Page 1


Günes SUN

Yazı • Story by Oktay Tutuş

Kış, kayak yapmak için mükemmel olan tek mevsim belki ama ya güneşlenmek ve yüzmek isteyenler için? Mevsimlerin dünyanın her yerinde aynı zamanda başlamaması ne güzel bir lütuf. Şimdi oturduğumuz yerden kışın en keskin tarafını yaşıyorken, birkaç saatlik mesafelerde insanların denize girip güneşlendiğini bilmek içimizi rahatlatıyor. Şu günlerde zamanı olup da nereye gideceğine ve orada ne yapacağına karar veremeyenler için harika bir dosya hazırladık. Sayfaları çevirdikçe turkuvaz renkli sularda yüzmek mi, yoksa gözleri kamaştıran beyazlıktaki yamaçlardan aşağı kaymak mı isteyeceğinize karar vermekte zorlanacaksınız.


Kayak SKI

Perhaps winter is the only season made for skiing, but what of sunbathing and swimming? It is a real blessing that the seasons don’t all start at the same time around the globe. As we endure the chill of winter, the mere knowledge that people are swimming in the sea and enjoying the sunshine a few hours away is enough to warm the heart. We have prepared a file for those who have some time on their hands but can’t decide where to go or what to do. As you leaf through these pages, you’ll be tempted by the prospect of bathing in turquoise waters and the siren song of dazzlingly white slopes inviting you to ski.


NEGRIL, JAMAIKA

Jamaika; deniz, güneş ve kum isteyenler için harika bir destinasyon. Uzandığınız hamakta güneşlenip sizi oyalayacak ya da heyecanla sürükleyecek bir şeyler okuyorken dinleyeceğiniz Bob Marley tınıları, bu adalar memleketinin keyfini çıkarmanız için yeterli olan tek şey. Bununla yetinemem diyenler için her zaman daha fazlası var elbette. Tatlı hülyalarınızda her zaman gördüğünüz ama nerede olduğunu bilmediğiniz o yer; deniz kıyısındaki kayaların üzerine sanki oyularak konulmuş gibi duran Rock House Hotel, insan – doğa ilişkisinin en güzel örneklerinden. Sanki Robinson Crusoe süslü fantezi dünyasının, Jamaika’nın volkanik sahillerine vuran güneş ışınlarıyla aydınlanması gibi.

58 v SKYLIFE BUSINESS v OCAK JANUARY 2010

NEGRIL, JAMAICA Jamaica is a great destination for those in search of sea, sunshine, and sand. Just to lie on a hammock in the sunshine,doing some light reading as the rhythms of Bob Marley echo through the air, will be enough to make this trip worth it. Of course, there’s plenty more to do if you’re in need of something more stimulating. That elusive place you always see in your daydreams? Embedded in the sea-side cliffs, the Rock House Hotel exemplifies a healthy relationship between mankind and nature. Below, rays of sunlight illuminate Jamaica’s volcanic beaches, evoking the ethereal fantasy land depicted in Robinson Crusoe.


ADELBODEN, İSVIÇRE

Kayak deyince akla gelen ilk yer: İsviçre. Ancak sizin aklınıza geldiği gibi çoğu kişinin de kayak için tercih ettiği bir ülke olduğundan mevsim itibariyle biraz fazla kalabalık... Neyse ki Alplerin her bir köşesinde farklı kayak merkezlerine rastlamak mümkün. Tıpkı son zamanlarda kalabalıktan sıyrılıp özgürce kayak keyfi yaşamak isteyen insanların tercih ettiği Adelboden gibi. Küresel ısınmaya karşı İsviçre’nin en iyi korunan kayak merkezlerinden biri olan bölgede kasabanın tüm aydınlatmaları; güneş, su ve rüzgârdan sağlanıyor. Yolunuz düşerse tüm bölgeye tepeden bakan The Cambrian Hotel, harika mimarisi ve yöredeki malzemelerle tamamlanmış iç tasarımı ile konaklamanız için hazır.

ADELBODEN, SWITZERLAND Switzerland is, naturally, one of the first places you’ll associate with skiing. However, you’ll find everyone else has the same idea about the country – especially at this time of the year, it’s overrun by tourists looking to ski. Fortunately, the Alps are thoroughly abundant with ski resorts. Take Adelboden, for instance, which has become a prime spot for those who want to slip away from the daytrippers and enjoy skiing in solitude. Unlike the crowded St. Moritz, Adelboden caters to a free-wheeling, alternative audience. It’s also one of the ski resorts best prepared against global warming; the town is illuminated entirely by solar, hydroelectric, and wind power. The Cambrian Hotel stands ready for accommodation at the top of the hill, noted for its exquisite architecture and locally-inspired interior design.


VERACRUZ, MEKSIKA

Şu sıralar Meksika için en uygun zaman olmayabilir tabii bu, en uygun zamandan ne anladığımıza bağlı. Romantik, ılık, ıslattığında üşütmeyen, tropikal yağmurlar ve ardından açan kocaman, gülümseyen bir güneş... İstediğiniz buysa o zaman Meksika’nın yedi milyonluk nüfusuyla üçüncü en büyük eyaleti Veracruz, Meksika Körfezi’ne bakan konumuyla tam size göre. Şeker kamışı üretiminde dünyada söz sahibi olan eyalet, turizmiyle de göz dolduruyor. Merkezden yaklaşık iki buçuk saat uzaklıkta, okyanus kıyısında konumlanmış bungalow’larıyla Azucar, konaklama için gözlerden uzak, sakin bir alternatif. Hamağınıza uzanıp, Frida Kahlo’nun hayatını okuyabilir veya parrilla (ızgara) üzerinde pişen yöresel yiyeceklerin tadını çıkarabilirsiniz. Hem de cızırtılardan başka hiçbir ses duymadan...

VERACRUZ, MEXICO Perhaps this isn’t the right time of the year to visit Mexico, though that depends on your definition of the right time. Romantic tropical showers that leave you lightly soaked but still warm, then a massive sun that beams a friendly smile from the skies... If this is what you’ve had in mind, consider Veracruz, set on the Gulf Coast of Mexico. With seven million inhabitants, it’s the third most populous state of the country. Besides being one of the world’s greatest producers of sugarcane, the state is well known for its touristic activities. You’ll find a quiet, secluded getaway in Azucar, about two and a half hours from the capital. Lounging on one of the hammocks by the beachside bungalows, you might dive into a biography of Frida Kahlo, or you could sample the regional delicacies grilled on the parrilla, with no interruption except the sound of a crackling fire...


ZERMATT – MATTERHORN, İSVIÇRE

Ülkenin batısındaki İtalyan sınırında bulunan, Alplerin en yüksek üç tepesinden ve dünyanın en fotografik dağlarından olan Matterhorn’un eteklerinde konumlanmış Zermatt, tüm kış sporları için ideal bir merkez. Yılda 300 gün güneşli olan bölge İsviçre’nin en az yağış alan yerlerinden birisi. Havasının temizliği, 1947’den beri yasaklanmış olan yakıt emisyonlu araçlar yerine, elektrikli olanların kullanılmasıyla destekleniyor. Kayak yanında buz ve dağ tırmanma sporlarına da elverişli bölgenin en gözde konaklama merkezi Mimar Ali Tayar’ın tasarladığı, Omnia Hotel. Ulaşımın sadece yine Sayar tasarımı mavi elektrikli araçlarla sağlandığı otelin bölgeye hakim konumu onu Zermatt’ın gözdesi yapıyor.

ZERMATT – MATTERHORN, SWITZERLAND Zermatt is perfect for all sorts of winter sports, set on the country’s border with Italy to the west by the skirts of the Matterhorn, the third highest peak of the Alps and one of the most photogenic mountains of the world. The region boasts some of the clearest skies in Switzerland, basking in sunlight 300 days a year. The authorities seem intent on keeping the skies clear: as vehicles running on fossil fuels have been prohibited since 1947, the locals rely entirely on electric transportation. Omnia Hotel, designed by architect Ali Tayar, is the most fashionable accommodation of the area, which provides opportunities for mountain climbing and ice climbing as well as skiing. Prized for its commanding location, the hotel is reachable by the blue Sayar-brand electric vehicles so popular in the area.


KUI BURI, TAYLAND

Kasım ayında Tayland’ın üzerine güneş daha sıcak doğmaya başlar ve tüm dünyada; tropikal, eğlenceli ve sıcak bir tatil arayan çoğu insanın tercih ettiği güneydoğu Asya’nın bu müthiş körfez ülkesini aydınlatır. Neyse ki kalabalıktan uzak gizli cennetler açısından da oldukça zengin bir ülke. Ülke, turizminin başkenti Bangkok’un güneyinde, ona üç saatlik mesafede kalan ve kraliyet ailesinin de sıklıkla tercih ettiği Hua Hin bölgesine yarım saat uzaklıktaki Kui Buri de bunlardan birisi. Neredeyse el değmemiş kumsalları ve özenle korunan doğası içerisine serpiştirilmiş tasarım otellerin arasında X2 Resort, lüks villaları, seçkin füzyon örnekler sunan 4K isimli restoranı ve Duangrit Bunnag’ın tasarımıyla “ en az olanı en zengin olana yakınlaştırdığı” yalın mimari anlayışıyla, size cennetin yeryüzündeki tasvirini yapabilir.

KUI BURI, THAILAND The sun over Thailand intensifies in the month of November, illuminating the coastal country that attracts so many visitors each year in search of a tropical holiday packed with sunshine and fun. Fortunately, Thailand is also teeming with hidden corners of heaven far away from the eyes of the crowd. Kui Buri is just one of these sanctuaries, half an hour away from the Hua Hin district (a favorite of the Thai Royal family), in turn three hours from Bangkok. A handful of designer hotels are scattered among the pristine beaches and meticulously preserved natural environments. X2 Resort promises a sleek vision of paradise of earth within its luxury villas, which reflect the stripped-down aesthetic of architect Duangrit Bunnag. The hotel’s restaurant, 4K, specializes in gourmet fusion cuisine.

62 v SKYLIFE BUSINESS v OCAK JANUARY 2010


COURCHEVEL, FRANSA

Son zamanların en popüler kayak merkezlerinden Fransa’nın Alplerdeki incisi; Courchevel, daha önce gittiyseniz bir kez daha gitmeniz gerektiği konusunda sizi temin edecek güzelliklerle süslü. Çok katmanlı (tam olarak beş; Saint Bon, Courchevel 1300, Courchevel 1550, Courchevel 1650, Courchevel 1850) konumu ve her katmanında sunduğu ayrıcalıklı hizmetleriyle her zaman popüler ve her zaman lüks. Lüks demişken, bölgenin en ayrıcalıklı konaklama seçeneklerine sahip Courchevel 1850’de bulunan Chabichou Hotel, kayak zevki ve dağ havası dışında gastronomik deneyimler de yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan. İki Michelin yıldızlı şefleri; Michel Rochedy ve Stêphane Buron, restoranda yemek pişirmedikleri zamanlarda yemek kursları da veriyor. Courchevel sadece bir kayak merkezi değil, yeter ki gideceğiniz yeri iyi bilin.

COURCHEVEL, FRANCE Courchevel is the jewel of the French Alps, a region which has recently become a hotspot for winter sports, and it is full of beauties that will keep you coming back. The luxurious resort is split into five layers by altitude (Saint Bon, Courchevel 1300, Courchevel 1550, Courchevel 1650, Courchevel 1850) and is popular throughout the year. On luxury – the Chabichou Hotel located in the upscale Courchevel 1850 district will be of interest to connoisseurs in search of a fulfilling gastronomic experience to complement the fresh air of the mountains after a day at the slopes. When double-starred Michelin chefs Michel Rochedy and Stêphane Buron aren’t hard at work in the restaurant, they teach gourmet cooking classes. Courchevel is so much more than a ski resort, just as long as you know where to go.

2010 JANUARY OCAK v SKYLIFE BUSINESS v 63


GRENADA, KARAYIP DENIZI

Haritada yerini dahi zar zor gösterebileceğiniz bir adalar memleketi olan Grenada, Karayip Denizi’nin güney batısında yer alıyor. Sıcak kaçamaklar, balayı veya mevsimin soğukluğunu ötelemek için girişilecek bu zahmetli olmayan yolculuk sonunda sizi karşılayan sakin ada, tropikal iklimin sunduğu tüm güzellikleri volkanik coğrafyasında sergiliyor. Dünyanın Endonezya’dan sonra ikinci büyük üreticisi olan adanın simgesi muskat, hemen her yerde karşınıza çıkıyor; bayrağında bile. Adanın meşhur Portici Sahili’ne bakan yamaçlarında ise başka bir simge yapı Laluna, yayılmış bir şekilde Karayip Denizi’ne bakıyor. Giorgio Armani ve Sting için villa tasarlamış olan Gabriela Giuntoli tarafından tasarlanmış ve West Indies’deki en özel yapı olarak adlandırılıyor. Etrafını çevreleyen zümrüt tepeler, kristal berraklığındaki sular ve bereketli topraklar; Bali, İtalyan ve Karayip esintili tasarımın en büyük ilham kaynakları olmuş besbelli.

64 v SKYLIFE BUSINESS v OCAK JANUARY 2010

GRENADA, THE CARRIBEAN SEA An island nation you’d be hard pressed to pinpoint on a map, Grenada lies in the southwest of the Carribean Sea. A dazzling range of tropical beauties embellish the island’s volcanic landscape, the perfect setting for the passionate getaway, honeymoon, or mere sanctuary against the bitter cold of the season. The nutmeg is the national symbol of the island, even appearing on its flag; the country is the world’s second largest producer of the seed after Indonesia. The Laluna is another part of the island’s iconography, a landmark structure looking out to the Carribean before the famous cliffs of Portici Beach. Designed by Gabriela Giuntoli, whose previous clients include Giorgio Armani and Sting, the building is regarded as the most exceptional structure in the West Indies. Emerald hills, crystal-clear waters and fertile lands surrounding the bulding have clearly inspired its architecture, which bears Balinese, Italian, and Carribean influences.


GÜNEY TYROL, İTALYA

Images courtesy of | Design Hotels | İzniyle

İtalya’nın kuzeyinde, İtalya’dan apayrı ama ondan izler taşıyan bir bölge Güney Tyrol. Alplerin hemen dibindeki bu doğa harikası yerdeki en büyük yerleşimlerden olan Bolzano (Bozen), onu çevreleyen sıradışı güzellikteki dağlar ve yamaçlarındaki üzüm ve elma bahçeleriyle ünlü. Bolzano’nun San Vigilio Dağı (1500 metre) üzerinde yer alan ve sadece teleferik ile ulaşılabilen Vigilius Mountain Resort, Dolomitlere bakan bahçeleri, şifalı suları ve tertemiz Alp havasıyla, müthiş bir sessizlik içerisinde dinlenme vadediyor. Birkaç kilometre mesafede bulunan kayak merkezlerine günübirlik kayak yapmaya gidebilir, Bolzano’nun şehir merkezinde en iyi restoranlarda Güney Tyrol mutfağından seçkin yemekleri tadabilir, kendinizi bir süreliğine de olsa buralı hissedebilirsiniz.

SOUTH TYROL, ITALY The region of South Tyrol in the north of Italy seems quite removed from the rest of the country, but it does bear some of its traits. Bolzano (Bozen), one of the largest settlements of this natural wonderland at the foot of the Alps, is famed for its vineyards and apple orchards that grow against the backdrop of the strikingly beautiful mountains which surround it. The Vigilius Mountain Resort, on top of Bolzano’s San Vigilio mountain (1500 meters) and only accessible by lift, promises a relaxing stay where you can enjoy the benefits of fresh Alpine air and mineral springs in the tranquil setting of its gardens, which overlook the Dolomites. Ski centers are only a few kilometers away, ideal for a day trip, which can be followed by a visit to one of the fine restaurants at Bolzano’s city center to sample the best of South Tyrolian cuisine – even if for a short while, you’ll feel like a local.

Skylife Business: Ski/Sun  

Editorial design for Skylife Business under the art direction of Emrah Yörük and Eray Makal