Page 1

®

WYBIERAJ MĄDRZE, WYGLĄDAJ ŚWIETNIE

www.faceandlook.pl Nr 28 lipiec/sierpień 2017

modny ! dodatek

ry okul ane czne

Uroda

przeciwsło

Nasz test

na wakacjach - Ochrona skóry i włosów w słońcu - Plażowy makijaż - Letnie zapachy

moda

12

płynów do demakijażu oczu

stylizacje na każdą okazję

Piechotą do lata

cena 9,99 zł (W TYM 8% VAT)

zdrowe stopy

Natalia

kukulska – Teraz mam szczęśliwy czas


spis treści

Nr 28 lipiec/sierpień 2017

6 58

6 Natalia Kukulska

MODA

10 Stylizacja na różne okazje

56 Mity i fakty o słońcu 58 Pachnące balsamy

i masła do ciała

na wakacjach

22

64 Jak dbać o stopy

68 Nowości – pielęgnacja URODA 18 Trendy w zdobieniu paznokci 70 Zabiegi w gabinecie 22 Akademia Urody – jak zrobić 74 Zapachy nie tylko na lato 78 Ambasadorki F&L letni makijaż testują kosmetyki 24 Test redakcyjny – preparaty 80 Cafe con leche: wywiad do demakijażu oczu z Aleksandrą Chrobak 26 Nowości – makijaż – autorką książki 28 Modne krótkie fryzury „Beduinki na instagramie” 38 Letnia pielęgnacja włosów 84 Orzeźwiająca męska 42 Okiem blogerki – naturalne

kosmetyki na wakacje 46 Nowości – włosy 48 Ochrona i pielęgnacja twarzy latem

pielęgnacja 88 Fitness – daj sobie wycisk! 92 Zdrowie – jak dbać o oczy 97 Rubryka towarzyska

na okładce: natalia kukulska, foto: artur rawicz

Zdjęcia: materiały prasowe Podwórka Talentów NIVEA i Serwisy prasowe Firm

WYWIAD

10

74

face&look

3


Jak rozświetlić i wymodelować twarz?

zdjęcie: Wojciech Buczyński

L

ato to czas, który chciałoby się łapać pełnymi garściami, nie tracąc żadnej minuty. Czas, w którym przenosimy się pamięcią do wspomnień z dzieciństwa, zabaw na świeżym powietrzu, beztroskich chwil wakacji, smaków owoców z ogródka u dziadków – początku lata zapisanego w słodkim smaku truskawek, późniejszym w poziomkach, porzeczkach, malinach, pachnących pomidorach wreszcie smaku kwaskowych mirabelek zapowiadających jego koniec. Bez względu na to jakie wspomnienie budzi w nas ta najgorętsza pora roku zapewne wszyscy odczuwamy conrado moreno większą chęć odsłaniania swojego ciała i pragniemy więcej Redaktor Naczelny czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dlatego w tym numerze Face&Look dużo miejsca poświęcamy tematom związanym z podkreślaniem urody w słoneczne dni. Znajdziecie w nim wiele przydatnych informacji dotyczących tego jak można się modnie ubrać latem, ochrony skóry i włosów przed słońcem czy sposobu wykonania wakacyjnego makijażu. Bardzo ważna latem, zwłaszcza gdy wybieramy się na urlop, jest ochronna pielęgnacja przeciwsłoneczna. Przedstawiamy słoneczne nowości i piszemy jakie są mity i fakty o opalaniu. Latem także nasze włosy poddawane są działaniu słońca, wiatru i soli morskiej, więc są bardziej podatne na zniszczenia. W dziale uroda piszemy jak skutecznie je chronić i regenerować oraz prezentujemy letnie fryzury.  Jak w każdym numerze nasze Ambasadorki dzielą się też swoimi spostrzeżeniami z testów kosmetyków. Nie zapominamy także o mężczyznach pisząc o pielęgnacji ciała i włosów, która odżywia i chroni, a jednocześnie zapewnia orzeźwienie w upalne dni. Zachęcam też do lektury wywiadu z wokalistką Natalią Kukulską, która nie tylko nagrywa nowe piosenki, ale też działa społecznie, będąc ambasadorką akcji wspierającej utalentowane dzieci. W mojej rubryce Cafe con leche postanowiłem zabrać naszych czytelników w miejsce, w którym jest naprawdę gorąco, a panujące tam obyczaje kulturalne są odmienne od tych nam znanych. Myślę, że rozmowa z Aleksandrą Chrobak, autorką książki „Beduinki na instragramie”, będzie ciekawa dla wszystkich i pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie jaka jest rola kobiety w Emiratach Arabskich. Mam nadzieję, że to będzie dla Wszystkich czytelników Face&Look wymarzone lato.

To bardzo proste z produktami

m a c e ol P Natalia .

asępa Natalia ZadorkaBielenda s a b gled #Am sepa_tan a

@natalia_z

Dzięki nim wydobędziesz swoje naturalne piękno, i zamaskujesz niedoskonałości.

JAK TO ZROBIĆ ? optyczne uwypuklenie czoła zwężenie i „wyprostowanie” nosa

zwężenie czoła rozświetlenie spojrzenia i „otwarcie oka” nadanie młodzieńczych rumieńców i uwypuklenie kości policzkowych zwężenie kości policzkowych

skrócenie linii brody

powiększenie górnej wargi zaznaczenie podbródka i powiększenie dolnej wargi

KAŻDY KOLOR PRODUKTU ODPOWIADA ZA INNY EFEKT:

ŚLEDŹ NAS NA

bronze

peach

PRZYCIEMNIA

WE ARE DIGITAL TV

www.bielenda.pl

Prasa

Internet

Pakiety sprzedażowe

ROZŚWIETLA

PR

POS

pink

PODKREŚLA

Szeroka gama produktów, atrakcyjne pakiety, intensywne wsparcie sprzedaży. Już dzisiaj zadbaj o dostępność nowej linii Highlight&Contour i przygotuj się na rosnące zyski ze sprzedaży.


w y wiad F&L

Natalia Kukulska

Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Nagrała 8 solowych albumów, z których każdy osiągnął status złotej lub platynowej płyty. Premiera najnowszej, którą zapowiada singiel „Kobieta”, odbędzie się we wrześniu.

6

face&look

Niedługo ukaże się Pani dziewiąty album studyjny. Czy to będzie szczęśliwa 9-tka? Mam nadzieję, że będzie szczęśliwa bo czuję, że mam teraz dobry i szczęśliwy etap w swoim życiu. Ponadto muzyka na nową płytę powstawała w inny sposób, bardzo naturalny i spontaniczny. Pojechałam razem z moim zespołem w góry, zabraliśmy ze sobą cały nasz muzyczny sprzęt i wspólnie muzykując stworzyliśmy większość nowych piosenek. Ostatnie płyty przygotowywałam głównie z mężem. Tym razem pracowaliśmy w kolektywie, więc każdy zaznaczył w utworach swoją obecność, jako inna osobowość muzyczna. Teksty, po moich różnych przeżyciach, na pewno będą miały inny charakter niż dotychczasowe. Mam nadzieję, że będzie to dobra płyta. A czy 9-tka będzie szczęśliwa, okaże się już wkrótce.

A jakie kobiety są dla Pani inspirujące? Zawsze imponowały mi kobiety inteligentne i pracowite, które mają jakiś fach w ręku i są też przez to niezależne. Takie, które są znakomite w swojej dziedzinie np. jako kucharki. Mogą to być kobiety zajmujące się zupełnie inną dziedziną życia niż ta, którą ja się zajmuję, i która mnie interesuje. Ale są kobietami, które potrafią godzić swoją pasję z życiem rodzinnym – takie kobiety są dla mnie przykładem. Imponują mi silne kobiety, które nie oglądają się na mężczyzn, lecz działają same. Niedawno czytałam serię biografii kobiet, które zmieniły świat – kobiet naukowców, pisarek, dziennikarek, polityczek, artystek. W tej lekturze najbardziej niesamowite było dla mnie to, że każda z nich miała w sobie siłę, by spełniać swoje pasje, pomimo różnych trudności. Rozwijać się i trzymać swoje życie we własnych rękach.

Singiel zapowiadający Pani nową płytę nosi tytuł „Kobieta”. Podobno powstał w wyjątkowym dla Pani momencie. Za co lubi Pani kobiety? Rzeczywiście moment był wyjątkowy, ponieważ spodziewałam się swojego trzeciego dziecka – córeczki, więc temat kobiecości i macierzyństwa był dominujący w moim życiu. Dodatkowo byłam bardzo aktywna zawodowo. Myślę, że kolejną sprawą, która wpłynęła na teksty i piosenki były obecne nastroje w Polsce i na świecie. Kobiety domagają się swoich praw, chcą mieć głos w ważnych sprawach. I cały czas walczą o równouprawnienie. Dziwnym wydawać się może, że we współczesnym świecie cały czas muszą to robić. Ja nie zabierałam w ostatnim czasie głosu w tych tematach, ze względu na to co działo się w tym czasie w moim życiu prywatnym. Ale pomyślałam, że mogę się wypowiedzieć artystycznie. Moja wypowiedź nie jest jakimś buntem i głosem politycznym, jest raczej próbą opisania kobiety, jej charakterystycznych cech. Śpiewając, staram się zamknąć ją w tekście w jakieś ramy. Opowiadając jednocześnie, że kobieta właśnie wyrywa się z ram i jest trudna do sklasyfikowania. Oprócz piosenki powstał też teledysk, w którym bawię się stereotypami, w którym jest dużo symboli. Wszystko jest podane z dużą dawką autoironii i zabawy plastycznej. Myślę, że każdy może samodzielnie interpretować ten utwór i obrazy w teledysku.

Debiutowała Pani jako 7 letnia dziewczynka i jest Pani w show-biznesie od blisko 30 lat, a nigdy nie była Pani obiektem skandali czy plotek. Jak Pani to się udało? Sama nie wywoływałam nigdy żadnych skandali. Zależy mi na tym, aby moje życie prywatne nie było upubliczniane. Ale i tak się tego nie da uniknąć. Zawsze ważne były dla mnie takie priorytety, które powodowały że nie „brykałam” za bardzo. Dla mnie udane życie prywatne jest podstawą do tego, żeby działać dalej, a nie odwrotnie. Wydaje mi się, że zbytnia otwartość dla mediów, sprzedawanie różnych prywatnych informacji jest dość niebezpieczne. Wtedy media zamiast interesować się działaniami artystycznymi, interesują się wszystkim co jest wokół, a to wcale nie pomaga tej odpowiedniej popularności, lecz tworzy z człowieka osobę medialną, a nie artystę. Jest Pani laureatką wielu nagród. Które sprawiają Pani więcej radości – te przyznawane przez publiczność czy środowisko muzyczne, krytyków? Bardzo różnie. Oczywiście ważne jest dla mnie to jak odbierane jest to co robię, ale nie za wszelką cenę. Już dawno zorientowałam się, że celem mojej pracy zawodowej nie jest tworzenie czegoś, co będzie podobało się wszystkim i zaskarbi sobie sympatię każdego, niezależnie od gustów. To co robię jest na moich zasadach, face&look

7


w y wiad F&L

w zgodzie z tym co czuję, przez to staje się coraz mniej kompromisowe, ugładzone i podobające się tzw. szerszej publiczności. Jeśli np. gram koncert otwarty, gdzie przychodzą różni ludzie, to oczywiście zależy mi żeby ich „wciągnąć”, bo chciałabym aby był to dla nich udany czas. Ale schlebianie gustom wszystkich i pogoń za takim myśleniem jest już dawno poza mną. Artysta liczy, że trud jego pracy zostanie dostrzeżony, więc zawsze cieszą dobre opinie krytyków i dziennikarzy. Jeśli jest inaczej na pewno jest mu w pewien sposób przykro i ma poczucie niesprawiedliwości. Staram się też odróżniać konstruktywną krytykę, od takiej która nic nie wnosi. Czasem zdarza się, że ktoś wypowiada się negatywnie, po to aby zabłysnąć, nie znając nawet tematu – wtedy mogę się tylko uśmiechnąć i iść dalej. Nagrody i wyróżnienia przyznawane przez dziennikarzy i branżę są ważne, ponieważ te osoby mają większą wiedzę muzyczną i świadomość detali, powinni znać się na tym co oceniają. W mojej piosence śpiewam „owacja, gwizd, nie znaczą nic” – i rzeczywiście każdy powinien oceniać się wewnętrznie i czuć, że to co robi jest dobre, optymalne i wiedzieć co chce przekazać. Ja jestem swoim pierwszym i głównym krytykiem, opinie innych są oczywiście dla mnie ważne, ale nie są tym co mnie definiuje jako artystę i nie tym się kieruję.

Zdjęcie promujące akcję Podwórko Talentów NIVEA

Dla mnie ważną definicją dbania o urodę jest przede wszystkim dbanie o swoje wnętrze, bo w oczach wszystko się odbija. zdarza się to najwyżej raz w miesiącu. Chciałabym mieć więcej czasu dla siebie samej. Kiedy byłam młodsza miałam poczucie, że to taka strata czasu, ale teraz to doceniam i wiem, że kobiety powinny mieć czas na chwilę dla siebie. Na swoją pielęgnację i poprawianie sobie samopoczucia.

Natalia Kukulska na planie teledysku do piosenki „Kobieta”

Łączy Pani życie zawodowe z rodzinnym, bo tworzy wspólnie z mężem, perkusistą Michałem Dąbrówką. Czy to, że razem pracujecie ułatwia jakoś Pani życie zawodowe? Dla nas jako pary jest to wielki komfort, że możemy pracować razem, nie rozstawać się, i że każde z nas nie musi żyć innym światem. Jednocześnie jest to swoiste wyzwanie. Jeśli na przykład wyjeżdżamy w trasę nasze relacje kompletnie się zmieniają, jesteśmy często tak skupieni na pracy, że przestajemy niemal być dla siebie parą. Mam oczywiście poczucie, że na scenie jest bliska mi osoba, ale jednocześnie każdy z nas skupia się na tym co robi. Są takie dni, kiedy wracamy po koncercie i  jesteśmy za sobą stęsknieni, ponieważ byliśmy razem, ale każde z nas było mocno zajęte swoimi zadaniami i dopiero po powrocie znajdujemy czas na bycie ze sobą prywatnie. Oczywiście doceniam naszą relację, bo wiem że nie wszystkie pary pracujące razem dają radę to łączyć. Naszym spoiwem jest też nasza pasja do muzyki, którą razem dobrze rozumiemy, uczucie, podobna wrażliwość, a nawet – co bardzo ważne – poczucie humoru. Czy, któreś z Waszych starszych dzieci też chciałoby pójść w ślady rodziców i zajmować się profesjonalnie muzyką? Nie chciałabym opowiadać o planach moich dzieci, bo staram się chronić ich prywatność, ale nie jest tajemnicą, że dzieci chodzą do szkoły muzycznej. Janek, nasze najstarsze dziecko gra na perkusji, 8

face&look

pianinie i uwielbia to robić, próbuje swoich sił w kwartecie jazzowym, który założył z kolegami, zaczyna także komponować. Muzyka bardzo go wciągnęła, widzę że zaczyna go to pochłaniać i szczerze mówiąc cieszę się z tego. Uważam, że nieczęsto w młodym wieku ma się konkretną pasję i wie się czego się chce, a w jego przypadku to ma miejsce. Jeśli chodzi o Anię, też chodzi do szkoły muzycznej i cały czas jest blisko muzyki, lubi śpiewać. Podobnie będzie zapewne z Laurą, ponieważ w naszym domu nie da się być poza muzyką. Kiedy jest Pani na scenie czy gra w teledyskach o Pani wizerunek troszczą się profesjonaliści, a jak na co dzień dba Pani o siebie? O wizerunek sceniczny dbam również sama, chociaż oczywiście współpracuję czasem z innymi, ale na co dzień zazwyczaj nie starcza mi dla siebie czasu. Jestem bardzo aktywna, jako mama i artystka. Mam mnóstwo obowiązków, także tych domowych, mam kogoś do pomocy, ale jestem typem „Zosi Samosi” i dużo prac wykonuję sama. Jedyną rzeczą na którą, staram się zawsze znaleźć czas jest aktywność fizyczna, choćby pójście na spacer. Od niedawna zaczęłam także regularnie ćwiczyć tzn. mam zajęcia z trenerką dwa razy w tygodniu przez godzinę. Nie jest to dużo, ale daje mi to poczucie, że robię coś dobrego dla siebie. Jeśli naprawdę nie mam sił, wybieram się na dobry masaż, ale ostatnio

Ma Pani jakieś ulubione sposoby na upiększanie? Moim sprzymierzeńcem na pewno jest poczucie spełnienia i szczęścia. Zauważyłam, że nawet gdy bywam mocno niewyspana, ale jestem szczęśliwa, to mimo zmęczenia czuję się i wyglądam lepiej. Chociaż oczywiście sen jest ważną rzeczą i ciągle mi go brakuje. Jestem przeciwniczką medycyny estetycznej, która zmienia rysy twarzy i powoduje, że większość kobiet wygląda tak samo. Sądzę, że zdecydowanie szlachetniejsze jest gdy starzejemy się z klasą, bez usilnej gonitwy za młodością. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, można z tego korzystać, ale jest to często pułapka, bo chyba część kobiet się od tego uzależnia i trudno im znaleźć granice tych zmian. Dla mnie ważną definicją dbania o urodę jest przede wszystkim dbanie o swoje wnętrze, bo w oczach wszystko się odbija. Jeśli chodzi o pielęgnację zewnętrzną, sięgam po kremy nawilżające na dzień i na noc, makijaż to często tylko lekki fluid, nawilżone usta i wytuszowane rzęsy. Na co dzień maluję się zazwyczaj bardzo delikatnie. Rzadko występuje Pani w reklamach, jednak chętnie wspiera akcje charytatywne i społeczne. Jest Pani m.in ambasadorem dobrej woli UNICEF, a ostatnio ambasadorką akcji Podwórko Talentów Nivea, dzięki której, w 20 miejscowościach w całej Polsce, powstaną place zabaw, na których dzieci będą mogły rozwijać swoje umiejętności i pasje. Dlaczego zdecydowała się Pani wspierać właśnie ten projekt? Zdecydowałam się dołączyć do projektu Podwórko Talentów NIVEA jako Ambasador, ponieważ uważam że bardzo ważne jest, aby ukierunkowywać dzieci, pomagać im w odkrywaniu pasji i talentów. Szczególnie gdy świat ma im tyle do zaoferowania. Zwłaszcza ten wirtualny. Jest niezwykle trudno skupić uwagę dziecka na jednej rzeczy, trudno też znaleźć czas na relacje z bliskimi. Podwórka w miastach, miasteczkach i wsiach są takim miejscem integracji i dla mnie, w dzieciństwie, było to zawsze ważne miejsce. Podwórko Talentów będzie też miejscem gdzie można bawić się, odkrywając i kształtując swoje umiejętności w wielu obszarach. Umożliwi to projekt sprzętów na Podwórkach – znajdzie się coś dla dzieci, które interesują się sportem, muzyką czy mają zainteresowania plastyczne i naukowe. Wszystkie te umiejętności, można rozwijać w naturalny sposób, przez zabawę właśnie, a jednocześnie kształtować relacje i wzmacniać więzi z innymi dziećmi i rodzicami. Moim zdaniem to fantastyczny projekt dla dzieci i cieszę się, że mogłam do niego dołączyć. Jestem pod wrażeniem zgłoszeń w konkursie o Podwórko Talentów NIVEA i tego jak wiele pomysłów miały dzieci i dorośli, którzy im pomagali, aby zachęcić do głosowania na ich miejscowości. Niektórzy śpiewali moje piosenki, co było dodatkowo bardzo

miłe, ale generalnie fantastyczne jest to jak ludzie potrafią się zmotywować, zintegrować i kreatywnie razem stworzyć coś co pozostaje na długo. Dlatego zachęcam do oglądania zgłoszeń i codziennego głosowania na stronie www.podworko.nivea. pl na swoich faworytów w konkursie. A także do namówienia znajomych i rodziny, aby także oddali swój głos i wsparli dzieci w wyścigu po jedno z dwudziestu Podwórek. Z pewnością dzieciaki z miejscowości, które wygrają, będą szczęśliwe i długo będą korzystać z tych wyjątkowych placów zabaw. Jak najchętniej Pani odpoczywa? Lubię odpoczywać w domu, resetując się. Lubię nawet prace domowe, sprzątanie, to też może relaksować. Natura jest takim miejscem, gdzie najbardziej mnie ciągnie, gdy jestem przemęczona. Lubię aktywny wypoczynek, choć nie ukrywam, że czasem potrzebuję też typowego lenistwa, kiedy odpoczywam leżąc w ogrodzie czy w domu i nie robiąc nic szczególnego – co jest trudne, bo mam silne poczucie obowiązku. Zimą wybieram narty, lubię też gimnastykę i jogę. Dobry wpływ ma też na mnie obcowanie ze sztuką – książka, film, teatr – zawsze jest to karmienie się czymś, co odpręża i później intelektualnie owocuje, zwłaszcza w twórczej sferze życia, w której na przykład powstają teksty moich piosenek. Proszę jeszcze zdradzić naszym czytelniczkom Pani plany na najbliższą przyszłość. Planów zawodowych w tym roku mam wyjątkowo dużo. Są to głównie projekty muzyczne związane z premierą mojej nowej płyty, która powinna ukazać się pod koniec września. Kończę jeszcze ostatnie teksty, domykamy wszystkie muzyczne kwestie. Pierwszą piosenką promującą nową płytę jest singiel „Kobieta”. Mam też w planach bardzo dużo koncertów, zarówno wakacyjnych, plenerowych, ale też w salach takich jak filharmonie, domy kultury, kluby. Mam też drugi projekt akustyczny z zespołem Atom String Quartet, z którym w tym roku mamy w planach wyjątkowy koncert z orkiestrą kameralną Leopoldinum w Krynicy Górskiej na Festiwalu Jana Kiepury. Będzie to pierwszy koncert w tak szerokim składzie, więc podejrzewam, że będzie to dla mnie duże przeżycie i myślę, że nie będzie to ostatni tego typu występ. Po wydaniu mojej płyty planuję też trasę koncertową, która niedługo zostanie ogłoszona. Ciekawym projektem w którym mam przyjemność brać udział jest też spektakl „Szukaj w snach”, powstający przy udziale Marka Napiórkowskiego, świetnego gitarzysty jazzowego i innych muzyków – będą to kołysanki połączone z teatrem tańca. Spektakl będzie grany cyklicznie w Teatrze Starym w Lublinie na jesieni. Dzieje się naprawdę dużo i bardzo się z tego cieszę. Wszystkie szczegóły na bieżąco można znajdować na mojej stronie oraz w social mediach, które umożliwiają mi kontakt z fanami. Rozmawiała: marianna nowicka zdjęcia: artur rawicz i materiały prasowe Podwórka Talentów NIVEA face&look

9


moda

na każdą porę 2

3

1

Czekałaś na lato aby wreszcie podkreślić kobiecość? Na urlopie, festiwalu, ślubie a nawet w pracy śmiało odsłaniaj i podkreślaj ciało, na ile tylko pozwala obowiązujący przy takich okazjach dress code.

1. PROMOD kolczyki 39 zł 2. ESTEE LAUDER woda toaletowa Bronze Godess Eau Fraiche 230 zł 3. ESTEE LAUDER puder brązujący Powder Bronzer 195 zł 4. GATTA kostium kapielowy 150 zł 5. PROMOD tunika169 zł 6. PARFOIS torba 110 zł

4

Na wakacjach

Nareszcie totalny luz możesz nosić co chcesz. Ubierz się lżej, ale też odważniej. Odkrywaj śmiało ciało i sięgaj po żywsze kolory. Chociaż w ducie ze słońcem i opaloną skórą pięknie wygląda też biel i monochromatyczne zestawienia. Wakacyjny pewniak, który właściwie od lat nie wychodzi z mody to zwierzęce i roślinne wzory, motywy tropikalne

5

i inspiracje czerpane z odległych kultur. Wszystkie te motywy doskonale sprawdzają się latem w stroju i w dodatkach. Bluzka w panterkę czy z sukienka z folkowym motywem świetnie kontrastuje też z miejską dżunglą. Makijaż, który

6

jest uzupełnieniem tego looku powinien być oczywiście „tropikalny”. Czyli twarz i ciało ozłocone słońcem lub samooplaczem. Efekt opalonej skóry można też uzyskać brązującym pudrem – wystarczy musnąć nim, skronie, policzki, dekolt i ramiona. Usta mogą być blade lub przeciwnie czerwieni. A na paznokciach rozkwitają wszystkie barwy zieleni, czerwieni czy różu.

10

face&look

imperia

podkreślone soczystymi kolorami fuksji czy modnej oranżowej


moda

W biurze

z ważnym klientem dodaj, na wszelki wypadek, lekki żakiet. A co z obuwiem? Raczej nie wchodzą w grę klapki czy odkryte

Temperatura za oknem rośnie a ty masz problem jak zachować

sandały. Niektórzy pracodawcy dopuszczają buty z odkrytymi

formalny charakter ubrania, a zarazem czuć się swobodnie

piętami bądź palcami, ale na spotkanie biznesowe bezpieczniej

i komfortowo? Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wakacje od

będzie włożyć balerinki lub czółenka.

oficjalnego stroju trzymaj się kilku zasad.

Jeśli chodzi o kolory to z biznesem kojarzą się nie tylko czerń,

Przede wszystkim rzeczy ukazujące ramiona, pachy lub zbyt

granat czy szarość, ale i biel, beż, błękit, pudrowy róż. W upały

dużo dekoltu bądź plecy w warunkach biurowych czy oficjalnych

spokojnie możesz postawić właśnie na te ostatnie lub pastele.

mogą być odebrane jako brak szacunku dla innych. Sukienki

Umiejętne połączenie ich delikatnych odcieni między innymi

i spódnice powinny sięgać przynajmniej do kolan, aby to

z bielą pomoże Ci uzyskać lekką, a zarazem elegancką stylizację.

sprawdzić usiądź i zobacz, czy brzeg nie wędruje zbyt wysoko

Jeśli lubisz klasykę możesz natomiast przełamać jasne barwy

(powinien kończyć się nieco przed kolanami). A co z górą? Wiele

ciemniejszymi dodatkami, na przykład w granacie. Wybierając

firm dopuszcza sukienki lub bluzki z krótkim rękawem, więc

odcienie ubrań zwróć uwagę czy pasują do Twojej karnacji,

jeśli twoja jest jedną z nich, korzystaj z tego. A jednocześnie

włosów i oczu – Twoja twarz powinna prezentować się świeżo

zadbaj o to, by fason był elegancki. Kiedy idziesz na spotkanie

i promiennie. Makijaż i zapach do biura powinny być delikatne.

1 3

4

2

12

seta

warowa

6

face&look

1.ELISABETTA FRANCHI / INVOGUE bluzka 869 zł 2. LOVE MOSCHINO/INVOGUE torba 750 zł 3. NEVER EVER koszula Tonic 419 zł 4. WAROWA spodnie komplet z rozcięciami 399 zł 5. FEMESTAGE sukienka 399 zł 6. PUPA balsam do ust Savanna oil stick 65 zł 7. MICHAEL KORS woda toaletowa Turquoise 325 zł/ 50 zł

5

7

face&look

13


mohito

moda 1

Specjalne okazje

Urlop czy weekend spędzony w kurorcie, ślub w rodzinie, urodziny przyjaciółki wymagają odpowiedniego stroju. Kto wie, kogo spotkasz na nadmorskiej promenadzie czy uroczystym bankiecie? Zadbaj o to, aby taka okazja była prawdziwym świętem. Twój strój powinien być wygodny, elegancki i modny. Sama wiesz w czym jesteś najbardziej sexy, ale nie musisz wbijać się w obcisłą sukienkę z dekoltem i buty na 12 centymetrowym obcasie, aby czuć, że jesteś atrakcyjna. Lepszy jest strój nieco skromniejszy, ale dziewczęcy i romantyczny. Jak chociażby tak modne w tym roku falbany i koronki. Makijaż? Subtelny, który doda cerze świeżości. Dlatego nawet jeśli nie przepadasz za kolorem różowym kup róż

6

do policzków lub szminkę w tym kolorze, bo ma niezawodną moc odmładzania. Nie zapomnij też o kropli zmysłowego zapachu. Na specjalną okazję zawsze sprawdzają się też sukienki oraz klasyczny zestaw bluzka i spódnica. Na ślub

2

mogą być białe lub pastelowe, ale też w mocniejszych odcieniach na przykład szafirowym. Do tego lekki makijaż i seksowny zapach.

7 8

3

9

4

14

face&look

5 10

bonprix

1. BOBBI BROWN rozświetlacz do twarzy 173 zł 2. SABIRINA PILEWICZ torebka 650 zł 3. FEMESTAGE sukienka 400 zł 4. LASPLASH błyszczyk 80 zł 5. L’OCCITANE woda perfumowana Terre de Lumiere 299 zł/ 50 mlzł 6. PATRICIA PEPE/INVOGUE sukienka 1199 zł 7. ELISABETTA FRANCHI /INVOGUE żakiet 1689 zł 8. NEVER EVER spódnica Pink Cream 450 zł 9. FEMESTAGE sukienka 290 zł 10. GOSHICO torebka 300 zł

face&look

15


moda 2

Letni Festiwal

3

raczej trampki, adidasy czy sztyblety. Do tego lekki makijaż, który pozwoli rozkwitnąć Twojemu urokowi. Ma być lekko, zwiewnie, młodzieńczo. Trochę naturalności, a trochę koloru.

z przyjaciółmi nad morze wymagają stroju który jest swobodny,

Wdzięczne motywy idealnie pasują nie tylko do muzycznych

ale też seksowny. Dlatego najlepiej sprawdzają się w takich

festiwali, ale również na plażę, a nawet na wesela w stylu

sytuacjach stroje w stylu boho. Jeansowe spodnie i spodenki,

rustykalnym. Bohemian Beauty to look łączy w sobie elementy

kombinezony, kolorowe tuniki i etniczne dodatki: szale,

zaczerpnięte z cyganerii i hipisowskiego stylu. W twoim

chusty, naszyjniki. Buty powinny być zdecydowanie wygodne,

makijażu nie powinno więc zabraknąć fantazyjnych dodatków,

więc zamiast szpilek czy odkrytych sandałków wybierz

połyskujących akcentów i muśniętej słońcem skóry.

1

orsay

Wszystko jedno muzyczny czy filmowy, albo wypad

4

6

5

1. PARFOIS torba 120 zł 2. DKNY woda toaletowa Be Delicious City Girl – The Chelsea Girl 189 zł/ 50 ml 3. GOLDEN ROSE Boho Look ok. 10-30 zł 4. PROMOD kolczyki 30 zł 5. FEMESTAGE bluzka 80 zł 6. PROMOD kimono 120 zł 7. WRANGLER szorty 229 zł 8. ORSAY torebka 100zł 9. FANCYSHOES trampki 45 zł 10. GANT sandały 400 zł 11. Solo Soprani woda toaletowa Love 120 zł/ 100 ml 12. WRANGLER kurtka 999 zł

16

face&look

Tekst: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: serwisy prasowe firm

orsay

7

9

8

11

10 12

face&look

17


pa z n o kc i e

Modny

Szaleństwo wzorów

manicure

W tym sezonie manicurzyści zaproponowali wariacje na temat french manicure, który od lat ma swoje zwolenniczki. Jednak w ostatnich sezonach był on raczej pomijany. Zmieniło się w nim niemal wszystko – zarówno kolory płytki jak i końcówki. Przy czym w wielu przypadkach stosuje się zbliżony, a nie kontrastowy odcień, albo różnicuje tylko teksturę lakieru – końcówka jest błyszcząca, a paznokieć matowy lub na odwrót. Ciągle na topie są też paznokcie ombre czyli cieniowane. Kolejnym trendem są tzw. „kleksy” czyli po prostu zdobienie paznokci, w wersji saute, bryzgiem lakieru. Modne są także geometryczne wzory będące prawdziwą zabawą, zwłaszcza liniami. Dla bardziej odważnych pojawiają się też oszałamiające, trójwymiarowe zdobienia z koralików, kolczyków i diamencików, które sprawiają, że paznokcie wyglądają jak prawdziwe klejnoty.

Praktyczne kształty

Opracowanie: Marianna Nowicka, Zdjęcia:Shutterstock i serwis salonów Nail & Beauty BAR w Warszawie

Na większości pokazów letnich kolekcji mody pojawiły się modelki z paznokciami o zbliżonej do naturalnej długości – krótkimi i zaokrąglonymi oraz owalnymi. Takie kształty najbardziej odpowiadają kobietom, ze względu na ich praktyczny charakter. Należy jednak pamiętać, że istnieje również silny trend na paznokcie długie – wydłużone, a nawet o zdecydowanie ponadprzeciętnej długości. W tym sezonie jednak przybierają one kształt migdału, a nie jak bywało wcześniej ekstremalnego sztyletu.

Klasyczne kolory

Kolory i wzory w manikiurze, podobnie jak fasony ubrań, to pewna moda, którą obserwujemy od wielu lat. W sezonie wiosenno-letnim 2017 na paznokciach zdecydowanie króluje czerwień. Jednak nie tylko ciemna czy klasyczna, ale w najrozmaitszych odcieniach, poczynając od malinowej, a kończąc na gotyckim burgundzie. Obok ciemnej czerwieni prym wiedzie niezawodna czerń i granat przypominający bardziej niebo o północy aniżeli nasycony niebieski. Oczywiście dla miłośniczek jasnego manikiuru również mamy dobrą wiadomość: jak zwykle latem paznokcie mogą pomalować na biało lub wybrać jeden z odcieni nude. Modne jest również srebro i złoto. Zarówno w wersji matowej, jak i metalik.

O dłonie warto dbać zawsze, jednak latem zazwyczaj masz chęć na bardziej kolorowy czy odważny manicure. O trendach w manikiurze mówi Monika Rejmer. Właścicielka salonów Nail & Beauty BAR w Warszawie. 18

face&look

Ekspert: Monika Rejmer Właścicielka salonów Nail & Beauty BAR w Warszawie

od lewej: Golden Rose Holographic 20 zł, Delia Coral 8 zł, La Luxe Paris 12 zł, Catrice Cosmetics 10 zł

face&look

19


A K A DEMI A URODY

W pełnym słońcu najlepiej wyglądają żywe kolory lub naturalna twarz z delikatnym połyskiem. Kosmetyki do makijażu na lato wybierz starannie, ale nie przesadź z ich ilością!

Muśnij nim wystające części czyli czoło, policzki i brodę oraz ramiona czy dekolt. Trzeba go nakładać z umiarem, najlepiej z góry na dół, tak jak padają na nas promienie słoneczne. Na koniec warto delikatnie przypudrować skórę na szyi, aby zmieniszyć kolorystyczny kontrast. Natomiast lepiej nie podkreślać ciemnym pudrem konturu twarzy, poniżej żuchwy, w stylu lat 80. bo skóra będzie wyglądać jakby była brudna, a tego przecież nie chcesz. Odrobiną wielofunkcyjnego kosmetyku czy pudru rozświetlającego pomaluj kości policzkowe i powieki. Taki monohromatyczny make-up jest nie tylko piękny, ale też praktyczny, szczególnie na wakacjach. Jeden produkt i pełen makijaż.

W kwestii koloru

Naturalny makijaż nie jest bezbarwny i nudny choć opiera się głównie na jasnych, stonowanych barwach: mlecznego różu, różnych odcieni beżu, złota i rozbielonych brązów. Jeśli lubisz mocne kolory wybierz np. turkusowy czy zielony cień lub kredkę do powiek. Jeśli zdecydujesz się na mocny kolor niech będzie to tylko jeden akcent kolorystyczny – różowe kolorki na policzkach, turkusowy cień lub koralowe usta. Dwa elementy są ryzykowne, a trzy będą wyglądały tandetnie. Zamiast jednego mocnego akcentu na powiece, wybierz kilka odcieni (co najmniej trzy), ale delikatne, które pozwalą dyskretnie korygować kształt czy podkreślać kolor oczu. Monohromatyczne palety złotych cieni pięknie podkreślają jasny kolor tęczówki, chłodne beże z odrobiną fioletu wydobywają ciemny. Usta nie muszą być tylko bladoróżowe czy beżowe. Dobry efekt uzyskasz wcierając palcem ciemniejszą czy nawet czerwoną szminkę, w skórę. Jeśli jej kolor jest jaskrawy najpierw pomaluj usta beżową kredką lub szminką i na to nanieś odrobinę czerwonej.

Wakacyjny

Lekka baza

Odrobina korektora pod oczy, w lekko różowym odcieniu najlepiej maskuje zasinienia, a na ewentualne krostki lub przebarwienia lepiej stosuj odcień beżowy. Jasny, rozświetlający korektor pod oczy w formie pędzelka, dobrze sprawdza się tylko przy odświeżaniu makijażu (rozjaśnianiu okolic oka, ale też np. bruzd wokół nosa i ust), bo jest bardziej płynny i półprzezroczysty. Zamiast podkładu wystarczy krem BB czy koloryzujący krem z filtrem, który daje wrażenie “drugiej skóry”. Nanieś go, tak samo jak makijażyści radzą nakładać fluid – od czoła w dół, zgodnie z tym jak układają się drobniutkie włoski na skórze. Wtedy pozostaje niewidoczny, ale wygładza cerę. Chodzi o stworzenie wrażenia naturalności, a nie zamalowywania np. naturalnych piegów. Jeśli nie masz cery skłonnej do świecenia puder nanieś tylko na tzw. strefę T (czoło, nos, broda) policzki nie muszą być matowe.

Jasna czy opalona?

Kiedy twarz jest gładka pora podjąć decyzję czy ma być opalona czy raczej blada. Jeśli chcesz mieć ozłoconą cerę zamiast jasnego pudru 22

face&look

BOBBI BROWN rozświetalcz do skóry Highlighting Powder 220 zł

wybierz kosmetyk brązujący. Wielofunkcyjny puder, który równomierną “opalenizną” pokrywa twarz i ciało. Jego forma (sypki, w kamieniu lub w pędzlu) nie ma znaczenia, ale jeśli skóra ma wyglądać naturalnie wybierz matowy. Chociaż wieczorem jak i w mocnym słońcu pięknie prezentują się też te lekko połyskujące.

Ciało w letniej odsłonie Im więcej ciała odkrywamy tym bardziej o nie dbamy. Jeśli mimo to skóra nie zawsze jest idealnie gładka, opalona, bez skazy to znowu możemy ją upiększyć kosmetykami kolorowymi. Na przykład jeśli ciemnym pudrem podkreślimy rowek między piersiami biust wyda się większy. Naniesiony na przedramiona czy łydki kosmetyk brązujący optycznie wysmukli je. Podkreśli zarys mięśni co spowoduje, że pozornie ręce i nogi wydadzą się dłuższe i szczuplejsze. Nic dziwnego, że preparaty typu all over do całego ciała cieszą się coraz większym powodzeniem. Gwiazdy dlatego, tak pięknie prezentują się w sukienkach bez ramion i mini spódnicach, bo “nie ruszają się za próg domu bez nabłyszczaczy do ciała”. Lecz jeśli chcemy zachować naturalność nie przesadzajmy z połyskiem. Balsamy i olejki ze złotymi drobinami można wetrzeć tylko w wystające części - ramiona, dekolt, przedramiona, łydki. Brązujący balsam czy puder nanosimy na całe ciało pod warunkiem, że jest matowy.

Tekst: Marianna Nowicka, Zdjęcia: Serwisy prasowe firm

L

etni makijaż nie powinien być zbyt mocny, bo nie ma nic gorszego niż spływająca z twarzy, pod wpływem upału, maska. Warto stosować korektory, koloryzujące kremy, rozświetlające bazy i transparentne pudry, które maskują wszelkie niedoskonałości (zasinienia, krostki, przebarwienia), ale udają, że jesteś naturalnie piękna. To dobre wyjście jeśli lubisz makeup no makeup.

pupa

makijaż

GUERLAIN paleta brązująca z połyskującym i matowym pudrem Ultra Shine&Ultra Matte 275 zł

ESTEE LAUDER paleta do makijażu Summer Look Palette Bronze Godess 255 zł

PUPA cień do powiek o kremowym efekcie 3D Gold Eyeshadow 67 zł

Sergiusz Osmański, dyrektor kreatywny Sephora

Problem z letnim makijażem polega na tym, że z jednej strony powinien być trwały, bo lubi rozpływać się w upale, a z drugiej nie może być ciężki, bo wówczas warzy się na twarzy. Dlatego warto wybierać takie kosmetyki, które dobrze ukryją niedoskonałości, ale stopią się ze skórą – korektory, lekkie podkłady, kremy BB i CC. Na przykład na co dzień można zastosować bazę liftingującą pod krem BB lub krem z filtrem, która daje tym kosmetykom dobrą przyczepność i nawet jeśli twarz będzie lekko błyszcząca to taki makijaż z pewnością nie spłynie z twarzy. W ciagu dnia warto odświeżać ją i zmniejszać jej świecenie przykładając bibułki matujące. Odradzam natomiast mocne pudrowanie twarzy, które zawsze wygląda źle, ale latem jest szczególnie niekorzystne, bo tworzy nienaturalną maskę, która po kilku godzinach w upale wałkuje się na twarzy dając efekt „twarogu na skórze”. Po prostu musimy zaakceptować, że kiedy jest gorąco twarz się trochę świeci. Dużo gorzej wygląda kiedy jest nienaturalnie matowa – mocno upudrowana wygląd po prostu sztucznie. Na urlopie najlepiej wybrać raczej makijaż lekki i monochromatyczny. Na przykład baza z wysokim filtrem plus odrobina pudru mineralnego, który dobrze wchłania nadmiar sebum. Do tego wodoodporny tusz do rzęs i gotowe. Plażowy makijaż może bazować na efekcie lekkiego błysku, który odciąga uwagę od niedoskonałości. Na przykład odrobina połyskującego pudru lub cienia pod łukiem brwiowym i w wewnętrznym kąciku oka sprawi, że nie musimy używać korektora pod oczy, światło odwraca bowiem uwagę od mankamentów cery. Podobnie jest gdy nakładamy świetlisty kosmetyk na kości policzkowe – niedoskonałości są mniej widoczne i pozwalamy odpocząć skórze od korektora czy podkładu. Mimo, że w pełnym słońcu ostre kolory nieco bledną letni makijaż nie powinien być zbyt jaskrawy. Polecam raczej bardziej stonowaną wersję monochromatyczną. Lekki, transparentny make-up zawsze wygląda ładnie i świeżo. Twarz wydaje się bardziej wypoczęta. Polecam, zwłaszcza na wakacje jeden twarzowy odcień szminki, na przykład w kolorze herbacianego lub indyjskiego różu, którym podkreślimy policzki i usta. Uzyskujmy w ten sposób bardzo naturalny makijaż, a twarz jest ładnie upiększona. Jeśli ktoś lubi połysk to może podkreślić kremowym cieniem w kolorze złota czy złocistego beżu powieki (aby uniknąć rozmazywania się makijażu w upale najlepiej nanieść go tylko na nieruchomą część pod brwiami). Dopełnieniem niech będzie odrobina błyszczyku na ustach. Twarz nie może być matowa, jednak nie warto też przesadzać z nadmiarem połysku.

face&look

23


t e st F & L

Nie ma pięknej skóry bez dobrego oczyszczania twarzy. Jeśli się malujesz to wiesz, że szczególnie ważny jest demakijaż, a w nim – preparat do zmywania okolicy oczu, który skutecznie usuwa każdy rodzaj cieni czy tuszu. Specjalnie dla Was przetestowałyśmy 12 najnowszych płynów do demakijażu oczu. Avene Cleanance

Opis producenta: Woda micelarna do demakijażu skóry tłustej. Poza właściwościami oczyszczającymi i redukującymi nadmiar sebum, doskonale usuwa makijaż, także wodoodporny. Nie wymaga spłukiwania. Ma działanie antybakteryjne, redukuje błyszczenie skóry i pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum. Cena 81 zł/ 400 ml NASZYM ZDANIEM: Spodobała nam się jej ekonomiczność (duża pojemność) oraz uniwersalność mimo, że jest przeznaczona do cery tłustej nie podrażnia nawetwrażliwej skóry i doskonale nadaje się także do demakijażu oczu. Duża butelka starczy na długo.

Delia Cosmetics Dermo System a! polec

Sephora Super Demaquillant

KLAPP® Clean& Active

Opis producenta: Płyn dwufazowy do demakijażu oczu i ust to bezzapachowy kosmetyk do codziennego stosowania dla każdej cery. Zapewnia skuteczny demakijaż delikatnych miejsc na twarzy nie powodując podrażnień. Zmywa również kosmetyki wodoodporne. Cena: 10 zł/ 200 ml

Opis producenta: Dwufazowy płyn do demakijażu oczu skutecznie usuwa wodoodporny makijaż. Zawiera kojący ekstrakt z chabra i prowitaminę B5 chroniącą rzęsy. Formuła była testowana okulistycznie, odpowiednia do oczu wrażliwych i osób noszących soczewki kontaktowe. Cena 29 zł/ 125 ml NASZYM ZDANIEM: Plusem jest to, że nie pozostawia na skórze tłustego efektu, a świetnie zmywa makijaż. Dostępny w kilku pojemnościach, w tym – podróżnej 50 ml.

Opis producenta: 2-fazowy preparat do demakijażu skóry wokół oczu. Skutecznie usuwa makijaż z powiek i rzęs, a zawarte w nim allantoina i pantenol uspakajają i pielęgnują delikatną skórę w okolicach oczu zwiększając jej zdolność do regeneracji. Cena 140 zł/ 100 ml

Opis producenta: Delikatny olejek czyszczący łagodnie usuwa makijaż twarzy oraz oczu dzięki mieszance olejków: z oliwy, słonecznika, sezamu i nasion krokosza barwierskiego. Ponadto olej z orzechów kukui i makadamia pomaga odżywić skórę i zapobiega jej przesuszeniu, a witamina E chroni przed szkodliwym działaniem środowiska. Cena: 104 zł/ 200 ml

a! polec

NASZYM ZDANIEM: Olejek w zetknięciu z wodą nabiera mlecznej konsystencji, która ułatwia oczyszczanie twarzy. Dobrze radzi sobie nawet z najmocniejszym makijażem. Jest bardzo miły w dotyku i skuteczny. Docenią go ekomaniaczki, bo zawiera składniki naturalne.

BANDI Eye Care

Opis producenta: Delikatny żel do demakijażu nawet bardzo wrażliwych oczu. Zawiera betainę – niedrażniącą i nieuczulającą substancję o właściwościach nawilżających, zmiękczających i wygładzających skórę, skutecznie usuwającą tłuszcz i wszelkie zanieczyszczenia. Cena: 44 zł/ 75 ml NASZYM ZDANIEM: Lekka formuła żelu i skład (zawiera świetlik lekarski o działaniu kojącym i przeciwzapalnym) łagodzi nawet podrażnioną skórę. Po użyciu preparatu jest idealnie oczyszczona, ukojona i nawilżona.

24

face&look

Bielenda Expert Czystej Skóry

Opis producenta: Nawilżający 2-fazowy płyn do demakijażu oczu i ust z olejkiem marula, który regeneruje i odżywia delikatną skórę pod oczami i na powiekach. Wzmacnia, chroni i pielęgnuje rzęsy. Kwas hialuronowy intensywnie nawilża cienką i delikatną skórę wokół oczu. D-Panthenol koi, regeneruje i optymalnie nawilża. Preparat jest bezzapachowy, delikatny i łagodny nawet dla wrażliwych oczu. Cena: 11zł/150 ml

NASZYM ZDANIEM: Nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Zawarty w formule olejek z róży łagodzi podrażnienia powiek i regeneruje skórę, a olej rycynowy wzmacnia rzęsy.

NASZYM ZDANIEM: Koi, łagodzi podrażnienia. Nie pozostawia tłustej warstwy, nie wysusza skóry. Skóra wokół oczu jest gładka i zregenerowana, a rzęsy wypielęgnowane.

Lirene Dermo Program

Opis producenta: Dwufazowy płyn do demakijażu oczu zapewnia dwukierunkowe działanie: precyzyjny demakijaż (również makijażu wodoodpornego) i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń bez konieczności tarcia oraz poprawa wyglądu rzęs. Cena: 15 zł/ 125 ml

a! polec

NASZYM ZDANIEM: Łagodnie, ale skutecznie usuwa każdy rodzaj makijażu. W widoczny sposób wzmacnia i wydłuża rzęsy!

Bioderma Sensibio H2O

Opis producenta: Ten płyn micelarny był pierwszym tego typu produktem na świecie. Jego sekret to micele estrów kwasów tłuszczowych, czyli cząsteczek, które skutecznie pochłaniają brud i zanieczyszczenia. Płyn usuwa nawet wodoodporny makijaż, dokładnie oczyszczając skórę twarzy i wokół oczu. Myje jak mydło i woda, neutralizuje jak tonik, nawilża jak mleczko. Nie wymaga spłukiwania. Cena: 45 zł/ 250 ml NASZYM ZDANIEM: Mimo konsystencji wody płyn skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, nawet wodoodporny. Łagodzi skórę wrażliwą, zmniejsza jej zaczerwienienia i podrażnienia.

NASZYM ZDANIEM: Ten produkt jest bezkonkurencyjny nawet przy zmywaniu makijażu scenicznego. Doskonale oczyszcza, nawilża, wygładza. Jest ekonomiczny i wygodny w użyciu.

NASZYM ZDANIEM: Kosmetyk profejsonalny, ktory działa łagodnie, ale skutecznie. Delikatny lekki płyn dobrze zmywa makijaż i nie podrażnia oczu.

ORGINS Clean Energy™

Opis producenta: Dwufazowy płyn do demakijażu oczu i ust doskonale usuwa nawet wodoodporny makijaż. Intensywnie nawilża i regeneruje. Formuła 3 w 1 zapewnia demakijaż, nawilżenie i wzmocnienie rzęs. Cena: 11 zł/ 150 ml

Oceanic Long 4 Lashes a! polec

Dermika Hydro Clean

Opis producenta: Pielęgnacyjny 2-fazowy płyn do demakijażu oczu z biotyną perfekcyjnie usuwa makijaż i skutecznie oczyszcza skórę pozostawiając ją idealnie odświeżoną i oczyszczoną. Kwas hialuronowy, intensywnie nawilża i uelastycznia, a prowitamina B5 oraz alantoina, koją i niwelują podrażnienia wrażliwej skóry wokół oczu. Cena 25 zł/ 250 ml NASZYM ZDANIEM: Biotyna stymuluje wzrost rzęs w widoczny sposób. Płyn jest lekki, ale skuteczny. Duża pojemność jest dodatkowym atutem.

Opis producenta: Łagodny dwufazowy płyn z prowitaminą B5 i delikatnie i  skutecznie usuwa każdy rodzaj makijażu oczu, troszcząc się przy tym o kondycję skóry i rzęs. Formułę wzbogacono o esencję z kwiatu lotosu, synonimu czystości absolutnej. Cena 35 zł/ 150 ml NASZYM ZDANIEM: Bardzo przyjemny w użyciu, pięknie pachnący płyn dobrze usuwa nawet mocny makijaż. Nie podrażnia oczu, zostawia miłe uczucie nawilżenia skóry.

Ułatwiają demakijaż Płyn micelarny w chusteczce do oczyszczania twarzy i oczu dermo face physio firmy Tołpa to strzał w dziesiątkę! Chusteczki do oczyszczania nie są może nowością (ma takie w ofercie dużo firm np. Bella, korres, Artistry,) jednak forma jednorazowej saszetki to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych i podróżujących kobiet – zmieści się w każdej walizce, torebce, a nawet kieszeni. Nasączony nią płyn łagodnie zmywa makijaż, ale radzi sobie nawet z tym mocnym. Jednocześnie przywraca komfort wrażliwej i bardzo wrażliwej skórze. Cena ok. 3 zł/ 1 szt.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też ręczniczki do demakijażu, które usuwają każdy rodzaj makijażu przy użyciu samej wody, bez konieczności używania dodatkowych preparatów myjących. Na przykład Efectima Instytut jest prosty w użyciu. Można go prać w pralce w temperaturze 30 C. Wystarcza na ok. 1000 prań. Cena 15 zł

face&look

25

Opracowanie: Marianna Nowicka, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

Druga faza

Eveline Cosmetics Facemed+


i c ś o w No pm re am k iijearży

estee lauder

Zabawa makijażem

Gama produktów marki Misslyn Pop Up Your Make up czerpie inspiracje z Pop-artu. Kolorowe produkty zostały zamknięte w oryginalnych, komiksowych opakowaniach z lusterkiem. W serii odnajdziesz matowy i błyszczący róż do policzków, bronzery idealne do konturowania twarzy, puder rozświetlający, puder transparentny oraz spray utrwalający makijaż. Ceny: ok. 30 zł.

Do wyboru, do koloru

Make-upy Aqua od marki Soraya to odpowiedź na potrzeby kobiet, które od dobrego podkładu oczekują czegoś więcej niż tylko skutecznego działania matującego, kryjącego czy wygładzającego. Podkłady zapewniają doskonałe nawilżenie skóry, dając poczucie komfortu i świeżego wyglądu przez cały dzień. Seria składa się z trzech wariantów: matująco-nawilżającego, wygładzająco-nawilżającego oraz kryjąconawilżającego. Cena: 23 zł/30 ml.

Błyskawiczne rozświetlanie Revlon PhotoReady Insta-Fix Highlighting Stick to kosmetyk do rozświetlania w formie wygodnego sztyftu, który doda twojej skórze blasku. Zapewnia precyzyjną aplikację oraz natychmiastowy efekt zdrowej, promiennej cery. Cena: 70 zł.

W pełnym słońcu

Rozświetalcze i bronzery latem nie tylko rzeźbią twarz, ale też optycznie wysmuklają ciało. Bronzer i rozświetlacz Savanna Highlighter&Bronze marki PUPA Milano wchodzi w skład letniej kolekcji inspirowanej kolonialnym klimatem safari. Jedwabistą konsystencję kosmetyku wzbogacono o pudry Soft Focus minimalizujące widoczność zmarszczek i niedoskonałości skóry. W opakowaniu znajdziesz rozświetlacz z połyskującymi cząsteczkami i bronzer o półmatowym wykończeniu. Równie pięknie podkreśla opaleniznę lekki rozświetlacz w puderniczce marki Estee Lauder. Połyskujący Illuminating Powder Gelee możesz nanosić na twarz i na ciało. Cena: Pupa – 95 zł, Estee Lauder – 119 zł.

26

face&look

opracowanie: mn, zdjęcia: shutterstock, serwisy prasowe firm

Zalotne spojrzenie

Pogrubiająco - podkręcający tusz do rzęs Volume Multi Lashes LaLuxe doda twoim rzęsom objętości jednocześnie je wydłużając. Mieszanka wosków sprawia, że jego konsystencja jest kremowa i wzmacnia efekt pogrubienia. Szczoteczka umożliwia precyzyjną aplikację – rozprowadzi tusz od nasady, aż po końce rzęs bez grudek i rozmazywania. Nikt nie będzie w stanie oprzeć się Twojemu spojrzeniu. Cena: 10 zł.

Podkreśl brwi

Waterproof Brow Shaper, Brow Kit oraz Perfectly Defined Long-Wear Brow Pencil to wszystko kosmetyki Bobbi Brown, które pomogą nadać Twoim brwiom pożądany kształt, wypełnić je i wzmocnić. W zależności od potrzeb możesz wybrać produkt w formie żelu, pudru w kompakcie lub kredki. Cena: żel – 105 zł, kompakt – 226 zł, kredka –167 zł.

face&look

27


fry zury

Krótkie

cięcie

Odważne fryzury i pastelowe kolory proponowane przez stylistów marki KEMON z kolekcji Avalon#17 przekonują nas, że krótkie włosy znów są na topie


Z

apuszczasz włosy przez kilka miesięcy po czym czujesz potrzebę zmiany i zastanawiasz się czy warto je obciąć, i czy nie będziesz tego kroku żałować? Ponieważ krótkie i śmiałe cięcia to niekwestionowany hit tego sezonu może warto w końcu się odważyć na zmianę. Włosy i tak odrosną, a Ty zachwycisz wszystkich odświeżonym wyglądem. Krótkie włosy to ciekawa propozycja nie tylko dla pewnych siebie indywidualistek. A jej zalety, na przykład wygodę pielęgnacji i stylizacji, docenisz szczególnie latem.

Twarzowa fryzura

Jeśli już podjęłaś decyzję dotyczącą nowej fryzury idź do profesjonalnego stylisty, który dobierze odpowiednie cięcie do Twojego kształtu twarzy. Nawet jeśli zabierzesz ze sobą zdjęcie ulubionej gwiazdy w ciekawej fryzurze, może okazać się, że Twój kształt głowy zupełnie nie pasuje do przedstawionej fryzjerowi propozycji i będziesz wyglądać w niej 30

Face&Look

Opracowanie: Marianna Nowicka, Zdjęcia: materiały marki kemon

fry zury

niekorzystnie. Zaufaj doświadczeniu i dobremu oku stylisty, a nie będziesz tego żałować. Dobry fryzjer obetnie włosy tak, że później będziesz potrzebowała jedynie kilku minut na opanowanie fryzury, a przy tym będziesz wyglądać bardzo kobieco i z pazurem.

Pastelowy kolor

Jeśli wyraziste cięcie to dla Ciebie za mało i myślisz o pełnej metamorfozie, dodaj swoim włosom modnego pastelowego koloru. Możesz zafarbować wszystkie włosy lub jedynie pojedyncze pasma. W tym sezonie królują delikatne róże, fiolety oraz błękit. Potęgują one wrażenie lekkiej i zwiewnej fryzury i tworzą wyrazisty, ale i uwodzicielski look. Najnowsza kolekcja marki KEMON, AVALON #17, to właśnie mieszanka odważnych cięć i pastelowych odcieni włosów. Zainspiruj się jedną ze stylizacji i nadaj swoim włosom nowego charakteru zgodnego ze światowymi trendami. face&look

31


z nutką romantyzmu Najgorętsze fryzury sezonu wcale nie są ekstrawaganckie. Przeciwnie – są skromne, naturalne, ponadczasowe i bardzo kobiece.

Modne obecnIe trendy,

niekorzystnym wpływem pogody czy szalonej zabawy. Przy pełnych objętości upięciach czy wysokich kokach warto zastosować Lakier mocno utrwalający HOT SHOT artègo, który perfekcyjnie utrzymuje fryzurę w ryzach przez długi czas. Jego zalety to nie tylko moc utrwalenia, ale też transparentność – nie widać go na włosach, dzięki czemu fryzura wygląda zawsze naturalnie i świeżo. Stosując go, nie mamy uczucia obciążenia włosów.

takie jak pudrowe róże, granaty, szarości i odcienie srebra, czerpią inspiracje z mody pochodzącej z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Ich dopełnieniem są niezwykle zmysłowe upięcia i fryzury. Wszystko w koronkowo-zwiewnym, romantycznym wydaniu. Taka powinna być sukienka i taka może też być fryzura – prosta i robiąca wrażenie. Rozwiązaniem, które może stanowić dopełnienie niemalże każdej stylizacji, będzie elegancki kok – pełen objętości. Jego piękno podkreśli lub przełamie złoty akcent, na przykład wpleciona we włosy koronka, delikatne opaski czy kwieciste spinki. Lakier Odważne upięcie to aranżacja, do zadań specjalnych która sprawdzi się najlepiej Lakier mocno utrwalający HOT SHOT przy specjalnych okazjach, jak artègo silnie utrwala fryzurę, dlatego przyjęcie, randka czy wyjście doskonale sprawdza się przy różnego rodzaju upięciach. Można go stosować do teatru. Podczas tych wydo wszystkich rodzajów włosów. darzeń w kontekście fryzury Nie pozostawia śladów na skórze czy należy zwrócić szczególną ubraniach. Zastosowany u nasady włosów uwagę na utrwalenie. Bo jeśli skutecznie i na długi czas podnosi fryzurę, zapewniając jej dodatkową objętość. decydujemy się na misterne Polecany do wszystkich upięcie czy kok, to muszą one rodzajów włosów. być trwałe. Nawet najpiękniej wyPojemność: 500 ml i 100 ml. stylizowany kok potrzebuje dodatkowego wsparcia, które uchroni przed


WS Ac ademy w F&L

w słodkie oraz ostre potrawy i myciem jej w gorącej wodzie czy intensywnym suszeniem, przypadłość tę potęguje stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, a także używanie ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem. – Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone niewłaściwie, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi Andrzej Wierzbicki, stylista fryzur, współzałożyciel salonów i marki kosmetyków WS Academy –i dodaje: Jednym z najpopularniejszych przykładów jest odżywianie włosów, podczas którego sięgamy po odżywki często zupełnie nieadekwatnie do potrzeb. Przesadzamy z aplikowaną ilością, co tylko obciąża zarówno włosy, jak i skórę głowy, która w ogóle nie powinna mieć kontaktu z odżywką. Generalnie podczas stosowania kosmetyków powinniśmy pamiętać o fundamentalnej zasadzie – do pielęgnacji skóry głowy stosujemy szampon dostosowany do jej potrzeb, a do włosów odpowiedni rodzaj odżywki. Kosmetyk idealny

O włos od piękna... czyli jak zadbać o fryzurę Piękne włosy to jeden z najważniejszych atrybutów urody. Aby były gęste, lśniące i zdrowe, należy o nie odpowiednio dbać. Codzienna pielęgnacja nie musi być skomplikowana, ale powinna być systematyczna i świadoma.

N

a kondycję i wygląd naszej fryzury wpływa wiele czynników – zdrowie, dieta, styl życia, warunki atmosferyczne, stylizacja i oczywiście używane przez nas kosmetyki. Wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach pielęgnacji, żeby jej efekty były naprawdę satysfakcjonujące. Pierwszą i podstawą zasadą jest zrozumienie różnicy pomiędzy potrzebami włosów, a potrzebami skóry głowy. Dwa obszary pielęgnacji

Większość z nas traktuje głowę i włosy jako całość. Tymczasem to błąd, bo skóra wymaga odmiennej pielęgnacji niż włosy. Jeśli borykamy się z ich wypadaniem, ciągłym przetłuszczaniem, łupieżem czy alergią to znaczy, że musimy bardziej skupić się na 34

face&look

skórze głowy. Natomiast łamanie, puszenie się, rozdwajanie, czy suchość są objawami kłopotów z włosami. O ile włosom dosyć szybko pomoże dobra odżywka i zmiana nawyków podczas codziennej stylizacji to problemy skóry głowy są bardziej złożone i wymagają kompleksowej opieki, czasem nawet dermatologicznej. Miej problem z głowy

Jednym z najpowszechniejszych zmartwień, zwłaszcza dla mężczyzn jest wypadanie włosów, które bywa bagatelizowane aż do momentu, gdy czupryna znacząco się przerzedzi. W takiej sytuacji trzeba działać natychmiastowo: zadbać o dokładne oczyszczanie skóry głowy z codziennych zabrudzeń i produktów do stylizacji, pobudzać jej krążenie, np. masażami i szczotkowaniem, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty. Coraz częściej dotyka nas także nadwrażliwość skóry głowy, czemu sprzyjają zanieczyszczenia, stres oraz silnie działające kosmetyki. Kluczowym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie delikatnych i hipoalergicznych kosmetyków, najlepiej z naturalnych składników. Nie powinny zawierać one substancji zapachowych, za to ważne jest by były wzbogacone w filtry ochronne. Nadwrażliwości może towarzyszyć również łupież. Właśnie dlatego powinniśmy często myć głowę i bardzo starannie ją spłukiwać, aby nie pozostawiać na niej żadnych pozostałości po kosmetykach. Oprócz zmiany nawyków podczas mycia, należy zadbać też o prawidłowe odżywianie. W diecie powinien znaleźć się pogromca łupieżu – cynk. Jego niedobory pomogą uzupełnić migdały, pestki dyni, słonecznika, sezam, dziki ryż, kakao czy wątróbka cielęca. Kolejny problem to przetłuszczająca się skóra głowy. Poza genetycznymi predyspozycjami, dietą bogatą

Wybór szamponu i odżywki powinien być kwestią indywidualną, przemyślaną i uzależnioną od kondycji naszej skóry głowy, ale również zależną od tego, czy je farbujemy, bądź poddajemy innym chemicznym zabiegom. Na rynku mamy ogromny wybór kosmetyków, dlatego warto poświęcić chwilę, żeby z tego gąszczu wybrać najlepszy z możliwych. – Nasza głowa i włosy wymagają znacznie intensywniejszej pielęgnacji niż kiedyś, a to ze względu negatywne działanie środowiska. Warto zatem sięgać po kosmetyki bogate w składniki aktywne, profesjonalne, które są po prostu skuteczniejsze – mówi Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji, współzałożyciel salonów i marki kosmetyków WS Academy. – Z myślą o potrzebach konsumentów i w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, opracowaliśmy własną linię profesjonalnych kosmetyków, w skład której wchodzą eliksiry i esencje wypełnione naturalnymi składnikami, takimi jak zioła, ekstrakty z owoców, witaminy oraz skarby oceanów. Właśnie tego typu komponentów powinniśmy poszukiwać w produktach do pielęgnacji – dodaje ekspert. Kosmetyki profesjonalne są dostępne coraz powszechniej – nie tylko w salonach fryzjerskich, ale także w drogeriach. Warto zatem uważnie rozglądać się za nimi, a przy wyborze nie kierować się opakowaniem czy ładnym zapachem tylko konkretnym przeznaczeniem. Szampony powinniśmy dobierać do problemów skóry głowy, czyli tego czy się ona przetłuszcza, wymaga regeneracji, czy jest wrażliwa i skłonna do łupieżu. Natomiast odżywki do typu naszych włosów i tego, czy są suche, farbowane, puszące się bądź kręcone lub bez połysku. Jeśli świadome zakupy będą szły w parze z racjonalną stylizacją i wartościową dietą, będziemy mogli cieszyć się fryzurą godną pozazdroszczenia. face&look

35


WOLNOŚĆ EKSPRESJI

Nowa linia produktów do stylizacji DECODE stworzona specjalnie po to, by dać Ci swobodę wyrażania osobowości klienta poprzez wyjątkową fryzurę.

CURL

VOLUME TEXTURE

FINISH

www.montibello.pl

SMOOTH

men

Kolekcja DECODE składa się z pięciu linii, które są odpowiedzią na potrzeby Twoich klientów. Każda z nich jest łatwa w zastosowaniu i gwarantuje wspaniałe efekty, dzięki czemu możesz dać upust swojej nieograniczonej kreatywności.


włosy

Lato we włosach Promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura oraz kąpiele w morzu czy basenie nie służą zdrowiu Twoich włosów. Nie wiesz co robić, aby po wakacjach uniknąć efektu „siana” na głowie? Chroń je i odżywiaj bez umiaru.

L

ato to czas kiedy więcej czasu spędzasz na słońcu. Niestety, promieniowanie UV powoduje szybszą utratę koloru, przesuszenie czy trudność z rozczesywaniem włosów. Zwłaszcza wtedy kiedy wyjeżdżasz na wakacje i częściej wystawiasz je na działanie promieni słonecznych, moczysz w wodzie, morskiej bądź chlorowanej w basenie. Dlatego teraz intensywniej zadbaj o dobrą kondycję swoich włosów.

W domu i na wakacjach

Chociaż trudno porównać lato w mieście do plażowego lenistwa, Twoje włosy w obu przypadkach są poddawane działaniu promieni UV. W mieście częściej przebywasz w budynkach, gdzie nie wystawiasz włosów na słońce, w przeciwieństwie do urlopu kiedy zwykle więcej czasu spędzasz na powietrzu w promieniach słonecznych. Mimo to włosy i tak mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Aby temu zapobiec stosuj specjalne kosmetyki z tzw. linii słonecznych do włosów wzbogacone o filtry UV. Pielęgnacyjne serie słoneczne opracowywane są w ten sposób, aby i w mieście, i w mocnym słońcu zabezpieczały, nawilżały i odżywiały włosy. W przypadku dłuższych wyjazdów w ciepłe kraje dobrze sprawdzają się preparaty na bazie olejku arganowego bądź innych olejków ochronnych, np. tsubaki. Bogate w kwasy omega 6 i 9 oraz witaminy, utrzymują wewnętrzne nawilżenie włosa, uzupełniając ochronne działanie kosmetyków z serii letnich. Olejki wpływają na równowagę hydrolipidową, a utrzymanie optymalnego nawilżenia włosa jest latem kluczowe!


włosy

Większość Polek farbuje włosy i po lecie zwykle są one wyblakłe, tracą kolor i połysk. Dlaczego tak się dzieje? Bo włosy poddawane zabiegom chemicznym szczególnie źle znoszą spotkanie ze słońcem. Fryzjerzy mówią o nich, że są uwrażliwione, bo mają tendencję do przesuszenia i są mocno narażone na utratę wilgoci z wnętrza włosa. Ale przede wszystkim blakną silniej niż naturalne i często ich odcień zmienia się pod wpływem promieniowania słonecznego. Aby zapobiec temu zjawisku, możesz stosować kosmetyki do pielęgnacji włosów koloryzowanych. Ale w okresie letnim to może nie wystarczyć, ponieważ nie wszystkie kosmetyki dostępne na rynku posiadają filtry ochronne UV. Dlatego lepiej wybieraj preparaty z serii profesjonalnych, np. z serii Solar Care After – Sun montibel.lo, w której zastosowano roślinny składnik ochronny UV z pestek słonecznika, który zabezpiecza włosy przed działaniem wolnych rodników. Za miękkość i nawilżenie odpowiedzialny jest aktywny wyciąg z aloesu. A aminokwasy pochodzenia morskiego regenerują i wygładzają łuskę włosa, dzięki czemu uzyskujemy duży połysk i gwarancję, że kolor nie zmatowieje. Jeśli jesteś blondynką zrezygnuj z farbowania włosów, zwłaszcza przed urlopem. Unikaj zbytniego rozjaśniania włosów, ponieważ słońce samo w sobie jest świetnym rozjaśniaczem. Nie warto zatem narażać ich na dodatkowe przesuszenie.

Urlopowa pielęgnacja

Podróż zawsze kojarzy się z eliminowaniem niepotrzebnych gadżetów. Jednak zadaj sobie pytanie: „Co jest dla mnie zbędnym balastem, a co niezbędnym kosmetykiem do pielęgnacji?” Absolutne minimum to szampon, odżywka i produkt ochronny. Najlepiej, jeśli jest to preparat wielofunkcyjny. Dla osób spędzającym dużo czasu w podróży rewelacyjnym produktem będzie np. spray utrwalający i ochronny 2 w 1, przeznaczony zarówno do pielęgnacji jak i stylizacji. Warto też szukać dobrych preparatów w wersjach podróżnych czyli wzbogaconych o składniki ochronne i zamkniętych w małych opakowaniach. Mniejsza pojemność produktu sprawia, że nie musisz rezygnować z ulubionych kosmetyków, nawet daleko od domu. 1 2

3

ABC letniej pielęgnacji włosów

Face&Look

v

1. ALTERNA balsam ochronny do włosów BB Beach Balm 109 zł/100 ml 2. MEDAVITA wodoodporny ochronny olejek w spray’u z filtrami UVA i UVB Solarich 86 zł/ 150 ml 3. RENE FURTERER suchy olejek upiększający do wszystkich typów włosów i skóry 5 Sens 119 zł/ 100 ml 4. MONTIBELLO szampon odżywczy do zniszczonych włosów Treat Natur Tech Sun Care 39 zł/ 300 ml 5. KEVIN.MURPHY regenerująca mgiełka do włosów blond z filtrami UV i witaminami Shimmer.Me Blonde 119 zł/ 100 ml 6. JOHN FRIEDA maska do włosów suchych Miraculous Recovery Frizz Ease 39 zł/ 150 ml 7. ARTEGO odżywka w kremie z

filtrami UVA i UVB Miami Beach 6:50 Sunrise 33 zł/ 150 ml 8. KEMON szampon odżywczy do suchej skóry głowy i włosów Actyva 52 zł/ 250 ml 9. BEAUA odżywka do włosów Argan&Olive Oil 60 zł/ 550 ml 10. EMOLIUM szampon nawilżający 36 zł/ 200 ml 11. IDEEPHARM mgiełka do włosów zniszczonychc z wyciągiem z bursztynu Jantar Medica 11 zł/ 200 ml 12. OILLAN MED+ delikatny szampon dermatologiczny do skóry głowy wrażliwej, reaktywnej skłonnej do podrażnień 21 zł/ 150 ml 13. ELEVEN AUSTRALIA nawilżająca odżywka Hydrate My Hair 70 zł/ 300 ml

Żelatyna wygładzi

Żelatyna domyka łuski włosów po myciu, dzięki czemu są gładsze i łatwiejsze do rozczesania. Łyżkę żelatyny rozpuść w 1/3 szklanki gorącej wody i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia. Odstaw do wystygnięcia, a do zastygłej żelatyny dodaj łyżeczkę odżywki do włosów i wymieszaj. Całość nałóż na umyte włosy i owiń ręcznikiem, a po 45 minutach spłucz chłodną wodą.

Jeśli masz czas i chcesz skorzystać z naturalnych receptur wykorzystaj produkty, które masz w kuchni. Domowe maseczki możesz przygotować w kilka minut. Samodzielne tworzenie kosmetyków jest bardzo trendy, a efekty czasem nawet lepsze niż przy stosowaniu gotowych preparatów.

3. Letnia stylizacja powinna być lekka (zrezygnuj z mocnych pianek czy lakierów) i jednocześnie chronić włosy. Poszukaj odpowiednich olejków i kremów, które zabezpieczą włosy przed wysoką temperaturą i promieniowaniem słonecznym. Najlepsze będą te, które zawierają filtry UV.

6

40

Jogurt nawilży

Pamiętasz z dzieciństwa smak jogurtu z miodem? Taki puszysty krem dobrze zrobi też Twoim włosom. Jogurt ma silne właściwości nawilżające i antybakteryjne, a miód, dzięki witaminom i minerałom, pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie włosów. Wystarczy 2 łyżki naturalnego jogurtu wymieszać z 2 łyżkami miodu i jednym żółtkiem. Nałóż papkę na wilgotne i umyte włosy, a potem pozostaw na 20 minut i dokładnie spłucz.

2. Odżywiaj włosy po każdym myciu – częściej niż zwykle korzystaj z preparatów mających silne działanie regenerujące np. w formie skoncentrowanych masek do włosów, bo zwykła odżywka może nie wystarczyć. Takie kosmetyki zamykają łuskę włosa i wygładzają jego powierzchnię. Kupując odżywki, wybieraj tylko te, które są przeznaczone do letniej pielęgnacji, takie, które nawilżają włosy i chronią przed czynnikami środowiska. Dobrym rozwiązaniem są również mgiełki i olejki w sprayu.

5

4

Domowe sposoby na lśniące włosy latem v

1. Nie susz włosów na słońcu – to najczęściej popełniany błąd, z którego nie zdajemy sobie sprawy. Krople wody działają niczym soczewka, a skupiając na sobie promienie słoneczne, uruchamiają procesy chemiczne, które porównać można do zabiegu rozjaśniania. Powstają wolne rodniki, które dostają się do włókien keratynowych, niszcząc ich strukturę. Szkodzi też wiatr, który plącze włosy i je wysusza. Brunetki mają pod tym względem lepiej, ponieważ ich włosy zawierają dużo barwnika pochłaniającego część szkodliwego promieniowania. Działa trochę na zasadzie filtra słonecznego. Najbardziej podatne na zniszczenia wywołane słońcem są włosy rozjaśnione, nawet jeśli później były znów ufarbowane na ciemno.

v Tekst: Marianna Nowicka, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

Farba w promieniach

8

Zielona herbata odbuduje

O wspaniałych właściwościach zielonej herbaty nie trzeba nikogo przekonywać – w Azji napar z niej piją niemal wszyscy bo lekko pobudza, ale też pomaga radzić sobie ze stresem. Zielona herbata pomaga też odbudować zniszczone włosy oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Wymieszaj 2 łyżeczki zielonej herbaty (najlepiej drobno zmielonej) z sokiem z połówki cytryny, i z połówki pomarańczy oraz 2 łyżkami oliwy z oliwek. Taką maskę nałóż na włosy na 15 minut.  

Awokado doda połysku

Maska z awokado to ulubiony kosmetyk Kubanek, które mimo niesprzyjającego klimatu mają wyjątkowo piękne włosy. Jej wykonanie to banał, a maska doda włosom połysku i dodatkowo odżywi. Zmiksuj lub rozgnieć widelcem dojrzałe awokado. Włosy delikatnie zwilż wodą i nałóż na nie papkę. Owiń ręcznikiem i trzymaj w takim turbanie pół godziny. Następnie dokładnie umyj włosy. Do awodako możesz dodać dwa ubite na puch jajka lub dwie łyżki oliwy z oliwek, która odrobinę rozjaśni włosy.

7

v

9

10

v

Miód i oliwa odżywi

Wszyscy znają zdrowotne i smakowe właściwości miodu, ale nie każdy wie, że także wspaniale odżywia i wzmacnia włosy. W połączeniu z oliwą powoduje, że stają się one miękkie i gładkie. Pół szklanki miodu połącz z 1/4 oliwy z oliwek, wymieszaj i lekko podgrzej na kuchence do letniej temperatury. Nałóż na głowę i potrzymaj przez 10-20 minut. Następnie spłucz i umyj włosy ulubionym szamponem.

11

12

13

face&look

41


okm iem i o dblogerk a

Delikatne oczyszczanie

Jakie kosmetyki warto stosować latem? Zdecydowanie te skuteczne. Cztery ciekawe produkty poleca Agnieszka Niedziałek, wwwlosy.pl

Planeta Organica, szampon z masłem z mango Organic 12 zł/ 250 ml Mycie włosów latem to nie tylko oczyszczanie, ale też maksymalne odżywianie! Postawcie na preparaty, w których nie zabraknie olejów i składników nawilżających, takie jak ten szampon. Zawarte w nim wygładzające masło mango to strzał w dziesiątkę! Dodatkowo znajdziecie w nim naturalne oleje: winogronowy i migdałowy. Szampon jest wzbogacony o glicerynę w dużej dawce oraz bazę emolientową, co dodatkowo zmiękczy i ochroni włosy. Etja, Naturalny olej z nasion malin 24zł/50 ml Olejowanie to świetny sposób na dodatkową ochronę i uelastycznienie włosów. Czasem trudno wybrać z bogactwa olejów, ale jeżeli chodzi o ochronę przed słońcem, to olej z nasion malin jest bezkonkurencyjny ponieważ ma najwyższy naturalny filtr UV. Możecie nałożyć kroplę oleju na końcówki, lub stworzyć mgiełkę DIY z porcji oleju, wody destylowanej lub hydrolatu, oraz odrobiny zwykłej odżywki dla przełamania konsystencji.

Joanna, serum do końcówek włosów Argan Oil 7zł/50 ml Ochrona to podstawa! Sczególnie potrzebują jej suche i zmęczone włosy. Odpowiedni produkt pomoże też uniknąć przesuszonych i rozdwojonych końcówek. W takich produktach jak serum na końcówki, nie musicie obawiać się silikonów i olejów mineralnych w składzie. Wręcz przeciwnie – chodzi o to aby oblepiły one włosy i nie dopuszczały do wyparowywania wilgoci. Dobre serum to także porcja olejów. W tym przypadku, jest to złoty olej arganowy.

Produkty do kupienia na stronie www.napieknewlosy.pl

42

face&look

Natura Siberica, maska do włosów uszkodzonych Oblepikha Mask 36 zł/300 ml Latem szczególnie ważne jest stosowanie bardziej skoncentrowanych produktów odżywczych do włosów. Odpowiednio dobrana maska czy serum działają jak kompres na uwrażliwione promieniami UV włosy. Idealna po plażowaniu będzie gęsta i pełna składników odżywiających włosy maska. W składach szukajcie olejów, protein oraz silikonów, które ochronią włosy przed kolejnym wyjściem na słońce. W tej masce znajdziecie: oliwę z oliwek, olej arganowy i olej rokitnikowy, odbudowującą keratynę, a także ochronne silikony.

WYJĄTKOWY ZAPACH PROFESJONALNA STYLIZACJA • BARDZO MOCNE UTRWALENIE

www.kemon.pl


Przedstawiamy ślubne stylizacje od Kemon Italia – oparte na najnowszych włoskich trendach na obecny sezon. Gotowe propozycje lub ciekawe inspiracje – zadecyduj, w jaki sposób nasza kolekcja pomoże Ci w tym wielkim dniu! Panna młoda – romantyczna i pełna charakteru, eteryczna, wielkomiejska, grająca pierwsze skrzypce podczas swojego wielkiego dnia – a wszystko dzięki oryginalnej stylizacji, która odzwierciedla ją i jej wnętrze. Dyrektor artystyczny: Alessia Solidani Fotograf: Carlo Battillocchi Styliści włosów: Stefano Cinquegrana, Riccardo Rota, Tiziana Villella Stylista i suknie ślubne: Salvo Presti Producent: Bookin’ Agency

www.kemon.pl


john frieda

włosy

i c ś o Now Chroń włosy

Mgiełka z wyciągiem z bursztynu Jantar Medica marki Ideepharm już od pierwszego użycia sprawi, że twoje włosy staną się lepiej nawilżone i odżywione. Opracowano ją z myślą o pielęgnacji kosmyków zniszczonych, wymagających regeneracji i matowych. Dzięki zawartemu w niej wyciagowi z bursztynu, który jest naturalnym filtrem UV, po jej zastosowaniu włosy staną się mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Kosmetyk dostępny w aptekach. Cena: 11 zł/ 200 ml.

Zakręć się

Jeżeli jesteś posiadaczką loków koniecznie wypróbuj Maskę uelastyczniającą przeznaczoną do włosów kręconych i falowanych marki Mediavita. Kosmetyk nadaje fryzurze piękny kształt, połysk oraz dyscyplinę. Ma właściwości antyoksydacyjne i rewitalizujące. Nawilża oraz uelastyczniają włosy uszczelniając ich łuski. Cena: 106 zł/ 250ml.

Azjatycka jakość

John Frieda Luxurious Volume Care Restore to trzy kroki do silnych i pełnych objętości włosów. W serii znajdziesz wzmacniający szampon z proteinami, ultralekką przezroczystą odżywkę oraz innowacyjne termoaktywne mleczko. Kosmetyki wzmacniają cienkie włosy, dodają im objętości, odżywiają je bez obciążania i ułatwiają ich rozczesywanie. Ceny: 39 - 53 zł.

46

face&look

Dla odważnych

opracowanie: mn, zdjęcia: serwisy prasowe firm, shutterstock

Kosmetyczne wzmocnienie

Odżywka regenerującoodżywcza z olejkiem arganowym i oliwą z oliwek Beaua Argan & Olive Oil Tsubaki. pochodzi z Japonii. Tajemnicą jej skuteczności są składniki aktywne zawarte w formule kosmetyku – olejek arganowy i oliwa z oliwek, które pomagają włosom odzyskać kondycję oraz zdrowy blask. Produkt posiada właściwości przeciwzapalne, pomaga zapobiegać łupieżowi. Cena: 60 zł/ 550 ml.

Zawsze świeżo

Latem, zwłaszcza w podróży, przyda się suchy szampon. Venita Salon Professional lub Klorane błyskawicznie odświeżą twoje włosy bez użycia wody. Redukują sebum i przywracają świeżość fryzurze. Miło pachną dzięki czemu będziesz ich używała z przyjemnością. Ceny: Venita –8 zł/ 75 ml, Klorane – 20 zł/ 50 ml.

Szalone pasemka i ombre możesz wykonać według własnej inwencji za pomocą kolorowych farb na lato Marion. Pokryj włosy równomiernym odcieniem, zrób pasemka albo ombre i podkreśl swój indywidualny styl. Mieszaj różne kolory i stwórz tęczową rewolucję na głowie. Farby dostępne w kolorach: oranż, róż, czerwień, lazur, dżins oraz fiolet. Cena: 10 zł/ 2 x 35 ml.

Dyskretny kolor

Pudrowy korektor do włosów Color WOW Root Cover Up na odrosty to sposób na piękny kolor włosów bez częstego farbowania. Perfekcyjnie maskuje odrost oraz siwe włosy. Jest prosty w aplikacji, a efekt widać natychmiast po jego naniesieniu. Wystarczy energicznym ruchem pokryć odrost od nasady suchych włosów do końca granicy odrostów. Cena: 129 zł/ 2 g. face&look

47


pielęgnac ja

Skóra i słońce Duet doskonały czy przeciwnie – para wrogów? Od Ciebie zależy czy po lecie skóra będzie wypoczęta i promienna czy przesuszona, z oznakami fotostarzenia.

48

face&look

face&look

49


Ekspert: Anna Suwalska, dermatolog z Kliniki Medycyny Estetycznej Estell

S

łońce to nasz wielki przyjaciel. Przede wszystkim jest najważniejszym źródłem witaminy D. Dzięki syntezie skórnej, która odbywa się pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, możliwe jest pokrycie nawet 90 procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Pod wpływem słońca zwiększa się również poziom serotoniny,

czyli hormonu szczęścia. Dlatego kiedy świeci słońce chętniej przebywasz na świeżym powietrzu i opalasz się. Niestety słońce bywa też wrogiem, zwłaszcza dla skóry. Szkodliwe promieniowanie UV przyspiesza jej starzenie, może też powodować przebarwienia i nowotwory. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, że bez odpowiedniej ochrony, nawet kilkugodzinne opalanie może okazać się szkodliwe dla zdrowia.

Ochronna pielęgnacja

Na to jak Twoja skóra będzie wyglądać za kilka, czy kilkanaście lat masz wpływ już teraz. Jednym z czynników, który prowadzi do jej fotostarzenia jest promieniowanie słoneczne. Dlatego przed ekspozycją ciała na słońce zabezpieczaj je

reklama

pielęgnac ja przed szkodliwym promieniowaniem. Najskuteczniejszą metodą na ochronę skóry przed słońcem jest aplikacja kremu z filtrem, którego składniki mają za zadanie odbijać, 1 rozpraszać lub pochłaniać promieniowanieUV. Warto mieć na uwadze, że czas powszechnie uważany za bezpieczny na przebywanie na słońcu latem bez ochrony to nie więcej niż 10 minut, oczywiście z wyłączeniem godzin pomiędzy 12 a 14 i z uwzględnieniem odpowiedniego fototypu, czyli wrażliwości na słońce – mówi dermatolog Anna Suwalska. Zanim wybierzesz krem do opalania zwróć uwagę na informację przed jakim promieniowaniem UV chroni: – skrót SPF (sun protection factor) oznacza ochronę przed promieniowaniem UVB, – skrót IPD lub PPD (immediate pigment darkening) pokazuje, że krem zabezpiecza również przed promieniami UVA. Przy pierwszym skrócie pojawia się też liczba określająca 2 wysokość filtra, którą możemy dobrać z uwzględnieniem naszego fototypu. Obecnie wyróżniamy 6 fototypów, a podział ten oparty jest na obserwacjach reakcji skórnych po pierwszej w danym roku 30 minutowej ekspozycji na światło słoneczne w południe. Przy ustalaniu fototypu bierzemy pod uwagę wygląd skóry, kolor oczu oraz włosów. 4 5

3

6

7

8

1. NUXE SUN spray ochronny do ciała i twarzy SPF 50 116 zł/150 ml 2. LA ROCHE-POSAY niewidoczna mgiełka do twarzy SPF 50 Anthelios 52 zł/ 75 ml 3. MONTIBELLO ochronny krem do twarzy SPF 50 + Sun Age 110 zł/ 50 ml 4. LA MER balsam do opalania ciała SPF 30 The Repatrive Body Sun Lotion 335 zł/ 200 ml 5. ESTEE LAUDER podkład w poduszce BB SPF 50 Double Wear Caushion All Day Wear Liquid Compact 169 zł 6. ARBONNE pomadka do ust z mineralnymi filtrami SPF 15 Liquid Sunshine 51 zł/ 5 g 7. PUPA mleczko ochronne i aktywujące melaninę SPF 15 95 zł/ 200 ml 8. AVENE Koloryzujący fluid mineralny SPF 50 + złocisty odcień 62 zł/ 40 ml 9. KORRES krem do opalania twarzy z jogurtem SPF 50 Yoghurt 110 zł/ 50 ml 10. BIOLOGIQUE RECHERCHE krem po opalaniu Réparation U.V. 366 zł/ 50 ml

9 10 50

face&look


pielęgnac ja

W przypadku I fototypu, czyli bladej lub białej skóry z piegami i włosami blond lub rudymi, oczami o jasnym odcieniu oraz skórą, która bardzo łatwo ulega oparzeniom i praktycznie się nie opala zaleca się używanie kremu z filtrem minimum 30, a najlepiej 50. Przy II fototypie z niebieskimi, szarymi lub zielonymi oczami oraz włosami blond lub ciemny blond, gdzie skóra również bardzo łatwo ulega oparzeniom, ale łatwiej się opala wybierajmy faktor powyżej 20. Z kolei przy III fototypie, czyli jasnej lub lekko śniadej karnacji, z włosami ciemny blond i jasny brąz oraz z rzadko występującymi oparzeniami, odpowiedni będzie faktor 15.

2

1

1. CLINIQUE przeciwzmarszczkowy krem do twarzy SPF 30 107 zł/ 50 ml 2. KLAPP COSMETICS sztyft pielęgnacyjno ochronny SPF 50 Immun Sun 153 zł/ 12g 3. SORAYA wodoodporny balsam z aktywatorem opalania SPF 15 Protect&Bronze 22 zł/ 100 ml 4. PHENOME krem ochronny do twarzy SPF 30 Protective 135 zł/ 200 ml

52

face&look

4

3


pielęgnac ja Przy IV fototypie z włosami średnio lub ciemnobrązowymi, 1 z oczami ciemnozielonymi, piwnymi lub brązowymi, gdzie skóra łatwo i mocno się opala, możemy wybierać SPF 8-12. Kolejne dwa fototypy to śniada lub ciemna karnacja, z ciemnymi włosami i brązowymi lub czarnymi oczami. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku bardzo rzadko występują oparzenia, dlatego wystarczający jest SPF do 6. Jednak trzeba pamiętać, że takie fototypy w naszym kraju występują bardzo rzadko. Z kolei szczególnie wysoki filtr, nawet 50 powinniśmy stosować w przypadku dzieci – mówi dr Anna Suwalska i dodaje – Należy także pamiętać, że krem powinniśmy nałożyć na skórę ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce i ponawiać aplikację co 2-3 godziny.

Nie tylko skóra

Wybierając się na plażę, pamiętaj, że przed szkodliwym promieniowaniem musisz chronić nie tylko skórę, ale również oczy i włosy. Coraz popularniejsze są okulary przeciwsłoneczne z filtrem ochronnym – najlepiej, aby były zakupione w salonie optycznym. Natomiast włosy możesz osłonić czapką z daszkiem, kapeluszem lub chustką. Uchronisz je przed blaknięciem koloru, zwłaszcza w przypadku włosów farbowanych, ale też przed zniszczeniem. Taka ochrona zabezpieczy także przed możliwymi udarami słonecznymi. Zanim zdecydujesz się na wystawianie skóry na słońce pamiętaj, że nawet najlepsze kremy z filtrem, ani okrycia głowy nie chronią w stu procentach. Oznacza to między innymi, że powinnaś unikać intensywnej ekspozycji na słońce pomiędzy godzinami 12 a 14. Pamiętaj, że w cieniu również musisz chronić skórę przed słońcem, ponieważ promienie UV mogą odbijać się od piasku, czy wody. A oparzenia skóry oraz intensywna i długotrwała ekspozycja na słońce, wyraźnie zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry, w tym czerniaka. – komentuje Anna Suwalska.

2

5

6

3

7

4

8

9 10 11

12

13

15 1. EVELINE COSMETICS wysoko wodoodporna emulsja do opalania SPF 20 Amazing Oils Sun 20 zł/ 150 ml 2. FLOSLEK Suchy olejek do opalnia SPF 15 Sun Care 20 zł/150 ml 3. BIELENDA BIKINI wodoodporny udoskanalający krem do twarzy 50 + Matt Look 13 zł/ 50 ml 4. INSTYTUT ESTEDERM mleczko ochronne do ciała Adaptasun 209 zł/ 200 ml 5. YVES ROCHER przeciwzmarszczkowa emulsja po opalaniu do twarzy Solaire Peau Parfaite 64 zł/ 30 ml 6. BANDI PROFESSIONAL balsam do ciała regenerująco-ochronny SPF 30 UV Expert 59 zł/ 200 ml

54

face&look

7. NIVEA spray do opalania aktywujący opaleniznę średnia ochrona 20 Protect & Bronze 42 zł/ 200 ml 8. AA SUN łagodzący balsam po opalaniu z olejkiem arganowym i z ogórecznika S.O.S. Skin 17 zł/ 200 ml 9. DERMEDIC ultralekki ochronny krem koloryzujący BB SPF 50 Sunbrella 47 zł /40 g (w promocji z płynem micelarnym Hydrain3 Hialuro 100 ml) 10. IWOSTIN krem ochronny do skóry naczynkowej i nadreaktywnej SPF 50 + Solecrin Capillin 56 zł/ 50 ml 11. SESDERMA transparentny spray SPF 50 Repaskin 114 zł/ 200 ml 12. URIAGE fluid ochronny matujący do cery mieszanje i tłustej SPF 30 Hyseac 60 zł/ 50 ml 13. LA PRAIRIE krem ochronny do twarzy SPF 50 Cellular Swiss 727 zł/ 50 ml 14. RAU COSMETICS krem ochronny Sensitive LSF 50 Sun Care 79 zł/ 50 ml 15. BIODERMA wodoodporny fluid ochronny koloryzujący Photoderm 50 + UVA 24 Max Aquafluide 40 ml/ 64 zł 16. DAX SUN wodoodporny suchy olejek średnia ochrona SPF 15

Opracowanie: MN, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

16

14


pielęgnac ja

Nawet używając kremy z filtrem mogę się poparzyć Prawda. Wysokie filtry skutecznie chronią przed poparzeniem, musisz jednak pamiętać, ze ciało się poci, a pływając usuwasz powłokę ochronną ze skóry. Kosmetyk z filtrem należy nakładać na skórę co 3 godziny i po każdej kąpieli, nawet jeśli posiada formułę wodoodporną.

Mity i fakty

o opalaniu

Słoneczne kąpiele lubi większość z nas. Jednak nie zawsze wiemy czy one są bezpieczne czy szkodliwe, bo wokół opalania narosło wiele legend. A jak to z legendami bywa nie wszystkie są prawdziwe. Krem z filtrem SPF 50+ w pełni zabezpiecza moją skórę przed promieniowaniem UV Mit. Nie ma produktów z filtrami, które dają nam 1stuprocentową ochronę, ale filtry o wysokiej ochronie czyli SPF 30, 50, 50+ zmniejszają ryzyko poparzenia do minimum. Oczywiście pod warunkiem, że stosujemy je systematycznie i obficie. Stosując kosmetyki z wysokimi filtrami SPF nie opalę się Mit. Opalisz się, ale bezpiecznie, bez poparzeń. Dodatkowo stosując filtry SPF wysokiej jakości chronisz skórę przed fotostarzeniem i działaniem wolnych rodników, co bezpośrednio wpływa na powstawanie zmarszczek i przebarwień. 56

face&look

Jeśli nie opalam się lub nie uprawiam sportów w słońcu, nie potrzebuję kremów z filtrami. Mit. Bez ochrony nie powinnaś w ogóle przebywać na słońcu, bo nawet po kilkunastu minutach silnej ekspozycji może dojść do poparzenia słonecznego. Natomiast po jednorazowej aplikacji filtrów SPF możesz przebywać 2 czy 3 godziny. Jednak po tym czasie po raz kolejny trzeba zaaplikować krem z filtrami. Optymalny współczynnik ochronny filtrów przeciwsłonecznych SPF dla blondynki jest inny niż dla brunetki

Rodzaj preparatu (mgiełka, olejek, balsam, krem) wpływa na jego skuteczność Prawda. Konsystencja preparatu ma znaczenie. Niektórzy producenci robią lżejsze konsystencje, żeby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy takie kosmetyki lubią ze względu na łatwiejszą aplikację. Należy jednak pamiętać, że mgiełki czy olejki tworzą cieniutką powłokę na skórze oraz dają nam krótszą i niższą ochronę. Cięższe emulsje czy kremy pozostają dłużej na skórze i lepiej chronią, ponieważ zazwyczaj zawierają dwa rodzaje filtrów ochronnych – chemiczne (pochłaniają promieniowanie słoneczne) i fizyczne (odbijają promienie słoneczne). Te drugie trudno ustabilizować w bardzo lekkiej formule i zwykle pozostawiają na skórze lekki film. Jednym słowem lżejsza mgiełka czy olejek są przyjemniejsze w użyciu, jednak najlepiej chronią gęste preparaty – balsamy, kremy i emulsje. Przebywając cały czas w cieniu mogę zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej Mit. W cieniu do skóry dociera około 50% promieniowania UVA. Podobnie jak dociera ono również do niej przez szyby, czy niektóre tkaniny. Dlatego nawet w tych przypadkach nie można zapominać o ochronie. Ciało wystarczy posmarować kremem ochronnym na plaży Mit. Kosmetyk ochronny najlepiej zaaplikować już w domu, minimum 20 minut przed wyjściem, ponieważ idąc na plażę też możesz poparzyć skórę, która nie ma ochrony. Poza tym składniki ochronne też potrzebują chwili czasu na skórze aby zadziałać. Osoby ze skórą wrażliwą nie mogą się opalać Prawda. Unikaj słońca, a kiedy na nim przebywasz zachowaj dużą ostrożność. Jeśli skóra jest nadwrażliwa zawsze stosuj wysokie filtry i ograniczaj dłuższy kontakt z promieniowaniem UV. Do codziennej pielęgnacji wskazane są preparaty bogate w witaminę PP, a także wyciągi z dzikiej róży, lukrecji i nostrzyka, które pomagają w walce z nadmierną kruchością naczyń i redukują reakcje zapalne. Picie dużej ilości soku z marchewki chroni skórę przed słońcem Mit. Działanie karotenu zawartego w marchwi jest korzystne, jednak picie soku to za mało. Najlepiej wybrać kosmetyki z filtrami, które dodatkowo zawierają składniki bogate w karotenoidy ponieważ zapewnia to lepszą ochronę skóry. Wszelkie doustne suplementy zawierające karotenoidy również są wskazane, w celu

złagodzenia reakcji na promienie ultrafioletowe oraz działanie wolnych rodników. Ich suplementację najlepiej rozpocząć 1-2 miesięcy przed planowanym urlopem. Spędzając lato w mieście nie trzeba chronić ciała i włosów tak jak na urlopie Mit. Skórę i włosy należy zawsze chronić latem, także w mieście. Stosuj kremy, które chronią przed słońcem i jednocześnie działają nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Pamiętaj też o stosowaniu kosmetyków ochronnych do włosów zawierających filtry i substancje nawilżające. Zwykły balsam nawilżający może zastąpić kosmetyki po opalaniu i równie dobrze podtrzymuje opaleniznę Mit. Lepiej wybierz kosmetyk do stosowania po słońcu ze specjalnej linii słonecznej. Nie tylko mocno nawilża i daje uczucie ulgi rozgrzanej słońcem skórze, ale także dodatkowo zawiera składniki utrwalające opaleniznę.Zazwyczaj są to niewielkie ilości samooplacza lub rośłinne wyciągi brązujące skórę np. z orzecha. Kefir lub zsiadłe mleko najlepiej koją poparzoną słońcem skórę Prawda. Kiedy skóra piecze i jest czerwona możesz nanieść na nią grubą warstwę kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka. Wszystkie te produkty zawierają kwas mlekowy, który działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację naskórka. To metoda, którą stosuj w sytuacji, gdy chcesz działać szybko, a nie masz profesjonalnego produktu. Jednak przy silnym poparzeniu szybciej i skuteczniej zadziała maść, krem czy pianka z pantenolem, alantoiną i kompleksem łagodzącym. Dodatkowo profesjonalne produkty mocno nawilżają i chronią przed utratą wody z naskórka, dzięki czemu unikniesz intensywnego łuszczenia się skóry. Kosmetyki z filtrem po otwarciu szybko tracą właściwości ochronne i po wakacjach trzeba je wyrzucić Prawda. Warto sugerować się wskazaniami producenta, który zawsze umieszcza, na opakowaniu, informację określającą ilość miesięcy przez które krem zachowują swoje właściwości po otwarciu. Stosując się do czasu określonego na opakowaniu możesz mieć pewność, że kosmetyk będzie spełniał swoje zadanie. Zwykle jest to około 6 miesięcy. Słońce leczy cerę trądzikową Mit. Skórę tłustą, trądzikową należy chronić przed słońcem tak jak każdą inną. Owszem słońce nieco wysusza stany zapalne, jednak jednocześnie nadmiernie ją przesusza, a to powoduje, że gruczoły łojowe zaczynają silniej pracować i po jakimś czasie trądzikowe zmiany powracają ze wzmożoną siła. Najlepiej stosuj kremy beztłuszczowe z filtrami, tak aby jej nie obciążyć i nie doprowadzić do zaostrzenia zmian zapalnych. Dodatkowo, pod krem z filtrami oraz na noc, używaj preparaty o działaniu przeciwzapalnym i regulującym wydzielanie sebum. Stosuj też maski, np. na bazie zielonej glinki o właściwościach gojących i absorpcyjnych – zmniejszą stan zapalny i jednocześnie dostarczą skórze potrzebnych minerałów i makroelementów. face&look

57

Tekst: Marianna Nowicka, Zdjęcia: Shutterstock

Prawda. Rodzaj i wysokość współczynnika ochronnego dobieraj do fototypu. Dlatego inny będzie dobry dla blondynki o delikatnej, mlecznej cerze, inny dla brunetki o ciemnej karnacji. Przyjmuje się, że są pewne minimalne wielkości SPF, które warto zastosować. Na plażę to współczynnik 30-50 SPF, a w mieście 10-30 SPF.


pielęgnac ja

Cielesne

przyjemności Zanim rozbierzesz się na plaży sprawdź czy ciało jest jędrne i gładkie. Dbanie o nie już nie musi być nudnym obowiązkiem, ale czystą przyjemnością, bowiem najnowsze kosmetyki do ciała mają wyjątkowo apetyczny skład i zapachy.

58

face&look

face&look

59


pielęgnac ja

M

1

yślisz: lato, słońce, plaża i… wpadasz w panikę. „Jak będę wyglądała w bikini?” i z niepokojem oglądasz ciało. Zwykle bardzo krytycznie. Tak ma większość z nas, bo dla kobiet ich skóra i figura jest nie tylko źródłem radości, ale częściej kompleksów. Jednak nie wpadaj w rozpacz – szkoda na to lata. Zamiast na siłę wyszczuplać ciało postaraj się aby było estetyczne czyli niezależnie od rozmiaru, jędrne i gładkie. A dbanie o nie to jedna z tych rzeczy, które doskonale poprawiają humor kobietom. Kiedy chcemy sprawić sobie przyjemność oprócz zakupów odzieżowych, najczęściej wybieramy się do fryzjera, na manicure, pedicure, masaż czy zabiegi u kosmetyczki. Kiedy ktoś dba o nasze ciało jest to przyjemnością, a nie obowiązkiem. A dlaczego nie 2 możesz zadbać o nie sama? Zamień łazienkę w gabinet kosmetyczny. Kup pachnące egzotycznymi owocami balsamy czy mleczka, bo gdy kosmetyk ładnie pachnie chętniej po niego sięgasz i ciesz się pielęgnacją ciała!

1. DR IRENA ERIS odżywczy Balsam – Nektar SPA Resort Fiji 89zł/ 200 ml 2. SORAYA lekki hydro-balsam do ciała Ideal Beauty 18 zł/ 200 ml 3. LA PRAIRIE luksusowy krem suflet do ciała Luxe Souffle Body Cream Skin Caviare 1290zł/ 150 ml

Jaki jest Twój kod piękna?

Domowe SPA

Kosmetyki do domowej pielęgnacji ciała są coraz bardziej zmysłowe. Mają skutecznie wyszczuplać, ujędrniać czy zwalczać cellulit. Ale też kuszą zapachem, przyjemnymi konsystencjami, pięknymi opakowaniami. Sprawiają, że banalna z pozoru czynność, taka jak wklepywanie bal60

face&look

3

www.

.pl


CYBERSTARZENIE

pielęgnac ja samu po kąpieli, staje się miłym akcentem na rozpoczęcie lub zakończenie dnia. Chwilą, którą spędzasz w zaciszu łazienki sama ze sobą. A przy okazji działają na skórę coraz skuteczniej. Dziś zwykły balsam czy mleczko do ciała to za mało. Jeśli jesteś kosmetyczną koneserką zapewne stosujesz bardziej wyrafinowane preparaty czyli maski lub masła do ciała. Jeśli skóra tego chce możesz je wcierać nawet codziennie, chociaż zazwyczaj profesjonaliści radzą stosować je dwa lub trzy razy na tydzień. Z kolei ciało, któremu brakuje elastyczności i blasku szybko zreanimuje serum. Silnie skoncentrowany kosmetyk szybciej wygładza, nawilża i rozświetla skórę. Przyjemności zwykle kojarzą nam się z jedzeniem. Nic dziwnego, że podobne skojarzenia mają twórcy kosmetyków do ciała. Olejki, oliwki, masła, suflety, musy, kremy, pianki, galaretki. Wszystko po to żeby wcieranie, smarowanie, wklepywanie, masowanie uczynić milszym i apetycznym. Testowanie tych wszystkich pyszności możesz potraktować jak próbowanie smaków kolejnych deserów. Tyle, że

taka słodka uczta nie skończy się nadmiarem centymetrów w biodrach. A nawet wręcz przeciwnie. Bogate konsystencje i przyjemne zapachy takich preparatów sprawiają że poczujesz się jak księżniczka. Ale to nie wszystko. Im bogatsza konsystencja tym ciekawszy skład - bowiem wielu składników nie można ustabilizować w bardzo lekkim mleczku do ciała, ale w gęstym maśle już tak. Aktywne składniki pobudzają metabolizm komórkowy, silnie nawilżają i sprawiają, że twoje ciało będzie miękkie i jędrne. Na słoneczne dni przyda się kosmetyk z rozświetlającymi drobinkami, które dodają ciału, zwłaszcza opalonemu, subtelnego blasku. A na dobranoc zastosuj skoncentrowany żel lub balsam wzbogacony o składniki ujędrniające i antycellulitowe. Będzie działał kiedy ty śpisz, a skóra będzie bardziej jędrna i kto wie, może dzięki niemu stracisz kilka centymetrów w obwodzie. Pielęgnuj ciało skutecznie, ale też bardzo przyjemnie, tak abyś mogła poczuć się dobrze w swojej skórze. Wówczas to będą niezapomniane wakacje.

nowa przyczyna starzenia się skóry Dziś większość z nas korzysta z internetu czy urządzeń mobilnych. Czas jaki spędzamy przed ich ekranami wynosi około 6 godzin dziennie. Jak to wpływa na nasz organizm i na naszą skórę? Niestety bardzo negatywnie.

2

3

5

4

62

face&look

6

1. EVELINE COSMETICS luksusowy ultrawygładzający balsam pod prysznic Mango i Papaja, SPA! Professional 15 zł/ 200 ml 2. L’ORIENT balsam do ciała z wyciągiem z lilii wodnej i bambusa Water Lily & Bamboo Bio Garden 48 zł/ 200 ml 3. CD balsam do ciała z rokitnikiem 24h Intensive Pflege 13 zł/ 250 ml 4. LA LUXE PARIS intensywne odmładzające serum do ciała Exotic SPA Thaiti 12 zł/ 185 ml 5. ZIAJA olejki ylang-ylang i paczuli w peelingu cukrowym 7,70 zł/ 100 ml 6. STARA MYDLARNIA masło do ciała o zapachu drzewa sandałowego Sandal Wood&Tobacco 24 zł/ 200 ml

Tekst: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

1

Skóra jest największym organem, który otacza nasze ciało i łączy je z otoczeniem. Zapobiega transepidermalnej utracie wody oraz reguluje temperaturę organizmu. Chroni też przed licznymi atakami z zewnątrz, którymi są między innymi zanieczyszczenia, dym papierosowy czy promieniowanie. Zanieczyszczenia, które do nas docierają, także pole elektromagnetyczne, emitowane przez różne urządzenia elektroniczne, prowadzą do stresu oksydacyjnego. Jest on reakcją łańcuchową, podczas której niestabilna cząsteczka (wolny rodnik) odbiera innej stabilnej cząsteczce elektron, którego jej brakuje i wtedy cząsteczka ta sama staje się wolnym rodnikiem. Początkowo organizm jest przygotowany do radzenia sobie z obecnością wolnych rodników. Sam wytwarza je w umiarkowanych ilościach, aby zwalczać bakterie i wirusy. Jeśli jednak ilość wolnych rodników przewyższa poziom fizjologiczny w wyniku działania czynników agresywnych nasz system przeciwutleniający nie jest w stanie neutralizować tego nadmiaru, więc wolne rodniki atakują komórki. Powodując bardziej, bądź mniej poważne uszkodzenia. Objawiają się one utratą jędrności i  elastyczności skóry spowodowanymi spadkiem produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz zmianami w DNA komórek skóry. Poza znanymi już przyczynami powstawania wolnych rodników czyli zanieczyszczeniami i  promieniowaniem UV emitowanym przez słońce należy zwrócić uwagę na nowe ich źródła czyli zanieczyszczenia elektromagnetyczne oraz świetlne, związane z cyfryzacją otaczającego nas środowiska. CYBERSTARZENIE to zjawisko związane właśnie z nimi. Postępująca obecnie cyfryzacja środowiska oznacza, że żyjemy otoczeni zanieczyszczeniem elektromagnetycznym oraz świetlnym. Atakują nas wolne rodniki wytwarzane przez urządzenia elektroniczne, smartfony, komputery itp. co przyspiesza proces starzenia się skóry.

Jak możemy bronić się przed wolnymi rodnikami? Najlepszym czasem, kiedy nie mamy styczności z urządzeniami elektronicznymi jest noc, będąca jednocześnie czasem najbardziej intensywnego działania naturalnych procesów regeneracji i detoksykacji. W trakcie snu panują najlepsze warunki do naprawy naszej skóry oraz wzmocnienia jej naturalnej regeneracji. Montibello wychodzi naprzeciw naszym cywilizacyjnym problemom!! Nowy, innowacyjny produkt REPAIRNIG OVERNIGHT ELIXIR to ekskluzywny eliksir umożliwiający najbardziej regenerujący sen dla naszej skóry. Stworzony specjalnie w celu zwiększenia naturalnej zdolności skóry do samonaprawy podczas snu, pozwala jej na zachowanie długowieczności komórek. Paulina Pietrasik Ogólnopolski Trener Marki Montibello

Zapewnij swojej skórze najbardziej regenerujący sen, a odzyska ona energię i blask!


HIGIENA

Lekką

stopą

Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami latem, warto poświęcić im chwilę uwagi. Podpowiadamy jak dobrać właściwe obuwie i jak dbać o stopy.

Ekspert: Sylwia Śląskiewicz, podolog z Foot Medica Kliniki Zdrowej Stopy, www.footmedica.pl

N

ajchętniej całe lato przechodziłabyś na bosaka, mając pod stopami trawę lub piasek? Niestety nie zawsze możesz sobie na to pozwolić. Zadbaj o to, aby buty były jak najwygodniejsze, a codzienna pielęgnacja skuteczna.

Pedikiur nie tylko dla urody

Latem jest niezwykle ważny z powodów estetycznych, ale też ma znaczenie dla zdrowia. Jeśli czujesz ból czy pieczenie stóp może się okazać, że zwykły pedicure, nawet u manikiurzystki, nie wystarczy. Pomyśl wówczas o pedikiurze podologicznym. Specjalista podolog wykona go w przypadku pojawienia się takich zmian jak: odciski, modzele, nagniotki, wrastające paznokcie czy pękające pięty, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też sprawiają dyskomfort, a nawet ból. Warto

dodać, że pedikiur podologiczny jest zabiegiem pielęgnacyjno-leczniczym przeznaczonym zarówno dla stóp ze zmianami, jak i zupełnie zdrowych. Jest to po prostu rzetelna i dokładna pielęgnacja stóp. Zabieg może trwać nawet 1,5 godziny.

Domowa pielęgnacja to podstawa

Efekty po zabiegu podologicznym utrzymają się dłużej dzięki odpowiedniej pielęgnacji w domu. Oprócz właściwej higieny stóp, warto pamiętać o odpowiednich zabiegach, dzięki którym będą one gładkie i nawilżone. Peeling powinien być wykonywany raz w tygodniu aby dokładnie złuszczyć nadmiernie narastający martwy naskórek. Jeśli nie masz specjalnego preparatu do stóp skorzystaj z tego, który stosujesz na ciało. Krem nawilżający to produkt numer jeden w pielęgnacji stóp. W sytuacjach awaryjnych możesz skorzystać z balsamu do ciała. Jednak znacznie lepsze efekty osiągniesz systematycznie stosując kosmetyk przeznaczony wyłącznie do skóry stóp. Dlaczego? Ponieważ budowa i fizjologia skóry stóp różni się znacznie od tej na pozostałych partiach ciała, dlatego też skład preparatu kosmetycznego przeznaczonego do tych okolic musi spełniać


HIGIENA

Pozbądź się halluksów Halluksy czyli zwyrodnienie, które objawia się skierowaniem dużych palców w stronę pozostałych oraz ustawieniem pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym jest szczególnie kłopotliwe gdy chodzisz w butach z odkrytymi palcami lub boso po plaży i chciałabyś pochwalić się pięknymi, zadbanymi stopami.

Najlepsze buty dla Twoich stóp

Główna przyczyna pojawienia się halluksów jest nieznana, ale sprzyja im nadwaga, brak ruchu lub źle dobrane obuwie. Styl życia wywiera duży wpływ na kondycję stóp. Bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała – najlepiej działać już przy pierwszych zauważonych zmianach i nie zwlekać z wizytą u lekarza – ortopedy czy fizjoterapeuty. Wczesne zajęcie się problemem jest szansą na uniknięcie operacji i powrót do komfortowego chodzenia w krótszym czasie.

Stosując systematycznie odpowiednie zabiegi i preparaty kremy, będziesz miała pewność, że Twoje stopy są piękne i zdrowe. Jednak sama pielęgnacja to nie wszystko – czy wiesz, które buty mogą szkodzić Twoim stopom? Sandałki działają niekorzystnie na nasze stopy, gdy mają zbyt cienką podeszwę. Wówczas chodząc po twardych nawierzchniach Twoje stopy są pozbawione amortyzacji i wszystkie wstrząsy przenoszą się na dalsze piętra narządu ruchu – od kolan, aż po połączenie szyi z głową. Buty nie powinny być również zbyt wysokie, aby środek ciężkości nie był w całości przeniesiony na przodostopie, co powoduje nadmierne napięcie w łydkach. Wybieraj zatem modele o nieco grubszej i najlepiej miękkiej podeszwie, niezbyt wysokim obcasie oraz dostatecznie szerokim nosku, nieuciskającym palców. Zapomnij o tanich sandałach ze sztucznego tworzywa, które w upalne dni będą parzyć Twoją skórę i w dodatku niezbyt przyjemnie pachnieć. Kup jedną porządną parę, np. skórzaną. Japonki większość z nas uwielbia latem. Ale nie wszystkie z nas powinny je nosić. Ponieważ wymuszają na naszych pierwszych dwóch palcach mocne ściskanie paska pomiędzy nimi i wzmacnia się mięsień przywodzący dużego palca. Dlatego takich klapek nie powinny nosić osoby z tendencjami do tzw. haluksów. Odradzane są także tym, którzy podczas chodzenia nadmiernie rotują stopy do wewnątrz, bo japonki mogą powodować bóle w okolicach stawu biodrowego. Jeśli jednak nie masz takich problemów ze stopami, możesz je nosić. Pamiętaj tylko o odpowiedniej grubości podeszwy. Szukasz zdrowszej wersji klapek?

2

1

Leczeniem halluksów warto się zająć zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Metod jest kilka, a ich wybór zależy od stopnia deformacji stopy, naszego ogólnego stanu zdrowia i wieku. Pod kierunkiem lekarza możemy dobrać specjalny zestaw ćwiczeń, który pomoże w przywróceniu sprawności mięśni, które wpływają na kształt stopy. Dodatkowo, możemy stosować specjalne plastry lub osłonki żelowe, których zadaniem jest chronienie obolałych miejsc. Popularne są także separatory, które ustawione pomiędzy palcami zapobiegają nachodzeniu ich na siebie, redukując w ten sposób ból. Innymi metodami jest stosowanie aparatów korekcyjnych na dzień lub noc czy specjalne szyny.

5

3

Pomyśl o tzw. birkenstockach. Nie są piękne, ale dobrze przylegają do stopy i amortyzują wstrząsy. Kiedyś były wyśmiewane i nazywane butami pielęgniarek, za to dziś noszą je największe trendsetterki: Mary-Kate Olsen, Miranda Kerr czy blogerka Jessica Mercedes. Espadryle są lekkie i przewiewne, a poza tym dobrze amortyzują wstrząsy, pod warunkiem, że słomiana podeszwa jest wspomagana dodatkową kauczukową warstwą. Niestety o ile podeszwa jest stabilna, tak górna część z miękkim napiętkiem już nie bardzo, a taka budowa buta sprzyja urazom stawu skokowego, czyli skręceniom oraz zwichnięciom. W sklepach bywają modele o usztywnionych napiętkach – staraj się kupować właśnie takie. Wówczas zminimalizujesz prawdopodobieństwo, że stopa spadnie Ci z podeszwy, uszkadzając kostkę. A co z espadrylami na koturnie? Są w porządku, jeśli cały but jest na platformie, a jego wysokość nie przekracza 4-5 cm. Baletki, slip ony, tenisówki, trampki – uwielbiasz je bo pozostają wiecznie modne, jednak zwykle mają zbyt cienkie, najczęściej twarde podeszwy, a takie buty nie amortyzują wstrząsów, więc nadają się tylko do spacerów po naturalnym podłożu. Chodzenie w nich po utwardzanych, miejskich chodnikach może okazać się po kilku godzinach bolesne zarówno dla stóp, jak i kręgosłupa. Na szczęście z pomocą przychodzą wkładki ortopedyczne, wykonywane dla każdej pary stóp indywidualnie, które w przeciwieństwie do gotowych wkładek, wspomagają i stymulują określone funkcje stopy. Kolejno odciążają i dociążają poszczególne partie stóp, które tego potrzebują. Szpilki i klapki na obcasie to wrogowie numer jeden zdrowych stóp. Wysoki, wąski obcas nie stabilizuje odpowiednio stawu skokowego, powoduje przeciążenie przodostopia oraz nadmierne napięcie mięśni łydki, a w dodatku nie zapewnia amortyzacji pod piętą. Źle działa także na kręgosłup: zbyt wysoki obcas wzmaga napięcie tylnej taśmy mięśniowo-powięziowej, co pogłębia lordozę lędźwiową. Pracę stóp w szpilkach mogą wesprzeć częściowo ultra cienkie wkładki ortopedyczne,

10

8 7

Face&Look

1. DERMAGLIN maseczka do stóp ze skłonnością do pocenia z zieloną glinka kambryjską 8, 50 zł/ 40 g 2. L’BIOTICA zmiękczające plastry na pięty 13 zł 3. LIRENE ultrazmiękczający krem-maska do stóp Urea 30 % Stop Rogowaceniu 13 zł/ 75 ml 4. EMOLIUM regenerujący krem do stóp Emolium Diabetix® 25zł/ 100 ml 5. Laura Conti lakier wspomagający ochronę paznokci przed grzybicą LC+ 12 zł/ 12 ml 6. DELIA serum do stóp regenerująco-zmiękczające Good Foot 7, 50 zł/ 60 ml 7. ROSSMANN balsam na pękające pięty Fuss Wohl 8 zł/ 75 ml 8. LA LUXE PARIS silnie regenerujący krem do stóp na pękające pięty Gold Argan 9 zł/ 100 ml 9. BIAŁY JELEŃ krem do stóp na suche i popękane pięty 10 zł/ 75 ml 10. SHEFOOT chemiczny peeling do stóp z kwasem mlekowym 69 zł/ 500 ml 11. MENFOOT złuszczające skarpetki dla mężczyzn 16 zł

6

4

66

wykonywane na zamówienie. Klapki na obcasie to z kolei całkowicie niestabilne obuwie z brakiem jakiegokolwiek zapiętka, a ich noszenie to ciągłe uderzanie o podeszwową część stopy. Skoro o butach wiesz już wszystko, pozostaje Ci tylko zrobić ich przegląd w swojej szafie i… iść piechotą do lata!

9

11 face&look

67

Opracowanie: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

określone funkcje. Konsultacja ze specjalistą (podologiem, kosmetyczką lub pedicurzystką) ułatwi Ci wybranie odpowiedniego kosmetyku dobranego do danego problemu. Stosuj go codziennie, wmasowując w skórę, tak aby poprawić krążenie, a tym samym wchłanianie substancji aktywnych. Przy zakupie kosmetyków pielęgnacyjnych do stóp pamiętaj, żeby były to produkty z wysoką zawartością nawilżających i natłuszczających składników aktywnych takich jak: mocznik, alantoina, aloes, masło Shea, Dpanthenol, lanolina. W recepturach preparatów przeznaczonych do stóp powinny również znaleźć się substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Są to najczęściej składniki naturalne i wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, lawenda.


i c ś o w No p iperl e ęm gn i earcyj a

Kolagenowa rekonstrukcja

Fitoestrogenowy krem przeciwzmarszczkowy na dzień przeciw starzeniu menopauzalnemu Neocollagen Dermika poprawia gęstość skóry i redukuje oznaki starzenia. W jego formule połączono kompleks fitoestrogenowy ze składnikami odbudowującymi aż 5 rodzajów kolagenu (rekonstruktor kolagenowy, 3 multiaktywne peptydy), aby pobudzić skórę do działań naprawczych ukierunkowanych na redukcję zmarszczek. W efekcie kosmetyk poprawia gęstość, jędrność i nawilżenie skóry redukując zmarszczki. Cena: 79 zł/ 50 ml.

Dzień i noc

Przebarwienia posłoneczne bardzo trudno usunąć, dlatego lepiej im zapobiegać. Dwuetapowy koncentrat na dzień i na noc Lierac Lumilogie koryguje 3 rodzaje przebarwień: powstające, widoczne i uporczywe. Dzięki innowacyjnemu połączeniu starannie wyselekcjonowanych składników aktywnych wyrównanie kolorytu skóry jest widoczne już po pierwszych dniach stosowania, a po miesiącu widoczne przebarwienia są zredukowane, a uporczywe zmniejszone. Skóra wygląda młodo i promiennie. Cena: 217 zł/ 30 ml (2 x 15 ml).

Urodzinowa niespodzianka

Z okazji 25-lecia istnienia suchego olejku Huile Prodigieuse® marka Nuxe Paris przygotowała limitowaną edycję trzech wariantów tego kosmetyku. Wszystkie wzbogacone o olejek Tsubaki, o działaniu antyoksydacyjnym. Ich regularne stosowanie redukuje widoczność każdego typu rozstępów na skórze, a także poprawia kondycję włosów. Cena: 130 zł/100 ml.

68

face&look

opracowanie: mn, zdjęcia: shutterstock, 123RF.com, serwisy prasowe firm

Szach i mat

Dla wrażliwych

Upał nie sprzyja dobrej kondycji cery, a zwłaszcza źle znosi go skóra wrażliwa i naczyniowa. Dlatego trzeba ją bardzo deliktnie oczyszczać i pielęgnować. Fizjologiczna emulsja micelarna Dermedic polecana jest do codziennego mycia z użyciem wody i bez. Kosmetyk skutecznie usuwa makijaz i wszelkie zanieczyszczenia i utryzmuje właciwy poziom nawilżenia. Ulgę przyniesie jej dobry krem na noc, na przykład Rossatore resurfacing cream marki dottore z kompleksem prorewitalizującym. W jego składzie są przede wszystkim kwasy owocowe zapewniające mikrozłuszczanie naskórka i bromelina z ananasa, która oprócz złuszczania łagodzi skórę i działa przeciwzapalnie. Krem wyrównuje koloryt, redukuje niedoskonałości i drobne zmarszczki. Ceny: emulsja – 30 zł/ 200 ml, krem na noc – 209 zł/ 50 ml.

Na ratunek skórze

Latem przydają się produkty pielegnacyjne, które nie tylko pielęgnują, ale także matują skórę. Pep-Start Clinique to dwuminutowa maseczka oczyszczająca przygotowująca skórę pod makijaż. A w nowej gamie produktów matujących Puréte Sublime Galénic znajdziesz pielęgnacyjny puder złuszczający, który zawiera składniki aktywne o silnych właściwościach złuszczających i matujących. Przede wszystkim pudry: sosnowy, z białej glinki, skalny i tensydowy o właściwościach pielęgnacyjnych. Ceny: maska – 127 zł/ 50 ml, puder – 113 zł/ 30g.

Widoczne oznaki zmęczenia i ziemisty odcień to najczęstsze objawy złego stanu cery. Jak szybko przywrócić jej blask i witalność? Proponujemy dwa produkty Delia Cosmetics: wygładzające serum do twarzy, szyi i dekoltu z 5% kwasem migdałowym albo rozjaśniające serum do twarzy i dekoltu z liposomalną witaminą C. Obydwa optycznie wyrównują koloryt, sprawiają, że twarz jest gładka i nawilżona, a drobne przebarwienia stają się jaśniejsze. Cena: 17 zł/10 ml.

Ładne oczy

Delikatna skóra wokół oczu potrzebuje troskliwego traktowania. Multi Kolagenowy regenerujący krem pod oczy Collagen Booster Luxury Lift Eveline Cosmetics wygładza zmarszczki i poprawia napięcie skóry. Natychmiast po aplikacji redukuje cienie i obrzęki, eliminuje opuchnięcia oraz wyrównuje nierówności cery. Z kolei ujądrniający krem wygładzający Lift4Skin pod oczy i na powieki dzięki obecności tripeptydu biomimetycznego SYN®-AKE, odtworzonego na wzór toksyny z jadu żmii królewskiej, zapobiega mikroskurczom odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek mimicznych i zapewnia natychmiastowe działanie wygładzające. Ceny: Eveline – 8 zł/ 15 ml, Lift4Skin – 30 zł/ 35 ml. face&look

69


pielęgnac ja profesjonalna

Odmłodzenie, rozjaśnienie i odżywienie skóry dzięki zabiegowi GeneO+ by Pollogen

poleca Joanna Wróblewska, kosmetolog z Salonu Urody Beauty Spot w Poznaniu; www.beauty-spot.pl

GeneO+ to błyskawiczny zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia uzyskanie jednocześnie 3 efektów: naturalnego i głębokiego dotlenienia skóry, złuszczenia zrogowaciałej warstwy naskórka oraz wchłaniania składników rewitalizujących. W zależności od pożądanych efektów i potrzeb skóry, do zabiegu wykorzystuje się opatentowane kapsułki: NeoRevive dające efekt odmłodzenia lub NeoBright powodujące rozjaśnienie i odżywienie skóry oraz żel zabiegowy. Połączenie kapsułki z żelem, aktywuje reakcję chemiczną tzw. „efekt Bohra”, w wyniku której na powierzchni skóry powstają mikropęcherzyki zawierające dwutlenek węgla, a tlen wysyłany jest do obszaru zabiegowego. W rezultacie skóra zyskuje zdrowy i bardziej promienny wygląd, zostaje ujędrniona i dogłębnie nawilżona. Poprawia się jej gęstość i koloryt, a zmarszczki i przebarwienia ulegają wyraźnej redukcji. GeneO+ jest zabiegiem całorocznym, można go stosować jako tzw. „zabieg bankietowy”, czyli na dzień przed wydarzeniem, w czasie którego chcemy się czuć wyjątkowo lub zaplanować długofalową terapię przeciwstarzeniową. Nadaje się również jako zabieg po urlopie, aby odświeżyć i zregenerować skórę. A nawet zamiast niego, jeśli nie wyjeżdżamy, ale chcemy wyglądać na tak wypoczetę jak po wakacjach. Cena: zabiegu na twarz, szyję oraz dekolt – 369 zł /40 minut

Lato w mieście

Wakacje to czas kiedy skóra nie obejdzie się bez kosmetycznego wspomagania. Ochrona w ciagu dnia i regeneracja wieczorem to podstawa. Jednak aby po lecie była ciagle w dobrej formie konieczne jest skorzystanie, chociaż raz, z zabiegu pielęgnacji w gabinecie kosmetycznym. 70

face&look

Re-equlibrium Montibello – profesjonalne zwalczanie niedoskonałości skóry tłustej poleca Katarzyna Godzińska, kosmetolog z DS Instytut w Warszawie; www.dsinstytut.pl

Typ naszej skóry klasyfikujemy na podstawie rodzaju płaszcza hydrolipidowego, który pokrywa naskórek. Płaszcz hydrolipidowy czyli inaczej emulsja naskórkowa chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz nawilża skórę, dodając jej elastyczności. Różnego rodzaju zaburzenia fizjologiczne takie jak łojotok (nadmierne wydzielanie sebum) oraz hiperkeratoza (pogrubienie zewnętrznej warstwy skóry) powodują zatykanie porów, a w konsekwencji pojawianie się zaskórników. Zamknięty przez nagromadzone sebum kanał mieszka włosowego jest idealną pożywką dla grzybów i bakterii, co może prowadzić do powstawania lokalnego zapalenia, a dalej infekcji.

Skóra tłusta jest najbardziej problematyczna dla osób w wieku pomiędzy 25 a 40 rokiem życia, kiedy szybki i pełen stresu tryb życia sprawia, że pojawiają się niedoskonałości. Odpowiedzią na problemy cery tłustej z tendencją do trądziku jest przywracający jej równowagę zabieg Re-equilibrium Montibello. Rozpoczyna się on rytuałem, który ma odprężyć i przygotować skórę do wykonania pielęgnacji. Następnie twarz jest dogłębnie oczyszczana, tonizowana i złuszczana. Kolejnym etapem jest odnowa komórkowa, za pomocą kwasu oraz oczyszczanie za pomocą roztworu zawierającego naturalny antybiotyk skutecznie działający przeciwko bakteriom powodującym trądzik. Zabieg kończy maseczka, która natlenia i jednocześnie eliminuje CO2 z zatkanych porów. Dopełnienie stanowi detoksykujący masaż przy pomocy emulsji przywracającej równowagę. Zabieg ma działanie oczyszczające dzięki ekstraktom z magnolii, zielonej herbaty, grejpfruta, żywotnika japońskiego oraz olejkowi z drzewa herbacianego. Zawarty w kosmetykach ekstrakt z kory drzewa Enantia chlorantha matuje skórę przez 24 godziny. Kwas salicynowy wygładza i oczyszcza jej powierzchnię, a olejek z dzikiej róży reguluje jej elastyczność oraz przywraca nawilżenie. Działanie regenerujące posiada ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej, która poprawia wygląd blizn i przebarwień skóry spowodowanych trądzikiem. Na zakończenie zabiegu kosmetyki z ekstraktem z rumianku działają kojąco, regeneracyjnie i przeciwzapalnie. W rezultacie skóra jest oczyszczona, a jej ekosystem – zrównoważony, dzięki czemu nowe niedoskonałości nie będą tak szybko powstawać. Zaleca się wykonanie 8 zabiegów raz w tygodniu Cena zabiegu: 215 zł / 60 min

RYTUAŁ MŁODOŚCI SHARLEY YOUTH ELIXIR ODMŁODZENIE, LIFTING ORAZ POPRAWA KONDYCJI SKÓRY TWARZY, SZYI I DEKOLTU poleca Magda Bogulak, właścicielka Sharley Medical Clinic & Day Spa w Warszawie; www.sharley.pl

Rytuał Młodości Sharley Youth Elixir to zabieg anti-ageing, który łączy elementy aromaterapii, refleksoterapii oraz kosmetyki współczesnej. To zabieg dla każdej kobiety, która chciałaby poprawić kondycję i wygląd twarzy, szyi oraz dekoltu. Jego podstawę stanowi wyjątkowy, autorski masaż, który daje efekt odmłodzenia i liftingu. Struktura eliksiru wykorzystywanego podczas zabiegu Sharley Youth Elixir zbliżona jest do ciekłokrystalicznego cementu międzykomórkowego występującego naturalnie w skórze. Proteiny młodości z drzewa „Pistacia Lentiscus” oraz wyciąg z lawendy Butterfly Lavender zapewniają efekt „botox like”. Dodatkowo zawartość olejku moringa zapewnia skórze sporą dawkę antyoksydantów. Olejki jojoba oraz z kiełków pszenicy face&look

71


pielęgnac ja profesjonalna

Zabieg na twarz Scarlet RF System

poleca Dr Ewa Żabińska, specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej „Czas Kobiety” w Krakowie; www.czaskobiety.com

Scarlet RF System to rewelacyjny zabieg, który jako jeden z nielicznych tak intensywnie działających można bezpiecznie wykonać w środku lata, gdyż całkowicie nie uwrażliwia na ultrafiolet. Scarlet łączy w sobie zjawisko radiofrekwencji z systemem terapii mikroigłowej. W spektakularny, bezbolesny i co najważniejsze nieinwazyjny sposób jesteśmy w stanie osiągnąć efekt liftingu, poprawienia konturu oraz uniesienia rysów twarzy. Zabieg polega na intensywnym i precyzyjnym nagrzewaniu warstw naskórka i skóry właściwej, co przynosi spektakularne efekty odmłodzenia już po jednym za72

face&look

biegu. Przy minimalnych uszkodzeniach wierzchnich warstw skóry, Scarlet pobudza produkcję kolagenu i stymuluje fibroblasty, dzięki czemu uzyskujemy efekt jędrności i elastyczności. Zabieg rekomendowany dla osób borykających się z problemem wiotkości, licznymi zmarszczkami, opadającym owalem twarzy czy też rozszerzonymi porami i przetłuszczającą się skórą. Zalecany także dla osób o cerze naczynkowej, dla której wykonywanie latem zabiegów laserowych jest niemożliwe. Zagęszczenie skóry, a także znaczna poprawa jej jakości przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu to najczęstsze życzenia pacjentek odwiedzających moją klinikę. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pozostaje jedynie rumień, który utrzymuje się około 3 godzin. Cena zabiegu na twarz: 3200 zł

makijaż? permanentnie! Współczesne kobiety cenią sobie taki makijaż, który nie spływa w słoneczne, upalne dni. Dzięki makijażowi permanentnemu mogą poczuć się komfortowo i wyglądać atrakcyjnie w każdej sytuacji. Mogą być piękne tuż po przebudzeniu, w czasie urlopu, na basenie, i na plaży.

M

Zabieg głęboko nawilżający RETI-HYAL SKIN JET

poleca kosmetolog Katarzyna Szewczyk, Gabinety Dr Matuschke; www.matuschke.pl

Głęboko nawilżająca kuracja dla cery suchej i pozbawionej blasku polega na oczyszczeniu i wprowadzeniu aktywnych składników w głąb skóry. Zabieg rozpoczyna się od złuszczania martwego naskórka przy użyciu mikrodermabrazji korundowej Skin Jet AbraMegatrans. Urządzenie to wyposażone jest w nowoczesny system umożliwiający precyzyjne i bezpieczne usunięcie warstwy rogowej, na dowolną głębokość, kryształkami korundu. Etap ten przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji polegającej na aplikacji dermokosmetyków Skin Jet z linii Reti-Hyal. Ich główne składniki aktywne to kwas hialuronowy i retinol. Czysta molekuła kwasu hialuronowego wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, gwarantując głębokie nawilżenie i wyrównanie struktury skóry. Retinol jako biokatalizator i czynnik wzrostu zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka, powstawaniu przebarwień i zmarszczek oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Mikromasaż wykonany ceramiczną głowicą ultradźwiękową o częstotliwości 1MHz umożliwia szybki transport substancji czynnych do głęboko położonych tkanek, zapewniając wyjątkowo skuteczne i długotrwałe efekty terapeutyczne i pielęgnacyjne. Kuracja Reti-Hyal Skin Jet w połączeniu z systemem Skin Jet Abra-Megatrans jest świetną propozycją dla skóry wymagającej regeneracji, przesuszonej i pozbawionej jędrności czy z niedoskonałościami. Zabieg na długo pozostawia skórę nawilżoną, gładką, jędrną i pełną blasku. Dla mocniejszego efektu zalecana jest seria minimum 4 zabiegów w odstępach dwutygodniowych. Czas zabiegu: 260 zł/ 1,5 h

Opracowanie: MN, ZdjĘcia: shutterstock i serwisy PRASOWE firm

witalizują i liftingują, a beta karoten poprawia koloryt skóry. Po zabiegu następuje poprawa elastyczności i nawilżenia skóry. Rytuał Młodości Sharley Youth Elixir rozpoczyna się od delikatnego peelingu enzymatycznego. Następnie kosmetolog nakłada na skórę twarzy, szyi i dekoltu ciepły kompres aromaterapeutyczny, który przygotowuje ją na przyjęcie czynnych składników zawartych w eliksirze młodości. Najważniejszą częścią zabiegu jest wyjątkowy, autorski masaż z użyciem Sharley Youth Elixir. Zastosowanie specjalnej techniki masażu opracowanej przez Magdę Bogulak sprawia, że regenerujące i liftingujące działanie kremu zostaje wielokrotnie spotęgowane. Masaż składa się z 5 etapów: 1. stymulacja meridianów, aby uaktywnić przepływ energii wzdłuż głównych kanałów – w efekcie następuje wzrost poziomu witalności i poprawa samopoczucia klientki; 2. masaż stref odruchowych głowy jest to przyjemna stymulacja receptorów twarzy i głowy, która pozwala pobudzić osłabione części ciała oraz uspokoić strefy hiperaktywne; 3. digitopresura akupunktów twarzy, która polega na wyrównaniu potencjałów energetycznych na ośmiu meridianach przebiegających przez głowę; 4. masaż małżowiny usznej, który stymuluje wszystkie układy i narządy ciała; 5. masaż miorelaksacyjny twarzy i obręczy barkowej, podczas którego następuje rozluźnienie, dotlenienie i odżywienie mięśni, co wpływa pozytywnie na kondycję i wygląd skóry. Masaż znacząco poprawia napięcie dając spektakularny efekt liftingujący. Dla podtrzymania efektu zabiegu zaleca się stosowanie preparatu Sharley Youth Elixir przez co najmniej cztery tygodnie. Cena zabiegu: 250 zł/ 1,5 h

akijaż permanentny to zabieg polegający na wprowadzeniu kolorowego pigmentu w warstwę naskórka i zapewniający naturalne upiększenie. Celem makijażu permanentnego jest zniwelowanie ewentualnych asymetrii, odmłodzenie i wygładzenie miejsc dotkniętych upływem czasu. Aby efekt był naturalny, a nie koszmarny, należy bardzo starannie wybrać miejsce, w którym zdecydujemy się na taki zabieg. Bardzo ważną kwestią jest poczucie estetyki, i doświadczenie linergistki, która wykona mikropigmentację. A także sprzęt, który jest wykorzystywany do wykonywania zabiegu oraz pigmenty wprowadzane w skórę. Od ich jakości zależy bowiem, jaki ostateczny kolor uzyskamy, jak długo utrzyma się efekt oraz czy odcień pigmentu nie zmieni się po pewnym czasie. Na przykład brąz nie zacznie rudzieć, a czerń nie zrobi się granatowoniebieska. Na naszym rynku dostępnych jest wiele barwników różnych marek i różnej jakości. Dlatego decydując się na makijaż permanentny warto zapytać czy pigmenty, jakie są używane w miejscu, do którego chcemy się wybrać, posiadają niezbędne certyfikaty, czy zostały przebadane pod kątem dermatologiczno-alergicznym, toksykologicznym i mikrobiologicznym. Jeśli gabinet nie dysponuje odpowiednimi dokumentami, zrezygnujmy z zabiegu. Purebeau-Agi Akademia Makijażu Permanentnego posiada niezbędne certyfikaty, a pigmenty niemieckiej firmy Purebeau należą do najlepszych barwników na rynku europejskim, czego dowodem są liczne nagrody, wyróżnienia i medale zdobywane na targach i wystawach międzynarodowych. Oferujemy ponad 200 kolorów przeznaczonych do brwi, a także powiek i ust.

Jako nieliczni posiadamy w swojej ofercie korektory i kamuflaże, które świetnie sprawdzają się przy korektach asymetrii czy nieudanych zabiegach mikropigmentacji wykonanych w nieprofesjonalnych gabinetach. Swoje zastosowanie znajdują również w makijażu medycznym, przy kamuflażu blizn i przebarwień, rekonstrukcji brodawek po zabiegach mastektomii i wielu innych obszarach. Pigmenty Purebeau są mocno skoncentrowane, nasycone i bardzo wydajne. Aby jednak osiągnąć optymalny efekt, niezbędna jest ich znajomość oraz umiejętność przewidywania, jaki kolor uzyskamy po wyłuszczeniu się pigmentu z naskórka. Ponieważ makijaż permanentny będzie z  nami przez kilka lat bardzo ważne jest, aby zabieg dawał nam nie tylko satysfakcję i zadowolenie, ale przede wszystkim zapewnił bezpieczeństwo. Dlatego dokładam wszelkich starań, aby każda z  Pań wychodziła z  mojego gabinetu zadowolona i uśmiechnięta.

www.purebeau-agi.pl kom.: 503-179-183

Agnieszka Leśniewska – właścicielka Akademii Makijażu Permanentnego, linergista, trener, szkoleniowiec, ekspert w dziedzinie makijażu permanentnego oraz wyłączny dystrybutor niemieckiej firmy PUREBEAU.

bądź z nami na bieżąco!


z a pa c h y

Zapachowe wspomnienia Znajdź swój ulubiony zapach na lato. A może i na dłużej – jeśli spryskasz się wakacyjną wodą w grudniowy poranek z pewnością przywołasz beztroskie chwile i z miejsca poprawisz swój nastrój.

74

face&look

face&look

75


z a pa c h y DONNA KARAN New York woda perfumowana Nectar Love 275 zł/ 50 ml

AMOUAGE

woda perfumowana Blossom Love z serii The Secret Garden Collection 1370 zł/100 ml

MONTALE woda perfumowana Intense Cherry 395 zł/ 50 ml MICHAEL KORS woda

perfumowana Wonderlust Sensual Essence 229 zł/ 30 ml

Tak pachnie lato

Producenci zapachów zwykle tworzą letnie kompozycje w oparciu o składniki przywołujące na myśl miłe chwile. Większość nawiązuje nazwą i zawartością do południowych mórz, rajskich wysp i motywu egzotycznych podróży. Nawet jeśli tym razem będą to podróże w wyobraźni, i tak warto skusić się na radosny letni zapach, bo wystarczy rozpylić go wokół siebie, aby poczuć urlopową aurę. Zwykle zawierają tzw. akord wodny, doprawiony szczyptą cytrusów, egzotycznych drzew lub nutą piżma. Błękit morza i nieba to motyw często pojawiający się w reklamach perfum, podobnie jak widoki rajskich wysp i dzikich plaż, na które możemy uciec, w wyobraźni, od zgiełku miasta. Cytrusy, egzotyczne owoce, np. liczi, melon czy mango oraz białe kwiaty ocieplone akordem piżma, bobu tonka, paczuli lub ambry, odtwarzają aromaty rozgrzanej słońcem przyrody. Im bardziej egzotycznej, tym lepiej. Wśród tzw. nut zielonych zwykle dominują lekkie wonie roślin: liści bambusa, lilii wodnej, neroli i świeżych przypraw, takich jak: mięta, bazylia, szałwia, wetiwer. Sprawdzą się na wakacjach i po nich – sięgając po nie od razu przywołasz wakacyjne wspomnienia. 76

face&look

Letnie wody kojarzą się zazwyczaj silnie z emocjami, dlatego poszukaj w perfumerii takich, które wzbudzą Twój zachwyt i będą przypominać tylko miłe chwile.

NEELA VERMEIRE CREATIONS

woda perfumowana Bombay Bling 875 zł/ 60 ml

Cytrusy czy kadzidło?

Świeże wody zapachowe i perfumy na lato są jak owocowy drink czy lemoniada. Chłodzą, dodają energii, a w upalne dni orzeźwiają. Na rozgrzanej słońcem skórze ujawnią swoją prawdziwą moc świeżości. Dlatego wakacje najczęściej kojarzą się nam z zapchem rozgrzanego słońcem ogrodu czy wonią bujnej tropikalnej roślinności? A może Twoje skojarzenia są inne – na przykład w Twoich wspomnieniach lato to głębokie nuty żywicy, egzotycznych drzew i roślin, kadzideł z azjatyckich świątyń albo aromatycznych potraw. Kiedy temperatura rośnie, zazwyczaj odruchowo wybieramy lżejsze wonie. Ale latem też możesz używać nieco cięższych zapachów jeśli tylko je lubisz. Oprócz typowo orientalnych, kadzidlanych woni, aromaty białych kwiatów, egzotycznych drzew czy orientalnych przypraw, zwłaszcza doprawione piżmem lub ambrą, sprawiają, że krew szybciej płynie. A one dopiero wtedy ujawniają na skórze swoje prawdziwe bogactwo składników. Ale uwaga lepiej nie używać ich w upalny dzień, bo mogą też przeprawić o ból głowy. Najbezpieczniej stosować je na wieczorne wyjścia. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać wonie ulubionych perfum na ciele. Niektóre marki np. Jo Malone wręcz polecają ubieranie się w zapachy tak jak w elementy garderoby - jeden na początek rozpylany nad sobą, kolejny na włosy inny na dekolt tworząc wokół siebie absolutnie niepowtarzalną aurę zapachu.

L’OCCITANE

woda perfumowana Terre de Lumiere 50 ml/ 299 zł

Ermenegildo zegna

męska woda toaletowa Acqua di Iris 409 zł/ 100 ml

EIGHT&BOB

HERMES

woda perfumowana Champs de Provance 590 zł/ 100 ml

woda toaletowa Eau des Merveilles Bleue 400 zł/ 50 ml face&look

Tekst: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy prasowe firm

L

etnie zapachy zwykle są ożywcze, zwiewne, świeże. Kojarzą się z owocami, kwiatami czy nutami wodnymi. Zabieramy je na wakacje, a potem o nich zapominamy, z wyjątkiem chwil kiedy spryskujemy się nimi tęskniąc za urlopem.

M.MICALLEF

woda perfumowana Glamour 795 zł/ 75 ml

77


test F&L

Ambasadorki Maska węglowa L’Biotica

Cena: 17 zł/23 ml

testują kosmetyki Szampon Capilarte Dermedic Cena: 41 zł/300 ml

Opuntia Oil & Mango balsam odbudowujący do włosów Biovax

Spray Decode Smooth Perfection Montibello Cena: 69 zł

Maska Rain Dance Supreme Mask Artego Cena: 15,90 zł

Cena: 16,70 zł/100 ml

OPIS PRODUKTU:

OPIS PRODUKTU:

PODSUMOWANIE:

PODSUMOWANIE:

Oczyszczająca maska węglowa o silnym działaniu detoksykującym błyskawicznie poprawia stan i kondycję skóry ze skłonnością do wyprysków. Węgiel, dzięki silnym właściwościom absorbującym, posiada zdolność głębokiego oczyszczania skóry. Otwiera pory, usuwając zanieczyszczenia, toksyny i martwe komórki naskórka. l Produkt spełnił oczekiwania 90 procent testujących. Jego zapach spodobał się każdej z was bez wyjątku. Wszystkie też uznałyście, że maska lekko oczyściła skórę i pozostawiła ją nawilżoną. Konsystencję doceniło 95 procent i tyle samo zauważyło efekt wygładzenia. Koloryt skóry poprawił się u 76 procent, a 86 procent udało się też pozbyć martwego naskórka. Tyle samo z was nie zauważyło żadnego podrażnienia po zastosowaniu maski. Jej pojemność i opakowanie zewnętrzne spodobało się 86 procent z was, 71 procent kupi ją w przyszłości, a 86 procent poleci swojej przyjaciółce. Dałyście mu 9,2 punktu.

Z Waszych opinii:

klakier: Rewelacyjnie działa na moją cerę i nie jest w niczym gorsza od tych koreańskich. Po zastosowaniu maseczki efekt nawilżenia był widoczny. Z pewnością zakupię ją jeszcze nie raz. Cameleonka: Twarz jest odświeżona, zmatowiona i nawilżona, a niedoskonałości skóry są złagodzone – wypryski bledną, skóra wygląda młodziej i zdrowiej, odzyskuje ładny koloryt.

78

face&look

Intensywnie regenerująca kuracja przeznaczona do włosów zniszczonych i bardzo zniszczonych, pozbawionych gładkości i blasku. Dzięki skoncentrowanej postaci kremowego balsamu, bogatego w naturalne substancje lipidowe, odbudowuje zniszczone włókno włosa, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu końcówek. Wygładza, ujarzmia i nabłyszcza pasma. l Balsam spełnił oczekiwania większości z was. Jego zapach zachwycił 86 procent testujących, konsystencja 95 procent. Wszystkie uznałyście, że po jego zastosowaniu włosy są ujarzmione, a także nabłyszczone. 95 procent doceniło efekt nawilżenia, a 58 procent nie zauważyło, by kosmetyk obciążył włosy. Jego pojemność i opakowanie odpowiada ponad połowie z was. 68 procent z was kupi produkt ponownie, 79 procent poleci go swojej przyjaciółce. Przyznałyście mu 9,6 punktu.

Z Waszych opinii:

aniawooy: Po zastosowaniu faktycznie ma się uczucie jakby włosy został y odbudowane i zregenerowane. Włosy są wygładzone i bardzo nabłyszczone. Preparat cudownie pachnie. Lilianna5555: Bardzo miłe uczucie mam po zastosowaniu tego produktu. Liczyłam na to, że moje suche, zniszczone włosy będą teraz dużo zdrowsze i się nie zawiodłam. Po kilku użyciach balsamu już widzę dużą różnicę. Włosy powoli nabierają blasku są też bardziej wygładzone, a ja jestem bardzo zadowolona.

OPIS PRODUKTU:

Zalecany dla kobiet i mężczyzn z problemem nadmiernego wypadania włosów o różnej etiologii, w tym uwarunkowane genetycznie i hormonalnie łysienie androgenowe. Jest przeznaczony także dla osób, u których w wyniku przyjmowania leków, stresu czy osłabienia organizmu występuje czasowa, bądź permanentna utrata i widoczne osłabienie włosów. Łagodnie oczyszcza włosy i skórę głowy. Pobudza wzrost nowych, silnych włosów. Wpływa na zahamowanie nadmiernego efektu łysienia. Zapewnia zwiększenie objętości i grubości włosów. Nie narusza fizjologicznej równowagi mikrobiomu skóry głowy.

PODSUMOWANIE:

l Produkt spełnił oczekiwania wszystkich z was. Jego zapach i pojemność odpowiadają 67 procent testujących, konsystencja 83 procent. Opakowanie podoba się wszystkim z was. 75 procent kupi go ponownie i tyle samo poleci go swojej przyjaciółce. Dostał od was 9,4 punktu.

OPIS PRODUKTU:

Termoochronny spray wygładza włosy i chroni je podczas stosowania lokówki lub suszarki. Kontroluje puszenie się włosów. Zapewnia fryzurze odporność na wilgotność powietrza. Dodaje im blasku i miękkości oraz skleja rozdwajające się końcówki.

PODSUMOWANIE:

l Kosmetyk spełnił oczekiwania 93 procent testujących. Jego zapach przypadł do gustu 79 procent z was, zaś konsystencja wszystkim. Pojemność i opakowanie zewnętrzne odpowiadają 86 procent za was, 71 procent kupi go ponownie, a 79 procent poleci go swojej przyjaciółce. Przyznałyście mu 9,2 punktu.

Aneta Szyszka: Po ciąży bardzo wypadały mi włosy, zauważyłam, że odkąd zaczęłam używać szamponu jest lepiej. Jestem zaskoczona jego skutecznością i bardzo się cieszę, że udało mi się dostać do testów. bbo: Lubię kiedy szampon pieści moje włosy delikatna pianą. I tak właśnie jest w przypadku Dermedic. Po spłukaniu czuję, że skóra głowy jest odświeżona, a włosy czyste i zadbane.

Zapewnia naturalne nawilżenie i odżywienie włosów. Zawiera cenne olejki i składniki naturalne. Ułatwia rozczesywanie, dodaje włosom miękkości i blasku. Ma delikatny i intensywny zapach, który utrzymuje się na włosach przez dłuższy czas.

PODSUMOWANIE:

l Kosmetyk spełnił oczekiwania wszystkich testujących. Jego zapach spodobał się 83 procent z was, a konsystencję polubiłyście wszystkie. Pojemność odpowiada 67 procent. Opakowanie zewnętrzne – 61 procent. 56 procent z was planuje jego ponowny zakup, a 89 procent poleci go swojej przyjaciółce. Dałyście mu 9,5 punktu w ocenie.

Z Waszych opinii: Z Waszych opinii:

Z Waszych opinii:

OPIS PRODUKTU:

Kajtek15: Włosy są wyprostowane, miękkie i błyszczące. dreamsl: Włosy po zastosowaniu tego produktu są lśniące, gładkie, wygładzone i pachnące.

weronkaa84: Dzięki tej odżywce moje włosy są idealnie nawilżone i gładkie. Ładnie się rozczesują, pięknie lśnią, nie puszą się i cudownie pachną. Efekt nawilżenia utrzymuje się bardzo długo. Agnieszka Niwińska: Piękny zapach (jak całej serii), odpowiednia konsystencja, wygodna tuba. Łatwo rozprowadza się na włosach i równie łatwo spłukuje. Włosy rozczesują się bez żadnego problemu, są miękkie, gładkie i pachnące.

face&look

79


C AFE CON LECHE Z CONR ADO MORENO

W imię tradycji

Aleksandra Chrobak autorka bestselleru „Beduinki na instagramie” opowiada nam o kobietach i mężczyznach w dalekich Emiratach Arabskich. O tym jakie są ich role w społeczeństwie i rodzinie i czyje zdanie bardziej się liczy.

Conrado Moreno: Emiraty Arabskie to młody kraj, który składa się z siedmiu Emiratów. Państwowość tego miejsca ukształtowała się zaledwie czterdzieści sześć lat temu. Trzymam w ręku książkę, której jesteś autorką, o dość przewrotnym tytule – „Beduinki na Instagramie”, w którym piszesz o Emiratach. Zanim o niej opowiesz powiedz najpierw o wyborze swoich studiów. Jesteś absolwentką polonistyki oraz religioznawstwa ze specjalnością w islamie szyickim. Dlaczego wybrałaś te kierunki? Aleksandra Chrobak: Zawsze interesowała mnie religia, bo religioznawstwo jest antropologią, a nie teologią.  To w połączeniu z polonistyką przeniosło mnie w świat szyizmu, który mocno jest związany z literaturą i poezją. A propos poezji słyszałem, że Irańczycy są bardzo oczytanym narodem.

Każdy sprzedawca warzyw na targu jest w stanie wyrecytować poezje z pamięci…To jest więcej niż dwa i pół tysiąca lat kultury. Pamiętajmy jednak, że Iran nie jest państwem arabskim i kultura perska jest wyjatkowa na tle państw tego regionu. Irańczycy są bardziej zwesternizowani niż ich sąsiedzi.  Tak, oczywiście to państwo perskie. Aleksandro jesteś osobą otwartą na inne kultury, jak zaczęła się Twoja przygoda z Emiratami Arabskimi, jak poznałaś to miejsce? Moja przygoda zaczęła się wraz z rozpoczęciem pracy w liniach lotniczych. Byłam stewardesą i po pewnym czasie ta praca stała się dla mnie monotonna. Przebywanie każdego dnia w innym miejscu na Ziemi, budzenie się w hotelach może się wydawać atrakcyjne, jednak po pewnym czasie męczy. Wypaliłam się w niej i zaczęłam szukać czegoś innego. Fascynowało mnie środowisko Emiratczyków, jednak dostrzegłam, że trudno się do niego dostać. Tak naprawdę to prawdziwego Emiratczyka można spotkać jedynie na lotnisku lub w centrym handlowym.  80

face&look

Sporo miejsca w swojej książce poświęcasz opisom tych centrów handlowych. Mówisz w niej też bardzo ciekawie o relacjach damsko-męskich, kwestiach obyczajowych oraz kulturowych. Ale może na początek opowiedz jak muszą się ubierać tam kobiety? W Emiratach Arabskich strój muzułmański nie jest nakazany prawnie jak w Arabii Saudyjskiej, czy choćby chusta w Iranie, natomiast tradycja jest tak silna, że kobiety noszą czarne długie suknie. Zakładają je na ubranie wierzchnie na abaje lub nawet na spodnie, bo to zależy od tego z jakiej rodziny pochodzą. Do tego dochodzi czarna chusta szeila – w Emiratach Arabskich nie mówi się hidżab a właśnie szeila. Co ciekawe kobiety zakładają

drogie dodatki, które pozwalają im na autoekspresję. Często spod abaji wychyla się zegarek, a nawet aby przełamać tę czerń zakładają pod spód krzykliwe kolorowe chusty najlepiej znanej światowej marki. Abaje często są przepasane różnymi dodatkami. Panie mogą przebierać w kolorach jeśli chodzi o wybór chusty na głowę, wspomnianej szeila. Dubajskie prezenterki telewizyjne wyznaczają trendy np. szare chusty, które w ostatnim czasie były bardzo modne.  A jak ubierają się mężczyźni? Noszą tradycyjne białe szaty tak zwaną kandura, choć niektórzy mówią diszdasza. Natomiast po pracy mogą założyć jeansy czy jedwabne koszule, bo panowie bardzo lubią się stroić. Kobietom natomiast nie wolno się przebierać.  face&look

81


C AFE CON LECHE Z CONR ADO MORENO

Czy najbardziej postępowym ze wszystkich Emiratów jest Dubai? Tak rzeczywiście jest. A to dlatego, że ma największy odsetek ekspatów i przypomina wielkie metropolie światowe. Natomiast Abu Zabi mimo, że jest stolicą o czym się często zapomina, jest bardziej zielone, bardziej rodzinne. Sami Emiratczycy mówią, że wolą mieszkać w Abu Zabi, a na weekend wyjeżdżać do Dubaju. Północne Emiraty są też bardzo ciekawe na przykład w Szardży alkohol jest absolutnie zabroniony i samochody są dokładnie przeszukiwane.  Czy kobiety w Emiratach muszą odnaleźć swoje miejsce w hierarchii domowej? Życie współczesnych beduinek i wielkomiejskich menadżerek, prowadzących swoje wielkie Hummery w szpilkach, łączy jedno – autorytet męża, ojca, czy brata, tak zwanego opiekuna „walli” jest niepodważalny. To jest trochę tak, że kobiety szanują opinię nawet młodszego brata bezdyskusyjnie. To jest kwestia pewnego zaufania. Dla przykładu kiedyś byłam świadkiem jak pewna znajoma dostała w prezencie na urodziny od babci nowe Porsche Cayenne. Chciałam z nią pójść do kina na co ona odpowiedziała, że muszę zaczekać, bo ona musi to najpierw skonsultować ze swoim bratem. Brat miał zaledwie piętnaście lat.  Czy w takim razie mężczyzn uznaje się tam po prostu szybciej za dojrzałych niż w naszej kulturze? Tak rzeczywiście jest. Można powiedzieć, że mężczyźni bardzo szybko muszą stać się dojrzali. Im większa prowincja tym ta granica wieku się obniża. Zdarza się nawet, że dwunastoletni chłopcy prowadzą swoje pick up’u, bo pustynnych bezdrożach. 

co widzą ludzie z zewnątrz tak oceniają daną osobę. Wszystko, co robi kobieta wymaga zgody jej opiekuna. To dla nas absurdalne, ale tam nawet zapisanie się na kurs taekwondo wymaga zgody mężczyzny. Za to ona jest twarzą rodziny. Opisujesz, że małżeństwo jest zawarciem umowy i daje możliwości zabezpieczenia kobiety, która często nie pozostaje pierwszą i jedyną żoną. Kobiety w tych tradycyjnych krajach są niezwykle zaradne i cyniczne, bardzo dbają o swój interes w związku. Trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu siebie na przyszłość, małżeństwo jest zawarciem pewnego kontraktu. Małżonkowie nie znają się przed ślubem, bo zakazane jest przebywanie razem kobiety i mężczyzny, bez osób trzecich, jeśli nie są krewnymi. Dlatego kwitną relacje przez internet lub przez telefon. Skoro przyszli małżonkowie się nie znają to wiadomo, że ta relacja nie opiera się na uczuciu, a jedynie na rozsądku i praktyczności.  Kobiety potrafią się zabezpieczyć finansowo. Musi być przypisany ślubny podarunek finansowy i o to lobbuje rodzina przyszłej panny młodej. Ta pula pieniężna chroni ją przed pochopną decyzją męża, który może trzykrotnie wypowiedzieć słowa „rozwodzę się z Tobą” i rozwiązać małżeństwo. Pieniądze mogą być dla niego pewną przeszkodą przed rozwodem i powodem do powstrzymania się przed taką decyzją. Kwota zależy od zamożności ipochodzenia rodziny. Oprócz sumy pieniężnej kobieta także przypisuje sobie własną willę, bo przecież nie chciałaby żyć w przyszłości po rozstaniu z byłą teściową. Warto też zapisać sobie w kontrakcie ślubnym – to zwłaszcza uwaga dla kobiet z zachodu – że dziecko ma zostać z matką w razie rozwodu. Choć to dla Emiratczyków niemalże nie do przyjęcia.  To, że kobieta nie pracuje nie oznacza, że nie zarabia pieniędzy otrzymuje także honorarium na własne wydatki, kobiety nazywają to pensją, pracują nadzorując rodzinę i pilnując swojej roli jako żony. Muszę przyznać, że jest problem na rynku małżeńskim, kryzys męskości dotyka także tamtą kulturę. Tamtejsi mężczyźni boją się wyemancypowanych kobiet i często wolą mieć żony z Jemenu czy Arabii Saudyjskiej, kobiety które nie mają takich wymagań finansowych. Prowadzi to do tego, że jest ogromne staropanieństwo w Emiratach, rząd wprowadził zatem podatki od małżeństw z kobietami z poza Emiratów. 

A kto jest tak naprawdę szefem w tych związkach? Mężczyzna odpowiada za świat zewnętrzny natomiast w domu Opisujesz, kwestie małżeńskie i rolę kobiety, piszesz, że nie rządzi matka, żona. Często panuje kontrast pomiędzy tym co liczy się jej szczęście, a raczej szczęście rodzinne. widać na zewnątrz, a księżniczką, w którą po ściągnięciu nikabu, Jak to wygląda? założeniu biżuterii, rozpuszczeniu włosów przeobraża się kobieta Zacznijmy od tego, że to jest społeczeństwo klanowe, a kobieta w domu. W tym zamku, czyli w domu rządzi kobieta. Dzieci jest ma przede wszystkim rolę reprezentacyjną. Drobiazgi – na przeważnie około ośmiorga i tym wszystkim zarządza kobieta. przykład czy ma pomalowane paznokcie na kolor czerwony to Klucze do tego domostwa trzyma właśnie kobieta, chociaż nie jest dla nich istotna sprawa. To jest ważne, bo na podstawie tego, zawsze może ten dom opuścić bez zgody mężczyzny. 82

face&look

Rozmawiał: conrado moreno, Zdjęcia: Archiwum prywatne

A twarz musi być zasłonięta? Czy nie obowiązuje nikab? Emiraty nie są jednolite. Dlatego trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaka jest kobieta w Emiratach. Dużo zależy od środowiska, bowiem tak zwane księżniczki Dubaju nie zakrywają twarzy, włosów ani ciała. Wiele kobiet z dużych miast, w pięknych makijażach także nie pozwolą sobie na zakrycie twarzy. Często szeillach gdzieś tam wisi na pięknych lokach, które wystają z pod chusty, widać często jak poprawiają sobie chusty celowo by odsłonić nieco fryzury. Są wreszcie panie, które ja nazywam współczesnymi beduinkami, które zakrywają twarz nikabem i ukrywają swoje piękno pod woalką tak, aby nikt nie mógł ich poznać z zewnątrz. 


MpErŻC e mZiYezrn ya

Po pierwsze - oczyszczanie

Lekkie

orzeźwienie

Letnia pielęgnacja specjalnie dla mężczyzn? Będzie świeżo i przede wszystkim skutecznie.

84

face&look

Choć mężczyźni nie muszą zmywać makijażu na ich skórze pod koniec dnia też zbiera się spora warstwa zanieczyszczeń połączonych z wydzielanym przez skórę sebum. Kosmetyk do mycia twarzy powinien więc być stałym bywalcem na ich łazienkowej półce. Preparaty tego typu dostępne są w różnych postaciach – pianek, kremów, żeli. Te ostatnie są szczególnie lubiane przez panów, ze względu na lekką konsystencję i łatwość zmywania. A wszystkie te kosmetyki przeznaczone są do stosowania z wodą, więc ich użycie zapewnia tak pożądane uczucie czystości i świeżości. Mężczyznom mającym skórę skłonną do przetłuszczania polecamy preparaty o działaniu przeciwtrądzikowym. Zawarte w nich składniki antybakteryjne, ściągające, głęboko oczyszczające pomogą zminimalizować problem. Będą przyspieszały gojenie się zmian na skórze i zapobiegały pojawianiu się kolejnych. Dobrą opcją jest żel połączony z peelingiem. Zwarte w nim drobinki delikatne złuszczają naskórek, dzięki czemu ułatwiają odblokowywanie zatkanych porów. A poza tym peeling znakomicie działa na skórę, poprawia krążenie, sprawia, że staje się bardziej promienna i wygląda młodziej! W letnie dni panom – nie tylko tym o typowo tłustej cerze – dokucza często nadmierne świecenie się skóry. W tym przypadku warto sięgnąć po kosmetyki absorbujące nadmiar sebum i zapewniające efekt matujący. Dla wrażliwych, którzy skarżą się na nadmierne ściąganie, swędzenie, a nawet pieczenie twarzy, szczególnie po goleniu, pomogą preparaty bezzapachowe, wzbogacone dodatkowo o substancje łagodzące.

Lekko i skutecznie

„Już młodzi chłopcy, którzy mają najczęściej przetłuszczającą się skórę, unikają kremów jak mogą, bo wydają im się zbyt lepkie” – pisze dermatolog Yael Adler w książce „Skóra fascynująca historia”. „Na szczęście specjalnie z myślą o takich osobnikach stworzono (…) preparaty mające konsystencję żelu lub fluidu. Zawierają one zdecydowanie mniej tłuszczu, nie zatykają porów, błyskawicznie się wchłaniają i nie dają poczucia, że pod grubą warstwa mazidła pocimy się jak mysz.” Co więcej, kosmetyki do pielęgnacji twarzy dla mężczyzn wyposażone są w orzeźwiający, typowo męski zapach. Dzięki temu wklepując go w skórę nikt nawet na chwilę nie przestanie się czuć jak prawdziwy macho. Gdy mówimy o pielęgnacji skóry latem, nie wolno zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Zabezpieczona skóra jest nie tylko mniej narażona na choroby (powiedzmy wprost – nowotwory skóry), ale i wolniej się starzeje! W aptekach dostępna jest cała gama lekkich, nietłustych, i nie dających uczucia lepkości preparatów. Które dodatkowo mogą mieć działanie matujące, będą więc skutecznie zapobiegały błyszczeniu twarzy – na plaży i w wielkim mieście. face&look

85


M ę żczyz n a 1

2

Rześko o poranku

Podpuchnięte oczy często zdradzają, co robiliśmy poprzedniego wieczoru… Ale wcale nie musi tak być, ponieważ istnieje mnóstwo sposobów na zminimalizowanie cieni i opuchlizny pod oczami. I wcale nie trzeba w tym celu robić sobie okładów z ogórka (choć te też działają). Wystarczy sięgnąć po kosmetyk do pielęgnacji skóry wokół oczu w sztyfcie. Większość tego typu preparatów zawiera składniki chłodzące, ale ich działanie można jeszcze spotęgować, trzymając swój kosmetyk w lodówce. O poranku wystarczy posmarować nim skórę – efekt widoczny jest od razu. Równie dobrze działają kosmetyki pod oczy o lekkiej, niemal płynnej konsystencji, które nakłada się za pomocą aplikatorów w formie kulek. Chłodzą, a ponadto umożliwiają wykonanie masażu, który pomoże usprawnić krążenie i usunąć z okolic oczu nadmiar zalegającej tu limfy (a to ona właśnie odpowiedzialna jest za tworzenie się nieestetycznych „worków”). Warto też na drogę do pracy wziąć butelkę wody – spożycie dużej ilości płynów zapobiega ich zatrzymywaniu się w organizmie, a więc i tworzeniu się opuchlizny. Pomaga także oczyścić organizm z toksyn.

Zapach morskiej bryzy, orzeźwiająca woń cytrusów… Takimi aromatami najczęściej kuszą mężczyzn producenci żeli pod prysznic. I w zasadzie od tych „kobiecych” różnią się one głównie zapachem. Bo podobnie jak w kosmetykach dla pań, obok składników oczyszczających zawarte są w nich również takie, które dodatkowo pielęgnują skórę, zapobiegając jej wysuszaniu, nadając miękkość i gładkość. Wygodna opcją, szczególnie dla aktywnych mężczyzn, są kosmetyki typu 2 w 1, spełniające rolę zarówno płynu do mycia jak i szamponu do włosów. Świetnie sprawdzą się też na letnim wyjeździe albo po wyjściu z siłowni. A nie wystarczyłoby zwykłe mydło – moglibyśmy zapytać? „Syntetyczne substancje myjące są łagodniejsze niż mydło” – wyjaśnia dr Yael Adler. „Mają one dużą zdolność wiązania brudu, a dzięki dodatkowi substancji pielęgnujących skórę, zatrzymujących w niej wilgoć i natłuszczających, można je lepiej dostosować do potrzeb skóry. W walce z przesuszającą się skórą i nieprzyjemnymi zapachami obowiązuje jeszcze jedna zasada” – podpowiada pani doktor. „Prysznic służy skórze bardziej niż kąpiel, na dodatek oba te zabiegi należy wykonywać możliwie szybko i przy użyciu stosunkowo chłodnej wody.” Dr Adler uważa, że stosowanie kremów i balsamów jest konieczne tylko wówczas, gdy odczuwamy objawy przesuszenia skóry. A najbardziej są na to podatne nogi i ręce, wyposażone w niewielką ilość gruczołów łojowych. Smarowanie ciała nawilżającym balsamem jest natomiast wskazane zawsze po kąpielach słonecznych (zwłaszcza uzupełnionych jeszcze o te w morzu i chlorowanym basenie). Rolą kosmetyków stosowanych po opalaniu jest nie tylko nawilżenie skóry, lecz także schłodzenie jej i złagodzenie podrażnień.

Świeża głowa

Większość mężczyzn myje włosy codziennie. Niektórzy - tak po prostu - gdy już wchodzą pod prysznic, myją się od stóp do głów. Inni dlatego, że się pocą, zwłaszcza po aktywności fizycznej. 86

face&look

4

5

9 6 10

11

12

7

8 13 1. MARION chusteczki odświeżające Sea Breeze 2,60 zł/10 szt 2. IDEEPHARM szampon dla mężczyzn poprawiający kondycję i wygląd włosów Radical Med 14 zł/ 300 ml 3. BARWA maseczka siarkowa złuszczająca Barwa Siarkowa Quick 15 zł/40 ml 4. KNEIPP® żel pod prysznic z aloesem Nawilżająca świeżość 10 zł/ 200 ml 5. KLAPP żel do twarzy z aloesem Skin Natural 143 zł/ 50 ml 6. L’ORIENT satynowy mus do ciała Cytryna z bławatkiem 37 zł/ 130 g 7. DERMEDIC szampon kojący do włosów i nadwrażliwej skóry Capilarte 32 zł/300 ml 8. SHE COSMETIC dezodorant do obuwia i stóp neutralizuje nieprzyjemne zapachy ManFoot 23 zł/ 150 ml 9. COSNATURE naturalna pianka oczyszczająca 3w1 z cytryną i melisą 28 zł/ 150 ml 10. ZIAJA kremowe mydło pod prysznic i do kąpieli, ułatwiające golenie Liście Zielonej Oliwki 6 zł/ 200 ml 11. L’BIOTICA intensywnie regenerujący szampon z wyciągiem z bambusa i avocado Biovax 35 zł/ 200 ml 12. NIVEA jedwabisty mus do mycia ciała z cytryną i moringą Care Shower 14 zł/ 200 ml 13. LUKSJA mydło w płynie do skóry wrażliwej z aloesem i gliceryną Hypo Allergenic 6 zł/ 450 ml

Tekst: Jolanta Zakrocka, Zdjęcia: Shutterstock i serwisy firm

Pod prysznicem

3

Jeszcze inni – dlatego, że ich włosy przetłuszczają się (mitem jest, że zbyt częste mycie powoduje szybszą utratę włosów!). Dobrze jest je regularnie oczyszczać również wtedy, gdy używamy kosmetyków do stylizacji – żeby nie obciążały włosów, trzeba jej regularnie zmywać. Jednak warunkiem powinno być sięganie po szampony, które nie działają zbyt agresywnie. To znaczy, że nie pozbawiają całkowicie włosów ich naturalnej warstwy ochronnej. A to właśnie wydzielane przez skórę sebum sprawia, że łuski włosów są wygładzone, a włosy są elastyczne, lśniące i mniej podatne na uszkodzenia. Czyli wszystko z umiarem. Kosmetyki dedykowane mężczyznom, oprócz oczyszczania, pełnią często dodatkową rolę. Wzbogaca się je w substancje zapobiegające wypadaniu włosów, zwalczające łupież, a nawet… pomagające zatuszować pierwsze ślady siwizny.

Nie ma jak czystość

Pocenie się to zupełnie naturalne zjawisko. Ludzki organizm codziennie wydala przez naskórek około 2 l wody, z czego sporą część przez gruczoły potowe (a pod pachami jest ich ok. 150

na centymetr kwadratowy!). I wszystko byłoby O.K. gdyby nie bakterie, które rozkładają z natury bezwonny pot, sprawiając przy okazji, że nabiera on nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie mocno odczuwamy to latem, bo w wysokich temperaturach po pierwsze pocimy się bardziej, a po drugie bakterie namnażają się jeszcze szybciej! Ratunkiem jest sięgnięcie po kosmetyki, które łączą kilka funkcji. Ograniczają pocenie, zwalczają bakterie, a oprócz tego nadają skórze przyjemny, świeży zapach. Dezodoranty nie hamują wydzielania potu, lecz pomagają uporać się z jego nieprzyjemnym zapachem. To dlatego, że zawierają składniki o działaniu antybakteryjnym (może być to alkohol, triclosan, bisabolol…) oraz substancje zapachowe, które skutecznie maskują ewentualną niemiłą woń. Szersze spektrum i dłuższy czas działania mają antyperspiranty. Ich główną rolą jest ograniczanie działania gruczołów potowych, czyli zmniejszanie ilości wydzielanego potu. Jest to możliwe dzięki zawartości m.in takich składników, jak sole glinu (aluminium), garbniki, minerały. Oczywiście również antyperspiranty mają świeży, orzeźwiający zapach (choć dostępne są również preparaty bezzapachowe). W męskich kosmetykach można wyczuć nuty cytrusów, aromaty drzewne, lawendę, chłodzący mentol. A jaką formę preparatu wybrać? To już kwestia indywidualnych preferencji, ponieważ zarówno spray’e, jak roll-ony czy sztyfty docelowo działają tak samo. Nie od rzeczy będzie sięgnięcie po dezodorant do stóp, zwłaszcza, gdy nosimy zakryte, mało przewiewne obuwie. W biurze czy podczas górskiej wspinaczki raczej nie da się nosić klapek ani sandałów, a gdy doskwiera upał, stopy pocą się szczególnie intensywnie. Dobrą robotę wykona kosmetyk mający w składzie talk – będzie skutecznie osuszał stopy i zwiększał wrażenie świeżości. face&look

87


fitness

Luksus

dla zapracowanych Czas na uprawianie sportu i intensywny wysiłek fizyczny, który dla naszych przodków był codziennością dla nas często jest luksusem. DajSobieWycisk to tygodniowe turnusy wyjazdowe zapewniające połączenie ciężkich treningów z odnową biologiczną w wersji de luxe.

88

face&look

face&look

89


fitness

90

face&look

Sfrustrowani pracą i znudzeni codzienną rutyną uczestnicy, po tygodniu nabierają zupełnie nowego spojrzenia na swoje życie i zdobywają motywację do wprowadzenia potrzebnych zmian. Odkrywają też, jak ogromna siła drzemie w zdrowym stylu odżywiania się i regularnym uprawianiu sportu. Choć taki wyjazd to duże wyzwanie dla kondycji każdego uczestnika, nikt nie wraca stamtąd zmęczony. Równowaga psychiczna, umysł wolny od niepotrzebnych zmartwień oraz mnóstwo kreatywnych pomysłów – to efekty „uboczne” takiego obozu. DajSobieWycisk to propozycja dla każdego, komu brakuje samodyscypliny, aby rozpocząć zdrowy styl życia. Niektórzy uczestnicy traktują obóz jako sposób na ekspresowe pozbycie się wagi i są zaskoczeni dodatkową poprawą stanu ich umysłu. Taki wyjazd jest świetną możliwością oderwania się od stresującej pracy czy wyczerpujących obowiązków. Każdy, kto zagubił się w codziennym chaosie i pośpiechu, na górskich szlakach odnajdzie ciszę i harmonię. Wiele osób decyduje się wyjechać w pojedynkę, aby móc w pełni skupić się na możliwościach, jakie daje obóz. Uczestnik ma wówczas do dyspozycji luksusowy pokój jednoosobowy. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby na wyjazd wybrać się z koleżanką, bądź partnerem. 7 dni w Beskidach to koszt 2250 złotych, zaś w Tatrach – 4350 złotych. Obydwie ceny zawierają zakwaterowanie, treningi, wyżywienie oraz masaże, lecz program drugiego wyjazdu jest znacznie bardziej rozbudowany. Choć dla niektórych cena początkowo wydawała się nieco wygórowana, po pierwszym obozie byli zachwyceni i od tej pory regularnie wracają po kolejną dawkę wysiłku. Niektórym ludziom luksus kojarzy się z egoztycznymi wakacjami, złotymi zegarkami , ekskluzywnymi ubraniami czy drogimi samochodami. Dla innych luksus to świetna forma, sprawny umysł i pokłady energii i chęci do życia! Więcej na: www.dajsobiewycisk.pl

Strona www: http://dajsobiewycisk.pl/

Informujemy i inspirujemy Opracowanie: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: materiały promocyjne

P

odczas 7 dni wyjazdu korzystasz z intensywnego wysiłku, oczyszczającej diety, relaksujących zabiegów oraz obcowania z naturą podczas górskich wędrówek z przewodnikiem. Pomysłodawczynią wyjazdów DajSobieWycisk jest Basia Olszewska, która będąc jeszcze na etacie w korporacji czuła się zmęczona i zniechęcona. Postanowiła zrelaksować się w SPA, ale wróciła z niego znudzona i jeszcze bardziej zmęczona. Potem znalazła bootcamp na Majorce i okazało się, że to było to! Duży wysiłek fizyczny oraz wypełnione aktywnością dni sprawiły, że wróciła zrelaksowana, wypoczęta i pełna energii. Postanowiła podobną formułę przenieść w polskie góry. Odeszła z korporacji i 3 lata opracowywała program tygodnia w Tatrach, dedykowany osobom, które pragną radykalnej, szybkiej i skutecznej zmiany – w ciele i w duszy. Tak narodził się pierwszy w Polsce obóz holistyczny bootcamp DajSobieWycisk. Na początku wyłącznie w wersji de luxe, potem, w miarę gromadzenia się wokół projektu coraz większej grupy sympatyków i fanów – pojawił się wariant Basic w Beskidach. Wydawać by się mogło, że tydzień to bardzo mało, aby zmienić swoje życi. Okazuje się jednak, że 7 dni intensywnego wysiłku, oczyszczającej diety, relaksujących zabiegów oraz obcowania z naturą to silny bodziec do przejścia na zdrową stronę mocy. Jak to działa? Mała, kameralna grupa składająca się z dziesięciu, maksymalnie dwunastu uczestników wyjeżdża na tydzień do luksusowych chat położonych w polskich górach – do wyboru w Tatry lub Beskidy. Na odważnych czeka intensywny, kilkugodzinny trekking, podczas którego nie tylko pobudzają swoje ciało do wysiłku, ale mogą się także wyciszyć, nabrać dystansu do codziennych spraw. Nie jest to jednak jedyna aktywność w ciągu dnia. Po zdrowym, najczęściej wegetariańskim posiłku, w programie znajduje się trening brzucha oraz joga. Aby wspomóc regenerację zmęczonych mięśni, w planie dnia są także różnego rodzaju relaksujące masaże.

Od blisko 20 lat informujemy naszych Czytelników o sprawach interesujących dla branży fryzjerskiej: prezentujemy najnowsze kosmetyki i sprzęt fryzjerski, zamieszczamy relacje z najważniejszych krajowych i zagranicznych imprez fryzjerskich, przedstawiamy propozycje aranżacji salonów, publikujemy artykuły dotyczące zarządzania salonem i psychologii klienta, a także terminarze szkoleń i warsztatów fryzjerskich. Na naszych łamach pokazujemy najnowsze kolekcje fryzur uznanych stylistów z całego świata oraz aktualne trendy w modzie i makijażu. U nas fryzjerzy mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami i zamieścić zdjęcia wykonanych przez siebie stylizacji. Co kwartał prezentujemy najlepszych fryzjerów, którzy opowiadają o swojej pracy i zainteresowaniach.

Czasopismo Kreatywnego Fryzjera Redakcja: tel. 52 362 91 50, 667 159 370 www.magazyn.falelokikoki.pl Wydawca: Polwell Sp. z o.o., ul. Ołowiana 12, 85-461 Bydgoszcz Nakład: 20 000 egzemplarzy


ZDROWIE

ostre spojrzenie Według badania Omnibus zrealizowanego dla firmy Verco na dolegliwości związane z oczami cierpi aż 35% populacji. Latem Twoje oczy wymagają szczególnej troski

N

a to jak prezentuje się Twój makijaż mają wpływ nie tylko zmarszczki czyli kondycja skóry wokół oczu, ale również stan zdrowia powiek i gałki ocznej. Nawet najpiękniej podkreślone oczy nie będą wyglądały ładnie, kiedy są podkrążone, podrażnione, przekrwione i zmęczone. Niestety, podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych często zapominamy o tym najdelikatniejszym obszarze twarzy – źle oczyszczamy, nie dbamy o dobre oświetlenie. Jak zatem dbać o oczy i powieki, aby cieszyć się ich pięknem i zdrowiem przez wiele lat? Oto 10 najważniejszych zasad.

1.Pomyśl o właściwym oświetleniu

Oczy nie lubią ani zbyt słabego, ani zbyt silnego światła. Najlepiej, jeśli jest ono lekko rozproszone. Ważne aby źródło światła, z którego korzystasz, nie było skierowane ani bezpośrednio na twarz, ani na ekran urządzenia, z którego korzystasz. Dlatego istotne jest też ustawienie komputera czy telewizora, powinien on stanąć bokiem do okna, czy lampy, tak aby światło nie odbijało się w monitorze. 92

face&look

face&look

93


ZDROWIE

2. Mrugaj jak najczęściej

W normalnych warunkach mrugasz średnio 10-20 razy na minutę, dzięki temu stale rozprowadzasz warstwę łez po swoich oczach, nie pozwalając im wysychać. Jednak kiedy patrzysz w ekran komputera, mrugasz rzadziej. Aby nie dopuścić do podrażnień oczu, spróbuj co najmniej raz na 20 minut oderwać wzrok od ekranu i spojrzeć w dal. A także mrugać jak najczęściej aby nawilżać gałki oczne.

3. Zrelaksuj wzrok

Kiedy odpoczywasz pochłonięta lekturą Twoje oczy nadal pracują. Pamiętaj, więc o odpowiednim oświetleniu i robieniu przerw – odrywaj, co jakis czas, na chwilę wzrok od książki. Jeśli natomiast relaksujesz się przed telewizorem, unikaj wpatrywania się ciągle w jeden punkt, niech oczy „wędrują” po ekranie.

KL I N I KA L E KA R Z Y W F A C E & L O O K

MonaLisa Touch™

dostępne są żele, chusteczki i płyny, których regularne stosowanie pomoże skutecznie oczyścić, zregenerować i ochronić powieki.

6. Uważaj na demakijaż

Resztki tuszu i cieni do powiek mogą podrażniać spojówki, przesuszać delikatną skórę wokół oczu i przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Aby temu zapobiec, wystarczy abyś zadbała o odpowiedni demakijaż oczu. Pamiętaj, aby nie trzeć i nie rozciągać skóry wokół nich. Po pierwsze to niszczy jej napięcie, po drugie łatwiej wówczas podrażnić spojówki

– laser medyczny stworzony z myślą o kobietach

7. Wybierz odpowiedni krem pod oczy

Cienka skóra wokół oczu nie posiada praktycznie podściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych. Charakteryzuje się również słabym krążeniem krwi i limfy, przez co łatwo tworzą się na niej zasinienia i zmarszczki. Dobór odpowiednich kosmetyków pozwoli utrzymać ją w dobrej formie przez długi czas. Najlepiej, aby krem stosowany na dzień miał właściwości ochronne, a na noc odżywcze.

8. Chroń oczy i skórę wokół nich przed słońcem

Wrażliwe na promieniowanie UV oczy, należy bardzo starannie chronić przed słońcem,nie tylko latem. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich okularów. Przy zakupie trzeba sprawdzić, czy posiadają one tzw. filtry U V. Warto pamiętać, że w zaciemnieniu nasze źrenice rozszerzają się, przez co niebezpieczne promieniowanie dostaje się do wnętrza oka. Dlatego zrezygnuj z byle jakich okularów kupionych na ulicznym straganie tylko poszukaj dobrej jakości szkieł. Ponadto skórę wokół oczu starannie nawilżaj i odżywiaj, wybierając kosmetyki z filtrem UV.

L

aser medyczny MonaLisa Touch zapewniający komfort intymny kobietom jest przełomem w ginekologii.

4.Zadbaj o zdrowy sen

Pom ie sz c z en ie , w k tór y m ś pi sz pow i n no być dobr z e zaciemnione. Zadbaj, więc o grube zasłony czy rolety, które nie będą przepuszczały, dobiegających zza okna świateł. Oczy potrzebują minimum 8 godzin snu. Ale jeżeli do twojej sypialni będzie przenikać światło, będą w nieustannym trybie czuwania i nie odpoczną.

5. Unikaj pasożytów

Podczas codziennych czynności bardzo często dochodzi do zakażenia pasożytniczym nużeńcem, który może powodować między innymi nieprzyjemne i niebezpieczne zapalenie brzegów powiek. Wystarczy bezpośredni kontakt z nosicielem lub z przedmiotami, których używała osoba zarażona. Na rynku 94

face&look

Przynajmniej 3 razy w tygodniu wykonaj masaż powiek, który przyczyni się do zachowania w dobrej kondycji istotnych dla zdrowia twoich oczu gruczołów powiekowych, które m.in. produkują ważny składnik łez. Masaż dobrze jest wykonywać w trakcie wieczornej higieny. Powieki górne masuje się wykonując delikatne ruchy okrężne. Powieki dolne natomiast należy masować wykonując ruchy od środka oka na zewnątrz powieki delikatnym ruchem ugniatającym. Możesz go wykonac opuszkami palców lub specjalnymi rolerami dołaczonymi do kremów i żeli pod oczy.

10. Odżywaj oczy od środka

Prawidłowo dobrana dieta chroni oczy i wspomaga ich prawidłowe funkcjonowanie. Warto więc wzbogacić menu o produkty zawierające luteinę i zeaksantynę (np.: szpinak, jarmuż, natkę pietruszki), witaminy A, C i E (np.: cytrusy, brokuły, kiwi, awokado, oleje roślinne, marchew) oraz kwasy omega-3 zawarte w rybach. Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, jeśli właściwie o nie zadbasz, staną się również Twoją ozdobą.

Opracowanie: Agnieszka Wilemajtys, Zdjęcia: Shutterstock

9. Rób masaż powiek

Zabieg laserem przeznaczony jest dla kobiet w każdym wieku borykających się z: ● wysiłkowym nietrzymaniem moczu – bezboleśnie eliminuje lub zmniejsza uciążliwą i krępującą dolegliwość, dzięki czemu kobiety odzyskują komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny oraz pewność siebie, co pozytywnie wpływa również na ich kontakty intymne, ● nawracającymi infekcjami dróg rodnych – jedną z częstszych dolegliwości występujących u kobiet, szczególnie w wieku rozrodczym, ● utratą sprężystości ścian pochwy, rozluźnieniem pochwy, suchością pochwy, występującą zazwyczaj po porodach, w okresie połogu, karmienia piersią czy okresie menopauzalnym; dyskomfort wynikający z niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych bywa bardzo uciążliwy – pochwa podatna jest wówczas na otarcia, urazy i stany zapalne. Przebieg zabiegu  Zabieg jest: bezpieczny, nieinwazyjny, brak okresu regeneracji (należy jedynie wstrzymać się od współżycia przez ok. 7 dni oraz ograniczyć wysiłek fizyczny), bezbolesny (pacjentki odczuwają tylko nieznaczne ciepło, a w przypadku zewnętrznych narządów płciowych na 15 minut przed zabiegiem nakładany jest krem znieczulający, ale nie jest to konieczne). Z a bie g  M o n a L is a  To u c h ™ w y ko ny wa ny jes t przy pomocy specjalnej głowicy wyposażonej w ska-

ner, którą lekarz wprowadza do wnętrza pochwy. Laser działa bezpośrednio na jej ścianki, powodując mnóstwo precyzyjnie rozmieszczonych mikrourazów w śluzówce, co skutkuje powstaniem nowych młodych komórek i gruczołów. Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen. Pod wpływem wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się i pojawiają się nowe, co pobudza pochwę do samoregeneracji. Wpływa to na gruntowną przebudowę całej śluzówki pochwy, co zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej.  Efekty zabiegu to: odbudowa błony śluzowej, lepsze nawilżenie pochwy, zmniejszenie i poprawa elastyczności pochwy, redukcja wysiłkowego nietrzymania moczu. Kiedy zauważalny jest efekt zabiegu i  jak długo utrzymuje się? Jest to oczywiście zależne od uwarunkowań pacjentki. Z reguły efekt jest odczuwalny i zauważalny po 3-4 tygodniach od zabiegu. Jeżeli jest wykonywany u młodych kobiet po porodach, to efekt na pewno będzie utrzymywał się do następnego porodu. Wzmocnienie i poprawa elastyczności pochwy pomaga zminimalizować uszkodzenia, do których dojdzie przy kolejnym porodzie. U kobiet w okresie okołomenopauzalnym zaleca się wykonanie zabiegu jak najwcześniej, pozwala to zminimalizować skutki związane z obniżeniem poziomu estrogenów. Zgodnie z myślą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, kobiety nie powinny czekać, aż niekorzystne objawy utrwalą się i będą utrudniały im

codzienne życie. Im wcześniej wykonany zabieg, tym lepsze będą jego efekty. Wymagania do zabiegu Do zabiegu pacjentkę kwalifikuje lekarz ginekolog. Wiąże się to z koniecznością wykonania badania ginekologicznego oraz badania cytologicznego.  Schemat terapii Zabieg nie wymaga przygotowań. Trwa około 5-10 minut. Zwykle wystarcza jeden zabieg. Kolejne można powtarzać co 2-4 tygodnie. Pacjentka decyduje o ilości zabiegów, tak aby rezultat był zadowalający. U niektórych pacjentek wystarczy jeden, w innych przypadkach zabieg należy powtórzyć 2-4 razy.  W przypadku regeneracji ścianek pochwy wykonuje się jeden zabieg. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zwykle należy powtórzyć procedurę. Promocyjne ceny zabiegu: Pierwszy zabieg – 1900 zł Drugi zabieg– 1500 zł Trzeci zabieg – 800 zł

Centrum Medyczne LEKARZE – Ginekologia Estetyczna www.lekarze-poznan.eu

face&look

95


k a lenda r z imprez

Niezwykła seria bezzapachowa

WYDARZENIA towarzyskie

Zaproszono nas... Gonić króliczka

Stabilizująco - odbudowując a Algi Nori ⚈ Winogrona ⚈ Prowitamina B5 ⚈ Filtry UV ⚈

Innowacyjna pielęgnacja

W Klubie Bankowca odbyła się konferencja Dermiki, której tematem było wdrożenie nowych linii kosmetyków przeciwzmarszczkowych W linii Dermika In-Tense po raz pierwszy zastosowano kosmetyczny kinesiotaping, a w linii Beauty Express nowatorski program 3-poziomowej redukcji zmarszczek ekspresyjnych. Tematem konferencji był również nowy zabieg Beauty Express Dermika Salon&SPA NA ZDJĘCIU od lewej: Łukasz Pyzioł - Dyrektor Działu Nauki, Badań i Rozwoju, Magdalena Kalinowska, Brand Manager Dermika Salon&SPA,  Elzbieta Mudź, Dyrektor Marketingu, Małgorzata Fabisiak, Media Relations Manager,  Michał Drozd - Marketing Manager.

19 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród "Samochód Roku Playboy’a”, której partnerem była firma Eveline Cosmetics. Podczas wieczoru świętowano też 25-lecie magazynu „Playboy” na polskim rynku. Impreza przyciągnęła sporo gwiazd, a uświetnił ją występ KAYAH oraz zespołu AudioFeels i Lidii Kopani. Goście dostali upominki przygotowane przez Eveline Cosmetics. Firma zaprezentowała swoje nowości kosmetyki do pielęgnacji i makijażu. NA ZDJĘCIU: Monika i Zbigniew Zamachowscy

Podwórko Talentów NIVEA

W Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie promujące kolejną edycję projektu Podwórko NIVEA, tym razem pod hasłem Podwórko Talentów NIVEA. W tym roku marka postawiła na odkrywanie i rozwój niezwykłych umiejętności: artystycznych, sportowych i naukowych. Pomogą w tym wyjątkowe, specjalnie zaprojektowane place zabaw, które będzie można wygrać w  ogólnopolskiej rywalizacji.

Stworzona z pasji przez ludzi, którzy hołdują takim wartościom, jak zdrowie, życie w zgodzie z naturą, poszanowanie tradycji. ⚈ ⚈ ⚈ ⚈ ⚈ ⚈ ⚈

brak SLS brak substancji zapachowych hipoalergiczny dla dzieci dla kobiet w ciąży dla alergików dla matek karmiących

SENSACJA!

Klinika Młodości

Na urodowej mapie Warszawy pojawiła się nowe miejsce - Klinika Młodości Blanki Pawłowskiej. Jej otwarcie na warszawskim Mokotowie odbyło się w pierwszy dzień lata. Na wieczornym koktajlu wśród zaproszonych gości pojawiły się takie gwiazdy jak: Izabela Trojanowska Karolina Nowakowska, Dorota Czaja, Agata Załęcka, Izabela Zwierzyńska.

Do naszych „bezzapachowych” eliksirów i esencji możesz dodać kilka kropel swoich ulubionych perfum – bez obawy o zmianę skuteczności działania tych niezwykłych preparatów.

NA ZDJĘCIU: Izabela Zwierzyńska, Dorota Czaja, Natalia Gałan (Managerka Kliniki Młodości), Magdalena Górska, Karolina Nowakowska

ZDJĘCIE: Ambasadorzy projektu piosenkarka Natalia Kukulska i żeglarz, olimpijczyk Mateusz Kusznierewicz z dr Aleksandrą Piotrowską psychologiem dziecięcym.

Kolorowe lato

W warszawskiej Restauracji Strefa na nowo odkryła swój kolorowy potencjał znana i lubiana przez Polki marka Golden Rose. Zaprezentowane nowości wzbudziły ciekawość zarówno wśród przedstawicieli mediów, jak i celebrytek. A wśród produktów, które budziły zainteresowanie znalazły się zarówno kosmetyki do makijażu twarzy, ust, a także oczu. NA ZDJĘCIU: Wydarzenie poprowadził reporter Mateusz Hładki, który oczarował publiczność przedstawiając nowości do makijażu. face&look

97


k a lenda r z imprez

W nowym miejscu

Showroom Khaki od niedawna mieści się w nowym miejscu przy ulicy Zgoda 4/6 w Warszawie. Spotkanie z okazji otwarcia nowej siedziby przyciągneło wielu stylistów, dziennikarzy i przyjaciół. Przy okazji zaproszeni goście mogli zapoznać się z wybranymi modelami z najnowszych kolekcji marek z oferty Showroomu: FANCYSHOES.PL, GANT, GOSHICO, INVOGUE. COM.PL, MOLTON, MALOVEFASHION, Mariola Turbiarz, ORSAY, PROMOD, SELFIEROOM. NA ZDJĘCIU: Paulina Grajek właścicielka i szefowa PR Showroomu Khaki

Męskie stopy

Prezentacja najnowszych preparatów polskiej firmy She Cosmetics, specjalizującej się w pielęgnacji stóp odbyła się w pełnych zieleni wnętrzach Floral Akademy. Podczas spotkania przybyli goście mogli brodzić bosymi stopami po trawie i posłuchać prezentacji o pierwszej, nie tylko w Polsce, ale w Europie, linii preparatów do pielęgnacji męskich stóp marki MANFOOT. Potrzeby mężczyzn w obszarze pielęgnacji stóp pasjonująco przybliżył przybyłym gościom Krzysztof Kaleta, prezes zarządu i szef marketingu She Cosmetic Lab, marketingowiec, i psycholog biznesu.

NA ZDJĘCIACH: Prezentacja na temat nowej marki – Krzysztof Kaleta, prezes zarządu i szef marketingu She Cosmetic Lab; Kosmetyki MANFOOT; Jacek Kaczanowski, prezes Face&Look i Conrado MorenoSzypowski, redaktor naczelny Face&Look; Gości powitała Ewa Wójcikowska z agencji 7PR i Krzysztof Kaleta, prezes zarządu i szef marketingu She Cosmetic Lab

HIALURONOWY

Lśniące włosy

W klubie Niebo w Warszawie odbyła się konferencja marki Rene Furterer, eksperta w naturalnej pielęgnacji włosów. Okazją do spotkania było wprowadzenie nowego olejku do włosów, który jest jednym z elementów obchodów rocznicy 60-lecia powstania tej francuskiej firmy. Na spotkaniu licznie przybyli dziennikarze mogli sobie przypomnieć historie marki i poznać jej najnowsze produkty. NA ZDJĘCIU (od lewej): Tomasz Procajło Rene Furterer, Anna Piszczałka i Monika Kozłowska Rene Furterer oraz Mariusz Szymjko- ambasador marki Rene Furterer. Wydawca

WYBIERAJ MĄDRZE, WYGLĄDAJ ŚWIETNIE

www.faceandlook.pl Prezes Zarządu: Jacek Kaczanowski Face and Look S.A. ul. Równoległa 4A , IV p. 02-235 Warszawa e-mail: redakcja@faceandlook.pl

Redaktor naczelny: Conrado Moreno conrado.moreno@faceandlook.pl Redaktor prowadząca: Marianna Nowicka redakcja@faceandlook.pl Redaktor działu moda Marta Sadkowska marta.sadkowska@faceandlook.pl Redaktor Portalu Justyna Składowska redakcja@faceandlook.pl

Projekt graficzny: Katarzyna Krzos Współpracownicy: Kosmetyka profesjonalna: Joanna Kwiatkowska (joanna.kwiatkowska@faceandlook.pl); Uroda: Lara Adamczyk, Agnieszka Wilemajtys Druk: Ortis, www.ortis.com.pl Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych, zastrzega sobie

prawo redagowania nadesłanych tekstów i nie odpowiada za treść zamieszczanych reklam. Wydawca ma prawo odmówić zamieszczania ogłoszenia i reklamy, jeżeli ich treść lub forma są sprzeczne z charakterem pisma.

f:/milapro www.milapro.pl

Wypróbuj pierwszy profesjonalny lakier do włosów z dodatkiem kwasu hialuronowego!


PRZECIWDZIAŁAJ CYBERSTARZENIU POPRZEZ WYJĄTKOWĄ PIELĘGNACJĘ W NOCY REGENERACJA DETOKSYKACJA NAWILŻENIE

REPARING OVERNIGHT ELIXIR

montibello.pl

Face&look 03/2017  

Magazyn poświęcony kosmetykom, modzie i zdrowiu.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you