Журнал AgroTech № 54 октябрь

Page 1


ПСИХОЛОГ НА ПІДПРИЄМСТВІ: ЗАБАГАНКА КЕРІВНИЦТВА ЧИ ПОТРЕБА ЧАСУ? «А Ви консультуєтесь у психолога?» Це питання більшість українців сприймають ще неоднозначно, хоча періодичні відвідини стоматолога чи ендокринолога є нормою. А як щодо психолога на підприємстві… Незвично, правда? На жаль, існує зовсім небагато компаній в Україні, які можуть собі дозволити мати в штаті психолога і розуміють цінність такого фахівця у команді. Для порівняння, у сусідній Польщі послугами психологів користується кожен третій. Мало того – консультація психолога прописана у медичній страховці, адже психічне здоров’я важливе і впливає на якість роботи та життя не менш ніж фізичне. А що ж у нас? На ці та інші питання ми запропонували відповісти психолога, експерта по відносинах Геннадія Мустафаєва. - Геннадію, як йдуть справи на підприємствах України щодо турботи за емоційним станом співробітників? Хочу сказати, що за останні 10 років ситуація дещо покращилася. Зустріти штатного психолога на підприємстві досі майже неможливо, але в медичному страхуванні консультації потроху починають з’являтися. Я маю надію, що ця тенденція залишатиметься і надалі. - Чим займається психолог в організації? Усім (жартую). Я неодноразово стикався з історіями, коли психолог на підприємстві працює «на пів ставки» рекрутером, офіс-менеджером або фахівцем із безпеки праці. Власники бізнесу в Україні часто не погоджуються виділяти повноцінну ставку на психолога, бо до кінця не розуміють переваг та можливостей, що відкриваються разом з ним. Але і без «суміжної праці» роботи у психолога в організації вдосталь. Але є два основних вектори – це стосунки в межах організації та особисті проблеми кожного окремого працівника. - Які функції та обов’язки корпоративного психолога? Вирішувати конфлікти на всіх рівнях, знаходити нематеріальну мотивацію, що поліпшить результати роботи працівників, виявляти індивідуальні особливості та, відповідно, сфери, у яких працівники стануть найбільш ефективними. Психолог має слідкувати за емоційним станом та вдоволеністю умовами праці, аби зменшувати текучість кадрів. Адаптація новачків до колективу також часто лягає на плечі штатного психолога. І один з найважливіших напрямків – відстежувати симптоми так званого «burnout» – професійного вигорання та вчасно допомагати із ним впоратись. Я часто стикаюсь з неналежною увагою до цього питання. Хоча емоційний стан працівника прямо пропорційно впливає на його KPI. А для компанії знайти і навчити нового співробітника вдвічі складніше і дорожче, ніж створити комфортні умови та мотивацію для старого.

Геннадій Мустафаєв, практикуючий психолог, сертифікований гештальт-терапевт з 15-річним досвідом в консультуванні, гіпнотерапевт, ведучий групових тренінгів і дворівневої навчальної програми “Теорія і практика гештальт-терапії”.


- З якими запитами люди приходять до Вас найчастіше? На рівні особистих консультацій – всі питання, що заважають жити повноцінним життям (і, як наслідок для організації, продуктивно працювати). Для прикладу, це можуть бути негаразди у сімейних стосунках – переживання зради, розлучення, любовні трикутники, складнощі у вихованні дітей, втрати близьких людей. Можуть звернутися із питанням залежностей від алкоголю або сигарет, підтримкою у випадку важких захворювань у працівників або членів родини. Доволі поширені зараз проблеми передпенсійного періоду – світ швидко змінюється і працівники часом не встигають за розвитком технологій, побоюються скорочення та не знають, як влаштувати своє життя на пенсії, аби не втратити свою важливість серед оточення і не залишитись на самоті. - Ви ведете терапевтичну групу “Про що мовчать чоловіки”? Розкажіть нам про цю програму. - Так, я щороку набираю терапевтичні групи для чоловіків та спільні – для чоловіків та жінок. І якщо на другій групі ми багато обговорюємо тему стосунків та порозуміння, то чоловіча група – це про індивідуальне, про розуміння та прийняття себе. У культурі нашого покоління в поняття «чоловік» закладалася купа зобов’язань. «Чоловік повинен бути сильним, самостійним, цілеспрямованим, відповідальним. Чоловік – це опора сім’ї, він непохитний, його не вивести з себе, його не налякати та не поранити. Він все здатний винести, з усім повинен впоратися...» За підсумком такого виховання у чоловіків формується два величезних якоря: 1. Почуття відповідальності за все навколо (і, як наслідок, почуття провини за навіть не залежні від нього невдачі). 2. Невміння розуміти і виражати свої емоції (і, як наслідок, будувати зрілі відносини з оточуючими). Тому найбільша робота припадає на розвиток впевненості у собі, розвиток потенціалу, позбавлення неефективних моделей поведінки, усвідомлення та правильне вираження емоцій. І також ми розбираємося з особистими запитами – як то, професійні та фінансові амбіції, невміння конструктивно конфліктувати, складність в побудові довірливих та тривалих стосунків тощо. - Є такий вислів: «Психолог – це не той, хто знає відповіді на питання, а той, хто знає, як їх шукати». Тобто психолог – це лікар чи співрозмовник? Я б обрав термін – «терапевт». Психолог – це не типовий співрозмовник, що просто слухає і в усьому з вами погоджується, але і не лікар, що виписує рецепт.

Він, як сімейний лікар, допомагає знайти проблемну зону, встановити причинно-наслідкові зв’язки і направити вас у правильному напрямку. Але рішення клієнт завжди приймає самостійно. Тому задача психолога – поставити правильні питання, вивести людину у рефлексію (відчуття та усвідомлення своїх потреб, сил, можливостей, бажань, страхів тощо). І коли людина усвідомила причини свого болю, психолог допомагає подивитися на проблему з усіх можливих боків і підштовхує до самостійних висновків. Психолог – це провідник між існуючою проблемою та її вирішенням, він вказує шлях, а не проходить його за клієнта. - Геннадію, навчіть, як витримувати удари долі та вставати з колін у будь-якій складній ситуації? Я завжди за індивідуальний підхід до кожної людини і ситуації. Але до загальних рекомендацій можна віднести такі: Згадайте про цілі, яки ви поставили собі на початку. Заради чого ви долаєте перешкоди? Людина схильна концентруватися на процесі, а не на результаті, тому і не бачить далекої перспективи. Згадка про мету допомагає знайти сили та мотивацію для подальших кроків. Приємні спогади і «місця сили». Перерахуйте свої хоча б невеличкі успіхи, відвідайте місця, де ви зазвичай відчуваєте захват, підтримку рідних або просто спокій. Це допоможе акумулювати життєву енергію та опанувати ситуацію в мить кризи.

1

2

3

Людям необхідні люди – шукайте однодумців. І якщо ви не знаходите їх серед оточення – зверніть увагу на відомих людей, блогерів. YouTube та соціальні мережі наповнені історіями людей зі схожими на ваші викликами долі – тож ви можете побачити інший досвід, побачити ефективні шляхи вирішення. Відчуйте свою важливість – надихайтеся корисними справами. Нам дуже важливо відчувати свою корисність іншим людям. Візьміть участь у благодійній ініціативі, допоможіть бабусі з сусідньої квартири, подаруйте гарну, але непотрібну вам річ людині, що потребує. Відчуйте свою силу і можливості зробити добрий і правильний вчинок. Не забувайте, звідки ви розпочинали цей шлях. Абсолютно у кожного з нас є своя історія досягнень та перемог. Озирніться на своє життя 5, 10, 15 років тому та усвідомте, який великий шлях ви пройшли і скільки перемог над обставинами отримали. І пам’ятайте, нестійкість – це також рух. І ваш життєвий негаразд – це не фінал, а тільки певний проміжок шляху.

4

5

Тож не бійтеся психолога і користуйтесь унікальною можливістю, адже такі консультації – це Ваша особиста гармонія, можливість напрацювати нові цілі та розвиватись і бути щасливими!

www.mustafaev.com.ua gennadiy.mustafaev@gmail.com mustafaevgennadii Офіційна сторінка: gennadiymustafaev особистий профіль: gennadiymustafaevv www.linkedin.com/in/gennadiy-mustafaev-kiev https://youtube.com/channel/UCLWE3m6OxPByboXd_6Vr3LA

Завод поліуретанових виробів «ПОЛІМЕРХІМГРУП»

ЗАХИСТ ЕЛЕВАТОРУ ТА ЗЕРНА – СПРАВА НАШОГО ЖИТТЯ! Вже котрий рік наша компанія проводить розробки та знаходить нові ефективні рішення старих проблем. Протерті самопливи, зварені з того, що було, підперті ганчір’ям, бо ж, а як ще? – коли на голову сипле таке дорогоцінне зерно, а вантажити потрібно «негайно й зараз». То все дуже знайомі нам історії реального життя. Голосні вигуки підприємств поліуретанового виробництва про «винаходи ротаційного лиття для футерування методом заливки гарячого поліуретану» викликало б велике захоплення, як би не одне маленьке «але». Бо поки інші знаходили той метод, ми вже як 2 роки це робимо, маємо власне ТУ по футерівці, включно на метод прямої заливки поліуретаном з армуванням та окремо ТУ на вироби, включно монолітні поліуретанові елементи самопливного обладнання. Власно розроблені установки ротаційного лиття, до речі перша з них була зібрана ще 7 років тому, які дозволяють ротаційно футерувати вироби як простої геометрії (труби самопливні), так і складної (сектори, вводи). Аналогів ротаційній установці для футерування метод прямої заливки поліуретаном з армуванням секторів, вводів не існує. Футерування (заливка металу) переходів та клапанів будь-яких розмірів, до поки проходить за допомогою матриць, це трудомісткий процес, тому сьогодні ми на етапі збірки ротаційної установки для футерування переходів та клапанів. Це збільшить продуктивність, та зменшить загальний час виробництва по контрактах. Усі розробки захищені патентним правом. Вже протягом 3-х років функціонує власний механоскладальний цех, що забезпечує швидке виробництво матриць для потреби поліуретанового виробництва та на базі якого ми запустили виробництво металевого самопливного обладнання й широко представляємо дане направлення в цьому році. Якщо перейти до головних аспектів, то ми виготовляємо вироби, яким не має аналогів в Україні. До них відносяться: 1. Вставки монолітні (цільнолиті) до вводів поліуретанові будь-якого перетину, діаметру та типу (симетричні, односторонні, трійники тощо), що не менш важливо згідно з кресленням саме Вашого металевого вводу (сектору, переходу тощо). А не аби було типу «стандарт». 2. Вставки монолітні (цільнолиті) до секторів, переходів поліуретанові з двома фланцями, що забезпечує повноцінне та щільне прилягання, виключає «хвилю» поліуретанового футерування в конструкції та завертання (в майбутньому обриву вставки). Подовжує експлуатаційний термін життя поліуретановій футерівці. Економить кошти на ремонтах. 3. Вставки монолітні (цільнолиті) до труб самопливних квадратного перетину (на сьогодні розміри від 200х200 до 500х500). 4. Футерування методом прямої заливки поліуретаном з армуванням, деталей будь-якого розміру, діаметру чи геометрії. Тільки заливка, тільки згідно ПРАВИЛ технологічного процесу виробництва, жодного паяння чи якихось проклеювань. Тільки монолітні конструкції, що в виробах, що в футерівці методом заливки. Виріб, в першу чергу, повинен буди технологічним, та придатним до усіх експлуатаційних навантажень: лінійне розширення, динамічне навантаження, кінетичне тертя та багато іншого. Тому ми рекомендуємо віддавати перевагу лише монолітним поліуретановим виробам, для виключення можливості обриву фланців чи відклеювання якоїсь частини виробу в процесі експлуатації. Останнє, що хотілось би сказати, усе це ми виробляємо лише на високоякісній сировині з найкращими показниками фізико-механічних властивостей. Надаємо гарантію на стирання, та повну гарантію від обриву усіх фланцевих з’єднань виробу. При придбанні елементів самопливного обладнання разом з футеруванням діє постійна система знижок. Звертайтесь за більш детальною інформацією до представників нашого заводу. Ваш помічник ПОЛІМЕРХІМГРУП. ТОВ «Полімерхімгруп» 49000, Україна, м. Дніпро, вул. Журналістів 7 +380 98 876 49 00, Олена Сергіївна +380 68 650 20 03, Дмитро Володимирович polimerhg@gmail.comЗМIСТ

14

Власники компанії Väderstad отримали нагороду «Підприємець року» Україна входить у п’ятірку найбільших продуктових експортерів Євросоюзу Рекордні ціни на газ призвели до зростання цін на міндобрива 15 Pöttinger подолала позначку товарообігу в 400 млн євро Техніка John Deere визнана ефективним інструментом для інвестицій Презентовано нову систему для швидкої зміни навісного обладнання 16 З 2023 року планують ввести новий податок на землю

ВР розширила державну підтримку фермерських

господарств

17

В Україні дебютував флагман

тракторів Zetor

Турки виводять на ринок повністю електричний

трактор

18

Виставка сільгосптехніки Агроекспо-2021

19

Які новинки комбайнів представили на виставці

Агроекспо-2021?

20

Massey Ferguson представив

нову лінійку тракторів 7S

21

В Україні представили новий бренд китайських

тракторів

21

Volkswagen почне випускати

трактори

22

New Holland святкує 60-річчя самохідного

кормозбирального комбайна

23

Новий зернозбиральний комбайн

John Deere

24

Електричні трактори приходять в агросектор

для боротьби iз глобальним потеплінням

25

Як техніка Steketee показала себе на посівах

кукурудзи за технологією DeltaRow

26

Як отримати права на трактор?

28

Історія розвитку зернозбиральних

комбайнів

Засновник, видавець і головний редактор: Кладійова Людмила Петрівна

Журнал “AgroTech “ нагороджений Міжнародною Академією Технологій і Соціології “Золота Фортуна” Медаллю “Трудова Слава” в номінації “За високий професіоналізм і за журналістську майстерність”.

Адреса редакції: м. Харків пл. Конституції, 26 оф. 307 (057) 75-110-75, моб.: 068-550-97-51 Свідоцтво про державну реєстрацію друкарського засобу масової інформації: серія КВ №23046-12886Р від 28.12.2017 р.

E-mail: redacauto@gmail.com Тираж 30 000 екз., поширюється безкоштовно

У разі, якщо Ваша діяльність вимагає лицен­ зії, необхідно вказати номер і дату видачі ліцензії, оскільки Ваше оголошення відповідно із ст.24 Закону України «Про рекламу» не може бути опубліковано без цих даних. Редакція не несе відповідальності за зміст рекламних оголошень. Згідно з правилами, що діють в редакції, відповідальність за достовірність оголошень несе рекламодавець. Він самостійно відповідає за зміст наданих даних, за наявність посилань на ліцензії і вказівок на сертифікацію продукції і послуг в порядку, передбаченому законодавством. Редакція виходить з того, що рекламодавець має право і заздалегідь отримав усі необхідні для публікації дозволи. Думка редакції не завжди співпадає з думкою авторів статей.

AgroTech

13


Власники компанії Väderstad отримали нагороду «Підприємець року» Друге покоління власників Väderstad, родина Старк, отримали нагороду «Підприємець року». Щорічно найбільший бізнес-журнал у Скандинавії «Dagens Industri» присуджує премії видатним людям зі справжнім підприємницьким духом, які керують та розвивають успішні компанії. «Друге покоління компанії – Крістер, Крістіна, Андреас та Бо Старки з великим успіхом та далекоглядним баченням керують виробництвом та продажами сільськогосподарської техніки з міста Вадерстад, де їх батьки у 1962 році заснували компанію. Причин успіху компанії Väderstad багато, наприклад, здібності власників створювати інновації, хороша співпраця між собою, сміливість вийти на світовий ринок та закріпитися на ньому», – пише «Dagens Industri». «Компанія Väderstad починала свою діяльність як невеликий сімейний бізнес із бажанням покращити та спростити повсяк­ денну роботу наших фермерів. Хоча минуло багато часу, але таке бачення все ще є душею та серцем нашого бізнесу. Ми постійно впроваджуємо інновації та робимо

все, щоб бути компанією, яка постійно розвивається. Ми всі надзвичайно пишаємося цією нагородою, так само, як і пишаємось усіма нашими талановитими працівниками та керівним складом. Без них ми не досягли

б того, що маємо зараз», – так прокоментувала отриману нагороду Крістіна Старк, голова правління компанії Väderstad. Урочиста подія відбулась 2 вересня 2021 року в Стокгольмі.

Україна входить у п’ятірку найбільших продуктових експортерів Євросоюзу Україна увійшла до п’ятірки країн, які у першому півріччі 2021 року відправили найбільше аграрних продовольчих продуктів до Європейського Союзу. Україна зберегла за собою четвертий рядок, який обіймала вже минулого року. За даними Європейської комісії, лідери аграрного продовольчого експорту в країни ЄС: - Бразилія; - Великобританія; - США; - Україна; - Китай.

Від усього експорту продовольства до Євросоюзу ця п’ятірка має третину – 34%. Загалом, у першому півріччі 2021 року світові виробники дещо зменшили обсяги експорту агропродовольчих товарів

до ЄС – на 1,3%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найбільше зниження спостерігалося у таких сегментах: - горіхи та спеції; - тропічні фрукти; - необсмажена кава; - чай; - фруктові соки. В той же час Євросоюз став більше закупати такі продукти: - макуха +28%; - соя +27%; - жирні кислоти і віск +14%.

Рекордні ціни на газ призвели до зростання цін на міндобрива

Зростання цін на природний газ до 900 $/м3, внаслідок скорочення постачання в Європу Газпромом посилило тиск на європейських виробників. За прогнозами аналітиків ціни на газ будуть залишатися високими до завершення опалювального сезону, враховуючи низькі запаси газу в європейських сховищах. Внаслідок високих цін на газ, який є

14

AgroTech

основною сировиною для виробництва аміаку, кілька заводів з виробництва міндобрив у Європі скоротили виробництво або тимчасово зупинили роботу. Водночас великі виробники добрив продовжують виробництво в інших регіонах або отримують аміак з третіх країн. Виробники підіймають ціни на добрива, щоб перекласти витрати на споживачів. Сільгоспвиробники також постраждають від дефіциту добрив і зростання цін, що призведе до збільшення витрат на урожай в наступному сезоні. Компанії, що виробляють м’ясо і газовані напої, вже відчувають дефіцит CO2, який є побічним продуктом у виробництві аміаку. В Україні ціни на природний газ для промислових споживачів зросли до 20000-25000 тис. грн за 1 тис. м3, що

також призвело до зростання цін на добрива і на послуги елеваторів по сушці сільгосппродукції. З початку року ціна на природний газ зросла майже втричі, а його вартість становить до 80% собівартості азотних добрив, які є значною статтею витрат аграрних підприємств. Аміачна селітра подорожчала з 10-11 тис. грн/т до 15-16 тис. грн/т, тому аграрії будуть зменшувати використання добрив, оскільки додатковий ефект від їх застосування не компенсує витрати на їх закупівлю. За прогнозами аналітиків, починаючи з жовтня, деякі українські заводи, що виробляють добрива, або знизять обсяги виробництва до мінімуму, або зупиняться, щоб не робити дорогу продукцію, яку буде неможливо реалізувати.


Pöttinger подолала позначку товарообігу в 400 млн євро Попри проблеми, пов’язані з пандемією, австрійська сімейна компанія з виробництва сільгосптехніки Pöttinger знову досягла найвищого товарообігу у своїй історії – 405 млн євро, вперше перевищивши позначку в 400 млн. При зростанні на 11%, в порівнянні з попереднім роком, тенденція до успіху зберігається. Ключем до цього успіху, як відзначають у компанії, є 1929 високомотивованих співробітників, відмінне партнерство з дилерськими центрами та інвестиції у виробничі підприємства, які виробляють інноваційні продукти та послуги. Найбільший оборот доводиться на підбирачі, на частку яких припадає 69% обороту машин Pöttinger. Орний сектор з технікою обробки ґрунту і сівалок досяг 31% від загального обсягу продажів техніки. Обидва підрозділи демонстрували послідовний позитивний розвиток.

Підрозділ оригінальних запчастин продовжив добре розвиватися, збільшившись приблизно на 8%. Робота центру логістики запасних частин і обслуговування клієнтів у критичний період пандемії зробила в це великий внесок. Концепція довгострокової доступності запасних частин і лінійки швидкозношуваних деталей (Durastar і Durastar Plus) надали позитивний вплив на цей сегмент. Міжнародне представництво Pöttinger з 16 точками продажу по всьому світу і чотирма виробничими підприємствами в Європі довело свою стійкість до криз. Різні наслідки пандемії можна було б добре компенсувати в кожному випадку, про що ясно свідчить коефіцієнт експорту в 88%. Майже 60% від загального товарообігу було досягнуто в Німеччині, Франції, Австрії, Польщі, Швейцарії та

Великобританії. Німеччина (частка обороту 18%) і Франція (з 15%) знову є найбільшими ринками. Продажі за кордоном також розвивалися надзвичайно позитивно: Канада з + 48% і Австралія з + 33% є тут абсолютними лідерами. Інші ринки з високими темпами зростання включають європейські країни, такі як Великобританія, Угорщина, Норвегія і країни Балтії.

Техніка John Deere визнана ефективним інструментом для інвестицій Компанія John Deere завоювала ряд нагород у рамках престижної премії, що присуджується провідною аналітичною компанією у сегменті важкої техніки EquipmentWatch. У номінації «Найвища залишкова вартість» лідерами були визнані кілька категорій будівельної та сільськогосподарської техніки John Deere, в тому числі автогрейдери, комбайни, малі колісні трактори, а також малі та середні гусеничні екскаватори. У номінації «Найнижчі питомі витрати» в число переможців увійшли важкі бульдозери, великі та малі фронтальні навантажувачі, а також самоскиди. Ключова цінність полягає в тому, що компанія EquipmentWatch надає незалежну і збалансовану думку, що ґрунтується на власному алгоритмі та статистичних даних, і спрямована не тільки на підведення поточної ситуації, а також і на майбутню перспективу. Так залишкова вартість розраховується експертами EquipmentWatch відповідно до ринкових стандартів амортизації. Для цього аналітики компанії вивчають щорічну зміну залишкової вартості більш ніж 12 000 моделей, охоплюючи історичну динаміку протягом останніх 30 років, виводячи статистичні прогнози на наступні 84 місяці. Для визначення техніки з найнижчими питомими витратами фахівці EquipmentWatch розглянули найпопулярніше обладнання,

яке перепродувалося за період з березня 2020 року по лютий 2021 року. Моделі були розсортовані по їх відносній популярності, і для кожної машини були розраховані питомі витрати протягом перших п’яти років експлуатації. «Ми дуже раді, що наша будівельна техніка відзначена настільки престижною нагородою, – кажуть в John Deere. – Ми докладаємо чимало зусиль, щоб зробити наші машини якомога більш надійними, ефективними та при цьому економічними, і висока оцінка визнаних експертів свідчить про те, що ми вибрали вірну стратегію».

Презентовано нову систему для швидкої зміни навісного обладнання Вона дозволяє операторам фронтальних колісних навантажувачів (а на наступному етапі і телескопічних), не виходячи з кабіни, буквально за секунди змінювати гідравлічні навісні знаряддя. Нове рішення, призначене для користувачів будь-якого рівня, полегшує процес управління технікою, скорочує час робіт і підвищує безпеку оператора. Система Smart Attach включає каретку і гідравлічні навісні знаряддя нового типу. Основою послужила перевірена часом каретка з гідравлічним замком Kramer, яка з 1963 року входить у стандартну комплектацію всіх колісних фронтальних навантажувачів. Раніше з її допомогою оператор міг

не покидаючи кабіни міняти навісне обладнання без гідравлічної функції. Для зміни ж гідравлічних навісних знарядь після фіксації та скидання тиску доводилося виходити з машини з метою ручного приєднання шлангів. Система Smart Attach повністю автоматизувала цей процес: оператор натискає на одну кнопку – і обладнання блокується, гідравлічно з’єднується, відбувається автоматичне скидання тиску. При цьому виключаються витоки масла, які могли б виникнути через залишковий тиск або помилки оператора. Система є універсальною, оскільки дозволяє використовувати навісні знаряддя

старого і нового зразка. При цьому стандартне навісне обладнання та устаткування нового покоління з додатковою гідравлічною функцією можна міняти, не виходячи з кабіни.

AgroTech

15


З 2023 року планують ввести новий податок на землю З 2023 року в Україні для власників і орендарів тих земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів, можуть почати розраховувати новий податок: так зване «мінімальне податкове зобов’язання» – МПЗ. Це сума, яку землекористувач повинен буде заплатити до бюджету у будь-якому випадку і незалежно від того, чи проводив він господарську діяльність на ділянці, вирощував і продавав продукцію, і, відповідно, чи платив пов’язані з обробкою землі податки. Зокрема, це – податки з доходу від реалізації с/г продукції, ПДФО та військовий збір із зарплати працівників і з оренди ділянок. Мінімальне податкове зобов’язання, в середньому, становитиме 1,4 тис. грн з 1 га в рік. У той же час, ці податки будуть йти в рахунок МПЗ – якщо сума мінімального зобов’язання буде меншою або буде відповідати сумі вищевказаних зборів, то додаткових доплат з землекористувача фіскали не зажадають. Якщо ж МПЗ перевищить суму зборів, то різницю, що утворилася, доведеться доплатити. Сенс новації – побороти нелегальну обробку ділянок, яка, за даними держорганів, зараз здійснюється приблизно на 20% усієї української землі сільгосппризначення. Як мінімум, введення МПЗ повинно додатково принести бюджетам 10 млрд грн, а в ідеалі – значно більше, якщо нове законодавство змусить легалізувати податкових «ухильників». Правда, при повній підтримці цієї ініціативи експертами, вони вказують, що мінімальний податок може вдарити і по окремим легальним підприємцям. Це станеться, якщо не змінити застарілу методику розрахунку головною складовою МПЗ – нормативною грошовою оцінкою землі. Відповідно до норм застосування МПЗ, які відомі зараз, його рівень буде розраховуватися для фізичних і юридичних осіб в залежності від нормативної грошової оцінки (НДО) 1 га землі, її сумарної площі, а також числа місяців, у які земля використовується. Важливо, що в разі передачі землі в оренду, МПЗ оплачує орендар, а не власник. МПЗ буде розраховуватися за підсумками звітного року – тобто, вперше податкове зобов’язання застосують у 2023 році за 2022 рік, відповідно до формули розрахунку, у 2022 і 2023 роках МПЗ буде відповідати 4% від нормативної оцінки землі, а в наступні роки – 5%. Якщо для конкретної ділянки нормативна грошова оцінка не проводилась, то для нього застосовується показник НДО по області. У різних регіонах країни цей показник різниться, відповідно, різним буде і мінімальний рівень земельного податку. Однак в середньому по країні, НДО 1 га ріллі становить 28 тис. грн. Виходячи з цього, у перші два роки дії норми в середньому МПЗ складе 1120 грн (з урахуванням коефіцієнта 4%), а в наступні роки – 1400 грн (5%).

ФОП і юридичні особи повинні будуть самостійно розраховувати МПЗ і вписувати його в податкову декларацію за рік разом із загальною сумою сплачених зборів та різницею між цими значеннями. Якщо різниця вийде позитивною, то платник податків буде зобов’язаний збільшити на неї розмір відрахувань до бюджету (виходячи з форми господарської діяльності, сума буде додаватися до податку на прибуток підприємств, на єдиний податок (ФОПєдинники) або на ПДФО (ФОП-загальносистемники). Фізичним особам МПЗ буде розраховувати контролюючий орган. До 1 липня року, наступного за звітним, він повинен відправити податкове повідомлення-рішення (ППР) на податкову адресу фізичної особи. Якщо в зазначений термін цього зроблено не буде, то фізична особа звільняється від розрахунку мінімального зобов’язання. Які податки підуть у рахунок МПЗ: - податок на прибуток з реалізованої власної с/г продукції (для юридичних осіб) і ПДФО і військовий збір з чистого оподатковуваного доходу від реалізації с/г продукції (для ФОПа); ПДФО і військовий збір з: - заробітної плати найманих працівників (які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах); - з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок; - з доходів, виплачених у вигляді дивідендів (для юридичних осіб); - єдиний податок; - земельний податок; - рентна плата за спеціальне використання води.

ВР розширила державну підтримку фермерських господарств Верховна Рада України на засіданні 24 вересня прийняла в другому читанні внесений урядом законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання діяльності фермерських господарств» (рег. №4046). Прийнятим законопроєктом встановлено склад земельних ділянок фермерських господарств, визначено коло одержувачів державної підтримки через Український державний фонд підтримки фермерських господарств і уточнені деякі поняття щодо визначень виду фермерського господарства. Зокрема, законопроєкт регламентує надання фермерським господарствам, у т.ч.

16

AgroTech

новоствореним, фінансової підтримки шляхом коштів державного бюджету, в т.ч. через Український державний фонд підтримки фермерських господарств, а також шляхом

коштів місцевих бюджетів. Також встановлюється, що сімейним фермерським господарствам може надаватися додаткова державна підтримка в порядку, передбаченому Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України», в т.ч. на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Ще одна норма прийнятого закону визначає, що фермерському господарству, вік голови якого не перевищує 35 років (включно), надається грошова допомога шляхом коштів державного бюджету в розмірі та порядку, які затверджуються урядом України.


В Україні дебютував флагман тракторів Zetor У рамках виставки Агроекспо, яка пройшла у Кропивницькому, відбувся дебют флагмана тракторів Zetor – моделі Crystal 170 HD. Zetor Crystal 170 HD оснащений новим шестициліндровим двигуном Deutz об’ємом 6,1 л з максимальною потужністю 163 к.с., відповідний нормам Tier 4 Final (при чому двигун легко перепрофілюється і під стандарт Stage V, що важливо для західних споживачів). Коробка нового Crystal HD (реверсивна 5-ступенева з 3-ступеневим автоматичним

збільшувачем крутного моменту) має 30 передач вперед і 30 назад; у наявності 3-швидкісні PowerShift і PowerShuttle. У найбільш

поширеному робочому діапазоні 4-12 км/год для моделі є 13 передач. КПП забезпечує максимальну економічність при 1750 об/хв і дає можливість набирати максимальну швидкість до 40 км/год. Економія, в залежності від виконуваних завдань, може досягати 18% в порівнянні з Crystal попередньої моделі. Новий Crystal оснащений більш зручним сидінням з розширеним регулюванням, підвіскою та обігрівом, новою панеллю приладів, новими панорамними дзеркалами, дзеркалом заднього виду та ін.

Турки виводять на ринок повністю електричний трактор Турецький виробник ZY Electric вже у цьому році почне серійне виробництво повністю електричного середньотоннажного трактора ZY Electric Tractor. Під капотом нового трактора розміщений акумуляторний блок місткістю 95 кВт, який живить електродвигун потужністю 95,2 кВт або 130 к.с. Згідно з інформацією виробника, заряду вистачить для експлуатації трактора протягом 5-7 годин. Також новий електротрактор обладнаний коробкою відбору потужності 117,4 кВт

або 160 к.с., GPS-навігацією в стандартній комплектації та системою оповіщення про низький заряд акумуляторів при рівні 15%. В и р о б н и к д е к л а ру є , щ о ш в и д ка з а р я д ка а кум ул я то р н и х б ат а рей не перевищує 45 хвилин, а стандартна при трифазному струмі – до 1,5 годин. Ресурс акумуляторної батареї передбачений на термін до 24 років з розрахунку 750 мотогодин роботи трактора в рік. Згодом акумуляторні батареї можуть бути замінені на нові.

AgroTech

17


ВИСТАВКА СІЛЬГОСПТЕХНІКИ АГРОЕКСПО-2021 29 вересня – 2 жовтня у Кропивницькому пройшла одна з найбільших виставок сільгосптехніки в Україні – Агроекспо-2021. У цьому році експозиції вітчизняних і закордонних брендів у павільйоні та на відкритих майданчиках розмістилися на площі 125 тис. м2. У програмі також була експозиція племінних тварин і птиці, виставка автомобілів AutoLand, «Покровський ярмарок», широка ділова програма. Демонстраційні покази

Переможець отримав приз – великий сучасний телевізор та увійшов в історію «Покровського ярмарку». Гостей ярмарки зустрічали різноманітні арт-інсталяції та багато селфі-зон. Виставка автомобілів «AutoLand»

Новинки сільгосптехніки світових та вітчизняних брендів на AGROEXPO можна було побачити не тільки на статичних експозиціях, а й безпосередньо у роботі в полі. Кожного дня на спеціалізованому полігоні працювала техніка, яка демонструвала весь технологічний процес: від обробки ґрунту та висіву до збирання врожаю. У роботі показали дискові борони, сівалки, плуги, культиватори, обприскувачі, розкидачі добрив та багато іншого. З а г а л ь н а п л о щ а п ол і го н у д л я д е м о н с т р а ц і й н и х показів – 70 000 м2. “Покровський ярмарок”

“Покровський ярмарок” – культурно-розважальний захід у рамках Міжнародної агропромислової виставки AGROEXPO. Щорічно у ярмарку приймають участь понад 500 учасників. Кожен знайшов тут щось для себе: виступи народних колективів, найкращі продукти від фермерських господарств за ціною виробника, сувеніри та вироби майстрів з усіх куточків України, майстер-класи, розваги для дітей та дорослих. Неабиякого колориту та доказів неповторної самобутності Центральної України надали ярмарки експозиції районів Кіровоградської області, які розважали та пригощали відвідувачів під час виставки. Особливого забарвлення «Покровському ярмарку» додав уже традиційний конкурс на найбільший гарбуз – «Гарбуз-велетень».

18

AgroTech

Щорічна спеціалізована виставка «AUTOLAND» проходила в рамках Міжнародної агропромислової виставки «AGROEXPO». На виставці були представлені легкові автомобілі та позашляховики відомих світових брендів – Mercedes, Lexus, Volkswagen, Toyota, Mitsubishi, Peugeot, Opel, Hyundai, Renault, Nissan, Ford, Kia та інші. Найвибагливішим автолюбителям сподобався тест-драйв позашляховиків та кросоверів, де кожен охочий міг випробувати новинки світової автомобільної промисловості. Фестиваль вуличної їжі

У рамках Міжнародної агропромислової виставки “AGROEXPO” пройшов фестиваль вуличної їжі «Єлисавет Смак Fest», який надав змогу кожному відвідувачу посмакувати різноманітними стравами кухонь народів світу. Найкращі ресторани та кафетерії пропонували відвідувачам найсмачніші українські борщі та вареники з різноманітними начинками, польський бігус та угорський бограч, вірменська долма та хашлама, узбецький плов, шурпа та лагман, чеська рулька та білоруські деруни з грибами, тунець на грилі по-французьки та іспанська паелья, американське барбекю та багато іншої смакоти.


ЯКІ НОВИНКИ КОМБАЙНІВ ПРЕДСТАВИЛИ НА ВИСТАВЦІ АГРОЕКСПО-2021? У Кропивницькому пройшла найбільша виставка сільгосптехніки. У цьому матеріалі розповімо про комбайни. Case IH

Axial-Flow 9250 AFS – це нове покоління флагманських комбайнів Case IH, яке прийшло замінити лінійку 240. У новій лінійці – три моделі Axial-Flow 7250, 8250 і 9250. У рух комбайни призводить власний двигун – FPT Cursor 16, TIER II обсягом 15,9 л і максимальною потужністю 498, 571 або 634 к.с. Комбайни Case IH Axial-Flow 250 отримали нову гідростатичну трансмісію з двома режимами роботи (польовим і дорожнім). Два діапазони трансмісії дозволяють управляти швидкістю на ходу, що забезпечує відсутність потреби в зупинках і переходах під час роботи або пересування по схилах. Комбайни отримали посилену похилу камеру з гідравлічним приводом з безступеневою системою зміни швидкості, циліндрами подвійної дії та керованою передньою частиною. Похила камера отримала збільшену на 18% вантажність і пропускну здатність. Площа обмолоту і сепарації досягає 2,98 м2. Доступні два види ротора: звичайний (з бичами по 10 см) і зі збільшеними бичами (по 20 см) для великої врожайності. Такі ротори використовуються переважно у Західній Європі. У комбайнах встановлена одна з найбільших на ринку систем очищення. Загальна площа становить 8,59 м 2. Площа решіт 6,5 м2, стрясна дошка – 2,09 м2. При цьому вже у базовій комплектації система очищення самовирівнювальна: і решітний стан і ротор здатні нахилятися на 17% або 12°. Для збільшеної ефективності збору – пропонуються і великі бункери: для моделі 7250 обсяг бункера становить 11 100 літрів, а з 2021 року – 14 440 л, для моделей 8250 і 9250 – 14 440 л. Уже в «базі» комбайни оснащені AFS. AFS Harvest Command – це цілий пакет технологій, який дозволяє оператору досягти максимального результату, змінивши лише кілька налаштувань – відповідно до типу культури та умов збору. Управління AFS Harvest Command здійснюється за допомогою терміналу AFS Pro700 з кабіни комбайна.

New Holland

Комбайн New Holland CX6.90 – це нове покоління добре зарекомендувало себе на ринку України. У своєму новому втіленні комбайн став потужніший, продуктивніший, комфортабельніший і сучасніший. Комбайн оснащений двигуном Cursor 9 потужністю 333 к.с. Місткість зернового бункера CX6.90 становить 9300 літрів. New Holland CX 6.90 має площу активного обмолоту 3,25 м2. Це дозволяє оптимально підібрати швидкість і якість обмолоту без травмування маси. Сепарацію на даному комбайні можна назвати подвійною: крім традиційних клавіш, він оснащений роторним сепаратором. Завдяки цьому маса в комбайні проходить подвійну, більш активну, сепарацію. Очищення зерна в комбайні відбувається за принципом каскаду. Пройшовши три ступені очищення над обдувом, до решіт зерно доходить наполовину очищене. Така система при правильному налаштуванні дає максимальну якість очищення зерна. Система Opti-fan автоматично регулює частоти обертання вентилятора обдування в залежності від вертикального нахилу комбайна. Якщо комбайн рухається під гірку, швидкість вентилятора зменшується, щоб зерно не видувалося разом із половою – і навпаки. При русі по схилу швидкість вентилятора збільшується, щоб маса зерна і полови не накопичувалася у передній частині решітного стану. Versatile

За одну годину комбайн RSM 161 може намолотити до 40 т зерна практично у будь-яких умовах завдяки системі обмолоту і сепарації TETRA Processor. Важкі високо інерційні барабани, полога і протяжна траєкторія руху купи, гнучке регулювання люфту підбарабання, обмолочена площа і

сепарації TETRA Processor 3,3 м2, добре розігнана маса перед молотаркою – все це дозволяє машині працювати і на соломисто-сухих, і на вологих фонах, водночас не пошкоджуючи зерно і солому. Torum 750 – один з найбільш високопродуктивних роторних зернозбиральних комбайнів. Це потужна машина за сезон здатна прибрати понад 2000 га різних культур, обмолочує від 40 т зерна на годину, що означає понад 300 т за восьмигодинну зміну. Комбайн оснащений кабіною Comfort Cab II. Така комфортна і зручна кабіна дійсно допомагає працювати ефективно, в ній менше буде відчуватися втома і напруга. Massey Ferguson

Клавішний комбайн MF 7370 Beta розроблений для середніх і великих господарств. У наявності є функція автоматичного вирівнювання у двох площинах – поздовжньої та поперечної, яка дозволяє безпечно та ефективно працювати на крутих схилах без зниження продуктивності і якості обмолоту зерна. Встановлюваний на комбайнах серії MF Beta 7300 8,4-літровий двигун AGCO Power розвиває потужність 330 к.с. з можливістю майже 10%-го форсування потужності при розвантаженні. Обсяг зернового бункера становить 9 куб.м.

Комбайн зарекомендував себе як надійний, економічно ефективний і потужний складальник, що працює на полях з практично всіма видами зернових культур і у найрізноманітніших умовах.

AgroTech

19


MASSEY FERGUSON ПРЕДСТАВИВ НОВУ ЛІНІЙКУ ТРАКТОРІВ 7S

Massey Ferguson представляє абсолютно нову лінійку тракторів MF 7S, в яку входять чотири моделі з максимальною потужністю від 155 до 190 к.с. У лінійці – моделі MF 7S.155, MF 7S.165, MF 7S.180 і MF 7S.190 (цифра в індексі вказує на максимальну потужність). Завдяки системі EPM (Engine Power Management) деякі моделі мають запас потужності +30 к.с. Серія MF 7S з колісною базою 2,88 м і 6,6-літровим вдосконаленим шестициліндровим двигуном AGCO Power являє собою перехід між новою лінійкою чотирициліндрових MF 6S потужністю 135-180 к.с. і більшою серією MF 8S з двигуном 7,4 літра. На вибір пропонується кілька типів коробок передач: проста у використанні трансмісія Dyna-VT ECO доступна на всіх моделях. Версія Dyna-VT Super-Eco значно збільшує економічність, дозволяючи трактору розвивати швидкість 40 км/год вже при 1450 об/хв. Перевірена безступенева трансмісія Dyna-VT тепер має новий автоматичний режим. Оператор може змінювати швидкість за допомогою важеля MultiPad або педалі, в той час, як трансмісія автоматично встановлює оптимальні оберти двигуна в залежності від навантаження і швидкості. Як альтернатива для моделей потужністю до 180 к.с. доступна напівавтоматична трансмісія Dyna-6 Super-Eco 24 x 24. Ця трансмісія розвиває максимальну швидкість 40 км/год при 1500 об/хв. Автоматичний режим, стандартний для всіх моделей Dyna-6, перемикається автоматично в залежності від навантаження і швидкості двигуна. Оператор також може вручну встановити частоту обертання двигуна. Покращення включають новий підлокітник з важелем MultiPad і розширені можливості підключення. Ці інновації були вперше представлені в серії MF 8S, яка отримала нагороду «Трактор року» у 2021 році. Всі елементи управління легко доступні, логічні та зрозумілі. Залежно від комплектації новий підлокітник і важіль MultiPad забезпечують просте і комплексне управління. Доступні нові сидіння з пневмопідвіскою. Додаткове сидіння з підігрівом і поліпшеною вентиляцією оснащено системою динамічного демпфірування, яка автоматично реагує на різні нерівності. Кабіна обладнана світлодіодними фарами та денними ходовими вогнями. Також є можливість установки до 16 світлодіодних ліхтарів робочого освітлення. Для роботи з фронтальним навантажувачем також можна встановити дах Visio, який забезпечує відмінний огляд на фронтальному навантажувачі. Для ще більшого комфорту доступна механічна або активна механічна підвіска кабіни, а також опціональна підресорена передня вісь. Залежно від моделі, можна вибрати один з рівнів комплектації – Essential, Efficient, Exclusive і Panoramic, які пропонують

20

AgroTech

ряд функцій комфорту для підвищення продуктивності в полі і на дорозі. Рівні Efficient і Exclusive включають новий важіль MultiPad і повністю обладнаний підлокітник. Цей простий у використанні ISOBUS-сумісний елемент управління дозволяє управляти тумблерами, встановлювати швидкість, попередньо задані режими руху та активувати навігаційну систему MF Guide. Інший багатофункціональний важіль дозволяє легко керувати фронтальним навантажувачем і переднім навішуванням. Сенсорний термінал Datatronic 5 став більш чутливим і одержав вищу роздільну здатність. Новинка для варіантів Exclusive та Efficient – це додаткова функція, яка дозволяє управляти радіо, мобільним телефоном та мультимедіа через екран Datatronic 5 з входами через Bluetooth, USB або додатковий кабель. Оператору повідомляється про вхідні дзвінки у вікні, що спливає на екрані та може прийняти, відхилити або відключити їх. Datatronic 5 не тільки керує всіма функціями трактора, а й управляє системами точного землеробства завдяки з’єднанню ISOBUS і сигналу GPS. До них відносяться MF Guide зі швидким налаштуванням Go Mode, MF Section Control для зменшення перекриттів і MF Rate Control для внесення добрив. Дані, автоматично отримані та записані за допомогою MF TaskDoc, передаються через карту пам’яті USB. Опція MF TaskDoc Pro дозволяє створювати плани роботи та виконувати бездротову синхронізацію з програмним забезпеченням для управління господарством. MF Connect входить у стандартну комплектацію усіх моделей MF 7S. Відносно моделей і комплектацій, які будуть доступні в Україні (і коли вони будуть доступні) – уточнюйте в офіційних представників Massey Ferguson.


В Україні представили новий бренд китайських тракторів На виставці «АГРО-Вінниця» відбулася всеукраїнська прем’єра нового бренду китайських тракторів Changfa. Вперше в Україні, на виставці «АГРОВінниця», компанія АГСОЛКО представила лінійку потужних тракторів Changfa (160 к.с. і 200 к.с.). «Це сучасні комфортні трактори по зваженій ціні, забезпечені офіційною гарантією та професійним сервісом на рівні преміальних брендів», – розповіли в компанії. Фахівці компанії «АГСОЛКО Україна» проводять постійну роботу з вивчення українського ринку сільгосптехніки та на підставі проведених аналізів коректують перелік моделей і комплектацій пропонованої продукції. Виробляє широку лінійку тракторів під брендом Changfa один з провідних китайських виробників тракторів – Jiangsu Changfa Agricultural Equipment Company. Початку співпраці української та китайської компаній передував глибокий аналіз ринку виробників тракторів Китаю, згідно з яким трактори Changfa входять в трійку лідерів разом з YTO в сегменті потужних тракторів. Трактори Changfa експортуються в різні куточки світу, в тому числі Африку, Південну і Північну Америку, Європу і, звичайно, в Україну. На ринок України виводиться сучасна генерація тракторів Changfa Stage IV, які, на додаток до перевіреної часом надійності та ефективності, мають істотно оновлений дизайн і поліпшену ергономіку салону, для забезпечення комфорту і зручності оператора. Основними характеристиками тракторів Changfa є наступні: - всі трактори оснащені 6-циліндровими двигунами Yuchai з електронним

управлінням Commor Rail і системою управління потужністю; - трактори оснащені ефективними та надійними механічними реверсивними трансмісіями 32х32 з ходозменшувачем з синхронізацією перемикання передач, а також зчепленням LUK; - трактори мають роздільну гідравлічну систему; - використання 3-точкового навішування категорії 3 і 3N (в залежності від моделі) з електронною системою управління Rexroth BOSCH забезпечує зручність роботи, точність налаштування параметрів роботи навісного обладнання; - вантажність навіски становить 4500 кг для моделі H1604A і 5800 кг для H1804L/ H2004L/H1804L відповідно; - операційна вага тракторів становить 6570 кг для моделі Н1604А і 7800 кг для моделей (H1804L/H2004L/H2204L). У

поєднанні з ефективним двигуном і трансмісією це дає можливість краще реалізувати тягове зусилля; - нова комфортабельна кабіна тракторів Changfa Stage IV може похвалитися шумоізоляцією на рівні європейських тракторів (рівень гучності становить всього 73dB, як в AGCO). Кліматична установка оснащена обігрівачем і кондиціонером, кермова колонка – регульована у двох площинах, комфортне амортизоване сидіння, люк, підсклянники та місця для зберігання документації та особистих речей забезпечують комфорт оператора; - задні колеса мають функцію безступеневого регулювання шляху; - трактори в заводській комплектації постачаються з монітором і камерою заднього огляду; - гарантія на трактори Changfa становить 2 роки або 1000 мотогодин.

Volkswagen почне випускати трактори Фахівці VW спільно з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) та Університетом Руанди розробили електротрактор, який зараз проходить випробування. Розробка електротрактора E-Trekker здійснена в рамках проєкту Gen.Farm, і призначена для того, щоб надати африканським фермерам інфраструктуру для ефективного землеробства. Пробну оранку провів безпосередньо Герберт Дисс, бос Volkswagen. Розробка трактора здійснювалася на базі VW South Africa, а перший прототип побудований в Німеччині. Трактор має потужність 27 к.с., колісну базу 1,92 метра, ширину колії 1,38 метра, масу 2,2 тонни. Батареї трактора заряджаються від сонячної енергії, оскільки в Африці спостерігаються перебої з постачаннями викопного палива. А щоб скоротити час простою, акумулятор виконаний знімним – його можна замінити, виконавши лише кілька простих дій. На прототипі використовується літій-іонний акумулятор місткістю 32 кВт/г, а на промисловій версії буде більш бюджетний літій-залізо-фосфатний (LFP). Зараз прототип знаходиться на шляху до Руанди. Після

успішного завершення всіх випробувань, виробництво буде налагоджено на місці. «Volkswagen тепер буде також виробляти трактори? Побічно так. Хоча трактор потужністю 27 к.с. і не буде носити логотип VW», – наводять ЗМІ слова Герберта Дисса.

AgroTech

21


NEW HOLLAND СВЯТКУЄ 60-РІЧЧЯ САМОХІДНОГО КОРМОЗБИРАЛЬНОГО КОМБАЙНА New Holland відзначає важливу подію випуском спеціальної ювілейної версії 60th Anniversary Special Edition з унікальним дизайном і функціями. New Holland Agriculture відзначає 60-річчя з моменту випуску першого самохідного кормозбирального комбайна, який перетворив легендарний причіпний кормозбиральний комбайн SP818 в самохідну машину. З того часу компанія зробила революцію у сфері кормозаготівлі, збагативши цю галузь безліччю новаторських рішень. New Holland відзначає нову віху випуском ювілейної спецверсії FR Forage Cruiser під назвою 60th Anniversary Special Edition для всіх машин, вироблених в наступному сезоні. Вони отримають яскраве ювілейне оформлення з символікою 60th Anniversary, срібною похилою рискою і срібним листом, що символізують передові технології та виняткову продуктивність цих машин. Спецверсія також отримає унікальні функції, включаючи доступ до платформи MyPLM® Connect, рішення щодо підвищення експлуатаційної готовності (UpTime Solutions) і гарантію безвідмовної роботи (UpTime Warranty) в залежності від ринку. Ювілейна спецверсія буде доступна і російським покупцям. New Holland також відзначить річницю демонстраційним туром, який пройде на основних європейських ринках кормозбиральних комбайнів, включаючи Бельгію, Чехію, Францію, Німеччину, Італію, Люксембург, Нідерланди та Великобританію. Комбайни FR Forage Cruiser в спеціальній версії 60th Anniversary Demo Tour нададуть фермерам в цих країнах можливість особисто переконатися у виключній продуктивності машин і якості зібраної ними кормової суміші на основі трави або кукурудзи. Хенрік Аасков Хансен (Henrik Aaskov Hansen), менеджер, керівник відділу з розробки самохідних кормозбиральних комбайнів New Holland, прокоментував: «Протягом останніх 60 років кормозбиральні комбайни New Holland постійно виходили за межі можливого, постачаючи силос високої якості, що відповідає найвищим вимогам тваринників. На тлі зростаючого попиту на екологічно чисті види палива наші комбайни серії FR Forage Cruiser також виявилися неоціненними помічниками в процесі виробництва біомаси. Завдяки універсальності кормозбиральних комбайнів New Holland наші клієнти підвищують прибутковість бізнесу і по максимуму використовують можливості, які пропонують нові джерела доходу». Кормозбиральні комбайни New Holland гарантують бездоганну якість силосу і продуктивність. Перевірена часом технологія

22

AgroTech

PowerCruise TM забезпечує максимальну ефективність на полях з різною щільністю посівів, а сучасні жатки працюють з травою, кукурудзою та іншими культурами. На FR Forage Cruiser завжди можна покластися, адже він справляється з подрібненням краще за більшість своїх конкурентів. Такий результат досягається в тому числі завдяки технології HydroLoc™, яка забезпечує постійну довжину подрібнення незалежно від типу культури та варіацій навантаження, а також виключно міцну голівку, що ріже, з великим набором конфігурацій для роботи з будь-яким матеріалом – від звичайної або подрібненого силосу до біомаси. У FR Forage Cruiser реалізовані передові технології, що дозволяють доставляти силос вищої якості як для комбікормів, так і для заводів з виробництва біомаси. До них відноситься і не має собі рівних технологій ActiveLOCTM, яка автоматично змінює довжину різання для отримання найбільш поживного силосу в залежності від фактичної вологості. Також варто відзначити NutriSenseTM – визнану експертами технологію аналізу поживних речовин в процесі збору врожаю за допомогою вбудованого датчика ближнього інфрачервоного діапазону (NIR). Вона надає цінні дані про поживні речовини сільськогосподарських культур, зібраних кормозбиральним комбайном. Ці дані надходять на портал MyPLM Connect

і допомагають фермерам приймати обґрунтовані рішення для найбільш прибуткового збуту своїх культур і аналізувати поточні результати для підвищення врожайності в майбутньому. FR Forage Cruiser також містить в собі всі переваги телематичної системи MyPLM Connect від New Holland, яка дозволяє фермерам завжди залишатися на зв’язку з машиною. З її допомогою можна відправляти та отримувати дані в реальному часі, що допомагає підвищити ефективність, продуктивність та прибутковість роботи. Флоріан Шмітт (Florian Schmitt), менеджер з просування самохідного кормозбирального комбайна New Holland в країнах Європи, зазначив: «Рівень технологічного розвитку нинішньої моделі FR Forage Cruiser дозволяє оператору управляти широким діапазоном параметрів машини для підвищення якості силосу. Ріжемо ми корми для тваринництва або біомасу з різних культур для отримання біогазу, FR Forage Cruiser дозволяє нашим клієнтам завжди «годувати» свій бізнес оптимально подрібненим урожаєм всіх видів продукції. Технологія NIR гарантує детальний вимір ключових показників поживної цінності. Використовуючи їх в прикладному середовищі, ми можемо запропонувати нашим клієнтам високу якість кормів, а разом з цим допомогти їм вести прибутковий і екологічний кормовий бізнес».


НОВИЙ ЗЕРНОЗБИРАЛЬНИЙ КОМБАЙН JOHN DEERE

У 2022 році на ринку з’явиться серія зернозбиральних комбайнів John Deere X9, яка викликає інтерес у великих передових господарств Ці машини здатні прибирати 100 тонн зерна на годину з мінімальними втратами – нижче 1%. Урожайність диктує правила Дедалі помітнішим стає тенденція: під впливом глобального потепління «вікна» для посівної та збиральної, основних етапів сільськогосподарського циклу, по-перше, звужуються, по-друге, з року в рік припадають на різні дати, і стає дедалі важче передбачити, коли саме доведеться сіяти або збирати врожай в майбутньому сезоні. Тому нині актуальним є запит на потужні, продуктивні комбайни, здатні збирати врожай швидко і без втрат. Безумовно, такі машини потрібні тільки великим господарствам. Але саме вони виступають основними гравцями на ринку зерна – на відміну, скажімо, від Європи, для якої типові малі та середні фермерські господарства. Саме з урахуванням цих тенденцій і була розроблена серія комбайнів John Deere X9. У лінійки X9 1000 і X9 1100, тобто з машин 10 і 11 класу відповідно, продуктивність доходить до 100 тонн на годину, а втрати становлять менш як 1%. Раніше у John Deere не було комбайнів такого класу – до випуску серії X9 найпотужнішим залишався комбайн дев’ятого класу S790, тобто це принципово нові для компанії машини. 10 років розробки, 10 000 годин тестів На розробку цих комбайнів у інженерів компанії пішло понад 10 років – було вивчено кілька концептів, проводилося глобальне тестування, в тому числі у важких умовах, загальною тривалістю понад 10 000 годин. Це стало найбільшою програмою з комбайнів в історії John Deere. Зрозуміло, такі машини потрібно

завантажувати – забезпечити не тільки високу врожайність, але і польову логістику, щоб уникнути простоїв. Крім того, вони вимагають широких жаток – до 15 м, а значить, рельєф місцевості повинен відповідати: тобто комбайн заточений не тільки під передові господарства, а й під регіони з широкими, великими полями. Спеціально для Х-серії комбайнів були розроблені нові стрічкові жатки серії HD. Вони виконані на основі секційної шарнірної конструкції та відрізняються універсальністю, великою шириною захоплення, точним копіюванням рельєфу. Машини випробовувалися у важких умовах, в тому числі при високій вологості, в Австралії, в Новій Зеландії та в інших країнах, і прекрасно себе показали. Дві-три такі машини здатні замінити собою парк з десятка менш потужних комбайнів. Це допомагає не тільки заощадити на паливі та сервісному обслуговуванні, але і дозволяє частково розв’язувати проблему кваліфікованих кадрів на селі: менше машин – менше потрібно операторів. До того ж комбайн гранично автоматизований, тобто вплив людського фактора знижується, а значить, вже не такі високі вимоги до кваліфікації. Як це працює Коротенько зупинимося на основних технічних характеристиках та особливостях комбайнів Х-серії. Під час прибирання рослинна маса надходить з похилої камери та рівномірно подається прискорювачем подачі шевронного типу в здвоєний роторний сепаратор X-Series Dual Separator (XDS). Це найбільші активні секції обмолоту і сепарації John Deere. Рослинна маса в них обробляється в дев’ять оборотів. 3,51-метрові ротори сепаратора створені

за модульною схемою. Кожна секція сепарації оснащена спеціальними «пальцями», які допомагають отримати останні зерна з рослинної маси, що залишилася. Площа системи очищення – на 36% більша, ніж у S-серії, а очищає вона на 45% ефективніше завдяки новому вентилятору. Зерновий бункер моделі X9 1000 вміщує 14,8 тис. літрів, а зерновий бункер моделі X9 1100 – до 16,2 тис. літрів при швидкості розвантаження до 186 літрів в секунду. Окремо варто відзначити економічність: такі комбайни здатні працювати до 14 годин без дозаправлення завдяки 13,6-літровому шестициліндровому дизельному двигуну потужністю 700 к.с. (515 кВт). Система ремінного приводу забезпечує зниження споживання палива на 20% і збільшення крутного моменту на 30%, а також зменшує число обертів на хвилину. 1250-літровий паливний бак наповнюється менш ніж за 2,5 хвилини зі швидкістю до 550 літрів у хвилину. Трансмісія без проблем витримує умови високої вологості та бруду – вона забезпечує швидкість до 40 км/год, а також регулювання частоти обертання двигуна до 1700 оборотів на хвилину. У ній використана інноваційна технологія – здвоєна помпа: обидві помпи починають працювати при запуску двигуна, що забезпечує максимальні показники крутного моменту. З ростом швидкості та зменшенням необхідного крутного моменту продуктивність другої помпи знижується, що скорочує витрату енергії та палива. Обидві моделі X-серії представлені як в колісній, так і в гусеничній модифікації, габаритна ширина в транспортному положенні не перевищує 3,5 метра.

AgroTech

23


ЕЛЕКТРИЧНІ ТРАКТОРИ ПРИХОДЯТЬ В АГРОСЕКТОР ДЛЯ БОРОТЬБИ IЗ ГЛОБАЛЬНИМ ПОТЕПЛІННЯМ Про це розповів Стівен Хеккерот, засновник і генеральний директор компанії з випуску електричних тракторів Solectrac. «У той час, як електромобілі, двоколісні автомобілі, автобуси та вантажівки з’явилися в міських ландшафтах по всьому світу і відбивають наростаюче бажання відмовитися від транспортних засобів, що працюють на паливі, в АПК також відбувається тиха революція. Визнаючи необхідність як модернізації сільськогосподарського сектора, так і зменшення його внеску в глобальне потепління, фермери, що піклуються про навколишнє середовище, змінюють методи своєї роботи. І час не може бути більш підхожим. У 2021 році Організація Об’єднаних Націй скличе перший у світі Саміт з продовольчими системами в рамках «Десятиліття дій по досягненню цілей в галузі сталого розвитку на період до 2030 року» із закликом до всіх зацікавлених сторін – від вчених і політиків до груп корінних народів і фермерів – працювати разом для внесення суттєвих позитивних змін у світові продовольчі системи. Робота ферм безпосередньо пов’язана з навколишнім середовищем і стійким виробництвом харчових продуктів, що впливає на людей, спільноти та економіку. Зараз, за даними Міністерства сільського господарства США, діяльність, пов’язана з сільським господарством, становить 10,5 відсотка від загального обсягу викиду парникових газів. Оскільки це число може зрости, якщо не буде вжито заходів, далекоглядні аграрії переходять на інтелектуальні технології не тільки для усунення шкоди, завданої навколишньому середовищу, а й для забезпечення стійкості сільськогосподарських культур, безпеки працівників і прибутковості.

24

AgroTech

Серед інновацій, таких як датчики ґрунту і врожаю та рішення для моніторингу в реальному часі, електричні трактори готові зіграти важливу роль для захисту клімату, допомагаючи знизити залежність від викопних видів палива при одночасному скороченні викидів парникових газів. У Канаді та Каліфорнії компанія Solectrac запускає лінійку повністю електричних тракторів на батарейках, що включає компактні сільськогосподарські моделі. Компанія, перша в Північній Америці з виробництва і продажу електричних тракторів, які не впливають на клімат, зараз продає компактний електричний трактор потужністю 30 кінських сил, еквівалентний дизельному двигуну. Цей трактор підходить для хобі-ферм, теплиць, невеликих виноградників, полів для гольфу та обслуговування ландшафту в муніципалітетах. Очікується, що він буде доступний на міжнародному ринку у 2022 році. Каліфорнія обрана як ідеальне місце для випробувань технологій Solectrac, бо штат має намір відмовитися від бензинових автомобілів і вантажівок до 2035 року в рамках боротьби зі зміною клімату.

Крім зарядки від електромережі, електричні трактори можуть живитися від чистої відновлюваної енергії, такої як вітер і сонце, що допомагає фермерам здобути незалежність від інфраструктурних обмежень і нестабільності цін, пов’язаних з викопним паливом. Електродвигуни також мають значно менше деталей, а значить, простіші та дешевші в обслуговуванні, ніж аналоги, що працюють на викопному паливі. Фактично, двигуни Solectrac електротрактора мають одну рухому частину, порівняно з приблизно 300, що рухаються в тракторах з дизельним двигуном. У Канаді фермер з Онтаріо використовує один з перших тракторів Solectrac eUtility з серпня 2018 року. Всього через шість місяців після покупки власник Тоні Ніл сказав, що електричний трактор допоміг за­ ощадити приблизно 50 відсотків витрат на роботу техніки, не кажучи вже про майбутню економію на обслуговуванні трактора з усього одній рухомою частиною. За допомогою однодумців Ніл зміг встановити сонячні панелі потужністю 10 кіловат, які заряджають його трактор приблизно за п’ять годин. Коли вони не використовуються для трактора, панелі обігрівають будинок фермера і постачають енергію для іншого обладнання. Хоча фінансові та екологічні переваги очевидні, електричні трактори також приносять значну користь здоров’ю робітників. Дизельні пари не тільки можуть сприяти виникненню респіраторних захворювань, вони діють на рівні децибел, що може привести до втрати слуху при тривалому впливі. З іншого боку, електричні трактори не забруднюють навколишнє середовище і працюють безшумно, що дозволяє створити більш безпечне середовище для людей».


ЯК ТЕХНІКА STEKETEE ПОКАЗАЛА СЕБЕ НА ПОСІВАХ КУКУРУДЗИ ЗА ТЕХНОЛОГІЄЮ DELTAROW

Замислюєтеся про посадку кукурудзи подвійними рядами з оптимальною площею для кожної рослини? Щоб правильно використовувати ці переваги пунктирною сівалкою LEMKEN Azurit з технологією DeltaRow, необхідно ефективно боротися з бур’янами по всій площі. Для ефективної обробки рядів DeltaRow добре підходить сучасна пропашна техніка Steketee. Машини, що спеціалізуються на просапній техніці голландської компанії, яка входить в групу LEMKEN, пройшли випробування в рамках магістерської роботи в Технічному університеті Південної Вестфалії під керівництвом проф. Бодо Містель і проф. Верени Хаберле-Кор. Для механічної боротьби з бур’янами в посівах кукурудзи використовувалася пропашна машина Steketee EC-Weeder з прополювальними боронами з пружинними зубами круглого перетину і штригельними боронами. На кінцевому етапі також використовувалися окучники. Позитивний ефект був очевидний при першій-ліпшій нагоді випробувань. Однак найбільш підхожим просапним знаряддям для боротьби з бур’янами на ранніх стадіях росту виявилася штригельна борона, яка

Посів звичайною сівалкою

вириває і засипає бур’яни. Завдяки точному регулюванню просапної машини Steketee вдалося досягти високого ККД на стадіях росту бур’янів від сходів до зародкових листків. Рослини кукурудзи добре витримували механічний вплив навіть на стадії 3-х листків – відповідно, втрати культурних

Посів сівалкою LEMKEN AZURIT 9

рослин були невеликими. Перевага штригельної борони, в порівнянні з прополювальною бороною з пружинними зубами круглого перетину, полягає в тому, що перша дозволяє також обробляти ділянки між напіврядом. Проти більших бур’янів, на стадії до 5-6 листків, дуже ефективним заходом виявилося підгортання рослин кукурудзи за допомогою окучників. Залежно від робочої швидкості, ширини лемеші, властивостей ґрунту вдалося досягти ККД понад 85%. Висновок: машина EC-Weeder від Steketee, з правильно обраними знаряддями, зарекомендувала себе як неймовірно ефективна техніка для механічної боротьби з бур’янами кукурудзи, навіть при посіві подвійними рядами за технологією DeltaRow. Розумна система камер забезпечує надійний контроль на всіх етапах росту, оскільки в залежності від висоти рослин її можна налаштувати на режим подвійних рядів для молодих рослин або на однорядний режим для останнього проходу з великими рослинами. Господарства з традиційними технологіями роботи можуть комбінувати проорювання між рядами зі смуговим обприскуванням в ряду.

AgroTech

25


ЯК ОТРИМАТИ ПРАВА НА ТРАКТОР?

Потреба сільського господарства в кваліфікованих трактористах постійно зростає. І не дивно, адже Україна – аграрна держава, тому тенденція росту попиту є цілком обґрунтованою. На сьогодні видачу посвідчення тракториста-машиніста на право керування тракторами проводять територіальні органи Держпродспоживслужби. Але де і як здобути кваліфікацію тракториста? Відповідаємо на питання: де можна вивчитися на тракториста, а також розповімо про те, яка ціна навчання та що потрібно знати для складання іспиту. Тож, якщо ви новачок в ділі і зібралися керувати трактором потужністю вище 5 к.с., ця інформація для вас! Де вчитися на тракториста? Не секрет, що для отримання посвідчення тракториста-машиніста потрібно пройти спеціалізовані навчання професійної підготовки. Кваліфікацію тракториста можна отримати в професійно-технічному освітньому закладі. Є і другий варіант – вивчитися на спеціалізованих курсах за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва в закладах освіти. Цей варіант можливий у разі наявності повної загальної середньої освіти. Обидва варіанти передбачають практичні навчання, у ході яких здобувач професії може не лише отримати знання про конструкцію та принцип роботи трактора, а і про його обслуговування, навички для роботи на ньому. Як правило, навчання проходить в регіональних установах відповідно до місця проживання здобувача прав. Так, якщо ви, наприклад, мешкаєте в Київській області, бажано вибирати серед найближчих закладів. Однак, деякі навчальні установи роблять виключення, але про це необхідно уточнити до подання документів. При поданні документів до тієї чи іншої установи важливо перевірити чи має ця установа ліцензію на видачу свідоцтв про проходження курсу (диплома кваліфікованого робітника/свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації). Це важливо, насамперед тому, що свідоцтво є підставою для допуску до іспитів, успішна здача яких увінчається видачею прав територіальним органом Держпродспоживслужби. Перелік документів, які потрібні для подання до освітньої установи такий: заява, копія паспорта, копія ідентифікаційного коду,

26

AgroTech

фотографія (3 х 4 см), копія документу про освітній рівень та медична довідка форми 086. Як правило, навчання для отримання прав тракториста-машиніста, залежно від категорії, на яку претендує здобувач, тривають від 5 до 10 місяців. Зауважимо, у разі відсутності у здобувача водійського посвідчення, до навчальної програми увійде вивчення правил дорожнього руху. Які є категорії прав на трактор? Залежно від особливостей технічних параметрів та потужності двигуна спецтехніки, всього існує 15 категорій прав на керування: А1 – тракторами з потужністю двигуна до 100 к.с.; А2 – тракторами з потужністю двигуна понад 100 к.с; B1 – самохідними зерно- і кукурудзозбиральними машинами; B2 – самохідними кормозбиральними машинами; B3 – самохідними машинами для збирання коренеплодів, картоплі, овочів, фруктів і ягід; C – самохідними дорожньо-будівельними машинами; D1 – екскаваторами з об’ємом ковша до 4 м³; D2 – екскаваторами з об’ємом ковша понад 4 м³; E1 – навантажувачами з потужністю двигуна до 200 к.с.; E2 – навантажувачами з потужністю двигуна понад 200 к.с.; F1 – автогрейдерами масою до 18 т; F2 – автогрейдерами масою понад 18 т; G1 – бульдозерами з потужністю двигуна до 100 к.с; G2 – бульдозерами з потужністю двигуна понад 100 к.с.; H – іншими самохідними машинами, які підлягають реєстрації в територіальному органі Держпродспоживслужби. Спершу відбувається навчання на категорію А1. Навчання на категорії А2, В1, В2, В3 проводяться в 2-3-місячний термін. Для освоєння інших категорій існує обов’язкова умова наявності річного стажу в категорії А1.


Скільки коштує навчання на тракториста? Ціна на навчання може варіювати від 3000 до 8000 грн залежно від установи та умов проходження навчання, наприклад, якщо: • у вартість навчання не входить ціна пального (оплата стягується додатково або ви навчаєтесь з власним пальним); • у вартість входить навчання на категорії А2, B1 тощо. В більшості закладів у вартість входить навчання лише на категорію А1. За кожну наступну категорію потрібна буде доплата в розмірі від 1000 до 2000 грн. Для зареєстрованих у службі зайнятості безробітних навчання за професією «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва» відбувається за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.

відповідним Положенням, затвердженим постановою № 217 від 2 квітня 1994 р.

Які іспити скласти для отримання прав на тракториста? Як тільки ви отримали свідоцтво про проходження навчання, ви допущені до іспиту, складання якого регулюється Наказом №174 про затвердження Порядку складання, приймання іспитів для отримання права на керування тракторами, в тому числі саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними і дорожньо-будівельними машинами та Вимог до екзаменаційних білетів. Іспит складається з двох частин: теоретична, яка відбувається у формі тестування на комп’ютері або письмово, та практична. Теоретична частина передбачає питання зі знань правил дорожнього руху та правил технічної експлуатації машин. До практичної частини здобувач допускається лише після здачі теорії. Практична частина іспиту дозволяє оцінити здатність здобувача керувати трактором в умовах навчального полігону та в реальних умовах на об’єкті. Тривалість теоретичного іспиту, як правило, не перевищує однієї академічної години. Щоб скласти його успішно, потрібно у відведений час відповісти на всі екзаменаційні питання. При цьому можна допустити: • не більше трьох невірних відповідей з правил дорожнього руху; • не більше однієї невірної відповіді з правил технічної експлуатації. У цьому разі ви отримуєте позитивну оцінку «склав». В іншому – перездача, яка дозволяється тричі не менш, ніж через тиждень. У разі, якщо скласти іспит навіть з третього разу не вдалося, впадати у розпач не варто. Однак, до наступного іспиту вас допустять лише після повторного проходження професійної підготовки. З позитивною оцінкою «склав» ви допущені до складання практичного іспиту. Іспити приймаються екзаменаційною комісією у складі не менше, ніж три особи. До складу комісії можуть входити представники від навчальних закладів і роботодавців. Варто відмітити, що на іспиті має обов’язково бути присутній інспектор Держпродспоживслужби, який є головою. Саме він виносить остаточний вердикт і разом з категорією присвоює розряд. Для відкриття нової категорії потрібно пред’явити диплом кваліфікованого робітника або свідоцтво про присвоєння (підвищення) кваліфікації. Відповідні зміни передбачені постановою Кабінету міністрів України №19 від 16 січня 2019 р. Список документів для отримання посвідчення тракториста Обов’язковий список документів для отримання посвідчення тракториста-машиніста включає: • заяву; • копію паспорта; • фотокартку 3х4, що відповідає віку особи на момент отримання нею посвідчення; • медичну довідку 086; • свідоцтво (диплом) про проходження навчання; • індивідуальна картка з відмітками про складання іспитів; • квитанція про оплату держмита. Порядок видачі посвідчення тракториста-машиніста регулюється

Чи підійде водійське посвідчення для керування трактором? Дехто вважає, що водійського посвідчення на керування автомобілем достатньо, щоб вправлятися з іншими машинами, але це не так. Не дарма трактори, комбайни, бульдозери, навантажувачі тощо віднесені до категорії спецтехніка, адже кожна з перелічених машин має свої особливості, які враховуються під час спеціальних навчань для отримання посвідчення тракториста-машиніста. До спецтехніки належать навіть мінітрактори. Так, навіть на керування ними потрібен відповідний документ.

Скільки чекати видачі посвідчення тракториста? Особа, яка успішно склала теоретичний та практичний іспити, повинна отримати посвідчення тракториста-машиніста протягом місяця, але не пізніше 1 року від дати складання іспитів. Як виглядає посвідчення тракториста-машиніста? Посвідчення тракториста-машиніста дещо схоже на посвідчення автомобіліста та представлене у вигляді картки, на лицьовій стороні якої знаходяться дані про власника: фото та основні відомості разом з його підписом, на зворотній – інформація про категорію техніки, до яких допущено власника посвідчення.

Чи можна використовувати посвідчення тракториста за кордоном? Ні. Для посвідчення на керування спецтехнікою, до якої відносяться трактори, розповсюджуються дещо інші умови, ніж для посвідчення автомобіліста. Посвідчення тракториста-машиніста можна використовувати лише на території держави, в якій воно було отримане. За кордоном воно буде недійсним.

AgroTech

27


ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЗЕРНОЗБИРАЛЬНИХ КОМБАЙНІВ У більшості матеріалів, в яких описані витоки появи комбайнів, згадується перший патент, який був отриманий в Америці у 1928 році, або ж запатентований перший комбайн 1836 року також у США. Однак, якщо копнути глибше, передісторія виявляється досить цікавою. Нове – це удосконалене старе Під час колонізації Австралії у теплому сухому кліматі збирання врожаю з сухим колосом традиційними способами виявилося нездійсненним. Це змусило уми думати. Винайдена у 1843 році машина Джона Рідлі отримала закритий бітер з приводом від коліс. Нова жниварка відповідала за виконання опцій комбайна – левова частка зерна була обмолочена і потрібно було тільки вирішити питання його відділення. Через сорок років, Х’ю Віктор Маккей винайшов свій особистий очісуючий комбайн з унікальною в своєму роді конструкцією. Створена ним торгова марка використовувалася до 1950 року. За один день ця машина була здатна прибрати до 40,5 га, перевершити її за питомими витратами ні у кого до сьогодні так і не вийшло. Очісуюча жниварка була першою вдалою розробкою, створеною для механізації сільгоспдіяльності. Зародження класики Спершу в жниварках застосовувалися пристрої обертового ріжучого типу. Внаслідок ударів по стеблу втрати зерна були дуже істотними, в порівнянні з ручним прибиранням. Першою успішною жниваркою була машина Сміта, оснащена диском, який виконував зрізи без ударів. Згодом з’ясувалося, що цей диск дуже швидко стає тупим і непридатним для використання. Вперше мотовило було використано у 1822 році вчителем Генрі Оглем і механіком Брауном. В пристрої Патрика Білля використовувався зворотно-поступальний ріжучий елемент і стрічковий транспортер. Цей винахід був настільки успішним, що певна кількість випущеної продукції потрапила і в Америку. Однак Білль не запатентував свій винахід. Так, винахідником жниварок став офіційно визнаний Саірус Маккормік, який спільно зі своїми братами для реалізації власного проєкту придумали цілу маркетингову стратегію, яка застосовується і сьогодні. Саме їм варто віддати належне за винахід рекламних постерів, мереж філій і польових демонстрацій техніки в експлуатації. Жниварки Маккормік «зайшли» на ура. За двадцять років було реалізовано понад чверть мільйона жниварок. Компанія існувала до 1979 року, після чого не змогла впоратись зі страйками. Поява молотилки Барабанна конструкція, створена Меклеямі з Шотландії у 1786 році, була

28

AgroTech

названа англійською або шотландською. Цей пристрій всерйоз спрощував і прискорював робочий процес. Так, за один день машина могла обробити і завантажити в мішки близько тисячі бушелів зерна, що становить 27 тисяч кілограм. До початку 30-х років XIX ст. застосовувалися, переважно, молотарки з кіньми. Цим винаходом захоплювалося багато людей, а художники навіть присвячували їм картини. Виникнення комбайнів Бріггс і Карпентер у 1836 вдало випробували перший пристрій з барабанною молотаркою. Автором даної конструкції став Хірам Мур. Першим, більш-менш вдалим з комерційної точки зору був Д.Петерсон, в 1875 році. Варто віддати належне засновнику компанії Caterpillar, Бенджаміну Холту, внесок якого в історію створення комбайна надзвичайно великий. Він змінив шестерний привід на гнучкі зубчасті ремені, що в рази

скоротило навантаження. У 90-і роки він винайшов першу машину, яка була здатна працювати на нерівних поверхнях. В майбутньому суттєвих змін комбайни особливо не піддавалися, а лише удосконалилися. Самохідні комбайни Паровий самохідний комбайн, винайдений Джорджом Стоктоном Беррі, був випущений у 1887 році. Через рік в світ вийшли шість таких машин, які за один день могли оброблювати понад сорок гектарів. Пар змінили пристрої з двигуном на бензині. Справжній приголомшливий успіх прийшов до самохідних машин тільки в 60і роки ХХ століття. Гості з майбутнього У міру свого розвитку машини регулярно видозмінювалися і модернізувалися. Їх оснастили закритими кабінами і величезною кількістю електроніки. Але навіть новомодні моделі мають впізнавані родові особливості, які були успадковані від найперших моделей.


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.