Wkładka Metodyczna Nr 5

Page 1

WKŁADKA METODYCZNA NR 5 „Piłki nożnej najlepiej uczy się grając w piłkę.” Pytanie jednak czy stosowanie gry 11x11 może przynieść nam wymierne korzyści w nauczaniu i doskonaleniu zachowań boiskowych najmłodszych piłkarzy? Stawiający pierwsze kroki mali piłkarze zmuszeni do realizacji zbyt ambitnych zadań postawionych przez trenera, czują się często zagubieni i nie potrafią sprostać tej niewątpliwie skomplikowanej dla nich grze. Dlatego też z pomocą przychodzą nam małe gry, które stwarzają idealne podstawy nauczania wielu różnych elementów. Przykładowe gry przedstawiono według progresji. Pierwsze cztery gry to progresja w równowadze od 2x2 do 4x4, kolejne trzy to progresja w przewadze liczebnej od 2x1 do 4x3. Zasadą ostatniej, ósmej gry jest stopniowe narastanie trudności od gry 1x1 do 4x4. Małe gry: - są atrakcyjna sama w sobie, - zmuszają do czynnej rywalizacji, - każdy gracz ma wiele kontaktów z piłką, - pozwalają na zdobywanie wielu bramek, - są zbliżone do sytuacji boiskowych, - wymagają zaangażowania wszystkich zawodników, - dla piłkarzy są celem samym w sobie. Musimy jednak pamietać, że małe gry to środek treningowy prowadzący nas do celu, kótrym jest bardzo dobra gara właściwa. Gra 1 (rys. 1) Przebieg Każdy drużyna podzielony jest na dwie pary. Na każdej połowie boiska toczy się gra 2x2. Celem gry jest przeprowadzenie piłki przez linię boczną chronioną przez przeciwnika oraz wykorzystanie odważnego i skutecznego dryblingu. Czas gry 1 minuta, zmiana par rywalizujących, 4 gry dla każdej z par, zmiana drużyn rywalizujących, 3 gry

Przygotowanie gier 1, 2, 3, 4 Boisko ok. 40x30m, dwie bramki 5x2m lub inne np. z tyczek. Liczba boisk odpowiadnia dla liczebności grupy treningowej. Przybory: talerzyki do oznaczenia boisk, tyczki lub pachołki do ustawienia małych bramek, dwa kolory koszulek, piłki. Drużyny czteroosobowe.

rys. 1

Gra 2 (rys. 2) Przebieg Trzech zawodników z drużyny bierze udział w grze 3x3 na jednej połowie boiska. Czwarty zawodnik oczekuje na zmianą po za boiskiem. Celem jest przeprowadzenie piłki przez jedną z dwóch bramek chronioną przez przeciwnika ustawionych na bocznej linii boiska oraz wykorzystanie odważnego i skutecznego dryblingu. Czas gry 4 minuty, zmiana zawodników co 30 sekund, zmiana drużyn rywalizujących, 3 gry rys. 2

rys. 3

Gra 3 (rys. 3) Przebieg Gra 4x4 na dwie bramki. Celem jest mądre prowadzenie gry i wykorzystanie dryblingu do stworzenia sytuacji strzeleckiej. Czas gry 4 minuty, zmiana drużyn rywalizujących, 3 gry

Gra 4 (rys 4) Przebieg Gra 4x4 na dwie bramki. Zespół atakujący (czerwoni) w czasie pierwszej części gry stara się zdobyć jak najwięcej goli na dowolną z bramek. Zespół broniący (niebiescy), ustawieni po dwóch na jednej połowie boiska bronią dostępu do bramek. W momencie odbioru piłki starają się utrzymać ją w posiadaniu jak najdłużej. W drugiej części gry zmiana ról. Czas gry 2 x 4 minuty, zmiana drużyn rywalizujących, 3 gry

Gra 5 (rys 5) Przebieg Gra 2x1 na dwie bramki. Grę rozpoczyna bramkarz wyrzutem do bramkarza w przeciwnej bramce. Ten wprowadza piłkę do grę wyrzutem do jednego z dwóch zawodników wybiegających z za jego bramki. Po stronie przeciwnej wybiega jeden obrońca. Obrońca po odbiorze piłki również atakują bramkę przeciwnika. Grę prowadzimy na przemian z dwóch stron. Czas gry uzależniony od szybkości prowadzenia gry. Każdy zawodnik powinien znaleźć się w sytuacji 2x1 od 8do 12 razy.

rys. 4

rys. 5

Gra 6 (rys 6) Przebieg Gra 3x2 na dwie bramki. Grę rozpoczyna bramkarz wyrzutem do bramkarza w przeciwnej bramce. Ten wprowadza piłkę do grę wyrzutem do jednego z trzech zawodników wybiegających z za jego bramki. Po stronie przeciwnej wybiega dwóch obrońców. Obrońcy po odbiorze piłki również atakują bramkę przeciwnika. Grę prowadzimy na przemian z dwóch stron. Czas gry uzależniony od szybkości prowadzenia gry. Każdy zawodnik powinien znaleźć się w sytuacji 3x2 od 6 do 10 razy.

Gra 7 (rys 7) Przebieg Gra 4x3 na dwie bramki. Grę rozpoczyna bramkarz wyrzutem do bramkarza w przeciwnej bramce. Ten wprowadza piłkę do grę wyrzutem do jednego z czterech zawodników wybiegających z za jego bramki. Po stronie przeciwnej wybiega trzech obrońców. Obrońcy po odbiorze piłki również atakują bramkę przeciwnika. Grę prowadzimy na przemian z dwóch stron. Czas gry uzależniony od szybkości prowadzenia gry. Każdy zawodnik powinien znaleźć się w sytuacji 4x3 od 4do 8 razy.

rys. 6

rys. 7

Gra 8 (rys 7) Przebieg Progresja gry w równowadze z 1x1 do 4x4. Grę rozpoczyna bramkarz wprowadzeniem piłki ręką do zawodnika wybiegającego z za jego bramki. Z przeciwnej strony wybiega jeden zawodnik tworząc sytuację 1x1. Po zakończeniu akcji strzałem przez jednego z zawodników do gry wbiega kolejnych dwóch tworząc grę 2x2 itd. Aż do gry 4x4. Grę wznawia zawsze bramkarz, na którego bramkę nie został oddany strzał. Czas gry uzależniony od szybkości prowadzenia gry. Należy wykonać 4 pełne progresje rozpoczynając zawsze od innego zawodnika. Wówczas każdy zawodnik powinien wziąć udział w pełnej progresji o 1x1 do 4x4 bez zejścia z boiska.