Журнал AGROTECH № 71 травень 2023 р.

Page 1

ЗМIСТ

8 10 тисяч кілометрів замінованих

електромереж: Харківщина досі подекуди

без світла

Аграрії Харківщини засіяли 56 тисяч гектарів полів 9 АGCO виведе на ринок розумне обприскування

CNH Industrial інвестує 21,4 млн євро

у потужності у Франції

Європейський завод John Deere святкує

випуск 20-тисячного комбайна

10

У парламенті зареєстровано законопроєкт

«Про електронні аграрні розписки»

Рада прийняла закон, який уточнює права

власника земельної ділянки

11

МінАПК розширило можливості

для бронювання працівників

Підписано закон про звільнення від податків

аграріїв деокупованих територій

Низку нормативних актів в земельній сфері

планується скасувати

12

Аграрії отримали новий трактор

New Holland T5.110 S

Аграрії Сумщини отримали надпотужний Case IH Quadtrac

Новий трактор Case IH Puma завоював визнання

виставки Agrotech 2023

13 New Holland на World Biogas Expo представив

оновлений метановий трактор T6

В Україні з’явились нові фінські трактори

В інституті Погорілого випробовували новітній

трактор ХТЗ

14 Як електронні асистенти допомагають

в кормозбиральному комбайні – дослідження

15 Як покращити подрібнення

у кормозбиральному комбайні

16 Kubota представила нове покоління свого

найпопулярнішого міні-навантажувача

Представлено нові гусеничні навантажувачі

17 В Україні з’явився крупний виробник

присадки AdBlue

Журнал “AgroTech “ нагороджений Міжнародною

Слава” в номінації “За високий професіоналізм і за журналістську майстерність”.

17 Завод «Техкомплект» почав виготовляти

самоскиди на шасі Foton

Аграрії передали ЗСУ чергову партію автівок

18 Сівалка Tempo – якісна сівба складається

із дрібниць

19 Peugeot Landtrek став найкращою пропозицією на українському ринку пікапів

20 Не всі покупці злякалися. Як ринок землі оговтується від великої війни

22 Які оливи бувають універсальними

для агротехніки?

23 Чи вистачить аграріям добрив у 2023 р.

В Івано-Франківській області планують відновити виробництво калійних добрив

Заводи Ostchem виробили вже півмільйона

тонн міндобрив

24 Підживлення троянд для пишного

цвітіння: 5 добрив

25 Робота – музика душі

28 Які навики виживання в умовах війни будуть

корисні для збереження психічного здоров’я?

Засновник, видавець і головний редактор: Кладійова Людмила Петрівна Адреса редакції: м. Харків, пл. Конституції, 26 оф. 307 (067) 1234 056, (066) 109 09 20, (066) 550 94 01, (067) 992 22 80 (viber)

Свідоцтво про державну реєстрацію друкарського засобу масової інформації: серія КВ №23046-12886Р від 28.12.2017 р. E-mail: redacauto@gmail.com Тираж 30 000 екз., поширюється безкоштовно

У разі, якщо Ваша діяльність вимагає лицензії, необхідно вказати номер і дату видачі ліцензії, оскільки Ваше оголошення відповідно із ст.24 Закону України «Про рекламу» не може бути опубліковано без цих даних. Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних оголошень. Згідно з правилами, що діють в редакції, відповідальність за достовірність оголошень несе рекламодавець. Він самостійно відповідає за зміст наданих даних, за наявність посилань на ліцензії і вказівок на сертифікацію продукції і послуг в порядку, передбаченому законодавством. Редакція виходить з того, що рекламодавець

має право і заздалегідь отримав усі необхідні для публікації дозволи. Думка редакції не завжди співпадає з думкою авторів статей.
Соціології
Фортуна”
Академією Технологій і
“Золота
Медаллю “Трудова
AgroTech 7

10 тисяч кілометрів замінованих електромереж: Харківщина досі подекуди без світла

З осені сапери змогли розмінувати понад тисячу кілометрів шляхів уздовж ліній електропередач.

На Харківщині сапери та енергетики відновлюють живлення у звільнених селах. Десятки населених пунктів в області й досі залишаються без світла. Відновлення обірваних дротів та побитих підстанцій уповільнюється через замінування. Спершу територію оглядають сапери і лише потім до роботи стають енергетики.

На узбіччях звільнених сіл сапери знаходять десятки російських сюрпризів, зокрема – мін-пелюсток. “Мінування відбувалося з повітря, дистанційно. І в процесі мінування не всі боєприпаси вибухали.

Вони взагалі повинні самоліквідовуватися, ті що з самоліквідатором, а ті, що ні – чекають противника або свою жертву”, – каже керівник частини гуманітарного розмінування ГУ ДСНС у Харківській області Ігор Овчаренко.

Село Гракове на Харківщині було під окупацією, коли росіяни тікали, всіяли землю вибухівкою. На розмінування потрібен щонайменше рік. Першочергово вибухотехніки обстежують лінії електропередач, аби заживити село. Тут досі живуть без електрики і відповідно – води. Перуть у мисках, їжу готують на газових балонах. “Звикли без світла обходится. Рано лягаємо”, – кажуть місцеві.

Вісімдесят відсотків села – розбите. Обстрілами пошкодило підстанції та порозривало високовольтні лінії. На узбіччях, де стоять стовпи з дротами, закопані міни. За день сапери встигають обстежити лиш двісті метрів.

Машиною для розмінування сапер керує пультом. Вона розпізнає та знищує закопану вибухівку. Таких машин на Харківщині лише дві. “Якщо протипіхотні, то вони слабенькі, для неї вони не страшні. От протитанкові більш. Ну, вона їх перемелює, перебиває, для того, щоб розмінувати хоча б лінії електропередач, нам нужно таких хоча б з десяток”, – кажуть сапери.

“Майже близько 10 тисяч кілометрів у нас лінії електропередач, які постраждали. Щоб ви розуміли – 800 кілометрів в плані було у нас на квітень”, – додають розміновувачі.

З осені сапери змогли розмінувати понад тисячу кілометрів шляхів уздовж ліній електропередач. Нині це пріоритетний напрям, в області й досі 7 відсотків сіл та містечок на звільнених землях без електрики.

Загалом цієї весни планують засіяти близько 570 тисяч га полів області. Дощова погода призупиняє роботи, але на врожайність це не вплине. Про це розповів заступник начальника Харківської ОВА Євген Іванов.

Наразі аграрії регіону засіяли 56 тисяч гектарів полів. Одне з підприємств, які активно проводять весняно-польові роботи, Євген Іванов відвідав у Зачепилівській громаді.

«Підприємство «Агро-Глянь» – типовий приклад діючого господарства у Харківській області. На щастя, у цій місцевості не було зафіксовано активних бойових дій агресора, що дало можливість людям працювати на повну силу. Таких господарств у регіоні лишилося десь 60% – близько 100 одиниць. Бачимо, що виробничий процес тут налагоджено – поля доглянуті та оброблені, вирощується озима пшениця, триває посів кукурудзи, соняшника, працює тваринницький сегмент і виробництво молока», – розповів Євген Іванов. Заступник начальника ХОВА зауважив, що через повномасштабну агресію рф зараз вцілілі фермерські

господарства регіону переживають скрутний час.

Та попри збитковість підприємства продовжують роботу, підтримуючи тим самим економіку Харківщини та країни в цілому.

«Тваринництво і до війни було частково збитковим, а зараз виходимо майже в нуль.

На щастя, можемо продовжувати вести господарство. Тим паче у нас до 140 працівників. А коли чуєш позитивні відгуки людей про нашу продукцію, це мотивує працювати далі попри економічні труднощі», – поділився генеральний директор підприємства «Агро-Глянь» Іван Глянь.

8 AgroTech
Аграрії Харківщини засіяли 56 тисяч гектарів полів

АGCO виведе на ринок розумне обприскування

З 2024 року компанія AGCO пропонуватиме технологію Smart Spraying від Bosch

BASF Smart Farming на своїх обприскувачах Fendt Rogator. Машини будуть спочатку запущені та доступні в Європі та Північній Америці.

Перші випробування технології Bosch

BASF Smart Farming на обладнанні AGCO розпочалися у 2021 році. Система Smart Spraying Solution покликана забезпечити оптимальне застосування гербіцидів – ефективне для боротьби з бур’янами цілеспрямоване розпилення, забезпечуючи при цьому економію продукту.

Система спроектована таким чином, щоб працювати як вдень, так і вночі. Економія на гербіцидах забезпечується за рахунок складних датчиків, автоматичних порогів чутливості, доступу до технології ідентифікації бур’янів Bosch BASF Smart Farming та використання платформи програм Fendt Rogator.

Рішення включає цифрові інструменти, в тому числі технологію ідентифікації

шкідників від Bosch BASF. Компанії підкреслюють, що система пропонує «комплексний досвід користувача завдяки бортовим і небортовим засобам управління AGCO та інтегрованій цифровій платформі Bosch BASF Smart Farming від xarvio

Digital Farming Solutions, з урахуванням даних, зібраних під час застосування».

На старті система на обприскувачах Fendt підтримуватиме наступні культури: кукурудза, соя, бавовна, ріпак, соняшник та цукрові буряки.

CNH Industrial інвестує 21,4 млн євро у потужності у Франції

Концерн CNH Industrial інвестує 21,4 мільйона євро в центр передового досвіду New Holland у регіоні Вандея (Франція).

Компанія розширює свої виробничі та дослідницькі можливості на заводі у Кое.

CNH Industrial інвестує 21,4 мільйона євро протягом наступних двох років у свій французький виробничий і науково-дослідний центр у Кое (Вандея). Ця інвестиція зосереджена на розширенні виробничих потужностей підприємства та на розробці нових продуктів.

Підприємство New Holland у Кое є передовим у галузі механізованих технологій збирання винограду вже понад 70 років і займається розробкою та виробництвом самохідних збиральних комбайнів для збирання винограду та оливок для всього світу. Нагадаємо, як ми вже розповідали, нещодавно компанія New Holland представила свою нову лінійку спеціалізованих тракторів – TE6, розроблену у партнерстві з відомим туринським дизайнерським домом Pininfarina. Ці універсальні трактори були спеціально розроблені для вузьких виноградників, наприклад у регіоні Шампань.

Нещодавно європейський завод John Deere в Мангеймі святкував випуск свого 2-мільйонного трактора. Свята продовжуються!

Ще один європейський завод John Deere – цього разу у Цвайбрюкені – відсвяткував інший ювілей.

Ним стало виготовлення 20-тисячного кормозбирального комбайна з моменту відкриття заводу в 1991 р.

Зазначимо, John Deere має ще з десяток заводів по виготовленню сільгосптехніки у різних куточках світу.

AgroTech 9
Європейський завод John Deere святкує випуск 20-тисячного комбайна

Верховна Рада України зареєструвала проєкт Закону № 9266 «Про електронні аграрні розписки». Основна мета проєкту –запровадження нового фінансового інструменту для кредитування сільськогосподарського виробництва.

Один з обмежуючих факторів для розвитку аграрного потенціалу в Україні –відсутність доступних кредитів. Законопроєктом пропонується врегулювати електронні аграрні розписки як неемісійні цінні папери в електронній формі. При

цьому законопроєкт не скасовує дію Закону України «Про аграрні розписки», а запроваджує поряд з традиційними паперовими розписками новий фінансовий інструмент кредитування.

Основні положення законопроєкту: Електронна аграрна розписка є самостійним предметом обігу на ринках капіталу, може бути об'єктом купівлі-продажу, джерелом прибутку. Тобто аграрна розписка є неемісійним цінним папером. Електронні аграрні розписки будуть існувати у формі

електронного документу в Реєстрі електронних аграрних розписок.

Законопроєкт розширює коло суб’єктів, які можуть видавати електронні аграрні розписки, за рахунок сільськогосподарських кооперативів.

Спрощення та здешевлення порядку видачі, обігу та припинення електронно ї аграрної розписки у порівнянні з традиційними паперовими.

Предметом застави може бути майбутній врожай, живі тварини, продукти тваринного і рослинного походження, продукти їхньої первинної переробки.

Законопроєкт забезпечує надійність електронної аграрної розписки. Якщо у боржника відсутня застава за електронною аграрною розпискою, то кредитор може стягнути позику на підставі спеціальної виписки з Реєстру електронних аграрних розписок за рахунок іншого майна.

Прийняття законопроєкту допоможе виробникам сільськогосподарської продукції отримати ширший доступ до кредитів, також збільшить коло кредиторів, здатних фінансувати агросектор.

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7532 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання вчинення нотаріальних та реєстраційних дій при набутті прав на земельні ділянки».

За словами заступниці міністра аграрної політики та продовольства Людмили Шемелинець, Законом передбачається:

• уточнення права власника земельної ділянки, який володіє нею на праві довірчоїї власності;

• запровадження норми, стосовно перевірки максимальної площі набувача земель сільськогосподарського призначення, яка враховується в спільній власності подружжя на

земельну ділянку лише того з подружжя (колишнього подружжя), за яким зареєстровано право власності;

• обмеження щодо здійснення перевірок при набутті у власність

земельних ділянок сільського -

сподарського призначення за окремими видами цільового призначення (садівництво, особисте селянське господарство);

• удосконалити правове регулювання реалізації переважного права

купівлі земельної ділянки сільсько-

господарського призначення; З метою забезпечення реалізації Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки, затвердженої Законом України «Про засади державної антикорупційної політики

на 2021-2025 роки», Закон запроваджує проведення пілотного проєкту із визначення розміру земельного податку на основі показників масової оцінки земель з урахуванням міжнародних стандартів оцінки майна для цілей оподаткування.

Задля реалізації цієї ініціативи Законом передбачається обов’язковість зазначення ціни (вартості) земельних ділянок, речових прав на них чи розміру плати за користування земельною ділянкою при наданні інформації про зареєстровані речові права за відповідними цивільно-правовими угодами при здійсненні інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та

Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.

Так, пілотний проєкт передбачатиме: вдосконалення взаємодії між Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно; побудову математико-статистичної моделі масової оцінки земель; створення автоматизованої системи розрахунку показників масової оцінки земель; розробку пропозицій щодо інфраструктури використання показників масової оцінки земель.

Закон набирає чинності наступного дня після опублікування.

У парламенті зареєстровано законопроєкт «Про електронні аграрні розписки»
10 AgroTech
Рада прийняла закон, який уточнює права власника земельної ділянки

МінАПК розширило можливості для бронювання працівників

Мінагрополітики розширило Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період (Критерії).

Зокрема, наказом Мінагрополітики розширено Критерії щодо площі оброблювальних угідь (не менше 500 га замість 1000 га) та середньої кількості застрахованих осіб-працівників (не менше 20 осіб замість 50).

Також доповнено новими кодами класифікації види економічної діяльності (КВЕД), а саме:

• 21.20 Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів (щодо ветеринарних препаратів);

• 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками;

• 28.93 Виробництво машин і устатковання для виготовлення харчових продуктів і напоїв, перероблення тютюну.

Підписано закон про звільнення від

Довідково: Наказом Мінагрополітики від 21.02.2023 № 223 затверджено Критерії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період (із змінами). Щоб отримати статус критично важливого підприємства у галузі сільського господарства, необхідно відповідати трьом і більше критеріям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №76. Після отримання статусу критично важливого підприємства, установи чи організації подається заявка на бронювання військовозобов’язаних працівників, як зазначено в розділі «Куди подавати заявку на бронювання».

податків аграріїв деокупованих територій

на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;

Володимир Зеленський підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від cплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».

Закон передбачає: • можливість застосування Наказу Мінінтеграції 22.12.2022 №309 в цілях визначення переліку територій,

• для земель, що потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами та знаходяться, на територіях на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих рф, надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування. Для цього до них мають звернутись платники податків із відповідною заявою, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок;

• урегульовує механізм адміністрування пільг з плати за землю, мінімального податкового зобов’язання та єдиного податку 4 групи для земель, для земель, що перебувають в консервації,

або засмічених вибухонебезпечними предметами через отримання відповідних даних через Державний земельний кадастр;

• уже існуючі пільги по землі поширив також і на єдиний податок 4-ї групи. Якщо у платника єдиного податку четвертої групи земельні ділянки (земельні частки (паї) розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України – частка у 75% застосовується лише для реєстрації платником єдиного податку.

Якщо не менше 30% земель не менше шести місяців розташовувалося на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, – частку знижено до 50% для цілей підтвердження статусу платника четвертої групи.

Низку нормативних актів в земельній сфері планується скасувати

Міжвідомча робоча група з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності в Україні опрацювала інструменти держрегулювання у сферах компетенцій Фонду державного майна, Міністерств юстиції та аграрної політики (в частині земельних питань).

За підсумками розгляду інструментів на засіданні 1 травня 2023 р. МРГ рекомендувала частину з них скасувати, решту – оптимізувати, повідомила 2 травня пресслужба Мінекономіки України.

«Рекомендовано скасувати 17% інструментів, які стосуються земельних питань та належать до сфери компетенції Міністерства аграрної політики та продовольства. Решта інструментів буде спрямована на реінжиніринг та оптимізована. Також Міжвідомча робоча група рекомендувала скасувати 25% та осучаснити 75% інструментів, якими опікується Фонд держмайна», – вказується у повідомленні.

Зокрема, пропонується скасувати такі інструменти як: Висновок експертної комісії Держземагентства щодо можливості експорту картографічної інформації;

Дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;

Витяг з Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів;

Витяг з Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників; Висновок про покращення екологічного стану земель і підвищення родючості ґрунтів згідно з даними агрохімічного паспорта земельної ділянки; Свідоцтво про включення інформації про оцінювача до Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності. «Продовжуємо чистити регуляторне поле від інструментів держрегулювання, що гальмують розвиток бізнесу, негативно впливають на інвестиційний клімат чи неактуальних. Зокрема, за результатами аналізу інструментів, якими опікуються Мінагрополітики, Мінюст, Фонд держмайна, Міжвідомча робоча група рекомендувала скасувати низку інструментів, які недоцільні або не використовуються», – прокоментував вказані рекомендації заступник міністра економіки України Олексій Соболев.

AgroTech 11

Аграрії отримали новий трактор New Holland T5.110 S

Новенький New Holland T5.110 S вже переданий власникові та працюватиме на полях Житомирської області.

NewHolland T5.110 S – це: Ефективний 4-циліндровий двигун Iveco Tier 4B з потужністю 110 к. с. Максимальна швидкість до 40 км/год. Економічний режим EcoBlue HI-eSCR2, що забезпечує зниження викидів шкідливих речовин і підвищення надійності.

Широкий вибір передач (24x24 Dual Command або 16x16 Electro Command), які забезпечують зручне перемикання передач і

ефективне використання палива.

Комфортна кабіна VisionView з панорамним склом та ергономічними рушіями, що забезпечують максимальний комфорт оператора.

Гідравліка від Bosch Rexroth з високою продуктивністю, що дозволяє здійснювати різні роботи з використанням навісного обладнання.

Система автоматичного утримання швидкості Auto Command, яка забезпечує постійну швидкість та рівномірний хід на нерівних ділянках.

Аграрії Сумщини отримали надпотужний Case IH Quadtrac

Case IH Quadtrac – це робота у складних умовах з величезними агрегатами. Для успішного виконання завдань такого рівня складності в найкоротший термін трактори Steiger оснащені надпотужним двигуном FPT Cursor 13 і комплектуються з посилених компонентів найвищої якості.

інтуїтивно-розташовані органи керування та контролю, і при цьому не має перешкод для огляду на всі 360°.

В підприємство Сумської області відвантажено вживаний трактор Case IH Quadtrac 550. Нагадаємо, призначення серії тракторів

Робота з агрегатами великої ширини захвата висуває особливі вимоги до системи тракторів. Саме для цього вони обладнані високопродуктивною гідравлічною системою, потужним тяговим брусом і підготовлені під установку системи GPS-навігації.

Кабіна трактора Quadtrac має чудові показники рівня шумоізоляції,

Модифікація тракторів Case IH Quadtrac – це надпотужні трактори, оснащені унікальною системою гусеничного ходу. Система Quadtrac передбачає використання чотирьох незалежних гусеничних двигунів, які забезпечують неперевершене тяглово-зчіпне зусилля, плавність руху та універсальність. Саме використання чотирьох гусениць замість двох дозволяє максимально повно використовувати весь тяговий потенціал трактора і при цьому уникати надмірного ущільнення ґрунту.

Новий трактор Case IH Puma завоював визнання виставки Agrotech 2023

Експерти відзначили новітній Puma 260 CVXDrive, виставковий стенд виробника та електричний знищувач бур’янів XPower XPU.

Case IH завоювала медалі на польській виставці AGROTECH 2023, отримавши нагороди за свій новий трактор Puma 260 CVXDrive, і за виставковий стенд на цьому заході. Дочірній бренд AGXTEND також отримав відзнаку – за електричний знищувач бур’янів XPower XPU.

Золоту медаль Targi Kielce отримала Puma 260 CVXDrive «за дизайн і рішення, які підвищують ефективність роботи, покращують комфорт і безпеку». Журі оцінювало функціональні властивості, ефективність використання, якість та естетичність виробів, а також вплив на природне середовище та новизну на ринку.

Це перша Puma, яка використовує технологію AFS Connect від Case IH, яка забезпечує планування, аналіз і віддалений обмін даними на місцях і автопарках. Системи трактора також дозволяють здійснювати віддалений моніторинг, підтримку та усунення несправностей, таким чином зводячи до мінімуму час простою трактора.

Нова кабіна більша й тихіша, ніж у попередніх моделях Puma, має автомобільні

стандарти матеріалів і низку простих у використанні функцій керування.

Безступінчаста трансмісія трактора CVXDrive здатна розвивати максимум 40 або 50 км/год, а максимальна швидкість на моделях зі швидкістю 50 км/год досягається при 1550 об/хв за мінімального споживання палива.

Ще відзнака – за XPower XPU на базі Zasso, систему електричного рішення для боротьби з бур’янами від AGXTEND. Рішення було спеціально розроблено для застосування на всіх асфальтованих поверхнях, які зазвичай зустрічаються в міському середовищі, щоб контролювати інвазивні рослини без використання хімікатів.

12 AgroTech

New Holland на World Biogas Expo представив оновлений метановий трактор T6

Вже вдруге на виставці World Biogas Expo New Holland продемонстрував трактор Production T6.180 Methane Power, але цього разу – оновлений трансмісією Dynamic Command, яка забезпечує вищу ефективність, збільшення автономності та економію CO 2. New Holland Agriculture збирається повернутися на World Biogas Expo 2023 у Бірмінгемі, провідну світову виставку, присвячену анаеробному зброджуванню (AD) і біогазу.

Бренд брав участь у заході в 2019 році, зосередившись на концепції альтернативних видів палива, а потім знову в 2022 році з метановим трактором T6.

Цього року New Holland повернеться на Expo, і представить відзначений багатьма нагородами трактор T6.180 Methane Power з трансмісією Electro Command. Цей трактор досі залишається єдиним трактором на метановому паливі на ринку, а нещодавно він був оновлений з додаванням трансмісії Dynamic Command.

Інтерес бренду до сталого розвитку не є нещодавнім: у 2006 році компанія New Holland запустила свою стратегію «Лідер чистої енергії», приділяючи увагу відновлюваним джерелам палива, системам скорочення викидів і екологічним сільськогосподарським технологіям. Через сім років компанія представила прототип T6 Methane Power, перший трактор, що працює на метані, зробивши перші кроки на шляху до

енергонезалежного сільського господарства з нейтральним викидом вуглецю.

Наступним кроком, завдяки співпраці з Bennamann, є створення «Енергонезалежної ферми»: використання відходів і біомаси для виробництва палива не тільки для опалення та виробництва електроенергії, але й для заправки транспортних засобів на фермі та поза нею.

За допомогою цієї технології фермери можуть використовувати сільськогосподарські відходи для виробництва біометану, а потім використовувати їх для живлення

трактора. Це також може бути додатковим джерелом доходу, якщо продати його на місцевому та національному ринках біометану або через експорт електроенергії до електромережі. Крім того, використовуючи біометан, фермери можуть досягти негативного вуглецевого сліду та використовувати побічні продукти біоперетравлення як природні добрива на своїх полях.

World Biogas Expo проходила в березні в Бірмінгемі, Великобританія, і це провідна світова виставка, присвячена анаеробному зброджуванню та біогазу.

Valtra серії S четвертого покоління – це трактор зі збалансованою продуктивністю, який дозволить отримати найбільшу віддачу від вкладених інвестицій у нову техніку, збільшити продуктивність та мінімізувати витрати. Трактори Valtra S можна використовувати майже з усіма видами причіпного/навісного обладнання, він універсальний, як для важких, так і для легких робіт, адаптований під точне землеробство та має наскільки

продуману конструкцію, що робить його унікальною машиною.

Потужний двигун, безступенева трансмісія та оптимальний розподіл ваги забезпечать ефективну продуктивність. Гідравлічної потужності цілком достатньо використання важкого навісного обладнання під час польових робіт. Велика простора кабіна зручна для роботи забезпечує винятковий комфорт під час руху.

трактора ХТЗ 160У.

Проводили весняні польові роботи з «закриття вологи» (площа дослідних ділянок близько 158 га) на тракторі ХТЗ 160У агрегатованим 6-метровою дисковою бороною та оцінювання якості роботи дослідного зразка ХТЗ 160У (агрегатування та ефективність використання трактора).

побажання щодо удосконалення дослідного зразка трактора ХТЗ 160У.

Машина отримала нове компонування на просторовій зварній рамі. Один з можливих двигунів – Weichai WP6 об’ємом 6,7 л і потужністю 180 л.с.

УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого продовжує проводити випробування сільськогосподарської техніки, незважаючи на непрості часи в умовах військового стану і продовжує випробування дослідного зразка інтегрального

Була проведена перевірка агрегатування з іншими сільськогосподарськими знаряддями під час виконання весняно-польових операцій.

В рамках багаторічної тісної співпраці з заводом виробником тракторів АТ «ХТЗ» надано результати випробувань та

Конструктори постаралися максимально використати серійні компоненти для того, щоб зберегти високу ремонтопридатність.

Конструктори планували трактор як базовий для цілої лінійки тракторів – потужністю від 140 до 200 к.с., та з різними двигунами.

Перші випробування трактора розпочались у 2021 році.

В Україні з’явились нові фінські трактори В інституті Погорілого випробовували новітній трактор ХТЗ AgroTech 13

Крохмаль у зернах кукурудзи має бути добре доступний для ферментації. Це досягається подрібненням зерна та наданням якомога більшої поверхні для впливу мікроорганізмів. І тут немає різниці, про роботу яких бактерій йдеться: тих, які працюють в рубці у ВРХ або ж у силосній ямі. Але цей крохмаль у зернах закритий їхньою твердою оболонкою, яку необхідно пробити, причому якісно. Адже чим більше буде площа взаємодії бактерій із незахищеною частиною зерна, тим краще та інтенсивніше відбуватиметься процес ферментації. Для тваринників це, звісно ж, плюс щодо збільшення конверсії кормів, отже, і продуктивності тварин. Багато в чому саме тому тваринники останнім часом стали придивлятися до заготівлі силосу за технологією

SHREDLAGE з використанням однойменного корнкрекера для кормозбиральних комбайнів CLAAS. Цінність цієї технології для годування ВРХ, як з'ясувалося, дуже висока. Поряд з отриманням більш доступного крохмалю, особлива форма поверхні вальців корнкрекера SHREDLAGE покращує структурну якість кормів, розплющуючи та витягуючи волокна стеблинної частини кукурудзи вздовж.

У технічному плані впливати на ступінь доподрібнення зерна будь-яким корнкрекером у кормозбиральному комбайні можна за рахунок двох факторів: зазору між вальцями та різниці у їх швидкості обертання. Перше досягається звичайним регулюванням положення вальців, а друге – за рахунок використання приводних ремінних шківів іншого діаметра. Чим менший зазор і що більше різниця швидкостей, тим більш інтенсивно протікає процес доподрібнення.

Однак який із двох факторів дає більший ефект і наскільки? Для відповіді на ці питання компанія CLAAS вирішила провести практичний дослід на базі одного із фермерських господарств у федеральній землі Шлезвіг-Гольштейн (ФРН).

Базовою машиною для тестів став

топовий JAGUAR 990 із двигуном потужністю 925 к. с. і напівгусеничною системою ходової частини TERRA TRAC у парі з 9-метровою кукурудзяною жниваркою ORBIS 900. Що ж до корнкрекера, то в CLAAS вирішили не обмежуватися одним типом, а перевірити відразу два MULTI CROP CRACKER (MCC): MAX і SHREDLAGE. Перший оснащений двома вальцями діаметром 265 і 245 мм із сегментами, що комбінують ділянки тертя та різання, і допускає різницю швидкостей обертання 30 або 40%. MCC SHREDLAGE оснащений двома вальцями діаметром 250 мм, з пилкоподібним профілем та спіральною канавкою по периметру, схема зубів 110/145. Допустима різниця швидкостей вальців цього корнкрекера становить 50 і 60%. Таким чином, у ході цього тесту виявилося можливим ще й наочно побачити різницю реакції різних типів при однаковій (10%) зміні різниці частот обертання вальців. Також обидва корнкрекера працювали з двома варіантами зазору між вальцями: 2 та 1 мм. При цьому для чистоти експерименту і для порівняння відбір проб подрібненої маси кожної тестової оцінки проводився триразово.

До речі, для однаковості виміру якості

доподрібнення зерна протягом усіх тестів його проводила та сама людина. Процедура дуже проста. Спочатку з проби силосної маси з літрової мірної склянки відбиралися всі зерна та їх частини, а потім вони сортувалися на три групи: непошкоджені (незалежно від розміру), частково подрібнені (наприклад, розламані на дві частини або тріснуті) і подрібнені (розділені більш ніж на чотири фрагменти та розплющені).

У всіх випадках тестів абсолютно неушкоджених зерен у силосній масі не було знайдено в жодній із проб. А от щодо збільшення кількості повністю подрібнених зерен, то результати були отримані наступні. Зменшення зазору корнкрекера MCC MAX з 2 до 1 мм призвело до подвоєння повністю подрібнених зерен (+100%). При цьому збільшення різниці частот обертання вальців MCC MAX сприяло ще більшому зростанню частки повністю подрібненого зерна – +130%.

З корнкрекером MCC SHREDLAGE зменшення зазору між вальцями з 2 до 1 мм спричинило майже триразове (+275%) зростання якості подрібнення зерна. А ось ефект від збільшення різниці швидкості обертання вальців з 50 до 60% у MCC SHREDLAGE виявився не таким значним – 22%.

Таким чином, можна зробити висновок, що при використанні MCC MAX на кормозбиральних комбайнах CLAAS JAGUAR і зазор, і різниця частот обертання вальців корнкрекера мають схожий за величиною ефект. Це означає, що використовувати як інструментарій для налаштування їх краще спільно. А ось у випадку MCC SHREDLAGE вирішальне значення має зазор. І від його грамотного вибору якість доподрібнення зерна в силосі можна отримати набагато більшу.

ЯК ПОКРАЩИТИ
AgroTech 15
ПОДРІБНЕННЯ У КОРМОЗБИРАЛЬНОМУ КОМБАЙНІ

Kubota Tractor Corporation офіційно представила новий компактний гусеничний навантажувач SVL75-3.

Нові функції або опції включають камеру заднього огляду, 7-дюймовий кольоровий сенсорний екран, безключевий доступ, реверсивний вентилятор і багато іншого.

Новий CTL оснащений двигуном Kubota потужністю 74,3 кінських сили з більш високим максимальним крутним моментом, що забезпечує достатню потужність навіть для найскладніших завдань.

Система управління охолодженням знижує енергоспоживання вентилятора з гідравлічним приводом при роботі з високими навантаженнями.

Вентилятор оптимізує ефективність, змінюючи свою швидкість для підтримки температури води та мастила. За низьких температур він обертатиметься повільніше, що дозволить двигуну швидше прогрітися.

SVL75-3 включає кілька функцій інших машин Kubota для підвищення загальної ефективності. Наприклад, від SVL65-2 відрізняється вдосконаленим багатофункціональним клапаном.

Це забезпечує одночасну роботу машини та навісного обладнання і дає змогу операторам одночасно керувати допоміжною гідравлікою, ковшем та стрілою навантажувача з меншим ризиком зупинки.

Електронна система управління крутним моментом призначена для того, щоб оператори могли працювати швидше і з більшою потужністю за рахунок постійного контролю навантаження для відповідного управління продуктивністю гідравлічного насоса.

Крім того, SVL75-3 отримує збільшення гідравлічного потоку на пару галонів за хвилину у стандартних та високих налаштуваннях потоку.

Швидкості було збільшено як у низькому, і у високому діапазоні. Оператори можуть перемикатися зі зниженої передачі зі швидкістю 5,6 миль на годину (на 0,9 милі на годину швидше, ніж SVL75-2) на вищу передачу зі швидкістю 8,6 миль на годину (на 1,5 милі на годину швидше) .

Великою зміною в кабіні є 7-дюймовий кольоровий сенсорний РК-екран з поворотним перемикачем, розташованим попереду праворуч для зручності перегляду та доступу. Насамперед на екран виведена нова стандартна камера заднього огляду.

На сенсорному екрані також відображаються всі життєво важливі функції двигуна, такі як заряд акумулятора, температура гідравлічного масла та рідини, що охолоджує, допоміжний режим і рівень палива.

Компанія ASV продемонструвала два нові компактні гусеничні навантажувачі: VT-100 і

VT-100 Forestry, потужністю 103 к.с.

Новий VT-100 – це машина з вертикальним підйомником, що підходить для вантажно-розвантажувальних робіт у ландшафтному дизайні та будівництві, а VT-100 Forestry – для мульчування, розчищення смуг та підготовки майданчика.

Обидві моделі відрізняються підвищеним комфортом, оглядовістю та продуктивністю.

Оснащені дизельним двигуном Yanmar Tier 4 Final потужністю 103,5 к.с., VT-100 та VT-100 Forestry пропонують трубопроводи великого діаметру, гідравлічні охолоджувачі та насоси з прямим приводом для передачі більшого потоку та тиску безпосередньо на навісне обладнання та зниження втрат потужності.

VT-100 має номінальну робочу вантажопідйомність 1560 кг і перекидає навантаження 4665

кг. VT-100 Forestry

має трохи більшу номінальну робочу потужність 1680 кг і перекидає навантаження 4800 кг. Машини оснащені запатентованою компанією ASV підвіскою з гумовими гусеницями Posi-Track,

що забезпечує плавнішу їзду по будь-якій місцевості.

Дворівнева підвіска включає як підвісні колеса, так і осі, а також повністю гнучку гусеницю, яка прилягає до землі, забезпечуючи максимальний контакт із землею і зчеплення з нею.

VT-100 та VT-100 Forestry оснащені безліччю інтуїтивно зрозумілих функцій для підвищення ефективності та зручності оператора.

Чутлива до навантаження система регулює гідравлічний насос на 40 галонів за хвилину, тому він виробляє тільки те, що необхідно для завершення роботи, а не використовує максимальний потік.

Використовуючи позиціонер робочого інструменту, оператори можуть створити попереднє встановлення кута кріплення в залежності від виконуваного завдання, що дозволяє повернутися в потрібне положення натисканням кнопки.

Функції самовирівнювання та контролю плавності ходу допомагають операторам швидко переміщати матеріал із меншими втратами.

Автоматичний двошвидкісний режим дозволяє CTL автоматично перемикатися між низькошвидкісним та високошвидкісним режимами.

Додаткові можливості дистанційного керування на обох моделях дозволяють операторам керувати навантажувачем на відстані за допомогою блоку керування, встановленого на ременях безпеки. Навантажувачі пропонують опціональну телематичну систему SmartAssist. Функції SmartAssist варіюються від виявлення помилок та повідомлень до оновлень робочого стану в режимі реального часу та щоденних звітів про роботу.

Телематична система також включає вбудований захист від крадіжки. Власники можуть встановити діапазон із певного місця та активувати попередження, якщо цей діапазон перевищено.

Kubota представила нове покоління свого найпопулярнішого міні-навантажувача
16 AgroTech
Представлено нові гусеничні навантажувачі

В

Україні з’явився крупний виробник присадки

Черкаський «Азот», що входить до групи Ostchem, – перший український виробник азотних добрив, що виконав сертифікацію паливної добавки AdBlue.

25 квітня Черкаський «Азот» сертифікував виробництво AdBlue і подав зразки в німецьку асоціацію автопромисловців.

Бренд AdBlue є власністю державного концерну VDA (Verband der Automobilindustrie – Асоціація автопромисловців Німеччини) і в жодному разі не може надаватися для франшиз або стороннього використання. Всі зразки виробленого в Україні AdBlue надсилаються для випробувань на чистоту, після цього офіційно товар може постачатись на ринок України.

В 2021 році, за даними Агентства Інфоіндустрія ринок сертифікованого AdBlue оцінювався в 15000 тон. Обсяг ринку паливних присадок в 3-4 рази більший, однак, під час повномасштабної війни ринок звузився, але не в рази.

В Україні діяли три виробника аналогів AdBlue, два з них вже сертифіковані VDA.

Це CrossChem з потужністю в 1800 тон на рік та Azmol-BP з потужністю 5000 тон на рік. В 2021 році БРСМ Нафта виробляла свій зразок AdBlue (не сертифікований), вже в 2022 році в Черкасах з’явився донецький виробник аналогів AdBlue – ChemElements.

Черкаський «Азот» має місячну потужність 1500 тон, річну – 18000 тон. Таким

AdBlue

чином, Азот одразу займає лідерську позицію на ринку, а з врахуванням низької собівартості і високої якості значною мірою потіснить конкурентів.

Завод «Техкомплект» почав виготовляти самоскиди на шасі Foton

Сьогодні українські аграрії гостро потребують відновлення парку сільськогосподарських самоскидів. Для задоволення цього запиту компанія «АВТЕК» спільно із заводом спецтехніки «Техкомплект» запустили у виробництво серію самоскидів із тристороннім розвантаженням. Автомобіль виготовлений на базі шасі Foton Aumark BJ1108, має вантажопідйомність 5-7 т та оснащений платформою із надставними бортами загальною висотою 1200 мм. Корисний об’єм кузова сягає 11 кубометрів.

Нижні борти кузова можуть відкриватися у двох режимах: вгору та вниз. Задній борт оснащений ще й лючком зсуву. Така модель – чудова заміна самоскидів на МАЗ4371 «Корнет», і за корисним навантаженням, і за ємністю.

Шасі Foton Aumark розраховані на повну масу 8.5 т або 10 т та поставляються з двома варіантами колісної бази: 3360 мм та 3800 мм. Шасі укомплектовані 3,8-літровим турбодизелем Cummins потужністю 151 л.с. і максимальним крутним моментом 491 Нм при

1200 – 1900 об/хв. Коробка передач – 6-ступінчаста механічна, марки ZF. З додаткового обладнання відзначимо системи ABS+ESC, електросклопідйомники, центральний замок, дзеркала з електрообігрівом, кондиціонер, протитуманні фари та радіо MP3.

Підкреслимо, що самосвали на шасі FOTON раніше виготовлялися на заводі спецтехніки «Техкомплект». Але саме зараз завдяки використанню нової модифікації шасі вдалося покращити характеристики нового самоскиду.

Аграрії передали ЗСУ чергову партію автівок

Про це час від часу розповідають і самі аграрії, і об’єднання аграріїв.

«Ми долучилися до передачі автомобілів після звернення Валерія Залужного до нашої аграрноі ради (ВАР). Від нашої великої родини передали 37-38-39 автомобіль. Вдячний всім хто допомагає у підготовці авто. Разом із працівниками доставили від нас три автівки. Працюємо далі на перемогу!» – пише Олексій Васильченко, директор СТОВ «АФ «Маяк».

Трохи раніше була чергова партія.

Нагадаємо, рахунок переданих аграріями автівок для армії йде вже тисячами. Тільки від об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада» на початок квітня було передано 570 пікапів (це – не враховуючі інші позашляховики).

AgroTech 17

Отримання дружніх та рівномірних сходів сільськогосподарських культур – це робота десятків систем та механізмів сучасних сівалок точного висіву.

Ключовою із них є система дозування насіння. Від неї залежить точність відокремлення насіння від загальної маси, що перебуває у висівному пристрої, та, відповідно його розташування у створеній посівній борозні. Але це – на перший погляд, адже якісну роботу дозувального пристрою може легко зіпсувати, наприклад, відсутність очищувачів посівного ряду, неправильна робота системи прикочування, довантаження тощо. Всі ці системи не менш важливі у сучасний сівалках точного висіву і для того, аби отримати дружні та рівномірні сходи, вони повинні працювати в унісон із системою дозування.

Сівалки точного висіву Tempo від компанії Väderstad є орієнтиром для всіх виробників сівалок точного висіву. Адже в цих машинах кожен елемент, кожен вузол, система, деталь – продумані до дрібниць, що гарантує високу якість висіву за різних умов. Повітрозбірник. Головною відмінністю сівалок Tempo є його висівний пристрій, в якому дозування та транспортування насіння відбувається за допомогою надлишкового тиску, а не від’ємного як у більшості сівалок точного висіву. Окрім можливості швидко сіяти (робочі швидкість сівалок – 14–16, а то й усі 20 км/год), це технічне рішення сприяє підвищенню ресурсу висівного апарату. Адже повітря, необхідне для створення надлишкового тиску, забирається з менш запилених частин, що мінімізує негативний вплив абразиву на робочі органи. Для роботи в умовах надмірної запиленості компанія пропонує подовжений повітрозбірник, що дає змогу забирати і використовувати ще чистіше повітря під час висіву. Обладнання для внесення добрив. Локальне внесення стартових мінеральних добрив є головною передумовою для швидкого росту та розвитку рослин на старті. Для цього всі сівалки Tempo можуть оснащуватись комплектом обладнання для внесення мінеральних добрив: бункер, система дозування, дискові сошники,

що забезпечують відмінний результат незалежно від умов роботи. Розумні очисники рядків. Очисники ряду із можливістю копіювання поверхні поля допомагають виконати якісне очищення лінії висіву від рослинних решток або пересушеного ґрунту, що дає змогу гарантовано розмістити кожну насінину в оптимальному для росту середовищі. Кріплення очисників ряду до рами здійснюється за допомогою паралелограму. Так, нібито нічого нового та інноваційного, але мало хто використовує паралелограм для цього вузла. На всіх сівалках Tempo можливе встановлення комплекту обладнання для точного внесення сухих пестицидів, стартових добрив одночасно із сівбою. Тож ваші посіви будуть додатково захищені та підживлені ще з моменту висіву.

Напрямний диск. Для прямолінійного руху сівалки під час роботи на схилах пропонується встановлення спеціального диску з гідравлічним механізмом, що дає змогу чітко утримувати сівалку за трактором незалежно від крутизни схилу. Система доступна для сівалок модельних рядів Tempo V і Tempo L.

Насос із приводом від ВВП. Щоб знизити залежність від гідравлічної системи трактора, сівалки модельного ряду Tempo L можна обладнати гідронасосом із приводом від ВВП. Якісно запакувати насінину у посівному ложе допоможуть спеціальні колеса сівалок Tempo. Для цього виробник пропонує чотири типи загортальних коліс: із гладким гумовим бандажем завширшки 25 мм; його різновид завширшки 50 мм; із гумовим бандажем із протектором або з металевими шипами.

Сівба дрібно насіннєвих культур одночасно з основною культурою – теж не проблема. Для цього наявний комплект для висіву дрібнонасіннєвих культур,

які встановлено перед прикочувальними колесами. СІВАЛКА
TEMPO – ЯКІСНА СІВБА
18 AgroTech
СКЛАДАЄТЬСЯ ІЗ ДРІБНИЦЬ

PEUGEOT LANDTREK СТАВ НАЙКРАЩОЮ

ПРОПОЗИЦІЄЮ НА УКРАЇНСЬКОМУ РИНКУ ПІКАПІВ

Нещодавно в Україні з’явилась новинка в сегменті пікапів – Peugeot Landtrek. Наразі дилерська мережа французького виробника наповнюється «живими» автомобілями. Тож ми вирішили порівняти основних конкурентів в цій досить специфічній ніші.

Нагадаємо, що Peugeot Landtrek – це пікап середнього розміру, вперше представлений французьким автовиробником, який на той час входив до складу Groupe PSA, ще у 2020 році. Платформа і більша частина кузова засновані на пікапі Kaicene F70, який з 2019 року розроблявся спільно компаніями Changan Automobile і Groupe PSA.

Наразі Landtrek продається тільки на ринках Латинської Америки, Африки (на південь від Сахари), Азії та України. Вперше він був офіційно представлений 18 листопада 2020 року для ринку Мексики.

На деяких ринках Kaicene F70 оснащується бензиновим двигуном об'ємом 2,4 літра або дизельним двигуном об'ємом 1,9 літра, а також є модифікація з дизельним двигуном об'ємом 2,5 літра.

Однак українські покупці Peugeot Landmark обмежені єдиним варіантом силової установки: турбодизель 1.9 HDi (150 к.с), 6-ступенева «механіка» та повний привід. В принципі, класична схема для робочої «конячки», яка може виконувати ще й роль сімейного автомобіля. Адже доступна версія тільки з місткою п’ятимісною кабіною та в двох комплектаціях – Active та Allure.

Габарити Peugeot Landtrek солідні: пікап має довжину 5,33 метра та ширину майже 2 метри і може вмістити два європіддони завдяки своєму відкритому кузову розміром 1,63 на 1,6 метра, а відстань між колісними арками становить 1,22 м. Висота бортів платформи складає 500 мм, а максимальна припустима вага вантажу може сягати 1 тони.

Завдяки дорожньому просвіту в 235 мм та системі повного приводу з можливістю вибору режимів 4H та 4L (4 Low) Peugeot Landtrek не злякається українського бездоріжжя навіть навесні. Демультиплікатор зі співвідношенням 2,7:1 допоможе збільшити крутний момент на колесах в умовах важкого бездоріжжя.

Отже, Peugeot Landtrek доступний в комплектації Active за 1 276 500 грн та Allure (+90 300 грн). Дорожча версія відрізняється системами моніторингу тиску в шинах та безключовим доступом, клімат-контролем, навігацією тощо.

Ford Ranger 2.0 (170 к.с.) 6МТ потужніший, теж с повним приводом та подвійною кабіною але коштує від 1 819 440 грн. Топ-версія Ranger Limited 2.0 (205 к.с.) з потужним турбодизелем має сучасний 10-ступінчатий “автомат”, але й ціна вже

2 230 410 грн! В залежності від комплектації пікап може перевозити до 1150 кг.

Toyota Hilux 2.4 D-4D (150 к.с.) вартує від 1 409 700 грн за початкову версію Business до 1 968 400 грн за пікап у комплектації Legend та автоматичною коробкою передач. Допустиме навантаження 740 кг.

Більше серед іменитих брендів у нового Peugeot Landtrek конкурентів фактично і немає, адже Mitsubishi L200 та Volkswagen Amarok з дилерських складів зникли перед черговим оновленням моделі.

Інша справа суто азійські суперники, серед яких Great Wall Wingle, JAC T8, Dong Feng Rich 6, Isuzu D-Max та інші. Так, певні моделі дешевші за мільйон гривень, але це буде бензиновий Wingle позаминулого

року випуску.

З іншого боку, JAC T8 та Dong Feng Rich 6 можна купити з дворічною гарантією у офіційного дилера. Але ціна на минулорічний JAC T8 складає не менше 1 217 000 грн, а Rich 6 взагалі штучний товар доступний під замовлення.

Отже, новенький Peugeot Landtrek ціною від 1 276 500 грн зайняв досить вигідний проміжок між дешевими китайськими моделями та пікапами світового рівня. Приємний дизайн, особливо інтер’єру, привабливі характеристики та співвідношення ціни й комплектації вигідно вирізняють його на фоні конкурентів. А враження від реальної експлуатації ми вже зможемо скласти після тест-драйву.

AgroTech 19

ЗЕМЛІ ОГОВТУЄТЬСЯ ВІД ВЕЛИКОЇ ВІЙНИ

До довоєнних масштабів обсяги продажу землі ще не наблизилися, але ринок працює і поступово відновлюється. Де наразі найдорожча земля та як на ціни впливає лінія фронту.

Менш ніж за рік до початку великої війни – у липні 2021-го –Україна відкрила ринок сільськогосподарської землі. Мораторій на купівлю та продаж ріллі діяв у країні з 2001 року.

За майже сім місяців роботи ринок обріс інфраструктурними об'єктами, його обсяги перевищили 5 млрд грн і з кожним місяцем зростали.

Проте через війну робота ринку зупинилася. У перші два місяці доступ до бази даних про право власності на землю обмежили. У травні уряд дозволив функціонування Держземкадастру в умовах воєнного стану і ринок почав оживати.

Щоправда, до довоєнних масштабів наразі далеко. Якщо у 2021 році щомісячна кількість угод становила близько 10 тис, то у 2022 році показники впали вдвічі.

Падіння попиту та пропозиції вплинуло і на вартість землі. Як саме?

Законодавство передбачає мінімальну вартість землі, яка відповідає її нормативно-грошовій оцінці (вона вказується у витязі з технічної документації, залежить від показників родючості і тому відрізняється в різних областях – ЕП).

Тобто землевласники не можуть встановити ціну, нижчу за нормативно-грошову оцінку.

Аналіз показує, що в багатьох областях землею торгують саме за мінімально дозволеною ціною. Як наслідок, обсяг угод визначається кількістю землі, яку інвестори готові купити за такою ціною.

Війна спричинила невизначеність у питанні оцінки землі, що змусило інвесторів зайняти очікувальну позицію і призвело до зменшення обсягів ринку.

Покупці віддають перевагу меншим ділянкам, ніж до війни. До 24 лютого 2022 року середній розмір угоди становив 2,5 га, після – 2 га.

Обсяг торгів лише частково відображає картину ринку. Ціна є ще однією важливою частиною інформації. Однак аналіз цих даних містить застереження, що для багатьох угод дані про ціни недоступні. До великої війни лише половина зареєстрованих угод містила

інформацію про ціни. Зараз така інформація наявна лише у чверті угод.

Оскільки сторони угод самостійно вказують ціни у звітах, заявлені цифри можуть не відображати реальні.

За законом, податок на доходи від продажу земельної ділянки визначається, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче експертної грошової оцінки ділянки.

Отже, сторони можуть занижувати звітну ціну для ухилення від сплати податків.

Податковий кодекс каже, що протягом перших трьох років продаж землі не оподатковується, якщо розмір ділянки менший за максимально допустимий для безоплатного передавання (2 га) або якщо право власності на неї отримане в процесі приватизації. Через це оподаткуванню на основі ринкової ціни підлягає лише обмежена кількість угод.

Як не дивно, коли в травні ринок відновив роботу, ціна землі в гривнях була вища за довоєнну. До війни середня ціна гектара становила 30 тис грн, а з травня вона підвищилася до 35 тис грн. Однак у липні ціна в доларах почала знижуватися після девальвації гривні на 25% Національним банком. Через деякий час ціна в доларах стабілізувалася на значеннях, дещо нижчих за довоєнні. Загалом війна несуттєво вплинула на вартість землі. Одне з пояснень – перед війною ринок лише розвивався.

Інше пояснення – ринкові обмеження (наразі ріллю можуть купувати лише фізособи – громадяни України, не більше 100 га в одні руки – ЕП) до війни так само впливали на ринок, як і підвищена невизначеність під час війни.

Зняття обмежень допомогло б залучити на ринок більше учасників та позитивно вплинуло б на інвестиції в українське сільське господарство.

Вплив війни на ринок в областях був нерівномірним.

Регіональні тенденції формувалися під впливом двох факторів. Перший – переміщення обсягів торгівлі до центральних регіонів. Другий – незначний вплив війни на регіональні ціни в більшості

НЕ ВСІ ПОКУПЦІ
ЗЛЯКАЛИСЯ. ЯК РИНОК
20 AgroTech

областей.

Попри війну, ціни залишалися відносно стабільними в багатьох областях, а в деяких регіонах центральної України навіть зросли.

До війни Львівська, Івано-Франківська, Рівненська, Закарпатська та Київська області мали найвищу медіанну ціну, яка значно перевищувала показник нормативно-грошової оцінки (мінімально можлива ціна).

У решті областей земля торгується близько до мінімальної ціни. Це свідчить про те, що на ринку домінує попит. Законодавчо встановлена мінімальна вартість землі могла запобігти падінню ціни в багатьох областях на початку війни – ціни знизилися лише в західних регіонах, де мінімальна ціна і раніше була набагато нижчою за ринкову.

Більше, середня ціна на землю в кількох областях виросла: на 100% – у Житомирській, на 40% – у Вінницькій, на 15% – у Полтавській. Попит на землю змістився в бік цих областей.

Зростання цін у Житомирській та Вінницькій областях перевищило темпи знецінення гривні.

Це свідчить про те, що попри воєнну невизначеність інвестори вважають землю привабливим активом в областях, розташованих відносно далеко від фронту.

На відміну від цін, обсяг торгів різко впав у більшості регіонів. До війни північно-східні області – Харківська та Сумська – демонстрували найбільший обсяг торгів (кількість угод на місяць). За ними йшли Полтавська та Вінницька області. Найменші обсяги торгівлі показали Закарпатська та ІваноФранківська області. Після початку війни торгівля в Луганській, Донецькій, Запорізькій та Херсонській областях упала до нуля.

Істотно скоротився обсяг торгівлі в північних регіонах: на понад 85% – на Харківщині та на понад 70% – на Чернігівщині.

У центральних регіонах обсяги теж упали, але менш суттєво: на Полтавщині – на 50%, у Вінницькій, Черкаській та Житомирській областях – на 25%.

Структура регіональних обсягів торгівлі свідчить, що інвестори переміщують свою увагу з північно-східних районів на центральні, де збалансовані родючість ґрунту та ризики розташування.

До війни спостерігалася велика концентрація угод за ціною нижче 50 тис грн за га. Під час війни їх кількість упала в десять разів порівняно з довоєнним рівнем.

У відносному вираженні до війни 88% угод були нижчими за 50 тис грн/га, тоді як зараз ця частка становить 69%.

Кількість угод за ціною понад 50 тис грн/га також зменшилася, хоча й меншою мірою. Наприклад, місячна кількість угод у діапазоні 50-75 тис грн/га стала приблизно у 2,5 разу менша за довоєнний рівень.

Падіння кількості угод за ціною нижче 50 тис грн/га здебільшого відображає нижчий попит на землю.

Натомість для цінового діапазону понад 50 тис грн/га зміна обсягу визначається факторами і попиту, і пропозиції.

З боку попиту преференції інвесторів, можливо, змістилися в бік виняткових земельних угод. До них потрапляють землі, що перевершують середні показники за окремими параметрами.

Після початку війни важливу роль почали відігравати не лише

якість ґрунту та логістичні умови, а й відстань від поточної та потенційної ліній фронту. Такою зміною попиту можна пояснити відносно менше падіння обсягу торгівлі за цінами понад 50 тис грн/га. Іншою причиною відносно помірного впливу війни на торгівлю за цінами понад 50 тис грн/га є пропозиція. До війни багато власників якісної землі не бажали її продавати, очікуючи зростання цін. У 2024 році передбачалося дерегулювання ринку, що б напевно спричинило зростання попиту та цін. Війна негативно вплинула на ці сподівання і, можливо, підштовхнула деяких землевласників до продажу землі.

Порівняно з дешевим сегментом, де ціни нормативно обмежені від падіння, а сторона пропозиції не впливає на ринок, ціни у високому сегменті можуть суттєво змінюватися. Збільшення пропозиції, можливо, пом'якшило вплив війни на цей ціновий сегмент

До війни медіанні ціни в Львівській та Івано-Франківській областях були одними з найвищих у країні, значно перевищуючи нормативний мінімум. Через війну ціни тут впали значно більше, а обсяг торгівлі майже не змінився.

Така ситуація можлива при одночасному падінні попиту й збільшенні пропозиції землі, що могло статися на цих регіональних ринках і у високому ціновому сегменті загалом.

Попри наявний ринок фундаментальну вартість української землі оцінити важко. Невизначеність, пов'язана з геополітичною напругою в регіоні, спотворює поточну ціну.

Як наслідок, ціна на землю в Україні значно нижча, ніж у найближчих сусідів з ЄС. Середня вартість української землі наразі становить 1 464,9 євро, що нижче, ніж у сусідніх країнах у 2013 році. Ціни на аграрну землю в країнах ЄС, що межують з Україною, стабільно зростають протягом останніх десяти років. Так, в Угорщині з 2013 року до 2021 року земля подорожчала на 65% і коштувала втричі більше, ніж в Україні.

Це свідчить про те, що жорстке регулювання ринку землі знижує ціни й обсяги торгівлі. Отже, скасування обмежень покращило б ситуацію навіть за наявності невизначеності, спричиненої війною. Україні вдалося зберегти сільське господарство та залишитися світовим постачальником зерна. Знову, хоча й із значно меншими обсягами торгівлі, запрацював молодий та обмежений ринок землі. Як не дивно, деякі регіони центральної України показали значне зростання цін на землю. Це вказує на те, що інвестори дивляться далі крізь невизначеність війни та визнають довгострокову цінність інвестицій у сільськогосподарські землі.

Мінімальна ціна, можливо, запобігла падінню, унеможлививши продаж землі для деяких землевласників, оскільки знайти покупців у постраждалих від війни регіонах за поточною мінімальною ціною доволі нелегко.

З іншого боку, мінімальна ціна підтримує ціни до наступного кроку дерегуляції ринку, який дозволить компаніям купувати сільськогосподарські землі.

Подальший розвиток ринку землі в Україні залежатиме від усунення невизначеності, пов’язаної з війною.

AgroTech 21

АГРОТЕХНІКИ?

Різноманіття комплектуючих та сервісних продуктів покликане підвищити ефективність аграрних господарств. Однак широкий перелік мастильних матеріалів може, навпаки, скласти труднощі при сервісному обслуговуванні сільськогосподарської техніки.

На допомогу покликані універсальні оливи з абревіатурами UTTO. Розглянемо детальніше їхні особливості та призначення, а також основний перелік застосувань.

Почати необхідно з того, що спеціалізовані уніфіковані оливи набули простонародного найменування – «тракторні оливи». Ними прийнято називати такі, що застосовуються у двигунах, трансмісіях, гідравлічних передачах та механізмах на тракторах, комбайнах, сільськогосподарських та інших позашляхових машинах.

Універсальні тракторні оливи розподіляються за універсальністю і призначенням:

• STOU (Super Tractor Oil Universal) –суперуніверсальні тракторні оливи

до дизелів і бензинових двигунів, у

т.ч. з турбонагнітанням, а також до

механічних і гідромеханічних пере-

дач (у тому числі передачі з мокрим гальмом);

• UTTO (Universal Tractor Transmission Oil) – універсальні

трансмісійні оливи до всіх передач (у тому числі з мокрим гальмом) і до

гідравлічних механізмів;

• TOU (Tractor Oil Universal) – універсальні трансмісійні оливи тільки до механічних передач (без мокрого гальма) і до гідравлічних механізмів;

• THF (Tractor Hydraulic Fluid) – тракторна гідравлічна рідина (олива).

У тракторах та інших транспортних засобах, широко застосовуються також звичайні (не універсальні) моторні, трансмісійні, гідравлічні та інші оливи. Загальна практика показує, що вигідніше використовувати

виділені вище UTTO оливи у господарствах від малих до великих, а окреме застосування спеціальних моторних олив доцільно для двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ). Це зменшує можливість помилкового застосування та змішування олив.

У світовій практиці стандарти для тракторних олив, за винятком моторних, встановлюють виробники техніки. Розробкою технічних специфікацій та випуском UTTO олив займається, зокрема, підприємство Opet Fuchs. Виробник мастильних матеріалів виготовляє продукти під брендом Opet не лише для сервісного обслуговування, а й поставляє мастильні матеріали та експлуатаційні рідини для заводського заповнення техніки Case та New Holland на конвеєрі в Туреччині. Також Opet випускає оригінальні продукти для цих та ряду інших

брендів.

Зараз ринок пропонує широкий асортимент олив і рідин до тракторних двигунів, гідравлічних механізмів, трансмісій. Застосування олив певних марок зазвичай є нав’язаним протягом гарантійного терміну. Широкий асортимент олив може ускладнювати роботу відділу постачання, зберігання та сервісу технічного обслуговування. Для спрощення взаємодії та функціонування агропідприємств і мінімізації можливих помилок Opet пропонує застосовувати універсальні оливи за привабливими цінами, придатні до всіх агрегатів, гідравлічних механізмів і трансмісій. Таку тенденцію підтримують також виробники агротехніки. Сучасні технології виробництва на новому заводі Opet забезпечують виготовлення багатоцільових олив серії FullTrack. В Україні імпортером продукції Opet – компанією «Фукс Мастила Україна» – представлено дві найбільш затребувані оливи класу UTTO для аграрної техніки – Fulltrac Fluid Y 10W-30 та Fulltrac Fluid X 10W-30.

Вимоги новітньої специфікації CNH MAT 3540 виконує Opet Fulltrac Fluid Y 10W-30, що рекомендована до застосування у механічних та автоматичних трансмісіях, у т. ч. типу CVT, Power-Shift та Shuttle-Shift, осях, системах вологих гальм, кінцевих передач, гідравлічних системах

сільськогосподарського обладнання. Ця універсальна олива спеціально розроблена у першу чергу для високопродуктивних моделей Case, New Holland та Steyr, зокрема Magnum, Quadtrac та ряду інших і замінює попередні специфікації CNH MAT 3505 та 3525. Особливий пакет легувальних додатків (присадок) у тандемі з високоякісними базовими оливами забезпечують надійний захист вузлів мащення у найскладніших умовах експлуатації.

Багатофункціональною UTTO оливою, що виконує вимоги Case 1210, CNH MAT 3525 / 3505, John Deere JDM J20D/C, Massey Ferguson CMS M1145 та ряду інших специфікацій є Fulltrac Fluid X 10W30. Завдяки забезпеченню високого рівня захисту трансмісій тракторів і сільськогосподарських машин, цю оливу доцільно застосовувати в механічних трансмісіях, гідравлічних, барабанних і гальмівних системах, кінцевих передачах та валах відбору потужності аграрних машин та різноманітних навантажувачів.

Повний перелік специфікацій та характеристик UTTO продуктів, а також додатковий асортимент для аграрної техніки представлений на офіційному сайті www.opet. ua. Дізнатися про вигідні пропозиції можна у регіональних дистриб’юторів та на Інтернет-сайтах партнерів Opet в Україні.

ЯКІ ОЛИВИ БУВАЮТЬ УНІВЕРСАЛЬНИМИ ДЛЯ
22 AgroTech

Станом на середину квітня 2023 року українські аграрії забезпечені мінеральними добривами майже на 60%.

Про це сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

«Ціна мінеральних добрив почала трошки просідати. Якщо місяць назад ми констатували забезпеченість (добривами-авт.) товаровиробників у межах 30-40%, то зараз вже – до 60% від потрібних норм», – заявив він.

Марчук додав, що рівень забезпеченості

добривами залишається все ще недостатнім і це матиме вплив на врожайність у 2023 році.

За його словами, вирішити цю проблему можна лише забезпечивши українських сільгосптоваровиробників коштами, у тому

числі шляхом пільгового кредитування. Марчук наголосив, що програма «Доступні кредити 5%-7%-9%» вже працює, проте аграріям потрібно збільшити ліміт кредитування. Наразі для аграріїв встановлено ліміт 90 млн грн, але цього недостатньо.

Нагадаємо, українські малі та середні сільгосптоваровиробники можуть отримати мінеральні добрива для весняної посівної у межах проєкту, що впроваджується програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО) у співпраці з Міністерством аграрної політики та продовольства України.

Вже до початку літа Фонд держмайна України разом з новим керівництвом АТ «Оріана» та місцевою владою підготують Дорожню карту відновлення роботи підприємства після майже 18 років простою, повідомляє пресслужба ФДМУ.

АТ «Оріана» розташоване в м. Калуш (Івано-Франківська обл) та знаходиться в управлінні Фонду держмайна. В 90-х роках минулого століття «Оріана» була лідером української хімічної промисловості, в її структурі був завод з виробництва калійних добрив.

За своїм основним профілем підприємство не працює вже давно. Сьогодні єдиним джерелом доходів є здача в оренду нежитлових приміщень, обладнання та автомобілів. Крім того, підприємство має великі борги. Щоб перетворити його на діючий актив та знайти інвестора, ФДМУ розглядає можливість поновлення на підприємстві

Заводи азотного холдингу OSTCHEM виготовили 515,5 тис. тонн мінеральних добрив у 1-му кварталі 2023 року. Це на 36,2% більше, ніж за аналогічний період минулого року, коли вироблено 378,5 тис. тонн.

Загалом у 1-му кварталі 2023 року Черкаський «Азот» виробив 387,4 тис. тонн, а «Рівнеазот» – 128 тис. тонн. При цьому Черкаський «Азот» у березні оновив максимальний показник з початку повномасштабної війни, виробивши 137,8 тис. тонн мінеральних добрив.

«1-й та 2-й квартали – ключові в аграрному виробничому циклі, оскільки саме у весняну посівну аграрії вносять більшу частину азотних добрив. У 1-му кварталі ми досягли високих виробничих результатів. Цей сезон відрізняється від усіх попередніх. Перша особливість – майже на два місяці збільшився «високий» сезон активних закупівель. Друга – загальний попит на добрива відновлюється набагато швидше, ніж усі очікували», – зазначив Олег АРЕСТАРХОВ, керівник департаменту корпоративних комунікацій Group DF.

Ключовими продуктами, які виготовляли заводи OSTCHEM, були карбамід, КАС, аміачна селітра, ВАС. Обсяг виробництва карбаміду у 2022 році зріс у 4,7 раза з 22,8 тис. до 106,5 тис. тонн, а обсяг виробництва КАС – у 2,1 раза з 50,9 тис. тонн до 108,5 тис. тонн. Обсяг виробництва аміачної селітри трохи підвищився з 217,1 тис. тонн до 255,4 тис. тонн. При цьому виробництво ВАС знизилося із 62,3 тис. тонн до 10,6 тис. тонн. «Виробничі потужності OSTCHEM завантажуються таким чином, щоб максимально оперативно закривати попит аграріїв та

виробництва калійних добрив.

«Завдяки вдалому розташуванню заводу і потужній сировинній базі в регіоні (Калуш-Голинське родовище) є можливість відновити виробництво безхлорних калійних добрив. Разом з новим менеджментом підприємства та за підтримки місцевої влади Фонд спробує вдихнути в нього нове життя і одночасно буде шукати інвестора. Сьогодні ситуація на «Оріані» дійсно дуже складна, проте ми бачимо перспективи в її продажу та відновленні виробництва новим власником», – зауважив директор Департаменту корпоративних прав держави ФДМУ Олександр Федоришин.

постачати добрива відповідно до контрактів. Зниження цін на газ дало змогу знизити відпускні ціни на мінеральні добрива. Оскільки добрива стали доступнішими, ми почали продавати більше, і показали дуже непогані результати. Цієї весни високе завантаження підприємств триває довше, ніж зазвичай. Ми йдемо за ринком. Структура виробництва відповідає структурі попиту. Від подальшого попиту залежатиме виробниче завантаження заводів, терміни проведення ремонтної кампанії», – наголосив Олег АРЕСТАРХОВ.

Чи вистачить аграріям добрив у 2023 р. В
Івано-Франківській області планують відновити виробництво калійних добрив
AgroTech 23
Заводи Ostchem виробили вже півмільйона тонн міндобрив

Багато господинь прикрашають свої ділянки на дачах і прибудинкові території різними квітами, які радують око навесні та влітку: півоніями, гіацинтами, нарцисами і, звичайно ж, трояндами.

І якщо ви вже знаєте, як вирощувати петунію, щоб цвіла пишно і густо, візьміть собі на замітку варіанти добрив, якими можна підгодувати троянди в травні. Ми вирішили докладніше розповісти про це.

Для того, щоб троянди радували пишним цвітінням, їх необхідно підгодовувати:

• фосфором (він впливає на розмір квітів та кількість бутонів, а також сприяє формуванню нового коріння; удобрювати рослини фосфором можна весь сезон);

• калієм (теж впливає формування бутонів);

• азотом (сприяє формуванню здорової зеленої маси; удобрювати потрібно навесні);

• магнієм (необхідний при зав’язуванні бутонів та впливає на яскравість кольору пелюсток);

• залізом (для профілактики хлорозу);

• бором та марганцем.

Як правильно вносити добрива

Як правило, троянди підживлюють за температури не нижче +10 … +15°С. Необхідно пам’ятати, що добрива не можна вносити в сухий грунт, це може призвести до опіків коренів.

Перед підживленням мінеральними добривами і після нього ґрунт необхідно рясно полити. У холодну погоду краще робити позакореневе підживлення по листю і паросткам: настоєм коров’яку, пташиного посліду, трав, гумату натрію, комплексними мінеральними добривами.

Які органічні добрива можна використовувати для троянд?

Органічні добрива підвищують родючість ґрунту, зменшують кількість бур’янів, а також залучають хробаків, які розпушують ґрунт і таким чином збагачують його киснем.

До органічних добрив відносяться гній, компост, низинний торф, рослини-сидерати, настої зброджених трав.

Гній Одне з найефективніших добрив – це гній. Можна взяти коров’ячий чи кінський – у ньому більше поживних речовин, відповідно і норма його витрати менша. Для підживлення використовуємо гній, що перепрів, або готуємо настій зі свіжого. У жодному разі не можна використовувати свіжий гній: він викликає посилений ріст зеленої маси, підвищує чутливість троянд до хвороб та шкідників, більше того – може спалити коріння. Гній розводимо у воді у пропорції1:10. Суміш залишаємо на 7-10 днів на свіжому повітрі. Перед застосуванням розбавляємо наполовину водою.

Пташиний послід Пташиний послід – швидкодіюче добриво, містить поживні речовини в більш концентрованій і легкодоступній для рослин формі. Курячий послід розводимо у воді у пропорції 1:20. Суміш залишаємо на 7-10 днів на свіжому повітрі. Перед застосуванням розводимо водою у співвідношенні 1:3. Настій бур’янів Ємність потрібно заповнити нарізаною травою, бадиллям або бур’янами на 3/4, додати 2 ст. л. кальцинованої соди. Потім доливаємо в ємність воду і чекаємо, коли склад добре перебродить. Після проціджування необхідно розбавити настій водою в пропорції 3:10 і провести позакореневе підживлення.

Деревна зола (попіл)

Деревна зола – доступне органічне добриво, що містить калій, кальцій, магній, залізо, фосфор, сірку. Попіл застосовують у вигляді розчину (30 г на 10 л води) та в сухому вигляді (200 г на 1 кв. м), закладаючи в ґрунт.

Які мінеральні добрива можна використовувати для троянд?

Якщо молоді рослини навесні віддають перевагу органіці, то зрілі – аміачній селітрі. Щоб забезпечити трояндам рясне цвітіння, у травні краще використовувати калійно-фосфорні сполуки (по 10 г суперфосфату та сульфату калію на 10 л води). Підживлення бажано повторити у червні. У липні в розчин додають 500 г курячого посліду і 10 г нітрофоски.

24 AgroTech
ПІДЖИВЛЕННЯ ТРОЯНД ДЛЯ ПИШНОГО ЦВІТІННЯ: 5 ДОБРИВ

–МУЗИКА ДУШІ

Різне буває в нашому світі, що летить. Буває й так, що музикант стає фахівцем із гідравліки. Головне – музика душі, а прозвучати вона може звідусіль.

Представляємо нашим читачам інтерв'ю з директоркою товариства з обмеженою відповідальністю «Вігон-2500» Гопка Оксаною Віталіївною.

Як виникла ваша компанія? Компанію «Вігон-2500» створив мій тато, Гопка Віталій Іванович, який вважався одним із найкращих фахівців з гідравліки. Починалася компанія із двох осіб у 1999 році. Поступово зросла до 30 людей.

Що було найважчим у процесі становлення фірми? Найважчим у розвитку фірми, мабуть, був пошук перших клієнтів. Фірма молода, інформації про неї ніде немає… Тому спочатку доводилося писати дуже багато листів і розсилати їх у профільні підприємства та господарства, оскільки особливої реклами не було. Але так звана «циганська пошта» -- відгуки про нашу роботу -- доходила краще за офіційні листи. Досвід, якість роботи та професіоналізм тата зробили свою справу – про нас багато хто дізнався, і географія клієнтів стала досить широкою.

Як ви підбираєте своїх співробітників?

Співробітників обирав особисто тато. Зрозуміло, що головною перевагою були грамотність і професіоналізм працівника. Порядність і відповідальність теж були серед пріоритетів. Через відсутність таких якостей було відмовлено навіть деяким фахівцям. На сьогодні колектив у нас невеликий, але згуртований. І головне – високопрофесійний.

Як ви формуєте базу технічного устаткування?

База технічного обладнання формувалася поступово, разом із збільшенням обсягів і складності робіт. Починалося все, як я вже сказала, із двох людей в одній маленькій майстерні. Сьогодні ми маємо верстатний парк, стендову. Звичайно, хочеться ще додати верстатів, аби розширити можливості фірми.

Хто проводить стендові випробування?

Наша компанія існує вже понад 20 років. Усі роботи, і стендові випробування зокрема, проводять наші співробітники. Це висококласні професіонали.

Як вплинули військові умови на діяльність компанії?

Як вплинули військові умови? Так, як і сама війна, – дуже сумно. В окупації опинилася більшість наших клієнтів. Багато хто перестав працювати, виїхав з рідних місць чи вирішив захищати країну на фронті.

Пішли замовники, пішла робота… Ми бралися за все, щоб вижити та утримати людей і компанію. Я дуже вдячна всім нашим співробітникам за те, що разом ми пройшли найважчі моменти. Ми вистояли і, сподіваюся, тепер усе буде добре.

Як ви поєднуєте таку напружену роботу з сім'єю?

Робота цікава. І якщо зважати на те, що за професією я музикант, то для мене вона, звичайно, складна. Але це не так страшно. Усі ми в житті опановуємо паралельно якісь інші професії, набуваємо нових навичок. Це – життя. І моя сім'я мене розуміє і підтримує в усьому. Адреса сайту: http://vigon2500.com/

РОБОТА
AgroTech 25
Гопка Оксана Віталіївна

Життя в умовах війни вимагає нових навиків виживання.

Одним таким навиком є навик подолання хронічного стресу та швидкого відновлення.

Чи завжди стрес задає шкоди здоров’ю? Як людина працює в умовах стресу?

Стрес сам по собі не шкідливий, це реакція організму на надзвичайні, кризові події. В стресових умовах мобілізуються всі сили та ресурси організму, виробляється необхідна кількість енергії на подолання перешкод.

Всім відомо, які неймовірні речі можуть робити люди в таких умовах. Стрес активізує наші надзвичайні можливості задля виживання себе та наших близьких людей.

Але все це тільки короткосрочно і потребує періоду відновлення вичерпаних ресурсів.

Якими можуть бути наслідки стресу в умовах війни?

Довготривалий стрес не дає часу на відновлення, тому сильно виснажує всі органи та системи організму. Наслідками виснаження можуть бути: частий головний біль, порушення концентрації уваги, порушення харчової поведінки, панічні атаки, гіпертонічні кризи, синдром подразненого кішківника, апатія та депресивні стани, агресивна та антисоціальна поведінка, тривожні розлади, серцево-судинні захворювання, а також погіршення комунікації в родині, на робочому місці. Все це впливає на якість життя не тільки в теперішньому часі, але має погані наслідки та прогнози в майбутньому.

Зважаючи на обставини нашого життя, головним навиком виживання буде навик швидкого відновлювання своїх енергетичних ресурсів, що важливо для уникнення важких наслідків хронічного стресу та його впливу на наше майбутнє.

Які поради боротьби зі стресом Ви могли б дати?

Як клінічний психолог та психотерапевт, я багато працюю з людьми, які постраждали від дії хронічного стресу, тому маю свої напрацьовані поради щодо набування навиків швидкого відновлювання своїх ресурсів.

Які поради для відновлення ресурсів Ви можете дати як фахівець?

Якщо ви помітили, що стресове навантаження на вас зростає, зверніть увагу на мої поради.

Ці прості рекомендації допоможуть вам швидко відновитись та протидіяти виснаженню:

1. ДИХАННЯ

Робіть глибокі вдохи та видохи із затримкою дихання по 4 секунди:

4 секунди глибокий вдох

4 секунди затримка на вдоху

4 секунди видох

4 секундии затримка на видоху

Робити потрібно не меньше 4 разів.

Така методика називається «Квадратним диханням», вона дуже ефективна та дозволяє вчасно зупинити приступи паніки.

Ця проста вправа здатна відновити рівновагу та повернути концентрацію.

1. Відновити зіровий контакт: знайти 8 предметів любого кольору, наприклад, зеленого чи жовтого.

2. Відновити контакт з тілом: послідовно відчути “хвилі тепла”

від кінчиків пальців ніг, плавно перетікаючі до макушки голови.

3. Розтерти долоні до гарячого та прикласти по черзі до обличчя і на живіт.

4. Вмитися холодною водою. Якщо є можливість, прийняти теплий душ.

5. Зайнятися фізичними вправами, танцювати, стрибати чи почати прибирати у хаті.

6. Згадати улюблену страву дитинства та спробувати її приготувати.

7. Переглянути улюблений фільм.

8. Згадати друзів та подзвонити їм.

9. Обіймати рідних частіше та казати їм гарні речі.

10. Не дозволяти собі зациклюватися в негативних прогнозах.

11. Слідкувати за якістю їжі. Їжа має бути поживною, теплою та різноманітною, містити багато білків, вітамінів та мінералів.

12. По можливості висипатись, використовуючи любий момент, коли Ви можете це зробити.

13. Не заводитись в провокаційні розмови.

14. Частіше спілкуватись з коханими, близькими, дітьми та тваринами.

15. Більше гуляти.

16. Обмежити спілкування з неприємними людьми.

17. Складіть список всього, що Вас заряджає та радує, використовуйте його як шпаргалку, коли починаєте провалюватись в депресивний стан.

18. Складіть список своїх досягнень та мрій – це допоможе зміцнити опори.

19. Складіть список людей, які Вам можуть допомогти в разі необхідності та підтримуйте з ними зв’язок.

20. Пам’тайте, що Ви цінні та важливі!

21. Забороніть собі та іншим знецінувати себе.

22. Якщо Ви розумієте, що не можете впоратися самі, звертайтесь за допомогою!

Ваше життя – велика цінність!

СЛАВА УКРАЇНІ!

АЛЛА СЕРГІЇВНА

Клінічний психолог, психотерапевт, гештальт терапевт, маю великий досвід роботи, працюю з дорослими, підлітками, дітьми, сімейними парами, індивідуально та в груповому форматі, онлайн та в особистих зустрічах. 380678327701

БЕРЕЗОВА
28 AgroTech
ЯКІ НАВИКИ ВИЖИВАННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ БУДУТЬ КОРИСНІ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я?
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.