Page 1

www.EuroArizona.com www.EuroArizona.com www.EuroArizona.com www.EuroArizona.com www.EuroArizona.com

wydanie bezpłatne

* Polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy *

MAGAZYN

™ ™

EuroArizona.com

Wydanie 3, Numer 12

4 czerwca 2011 Z a k o ń c z e n i e r o k u s z k o l n e g o w Po l s k i e j S z k o l e im. Jana Pawła II w P hoenix w Ariz onie

! E

“ L a t o , l a t o c z e k a , Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i wakacje od polskiej razem z latem czeka rzeka....” szkoły oficjalnie się rozpoczęły. Chyba wszyscy pamiętamy jak wpadaliśmy do domu ze świadectwem w ręce i radością w sercu, że to wakacje! Koniec szkoły! Czasem tata przetrzepał skórę za tróję z historii, ale co tam – dwa miesiące wolności rekompensowały wszystko. 21 maja odbyło się zakończenie roku w polskiej szkole w Phoenix. Bardzo lubię ten dzień, bo jest naprawdę polski. Dzieci w galowych strojach – nie jakieś plażowe szorty tylko uroczysty białoczarny strój z porządnymi butami. Nauczyciele też odświętni. Są gratulacje, nagrody, wierszyki, podziękowania, świadectwa... Tak normalnie – jak koniec roku to świadectwo musi być, a nie “report card” wydrukowana na A4. Jakoś nie potrafię zaakceptować amerykańskiej formy cenzurki. Te g o r o c z n a u r o c z y s t o ś ć b y ł a szczególna, bo dziewięciu Maturzystów odbierało świadectwa maturalne. Wielką niespodziankę przygotowały przedszkolaki – recytowały z pamięci, przepięknie wymawiając każde słowo specjalnie napisane wierszyki o każdym maturzyście. Wielkie brawa dla pań: Jolanty Puskarczyk , Janny Dub i Janny Leszczyńskiej za przygotowanie pożegnalnego programu. To było naprawdę wzruszające, gdy Maturzyści musiel i n i e m a l p r z y k l ę k n ą ć , b y odebrać kwiatka i uścisnąć trzy- albo czterolatka składającego życzenia. Po uroczystej Mszy św. uczniowie rozeszli się do klas, gdzie nauczyciele wręczyli nagrody wyróżnionym uczniom i świadectwa wszystkim pozostałym.

Myślę, że w tym miejscu warto się zastanowić, czy polska szkoła ma sens – przecież to tylko kilka godzin w sobotę. Czy warto dopingować dzieci do szóstego dnia szkolnego? Czy warto siedzieć nad lekcjami? Do czego im potrzebne to czytanie po polsku, geografia, historia i zawiłe reguły gramatyczne? Nie chcę zgłębiać znaczenia drugiego języka w rozwoju dziecka, czy wartości znajomości kultury rodziców czy historii pochodzenia rodziny. Wiem natomiast, że środowiska, które tworzy sie wokół polskiej szkoły i zdarzeń towarzyszących szkolnemu życiu – od porannych apeli po uroczyste zakończenie roku – nie da się niczym zastąpić. Żadna grupa etniczna w Phoenix nie ma szkoły, żadna nie prowadzi regularnych zajęć edukacyjnych, żadna nie obchodzi własnych świąt narodowych w formie przygotowanej przez nauczycieli i uczniów szkoły. Tylko my, Polacy możemy się pochwalić tak dużą grupą dzieci, które znają język rodziców w mowie i piśmie. Niesłychanie ważne jest też przygotowanie do sakramentów, które program szkoły zawiera. Uroczystość Pierwszej Komunii i Sakrament Bierzmowania przygotowane jest z niezwykłą wręcz dbałością okażdy szczegół. Nie da się przecenić zaangażowania siostry Weroniki w przygotowanie całej rodziny do tej uroczystości. Zaraz po zajęciach szkoły odbywają się zbiórki harcerskie, które obejmują dzieci od najmłodszych do najstarszych.

J

C A

K

A W

wydanie bezpłatne

J

C A

K

A W

! E

Tutaj szczególnie lubiany jest program biwakowy. Kto nie lubi śpiewać przy ognisku, marznąć w namiocie, nie myć nóg przez 3 dni, szukać śladów w lesie, zdobywać sprawności? Poczuć harcerską wspólnotę i uścisk przyjaciela – to jedna z wielu propozycji harcerzy. Nie zwlekajmy z zapisami do szkoły!!! Najtrudniej jest zacząć. Poza tym rok szkolny wcale nie jest długi – dla mnie zawsze za krótki. Zapisy przyjmowane sa w biurze parafialnym. Strona szkoły: www.polishschooljp2phoenix.org Wszystkim życzę radosnych, emocjonujących wakacji. Niech nigdy nie będzie nudno. I jeszcze jedno: wysypiajcie się w soboty, bo nowy rok szkolny już czeka!!!

! E

C A

J

A W

K

Donna ‘Danusia’ Laguna Twój Agent Nieruchomości

domy odebrane przez banki, niskie ceny, miła obsługa, szybko, tanio, solidnie, niepowtarzalne okazje - Zapraszam!

602-882-8483 donnalaguna@realtor.com

foto: A Niemyjski

więcej zdjęć: EuroArizona.com


Nowa Era Polskiej Telewizji!

15 kanałów telewizyjnych prosto z Polski już teraz w zasięgu Twojej ręki!

Pakiet Podstawowy - $19.99

To pakiet łączący ofertę programową [obecnie 10 kanałów] razem z przystępną ceną $29.99 miesięcznie. To połączenie k a n a ł ó w fi l m o w y c h , r e g i o n a l n y c h , muzycznych oraz kanału dziecięcego. dodaj

poniższe

kanały do pakietu podstawowego: Pakiet podstawowy + iTVN= $44.99 Pakiet Podstawowy + TNV24= $39.99 Pakiet Podstawowy + iTVN+TVN24= $49.99

Pakiet TVN+TVP - $39.99

To połączenie czterech [4] najbardziej popularnych kanałów telewizyjnych poza granicami Polski - dostępne razem tylko i wyłącznie na naszej platformie.

Pakiet Premium - $59.99

Pakiet Premium to najbogatsza oferta programowa. W skład pakietu wchodzi 14 różnorodnych kanałów tematycznych: film, informacje, edukacja, muzyka oraz wiele innych. Pakiet dla prawdziwych miłośników telewizji.

Uwaga!

Osoby mieszkające w apartamentach! Nie wymagana instalacja anteny satelitarnej oraz brak problemów (pozwolenia) z tym związanych. Wymagany broadband Internet [Cox, Qwest lub podobny]. Pomagamy z załatwieniem Internetu po niższych cenach! Niska opłata instalacyjna. Można podłączyć stary telewizor oraz nowoczesny telewizor HDTV. Docelowo ma być uruchomione ponad 25 polskich kanałów. Ceny promocyjne. Dealer w Arizonie: ReNETsystems - Mariusz Kaniuka

* po szczegóły zadzwoń już dzisiaj -> 623-466-4757 lub na Internecie pod adresem:www.polish-net.com


3

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

stałe informacje lokalne O polskich wydarzeniach poinformuj nas i wyślij e-mail na adres:

info@EuroArizona.com

Organizacja Charytatywna

PO LS K I E A N I O ŁY email: pomoc@polskieanioly.org

tel: 480-272-5079

Ośrodek Harcerski w Phoenix Zbiórki harcerskie odbywają się co drugi tydzień po zajęciach polskiej szkoły. Zapraszamy!

www.zhp-arizona.org Zespół dziecięcy “Polskie Słoneczka” śpiewa i tańczy polskie dziecięce piosenki. Zapraszamy wszystkie dzieci!

Magda Burski 480-567-5757 Iwona Osowiecki 623-776-6786

RadioPomost.com

słuchaj nas w każdą niedzielę - 9wieczorem na żywo - 1010AM na radio na żywo - przez Internet

Victor Zolcinski zaprasza...

www.PulaskiClubAZ.org

Zwiazek Podhalan w Arizonie

ZARZĄD KOŁA NR. 70 W ARIZONIE PHOENIX ZWIĄZKU PODHALAN AMERYKI PÓŁNOCNEJ 29227 N. 46 STREET, CAVE CREEK, Arizona

Jan Gacek (602) 526-0294

Polish

American

Congress

2828 W County Gables, Phoenix, AZ 85353 Phone:(602) 418-3467

w w w . PA C a r i z o n a . o r g

Polskia Msza Święta

jest odprawiana na południowo-wschodnich przedmieściach, w każdą drugą sobotę miesiąca o 6-tej wieczorem w kościele Świętego Jerzego (St. George Roman Catholic Parish) w Apache Junction. Adres: 300 E. 16th. Ave., Apache Junction, AZ 85119. Ksiądz Stanisław Nadolny serdecznie wszystkich zaprasza. ZAPRASZAMY!

polska

parafia

pod

wezwaniem

Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix, Arizona

2828 W Country Gables Dr, Phoenix, AZ 85053

Tel: (602) 212-1172 Fax: (602) 212-1173 Duszpasterstwo prowadzą księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

www.PolishChurchPhoenix.org 4 czerwca 2011

artykuł trochę inny... Pragnąłbym skomentować słowo, które jest znane wszystkim od wieków. Słowo znane, słowo kochane, czyli “MIŁOŚĆ”. A właściwie to nie osamo słowo mi chodzi, a raczej o miłość i jej wartości fizyczne i duchowe. Pomyślmy przez moment - znamy fizyczny fakt prędkości. Istnieje także prędkość miłości - wszyscy o tym wiemy, tylko nikomu się jakoś nie chce się nad tym zastanawiać. Pomyślmy jednak nad tą rzeczywistością. Dzisiaj na przykład, za pomocą światła laserowego przeprowadza się bardzo skomplikowane operacje na ciele człowieka i zwierząt. Wiązką światła laserowego leczy się mikrobiologiczne cząstki. A miłość jest dokładnie takim jakby induktorem laserowym. Szczerze ofiarowana przynosi niezwykłe uczucie, pełne spokoju i niezgłębionej radości. Przynosi ulgę, goi rany, daje szczęście z którym niesie zdrowie i ratuje od śmierci. Gdy potrafimy obdarowywać miłością to tak jakbymy kierowali promień laserowy na chorą komórkę. Jesteśmy posiadaczami największego skarbu jakim jest miłość, którą powinniśmy promieniować. Miłość jest najbardziej rzeczywistym elementem, jaki posiadamy. Otrzymaliśmy ją w prezencie jako element Universu w celu naszej egzystencji oraz dla umiłowania wszystkiego co nas otacza, a szczególnie naszych bliźnich! Miłość jako bezcenny dar, jest pozbawiona obrony. Jest niewidzialna, jest bardzo wrażliwa i delikatna. Miłość nie wprowadzana w życie jest bez wartości i nie ma prawa bytu. Gdyby jej zabrakło, wszystko by zamarło. A gdy istnieje - jest potegą. Jest silniejsza od wszystkich możliwych zjawisk fizycznych. Silniejsza od światła, bardziej efektywna od promieni laserowych. Nie można jej złapać, uwięzić, zamknąć. Nie podlega prawu, nie można jej zniszczyć. Jest wolna, silna i niezłomna! Niema oporu przed miłością poza odepchnięciem jej. Spójrzmy na siebie, na naszą rodziny, naszych bliskich, naszych sąsiadów. Czy widzimy tę miłość? Czy czujemy jej istnienie? Wiemy, że każdy z nas chciałby poznać tę miłość i życ w niej. Lecz jakże często pozbawiamy ją jej wartości, zapominając, że żyć należałoby z jej pomocą. Równie często niszczymy jej istnienie, niszcząc też samych siebie. Odbieramy zdrowie i życie sobie i swoim najbliższym przez lekkomyślność, własne uparte poglądy i twardy stosunek do nabytych prawd. Pozbawiając miłość istnienia, sprowadzamy na siebie choroby i śmierć, tracąc wiarę w rzeczywistość. Idąc za oszukańczą ideą materialnych wartości zapominamy o niej. Powinniśmy o niej pamiętać z powodu jej cnót wrodzonych. Życie bez miłości nie jest życiem błogosławionym przez prawa Uniwersu. Będąc pozbawione uczuć prowadzi do bylejakości istnienia. W następstwie wytwarzamy negatywne pola energetyczne które mają wpływ na nasze fizyczne istnienie. Niewątpliwie my, oraz wszystko co żyje potrzebuje jej energii. Miłość która nie znajduje swego odbicia jest pozbawiona prawdziwości. Wysycha albo odpływa na inne tereny aby się nasycić. Szuka nowych źródeł by wypłynąć nowym strumieniem. Zamienić się w rzekę. Rozlać swe siły aby utrzymać się przy życiu. Powinniśmy napełniać jej wysychające źrodła aby mieć siły na nowe chwile, które rodzą się każdego dnia. Miłość i życie powinny iść ręka w rękę. Oczywiście że można żyć bez miłości, tylko jak długo? Aby utrzymać miłość przy sobie trzeba żyć miłością od chwili jej poznania, pielęgnować ją, być z nią na co dzień, troszczyć się o nią aby nie zwiędła lub nie zagasła nie podsycana ogniem uczuć. Po prostu - kochać ją , kochać ją ! Utrzymać ją przy życiu to wielka umiejętność, a modlitwa jest zawsze w tym pomocna. Modlitwa jest kluczem do skarbca miłości. Aby nabierać nowych sił powinniśmy medytować. To pozwoli nam znaleźć odpowiedź na nasze problemy. Jak znaleźć tę miłość i jak ją utrzymać przy sobie? Zwracać uwagę na swoje życie i postepowanie, gdzie i z kim się przebywa. Trzeba rozwijać umysł w celu patrzenia na cały świat z miłością, na cały ten świat w którym żyjemy. Spójrzmy na ludzi z którymi przebywamy, z którymi spędzamy tak bardzo cenny i uciekający czas. Otwórzmy oczy i uszy a przede wszystkim nasze serca. Zauważmy jak ten świat wygląda naprawdę. Może coś się zmieniło od czasu powstania tego świata na tej naszej dziewiczej matce ziemi? Zwróćmy uwagę jak wszystko się zmienia na niekorzyść dla nas i naszych bliźnich. Jak brutalnie niszczymy tę ziemię, grabimy wszędzie i wszystko - więcej i więcej w celu zwykłego zaspokojenia swoich drapieżnych chęci. Aby posiadać - za cenę zdrowia czy nawet życia. Z braku wspomnianej miłości stwarzamy poligony dewastacji. Niszczymy bezpowrotnie cokolwiek nam stanie na drodze w imię pieniądza i rozwoju tak zwanej cywilizacji, niosąc śmierć i zagładę całemu życiu na ziemi. Nie zapominajmy że Stwórca dał nam tyle miłości że powinno wystarczyć dla każdego z nas. Pozwolił nam na wiele rzeczy, na pomyłki, nie przestając nas kochać bezgranicznie. Nigdy nas nie karał za nasze błędy czy zachowanie, za traktowanie bliźniego w sposob ochydny z powodu rasy, koloru czy przynależności. Sami to robimy, czego dowodem są nasze niepowodzenia, klęski, choroby, nieszczęścia, wojny i w końcu śmierć. To wszystko co czynimy wraca do nas z powrotem . Zastanówmy się czy szczera miłość nie byłaby dla nas wszystkich zbawienna? Zawsze szczerze oddany całej żyjącej wspólnocie...

MIŁOŚĆ

Tadeusz Grodkowski

Magazyn przez

“EuroArizona”

fi r m ę

jest

“EuroArizona

wydawany Magazine”

(projekt,grafika,artykuły) Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminów i częstotliwości druku bez podania przyczyny. Wszelkie prawa do artykułów autorskich zastrzeżone. Wszelkie znaki handlowe zastrzeżone. Redakcja zastrzega sobie prawo do zmian w wydawaniu tygodnika oraz prawo do odmowy wydruku ogłoszenia bez podania przyczyny. Wszelkie materiały nadesłane, artykuły nadesłane, listy, komentarze itp od czytelników automatycznie stają się własnością Magazynu bez kompensacji finansowej. Magazyn “EuroArizona” ma prawo do dystrybucji tych materiałów bez zgody autorów w dowolnej formie medialnej. Magazyn nie ma obowiązku do zachowania anonimowości autora. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Za treść ogłoszeń i artykułów nie odpowiadamy. Kontakt: telefon: 623-466-4757, fax: 623-505-9652,www.EuroArizona.com, info@euroarizona.com Adres: “EuroArizona Magazine”, 13794 W Waddell Rd, suite203, unit207, Surprise, AZ 85379


4

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy Znasz dobry żart? Zabawne historie? Podziel się ze wszystkimi. Wyślij do nas, a my to opublikujemy w magazynie. Zapraszamy do współpracy!

Humor

Humor R o z m o w a p r z e d s z k o l a k ó w : - Skąd się wziąłeś na świecie? - Mama powiedziała, że bocian mnie rzucił w kapustę. - To pewnie dlatego jesteś głąbem... * * * * * * Starsza pani próbuje przemycić przez granicę cały TIR cukierków. - Oj babciu, babciu - mówi celnik p r z e w o z i c i e n i e l e g a l n i e t y l e c u k i e r k ó w. . . P o co pani tego aż tyle? - Bo ja jestem Ciuciu-babka! * * * * * * Idzie przez las Czerwony Kapturek. Wilk ją pyta: - Gdzie idziesz, głupia? - Wcale nie jestem głupia. Idę do babci i niosę jej w tym... O, cholera, ale jestemn głupia! Zapomniałam koszyczka! * * * * * * Do biura agencji ubezpieczeniowej wbiega interesant. - Chciałbym ubezpieczyć dom! - Bardzo proszę, szanowny panie. Zechce pan usiąść i chwilkę poczekać. - Kiedy ja nie mam czasu, on już się pali! * * * * * * - Moja teściowa przypomina mi gazetę. - Dlaczego? - Bo wie o wszystkim i ukazuje się codziennie. * * * * * W restauracji klient mówi do kelnera: - Chciałbym zjeść to, co pan przy sąsiednim stoliku. D o b r z e m ó w i k e l n e r - ja zawołam go do telefonu, a pan chwyci jego talerz... * * * * * * Obcokrajowiec przy wejściu do warszawskiej restauracji znajduje wywieszkę: “Tu się mówi po angielsku”. Wchodzi do środka i próbuje dogadać się po angielsku z kelnerem, lecz ten nic nie rozumie. Z takim samym skutkiem usiłuje porozumieć się z kierownikiem lokalu. W końcu łamaną polszczyzną pyta: - Więc kto tu rozmawia po angielsku?! - Goście, proszę pana. * * * * * * Lekarz bada poborowego i prosi by rozchylił pośladki i wypiął się lekko do przodu (to w celu sprawdzenia, czy nie ma pacjent żylaków) W czasie tego badania lekarz pyta: C h ł o p c z e c z y t y p a l i s z ? A poborowy na to: - A co dymi się .....?!?! * * * * * * - Czy wy się wreszcie pobierzecie? - mówi matka do córki. - Chciałabym, ale ilekroć pytam go: “kiedy ślub”, to on mi zaczyna opowiadać o swojej żonie i dzieciach! * * * * * * Bardzo znaną wróżkę odwiedza kobieta: - Proszę mi powiedzieć jaka czeka mnie przyszłość. - Z tego co widzę, nie najlepsza - mówi wróżka - Karty mówią, że pani mąż zostanie wkrótce zamordowany. - Tyle to ja wiem, ale czy zostanę uniewinniona? * * * * * * Dwie młode kobiety spacerują po parku. Ta, która p c h a p r z e d s o b ą w ó z e k d z i e c i ę c y, s z l o c h a : - To j e s t w ł a ś n i e t e n k a b r i o l e t , k t ó r y Józek obiecał mi przed ślubem... * * * * * * Nauczycielka mówi do ucznia: - J a s i u , n i e w o l n o c i p a l i ć p a p i e r o s ó w, przecież jesteś dopiero w 3 klasie. - Tak, proszę Pani, ale Lepper jak był w 3 klasie to już palił... - Owszem, Jasiu, ale Lepper miał już wtedy skończone 18 lat.

Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla Polaków...

domowy serwis komputerowy usuwanie wirusów - Windows/Mac dzwoń: 623-466-4757

Rozrywka Bankier Ktoś, kto pożyczy ci swój parasol podczas pięknej pogody, natomiast kiedy zaczyna padać, natychmiast go odbierze. Harcerz Dziecko ubrane jak kretyn pod przywództwem kretyna ubranego jak dziecko. Konsultant Ktoś, kto weźmie zegarek od twojej żony, powie ci która godzina, po czym każe zapłacić za informacje. Dyplomata Ktoś, kto potrafi powiedzieć “spierdalaj” w taki sposób, że poczujesz podniecenie w związku ze zbliżającą się wyprawą. Ekonomista Ekspert, który potrafi dzisiaj dokładnie wyjaśnić, czemu jego wczorajsza prognoza na dziś się nie sprawdziła. Koleżanka Osoba przeciwnej płci, która ma “to coś” co powoduje, że absolutnie nie masz ochoty się z nią przespać. Pesymista Optymista z bagażem doświadczeń. Informatyk Ktoś kto naprawi problem o którym nie wiedziałeś w sposób którego nie rozumiesz. Psycholog Ktoś, kto gapi się jedynie na innych ludzi kiedy atrakcyjna kobieta wchodzi do pokoju. Statystyk Ktoś, kto jest niezły z liczbami, ale brakuje mu charakteru aby zostać inżynierem. Ksiądz Osoba, do której wszyscy ludzie zwracają się “ojcze” oprócz jego własnych dzieci, które używają zwrotu “wujku” Taniec Wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Ból głowy Szeroko stosowana przez kobiety metoda antykoncepcji. Intelektualista Ktoś, kto jest zdolny przez ponad 2 godziny myśleć o czymś innym niż seks. Jezyk Organ seksualny, przez niektórych zdegradowany jedynie do funkcji mowy. Monogamia Zrepresjonowana poligamia. Nanosekunda Odcinek czasu jaki upływa pomiędzy zapaleniem się zielonego swiatła a facetem za tobą zaczynającym trąbic klaksonem. Nimfoman Termin używany w stosunku do każdej osoby która chciałaby mieć więcej seksu niż ma obecnie. Praca grupowa Możliwosc zwalenia winy na inne osoby. Wieczność Czas jaki upływa od momentu kiedy skończyłes, do momentu kiedy możesz wyjść od niej z mieszkania. Łatwa Termin używany w stosunku do każdej kobiety która traktuje sprawy seksu jak mężczyzna.

4 czerwca 2011


5

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Czy trzeba płacić podatek od umorzonego długu?

Kredytobiorcy, którego dług został zmniejszony lub zlikwidowany najprawdopodobniej otrzymają oświadczenie na koniec roku tzw. formularz 1099-C od kredytodawcy. Kredytodawca jest zobowiązany do wysłania tej formy do kredytobiorcy do 31 stycznia. Zgodnie z prawem, formularz ten musi zawierać kwotę wyeliminowanego zadłużenia oraz wartość rynkową wszelkich nieruchomości które poszły na tzw. „foreclosure”. K r e d y t o b i o r c y, k t ó r y c h d o m y p o s z ł y na foreclosure mogą również otrzymać formę 1099A. Jeśli dom został „foreclosed” lub odzyskany przez kredytodawcę uważa się to za sprzedaż nieruchomości i pożyczkodawca ma możliwość wystawienia formularza 1099-A i formularza 1099-C lub może połączyć wszystkie wymagane informacje na jednnym formularzu 1099-C. IRS przepisy stanowią, że generalnie można wykluczyć umorzone zadłużenie od dochodu brutto, jeżeli: •Anulowanie zadłużenia wystąpiło w przypadku upadłości/bankructwa • Anulowanie zadłużenia wystąpiło w przypadku gdy podatnik jest niewypłacalny • Anulowanie zadłużenia wystąpiło u k w a l i fi k u j ą c y c h s i ę gospodarstw rolniczych • A n u l o w a n i e z a d ł u ż e n i a d l a k w a l i fi k u j ą c y c h s i ę „ r e a l p r o p e r t y b u s i n e s s ” • Oraz Relief Act z 2007 dodał do listy prawo “Qualified Principal Residence Indebtedness” przedłużone przez Emergency Economic Stabilization Act z 2008 r. które możesz wykorzystać w przypadku gdy Twój dom został zabrany przez bank. To prawo będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia 2012 roku. Jeżeli Twoje stałe miejsce zamieszkania czyli Twój dom został foreclosed a mortgage/hipotekę, którą zaciągnąłeś była przeznaczona na zakup, budowę lub poprawę domu, w tym wypadku jesteś w stanie wykluczyć umorzenie tegoż długu od Twojego dochodu. Refinansowane zadłużenia, które miały znaczący wpływ na rozbudowę, znaczącą poprawę domu również będą się kwalifikować do wyłączenia tegoż długu od dochodu. Jednak wpływy z przefinansowania długu wykorzystane do innych celów (np. w celu spłacenia zadłużenia karty kredytowej) nie kwalifikują się do wykluczenia. Maksymalna kwota, jaką podatnik może uznać za kwalifikującą się sumę wykluczenia za dom wynosi $ 2,000.000 dolarów ($ 1 mln, jeśli małżonkowie rozliczają się osobno). Można również wykluczyć umorzony dług niebiznesowy jak kredyty samochodowe i zadłużenia na karty kredytowe, jeśli jesteś niewypłacalny lub jeśli robisz chapter 11 bankruptcy case. Jeśli Twoje zobowiązania mają większą wartość rynkową niż cały Twój majątek trwały bezpośrednio przed umorzeniem długu możesz zakwalifikować się do przepisów upadłościowych oraz w zależności od ilości upadłości możesz mieć możliwość wyłączenia części lub całości anulowanego długu od dochodu. Ponieważ Twój dług został anulowany, w przypadku otrzymania formularza 1099-C, upewnij się, że Twoje rozliczenie podatkowe jest przygotowane przez osobę zorientowaną w temacie i znającą zasady umorzenia długu, aby nie zapłacić niepotrzebnie dodatkowego podatku do Internal Revenue Service poza tym, co prawnie zobowiązany jesteś zapłacić. Renee Kolodziej, CPA

Howe & Kolodziej, CPAs, PLLC Certified Public Accountants

HK

8580 E Shea Blvd Ste 120 Scottsdale, AZ, 85260

ROZLICZENIA PODATKOWE Indywidualne / Biznesowe / Korporacyjne Pełna reprezentacja przed IRS

KSIĘGOWOŚĆ ZAKŁADANIE FIRM NOTARLIANE USŁUGI Pełnomocnictwa / Tłumaczenia Polsko - Angielskie

Phone: (480) 596-6499 Fax: (480) 596-6494 e-mail: renee@h-kcpa.com www.h-kcpa.com

Piersi z kurczaka w sosie czosnkowo-śmietanowym

Składniki: jedna podwójna pierś z kurczaka, główka czosnku, śmietana 18 proc., sól, pieprz, mąka olej, cebula, żółty ser

Sposób wykonania:

Piersi z kurczaka oddzielić, pokroić wzdłuż włókien na kawałki około 5 cm (nie w kostkę). Przyprawić mięso solą i pieprzem, po czym posiekany w drobniutkie kosteczki czosnek wsmarować w pierś i pozostawić na około godzinę. Przyprawione piersi włożyć do naczynia żaroodpornego, polać olejem, po puszczeniu soków z piersi wrzucić cebulę pokrojoną w piórka, podlewać białym winem. Śmietanę wlać do naczynia, dodać przemielony czosnek, pieprz, sól, zalać wodą oraz dodać dwie łyżki mąki. Podczas końcowego pieczenia piersi zalać je wodą, poczekać aż uzyska się delikatny wywar połączyć wywar ze śmietaną, dusić 5 minut w piekarniku. Ser zetrzec na tarce, posypać wierzch, zapiekać około 5 minut, podawać najlepiej z młodymi ziemniaczkami i ulubioną surówką. Super smakuje z bialym, wytrawnym winkiem.

Pyszny tort Tiramisu

Składniki:

750 g serka mascarpone, 150 g biszkoptów, 100 g cukru pudru, 6 płatków żelatyny, 4 żółtka, 3 łyżki amaretto, 1/8 l espresso, 1 jasny spód biszkoptowy, kakao do posypania

Sposób wykonania:

Namoczyć żelatynę. Rozłożyć biszkopty i polać zimnym espresso, aż się delikatnie nasączą. Żółtka z cukrem pudrem i amaretto zmiksować i wymieszać z serkiem mascarpone. Rozpuścić żelatynę, wymieszać z kremem. Dolny spód tortu nasączyć espresso. Rozsmarować na nim 3-4 łyżki kremu. Ułożyć biszkopty, na nich położyć drugie piętro tortu (trzecie piętro wykorzystać w inny sposób, np. pokryć świeżymi owocami lub polać glazurą). Tort posmarować z każdej strony pozostałą ilością kremu. Przed podaniem posypać dużą ilością kakao.

znasz nietypową potrawę?...ciekawe danie?...podziel się z nami!...czekamy na Wasze przepisy!

L i c e n cj o n o w a n y

AUTO

DEALER

- używane auta z aukcji, super okazje! (repo) - małolitrażowe oszczędne auta miejskie - sprzedaż/serwis na terenie całych Stanów - auta do Polski, tani transport, miła obsługa - konkurencyjne ceny, szybko i solidnie

z a d z w o ń j u ż d z i s i aj - t e l : ( 4 8 0 ) 2 7 4 - 3 2 1 8 4 czerwca 2011


6

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Szykują Się Wielkie Zmiany W Finansowaniu Rafał Sztorc Nieruchomości....Część 4 Dzisiaj będzie trochę ogólnych uwag na temat zmian w finansowaniu kredytów hipotecznych jak też sytuacji na rynku. Jak wiemy zmiany jakie zaszły

w ostatnich latach nie przyczyniły się do ustabilizowania rynku nieruchomości. Zapowiadane z wielką pompą i wprowadzane wbrew zdrowemu rozsądkowi reformy z a k o ń c z y ł y s i ę p o r a ż k ą . Wi e l e g r u p zawodowych zostało wyeliminowanych bądź zdziesiątkowanych; setki tysięcy ludzi zostało bez pracy, a instytucje finansowe w dalszym ciągu nie pożyczają pieniędzy. Natomiast bez kredytów wspomagających potencjalnych nabywców nie ma praktycznie żadnego ruchu w biznesie. Co gorsza niektórzy politycy, jak np. demokratyczny kongresman Barney Frank, dalej nie zdają się dostrzegać fatalnych skutków swoich prac. Nie wystarcza już fakt, iż miliony ludzi straciło domy, a następne miliony straciło dorobek życia wraz ze spadkiem wartości domów. W dalszym ciągu to nie zwykli ludzie postrzegani są jako ofiary, ale... banki. Być może widać już pierwsze „jaskółki” świadczące o powolnym budzeniu się z letargu niektórych polityków. Otóż niedawno urzędnicy Federal Housing Authority (FHA) wyszli z kolejnym „genialnym” pomysłem, który miałby ustabilizować rynek nieruchomości. Otóz zaproponowali zwiększenie wymaganej pierwszej wplaty na kupno dom z 3,5% do 5%. Dzięki Bogu niektórzy politycy zareagowali w miarę szybko. Mary Landieu, demokratka z kongresu USA wraz z republikaninem Johnem Isaksone zwrócili uwagę, iż proponowane zmiany nie wprowadzają żadnej stabilizacji; co więcej jeszcze bardziej ograniczają dostepność kredytu. Grupa polityków naczele z wymienionymi wcześniej zauważyła także, iż wprowadzone zmiany w dokumentacji kredytowej wręcz utrudniają, i tak wystarczająco skomplikowany, proces. Natomias uchwała kongresu, osławiony Dodd-Frank Act, zamiast uporządkować sytuację wprowadził jedynie chaos. Niestety bardzo trudno jest przewidzieć kiedy sytuacja się unormuje. Po dość krótkim okresie, kiedy ceny nieruchomości pięły się do góry, znowu uderzyliśmy o dno. Jakkolwiek można na zaistniałą sytuację popatrzyć i z innej strony.

MODYFIKACJE i POŻYCZKI

Solidnie i Tanio Rafał Sztorc 623-388-3798 W dalszym ciągu codziennie w Stanach Zjednoczonych sprzedaje się tysiące domów. I wydaje się to być niezwykle rzadka sytuacja kiedy można kupić nieruchomość za naprawdę niewielkie pieniądze. Niespotykanie niskie ceny umożliwiają niemalże każdemu stać się właścicielem nieruchomości. Niezależnie czy mamy dobrą historie kredytową, czy złą – możemy kupić dom i mieć dużo niższą spłatę kredytu, niż płacony co miesiąc czynsz. Porównanie rent versus own (wynajem wobec posiadania) nigdy jeszcze nie przemawiało tak mocno na korzyść tego drugiego. Jeżeli mamy tylko pieniądze na pierwszą wpłatę, to dom zakupiony za 80 tys. dolarów będziemy spłacać za ok. 500 dolarów na miesiąc. Trudno sobie wyobrazić bardziej opłacalną transakcję na nieruchomości. Takiej okazji nie chce przeoczyć tysiące inwestorów, którzy zjechali tłumnie do Arizony. Wy d a j e s i ę t o b y ć k o l e j n y m z n a k i e m z a c h ę c a j ą c y m d o z a k u p ó w.

Miejsce na TWOJĄ

REKLAMĘ!

„...Tu może być TWOJA reklama za jedyne $25...” zadzwoń już dzisiaj! 623-466-4757

HARD MONEY - Pożyczki na zakup nieruchomości od prywatnych inwestorów! Jeżeli masz na zakup nowego domu co najmniej 25% środków finansowych, a twoja

623-466-4757 / polish-net.com

JGM Electric, Inc.

LICENCJONOWANY ELEKTRYK COMMERCIAL-RESIDENTIAL LICENSED-BONDED-INSURED

wykonujemy wszelkie prace elektryczne * INSTALACJE NOWE DOMY * WSZELKIE PRZERÓBKI * DOBUDÓWKI/UPGRADY * INSTALACJA WIATRAKÓW * INSTALACJA HOT-TUB * DATA/TELEFONY * AUTOMATYKA * PANELE ELEKTRYCZNE * ZMIANY I ULEPSZENIA * INSPEKCJE DOMÓW PRZY KUPNIE

historia kredytowa nie pozwala ci na uzyskanie kredytu z banku

skorzystaj z HARD MONEY! Po więcej informacjii dzwoń:602-903-1662

Każda pożyczka jest rozpatrywana indywidualnie. Minimalna cena nieruchomości:$100,000 Nie ma gwarancji otrzymania pożyczki.

Zadzwoń

623-229-2226 FIRMA POLSKO-AMERYKAŃSKA

4 czerwca 2011


EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

7

Poziomo

1. Wyspa indonezyjska na Morzu Jawajskim 4. Wyszyty dla ozdoby. 6. Model testowy urządzenia. 8. Pomór. 11. Rekreacja. 13. Kozera. 15. Miododajna roślina rdestowata. 16. Hispaniola, wyspa w basenie Morza Karaibskiego, w grupie Wielkich Antyli 18. Odmiana agatu. 20. Pasiasty kamień. 24. Pierwszy palec ręki 25. Wybryk. 26. Część mowy. 27. obchodzi imieniny 06.02 11.25

Pionowo

2. jednostka mocy. 3. Ręczne narzędzie do omłotu zboża 4. Lars,szwedz.lekkoatleta,mistrz olimp. w pięcioboju (1952,56). 5. W ręku pielęgniarki. 7. Promieniotwórczy berylowiec. 9. Spodenki. 10. Czasem go zapiera. 11. Miejsce na biwak. 12. Zniewaga. 14. Poroże. 17. Afrykański “święty król”. 19. Rozmowa wilka z księżycem. 21. Niejeden w komedii. 22. Kobiecy albo prawny. 23. Znana rolnikowi i lekarzowi. 24. Egipska metropolia.

MAC Corp.

Management & Consulting Corporation

Praktyczny doradca biznesowy i personalny! - generalne doradztwo biznesowe i personalne - wywiad gospodarczy, negocjacje biznesowe - pomoc w sprawach prawnych i finansowych - konsulting dla firm, szkolenia, doradztwo - profesjonalna asysta w załatwianiu spraw - renty stałe, inwalidzkie, ubezpieczenia medyczne

office@themaccorp.com Website: www.theMACcorp.com E-mail:

tel:(623) 210-0429 fax: (866) 244-4018

NAPRAWY-SERWIS KOMPUTERÓW - TELEWIZORÓW SPRZĘTU AUDIO/VIDEO/SATELITY SERWIS KOMPUTEROWY w domu klienta oraz dla biznesów

tel:623-466-4757 ReNETsystems.com

Dobra książka! Dieta Alleluja - czyli jak pozbyć się chorób i żyć w pełnym zdrowiu R E C E N Z J E

4 czerwca 2011

“DIETA ALLELUJA” działa leczniczo, wykorzystując naturalne siły organizmu. Oddziałując już na poziomie komórkowym, odblokowuje zasoby energetyczne organizmu i uruchamia tzw. odżywianie endogenne (wewnątrzkomórkowe). Dzięki temu bez poczucia głodu radykalnie tracimy na wadze, o ile jest to potrzebne, a nasze ciało oczyszcza się z toksyn, aktywizuje się system immunologiczny i odblokowują się bloki enzymatyczne. Organizm zaczyna funkcjonować jak odmłodzony. Następuje zdecydowana (!) poprawa stanu zdrowia, jakiej nie udaje się uzyskać przy pomocy żadnych farmaceutyków. Uruchomiony precyzyjny Boży skalpel usuwa osłabione komórki, a w ich miejsce powstają nowe, zdrowe. W książce znajdą Państwo: komentarze lekarzy, niezwykłe świadectwa ludzi, przepisy kulinarne oraz wiele wartościowych tablic medycznych i materiałów dodatkowych. Dieta Alleluja to nie tylko nowy sposób odżywiania, ale również nowe podejście do życia. Bazuje na powszechnie dostępnych składnikach, które można stosować według własnych upodobań i smaków. Nie ogranicza ona ilości spożywanych pokarmów i co ważne: nie daje poczucia głodu. Sprawdziłem ją osobiście i gorąco polecam. Lek. med. Maciej Doruchowski

Książka do kupienia w USA na naszej stronie >>> www.EuroArizona.com Zapraszamy!


8

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Celowa zasłona czy celowe oszustwo?... H E A L I N G . . . . . . . O s z u s t w o , z b i e r a n i e p i e n i ę d z y, m a t e r i a ł ó w p i e r w s z e j p o m o c y, w biuletynie kościelnym ukazała się wzmianka o zbiórce na pomoc polskim żolnierzom walczącym w Afganistanie! Żołnierze to ludzie, którzy wybrali

ten zawód ze względu na: pasję, karierę, obowiązek, dodatkowe doświadczenie i oczywiście pieniądze. Nie wiem czy misja w Afganistanie czy w Iraku może się w całości gładko wpisać w te ramy. Żołnierze utrzymują, że to ich obowiązek skoro minister ich wysyła... Według mnie prawda leży gdzie indziej: najbardziej zależy im na intratnych kontraktach z których mają co najmniej 10,000 PLN miesięcznie i to jest głównym motywem tej nietypowej “emigracji za chlebem”. Żołnierze jeżdżący na misje wbrew ogólnej opinii nie są elitą wojska RP. Jest to statystyczna próbka ze wszystkich jednostek jakie posiadamy, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek specjalnych - a to ze względu na specjalne warunki panujące w Afganistanie. Są to ochotnicy!!! Z tego względu nie można w 100% liczyć na zachowania rodem z kompanii reprezentacyjnej np: żołnierze przyszywają sobie naszywki niezgodne z regulaminem - przypomina to am at o r k ę i p a ch n i e n aj em n ik am i. Żołnierze nie widzą już sensu misji w Afganistanie i Iraku! Gdzie jest żołnierskie morale? Słyszałem, że żołnierz nie ma myśleć tylko wykonywać rozkazy... Jedynym zyskiem Polski w tych misjach jest doświadczenie żołnierzy. Pamiętajmy jednak, że doświadczenie żołnierzy jest proporcjonalne do cierpień drugiej strony w tym wypadku Irakijczyków i Afgańczyków. Paradoksalnie armia RP ma gdzieś doświadczenia wielu żołnierzy - np: tych których zwalnia ze służby ze względu na odniesione rany! Żołnierze jadący na misję liczyli, że to będzie bułka z masłem a nie wojna. A więc de facto liczyli na łatwy zarobek, co zupełnie ich nie usprawiedliwia a wręcz pogrąża moralnie. Misje w Iraku i Afganistanie nie mają nic wspólnego z misjami pokojowymi. To zwykła wojna - tyle, że po drugiej stronie tkwi solidnie okopana partyzantka - więc od kilku lat całość bardziej przypomina niegodną okupację.

Kino domowe, telewizja

satelitarna, nagłośnienie, instalacje al ar mowe , n a prawa s pr z ę tu A/V, komputery, Internet i wiele innych ... commercial/residential

w w w . R e N E Ts y s t e m s . c o m

zadzwoń 623-466-4757

Trudno się więc dziwić ludziom, który nie są po stronie naszych żołnierzy walczących na obcej ziemi z jej rodowitymi mieszkańcami. “Misja w Iraku” i “Misja w Afganistanie” jest to jedna wielka wojna o ropę prowadzona partykularnym interesie USA. Jeśli człowiek myśli, trudno mu wytłumaczyć jakimikolwiek wyższymi celami tą okropną zbrodnię. Polacy w Iraku i Afganistanie walczyli i walczą o niskie ceny benzyny w USA - ot co! Żołnierz zarabiający kilka tysięcy dolarów miesięcznie, nie płacący czynszu, nie kupujący ubrań i jedzenia ma możliwość ubezpieczenia się we własnym zakresie. Może też ubezpieczyć rodzinę na wypadek jego śmierci - nie robiąc tego igra z losem swojej rodziny i trudno przyznać mu rację, że należy mu się “państwowe odszkodowanie”. Szczególnie, że cała operacja coraz bardziej przypomina akcję najemników. Żołnierze nie mają moralnego prawa do uskarżania się i płaczu - w końcu to zawodowi killerzy! - jeśli ryzyko i strach to dla nich zbyt wiele powinni wybrać sobie inny zawód np. ogrodnik, budowlaniec, informatyk, księgowy, kucharz, kelner itp. itd. Afganistan i Irak stały się jednym wielkim bagnem pełnym korupcji. Kwitnie tam handel narkotykami, bronią, ludźmi. Zdecydowana większość Polaków sprzeciwiała się i sprzeciwia się misji. Ochoczo do tematu podchodziły jedynie polskie rządy i wojsko. Rozpoczęcie wojny w Iraku (oficjalna przyczyna walka z terroryzmem, walka z zbrodniami reżimu Saddama oraz bronią chemiczną którą miał produkować) spowodowało destabilizację całego regionu. - kolejne lata to misja “pokojowa”, która ową destabilizację porządkuje - i co się stało? Zachodnie koncerny patroszą region z ropy, terroryści co i rusz wybuchają zabierając na tamten świat setki i tysiące niewinnych. A gdzie owa chemiczna broń i terroryści - nie było żadnych! Wszyscy siedzą w Guantanamo a niedobitki w USA planują wybuchnąć w odwecie za zbrodnie z Iraku... Obie wojny w Iraku i Afganistanie dały jedynie rządom pretekst do inwigilacji upodlenia społeczeństa w postaci drobiazgowych intymnych kontroli na lotniskach oraz wprowadzenia totalnej inwigilacji w Internecie, telefonii, poczcie i prywatnych domach. Kontrole ciemnoskórych ludzi przypominają już prześladowania ludności polskiej i żydowskiej w przededniu II Wojny Światowej. Czy niewinni ludzie, którym operacja NATO zabiła przez pomyłkę rodzinę mają prawo do mordowania żołnierzy NATO i czy w takiej sytuacji mamy moralne prawo do nazywania ich terrorystami? Ci panowie ktorzy wybiegli przed szereg zrobili to celowo? Czy może sprawdzają nowego młodego proboszcza (który co dopiero obiął parafię w Phoenix) jak daleko można nim zmanipulowac? Victor A. Zolcinski www.radiopomost.com radio 1010 AM

Niektórz y naz ywają to trzecim okiem, inni duchowym przewodnictwem, wszak niezależnie od nazwy faktem jest, że istnieją osoby mające szczególne spojrzenie na życie i ludzi. Media, wróżbici, uzdrowiciele stali się czymś powszednim w naszych czasach, ale teraz pojawiła się nowa „magia”, która zdaje się zająć swoje miejsce na stałe.

Marzanna Ciszewska jest właśnie jedną z osób posiadających umiejętność uzdrowienia złamanego serca lub wskazanie właściwej ścieżki zagubionej duszy. Potrafi przejrzeć człowieka na trzech różnych wymiarach: mentalnym, emocjonalnym i fizycznym. Różnią się one od siebie, ale jeśli nie istnieje między nimi symbiotyczna wręcz harmonia, pojawiają się blokady. I to one właśnie, blokady, są tym, na czym koncentruje się Marzanna: ”Czuję ludzi dosłownie. Co dzieje się na ich poziomach mentalnym, emocjonalnym i fizycznym. Czyli który z tych poziomów najbardziej zakłóca prawidłowy rozwój lub powoduje zaburzenia zdrowotne, czy też problemy w związkach partnerskich.....” Na pytanie czym różnią się od siebie tradycyjne media od duchowego przewodnictwa, którym zajmuje ona sama, Marzanna odpowiada, ż e t o, na c z y m s ię op ie r a medium, to los, przeznaczenie podczas gdy ona sama pracuje nad odczuwaniem stanu zadowolenia w teraźniejszości. Pomaga ludziom dostrzec ich własną wartość oraz niweluje blokady będące przyczyną psychicznych dysfunkcji jak i nieodpowiedniego trybu życia. ”Pomagam ludziom zarówno w sprawach sercowych jak i zdrowotnych. Ludzie zwracają się do mnie z problemami w wychowaniu dzieci, ale i pozbycia się duchów obecnych w ich domu. Nie ignoruję żadnych problemów, nawet tych, które na pozór mogłyby się wydawać banalne” mówi Marzanna. Jedną z osób, których życie zmieniło się dzięki Marzannie jest Judyta Markowska. ”Zanim spotkałam Marzannę starałam się znaleźć szczęście nie tam, gdzie się ono znajdowało. Moje życie pełne było problemów i czułam, że zbliżam się do granicy załamania nerwowego. Zgłosiłam się do Marzanny, która uświadomiła mi istnienie sposobu myślenia, z którego nie zdawałam sobie sprawy. Jednocześnie otrzymywałam uspokajające energie a moja aura była cały czas oczyszczana. Stanięcie na nogi nie zajęło wiele czasu i teraz widzę życie w całkiem innym świetle” mówi Judyta. Pojęcie energii w wielowymiarowej rzeczywistości nie jest niczym nowym, obywamy z nimi od tysięcy lat. Nowym podejściem do istoty zagadnienia nie sprawa wiary w nie czy niewiary, lecz sposób najskuteczniejszego wykorzystania go dla naszego dobra. Filozofia życiowa będąca podstawą działania Marzanny, to dzielenie się z ludźmi miłością, okazując im jednocześnie maksimum respektu. Również ten postulat tyczący się relacji pomiędzy bliźnimi jest zakorzeniony w starożytności ”Miłość, radość i prawda może być tym, co godzi i łączy pokolenia oraz tym co sprawia, że życie nabiera barw a my czujemy się wolni. To , ż e u c z y m y s i ę o d n o w a p o z n a w a ć swoją wartość, szanować siebie i kochać. To, c o s a m i p o t r a fi m y u c z y n i ć z e s w o i m życiem, może nas samych zadziwić” z pr z y jazny m uśmiechem” mówi Mar z anna. *** jeśli chcesz skontaktować się z Marzanną -

napisz do nas email a my skontaktujemy was...

domowy serwis komputerowy naprawiamy Windows/Mac dzwoń: 623-466-4757 4 czerwca 2011


9

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Ogłoszenia drobne Nowy polonijny zespół myzyczny “RELAX” w Arizonie! Nowy, polonijny zespół muzyczny o nazwie “RELAX” zagra profesjonalnie na twojej imprezie okolicznościowej: wesele, komunia, urodziny, zabawa, bankiety itp.... Rozbawimy Was, wymęczymy i zRELAXujemy! Dzwoń (623)328-8276 lub (347)244-9731 SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!! * Do wynajęcia umeblowany pokój lub 2pokoje z łazienką i używalnoscią kuchni w Surprise. Po więcej informacji proszę dzwonić: 623-556-1006 * Zaopiekuję się Twoją mamą w naszym domu...Opieka całodobowa. Doskonałe warunki...Dzwoń: 623-936-7231 * W Świdnicy (5okm od Wrocławia) dom jednorodzinny na sprzedaż...320m2 (metrów kwadratowych) plus zabudowania gospodarcze o powierzchni 80m2... kontakt tylko email: MSLUPSKA@OP.PL * Auta używane: z giełdy, odebrane przez banki . Dobre okazje na małe oszczędne auta oraz drogie auta luksusowe. Szybko i Solidnie - Na terenie Arizony oraz całych Stanów. Zadzwon: 480-274-3218 * Poszukiwane osoby do wspólnego zamieszkania w dużym domu. 1 lub2 pokoje do wynajęcia, Preferowane panie. kontakt: Krystyna, tel: 602-980-1093 * Poszukiwana osoba do opieki nad 4miesięcznym dzieckiem w Surprise. Praca od 1-go czerwca. Telefon: 623-388-7827 * Lekko używane meble europejskie do sprzedaży po okazyjnej cenie. Tel: 623-572-3002 * Poszukiwana pani do pomocy przy s p r z ą t a n i u d o m ó w. N o r t h P h o e n i x Scottsdale. Doswiadczenie mile widziane,. Kontakt: Ewa - tel: 602-358-9582 * Potrzebna osoba do opieki nad starszą osobą na soboty i niedziele. Tel: 602-843-1448 drobne ogłoszenia wstawiamy za darmo! zadzwoń! - 623-466-4757 - lub na stronie internetowe j : Eu ro Ari zo n a .co m

“INNA”

Mogłam Cię pokochać, Mogłam, lecz nie chciałam... Mogłam Tobie serce oddać, Mogłam, lecz nie dałam... Mogłam trzymać Cię za rękę, Mogłam kochać nieprzytomnie... I czuć, że jesteś blisko, Przy mnie, koło mnie... Mogłam - zbłądziłam... Mogłam - utraciłam... Mogłam - nie uwierzyłam...

Stan Zarkowski - Associate Broker nieruchomości w Arizonie!

*domy przejęte przez bank (REO)* *trustee sales*short sales*kupno-sprzedaż* Welcome Home Realty 13020 W Santa Fe Blvd#102 Avondale, AZ 85392

623-512-7336

Phone: email: szarkowski@cox.net

www.stanzarkowski.com

-fachowość-doświadczenie-prywatność-uczciwość„LAS VEGAS”

Do Matki Polski

Czarny lampart zapalił swoich oczu neony i w ciemności się czai całym ciałem sprężony, czarny lampart to Vegas które nocą się budzi błyskiem świateł się mieniąc w zachłannych twarzach ludzi…

Matko Polsko, co cierpiałaś poprzez długie zimy, lata, krew swych dzieci przelewałaś na bezkresnych frontach świata. Byłaś dumna ze swych pociech gdy odchodząc z ojcowizny znój, wysiłek w czoła pocie przeznaczały dla Ojczyzny.

Hazard złote ma oczy - każdy chce być bogaty tętni w skroniach krew falą i nie liczą się straty, ludzkie twarze nad ranem kryją wzrok zrozpaczony - już przepadły nadzieje na wygrane miliony….

Gdy na wojnach wojowały, krwią swą znacząc Tobruk, Kolno. I swe życie oddawały za Waszą i Naszą Wolność.

Miasto złudne jak miraż zwodzi ludzi swym blaskiem co z księżycem zanika gdy noc budzi dzień brzaskiem, wśród pustyni zamarłej żarem słońca spalonej ludzie nocy czekają – w dzień nie świecą neony….

Cóż dziś znaczy, że ginęły? Świat nie ceni krwi przelanej. Dziś się ceni moc pieniądza, jego siły niezrównanej.

Jak ćma ogniem zwabiona spalić skrzydła swe musi ludzie jadą z oddali gdy Las Vegas ich kusi, niby miraż to miasto orgią świateł wciąż mami i jak lampart zdobyczą żywi się – nadziejami…

“ULOTNE CHWILE”

Teraz Matko uklęknęłaś przed obcymi...Czyja wina...? Barbara Grodkowski Skąd się ta postawa wzięła, co twą hańbę sprowadziła...?

Tak bardzo chciałabym dotknąć nieba, Szybując niczym ptak-skąpać się w czystości, W błękicie Poczuć się wolną! Poczuć bezkres zieleni! Istnieć tak, A żeby nikt zobaczyć mnie nie mógł Choć na chwilę być niewidzialną! Uciec od problemów, zmartwień, trosk Istnieć - lecz samotnie - czy dany mi taki los? Wiem, wszystko jest nicością, I nicość jest wszystkim Łzy płyną niczym opętane Ciało drży i drżeć nie przestanie To, co było, jest i będzie, Zostanie zapomniane Tylko iskierka w mym sercu pozostanie Będzie płonąć, może zgaśnie, żyć przestanie, A razem z nią, ja, marzenia, me życie całe Nic nie uratuje, nic już nie pomoże Zapanuje cisza, zapłonie płomień Świat odejdzie Koniec!

Po tragedii tej smoleńskiej uklęknęłaś by się modlić? By ratować swoje dzieci? Ty nie chciałaś się upodlić! Powstań z kolan Matko Nasza, my twe dzieci cię prosimy. Wiele tkwi w nas zła Judasza, ale my się poprawimy. Będziemy przestrzegać prawa, pieniądz nie będzie nam bogiem. Ciebie szanować będziemy, Polak - brat nie będzie wrogiem. Nie będzie w nas egoizmu, sprzedajności i zaprzaństwa. I już więcej nepotyzmu nie wkręcimy w tryby państwa.

wildrose

[SEN] Szczęśliwy - To nie był kolejny zwykły dzień, całkiem niedawno znalazłem ładnie oszlifowany kamień i trzymałem go ot tak w plecaku. Czy miał mi przynieść szczęście tego nie wiem. Od paru ostatnich dni mój brat wciąż przypominał mi o naszym świętej pamięci piesku, nawet zaczął przerysowywać jego zdjęcie. Kompletnie zwykła historia, jednak to co przyśniło mi się ostatnio zaprzeczyło każdej z moich jakże smutnych historii....

4 czerwca 2011

ciąg dalszy ...zapraszamy na stronę www.EuroArizona.com

Nie będziemy dziś, w czas próby wspominać dalszych słabości, tych, co kiedyś już do zguby wpędziły nasz kraj w przeszłości. Tylko powstań, bo narasta wstyd przed światem, że się kajasz. Błaga Syn z dużego miasta i Ten, co ma chatę z kraja... Julia N.


10

EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Odkrywanie Arizony cz. 10 - ARKOLOGIA - Arcosanti. W 1947 r. przyjechał do Arizony, urodzony w Turynie architekt Paolo Soleri, by praktykować u samego Franka Lloyda Wrighta. Temu drugiemu kiedyś przyjrzymy się bliżej, bo nie gościł na naszej ziemi bynajmniej przejazdem. Soleri też musiał ją polubić, bo pozostał w Scottsdale do dzisiaj. Miał obsesję i duży problem, a raczej myślał, że ma go cała ludzkość i miał też proroczą wizję jak go rozwiązać. Przejął się naukowym założeniem greckiego planisty Doxiadisa, który dowodził, że jeżeli cywilizacja rozwijałaby się dalej dwuwymiarowo, to do roku 2000 połknełaby wszystkie zasoby naturalne, zalałaby większość dostępnych terenów, zostawiając Ziemię ze znikomą ilością oaz zieleni. W odpowiedzi Soleri stworzył utopię urbanistyczną, którą nazwał arkologią. Nazwa była połączeniem słów architektury i ekologi. W jej założeniu przyszłe skupiska ludzkie miałyby się ścieśnić, skurczyć, uprościć, wystrzelić w górę, usamodzielnić, wyeliminować zbędne elementy, wtopić w przyrodę. Jego miasta to pionowe kondygnacje ( czasami wysokie na milę ), wykorzystujące energię słoneczną lub jądrową, nie używające samochodów, powiązane “nitkami” z innymi arkologiami i zostawiające przestrzeń dla nietkniętej i dziewiczej przyrody. Wszystko to piękne i ładne, ale najpiękniejsze jest to, że facet zaczął swoje wymarzone miasto budować i buduje do dzisiaj. Godzina drogi na północ od Phoenix zabierze nas do tego architektonicznego eksperymentu, zwanego Arcosanti. Docelowo ma to być miasto dla 5 tys. ludzi ,prace są w toku, dlatego ostateczny kształt możemy teraz poznać tylko z makiety.Idzie to na razie mozolnie, projekt utrzymuje się ze sprzedaży artystycznych dzwonków, dotacji, wpływów z biletów i przede wszystkim dzięki zaangażowaniu studentów z całego świata, którzy płacą za możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu. Mój znajomy stwierdził, że buduje się Nowa Huta na pustyni, mnie też udzielił się klimat szarych, bezdusznych blokowisk, ale nie jest tak źle, jest o wiele bardziej kolorowo. Polecam to miejsce, bo czegoś takiego jeszcze Państwo nie widzieli. I pomyśleć, że rośnie to sobie tutaj- w naszej krainie. Jak na razie groźba Doxiadisa nie okazała się aż tak straszna, chociaż Soleri patrzący na Phoenix dzisiejszy i ten z 1947 r. pewnie myśli inaczej. Do mnie w dalszym ciągu domek z ogródkiem bardziej przemawia niż ludzki ul czy mrowisko, ale jeżeli kiedyś Phoenix połączy się z Los Angeles może przypomnimy sobie o postrzelonym Włochu i oddamy mu cześć jako wizjonerowi i prorokowi.

Arcosanti

Arcosanti Vaults

Berberowie - Lud owiany tajemnicą

Je śli chcesz dowiedzieć się wiecej, zobacz

krótki film w wypadu do Arcosanti. Nasi podróżnicy; Ania i Andrzej Adamczyk byli tam i nakręcili krótkie video z własnym komentarzem. Miejsce szczególnie polecane. Film ten (oraz kilka innych) dostępny na naszej stronie: www.EuroArizona.com w sekcji Podróże.

Zapraszamy !!!

K U P O N 50% OFF zamów dowolną reklamę czarno-białą w naszym magazynie a my wydrukujemy ją w kolorze

ZA PÓŁ-darmo!

zniżka za kolor 50%, oferta jednorazowa, kontrakt wymagany

Damian Engelman

Region gór Atlasu zdecydowanie różni się od reszty Maroka. Berberyjskie plemiona, zamieszkujące obszar p ó ł nocno-zachodniej Afryki, nigdy nie zostały całkowicie podbite przez najeźdźców. Do dziś nie płacą podatków rządowi państwa, ale nie otrzymują z ich strony także oficjalnych dotacji czy pomocy. Ta tubylcza ludność, zamieszkująca od ponad 3 tysięcy lat głównie obszary górskie na terenie Maroka, jest skazana wyłącznie na swoją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, umiejętność dostosowywania się do trudnych warunków w jakich przyszło im funkcjonować. Życie wioski skoncentrowane jest na głównej komórce społecznej, jaką tworzy bardzo liczna rodzina oraz plemię, do którego należy dane gospodarstwo. Stosunek Berberów do domu, pól, rodziny i zwierząt przetrwał do obecnych czasów praktycznie w niezmienionym stanie. Dzięki długowiecznej tradycji te pierwotne i zarazem fascynujące społeczności potrafią przetrwać w skrajnych warunkach skalistych, górskich bezdroży. U niektórych Berberów można zauważyć rude włosy, niebieskie oczy, a nawet jasną skórę. Nikt jeszcze nie określił skąd pochodzą - jedni twierdzą, że z Libii, drudzy, że z obszarów południowej Sahary... to lud owiany tajemnicą, która zdaje się czaić na dnie ich niebieskich oczu. Ich odmienny wygląd od reszty mieszkańców Maroka jest również przystosowaniem do środowiska, w którym żyją. Ciemna karnacja jako ochrona przed zabójczym słońcem, nie jest im tak potrzebna, jak Arabom zamieszkującym wiecznie gorące pustynie lub wybrzeże kraju. Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy, zaraz po przybyciu do berberyjskiej wioski, jest specyficzna architektura, w znacznej mierze uwarunkowana klimatem, ukształtowaniem terenu. ciąg dalszy.... na naszej stronie internetowej po adresem: EuroArizona.com

4 czerwca 2011


EuroArizona.com - polonijny dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pokonaj CELLULIT

Wraz ze zbliżającym się latem wiele kobiet zastanawia się nad swą sylwetką, a dokładnie nad zlikwidowaniem kilku kilogramów i tego nieestetycznego cellulitu. Mimo że „pomarańczowa skórka” rzeczywiście może być powodem frustrujących sytuacji, to jednak im szybciej z nią będziemy walczyć, tym szybciej nasza skóra będzie gładka i pozbawiona mankamentów. Okazuje się, że nieestetyczne nierówności i zgrubienia wyglądają okropnie i najczęściej pojawiają się na odsłanianych latem częściach ciała. Cellulit na udach i na brzuchu to najbardziej typowe niedoskonałości, z którymi walczą kobiety przed nadejściem lata. Do tego celu wybierają różne sposoby, a poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych. P o m o c n e k o s m e t y k i a n t y c e l l u l i t o w e Na początku warto wspomnieć, że zwalczanie cellulitu na udach i brzuchu – by było skuteczne – powinno odbywać się przynajmniej na kilku płaszczyznach. Dlatego w pierwszej kolejności warto postawić na odpowiednią pielęgnację skóry. Niezastąpione w tym celu okazują się kosmetyki antycellulitowe. Jednakże niezależnie od tego gdzie nabędziemy kosmetyk na cellulit, to warto mieć na uwadze to, by zawierał on właściwe składniki. Aby skutecznie przeciwdziałać „pomarańczowej skórce”, to warto mieć taki preparat, który będzie miał w składzie zarówno sztuczne, bądź roślinne flawonoidy. Mogą to być kosmetyki z zawartością rutyny, flawonoitów pochodzących z cytryny, pomarańczy, rumianku, oraz szałwii. Dzięki tym składnikom jest możliwe przeciwdziałanie nagromadzaniu się lipidów we wszystkich komórkach tłuszczowych. W dobrych kosmetykach antycellulitowych znajdują się także substancje przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego oraz składniki zapewniające dobre krążenie. Do tych substancji zalicza się między innymi wyciąg z liści miłorzębu japońskiego, wyciąg z bluszczu, kofeina, L – karnityna, a także ekstrakt z głogu, wyciąg z bluszczu i guarana. Te składniki znajdziemy głównie w kremach na cellulit. Warto również pamiętać, że na cellulit na udach i brzuchu pomocne są tylko i wyłącznie kosmetyki antycellulitowe. By jeszcze lepiej zadziałały, to warto postawić również na odpowiednie masowanie skóry przed tuż przed aplikacją preparatu; warto masowanie zastosować i w trakcie wcierania kosmetyku. Dzięki takim działaniom przyczynimy się do lepszego i szybszego wchłaniania składników preparatów na cellulit. Z m i a n a n a w y k ó w ż y w i e n i o w y c h Oczywiście zmiana nawyków – zmiany w codziennym jadłospisie mogą pomóc w likwidowaniu cellulitu. Jeżeli zatem objadamy się słodyczami i daniami gotowymi to nie dziwmy się, że cellulit zaatakował akurat te partie ciała. Jeżeli zatem nie chcemy, by „pomarańczowa skórka” pojawiła się na naszej skórze, to koniecznie postawmy na właściwie skomponowaną dietę. Jaką? Koniecznością staje się wyeliminowanie fast-foodów, tłustych potraw oraz soli i słodyczy. Warto także zrezygnować z gazowanej “sody” oraz soków słodzonych cukrem i słodzikiem. W codziennej diecie warto mieć duże ilości białka. A ponadto dietę trzeba wzbogacić o ryby, rośliny strączkowe, jajka oraz chudy biały serek. Warzywa oraz owoce powinny również zagościć na naszym stole, bowiem są one bogactwem naturalnych witamin i składników mineralnych – składników, które mają korzystne działanie na stan skóry. Aktywność fizyczna wspomaga likwidowanie cellulitu na udach i brzuchu Cellulit nie da się zlikwidować samymi kosmetykami, czy też dietą antycellulitową. Koniecznością staje się włączenie aktywności ruchowej. Najlepiej w zwalczaniu cellulitu sprawdza się jazda na rowerze oraz pływanie. Właśnie taka forma ruchu tkanka tłuszczowa spalana najefektywniej. Aby zwalczyć cellulit wcale nie trzeba uczęszczać na zajęcia fitness czy na siłownię Wystarczy tylko być aktywnym – nawet w domowym zaciszu. Trzeba tylko wybierać takie ćwiczenia, które są dla nas odpowiednie. Najlepiej sprawdza się hiking czyli tradycyjna wspinaczka lub zwykły marsz. Jeżeli chcesz pozbyć się cellulitu to powinnaś zacząć kręcić hula-hop. Takie niepozornie wyglądające kółko jest w stanie wykonać dobrą pracę. Ale uwaga! Trzeba kółkiem hula – hop kręcić regularnie, by uzyskać pożądane rezultaty. Wystarczy codzienny „trening” piętnastominutowy, by uzyskać dobre efekty. Z kolei na cellulit na udach bardzo dobrze sprawdzają się wymachy nóg, a także odwodzenia. Niektóre kobiety uprawiają jogging, albo skaczą na skakance, by zwalczyć „pomarańczową skórkę” Natomiast cellulit na brzuchu mogą zlikwidować tradycyjne „brzuszki”. więcej informacji na naszej stronie: www.EuroArizona.com w sekcji: Zdrowie i Uroda

4 czerwca 2011

C h o r o b a

11

w i e ń c o w a

Choroba wieńcowa jest chorobą charakteryzującą się napadami bólów umiejscowionych w okolicy serca lub mostka, występujących wskutek utrudnienia i zmniejszenia przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca. Przyczyny: Najczęstszą przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca , choroba tętnic, a zatem i całego układu sercowonaczyniowego. W miażdżycy materiał tłuszczowy z krwi odkłada się w postaci blaszek w tętnicach. Blaszki te powiększają się zwężając światło naczyń i niszcząc ich ścianę. Zwężenie światła naczyń wieńcowych spowalnia przepływ krwi płynącej do mięśnia sercowego. Objawy: Ból przypominający ściskanie klatki piersiowej, p r o m i e n i u j ą c y d o r ą k , s zy i i s zc z ę k i . D u sz n i ca o b j a w i a się po wysiłku fizycznym, stresie lub po obfitym posiłku. Ból wywoływany przez dusznicę bolesną ustępuje w spoczynku. Leczenie: Zmiana stylu życia: dieta, ruch i porzucenie nałogu palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne: nitraty (nitrogliceryna), beta - adrenolityki oraz antagoniści wapnia - leki te oddziałują na prace serca oraz tętnice wieńcowe. Jeżeli leczenie zachowawcze nie jest skuteczne stosuje się leczenie chirurgiczne: angioplastykę - rozszerzanie zwężonych tętnic wieńcowych ( tzw. balonikowanie ) oraz chirurgiczna operacja pomostowania (by-passy ) tętnic poprzez wszczepianie protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych, omijających zwężone miejsce w tętnicy wieńcowej.


Bilety można kupić przy wejsciu Informacje Rezerwacje: Dania gorące, Bar obficie Tel- (480)-209-8525 zaopatrzony Tel- (480)-526-7321 Tel- (602) -558-2626

4331 E. McDowell Rd, Phoenix, AZ 85008

Magazyn "EuroArizona" - numer 12  

Jedyny polonijny magazyn informacyjno reklamowy w Arizonie!

Magazyn "EuroArizona" - numer 12  

Jedyny polonijny magazyn informacyjno reklamowy w Arizonie!

Advertisement