISTA PRZYZNANYCH NAGRÓD Nagroda Dokumentalna Warszawy (nagroda publiczności kinowej w Warszawie) „Dla Samy” („For Sama”, reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts) Wysokość nagrody 2000 euro, fundatorem jest m.st. Warszawa

Nagroda Czytelników "Co Jest Grane 24" (głosowanie publiczności w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu): „Kobieta” („Woman”, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastazja Mikowa) Wysokość nagrody 1000 euro Waad Al-Kateab, współreżyserka filmu “Dla Samy”

Anastazja Mikowa i Yann Arthus-Bertrand, reżyserzy filmu „Kobieta”

47


NOWA STATUETKA W tym roku mamy zaprezentowaliśmy całkiem nowy wzór festiwalowej statuetki. Za ten niepowtarzalny projekt odpowiada Ola Mirecka, polska artystka mieszkająca na stałe w Aarhus w Danii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Royal College of Art w Londynie. Od ponad trzech lat projektuje dla firmy LEGO, a jej eksperymentalna metoda pracy skupia się na możliwościach kreatywnego uczenia się poprzez zabawę. W statuetce dla naszego festiwalu wykorzystała plastik w 100% pochodzący z recyklingu. Do przygotowania trzech wersji kolorystycznych elementów posłużyły między innymi opakowania po jogurtach i plastikowe butelki. Wszystko spięte jest mosiężną obręczą z grawerowanym napisem oraz logotypem festiwalu. W procesie tworzenia tej statuetki zależało nam na podkreśleniu ekologicznego zaangażowania festiwalu. Cieszymy się, że dzięki talentowi Oli udało się stworzyć coś tak kreatywnego, pięknego i szlachetnego przy wykorzystaniu materiałów pozyskanych z recyklingu!

48


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W trakcie festiwalu odbyło się łącznie 186 wydarzeń towarzyszących pokazom filmów – zarówno offline, jak i online. Każde wydarzenie było ściśle powiązane tematycznie z wybranym filmem z programu festiwalu. I tak oto widzowie mogli wysłuchać i sami zadać pytania 79 twórcom lub bohaterom filmów podczas 97 spotkań z nimi. Spotkania offline odbywały się na sali kinowej, po pokazie filmu. Były one także rejestrowane i udostępniane widzom podczas festiwalu online. Wtedy też odbywały się inne online Q&A na żywo. Na analogicznych zasadach odbyło się w sumie 56 debat i spotkań z ekspertami, 17 warsztatów, 6 wydarzeń muzycznych, 2 wykłady mistrzowskie i 9 spotkań edukacyjnych dla dzieci. We foyer warszawskiego kina Iluzjon można było oglądać wystawę zdjęć autorstw Jana Grarupa, bohatera filmu „Fotograf wojny”.

49


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W warszawskiej Kinotece po pokazie filmu „Odbudować Paradise” odbyła się debata pod egidą WWF Polska, podczas której wspólnie z przedstawicielami m.in. Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zastanawialiśmy się czy na planecie Ziemi będzie jeszcze więcej pożarów.

Po pokazie filmu „Witamy w Czeczenii” Amnesty International Polska zorganizował dyskusję, w której wzięła udział m.in. ofiara prześladowań skierowanych wobec osób LGBTQ+ na Kaukazie.

50


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Redakcja „Vogue Polska” przeprowadziła rozmowę po filmie „Grubaski na front” o tym, jak branża mody reaguje na ruch ciałopozytywności i ideę, że grube też może być piękne.

Z kolei K MAG zebrał wpływowych influencerów, m.in. Krzysztofa Gonciarza i Cleo Ćwiek, aby prześledzić drogę od influencera do aktywisty, po obejrzeniu filmu „Influencer. W pogoni za lajkami”.

51


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Z Marcelem Andino Velezem, twórcą pionierskiej usługi rodzinnej koordynacji opieki geriatrycznej „Młodszy brat”, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie kto zajmie się naszymi rodzicami, jeśli zachorują, po filmie „Matka”.

Ewa Siedlecka, dziennikarka „Polityki”, przepytywała swoich gości o to, jak domagać się swoich praw w warunkach nadwątlonej praworządności, po filmie „W obronie prawa”.

52


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Czy COVID pogłębi nierówności? Wokół tego zagadnienia dyskutowali specjaliści od ekonomii, pod sztandarami „Krytyki Politycznej” i po filmie „Kapitał w XXI wieku”.

Miesięcznik „Sens” zebrał gwiazdorską ekipę, aby prześledzić jak komedie romantyczne wpływają na nasze związki. W rozmowie po filmie „Komedia romantyczna” brały udział m.in. Roma Gąsiorowska, Aleksandra Domańska i psychoterapeutka Katarzyna Miller.

53


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Po pokazie filmu „Strażnicy lasu” Greenpeace Polska zorganizował rozmowę o przemyśle drzewnym, który jest równie intratny jak handel narkotykami.

Jeden z najpopularniejszych pisarzy w Polsce i jeden z najpopularniejszych filmów Festiwalu, czyli Zygmunt Miłoszewski podczas dyskusji po filmie „Księgarnie Nowego Jorku”.

54


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Tego widzowie Kinoteki się nie spodziewali. W pierwszym dniu Festiwalu członkowie ruchu Extinction Rebellion przeprowadzili akcję die-in mającej przypomnieć nam o tym, że planeta umiera na naszych oczach.

Następnego dnia, w majestatycznej Sali Gagarina w Pałacu Kultury i Nauki, widzowie mogli wziąć udział w sesji jogi poprowadzonej przez instruktorki ze szkoły Joga Sztuka Życia, po filmie „Iyengar: człowiek, joga i droga ucznia”.

55


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Wokół filmu „Mój meksykański precel” i filmach found footage robionych przez kobiety rozmawialiśmy z filmoznawczynią prof. dr. hab. Małgorzatą Radkiewicz.

Agnieszka Graff rozwijała wątek relacji matki z córką w kontekście drugiej fali feminizmu, po pokazie filmu „Rytuał córki”.

56


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE We foyer kina Iluzjon można było podziwiać zdjęcia Jana Grarupa, bohatera filmu „Fotograf wojny”, w ramach zmontowanej przez nas wystawy „Nasze codzienne ludobójstwa”.

Kolektyw Home Movie Day zaprezentował w SZKOLE przy ul. Emilii Plater 31 fragmenty amatorskich filmów, które przeniosły nas do zamierzchłych czasów. To była piękna sentymentalna podróż!

57


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W ostatnią sobotę Festiwalu w Warszawie, przy wtórze znakomitej pogody, przed Pałacem Kultury i Nauki odbyły się warsztaty deskorolkowe dla dziewczyn poprowadzone przez ekipę Shake Your Board, nawiązujące do filmu „Lis to lizał”.

58


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Jak co roku, ważną częścią festiwalu był nasz edukacyjny program Akademii Dokumentalnej skierowany do młodych widzów – cykl OKI DOKI. W tym roku odbyło się łącznie 11 spotkań w ramach cyklu. Na wspólnych seansach uczyliśmy się ciekawości i rozmawialiśmy o aktualnych problemach. Filmy z bloku „Planeta moim domem” poinstruowały w jaki sposób można działać na rzecz ochrony przyrody. Po filmach z bloku „Stop hejt” odbyły się rozmowy o tym jak radzić sobie z mową nienawiści w sieci oraz jak funkcjonują stereotypy. W ramach bloku „Emocje: rozumiem i akceptuję” rozmawialiśmy z dzieciakami o tym, jak sobie radzą ze swoimi problemami.

59


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE Na desce można było pojeździć także we Wrocławiu. Można było też potańczyć – podczas warsztatów z tańca współczesnego pokazujących jak wykorzystać ruch jako formę indywidualnej ekspresji. Poprowadził je hiszpański tancerz Elhoy Moreno Gallego, członek zespołu aktorskiego Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

60


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W Gdyni także odbyło się wiele ciekawych rozmów. Z krytykiem architektury Grzegorzem Piątkiem przyjrzeliśmy się roli kobiet w kształtowaniu myślenia o współczesnej urbanistyce, rozwijając wątki w filmie „Marzycielki miast”. Po pokazie „iHuman” pod egidą Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni odbyła się debata o tym jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie i jak wpłynie na naszą przyszłość. Dlaczego wierzymy w bzdury? Na to pytanie starał się z kolei odpowiedzieć psycholog społeczny Michał Parzuchowski z Uniwersytetu SWPS. Rozmawialiśmy nawet z Jakobe Mansztajnem – połówką duetu Make Life Harder, o filmie „Influencer. W pogoni za lajkami”.

61


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W Poznaniu prócz innych atrakcji jak warsztaty deskorolkowe, sesja jogi czy silent disco, miał miejsce także targ winylowy na Placu Wolności (w nawiązaniu do filmów „Analogowy wizjoner” i „I Want My MTV”) oraz międzypokoleniowe warsztaty szycia woreczków wielorazowych (po bloku filmów z sekcji OKI DOKI „Planeta moim domem”).

62


LISTA ORGANIZACJI ZAANGAŻOWANYCH W WYDARZENIA I WARSZTATY WARSZAWA Lista organizacji: ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Amnesty International Polska WWF Polska Greenpeace Polska Fundacja Frank Bold Kulturalna Wszyscy Jesteśmy Fotografami I Do Art TOK FM Joga Sztuka Życia Książki kupuję kameralnie Rezerwaty książek Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Towarzystwo Przyjaciół MSN Arsenal-Institute for Film and Video Art (Berlin) Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy Miesięcznik „Focus” Tygodnik „Polityka” Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” Home Movie Day Warszawa Wydawnictwo Czarne Książki na drogę Shake Your Board K MAG Vogue Polska Chór Klimatyczny Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny Komuna Warszawa m.st. Warszawa Muzeum Woli (oddział Muzeum Warszawy) Filmoterapia.pl Krytyka Polityczna Fundacja Synapsis Miesięcznik „Sens”

63


LISTA ORGANIZACJI ZAANGAŻOWANYCH W WYDARZENIA I WARSZTATY WROCŁAW

GDYNIA

Lista organizacji:

Lista organizacji:

● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Strefa Kultury Wrocław KinoUkraїna Szkoła jogi Manomani MIASTOmovie Humans of Aleppo Centrum Terapii Autyzmu „Ja sami” City Docs ZOO Wrocław Harrpagan Tajne Komplety

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku SKATE ELITE - Trójmiejska Szkoła Deskorolki Centrum Joga i Pilates Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego Sopockie Towarzystwo Naukowe Sztuka Wyboru Cafe Księgarnia Vademecum Filmoterapia.pl Centrum Diagnozy i Terapii Zaburzeń Rozwojowych Make Life Harder Wyższa Szkoła Bankowa Gdynia

64


LISTA ORGANIZACJI ZAANGAŻOWANYCH W WYDARZENIA I WARSZTATY POZNAŃ

BYDGOSZCZ

Lista organizacji:

Lista organizacji:

● ● ● ● ● ●

Janome Alter Event Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce Fundacja Inna Strona Kreatywności Synerise Instytut Pomocy Profesjonalnej

● ● ● ● ● ● ●

Fundacja ART-HOUSE Kino Orzeł / Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy Kino Pomorzanin Landschaft Moodie Foodie Parzymy Tutaj TO2

65


KONCERTY I IMPREZY MUZYCZNE Ogromną popularnością cieszyły się imprezy silent disco, które odbyły się w Warszawie i Poznaniu (na samym Placu Wolności!). W Warszawie można było zakręcić nóżką także podczas tęczowej imprezy pod hasłem „Nieprzerwana lekcja miłości” czy w trakcie niekonwencjonalnego balu maseczkowego w stylu nowojorskiej socjety (w nawiązaniu do filmu „Truman Capote. Wysłuchane modlitwy”). W pierwszą sobotę festiwalu prawdziwy rarytas czekał natomiast na fanów hip-hopu: w ramach reaktywacji legendarnego cyklu imprez Rap History Warsaw nie dość, że można było potańczyć do najlepszych rapowych bitów puszczanych przez DJ Anusza i DJ Vazee, to jeszcze obejrzeć kultowe teledyski w ramach projektu The Videos. Wszystkie warszawskie imprezy odbyły się w klubie festiwalowym Kulturalna. W Bydgoszczy w klubie festiwalowym To2 w drugi weekend Festiwalu odbyły się imprezy techno i electro.

66


KONCERTY I IMPREZY MUZYCZNE

Impreza Rap History Warsaw, która odbyła się po światowej premierze filmu „Skandal. Ewenement Molesty”

Nosić albo nie nosić maseczki? To nie jest pytanie. Na zdjęciu uczestnik imprezy maseczkowej w Kulturalnej

67


Raport medialny 2020 uwzględniający porównanie z latami 2019 i 2018


REKORDOWA ILOŚĆ PUBLIKACJI W okresie od 1.11.2019 (start komunikacji o Festiwalu) do 30.10.2020 ukazało się 9215 publikacji o 17.MDAG internecie, prasie drukowanej, radiu i telewizji - to o niemal 51% wyższa liczba niż w 2019 r. i o ponad 93% więcej w stosunku do 2018 r.!

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów, Press-Service

69


PODSUMOWANIE ILOŚCI PUBLIKACJI 9125 publikacji w 2020 r. (6036 social media/blogi + 2610 portale = 8646 internet ogółem,, 301 radio, 230 prasa drukowana, 38 telewizja)

Medium

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Internet

4387

5565

8646

Prasa

166

223

230 Źródło: IMM

Medium

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Radio

145

222

301

Telewizja

25

22

38 Źródło: Press Service

70


REKORDOWE AVE Szacunkowa suma AVE dla publikacji o 17.MDAG w internecie, prasie drukowanej, radiu i telewizji w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 to aż 27 921 495 zł – to o ponad 44% większa wartość AVE niż w zeszłym roku i o niemal 70% większa wartość niż w roku 2018!

71


PODSUMOWANIE AVE Medium

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Internet

3 747 423 zł

7 434 640 zł

11 339 585 zł

Prasa

7 372 689 zł

9 022 175 zł

11 829 014 zł Źródło: IMM

Medium

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Radio

2 729 980 zł

1 753 169 zł

4 109 791 zł

Telewizja

2 598 157 zł

1 151 114 zł

571 194 zł Źródło: Press Service

72


INTERNET Ilość publikacji 2018

AVE

Ilość publikacji 2019

AVE

Ilość publikacji 2020

AVE

Portale

1 805

3 468 937 zł

Portale

1 829

6 619 502 zł

Portale

2 606

9 444 910 zł

Facebook

1 873

64 273 zł

Facebook

2 683

671 284 zł

Facebook

4 077

1 586 157 zł

Twitter

283

7 629 zł

Twitter

428

15 851 zł

Twitter

1 050

21 182 zł

Forum

12

Forum

5

18 795 zł

Forum

10

109 217 zł

Blog

25

1 762 zł

Blog

30

11 452 zł

Blog

89

9 478 zł

Foto

263

156 786 zł

Foto

443

43 034 zł

Foto

688

145 536 zł

Wideo

126

31 211 zł

Wideo

147

54 722 zł

Wideo + Podcasty

88

23 105 zł

SUMA

4 387

3 747 423 zł

SUMA

5 565

7 434 640 zł

SUMA

8 646

11 339 585 zł

Źródło: IMM

73


INTERNET Suma AVE dla publikacji w internecie o 17.MDAG w okresie 1.11.2019-30.10.2020 to 11 339 585 zł. To wzrost w stosunku do roku ubiegłego o ponad 52% i wzrost o ponad 202% w stosunku do 2018 r.!

Źródło: IMM

74


INTERNET W internecie w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 ukazało się łącznie 8646 publikacji dotyczących 17.MDAG. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost ilości publikacji o ponad 55% i wzrost aż o 97% w stosunku do 2018 r.

75 Źródło: IMM


INTERNET - WYDŹWIĘK PUBLIKACJI

76


NASZE KANAŁY WWW Wraz ze stroną internetową, nasze media społecznościowe tworzą wspólną platformę, na której możemy efektywnie komunikować się z naszą grupą docelową, dbając o obecność naszych partnerów i patronów. W okresie od 4 września do 30 października 2020 r. liczba odsłon na stronie wyniosła ponad 3 347 000, zaś liczba unikalnych użytkowników ponad 237 400. Nasz fanpage https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/ obserwują już niemal 52 000 użytkowników (w zeszłym roku 40 000, rok wcześniej 37 000 użytkowników, zaś w 2017 r. niecałe 33 500 - co świadczy o kilkakrotnie wyższym wzroście niż w poprzednich latach). Na naszym kanale YouTube dedykowanym wyłącznie Millennium Docs Against Gravity można było ogląda zwiastuny większości festiwalowych filmów (równo 140) i relacje z przebiegu festiwalu. Nasz kanał w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 r. cieszył się popularnością 747 100 wyświetleń (w zeszłym roku 287 000), przekładającym się na łączny czas oglądania prawie 596 dni (229 dni w 2019 r.).

77


NASZE SOCIAL MEDIA Wydarzenie FB stanowiło swoisty hub, zarówno podczas festiwalu offline, jak i online: ● ● ● ● ● ● ● ●

Ponad 10 600 uczestników w wydarzeniu warszawskim Niemal 9800 uczestników wydarzenia wokół festiwalu online Dodatkowa aktywizacja naszych widzów online (grupa FB Publiczność zaangażowana MDAG) Zasięg postów na fanpage’u MDAG, wydarzeniu FB oraz grupie FB od 4.09 do 4.10 = ok. 3 025 500 Ponad 23 300 osób śledziło transmisje lub rejestracje spotkań Q&A podczas festiwalu online 28 825 reakcji na FB 3 542 komentarzy na FB 6500 widzów śledziło transmisję gali nagród w Warszawie

78


INTERNET – WYBRANE PUBLIKACJE

Noizz

Polityka

Filmweb Vogue

79


INTERNET – WYBRANE PUBLIKACJE

Wirtualne Media

Onet

80


INTERNET – PRASA ZAGRANICZNA

Business Doc Europe

Cineuropa

81 Variety


PRASA DRUKOWANA - PODSUMOWANIE Na łamach ogólnopolskich i regionalnych dzienników, tygodników, dwutygodników, miesięczników, dwumiesięczników oraz kwartalników w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 ukazało się 230 publikacji o Festiwalu.

82


PRASA DRUKOWANA - PODSUMOWANIE Szacunkowe AVE w 2020 r. dla publikacji w prasie drukowanej w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 to łącznie 11 829 014 zł – to o ponad 31% więcej niż w roku ubiegłym i o ponad 60% więcej niż w 2018 r.

83


PRASA DRUKOWANA – WYBRANE PUBLIKACJE

„Gazeta Wyborcza”

84


PRASA DRUKOWANA – WYBRANE PUBLIKACJE

„Duży Format” „Wysokie Obcasy”

85


PRASA DRUKOWANA – WYBRANE PUBLIKACJE

„Polityka”

„Vogue”

„Zwierciadło”

86


PRASA DRUKOWANA – WYBRANE PUBLIKACJE

„Sens”

„KINO”

„Rzeczpospolita”

87


RADIO Ilość emisji dotyczących 17.MDAG w radiu w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 to 301. To o ponad 35% więcej emisji niż w roku ubiegłym i o ponad 107% więcej niż w 2018 r. Szacunkowa wartość AVE dla audycji radiowych o Festiwalu w ww. okresie to 4 109 791 zł, czyli o ponad 134% więcej niż w zeszłym roku!

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Suma z AVE

2 729 980 zł

1 753 169 zł

4 109 791 zł

Ilość audycji

145

222

301 Źródło: Press Service

88


TELEWIZJA Szacunkowa wartość AVE o 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity dla programów telewizyjnych, w których pojawiły się informacje o Festiwalu w okresie od 1.11.2019 do 30.10.2020 to 571 174 zł. Łączna liczba tychże programów to 38 – tyle samo, ile w zeszłym roku i o 72% więcej niż w 2018 r.

2018 rok

2019 rok

2020 rok

Suma z AVE

2 598 157 zł

1 151 114 zł

571 174 zł

Ilość programów

22

38

38 Źródło: Press Service

89


GŁOSY WIDZÓW (Facebook i Instagram) ●

„Jestem pod ogromnym wrażeniem. Inne festiwale powinny się od Was uczyć - organizacji, pomysłowości, ale przede wszystkim chęci i nastawienia na widza. (…) nie wyobrażam sobie festiwalowego roku bez Was, a po próbie na jaką całą branżę wystawiła pandemia, nie mam wątpliwości, że tutaj są właściwi ludzie na właściwych miejscach. Nie zmieniajcie się Chyba, że na lepsze (choć lepiej już chyba być nie może)”

„To jest najpiękniejsza jesień w moim życiu!”

„Wielki szacun za online. Extra pomysł z karnetem, bo byliśmy w Wami wszyscy: ja, mąż synowie. W realu koszty nie do przeskoczenia, bo mieszkamy na wsi, daleko od centrum. Festiwal się skończył, ale my dalej dyskutujemy o filmach, które pokazaliście. Z mega mocnym przekazem. Dzięki”

„Dzięki w ogóle i w szczególności za edycję hybrydową Jeszcze nigdy nie miałam okazji obejrzeć tylu filmów w trakcie festiwalu, co w tym roku. 2020 mógłby być całkiem do niczego, a jednak nie jest - między innym dzięki Wam!”

„Najpierw „edycja pocieszenia” w maju, teraz hybrydowa formuła - to jak trzy festiwale w 2020 i potrójna Gwiazdka było wspaniale i najbardziej dziękuję za to, że nie będzie trzeba teraz czekać rok, tylko do maja”

„Dzięki za genialny festiwal, co film to lepszy moim subiektywnym zdaniem to zdecydowanie najlepszy festiwal w Polsce ”

„Jejku, chyba przedłużę sobie L4, żeby obejrzeć jeszcze trochę, naprawdę kocham Was jak nie wiem co”

„Pomimo wcześniejszego zainteresowania dokumentem to lockdown i wasze wcześniejsze działania lockdown sprawiły, że tak zaczęłam zgłębiać temat i pasjonować się kinem dokumentalnym. Dziękuję za to!”

Obrazek przesłany przez fankę na Facebooku festiwalu.

90


IDENTYFIKACJA WIZUALNA Autorką identyfikacji wizualnej Festiwalu jest niezmiennie od pięciu już edycji Marta Lissowska, graficzka, ilustratorka oraz projektantka książek, która jest także twórczynią nowego logo. Tegoroczny plakat jest kolażem złożonym z trzech kobiecych twarzy z filmów, których polskie premiery odbyły się podczas Festiwalu: „Kobieta” Yanna Arthusa-Bertranda i Anastazji Mikowej, „Co nas nie zabije” Alexe Poukine oraz „W obiektywnie popkultury” Luki Severiego. Zręczne oko wypatrzy usta samej Bardotki!

91


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

92


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

93


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

94


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

95


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

96


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

97


IDENTYFIKACJA WIZUALNA

98


OUTDOOR

99


WARSZAWA | 13.10.2020

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE 2020

Raport z badania użytkowników portalu VOD

service thinking


Raport z badania użytkowników platformy VOD Spis treści 1.

Wprowadzenie

2.

Profil badanych

3.

Sposób uczestnictwa w Festiwalu online

4.

Społeczna rola Festiwalu online

5.

Ocena Festiwalu online

6.

Ocena użyteczności portalu VoD

7.

Ocena polityki cenowej

8.

Zainteresowanie ofertą

9.

Metodologia badania

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

Topline ●

Badani dowiedzieli się o festiwalu MDAG online przede wszystkim z internetu. Większość (73%) badanych chciała podczas festiwalu obejrzeć więcej niż 6 filmów, 20% badanych 4-6 filmów. 37% badanych dowiedziało się o Festiwalu online z Facebooka, a 23% z informacji na blogu lub stronie internetowej. W odczuciu badanych większości badanych festiwal online wpłynął na ich wiedzę o świecie (97%), wiedzę filmową (87%) i rozwój osobisty (90%). 95% badanych pozytywnie ocenia dobór filmów na festiwalu online - 51% bardzo dobrze, 37% dobrze, a 7% dosyć dobrze. Zwracają uwagę przede wszystkim na różnorodność i wysoką jakość.

TOP 5 najciekawszych sekcji filmowych to dla badanych: 1) Bohaterowie są wśród nas 2) Fetysze i kultura 3) Historie intymne 4) Klimat na zmiany 5) Pieniądze i władza. 92% badanych ocenia pozytywnie portal VOD, z czego 42% bardzo dobrze, 35% dobrze a 15% dosyć dobrze. Podobna liczba badanych pozytywnie ocenia wygodę i przejrzystość portalu (94%) oraz funkcjonalności związane z przeglądaniem programu (90%).


Topline ●

84% badanych uważa, że cena karnetu za festiwal online była odpowiednia. Połowa badanych (54%) jest zdecydowanie zainteresowana kupnem rocznego karnetu na VOD MDAG online, a 31% raczej jest zainteresowana. Przeciętnie badani spodziewają się 5-7 premier w miesiącu i chcą zapłacić za karnet miesięczny 25-30 zł. Badani chętnie obejrzeliby filmy z poprzednich edycji festiwalu (85%). Najchętniej te nagrodzone. Wskaźnik NPS dla Festiwalu online 2020 wynosi 80, w roku poprzednim podczas Festiwalu live wyniósł 57.

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

01. Wprowadzenie


Wprowadzenie Raport stanowi podsumowanie procesu badawczego dotyczącego oceny satysfakcji widzów biorących udział w Festiwalu Millennium Docs Against Gravity online odbywającym się 19 września - 4 października 2020. Celem badania było poznanie opinii uczestników Festiwalu na temat programu i organizacji festiwalu online oraz wpływu Festiwalu na uczestników. Podczas badania poszukiwaliśmy również odpowiedzi na pytania: jak badani postrzegają użyteczność platformy VOD i jakie mają preferencje względem przyszłej oferty Festiwalu.

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

02. Profil badanych


Kim są badani

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności Wiek badanych:

● ●

67% widzów MDAG online to kobiety, 31% to mężczyźni, 2% badanych odmówiło odpowiedzi lub jest innej płci 68% badanych widzów mieszka w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) 12% badanych w miastach średniej wielkości (od 150 tys. do 500 tys. mieszkańców), a 8% w małych miastach (50-150 tys. mieszkańców) Mediana wieku badanych to 38 lat 36% badanych to osoby w wieku 36-45 lat, 33% 26-35 lat, 16% badanych widzów ma 46-55 lat, a 9% mniej niż 25 lat


Kim są badani ●

90% badanych to osoby z wyższym wykształceniem, z czego 61% badanych to osoby z tytułem magistra, 16% posiada wykształcenie ponad magisterskie a 13% wyższe licencjackie 64% badanych pracuje na pełen etat, 16% badanych to freelancerzy, 7% studenci i uczniowie 50% badanych w momencie badania obejrzało na festiwalu online więcej niż 6 filmów, a 30% widziało w momencie badania 4-6 filmów, 17% 2-3 filmy. Zebrane wyniki pochodzą zatem od osób bardzo zainteresowanych festiwalem online.

Pyt. 4. Ile filmów do tej pory widział Pan/ widziała Pani w ramach festiwalu online?

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności Poziom wykształcenia badanych:


Kim są badani

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

31% Pierwszy raz na festiwalu MDAG

36% Regularni bywalcy Festiwalu MDAG

33% Uczestniczący raz lub dwa razy Pyt. 1. Czy był/a Pan/Pani kiedyś na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w kinie?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania użytkowników

03. Sposób uczestnictwa w Festiwalu online


Uczestnictwo w Festiwalu ●

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

Aż 73% badanych w momencie badania planowało zobaczyć podczas Festiwalu online więcej niż 6 filmów, 20% badanych 4-6 filmów. Dwa do trzech filmów chciało obejrzeć 3% badanych. Tylko 1% badanych zamierzała obejrzeć jeden film. Powyższe wyniki wskazują na fakt, że widzowie traktują Festiwal online jako wydarzenie kulturalne, a nie medium dla jednego filmu. 37% badanych dowiedziało się o Festiwalu online z Facebooka, a 23% z informacji na blogu lub stronie internetowej. 16% badanych dowiedziało się o Festiwalu online od znajomego lub członka rodziny, a 8% będąc na festiwalu MDAG w kinie. Wśród odpowiedzi na pytanie “Skąd dowiedział/a się Pan/Pani o festiwalu online?” badani wspominali też: Radio Nowy Świat, Radio TOK FM, Program Trzeci Polskiego Radia, Chili Zet, Gazetę Wyborczą.

Pyt. 2. Skąd dowiedział/a się Pan/Pani o festiwalu online? 3. Czy wie Pan/Pani, ile filmów w sumie chce Pan/Pani obejrzeć w ramach festiwalu online? Ile filmów już widział Pan/ widziała Pani w ramach festiwalu online?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

04. Społeczna rola Festiwalu online


Ocena rozwoju osobistego i zdobytej wiedzy

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

90% badanych uważa, że udział w Festiwalu miał pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty, z czego 60% odpowiedziała “zdecydowanie miał”. Jedynie 8% badanych nie wie, czy Festiwal wpłynął pozytywnie na ich rozwój osobisty (w roku 2019 w przypadku MDAG na żywo 75% badanych uważało, że udział w Festiwalu miał pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty, z czego 50% odpowiedziała “zdecydowanie miał”, a 23% “nie wiem”). 87% badanych uważa, że dzięki udziałowi w Festiwalu online zwiększyła się ich wiedza filmowa, z czego 45% twierdzi, że zdecydowanie się powiększyła. Dla porównania, w roku 2019 było to odpowiednio 66% i 32%. 97% badanych sądzi, że dzięki Festiwalowi powiększyła się ich wiedza o świecie, z czego 61% uważa, że zdecydowanie się powiększyła. (w 2019 roku 80% uważało, że dzięki Festiwalowi powiększyła się ich wiedza ogólna, z czego 42% zdecydowanie).

Pyt. 12. Czy na podstawie dotychczasowego uczestnictwa w festiwalu online, powiedział(a) by Pan(i), że udział w festiwalu online miał wpływ na Pana/Pani rozwój osobisty? Pyt. 14. Czy na podstawie tego, co dotychczas Pan(i) widział(a) w trakcie festiwalu online, powiedział(a) by Pan(i), że Pana/Pani wiedza filmowa się powiększyła? Pyt. 15. Czy na podstawie dotychczasowego uczestnictwa w festiwalu online, powiedział (a) by Pan(i), że Pana/Pani wiedza o świecie powiększyła się?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

05. Ocena festiwalu online


Ocena programu

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności Jak ocenia Pan/Pani dobór filmów dostępnych na festiwalu online?

95% badanych pozytywnie ocenia dobór filmów na festiwalu online - 51% bardzo dobrze, 37% dobrze, a 7% dosyć dobrze. Różnorodność i wysoka jakość to zdaniem badanych największe zalety programu: “Jakość merytoryczna filmów i to co przekazują stoi na bardzo wysokim poziomie.”

Badani wspominali też często, że na w programie festiwalu online znalazły się wszystkie filmy, które chcieli zobaczyć podczas festiwalu w kinie. Z kolei niektórzy badani nie czuli się poinformowani, że na festiwalu online obejmuje wybrane filmy z MDAG 2020: “Oczekiwałem, że będzie dostęp do wszystkich filmów, które były na festiwalu.” Pyt.5. Proszę ocenić, jak na skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza bardzo źle, a 6 bardzo dobrze, ocenia Pan/Pani festiwalową stronę internetową, wyświetlaną na komputerze?


Sekcje filmowe Badani wybrali sekcje, która uznają za najciekawsze*: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15.

Bohaterowie są wśród nas 39% Fetysze i kultura 37% Historie intymne 34 % Klimat na zmiany 31 % Pieniądze i władza 28 % Miejsca 25% Mistrzowie kina 19% Cinema, mon amour 16% Człowiek w kinie 18 % Prawa metafizyki 14 % Muza i wena 12 % Zrozumieć Chiny 12 % Czwarte oko 6% Z domowych archiwów 6 % Oki doki (sekcja dla dzieci) 1,5%

Pyt.11. Którą z poniższych sekcji uważa Pan/Pani za najciekawszą? (od najczęściej wskazywanych) *Pytanie wielokrotnego wyboru, suma odpowiedzi wynosi więcej niż 100%

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

06. Ocena użyteczności portalu VoD


VOD

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności Jak ocenia Pan/Pani stronę internetową festiwalu?

92% badanych ocenia pozytywnie portal VOD, z czego 42% bardzo dobrze, 35% dobrze a 15% dosyć dobrze. Wśród uzasadnień oceny pozytywnej badani najczęściej podawali czytelność i przejrzystość:

“bo jest dość czytelna i pomimo moich dość słabych umiejętności- radzę sobie z nią i z zakupem biletów” “Nowoczesna, dobrze działa, wszystko jest jasne i dobrze uporządkowane” ●

Z kolei oceny mniej przychylne wiązały się najczęściej z koniecznością ciągłego logowania:

“Jestem wylogowywany mimo kliknięcia <zapamiętaj mnie>".

Pyt. 17. Jak ocenia Pan/Pani stronę internetową festiwalu? (1 oznacza bardzo źle, a 6 bardzo dobrze); n=339 1 8. Czy może Pan/Pani krótko podać powód takiej oceny strony internetowej? Co na nią wpłynęło najbardziej?

wykres do zmiany


Użyteczność portalu ●

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

94% badanych ocenia dobrze czytelność i wygodę używania portalu online, blisko połowa bardzo dobrze (48%), 30% dobrze, 16% dosyć dobrze. 90% badanych dobrze ocenia funkcjonalności związane z przeglądaniem programu - 40% bardzo dobrze, 32% dobrze a 18%, dosyć dobrze. Badani doceniają przejrzystość podziału na sekcje:

“kategoryzacja filmów w bloki tematyczne, jednocześnie możliwość alfabetycznego wyszukiwania, ciekawe opisy tuż obok możliwość dodania filmu do własnej listy, zwiastuny pod opisami, na pasku po prawej stronie istotne informacje: twórcy, kraj, czas itp. = przejrzyście i treściwie”

Pyt. 19. Jak Pan/Pani ocenia sposób przeglądania programu na festiwalu online? (1 oznacza bardzo źle, a 6 bardzo dobrze, 20. Jak ocenia Pan/ Pani czytelność i wygodę używania portalu festiwalu online?

Jak ocenia Pan/ Pani czytelność i wygodę używania portalu festiwalu online?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

07. Ocena polityki cenowej


Cena karnetu festiwalu

84% 11% 5%

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS online AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

badanych uważa, że aktualna cena karnetu jest odpowiednia

badanych uważa, że aktualna cena karnetu jest za wysoka

badanych uważa, że aktualna cena karnetu jest za niska

Pyt. 25. Jak ocenia Pan/i cenę wyżej wymienionych karnetów?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

08. Zainteresowanie ofertą


Zainteresowanie rocznym ●

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS karnetem AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

Połowa badanych (54%) jest zdecydowanie zainteresowana kupnem rocznego karnetu na VOD MDAG online, a 31% raczej jest zainteresowana. Przeciętnie badani spodziewają się 5-7 premier w miesiącu. Deklarowali, że za karnet miesięczny są w stanie zapłacić 25 zł (mediana)/ 30 zł (średnia) miesięcznie. Co istotne aż 85% badanych odpowiedziało, że chętnie obejrzałoby filmy z poprzednich edycji, 10% wybrało odpowiedź “nie wiem”, a 5% “nie”. Na pytanie które filmy najchętniej obejrzeliby badani najczęściej padała odpowiedź: “nagrodzone”, “najlepsze”.

Pyt. 20. Jak ocenia Pan/Pani kupowanie biletów na festiwal? Pyt. 7. Czy chciałby Pan/chciałaby Pani obejrzeć filmy z poprzednich edycji festiwalu online 8. Które filmy chciałby Pan/i obejrzeć?

Czy jest Pan zainteresowany/ Pani zainteresowana kupnem rocznego karnetu online?

wykres do zmiany


MDAG online na tle

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS konkurencji AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności Ile Pana/ Pani zdaniem powinien kosztować roczny karnet online?

67% badanych nie uczestniczyło wcześniej w żadnym festiwalu filmowym online, 30% uczestniczyło. Wśród odpowiedzi na pytanie: “Jak ocenia Pan/ Pani sposób działania VOD MDAG w stosunku do innych festiwali filmowych online i platform VOD?” badani wskazywali: Krakowski Festiwal Filmowy, Ninatekę i festiwal OFF Camera. Badani poproszeni o porównanie MDAG VOD do popularnych platform streamingowych stwierdzali, że platforma festiwalu nie odstaje i jest porównywalna do innych platform. Proponowali jedynie wydłużenie czasu dostępu do filmów.

Pyt. 30. Czy uczestniczył/a Pan/i do tej pory w innym FESTIWALU FILMOWYM ONLINE? Pyt. 31. Jak ocenia Pan/ Pani sposób działania VOD MDAG w stosunku do innych festiwali filmowych online i platform VOD, np. Netflix, HBO GO?

wykres do zmiany


Net Promoter Score

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

Wskaźnik NPS to wskaźnik pokazujący satysfakcję z marki, poprzez zadawanie respondentom pytania o to jak chętnie poleciliby ją znajomym. Na podstawie odpowiedzi, wyróżnieni zostają promotorzy marki, jej krytycy oraz neutralni użytkownicy. W przypadku festiwalu Millennium Docs Against Gravity online, 85% widzów to jego promotorzy - osoby, które zdecydowanie poleciłyby markę innym. 10% widzów, to osoby neutralne, a 5% to krytycy. W 2019 r. było to odpowiednio: 65%, 26%, 9%. NPS w 2019 r. wyniósł 57, zatem nastąpił duży wzrost.

80

Wynik NPS dla festiwalu MDAG online

Pyt. 32. Na skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza bardzo prawdopodobne, jak prawdopodobne jest, że poleci Pan/Pani Festiwal MDAG online komuś znajomemu?


FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności

09. Metodologia badania


Metodologia Badanie uczestników festiwali Millennium Docs Against Gravity w Warszawie zostało przeprowadzone w dniach 24.09-06.10.2020 roku na próbie N=339 (poziom ufności 95%). Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiety internetowej ogłaszanej na stronie głównej festiwalu oraz fanpage MDAG. Badani samodzielnie wypełniali ankietę online (technika CAWI).

FESTIWAL MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE Raport z badania publiczności


KATARZYNA MILCZEWSKA

JULIA DZIUBECKA

Insight Specialist

COO / insight specialist

tel.: +48 601 192 946 mail: katarzyna.milczewska@s360.com.pl

tel: +48 693 333 114 mail: julia.dziubecka@s360.com.pl


PORÓWNANIE BADAŃ PUBLICZNOŚCI 2019 i 2020 r. Wyniki badania publiczności przedstawione w niniejszym raporcie porównujemy do wyników badania publiczności przeprowadzonego przez tę samą firmę badawczą - s360 w Warszawie w dniach 10.05-16.05 2019 r. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to stale powiększająca się publiczność. Z roku na rok zwiększamy liczbę miast - w 2019 r. dołączył do nas Poznań, rok temu Katowice, dwa lata temu Lublin. W tym roku udało nam się dotrzeć do praktycznie każdego zakątka Polski, a to za sprawą festiwalu online. I widać to wyraźnie w statystykach – odnotowaliśmy niemal 84% więcej widzów niż w roku ubiegłym. Udało nam się zarówno pozyskać nową widownię, jak i zdywersyfikować naszą publiczność.

129 Ekipa festiwalu Millennium Docs Against Gravity


PORÓWNANIE BADAŃ PUBLICZNOŚCI 2019 i 2020 r.

Badanie w 2020 r. Badanie w 2019 r.

Badanie widowni przeprowadzone w tym roku wykazuje, że udział wiernych widzów festiwalu w porównaniu do 2019 r. zwiększył się z 31 proc. do 36 proc. badanych.

130


PORÓWNANIE BADAŃ PUBLICZNOŚCI 2019 i 2020 r. Jak ocenia Pan/Pani dobór filmów dostępnych na festiwalu online?

Badanie w 2019 r.

Badanie w 2020 r.

Przy większej widowni festiwalu w tym roku w porównaniu do roku ubiegłego o 13 punktów procentowych zwiększyła się ilość widzów, którzy ocenili program festiwalu jako “bardzo dobry”, dając mu najwyższą notę. Widzów negatywnie oceniających Festiwal było na tyle mało, że nie zostali uwzględnieni w wykresie. Jak widać udało się nam nie tylko zwiększyć ilość widowni, ale także zainteresować publiczność programem i odpowiedzieć na jej potrzeby.

131


PODSUMOWANIE: ROZWÓJ FESTIWALU W LATACH 2016-2020 Rekordowy wynik 17.MDAG to nie tylko wypadkowa hybrydowej formuły tegorocznej edycji - to także przejaw nieustającego wzrostu wyników frekwencyjnych na festiwalu rok po roku. Poniższe porównanie wyników obejmujących bilety na seanse oraz uczestników wydarzeń towarzyszących pokazom wykazuje, jak na rozwój festiwalu miało wpływ konsekwentne rozszerzanie oferty o kolejne miasta, budowanie wizerunku Festiwalu i świadomości marki oraz nieustanne podtrzymywanie i zwiększanie zainteresowania mediów.

rok

2016

2017

2018

2019

2020

ilość widzów

45 200

48 500

65 000

93 000

170 700

132


PODSUMOWANIE: ROZWÓJ FESTIWALU W LATACH 2016-2020 rok / ilość miast

2016 - 4 miasta

2017 - 5 miast

2018 - 5 miast

2019 - 6 miast

2020 - 7 miast

lokalizacje

W-wa, Wrocław, Bydgoszcz, dołącza Gdynia

W-wa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, dołącza Lublin

W-wa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin

W-wa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, dołączają Katowice

W-wa, Wrocław, Bydgoszcz, Gdynia, Lublin, Katowice, dołącza Poznań

rok

2016

2017

2018

2019

2020

suma AVE

7 641 228 zł

11 598 555 zł

16 448 249 zł

19 361 098 zł

27 921 495 zł

133


KONTAKT 18. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 14 maja – 13 czerwca 2020 r Zapraszamy do współpracy! Kontakt PR Dominika Baranowska dominika@againstgravity.pl Mateusz Góra mateusz@againstgravity.pl Against Gravity sp. z o.o. ul. Bukowińska 26 C p. 21 02-703 Warszawa kontakt@againstgravity.pl tel. 22 828 10 79 www.mdag.pl www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/ www.againstgravity.pl www.facebook.com/filmyAgainstGravity

134


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.