Журнал AGROTECH № 63 сентябрь 2022 г.

Page 1

ЗМIСТ 6 7

8

9 10 12 13 14

15 16 17

Діє спеціальна програма «Вигідний обмін» Як змінюються вподобання аграріїв під час воєнного стану Розроблено новий прототип розумного робота для газонів Mecalac представить електричний навантажувач Grimme і SeedForward створюють спільне підприємство Представили IVECO Daily з новим тентованим кузовом змінного об’єму Чи треба платити оренду за землю в умовах війни Відстрочку від мобілізації агровиробників подовжено Уряд звільнив від ПДВ та ввізного мита обладнання для індустріальних парків Уряд змінює порядок проведення інвентаризації земель Аграрії просять владу відтермінувати введення мінімального податкового зобов’язання Представлено нове покоління тракторів Fendt 700 Claas оновив модельну лінійку комбайнів Lexion Комбайни CASE IH Axial-Flow гарантують якісні жнива Krone розширює асортимент потужних комбайнів Як сівалка точного висіву Tempo L працювала по озимому ріпаку Tempo L16-24 Central Fill – сіємо все Як сівалка Bednar Omega покращує фінансові результати господарства У чому переваги штригельної борони Striegel на українських полях Lemken удосконалює техніку для чистої прополки гребенів З дискатором SWIFTERDISC якість обробітку суттєво покращилася Самохідний обприскувач – робота на результат. Яке додаткове обладнання варте уваги?

18

19 20

21

22 23 24

Через загрозу розірвання «зернових коридорів» виросли ціни на пшеницю Падіння світових котирувань на пшеницю обмежує зростання цін в Україні Україна і Польща збудують трубопровід для олії Експорт агропродукції у липні досяг 3 млн тонн Group DF звинувачують в несплаті податків на 100 млн. «Рівнеазот» відновив роботу ключових цехів з виробництва мінеральних добрив Як правильно садити полуницю восени для хорошого врожаю Що можна посіяти на зиму: яким культурам не страшні морози Унікальний сорт “патріотичної кукурудзи” представив український виробник Марсіанський ґрунт: чи зростатимуть там овочі? Corteva Agriscience сприятиме відновленню жіночого фермерства у військовий час в рамках Програми TalentA-2022 Компанія Väderstad презентує новий дисковий культиватор Carrier XT 425-625

Засновник, видавець і головний редактор: Кладійова Людмила Петрівна

Журнал “AgroTech “ нагороджений Міжнародною Академією Технологій і Соціології “Золота Фортуна” Медаллю “Трудова Слава” в номінації “За високий професіоналізм і за журналістську майстерність”.

Адреса редакції: м. Харків, пл. Конституції, 26 оф. 307 (067) 1234 056, (066) 109 09 20, (066) 550 94 01, (067) 992 22 80 (viber) Свідоцтво про державну реєстрацію друкарського засобу масової інформації: серія КВ №23046-12886Р від 28.12.2017 р.

E-mail: redacauto@gmail.com Тираж 30 000 екз., поширюється безкоштовно

У разі, якщо Ваша діяльність вимагає лицен­ зії, необхідно вказати номер і дату видачі ліцензії, оскільки Ваше оголошення відповідно із ст.24 Закону України «Про рекламу» не може бути опубліковано без цих даних. Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних оголошень. Згідно з правилами, що діють в редакції, відповідальність за достовірність оголошень несе рекламодавець. Він самостійно відповідає за зміст наданих даних, за наявність посилань на ліцензії і вказівок на сертифікацію продукції і послуг в порядку, передбаченому законодавством. Редакція виходить з того, що рекламодавець має право і заздалегідь отримав усі необхідні для публікації дозволи. Думка редакції не завжди співпадає з думкою авторів статей.

AgroTech

5


Діє спеціальна програма «Вигідний обмін» «Придбайте грунтообробну техніку FraMest або жатку Oros за схемою «Вигідний обмін»: ви нам – зерно, ми вам – техніку і гроші!» Приклад: ви вибрали техніку вартістю 40 000 євро. Компанія приймає вашу продукцію – зерно на 60 000 євро. З них 40 000 євро ідуть як розрахунок за техніку. А 20 000 євро перераховуються на рахунок вашого господарства. Техніка, яка підпадає під дану пропозицію: • навісний глибокорозпушувач Inverta 3000 та 4000; культиватор для передпосівного об• робітку ґрунту Frakomb 6000 та 8000; • дисколаповий культиватор Fracondisc 4000; жатка для кукурудзи Oros Cornado 12 • + CHOP (12-ти рядна).

Як змінюються вподобання аграріїв під час воєнного стану Що відбувається на ринку сільгосптехніки під час воєнного стану? Публікуємо новий матеріал з циклу. Як розповіли в компанії «КЛААС Україна», основний об’єм техніки був закуплений в кінці 2021-го р. і на початку 2022 р. – ще до початку війни. Зараз потреби клієнта змінились: спостерігається акцент на базових речах, серед яких головне – зібрати врожай. Сьогодні можна сказати, що клієнти в першу чергу займаються короткостроковим плануванням, а довгострокове планування зміщається на майбутнє. «Я думаю, будуть затребувані системи точного землеробства – і на комбайнах, і на тракторах» – каже директор компанії «КЛААС Україна», Васілій Зайдер. Ці системи дозволяють раціонально використовувати і посівний матеріал, і добрива, зберігаючи ефективність роботи. «Україна – це країна, яка володіє цифровими технологіями, ось чому на такі системи попит зріс і буде зростати. Також ростуть запити на системи постійного моніторингу техніки», – продовжує Васілій Зайдер. В «КЛААС Україна» нагадали, що вже через місяць після початку війни CLAAS поновив постачання техніки в Україну. На сьогоднішній день поставки відбуваються в плановому режими. Компанія також запланувала обсяги виробництва всього асортименту своєї техніки для українських аграріїв на 2023 рік, щоб вчасно та повною мірою забезпечити відповідний попит. Вже через два тижні після початку військових дій, для забезпечення клієнтів необхідними запасними частинами під час жнив, CLAAS налагодив поставки в Україну. Через відсутність авіасполучення,

6

AgroTech

експрес-поставки відбуваються регулярними шатлами між Німеччиною та Україною. Таким чином, в компанії повністю закривають потреби українських фермерів у оригінальних запасних частинах у період збору врожаю. Як розповіли в компанії Lemken, техніка виробника була замовлена ще восени 2021 року і, маючі дуже оптимістичні плани продажу, дилери замовили її вдосталь і в широкому асортименті. Техніка і запчастини ЛЕМКЕН відвантажуються згідно підтверджених заводом графіків. З початком війни довелося відмовитися від значної кількості замовлень, тому більшість агрегатів зараз завозиться під кінцевих клієнтів. Наразі дилери мають на складах всю актуальну для літньо-осіннього періоду техніку. Значна частина плугів та борін запланована для постачання в перші місяці осені. Звичайно, на поставки вплинула доступність та наявність автотранспорту для перевезення, наявність обігових коштів у дилерів та платоспроможність клієнтів. З іншої сторони через порушені Ковідом процеси виробництва та постачання провокують відсутність деяких комплектуючих на заводі та змушує виробника шукати альтернативних постачальників. Про можливі затримки всі клієнти попереджені. Наразі аграрії частіше зупиняють свої

погляди на давно відомій техніці – перевірених агрегатах, таких як Діамант 16, Рубін 10, Ювель чи ЄурОпал. Більш скептично дивляться на нові моделі. Шукають вигоду, купуючи стокові чи демонстраційні агрегати, які можуть запропонувати дилери як зі свого складу, так і зі складу «ЛЕМКЕН-Україна». Працюючи з дилерами, а не з кінцевими користувачами, завод ЛЕМКЕН підтримує покупців наскільки це можливо, виходячи із нюансів роботи у військовий час. Був проведений колосальний аудит замовлень, який пішов на користь не тільки дилеру а і заводу, не спричинивши перевиробництво. Дилери мають індивідуальне відтермінування оплати за відвантажену техніку, використовують банківські механізми оплати. Під час реалізації техніки на кінцевого клієнта дилери залучають погоджені заводом фінансові інструменти як лізинг чи кредит. Один із дилерів – Агротерра – приймає зерно як оплату за поставлену техніку. «Незважаючи на зменшення портфелю замовлень, всі бажаючі отримати агрегат ЛЕМКЕН отримають його в цьому році. Продажі в 2022 році будуть приблизно на 15-20% меншими, ніж у 2021 році», – кажуть в компанії. В компанії New Holland, до війни вже було розміщено досить багато замовлень, тож нових замовлень менше, ніж хотілося б. І великого дефіциту техніки наразі немає. Запчастини й сервіс були і є завжди у пріоритеті New Holland, тому з поставками проблем нема. Перелік популярної техніки бренда в Україні не змінився. Попередній і дуже приблизний прогноз по ринку – спад об’ємів на 30-40%, але в нашій ситуації важко щось прогнозувати.


Розроблено новий прототип розумного робота для газонів Німецький стартап Angsa продемонстрував перший прототип нового робота для газонів. Робот, який отримав назву Dodo, орієнтується у просторі за допомогою GPS і, за словами розробників, може використовуватися на придорожніх територіях, невеликих фермерських ділянках, у парках та на приватних галявинах та газонах. Агрегат із електричним приводом оснащений датчиками, які вчасно спрацьовують, якщо зіткнення з перешкодою неминуче. Виробник оснастив робота літій-іонним акумулятором. Система перемикання

забезпечує безперервну роботу. Серцем робота є так звана нейронна мережа або програмне забезпечення, яке

відрізняє відходи та сміття від, наприклад, листя або комах. Програмне забезпечення навчається на власному наборі даних із реальними зображеннями. Щоб запобігти крадіжці, Angsa вбудував у конструкцію робота спеціалізовану сенсорну систему. У разі крадіжки чи аварії спрацьовує сирена і на телефон власника чи користувача надходить сигнал тривоги. GPS дозволяє дистанційно контролювати роботу машини. Таким чином, користувач може бачити, чи робот знаходиться за межами робочої локації.

Mecalac представить електричний навантажувач

Mecalac представить на виставці Bauma свій новий електричний поворотний навантажувач eS1000, а також електричний екскаватор та електричний самоскид.

Тріо нової техніки складається з 11-тонного екскаватора e12, поворотного навантажувача es1000 об’ємом 1 кубометр та 6-тонного самоскида eD6. Mecalac також представить свою нову систему заряджання акумуляторів під назвою M-Power. Завдяки цим додатковим продуктам усі землерийні роботи (риття, навантаження та транспортування) тепер можуть виконуватися беземісійними машинами із високою продуктивністю. Компанія заявила, що прагнула вийти за межі компактних розмірів при розробці електричного обладнання, щоб задовольнити потребу в машинах середнього розміру

на міських робочих майданчиках. Це також допомогло збільшити час роботи з батарейним живленням. Виробник стверджує, що йому вдалося здійснити «технологічний прорив» у гідравліці машин та їх допоміжних системах, таких як опалення та кондиціювання повітря, щоб значно знизити споживання енергії без зниження продуктивності або часу роботи. Основою обладнання є M-Power від Mecalac, який є мобільним потужним зарядним пристроєм з ємністю зберігання 300 кВтг. Компанія заявляє, що він замінює традиційні дизельні генератори і може використовуватися будь-де.

Grimme і SeedForward створюють спільне підприємство Grimme та SeedForward створюють спільне підприємство для пошуку нових інноваційних і стійких способів удобрення та вирощування сільськогосподарських культур. На першому етапі співробітництво буде зосереджено на розробці біопрепаратів для підтримки росту картоплі, буряків та різних видів овочів. Grimme – відповідає за ефективне та точне застосування цих препаратів за допомогою своєї техніки, а SeedForward – має великий досвід у сфері розробки зернових продуктів.

Представили IVECO Daily з новим тентованим кузовом змінного об’єму Італійський виробник різних надбудов для комерційних автомобілів – компанія Pollicelli виготовила унікальну тентовану платформу під модель IVECO Daily. Її головна фішка – це розсувний каркас, що дає змогу змінювати висоту і відповідно внутрішній об’єм кузова. Усі силові елементи виконані з оцинкованої сталі. Сам процес підіймання-опускання конструкції винесено на окремий пульт керування. Борти, а також двостулкові

двоповерхові задні двері виконані з легкого алюмінію. Автомобіль-трансформер на базі IVECO Daily виготовлений для компанії Isopack з італійського міста Матера, що займається пакувальними та ізоляційними матеріалами. Тентовані кузови змінної висоти часто зустрічаються на великовантажній причіпній техніці, а от використання подібної технології на малотоннажних вантажівках – доволі свіже і дуже практичне рішення.

AgroTech

7


Чи треба платити оренду за землю в умовах війни Пам’ятка для агровиробників підготовлена Юридично консультаційною службою Всеукраїнської Аграрної Ради. Згідно Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна та інше – ВВАЖАЮТЬСЯ форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили). Відповідно до положень Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок обставин непереборної сили. АЛЕ не вважається форс-мажором недодержання своїх обов’язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов’язання, відсутність у боржника необхідних коштів. У Господарському кодексі України зазначено, що учаснику господарських відносин доведеться відповідати за неналежне виконання зобов’язання, якщо він не доведе, що вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Законом України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата справляється у грошовій формі. Проте за згодою сторін

розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. У разі невиконання зобов’язань договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду. Тому орендар земельної ділянки зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку. Таким чином, форс-мажор звільняє від відповідальності за невиконання зобов’язань, якщо таке невиконання стало неможливим внаслідок дії обставин форс-мажору, але не звільняє від виконання самого зобов’язання щодо виплати орендної плати.

Відстрочку від мобілізації агровиробників подовжено Уряд враховував пропозиції ВАР і передбачив можливість подовження на 2 місяці чинних відстрочок від призову на військову службу для військовозобов’язаних. Строк дії відстрочки може бути продовжений на строк до двох місяців на підставі обґрунтованого подання органу державної

влади, іншого державного органу, яке не потребує погодження Міністерства оборони. Витяг з наказу Мінекономіки про відстрочку від призову військовозобов’язаному працівнику може надавати та візувати підприємство, установа чи організація, де він працює.

Уряд звільнив від ПДВ та ввізного мита обладнання для індустріальних парків Уряд визначив механізм ввезення обладнання для індустріальних парків. На засіданні Кабінету Міністрів 7 вересня було прийнято новий порядок ввезення з-за кордону нового устаткування та комплектуючих для індустріальних парків. Таке обладнання ввозиться на митну територію України учасниками індустріальних парків зі звільненням від оподаткування ввізним митом та податком на додану вартість. Новий Порядок дозволить забезпечити цільове використання ввезеного обладнання учасниками індустріальних парків та контроль за таким використанням. При цьому Порядком спрощується механізм його ввезення. Адже перелік та обсяги обладнання, що ввозитиметься з-за кордону, не потрібно затверджувати окремим рішенням Уряду. «Індустріальні парки мають стати точками росту економіки і післявоєнної відбудови країни. Ми визначаємо умови отримання нових економічних стимулів для їх учасників – скасування ПДВ та ввізного мита. Сподіваюсь, що новий механізм зацікавить інвесторів, сприятиме створенню нових підприємств на території нашої

8

AgroTech

держави та поступовому відновленню економіки України, яка зазнала руйнування внаслідок російської агресії”, – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко. Нагадаємо, що 21.06.2022 Верховна Рада схвалила два закони, які надають податкові та митні пільги для індустріальних парків:

звільнення від імпортного ПДВ і ввізного мита на обладнання за переліком кодів УКТЗЕД; звільнення від податку на прибуток на 10 років; право органів місцевого самоврядування надавати пільги по місцевим податкам. Сьогодні до Реєстру індустріальних парків включено 56 промислових майданчиків.


Уряд змінює порядок проведення інвентаризації земель 5 серпня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку проведення інвентаризації земель» № 866, розроблену Держгеокадастром з метою отримання в процесі інвентаризації земель відомостей про відповідні меліоративні мережі та їх складові частини для внесення до Державного земельного кадастру та здійснення державної реєстрації речових прав на меліоративні мережі або їх частини. Постановою визначено, зокрема: новий об’єкт інвентаризації зе• мель – земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові

частини); перелік відомостей, які зазначаються на робочому та зведеному інвентаризаційних планах у разі, коли об’єктом інвентаризації земель є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини); підставу для проведення інвентаризації земель (у разі коли об’єктом інвентаризації є земельні ділянки, на яких розміщені меліоративні мережі або їх складова частина (складові частини) – договір, укладений між замовником та розробником документації із землеустрою.

Аграрії просять владу відтермінувати введення мінімального податкового зобов’язання У зв’язку з повномасштабною війною з російською федерацією, запровадження і використання механізму МПЗ, може мати негативні наслідки для аграрного бізнесу. Громадська спілка «Всеукраїнська Аграрна Рада» та Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» звернулися до Голови Комітету ВРУ з питань фінансової, податкової та митної політики Гетманцева Д.О., Міністра фінансів України Марченко С.М., Міністра аграрної політики та продовольства України Сольського М.Т. з проханням внести певні зміни до Податкового кодексу України. У зверненні асоціацій йдеться про Закон України від 30.11.2021 № 1914-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», яким вводилося мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) як мінімальна величина податкового зобов’язання із сплати податків, зборів, платежів пов’язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та/ або з власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь. Положеннями цих змін передбачено, що першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2022 рік. Тобто, на початку 2023 року українські аграрії повинні подавати відповідні звіти та розрахунки по МПЗ. Проте, у зв’язку з повномасштабною війною з російською федерацією, запровадження і використання механізму МПЗ, може мати негативні наслідки для аграрного бізнесу. В умовах, коли аграрії понесли і продовжують нести суттєві втрати через війну, зазначений механізм, основна мета якого була детінізація, може створити суттєві фінансові проблеми для агросектору.

Виходячи з діючих положень законодавства, навіть в нинішніх умовах, коли аграрій фізично не має доступу до землі, не може її обробляти, зібрати з неї врожай, або ця ділянка засмічена уламками снарядів та ракет чи замінована, він повинен буде розрахувати собі по цих земельних ділянках МПЗ. Серед таких областей Чернігівська, Сумська, Харківська, Донецька, Луганська, Херсонська, частково Житомирська, Київська, Миколаївська, Запорізька, де велись бойові дії. Звичайно, окремі управління ДПС розмістили новину, що не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Але, Уряд до сих

пір не затвердив перелік таких територій. Тобто, навіть немає можливості застосувати Перехідні положення ПКУ і відповідне роз’яснення щодо звільнення від сплати податків чи інших послаблень, для бізнесу». Враховуючи вищезазначене, аграрні асоціації звернулися до влади з проханнями допомогти аграрному сектору та посприяти в наступному: Ініціювати внесення змін до Податкового кодексу України для відтермінування введення механізму мінімального податкового зобов’язання і встановити, що першим роком, за який визначається мінімальне податкове зобов’язання, є 2023 рік замість 2022 року; Встановити, що для розрахунку мінімального податкового зобов’язання за 2023 та 2024 податкові (звітні) роки коефіцієнт «К» застосовувати із значенням 0,04; Визначити, що за не застосовуються штрафні санкції за порушення визначені статтями 123 та 124 ПКУ при розрахунку мінімального податкового зобов’язання за 2023 та 2024 податкові (звітні) роки.

AgroTech

9


ПРЕДСТАВЛЕНО НОВЕ ПОКОЛІННЯ ТРАКТОРІВ FENDT 700 З сьомим поколінням серії Fendt 700 Vario компанія Fendt представляє цілковито нову розробку та розширює діапазон потужності до 300 к.с. для універсального застосування. Новий двигун, опційна ширина колії 60 дюймів, FendtONE onboard та offboard, а також нове покоління фронтального навантажувача Fendt Cargo характеризують цю серію як універсальну для світового ринку. Вперше 700-а модель доступна зі швидкістю до 60 км/год. Технічні інновації потужних тракторів, такі як VarioDrive або інноваційна концепція охолодження, гарантують якісно нову маневровість у цьому класі. Fendt 700 Vario знову встановлює нові стандарти. Висока тягова потужність при економному споживанні палива Створений для задоволення глобальних вимог, Fendt 700 Vario розроблявся з акцентом на низьке співвідношення потужності та ваги, широкий діапазон потужності, гнучкість та дбайливе поводження з ресурсами і навколишнім середовищем. 6-циліндровий двигун AGCO Power об’ємом 7,5 л був цілковито адаптований до спектру потужності. Нейтралізація відпрацьованих газів здійснюється за допомогою дизельного каталізатора окислення (DOC), дизельного сажового фільтра (DPF) та селективного каталітичного відновлення (SCR) без рециркуляції відпрацьованих газів. Він відповідає необхідним стандартам викидів в усіх регіонах світу. В Європі це стандарт викидів Євро-5. Крім того, у двигуні встановлені гідрокомпенсатори, що не потребують обслуговування. Одноступінчата трансмісія Fendt VarioDrive складається з двигуна та адаптованої коробки передач Vario. Система розумного керування повним приводом є однією з переваг Fendt VarioDrive. Трансмісія виключає необхідність ручного перемикання під час перемикання між полем і дорогою. Вона приводить у рух передній та задній мости у разі потреби та динамічно розподіляє потужність. У польових умовах доступне повне зчеплення з дорогою та уникнення перекосів під час руху по дорозі або на поворотах. Завдяки так званому ефекту Pull-in Turn машина ніби втягується в поворот. Результат: вкрай малий радіус повороту з повним зчепленням і меншим ущільненням ґрунту. Встановлює нові стандарти у співвідношенні потужності та маси, маневровості та захисту ґрунту Завдяки співвідношенню потужності та маси, що становить лише 30,5 кг на к.с. та компактним зовнішнім розмірам Fendt 728 Vario є надзвичайно маневровим і чинить мінімальний тиск на ґрунт. Залежно від сфери застосування, серія може гнучко

10

AgroTech

баластуватися на передню частину, на задні колеса, а також на задню частину кузова. Допустима загальна маса до 15 т дозволяє використовувати його як важкий трактор-тягач. Ексклюзивна концепція вентиляції та охолодження Concentric Air System (CAS) знайома за моделлю Fendt 1000 Vario і була послідовно розроблена для низьких обертів двигуна, компактного дизайну та економії палива. Вона приводиться в рух власним гідравлічним мотором і тому не залежить від частоти обертання двигуна. Система керується гнучко та відповідно до потреб, працює тихо та ефективно. Компактна система охолодження забезпечує унікальну маневровість і поєднує її з особливою ефективністю. Інноваційна технологія високопродуктивного вентилятора нагнітає більш прохолодне повітря в систему охолодження. В результаті потрібна менша кількість обертів вентилятора та до 40 % менше потужності приводу порівняно з традиційними системами вентиляції та охолодження. Ця енергія згодом стає доступною для повного зчеплення на полі або на дорозі. Діаметр лише 56 см забезпечує витончену та зручну конструкцію капота. Це дозволяє збільшити кут повороту коліс до 52 градусів. Оптимальний тиск у шинах зменшує ковзання та тиск на ґрунт. Повністю інтегрована система контролю тиску в шинах Fendt VarioGrip збільшує площу контакту з ґрунтом та підвищує тягову потужність до восьми відсотків. Під час руху по дорозі тиск повітря підвищується, а отже, знижується опір коченню, так що можна заощадити ще два відсотки палива* (*Університет прикладних наук Південної Вестфалії, Agrarwirtschaft Soest 2014). За допомогою терміналу водій може зручно контролювати тиск у шинах завдяки двопровідній системі контролю тиску в шинах. За бажанням Заводська система Fendt VarioGrip може використовуватися як для фланцевих, так і для поворотних осей, із здвоєними шинами для Row-Crop, а також з обтяжувачами для коліс. Висока варіативність для глобальних вимог Для Fendt 700 Vario доступні численні варіанти шин. Моделі Fendt 726 і 728 Vario серійного зразка оснащені великогабаритними ґрунтозахисними шинами розміром 650/85R38 (діаметр 2050 мм). Для середніх фермерських господарств клієнти можуть обрати, серед іншого, комплект шин розміром 650/65R42 (діаметр 1950 мм) для


задніх шин. Моделі Fendt 720, 722 і 724 Vario серійного зразка оснащені шинами цього розміру. Ширина колії 60 дюймів (Row-Crop) поширена в Північній Америці, Австралії та Південній Африці. Row-Crop використовується переважно для обробки просапних культур. Вперше для всіх моделей серії Fendt 700 Vario пропонується 60-дюймова версія (Row-Crop) . Для заводської моделі Row-Crop доступні як одинарні, так і здвоєні шини. Безпека навіть при транспортуванні важкого вантажу Опційна максимальна швидкість до 60 км/год за частоти оборотів усього 1450 об/ хв, комплексна концепція шасі та безпеки, а також численні варіанти задньої підвіски роблять Fendt 700 Vario справжнім універсалом. Концепція безпеки включає в себе двоконтурний гальмівний пристрій, рульовий механізм Fendt Reaction, систему гальмування та уповільнення, а також систему стабілізації Fendt (FSC). На швидкості понад 25 км/год FSC зменшує крен кузова та мінімізує поперечні коливання. Це підвищує безпеку при русі на поворотах, а також зручність водіння. Вперше для Fendt 700 Vario як опція доступна нова система гальмування причепа. Система гальмування причепа забезпечує натяг тяги навіть на горбистій місцевості, а, отже, безпечне водіння. Датчик вимірює крутний момент тяги причепа через коробку передач. Якщо трактор розпізнає під час руху під гору, що причіп занадто сильно штовхає, то спрацює пневматичне гальмо причепа. Система гальмування причепа буде доступна з кінця 2023 року. Індивідуальне керування з FendtONE У новому поколінні Fendt 700 Vario керування трактором та навісним обладнанням здійснюється легко та індивідуально за допомогою багатофункціонального джойстика та опційного джойстика 3L в FendtONE onboard. Fendt 700 Vario серійного зразка оснащений 10-дюймовою цифровою панеллю приладів та 12-дюймовим терміналом на підлокітнику. Ще один 12-дюймовий термінал за бажанням доступний в обшивці стелі кабіни. Розумні функції, такі як система навігації Fendt Guide, автоматичне управління секціями Fendt Section Control (SC) або застосування системи змінної норми внесення FENDT (VRC) відображаються за потреби на індивідуально призначених віконцях на терміналі. Додатковими функціями Smart Farming, серед іншого, є: • Fendt Contour Assistant; • Fendt Section Control (SC); • Автоматична система керування поворотною смугою Fendt TI Headland; • Автоматична система розвороту Fendt TI Turn Assistant; Можливість підключення до пакету • телеметрії Fendt Connect.

Безпека та зручність роботи продумані до дрібниць Надійна кабіна Fendt VisioPlus була вкотре оптимізована з точки зору безпеки та зручності. Вперше заводська система фільтрації повітря в кабіні може бути за бажанням переобладнана до категорії захисту 4 згідно зі стандартом ЄС EN15695. Система захисту категорії 4 захищає водія від пилу, рідких пестицидів та їх випарів. Таким чином, Fendt 700 Vario відповідає всім вимогам до застосування засобів захисту рослин. У своїй базовій комплектації вона відповідає всім стандартам кабіни з категорією захисту 2. Система фільтрації буде доступна з кінця 2023 року. Водійське сидіння нового покоління Вперше для Fendt 700 Vario доступні шість різних комплектацій сидінь. Як опція пропонується нове сидіння преміум-класу з інтуїтивно зрозумілим керуванням через термінал. Воно має численні ергономічні функції та функції комфорту. Водій регулює висоту і положення сидіння, а також кут нахилу спинки за допомогою електроприводу на боковій стороні сидіння. Змінні водії можуть створювати персоналізовані профілі сидіння і активувати їх одним натиском на відповідну кнопку. До функцій комфорту належать, зокрема: • багатоступеневий клімат-контроль сидіння; • багатоступеневий підігрів сидіння; 4-позиційна ортопедична попереко• ва підтримка; • регульовані бічні підпірки; • функції масажу; функція пам'яті для різних • користувачів. П о т у ж н а в и с о к о п р од у к т и в н а гідравліка Пропускна здатність до 220 л, модульна конструкція, яка дозволяє використовувати стандартні або ефективні герметичні гідравлічні муфти FFC, а також до п'яти з'єднань ззаду, до двох спереду та до трьох з'єднань в центрі характеризують високопродуктивну гідравлічну систему Fendt 700 Vario. Нова функція зняття навантаження для заднього підйомника пропорційно переносить вагу навісного обладнання на задню. Сервісне обслуговування Fendt до 8 років Для Fendt 700 Vario сьомого покоління доступні спеціальні пакети сервісного обслуговування Fendt Care. Вони пропонують комплексну гарантію від виробника до восьми років або 8000 робочих годин для всього транспортного засобу та оригінального навісного обладнання Fendt. Це забезпечує повний контроль витрат та надійність планування. Fendt 700 Vario можна замовити з серпня 2022 року. Поставки перших машин розпочнуться у першому кварталі 2023 року. Серія Fendt 700 Vario шостого покоління залишається доступною в шести моделях – від Fendt 714 до Fendt 724 Vario.

AgroTech

11


CLAAS ОНОВИВ МОДЕЛЬНУ ЛІНІЙКУ КОМБАЙНІВ LEXION Після трьох успішних років з моменту запуску нової генерації зернозбиральних комбайнів LEXION, CLAAS підготував ряд технологічних оновлень для всього модельного ряду. Вже у 2023 модельному році усі LEXION отримають нову кабіну, оптимізовану систему обмолоту та сепарації, додаткові опції системи вивантаження, а також розширені функції CEMOS. Оновлені зернозбиральні комбайни LEXION отримають кабіну нової генерації, яка встановлюється на комбайнах TRION з 2021 року. Збільшений простір, опційне шкіряне сидіння, яке можна повертати на 30 градусів в обидва боки, заслуговують на особливу увагу, адже забезпечують надзвичайний комфорт для оператора під час роботи. Підніжки в основі рульової колонки дозволяють оператору зручніше розташуватися в кріслі. З новою кабіною оператор отримує чудовий огляд жниварки та робочої зони довкола завдяки збільшеному лобовому склу, бічним дверцятам, тоншим переднім стійкам і консольним дзеркалам заднього виду. Ротаційний склоочисник (360°) забезпечує гарну очистку лобового скла та оптимальну зону огляду у вологих і запилених умовах збирання. 12-дюймовий термінал CEBIS з HD-дисплеєм із високою роздільною здатністю та високою контрастністю гарантує чіткість за будь-яких умов освітлення та пропонує три основні робочі вікна, які можна налаштувати під індивідуальні потреби. Усі функції опційних CEMOS DIALOG та CEMOS AUTOMATIC інтегровані в термінал. Управління здійснюється за допомогою сенсорного екрану та поворотного селектора. Окрім того, оператор може проводити налаштування основних систем комбайна за допомогою кнопок прямого доступу з правого боку підлокітника. Положення терміналу CEBIS і підлокітника можна індивідуально адаптувати під водія. Завдяки багатофункціональному важелю CMOTION оператор завжди має під контролем найважливіші функції та може зберігати до семи індивідуальних налаштувань. Опційно доступні 30 літровий охолоджуючий відсік і світлодіодне освітлення довкола комбайна, а також мультимедійний пакет з сабвуфером. Зернозбиральний комбайн можна оснастити навігаційною системою кермування нового покоління GPS PILOT з терміналом CEMIS 1200, який монтується у верхньому правому кутку кабіни. У доповнення до цілком вже звичних параметрів налаштування руху системи паралельного кермування, термінал CEMIS 1200 дозволяє керувати он-лайн замовленнями та документацією. Завдяки подібному до CEBIS робочому інтерфейсу оператору досить легко зорієнтуватися у функціях і налаштуваннях нового терміналу.

12

AgroTech

Ще однією перевагою оновленої лінійки є опційна система динамічного кермування DYNAMIC STEERING, яка значно спрощує маневрування в полі при переході з однієї загінки до іншої, зменшуючи кількість обертів рульового керма, які має зробити водій, на 40%. Для поліпшення потоку хлібної маси від системи обмолоту до роторної системи сепарації ROTO PLUS зернозбиральні комбайни LEXION 7000 і 8000 серій оснастили сегментованим розподільчим бітером. Завдяки новій конструкції потік маси ліпше розподіляється та подається до двох роторів навіть за екстремальних умов збирання. З 2023 модельного року механізм реверсування жниварки комбайнів LEXION отримає функцію «повільної подачі». По завершенню процесу реверсування жниварки оператор має змогу змінити напрямок обертання реверсивного двигуна натисканням кнопки, аби повільно та рівномірно подати залишкову хлібну маса до системи обмолоту. Так рішення дозволяє уникнути пікових навантажень після реверсування. Аби точно контролювати процес завантаження транспортного засобу, вивантажувальні шнеки діаметром 330 і 420 мм можна опційно оснастити поворотним наконечником. Завдяки миттєвій реакції та плавному позиціонуванню наконечник дозволяє регулювати зміщення зернового потоку в діапазоні 60 см. управляти положенням можна за допомогою багатофункціонального важеля CMOTION. Оскільки кожна зернина на рахунку, наконечник оснащений вбудованою заслінкою, яка запобігає просипанню зерна по звершенню процесу вивантаження. ОСНОВНІ ОНОВЛЕННЯ: Сегментований розподільчий бітер для зернозбиральний комбайнів з APS SYNFLOW HYBRID (LEXION 7000 та 8000 серій). Поворотний наконечник для точного завантаження, зокрема при значних швидкостях (до 180 л/с). Нова кабіна зі збільшеним простором, оптимізованою оглядовістю та опційним поворотним сидінням оператора. Новий GPS PILOT з терміналом CEMIS 1200 для автоматичного кермування та онлайн-документування даних. Опційна система CEMOS CONNECT для оптимального використання декількох комбайнів та система CEMOS AUTO HEADER для автоматичного налаштування жниварки VARIO під час роботи.


Комбайни CASE IH Axial-Flow гарантують якісні жнива Мрієте зібрати врожай швидко, якісно та найголовніше – з мінімальними втратами? Нова лінійка комбайнів Axial-Flow 250 бренду CASE IH, безпосередньо американського виробництва, дозволяє отримати надвисоку продуктивність та забезпечити якісний обмолот будь-якої культури. Комбайни оснащено телеметрією, яка дозволяє створювати картографування, а також слідкувати за кодами помилок, тобто за допомогою цієї інформації агрономи та інженери підприємства зможуть швидко та ефективно приймати обґрунтовані рішення щодо зміни роботи техніки в полі. Завдяки простоті та зручності цієї системи аграрії називають комбайни Axial-Flow 250 – «комбайнами на долоні». Високофункціональні комбайни CASE IH Axial-Flow моделей 7250 та 8250 зараз в наявності на складі Тайтен Машинері Україна й готові приступити до роботи у вашому господарстві негайно! CASE IH понад 40 років є лідером з виробництва роторних комбайнів. Перший роторний комбайн було випущено у 1977 році й усі подальші вдосконалення виробник створював на засадах простоти та максимальної ефективності збирання врожаю. Також величезну увагу приділено збереженню форми зерна за рахунок делікатного обмолоту. Жоден інший виробник не пропонує таку досконалу якість врожаю з

мінімальною кількістю незернових залишків та високою здатністю до проростання. Комбайн Axial-Flow та зернину сміливо можна назвати ідеальною парою. До того ж, цей агрегат максимально економічний в експлуатації та дозволяє швидко коригувати дії оператора навіть на віддаленій відстані. Системи точного землеробства від Case IH (Advanced Farming Systems, AFS™) збирають та надсилають важливі дані, які необхідні для прийняття рішень щодо вирощування рослин та управління витратами. Система AFS AccuGuide здійснює

автоматичне керування комбайном за допомогою GPS з повторюваною точністю проходження до 2,5 см, рядок за рядком, що дозволяє зменшити кількість перекриттів, заощадити час та пальне. Технології точного землеробства знижують втому оператора, підвищують продуктивність та дозволяють використати потенціал комбайну на повну потужність. За допомогою AFS Connect™ Ваші дані потраплятимуть на комп’ютер в режимі реального часу, даючи змогу оперативно зробити поправки та надіслати інструкції в поле.

Krone розширює асортимент потужних комбайнів Krone розширює асортимент потужних самохідних комбайнів моделями Krone Big X 980 і Krone Big X 1080. Krone виробляє найпотужніший у світі самохідний кормозбиральний комбайн – Krone Big X 1180 потужністю 1156 к.с. Модель була випущена в 2018 році, і оснащена двигуном Liebherr V12. Дві нові моделі Krone Big X 980 і Krone Big X 1080 також будуть оснащені цим двигуном. Два нових комбайна мають модифіковану функцію PowerSplit. Завдяки цьому потужність двигуна можна додатково регулювати натисканням кнопки: ті, кому не потрібна повна потужність машини, можуть працювати в режимі EcoPower; також можна встановити різні діапазони потужності. В режимі X-Power комбайн працює, коли необхідно збільшити потужність. Залежно від налаштувань машина також автоматично та плавно перемикається між різними потужностями двигуна. Перевагою цих технологій є економія палива та більша ефективність. Також доступний опціональний контроль обертів двигуна. Завдяки цій системі можна

зменшити витрати палива шляхом автоматичного зниження обертів двигуна. Комбайни мають обладнання, яке також можна знайти в інших моделях. Це, наприклад, зернодробарка OptiMaxx; реалізована концепція VariStream, яка забезпечує

постійну роботу без забивання навіть при нерівномірній подачі; VariLOC – змінна механічна трансмісія, вбудована в шків ріжучого барабана, яка слугує для гнучкого вибору коротких або довгих рубок, тощо.

AgroTech

13


Як сівалка точного висіву Tempo L працювала по озимому ріпаку Зазвичай сівбу озимого ріпаку здійснюють зерновими сівалками в попередньо підготовлену поверхню ґрунту. Але для умов посушливого клімату в південних областях України така схема мало продуктивна. Господарство з Одеської області обрало для сівби озимого ріпаку 18-ти рядну сівалку точного висіву Tempo L. Висів здійснювався з міжряддям 45 см та нормою висіву 350000 шт/га і, що важливо, за

технології нульового обробітку ґрунту, яка має наступні переваги: ґрунт без попереднього обробітку мі• стить продуктивну вологу, яка потрібна для старту розвитку рослини; залишені на поверхні пожнивні решт• ки зміщують точку роси та запобігають надмірному випаровуванню; мульча захищає перші сходи рослини • влітку від палючого сонця та високих температур.

Tempo L16-24 Central Fill – сіємо все Сучасна продуктова лінійка швидкісних сівалок Tempo дає змогу сконфігурувати агрегат під потреби будь-якого господарства. Адже сівалки Tempo – це універсальні машини, які можуть висівати всі без винятку сільськогосподарські культури з міжряддям від 45 до 70-76,2 см. На початку цього року компанія презентувала нову модель сівалки Tempo L16-24 із системою централізованого завантаження насіння і добрив Central Fill, основною перевагою якої є наявність великого бункера для насіння та мінеральних добрив із централізованим їхнім подаванням до висівних

секцій. Окрім збільшення продуктивності висіву завдяки великому бункеру для насіння й добрив (7200 л) та системі централізованого подавання висівних матеріалів, нові сівалки дають змогу розширити спектр культур для сівби. Окрім таких звичних для нас культур, як кукурудза, соняшник, соя, озимий ріпак, цукрові буряки, сівалки Tempo забезпечують якісний висів широкого спектра агрокультур: бавовни, сорго, олійної редьки, білокачанної капусти, гірчиці, брукви, червоних столових буряків, кінських бобів, квасолі, олійної коноплі, маку, цинії, сильфії, кунжуту, кастори (рицини), гороху,

люпину, цибулі, томатів, шпинату, гарбузів, цукіні, огірків, арахісу тощо. Це просто мрія аграрія! Tempo L16-24 Central Fill – одна сівалка для всіх культур.

Як сівалка Bednar Omega покращує фінансові результати господарства Попит на сівалки OMEGA від чеської компанії BEDNAR зростає. Популяція цих агрегатів в Україні збільшується, і аграрії відмічають, що це якісне рішення за привабливою ціною. Аграрії в різних регіонах України отримують відмінний результат, використовуючи пневматичні сівалки OMEGA. Опитування показало, що користувачі оцінили 5 основних переваг сівалки, які стали причиною високого попиту на агрегат. УНІВЕРСАЛЬНІСТЬ. Підходить як для традиційної так і для мінімальної технології обробітки ґрунту, перевагою сівалки OMEGA є здатність одночасно закладати добрива в рядок та у міжряддя – жоден інший виробник не пропонує такої опції. Надзвичайно зручною є можливість підготовки ґрунту та посіву за один прохід, що значно економить час та зменшує експлуатаційні витрати. Широка варіативність додаткового обладнання дозволяє адаптувати Вашу сівалку під роботу в будь-яких ґрунтово-кліматичних умовах. Аграрії особливо відзначають наявність такого переднього обладнання, як шинний коток FRONT PACK та гідравлічна вирівнююча планка CRUSH BAR. Опціонально також на сівалку можна встановити висівний апарат ALFA DRILL, що розширює її можливості. ТОЧНІСТЬ. Дводискові сошники з

14

AgroTech

паралелограмною підвіскою відмінно копіюють рельєф та забезпечують задану глибину. Маневреність та копіювання рельєфу дозволяють успішно засіяти як ділянки зі складним рельєфом так і великі поля. Х-подібне розташування дисків забезпечує точне слідування сівалки за трактором і виключає можливість бічного зсуву. Бункер сівалки працює під надлишковим тиском, що дозволяє працювати з будь-якими нормами та підвищує точність висіву. НАДІЙНІСТЬ. Продумана міцна рама забезпечує ще більш досконалу обробку та посів. Всі елементи агрегату розроблені так, щоб забезпечити надійну роботу сівалки, а також прохідність ґрунту та рослинних

решток а саме: переднє обладнання, система кріплення дисків (по 2 диски на одній стійці), агресивні А-диски, задній шинний коток в шаховому порядку, тощо. ТЕХНОЛОГІЧНІСТЬ. Повністю сумісна з протоколом ISOBUS, може працювати як з терміналом трактора, так і з власним. Легко налаштовується і регулюється. Швидке, зручне та просте калібрування, що займає мінімальну кількість часу. ВАРТІСТЬ. Ця комбінація передових технологій є відчутно доступнішою за своїх конкурентів, тому багато українських аграріїв, оцінивши вагомі переваги та максимально зручне користування сівалкою, обирають OMEGA від BEDNAR.


У ЧОМУ ПЕРЕВАГИ ШТРИГЕЛЬНОЇ БОРОНИ STRIEGEL НА УКРАЇНСЬКИХ ПОЛЯХ

Після збирання врожаю зернових постає питання економічного, якісного та ефективного управління рослинними рештками та рівномірного їх розподілення по полю. Оскільки пожнивні рештки беруть участь в багатьох процесах: гумусоутворення, зберіганню і накопиченню вологи в ґрунті, інтенсифікації життєдіяльності ґрунтової біоти, перешкоджають виникненню водної та вітрової ерозій – рівномірне їх розподілення прямо впливає на якість цих процесів. Господарство ТОВ «Україна-Баїв» має в обробітку 3000 га на схилах Волинської області поблизу Луцька. Вирощують різні культури: озимі пшеницю, ячмінь, ріпак, також кукурудзу, цукровий буряк, горох, гречку. В господарстві працюють сім, в основному вже не дуже молодих, комбайнів 2003-2004 року, які не так якісно подрібнюють та розкидають солому по полю. «У нас стало питання, або купувати нові комбайни, або купити одну штригельну борону, яка в день буде робити 150-180 га. Вона повністю справляється за 7 комбайнами. Ми проходимо нею всі поля – розповідає Ігор Іванович Павлович, директор ТОВ «Україна-Баїв». – Є така проблема, що комбайн, наприклад, з 9 метровою жаткою розподіляє рештки на ширині 6-7 метрів. А це один з факторів, що призводить до нерівномірні майбутніх сходів. Також треба додати нерівномірну наявність азоту по полю, так і отримаємо нерівномірні сходи ріпаку, а це все відображається на загальній врожайності. Я давно цікавлюся таким типом розподілення соломи і знаю такий тип агрегатів, як штригельні борони. Раніше ми пробували різні варіанти, але це все було не те, що треба. А от до справжнього Штригеля ми вже доросли цього року. Я повністю задоволений цим придбанням і думаю, що він послужить нам ще багато років». Ігор Павлович, директор ТОВ «УкраїнаБаїв»; Максим Чикунов, маркетинг менеджер BEDNAR в Україні; Юрій Придальний, регіональний представник ТОВ «Компанія ЛАН»: «Ми придбали агрегат шириною 9 м під трактор 200 к.с. Можна було звичайно взяти 12 метрову машину. Але навіщо. Цього агрегату на загальні наші 3000 га абсолютно достатньо. Комбайни ще й не встигають для нього намолочувати», – коментує Ігор Іванович. Загалом модельний ряд штригельних борін STREIGEL складається з 6, 7,5, 9 та 12 метрових агрегатів. «STRIEGEL відпрацював цього літа вже 1000 га. Від кута атаки зубів залежить як глибина обробітку, розподілення соломи,

так і зношення робочих органів з урахуванням великої швидкості роботи. Якщо 10-15 км/год, то вони звичайно менше зношуються, а якщо 20-25 км/год, то звичайно будуть швидше. Зазвичай агрегат у нас працює на швидкості 18-20 км/год. Як бачимо зуби цілі, як нові. По цим граблинам абсолютно немає проблем. Всі інші частини агрегату теж в гарному стані. Ніяких замін ми ще не робили». Треба зазначити, що розмір зубів штригельної борони STREIGEL складає 700 мм довжина та діаметр 16 мм. Також зуби агрегату можуть бути оснащені твердосплавними наконечниками LONG LIFE, що мають ще довший строк експлуатації. Штригельні борони STRIEGEL мають три опції переднього обладнання: TURBOдиски, подрібнюючий коток TRASH CUTTER та вирівнююча гідравлічна планка CRUSHBAR В компанії придбали агрегат тільки цього сезону перед збиранням врожаю, тож не використовували STRIEGEL на ранніх весняних роботах. Але наступного сезону планують пробувати працювати по закриттю вологи та прогріву ґрунту навесні. Основна задача, яку ставить господарство перед штригельною бороною, це рівномірне розподілення рослинних решток по полю після комбайна, а також гарна та швидка провокація росту падалиці. Весняні ж задачі штригельної борони полягають у швидкому вирівнюванні, закритті вологи та прогріванні верхнього шару ґрунту після зими. «Цей ефект дуже важливий. STRIEGEL у нас працює як після зернових, так і

особливо гарно виглядає ефект при роботі по ріпаку. Буквально через 3-4 дні падалиця вже посходила», – додає пан Ігор. «Загалом дуже непоганий агрегат. Робить свою роботу якісно. Але для наших рельєфних полів з урахуванням 8 метрів ширини нам ще треба гідравлічна планка CRUSHBAR. Це те, що треба. Ми плануємо замінити цю передню планку. А так все добре, котки, підшипники, гідравліка працюють, лапи ще не міняли. Старий агрегат ми ще інколи підварюємо, підремонтуємо, а SWIFTER в нормальному стані. Вже третій сезон відпрацювали, питань немає, – дає оцінку компактору Ігор Іванович. – Ще питання було по коткам. Я хотів більші котки. В мене подвійні CrossKill котки 350 мм, а я хотів більші. Але мені пояснювали, що не потрібно. Так і є, більші не треба. Котки абсолютно справляються. Я хвилювався, що можуть забиватися, не прокручуватися, але цей міф я для себе розвіяв».

AgroTech

15


Lemken удосконалює техніку для чистої прополки гребенів Механічне знищення бур’янів тепер також можливе для картоплі та моркви. Донедавна фермерські господарства, що займаються обробітком гребеневих культур, стикалися з проблемою, яку, здавалося б, неможливо розв’язати. З одного боку, все більше гербіцидів не отримують допуску, і ринок вимагає якнайбільше продуктів без хімікатів. З іншого боку, без агрохімікатів практично неможливо забезпечити відсутність бур’янів у гребеневих культурах. EC-Ridger Steketee виробника сільськогосподарської техніки Lemken – є сучасним вирішенням цієї проблеми. Робота сільськогосподарського знаряддя, розрахованого на ширину міжряддя 75 см, здійснюється в три етапи: диски, що прополюють, надійно зрізають бур’яни на гребені і збоку від гребеня, пружинні зуби розпушують проміжки між гребенями, і, нарешті, корпуси, що підгортають, повертають гребеню бажану форму. В даний час доступні три варіанти знаряддя: EC-Ridger 5 – це варіант машини з полегшеними базовими елементами для обробки верхньої частини та збоку гребеня. Його можна встановлювати спереду або ззаду і підходить для використання на легких грунтах і культурах, що низько ростуть, які не вимагають підгортання.

EC-Ridger 7 встановлюється ззаду і працює з підгортаючим елементом TRS, який особливо підходить для важких умов. Його можна дооснастити пристроєм захисту листя для запобігання пошкодженню або розсипу культурних рослин при бічному прополюванні і підгортанні. Для роботи на легких грунтах підгортаючі корпуси можна замінити підгортаючими дисками. Для більш важких умов можна додати глибокорозпушувач. EC-Ridger 9 також встановлюється ззаду. Він складається з різних модулів робочих органів, що дозволяють адаптувати машину до змінних умов і стадій росту рослин.

Для нього доступний модуль з ножами, що прополюють, для прополювання на гребені і модуль з дисками, що прополюють, для роботи між гребенями. Колеса для витримування заданої глибини забезпечують точну глибину обробки обома елементами. Додаткові робочі органи в асортименті представлені пружинними зубами, підгортаючими дисками та лапами. Система швидкої зміни дозволяє легко замінювати окремі елементи. При необхідності система може бути доповнена глибокорозпушувачем. Всі моделі EC-Ridger Steketee доступні для замовлення в роздрібній торгівлі.

З дискатором SWIFTERDISC якість обробітку суттєво покращилася Дискування стерні – одна з найважливіших польових операцій. Відповідно до належних сільськогосподарських операцій, це слід робити якомога швидше після збору врожаю. Дискатор SWIFTERDISC XO 8000F господарство ТОВ «Сан Райз», що на Харківщині, придбали минулого року навесні. Одразу за комбайнами обробляли стерню ярої пшениці на глибину 6 см, після чого сіяли озиму пшеницю. Агрегат дуже гарно розпушив ґрунт і вирівняв ділянку. Крім того, обробляли ним парові площі на глибину 8 см, з чим знаряддя також добре впоралось. Вадим САЛОВ, керуючий відділенням ТОВ «Сан Райз» (Харківська обл.): «Наше підприємство працює на 5 тис. га. Технологію ґрунтообробітку коригуємо відповідно до умов: дискуємо, розпушуємо, інколи оремо. У нашій сівозміні – пшениця, ячмінь, кукурудза та соняшник. За 8-годинну зміну обробляємо близько 50 га. І хоча SWIFTERDISC має меншу ширину захвату (7,5 м), ніж наші попередні агрегати, та за рахунок високої швидкості (15 км/год), продуктивність роботи не знизилась. Агрегатуємо його з 340-сильним трактором CASE IH. Витрати пального становлять близько 8 л/га. За минулий сезон напрацювання склало трохи більше за 1,5 тис.

16

AgroTech

га. Ніяких деталей не замінювали: знос на дисках практично відсутній, жоден підшипник не вийшов з ладу. З агрегатом SWIFTERDISC XO 8000F якість обробітку суттєво покращилася: немає ні грудок, ні бугрів, ні ям. А-диски, якими обладнане знаряддя, ретельно працюють із ґрунтом, а задні котки добре перебивають усі грудки. Масивна рама – міцна та надійна. Разом з тим агрегат має невелику транспортну ширину, що забезпечує маневреність під час руху дорогами. Кожен параметр дискатора налаштовується легко, до кожного вузла є легкий

доступ. Глибина обробітку встановлюється за допомогою зручної шкали. Точок змащування небагато, в основному це шарнірні з’єднання. Та й змащуємо раз на 2-3 зміни. Знаряддя придбали у дилера «НФМ АГРО». Після відвантаження, сервісні фахівці приїхали у визначений час, ввели SWIFTERDISC в експлуатацію, розповіли, як ним користуватися. Раптом що, можна зателефонувати, і спеціалісти нададуть допомогу. Запчастини завжди є в наявності. Сервісними послугами ми задоволенні. Все краще, ніж ми очікували».


САМОХІДНИЙ ОБПРИСКУВАЧ – РОБОТА НА РЕЗУЛЬТАТ. ЯКЕ ДОДАТКОВЕ ОБЛАДНАННЯ ВАРТЕ УВАГИ?

Власники самохідних обприскувачів CASE IH PATRIOT високо оцінюють їх універсальність та надійність. Але що робити, якщо умови потребують більш гнучких рішень? Про можливості для ефективного внесення ЗЗР уночі та обробку високорослих культур розповів Артем Борисенко, Керівник служби постачання запчастин Тайтен Машинері Україна. Якісне та професійно встановлене додаткове обладнання дозволить зекономити час та вартісні ресурси. Яким повинен бути кліренс для ефективної роботи та чи достатньо зазвичай того, що встановлюється заводом-виробником? Що робити, якщо потрібен більш високий кліренс? Штатний кліренс обприскувача CASE IH PATRIOT – 135 сантиметрів. І для більшості операцій його достатньо на період весняно-польових робіт. Якщо Ви потребуєте обприскувач для десикації соняшнику чи обробітку високорослих культур, ми можемо збільшити кліренс на 40, 50 або 60 см. Комплект складається з 4-х стойок, втулок для монтажу, кріплення, шлангів і додаткової сходинки для оператора. В чому перевага? Ми пропонуємо на 100% імпортні комплектуючі. Це оригінальна продукція з високою якістю, міцністю та надійністю, яка виключає проблеми в процесі монтажу та експлуатації. Також в комплекті дві каністри гідравлічної рідини, щоб компенсувати втрати при подовженні шлангів гідроходу. Від чого залежить висота «проставок» для зміни кліренсу? Тайтен Машинері Україна рекомендує комплекти різної висоти в залежності від висоти культур та рельєфу поля. Найпопулярнішими є комплекти для підняття обприскувача на 50 см. Якщо поверхня має велику кількість пагорбів, ми рекомендуємо піднімати кліренс не більше, ніж на 40 см. А для десикації соняшника найбільш оптимальним є підвищення на 60 см. Але слід брати до уваги, що зі збільшенням кліренсу збільшується також і габарит по висоті, тому якщо є обмеженість території мостовими спорудами, це потрібно враховувати. Які додаткові рішення існують для зменшення травмування рослин та поліпшення характеристик обприскувача? Це комплект розсікачів на колеса обприскувача, що дозволяє захистити рослини від пошкодження колесами, а також захистити ходову систему обприскувача від засмічування рослинами. Сама конструкція

дуже проста: на металевих кронштейнах кріпляться пластикові кожухи, які можна розміщувати вище або нижче, в залежності від висоти зеленої маси. Ще один комплект, який ми пропонуємо – це захист днища обприскувача. Цей комплект складається з п’яти металевих щитків. Передній щиток кріпиться жорстко, інші відкриваються для доступу до систем обприскувача, для зручності обслуговування. Щитки пофарбовані порошковою фарбою і майже не стираються з плином часу. Ця опція потрібна для проведення десикації соняшнику і вона дуже допомагає у зменшенні втрати врожаю. Як підвищити ефективність внесення ЗЗР вночі і що Ви для цього пропонуєте? Переваги нічного обприскування порівняно з денним, зазвичай у нижчій швидкості вітру, що в свою чергу зменшує знос препарату. Також за відсутністю сонячних променів маємо менше випаровування самого препарату, так само, як і менше поверхневе випаровування ґрунту. В нічний час рослини більш стійкі

до стресу, а деякі шкідники мають більшу активність і це збільшує ефективність обприскування. Головна проблема нічного внесення – обмежена видимість. Штатне освітлення непогане, але звернімо увагу на штангу обприскувача. Які тут є нюанси? Форсунки, які встановлено на штанзі, для ефективної роботи час від часу слід візуально контролювати, особливо коли стоїть система з ШИМ-соленоїдами. Також важливо слідкувати за габаритами штанги на розворотах та межах поля. Ми пропонуємо комплект з двох ліхтарів зі спеціальним синім діапазоном освітлення, силою потоку в 30 000 кандел і дальністю освітлення до 150 метрів. Вони освітлюють факели розпилу і площу навколо штанги. Додаємо комплект монтажу: дроти, блок з реле-вимикачем та кронштейни. Ліхтарі мають три роки гарантії та повністю відповідають вимогам пило/волого захисту IP68, IP6K9K. Чому синє світло? Фізичні властивості променю з довжиною хвилі 475 нанометрів дозволяють дуже добре бачити контури факелів розприскування і забезпечують ефект не тільки вночі, а й у вечірній час доби та навіть в похмурий день. З цими ліхтарями Ви зможете постійно слідкувати за роботою форсунок і попередити пропускання внесення. Не менш важливим є те, що зменшується втомлюваність оператора, тому можливий рух з більшою швидкістю. Суміщення всіх вищевказаних опцій одночасно на одній машині перетворить ваш обприскувач CASE IH PATRIOT на універсального помічника з неперевершеними характеристиками в галузі.

AgroTech

17


Через загрозу розірвання «зернових коридорів» виросли ціни на пшеницю Вдалий контрнаступ ЗСУ викликає неадекватні реакції кремлівської еліти та безпосередньо путіна, який на Східному економічному форумі заявив, що «українське зерно прямує до ЄС, а не до бідних країн, тому через такий обман не варто продовжувати термін дії угоди про «зернові коридори». Після такої заяви ціни на пшеницю виросли на 2-3,8%, і найбільше подорожчала європейська пшениця, попит на яку різко збільшиться в разі зупинення експорту з України. Наразі ЄС експортував 6,21 млн т пшениці у порівнянні з 6,02 млн т за цей період торік, і темпи відвантажень уповільнюються на тлі зниження цін. Наміри рф скасувати квоти на експорт через рекордний врожай пшениці опускають котирування чорноморської пшениці. За даними канадського StatsCan, з 31 березня по 31 липня запаси пшениці в країні знизилися до 3,671 млн т, тоді як аналітики оцінювали їх у 3,9 млн т, а торік вони складали 5,953 млн т. Пшеничні котирування на світових

біржах виросли: на 3,3% або 10 $/т до 310,2 $/т – • грудневі ф’ючерси на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго, на 2,2% або 7,17 $/т до 331,2 $/т – • грудневі ф’ючерси на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті, на 1% або 3,77 $/т до 330,7 $/т – • грудневі ф’ючерси на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі. • на 0,5% або 1,5 $/т до 313 $/т – жовтневі ф’ючерси на чорноморську

пшеницю в Чикаго, на 3,8% або 12 €/т до 326,25 €/т або 325,9 $/т – вересневі ф’ючерси на пшеницю на паризькій Euronext. Відсутність активних закупівель з боку основних імпортерів тисне на ціни на пшеницю, тому чутки про можливе зупинення експорту з України можуть активізувати попит. Проте ринок очікує оновлених звітів USDA, що вийдуть у понеділок та дадуть більше інформації про перспективи цін на найближчі місяці. •

Падіння світових котирувань на пшеницю обмежує зростання цін в Україні Збільшення пропозицій пшениці нового врожаю, особливо дешевої української, посилює тиск на світові котирування, а низький попит з боку імпортерів призводить до «ведмежих» тенденцій на ринках. Трейдерам, яким складно продати європейську та американську пшеницю, додає песимізму рекордне виробництво в рф та прогнози другого за величиною врожаю пшениці в Австралії. Станом на 2 вересня в рф з 22,2 млн га або 75,4% площ зібрано 88,2 млн т пшениці з врожайністю 3,97 т/га, тоді як торік на цей час було зібрано 66,4 млн т з врожайністю 2,99 т/га. У східних регіонах погода сприяє збиранню ярої пшениці, яка має високу врожайність, тому загальне виробництво може перевищити 95 млн т у порівнянні з 76 млн т торік. У серпні USDA підвищив прогноз врожаю пшениці в Австралії з 30 до 33 млн т, а експерти ABARES оцінюють його у 32,2 млн т, що незначно поступатиметься торішньому рекордному показнику. Кількість відправлених з чорноморських портів України кораблів з зерном зростає, тому все більше компаній відновлює закупівлі, що сприяє підвищенню цін. Ціни попиту на продовольчу пшеницю з поставкою в порти Одеса та Чорноморськ виросли до 7600-7800 грн/т або 190-210 $/т, тоді як ціни на фуражну пшеницю залишилися на

18

AgroTech

рівні 6400-6800 грн/т або 150-170 $/т. Ціни попиту на продовольчу пшеницю з поставкою на DAP – Литва, Румунія знизилися до 285-310 $/т, що підтримує попит на неї на високому рівні. Станом на 4 вересня у США, за даними щотижневого звіту Crop Progress, яра пшениця зібрана на 71% площ, що на 12% менше, ніж середній 5-річний показник (83%). За даними МСГ США, в період 26 серпня – 1 вересня експорт пшениці скоротився у порівнянні з попереднім тижнем на 32% до 477,7 тис т, а загальний експорт сезону 2022/23 на 1 млн т поступається торішнім темпам. На прогнозах збільшення врожаю та

експорту пшениці з рф жовтневі ф’ючерси на чорноморську пшеницю в Чикаго впали ще на 0,5% до 311,5 $/т, втративши за 2 тижні 9,5%. Вересневі ф’ючерси на пшеницю на паризькій Euronext з понеділка обвалилися на 3% до 314,25 €/т або 310,9 $/т, втративши за тиждень 7% на тлі низького попиту, і їх не підтримало навіть падіння курсу євро відносно долара до рівня 0,989 $/€. Вересневий баланс по пшениці від USDA, що вийде у понеділок, імовірно буде «ведмежим», оскільки в ньому вкотре підвищать прогноз врожаю для рф та світові кінцеві запаси.


Україна і Польща збудують трубопровід для олії Україна та Польща уклали чотиристоронній Меморандум щодо проєкту з будівництва транскордонного трубопроводу. Трубопровід буде транспортувати українську рослинну олію до порту міста Гданськ. Найближчим часом Україна та Польща створять робочу групу, метою якої стане напрацювання технічних характеристик та умов будівництва трубопроводу та двох терміналів. «Останні пів року ми активно працювали над нарощенням обсягу експорту вітчизняної с/г продукції через спільні пункти пропуску з Польською Республікою. Ми також працюємо над скороченням черг на українсько-польському кордоні», – зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський. Для довідки: українська соняшникова олія до війни експортувалась до 107 країн світу, а найбільші її споживачі розташовані в Європі (37 %), Південно–Східній Азії (29 %) та Азії (14,9 %).

Експорт агропродукції у липні досяг 3 млн тонн В липні 2022 року Україна експортувала 2,66 млн тонн зернових, зернобобових, олійних і продуктів їх переробки, (без урахування ріпаку) що на 492,7 тис. тонн, або 22,7% більше ніж у попередньому місяці. Експорт пшениці виріс у липні більше ніж в 3 рази до близько 412 тис. тонн у порівнянні з 138,4 тис. тонн, що були відправлені на експорт у червні. Водночас це значно менше 960 тис. тонн пшениці експортованої з України в липні 2021 року за працюючих морських портів країни, але вплив нового врожаю відчутний. Україна відвантажила на експорт 183 тис. тонн ячменю, що на порядок перевищує обсяг в 26 тис. тонн цієї зернової, експортованої місяцем раніше у з’вязку з початком збиральної кампанії ранніх зернових. Однак це менше ніж 1,1 млн тонн ячменю, що були відвантажені з країни в липні минулого року. Фактичний експорт кукурудзи виріс у липні на 84,7 тис. тонн у порівнянні з червнем і склав 1,1 млн тонн. Для порівняння, у липні 2021 року експорт кукурудзи був на рівні 960 тис. тонн, адже традиційно в цей час сезон української кукурудзи добігав кінця. Кукурудза продовжує домінувати в експорті аграрної продукції, її постачання у липні склало близько 41% від загального експорту зернових, зернобобових, олійних і продуктів їх переробки без урахування ріпаку. Частка кукурудзи почала зменшуватись із початком сезону і збирання нового врожаю. Українські експортери почали знижувати постачання соняшника. Так у липні його

фактичний експорт сягнув 362,1 тис. тонн, що майже на 33% менше ніж у червні цього року, адже українські переробники почали запасатися сировиною з огляду на початок роботи «зернового коридору». Це все одно майже вдвічі більше, ніж загальний експорт соняшнику в 189,6 тис. тонн за весь попередній сезон. Постачання соєвих бобів протягом липня склало 141,55 тис. тонн в порівнянні з майже 71,3 тис. тонн у червні 2022 року та 31 тис. тонн сої, відправленої на експорт у липні минулого року. Одночасно експорт соєвої олії знизився у липні до 15,7 тис. тонн з 18 тис. тонн у

червні. Це також майже на 3 тис. тонн менше, ніж було відвантажено іноземним покупцям у липні 2021 року. Фактичний експорт соняшникової олії склав за місяць 307 тис. тонн, що на 39,4 тис. тонн більше ніж у червні. Водночас, це на 9% менше ніж було експортовано у липні минулого року. Щодо шротів, то у липні на зовнішні ринки Україна відвантажила 141,5 тис. тонн, що на 48,3 тис. тонн більше показників червня. Це також суттєво менше показників липня минулого року, коли експорт лише соняшникового шроту склав 233,6 тис. тонн.

AgroTech

19


Group DF звинувачують в несплаті податків на 100 млн.

Групу компаній Дмитра Фірташа, олігарха із санкційного списку РНБО, викрито в схемі з ухилення від сплати податків на 108 млн грн – сповістили в Бюро економічної безпеки України Співробітники Бюро економічної безпеки України викрили службових осіб групи компаній, які брали участь в схемі з ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. Компанії здійснюють оптову торгівлю мінеральними добривами. Їх діяльність пов’язують із відомим бізнесменом, який входить до переліку найбагатших українців.

Минулого року він потрапив до санкційного списку РНБО. У ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що за участі зазначених підприємств оформлювались безтоварні фінансово-господарські операції. Товариство-вигодонабувач, фіктивно закуповувало мінеральні добрива у згаданих компаній, з метою завищення податкового кредиту з податку на додану вартість. Такі дії призвели до фактичного ненадходження до державного бюджету України коштів в розмірі понад 108 млн грн. Не забарилась і відповідь з боку

Group DF (саме про них йде мова). Роман Чишинський, адвокат Grоup DF: «Ми повністю відкидаємо висунуті проти нашого бізнесу звинувачення з боку БЕБ (Бюро економічної безпеки), озвучені у релізі Бюро. Звинувачення не мають під собою жодного юридичного підґрунтя. Наголошуємо, що детективи Бюро мають усю необхідну інформацію, у тому числі отриману від компаній Групи, яка підтверджує, що податки сплачені у повному обсязі та у чіткій відповідності до законодавства України. Звинувачення у нібито несплаті 108 млн гривень виглядають юридично неспроможними також і на тлі того, що Група в умовах війни не лише продовжує справно сплачувати податки, а й підтримує нашу країну у боротьбі з агресором. Так, лише за перші три місяці війни компанії Group DF перерахували на потреби ЗСУ, тимчасово переміщених осіб, ТрО понад 308 млн гривень допомоги. При цьому 100 млн гривень було перераховано на рахунки НБУ вже на другий день війни. Ми абсолютно впевнені у правильності своїх дій та готові відстоювати свою правоту у юридичній площині, оскільки всі підприємства Групи, включаючи азотний бізнес, працюють прозоро та виключно в рамках чинного законодавства».

«Рівнеазот» відновив роботу ключових цехів з виробництва мінеральних добрив ПрАТ «Рівнеазот» відновив роботу аміачного комплексу потужністю понад 650 тонн аміаку/добу. Також розпочався запуск цеху вапняково-аміачної селітри, потужністю 1600 тонн/ добу та цеху неконцентрованої азотної кислоти, яка є сировиною для виробництва добрив, потужністю 960 тис. тонн азотної кислоти на рік. Таким чином, після проведення планових ремонтних робіт, на «Рівнеазоті» відновлюється повний цикл виробництва мінеральних добрив. «Ми розпоча ли планову с е зонну кампанію із запуску ключових цехів. Насамперед ми збільшуватимемо обсяги виробництва ІАС – найбільш затребуваного добрива на сьогоднішній день. Подальше відновлення роботи виробничих потужностей залежатиме від кон’юнктури ринку – потужності завантажуватимуться пропорційно до платоспроможного попиту. Не менш важливим фактором діяльності підприємства є доступність сировини – доступність та поточна вартість газу, необхідного для виробництва добрив», – коментує Михайло Заблуда, Голова Правління ПрАТ «Рівнеазот». За його словами, рішення про збільшення виробництва ІАС пов’язане із

20

AgroTech

поступовим відновленням сезонного попиту на ІАС, а також із відкриттям нових експортних можливостей. «Будучи частиною холдингу Ostchem, «Рівнеазот» своєчасно та у повному обсязі підготувався до осіннього сезону, щоб забезпечувати українських аграріїв базовими азотними добривами», – зазначив Михайло Заблуда. В і д н о вл е н н ю р о б і т п е р ед у ва л о

завершення планового капітального ремонту агрегату підготовки синтезу газу в цеху Аміак-2, капітальний ремонт турбогенераторної установки, а також капітальний ремонт агрегату №6 потужністю 120 тис. тонн на рік у цеху неконцентрованої азотної кислоти, а також проведення низки необхідних підготовчих робіт обладнання.


Як правильно садити полуницю восени для хорошого врожаю Найкращий час для посадки полуниці, як відомо, – це кінець липня – серпень, проте нерідко осінь може стояти такою теплою, що і пізня посадка в першій половині вересня стає більш ніж раціональною. Адже і при такій осінній посадці до настання холодів рослини встигають вкоренитися, а потім відмінно перезимувати і дати хороший урожай вже на наступний рік. Для того ж, щоб отримати цей урожай, варто дотримуватися кількох простих правил під час посадки. Для посадки найкраще вибрати високі грядки і розсадити кущики так, щоб між рослинами було приблизно 20 см, а між рядами – близько 60 см. Які вуса вибрати У материнської рослини є вуса різного порядку: перші – більш дорослі й розвинені, пізнього порядку – більш молоді та з менш розвиненою кореневою системою. Вся річ у тім, що чим молодше рослина, тим швидше вона приживається, чим старше і розвиненіше, тим відповідно складніше вона приживається. Тому для ранньої посадки можна брати вуса першого порядку, а для пізньої – більш молоді. Однак в будь-якому випадку саджанці повинні бути добре розвинені, тобто мати зміцнілу мочковату кореневу систему, кілька бруньок-ріжків і 4-5 листочків. Як отримати міцний саджанець При можливості найкраще виділити окрему грядку з декількома кущиками, які будуть вирощуватися саме для отримання міцних саджанців. Це означає, що ці

кущики будуть націлені не на плодоношення, а на вирощування вусів, тобто у них потрібно буде прибирати всі бутони і зав’язі. Підготовка саджанців Навіть якщо ви придбали кущики в перевіреному надійному розпліднику, їх все ж варто перед посадкою обробити, в тому числі від нематоди. Найефективніший спосіб обробки у даному разі – замочити саджанець у воді з температурою 45-50 градусів приблизно на 20 хвилин. Для посилення ефекту також варто додати в воду препарат на основі сінної палички. Після обробки можна нарешті переходити і до посадки. Як садити Під час посадки головне – не заглибити кореневу шийку і ріжки, інакше рослина почне загнивати. Залишати коріння зовні теж не можна, так рослина підмерзне. Також

необхідно пам’ятати про те, що коріння не повинне загинатися, воно повинне рівномірно розподілятися всередині ямки. Що ж стосується підгодівлі, варто удобрити ґрунт будь-яким комплексним добривом. Перед і після посадки проливаємо ґрунт водою – так ми приберемо зайве повітря і притиснемо коріння землею, що істотно збільшить приживлюваність полуниці. Секретний інгредієнт Під час посадки в кожну лунку можна покласти квіти чорнобривців – це воістину неймовірне добриво, адже вони буквально наповнені біологічно активними речовинами, які в тому числі відлякуюче діють на багатьох шкідників. У кожну лунку досить покласти всього 5 шт. В цілому для того, щоб оздоровити ґрунт і поліпшити приживлюваність полуниці, захистивши її від шкідників, підійдуть будьякі частини чорнобривців. Кращі сусіди Полуниця дуже добре уживається з цибулею і часником, тому уздовж полуничних посадок слід посадити, наприклад, цибулинки-однозубки або багаторічну цибулю, які оздоровлять ґрунт і захистять полуницю від хвороб і шкідників. Фінальний штрих Нарешті завершити посадку найкраще мульчуванням, в якості мульчі можна використовувати, наприклад, тирсу. Однак у випадку з тирсою, не забудьте навесні пролити ґрунт хорошим азотним добривом, щоб компенсувати втрати азоту, витрачені на розкладання цієї тирси.

Що можна посіяти на зиму: яким культурам не страшні морози Для більшості осінь асоціюється зі збором урожаю. Проте досвідчені городники знають, що це чудова пора для підготовки до нового сезону. Осінню дачники не втрачають можливості провести якомога більше робіт на городі, зокрема підготувати грядки чи внести добрива, чи висадити частину культур. То що ж можна посадити на зиму? І цибульні, і зелені, і коренеплоди. Плюсів у такого підходу багато: сходи з’являються раніше, ростуть більш міцними, частина культур встигає дати урожай ще до активізації їх основних шкідників, вихід продукції виходить на два тижні раніше, а також є можливість повторних посадок. Загальні правила підзимових посівів Для підзимових посівів не обов’язково виділяти велику ділянку землі. Якщо продукція не на продаж, а для свого столу, грядка загальною площею 5-6 кв. м повноцінно забезпечить сім’ю з 4-5 осіб і вітамінною зеленню, і ранніми коренеплодами. Місце для підзимових культур краще вибрати доступне, сонячне, без схилу.

Оскільки час сіяти прийде пізніше (в останній декаді жовтня, а на півдні – листопада), то землю краще підготувати заздалегідь. Ще в серпні слід внести добрива, перекопати ґрунт, розрівняти, а перед морозами (поки верхній шар ще не замерз) – зробити борозенки. Існує правило і для норм висіву. Оскільки неминучий ризик втрати частини насіння,

норму потрібно збільшити на 25-50%. Сіяти насіннєвий матеріал необхідно сухим: після посіву ні в якому разі не поливати. Деякі городники практикують не підзимовий, а зимовий посів. Таке теж можливо, в січні, лютому. Виправдовує себе цей метод там, де нестійкі осінні температури можуть спровокувати раннє проростання насіння. Однак у такому випадку необхідно мати запас землі, щоб присипати промерзлі борозенки. У південних регіонах цей метод замінюється посівами в січневі або лютневі “вікна”, коли ґрунт відтає, але ще не встигає прогрітися настільки, щоб дати насінню зростання. Після посіву, в цілях кращого зчеплення поверхні насіння з ґрунтом, землю над борозенками рекомендується ущільнити. А для утеплення – замульчувати. Взимку потрібно постаратися накидати на пасма снігу. Рано по весні накрити їх плівкою, натягнуто на дуги – це дозволить землі раніше прогрітися, прискорить проростання і зростання посіяних культур, захистить сходи у разі поворотних заморозків.

AgroTech

21


Унікальний сорт “патріотичної кукурудзи” представив український виробник Українці пишаються своєю історією, традиціями та національними символами. Синьо-жовті кольори прапор видніється в країні всюди. Особливо зараз, коли вся Україна бореться проти російських агресорів, обстоюючи свою незалежність. Культури у патріотичних кольорах з’явились і на українських полях. Так, нещодавно українські селекціонери представили новий сорт “патріотичної кукурудзи”, – пише SEEDS. Зокрема про новинку розповів власник компанії “Мнагор” Михайло Нагорняк. Компанія займається селекцією нових сортів вже близько 20 років. “Серед полів компанії є унікальна ділянка. Саме там у нас росте Ukrainian Corn… Це кукурудза дуже специфічна. Вона має кольори нашого прапора: жовті та сині зерна на качані. Названо її дуже просто. Оскільки наш прапор синьо-жовтий, то й кукурудза таких кольорів. І в мене зараз така мрія, щоб вся кукурудза у світі, яка матиме саме такі кольори жовто-сині, називалася Ukrainian Corn. Ось така проста мрія. Україна переможе! Слава ЗСУ, слава України”, – зазначив він. Михайло Нагорняк наголосив на тому, що новий сорт є унікальною суперсолодкою кукурудзою. Зараз у світі існує всього 4 качани Ukrainian Corn.

Марсіанський ґрунт: чи зростатимуть там овочі? У новому дослідженні вчені вивчили вулканічні породи на Червоній планеті та провели свій експеримент з вирощування рослин Експерти в марсіанському ґрунті зуміли виростити ріпу, редис і салат. Однак вони не схожі на аналоги земні. Вчені з Університету штату Айова в лабораторних умовах у марсіанському ґрунті виростили ріпу, редис та салат. Про це повідомляє EastFruit. Годування екіпажів на Марсі досить дороге, тим самим експерти давно шукають способи вирощування сільськогосподарських культур на Марсі, але його ґрунт бідний на органічні поживні речовини, необхідні більшості рослин для зростання, а вода надзвичайно солона. У новому дослідженні вчені вивчили вулканічні породи на Червоній планеті та провели свій експеримент з вирощування рослин. Дослідники виявили, що люцерна, яку зазвичай заготовляють як сіна для худоби, добре росте. Більш того, коли вчені подрібнили ці рослини люцерни, отриманий порошок міг бути добривом для вирощування ріпи, редиски та салату в безплідному ґрунті. Е кс п е р т и т а кож в и я в и л и , щ о

22

AgroTech

за допомогою морських бактерій Synechococcus sp. PCC 7002, які використовуються для опріснення води на Землі, можна забрати сіль із солоної марсіанської води. Проте вирощені вченими рослини не відповідали земним продуктам, оскільки були особливо поживними. Нагадаємо, конкурс NASA BIG Idea Challenge-2019 виграла команда з Дартмутського коледжу, представивши

проект гідропонної теплиці, в якій можна буде вирощувати на Марсі 8 сільгоспкультур. За розрахунками, теплиця щодня поставлятиме 3,1 ккал для 4 астронавтів протягом 600 днів. Рослини, відправлені на Місяць, китайським космічним апаратом Chang’e-4, дали перші паростки. Це перший випадок проростання насіння в умовах низької гравітації і сильної радіації.


CORTEVA AGRISCIENCE СПРИЯТИМЕ ВІДНОВЛЕННЮ ЖІНОЧОГО ФЕРМЕРСТВА У ВІЙСЬКОВИЙ ЧАС В РАМКАХ ПРОГРАМИ TALENTA-2022

З метою зміцнення та відновлення жіночого фермерства в умовах повномасштабної війни, яку росія розв’язала проти України, міжнародна сільськогосподарська науково-дослідницька компанія Corteva Agriscience оголосила про проведення освітньо-грантової програми для жінок-фермерок TalentA-2022. Програма сприятиме розвитку антикризових навичок в учасниць та надасть їм можливість виграти гранти на загальну суму понад 2,5 мільйони гривень для відновлення бізнесу та соціальної підтримки своїх громад. «TalentA-2022. Антикрихкість» є продовженням програми, яку Corteva реалізувала в Україні в 2020 та 2021 роках, та в умовах війни є одним з соціальних проєктів, що підтримуються компанією заради наближення Перемоги України. Corteva – одна з небагатьох міжнародних компаній-виробників насіння та засобів захисту рослин, яка категорично залишила російський ринок і голосно засудила війну, висловлюючи солідарність з народом України. Компанія впроваджує низку ініціатив для допомоги постраждалим українцям та відновленню фермерства, зокрема, через освітньо-грантову програму TalentA. Курс «TalentA-2022. Антикрихкість» має на меті допомогти жінкам, які задіяні в сільськогосподарському виробництві, впоратись із наслідками трагічних подій, що відбуваються на території України: відновити та забезпечити життєздатність бізнесу, адаптуватись до нових реалій, управляти кризою і таким чином знизити ризики для продовольчої безпеки в громадах. Своїм досвідом з учасницями ділитимуться відомі експерти викладацької та бізнес-спільноти, а також фахівці Corteva Agriscience, які володіють передовими знаннями, накопиченими лідером сільського господарства за довгу історію роботи в понад 140 країнах світу. До участі в програмі 2022 року з поглибленим рівнем антикризового навчання запрошені учасниці TalentA минулих сезонів, які отримали базові знання курсу та забезпечили розвиток власного бізнесу. Так, загалом учасницями «TalentA-2022. Антикрихкість» стали 45 жінок-фермерок віком від 23 до 70 років з 18 областей України: Вінницької, Волинської, Дніпропет ровської, Житомирської, Закарпат ської, Івано-Франківської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської,

Рівненської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької. Учасниці працюють у різних сферах сільського господарства – займаються вирощуванням зернових та бобових, овочівництвом, тваринництвом, птахівництвом, бджільництвом, садівництвом, ягідництвом, квітництвом. У жовтні учасниці TalentA-2022 візьмуть участь в грантовій частині програми і позмагаються за гранти від компанії Corteva Agriscience на підтримку життєздатності власного бізнесу та соціальної допомоги громадам. Щоб підтримати розвиток жіночого фермерства в умовах війни з метою наближення Перемоги, Corteva Agriscience ухвалила рішення про збільшення грантового фонду програми TalentA – у 2022 році він становить понад 2,5 мільйони гривень і буде розподілений між переможницями за рішенням членів експертної ради. Оголошення переможниць відбудеться 17 жовтня з нагоди Всесвітнього дня сільських жінок. «У ці надважкі для всіх нас часи Corteva виразно демонструє свою підтримку народу України. З початку цієї трагічної війни ми вжили всіх можливих заходів для захисту наших колег, клієнтів та партнерів, і свідомо залишили російський ринок, спрямувавши фінансування на допомогу українцям. Захист та надання можливостей для реалізації потенціалу жінок-фермерок завжди вважалися нами дуже важливими для

збереження соціального балансу та продовольчої безпеки громад. І зараз, коли війна робить малий бізнес уразливим, ми вважаємо за необхідне підтримати жінок, які працюють в сільській місцевості та виробляють продукти харчування й створюють робочі місця, сприяючи розвитку економіки та наближаючи тим самим нашу Перемогу», – говорить Анна Бабіч, менеджерка з корпоративних комунікацій Corteva Agriscience в Центральній та Східній Європі, координаторка та голова експертної ради Програми TalentA в Україні. «Сьогодні, коли кожен робить свій внесок у наближення перемоги, завдання мінімум для малого бізнесу – вижити, втриматись. Саме тому основна частина навчального хабу програми TalentA-2022 присвячена розвитку навичок управління бізнесом у кризових ситуаціях. Важливо, що більша учасниць зможуть одразу втілити отримані навички через реалізацію грантових проєктів завдяки фінансуванню компанії Corteva Agriscience. Її прагнення підтримати фермерів всіма доступними способами є прикладом відповідальної поведінки великого бізнесу, для якого етичність та принципи важливі в будь-якій ситуації», – зазначає Тетяна Лебухорська, старша менторка програми TalentA та голова громадської організації «Буковинська агенція регіонального розвитку», яка є організаційним партнером програми в 2022 році.

AgroTech

23


КОМПАНІЯ VÄDERSTAD ПРЕЗЕНТУЄ НОВИЙ ДИСКОВИЙ КУЛЬТИВАТОР CARRIER XT 425-625

Väderstad, одна з провідних світових компаній з виробництва техніки для обробітку ґрунту, зернових сівалок та сівалок точного висіву представляє новий дисковий культиватор Carrier XT 425-625. Завдяки легкому налаштуванню культиватора, а також можливість піднімання опускання рядів дисків, Carrier XT розроблено для оптимізації результату обробітку ґрунту залежно від робочої глибини. Carrier XT – це найновіше доповнення до нашого сімейства дискових культиваторів Carrier, які використовуються для високошвидкісного лущення стерні, обробітку ґрунту та підготовки посівного ложа. Він може впоратися з усіма різноманітними проблемами сучасного землеробства – від ультраповерхневого до більш глибшого обробітку ґрунту. Carrier XT доступний у трьох моделях з різною робочою шириною: 4.25, 5.25 або 6,25 метра. Машина може поставлятися як у напівпричіпній, так і в навісній версії. Усі моделі Carrier XT можуть оснащуватись різними варіантами як одинарних, так і дворядних котків. Головною особливістю Carrier XT є його гідравлічно керуючі ряди дисків, глибина яких налаштовується гідравлікою з кабіни трактора. Таким чином, Carrier XT може оптимізувати ефективність підрізання на малій глибині, одночасно підвищуючи точність обробітку на більшій робочій глибині. – Збільшуючи кут нахилу диска до ґрунту, збільшується й проникна здатність диску.

24

AgroTech

Змінюючи кут нахилу, змінюється кут підрізання. Спеціалісти компанії Väderstad провели багато досліджень для того, щоб точно налаштувати ці кути та максимізувати продуктивність під час роботи в полі, – говорить Вольфрам Гаштольц, директор з розробки культиваторів у Väderstad, і продовжує: – В результаті Carrier XT оптимізує кути дисків до робочої глибини. Це видно в повному підрізанні на меншій робочій глибині, а також в точному дотриманні глибини та зменшеному потоці ґрунту при більшій робочій глибині. Все це сприяє зниженню використання дизельного палива. Carrier XT може оснащуватись дисками 450 мм, дисками TrueCut 470 мм або

ножовими дисками CrossCutter Disc для ультраповерхневого обробітку. В залежності від діаметру дисків забезпечується відповідна інтенсивність обробітку ґрунту. – Кожен диск виготовлений з високоякісної шведської сталі V-55 на власному заводі оригінальних запчастин Väderstad Components. Це забезпечує високу зносостійкість і тривалу продуктивність у польових умовах, – каже Вольфрам Гаштольц. Офіційна презентація нового Carrier XT 425-625 відбудеться під час польової виставки DLG Field Days в Німеччині у червні. Культиватор буде доступний до замовлення з жовтня 2022 року.


АНАЛЬНА ТРІЩИНА – ПРИЧИНА ВЕЛИКИХ ПРОБЛЕМ Зустрітися з Анною Руфановою ви можете не лише у кабінеті докторапроктолога чи головного лікаря медичного центру «ОН Клінік Дніпро», але й на шпальтах часописів і в телевізійних програмах, присвячених здоров'ю. Зокрема в нашому дописі про делікатні проктологічні проблеми та їх вирішення.

Анна Руфанова

, лікарка-проктологиня, головна лікарка медичного центру «ОН Клінік Дніпро», лікарка-проктологиня першої кваліфікаційної категорії, членкиня Асоціації хірургів Дніпропетровської області, магістерка медицини з хірургії. anna___rufanova

rufanovaanna

Серед моїх пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою до мене в “ОН Клінік Дніпро”, існує думка, що якщо є проблеми з прямою кишкою, це геморой. Так, геморой – одне з найпоширеніших захворювань прямої кишки. Друзі, не слід забувати, що воно не єдине. Сьогодні хотілося б зупинитися на анальних тріщинах, які посідають друге місце за частотою поширення серед проктологічних захворювань. Причиною виникнення анальних тріщин, як правило, є порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Спочатку виникає запалення у прямій кишці внаслідок впливу низки факторів: • вживання неякісної їжі, багатої на консерванти, ароматизатори та інші хімічні добавки; • вживання гострої їжі, алкогольних напоїв; недостатнє перетравлення харчових продуктів після пе• реїдання або при недостатності власних ферментів. Наступний крок до утворення тріщини є зміна консистенції калу: рідкий стілець, або твердий. Змінені калові маси при проходженні через задній прохід травмують слизову оболонку з утворенням дефектів – тріщин анального каналу. При класичній формі анальної тріщини основними її ознаками є: • різкі болі в задньому проході; • виділення крові під час акту дефекації: кров на калі, або на туалетному папері; • спазм заднього проходу.

Але це захворювання може проявлятися болями, що віддають в криж, промежину, викликати порушення сечовипускання, порушення критичних днів у жінок, можуть провокувати болі в серці. Іноді тріщина проявляється свербінням в ділянці промежини або затримкою випорожнень – пацієнт боїться акту дефекації, тому час випорожнення кишківника супроводжується вираженим болем. Насамперед анальна тріщина знижує якість життя, больовий синдром постійно дошкуляє. При несвоєчасному лікуванні гостра анальна тріщина трансформується в хронічну анальну тріщину, яка важко піддається консервативному лікуванню та потребує операції. Тривале існування анальних тріщин може призвести до ускладнень у вигляді звуження заднього проходу, парапроктиту – нагноєння тканин навколо заднього проходу, а також іноді переродження в злоякісну пухлину. Своєчасне комплексне лікування допоможе вам позбутися цієї проблеми, уникнувши ускладнень та операції.

Якщо у Вас з’явилися такі скарги, як біль у задньому проході, виділення крові при випорожненні кишківника, свербіж, печіння, випадання гемороїдальних вузлів, рекомендую записатися за телефоном: 0 800 301 730 (цілодобово) до мене на консультацію в “ОН Клінік Дніпро”.

Щиро рада допомогти зберегти здоров’я Вам і Вашим близьким. Здоров’я кожного з нас – цінність для України.