Журнал AGROTECH № 70 квітень 2023 р.

Page 1

6 CLAASна підтримка. Зробимо Україну сильнішою Україна експортувала більше 37,6 млн тонн зерна Які тренінги по сільгосптехніці відбулись

перед сезоном

Оновлено прогноз врожаю 2023 року

7 Європа досягла згоди про заборону з 2035 року авто з ДВС

Väderstad розширює завод і збільшує потужність завдяки новому заводському центру

8 В Україні запрацюють нові правила виробництва лікувальних кормів

В Україні змінеться держрегулювання сфери захисту рослин

9 Як повернути до життя фермерів – поради владі Аграрії просять скасувати ветеринарний контроль

на українсько-польському кордоні

10 Чим цікава нова лінійка комбайнів CLAAS українським аграріям

12 Обприскувач Kuhn Metris 2 Autospray: інвестиція в перспективу

13 На ринок вийде нове покоління обприскувачів

Case IH Patriot

14 Сівалка Spirit від компанії Väderstad: обрано

робочий кут – і basta!

Найпродуктивніші

сівалки Tempо

Правильні колеса: висока стабільність

і висока швидкість

ЗМIСТ

15 Фермерський зліт «Кооперація на 360°»

16 «Бери, не підведе», – говорять аграрії

про дискатор Swifterdisc від Bednar

17 Продовження зернової угоди призвело до зростання обсягу ринку добрив

Ціни на азотні добрива знижуються

18 Яким став початок 2023 р. для ринку

сільгосптехніки України

20 Україна може стати експортером біометану

Штучний інтелект розповів, що краще садити в Україні

в цьому році

21 Зареєстровані три законопроєкти для реформи молочної галузі

Свинина живою вагою подорожчала на 2,2% 22 Що зробити на городі в квітні: повний список справ 23 Вирощуємо здорові кущі малини весною: поради дачникам Підживлення малини навесні

Чим підживити вишню весною для кращого урожаю: дієві поради

Щоб урожай був гарним: як доглядати за персиком навесні

24 Нанодобрива «Мочевин-К» працюють на богарі 27 Чому під час війни складно схуднути?

Журнал “AgroTech “ нагороджений Міжнародною Академією Технологій і Соціології “Золота Фортуна” Медаллю “Трудова Слава” в номінації “За високий професіоналізм і за журналістську майстерність”.

Засновник, видавець і головний редактор: Кладійова Людмила Петрівна Адреса редакції: м. Харків, пл. Конституції, 26 оф. 307 (067) 1234 056, (066) 109 09 20, (066) 550 94 01, (067) 992 22 80 (viber)

Свідоцтво про державну реєстрацію друкарського засобу масової інформації: серія КВ №23046-12886Р від 28.12.2017 р. E-mail: redacauto@gmail.com

Тираж 30 000 екз., поширюється безкоштовно

У разі, якщо Ваша діяльність вимагає лицензії, необхідно вказати номер і дату видачі ліцензії, оскільки Ваше оголошення відповідно із ст.24 Закону України «Про рекламу» не може бути опубліковано без цих даних. Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних оголошень. Згідно з правилами, що діють в редакції, відповідальність за достовірність оголошень несе рекламодавець. Він самостійно відповідає за зміст наданих даних, за наявність посилань на ліцензії і вказівок на сертифікацію продукції і послуг в порядку, передбаченому законодавством. Редакція виходить з того, що рекламодавець

має право і заздалегідь отримав усі необхідні для публікації дозволи. Думка редакції не завжди співпадає з думкою авторів статей.
AgroTech 5

CLAASна підтримка. Зробимо Україну сильнішою

По даним Київської школи економіки від початку війни в Україні було пошкоджено, зруйновано або вкрадено 84 тис. одиниці сільгосптехніки на суму $2,9 млрд, а це 11% загального парку.

Наразі відновлювання повністю лягає на плечі аграріїв . А господарствам ще потрібно інвестувати у добрива, паливо, посівний матеріал!

Ця ситуація не могла залишити компанію CLAAS осторонь, оскільки вона не просто продає сільгосптехніку, а допомагає

клієнтам виконувати свою роботу та підтримує їх у будь-яких випадках.

CLAASна підтримка для аграріїв України – ремонт пошкодженої техніки за спеціальними ексклюзивними ціновими умовами. Компанія пропонує широкий спектр послуг, що охоплює діагностику, ремонт пошкодженої агротехніки різних моделей. Зверніться до дилера в регіоні, щоб отримати компетентну консультацію та прорахунок можливого ремонту.

Україна експортувала більше 37,6 млн тонн зерна

Згідно з оперативними даними Державної митної служби, станом на 31 березня Україна з початку 2022/23 МР експортувала 37,639 млн тонн зернових і зернобобових культур, у т.ч. в березні – 5,341 млн тонн.

При цьому зазначається, що за аналогічний період попереднього сезону вказаний показник становив 44,943 млн тонн, з яких 1,428 млн тонн були відвантажені в березні.

У розрізі культур з початку поточного сезону було експортовано:

• пшениці – 12,88 млн тонн (у 2021/22 МР– 18,399 млн тонн);

• ячменю – 2,276 млн тонн (5,643 млн тонн);

• жита – 17,5 тис. тонн (161,9 тис. тонн);

• кукурудзи – 22,163 млн тонн (20,439 млн тонн).

Сумарний експорт українського борошна за перші дев’ять місяців сезону оцінюється в 154 тис. тонн (у 2021/22 МР – 91,2 тис. тонн), у т.ч. пшеничного – 111,2 тис. тонн (66,9 тис. тонн).

У Хмельницькій філії ТОВ Компанія ЛАН пройшли тренінги «Енергозасіб Claas Xerion».

Трохи раніше у Львові у Компанії ЛАН пройшли тренінги «Оператор трактора CLAAS Axion 800-900» для механізаторів та інженерів з різних господарств Львівщини, Волині та Рівненщини.

обслуговування самохідних обприскувачів Case IH Patriot та використання систем навігації Raven та Trimble.

В компанії «Агротерра» Berthoud провела щорічне навчання для менеджерів із продажу.

Розповімо про кілька тренінгів, що пройшли протягом останнього часу.

Titan Machinery Ukraine разом з представником компанії Raven Europe провели навчання для відділу GPS, інженерів та операторів самохідних обприскувачів Case IH Patriot агрокомпанії Cygnet Agrocompany. Також провели тренінг для фахівців «Епіцентр-Агро» – детально розглянули особливості експлуатації та технічного

В місті Глибочиця відбулось навчання менеджерів з продажу техніки західних областей на базі Житомирського представництва компанії «Ерідон Тех».

На базі центрального представництва «Агротехсоюз», КЛААС Україна провела 4-денний курс підвищення кваліфікації сервісних інженерів серед своїх дилерів по телескопічному навантажувачу CLAAS Scorpion.

У зв’язку з постійною зміною ринкових умов виникає необхідність оновити прогноз врожаю 2023 року.

Основними відмінностями оновленого прогнозу є зростання посівних площ зернових культур та зниження посівних площ олійних культур, а також більш високий рівень врожайності.

Факторами, що вплинули на зміну прогнозу врожаю зернових та олійних культур були:

• оновлення даних щодо посівних площ озимих культур Міністерством аграрної політики та продовольства в сторону збільшення;

• відносно сталий обсяг експорту продукції АПК на рівні 6 млн т щомісяця

та зменшення вартості логістики;

• продовження роботи «зернового коридору» ще на 120 днів;

• збір врожаю майже всієї кукурудзи 2022 року;

• тенденція щодо зменшення ціни на до-

брива в порівнянні з періодом, коли був зроблений попередній прогноз;

• відновлення стабільності електропостачання, що дозволило поновити сушку зернових та олійних культур та додає більше впевненості на новий сезон;

• активізація роботи по обстеженню та розмінуванню полів в деокупованих районах Миколаївської, Херсонської та Харківської областей.

Із врахуванням цих змін, в 2023 році можна очікувати посівні площі зернових культур на рівні 9,6 млн га (пшениця – 4,3 млн га, кукурудза – 3,3 млн га та ячмінь –1,4 млн га). В результаті очікується отримання 39,6 млн т зернових (пшениця – 15,8 млн т, кукурудза – 18,5 млн т та ячмінь –4,2 млн т).

Які тренінги по сільгосптехніці відбулись перед сезоном
6 AgroTech
Оновлено прогноз врожаю 2023 року

Європа досягла згоди про заборону з 2035 року авто з ДВС

От і все. Майбутнє автомобілів з ДВС у Європі вирішене. Їх не буде після 2035 року. Але в останній момент Німеччина все ж змогла включити у рішення певні винятки.

Комітет постійних представників країн ЄС (Coreper) дійшов у понеділок згоди щодо відмови в Євросоюзі до 2035 року від автомобілів внутрішнього згоряння за винятком Німеччини, яка взяла курс на майбутнє «синтетичне пальне», повідомив телеканал BFMTV.

Постпреди 27 країн Євросоюзу схвалили домовленість, досягнуту 25 березня Європейською комісією (ЄК) та Німеччиною, що блокувала до цього консенсус, та пом’якшили заплановану на 2035 рік заборону.

Йдеться про європейський регламент, який зобов’яже випускати нові автомобілі без виділення CO2. Буде заборонено використання автомобілів, що працюють на бензині та дизельному пальному, а також гібридних. Вони поступляться місцем електричним автомашинам, за винятком тих, що працюватимуть на синтетичному паливі.

Проєкт запропоновано до уваги міністрів енергетики держав-членів для офіційного затвердження, оголосило шведське головування Ради ЄС.

Спочатку законодавча пропозиція Єврокомісії передбачала повну заборону продажу після 2035 року автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння. Німеччина на початку березня заблокувала законопроєкт. Країна – найбільший європейський виробник автомобілів, зажадала від ЄК підготувати пропозицію, що дозволяє випускати автомобілі на синтетичному пальному.

Цю позицію підтримали також італійські автобудівники.

Після трьох тижнів переговорів сторони дійшли згоди про заборону після 2035 року автомобілів із двигунами внутрішнього

згоряння, дозволивши ті з них, які використовуватимуть виключно нейтральні види пального з погляду викидів CO2.

Для виробництва такого пального, як вважають фахівці, може використовуватися, наприклад, зелений водень, який виробляється за допомогою відновлюваних джерел електроенергії. Розглядається також використання газових викидів певних промислових об’єктів із вилученням із них CO2.

Отже, виняток з «синтетичним пальним» – це можливість ще трохи продовжити епоху ДВС, яка триватиме на той час 249 років і де Німеччина є одним з лідерів. Але це лише відтермінує на деякий час закат ери ДВС, бо розповсюдження електромобілів змінить споживацьке відношення до авто з ДВС, мережу АЗС і переведе їх на другий план.

Väderstad розширює завод і збільшує потужність завдяки

Компанія Väderstad, одна зі світових лідерів у галузі виробництва ґрунтообробної та посівної техніки, розширює завод у місті Ведерстад ще на 12 600 квадратних метрів.

Нове будівництво забезпечить додаткові

площі для збору та фарбування техніки з метою досягнення виробничої потужності 10 000 машин на рік на шведському заводі до 2028 року.

Протягом останніх років компанія Väderstad має значне зростання попиту на свою продукцію. Оборот збільшився з 237 млн євро у 2017 фінансовому році до 550 млн євро у 2022 році. У 2021 році Väderstad оголосила про будівництво нового заводського центру, з розміром інвестицій 125 мільйонів шведських крон, який буде готовий до експлуатації наприкінці цього року.

Тепер заводський центр буде доповнено розширенням поточної виробничої площі.

 Подальше розширення нашого заводу у місті Ведерстаді відповідає нашим цілям зростання і принесе користь як нашим клієнтам, так і нашим дилерам, допоможе створити більше робочих місць, а також підвищити ефективність нашого виробництва, – говорить Хенрік Гільстрінг, генеральний директор компанії Väderstad Group.

Завод у Ведерстаді наразі виробляє техніку для всіх регіонів світу, окрім Північної Америки, де виробництво розташоване на наших заводах у Ленгбанку в Канаді та

Вахпетоні в США.

Два корпуси, які будуть добудовані та з’єднані з чинним заводом у місті Ведерстад, мають площу 6300 м2 кожен і утворять загальну виробничу площу близько 70 000 м2. Окрім створення додаткових місць для складання та фарбування, вони також допоможуть створити кращий та ефективніший потік через завод.

 Окрім загального збільшення попиту, ми також запустили кілька нових продуктів за останні кілька років. Цієї весни розпочнеться повномасштабне виробництво зернових сівалок Inspire, нова сівалка Proceed

проходить повне тестування, і ми продовжуємо спостерігати дуже великий попит на наші сівалки точного висіву Tempo. Це розширення допоможе нам задовольнити майбутній попит на всі ці продукти», –говорить Мікаель Пейпонен, старший віце-президент Väderstad з питань замовлення та доставки.

Рішення про розширення було прийнято на засіданні ради правління наприкінці січня цього року. Будівництво розпочнеться 1 квітня 2023 року, а нові будівлі планується ввести в експлуатацію до осені 2024 року.

AgroTech 7
новому заводському центру

В Україні запрацюють нові правила виробництва лікувальних кормів

Мінагрополітики затвердило нові правила виробництва, обігу та застосування лікувальних кормів.

Документом встановлюються вимоги для операторів ринку. Зокрема, до потужностей виробництва, умов зберігання та транспортування, маркування, пакування та видачі ветеринарних рецептів на лікувальні корми.

Ці правила матимуть позитивний вплив на якість та безпечність лікувальних кормів, на здоров’я тварин, яких утримують в домоволодіннях та фермерських господарствах.

Нові правила виробництва, обігу та застосування лікувальних кормів і проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів запрацюють через рік після закінчення воєнного стану.

Довідково:

Наказ від 26 січня 2023 року №69 Мінагрополітики від «Про затвердження Правил виробництва, обігу та застосування (використання) лікувальних кормів

Перший заступник іністра АПК Тарас Висоцький презентував основні положення проєкту Закону про державне регулювання сфери захисту рослин (реєстр. № 8340 від 09.01.2023).

Документ спрямований на те, щоб консолідувати розпорошене законодавство в один закон; надати сфері захисту рослин сучасного європейського регулювання; по максимуму її цифровізувати та дерегувалювати; вирішити проблеми з обігом засобів захисту рослин. Також удосконалюється захист території нашої держави від шкідливих організмів. Крім того, його норми встановлюють додатковий захист для бджіл.

Дерегуляція

У напрямі демонополізації та дерегуляції передбачено прозорі та чіткі механізми делегування на:

• видачу паспортів рослини;

• здійснення техогляду обладнання для застосування ЗЗР;

• навчання щодо поводження з ЗЗР;

• здійснення лабораторних досліджень;

• маркування дерев’яного пакувального матеріалу.

Скасовується карантинний сертифікат та за прикладом ЄС запроваджується паспорт рослини для простежуваності при її переміщенні територією України.

Система державного контролю буде комплексною (по всьому ланцюгу обігу рослин, насіння і ЗЗР); прозорою (всі оператори ринку зареєстровані і підконтрольні); з ризик-орієнтованим підходом (ефективна, без надлишкових перевірок бізнесу).

Передбачено створення інформаційнотелекомунікаційної системи для обробки та

і проміжних продуктів для виробництва лікувальних кормів» виданий на виконання

Закону України «Про ветеринарну медицину» № 1206.

автоматизованого обміну даними щодо державного контролю.

Імпортний контроль Законопроектом також пропонується змінити підходи до контролю на кордоні при імпорті рослин, насіння та ЗЗР, аби його осучаснити, посилити та привести у відповідність до правил ЄС.

Обіг засобів захисту рослин Запроваджується обов’язковий облік та звітність щодо обігу й застосування ЗЗР. Буде створено електронну систему завчасного сповіщення про застосування ЗЗР.

Крім того, законопроект створює можливість виявити та відреагувати на фальсифіковані ЗЗР на будь-якому етапі їх обігу. До обладнання для застосування ЗЗР, що понад п’ять років, як введене в експлуатацію, буде застосовуватися обов’язковий техогляд.

Також проєкт закону вводить заборону на авіаційний метод внесення ЗЗР, крім окремих чітко визначених випадків та обов’язкового отримання дозволу на це. Врегульовується можливість внесення ЗЗР дронами.

8 AgroTech
В Україні змінеться держрегулювання сфери захисту рослин

Як повернути до життя фермерів – поради владі

Консультативний хаб, податкові канікули та презумпція невинуватості – нове опитування підприємців показало старі проблеми.

Війна завдала значної шкоди економіці, тож важливо оцінювати, аналізувати та створювати механізми підтримки й відновлення ключових секторів саме зараз, забезпечуючи надійний тил для нашої армії. Серед найважливіших галузей – аграрна. Це №1 драйвер ВВП, №1 експорту у грошовому вимірі.

Міжнародна маркетингова група у співпраці з Українською Радою Бізнесу за підтримки Help – Hilfe zur Selbsthilfe провела опитування 400 фермерських господарств (від 5 до 100 га) з усіх регіонів України. Вони є тим субстратом, на якому засновано благополуччя галузі в цілому, які заповнюють ті ніші, які недоступні або не цікаві великим компаніям.

Опитування показало, що найбільше фермерів наразі турбує слабкий захист прав власності та рейдерство, дефіцит кваліфікованих працівників, проблеми у розрахунках з торгівельними мережами, відімкнення електроенергії, непередбачувані дії держави, постійні зміни законодавства. Також є потреба у дешевих кредитах від 500 тис. грн до 5 млн грн та у консультаціях експертів щодо фінансів, інвестицій, постачання і збуту. І хоча вже запущено різні програми допомоги як державою, так

і кредитними установами чи донорськими організаціями, розібратися у них досить складно. Потрібен галузевий хаб збору та обміну інформацією.

Втім, від держави підприємці очікують насамперед тимчасового звільнення від сплати єдиного податку 4 групи. У парламенті вже є два відповідних законопроєкти, відкладати це питання вже не можна. Однак таке виключення доцільно робити лише тим фермерам, земельні ділянки яких розташовані на територіях бойових дій або тимчасово окупованих.

Також не вирішено проблему із блокуванням податкових накладних, поверненням

презумпції невинуватості платника податку. Потрібно визначити чіткі підстави для визнання платника ризиковим і унеможливити надання такого статусу, якщо ризикових операцій менше 10%. А ще обмежити «ретроспективну ризиковість» – коли можна потрапити до категорії ризикових «заднім числом». Для цього слід встановити граничний термін – у кілька місяців.

Сподіваємося, представники влади врахують пропозиції експертного середовища та бізнесу і ближчим часом внесуть необхідні зміни. Своєчасність дій – запорука швидкого відновлення економіки.

Очільник Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун від імені учасників асоціації звернувся до Президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, Президентки Європейського парламенту Роберти Мецоли та Єврокомісара із питань сільського господарства Януша Войцеховського з проханням розглянути та підтримати зміни щодо ветеринарного контролю в рамках ініціативи ЄС «Шляхи Солідарності».

За словами Андрія Дикуна, пропозиція ВАР полягає в тому, щоб скасувати ветеринарний контроль на українсько-польському кордоні, якщо в транспортуванні кормів для тварин або фуражного зерна дотримуються наступні 3 критерії.

Вантаж транзитом проїздить через Республіку Польщу до митних складів інших країн ЄС.

Країна ЄС, до якої направляється вантаж, погоджується проводити ветеринарний контроль на своїй території у разі припинення транзитного режиму, що означає імпорт таких продуктів до ЄС.

Країна ЄС, в яку направляється вантаж, погодилася проводити ветеринарний контроль на своїй території у разі перенаправлення такого вантажу в іншу країн.

«Якщо фуражне зерно або інші корми рослинного походження експортуються

транзитом за межі ЄС через країну ЄС, яка погодилася взяти участь у згаданій ініціативі, ветеринарний контроль здійснюватися не повинен», – наголосив у зверненні очільник ВАР.

Нагадаємо, що з початку 2023 року експорт тваринних кормів та зернових кормів України почав сповільнюватися на українсько-польському кордоні. Так, середньодобовий пропуск зернових вантажів через залізничні пункти пропуску з Республікою Польща за першу половину березня поточного року зменшився на 28% у порівнянні з відповідним періодом лютого. Зазначений

показник на автомобільних пунктах пропуску з Республікою Польща за першу декаду березня 2023 року зменшився до 10 444 тонн/добу, що на 36% менше, ніж минулорічни й пікови й показник (3 декада вересня).

Водії, що прямують через найбільший пункт пропуску Ягодин-Дорогуск, змушені очікувати проходження ветеринарного контролю більше 10 днів (раніше не більше 5 днів), а один потяг проходить ветеринарний огляд 4-5 днів (раніше не більше 1 дня). Сповільнення ветеринарного контролю є наслідком того, що з початку року польська сторона скасувала можливість ветеринарного контролю всередині країни та додатково введений посилений ветеринарний контроль з березня цього року. В результаті майже кожні вантажівка та вагон з тваринним кормом та фуражним зерном перевіряються на польському пункті пропуску.

Всеукраїнська аграрна рада розуміє, поважає будь-яке рішення польської сторони, оскільки вона є однією з країн, підтримка якої є невідворотною та надзвичайно важливою для України. Однак, ми змушені звертатися до країн ЄС, оскільки експорт українських сільськогосподарських продуктів став одним із найважливіших сегментів економіки країни у цих важких обставинах.

AgroTech 9
Аграрії просять скасувати ветеринарний контроль на українсько-польському кордоні

ЧИМ ЦІКАВА НОВА ЛІНІЙКА КОМБАЙНІВ

CLAAS УКРАЇНСЬКИМ АГРАРІЯМ

CLAAS TRION – це новітня лінійка універсальних зернозбиральних комбайнів. Чим же вони будуть цікаві саме аграріям України?

Почнемо з того, що CLAAS завжди випробовував свої комбайни перед початком їх серійного виробництва саме в Україні, і TRION не став виключенням. Тож і фінальні риси комбайн отримував з урахуванням досвіду його використання в українських полях. І тільки після цього відбулась його світова презентація.

двигун Cummins QSL9 (Stage IIIA та II) з робочим об'ємом 8,9 л. Цікавим рішенням є зниження обертів колінчастого вала обох типів двигунів до рівня 1600 об/хв під час руху комбайна дорогою, що дозволяє економити пальне при переїздах.

Крім того, всі двигуни мають систему автоматичного регулювання вихідної потужності DYNAMIC POWER. Якщо повна потужність двигуна не потрібна (наприклад під час валкування) то блок управління зменшує потужність, що також позитивно відображається на споживанні дизелю. Ця інтелектуальна система здатна заощаджувати до 10% пального.

Молотильно-сепарувальні системи комбайнів CLAAS TRION

Наразі модельний ряд CLAAS TRION складається з трьох нових серій, які починаються з п'ятиклавішного комбайну 258 к.с. і простягаються аж до найпотужнішого гібридного комбайну з двома роторами на 427 к.с. Доступні також кілька версій з гусеничним рушієм TERRA TRAC. Загалом – це 11 різних моделей TRION для ринку Україні.

Комбайни TRION 500-ї серії побудовані на базі молотильно-сепарувальної системи (МСУ) APS WALKER шириною 1420 мм з 5-клавішним соломотрясом, у свою чергу TRION 600-ї серії мають аналогічний концепт МСУ APS WALKER, проте у 6-клавішному виконанні та шириною 1700 мм. Зернозбиральні комбайни TRION 700-ї серії мають гібридну МСУ APS HYBRID шириною 1420 мм з однороторною сепарацією у моделей TRION 710 – 730 та двороторною у моделі TRION 750. Перевірена технологія обмолоту APS з очищенням JETSTREAM, великим зерновим бункером і високими показниками вивантаження сприяють збільшенню можливостей комбайнів цього модельного ряду.

Двигуни комбайнів CLAAS TRION Зазначимо, всі моделі серії TRION оснащені новітнім поколінням 6-циліндрових двигунів Cummins, які характеризуються добрим крутним моментом, хорошою паливною економічністю та є невибагливими в експлуатації. Двигун Cummins QSB6.7 (Stage IIIA) об'ємом 6,7 літрів живить увесь модельний ряд комбайнів TRION 500-ї серії та найменшу модель 600-ї серії – TRION 640. Решта моделей –від TRION 650 до флагмана гібридного ряду TRION 750, отримали

Обмолот і первинна сепарація у всіх моделях TRION здійснюється системою обмолоту APS з прискорювальним барабаном (діаметр 450 мм) та великим молотильним барабаном (600 мм). На цій стадії проходить м’який обмолот практично всього об’єму зерна, що надходить до молотарки, і близько 90% цього зерна піддається первинній сепарації. Швидкості всіх трьох синхронізовані між собою і знаходяться у прямій залежності від обертів молотильного барабана, які у свою чергу налаштовує оператор з кабіни через термінал CEBIS.

Термінал CEBIS також використовується для паралельного та синхронного регулювання вхідного та основного підбарабань. Гідравлічний захист від перевантаження дозволяє працювати на межі продуктивності, запобігає забиванню, а також забезпечує захист від пошкоджень від сторонніх об’єктів.

Вторинна сепарація в TRION 500-ї та 600-ї серій виконується п’ятьма або шістьма клавішними соломотрясами з відповідними площами сепарації 6,25 і 7,48 кв.м. Усі моделі даних серій обладнані інтенсифікаторами сепарації MULTIFINGER SEPARATION SYSTEM (MSS), які встановлюються над клавішним соломотрясом. В TRION 710, TRION 720 та TRION 730 вторинна сепарація здійснюється одним ротором, а флагман модельного ряду комбайн TRION 750 використовує для вторинної сепарації два ротори. Окрім того, для українського ринку гібридні моделі поставляються зі спеціальними заслінками дек роторів, які можна закривати, і тим самим регулювати активну площу вторинної сепарації для зменшення навантаження на решітний стан під час роботи у сухих умовах. Ці заслінки можуть керуватися вручну (стандартно для моделей TRION 710, 720 та 730) та гідравлічно (стандартно для TRION 750).

У всіх моделях TRION з гібридною компоновкою (системою обмолоту APS і роторною сепарацією ROTO PLUS) швидкість обертання роторів можна змінювати з кабіни незалежно від швидкості обертання молотильного барабана, що дозволяє адаптувати

до будь-яких умов роботи.
параметри обмолоту та сепарації
10 AgroTech

Зерновий бункер комбайнів CLAAS TRION

Висока продуктивність комбайна вимагає відповідної продуктивності його системи вивантаження та більшої автономності за рахунок коректних параметрів зернових бункерів.

відповідно до одного з трьох обраних режимів: постійна швидкість, постійна продуктивність або максимальна продуктивність з врахуванням втрат. Система автоматичного контролю потоку маси AUTO CROP FLOW виявляє пікові навантаження і за необхідності перериває надходження хлібної маси до молотарки. Вона забезпечує якісну безперебійну роботу основних вузлів комбайна, запобігає забиванню, оберігає приводи від перенавантаження, а клинопасові передачі –від пошкодження і виходу з ладу.

Система AUTO SLOPE налаштовує швидкість обертання вентилятора турбіни на затяжних схилах так, щоб продуктивність очищення залишалася сталою, залежно від того вверх чи вниз по схилу рухається комбайн.

CEMOS AUTO CLEANING дбає про те, аби система очистки комбайна TRION забезпечувала оптимальні параметри з очищення зерна, продуктивності та допустимих втрат за рахунок автоматичного налаштування обертів вентилятора та зазорів верхнього та нижнього решіт.

Розміри зернового бункера CLAAS TRION – 8 000, 9 000, 10 500, 11 000 або 12 000 л – варіюються відповідно до моделі і версії. Швидкість вивантаження – до 130 л/с забезпечує вивантаження 10 тон зерна в межах 100 с. Великий 105-градусний кут повороту вивантажувальної труби дозволяє оператору комфортно контролювати процес вивантаження зерна. Ще більше контролю під час процесу вивантаження можна отримати за допомогою опційної системи PROFI CAM, яка забезпечує відмінний огляд причепів і кузовів транспортних засобів безпосередньо на моніторі. Додатковий поворотний наконечник вивантажувальної труби, який можна регулювати за допомогою багатофункціонального важеля управління CMOTION, забезпечує надзвичайно точне вивантаження навіть під час руху.

Електронні системи CLAAS TRION Новітні комбайни обладнані не менш сучасними електронними системами, які допомагають значно підвищити ефективність роботи і звести майже нанівець «людський фактор» – нестача знань, брак досвіду, помилки та втома оператора. Для цього усі моделі TRION можуть бути оснащені системами підтримки оператора CEMOS AUTOMATIC та CEMOS DIALOG.

CEMOS AUTO SEPARATION знаходить вірні налаштування роторної сепарації гібридних TRION та автоматично застосовує їх до частоти обертання ротора та положення заслінок дек роторів відповідно до поточних умов роботи.

Система CEMOS AUTO THRESHING безперервно проводить аналіз зерна, що надходить до зернового бункера й оптимізує налаштування роботи системи обмолоту шляхом регулювання частоти обертання молотильного барабану та зазору підбарабання відповідно до поточних умов обмолоту та обраної оператором стратегії.

Усі системи автоматики легко керуються та параметризуються за допомогою 12-дюймового терміналу CEBIS з сенсорним екраном. Для правильного руху по полю використовуються на вибір кілька автоматичних систем кермування. Серед них – лазерно-оптичні системи, така як LASER PILOT, котра здійснює управління комбайном, використовуючи лівий край стеблестою як опорну лінію, та FIELD SCANNER, що змонтована на даху кабіни і спрямовує комбайн вздовж лівого або правого краю стеблестою, або ж тримає його точно по середині технологічної колії; електромеханічна система ведення по комбайна по рядкам кукурудзи; і на завершення найбільш точна радіоелектронна, яка використовує супутникові та доступні корекційні сигнали для навігації комбайна у полі – GPS PILOT. Жниварки для CLAAS TRION Доповнити та розширити можливості CLAAS TRION можна чималою кількістю різних типів жниварок.

CEMOS AUTOMATIC – включає цілий набір модулів автоматичного керування робочими процесами комбайна TRION. Система здатна до самонавчання, а її автоматичні функції постійно і активно допомагають оператору у процесі роботи.

На основі ряду критеріїв оптимізації, таких як якість і чистота зерна, якість обмолоту, якість соломи і продуктивність, система постійно перевіряє поточні налаштування і оптимізує їх, аби вивести TRION на максимальну продуктивність, яка відповідатиме обраним оператором критеріям.

У комплексі – низка допоміжних модулів, які можна компонувати відповідно до власних потреб.

Система CRUISE PILOT автоматично контролює швидкість руху

Окрім класичних жниварок для суто зернових культур CERIO, в асортименті є жниварки зі змінним за довжиною робочим столом VARIO та новітні стрічкові жниварки CONVIO, які відмінно підходять для збирання ріпаку. Для бобових культур, таких як горох або соя, асортимент включає жниварку MAXFLEX та стрічкову жниварку CONVIO FLEX з гнучкими ножовими брусами. Асортимент доповнюється навісним обладнанням для збирання кукурудзи CORIO та CORIO CONSPEED, а також SUNSPEEED для молотьби соняшнику.

Завдяки ідентифікаційному модулю, TRION точно знає з якою жниваркою він загрегатований і оператору значно легше проводити базову параметризацію.

AgroTech 11

ОБПРИСКУВАЧ KUHN METRIS 2 AUTOSPRAY: ІНВЕСТИЦІЯ В ПЕРСПЕКТИВУ

Точність – основа економії та запорука кращого результату. Досвід українських аграріїв, які демонструють вміння витискати з технологій максимальний результат в умовах нестачі ключових ресурсів, стає дорожньою картою для сільгоспвиробників світу на шляху збільшення ефективності виробництва.

В важких умовах використання причіпного обприскувача з технологією AUTOSPRAY, що забезпечує диференційне внесення з регулюванням розміру краплі, стає інвестицією у ефективність.

Чим обприскувач зацікавив українських аграріїв?

Звичайні обприскувачі в залежності від погодних умов мають ефективність в межах 16%. Усе інше – втрати. Особливо це стає помітним на краях поля, де обприскувач змушений зменшити швидкість для підготовки та здійснення розвороту. Компанія KUHN розробила систему AUTOSPRAY, яка на обприскувачі Metris отримала найвищу нагороду «Машина року» на європейській аграрній виставці Sima 2019. Особливість – це використання імпульсної модуляції PWM, що дозволяє формувати якісні краплини в широкому діапазоні швидкостей – від 4 до 16 км\год та на розворотах. Польові тести в США показали ріст як ефективності обробки, так і продуктивності обприскувача, що дозволило обробляти 185 гектарів за зміну. Українські аграрії перевірили цей на власних полях. «Випробувати обприскувач на своїх полях у Львівській області нам запропонував постачальник засобів захисту рослин, компанія Syngenta, – розповідає Андрій Турчик, агроном ТОВ Транс Інвест Агро. – Обприскувач було надано компанією Тайтен Машинері Україна. Для моніторингу посівів ми використовуємо Cropio. На основі даних створили карту внесення та завантажили в KUHN Metris 2 AUTOSPRAY з форсунками Lechler. Нам потрібно було провести десикацію сої, щоб зібрати її в потрібний нам часовий проміжок. Результати роботи нас повністю задовольнили, вилив було зроблено по зазначеним нормам, продуктивність роботи надзвичайна в порівнянні з іншими причіпними обприскувачами. Це справді високоточне внесення. При нагоді, було б дуже добре мати таку машину в господарстві!»

Під час обприскування оператор господарства відмітив стійкість та керованість причіпного оприскувача. Такі властивості вдалося забезпечити завдяки чотирьом рівням підвіски та компенсації на поворотах. Завдяки інтелектуальним тримачам форсунок, які керують часом їх відкривання та новому додатку для обприскувачів Kuhn Isobus, оператор міг би з легкістю налаштувати розмір краплі

під час роботи, але цього не довелося робити, тому що машина працювала чітко, згідно карти технічного завдання.

Нова система точного розпилення Kuhn Autospray забезпечує неперервну електричну циркуляцію, яка включає поступове вимкнення форсунок через GPS. AUTOSPRAY доступний на обприскувачах Altis 2, Lexis, Metris 2 та Oceanis. Основною перевагою системи AUTOSPRAY є контроль та регулювання розміру краплі при розпиленні, незалежно від умов. Кожна форсунка має інший розмір краплі, які відповідають стандартам ISO.

Тайтен Машинері Україна – компанія з американським корінням, яка має 10-річну історію успіху на теренах України. День за днем ми вдосконалюємо свої навички та розширюємо портфоліо, щоб підтримати місцевих фермерів інноваційним та сучасним обладнанням, мережею оригінальних запасних частин по всій країні, а також професійно обладнаними майстернями та сервісними автомобілями. Міжнародні принципи ведення бізнесу та надвисокі стандарти є додатковими перевагами роботи з нами. Тайтен Машинері Україна – це найкраще рішення для сільського господарства та найбільш кваліфіковані працівники, які забезпечать якісний сервіс для Вашого бізнесу.

12 AgroTech

ОБПРИСКУВАЧІВ CASE IH PATRIOT

Про це розповів Віталій Курочкін, маркетинг менеджер Case IH в Україні та Молдові.

Як розповів Віталій Курочкін, 2023-й рік – це останній рік продажу моделей Patriot 30-й серії, оскільки на ринок виходить оновлене сімейство.

Цього року на заміну американської моделі вийде нова генерація 50-ї серії, а саме моделі 3250/4350/4450. Буде й ще новинка. Тим самим Case

IH задовільнить 100% потреб аграріїв у самохідних обприскувачах.

Нагадаємо, обприскувачі Patriot 50 повністю розроблені «з нуля».

Машини отримали характерну конструкцію кабіни із новим капотом, нову систему підвіски, вдосконалену кабіну, передові технології обприскування та функції, що спрощують технічне обслуговування.

У кабіні використовується відзначена нагородами конструкція підлокітника MultiControl, яка використовується у тракторах серій Steiger та Magnum.

Завдяки двом дисплеям, що настроюються –Advanced Farming Systems (AFS) Pro 1200 і Viper 4+ –оператори завжди мають повний контроль і всі можливості автоматичного і ручного управління. Штанги обприскувачів серії Patriot 50, виготовлені із міцних матеріалів, доступні у варіантах ширини від 60/90 до 69/135 футів. Обприскувачі можуть бути оснащені додатковою вдосконаленою технологією розпилення AIM Command FLEX II, яка включає керування включенням/вимкненням окремих форсунок.

Звичайно, як і вся техніка Case IH нового покоління, обприскувачі Patriot працюють з AFS Connect (і плюс з Raven Slingshot).

Ширина колії – регулюється.

Case IH Patriot 50 вже став лауреатом премій ASABE та Good Design Award.

НА РИНОК ВИЙДЕ НОВЕ ПОКОЛІННЯ
AgroTech 13

Сівалка Spirit від компанії Väderstad: обрано робочий кут – і basta!

Незважаючи на технологію обробітку ґрунту, слід пам’ятати, що гарантією отримання дружніх та рівномірних сходів є створення якісного посівного ложа, яке повністю звільнене від рослинних решток та постійно перебуває на чітко заданій глибині,

незалежно від рельєфу поля. Посівні комплекси Spirit від компанії Väderstad – це універсальні агрегати, які дають змогу досягати високої точності та продуктивності під час висівання різноманітних зернових культур. Для досягнення високої якості та точності закладання насіння в ґрунт у цих агрегатах використано перевірені часом та практикою дводискові сошники, обладнані системою Offset. Саме тому сошники Spirit зберігають заданий робочий кут, незалежно від типу ґрунту або умов роботи в полі.

Також слід додати, що завдяки своїй конічній формі насіннєві диски посівних

комплексів Spirit створюють вузьке насіннєве ложе, що мінімізує порушення ґрунтового шару під час висівання. Диски конічної форми із системою розташування Offset можуть працювати на більшу глибину із меншим тиском сошника, а посівний комплекс потребує менше потужності для приводу в цілому.

Більш того, конічна форма диску унеможливлює зміну робочого кута дисків протягом усього терміну служби, що також впливає на високу якість та точність сівби.

Нагадаємо, що наразі компанія Väderstad пропонує посівні комплекси Spirit із робочою шириною 3, 4, 6, 8 або 9 м.

Найпродуктивніші сівалки Tempо

добрив, що, на відміну від простої сівалки, мінімізує витрати часу, необхідні для завантаження посівним матеріалом та добривами. Щоб якомога краще задовольнити потреби різних господарств, наразі компанія пропонує сівалки Tempo L із системою централізованого завантаження Central Fill у двох версіях: лише для сівби або для сівби з одночасним внесенням добрив. Моделі без системи внесення добрив комплектуються центральним бункером місткістю 3 000 л для насіння, а моделі із системою внесення добрив – бункером місткістю 7 200 л із двома відсіками: 2 200 л – для насіння та 5 000 л – для добрива.

На сівалках Tempo L із системою Central Seed Fill використовується та сама система висіву PowerShoot, що й на всіх інших сівалках серії Tempo. Вона забезпечує максимальну точність сівби на високій швидкості.

Високошвидкісні сівалки точного висіву Tempo від компанії Väderstad із системою централізованого завантаження Central Fill стають ще продуктивнішими та функціональнішими.

Наразі ці сівалки – це найпродуктивніші моделі серед високошвидкісних сівалок точного висіву серії Tempo. Адже вони мають один центральний бункер великої місткості для насіння, а віднедавна й для мінеральних

Дозування добрива здійснюється за допомогою високопродуктивних дозаторів Fenix III, які підтримують норму внесення до 350 кг/га на швидкості 15 км/год. Відчуй переваги якісного висіву на високій швидкості – обирай Tempo!

Посівні комплекси Spirit від компанії Väderstad – це універсальні високошвидкісні агрегати, які допомагають досягати високої точності та продуктивності під час висіву різноманітних зернових культур. Згідно рекомендацій виробника, робоча швидкість цих агрегатів становить 8–14 км/год, що дає можливість досягати високої змінної продуктивності під час роботи.

Ґрунтообробна зона та зона внесення мінеральних добрив (залежно від комплектації) посівних комплексів Spirit відокремлені від висівної зони рядом опорно-прикочувальних коліс. Залежно від моделі сівалки, на агрегатах встановлюють колеса шириною 400 мм або 600 мм та діаметром 820 мм, які забезпечують відмінне прикочування,

вирівнювання та стабільний рух сівалки як під час сівби, так і під час пересування дорогами загального користування.

Ці колеса встановлено у шаховій послідовності зі зміщенням осей на 300 мм, що сприяє кращій пропускній здатності ґрунтової маси і пожнивних решток. Також

таке розміщення унеможливлює нагортання ґрунту перед колесами (т. з. ґрунтовий вал) та мінімізує опір агрегату під час роботи навіть по свіжеобробленому полі. Проведені фахівцями компанії Väderstad дослідження підтверджують, що зміщення знижує потребу в тягових зусиллях на легких ґрунтах до 25 %. Між колесами встановлено гумові пальці, які вирівнюють гребені та залишають добре вирівняний горизонт для точної роботи сошників.

Кожне колесо має індивідуальне кріплення, яке дає змогу у випадку проколювання, демонтувати лише одне, а не всю секцію коліс.

Наразі посівні комплекси Spirit випускається у варіантах із робочою шириною 3, 4, 6, 8 або 9 м.

14 AgroTech
Правильні колеса: висока стабільність і висока швидкість

10 березня в Києві пройшов фермерський зліт «Кооперація на 360°», який об’єднав понад 150 учасників –власників фермерських господарств, директорів с/г підприємств та спеціалістів в агро. В рамках події учасники презентували свій бізнес, продукти та розширили свою базу бізнес-контактів. Наша редакція була інформаційним партнером цього заходу.

Фермерський зліт «Кооперація на 360°» – це захід, який був присвячений головним питанням кооперації, фермерам та загалом агро бізнесу.

Захід був проведений з такими метами:

• по-перше, зустрітися з колегами та партнерами, побачити один одного на власні очі, потиснути руки та привітати нових знайомих;

• по-друге, привернути увагу до питань, що болять фермерам

України в умовах війни і не тільки, отримати корисні поради та рішення від експертів, якісно провести час в колі колег

та нових партнерів.

Приємно спостерігати жінок у аграрній сфері, вони працюють успішними керівниками, директорами, юристами, беруть участь у форумах та конференціях, орієнтуються у світі ЗЗР та технологічних карт, знаходячи час на сім'ю та хобі.

Саме таких запросили на Фермерський зліт "Кооперація на 360°".

На заході «Кооперація на 360°» можна було зустріти не лише фермерів та офіційних осіб, а також виробників, постачальників

обладнання, палива, інші компанії, які відіграють важливу роль у розвитку аграрного сектору.

ФЕРМЕРСЬКИЙ ЗЛІТ «КООПЕРАЦІЯ НА 360° »
AgroTech 15

«БЕРИ, НЕ ПІДВЕДЕ», – ГОВОРЯТЬ АГРАРІЇ

ПРО ДИСКАТОР SWIFTERDISC ВІД BEDNAR

В час військової економіки та нестачі робітників, висока продуктивність, надійність та якість роботи техніки набула особливого значення.

Така техніка дозволяє якісно виконувати поставлені завдання за обмежених ресурсів підприємства. Тому популярність універсальних дискових лущильників BEDNAR, які використовують протягом всього року від передпосівного обробітку до дискування після збирання врожаю, тільки зростає. Та не всі дискатори однакові.

Універсальні дискатори SWIFTERDISC

від BEDNAR присутні в різній ширині захвату від 3 до 12 метрів, та вже завоювали велику популярність в Україні. Дані агрегати працюють в різних регіонах, умовах та виконують різні задачі. Зокрема, два господарства в Одеській та Рівненській областях

вже кілька сезонів використовують універсальні дискатори SWIFTERDISC. Дані агрегати були придбані у офіційного дилера BEDNAR – компанії Тайтен Машинері Україна. Завдання, які ставились аграріями перед агрегатами, – активне лущення стерні та якісний передпосівний обробіток ґрунту.

Обробити 1000 га за сезон – найпростіше завдання!

«Це відмінна техніка, яка легко налаштовується, дуже добре працює та не ламається, – розповідає Віталій, ПП «Злагода», Одеська область. – Мабуть один з кращих дискаторів на ринку. При цьому ціна дуже конкурентна. Для агрегату обробити 1000 гектарів за сезон – найпростіше завдання. Це була наша перша одиниця техніки BEDNAR, яку порадив придбати фахівець компанії Тайтен Машинері Україна. Я

ще подивився відео-ролики про агрегат на Youtube, поміркував і вирішив брати. Агрегат отримали в короткий термін зібраним та готовим до роботи. Ми задоволені цією технікою і результатами, яких можемо досягти завдяки її роботі».

Вражає, що він має так багато опцій!

На Рівненщині у родинному господарстві «Розвазьке» для дискатора BEDNAR теж відразу знайшли роботу, хоч і до вибору підходили більш обережно та навіть прискіпливо.

«Ми дивилися у бік різних ви робників, – розповідає Тарас Ягодка, керівник

господарства. – Але коли детально оглянули агрегат й побачили в роботі, рішення було прийнято в той же день. Я цілком задоволений вибором, тому що впевнений, що це, мабуть, найкращий з дискових агрегатів, які існують на українському ринку. Вражає, що він має так багато опцій! Під свої ґрунти ми встановили додатково задній важкий сегментний коток. Агрегатом обробили вже більше тисячі гектарів, адже намагаємося максимально завантажити його роботою. Черговий плюс компанії Тайтен Машинері Україна за те, що порадили лущильник саме цього бренду. Ми працюємо з Тайтен з 2018 року, купували трактори CASE IH – надзвичайно задоволені сервісним обслуговуванням, ставленням до роботи та оперативністю реагування».

Універсальна лінійка дискових лущильників SWIFTERDISC доступна з робочою шириною від 3 до 18 метрів, при цьому транспортна ширина на всіх не більше 3 метрів. Конструкція агрегатів забезпечує рівномірний розподіл ваги, а отже, високу стійкість агрегату та пов’язану з цим високу робочу швидкість, необхідну для максимально якісної та подуктивної роботи. Обладнані спеціальними агресивними А-дисками дискатори SWIFTERDISC гарно лущать стерню та подрібнюють рослинні рештки, також цей диск забезпечує якісну передпосівну підготовку без шиферності. Дискатори BEDNAR мають широкий спектр комплектацій, що дозволяє адаптувати агрегат саме до ваших умов роботи та технології обробітку.

16 AgroTech

Продовження зернової угоди призвело до зростання обсягу ринку добрив

Попит на мінеральні добрива після продовження зернової угоди зріс приблизно на 15-17%. Про це повідомив директор із корпоративних комунікацій Group DF Олег Арестархов.

За його словами, продовження зернової угоди, яка дозволяє українським фермерам продовжувати постачати зерно на світові

ринки, стало «позитивним сигналом для аграріїв та суттєвим додатковим імпульсом для розвитку суміжних до АПК ринків».

«Цього року ми бачимо нестандартне зміщення періоду пікового сезонного попиту – приблизно на 2 місяці. З багатьох причин фермери, особливо з прифронтових територій, до останнього моменту відкладали рішення про придбання мінеральних добрив. У лютому та березні заводи OSTCHEM знижували ціни на добрива у зв’язку зі зниженням цін на газ. Нам вдалося «розігріти» ринок – на початку березня попит активно зростав. Серйозним каталізатором цього процесу стала зернова угода – попит після її укладання зріс ще більше. Наразі ми бачимо нехарактерний для квітня бум на ринку добрив. За попередніми оцінками, зростання попиту –мінімум 15-17%. До аграріїв повернулася впевненість, вони вкладаються в ЗЗР та добрива – у ті продукти, які збільшують врожайність та досить швидко окуповуються протягом аграрного циклу», – зазначає Арестархов.

За його словами, аграрії більш активно розпродують аграрну продукцію, яка раніше зберігалася на складах. В результаті вони отримують більше обігових коштів для забезпечення посівної.

«Цей тренд особливо стосується дрібних та середніх фермерських господарств.

Багато хто з них вичікував і до березня не продавав зерно, зберігаючи його на складах, оскільки оптові гравці – міжнародні трейдери та холдинги, які скуповують

Враховуючи зниження ціни на газ та збільшення обсягів імпорту карбаміду в Україну, не виключено, що рекомендовані ціни карбаміду будуть знижуватись.

Компанія Ostchem знизила рекомендовані ціни на КАС: з 22 березня карбамідно-аміачна суміш продається на 10 тис. грн дешевше.

Ціни на азотні добрива з 22.03.2023 року наступні: Аміачна селітра – 28 500 грн/т з доставкою, 28 9000 грн/т на складах; Карбамід – 29 000 грн/т з доставкою, 29 4000 грн/т на складах; КАС-32 з доставкою автомобільним транспортом – 19 000 грн/т, на складах – 19 400 грн/т;

зерно, встановлювали на внутрішньому ринку досить низькі, на думку фермерів, ціни. Був значний відкладений попит, який зараз «вистрілив». Хтось нарешті дочекався своєї черги в портах чи на «Укрзалізниці», хтось – хороших цін на кукурудзу та пшеницю на внутрішньому ринку. Товар відправляється, доходи отримуються, з’явилося більше обігових коштів. Це впливає на ринок добрив. До того ж зараз фермерам допомагають субсидовані Урядом кредитні програми. Ми бачимо поступове відновлення кредитування угод із добривами, працюють вексельні схеми», –сказав Арестархов.

За його словами, відсутність чіткого розуміння періоду, протягом якого діятиме зернова угода – 60 днів або 120 – мотивує фермерів активно розпродавати запаси.

«Логістичні проблеми фермерів до кінця не вирішено – потужностей для зберігання зернових в країні все ще недостатньо, обсяги перевезення залізницею та автотранспортом обмежені, Миколаївські порти заблоковані, при цьому ціна перевалки в Одеській області зросла в рази. Логічно, що багато хто хоче на новий сезон звільнити свої потужності для зберігання зернових та

підготуватися до різних сценаріїв. Багато залежатиме від того, як працюватиме зернова угода з кінця травня», – сказав Арестархов. «Ми бачимо рішучість аграріїв провести успішну посівну будь-що-будь. І це, природно, надає оптимізму всім суміжним ринкам, пов’язаним з аграрним. Тому OSTCHEM не знижує завантаження своїх промислових майданчиків», – наголосив представник Group DF.

За його словами, продовження угоди у травні призведе до подальшого зростання споживання на ринку добрив.

«За позитивного сценарію ринок добрив може відновитися до довоєнного рівня вже до початку 2025 року. Ключові чинники, що визначають подальший ринок мінеральних добрив не змінилися – це терміни закінчення війни та ціни на газ, основний інгредієнт для виробництва азотних добрив. Продовження зернової угоди та поступове зняття логістичних обмежень дозволить агросектору знизити витрати та збільшити маржинальність. Для ринку добрив сигнали позитивні», – резюмував він.

Нагадаємо, у грудні 2022 року Group DF заявляла про очікуване зростання споживання добрив у 2023 році.

Вапнякова аміачна селітра – 25000 грн/т з доставкою та 25400 грн/т на складах.

За даними ІА Інфоіндустрія в другій декаді березня черкаський Азот зупинив виробництво товарного карбаміду, а весь обсяг плаву карбаміду направив на виробництво

КАС. При цьому загальний план виробництва КАС був зменшений.

На ринку України зараз найбільшим попитом користується карбамід, наступна за популярністю КАС, далі NPK різних марок.

AgroTech 17
Ціни на азотні добрива знижуються

ЯКИМ СТАВ ПОЧАТОК 2023 Р. ДЛЯ РИНКУ

СІЛЬГОСПТЕХНІКИ УКРАЇНИ

З цим та з кількома додатковими питаннями ми звернулись до гравців ринку сільгосптехніки. Цікаво, що оцінки ринку виявилися досить різні.

Case IH

Як розповів Віталій Курочкін, маркетинг менеджер Case IH в Україні та Молдові, зазвичай для оцінки стану ринку по самохідній техніці в компанії аналізують дані повного першого кварталу. Але якщо брати до уваги рівень попиту на ринку, склади імпортерів Case IH та конкурентів, можна спрогнозувати, що ринок цього року буде такий самий як у минулому, можливо, мінус 5%.

на «стопі» будь-які інвестиції через повну невизначеність в ситуації. Запитів сільгоспвиробників дуже мало, а ті, що є стосуються більш потужної і в той же час меншої за розмірами техніки (як по тракторах, так і по комбайнах) через посилення вимог до її габаритів.

Найбільшим попитом користуються роторні комбайни всіх моделей та трактори потужністю від 120 до 140 к.с., а також 340 – 435 к.с. у зв’язку з відкладеним попитом на останні.

Claas

Директор компанії «КЛААС Україна» Васілій Зайдер розповів, що протягом двох місяців поточного року всі виробники продовжують стабільні поставки. Тобто, потреба не стала меншою, а ось можливість покупки знизилась через проблеми з фінансуванням, та продажами агропродукції.

По комбайнах ситуація аналогічна, можливо, з мінусом 10%.

«На даний момент маємо трохи консервативний підхід, але ситуація може виправитися і піти у году у четвертому кварталі, тобто може бути позитивний імпульс підготовки брендів та аграгіїв до 2024 году. На жаль, наш ринок самий волотильний у світі, але скоре завершення війни може дати ринку позитивний сигнал», – каже Віталій Курочкін.

На даний момент важливим фактором при придбанні техніки для аграріїв залишається наявність техніки (з цим були проблеми в 2022 р.), конкурентне ціноутворення та фінансові програми. Аграрії почали дуже уважно вивчати пропозиції брендів, порівнювати більш детально специфікації техніки. Ключовим фактором стає взаємодія з дилером, брендом, наявність запасних частин та якість сервісу.

Серед тенденцій можна відзначити те, що все більше спостерігається ріст попиту техніки з елементами та системами точного землеробства.

Серед тракторів Case IH наразі найбільшим попитом користуються моделі Maxxum та Puma, які є бестселерами у своїх класах тракторів. Традиційно самим високим попитом серед самохідних обприскувачів користуються моделі Patriot, які протягом останніх 8 років є лідерами ринку. Але це їх останній рік продажу, оскільки на ринок вийде оновлене сімейство. Щодо комбайнів, то попит на серію 250 з системою штучного інтелекту Harvest Command зростає з кожним роком. Також необхідно додати, що культиватори Tiger Mate 255 досі лідирують у опиту серед грунтообробної техніки.

New Holland

Як розповів Олександр Суханов, менеджер з роботи з ключовими клієнтами New Holland Agriculture, наразі ринок фактично завмер. Всі аграрії купують виключно критичні позиції і тримають

Тенденції у попиті – це попит на технологічний продукт. У тих умовах, у яких зараз живе Україна, технології дозволяють підвищувати ефективність роботи підприємства, можна оптимізувати витрати та підвищити ефективність роботи підприємства. Існує проблема з кадрами, а чим «розумніша» техніка, тим більше впевненості у керівника, що робота буде виконана на високому рівні з мінімальними втратами. Технології – це економія, це продуктивність. А додаткові системи допомагають в роботі: можна зробити необхідні настройки, а оператору потрібно тільки їх контролювати.

По регіонам в компанії спостерігають тенденцію до зниження посівних площ, особливо на Півночі, Півдні та Сході. Зменшується посів зернових та технічних культур. Наприклад, є регіони, де досі не зібрана кукурудза, а це може зменшити кількість посівів цієї культури у 2023 році. Очікується зниження посівів озимих культур, можливо збільшиться кількість посівів пізніх культур: соя, соняшник.

Vaderstad

Розповіли Віталій Філатов, генеральний директор Väderstad Україна та Валерій Кремсал, інженер з впровадження нової техніки і технології.

Ринок сільгосптехніки з початку року в цілому скоротився на 50% через вичікування щодо стратегій інвестування та через фактичне скорочення посівних площ у фізичному вимірі на 25%.

Загалом накопичується попит, який буде реалізований при настанні основної умови: горизонт планування сягне року. Зараз

го-
1-2 місяці, а рік тому мав 1-2 тижні.
ризонт планування має
18 AgroTech

Ціна реалізації сільськогосподарської продукції в Україні маже вдвічі менша порівняно із світовими цінами. Левова частка виручки аграріями витрачається на пальне, засоби захисту рослин, насіння та добрива, які виросли в ціні майже вдвічі. Обновлення парку сільськогосподарської техніки у аграріїв відбувається переважно в критичних умовах відсутності будь-якої альтернативи або у випадку надання фермерам пільгових умов кредитування.

для купівлі нових агрегатів. Тому зараз багато хто вдається до незапланованих капітальних ремонтів, щоб тримати техніку на плаву та відтерміновує купівлю нових агрегатів.

Майже весь асортимент техніки, яка продається зазвичай в Україні, є в наявності у дилерів, або ж замовлений з чіткою датою виробництва на заводі. Дилери Lemken вчасно попіклувалися про розміщення замовлень ще восени, а передпосівну групу замовили ще на початку літа.

Як і в минулому, так і в цьому році дилери йдуть на зустріч агровиробникам, надаючи окрім «традиційних» знижок ще й невеликі відтермінування оплати. Звичайно, що в нинішніх умовах мало хто може запропонувати відстрочку в півроку, як це було в довоєнні роки. Але і тут знаходиться вихід, залучаючи фінансування покупки від банків партнерів. Деякі з дилерів Lemken приймають оплату за агрегати зерном, що також є позитивним трендом.

Регіональні тенденції, як мабуть і у всіх, залежать від близькості до фронту. Харківська, Сумська, Чернігівська області оговтуються потроху, але все ж ще далеко до бувалої активності. Звичайно, що більш жвавішими є центральні регіони. Західні області працюють найстабільніше.

Наразі серед аграріїв спостерігаються тенденції пошуку високопродуктивної техніки, через вимивання кваліфікованих механізаторів до ЗСУ, адаптацію до більш короткої і менш непередбачуваної посівної. Програма «5-7-9» і стабільна макроекономічна ситуація, включно із передбачуваним курсом, є ключовими для розвитку агро в поточних умовах.

Регіони сильно залежать від логістики. Для Півдня, наприклад, зерновий коридор на наступні 60 днів є головним позитивним сигналом.

Як перед війною, так і під час війни залишається сильний інтерес до універсальних сівалок точного висіву для сівби від ріпаку, цукрових буряків, пшениці, ячменю до кукурудзи соняшника і сої. У компанії Väderstad на даний час завершує тестування такої інноваційної сівалки яка має назву Proceed. Спостерігається падіння попиту на техніку зернової групи через пристосування сівозміни до логістичних обмежень («мінус» по кукурудзі, «стабільність» по соняшнику); повернення цукрових буряків у сівозміну і відродження буряківництва у тих, хто його майже змарнував.

Відповідно, спостерігається попит на швидкісний посів буряків, соняшнику, обробіток по глибокій оранці, дискування на великій швидкості. А це – сівалки точного висіву TEMPO, дискові культиватори Carrier.

Lemken

Як розповіли в компанії Lemken-Ukraina, ринок сільгосптехніки 2023 року, виходячи із спостережень, може бути на 20% нижче у порівнянні з минулим роком.

Причиною падіння окрім війни, нестабільної економічної ситуації, зменшення площ під обробітком, є здорожчання техніки, яке розпочалося ще з початку 2021-го і досягло свого апогею наприкінці 2022-го. Це був вимушений крок всіх виробників через підняття цін на сталь, енергоресурси, комплектуючі та наслідки порушених зв’язків через Ковід. А з іншої сторони, закупівельні ціни на зерно не дозволяють українським фермерам отримувати достатні кошти

Щодо того, які моделі техніки Lemken користуються найбільшим попитом, в представництві розповіли, що зараз час для закриття вологи, і як завжди о цій порі, є збільшення запитів на передпосівні комбінації Компактор та Корунд. Перші Корунди повиходили в поле ще на початку березня, оскільки завдяки легкості своєї конструкції вони не бояться перезволоженого ґрунту, що дозволяє розпочати закриття вологи раніше.

Незважаючи на не сезон, завбачливі фермери купують також і Рубіни з Діамантами. Ці агрегати продаються майже весь рік. Також є постійні запити на сівалки та посівні комплекси виробництва ЛЕМКЕН. Поки що можна придбати старішу модель CompactSolitair 9, на заміну якої прийшла Solitair DT, по вигідним цінам. Після купівлі заводу Equalizer додалося бажаючих і на ці перспективні агрегати. Але про них дещо згодом.

Нещодавно завод оголосив акцію на складські агрегати Стекеті, тому вже зараз можна вигідно придбати міжрядний культиватор для кукурудзи, соняшнику, сої чи цукрового буряка.

Bednar Як розповіли в представництві Bednar в Україні, у лютому 2023 року в компанії спостерігали кращі результати, ніж в лютому 2022 року. Загалом останніми місяцями помітне певне пожвавлення. Навіть є обережні оптимістичні очікування, що 2023 буде і роком Перемоги, і роком пожвавлення ринку с/г техніки.

В запитах аграріїв в цьому році можна побачити декілька тенденцій, що стосуються напрямку роботи Bednar. Це – пошук необхідних агрегатів з минулорічних поставок за дещо нижчою ціною, ніж нові агрегати 2023 року виробництва.

Також є досить багато запитів по агрегатам, які можуть допомогти обробити ґрунт під посів після кукурудзи, яку зібрали взимку або вже в березні.

По регіонам є цікава тенденція, що лідерами з продажу техніки є прифронтові регіони, а не відносно мирні та ближчі до західних кордонів західні регіони.

Найбільш популярні весною традиційно передпосівні компактори Swifter, дискатори Swifterdisc, універсальні зернові сівалки Omega, загалом дилери продали агрегати вже 10 різних модельних груп.

AgroTech 19

Україна може стати експортером біометану

Виробництво біогазу/біометану в Україні є дуже перспективним та в майбутньому потужним ринком, що дозволить забезпечити нашій державі енергетичну незалежність, створення робочих місць та в цілому вплине на покращення інвестиційної привабливості.

На цьому наголосив заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня під час вебінару «Можливості виробництва біогазу та вирощування енергетичних рослин». Захід відбувся в рамках проєкту з поширення знань та досвіду з виробництва біогазу та вирощування енергетичних рослин Всеукраїнської Аграрної Ради та Біоенергетичної асоціації України. «Розвиток біометанової галузі на сьогодні є дуже актуальним для України питанням. Наша земля є основним ресурсом для виробництва біогазу. Те, що раніше вважалося відходами, зараз є сировиною для енергетичної безпеки, створення доданої вартості, економічної вигоди. Як показав досвід під час війни, коли були перебої з електроенергією, деякі громади убезпечили себе від відключень завдяки біогазовим станціям, що розташовані на їх територіях. Тож на сьогодні важливо забезпечити певну

децентралізацію в енергетичній сфері за зразком адміністративної реформи. Бачимо, що інтерес і попит серед аграріїв у питанні створення проєктів біогазу є чималий, і ми його хочемо підтримувати», – зазначив Віталій Головня.

Під час вебінару експерти окреслили перспективи виробництва біометану в

Україні, поділилися практичним досвідом реалізації проєктів біогазу (під ключ) на прикладі відходів агрокомплексу, тваринництва, енергетичних культур. Розповіли, що має зробити інвестор для оцінки можливості реалізації біогазової установки. А також ознайомили з особливостями вирощування енергетичних рослин.

Штучний інтелект розповів, що краще садити в Україні в цьому році

Викликають цікавість відповіді Штучного інтелекту на різноманітні питання. Ми теж задали ШІ кілька питань.

По-перше, ми спитали у Штучного інтелекту: «Які культури краще садити весняної посівної в Україні у цьому році?» Штучний інтелект надовго замислився, але відповів:

«В Україні весняна посівна може розпочинатися залежно від регіону, але зазвичай вона починається з кінця квітня до початку червня. Щодо того, які культури краще садити, це залежить від кількох факторів, таких як кліматичні умови регіону, тип грунту, наявність води та ресурсів.

Основними культурами, які можна

садити весною в Україні, є: Кукурудза: це одна з основних культур, яка вирощується в Україні. Вона може бути посіяна після останніх заморозків, коли грунт прогріється до 10-12° C. Пшениця: пшениця може бути саджена в кінці квітня – початку травня. Ця культура є однією з найбільш поширених в Україні. Ячмінь: ячмінь також може бути посіяний весною в Україні. Він зазвичай сіється у квітні-травні.

Соняшник: це ще одна важлива культура в Україні. Соняшник може бути посіяний весною, коли грунт прогріється до 8-10 ° C. Бобові культури, такі як соя та горох,

також можуть бути посіяні весною. Вони зазвичай сіються в травні, коли грунт вже нагрівся.

Крім цих культур, можна також розглянути садіння овочів, таких як капуста, морква, цибуля, картопля та інші, залежно від регіону та кліматичних умов.

При виборі культур для весняної посівної в Україні варто звернути увагу на рекомендації місцевих фахівців з сільського господарства, які можуть допомогти».

Друге питання: «Яким врожай буде цього року в Україні»? Відповідь:

«На жаль, я, як штучний інтелект, не можу точно передбачити врожай цього року в Україні або будь-якій іншій країні. Врожай залежить від багатьох факторів, таких як кліматичні умови, ґрунтовий склад, наявність води, насіння, добрива та догляд за посівами.

Проте, в Україні є багато компетентних організацій, які вивчають і передбачають врожай. Вони використовують інформацію про кліматичні умови, яка збирається за допомогою датчиків та інших пристроїв. Ви можете звернутися до місцевих органів державної влади або аграрних організацій за більш детальною інформацією про врожай в Україні».

Що ж, наразі Штучний інтелект ще не може похвалитися можливостями прогнозування. Але, можливо, з ним можна порадитись щодо інших питань? Перевіряємо!

20 AgroTech

Зареєстровані три законопроєкти для реформи молочної галузі

Народні депутати зареєстрували 3 ключові законопроєкти молочної реформи, які передбачають зниження цін на молочні продукти, а також створюють нові механізми для розвитку галузі.

Ідеться про такі законопроєкти:

• «Про внесення змін до Податкового

кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість для молока і молочної продукції» (№ 9161);

• «Про внесення змін до Податкового

кодексу України щодо запровадження

внеску на галузеве фінансування програм просування молочної продукції” (№ 9162);

• «Про внесення змін до Митного кодек-

су України та деяких законів України

щодо запровадження внеску на галузеве фінансування програм просування

молочної продукції» (№ 9163).

Документи розроблялися з урахуванням

досвіду інших країн, із урахуванням побажань виробників і переробників. Законопроєкт № 9161 має на меті знизити ставку ПДВ на молоко й молочні продукти (вітчизняні й імпортні) до 10%. «Важливість цього законопроєкту полягає і в зменшенні тіньового виробництва та продажу молочних продуктів, – зазначив міністр агрополітики Микола Сольський. – Виробники молочних продуктів, які не сплачують податки, з ухваленням цього закону втратять частину прибутку. А в балансі легальних виробників нічого не зміниться, оскільки зниження ціни компенсується зниженням суми ПДВ».

Цей досвід дуже розповсюджений у країнах ЄС, які останнім часом знизили ставку ПДВ до 0% на всі харчові продукти й сировину для них.

Ще 2 законопроєкти запозичені з американської моделі commodity checkoff program, яка працює понад 100 років.

«Основна суть цих документів полягає в тому, що учасники ринку мають відраховувати 0,5% від вартості реалізації молочної продукції з переробних підприємств та імпорту, – підкреслив Микола Сольський. –Кошти перераховуватимуть до організації, яка об’єднує більшість, якщо не всіх легальних виробників і переробників молока». За рахунок цих грошей представники галузі зможуть самостійно займатися просуванням молочної продукції, розвитком інновацій, боротьбою з фальсифікаціями, встановленням та розробкою нових стандартів. Фактично це і є справжнє саморегулювання, яке дозволяє державі передати частину функцій, зауважив Микола Сольський.

Відмінність української моделі від

американської – в тому, що кошти збиратиме об’єднана міжгалузева організація виробників і переробників молока, а не податкова. Отже, ця модель навіть ліберальніша, ніж у США.

«Наш план такий: галузь самостійно розподіляє гроші на свої потреби, а Мінагрополітики має можливість для перевірки, чи кошти спрямовуються за призначенням за ініціативою членів такої організації», – зазначив міністр.

Аби цей механізм запрацював, був розроблений законопроєкт «Про об’єднання сільськогосподарських товаровиробників», в якому прописані процедури створення відповідних організацій виробників і надання їм статусу репрезентативних. Також самі гравці ринку через свої репрезентативні організації виробників і переробників молока мають ухвалити рішення про створення міжгалузевого об’єднання.

Квітень на ринку свиней забійних кондицій почався із позитивної цінової динаміки. Середньозважена ціна реалізації зросла на 2,2%, як порівняти з попереднім тижнем, –до 74,65 грн/кг.

Оператори переглянули котирування у бік підвищення на 1-3 грн/кг, і свинина забійною вагою цього тижня коштує переважно 74-75 грн/кг у всіх регіонах.

Хоча про передсвятковий ажіотаж не йдеться, та абсолютна більшість представників м’ясопереробки зазначає пожвавлення реалізації. Так, деякі гравці ринку, зокрема зі сходу, зауважують, що кількість заявок перевищує можливість задовільнити їх через брак кондиційної свинини та нижчу середню забійну масу тварин.

Деякі оператори зазначають, що погіршення погодних умов трохи обмежило споживчу активність, проте наближення

святкових днів стимулюватиме продажі наступного тижня.

До того ж потепління у другій половині

квітня має підтримати реалізацію на вищому рівні, ніж у зимові місяці, вважають переробники.

AgroTech 21
Свинина живою вагою подорожчала на 2,2%

Настав квітень – найпродуктивніший місяць для дачників, на який припадає найбільше посадок і посівів. Клопоту на городі, в саду і на клумбі в цьому місяці дуже багато.

Підгодівля грядок Перед посівами і посадками овочів на городі ділянку потрібно заздалегідь підготувати. Приберіть все сміття з ділянки і перекопайте верхній шар грунту. Грядки посипте добривами і закопайте.

Посадка овочів в теплиці У квітні пересаджують або відразу сіють в теплицю капусту, огірки, помідори, солодкий і гострий перець. Також вирощують в теплиці розсаду квітів – чорнобривці, жоржини, айстри.

Посадка овочів на розсаду Більшість овочів висаджують на розсаду в березні або навіть в лютому. Але є середньостиглі та пізні культури, які можна посадити на розсаду ще в квітні. Наприклад:

• помідори – в перших числах квітня;

• капуста;

• кабачки і патисони;

• огірки;

• гарбуз.

Посаджені в квітні на розсаду овочі пересаджують у відкритий грунт протягом травня, коли у них з’явиться кілька листочків.

Посів овочів у відкритий грунт

У квітні можна посадити у відкритий грунт овочі, які не бояться морозів, оскільки в цьому місяці ще можливі нічні заморозки. Протягом місяця на ділянці можна посадити:

• на початку місяця – горох, редис, ріпку, редьку;

• у першій половині квітня – селеру, кріп, петрушку, салат;

• у другій половині місяця – ранню капусту і ранні помідори (до проростання прикрити плівкою);

• в кінці місяця – моркву, цибулю, гарбуз, кабачки.

Також у квітні починають висаджувати найпопулярніший в Україні овоч – картоплю.

Посадка квітів

У квітні можна висадити на клумбі чорнобривці, лобелію, айстри, флокси, однорічні жоржини, маргаритки, півонії, матіоли, аліссум, календулу, левиний зів, маки, гордеції, хризантеми, іриси.

У другій половині квітня можна

посадити троянди, але в разі падіння температури до значення +5° і нижче троянди слід вкрити плівкою.

Обрізка та щеплення дерев

В саду в квітні слід обрізати дерева і видалити хворі і сухі гілки, якщо це не було зроблено в березні. Слабкі дерева варто підв’язати до кілочка. Закінчити ці роботи потрібно до появи бутонів на деревах.

Після обрізки обприскайте сад засобами від шкідників і хвороб, щоб дерева не хворіли влітку.

Посадка дерев і кущів

Квітень – ідеальний час для посадки саджанців дерев і кущів. Вони ще не остаточно прокинулися від зимового спокою, легко приживаються на новому місці і не бояться заморозків. При покупці саджанця переконайтеся, що бруньки на ньому ще не набрякли, інакше садити його вже занадто пізно. У квітні можна садити будь-які дерева і ягідні чагарники на ваш смак. Дуже добре приживаються в квітні смородина, ожина, малина, виноград, а також плодові дерева.

ЩО ЗРОБИТИ НА ГОРОДІ В КВІТНІ: ПОВНИЙ СПИСОК
СПРАВ
22 AgroTech

Аби малина гарно родила влітку, потрібно вже навесні зайнятися доглядом за її кущами. Якщо ви городник-початківець та достеменно не знаєте як доглядати за кущами малини навесні, то ця стаття для вас.

Малина є невибагливою рослиною, однак потребує дотримання догляду, щоб її ягоди бути крупними, а врожай великим. Підрізки вона потребує навесні, а саме –вкінці березня на початку квітня. Готуючи кущі до літа, потрібно спочатку

очистити місце, де вона росте від сухої трави та торішнього листя (всі органічні залишки).

У такому середовищі можуть жити шкідники, що шкодять малині. До того ж відкритий ґрунт швидше почне прогріватися. А це стимулює рослини до ранньої вегетації.

Обрізка малини навесні

Зазвичай навесні проводять санітарну та формуючу обрізку малини, аби малинник не перетвориться на непрохідні зарості з густим листям і невеликою кількістю дрібних ягід.

Наприклад, ремонтантну малину вирізають під корінь восени після закінчення плодоношення. І навесні вона обрізки не потребує.

Іншу малину готувати треба так:

видалити усі пошкоджені, сухі, вимерзлі, хворі, слабкі пагони та пагони, у яких виявлено ознаки зараження.

Далі формують посадки. Якщо малина була посаджена кущовим способом,

Вирощуємо здорові кущі малини весною: поради дачникам Підживлення

залишають на одному кущі 8-10 пагонів. До цього числа входять дворічні та однорічні пагони.

При стрічковій посадці малини на погонний метр залишають 10-15 пагонів. Решту порослі видаляють.

У пагонів малини, які мають родити цього сезону і досягли висоти 1,2-1,5 м, обрізають верхівки на 10-15 см. Ця операція уповільнює вертикальний розвиток куща, сприяє збільшенню кількості плодових гілочок на пагонах, змушує рослину перенаправити поживні речовини. до майбутніх бутонів та ягід. Підмерзлі верхівки кущів обрізають до першої живої бруньки.

Зазначається, що профілактична обробка малини від шкідників та хвороб – важлива тому, що вилікувати захворювання та боротися зі шкідниками завжди важче, ніж запобігти їх появі.

Обробку від зимуючих інфекцій проводять по голих стовбурах, до розпускання листя. Можна використовувати препарати, що містять мідь, а також хімікати.

На початку вегетації кущам малини необхідний азот та удобрення органікою. Перед цвітінням, коли з’явилися бутони, малині необхідний азот і калій – ягоди будуть великі та соковиті.

Полив напровесні виконують, тільки якщо зима була малосніжною і ґрунт не наповнений вологою. Взагалі малина любить нечастий, але рясний полив.

Мульчування дозволяє зберігати вологу та пухкість ґрунту в малиннику, перешкоджає проростанню бур’янів. Доцільно використовувати різні органічні матеріали.

від віку дерева. Нещодавно посаджені саджанці загалом не потребують підгодівлі. А от молодим деревам, які ще не почали плодоносити, необхідні органічні добрива. Можна використати найпопулярніші – гній або компост.

Перш за все, слід звернути увагу на ґрунт. Вишні не люблять кислі ґрунти і не будуть на них рясно плодоносити.

Вишню зазвичай підживлюють навесні або восени. Загалом підгодівля залежить

Вишні, які почали плодоносити, підживлюють 3-4 рази на рік. Якщо дерева досягли семирічного віку, удобрювати їх можна з періодичністю 1 раз на 1-2 роки. Правильне підживлення допоможе не лише отримати щедрий урожай. Добре підгодоване дерево порадує соковитими ягодами з не надто кислою м’якоттю.

Тож навесні експерти рекомендують зробити дуже дієве підживлення, яке миттєво виправить ситуацію. Допоможе доломітове борошно. Його варто вносити під дерево у весняну пору. Ґрунт стане нейтральним, доломітове борошно “прибере” зайву кислоту. Коли вишні почали цвісти, корисним буде азотне підживлення. А щоб ягоди мали приємний солодкий присмак, у період плодоношення додають фосфорно-калійні добрива.

Щоб урожай був гарним: як доглядати за персиком навесні

Персик – теплолюбива рослина, але є вже багато виведених сортів, які ростуть не тільки у південних областях. Персики родитимуть скрізь, якщо за ними правильно доглядати.

Перше, що треба зробити навесні – покропити дерево персика від грибкових захворювань та від покрученого листя. Це краще робити, коли температура буде не менше 5 градусів тепла, тоді вже починають активізуватися грибкові спори.

першої обробки персика краще використовувати бордоську суміш. Взагалі кропити персик треба 2 рази. До

розпускання бруньок та після цвітіння. Під час обкопування навесні 1 раз на 2-3 роки треба підживлювати дерево. Після зими обов’язково треба обрізати всі пошкоджені й сухі гілки. Робіть це до цвітіння дерева.

Персик треба гарно поливати. Якщо ґрунт важкий, у якому волога затримується, то до травня можна не поливати дерево. А на легкому ґрунті це треба робити обов’язково, щоб плоди зав’язалися. За сезон поливайте персик не менше 4 разів.

Для
малини навесні
Чим підживити вишню весною для кращого урожаю: дієві поради
AgroTech 23

К6 – прискорювач проростання насіння; К1 – стимулятор росту коренів; К2 – в нормі 0,5 л/га, сприяє активному відтоку вуглеводів із коренів та листя в колос: підтягує слабкі колоски в кущі до рівня сильних, потовщує стебла. Зменшує потребу рослин в волозі на 30% та винос її рослинами із ґрунту –1000 м з гектара, додає енергії рослинам від 1900 МДж/га. Препарати системні. Якщо додаєте гербіцид або фунгіцид до бакової суміші до К1 або К2, то вже через годину вони працюватимуть і сховаються у рослинах від дощу.

Пару дощиків у травні замінить К1 в нормі 0,7 л/га при поновленні навесні вегетації таких озимих культур, як пшениця, гірчиця серепська, горох, ячмінь, ріпак.

Добрива класу «Мочевин-К» (К1, К2, К6), незалежно від застосованих біопрепаратів, стимуляторів, мікроелементів, це:

• Сходи раніше на 5 днів та повніші рядки (К6);

• На 20-50% більше маса коренів (К1);

• Додаткові понад 1000 МДж енергії для рослин на гектар (К1 – 0,5/га);

• Вища якість насіння навіть 7-ої репродукції (К1+К2+карбамід);

• Пришвидшення збору врожаю на 7-10 днів (у комплексі К1+К6+К2);

• Збережений врожай - від 10% по паровому попереднику на зрошені до подвійного на богарі;

• «Мочевин-К» працює ВІДМІННО: горох – як квасоля.

У всіх кукурудза від спеки пропала, а моя ГАРНА!

Один літр К1 + 7кг карбаміду, сульфату амонію або 7 літрів касу по ефективності

прирівнюється до 100кг селітри. Є сумніви? На тел. 067 605 60 36 повідомте електронну адресу або номер телефона з Вайбером – вишлемо акти дослідів наукових установ та рекомендації по багаторічному досвіду агрономів.

стимуляторів росту пшениця полягла, а в мене з К2 стоїть як бамбук та колос наповнений

НАНОДОБРИВА «МОЧЕВИН-К» ПРАЦЮЮТЬ НА БОГАРІ АГРОНОМЕ! ЗАБЕЗПЕЧ ВИСОКІ ВРОЖАЇ ДОБРИВАМИ КЛАСУ МОЧЕВИН-К: К1, К2 ТА К6 Доказ на сайті: www.agrodobruvo.com.ua Тел: 0504922689 | Електронна пошта: agronauk@ukr.net
сусідів від
24 AgroTech
У

Чому під час війни

складно схуднути?

«Схудну вже після війни!» – такими словами заспокоюють себе українські жінки, повертаючи назад у шафу улюблені джинси, які стали замалими.

Чому в цей непростий час хтось не може схуднути, навіть якщо займається спортом і правильно харчується? Як цьому зарадити?

Стрес

На стрес люди реагують по-різному. У когось повністю зникає апетит, а хтось навпаки – тягне до рота все, що побачить у холодильнику. Як не дивно, обидва варіанти харчової поведінки – це результат дії кортизолу. У першому випадку гормон стресу блокує сигнали інсуліну, і глюкоза не може потрапити до клітин нашого організму. Тому людині постійно хочеться їсти. Особливо апетитною здається шкідлива їжа (борошняне, солодке, жирне), бо з її допомогою можна легко та швидко отримати енергію та викид ендорфінів/дофамінів. У другому випадку кортизол руйнує м'язи людини, витягуючи з білків вуглеводи. Саме тому в стресі у декого зникає почуття голоду, і в результаті відбувається несвідоме схуднення.

Подолання стресу через їжу

Українці переживають викликаний війною стрес у квадраті, бо емоції від пережитого, почутого та побаченого перевищують базові адаптивні можливості організму, і він потребує часу для пристосування. Згадайте перші дні війни: їсти зовсім не хотілося, апетит повернувся лише на 5-й день. Ще через тиждень у тих, хто приборкав стрес, харчування стало звичним. Ті ж, кому пощастило менше, продовжили його заїдати шоколадом і печивом.

Найпростіший варіант

Статистичні дані свідчать, що не менше 52% людей з діагнозом «розлад харчової поведінки» мають симптоми посттравматичного стресового розладу. Жертвами ПТСР можуть бути не лише учасники бойових дій, а й звичайні громадяни, які отримали психологічні травми, спричинені війною. Погані новини, страх за життя рідних, повітряні тривоги, відсутність можливості прогнозувати майбутнє – інколи з цими викликами психіка просто не в змозі впоратися. Найпростіший варіант порадувати себе – з'їсти щось смачненьке.

Організм думає так: «Ситуація поки нестабільна. А якщо завтра доведеться голодувати? Краще я притримаю кілограм-другий».

Іноді клієнти кажуть мені: «Я вирішила не стримувати себе в їжі, бо не знаю, чи зможу завтра скуштувати смачний бургер чи піцу. Розумію, що улюблена сукня вже тисне, але зупинитися не можу. Як тут схуднеш?»

Трапляється і навпаки: людина обмежує себе в їжі, займається спортом, а скинути зайві кілограми не вдається. Це теж можна пояснити роботою психіки, яка на рівні підсвідомості блокує скидання зайвої ваги під час екстремальних випробувань. Процес виживання людини – це постійний пошук балансу між накопиченням і витратою енергії. Організм думає так: «Ситуація поки нестабільна. А якщо завтра доведеться голодувати? Краще я притримаю кілограм-другий». В обох випадках потрібна допомога фахівця.

Що робити?

Переїдання – це швидкий спосіб підняти настрій, але не реальна потреба організму. Особливо це стосується солодощів, які здатні майже миттєво підвищувати рівень серотоніну – гормону щастя. Якщо ви дійсно хочете схуднути, не варто тримати вдома багато солодкого та швидких вуглеводів.

В ідеалі потрібно завести щоденник, в який ви записуватимете кількість їжі та плануватимете своє меню. Це дозволить контролювати почуття голоду та убезпечить від зриву, коли вам раптово захочеться замовити доставку із найближчого фастфуду.

Тарілка здорового харчування

Повноцінно їжте тричі на день, дотримуючись правил «тарілки здорового харчування». Чверть меню мають становити білки та жири (яйця, м'ясо), ще чверть – вуглеводи (картопля, хліб, крупи), а половину – овочі та фрукти. Щоб подолати тривогу, відмовтеся від кави – вона стимулює вироблення гормонів стресу. Обов'язково знайдіть справу, заради якої ви навіть забудете, що в холодильнику лежить кусень торта.

Лягайте спати не пізніше 23:00 (пам'ятайте, що сон має тривати не менше 8 годин). Думайте про майбутнє та плануйте, яким воно буде щасливим після війни. У мріях уявіть себе стрункою. Життя часом доводить, що думки матеріальні й навіть здатні зняти табу, яке мозок встановив на схуднення.

Але якщо ви правильно харчуєтеся, відпочиваєте, займаєтеся спортом і медитуєте, а зайва вага не зникає –потрібно звернутися по допомогу.

Олександра Ящук, міжнародний нутриціолог, дієтолог-консультант. Контакти: madam_yashchuk www.yashchuk.com.ua

AgroTech 27
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.