Na bicykli po Šariši

Page 1

Najkrajšie cyklovýlety z Prešova

N A B IC Y K LI P O ŠA R IŠ I


Cyklomost Sarus

Zastávka MHD

Centrum

Singletracky na Malkovskej hôrke

História

Gastronómia

Nočný život

Pútnictvo

Kúpele a wellness

Šport

Kultúra a umenie

Prírodné krásy

Vidiek

Atrakcie pre rodiny

Cykloturistika

Zostavil: Mgr. Branislav Švorc, PhD. Mapové podklady: Prispievatelia OpenStreetMap, www.openstreetmap.org Zdroje fotografií: Branislav Švorc, Vlastimil Slávik, Michal Ondrik, Michal Šuťak ISBN 978-80-972645-5-0


Múzeum Solivar

Vodná nádrž Sigord


Z historického centra Prešova na najzelenší okraj mesta

Príjemná a nenáročná 6-kilometrová trasa, ktorá vedie takmer celý čas po mestskom cyklistickom chodníku (súčasť cyklodiaľnice Eurovelo 11) cez najzelenšie prešovské sídlisko (Sídlisko III) popri rieke Torysa. Trasa sa začína na Hlavnej ulici v Mestskej pamiatkovej rezervácii Prešov plnej historických pamiatok. Z Hlavnej ulice odbočíte na Weberovu a cyklistickým chodníkom po Kúpeľnej ulici sa dostanete do univerzitného campusu, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na prešovskú Kalváriu. Keď prejdete mostom ponad rieku Torysa a následne odbočíte doprava, napojíte sa na cyklistický chodník. Počas jazdy miniete aj Štátnu vedeckú knižnicu, OD Kaufland, Kostol Kráľovnej pokoja, lanové centrum (Outdoor park), zberný dvor. Na konečnej zastávke MHD (obratisko trolejbusov) sa môžete vrátiť späť alebo pokračovať ďalej 3,5 km po cyklistickom chodníku do Veľkého Šariša.


Zastávka MHD Zberný dvor

Outdoor park

Kostol Kráľovnej pokoja

Kaufland

Centrum

Vedecká knižnica

Prešovská univerzita


Z Prešova do Veľkého Šariša k drevenému cyklomostu Sarus

Nenáročná 8-kilometrová trasa začína na konci Sídliska III pri konečnej zastávke MHD na Prostějovskej ulici na úpätí kopca Bikoš. Po zdolaní mierneho stúpania už bude nasledovať len nenáročná rovina údolím rieky Torysa. Pri vstupe do Veľkého Šariša vás privíta impozantný pohľad na Šarišský hradný vrch. Trasa pokračuje popri Kostole sv. Jakuba z 13. storočia cez veľkošarišské Námestie sv. Jakuba. Mesto prejdete rýchlo, stačí sledovať cyklistické značenie (červené C alebo bielo-zelené tabuľky). Na konci Veľkého Šariša v priemyselnej zóne Rybníky na Sabinovskej ulici sa začína nový úsek cyklochodníka. Z konca mesta pokračujete popri štyroch veľkošarišských rybníkoch a nádherne voňavom lužnom lese a rozľahlých obilných poliach a po necelých 3 kilometroch dorazíte k novovybudovanému hradnému cyklomostu Sarus. Keď vládzete, môžete odtiaľ pokračovať cyklo­ chodníkom do najbližšej obce Šarišské Michaľany (4 km od mosta) alebo po cestách tretej triedy do okresného mesta Sabinov (11 km od mosta).


Cyklomost Sarus

Priemyselná zóna

Železničná stanica Kostol sv. Jakuba

Zastávka MHD


Z historického centra Prešova k národnej technickej kultúrnej pamiatke Solivar

Táto 5-kilometrová trasa sa začína na Hlavnej ulici v centre Prešova. Pri Divadle Jonáša Záborského opustíte historické centrum a pokračujete mestským cyklochodníkom po Masarykovej ulici. Prejdete popri Evanjelickom kolégiu a Szirmaiovej kúrii (v jej areáli sa nachádza pravoslávny Chrám sv. Alexandra Nevského). Na známom mestskom dopravnom uzle Čierny most zabočíte doľava na Kuzmányho ulicu a potom pokračujete rovno po Rusínskej ulici, aby ste mohli prejsť najväčším prešovským sídliskom Sekčov. Pri OD Lidl zabočíte doprava a napojíte sa na Ulicu arm. gen. Svobodu, ktorá je lemovaná množstvom obchodných centier. Na jej konci zabočíte doľava na Solivarskú ulicu, aby ste sa dostali do mestskej štvrte Solivar, ktorá sa spája s bohatou históriou ťažby a varenia soli. Sklad soli (sídlo Múzea Solivar) spoznáte veľmi rýchlo podľa obrovskej čiernej strechy a vežičky s hodinami. Odložte svoj bicykel a spoznajte aj ostatné objekty tohto starodávneho soľného závodu.


Centrum

Divadlo J. Záborského Ev. kolégium Szirmaiova kúria

Lidl Čierny most

Kaufland

Múzeum Solivar


Z Prešova k vodnej nádrži Sigord na úpätí Slanských vrchov

Trasa kombinujúca cyklochodník a miestnu komunikáciu je dlhá 8 km a začína pri Múzeu Solivar. Aby ste sa dostali na bezpečný cyklochodník určený len pre cyklistov (názov Cykloželeznička), musíte prejsť 1,5 km po mierne frekventovanej Zlatobanskej ulici (cesta III. triedy č. 3440). Cy­ kloželeznička vedie priamo k obľúbenej umelej vodnej nádrži Sigord. Tam môžete absolvovať jednoduchú prechádzku po náučnom chodníku okolo nádrže alebo si požičať čln z lodenice. V tejto lokalite sa začína aj niekoľko turistických trás smerujúcich do Slanských vrchov (žltá, zelená, modrá značka). Keď vládzete a chcete zostať verný bicyklu, môžete stadiaľ pokračovať ďalej po miestnej komunikácii do najbližšej obce Zlatá Baňa (6 km od nádrže), prípadne pokračovať popri drevenom megafóne (cca 200 m od rázcestníka Temný les za obcou Zlatá Baňa) až ku svetovému unikátu – Slovenským opálovým baniam (12 km od nádrže).


Múzeum Solivar

Vodná nádrž Sigord


Z historického centra Prešova do rekreačnej oblasti Borkút

Nenáročná 6 km dlhá trasa vás zavedie do mestských lesov na okraji Prešova. Začnete na Hlavnej ulici, prejdete cez Weberovu a cyklochodníkom na Kúpeľnej ulici sa dostanete do univerzitného campusu, kde sa vám naskytne pekný výhľad na prešovskú Kalváriu. Po prejdení najbližšieho mosta ponad Torysu odbočíte doľava a napojíte sa na cyklochodník, ktorý vás odvedie až na ulicu Pod Wilecovou hôrkou. Ňou sa dostanete až na parkovisko v rekreačnej oblasti Borkút na začiatku mestských lesov v obci Haniska. V tejto lokalite nájdete aj lesný náučný chodník, niekoľko minerálnych prameňov, discgolfové ihrisko, jazierko, dve turistické trasy (žltá a modrá), jednu cykloturistickú trasu (zelená 5872), viacero verejných ohnísk a pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania v roku 1831 na kopci Furča s pekným výhľadom. Môžete tiež stadiaľ pokračovať lesnou cestou, ktorou sa dostanete na hrebeň Malkovskej hôrky, kde začína niekoľko trás prešovských singletrackov.


Centrum

Prešovská univerzita

Discgolfové ihrisko

Borkút pamätník Východoslovenského roľníckeho povstania


Prešovské singletracky na Malkovskej hôrke

Prešovské singletracky je sieť cca 11 kilometrov lesných chodníkov budovaných dobrovoľníkmi z o. z. SloMBA. Sú určené hlavne pre horských cyklistov. Vďaka svojej polohe v bezprostrednej blízkosti Prešova v rekreačnej oblasti Borkút sú často využívané turistami aj bežcami. Na trailoch sa nachádzajú rôzne klopenky, skoky, lávky. Všetky ťažšie technické kúsky sa dajú obísť, a tak si na svoje prídu aj menej zdatní cyklisti. K singletrackom sa dostanete pomocou viacerých chodníkov a zvážnic, ktoré vás zavedú na východiskový bod Malkovská hôrka (480,6 m. n. m.). Na Malkovskú hôrku sa dostanete z ulice Zimný potok neďaleko Pražskej ulice pri Mestskej hale, z Dúhovej ulice, ktorá sa nachádza za prešovskou Kalváriou, alebo z rekreačnej oblasti Borkút v mestských lesoch v Haniske. Čuňka (2,4 km) – Na trati sa nachádzajú rôzne klopenky, skoky, lávky. EnduRob (3 km) – Na trati sa nachádzajú rôzne klopenky, skoky, lávky. Na rozdiel od Čuňky je táto trať rôznorodešia a po začiatočnom rozohriatí dôjdete na hravejšiu časť trailu.


ná Zele

M

ar

at

ón

sk

a

Výšľapk

Singletracky na Malkovskej hôrke

a

Malkovská hôrka

Čuňka EnduRob Borsuk Papuľak SkočkyKočky Výšľap

Borsuk (2 km) – Aj na tomto singletracku sa nachádzajú klopenky, skoky. Koniec singletracku je v meste Prešov na ulici Zimný potok. Papuľak (600 m) – Na singletracku sa nachádzajú náročnejšie klopenky, skoky, lávky. Singletrack končí v záhradkárskej oblasti na ulici Pod Wilecovou hôrkou. SkočkyKočky (1,5 km) – Tu nájdete mnoho klopeniek, skokov, dvojvlniek, lavičiek. Približne v strednej časti môžete odbočiť na zábavnú nort shore pasáž a natrénovať si stabilitu a trpezlivosť. V spodnej časti singletracku sa nachádzajú skoky, dvojvlny, tejble. Výšľapka (1,3 km) – Ma mierne stúpajúci charakter a je začiatkom Singletracku Čuňka. Nachádzaju sa na nej drevené mostíky a zábavné schwicbacky.Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.