Nasz Racibórz 23-2023 [738]

Page 1

Racibórz » Raciborscy kryminalni zatrzymali 56-latka podejrzanego o udział w oszustwie metodą na wypadek drogowy. Najbliższe trzy miesiące mężczyzna spędzi za kratkami. Grozi mu kara do 8 lat więzienia. Raciborska policja przypomina, by nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy!

OSZUST METODĄ NA WYPADEK W RĘKACH POLICJI

24 maja dyżurny raciborskiej komendy został powiadomiony przez 80-letnią mieszkankę Raciborza o tym, że padła ofiarą oszusta działającego w oparciu o legendę z wypadkiem drogowym. Niestety, kobieta zdążyła przekazać kilkanaście tysięcy złotych. Sprawą zajęli się raciborscy kryminalny. Efektem ich działań było trafne wytypowanie i zatrzymanie na terenie Krakowa mężczyzny związanego z przestępstwem.

Kurierem, który odebrał gotówkę od 80-latki, okazał się 56-letni mieszkaniec województwa małopolskiego. Podejrzany trafił do policyjnego aresztu, gdzie usłyszał zarzuty. Na wniosek raciborskich śledczych i prokuratury, sąd zastosował wobec 56-latka tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia. Policjanci pracujący przy tej sprawie szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Racibórz » Niemal równe pięć lat po Mirosławie Lenku pierwszą łopatę na placu budowy kolejnych dwóch bloków przy Łąkowej wbił, 5.06., Dariusz Polowy.

Cena poszła mocno w górę. Po pięciu latach ruszyła budowa dwóch kolejnych bloków przy Łąkowej

Lenk rozpoczynał budowę dwóch pierwszych bloków przy Łąkowej 28 maja 2018 r., Dariusz Polowy wbił łopatę dziś, 5 czerwca. Od tamtego czasu nie zmienił się prezes Raciborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Leszek Wenda. Ten sam jest wykonawca - raciborski Borbud. Obaj panowie ruszali z inwestycjami tuż przed wyborami.

Po pięciu latach zmieniły się warunki finansowania i ceny. W 2018 r. pierwsze dwa

bloki, czyli 98 mieszkań, to był koszt rzędu 18 mln zł. 45% tej kwoty dołoży Bank Gospodarstwa Krajowego. Teraz 120

mieszkań kosztuje blisko 44 mln zł. Państwo zwiększyło swoje wsparcie do 80 proc.

Kasa miejska wyłoży 8 mln zł. Pierwotnie miało być jed-

nolite osiedle pięciu bloków.

Dwa nowe będą się różnić wyglądem od dwóch już stojących. Można je zobaczyć w galerii.

Racibórz » Dostojni jubilaci odebrali, 06.06., w ratuszu list gratulacyjny od prezydenta miasta, a z nami spotkali się na raciborskim Rynku, zdradzając receptę na długoletnie pożycie małżeńskie.

Państwo Swobodowie

W diamentowe gody państwa Swobodów wpisane jest szczęśliwe życie rodzinne, dwie córki, czwórka wnucząt i prawnucząt. Poznali się w Baborowie na potańcówce. Pan Henryk wspomina, że do razu wiedział, iż młodziutka Zdzisia Machowska jest tą kobietą, z którą chce kroczyć przez całe życie. Pani Zdzisława odwzajemniła uczucie.

6 kwietnia 1963 r. zawarli w Baborowie ślub cywilny, a 2 czerwca kościelny. Pan Henryk urodził się 1939 r. w Baborowie. To rodowity Ślązak. Pani Zdzisława jest o rok młodsza. Przyjechała na Śląsk z Kresów. Stworzyli rodzinę, która - jak wiele w naszym regionie - połączyła śląskie i kresowe tradycje.

NAJWIĘKSZY COTYGODNIOWY BEZPŁATNY NAKŁAD W REGIONIE! Wydanie bezpłatne 9 czerwca
Rok XVI,
REKLAMA 32 417 28 75 603 783 383 Racibórz ul. Warszawska 7a z tyłu marketu E.Leclerc pon. - śr.: 9 - 18 czwartek: 9 - 17 piątek: 9 - 15 BEZBOLESNE LECZENIE znieczulenie komputerowe NOWOCZESNE LECZENIE KANAŁOWE • RENTGEN CYFROWY www.pietrzykowski.info DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 REKLAMA tel. 32 77 00 www.denticacenter.pl Racibórz 47-400 ul. Kochanowskiego 3 0 224
2023
nr 23 (738) www.naszraciborz.pl
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2 fot. KPP Racibórz DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA STR. 2
świętują 60-lecie pożycia małżeńskiego fot. UM Racibórz

Cena poszła mocno w górę. Po pięciu latach ruszyła

budowa dwóch kolejnych bloków przy Łąkowej

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

- Podczas uroczystego, symbolicznego rozpoczęcia

budowy obecni byli prezes Za-

rządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS)

Leszek Wenda oraz prezes

Zarządu firmy BORBUD Ryszard Bortel. Inwestycja ta jest kontynuacją procesu tworze-

nia nowoczesnych i tanich mieszkań dla raciborzan. Raciborska spółka miejska TBS podpisała ostatnio umowę z firmą BORBUD na realizację tego przedsięwzięcia. Przy Łąkowej powstanie 120 mieszkań z czego 20 dostosowanych będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oba bloki mają powstać w terminie 29

miesięcy od podpisania umowy, z czego pierwszy ma być ukończony po upływie 23 miesięcy. W umowę wpisano również wykonanie potrzebnej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenów przy budynkach - informuje Urząd Miasta.

(red.)

Oszust metodą na wypadek w rękach policji

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Policja przypomina!

ƒ nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie ich poprzez osoby pośredniczące;

ƒ nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy finansowej, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce;

ƒ sprawdźmy, czy dzwoniący

Państwo Swobodowie świętują

60-lecie pożycia małżeńskiego

DOKOŃCZENIE ZE STR. 1

Przeprowadzka do Raciborza, w 1963 r., to przeprowadzka za pracą. Pan Henryk przez wiele lat pracował w Rafako, żona w szkole, znana jako p. Zdzisia, wśród rodziny Dzidzia. W dzieje rodziny mocno wpisany jest sport. Sportsmenkami

są córki Ewa i Elżbieta. Starsza

Ewa Swoboda, dziś Lewandowska, sięgnęła nawet po drużynowe mistrzostwo świata w ratownictwie wodnym. Obecnie jest radną powiatową i członkinią zarządu powiatu. Jej mąż Janusz był wicedyrektorem ds. sportu w ZSOMS, a dziś przed-

siębiorcą. Syn Michał, wnuk p. Henryka, to utytułowany tenisista, mistrz Polski w grze podwójnej, komentator i ekspert Eurosportu oraz Canal+ Sport. Paweł Lewandowski pływał i grał w tenisa, kończąc karierę sportową w triathlonie. Wzorem ojca prowadzi działalność gospodarczą. Młodsza córka p. Swobodów, Ela Swoboda, dziś Galicka, była rekordzistką Polski w pływaniu na 400 m st. zm., grała w II lidze tenisa ziemnego. Obydwie jej córki, Marta i Ewa, to również pływaczki i tenisistki ziemne. Tenis ziemny to również pasja dziadka. Pan Henryk od wie-

lu lat aktywnie działa w TKKF. Opiekuje się kortami przy Łąkowej. Organizuje szereg turniejów i imprez sportowych. Nie kryje, że w życiu ma dwie równoważne miłości - żonę i rodzinę oraz sport.

Dziś wspomina, że kiedy 1 kwietnia 1963 r. powiedział rodzicom o ślubie, pomyśleli, że to żart prima aprilis. Dziś diamentowy jubileusz dowodzi, że była to najważniejsza i najlepsza decyzja w jego życiu.

Dostojnym jubilatom życzymy wielu szczęśliwych lat wspólnego pożycia.

(waw)

jest prawdziwym krewnym, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Warto zadzwonić bezpośrednio do tych osób i sprawdzić. Nie wahajmy się do nich zadzwonić i sprawdzić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom. Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez te-

lefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy. Zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo!

(kpp)

Racibórz » 6 czerwca Wodociągi Raciborskie pochwaliły się zmodernizowaną rozdzielnią niskiego napięcia wraz z zasilaniem awaryjnym. Kosztowała 2 mln zł. Inwestycja trwała 13 miesięcy.

Ujęcie wody w Studziennej ma nową rozdzielnię. Silnik z czołgu zastąpiony przez nowoczesny agregat

Jak wspomniano podczas krótkiego spotkania prasowego, modernizacja obiektu domyka wieloletni proces inwestycyjny w Wodociągach Raciborskich. Przypomnijmy, w latach 2005-2010 r., poprzednie ekipy rządzące miastem pozyskały 35 mln euro na ten cel. Dzięki temu zbudowano nowe ujęcie wody na Strzybniku, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, stację uzdatniania wody Gamowska oraz sieć kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w mieście, a także doprowadzono "sanitarkę" do dzielnic obrzeżnych: Ocic, Brzezia, Sudoła, Markowic, Miedoni, Płoni oraz części dzielnicy Stara Wieś. To był jak dotąd największy projekt inwestycyjny, dzięki któremu miasto ma dwa ujęcia wody, niemal cały obszar pokryty siecią kanalizacyjną oraz oczyszczalnię ścieków. Projekt zapewnił bezpieczeństwo i obecnie niskie stawki opłat.

Problemem pozostawał, jak wspomniał prezes Wodociągów

Raciborskich Michał Ziółkowski, budynek rozdzielni na starym ujęciu przy Bogumińskiej. Wzniesiono go latach 1978-1979, wyposażając w agregat zabudowany na bazie silnika do sowieckiego czołgu (jest na sprzedaż). Do rozdzielnicy nie było już dostępnych na rynku części zamiennych.

Chcąc bezpiecznie eksploatować sześć studni (ujęcie Bogumińska dostarcza dziennie 3000 m sześc. wody dla Raciborza, pozostałe 7000 nowe

ujęcie na Strzybniku) musiano przeprowadzić kosztowną modernizację rozdzielni średniego i niskiego napięcia wraz z systemem awaryjnego zasilania. Wykonano w najwyższym standardzie generalny remont budynku, montaż nowoczesnej rozdzielnicy głównej niskiego napięcia oraz zabudowę nowego agregatu prądotwórczego. Wartość inwestycji to 2 mln zł netto.

Racibórz » Na kolejkę przed końcem rozgrywek IV ligi Unia Racibórz sp. z o.o. informuje o spadku.

Unia Racibórz wysoko przegrała w Bełku

smutny komunikat

Unia Racibórz sp. z o.o., by myśleć o pozostaniu w IV lidze musiała w sobotę w Bełku wygrać. Przegrała z miejscowym

LKS-em aż 8:0. - Wysoko przegrywamy, spadamy z 4 ligi, ale nigdy się nie poddamy - taki komunikat ukazał się na fanpage

i stronie www klubu. (red.)

2 » Aktualności Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
(w)
i opublikowała
Tak miało wyglądać całe osiedle wedle planów z 2018 r., wizualizacja UM Racibórz Tak będą wyglądać dwa nowe bloki budowane od 2023 r. wizualizacja UM Racibórz

800 lat pierwszej wzmianki o Brzeziu. Las Widok i miłość Eichendorffa (3)

nych czasopism i almanachów. Powieści, eseje, sztuki teatralne, dramaty historyczne, baśnie i podania ukazywały się jako oddzielne druki. Eichendorff dokonywał także bardzo dobrych tłumaczeń z hiszpańskiego, m.in. dramatów Calderona. Pracował również nad historią literatury niemieckiej.

Brzeski las Widok był w tle młodzieńczych miłosnych uniesień słynnego romantyka. Pamiątką tamtych czasów jest kamień Eichendorffa na skraju lasu, przy ul. Gajowej.

O Eichendorffie słów kilka

Obok Johanna Wolfganga Goethego i Friedericha Schillera Joseph von Eichendorff to wybitny twórca doby niemieckiego romantyzmu. Urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach opodal Raciborza. Szlachcic z zasłużonego rodu Eichendorffów. Młodzieńcze lata spędził w rodzinnych dobrach w Łubowicach, w Raciborzu oraz dobrach wuja Johanna w Szylerzowicach i Tworkowie. Jesienią 1801 r., wraz ze starszym bratem Wilhelmem, rozpoczął naukę we wrocławskim gimnazjum. W 1805 r. podjął studia prawnicze i filozoficzne na uniwersytecie w Halle, następnie w Heidelbergu i we Wiedniu. Wbrew woli rodziców, w 1814 r., poślubił swoją wielką miłość, Louisę von Larisch z Pogrzebienia. Z małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci. Najstarszy syn Hermann, po studiach prawniczych rozpoczął karierę urzędniczą. Opracował spuściznę po swoim ojcu i wydał jego Dzieła

wszystkie. Córka poety, Therese, wyszła za oficera Louisa von Besserer-Dahlfingena. Drugi syn Rudolf obrał karierę oficerską. Dwie kolejne córki zmarły w wieku dziecięcym. W 1816 r. J. v. Eichendorff wstąpił do pruskiej służby państwowej. Dopiero w 1821 r. otrzymał posadę przynoszącą pierwsze pobory. Z powodu swoich katolickich przekonań, nieakceptowanych w protestanckich Prusach, nie zrobił wielkiej kariery urzędniczej. Jednakże zadedykowanie pierwszego wydania dzieł zebranych królowi pruskiemu (1841) spowodowało nominację na tajnego radcą rządowego ze stałymi apanażami. W 1844 r. Eichendorff przeszedł w stan spoczynku, otrzymując niewielką emeryturę. Zmusiło go to do zamieszkania z rodziną córki i przenoszenia się do kolejnych miast garnizonowych. Zmarł 26 listopada 1857 roku w Nysie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok swojej żony, zmarłej w 1855 roku.

Poeta, tłumacz i badacz literatury

Przez cały okres urzędniczy Eichendorff pisał teksty poetyckie. Jego wiersze i nowele były publikowane na łamach licz-

Nie sposób wymienić wszystkich jego dzieł. Pewne wyobrażenie o poczytności utworów poety może dać fakt, że nowela Z życia nicponia (1826), uważana za jego najwybitniejsze dzieło a jednocześnie najbardziej reprezentatywne dla niemieckiego romantyzmu, ukazała się w niemieckim obszarze językowym w około 250 wydaniach, w tym 97 edycji wyszło już po 1945 r. Tłumaczenia Nicponia wydano w 24 krajach, w tym w Chinach i Japonii.

W Polsce nowela wyszła osiem razy. W 1973 r. Nicpoń został sfilmowany w NRD z udziałem polskich i niemieckich aktorów. Twórczość tego wielkiego romantyka z jego przesłaniami odnoszącymi się do piękna przyrody, przywiązania do rodziny i bliskich, tradycji czy uwielbienia Boga, wykazuje i współcześnie swoją aktualność o czym świadczą wciąż wznawiane w renomowanych oficynach wiersze i proza Josepha von Eichendorffa.

Racibórz dumny z poety Racibórz do 1945 r. posiadał pięć obiektów poświęconych Eichendorffowi: obelisk-kamień w lasku Widok w Brzeziu nad Odrą, pomnik na placu Zborowym, szkołę przy ulicy Kozielskiej na Starej Wsi (dziś szkoła mistrzostwa sportowego), park ze stawem gondolowym (obecnie Park im. Miasta Roth) oraz

ulicę Eichendorffa, biegnącą od ul. Opawskiej, głównej arterii przelotowej miasta, w kierunku Odry a następnie wzdłuż rzeki do ul. Piaskowej i mostu do dzielnicy Płonia (ul. Eichendorffa istnieje i dziś z wyjątkiem odcinka wzdłuż Odry, noszącego miano 1 Maja).

Władze Raciborza szczyciły się nim, sygnując publikacje przewodnikowe, książkowe i okolicznościowe jako pochodzące z jego rodzinnych stron. Wspomnianą ulicą Eichendorffa (dziś 1 Maja) raciborzanie wędrowali w stronę lasu Widok, ich ulubionego miejsca wypoczynku, upamiętniającego młodość poety.

Jak rodziła się miłość do Luisy?

Poeta często gościł w Pogrzebieniu. Zawiodła go tu miłość do Luisy von Larisch (wedle metryki kościelnej urodzonej w 1792 r., a ochrzczonej w Rybniku jako Aloysia Anna Wiktoria), córki pana na Pogrzebieniu. Choć obu kochanków łączyło gorące uczucie przypieczętowane zaręczynami z 1809 r., to rodzice Eichendorffa zdawali się tego nie dostrzegać. Dalecy byli także od akceptacji związku ich syna. Eichendorffowie na Łubowicach byli wprawdzie równie biedni i zadłużeni, co ich swatowie Larischowie, to jednak mierzyli wyżej. Upatrzyli dla syna inną partię, a mianowicie hrabinę Julię Hoverden, siostrzenicę i spadkobierczynię po Janie Fryderyku von Eichdendorff, panu na Tworkowie i Szylerzowicach. Widzieli w mariażu z Hoverdenówną szansę na poprawienie statusu majątkowego nie tylko syna, ale i swojego. Wuj poety był bowiem dość majętny i miał znacznie więcej powodzenia w interesach niż ojciec Józefa, który musiał nawet uciekać z Łubowic przed komornikiem.

- Okoliczna szlachta spotykała się na częstych balach i podczas uroczystości rodzinnych, bo była z sobą spowinowacona i spokrewniona na wiele sposo -

bów. Podczas jednego z takich spotkań przyszły łubowicki poeta musiał zostać przedstawiony kilkunastoletniej Luise. Nie przypadła mu wtedy do gustu. Była zbyt młoda, a on – kochliwy, wodził tęsknym wzrokiem za starszymi od siebie szlachciankami. Nie mniej jednak komuś w rodzinie zależało na zaręczynach i na pewno nie byli to rodzice poety traktujący Larischów jak ludzi z nieco niższej warstwy – pisze Jan Krajczok w szkicu O tym, czego prawie na pewno nie wiecie o żonie Josepha von Eichendorffa, opublikowanym na portali ziemiaraciborska.pl.

Rodzice musieli się jednak pogodzić z porażką, bo młody Eichendorff z ożenku z Luizą nie miał zamiaru rezygnować, planując nawet zamieszkanie w pobliskiej Suminie. Na kształtującą się zaś u niego wyobraźnię poety romantycznego wpłynęły liczne wizyty w Brzeziu i Pogrzebieniu. Zachwycał go las Widok, na którego skraju rzekomo siadał i wpatrywał się w pogrzebieński zamek, gdzie mieszkała wybranka serca.

- Bardzo wcześnie rano - pisał poeta wspominając pogrzebieńskie czasu - poszedłem trochę śliską drogą do Pogrzebienia przez Racibórz i zastałem Luizę stojącą przy drzwiach ze starą p. v. Gusnar. Rozmowa z nią o dawnych łubowickich historiach. Na obiad przybył p. v. Fuglar. Po południu siedzieliśmy z Luizą na płocie nad ławką z darni. Luiza bardzo wesoła i nadzwyczaj miła. Przeleźliśmy przez płot (nie podglądałem). Tamże się położyliśmy. Przywołała ją owczarzowa. Powróciła Luiza. W zbożu. Potem w domu, gdzie robiono masło etc., siedzieliśmy z Luizą niepokojąco długo, często chodziliśmy do piwnicy etc.

Ze skraju pogrzebieńskiego lasu, dodajmy, świetnie widać pałac w Sławikowie i wieżę łubowickiego kościoła.

Do ślubu z nią doszło ostatecznie w 1815 r. we Wrocławiu. Poeta zaciągnął się wów-

czas jako urzędnik do ministerstwa wojny z racji czego wnet wyemigrował do Berlina. Prosił ponoć rodziców o zgodę na ślub, a jej nie otrzymał. Co więcej, nie dostał nawet ich błogosławieństwa. Nie cieszył się też ich obecnością na samej ceremonii.

Ta dramatyczna miłosna historia pozostała w tle uwielbienia, jakim miejscowa ludność zaczęła darzyć poetę. Już pod koniec XIX w. jego sława zaczęła zataczać w Niemczech coraz szersze kręgi i modne stało się upamiętnianie miejsc pobytu wieszcza.

Zrodził się więc pomysł, by nadać odpowiedniego splendoru lasowi Widok. W stawie przy zagrodzie Jana Łatki w Pogrzebieniu (około 120 m od obecnej wschodniej pierzei tutejszego kościoła) znajdował się ogromny szwedzki czerwony granit. Poeta ponoć nieraz przebywał z narzeczoną w jego pobliżu. Nauczyciel brzeskiej szkoły o nazwisku Piegza stanął na czele komitetu, który postawił sobie za cel, by kamień przetransportować pod las i uczynić zeń pamiątkowy obelisk. Łatka zgodził się sprzedać pamiątkę po ostatnim zlodowaceniu, na co poszły składki różnych mniejszych, bądź większych sponsorów.

Jesienią 1907 r. rozpoczęto niełatwą operację przetransportowania go w wybranej miejsce. Granit ważył, wedle różnych informacji, od 21 do 23 ton. Wyryto na nim napis „Leśnemu piewcy Josephowi von Eichendorffowi”. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 26 listopada 1907 r. Potem odbyła się zabawa w sali Burdzika w Pogrzebieniu. Debatowano tam ponoć nad pomysłem przemianowania nazwy wsi na Luisendorf.

W 1945 r. kamień wysadzono. Replika dawnego postumentu stanęła przy lesie Widok w maju 2006 r.

Opr. Grzegorz Wawoczny

Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Aktualności « 3
Moment odsłonięcia pomnika Eichendorffa na Widoku Moment odsłonięcia repliki pomnika (2006) Baronowa Luise von Larisch Joseph von Eichendorff

Racibórz » Ekipa OSP Sudół nie miała, 03.06., sobie równych w zawodach sportowo-pożarniczych w Raciborzu Brzeziu w kategoriach seniorskich. MDP zdominowały Markowice.

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza

ƒ

Markowice -

ƒ Racibórz Sudół 66,93/56,79 - 123,72

ƒ Racibórz Miedonia

77,35/71,23 - 148,58

ƒ Racibórz Markowice

79,87/76,78 - 156,65

MDP chłopców

ƒ Racibórz Markowice

87/920/1007

ƒ Racibórz Sudół 86/886/972

ƒ Racibórz Miedonia

83/874/857

Racibórz » Do zdarzenia doszło 5 czerwca wczesnym rankiem na odcinku pomiędzy Ostrogiem a Miedonią.

OBWODNICA RACIBORZA.

Autobus miejski przebił barierę i spadł ze skarpy

Jak wynika z naszych informacji, autobus komunikacji miejskiej, na szczęście bez pasażerów, jechał podstawić się na początek trasy w Miedoni. Kierowca stracił panowanie nad pojazdem na wysokości żwirowni, zjechał na przeciwległy pas, po czym przebił barierki i zjechał ze skarpy obwodnicy. Kierujący autobusem mężczyzna samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem strażaków. Został zabrany do szpitala.

Zawody rozegrano na zapleczu brzeskiej remizy, na nierównym terenie. Podczas sztafet i bojówki CTIF wszystko przebiegało sprawnie. Po starcie do bojówki kobiecej ekipy z Miedoni okazało się, że tor jest źle wymierzony. Panie miały problem

z zakończeniem ćwiczenia. Tor szybko poprawiono. Zawody dalej przebiegły sprawnie.

Grupa A (mężczyźni)

ƒ Racibórz Sudół - sztafeta

MDP dziewczęta

ƒ Racibórz Markowice

75/919/994

ƒ Racibórz Brzezie

Pracow nik/-ca w hali produkcyjnej

ZAKRES OBOWIĄZKÓW

Bieżąca obsługa maszyn i urządzeń do produkcji lin, sznurów i włókna

NASZE WYMAGANIA

Wykształcenie zawodowe, ew. podstawowe

Gotowość do pracy w systemie zmianowym (trójzmienny ciągły system zmianowy włącznie z sobotami i niedzielami)

(w)

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie oraz uprzątnięciu jezdni ze szkła i innych zalegających na niej elementów. Straty materialne wstępnie oszacowano na kwotę 150 000 złotych. Zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję. Jej sprawcą był

OFERUJEMY

61-letni kierowca autobusu, który ukarany został mandatem karnym za niezachowa-

• Ciekawą pracę przy obsłudze maszyn dziewiarskich, rozlewniczych lub linii ekstruzyjnych

• Długotrwałą współpracę w stabilnej i rozwijającej się firmie

• Adekwatne wynagrodzenie i premie, dodatki za zmiany popołudiowe, nocne i weekendowe, wynagrodzenie za nadgodziny

• Bonus startowy w wysokości 20.000 CZK

• Składka na ubezpieczenie emerytalne

• Dieta gastronomiczna

• 5 tygodni urlopu

• Premia za frekfencję

• Obniżone taryfy komórkowe

• Stołówka MIEJSCE PRAC Y: BOLATICE Republika Czeska, 20 km od Raciborza

Sprawność manualna, sprawność fizyczna

4 » Aktualności Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com
WIĘCEJ: pod numerem telefonu Republika Czeska +420 734 786 293 i +420 553 751 368 | www.lanex.cz/kariera lub jana.novakova@lanex.cz OGŁOSZENIE
Racibórz
64,5/38,38
64,36/49,84
Racibórz
71,04/60,56
59,77/bojówka 40,71 - razem 100,48 -
- 103,48 ƒ Racibórz Miedonia -
- 114,2 ƒ
Brzezie -
- 131,56 ƒ ZOSP Henkel - 72,89/61,23
134,12
Grupa C
68/923/991
nie ostrożności. Był trzeźwy. (red.)

OGŁOSZENIA DROBNE

Ogłoszenia drobne do tygodnika Nasz Racibórz oraz na portalach naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com. MOŻNA SKŁADAĆ poprzez stronę NaszRaciborz.pl.

Jeśli chcesz, by Twoje ogłoszenie ukazało się w naszym tygodniku w najbliższym numerze, umieść je na portalu naszraciborz.pl, naszwodzislaw.com lub naszrybnik.com do wtorku, do godz. 9.00, w księgarni do wtorku do 18.00.

FINANSE

Szybkie rozliczenie podatku - Holandia, Niemcy

Chcesz rozliczyć podatek z Niemiec, Austrii, Holandii? Zadzwoń do nas, pomożemy Ci odzyskać zwrot, rozliczymy także przed polską skarbówką. Good Job&Tax tel.730 023 043. tel. kom.: 730 023 043. e-mail: kontakt@ goodjobtax.pl.

MOTORYZACJA

SKUP SAMOCHODÓW SPRAWNYCH

I USZKODZONYCH GOTÓWKA !

! SKUPUJEMY SAMOCHODY! * Skup Samochodów Całych oraz Uszkodzonych i Powypadkowych * Skupujemy samochody osobowe oraz dostawcze * Posiadamy własny transport * Płacimy gotówką! tel. kom.: 570500505. e-mail: auto-rybnik@wp.pl.

AUTO-SKUP.SRC.24H.TEL.788-971-788

ZŁOMOWANIE AUT

skup-samochodów / skupujemy wszelkie samochody każdy stan każda marka, rozbite, skorodowane, niesprawne, bez pełnej dokumentacji, także z problemami prawnymi, oraz samochody nierejestrowane w rp. także bez oc bez przeglądu, po zmarłych bez podziału spadku masz problem zadzwoń jesteśmy aby pomagać dojedziemy załatwimy bez marudzenia w miłej atmosferze gotówka 24h.tel.500-714-151. tel.: 788-971-788. tel. kom.: 530-312-312. e-mail: autodemont@wp.pl. www.autodemont.pl.

POŻYCZKA LOMBARDOWA

W DOMU KLIENTA

tel. 32-260-00-33

516-516-611

Pośrednik CDF S.C.firmy MATPOL FINANSE Sp. z o.o

PRACA

Praca Euro Labora EURO LABORA RACIBÓRZ – AUSTRIA, NIEMCY, HOLANDIA, SZWAJCARIA - JUŻ OD 10 LAT POMAGAMY ZNALEŹĆ NAJLEPSZĄ PRACĘ! ZADZWOŃ: 32/417 20 56. PRACA@EURO-LABRA.COM; WWW.EURO-LABORA.COM (cert nr 14601). tel.: 32 417 20 56.

Praca na Magazynie Firma Polmech z siedzibą w Raciborzu zatrudni osoby na stanowisko magazynier. Zakres obowiązków: przyjmowanie dostaw, magazynowanie, weryfikacja dokumentów, przygotowanie paczek dla kurierów Nasze wymagania: dokładność i skrupulatność, umiejętność pracy w zespole. Oferujemy: umowa o pracę na pełen etat, praca od poniedziałku do piątku - stałe godziny pracy. tel. kom.: 502594411. e-mail: biuro@elementymaszyn.pl. www.elementymaszyn.pl.

Pracownik produkcji

Firma Carbo-Graf Sp. z o.o. zatrudni pracowników do prac przy produkcji na hali w Raciborzu. Prawo jazdy kat. B oraz uprawnienia na wózek widłowy lub suwnicę będą dodatkowym atutem. Praca stała na pełny etat. CV należy przesłać na lub złożyć osobiście w siedzibie firmy przy ul. Piaskowej 11 w Raciborzu.

Pracownik produkcji - praca dla mężczyzn | Solpak Firma Solpak w Nędzy poszukuje do swojego zespołu: PRACOWNIKÓW PRODUKCJI – MĘŻ

CZYZN. Wymagania: odpowiedzialność i zaangażowanie, umiejętność pracy w zespole. Oferujemy stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę , pracę w młodym i zgranym zespole, przyjazną atmosferę. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres mailowy: e-mail: praca@solpak.pl. https:// www.olx.pl/oferta/praca/pracownik-produkcji-praca-dla-mezczyzn-firma-solpak-w-nedzy-CID4-IDU36AK.html?bs=olx_pro_listing

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

Specjalista ds. administracji Praca biurowa , pełen etat: organizowanie i nadzorowanie prac administracyjno-biurowych, ewidencja zakupów sprzedaży, prowadzenie dokumentacji kadrowej, prowadzenie dokumentacji i nadzór nad certyfikatami jakościowymi. Wykształcenie: średnie lub wyższe. Znajomość obsługi programów Symfonia Handel, Office. Mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.. tel. kom.: 605 243 875. e-mail: spolka@elikor.pl.

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego

położonego w Raciborzu przy ul. Skłodowskiej-Curie nr 12/5 lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Skłodowskiej-Curie nr 12-22, kl. schodowa nr 12, lokal nr 5 I piętro 1 pokój, przedpokój, kuchnia i łazienka o powierzchni użytkowej 32,39 m2 piwnica o powierzchni 9,38 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3345/63 k.m.2 Racibórz o powierzchni 0,2589 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00035478/2

4. Forma zbycia nieruchomości pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 115 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 12 lipca 2023r. godz. 10.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 11 500,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 5 lipca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

OGŁOSZENIE

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 0670, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu użytkowego położonego w Raciborzu przy ul. Stalmacha nr 1/1c

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Stalmacha nr 1/1c siedem pomieszczeń użytkowych o powierzchni 97,24 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 1516/176 k.m.4 Racibórz o powierzchni 0,0481 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00035418/4

4. Forma zbycia nieruchomości pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż lokalu

5. Cena wywoławcza 385 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 12 lipca 2023r. godz. 13.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 38 500,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 5 lipca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

WYDAWCA: Fabryka Informacji sp. z o.o. 47-400 Racibórz, ul. Mikołaja 9a tel. +48 509 505 765 sekretariat@naszraciborz.pl

Grzegorz Wawoczny prezes zarządu, redaktor naczelny tel. +48 32 415 18 66 e-mail: redakcja@naszraciborz.pl

REKLAMA: e-mail: reklama@naszraciborz.pl tel. +48 605 685 485

Tygodnik Nasz Racibórz ukazuje się w każdy piątek na terenie powiatu raciborskiego i w okolicach w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Gazeta jest dostępna w ponad stu punktach, m.in. w największych zakładach pracy, sieciach handlowych, placówkach służby, zdrowia, sklepach oraz punktach usługowych, a w wersji elektronicznej każde wydanie na portalu naszraciborz.pl.

REKLAMA

GABINET STOMATOLOGICZNY

Bartosz Pietrzykowski Racibórz, ul. Warszawska 7a

(z tyłu marketu E.Leclerc)

Tel. 32 417 28 75, 603 783 383

USG RACIBÓRZ

lek. med. Witold Ostrowicz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Racibórz ul. Kasprowicza 1

Tel. 32 724-24-20

tel. mob: 604-347-669

www.usg-raciborz.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 0670, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

◦ Leczenia zabiegowe ŻYLAKÓW KOŃCZYN DOLNYCH z zastosowaniem lasera wewnątrzżylnego

Leczenie PAJĄCZKÓW ŻYLNYCH i ŻYŁ SIATKOWATYCH laserem kosmetycznym i metodą skleroterapii

◦ Małoinwazyjne metody LECZENIA ŻYLAKÓW ODBYTU (technika Barrona, skleroterapia, laser)

◦ LECZENIE PRZEWLEKŁEGO BÓLU na tle chorób zwyrodnieniowych i pourazowych z zastosowaniem fali uderzeniowej ESWT

LECZENIE RAN PRZEWLEKŁYCH (owrzodzenia żylne, stopa cukrzycowa)

LECZENIE PODOLOGICZNE (paznokcie wrastające - modzele, nagniotki)

Laparoskopowe operacje KAMICY PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Leczenie zabiegowe ZMIAN SKÓRNYCH, ZNAMION, BLIZNOWCÓW OPERACJE PLASTYCZNE POWŁOK BRZUSZNYCH z usunięciem nadmiaru tkanek

◦ Zabiegowe leczenie ZESPOŁÓW CIEŚNI NADGARSTKA

◦ OPERACJE PRZEPUKLIN z wszczepem sztucznych protez powięzi metodą laparoskopową lub tradycyjną

◦ ZABIEGI ONKOLOGICZNE z powodu nowotworu skóry z zastosowaniem technik chirurgii plastycznej

◦ DIAGNOSTYKA DOPPLEROWSKA przepływów naczyniowych w tętnicach i żyłach, USG STAWÓW

◦ ZABIEGI PODAWANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO w chorobach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych oraz trudno gojących się ranach oraz ze wskazań kosmetologicznych

PUNKCJE CIENKO I GRUBO IGŁOWE sutka, tarczycy, węzłów chłonnych i innych tkanek

◦ ZABIEGI Z ZAKRESU MEDYCYNY ESTETYCZNEJ z zastosowaniem komórek macierzystych fibryny i osocza bogato-płytkowego: rewitalizacja skóry twarzy i innych okolic, brak napięcia skóry, zmarszczki starzenie się skóry dłoni, regeneracja owłosienia głowy

◦ Zabiegi te wykonuje specjalistka chirurgii ogólnej Ewa Białoskórska Wiśniowska

Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Ogłoszenia « 5
-
REKLAMA
PRYWATNIE WYKONYWANE ZABIEGI www.lazarz-raciborz.com.pl ul. Chodkiewicza 23, 47-400 Racibórz +48 32 419 08 88 leczenie@lazarz-raciborz.com.pl SPECJALISTYCZNE CENTRUM LECZENIA RAN Lecznica imienia ŚWIĘTEGO ŁAZARZA REKLAMA REKLAMA
OGŁOSZENIE
REKLAMA

16.06 (PIĄTEK) GODZ. 17.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

KONCERT ZPIT STRZECHA IM. JOLI RYMSZY

Koncert kończący sezon artystyczny 2022/2023 w wykonaniu

ZPiT Mała Strzecha

i ZPiT Strzecha Se -

niorzy przy akompa-

niamencie Henryka

Malona (akordeon).

Gościnnie wystąpi grupa MARE.

Wstęp wolny

19.06 (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 18.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

TSERULI (GRUZJA), GALICKA WIESIEŁKA (UKRAINA)

Zespół Tseruli pocho -

dzi z miasta Grurja -

ani i liczy 50 tancerzy, którzy pięknie prezen-

tują narodowe tań -

ce gruzińskie w tym

słynny górski taniec Khevsuruli w którym

wykonują imponujące skoki. W swoich pokazach wykorzystuje gruzińskie instrumenty folklorystyczne tj.: strunową panduri,

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Skłodowskiej-Curie nr 19/5 lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Skłodowskiej-Curie nr 19-27, kl. schodowa nr 19, lokal nr 5 I piętro 2 pokoje, przedpokój, kuchnia i łazienka o powierzchni użytkowej 40,72 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 3087/63 k.m.2 Racibórz o powierzchni 0,0997 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00028338/7

4. Forma zbycia nieruchomości pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 135 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 12 lipca 2023r. godz. 11.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 13 500,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 5 lipca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

REKLAMA

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 0670, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

perkusyjne doli czy z rodziny instrumentów dętych duduki. Galicka Wiesełka to 20 osobowy dziecięco-młodzieżowy zespół folklorystyczny z  Iwano-Frankiwska na Ukrainie. Bilety w cenie: 20 zł*

21.06 (ŚRODA)

RCK RDK, UL. CHOPINA 21 CASTING DO GRUP

Poszukujemy osób na poziomie zaawansowanym i średniozaawansowanym, którym nie są obce podstawy tańca klasycznego, jazzowego oraz współczesnego, a także które rozwinęły podstawową gibkość i kondycję ciała.

HARMONOGRAM:

Modern - godz. 17:00-17:45 - roczniki 2008-2011, - godz. 18:00-18:45 - roczniki 2007 i starsi. taniec współczesny & teatr tańca – godz. 19:00-19:45.

22.06 (CZWARTEK) GODZ. 17.00

RCK DK STRZECHA, UL. LONDZINA 38

Z GITARĄ W DRODZE

Zapraszamy na koncert gitarzystów początkujących i zaawansowanych podczas którego wystąpią uczniowie Sławomira Tatery z Raciborskiego Centrum Kultury, GOK Pilchowice oraz MDK z Zabrza. Wstęp wolny

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

ogłasza publiczny przetarg na sprzedaż lokalu mieszkalnego położonego w Raciborzu przy ul. Rudzkiej nr 45/3

lp. WYCIĄG Z OGŁOSZENIA O PRZETARGU

1. Położenie i opis nieruchomości ul. Rudzka nr 45/3 I piętro 2 pokoje, przedpokój, kuchnia, łazienka i komórka o powierzchni użytkowej 44,16 m2; piwnice o powierzchni 3,69 m2 i 0,83 m2

2. Oznaczenie geodezyjne działka oznaczona nr 69 k.m.9 Ostróg o powierzchni 0,0395 ha

3. Numer księgi wieczystej GL1R/00032167/8

4. Forma zbycia nieruchomości pierwszy, publiczny przetarg ustny, nieograniczony na sprzedaż mieszkania

5. Cena wywoławcza 150 000,00 zł

6. Termin i miejsce przetargu 12 lipca 2023r. godz. 12.00, w sali nr 125 Urzędu Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6

7. Wadium 15 000,00 zł winno być uznane na rachunku gminy do 5 lipca 2023r.

8. Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej (K2MWU)

9. Miejsce wywieszenia ogłoszenia o przetargu tablica ogłoszeń Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, usytuowana w budynku Urzędu Miasta Racibórz, II piętro

10. Miejsce publikacji ogłoszenia o przetargu Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Racibórz pod adresem www.bipraciborz.pl, zakładka Rejestry/Rejestr przetargów nieruchomości/Ogłoszenia o przetargach/Sprzedaż oraz strona internetowa Urzędu Miasta Racibórz www.raciborz.pl, podstrona Urząd, zakładka Baza nieruchomości

11. Dane teleadresowe, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przetargu

1.10 (NIEDZIELA) GODZ. 17.00

RCK RDK, UL. CHOPINA 21

TYCH LAT NIE ODDA NIKT - KONCERT Z UDZIAŁEM JACKA WÓJCICKIEGO

Zapraszamy na spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70. Najpiękniejsze standardy i ponadczasowe przeboje z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas, Piotra Szczepanika, Zbigniewa Wodeckiego i innych wybitnych artystów. WYSTĄPIĄ: JACEK WÓJCICKI - gwiazda wieczoru, Justyna Bacz – vocal, Julita Kożuszek – vocal, Ireneusz Miczka - vocal Wokalistom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego Bilety w cenie 65,- 45,- *

UWAGA!

Z przyczyn niezależnych od RCK spektakl RUBINOWE GODY zaplanowany na 17 czerwca, zostaje ODWOŁANY. Zwrot biletów tylko taką drogą jaką zostały zakupione. Za zaistniałą sytuację przepraszamy. Organizator spektaklu - Impresariat Teatralny M-BART.

……………………………………………………………………….

*Honorowane raciborskie karty: ,,Senior 60+’’, ,,Rodzina +’’

PREZYDENT MIASTA RACIBÓRZ

informuje, iż na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta przy ul. Króla Stefana Batorego nr 6 (IIp obok pok.220) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej www.bipraciborz.pl, zamieszczone są:

wykazy nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość lokalowa • dz. 68 k.m. 9 obręb Ostróg –ul. Rudzka 47/6 bezprzetargowy

Poprzednim właścicielom zbywanych nieruchomości albo ich spadkobiercom, pozbawionym prawa własności przed 05.12.1990r. przysługuje pierwszeństwo ich nabycia, jeśli złożą wnioski w terminie 6 tygodni od dnia wywieszenia wykazu.

W razie uchybienia określonego terminu, prawo pierwszeństwa wygasa.

wykazy nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy:

Rodzaj Położenie Tryb

Nieruchomość gruntowa dz. 1149/67; 1150/67; 1155/64; 1156/64 k.m. 3 obręb Starawieś dz. 776/62 k.m. 9 obręb Ostróg

bezprzetargowy

Urząd Miasta Racibórz, ul. Króla Stefana Batorego 6, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, pokój 217, tel. 32 755 0670, e-mail: gn4@um.raciborz.pl

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Raciborzu przy ul. Króla Stefana Batorego 6, tel. 032 755 06 68.

CRUMBLE Z TRUSKAWKAMI I OWSIANĄ KRUSZONKĄ

Składniki:

450 g mrożonych truskawek

2 łyżki cukru

3 łyżki zimnej wody

1 suchy budyń waniliowy

Formę żaroodporną o średnicy 22 cm

wysmarować masłem.

Na dno wsypać zamrożone truskawki i zalać wodą wymieszaną z cukrem i budyniem.

Kruszonka z płatków owsianych: 60 g masła

• 2 łyżki brązowego cukru

• 200 g płatków owsianych (użyłam pełnoziarnistych)

1 łyżeczka cynamonu Można dodać jeszcze parę posiekanych orzechów.

Masło rozpuścić z cukrem, dodać płatki, cynamon i dokładnie wszystko wymieszać.

Kruszonkę rozłożyć na truskawkach i włożyć do nagrzanego piekarnika do 180°C na około 35 minut (grzanie górne i dolne).

Smacznego!

Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com 6 » Rozrywka
REPREZENTACYJNYCH ZESPOŁU TANECZNEGO SKAZA
www.rck.com.pl | RCK RDK (Chopina 21) | RCK DK Strzecha (Londzina 38) | www.facebook.com/RaciborskieCentrumKultury
www.smakiweroniki.pl
OGŁOSZENIE OGŁOSZENIE
OGŁOSZENIE

REKLAMA

U Pana Darka w Sowie

KSIĘGARNIA CZYNNA

pon.-pt. 9.00-17.00

sobota 9.00-13.00

Racibórz » Basen, jak zapewniają właściciele ośrodka, będzie czynny od 24 czerwca. Tego dnia w Szymocicach wystąpią Baciary.

W szymocickim

AquaBraxie finiszuje budowa nowego basenu

Wielomilionowa inwestycja jest już na ukończeniu. Powstała nowa niecka basenu i system uzdatniania wody. Będzie więcej atrakcji - zjeżdżalnie i szkockie bicze. Sezon startuje z po -

czątkiem wakacji. 24 czerwca w Szymocicach wystąpią Baciary. Poza restauracją jest też przygotowana strefa fast food. (red.)

Racibórz » Radiowóz marki Kia z nowym oznakowaniem został wczoraj, 2 czerwca, oficjalnie przekazany raciborskiej komendzie.

Pierwszy radiowóz z nowym oznakowaniem w raciborskiej komendzie

W wydarzeniu wzięli udział starosta Grzegorz Swoboda i wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek. Samorządy dołożyły do zakupu pojazdupowiat 55 tys. zł, gmina 5 tys. zł. Samochód ma być użytkowany przez funkcjonariuszy powstającego posterunku w Pietrowicach Wielkich. Ten ma ruszyć we wrześniu.

(kpp)

REKLAMA

Numer certyfikatu: 10487

w Austrii i w Niemczech

DLA KOBIET I MĘŻCZYZN

Zatrudnimy w branży:

· elektrycznej

· metalowej

· budowlanej

· produkcyjnej

Zatrudnimy w branży: elektrycznej metalowej budowlanej produkcyjnej

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191

Union Montage PL Sp. z o.o. ul. Wojska Polskiego 11 | Racibórz e-mail: union.montage@poczta.fm tel.: 519 671 857 | 501 572 191

www.union-montage.pl

Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com Rozrywka « 7
PRACA
REKLAMA REKLAMA

Racibórz » 21-latek z Raciborza usłyszał prokuratorskie zarzuty uporczywego nękania. Od kilku dni śledził pokrzywdzoną w różnych miejscach w tym w okolicy jej szkoły, groził wyrządzeniem krzywdy, a także publicznie obrażał słowami wulgarnymi. Pokrzywdzona czuła się zagrożona takim postępowaniem 21-latka i dlatego zdecydowała się powiadomić policję. Przestępstwo stalkingu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

21-latek z zarzutem uporczywego nękania. Nachodził ofiarę pod szkołą

- Kilka dni temu dyżurny raciborskiej komendy przyjął zgłoszenie o agresywnym młodym mężczyźnie, który w centrum miasta w okolicy jednej z raciborskich szkół wypytuje o młodą dziewczynę, ponadto obraża ją słowami wulgarnymi i kieruje groźby. Na miejsce skierowany został patrol prewencji, który zastał młodego człowieka. Agresorem okazał się 21-letni mieszkaniec Raciborza. Nad sprawą pracowali również raciborscy kryminalni, którzy przyjęli zgłoszenie od 18-letniej mieszkanki Raciborza, z którego wynikało, iż w okresie od 31 maja do 2 czerwca bieżącego roku jest nękana przez znanego jej z widzenia młodego mężczyznę. Jak przekazała, mężczyzna ten śledzi ją w różnych miejscach w tym w re-

jonie szkoły. Ponadto w miejscu publicznym obrażą ją słowami wulgarnymi i groził wyrządzeniem krzywdy. Podejrzany próbował także skontaktować się z nią osobiście. Opisując sytuację, młoda kobieta wskazała, że czuje się zagrożona takim postępowaniem mężczyzny. 21-latek trafił do policyjnego aresztu, gdzie usłyszał już zarzut. Wczo -

Racibórz » Już ponad 413,5 tys. emerytów i rencistów pobrało mLegitymację ZUS w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki elektronicznej legitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących ulg seniorom, np. ze zniżek na bilety.

Emeryci i renciści polubili mLegitymację

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Wystarczy, na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i pobrać dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.Nasi klienci przekonują się do elektronicznego dokumentu legitymacji emeryta-rencisty. Tylko w maju mLegitymację pobrało ponad 20 tys. świadczeniobior-

ców z ZUS. Od początku korzysta z niej ponad 413,5 tys. osób – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. MLegitymacja w telefonie to duże ułatwienie, senior nie musi mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg, np. do -

datkowych rabatów i ulg na leki dla seniorów.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL).

Z obu dostępnych legitymacji seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb. (zus)

raj na wniosek raciborskich śledczych i prokuratora, sąd, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 2-miesięcy. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia - informuje policja.

(kpp)

8 » Aktualności Piątek | 9 czerwiec | www.naszraciborz.pl, www.naszwodzislaw.com, www.naszrybnik.com REKLAMA REKLAMA
fot. KPP Racibórz