Page 1

WKŁADKA METODYCZNA NR 7 4 czerwca 2013r. w Pustyni koło Dębicy Reprezentacja Podkarpackiego ZPN rocznik 1998 zwycięstwem 4-1 nad Małopolskim ZPN zapewniła sobie awans do Turnieju Finałowego o Puchar im. Jerzego Michałowicza. W dniu poprzedzającym ostatni mecz w fazy grupowej kadrowicze odbyli dwa treningi. Poniżej prezentuję poranny trening, w którym wzięło udział 18 powołanych zawodników. Data: 20.12.2011r.

Miejsce: boisko trawiaste

U-15 (r.1998)

Liczba ćwiczących: 18

Temat: Doskonalenie gry w ofensywie z wykorzystaniem wprowadzenia piłki środkiem, podania zwrotnego oraz gry w bocznych sektorach boiska w systemie 1-4-2-3-1 Rozgrzewka 1. Rozgrzewka biegowa z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi Organizacja Zawodnicy w grupie – bieg wokół boiska.. Przebieg W biegu ćwiczenia RR, NN, T z elementami stretchingu dynamicznego. Czas 6 min 2. Rozgrzewka biegowa z wykorzystaniem podania zwrotnego Organizacja Zawodnicy podzieleni na trzy grupy (rys. 1). Jedna grupa (biali) z piłkami ustawiona na obwodzie pola 25x25m. Zawodnicy z dwóch pozostałych grup dobrani w pary (czerwoni – obrońcy, niebiescy –atakujący). Przebieg Pary zawodników poruszają się swobodnie po całym polu. Obrońcy starają się bez przerwy kontrolować bieg napastnika tak by nie dać mu swobody ruchu. W pewnym momencie np. po wykonaniu zwodu balansem ciała, napastnik wybiega do jednego z zawodników z piłką, tym samym daje sygnał do podani. Następnie pod naciskiem obrońcy wykonuje podanie zwrotne bez przyjęcia piłki i wraca do swobodnego biegu. Zmiana ról zawodników po 1 min. Wykonujemy dwa powtórzenia dla każdego zawodnika. Czas 6 min (2x3 min) rys. 2 Gra 3x2 z 2 bocznymi Organizacja Zawodnicy podzieleni na dwie grupy. 2 pola ok. 40x20m. Przebieg Wewnątrz pola toczy się gra 3x3. Zadaniem jest przeprowadzenie piłki od jednego zawodnika bocznego do drugiego z wykorzystaniem podania zwrotnego. Zmiana zawodników. Czas 10 min (4x2,5 min)

Ćwiczenia techniczno-taktyczne w formie ścisłej Organizacja Zawodnicy ustawieni jak na rys. 3 i 4. Pole ok. 40 x 20 m (można wykorzystać pola z poprzedniej gry) Przebieg Zawodnicy decydują o kierunku wykonywanych podań z zachowaniem ich kolejności. Zawodnicy ustawieni w środku wykonują „ruch od i do piłki”. Ćwiczenie przygotowujące do wprowadzenia piłki środkiem i bocznymi sektorami boiska. Zmiana zawodników w środku. Dwa warianty. Czas 15 min

rys. 3

rys. 1

rys. 4


Ćwiczenia techniczno-taktyczne w formie fragmentów gry Organizacja Zawodnicy ustawieni jak na rys. 5 i 6. Połowa boiska. Żółte pachołki symulują obrońców. Przebieg Zawodnicy decydują o kierunku wykonania fragmentu gry z zachowaniem kolejności podań. Ćwiczenie doskonalące wykończenie akcji ofensywnej z wykorzystaniem wprowadzenia piłki środkiem, podania zwrotnego oraz gry w bocznych sektorach boiska. Dwa warianty. Czas 15 min rys. 5

rys. 6

Gra 4+2x4+2 z 4 nautralnymi i bramkarzami Organizacja Boisko wyznaczone jak na rys. 7 W grze bierze udział 18 zawodników w tym dwóch bramkarzy. Czterech zawodników neutralnych ustawionych jest poza środkową strefą boiska, po dwóch z każdej strony. Wewnątrz środkowej strefy boiska toczy się gra 4+2x4+2. Przebieg Celem gry jest jak najszybsze przeprowadzenie ataku z wykorzystaniem dwóch podań zwrotnych (oznaczenie W). Istotnym jest aby większość pozostałych podań była podaniami ofensywnymi tzn. do przodu. Tylko w sytuacjach trudnych zezwalamy zawodnikom na podanie w tył (podanie utrzymujące), jednak zależy nam aby kolejne podanie było już podaniem ofensywnym. Bramkę można zdobyć po drugim podaniu zwrotnym od jednego z dwóch zawodników ustawionych po obu stronach bramki. W grze wykorzystujemy zawodników neutralnych z zachowaniem powyższych zasad. Bramkarze obowiązkowo wznawiają grę rzutem do jednego z bocznych zawodników neutralnych. Zmiany zawodników neutralnych. Czas 30 min (3x10 min) Część końcowa Organizacja Zawodnicy w zwartej grupie (podczas biegi) oraz ustawieni w kole (podczas ćwiczeń). Przebieg Rozbieganie wokół boiska oraz ćwiczenia rozluźniające – niwelowanie napięcia mięśniowego. Czas 8 min (3x10 min)

rys.7

wkładkę opracował trener Dariusz Jęczkowski

Wkładka metodyczna nr 7  
Wkładka metodyczna nr 7  

Wkładka Metodyczna Nr 3 Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Krośnie

Advertisement