Debesys. Specialus numeris - Užgavėnės 2013

Page 1

Debesys

1

SPECIALUS NUMERIS. UŽGAVĖNĖS 2013


2

Nemokamas elektroninis leidinys „Debesys“ Žurnalą leidžia UAB „Imbiero debesys“ ISSN 2029-9699 http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį. Už reklamos turinį ir kalbą neatsakome.

Žurnalo koordinatorė: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps, villa.alps@gmail.com Viršelio foto: Aušra, Vaikai ir vanilė Dizainas: Asta Eigėlytė-Gunnarsson, Villa Alps Vyr. kalbos redaktorė: Jurgita, Duonos ir žaidimų Kalbos redaktorės: Asta, Saulėta virtuvė Indrė, Gėrimų ir patiekalų magija Julė, Kepykla Nr. 5

Foto: Beata, Braškės su pipirais Kaukės: autorė Irutė Seselskienė (Prienai), Prienų krašto muziejus


3

REDAKCIJOS ŽODIS Brangieji,

Šiemet žiema nepagailėjo mums nei stingdančio speigo, nei balto sniego. Galėjome prisiminti vaikystę ir išpildyti beveik visas žiemos svajones. Iš tolimiausio namų kampo išsitraukti slides ar roges ir keliauti ant baltų kalnų, statyti smagiausius sniego senius, kristi tiesiai į pusnį ir piešti sniego angelus, žaisti sniego karą ir kvatoti tol, kol pasimirš šąlanti nosis ir paskaus pilvą. O atėjus rytams, teko imti į rankas kastuvus ir kasti takelius, kartais primenančius milžiniškus baltus labirintus. Ir tuomet, grįžus atgal į šiltus namus, įsisupti į jaukiausią megztinį ir, apkabinus puodelį arbatos, mintimis keliauti ten, kur šilta... į pavasarį. Nes ne už kalnų jau Užgavėnės – metas ruoštis atsisveikinti su žiema ir į kiemus kviesti saulėtą pavasarį! Lietuviškas Užgavėnių persirengėlių karnavalas nėra taip plačiai žinomas kaip Venecijos ar Rio de Žaneiro karnavalai, bet jis toks širdžiai mielas ir ne ką mažiau šaunus − juk laukia tikros linksmybės! Tikimės, kad kaukes jau pasiruošėte ir malkų Morės deginimui turite, tad belieka tik blynų ir kitų skanumynų išsikepti, kad namiškiams, draugams, bendradarbiams ir kaimynams užtektų, kad pilvai neurgztų, energingai žiemą iš kiemo vejant. Dalinamės su Jumis, mieli skaitytojai, saldžių ir nesaldžių blynų, spurgų ir skaniai įdarytų bandelių receptais. Neabejojame, kad Lašininis nedelsdamas griebtų ant viršelio besipuikuojantį lietinių tortą! Norintys ko nors įmantresnio, galės pasigaminti pyragaičių su varške ir aguonomis, daniškų ar švediškų bandelių su marcipanais, airiškų bulvinių duonelių su obuoliais... Rinktis tikrai turėsite iš ko! Kita vertus, juk tai Užgavėnės − šiukštu negalima tik keliais blynais ar bandelėmis apsiriboti! Šįkart nebandykite atsispirti pagundoms, kepkite, skanaukite ir mėgaukitės! O paskendę tarp lėkščių su gardžiausias blynais, bandelėmis ir pyragėliais, nepamirškite sušukti...

... Žiema, žiema, bėk iš kiemo!


4

ASTA, VILLA ALPS Suktis virtuvėje man patinka nuo mažens, tačiau tikra aistra tai virto prieš keletą metų. Sergu lengva kulinarinių knygų ir žurnalų pirkimo bei skaitymo manija. Eksperimentuoju skoniais bei formomis ir visada laukiu svečių prie savo stalo.

ASTA, SAULĖTA VIRTUVĖ

REDAKCIJA

Kadaise prisiekinėjusi, jog „prie puodų tai aš tikrai niekad nestovėsiu“, šiandien štai atvirai prisipažįstu, kad myliu virtuvę, ir ruošiuosi būti ištikima jai visą gyvenimą. Mano tinklaraštis - Saulėta virtuvė - atspindi, kaip aš gyvenu, ką myliu ir apie ką svajoju. O svajoju aš dažnai. Apie purius keksiukus, apie minkštučius pyragus, apie gardžiausius tortus. Ir apie skanų, saldų gyvenimą...

INDRĖ, GĖRIMŲ IR PATIEKALŲ MAGIJA Atradusi laisvę rinktis ką noriu ir kada noriu, greitai pastebėjau, kad gaminimas tai magija! Sūru dera su saldu, o žiupsnis cinamono pagardina kiekvieną pyragą. Todėl ir tinklaraštis vadinasi Gėrimų ir patiekalų magija - nes kasdien tarp šaldytuvo lentynų ir spintelių slepiasi truputis magijos, kurią receptais ir mikliais pirščiukais reikia pažadinti...

JULĖ, KEPYKLA NR. 5 Kur gyvenu? - Tarp prieštarų, tarp skaičiukų ir žodynų, akinių juodais rėmeliais ir bitės įgėlimo, dviračių ir lėktuvų. Bet labiausiai - virtuvėje ar penktoj kepykloj, kur beveik ketverius metus bendraautoriauju rašinėjimais apie maistą, miestą, miegą, matematiką ir kitas esmines gyvenimo M.

JURGITA, DUONOS IR ŽAIDIMŲ Rašau apie duoną ir žaidimus. Apie skonius, spalvas ir svajones. Apie tai, kas mano lėkštėje ne vien perkeltine reikšme. Nes maistas, jo gaminimas ir pateikimas – vienas smagiausių saviraiškos būdų. Ir, be abejo, pats skaniausias.


AUŠRA, VAIKAI IR VANILĖ

5

Būdama gal keturiolikos, tapau atsakinga už mūsų gausios šeimos maitinimą, ir nuo to laiko mano pareigos išliko nepakitusios. Aš visada gaminu daug ir visada gausioms valgytojų kompanijoms. Neperdėdama pasakysiu, kad be jokio vargo galiu sočiai prikimšti pilvukus ir nevalgiems vaikams, ir išrankiems suaugusiems. Virtuvė – tai mano kasdieninis darbas ir poilsis, mano laimė, meilė ir stichija. Gyvenu Amerikos kaime, didžiąją laiko dalį praleidžiu prie puodų ir retkarčiais parašau lietuviškai apie savo virtuvinius kūrinius.

Rašau tinklaraštį apie vėjuotą gyvenimą ten, kur mano pėdos nuo vaikystės braido vėsiame Baltijos jūros vandenyje, kaskart kišenės pilnos skylėtų akmenų, o liūdnas mintis nesunku paleisti pavėjui... Rašau apie tai, kuo kvepia mano virtuvė, kas gardu ir kuo vaišinu. Apie tai, kas paprasta, bet ne visuomet įprasta, kas nauja arba atrasta iš naujo, apie tai, kas pamiršta. Pildau virtualią receptų knygą, išpuošdama spalvotais žiedais ir apibarstydama kasdienybės trupinėliais.

BEATA, BRAŠKĖS SU PIPIRAIS Tikriausiai galėčiau pasakyti, kad myliu gyvenimą. Jo skonių gausybę. Ir skoniais čia vadinu beveik viską – jausmus, emocijas, įvykius, keliones, sutiktus ir pažintus žmones, rytus ir vakarus, naktis ir dienas. Galiausiai – pačius tikriausius skonius, kurie užburia ragaujant naujus patiekalus ar gardžiuojantis rafinuotais gėrimais. Todėl aš mėgstu gaminti. Galbūt taip išreiškiu savo meilę gyvenimui ir tai, ką išgyvenu pati.

DOVILĖ, DR FOOD BLOG Maisto gaminimas – mano didžiausia aistra. Esu apsėsta maisto manijos, man labai patinka jį gaminti, kalbėti apie jį, ragauti, apie jį skaityti. Kiekvieną kartą įžengusi į virtuvę, atidarau stiklainėlį puikiam patiekalui būtiniausio ingrediento – meilės. Neseniai su vyru pradėjome naują gyvenimo etapą svečioje šalyje. Todėl nuo šiol mano atsinaujinusiame tinklaraštyje rasite ir daniškų patiekalų receptų.

EGIDIJA, TINGINIAI IRGI VERDA... Gyvenu, gaminu ir rašau iš Palangos. Mane dažniausiai čia sutiksite didžiausiame turistų susibūrime, dviračių takelyje Palanga – Karklė arba turguje. Esu baisi tinginė. Bet... visas tinginystes išblaško netikėtai cinktelėjusi mintis apie burokėlių traškučius ar agurkų ledus.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

AUŠRA, TARP VĖJO GŪSIŲ


6

INDRĖ, KEISTAI PAPRASTA Tinklaraštį Keistai paprasta sukūriau padrąsinta draugės, mačiusios mano entuziazmą kepti, virti, troškinti sveikus, bet kartais keistus kitų skoniui patiekalus, kurti paprastus desertus. Užaugau valgydama naminį maistą, tad kitokio nepripažįstu ir noriai gaminu net būdama pavargusi. Be to, tikiu maisto įtaka sveikatai, išvaizdai, bendrai savijautai. Man maisto gaminimas, naujų receptų išbandymas − savotiškas poilsis su lašeliu saviraiškos, improvizacijos ir kūrybos.

PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

JOLITA, SURFING THE WORLD CUISINE Tinklaraštį pradėjau rašyti tik persikrausčiusi gyventi į Stambulą, nes šviežių daržovių gausa visus metus, nauji patiekalai vis viliojo gaminti ir išbandyti. Vis dėlto aš rašau ne tik apie turkų virtuvę, nes mėgstu įvairų maistą. Tad vieną dieną renkuosi turkiškus, kitą – kiniškus, graikiškus, itališkus, Vidurinių Rytų patiekalus ar grįžtu į lietuviškos virtuvės lobynus.

JULIJA, VILKO ŠAUKŠTAI Potraukis gaminti maistą radosi ne taip jau seniai, tačiau nėriau giliai. Stirtos kulinarinių knygų, nuolat skaitomi tinklaraščiai ir bandymai virtuvėje – tai, kas pasotina ne tik tiesiogine, bet ir perkeltine prasme. Gaminimas, fotografavimas ir dalinimasis patirtimi Vilko šaukštuose pakylėja, džiugina ir skatina tobulėti.

MIGLĖ, MY KITCHEN AFFAIR Nepamenu, nei kaip, nei kur, nei kada, tačiau vieną akimirką tylioje praeityje maistas mane tiesiog užbūrė. Pakerėjo ir suintrigavo savo neaprėpiamumu, beribe kūrybine erdve, neišsenkančiais idėjų klodais bei nuolatine gardaus džiugesio sklidina nuostaba. Nuo to laiko mano mintys ėmė pašėlusiai suktis vanilinio šokio apsupty, o gyvenimas tapo nebeįsivaizduojamas be niekur netelpančių puodų, šaukštų ir keptuvių. Be lentynų, lūžtančių nuo kulinarinių knygų gausos. Tai – mano virtuvės romanas.

ODETA, COCINA RENDEZ VOUS Man patinka keliauti, ragauti, eksperimentuoti ir kurti virtuvėje. Esu priklausoma nuo kelionėse perkamų kulinarinių knygų, o po to bandymo pritaikyti išragautų, išskaitytų receptų savo virtuvėje. Šeima ir draugai mielai ragauja šiuos mano eksperimentus. Kartais pasiseka, o kartais ir ne, bet tai įkvepia dar didesniems ieškojimams, mokymuisi, bei kelionėms su skirtingų kraštų maisto pažinimu.


PRIE ŠIO NUMERIO PRISIDĖJO

SKIRMANTĖ, IMPOSSIBLE IS NOTHING Vadovaujuosi moto, jog nieko nėra neįmanomo ir savo virtuvėje kepu pyragus garuose, spaudžiu iš jogurto sūrį, gaminu žemės riešutų chalvą bei ruošiu dar daugiau skanių ir gal kiek neįprastų patiekalų.

VIKTORIJA, RECEPTŲ MEDIS Esu mama, programuotoja, dėstytoja, stalo žaidimų fanė. Mėgstu fotografuoti, suktis virtuvėje ir vaišinti draugus. Tinklaraštį rašau nuo 2009 m., bet neseniai jis patyrė kardinalius pakeitimus. Tikiuosi, dar jaunas receptų medžio daigelis augs stiprus ir padės Jums atrasti naujus skonius ir kvapus savo virtuvėje.

KONKURSAS 1. Mano skaniausias nesaldžių blynų receptas 2. Mano skaniausias saldžių blynų receptas 3. Mano juokingiausia blynų istorija Siųskite savo receptus su nuotraukomis arba istorijas el. paštu imbierodebesys@gmail.com iki vasario 28 d. Atsiųstas nuotraukas talpinsime žurnalo Facebook paskyroje, o pačiomis įdomiausiomis istorijomis taip pat nepamiršime pasidalinti su Jumis. Laimėtojus trijose kategorijose paskelbsime kovo 8 d. ir padovanosime jiems po knygą „Iš blynų istorijos“.

Knygas dovanoja internetinis knygynas www.mintis.eu


Receptas ir foto: MiglÄ—, My Kitchen Affair

8


9

U

žgavėnės – neabejotinas smaližių ir jų pilvų rojus. Čia, tarp kalno plonų it smilgos lietinių, purių it debesėliai mielinių blynų ir smagiai aliejuje paspirgintų spurgyčių, savo saldžią laimę gali rasti kone kiekvienas. Vis dėlto ši diena nebūtinai turi simbolizuoti persivalgymą ir būti siejama su skrandį apsunkinančiais patiekalais. Štai į paprastą blynelių tešlą įmaišius šiek tiek rupaus malimo miltų, įlašinus kelis lašus Viduržemio jūros dievų garbinamo alyvuogių aliejaus, o cukrų pakeitus bananu, galima gauti sveikus ir organizmui jokios žalos nedarančius Užgavėnių gardėsius. Esame tikri: tokių blynelių neatsisakys net ir užkietėję sveikuoliai!

BANANINIAI RUPIŲ MILTŲ BLYNELIAI SU ALYVUOGIŲ ALIEJUMI IR ŠOKOLADO GABALIUKAIS Apie 10 vidutinio dydžio blynelių ½ st. kvietinių miltų ½ st. rupių kvietinių miltų 1 arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. maistinės sodos 1 valg. š. šviesaus rudojo cukraus ½ arb. š. druskos 1 kiaušinis 1 st. natūralaus jogurto 2 valg. š. alyvuogių aliejaus 1 vidutinio dydžio bananas 20 g juodojo šokolado alyvuogių aliejus kepimui

Dubenyje sumaišykite abiejų rūšių miltus, kepimo miltelius, sodą, cukrų ir druską. Kitame inde lengvai išplakite kiaušinį. Į plakinį supilkite jogurtą, alyvuogių aliejų ir sutrintą bananą. Gautą masę sukrėskite į miltų mišinį ir viską atsargiai išmaišykite, tačiau nepermaišykite. Suberkite stambiai sutarkuotą arba sukapotą šokoladą ir dar kelis kartus pamaišykite, kad šokoladas tolygiai pasiskirstytų tešloje. Palikite tešlą bent 30 minučių pastovėti kambario temperatūroje. Sausoje keptuvėje ant vidutinio kaitrumo ugnies įkaitinkite alyvuogių aliejų. Jam įkaitus, į keptuvės vidurį dėkite šaukštą tešlos ir kepkite apie 2−3 minutes, kol viena blynelio pusė iškeps. Atsargiai apverskite blynelį ir baikite kepti kitą jo pusę. Iškepusius blynelius dėkite į karščiui atsparų indą ir laikykite šiltoje orkaitėje, kol iškepsite likusius. Blynelius tiekite šiltus, pagardintus medumi ar klevų sirupu. Nesuvalgytus laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip savaitę. Iškeptus blynelius galite užšaldyti, o prieš vartojimą atšildyti orkaitėje.


10

APKEPTI OBUOLIŲ LIETINIAI G

ardūs ir plonyčiai lietiniai, įdaryti troškintais obuoliais ir užpilti kvapniu sirupu − argi ne puiki Užgavėnių pietų idėja?

8-10 porcijų Lietiniams: 60 g sviesto 3 kiaušiniai 1 st. miltų 1 ¼ st. pieno žiupsnelis druskos Įdarui: 3−4 vidutinio dydžio obuoliai 2 valg. š. cukraus 1 arb. š. cinamono 40 ml vandens Sirupui: 40 g sviesto 60 g rudojo cukraus 80 ml vandens 1 valg. š. citrinos sulčių

Nedideliame inde pakaitinkite sviestą, kol jis pradės ruduoti. Palikite atvėsti ir nukoškite. Išplakite kiaušinius, suberkite miltus, sumaišytus su druska, dalį pieno. Gerai išplakite, supilkite likusį pieną ir vėl viską gerai išplakite. Supilkite sviestą, išmaišykite ir leiskite tešlai pastovėti keletą minučių. Įkaitintoje ir sviestu pateptoje keptuvėje iškepkite lietinius. Obuolius nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite nedideliais gabalėliais. Sudėkite obuolius, cukrų, cinamoną ir vandenį į nedidelį puodelį ir kaitinkite vis pamaišydami ant silpnos ugnies, kol obuoliai pradės minkštėti. Sviestą, rudąjį cukrų ir vandenį sudėkite į nedidelį puodą, užvirkite, supilkite citrinos sultis ir pavirkite kelias minutes. Ant vieno lietinių krašto dėkite obuolių įdaro ir nuo to krašto gražiai suvyniokite į ritinėlį. Ritinėlį susukite spirale ir dėkite į kepimo indą. Tą patį pakartokite su likusiais lietiniais. Užpilkite paruoštu sirupu ir kepkite iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje 25−30 minučių. Patiekti galite su ledais ar grietinėle.


11

Receptas ir foto: SkirmantÄ—, Impossible is nothing


Receptas ir foto: Viktorija, Recept킬 medis

12


13

MORKŲ SKLINDŽIAI K

iekvienas blynų mėgėjas bent retsykiais susimąsto, ar galima sklindžius paversti šiek tiek sveikesniais? Galima − ir labai paprastai! Vienas iš būdų – įmaišyti į tešlą mėgstamų daržovių, pavyzdžiui, morkų. Jei mėgstate morkų tortus ir keksus, esame tikri, jog neatsisakysite ir šių itin gardžių sklindžių.

3-4 porcijos 150 g morkų 2 kiaušiniai 1/3 st. cukraus 1 ½ st. miltų 1 st. kefyro arba rūgpienio 1 arb. š. cinamono ½ arb. š. kepimo miltelių ½ arb. š. maistinės sodos aliejaus kepimui

Morkas nuskuskite ir sutarkuokite smulkia (bulvine) trintuve. Kiaušinius išplakite su cukrumi. Nuolat maišydami, į kiaušinius suberkite 1 stiklinę miltų ir supilkite kefyrą arba rūgpienį. Suberkite cinamoną, kepimo miltelius, sodą, įmaišykite tarkuotas morkas. Tešla turi būti grietinės tirštumo ir blynas keptuvėje turėtų tik šiek tiek išsilyginti, bet per daug joje neišsiplėsti. Jei tešla per skysta, įberkite dar iki pusės stiklinės miltų. Sklindžius kepkite keptuvėje įkaitintame šlakelyje aliejaus ant žemos ugnies. Jei apskrudus vienai blyno pusei kita dar nespėja sutvirtėti, sumažinkite ugnį.


14

ORKAITĖJE KEPTI BLYNAI B

lynus galima kepti ne tik keptuvėje, bet ir orkaitėje! Jums nereikės stoviniuoti prie keptuvės, visus blynelius patieksite karštus, o už stalo vienu metu draugiškai susėsti galės visa šeima. Be to, neabejojame, jog tokiems žaviems blyneliams tikrai neatsispirs nei maži, nei dideli.

6 blynai 50 g sviesto 3 kiaušiniai 125 ml pieno 30 g cukraus 60 g miltų 1 arb. š. vanilės ekstrakto gabalėlis sviesto kepimo formelėms sutepti

Įkaitinkite orkaitę iki 180°C temperatūros. Prikaistuvyje ištirpinkite sviestą ir atvėsinkite. Dubenyje maždaug 3 minutes plakite kiaušinius su pienu ir cukrumi. Įmaišykite atvėsusį sviestą, suberkite miltus ir supilkite vanilės ekstraktą. Išmaišykite iki vientisos masės. Kepimo formeles gausiai ištepkite sviestu ir supilkite tešlą. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 20 minučių, kol blyneliai išsipūs ir gražiai apkeps. Blynus patiekite šiltus, apibarstę milteliniu cukrumi arba su sirupe apvirtomis kriaušėm ar kitais vaisiais ir šokolado padažu.


Receptas ir foto: Jolita, Surfing the world cuisine

15


Receptas ir foto: IndrÄ—, Keistai paprasta


17

ROŽINIAI AVIŽINIAI BLYNELIAI SU AGUONOMIS L

aukiant pavasario akys pačios ieško spalvų. Šie paprasti blyneliai nuspalvins Jūsų lėkštę, puikiai papuoš pusryčių stalą arba atstos greitą užkandį. 2-3 porcijos 1 st. (236 ml) avižų kruopų arba avižinių dribsnių 2 valg. š. aguonų 1 arb. š. kepimo miltelių ½ st. išvirtų ir sutrintų burokėlių 3 kiaušiniai, atskirti ½ arb. š. vanilės ekstrakto 2−4 arb. š. skysto medaus ½ st. mirkytų nekepintų grikių ¼ arb. š. druskos aliejus kepimui

Avižas ir grikius sumalkite rankiniu maisto smulkintuvu. Į sumaltas kruopas suberkite aguonas, kepimo miltelius, sudėkite sutrintus burokėlius, kiaušinių trynius, supilkite vanilės ekstraktą ir skystą medų. Viską gerai išmaišykite. Kiaušinių baltymus su druska išplakite iki standžių putų. Išplaktus baltymus atsargiai sudėkite į likusius ingredientus ir įmaišykite. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus ir dėkite po kaupiną valgomąjį šaukštą tešlos vienam blyneliui. Blynelius patiekite su tirpintu medumi ar uogiene, pabarstykite kaimiško varškės, fetos arba ožkų sūrio. Nesuvalgytus blynelius laikykite dėžutėje su dangteliu, kad neapdžiūtų paviršius. Pašildykite sausoje keptuvėje. Medų galite keisti nerafinuotu cukrumi.


18

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

idejos

Per Užgavėnes žaidžiame žaidimus, dainuojame dainas ir sukamės rateliuose. Pamėginkite perkelti linksmybes iš lauko į virtuvę ir pažaisti su blynais. Įtraukite į šį žaidimą ir vaikus!

1. Išsikepkite mažų blynelių ir papuoškite juos iš spalvoto popieriaus ir dantų krapštukų pasigamintomis vėliavėlėmis. 2.Blynų tešlą supilkite į minkštą plastikinį padažo butelį su dangteliu ir siaura skylute. Įkaitintoje keptuvėje paišykite norimas formas, raides ar skaičius. Artėjančio šv. Valentino proga pakuždėsime išraityti širdeles ir/ar žodžio MYLIU raides ir nustebinti mylimą žmogų pusryčiais lovoje. 3. Išsikepkite mažų blynelių. Blynus ir šviežių ar konservuotų vaisių gabaliukus suverkite ant iešmelių, apibarstykite milteliniu cukrumi ar apšlakstykite klevų sirupu, medumi ar šokoladiniu padažu. Rinkitės šviežias braškes, kivius, bananus, arbūzus, mėlynes arba konservuotus ananasus, persikus ar vyšnias.


19


20

KVIETINIŲ GRŪDŲ BLYNAI SU ŠPINATAIS IR BARAVYKŲ KARPAČU (CARPACCIO) S

klindžiai pusryčiams, lietiniai pietums, spurgos vakarienei – ar taip atrodo Jūsų Užgavėnių meniu? Jei nuo įvairiausių miltinių gaminių jau sukasi galva, siūlome visai kitokius blynelius! Neįprastos tekstūros kvietinių kruopų sklindžiai, patiekti su vos apkeptais špinatais ir baravykų karpaču, nustebins ir įneš taip lauktos įvairovės.

3-4 porcijos 1 st. su kaupu kvietinių grūdų 1 svogūnas 1 kiaušinis 2 didesnės arba 3 nedidelės bulvės žiupsnelis druskos švieži čiobreliai Garnyrui: 300 g šviežių špinatų lapelių 1 valg. š. aliejaus žiupsnelis druskos malti juodieji pipirai 1 arb. š. raudonojo vyno acto 3 šaldyti baravykai 1 valg. š. tyro alyvuogių aliejaus

Iš vakaro kviečių grūdus išvalykite ir užpylę vandeniu palikite per naktį brinkti. Išbrinkusius grūdus gerai nuplaukite ir sumalkite mėsmale. Svogūną susmulkinkite ir apkepkite, kol lengvai pagels, tuomet sumalkite. Bulves nulupkite, sutarkuokite smulkia trintuve ir nukoškite, kad tarkiai būtų nei per drėgni, bet ir nepersausi. Įmuškite kiaušinį, pabarstykite druska, čiobreliais ir gerai išmaišykite. Suformuokite 1 cm storio blynus. Kepkite 20 minučių iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Špinatų lapelius nuplaukite, nusausinkite ir trumpai (maždaug 1 minutę) apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje. Pabarstykite druska, maltais juodaisiais pipirais, pašlakstykite raudonojo vyno actu. Baravykus supjaustykite plonomis riekelėmis ir dėkite ant vos šiltų špinatų. Pašlakstykite alyvuogių aliejumi ir patiekite su blynais.


Receptas ir foto: Odeta, Cocina rendez vous

21


Receptas ir foto: Beata, BraĹĄkÄ—s su pipirais

22


23

M

inkšti ir purūs, nostalgiški ir primenantys atostogas pas močiutę kaime – tokie yra mieliniai blynai. Saldūs, patiekti su mėlynių padažu, jie akimirksniu gali tapti mylimiausiais Jūsų savaitgalio pusryčiais. O jei rytais labiau nei stovėti prie keptuvės mėgstate pamiegoti, pasimėgaukite šiuo skanumynu bent vieną kartą metuose − dieną, kurios be stirtos blynų negalime įsivaizduoti.

MIELINIAI BLYNELIAI SU MĖLYNIŲ PADAŽU 6-8 porcijos Tešlai: 50 g cukraus 15 g mielių 200 ml pieno 275 g miltų 40 g tirpinto sviesto 1 kiaušinis žiupsnis druskos

Mieles sumaišykite su cukrumi. Visus likusius ingredientus sumaišykite, sudėkite mieles ir užmaišykite tešlą. Palikite tešlą šiltoje vietoje 1 valandai, kad pakiltų. Šaukštu dėkite paruoštą tešlą į keptuvę su įkaitintu aliejumi ir kepkite blynelius iš abiejų pusių. Padažui sutrinkite mėlynes su cukrumi ir cinamonu. Blynelius patiekite šiltus su mėlynių padažu.

aliejus kepimui Mėlynių padažui: 250 ml mėlynių (galite naudoti šaldytas) ½ arb. š. cinamono 2 valg. š. cukraus


24

K

ai nuo saldžių blynų apsąla net širdis, laikas prisiminti ir nesaldžius. Dažnai šie, nors gaminami tikriausiai rečiau, būna ne mažiau puikūs. Tikime, jog mieliniai bulviniai blyneliai su lašiša Jus nustebins iš gerosios pusės: jie maži ir gražūs, be to, idealiai tinkantys užkandžių stalui.

MIELINIAI BULVINIAI BLYNELIAI SU LAŠIŠA 8 porcijos 15 g šviežių mielių 1 arb. š. cukraus 500 g vakarykštės bulvių košės 1 kiaušinis 100 g miltų 75 ml pašildyto pieno druska, pipirai, maltas muskato riešutas, krapai aliejus kepimui rūkyta lašiša Padažui: keli šaukštai grietinės 1 arb. š. krienų

Mieles sumaišykite su cukrumi ir trumpam atidėkite į šalį. Visus likusius ingredientus sumaišykite viename dubenyje ir užminkykite tešlą. Palikite ją šiltoje vietoje maždaug 1 valandai, kol pakils. Įkaitinkite keptuvėje aliejų. Šaukšteliu ar konditeriniu maišeliu iš paruoštos tešlos formuokite nedidelius blynelius ir kepkite iš abiejų pusių, kol apskrus. Padažui kelis šaukštus grietinės sumaišykite su krienais. Blynelius dėkite į lėkštę, pašlakstykite padažu, ant viršaus dėkite po nedidelį gabalėlį lašišos.


Receptas ir foto: Beata, BraĹĄkÄ—s su pipirais


Receptas ir foto: Julija, Vilko šaukštai


27

BULVIŲ BLYNELIAI P

aprastas ir labai skanus patiekalas iš populiariųjų bulvių tiks ne tik sočioms Užgavėnėms, bet ir sekmadienio šeimos pietums. Gaivus grietinės padažas – būtinas šių blynelių akcentas.

Apie 30 blynelių 1 svogūnas 5 didelės bulvės 2 šaukštai šviežiai spaustų citrinos sulčių 2 kiaušiniai ½ st. miltų žiupsnelis maltos kajeno paprikos žiupsnelis malto muskato druskos ir šviežiai grūstų pipirų pagal skonį aliejus kepimui

Nuluptą svogūną sutarkuokite burokine trintuve. Nulupkite bulves ir stambiai sutarkuokite į dubenį su svogūnais. Į tarkių masę įmaišykite citrinos sultis. Naudodami medvilninį audinį, tarkius gerai nusunkite. Dėkite į švarų indą, supilkite lengvai paplaktus kiaušinius, suberkite miltus, muskatą, kajeno papriką, pagardinkite druska ir šviežiai grūstais pipirais. Viską gerai išmaišykite. Įkaitintoje su trupučiu aliejaus keptuvėje šaukštu suformuokite plokščius norimo dydžio blynelius ir kepkite juos ant nedidelės ugnies iš kiekvienos pusės apie 4 minutes, kol abi pusės gražiai apskrus. Jei blyneliai pradės per greitai skrusti, sumažinkite ugnį. Kol kepsite likusius blynelius, iškepusius laikykite šiltoje orkaitėje. Bulvių blyneliai skaniausi su grietinės padažu, pagardintu garstyčiomis, svogūnų laiškais ir citrinos sultimis.


28

V

arškė ir aguonos. Tradicinis, senas kaip pasaulis ir abejingų nepaliekantis derinys. Nors Užgavėnių dieną tradiciškai visiems įprasta mėgautis įvairiausiais blynais ir blyneliais, kol už langų siaučia jau paskutiniai, norėtųsi tikėti, žiemos vėjai, sustabdykit akimirką, užsikaiskit arbatinukus ir pasimėgaukit gardžiais ir tirpstančiais burnoje pyragaičiais.

PYRAGAIČIAI SU VARŠKE IR AGUONOMIS 8 pyragaičiai

Aštuonias nedideles kepimo formeles ištepkite sviestu ir pabarstykite miltais.

Tešlai: 200 g miltų žiupsnis druskos 125 g šalto sviesto 125 g varškės 1 kiaušinio trynys

Giliame dubenyje sumaišykite miltus su druska. Sudėkite kubeliais pjaustytą šaltą sviestą ir pirštais su miltais trinkite tol, kol gausite trupinius. Sudėkite varškę, kiaušinio trynį ir iš pradžių šaukštu išmaišykite, vėliau rankomis išminkykite tešlą. Ją suspauskite į kamuolį, įsukite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą 30 minučių.

Įdarui: 100 aguonų 2 valg. š. cukraus 400 g varškės 1 kiaušinis 100 g cukraus 1 citrinos sultys

Įdarui aguonas nuplikykite, nuspauskite vandenį ir sumaišykite su 2 šaukštais cukraus. Likusias sudedamąsias dalis kruopščiai išsukite iki vientisos masės. Atvėsusią tešlą iškočiokite ant miltais lengvai pabarstyto stalo. Išpjaukite arba išspauskite 8 skrituliukus, juos įtieskite į formeles ir prispauskite prie dugno ir kraštų. Atvėsinkite. Į kiekvieną formelę įdėkite aguonų, ant jų − varškės masės. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje kepkite apie 30 minučių. Palikite atvėsti ir pabarstykite milteliniu cukrumi.


Receptas ir foto: Jurgita, Duonos ir žaidimų

29

Tam, kad aguonų masė būtų vientisesnė ir mažiau biri, jas galite sumalti mėsmale.


Receptas ir foto: Aušra, Tarp vėjo gūsių

30


31

MIELINĖS SPURGYTĖS P

utlios ir sočios mielinės spurgytės, gausiai apibarstytos milteliniu cukrumi ir kvepiančios cinamonu – nepamainomas Užgavėnių gardėsis.

4-6 porcijos 150 ml pieno 20 g šviežių mielių 350 g miltų 2 tryniai 70 g cukraus 2 valg. š. degtinės 1 apelsino nutarkuota žievelė (tik oranžinė dalis) 60 g maltų migdolų 20 g sviesto žiupsnelis druskos 1 l augalinio aliejaus 2–3 valg. š. miltelinio cukraus ir 1 arb. š. cinamono spurgoms apibarstyti

Pieną pašildykite iki kambario temperatūros. Mieles ištrinkite su šaukšteliu cukraus, užpilkite 100 ml drungno pieno ir maišykite, kol mielės ištirps. Pabarstykite miltais ir pridengę pastatykite šiltai. Laikykite, kol suputos, apie 20–30 minučių. Kiaušinių trynius išplakite su likusiu cukrumi, pienu ir žiupsneliu druskos. Pakilusias mieles supilkite į dubenį. Sudėkite trynius, įpilkite degtinės, suberkite nutarkuotą apelsino žievelę, likusius miltus, maltus migdolus ir labai gerai išminkykite. Baigdami minkyti, supilkite ištirpintą sviestą. Suformuokite rutulį, įdėkite į aliejumi pateptą dubenį, pridenkite maistine plėvele ir palikite šiltoje vietoje, kad padvigubėtų. Pakilusią tešlą 5 minutes paminkykite ir drėgnomis rankomis formuokite graikinio riešuto dydžio spurgytes. Sudėkite jas ant sviestiniu popieriumi išklotos skardos ir palikite maždaug 20 minučių, kad dar šiek tiek pakiltų. Pakilusias spurgas po vieną švelniai suleiskite į verdantį aliejų ir virkite apie 5–7 minutes vis pavartydami. Išvirusias spurgas kiaurasamčiu išgriebkite ir sudėkite į dubenį, išklotą popieriniais rankšluosčiais, kad nuvarvėtų riebalų perteklius. Dar šiltas apibarstykite miltelinio cukraus ir cinamono mišiniu.

Skaniausios šviežios!


Receptas ir foto: AuĹĄra, Vaikai ir vanilÄ—

32


L

ietiniai yra bene universaliausi blynai: juos galima kepti iš visokiausių miltų, įdaryti visais įmanomais įdarais pradedant uogiene, baigiant rūkyta žuvimi ir ikrais. Patiekti lietinius galite taip pat pačiais įvairiausiais būdais, atsižvelgdami į progą: paprastai ir kasdieniškai arba prašmatniai ir iškilmingai. Iš lietinių galima pagaminti net tortą: minkštą, saldų, karamelinį, perteptą plakta grietinėle ir pagardintą šviežiais vaisiais arba uogomis. Lietinių tortas puikiai atrodo, jį nesunku pjaustyti ir lengva transportuoti. Ir, svarbiausia – jis yra nepaprastai gardus. Juk tortas − tai tikrai ne šiaip sau eiliniai blynai!

LIETINIŲ TORTAS 8-10 porcijų Lietiniams: 60 g sviesto 1 ½ st. pieno 1 ½ st. miltų 12 valg. š. vandens 3 kiaušiniai 2 valg. š. cukraus žiupsnelis druskos Karamelei: ½ st. cukraus 1 valg. š. kukurūzų sirupo 1/3 st. vandens 2/3 st. grietinėlės 1/3 st. grietinės Kremui: 1 ¼ st. grietinėlės 1 valg. š. grietinės 2 valg. š. miltelinio cukraus 1 arb. š. vanilės esencijos

Mažame puodelyje ant vidutinio karštumo ugnies ištirpinkite sviestą ir kaitinkite, kol paruduos. Nukelkite nuo ugnies ir palikite, kad atvėstų. Į elektrinį maišytuvą sudėkite visus lietiniams skirtus ingredientus, supilkite atvėsusį sviestą ir viską gerai išplakite. 20 cm skersmens keptuvę įkaitinkite ant vidutinio karštumo ugnies. Keptuvės dugną patepkite sviestu. Į karštą keptuvę įpilkite lietinių tešlos, keptuvę paverskite, kad tešla padengtų visą dugną. Kepkite 1–2 minutes, kol lietinio apačia ir kraštai apdžius ir paruduos. Lietinį atsargiai apverskite ir kepkite, kol paruduos. Iškeptą lietinį dėkite ant grotelių, kad atvėstų. Iš nurodyto kiekio tešlos iškepsite maždaug 22–25 lietinius. Mažame puodelyje pakaitinkite grietinėlę, kol pradės kilti pirmieji burbuliukai. Įberkite druskos, išmaišykite. Nukelkite nuo ugnies. Į vidutinio dydžio puodelį suberkite cukrų, supilkite sirupą ir vandenį. Kaitinkite ant vidutinio karštumo ugnies retkarčiais pamaišydami, kol užvirs. Toliau virinkite nemaišydami, tik periodiškai drėgnu šepetėliu nubraukite cukrų nuo puodelio kraštų, kol karamelė įgaus sodrią gintarinę spalvą. Nukelkite nuo ugnies, supilkite karštą grietinėlę, išmaišykite. Įmaišykite grietinę ir palikite šaltai, kad atvėstų. Kremui grietinėlę ir grietinę plakite elektriniu plakikliu, kol pradės tirštėti. Suberkite persijotą miltelinį cukrų, supilkite vanilės esenciją ir toliau plakite, kol kremas taps standus. Ant lėkštės arba padėklo dėkite vieną lietinį. Ant jo užtepkite arbatinį šaukštelį karamelės ir kaupiną valgomąjį šaukštą kremo. Ant viršaus dėkite kitą lietinį ir toliau sluoksniuokite, kol sudėsite visus lietinius ir sutepsite visą karamelę bei kremą. Torto viršų puoškite šviežiais vaisiais arba uogomis. Prieš tiekdami į stalą, tortą bent porą valandų palaikykite šaldytuve, kad visiškai sustingtų.

33


34

LIETINIAI SU AVOKADU IR KUMPIU Į

prasti lietiniai, įdaryti tokiu įdaru, tampa ypatingais ir be galo gardžiais. Stenkitės pasirinkti kuo labiau prinokusį avokadą, puikiausiai atskleisiantį savo skonio savybes.

Apie 12 lietinių Lietiniams: 2 kiaušiniai 1 valg. š. aliejaus ½ arb. š. druskos 1 arb. š. cukraus 350 ml pieno 150 g miltų lašinių gabaliukas keptuvei ištepti Įdarui: 300 g karštai rūkyto kiaulienos kumpio 150 ml grietinėlės 1 avokadas žiupsnelis maltų kajeno paprikų druskos ir šviežiai grūstų pipirų pagal skonį

Kiaušinius išplakite su aliejumi, druska ir cukrumi. Supilkite 1/3 pieno. Išmaišykite. Suberkite miltus ir dar sykį išmaišykite. − gausite gana tirštą tešlą. Supilkite likusį pieną. Kruopščiai išmaišykite ir palikite 30 minučių pastovėti. Gerai įkaitintą keptuvę prieš kepdami kiekvieną lietinį patepkite lašinių gabaliuku. Kol gaminsite įdarą, iškeptus lietinius laikykite šiltai. Pakepinkite šiaudeliais supjaustytą kumpį. Supilkite grietinėlę ir sudėkite supjaustytą avokadą. Troškinkite kelias minutes, kol avokadas sušils ir įdaras sutirštės. Pagardinkite maltomis kajeno paprikomis ir juodaisiais pipirais. Jei trūksta, įberkite druskos. Į kiekvieną lietinį dėkite po kupiną šaukštą įdaro. Valgykite nedelsdami.


35

Receptas ir foto: Egidija, Tinginiai irgi verda...


36

Tekstas ir foto: Asta, Villa Alps

Svetur


37

ŠIAURĖS ŠALYS M

ūsų kaimynai švedai ir suomiai Užgavėnes vadina Riebiuoju antradieniu ir švenčia paskutinę dieną prieš pasninką, visada antradienį, likus 47 dienoms iki Velykų. Danai, norvegai ir islandai Užgavėnes vadina Gavėnios pirmadieniu ir švenčia viena diena anksčiau. Švedijoje nėra jokių persirengėlių eisenų, dainų ar kitokių ypatingų tradicijų šiai dienai atšvęsti. Vienintelis specialus dalykas – kardamoninės bandelės su marcipaniniu įdaru ir plaktos grietinėlės kepure, švediškai vadinamos semlor. Valgant namuose, dažnai į dubenėlį su bandele įsipilama ir šilto pieno. Suomijoje šios bandelės vadinamos laskiaispulla. Marcipaninis jų įdaras gana dažnai yra keičiamas aviečių uogiene. Iš pagonybės laikų yra išlikusios tradicijos per Riebųjį antradienį vaikams ir jaunimui čiuožti rogutėmis nuo kalnų ir taip išsiaiškinti, kieno derlius bus geriausias. Panašios tradicijos ir bandelių, vadinamų vastlakukkel, egzistuoja ir Estijoje, tačiau estai turi daugiau specialių Užgavėnių patiekalų ir šios bandelės nėra išskirtinis estiškų Užgavėnių akcentas. Danijoje, Islandijoje ir Norvegijoje bandelės gaminamos ir iš plikytos tešlos. Daniškai ir norvegiškai jos vadinasi fastelavnsboller, islandiškai − bolludagsbollum. Bandelės užpildomos plakta grietinėle arba vaniliniu kremu ir lašeliu uogienės, o viršus papuošiamas miltelinio cukraus glazūra. Panašios bandelės per Užgavėnes valgomos ir Latvijoje. Tad jei norėsite per Užgavėnes pavalgyti sočiai ir saldžiai, bet kiek kitaip, paragaukite mūsų siūlomų daniškų fastelavnsboller ir švediškų semlor bandelių. Pažadame skonių karnavalą burnoje! Tik nebūkite tokie godūs kaip Švedijos karalius Adolfas Fredrikas, kuris 1771 m. mirė po gausių pietų, užbaigęs juos keturiolika semlor su karštu pienu.


38

SEMLOR SU JUODAISIAIS SERBENTAIS

Receptas ir foto: Asta, Villa Alps


39

T

radicinį receptą pagardinome baltuoju šokoladu ir juodaisiais serbentais − juk artėjantis pavasaris yra puiki proga sunaudoti šaldymo kameroje užsigulėjusias uogas. Mielinė bandelių tešla kiek neįprasta, nes į ją įmaišėme ir kepimo miltelių bei kiaušinį. Šis kildinimo produktų mišinys marcipaninės masės, grietinėlės ir miltelinio cukraus gausias bandeles padaro itin purias ir lengvas. Tiesa, bandeles skanu valgyti ir be jokių priedų − patiekite jas pusryčiams arba su stikline pieno. Mūsų receptą išbandė trys švedai, kurie buvo maloniai nustebinti šio netradicinio bandelių varianto. Paragaukite ir Jūs! 10 bandelių 1 arb. š. kardamonų sėklų 35 g sviesto 150 ml riebaus pieno 35 ml smulkaus cukraus ¼ arb. š. druskos 1 kiaušinis 3 g sausų mielių arba 12,5 g šviežių mielių apie 420 ml kvietinių miltų ¾ arb. š. kepimo miltelių Įdarui: 50 g baltojo šokolado 50 ml grietinėlės 150 g marcipaninės masės saujelė šaldytų juodųjų serbentų Papuošimui: standžiai suplakta saldinta grietinėlė miltelinis cukrus

Kardamonų sėklas sutraiškykite, pašalinkite apvalkalus ir gerai sugrūskite. Puode ištirpinkite sviestą, supilkite pieną, suberkite cukrų ir druską. Išmaišykite ir pakaitinkite iki 37°C temperatūros arba kol vis dar galite nenusidegindami įkišti pirštą. Kiaušinį lengvai paplakite ir 2/3 masės supilkite į pieno mišinį. Išmaišykite. Dubenyje sutrupinkite šviežias mieles arba suberkite sausas mieles. Užpilkite keliais šaukštais šilto pieno mišinio ir palikite keletui minučių, kol mielės suputos. Supilkite likusį pieno mišinį, suberkite miltus ir kepimo miltelius. Išminkykite tešlą. Jei ji vis dar limpa prie rankų, po truputį berkite daugiau miltų, kol tešla taps elastinga ir nebelips prie rankų. Dubenį uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite tešlą kilti apie 40 minučių. Iškilusią tešlą lengvai paminkykite ir padalinkite į 10 vienodo dydžio dalių. Suformuokite tešlos rutuliukus ir sudėkite juos ant kepimo popieriumi užtiestos skardos. Vėl uždenkite rankšluosčiu ir palikite kilti apie 20−30 minučių. Orkaitę įkaitinkite iki 220°C temperatūros. Iškilusias bandeles aptepkite likusiu kiaušinio plakiniu. Kepkite orkaitės viduryje apie 6 minutes, kol gražiai parus. Stebėkite, kad bandelės nepradėtų degti. Iškepusias bandeles palikite atvėsti. Bandelių įdarui baltąjį šokoladą ištirpinkite kartu su grietinėle. Sudėkite marcipaninę masę ir viską išmaišykite iki vientisos masės. Suberkite juoduosius serbentus ir vėl gerai išmaišykite. Bandelių viršūnėles nupjaukite. Arbatiniu šaukšteliu pašalinkite šiek tiek bandelės minkštimo. Į duobutes dėkite marcipaninės masės. Konditeriniu švirkštu bandelės kraštus papuoškite grietinėle. Bandelę uždenkite nupjauta viršūnėle ir apibarstykite milteliniu cukrumi. Pasiruoškite tiek bandelių, kiek ruošiatės suvalgyti iš karto. Valgykite su šiltu pieno ar be jo. Likusias bandeles laikykite sandariame inde, o bandelių įdarą saugokite šaldytuve. Viską suvartokite per kelias dienas.


40

D

anijoje Užgavėnės vadinamos Fastelavn. Gatvės tądien prisipildo persirengusių vaikų, pavirtusių princesėmis, zombiais, pasakų herojais. Persirengėliai keliauja nuo durų prie durų prašydami saldumynų. Miestų pagrindinėse aikštėse susirinkę gyventojai valgo saldžias fastelavnboller (Užgavėnių bandeles) su įdaru ir glajumi, žaidžia įvairius žaidimus ir kitaip pramogauja. Viena iš Fastelavn pramogų - daužyti pakabintą statinę su pagaliu tol, kol ji suduš ir iš jos pabirs saldainiai. Senovėje statinėje būdavo uždaroma juoda katė, simbolizavusi blogį ir nesėkmes, ir statinė daužoma tol, kol katė žūdavo. Vis dėlto keičiantis laikams makabriškos tradicijos buvo pamirštos ir katės atvaizdas išliko tik nupieštas ant statinių.

12 bandelių Tešlai: 270 g miltų 90 g šalto sviesto 1 kiaušinis 100 ml pieno 20 g šviežių mielių 2 arb. š. cukraus žiupsnelis druskos 1 plaktas kiaušinis aptepimui Įdarui: 90 g marcipanų 80 g miltelinio cukraus 85 g sviesto Glajui: miltelinis cukrus kakavos milteliai citrinos sultys vanduo raudonos spalvos maistiniai dažai pabarstukai

Šiltame piene ištirpinkite mieles. Kiaušinį lengvai suplakite su cukrumi. Miltus sumaišykite su žiupsneliu druskos ir trinkite su kubeliais supjaustytu sviestu, kol susidarys trupiniai. Į miltus supilkite mielių mišinį, plaktą kiaušinį ir išminkykite tešlą. Uždenkite maistine plėvele ir leiskite pakilti šiltoje vietoje apie 30 minučių. Įdarui sumaišykite visus ingredientus iki vientisos masės. Marcipanus galite pakeisti tiršta uogiene. Pakilusią tešlą padalinkite į 12 gabalėlių, iškočiokite. Į gauto paplotėlio vidurį dėkite 1 arbatinį šaukštelį įdaro. Suformuokite apvalias bandeles ir sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą. Uždenkite rankšluostėliu, leiskite bandelėms pakilti apie 20 minučių. Aptepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite iki 200°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 30 minučių. Šokoladiniam glajui sumaišykite miltelinį cukrų, kakavos miltelius ir vandenį iki tirštos masės. Rožiniam glajui naudokite citrinos sultis, miltelinį cukrų ir maistinius dažus. Glajumi aptepkite atvėsusias bandeles. Pabarstykite norimais pabarstukais.


41

DANIŠKOS UŽGAVĖNIŲ BANDELĖS FASTELAVNBOLLER Receptas ir foto: Dovilė, DR Food Blog


Foto: Beata, Braškės su pipirais Kaukės: 42 Prienų krašto muziejaus nuosavybė, autorė Irena Gedminaitė (Prienų raj., Pakuonio miestelis)


43

N

ors mūsų žurnale besisvečiuojančios draugės – gaminanti Kristina ir fotografuojanti Laura – neturi savo tinklaraščio, abi sudaro šaunią komandą ir papildo viena kitą. Kristina labai domisi maistu, jo istorija, kitų šalių virtuvėmis, tad mielai sutiko pasidalinti keliais Užgavėnių receptais ir netgi papuošė žurnalo puslapius autentiškomis Užgavėnių kaukėmis iš Prienų krašto muziejaus! Bet iš pradžių susipažinkime! Kristina ir Laura.

Argi spalvų, kvapų ir skonių sklidina virtuvė nepanaši į kūrybines dirbtuves? Ir ne tik todėl, kad čia galima improvizuoti. Kaskart susidūrusi su pasaulio virtuvėmis, negaliu atsistebėti žmonijos išradingumu. Man tradiciniai patiekalai - tai ir būdas pažinti įvairias kultūras, ir kulinarijos abėcėlė. Kaupiu patirtį skaitydama, gamindama ir užsirašinėdama. Tiesa, be Lauros, kuri palaiko, degustuoja, kritikuoja, o svarbiausia - fotografuoja, šis pažinimo kelias būtų gerokai sudėtingesnis. Svarstome, ar mūsų sukauptos žinios domintų ir kitus? Ar sugebėtume sukurti kokybišką tekstą ir patrauklų tinklaraštį? Esame dėkingos Debesims, suteikusiems galimybę išbandyti save.


44

I

š Elbasano miesto kilę ballokumja − ypatingi sausainiai, Albanijos kulinarinis paveldas ir pasididžiavimas. Nors Albanija − musulmoniška valstybė, tačiau senosios pagoniškos šaknys čia tokios gilios, kad, žlugus komunistinei santvarkai, kovo 14 d. švenčiama Pavasario diena (alb. Dita e Verës) buvo paskelbta nedarbo diena. Ši šventė daugmaž atitinka mūsų Užgavėnes, tačiau ypatingasis tos dienos valgis yra ne blynai, o didžiuliai geltoni sausainiai ballokumja, primenantys saulės diską. Iš pirmo žvilgsnio tai labai paprasti kepiniai, tačiau norėdami, kad jie pavyktų, albanai ypač didelį dėmesį skiria produktų kokybei ir pagaminimo technologijai. Egzotiškiausias ingredientas − naminis pelenų šarmas, ne tik kildinantis tešlą, bet ir suteikiantis kepiniams ypatingą traškumą, kurio neįmanoma išgauti naudojant sodą ar kepimo miltelius. Sunkiausia gaminimo dalimi laikomas sviesto sukimas, trunkantis apie valandą. Tvirtinama, kad sviesto sukti jokiu būdu negalima elektriniu plaktuvu, o cukrus šiukštu neturi būti keičiamas milteliniu cukrumi. Kadangi sukamas cukrus turi ištirpti, albanai griebiasi įvairių gudrybių: produktus šildo ir tešlą minko variniame dubenyje arba vietoj medinio šaukšto tešlą suka tiesiog ranka. Įgudimo reikia ir nustatant tikslų miltų kiekį, nes, atsižvelgiant į kiaušinių dydį, miltų rūšį ir sviesto kokybę, jų gali prireikti daugiau arba mažiau. Jeigu miltų per daug, iškepę sausainiai būna per kieti. Jeigu kepinių paviršius nesuskilo, o kepdami sausainiai labai ištežo, vadinasi, miltų buvo per mažai. Nepaisant to, kad tobuliems ballokumja iškepti prireiks šiek tiek praktikos, mėginti verta − pavykę sausainiai tiesiog ištirpsta burnoje. 6 sausainiai 300−330 g kukurūzų miltų 30 g kvietinių miltų 250 g tikro sviesto (itin tinka kaimiškas) 250 g smulkaus cukraus 2 kiaušiniai 1 valg. š. pelenų šarmo Šarmui: 1 valg. š. medžio pelenų ¾ st. (180 ml) vandens

Iš anksto išvirkite šarmą: persijotus medžio pelenus suberkite į puodą (aliuminis netinka!) užpilkite vandeniu ir užvirinkite. Pavirkite 2−3 minutes, nukaiskite, o po 10−15 minučių perkošti per tankų audeklą. Skystį laikykite vėsioje vietoje sandariai uždarytame stikliniame inde. Sviestą pašildykite ant mažos ugnies, kol visiškai ištirps. Suberkite cukrų ir mediniu šaukštu sukite sviestą, kol masė pabals ir taps puri. Tuomet įmuškite kiaušinį, sukite apie 5 minutes, įmuškite antrą kiaušinį ir sukite dar apie 5 minutes. Supilkite pelenų šarmą ir masę dar kartą gerai išsukite. Į išsuktą masę suberkite visus kvietinius ir 300 g kukurūzų miltų. Gerai išmaišykite. Tešla gali atrodyti šiek tiek skystoka, todėl ją reikėtų palikti pastovėti apie 15 minučių, kad miltai išbrinktų. Jeigu ir tuomet tešla bus sunkiai minkoma, įmaišykite likusius kukurūzų miltus. Suminkyta tešla turėtų būti minkšta ir šiek tiek lipni, tačiau netežti ir laikyti formą. Tešlą padalinkite į 6 lygias dalis ir keliais paspaudimais suformuokite 6 didokus rutuliukus: jų paviršius turėtų būti gana grubus, todėl papildomai minkyti nebereikia. Sausainius sudėkite į didelę kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite apie 30−40 minučių iki 160°C įkaitintoje orkaitėje. Iškepusių sausainių paviršius turėtų suskilinėti, tačiau jie patys tik vos vos parusti. Iš orkaitės ištrauktus sausainius palikite apie 10 minučių pastovėti, tuomet išimkite iš skardos. Sausainiai gali būti valgomi ir šilti, ir atvėsę, skanūs išlieka keletą dienų.


KUKURŪZŲ MILTŲ SAUSAINIAI BALLOKUMJA

45


46

BULVIŲ DUONELĖS SU OBUOLIŲ ĮDARU


47

B

ulvių duonelės (potato farls) − Šiaurės Airijos virtuvės klasika. O štai Armos grafystėje (Armagh County) kepamos bulvių duonelės su saldžiu obuolių įdaru − kur kas mažiau žinomas, bet išties puikus regioninis patiekalas. Didžiuliais obelų sodais garsėjančioje grafystėje šios duonelės kepamos nuo rudens iki pavasario − viso obuolių sezono metu. Jos neretai patiekiamos pusryčiams sunaudojant iš vakaro likusias virtas bulves. Ir, nors per Užgavėnes Airijoje paprastai valgomi lietiniai blynai, pagardinti cukrumi bei citrinos sultimis, šios duonelės jiems tikrai nenusileistų!

2 maždaug 20 cm skersmens duonelės 4 vidutinio dydžio bulvės (iš viso apie 350 g) 30 g sviesto 1 arb. š. druskos apie 100 g miltų 4 vidutinio dydžio rūgštesni obuoliai cukrus ir cinamonas (pagal skonį) aliejus kepimui miltelinis cukrus, sirupas duonelėms patiekti (nebūtini)

Bulves nuplaukite ir išvirkite su lupenomis. Atvėsusias nulupkite ir kruopščiai sugrūskite į kuo vientisesnę masę. Grūsdami sudėkite sviestą ir lengvai pasūdykite. Palikite visiškai atvėsti. Nuluptus, išpjautais sėklalizdžiais obuolius supjaustykite plonomis riekelėmis, sudėkite į prikaistuvį, įpilkite 1 valgomąjį šaukštą vandens ir užvirkite. Virkite, kol obuoliai suminkštės, bet visiškai nesuvirs. Pagal skonį įberkite cukraus ir cinamono. Jeigu išsiskyrė daug obuolių sulčių, padidinkite ugnį ir maišydami pavirkite porą minučių, kad skystis nugaruotų, o masė liktų gana sausa. Leiskite visiškai atvėsti. Į atvėsusią bulvių masę po truputį berkite miltus ir užminkykite tešlą (neperminkykite!). Užminkyta tešla turi būti minkšta, tačiau nelipti prie rankų − miltų berkite atsižvelgdami į bulvių kiekį ir drėgnumą. Tešlą padalykite į keturias lygias dalis, suformuokite rutuliukus ir pabarstykite juos miltais. Iškočiokite keturis maždaug 20 cm skersmens blynus. Jei kočiojama tešla limpa, paviršių, ant kurio kočiojama, ir pačius blynus papildomai pabarstykite miltais. Atvėsusią obuolių masę padalinkite į dvi dalis ir paskleiskite ją ant dviejų iškočiotų blynų, palikdami maždaug 1 cm pločio neuždengtus blynų kraštelius. Likusiais dviem blynais uždenkite įdarą, kraštelius kruopščiai užspauskite ir užlankstykite. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus, dėkite vieną paruoštą duonelę ir ant vidutinės ugnies kepkite maždaug 3−4 minutes, kol duonelės paviršius gražiai apskrus. Tuomet ją apverskite plačia mentele ir kepkite dar 3−4 minutes, kol gražiai parus kita pusė. Tą patį pakartokite su antrąja duonele. Duoneles patiekite karštas. Prieš nešdami į stalą, galite supjaustyti į 4 dalis. Duonelė gali būti valgoma be jokių priedų arba patiekiama kaip šiltas desertas − apibarstyta milteliniu cukrumi, apšlakstyta mėgstamu sirupu, papuošta sirupe virtais vaisiais (mes naudojome rojaus obuoliukus). Nepamirškite greta duonelių pasiūlyti ir arbatos puodelio!


Foto: Beata, Braškės su pipirais Kaukės: autorė Irutė Seselskienė (Prienai), Prienų krašto muziejus

48


49 ŽURNALE NAUDOJAMI MATŲ VIENETAI valg. š. - valgomasis šaukštas arb. š. - arbatinis šaukštelis st. - stiklinė (250 ml) ml - mililitrai l - litrai g - gramai kg - kilogramai

Skanių ir sočių Užgavėnių! KITO NUMERIO LAUKITE KOVO MĖNESĮ!

© Autorinės teisės saugomos Draudžiama kopijuoti ir/ar platinti atskiras grafines ir/ar tekstines leidinio dalis be išankstinio kūrybinės grupės sutikimo. Jei sutikimas gautas, naudojant šioje svetainėje esančią informaciją būtina nurodyti šaltinį.


50

Debesys

http://www.cloudsmag.eu https://www.facebook.com/zurnalasdebesys


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.