Nasz Racibórz 51-2022 [715]

Page 1

Wydanie bezpłatne 23 grudnia 2022

Rok XV, nr 51 (715) www.naszraciborz.pl

MY SOM STOND - CZYLI KOLĘDY GÓRNEGO ŚLĄSKA Z RACIBORZA

Magia świąt zaklęta w dźwiękach, autorski tekst i muzyka oraz aranżacja - artyści Górnego Śląska wywodzący się z zespołu wokalnego Miraż, nagrali pierwszy singiel otwierający projekt Jesteśmy Stąd - MY SOM STOND.

Inicjatorkami projektu są Maria Biskup, organizatorka licznych wydarzeń kulturalnych oraz Hania Hołek, piosenkarka i songwriterka: - To projekt łączący tradycyjne kolędowanie ze współczesną kulturą młodych artystów, wywodzących się z Górnego Śląska. To misja, potrzeba dzielenia się pasją, po -

wrót do korzeni, a przy tym promocja regionu śląskiego oraz najważniejsze: wspólne kolędowanie.

Pandemia zatrzymała plany nagraniowe, ale po czasie okazała się również motorem napędowym do wspólnego muzycznego działania w rodzinnych stronach. Nasze pochodzenie było inspiracją do tytułowej nazwy oraz idei projektu. Singlowi towarzyszyć będzie teledysk z udziałem artystów. W planach jest nagranie kolejnych utworów, a docelowo wydanie albumu długogrającego

Racibórz » W sobotę, 17 grudnia, kolejny cenny ładunek darów i prezentów z Raciborza dotarł bezpiecznie do Tyśmienicy na Ukrainie.

Misja raciborski Mikołaj dla Tyśmienicy zakończona

- Do naszego partnerskiego miasta trafiły artykuły spożywcze, w tym przede wszystkim te z długim terminem przydatności, środki higieniczne i artykuły medyczne. Nie zabrakło świątecznych akcentów oraz słodkich upominków. Tyśmienica mierzy się w ostatnim czasie z nieustającymi przerwami w dostawach prądu, alarmami oraz warunkami atmosferycznymi - informuje Urząd Miasta.

To był ostatni tegoroczny transport pomocowy na Ukrainę. Kolejny zaplanowany jest na 14 stycznia 2023 roku. Dlatego zachęcamy do niesienia pomocy. Nadal można przynosić dary do wyznaczonych punktów zbiórki - szkół, przedszkoli oraz wyznaczonych jednostek miejskich: ƒ Raciborskie Centrum Kultury, ul. Chopina 21, ƒ Visit Racibórz, ul. Długa 2/5, ƒ Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, ul. Żorska 2, ƒ Biblioteka, ul. Kasprowicza 12, ƒ Urząd Miasta, ul Batorego 6.

fot. UM

Na ten moment najbardziej potrzebne artykuły to: olej, konserwy, kawa, produkty zbożowe, makarony, słodycze, ciasteczka, szampon, mydło, żel pod prysznic, proszek/płyn do prania, pieluchy dla dorosłych i podkłady na łóżko, papier toaletowy oraz mokre chusteczki.

- Serdeczne podziękowania dla pomagających nam od samego początku: Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka TĘCZA oraz DarTour Dariusz Łukoszek - informuje ratusz.

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE!
REKLAMA REKLAMA
Racibórz »
Już w
te święta, będziemy mogli posłuchać pierwszego singla zapowiadającego projekt kultural- ny “Jesteśmy Stąd - MY SOM STOND, czyli kolędy Górnego Śląska”. Wokaliści pochodzący z ziemi raciborskiej, spotkali się w studiu Radia Opole i połączyli swoje głosy w wyjątkowej aranżacji świątecznej piosenki autorstwa Elżbiety i Andrzeja Biskup. Utwór, którego tytuł poznamy już wkrótce, w drugiej połowie grudnia trafi na serwisy streamingowe DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
(um)
fot. materiały prasowe
OGŁOSZENIE

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

W projekcie wezmą udział uczestnicy Koncertów Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych z utworami Elżbiety i Andrzeja Biskupów. Pierwsze utwory ich autorstwa powstały pod koniec lat 90., tuż po powodzi tysiąclecia:

- Wszelkie poczynania niosły ze sobą potrzebę wypowiedzenia emocji, które przybrały kształt słowa i muzyki, ofiarowanej na czas Bożego Narodzenia. Kolejne edycje świątecznych koncertów, płyta charytatywna i wiele innych projektów stały się przyczynkiem do sukcesywnego wzbogacania autorskich utworów świątecznych, które w roku 2022 układają się w zbiór 50 utworów - mówią twórcy.

Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych” to wydarzenie, które niezmiennie, od ponad 20 lat, gromadzi liczną publiczność w parafii św. Mikołaja w Raciborzu, gdzie proboszczem jest ks. Adrian Bombelek. Pieśni, które dotychczas mogliśmy usłyszeć na żywo podczas koncertów, zyskają w projekcie nowe brzmienie.

Pierwszy singiel został nagrany w Radiu Opole pod czujnym okiem uznanego realizatora dźwięku Andrzeja Czubińskiego, jednego z twórców legendy Studia M. Autorem aranżacji do utworu jest wybitny pianista, kompozytor i producent Paweł Harańczyk, który ma na koncie współpracę z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt finansowy jest ze środków Miasta Racibórz.

Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące projektu. Rozkołysana rytmem budzi się nadzieja. I kruszy złości, i miłość zwiastuje (…) facebook.com/koledygornegoslaska instagram.com/koledygornegoslaska TikTok: koledygornegoslaska (mat. pras.)

Racibórz » Van citroena przekazała, 19.12., Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu Służba Więzienna. Kluczyki wręczył wiceminister sprawiedliwości Michał Woś

Raciborskie krwiodawstwo bogatsze o citroena

dobrym stanie, a został przekazany nieodpłatnie do naszego miasta z aresztu w Ostrowie Świętokrzyskim.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu obejmuje swoim zasięgiem cały subregion zachodni - poza Raciborzem także Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Pomiędzy placówkami realizowanych jest szereg przejazdów gospodarczych. To m.in. na tych trasach sprawdzi się pojazd podarowany przez SW.

Racibórz » Jak co roku w bożonarodzeniowym czasie, pracownicy i funkcjonariu- sze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu wzięli udział w spotkaniach, które były okazją do przełamania się opłatkiem i złożenia świątecznych życzeń.

MY SOM STOND - czyli kolędy Górnego Śląska z Raciborza Świąteczne spotkania opłatkowe u śląskich pograniczników

- W grudniu na terenie Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu odbyło się wigilijne spotkanie. W uroczystości tej wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej oddziału, funkcjonariusze i pracownicy ze wszystkich komórek i jednostek organizacyjnych oraz zaproszeni goście, wśród któ -

rych obecny był mł. insp. Jacek Basik - zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Komendant Oddziału gen. bryg. SG Adam Jopek złożył świąteczne życzenia wszystkim zebranym oraz ich rodzinom. Bożego błogosławieństwa na ten świąteczny czas udzielili obecni na uroczysto -

ści dziekan ewangelicki SG ks. płk SG Kornel Undas oraz kapelan ŚlOSG ks. por. SG Artur Suska. W trakcie spotkania nie zabrakło wspólnie odśpiewanych kolęd, przy akompaniamencie Gracjana Ulmana, syna funkcjonariuszki ŚlOSGinformuje ŚOSG.

Polska Służba Więzienna, nadzorowana przez wiceministra Michała Wosia, znajduje się obecnie w fazie modernizacji, na którą w latach 2022-2025 zabezpieczono ponad 1,8 mld zł. W Raciborzu przy ul. Eichendorffa powstanie nowy blok dla

Racibórz

skazanych. W zakładach karnych i aresztach pojawia się nowy sprzęt i pojazdy. Dotychczasowy trafia do innych placówek.

Raciborskie krwiodawstwo ma od dziś citroena berlingo rocznik 2008. Pojazd przejechał 130 tys. km, jest w bardzo

Służba Więzienna to nie jedyna formacja wspierająca honorowe krwiodawstwo. W grudniu Lasy Państwowe przekazały krwiodawcom drzewka choinkowe. Tej akcji, trwającej już trzy lata, patronuje raciborzanin, wiceminister Michał Woś. (w)

Gdzie tracisz ciepło? Badanie kamerą termowizyjną w Raciborzu

Zgłoszenia domów przyjmowane są pod nr telefonu 32 7550 772. Liczba badań jest ograniczona - decydować będzie kolejność zgłoszeń. Czas przewidziany na przeprowadzenie badania to ok.40 minut.

Dzięki kamerze termowi -

zyjnej właściciele nieruchomości mogą się przekonać, którędy z budynku wydostaje się najwięcej ciepła, można zobaczyć ewentualne mostki cieplne oraz miejsca zawilgocone oraz sprawdzić wentylację.

Pomiar budynku za pomocą

kamery termowizyjnej będzie wykonywany w ramach zintegrowanego projektu LIFE pn: "Śląskie. Przywracamy błękit. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego". (um)

Racibórz » Starania o nową windę dla Dom Pomocy Społecznej św. Notburgi dobiegły szczęśliwie końca. Ostatnie brakujące 30 tys. zł przekazały siostrom mariankom Lasy Państwowe. Dziś placówkę odwiedził wiceminister Michał Woś i szef RDLP w Katowicach

Lasy Państwowe stawiają kropkę nad i. DPS z nową windą

Obecnie eksploatowana winda ma już 25 lat, jest kosztowna w naprawach i awaryjna, a to utrudnia pracę i komunikację w czteropiętrowej placówce, zajmującej się opieką nad osobami wymagającymi wsparcia, pokrzywdzonymi przez los.

Zakonu nie stać na wymianę urządzenia. Musi szukać wsparcia na zewnątrz. Już zapowiedziano, że winda w przyszłym roku nie przejdzie przeglądu. DPS zamieszkuje tymczasem około 170 osób, w tym wielu młodych. Blisko połowa porusza się na wózkach lub z balkonikiem.

Na szczęście udało się pozyskać środki na nowe, warte ponad 286 tys. zł urządzenie. Połowa tej kwoty ma pochodzić z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak zdradza dyrektorka, s. Maria Patrycja (Marzanna Gałwa), znalazło się grono ludzi dobrej woli, m.in. prezes Eko-Okien.

Teraz ostatnie brakujące 30 tys. zł,

nistra

ła

2 » Aktualności Piątek | 23 grudnia |
www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
www.naszraciborz.pl,
(sosg)
dzięki wsparciu wicemi- Michała Wosia, przekaza- Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Do Raciborza przyjechał dziś, 19.12., z tej okazji p.o. dyrektora
(w)
Damian Sieber. Razem z wiceministrem – w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia - odebrali życzenia od pensjonariuszy św. Notburgi.
W dniach od 9 do 11 stycznia będzie możliwe skorzystanie z bezpłatnego
termowizyjnego budynków wykonywanego przez ekodoradcę
» -
badania
- informuje urząd.
fot. sosg

Racibórz » W czwartkowe popołudnie raciborscy policjanci jako pierwsi w garnizonie śląskim zorganizowali spotkanie przy kawie z mieszkańcami w ramach amerykańskiego programu „Coffee with a Cop”. Stróże prawa korzystając z gościnności właściciela lokalu „Migawka CAFE”, w Raciborzu przy ulicy Opawskiej byli do dyspozycji przybyłych na spotkanie gości.

Coffee with a Cop. Policjanci spotkali się z mieszkańcami w Migawce Cafe

Teraz parę słów o amerykańskim programie „Coffee with a Cop”

Głównym celem projektu jest wspólna filiżanka kawy, która ma łączyć policjantów i członków społeczności, której służą. Spotkanie przy kawie, aby omówić problemy i dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem. Misją Coffee with a Cop jest przełamywanie barier między policjantami a obywatelami.

py, Australii, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Kluczem do rosnącego sukcesu „Kawy z policjantem” jest to, że otwiera drzwi do interakcji poza sytuacjami kryzysowymi, które zazwyczaj łączą funkcjonariuszy organów ścigania i członków społeczności. Program zawitał również do Polski, w tym do Raciborza.

Racibórz » 17 grudnia w wieku 62 lat zmarła Elżbieta Glensk, była dyrektor szkoły na Ostrogu, jedna z ważniejszych postaci raciborskiej edukacji ostatnich dekad.

Smutne wieści z SP 1 w Raciborzu. Zmarła Elżbieta Glensk

Raciborską komendę reprezentowali profilaktycy, dzielnicowa oraz przedstawiciel drogówki. Wszystko po to, by udzielać kompetentnych odpowiedzi. W czasie wspólnego czasu nikt z policjantów nie narzucał tematów rozmów, wszystko działo się spontanicznie. Każdy, kto chciał, mógł swobodnie

podejść i na luzie porozmawiać czy też zaczerpnąć wiedzy w interesującym go temacie. Najczęstsze pytania związane były z ruchem drogowym i nowymi zmianami przepisów dotyczących pieszych i kierowców. Nie zabrakło również pytań związanych z procesem rekrutacji do służby w Policji.

Program „Coffee with a Cop” został uruchomiony w Hawthorne w Kalifornii w 2011 roku. Departament policji w Hawthorne wpadł na prosty plan przełamania barier budowanych przez lata – filiżanką kawy. Wydarzenia Coffee with a Cop odbywają się obecnie we wszystkich 50 stanach i są jednym z najbardziej udanych programów policyjnych zorientowanych na społeczność w całym kraju. Program rozszerzył się również poza Stany Zjednoczone do Kanady, Euro -

- Nawiązaliśmy kontakt z naszymi kolegami zza oceanu - mówi młodszy aspirant Łukasz Gardas z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. - Wspólnie wypita kawa niewątpliwie ociepla wizerunek policjanta, pokazuje, że „gliniarz” jest takim samym człowiekiem jak reszta społeczeństwa. W związku z tym program „Caffe with a Cop” został jako pierwszy w garnizonie śląskim zrealizowany w Raciborzu przez raciborskich policjantów - dodaje.

(kpp)

Nauczycielka kilku pokoleń raciborzan, wieloletnia dyrektor SP 1 w Raciborzu, inicjatorka ciekawych rozwiązań w edukacji (w tym eksperymentu pedagogicznego), laureatka wielu nagród, min.: Statuetki Przyjaciela Dziecka, Medalu za Długoletnią Służbę i Nagrody Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji. Była nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, matematyki, pedagogiem, opiekunem metodycznym.

Zaczynała pracę jako nauczycielka w SP 15 w Raciborzu w 1983 r., a później w SP1 w Raciborzu, gdzie została do końca, wierna swoim uczniom i placówce. W latach 1991-1995, była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu, pierwszym z konkursu. Starała się stworzyć szkolę nowoczesną i przyjazną uczniom. Wprowadziła komputeryzację do sekretariatu szkoły. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Jako dyrektor potrafiła znaleźć stosowny balans, zachować się jak należy wobec wszystkich, co z pewnością nie było łatwe i wy-

magało wielkiej siły charakteru i wielkiej klasy. Liczyło się dla niej każde dziecko, w znanych wszystkim przedstawieniach, które przygotowywała (dla rodziców i pensjonariuszy Domu Złotej Jesieni) znalazła rolę dla każdego. Wspierała młodych nauczycieli i studentów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Uzyskała jako jedna z nielicznych pierwszy stopień specjalizacji z edukacji wczesnoszkolnej.

- Żegnając naszą Elę, składamy wyrazy współczucia, głębokiego żalu i słowa otuchy rodzinie i bliskim - Dyrekcja, Grono pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie SP 1 w Raciborzu.

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 3 iSzczęśliwego NowgoRoku ż��������������������a��������i����������������n��������o��������c���� Posłanka na SEJMRP
fot. kpp OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE

» -

Utworzenie Unii Racibórz sp. z o.o. przeforsował prezydent Dariusz Polowy. Od miesięcy radni opozycyjni wskazują, że to chybiony, kosztowny projekt. Czytaj m.in. Prezydent Polowy chce więcej pieniędzy na piłkarską Unię, radna Nowacka pyta o sprawiedliwość

Miejska sportowa spółka musi przekazywać dane finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego. Są one dostępne w systemie EKRS (należy wpisać numer 0000856893 w przeglądarce). Z ostatnich, za 2021

r., wynika, że Unia Racibórz notuje potężne straty. Jej przychody wyniosły 153 078,42 zł, a koszty działalności operacyjnej 735 202,39 zł. Wśród nich największe to wynagrodzenia - 441 846,02 zł. Strata ze sprzedaży za 2021 r. to 582 123,97 zł (-286 859,50 za 2020 r.). Strata netto -243 281,26 zł.

Pytania w sprawie Unii Racibórz sp. z o.o. zadała 30 listopada radna Justyna Poznakowska.

1. Czy prawdą jest, że Unia Racibórz sp. z o.o. mimo wie-

lu nakładów finansowych w roku 2022 posiada na dzień 30.11.2022 r. zaległości finansowe wobec swoich pracowników (trenerów, zawodników), wobec podmiotów gospodarczych świadczących usługi dla spółki? Jeśli tak to jakiej wielkości są to zaległości i wobec kogo?

2. Jak wygląda współpraca z klubem filialnym, na czym konkretnie polega i jakie korzyści z tego tytułu ma Unia Racibórz sp. z o.o.? Ilu trenerów Unii Racibórz sp. z o.o. od początku współpracy podjęło staż w Rakowie Częstochowa? Jak często Prezes Unii Racibórz sp. z o.o. odwiedza klub filialny, uczestniczy w spotkaniach z przedstawicielami klubu Raków Częstochowa i czy są tego wymierne korzyści?

3. Czy w związku z zaplanowanym remontem kompleksu mieszczącego się przy ul. Srebrnej 12, Prezes Unia Racibórz sp. z o.o. lub osoba przez niego wyznaczona podjął starania o zapewnienie obiektów alternatywnych na czas remontu? Czy zawodnicy będą mieli dostępne pełnowymiaro -

Racibórz » Powiat: Będzie dokumentacja do wykonania prac, które zwiększą dostęp do kolei z nowych przystanków w Raciborzu oraz stacji Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Chałupki. To krok do skrócenia podróży w stronę granicy z Czechami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na projektowanie linii Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Wartość opracowania to 26 mln zł. Projekt ubiega się o dofinansowanie z europejskiego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

PKP PLK podpisały umowę na projekt linii Kędzierzyn-

Koźle - Racibórz - Chałupki

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na prace projektowe w ramach zadania „Prace na linii kolejowej E 59, odcinek Kędzierzyn-Koźle – Chałupki – dokumentacja projektowa”. To pierwszy krok, który poprzedza prace budowlane. Ostatecznym efektem mają być sprawniejsze podróże i przewozy towarów od Kędzierzyna-Koźla w stronę Chałupek i granicy z Czechami.

Dostęp do kolei zwiększy budowa nowych przystanków: Racibórz Ostróg i Racibórz Fabryczny. Na podstawie projektu możliwa będzie przebudowa stacji Kędzierzyn-Koźle,

Racibórz i Chałupki. Perony mają być dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Projekt to przygotowanie prac budowalnych. Na 54 km trasie planowana jest wymiana torów i sieci trakcyjnej, aby zwiększyć prędkości pociągów ze 120 do 160 km/h dla składów pasażerskich i do 120 km/h dla towarowych.

Realizacja projektu pozytywnie wpłynie na wybór kolei jako ekologicznego i konkurencyjnego środka transportu. Dzięki kontynuacji inwestycji, na tory będą mogły wyjechać dłuższe pociągi towarowe do 750 m. Przebudowa obiektów

inżynieryjnych umożliwi też przejazdy cięższym składom, co zwiększy efektywności kolejowego transportu. Więcej towarów szybciej i sprawniej wyjedzie z woj. opolskiego i śląskiego w stronę granicy z Czechami.

Wartość umowy na opracowanie dokumentacji projektowej to 26 mln zł. Zakończenie prac projektowych planowane jest w II kwartale 2024 r. W kolejnych latach, po zapewnieniu finansowania, planowana jest realizacja robót budowlanych. (pkp plk)

we boisko/a na treningi i mecze ligowe (sparingowe).

Odpowiedzi

prezydenta

Na wstępie wyjaśniam, że Unia Racibórz sp. z o.o. podobnie jak 35 innych podmiotów otrzymała środki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i turystyki (400.000,00 zł) ponadto informuję, że wcześniej Klubowi Piłkarskiemu Unia Racibórz z budżetu Gminy w latach 2016 i 2017 r. przyznano odpowiednio 425.400,00 zł i 459.000,00 zł. Odpowiadając na pismo z dnia 30 listopada 2022 r. dotyczące zapytań w sprawach związanych z działalnością Unii Racibórz sp. z o.o. przekazuję informacje uzyskane od Prezesa.

Ad 1. Nie jest prawdą, że Unia Racibórz sp. z o.o. posiada na dzień 30.11.2022 r. zaległości finansowe wobec swoich pracowników. Spółka nie posiada pracowników. Spółka zatrudnia trenerów i zawodników na podstawie umowy zlecenia. Obie strony mają zobowiązania i trwa weryfikacja dokumentacji na podstawie, której prezes

akceptuje, bądź nie akceptuje zrealizowane zlecenia.

Radna zapytała o zaległości piłkarskiej Unii Racibórz. Jest odpowiedź prezydenta

Ad 2. Ponadto wyjaśniam, że to Unia Racibórz sp. z o.o jest klubem filialnym dla Rakowa Częstochowa. Porozumienie zakłada wielopłaszczyznową współpracę pomiędzy Akademią Raków a partnerem Unia Racibórz sp. z o.o. i obejmuje takie obszary jak: metodyka szkolenia, organizacja pracy, dostęp do staży trenerskich, udział w eventach organizowanych przez Akademię Raków i kluby filialne. Dzięki tej współpracy trenerzy Unii mają dostęp do przygotowanego i wystandaryzowanego programu szkoleń zarówno stacjonarnych jak i w formie online. W ramach tych kontaktów, za pośrednictwem Trenera Głównego Unii Racibórz, pozostali trenerzy korzystają z materiałów szkoleniowych, co podnosi jakość szkolenia przejawiającą się między innymi wzrostem liczby dzieci objętych szkoleniem sportowym w klubie. Prezes jest w stałym kontakcie on – line z władzami i sztabem szkoleniowym Akademii Raków, 4 razy odwiedził klub w Częstochowie, trzy spo-

tkania odbyły się w Raciborzu, w tym konferencja zorganizowana we współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Raciborzu, która odbyła się w Raciborskiej Bibliotece. Dotychczas dwóch trenerów Unii odbyło staż trenerski w Rakowie Częstochowa.

Ad 3. W związku z zaplanowanym na pierwsze półrocze 2023 r. remontem stadionu przy ul. Srebrnej są zabezpieczone obiekty sportowe dla wszystkich prowadzonych drużyn, włącznie z możliwością korzystania z boisk pełnowymiarowych na realizację planów szkolenia oraz rozgrywania meczów rundy wiosennej. Unia Racibórz sp. z o.o. nawiązała ścisłą współpracę z ZSOMS (sale treningowe, salki ćwiczeń, siłownia), SP 15 (orlik, sala gimnastyczna), SP4 (orlik), Akademią Nauk Stosowanych (boisko pełnowymiarowe), KS Rafako (boisko pełnowymiarowe), LKS Studzienna (sala, boisko pełnowymiarowe), OSiR Racibórz (Stadion Miejski, hala Arena Rafako).

4 » Aktualności Piątek | 23
www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
grudnia | www.naszraciborz.pl,
Racibórz Nie jest prawdą, że Unia Racibórz sp. z o.o. posiada na dzień 30.11.2022 r. zaległości finansowe wobec swoich pracowników. Spółka nie posiada pracowników. Spółka zatrudnia trenerów i zawodników na podstawie umowy zlecenia - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy na pytanie radnej Justyny Poznakowskiej (na zdj.). W ostatnim rocznym sprawozdaniu klub wykazał kolejną stratę.
OGŁOSZENIE

Racibórz » Podczas ulew w dzielnicy miasta dochodzi do podtopień. Temat poruszono na czwartkowej komisji gospodarki. Doszło do sporu pomiędzy miejscowym radnym Henrykiem Mainuszem a wiceprezydentem Dominikiem Koniecznym.

Krótkie spięcie o zbiornik przeciwpowodziowy na Ocicach

- Kiedy będzie gotowa dokumentacja lub koncepcja budowy zbiorników retencyjnych na Ocicach, by w końcu zażegnać temat zalewania? - pytał radny.

- Koncepcja już jest dostępna, teraz musimy znaleźć środki na wykonanie zadania. To nie jest tak, że za magicz-

nym pstryknięciem palców znajdziemy stosowną kwotę, która może oscylować nawet na poziomie dziesięciu milionów – mówił wiceprezydent.

- A to co, ja się mam przejść z czapką między sąsiadami i tę kwotę zebrać? Bądźmy poważni - grzmiał radny z Ocic.

- Panie radny, jest pan rad-

nym już wiele kadencji, był pan nawet przewodniczącym, trzeba było wtedy zadbaćmówił D. Konieczny.

Słowa te rozwścieczyły radnego Mainusza. - Chłopie, skończ z takimi gadkami - krzyczał w kierunku wiceprezydenta.

W listopadzie prezydent

Dariusz Polowy i wiceprezydent Dominik Konieczny byli w Niemczech. Rozmawiali tam z właścicielami działek potrzebnych pod zbiornik retencyjny. Miasto chce kupić niezbędny teren w rejonie ulicy Czeskiej. W wyjeździe miał też uczestniczyć H. Mainusz, ale ostatecznie prezydenci

Racibórz » Świetlica Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy Reymonta w Raciborzu była dziś (16.12) miejscem przekazania promes dla strażaków OSP. Pozyskane środki pozwolą na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Strażacy z OSP z pieniędzmi na zakup sprzętu

Środki pieniężne, z których zakupiony zostanie sprzęt dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu raciborskiego oraz kilku innych powiatów województwa śląskiego, pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości. Stosowne dokumenty, poświadczające przyznanie środków zostały wręczone w piątkowe popołudnie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu. Przedstawiciele jednostek OSP odebrali promesy z rąk wicemini-

stra sprawiedliwości, posła Michała Wosia.

Promesy otrzymały następujące jednostki: OSP Babice 9 899,96 zł, OSP Szymocice 9 845,87 zł, OSP Górki Śląskie 9 899,96 zł, OSP Cyprzanów 20 000 zł, OSP Samborowice 15 000 zł, OSP Maków 10 000 zł, OSP Kornice 10 000 zł, OSP Pstrążna 15 000 zł, OSP Dzimierz 15 000 zł, OSP Bogunice 10 000 zł, OSP Modzurów 9 998,01 zł, OSP Rudnik 10 043,55 zł, OSP Strzybnik 9 959,40 zł, OSP Pietraszyn 9 990,00 zł, OSP Bo -

rucin 10 000 zł, OSP Budziska 10 137,60 zł, OSP Turze 10 137,60 zł, OSP Miedonia 17 590,00 zł, OSP Brzezie 9 771,30 zł, OSP Chałupki 9 100 zł, OSP Owsiszcze 10 770,00 zł, OSP Rydułtowy 30 000 zł, OSP Gostyń 10 670 zł, OSP Pszów 12 000 zł, OSP Gaszowice 3 250 zł, OSP Rój 10 000 zł, OSP Gostyń 10 670 zł, OSP Szczerbice 3 250 zł, OSP Łuków Śląski 3 250 zł, OSP Czernica 3 250 zł.

Łącznie przekazano strażakom-ochotnikom kwotę 317 813,25 zł. Środki te zostaną w większości przeznaczone na zakup ubrań ochronnych, hełmów oraz sprzętu ratowniczego. Największa suma w powiecie raciborskim trafiła do strażaków z gminy Pietrowice Wielkie – 55 000 złotych.

(greh)

zdecydowali, że pojadą sami.

W listopadzie rozstrzygnięto przetarg na usunięcie uszkodzeń na rowie melioracyjnym nr D-11 przy ul. Dolnej w Raciborzu. Nie udało się natomiast znaleźć wykonawcy na zadanie pod nazwą "Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pod na-

zwą - Rozwiązanie problemów z wodami w obrębie zlewni rowu D-11 - Budowa zbiornika D w Raciborzu". Nie złożono ofert w tym postępowaniu.

Bez wspólnych życzeń prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta

Po raz pierwszy od wielu lat prezydent i przewodniczący Rady Miasta nie złożą wspólnie życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych. Od wielu miesięcy trwa spór w raciborskim samorządzie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą w Radzie Miasta większością, do której należy przewodniczący Marian Czerner. W tym roku ratusz zamówił bilbordy z życzeniami i zdjęciem samego prezydenta. Widać je w wie-

lu miejscach na mieście. Na rozesłanych kartkach świąteczno-noworocznych też są życzenia tylko od Dariusza Polowego. - Co roku wspólnie składaliśmy życzenia. W tym roku prezydent złożył życzenia nie tylko mieszkańcom, ale i naszym kontrahentom czy partnerom, całkowicie pomijając Radę Miasta. W związku z tym podjąłem decyzję, że biuro Rady Miasta przygotuje i roześle stosowne życzeniazapowiedział na czwartkowej komisji gospodarki przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner.

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 5
(greh)
OGŁOSZENIE
6 » Aktualności Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Radosnych, spokojnych, a przede wszystkim
życzy dr Stanisław Płonka wraz z całym zespołem Lecznicy im. św. Łazarza
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE
zdrowych
Świąt Bożego Narodzenia
OGŁOSZENIE

Drogi seniorze w powiecie masz możliwość załatwienia swoich spraw Kontakt

Dane adresowe: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Plac Stefana Okrzei 4, 47-400 Racibórz

Kontakt telefoniczny: telefon: 32 45 97 300, fax: 32 415 87 36

Adresy e-mail starostwa powiatowego: bok@powiatraciborski.pl

Starostwo Powiatowe w Raciborzu pracuje:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Nieodpłatna pomoc prawna

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:

1) Racibórz - Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Plac Stefana Okrzei 4,

2) Pietrowice Wielkie - Centrum

Punkt

Kasowy

Starostwa Powiatowego

Społeczno - Kulturalne, ul. 1 Maja 8B, 3) Krzyżanowice - Urząd Gminy, ul. Główna 5.

Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Seniorze w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu w budynku B (duży budynek) znajduje się Punkt Kasowy gdzie możesz opłacić swoje rachunki.

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki

Kuźnia Raciborska - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Klasztorna 9.

Zapisy pod numerem: 32 45 97 324

w godzinach od 7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Przerwa od 12:00-12:30

Możliwość płacenia kartą.

Zamek Piastowski w Raciborzu - Serce Krainy Górnej Odry już wkrótce w nowej odsłonie

Punkt Obsługi Klienta OW Narodowego Funduszu Zdrowia w Raciborzu

Starostwo Powiatowe w Raciborzu przy placu Stefana Okrzei 4 w budynku B na pierwszym piętrze pokój nr 115, tel: 32 200 40 55

Czynny:

• w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach od

7:30 do 15:30;

• we wtorki w godzinach od 7:30 do 17:00;

• w piątki w godzinach od 7:30 do 14.00.

Tam załatwisz:

• kartę EKUZ

• uzyskasz informację dot.

Leczenia na NFZ

• informacje dot. Ubezpieczenia zdrowotnego

• informacje na temat środków ortopedycznych

• dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (przyjmowanie dokumentów)

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Raciborzu

Adres: ul. Gamowska 3, 47-400 Racibórz, tel. 32 415 21 01, 32 415 21 02,

Godziny obsługi klientów:

• poniedziałek, środa, czwartek 8.30 – 15.00

• wtorek 8.30 – 17.00

• piątek 7.30 – 14.00 Kontakt osobisty z pracownikami Zespołu możliwy jest w sprawach absolutnie tego wymagających tj.: - odbioru wydanej legitymacji, - złożenia wniosku o wydanie

karty parkingowej, - odbioru wydanej karty parkingowej.

W pozostałych sprawach wnioski oraz dokumentację należy przesyłać pocztą na adres Zespołu lub wrzucać do skrzynki podawczej udostępnionej przy wejściu do Zespołu.

Załatwisz tam: - Oświadczenie o miejscu stałego pobytu - Wniosek o wydanie karty parkingowej - Wniosek o wydanie legityma-

cji osoby niepełnosprawnej - Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - Wniosek w sprawie wydania orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień - Zaświadczenie o niemożności przybycia na komisję - Zaświadczenie o stanie zdrowia

Przed wejściem do Zespołu udostępnione są dla klientów druki wniosków.

Punkt Informacji Turystycznej Zamku Piastowskiego w Raciborzu znalazł się na podium w ogólnopolskim konkursie Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej!

W dniu 23 listopada br. Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda oraz Członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska podpisali umowę na realizację zadania pn.: Adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

To kolejne bardzo ważne inwestycje oprócz zadań drogowych, oświatowych i wielu innych realizowanych na terenie powiatu raciborskiego, na które powiat pozyskał dofinansowanie w wysokości ponad 17,8 mln zł

Od początku kadencji powiat raciborski aplikuje o środki zewnętrzne pozwalające realizować wiele zadań inwestycyjnych na różnych płaszczyznach. Pozyskane środki na Zamek Piastowski w Racibo -

rzu mają na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu, stworzenie warunków do organizacji wielu godnych uwagi  przedsięwzięć czy tez realizacji projektów.

Kolejnym ważnym krokiem w budowaniu potencjału turystycznego Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Po zrealizowaniu I etapu jakim był Dom Książęcy jeszcze w kadencji Starosty Adama Hajduka, nadszedł czas na kolejny etap adaptacji Słodowni, modernizacji Domu Książęcego – dodał Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda.

Zadanie zostało podzielone na dwie części – przedstawia Członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego Ewa Lewandowska: ƒ część 1 zadania obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, robót budowlanych oraz dostaw części wyposażenia dla budynku

Słodowni i II piętra Domu Książęcego, ƒ część 2 zadania obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej, robót budowlanych, usług oraz dostaw wyposażenia dla ekspozycji multimedialnej w budynku Słodowni i aranżacji wnętrz parteru i I piętra Domu Książęcego. Koszty poszczególnych części to: Część 1  zadania za kwotę 11 992 500,00 zł będzie realizowała firma EUROPEL Sp. z o.o. z Korczyna. Z kolei część 2 za kwotę 8 733 000,00 zł będzie realizowała firma ADVENTURE MGM SP. z o.o. z Katowic. Powiat Raciborski pozyskał kwotę 17,8 mln zł ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, pozostałe potrzebne środki to wkład własny powiatu raciborskiego 3,2 mln zł

W dniach 24 – 26 listopada 2022 r. odbywa się 28 edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych TT WARSAW PTAK Expo Show w Nadarzynie. Pierwszego dnia targów, w czwartek 24 listopada Polska Organizacja Turystyczna rozdała nagrody w ramach E-Konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce. Kapituła wyłoniła 13 laureatów w 4 kategoriach. Trzecie miejsce w XIV edycji Konkursu w kategorii *** zdobył należący do Powiatu Raciborskiego - Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Zamkowy PIT reprezentowała w Nadarzynie delegacja w składzie: Krystyna Niklewicz - Dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu oraz Grzegorz Nowak - Starszy Specjalista w Punkcie Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- To dla Nas (Zamku Piastowskiego w Raciborzu oraz całego Powiatu Raciborskiego) ogromna duma, radość i prestiż móc znaleźć się po raz kolejny wśród najlepszych Centrów Informacji Turystycznej w Polsce. Przypomnę po raz pierwszy znaleźliśmy się na podium w 2013 r. zdobywając III miejsce w kategorii

**. W 2017 r. powtórzyliśmy sukces sprzed czterech lat, również zdobywając III miejsce w kategorii **. To zasługa pracujących w Punkcie Informacji Turystycznej osób, bez których nie było by nas dzisiaj na podium. To wielkie wyróżnienie dla całego Powiatu, który może pochwalić się światowej klasy zabytkiem jakim jest Zamek Piastowski w Raciborzu, w skład którego wchodzi m. in. XIII-wieczna kaplica zamkowa zwana perłą śląskiego gotyku, jak również Śląską Sainte Chapelle. Warto w tym miejscu dodać, że od 2022 r. zamkowy PIT może pochwalić się już trzema ***, co świadczy o jego ciągłym rozwoju - mówi Krystyna Niklewicz, dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Celem organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną E-Konkursu na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej w Polsce jest wyłonienie najlepszych i wyspecjalizowanych podmiotów z zakresu informacji turystycznej. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło blisko 50 podmiotów z całej Polski. W rywalizacji brały udział te centra i punkty, które pomyślnie przeszły proces E-Certyfikacji Informacji Turystycznej w ramach

rozwoju Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Wnioski konkursowe były zgłaszane elektronicznie w aplikacji TurApka.

Oceny nadesłanych zgłoszeń dokonało jury złożone z reprezentantów POT, Zarządu Forum Informacji Turystycznej oraz Regionalnych Organizacji Turystycznych. Wśród ocenianych kryteriów znalazły się takie elementy jak: profesjonalna obsługa turystów, obecność w sieci, współpraca na rzecz kreacji produktów turystycznych, czy promocji lokalnych usług turystycznych, inicjatyw regionalnych, specjalne udogodnienia dla turystów np. dla rowerzystów czy kącik dla dzieci. Nowością od lat prowadzonego konkursu jest wprowadzenie kryterium QR kodu, poprzez który odwiedzający turyści mogą ocenić kulturę i sposób zadowolenia z obsługi w danej jednostce IT.

Piątek | 23 grudnia |
Powiatowy Informator dla Seniora « 7
www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Inwestycje zrealizowane przez Powiat Raciborski!

Z przyjemnością informujemy, że zakończyły się remonty dróg powiatowych.

Jak wielokrotnie podkreśla starosta Grzegorz Swoboda rozwój infrastruktury i poprawa bezpieczeństwa na powiatowych drogach to jedno z naszych priorytetowych celów. Po raz kolejny udało się zrealizować i zakończyć wiele planowanych na ten rok inwestycji drogowych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację tej inwestycji oraz mieszkańcom za wyrozumiałość i cierpliwość w trakcie prac remontowych. Zależy nam nie tylko na zwiększeniu  bezpieczeństwa  na naszych drogach powiatowych ale również na poprawie komfortu życia i  podróżowania naszych mieszkańców.

8 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
Górki Śląskie Racibórz – Dębiczna (Kobyla) Tworków
Łańce
Wyremontowany odcinek drogi powiatowej Pawłów - Kornice Adamowice
Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Powiatowy Informator dla Seniora « 9
Czerwięcice ul. Kościuszki, Racibórz Łańce Pstrążna (etap II) Krzanowice – Samborowice Dolędzin

Dzień Pracownika Socjalnego

25 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, który obchodzimy 21 listopada, odbyło się spotkanie z osobami współpracującymi z Powiatem Raciborskim w zakresie pomocy społecznej, na które zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełno -

sprawnych „Dom”, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej dla Nieletnich, Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony i Promocji Zdrowia Psychicznego „PERSONA”, Domu Pomocy Społecznej „Złota Jesień” czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu. Starosta Raciborski w imieniu swoim oraz obecnych na

sali pozostałych członków zarządu, wyraził słowa wdzięczności i wielkiego uznania dla tak ważnej i wymagającej szczególnego podejścia pracy, a zarazem wspomniał o zadaniach jednorocznych i wieloletnich, na które w ramach pomocy społecznej Powiat Raciborski w roku 2023 planuje przeznaczyć ponad 10 mln złotych.

Akademia Równych Szans

Szkoła Podstawowa nr 10 przy Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu realizuje obecnie projekt “Akademia Równych Szans”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 ( Europejski Fundusz Społeczny). Realizacja projektu obejmuje okres od lutego 2022 roku do czerwca 2023 roku.

Od końca lutego 2022 do czerwca 2022 zrealizowane zostały następujące zajęcia specjalistyczne: Autilius, Artetera-

pia, Detektywi w akcji, Matematyka dla Smyka oraz zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. W ramach zajęć przyrodniczych odbył się wyjazd do Ekozagrody w Szczedrzyku, gdzie uczniowie uczestniczyli w “Warsztatach ziołowych”. Szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne, w tym sprzęt do terapii Metodą Warnkego oraz szereg edukacyjnych programów komputerowych. Zakupiony został monitor interaktywny, tablety, i-pady, sprzęt fotograficzny oraz meble szkolne.

Obecnie trwa drugi etap

realizacji projektu, w którym prowadzone są kolejne zajęcia specjalistyczne:  Multimedialny świat nauk przyrodniczych - przystanek biologia, zajęcia przyrodnicze “Pokaż mi świat”, Trening słuchowy Warnkego, zajecia korekcyjno - kompensacyjne, Dogoterapia, “Trudne zachowania, mądre podejście”, Matematyka dla Smyka, Multimedialne warsztaty kreatywności oraz Doradztwo zawodowe. Ponadto uczniowie wzięli udział w warsztatach przyrodniczych “Domki dla Owadów” i “ Tłoczenie soków” w Ekozagrodzie.

75 LAT MECHANIKA

25 listopada br. raciborski „Mechanik” uroczyście obchodził Święto Szkoły, które w tym roku było połączone z jubileuszem 75-lecia istnienia szkoły. Z tej okazji w auli Centrum odbyła się okolicznościowa akademia. Udział w jubileuszowych uroczystościach wzięli władze samorządowe, byli dyrektorzy i wicedyrektorzy placówki, przedstawiciele współpracujących ze szkołą zakładów pracy, uczelni wyższych, z którymi „Mechanik” ma podpisane umowy partnerskie, dyrektor zaprzyjaźnionej od 30 lat szkoły w Opawie, emerytowani pracownicy „Mechanika”, absolwenci oraz inni zaproszeni goście, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców.

Władze powiatu raciborskiego reprezentowali: starosta Grzegorz Swoboda, wicestarosta Marek Kurpis, członkowie Zarządu: Ewa Lewandowska, Andrzej Chroboczek (absolwent), Józef Stukator oraz kierownik Referatu Edukacji, Ewa Bohr – Cyfka. Podczas akade-

mii na ręce dyrektora CKZiU 2 „Mechanik” Pan Starosta Grzegorz Swoboda przekazał symboliczny czek na zakup pomocy dydaktycznych w wysokości 5.000 zł.

Całość zakończyła część artystyczna przygotowana przez uczniów „Mechanika”

3 grudnia br. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi się borykają oraz zwrócenie uwagi na potrzeby kon-

kretnych działań w kierunku ich likwidowania.

Ponadto, święto ma również przybliżyć społeczeństwu codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych oraz korzyści płynące z integracji z nimi w każdym aspekcie życia poli-

tycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Życzymy osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim, by założenia i cele z dnia 3 grudnia były regularnie i skutecznie osiągane.

Konkurs

25 listopada br. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się uroczyste podsumowanie 21. wojewódzkiego konkursu piosenki niemieckiej szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego w roku szkolnym 2022/2023 oraz 20. olimpiady języka niemieckiego dla szkół podstawowych klasy 4 - 6 i 17. olimpiady języka

niemieckiego dla szkół podstawowych klasy 7 - 8 z województwa śląskiego w roku szkolnym 2022/2023. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego w Raciborzu. Zapraszamy do obejrzenia obszernego fotoreportażu.

W uroczystości na zamku wzięli udział licznie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele, rodzice i opiekunowie, a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m. in.: Grzegorz Swoboda - Starosta Raciborski, Herr Egon Primas -  Vorsitzender des Ost- und Mitteldeutscher Verband der CDU/ CSU, Vizepräsident des Bundes der Vertriebenen, Deutschland und Vorsitzender des Bundes

Piastowskim

piosenki oraz olimpiady z języka niemieckiego dla uczniów z województwa śląskiego podsumowano na Zamku

der Heimatvertriebenen Landesverband Thüringen, Horst Jüngling - Landesvorsitzender der Landesgruppe der Schlesier in Thüringen und Vizevorsitzender des Bundes der Vertrieben- Landesverband Thüringen, Thomas Eifert - CDU, Mitarbeiter im Thüringer Landtag, Norbert Schütz – Projektmanager beim BdV oraz Agnieszka Dłociok, Vize-Vorsitzende des Bezirks Schlesien.

CHEMICY CKZIU NR 1 W FINALE

Technicy analitycy: Joanna Tatarczyk z klasy 3B, Monika Chrószcz i Kacper Choroba z klasy 4A4, będą reprezentować Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka-Gastronomik” podczas II Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji tej konferencji jest „Chemia –Energia – Środowisko”.

Spośród 40 nadesłanych,

z całego kraju prac, praca badawcza uczniów Centrum pt.

„ELASTOMERY JAKO INNOWACYJNE PALIWO ALTERNATYWNE” została wybrana do finałowej dziesiątki najciekawszych pomysłów.

Podczas „finałowej potyczki” młodzi chemicy powalczą o miejsce na podium. Finał polega na omówieniu, w ciągu 5 minut przygotowanego posteru oraz udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez komisję oceniającą składającą się z pracow-

ników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

10 » Powiatowy Informator dla Seniora Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
z niepołnosprawnościami
Międzynarodowy dzień osób

Racibórz » To już kolejny nieodpowiedzialny kierowca, który pijany kierował samochodem. W ręce policjantów z raciborskiej drogówki wpadł 23-latek, który nie tylko kierował samochodem pod wpływem alkoholu, ale też próbował przekupić policjantów. W zamian za „zapomnienie o sprawie”, obiecywał mundurowym 1000 złotych. Teraz odpowie zarówno za jazdę po pijanemu, jak i za próbę wręczenia łapówki.

Pijany kierowca passata oferował łapówkę policjantom

- 16 grudnia, kilkadziesiąt minut po północy, patrol raciborskiej drogówki zatrzymał na ulicy Katowickiej do kontroli drogowej volkswagena passata, którego tor jazdy wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. I tym razem policyjna intuicja nie zawiodła, gdyż mundurowi w czasie rozmowy wyczuli od kierowcy alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że 23-letni mieszkaniec Raciborza miał w organizmie ponad 2 promile. Gdy policjanci poinformowali nieodpowiedzialnego kierowcę o związanych z tym konsekwencjach, 23-latek wpadł na inny sposób zakończenia sprawy. W trakcie czynności kilka razy zaproponował łapówkę w zamian za „przymknięcie oka” na całe zdarzenie. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Nieodpowiedzialny kierow-

ca stanie w najbliższym czasie przed sądem. Za obietnicę wręczenia policjantom 1000 złotych łapówki grozi mu na-

wet 10 lat więzienia - czytamy w komunikacie KPP w Raciborzu.

Racibórz » 3,3 mln zł - tyle pieniędzy prezydent Dariusz Polowy wpisał do projektu budżetu na 2023 r. na społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Wydatek musi zaakceptować Rada Miasta. Na komisji budżetowej o inwestycję pytał były prezydent M. Lenk, który zapoczątkował budowę osiedla przy Łąkowej - dwóch gotowych już bloków.

Osiedle na Łąkowej - jest szansa

na dwa kolejne budynki

Pod hasłem „społeczne inicjatywy mieszkaniowe” kryje się budowa dwóch kolejnych budynków z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Łąkowej. Inwestycję w dwa już gotowe budynki rozpoczął w 2018 r. poprzedni prezydent M. Lenk. Obecny – po zakończeniu pracwręczył klucze lokatorom.

Już w poprzedniej kadencji zakładano dwa kolejne budynki, przedstawiając koncepcję całego osiedla. U schyłku obecnej kadencji temat ma w końcu szansę na realizację. 3,3 mln zł to jednak niewielka część kwoty potrzebnej na zadanie (dwa pierwsze bloki kosztowały 18 mln zł).

Jego realizacja zależna jest od wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dokumentacja jest już gotowa. Miejska spółka Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zlecił jej wykonanie rok temu.

- Na co przewidziane są zapisane wydatki odnośnie do budowy budynków C i D przy Łąkowej? - pytał na czwartkowej

komisji radny Lenk. - Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z BGK. Zostanie rozpatrzony do końca stycznia. Kosztorysy są wykonane. Lada dzień powinno być wiadomo, czy spółka rozpocznie działania zmierzające do wyłonienia wykonawcy. Miejmy jednak świadomość, że nawet przy pozyskaniu środ-

ków zewnętrznych minie sporo czasu zanim wszystko się rozstrzygnie – odparł wiceprezydent Dominik Konieczny. 400 tys. zł zapisano na dokumentację dla budynków przy Żeromskiego-Słowackiego-Matejki, obecne korty przy SP 15, które mają być wniesione aportem do RTBS.

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 11
(greh)
OGŁOSZENIE
fot. kpp
OGŁOSZENIE

Racibórz » Zdarzenie miało miejsce w nocy z soboty na niedzielę w jednym z domów jednorodzinnych przy ulicy Tylnej w Krzanowicach.

W Krzanowicach eksplodował piec centralnego ogrzewania

Informację o zdarzeniu odebrano o godzinie 0.43. Ze zgłoszenia wynikało, że słyszalny był głośny huk, podobny do eksplozji. Na miejsce skierowano jeden zastęp z Reymonta oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe strażaków pod adres podany w zgłoszeniu i przeprowadzeniu rozpo -

znania okazało się, że w piwnicy doszło do pożaru sterownika pieca centralnego ogrzewania. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Strażackie działania polegały na ugaszeniu pożaru, oddymieniu pomieszczeń, kontroli pod kątem obecności tlenku węgla w atmosferze oraz sprawdzeniu

piwnicy przy pomocy kamery termowizyjnej. Straty materialne oszacowano na kwotę 1 000 złotych. Możliwą przyczyną zdarzenia było zwarcie w sterowniku pieca centralnego ogrzewania. (greh)

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com

Racibórz » 1,2 mln zł w tym roku i tylko 572 tys. zł w projekcie budżetu na rok przyszły. W działaniach promocyjnych nie będzie fajerwerków.

Racibórz będzie oszczędzał na promocji i rozrywce

rza zapłacili za nie łącznie 1,2 mln zł.

Racibórz » Do zdarzenia doszło 7 grudnia około godz. 8.15 na ul. Fabrycznej w Raciborzu.

Stanął na środku jezdni i skopał kobiecie samochód

- Kobieta podróżująca fordem podczas jazdy zauważyła mężczyznę stojącego na środku ulicy. Zachowanie to narażało na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Kobieta zatrzymała się, by zwrócić uwagę nieodpowiedzialnemu mężczyźnie. Niestety ten zareagował agresywnie, kopiąc w maskę samochodu. Świadkiem zajścia byli dwaj mężczyźni, w tym dyżurny raciborskiej policji (na zdj. poniżej). Obaj panowie bez chwili wahania ruszyli za wandalem i po krótkim pościgu go schwytali. Następnie policjant telefonicznie poinformował dyżurnego raciborskiej komendy, który na miejsce wysłał umundurowany patrolinformuje rzecznik raciborskiej komendy.

Sprawcą uszkodzenia maski samochodu okazał się 37-letni mieszkaniec Raciborza. Dzięki błyskawicznej i zdecydowanej reakcji raciborskiego policjanta będące-

go po służbie i drugiego świadka ujęto sprawcę zniszczenia mienia. Uszkodzenia samochodu oszacowano na kwotę około 1500 złotych. Teraz wan-

dalowi grozi nawet 5 lat pobytu w więzieniu.

(kpp)

Ten rok w promocji będzie się jawił jako tłusty. Było sporo imprez, ale też budżet jest niemały - podatnicy z Racibo -

150 tys. zł miasto wyda w tym roku na działania promocyjne, 120 tys. zł promocję przez sport i wydarzenia sportowo-rekreacyjne oraz 75 tys. zł na promocję gospodarczą, 160 tys. zł na współpracę z organizacjami pozarządowymi, 100 tys. zł na Festiwal Górnej Odry, 300 tys. na wydarzenia i imprezy promocyjne, 95 tys. zł na odlewy z brązu przy fontannach obok kościoła farnego, czy 50 tys. zł na współpracę zagraniczną.

W 2023 r. ma być skromniej i to znacznie. Na działania promocyjne będzie nie 150 a 100 tys. zł, na promocję przez sport i wydarzenia 40 tys. zł, a na promocję gospodarczą 50 tys. zł. Współpraca z organizacjami zachowa 160 tys. zł, co oznacza, że realne wydatki spadną o wskaźnik inflacji, Festiwal Górnej Odry miasto wesprze 50 tys. zł, na wydarzenia i imprezy będzie nie 300 a 100 tys. zł, a współpracę zagraniczną 30 tys. zł. Na konferencje i fora zarezerwowano 10 tys. zł.

Racibórz » Fundusz remontowy wspólnot czy remonty i modernizacje miejskiego zasobu mieszkaniowego zgodnie z prezydenckim projektem budżetu mają być finansowane na poziomie tegorocznym

Gospodarkę mieszkaniową w Raciborzu czeka zaciskanie

11,52 mln zł w tym roku (stan po zmianach budżetu na koniec czerwca), 8,38 mln zł na rok 2023 według projektu uchwały budżetowej prezydenta Dariusza Polowego - gospodarkę mieszkaniową czeka zaciskanie pasa. Na fundusz remontowy wspólnot przewidziano 800 tys. zł, o 320 tys. zł mniej niż w tym roku.

Na remonty i modernizacje lokali wchodzących w skład

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Batorego 7/2 II p., (od 1.01.2023 ul. Mikołaja 9a) tel. +48 32 415 18 66, (od 28.12.2022 tel. 509 505 765) sekretariat@naszraciborz.pl Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66, e-mail: redakcja@naszraciborz.pl REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

OGŁOSZENIE

mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz przewidziano 200 tys. zł (285,5 tys. zł w tym roku).

Na utrzymanie terenów przydomowych zarezerwowano 100 tys. zł, tyle co w tym roku. Opracowanie inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej lub aktualizacja stanów prawnych wspólnot to 20 tys. zł, również na poziomie tegorocznym.

pasa

Na zmianę systemu grzewczego w lokalach gminnych zarezerwowano milion, tyle co w roku obecnym. O 100 tys. zł mniej przewidziano na wymianę stolarki okiennej.

Mieszkaniówkę czeka więc trudny rok. Zaplanowane nakłady są albo niższe, albo nie uwzględniają inflacji.

WÓJT GMINY KRZYŻANOWICE

informuje, że na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Krzyżanowice (parter) oraz Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej www.bip.krzyzanowice.pl zamieszczone są wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży oraz zamiany.

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeżeli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu.

W razie uchybienia wyżej określonego terminu prawo pierwszeństwa wygasa.

12 » Aktualności
OGŁOSZENIE
(w)
fot.
fot. kpp
OSP Krzanowice

MOTORYZACJA

- ZŁOMOWANIE

Firma kupi każde auto bez wyjątku! Złomowanie nawet do 1500 zł za tonę pojazdu. Kupujemy samochody w każdym stanie, z każdego rocznika. Zapewniamy dojazd do klienta, gotówkę od ręki. Wystawiamy wszystkie niezbędne dokumenty do wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, roz-

bite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi, oraz samochody nierejestrowane w RP. także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24h.tel.500-714-151. tel.: 501-525-515. tel. kom.: 788-971-788. e-mail: autodemont@ wp.pl. www.autodemont.pl.

NIERUCHOMOŚCI

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę

Kupię dom/Mieszkanie/Kamienicę - do ew. remontu. Gotówka. Pow.: 35- 60 m2. Do 10 km od Raciborza. telefon: 32 414 90 79 kontakt@pc-service.pl. tel.: 32 414 90 79. e-mail: kontakt@pc-service.pl

PRACA

Praca Euro Labora Racibórz

Praca Euro Labora. Euro Labora Racibórz –Austria, Niemcy, Holandia, Szwajcaria - już od 10 lat pomagamy znaleźć najlepszą pracę! zadzwoń: 32/417 20 56 praca@euro-labra. com; www.euro-labora.com (cert nr 14601).

Pracownik Magazynu

Firma Polmech z siedzibą w Raciborzu zatrudni osoby na stanowisko magazynier. Zakres obowiązków: przyjmowanie dostaw,

magazynowanie, weryfikacja dokumentów, przygotowanie paczek dla kurierów. Nasze wymagania: dokładność i skrupulatność, umiejętność pracy w zespole. Oferujemy: umowa o pracę na pełen etat, praca od poniedziałku do piątku, stałe godziny pracy, tel. kom.: 502594411. e-mail: biuro@elementymaszyn.pl

Doradca klienta – Telemarketer

Zatrudnię osobę do placówki bankowej w Raciborzu na stanowisku Doradcy Klienta. Oferuję pracę w zespole o dużym doświadczeniu w bankowości, gdzie jest możliwość przyswojenia, jak i efektywnego wdrożenia w codziennej pracy wiedzy z zakresu bankowości, umiejętności sprzedaży usług i produktów bankowych. Zapraszam osoby komunikatywne, potrafiące aktywnie pozyskiwać klientów.. tel. kom.: 607515715. e-mail: mamfinanse@wp.pl

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 13
AUT RACIBÓRZ TEL:
585
SKUP
692 191
GABINET STOMATOLOGICZNY Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a (z tyłu marketu E.Leclerc) Tel. 32 417 28 75, 603 783 383 REKLAMA USG RACIBÓRZ lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1 Tel. 32 724-24-20 tel. mob: 604-347-669 www.usg-raciborz.pl REKLAMA Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl. Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00. OGŁOSZENIA DROBNE REKLAMA i firmach ubezpieczeniowych. Pracujemy 7 dni w tygodniu, działamy w całym powiecie raciborskim i okolicach.. tel.: +48692191585. tel. kom.: 692 191 585. e-mail: Skup.samochodow.raciborz@interia.pl. SKUP-AUT SRC.TEL.530-312-312 ZŁOMOWANIE KASACJA24H
REKLAMA

31.12 (SOBOTA) GODZ.22.00 | RCK RDK, UL. CHOPINA 21 SYLWESTROWA REWIA PRZEBOJÓW

Tradycją Raciborskiego Centrum Kultury są kończące rok kalendarzowy eleganckie gale sylwestrowe. W sylwestrową noc wybrzmią m. in. najpiękniejsze melodie operetki, musicalu, filmu a także polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej.

Na scenie wystąpią charyzmatyczni soliści, którzy swoimi występami każdorazowo zdobywają serca i gorący aplauz na scenach całego kraju: Olivia Ohl-Szulik (sopran), Monika Biederman-Pers (sopran), Tomasz Jedz (tenor), Michał Musioł (tenor) oraz Piotr Karzełek (baryton). Muzykę dopełni atrakcyjna choreografia oraz taniec w wykonaniu duetu Julia Kulawik i Przemysław Łamacz.  Ponadczasowe kompozycje zabrzmią brawurowo w nowych aranżacjach i wykonaniu znakomitego zespołu muzycznego pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego – pianisty, kompozytora i aranżera, który przez ostatnie kilkanaście lat koncertował z Ireną Santor. Przewodnikiem przebojowej muzycznej nocy będzie ujmujący humorem i sceniczną osobowością - Michał Musioł.

*Bilety w cenie 160,- (do 30 XII), 180,- (31 XII)

10.01 (WTOREK) GODZ.18.00

RCK DK STRZECHA WERNISAŻ WYSTAWY MADONNY ŚWIATA

Wstęp wolny

12.01 (CZWARTEK) GODZ.18.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21 W PUNKT. SŁAWEK GRUCA. WYSTAWA MALARSTWA.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze po nowym roku spotkanie w ramach cyklu „W punkt”. Gościem naszego saloniku artystycznego będzie artysta malarz Sławek Gruca. Podczas wydarzenia zostanie uroczyście otwarta wystawa obrazów, a z ich autorem porozmawiamy m.in. o inspiracjach, technice jaką stosuje, tematyce prac.

Wstęp wolny

15.01 (NIEDZIELA) GODZ.16.00 | RCK RDK, UL. CHOPINA 21

MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU – KARNAWAŁ

MALUCHY W KRAINIE DŹWIĘKU zapraszają dzieci i rodziców na wyprawę w rozkołysany

razem proponujemy najmłodszym klimaty balu przebierańców. Jeżeli macie ochotę, zachęcamy do zabawy w przebierańców - kto wie, może sala wypełni się małymi i dużymi wróżkami, zwierzątkami, motylkami,  królewnami, rycerzami czy superbohaterami?

*Bilety w cenie 15 zł (dzieci), 25,- (dorośli) *Honorowane raciborskie karty : ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina+’’ RCK zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

14 » Aktualności Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
i
świat muzyki i zabawy. Tym www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
roztańczony
Ciasteczka przed włożeniem do piekarnika można posmarować białkiem i ozdobić grubym cukrem.
na ciasteczka:
Składniki
300 g serka homogenizowanego
500 g mąki pszennej tortowej (3,5 szklanki)
180 g cukru (niepełna szklanka)
surowe żółtko
łyżki gęstej śmietany (120 g)
g masła o temperaturze pokojowej
łyżeczki proszku do pieczenia (15 g )
cukru waniliowego
na stolnicy
20 minut. Gotowe!
1
3
150
2
2 łyżeczki
Sposób przygotowania: Wszystko zagnieść,rozwałkować cienko (około 3mm)
obsypanej mąką, wykrawać foremkami ciasteczka i ułożyć na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym. Piec w nagrzanym piekarniku do 180°C około
www.smakiweroniki.pl CIASTECZKA TWAROGOWE
OGŁOSZENIE

Racibórz » W remizie OSP Miedonia oficjalnie przekazano sprzęt ratowniczo-gaśniczy dla raciborskich jednostek OSP: Brzezie i Miedonia o łącznej wartości niemal 20 000 zł.

Jednostki OSP z Raciborza z nowym sprzętem z Ministerstwa Sprawiedliwości

W przekazaniu w imieniu Michała Wosia – wiceministra sprawiedliwości wziął udział Szymon Szrot, dyrektor jego biura poselskiego, oraz prezydent Raciborza wraz z prezesami wymienionych OSP. W piątek minister Michał Woś

przekazał, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Raciborzu promesy o łącznej wartości ponad 300 000 zł dla śląskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 15 REKLAMA REKLAMA U Pana Darka
KSIĘGARNIA CZYNNA pon.-pt. 8.00-18.00 sobota 9.00-13.30 REKLAMA REKLAMA REKLAMA
w Sowie
REKLAMA
(red.)
16 » Aktualności Piątek | 23 grudnia | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com OGŁOSZENIE