Page 1

» arta: Kalaja e harruar e Prizrenit

f22-23

» bota: Nëntoka e baronëve të kokainës

Intensiva ne kolaps

Asnjë vend nuk është i lirë për personat që lëndohen rëndë, ose që kanë nevojë për trajtim në mjekimin intensiv. Kjo për shkak se Klinika është duke u rinovuar. Pacientët që ishin të shtrirë - janë shpërndarë nëpër dhoma të tjera në QKU. f7

Express www.gazetaexpress.com

N° 1258, Viti III, Çmimi: 0.20 ¤ • E përditshme e pavarur kosovare

asadorë Për Amb

f18-19

Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaçi nuk kanë arritur të nxjerrin listën përfundimtare të dhjetë të ngarkuarve me punë në Ambasadat e para të Kosovës. Ata janë takuar në mbrëmje në Zyrën e Presidentit, mirëpo janë pajtuar vetëm pjesërisht rreth disa emrave. f4

Pajtohen pjeserisht f6

r diplomacit secilës kritikë të Veton Përplasje pëThaç i po i përgjigje

E mërkurë 27 gusht, 2008

Kryeministri Hashim i e ka vazhduar duke thënë se Surroit. Polemikën me Surroin, Thaçngrir jes. Bujar Bukoshi thotë se jo e vendi po shkon drejt integrimit shkak se në vend nuk për punët në diplomaci nuk po shkojnë mirë f3 ve. matë diplo ka shumë oxhaqe te

ë

shtin E ndalin ujin ëmNënëPriPrish tinë është tmerrësisht i ulët. Disa Furnizimi i ujit të pijsh li i ujit të Badovcit ka rënë në 11 lagje gati nuk kanë kurrë ujë. Nivemua j. Borxhe të konsumatorëve pesë për edhe ka rva metra, reze qytetit ka filluar të krye i al rajon si jellë ka me miliona. Ujës të. f6-7 hlinj borx praktikojë shkyçjen e ujit te

Thyhen per liderin Deri në fund të shtatorit, LDK duhet të caktojë një Ushtrues Detyre të Kryetarit. Mbështetësit e Fatmir Sejdiut parapëlqejnë Eqrem Kryeziun për këtë post, derisa “Grupi i Gorenjes” dëshiron që aty të jetë njeri nga ta. Fatmir Sejdiu duhet ta kalojë sfidën e radhës.

foto: Petrit Rrahmani Fisnik Dobreci

f4-5

inë Osetinë J. dhe Abkhaz Rusia njeh pavarësinë Rusia njohu zyrtarisht pavarësinë e rajoneve gjeorgjiane të Abkhazisë dhe Osetisë Jugore. Dekretin përkatës e nënshkroi të martën Presidenti i Rusisë, Dimitry Medvedev. Perëndimi reagon ashpër kundër vendimit të Rusisë. f15


2

E mërkurë, 27 gusht 2008

Pressing kryeredaktor: Berat Buzhala berat.buzhala@gazetaexpress.com, zëvendëskryeredaktore: Arlinda Desku arlinda.desku@gazetaexpress.com politikë: Artan Mustafa artan.mustafa@gazetaexpress.com nacionale dhe siguri: Ilir Mirena ilir.mirena@gazetaexpress.com, Arte: Shkelzen Maliqi shkelzen.maliqi@gazetaexpress.com ekonomi: Viktor Buzhala viktor.buzhala@gazetaexpress.com, Ballkan Express: Faton Raçi faton.raci@gazetaexpress.com, bota: Valmir Gërguri valmir.gerguri@gazetaexpress.com, sport: Valdet Hasani valdet.hasani@gazetaexpress.com fotografia: Visar Kryeziu visar.kryeziu@gazetaexpress.com, drejtor i marketingut: Vjollca Musa, marketing@gazetaexpress.com; redaksia: info@gazetaexpress.com; tel: 038 76 76 76, ; fax: 038 76 76 78; shtypi: Roto Print; botues: MediaWorks.

E mërkurë, 27 gusht 2008

PRESSING Argumentet e Kosovës / Halil Matoshi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .2

LAJMEXPRESS

Argumentet e Kosovës Cilat duhet të jenë argumentet e Kosovës për Gjykatën Botërore dhe Asamblenë e Përgjithshme të OKB’ve, nëse kjo e fundit voton Rezolutën e Serbisë, për ta dhënë mendimin e saj për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë?

Perplasje per diplomaci / Shpend Limoni . . . . . . . . . . . . . . . . . .3 Lëvizë Mali i Zi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .3

POLITIKA Thyhen per liderin / Leonard Kerquki . . . . . . . . . . . . . . .4-5 Pajtohen pjesërrisht . . . . . . . . . . . . .4-5 Imazhi po bie / Besnik Ramadanaj . . . . . . . . . . . . . . .5

NACIONALE Fillojne me shkyçje / Besiana Xharra . . . . . . . . . . . . . . . .6-7 Intensiva ne kolaps / Faton Ismajli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7 Pajtohen popat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8

EKONOMI Shkon huq konkursi /Tinka Kurti . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10 Nafta më e lirë në Evropë . . . . . . . . .11 BSPK paralajmëron greva . . . . . . . . .11

BALLKAN Kriza –koha e shfaqjes së monstrumëve / Zoran Petrovic Pirocanac . . . . . . .12 Shoferi i droges . . . . . . . . . . . . . . .12-13 Në pozitë të palakmueshme . . .12-13 Rusia po shpif . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13

BOTA Rusia njeh pavarësinë e Osetisë Jugore dhe Abkazisë . . . . . . . . . . . . . . . . .15 Gjeorgjia dhe rreziku për Ukrainën / Victor Yushchenko . . . . . . . . . . . . . . . . .15 Nëntoka e baronëve të kokainës / The Guardian . . . . . . . . . . . . . . . . . .18-19 Roli i kuvendeve të partive . . . . . . . . . . .19

ARTE Diçka e bukur per Zotin . . . . . . . . . . . . .21 Si të përkujtohet Nëna Terezë? . . . . . . .21 Kalaja e harruar / Ardian Jasiqi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .22-23 “Koha e kometës” nuk duartrokitët . .23 Zana Krasniqi fytyrë e Sherri Hill në SHBA . . . . . . . . . . . . . . .23

SPORT Kush ma super? /Moral Pozhegu . . . . . . . . . . . . . . . . . .28 Bogdani, jo në Lazio . . . . . . . . . . . . . .29 I kënaqur nëse mbijeton /Valon Konushevci . . . . . . . . . . . . . . .29 Anorthosis për befasi . . . . . . . . . . . .30 Castro kundër gjyqtarëve olimpikë . . . . . . . . . . . . . .30 Penalltia e parë . . . . . . . . . . . . . . . . . .30 Sheva i etur . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .31 Eto’o s’ka inat ndaj Guardiolas . . . .31

Halil Matoshi halil.matoshi@gazetaexpress.com

Derisa më 1999 Perëndimi “flijoi” një vend kaukazian, Çeçeninë dhe mori nën kontroll Kosovën, për t’ua kthyer kosovarëve, askush s’do ta ketë menduar se nëntë vjet më vonë, kur Kosova do ta shpallte pavarësinë, sërish në skenë do të dilte një rajon kaukazian, që do t’i shkonte përshtat, Gjeorgjia. Rusia edhe pse s’e thotë - e bëri atë që Perëndimi tashmë e realizoi në Kosovë – sepse po ta thoshte këtë, do ta minonte argumentin e vet, se pavarësia e Kosovës është precedent. Mirëpo tashti ky argument ra si kullë prej letre. Rusia bëri agresion mbi një shtet të pavarur, madje edhe njohu pavarësinë e Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë, përmes një rezolute të Duma’s. Së këndejmi ky kurs armiqësor rus ndaj Perëndimit dikton riformulim të strategjive perëndimore ndaj Rusisë. Vërtet Rusia presedanin e kishte kryer që me dërgimin e trupave kinse paqësorë në Osetinë e Jugut pa legjitimitet ndërkombëtar, para 16 vjetësh. Teza në të cilën thirrej Perëndimi më 1999 sa i përket Kosovës, se Serbia e kishte humbur të drejtën morale (sovraniteti i humbur) po përtypet tashti nga Rusia, se Gjeorgjia e ka humbur sovranitetin në Osetinë e Jugut dhe, në realpolitikë kjo nuk është larg mendsh. Por Rusia me aktin e agresionit e minoi vetë dhe hapur rendin botëror aktual në të cilin thirrej me sa zë që kishte në rastin e Kosovës në Këshillin e Sigurimit duke u kërcënuar me veto. Ajo që bëri Perëndimi në Kosovë dhe që u cilësua si rast sui generis, për shumicën absolute të vendeve anëtare të OKB’ve (Asambleja e Përgjithshme) vërtet do të duket tepër e ligjshme, krahasuar me agresionin brutal rus në një vend të vogël si Gjeorgjia. Vetëpenalizimi i Rusisë shkon në favor të të drejtës së Kosovës. Çështja e Kosovës më 1998 - 1999 dëshmoi më së miri katandisjen e Këshillit të Sigurimit dhe Ligjit Ndërkombëtar. Ishin europianët dhe ShBA që shkuan në luftë pa marrë sanksionim legjitim nga KS, ngase Rusia e kundërshtoi luftën dhe u kërcënua me veto. Por është po ashtu interesant fakti se shumica e europianëve në atë kohë ngulmonin se lufta ishte më së legjitime. Joshka Fischer, Gerhard Schroeder dhe Tony Blair vlerësonin situatën si emergjente, sepse sjellja barbare e serbëve ishte më urgjente se sa kërkesa për autorizim nga KS. Përgjigjja evropiane ndaj situatës në Kosovë u nxit nga “kujtimet e holokaustit dhe të torturave çnjerëzore që solli nacionalizmi ekstrem gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhe këto eksperienca historike shërbyen si përligje për ndërhyrjen e armatosur në Kosovë”, shkruan Robert Cooper. Sipas Robert Kagan’it, historia dhe morali fituan mbi parimet tradicionale dhe ligjet ndërkombëtare në këtë rast. Kështu doli fitues parimi i mbrojtjes së ‘vlerave të përbashkëta’ evropiane (Cooper) që e bënte luftën e Kosovës aq të drejtë sa që s’kishte nevojë për legjitimim tjetër. Argumentin e vlerave të përbashkëta perëndimore e përdori edhe kryetari gjeorgjian Mikheil Saakashvili në një editorial të botuar tek Washington Post. “Pushtimi i Gjeorgjisë nga Rusia godet zemrën e vlerave perëndimore dhe sistemin tonë të sigurisë të shekullit XXI.” Objektivisht në Kosovë ra përfundimisht parimi i Westphalisë, pas luftërave fetare të shekullit 17 (parimi i pavarësisë dhe mosndërhyrjes). Në Kosovë fitoi morali i vlerave të përbashkëta evropiane mbi ligjin e përbashkët botëror. Këtë triumf të moralit mbi ligjin e përligjen shumica e demokracive liberale, pos vendeve të Amerikës Latine, Azisë Qendrore, Afrikës dhe shumica nga bota arabe, sepse e kuptonin si presedan. Është indikativ ky fakt, kur dihet se Kosova nuk ishte një presedan, sepse ajo e realizoi të drejtën për vetëvendosjen e popujve që e sanksionon OKB’ja, sepse rasti i Kosovës ishte rast klasik i dekolonializmit, që ka

ngjashmëri me Revolucionin antikolonial në Afrikë në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar dhe së bashku me fitoren në luftën antikoloniale ajo ka përqafuar edhe demokracinë liberale dhe vlerat e përbashkëta evropiane, gjë që nuk ndodhi nga vendet arabe të Lindjes së Mesme. Ndërkohë që edhe disa studiues të së Drejtës janë shprehur se lufta në Kosovë mund të ketë qenë legale, në bazë të një standardi progresiv të të Drejtës Ndërkombëtare, që i trajton katastrofat humanitare si një përjashtim në rregullin e mosndërhyrjes. Sipas Kagan’it, Glennon, një studiues i të Drejtës Ndërkombëtare ka cilësuar se parimi i mosndërhyrjes i mishëruar në Konventën e KB’ve është shkelur aq shpesh, gjatë këtyre gjashtë dekadave, sa nuk mund të kualifikohet më si ligj ndërkombëtar; në termat ligjorë kjo quhet ‘desuetude’. Pos anës së keqe, se është goditë një shtet sovran dhe një demokraci liberale, agresioni rus në Gjeorgji ka edhe anët pozitive për Kosovën. Argumenti ligjor rus u thermue, në anën tjetër, me këtë akt Rusia shleu iluzionet e Serbisë se do të mund të stoponte njohjet e mëtutjeshme ndërkombëtare të Kosovës, duke marrë eventualisht një mendim të favorshëm për të nga Gjykata Botërore e Drejtësisë në Hagë. Shpresat e Serbisë se në shtator Asambleja e Përgjithshme e OKB’ve do të mund të votonte një Rezolutë për t’i rekomanduar Gjyqit Botëror në Hagë që të japë mendimin e vet se a është shkelur e Drejta Ndërkombëtare me pavarësimin e Kosovës, u mbytën në Gori (baza kryesore ushtarake e Gjeorgjisë). Por në rrethanat më të reja ndërkombëtare, të sapo krijuara, pas invazionit rus ne Gjeorgji s’ka shansë që Asambleja e Përgjithshme të lëvizë në drejtim të kërkesës serbe. Ose shanset janë zvogëluar dukshëm. Serbisë ia zuri rendin në Gjyqin Botëror të Hagës Gjeorgjia kundër Rusisë, e kjo e fundit s’do të ketë kohë t’i mbrojë interesat serbe. Duhet ta mbrojë veten. Rusia për interesat e veta hegjemoniste rajonale (korridori i gazit natyror nga Deti Kaspik në Europë) “i shiti” interesat e Serbisë. Pas këtij agresioni edhe vendet që nuk e kanë njohur Kosovën (posaçërisht vendet arabe) nuk do ta votonin Rezolutën për të kërkuar mendimin e GJN rreth Kosovës, sepse, precedenti u thye. Rusia e bëri atë për çka e akuzoi Perëndimin me rastin e Kosovës. Kosovën praktikisht e shpëtoi më 1999 ndërgjegjja e vrarë e Perëndimit për Srebrenicën, (pasi që e la në baltë Çeçeninë), si dhe lekcioni që duhej t’u mbahej vendeve islame, se Perëndimi nuk është kundër islamit si fe, por kundër islamit politik. Natyrisht se Kosovën e shpëtoi edhe gjeografia e saj – përkatësia e saj territoriale europiane. Këto ishin atëherë favoret e Kosovës që sot nuk i ka në anën e vet Gjeorgjia. Eventualisht, nëse Asambleja e Përgjithshme voton Rezolutën e Serbisë, gjë që është pak e besueshme, pala kosovare ose aleatët e saj do të duhej të propozonin kundër-rezolutë në Asamblenë e Përgjithshme, por edhe t’i drejtohej GJN në Hagë për t’i parashtruar argumentet e jashtme (që i theksuam më lartë) pse Kosova duhej të ndahej nga Serbia, si dhe argumentet e brendshme. Pavarësia e Kosovës është e ligjshme, duke qenë se Kosova ishte njësi konstituive e federalizmit jugosllav (me të drejtën e vetos nacionale) dhe në përbërje të Republikës së Serbisë, por jo pjesë përbërëse e saj, Kosova ka fituar të drejtën për vetëvendosje, e cila u realizua në faza, si rast sui generis. Duke qenë se Serbia e Milosevic’it (që tash e prezanton Jeremic’i) u përpoq të kryente gjenocid, duke suspenduar çdo lloj të drejtash, qoftë edhe ato burgore, pra duke krijuar struktura hapësinore për jetë të zhveshur. Duke e shndërruar politikën në biopolitikë. Duke qenë se Kosova pos dekolonializmit përqafoi edhe vlerat e përbashkëta evropiane dhe duke qenë se ajo funksionon si shtet i pavarur bazuar në këto vlera të reja dhe duke qenë se ajo me konsensus në shkallë kombëtare ka pranuar planin Ahtisaari të sponsorizuar nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB’ve, argumentet e Serbisë janë false dhe të inspiruara e të inkurajuara nga “boshti i së keqes”.


LAJMEXPRESS 3

E mërkurë, 27 gusht 2008

PERPLASJE PER DIPLOMACI Kryeministri Hashim Thaçi duket se ka ndërmend t’i përgjigjet secilës kritikë të Veton Surroit. Polemikën me Surroin, Thaçi e ka vazhduar duke thënë se vendi po shkon drejt integrimit e jo ngrirjes. Bujar Bukoshi thotë se punët në diplomaci nuk po shkojnë mirë për shkak se në vend nuk ka shumë oxhaqe te diplomatëve.

Shpend Limoni shpend.limoni@gazetaexpress.com

Prishtinë 26 gusht — ryeministri Hashim Thaçi ditëve të fundit po shfaqet i vendosur për të kthyer prapa çdo kritikë që shkon në adresë të Qeverisë së tij. I njohur për gjuhën e tij të tërthortë, Thaçi ka filluar të bëhet gjithnjë e më direkt, sidomos në shkëmbimet publike me Veton Surroin, i cili kohëve të fundit ka marrë në thumb Qeverinë e Kosovës, duke e kritikuar për mungesë të politikës së jashtme. Kreu i Qeverisë, sikur edhe para pak ditësh, i është përgjigjur Surroit, i cili ka deklaruar se “dimensioni ndërkombëtar i Kosovës ka gjasa të ngrihet” për shkak të

mungesës së politikës së jashtme e cila, sipas tij, po reflektohet në njohjen e pavarësisë së vendit. Thaçi, në reagimin e radhës i ka thënë ish-kolegut të Ekipit të Unitetit se për Kosovën nuk do të ketë ngrirje. “Për Kosovën nuk do të ketë ngrirje, por vetëm integrim dhe zhvillim ekonomik”, ka thënë Thaçi. Surroi kishte folur për mungesë të politikës së jashtme të instucioneve të Kosovës, gjatë konferencës “Kosova dhe Bota Arabe” që është mbajtur të hënën në Prishtinë. Në këtë konferencë kanë marrë pjesë Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu dhe Ministri i Jashtëm Skënder Hyseni, por jo edhe Kryemininistri i vendit.

Deklaratave kundër ngrirjes, Thaçi ia ka shtuar edhe një reagim tjetër duke thënë se rruga e Kosovës kalon përmes Washingtonit dhe Brukselit, e jo përmes adresave të “dyshuara” Surroi gjatë paraqitjeve të tij ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për mungesë vizioni në politikën e jashtme, por nuk ka përmendur me emër ministrin Skënder Hyseni. Duke komentuar kritikat e Surroit, zëvendskryeminisrti Hajredin Kuçi thotë se ato janë pjesë të demokracisë. “Janë ide që mund të ketë njeriu. Në demokraci bën të thuash çfarë ta merr mendja deri sa nuk ndeshesh me ligjin” thotë Kuçi me ironi. “Këto janë vlerësime persona-

le të z. Surroi që në momente të caktuara mund të kenë edhe respekt. Por tani këto kanë të bëjnë më shumë me pozicionin e tij personal se sa që ka të bëjë me diçka institucionale”, ka thënë Kuçi. Debatit për politikën e jashtme të martën i është bashkuar edhe Bujar Bukoshi deputet në Kuvendin e Kosovës. Në një prononcim për Express, Bukoshi ka thënë se problemet me të cilat është duke u përballuar Kosova lidhen me faktin se vendi është një shtet i ri dhe ka mungesë të resurseve humane, sidomos për diplomaci. “Vështirësitë që na kanë dalë në çfarëdo kompozicioni të qeverisë kanë të bëjnë me atë se është një shtet i ri shumë vulnerabël i cili nuk ka far tradite në diplomaci, nuk ka plejadë të diplomatëve , të

profesionistëve, nuk ka lozë, nuk ka oxhaqe të diplomatëve...”, ka thënë Bukoshi për Express. Duke komentuar rreth “ngrirjes”, Bukoshi thotë se nuk ka vend për panik por kundërshton sjllelljen komode të qeverisë duke kritikuar atë në të gjitha fushat. “Nuk shoh panik, por kam frikë ose jam kundërshtar i një shpërfilljeje ose një sjellje shumë komfortabël. Nuk kisha me i dhënë askujt kredit ose aplauz, sepse punët këtu nuk janë lule, kemi një milion probleme”. Bukoshi thotë se mbështet kritikat në adresë të Qeverisë. “Përshtypja ime është se po sillemi shumë komod dhe çdo kritikë që bëhet në këtë drejtim për mua është e pranueshme. Jo kritika destruktive”, thotë ai.

Lëvizë Mali i Zi

Svetozar Marovic ka thënë se Mali i Zi është në presion për të nxjerrë një vendim për Kosovën. Ai ka deklaruar se Kosova “është realitet”. Sipas tij, Mali i Zi duhet të vendosë nëse e konsideron më të rëndësishme integrimin europian.

Prishtinë, 26 gusht — Mali i Zi ka dhënë sinjalet më të forta në drejtim të njohjes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, nëpërmjet Svetozar Marovicit i cili ka thënë se Podgorica duhet të vendosë nëse e konsideron më të

rëndësishme integrimin europian. Nënkryetari i Partisë Demokratike e Socialistëve (DPS), që qeverisë Malin e Zi, ka thënë të hënën në mbrëmje për televizionin RTCG se Kosova “është realitet” Marovic ka thënë se është du-

ke u ushtruar presion mbi zyrtarët e Podgoricës për t’u deklaruar rreth çështjes së statusit të Kosovës sa më shpejt që të jetë e mundur. “Do të ishte e vështirë për Malin e Zi që ta vinte atë si prioritet përtej integrimeve europiane”, ka thënë Marovic. “Nëse më pyesni kur dhe në çfarë rruge, nuk mund t’u përgjigjem me diçka specifike, por unë e di se ky është drejtimi të cilin do ta ndjekim”. Ai ka thënë se Mali i Zi do të jetë

në një pozicion të vendosë se çfarë është më e rëndësishme. “Të lëvizë drejt Europës dhe anëtarësimit të plotë në institucionet europiane, ose për momentin t’i suspendojë (vonojë) këto prioritete - prioritete për të cilat edhe Qeveria edhe opozita pajtohen”, ka deklaruar Marovic. Ai ka shtuar se madje edhe vet Serbia vendosi të kthejë ambasadorët e saj në shtetet europiane “sepse e kuptoi se pavarësisht në-

se ato shtete e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, është më e rëndësishme për Serbinë të vazhdojë bashkëpunimin me këto shtete dhe të bëhet një anëtar i BE’së”. Sidoqoftë, ai ka thënë se nxjerrja e vendimit në lidhje me statusin e Kosovës duhet “të diskutohet me qetësi, ndoshta edhe në Parlament, në mënyrë që të shihet se cila është lëvizja më e mirë për Malin e Zi”.


K

4

E mërkurë, 27 gusht 2008

Politikë redaktor: Artan Mustafa e-mail: artan.mustafa@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Deri në fund të shtatorit, LDK duhet të caktojë një Ushtrues Detyre të Kryetarit. Mbështetësit e Fatmir Sejdiut parapëlqejnë Eqrem Kryeziun për këtë post, derisa “Grupi i Gorenjes” dëshiron që aty të jetë njeri nga ta. Fatmir Sejdiu duhet ta kalojë sfidën e radhës. Leonard Kerquki leonard.kerquki@gazetaexpress.com

Prishtinë, 26 gusht — ryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës po ballafaqohet me dallime serioze të brendshme për caktimin e një Ushtruesi të Detyrës së Kryetarit, ndërkohë që pret të vendosë deri në fund të shtatorit. Anëtarët e Kryesisë pajtohen se duhet të merret ky vendim, por ata ndahen në kampe kur përmenden emra ose kur flitet për mënyrat e vendosjes së njeriut, i cili përkohësisht, do ta zëvendësonte Fatmir Sejdiun. Një grup i fuqishëm brenda LDK’së, i udhëhequr nga Fadil Ferati, po shtynë përpara idenë e caktimit të një Ushtruesi të Detyrës së Kryetarit, i cili sipas tyre, duhet të gjendet brenda Kryesisë. Por kjo ide nuk preferohet nga garda e moçme e LDK’së, të cilët parapëlqejnë prolongimin - e nëse veç kërkohet një Ushtrues Detyre - atëherë ata zënë në gojë emrin e Eqrem Kryeziun, Nënkryetarit të Parë. E, në krejt këtë situatë, megjithatë, LDK duhet të marrë një vendim, i cili duket se nuk do të jetë aspak i lehtë.

EULEX i gatshëm për bashkëpunim me Serbinë Shefi i EULEX’it, Yves de Kermabon, ka thënë se ai është i gatshëm për të arritur një marrëveshje për bashkëpunim teknik me autoritetet serbe. “Unë mendoj se bashkëpunimi duhet të ekzistojë. Do të doja të kisha mundësi të flisja me Ministrin

Goran Bogdanovic, por vetëm në një nivel teknik, me institucionet serbe, ashtu që të vendosim bashkëpunim” ka thënë Kermabon për Radio Gorazhdevcin. Ish-komandanti i KFOR’it ka thënë se pala serbe ka “dy arsye” përse e ka të vështirë për të pranuar

EULEX’in. “E para është se ka shumë keqkuptime dhe çështje të paqarta. Njerëzit nuk e dinë se çfarë në fakt është EULEX, në aspektin e bazës ligjore”, ka thënë Kermabon. “E dyta është politike, sikurse edhe krimi i organizuar...”

THYHEN PER LID

Ideja për vendosjen e një Ushtruesi të Detyrës së Kryetarit LDK’së është dhënë fillimisht nga Fadil Ferati, disa ditë pasi që hyri në fuqi Kushtetuta e Re, e cila ia pamundëson Fatmir Sejdiut ushtrimin e postit të Kryetarit të LDK’së. “Tash duhet të kem një adresë të përveçme”, kishte deklaruar Ferati, njeriu i cili thuhet të ketë mbështetjen e “Grupit të Gorenjes”. Por kjo, në mënyrën se si e thotë Fadil Ferati, kundërshtohet nga Kolë Berisha, Nënkryetar i LDK’së. Ish Kryeparlamentari Berisha vazhdon të mbështesë Eqrem Kryeziun. “Ai që aktualisht udhëheq partinë është Nënkryetari i Parë i partisë, z. Eqrem Kryeziu”, ka thënë Berisha për Express, të martën. “Megjithëkëtë, LDK ka nevojë për një reformë të brendshme”. Kjo kundërshtohet fuqishëm nga Astrit Haraqija, anëtar i Kryesisë së LDK’së, njëherësh njëri prej kundërshtarëve më të mëdhenj të Eqrem Kryeziut. Ish Ministri i Kulturës, madje, jep një propozim për Kryeziun. “Eqrem Kryeziu nuk e ka këtë rol. Sot për sot kemi udhëheqje kolektive”, thotë Haraqija për Express. “Eqrem Kryeziut tash për pleqëri do t’i preferoja të shkonte ambasador në Turqi. Moshën e ka të shtyrë dhe nuk ka kondicion që të merret me këtë punë”. Astrit Haraqija thotë se pasuesi i Fatmir Sejdiut duhet të vendoset më së largu deri në fund të shtatorit, derisa jep edhe idenë e tij se si duhet të zhvillohet procesi i gjetjes së Ushtruesit të Detyrës. Sipas tij, Ushtruesi i Detyrës duhet të jetë

njeri prej pesë nënkryetarëve aktual të LDK’së. “Vetëm njëri prej nënkryetarëve

duhet të bëhet Ushtrues Detyre, cili merr vota më shumë. Jashtë Kryesisë, nuk mundet. Si, të bëhet

Ai që aktualisht udhëheq partinë është Nënkryetari i Parë i partisë, z. Eqrem Kryeziu.” Kolë Berisha, Nënkryetar i LDK’së

Pajtohen pjesërrisht Presidenti Sejdiu dhe Kryeministri Thaçi nuk kanë arritur të nxjerrin listën përfundimtare të dhjetë të Ngarkuarve me Punë në ambasadat e para të Kosovës. Ata janë takuar në mbrëmje në Zyrën e Presidentit, mirëpo nuk kanë arritur ujdi rreth disa emrave.

Prishtinë, 26 gusht — Dy liderët kryesorë të vendit, Presidenti Fatmir Sejdiu dhe Kryeministri Hashim Thaçi, nuk kanë arritur të nxjerrin emrat e dhjetë të Ngarkuarve më Punë në ambasadat e para të Kosovës. Në mbrëmje, Sejdiu dhe Thaçi kanë zhvilluar një takim në Zyrën e Presidentit, mirëpo asgjë nuk është arritur të vendoset, edhe pse gjatë

dikush aty udhëheqës brenda natës, si në bahçe të babës? Kjo nuk ka shans të ndodhë”, ka thënë ai. Por, Astrit Haraqija nuk beson se, nëse votohet për Ushtruesin e Detyrës së Kryetarit, Eqrem Kryeziu mund të marrë shumicën e votave. “E respektoj nëse ai ka shumi-

ditës është besuar se ai takim do të vulosë emrat e përfaqësuesve të parë të Kosovës në botë. Sipas burimeve të gazetës, lista përfundimtare nuk është arritur të nxirret për shkak të konfuzionit se kush mund të delegohet në Romë dhe Vjenë. “Ka disa dilema dhe propozime rreth emrave të përfaqësuesve tanë në Itali dhe Austri”, ka thënë burimi i gazetës, i pranishëm në takimin mes Presidentit dhe Kryeministrit. “Po besoj se gjithçka do të sqarohet nesër, në një takim


POLITIKË

E mërkurë, 27 gusht 2008

5

Serbia ka gjasa të fitojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

DERIN

FOTO: PETRIT RRAHMANI

cën, por nuk besoj se Eqrem Kryeziu mundet”. Ish-Ministri i Kulturës jep idenë e tij edhe për rrjedhën e ngjarjeve që duhet të pasojnë në LDK pas zgjedhjes së Ushtruesit të Detyrës së Kryetarit. Për herë të parë, ai përmend zgjedhjet e përgjithshme.

tjetër mes dy prijësve të vendit”. Kushtetuta e Re e vendit hyri në fuqi rreth dy muaj më parë, mirëpo institucionet e Prishtinës nuk kanë arritur ende të nxjerrin emrat e ambasadorëve të parë të Kosovës, e as emrin e Drejtorit të Agjencisë Kosova të Inteligjencës. ëvendëskryeministri Hajredin Kuçi, megjithatë, ka thënë se emrat e përfaqësuesve të parë të Kosovës do të zyrtarizohen brenda kësaj jave, duke lënë njëherësh të kuptohet se ky proces është në rrugë të mbarë.

bëtar që i frikësohen një rezultati pozitiv të kësaj iniciative”, ka shtuar ai, duke e vlerësuar të drejtë kërkesën e Beogradit për të provuar se pavarësia e Kosovës është ilegale. “Ne besojmë se Serbia po bën ç’është e mundur që ky proces të jetë i suksesshëm. Kjo i

hapë rrugë suksesit të iniciativës serbe para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë”, ka thënë Dalimunthe për gazetën Vecernje Novosti. Ai ka thënë se Indonezia mbështetë përpjekjet e Serbisë, sepse kjo është një luftë kundër shkeljes së të

drejtës ndërkombëtare. “Indonezia qëndron fuqimisht prapa qëndrimit se çdo lëvizje në skenën ndërkombëtare duhet të bazohet në ligjin ndërkombëtar”, ka thënë Dalimunthe. “Ne besojmë se një grup i njerëzve nga një fushë që është pjesë integrale e një shteti

nuk mundet që vend të vendosë të ndahet. Nëse nuk ka marrëveshje, nuk ka dilemë se është shkelje e të drejtës ndërkombëtare. Kosova dhe Serbia janë një shtet dhe ky problem duhet të zgjidhet nëpërmjet negociatave paqësore, pa përdorim të forcës”.

Eqrem Kryeziut tash për pleqëri do t’i preferoja të shkonte ambasador në Turqi. Moshën e ka të shtyrë dhe nuk ka kondicion që të merret me këtë punë.” Astrit Haraqija, anëtar i Kryesisë së LDK’së

“Ushtruesi i Detyrës duhet t’i fillojë menjëherë përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme. LDK duhet ta mbajë Kuvendin Zgjedhor, ku duhet të bëhet edhe ndryshimi strukturor i LDK’së”, ka thënë ai. Por idetë e Astrit Haraqisë janë kundërshtuar nga Lutfi Haziri, megjithëse ai ka dhënë një përgjigje ambiguoze. “Aktualisht jemi të fokusuar në ato pika që në këtë fazë mendojmë se janë të domosdoshme. Kemi filluar një politikë të brendshme menaxheriale me emërimin e Blerim Kuçit”, ka thënë ai për Express. “Jemi në një fazë krejt tjetër dhe me kohë shumëçka do të sqarohet. Procesi zgjedhor duhet të nxjerrë lidershipit”. Lidhja Demokratike e Kosovës, e cila për pothuajse dy dekada u udhëhoq nga Ibrahim Rugova, nuk ka arritur ende që të prodhojë një lider të fuqishëm. Fatmir Sejdiu, i cili pasoi Rugovën, nuk arriti ta mbajë të bashkuar partinë, derisa humbja e primatit në zgjedhjet e 17 nëntorit të vitit të kaluar, thelloi krizën e brendshme. Por nuk janë vetëm këto shkaqet që po prodhojnë vazhdimisht krizë në këtë subjekt politik. Një ndër shkaqet është edhe pamundësia e Fatmir Sejdiut që ta ushtrojë postin e Kryetarit të LDK’së, pasi që mban postin e Presidentit të Republikës. Tash, kur lëvizjet brenda LDK’së mund të degjenerojnë, Fatmir Sejdiu duhet të marrë një vendim të rëndësishëm. Ai duhet të caktojë zëvendësimin e tij.

Sido që të jetë, tashmë në opinion kanë filluar të qarkullojnë një sërë emrash të mundshëm, mirëpo burime të Express thonë se në këtë fazë vetëm tre emra kanë arritur të marrin konsensus të plotë. “Pothuajse ka konsensus për gjashtë ambasadorë, mirëpo deri më tash e sigurt do të jetë se Avni Spahiu do të dërgohet në Washington, Muhamet Hamiti në Londër, e Muhamedin Kullashi në Paris”, ka treguar në kusht anonimiteti një zyrtar i lartë i Qeverisë së Kosovës.

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

Ambasadori i Indonezisë në Beograd, Muhammad Dalimunthe, ka thënë se Serbia ka një shans të mirë të marrjes së mbështetjes nga Gjykata Ndërkombëtare e drejtësisë për sa i përket pavarësisë së Kosovës. “Ka, sidoqoftë, faktorë të caktuar në komunitetin ndërkom-

Imazhi po bie Analisti Ramush Tahiri thotë se Qeverisë së Hashim Thaçit po i bie imazhi. Kjo, sipas tij, po ndodhë për shkak të premtimeve të mëdha dhe rezultateve të vogla. Përveç Hajredin Kuçit, Tahiri thotë Kryeministri nuk do të hynte në gjynah edhe po ta shkarkonte tërë Kabinetin. Besnik Ramadanaj besnik.ramadanaj@gazetaexpress.com

Prishtinë, 26 gusht — Shefi i Qeverisë, imazhi i së cilës po bie, nuk do të hynte në gjynah edhe po ta shkarkonte tërë Kabinetin përveç Zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi, thotë analisti Ramush Tahiri. Qeveria e koalicionit të madh mes PDK’së dhe LDK’së ka mbushur shtatë muaj të funksionimit, ndërkohë që kredibiliteti i saj po kërcënohet fuqimisht kohëve të fundit shkaku i vlerësimeve për rezultate jo-bindëse. Tahiri është një prej intelektualëve me përvojë politike i cili ka vërejtje në rrugëtimin e Qeverisë së Hashim Thaçit. “Qeverisë i ka rënë rejtingu, sidomos me që është investuar shumë në të”, thotë ai. Rënia e kedibilitetit të qeverive është bërë e zakonshme në Kosovë, një periudhë të shkurtër pas betimit të tyre. Tahiri thotë se kjo po ndodhë ngase Qeveritë po japin premtime shumë të mëdha, të cilat nuk i kanë të kufizuara në kohë. “Do të ishte shumë normale që kjo Qeveri të dalë para Kuvendit çdo tre muaj dhe të debatojë për punën e vet. Aty do të duhej të shpjegojë suksesin, dështimin, pengesat... thjesht të bashkëbisedojë”, ka shtuar ai. Për shembull, një rrugë e vogël në kryeqytet, pa kurrfarë pengesash ligjore dhe me tokën, sikurse edhe problemet e mëdha si rryma elektrike - ndikojnë në formësimin e imazhit të ekzekutivit, thotë ai. “Kjo është një Qeveri vazhduese e të kaluarave, nuk ka bërë ndonjë punë të madhe...projeksionet si janë parë, nuk janë rea-

lizuar. Stagnime ka gjithkund”, vlerëson ai. Kohëve të fundit kritikët thonë se Qeveria e Kosovës është shumë autoritare dhe po bëhet dominante. “Krejt ministrat janë autoritativë. Nuk kanë kulturë demokratike, nuk dinë të sillen, nuk e kanë stafin e mirë që ua përgatisin materialet. Nuk kanë ndonjë rezultat dhe frikohen. Në anën tjetër, ky koalicion si duket ka krijuar një siguri”, shpjegon Ramush Tahiri. Ndërkohë, në gjithë këtë situatë, praktika e qeverive tona nuk është përcillet me shkarkime të ministrave, me disa përjashtime. “Sa i përket aktiviteteve, cilindo ministër që ta largojë përveç Zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi që ka qenë aktiv, Kryeministri nuk do të hynte në gjynah”, thotë Tahiri. Koalicioni PDK-LDK, me gjithë fuqinë e votave, kohëve të fundit ka pasur disa raste të fërkimeve. Rasti i Naser Osmanit dhe më pas ai i kryetarit të KQZ’së kanë zhveshur rezervat e të dy palëve, dikur rivalë të ashpër. Por analisti Tahiri nuk sheh mundësi për përkeqësim të raporteve të koalicionit. “Më shumë është lojë e jashtme. Nuk ka krizë, sepse ky është koalicion edhe me miratimin ndërkombëtar. Hashim Thaçi nuk e ka pasur shumë të vullnetshëm koalicionin me LDK’në, sepse ka pasur zgjidhje edhe të tjera”, ka thënë ai. Tahiri thotë se Qeveria e Kosovës është e mbyllur. “Kjo Qeveri duket e mbyllur, funksionon si brenda, ne nivel të ambasadave të këtushme, e jo në nivel më të lartë. Nuk ka ndonjë punë që e kemi vërejtur as edhe ndonjë reformë të brendshme si në arsim, ose në shëndetësi, infrastrukturë dhe ekonomi”, ka thënë ai.


6

E mërkurë, 27 gusht 2008

Nacionale redaktor: Ilir Mirena e-mail: ilir.mirena@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Vritet 27 vjeçari

PRISHTINË, 26 GUSHT — Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), vendosi të martën që të rritet deri në 37 numri i nxënësve në klasat e dhjeta, ndërsa secila komunë duhet t’i ketë prioritet nxënësit e komunës së vet, me përjashtim të atyre nxënësve që iu mungon drejtimi përkatës në

komunën nga vjen. Zyra për media e MASHT-it, njoftoi të martën se vendimi për rritjen deri në 37 numri i nxënësve në paralele, në klasat e dhjeta është mbështetur në nenit 93 (4) të Kushtetutës së Republikës së Kosovës. “Ky vendim është marrë duke u mbështetur në nevojën e përfshirjes sa

FILLOJNE ME SHKYÇJE

PRISHTINË, 26 GUSHT — Ylber Shala (1981) nga Rugova e Hasit është gjendur i vrarë në fshatin Volljak të Klinës të martën në mes të ditës. Këtë e kanë bërë të ditur Polica e Kosovës nëpërmjet një komunikate. Policia nuk ka arrestuar asnjë të dyshuar në lidhje me këtë rast, sikurse që nuk janë bërë të ditura as motivet e vrasjes. Në bazë të hetimeve të para dyshohet se viktima, i moshës rreth të tridhjetave, është qëlluar me armë zjarri. Më urdhër të Prokurorit trupi i pajetë është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishinë.

Furnizimi i ujit të pijshëm në Prishtinë është ekstrem i ulët. Disa lagje gati nuk kanë kurrë ujë. Niveli i ujit të Badovcit ka rënë në 11 metra, rezerva ka edhe për pesë muaj. Borxhe të konsumatorëve ka me miliona. Ujësjellësi rajonal i kryeqytetit ka filluar të praktikojë shkyçjen e ujit te borxhlinjtë.

FOTO: ATDHE MULLA

Arrestohet për plagosje GJILAN, 26 GUSHT — Një 30 vjeçar, banori Gjilanit, është arrestuar mbrëmë vonë nga policia, për vrasje në tentativë të një 24 vjeçari, gjatë një ahengu familjar, konfirmoi të martën policia në Gjilan. Policia tha rasti është lajmëruar nga Qendra Emergjente dhe policia i është përgjigjur rastit rreth orës 21:00, i cili fillimisht është paraqitur si aksident trafiku me motoçikletë, por pas hetimit të rastit mësohet se kishte pasur gjuajtje me armë zjarri. Zëdhënësi rajonal i Policisë së Kosovës (PK) në Gjilan, togeri Ismet Hashani tha se i plagosuri F. Zymberi, 24 vjeçar nga Gjilani, fillimisht është dërguar në Spitalin Rajonal të Gjilanit e më pas për shkak të plagëve të rënda është dërguar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Togeri Hashani tha se nga QKUK-ja policia është informuar se i lënduari është i qëlluar nga arma e zjarrit në kokë dhe sipas raportit të mjekut, gjendja e të lënduarit është mjaftë e rëndë. Ai tha se policia ka njoftuar hetimet rajonale dhe prokurorin publik dhe Njësitin e krim teknikës, të cilët gjatë hetimeve në vendin e ngjarjes kanë gjetur dy gëzhoja të shkrepura të kalibrit 6.35 mm. Zëdhënësi Hashani tha se policia me shpejtësi ka arrestuar të dyshuarin, E.Selishta, i moshës 30 vjeçare, nga i cili është konfiskuar revolja e tipit “Zastava” e kalibrit 6.35 mm, nga e cila dyshohet të jenë gjuajtur 10 fishekë.

Rritet në 37 numri i nxënësve më të madhe të nxënësve në klasat e dhjeta, në kërkesat e drejtorive komunale të arsimit si dhe vlerësimet që ka bërë MASHT-i”, thuhet në komunikatën e ministrisë. Sipas këtij vendimi, regjistrimi i nxënësve në klasat e dhjeta duhet të bëhet në bazë të ranglistës së shkollave, të shpallur zyrtarisht.

Besiana Xharra besiana.xharra@gazetaexpress.com

Prishtinë, 25 gusht — Niveli i ujit të Badovcit ka rënë në 11 metra më poshtë, kështu 30 përqind e konsumatorëve të Prishtinës të cilët furnizohen nga aty, kanë vështirësi në furnizimin e ujit të pijshëm. Por, pa vështirësi nuk është as pjesa tjetër që furnizohet nga Batllava. Lagjet e kryeqytetit, të cilat më së shumti hasin në këto vështirësi dhe gati kurrë nuk kanë ujë janë lagjja, Mat, lagjja e Vreshtave, Sefali dhe Kodra e Diellit. Për këtë tregojnë zyrtarë të ujësjellësit rajonal të Prishtinës, por edhe vetë banorët e këtyre lagjeve. “Këto lagje kanë reduktime të mëdha të ujit, me orë të tëra si ditën ashtu edhe natën, dhe arsyet janë jo vetëm rënia e nivelit të ujit të Badovcit, por edhe nga keqpërdorimi i ujit të pijshëm nga vetë konsumatorët”, tha zëdhënësja e ujësjellësit, Arjeta Mjeku. Kurse për banorët e lagjes Kodra e Diellit, edhe ato pak orë që ka ujë, shtypja është shumë e ulët, kështu që gati kurrë nuk kanë ujë. “Mbarum krejt, s’ po kemi ujë, ne nuk po mundim mu la për veti e le ma ta keqpërdorim ujin për gjana tjera”, tha Nazmije Leka, banore e lagjes Kodra e Diellit. Njëjtë ankohen edhe të tjerët rreth saj. Madje thonë se as që do ta paguajnë më për shërbimet e “Batllaves” që u mungojnë. “Ujë s’ po kemi, pse me e pagu, tjerët e keqpërdorin e krejt na po i vuajmë pasojat”, tha një tjetër banor aty. Mospagesa edhe është njëra prej arsyeve tjera të mosfurnizimit të rregullt të ujit të pijshëm, tregon zëdhënësja e ujësjellësit. “Prej pasluftës e deri më tani, borxh ujësjellësit konsumatorët i kanë rreth 30 milionë euro, e që shumë pak prej borxhit është duke u kthy”, tha ajo. “Të përfshira në borxhe janë bizneset e mëdha, bizneset e vogla, amvisia, institucionet, të gjitha këto. Por pasi që 70 për qind e ujit shfrytëzohet nga amvisia, atëherë mund të themi se edhe keqpërdorimin me të madh të ujit dhe pjesa më e madhe e borxhit u takon atyre”, tha Mjeku. Për të kthyer borxhet, ujësjellësi tek tash ka filluar që të bëjë shkyçjen e ujit. “Në muajin korrik të këtij viti e kemi bërë shkyçjen e 15 banesave kolektive në lagjen Dardania, dhe në Kodrën e Diellit. Njëherë u kemi ndërprerë ujin 48 orë, pastaj më gjatë dhe banorët kanë filluar që të paguajnë borxhet”, tha Mjeku.


NACIONALE

E mërkurë, 27 gusht 2008

7

Mungojnë arsimtarët e anglishtes SKENDERAJ, 26 GUSHT — Drejtoria për arsim, kulturë, rini dhe sport në Skenderaj, të martën përfundoi intervistimin e kandidatëve për mësimdhënës nëpër shkollat e komunës, mirëpo problemi më i madh paraqitet me mungesën e arsimtarëve të kualifikuar të gjuhës angleze. Kjo drejtori

sivjet kishte shpallur 120 vende të lira pune, ndërsa në to kanë konkurruar 360 kandidatë, apo më shumë se 3 kandidatë për secilin vend pune. Sipas drejtorit për arsim, Jashar Lushtaku, më së shumti kërkesa të shkollave ka pasur për lëndën e gjuhës angleze, në të cilat kanë konkurruar 110 veta, prej

të cilëve vetëm dhjetë me përgatitje adekuate, ndërsa 100 të tjerët edhe pse kanë konkurruar për gjuhë angleze, kanë qenë të kualifikuar kryesisht për gjuhë dhe letërsi shqipe. Lushtaku tha se sivjet për dallim nga vitet e kaluara, përveç në gjuhën angleze, kuadrot që kanë konkurruar

janë më të përgatitur profesionalisht. “Struktura kualifikuese e kandidatëve në këtë vit është shumë më e mirë se e viteve të tjera, ndonëse ka mungesë të theksuar të kuadrit kualifikues për lëndën e gjuhës angleze dhe për lëndët profesionale në Shkollën e mesme teknike ‘Anton Çetta’”, tha

Lushtaku. Kur jemi te shkolla e mesme profesionale, Lushtaku tha se më së shumti kandidatë kanë konkurruar në këtë shkollë, mirëpo me këtë konkurs sipas të gjitha gjasave nuk do të plotësohet kuadri, pasi që kjo është shkollë profesionale dhe kërkohet kualifikim adekuat për secilën lëndë.

Nëse nuk vjen deri tek pagesa, atëherë shkyçja bëhet për një kohë të pacaktuar, tregon Mjeku. Por, sipas saj, nuk ka pasur nevojë që të shkojë puna deri aty, pasi që ata kanë filluar të paguajnë. Shkyçjet e radhës nga ujësjellësi do të bëhen në fillim të muajit shtator të këtij viti. “Në fillim të muajit shtator ne do të fillojmë me shkyçje kolektive dhe individuale. Planin se ku do të jenë këto shkyçje jemi duke e bërë”, u bë e ditur nga zyrtarët e ujësjellësit. Ata po ashtu tregojnë se rezervat për ujë të pijshëm për Prishtinë janë vetëm edhe për 5 deri në 6 muaj. Shpresat për furnizim të mëtutjeshëm nuk janë vetëm tek pagesat dhe ruajtja e ujit nga konsumatorët, por edhe te ndryshimi i temperatura, pra i reshjeve atmosferike, të cilat do të rritnin nivelin e ujit të Badovcit. Puna tjetër e ujësjellësit përveç shkyçjeve për momentin, është edhe ndërrimi i gypave të vjetër të ujësjellësit me ata të rinj, nëpër disa lagje. “Po ashtu në shtator të këtij viti, ujësjellësi ka edhe një plan për të realizuar, që është vendosja e ujëmatësve të rinj nëpër disa vende të Prishtinës”, tha Mjeku, duke shtuar se secila shtëpi kryesisht banim individual e ka ujëmatësin e vet, por jo edhe secila banesë kolektive. E, pikërisht aty qëndron edhe problemi pasi që kushtet teknike ujësjellësi nuk i posedon për të vendosur ujëmatësin në secilën ndërtesë që ndërtohet. Ndryshe, sipas të dhënave të ujësjellësit, për momentin 60 për qind e konsumatorëve e paguajnë ujin në Prishtinë dhe shpresat e kësaj kompania janë se deri në fund të vitit 2009 pagesa nga konsumatorët të arrijë në 80 për qind.

FOTO: PETRIT RRAHMANI

Në fillim të muajit shtator ne do të fillojmë me shkyçje kolektive dhe individuale. Planin se ku do të jenë këto shkyçje jemi duke e bërë. ”

INTENSIVA NE KOLAPS Asnjë vend nuk është i lirë për personat që lëndohen rëndë apo që kanë nevojë për trajtim në mjekimin intensiv. Kjo për shkak se klinika është duke u rinovuar, kurse pacientët që kanë qenë të shtrirë janë shpërndarë nëpër dhoma të tjera në QKU. Faton Ismajli faton.ismajli@gazetaexpress.com

Prishtinë, 25 gusht — Nëse në Kosovë ndodh ndonjë aksident me të lënduar apo ndonjë katastrofë natyrore, atëherë pacientët nuk do të kenë ku të shërohen. Kjo pasi mjekimi intensiv qendror në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është duke u rinovuar dhe tetë shtretërit janë të zënë me pacientë në këtë klinikë. Drejtori i mjekimit...., Nehat Baftiu apelon te të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës që

të intervenojnë dhe të shpejtojnë renovimin e kësaj klinike. Në të kundërtën, ai paralajmëron kolaps sa i përket trajtimit të pacientëve, të cilët mund të lëndohen gjatë ndonjë aksidenti apo fatkeqësie natyrore. “Nëse nuk internohet me shpejtësi për intervenimin mjekimi intensiv qendror do të ketë pasoja, sepse nuk do të kenë ku të shërohen pacientët”, ka thënë drejtori Baftiu. Ai nuk e përjashton mundësinë që ndonjë pacient të ketë pësuar apo edhe të pësojë gjatë ditëve të ardhshme për shkak të

FOTOEXPRESS

Policia tregon gatishmëri PRISHTINË, 26 GUSHT — Në një demonstrim të përbashkët në mes Njësiteve rajonale mbështetëse të Policisë së Kosovës dhe Njësisë së specializuar shumetnike, u vlerësua gatishmëria e pjesëtarëve të policisë në rast nevoje të reagimit të ndonjë situate të kontrollit të turmave. Ky demonstrim, u bë të hënën në kampin e KFOR-it të quajtur “Vrella” në afërsi të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës. Skenari i përgatitur me një “turmë studentësh”, të cilët fillimisht protestuan në mënyrë paqësore, e më vonë duke u bërë të dhunshëm, kishte për qëllim që të shikojë nivelin e përgatitjes profesionale të këtyre njësiteve të policisë për reagim. Zyrtarë të lartë të policisë vendore, policisë së UNMIK-ut, KFOR-i dhe vëzhgues nga EULEX-i, të cilët ishin të pranishëm në këtë demonstrim, vlerësuan lart përgatitjen profesionale të Njësiteve mbështetëse rajonale të Policisë së Kosovës.

mungesës së shtretërve ne mjekimin intensiv. “Pacientët e shtrirë në emergjencë rrinë me ditë të intubuar dhe nuk kanë mundësi të shtrihen në mjekimin intensiv, pasi nuk ka shtretër të lirë. Tetë shtretër për më shumë se dy milionë banorë janë shumë pakë dhe nuk i përmbushin as nevojat minimale të popullatës”, alarmon Baftiu. Mjekimi intensiv qendror i ka pasur katërmbëdhjetë shtretër, kurse që nga fillimi i renovimit kanë mbetur vetëm 8 në funksion. Të gjitha janë të zënë me

pacientë të sëmurë. Ndërkohë, zëdhënësi i QKUsë, Shpend Fazliu thotë se udhëheqësit e kësaj qendre nuk janë në dijeni se ndonjë pacient ka pësuar për shkak të mungesave në shtretër. Edhe pse e pranon se nuk kanë as për së afërmi shtretër për plotësimin e nevojave të pacientëve kosovarë, zëdhënësi Fazliu thotë se informacionet qe ka vdekur ndonjë pacient për shkak te mungesës se aparateve në mjekimin intensiv nuk janë të vërteta. “Nuk jemi ne dijeni për ndonjë rast të tillë, përkundër faktit se mjekimi intensiv është duke u rinovuar, organizimi i punës është bere ne hapësirat e tjera te QKUKse. Kemi kërkuar ndihmesën nga spitalet rajonale qe mos t'i sjellin pacientet që kane nevoje për mjekim intensiv, por të trajtohen ne rajonet e tyre”, shprehet Fazliu për Express. Në anën tjetër, zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë janë në dijeni se nuk ka aparatura sa duhet për trajtimin e pacientëve me sëmundje të rënda. “Ne jemi në dijeni se nuk kemi vende të mjaftueshme për trajtimin e pacienteve, të cilët kanë nevojë për mjekim intensiv, por jemi duke bërë përpjekje që renovimi i objektit të bëhet në afat sa më të shkurtë kohor”, ka potencuar Berisha. Por, nuk është hera e parë që alarmohen zyrtarët më të lartë shtetërorë për mungesë të hapësirave për trajtimin e pacientëve. Ditë më parë, drejtori i Qendrës Emergjente, Nasri Lenjani u është drejtuar me një letër Ministrisë së Shëndetësisë dhe qeverisë, nga të cilët ka kërkuar shtimin e hapësirave për trajtimin emergjent të pacientëve, pasi kushtet momentale në Qendrën Emergjente nuk i plotësojnë as kushtet elementare për trajtimin e pacientëve.


8

NACIONALE

E mërkurë, 27 gusht 2008

700 mijë Euro borxh komunës PRIZREN, 26 GUSHT — Mbi 700 mijë euro i kanë borxh Kuvendit Komunal të Prizrenit, personat të cilët qe disa vite janë duke i shfrytëzuar pronat e komunës dhe nuk i kanë kryer obligimet rreth pagesë mbi rentën që e kanë të caktuar nga organet kompetente komunale. Zyrtarët për

urbanizëm thanë të martën për KosovaLive se do të ndërmerren masa në këtë drejtim pasi që janë formuar dy komisione për rishikim të kësaj çështjeje. Me iniciativë të drejtuesve të urbanizmit në Prizren ka filluar identifikimi i pronave komunale të cilat janë në shfrytëzim nga ana e

qytetarëve, pasi që këta të fundit nuk i kanë paguar me vite obligimet e tyre nga komunës. Shani Berisha, drejtor i urbanizmit në komunën e Prizrenit tha se obligimet që këta persona i kanë komunës është pagesa mbi rentën ose çmimi që iu është caktuar nga komuna dhe sipas tij, borxhi është

tejet i lartë. “Me këto mjete Kuvendi Komunal mund të investojë në infrastrukturë rrugore, kanalizim në ato vende ku nuk është i kyçur, pastaj ujësjellës si dhe në infrastrukturë arsimore, andaj është obligim i qytetarëve që i shfrytëzojnë këto prona komunale të shlyejnë borxhin që

kanë”, tha Berisha. Zyrtarët komunal janë të vendosur që këtë kategori ta fusin në sferën e pagesave dhe se borxhin që kanë qytetarët shfrytëzues të këtyre pronave komunale nuk do t’ua shlyejnë ose thënë më mirë nuk do t’iu falin por do t’iu mundësojnë pagesën me këste.

PAJTOHEN POPAT Pas 13 orë bisedimesh, Sinodi i Kishës Ortodokse serbe ka marrë vendim që të ndërpriten konfliktet brenda dioqezës bashko-prizrenase. Lidhur me këtë, njëri nga përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, Rangjel Nojkiq mendon se thelbi i këtij konflikti është i lidhur me mjetet materiale. FOTO: JETMIR IDRIZI

FOTOEXPRESS

FOTO: FISNIK DOBRECI

Aty ku ishte SUP’i

PRISHTINË, 26 GUSHT — Me një investim të përbashkët të Komisionit Evropian dhe

ekzekutivit vendor, ish-selia famëkeqe e MUP-it serb në Prishtinë, e bombarduar nga

forcat e NATO-s më 1999, do të shndërrohet në një ndërtesë moderne në të cilën do të vendoset Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Përfaqësues të institucione vendore dhe ndërkombëtare, të martën në Prishtinë, vendosën gurthemeli e objektit të ri të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB). Komisioni Evropian ka mbështetur ndërtimin e kësaj ndërtese me 1.5 milion euro dhe pritet që në shtator të vitit 2009 të bëhet inaugurimi i saj. Ndryshe ky projekt financohet nga Bashkimi Evropian dhe Ministria e Punëve të Brendshme, ndërsa menaxhohet nga Zyra Ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Prishtinë.

Prishtinë,26 gusht— Në Patrikanën e Beogradit ka përfunduar takimi i Sinodit të Kishës Ortodokse serbe, ku është diskutuar lidhur me konfrontimet brenda dioqezës rashko-prizrenase të bëra kohëve të fundit. Pas takimit gazetarëve u është thënë se Këshilli i Sinodit njëzëri ka vendosur që të ndërpriten të gjitha mosmarrëveshjet e mëparshme. Ky takim kishte përfunduar pas 13 orësh. Në këshillin e Sinodit përkrah peshkopit Artemijes dhe Teodosij, ka marrë pjesë edhe mitropoliti i Zagrebit, Jovan. Asnjëri prej tyre nuk kanë folur për gazetarët. Konfrontimet kishin filluar kur peshkopi Artemije kishte vendosur të shkarkojë peshkopin e Lipjanit, Teodosije. Sipas mediave të Beogradit, peshkopi Artemije, në ndërtesën e Patrikanës, kishte mbërritur rreth orës 8 e 30, mirëpo nuk kishte dhënë asnjë deklaratë për gazetarët. Para takimit peshkopi Artemije kishte vlerësuar se përkrahja e rebelimit dhe mosdëgjueshmëria paraqesin precedent në historinë e Kishës Ortodokse serbe. Peshkopi Artemije ka shtuar se vendimet e këshillit të Kishës Ortodokse serbe të marra në maj të vitit 2006, të cilat janë publikuar në ueb-faqen zyrtare të kishës, janë të pavërteta dhe se nën dritë të gabueshme paraqiten konfliktet në manastir si dhe vendimi i tij për të zëvendësuar drejtuesit e manastirit. Me vendimin e Kishës Ortodokse të vitit 2006, Artemijes i ishte thënë që të heqë dorë nga patundshmëritë e tij që i ka në Beograd. Për mediat beogradase, Rangjel Nojkiq, njëri nga përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, kishte thënë se është e domosdoshme që këshilli i Kishës...ta zgjidhë atë problem, pasi që sipas tij, pasojat do të jenë të mëdha. “Mendoj se këtë konflikt e ka ditur Sinodi dhe Kongresi i Kishës serbe dhe se nuk e kanë zgjidhur në mënyrë të drejtë. Përderisa ai problem nuk sqarohet edhe më gjatë, mendoj se pasojat do të jenë shumë më të mëdha”, ka thënë Nojkiq. Derisa ky vendim të merret, publiku çdo ditë është duke parë funksionimin e dioqezës rashko-prizrenase. Në një dokument të siguruar nga agjencia e lajmeve B92, flitet për një propozim të peshkopit Artemije që para gjyqit ndërkombëtar për të drejtat e

PUNË E PAZAKONSHME

Siç raportojnë mediat serbe, peshkopi Artemije për 150 mijë euro i ka shitur shqiptarit Kolë Komanit një copë toke tokë prej 249 ari të që gjendet në qendër të Gjakovës. Për këtë punë nuk ishte njoftuar Sinodi i Kishës serbe.

njeriut në Strazburg të ngrihet akuza kundër bashkësisë ndërkombëtare për atë se çka ka bërë në Kosovë. Këtu bëhet fjalë për një letër të Artemijes të shkruar në vitin 2004 , drejtuar strukturave qeverisëse të atëhershme të Beogradit. Në këtë letër propozohet që para atij gjyqi, si përfaqësues i Serbisë të jetë avokati nga Izraeli Jakov Vejnrot. Artemije kishte shkruar se sipas avokatit Vejnrot, ajo paraqitje do të mund të kishte kushtuar mbi 20 milionë dollarë, por se do të kishte pasur mundësi të paguhet në disa këste. Në këtë letër po ashtu thuhet se pas sqarimit që Kisha.. nuk e ka këtë shumë të të hollave dhe se Serbia është në një situatë të rëndë ekonomike, avokati Jakov Vejnrot kishte premtuar që do të sjellë një kompani izraelite e cila do të ishte e gatshme që të investojë në Serbi. Sipas propozimit të tij, një pjesë e këtyre investimeve do t’i drejtonte për mbulimin e harxhimeve në procesin gjyqësor të përmendur. Një dokument i tillë dhe disa të tjera të ngjashme tregojnë se në thelb të këtij konflikti në mes të peshkopëve Artemije dhe Teodosije janë paret. Edhe Rangjel Nojkiq vlerëson se që një konflikt i tillë është i natyrës materiale. “Nuk mendoj se dallime janë ideologjike dhe as shpirtërore, mendoj se para së gjithash arsyeja qëndron mbi mjetet materiale gjë që nuk do të guxonin të ishin prezent dhe të kenë një domethënie të tillë në Kishën Ortodokse serbe. E thënë me fjalë të thjeshta, dashuria interesi material ka mposhtur dashurinë ndaj Zotit”, ka thënë Nojkiq. Kundër vendimi të Artemijes për të shkarkuar peshkopin Teodosije është edhe Sinodi i Shenjtë, i cili këtë vendim e kishte vlerësuar si të papritur dhe të pamenduar mirë.


marketing 9

E mërkurë, 27 gusht 2008

NJOFTIMI PËR KONTRATË SHËRBIME - RITENDER

Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 NR. I P ROKURIMIT: PIA/FK/08-103/236 R I AUTORITETI KONTRAKTUES: AEROPORTI NDËRKOMBËTAR I PRISHTINËS SH.A NDËRTESA E KARGOS, VRELLE 10070 LIPJAN, KOSOVË II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Projekti kryesor per terminalin e VIP II.1.2 Lloji i kontratës dhe lokacioni i dorëzimit të shërbimeve: A EROPORTI NDËRKOMBËTAR I PRISHTINË, NDËRTESA E KARGOS , VRELLE 10070 LIPJAN , KOSOVË

II.1.3 Informacione të marrëveshjes kornizë: NA III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1Sigurimi i ekzekutimit N/A IV.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: ÇmimI më I ulët IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.2 Kushtet për marrjen e dosjes së tenderit: Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit: Data: 05-09-2008 Koha: 12:00 Vendi: KATI I II, DEPARTAMENTI I PROKURIMIT, NDËRTESA E KARGOSA VRELLE, 10070 LIPJAN KOSOVË

ose përmes e-mail-it: xhyldane.murtezi@airportpristina.com Dokumentet

me

pagesë:

X

Po

Jo

Nëse po, çmimi: _____________________________________ IV.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve: Data: 05-09-2008 Koha: 15:00 Vendi: KATI I II, DEPARTAMENTI I PROKURIMIT, NDËRTESA E KARGOSA VRELLE, 10070 LIPJAN KOSOVË IV.3.5 Sigurimi i tenderit: N/A IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data: 05-09-2008 Koha: 15:30 Vendi: KATI I II, DEPARTAMENTI I PROKURIMIT, NDËRTESA E KARGOSA VRELLE, 10070 LIPJAN KOSOVË NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rr. Fehmi Agani nr. 43, 10000 Prishtinë, Kosovë. Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20.

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë - Ministarstvo Trgovine i Industrije- Ministry of Trade and Industry NJOFTIM PËR ANULIMIN E AKTIVITETIT TË PROKURIMIT Konform nenit 59 A të Ligjit nr. 2/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë të shpallur me Rregulloren nr.2007/20 Nr. i Prokurimit: MTI204- 08-064-5.2.1 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministria e Tregtisë dhe Industrisë II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: “Renovimi i Institutit Metrologjik të Kosovës në Prizren” IV ANULIMI I PROCEDURËS IV.1 Data e vendimit mbi anulimin e procedurës: 26.08.2008 IV.2 Numri i tenderëve të pranuar: 5 (pesë) IV.3 Arsyeja e anulimit të procedurës së prokurimit publik: X Një urdhër i lëshuar nga autoriteti kompetent kërkon anulimin NENI V: ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të bëjë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rr. “Fehmi Agani,” Nr. 43. 10000 Prishtinë Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plotë i Njoftimit për anulimin e aktivitetit të prokurimit është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

OBAVEŠTENJE O UGOVORU USLUGE - RITENDER

Po Ālanu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20

Br.Nabavke: PIA/ FK/ 08-103/236 R I: UGOVORNI AUTORITET: MEDUNARODNI AERODROM PRISTINA D.D. KARGO ZGRADI VRELA , 10070 LIPLJANE, KOSOVO II: PREDMET UGOVORA II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Glavni projekta za VIP terminal II.1.2 Vrsta ugovora I lokacija predavanja usluga:MEDUNARODNI AERODROM PRISTINA D.D. KARGO ZGRADI VRELA , 10070 LIPLJANE, KOSOVO II.1.3 Informacije o okvirnom sporazumu: N/A III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 Osiguranje tendera N/A IV.2 : KRITERIJUMI DODELE UGOVORA: Napisite Najniža cena IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i prekvalifikovanih dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za tenderski dosije: Datum: 05-09-2008 Vreme: 12:00 Mesto: II SPRAT, ODELJENJE NABAVKE KARGO ZGRADI VRELA , 10070 LIPLJANE, KOSOVO ili u adresi e-mail: xhyldane.murtezi@airportpristina.com

Dokumenti sa plaþanjem: ͘ da x ne. Ako da, cena: _____________________________________ IV.3.3 Vremenski rok za prijem tendera: Datum: 05-09-2008 Vreme: 15:00 IV.3.5 siguranje tendera N/A IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera Datum: 05-09-2008 Vreme: 15:30

Mesto: II SPRAT, ODELJENJE NABAVKE KARGO ZGRADI VRELA , 10070 LIPLJANE,

KOSOVO

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada -Government Ministria e Tregtisë dhe Industrisë - Ministarstvo Trgovine i Industrije- Ministry of Trade and Industry OBAVEŠTENJE O OTKAZIVANJU AKTIVNOST NABAVKE Po članu 59 A Zakona br.02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Nabavka br.

MTI204

08

064

5 / 2 /1

I: UGOVORNI AUTORITET : Ministarstvo Trgovine i Industrije II: PREDMET UGOVORA II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: ”Renoviranje Legalnog Metrološkog Instituta Kosova u Prizrenu” IV PROCEDURA OTKAZIVANJA IV.1 Datum odluke o otkazivanju procedure: 26.08.2008 IV.2 Broj primljenih tendera: 5 (pet) IV.3 Razlog otkazivanja procedure javne nabavke: X Otkazivanje se zahteva nalogom koji je izdao nadležan autoritet;

Mesto: II SPRAT, ODELJENJE NABAVKE KARGO ZGRADI VRELA , 10070 LIPLJANE, KOSOVO

V.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Ul. Fehmi Agani, Br. 43, 10000 Prishtina, Kosovo Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

DEO V: ŽALBE Svaka zainteresovana strana može da uloži žalbu Telu za preispitivanje nabavke: Ul. Fehmi Agani, br. 43, 10000 Priština Po odredbama Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja o Konkursu za Idejni Projekat je na raspolaganju : www.ks-gov.net/krpp


10

E mërkurë, 27 gusht 2008

Ekonomi redaktor: Viktor Buzhala e-mail: viktor.buzhala@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Thatësia rrezikon rrushin Malishevë, — Temperaturat e larta dhe rrezatimi ka bërë që disa varietete të rrushit të fillojnë të vilen para kohe, mirëpo tek disa varietete kjo thatësi ekstreme që mbretëron ka bërë që ato të rrezikohen seriozisht, pasi humbin cilësinë. “Sipas disa të dhënave, pas shkatërrimit të vreshtave në sektorin shoqëror,

në Malishevë kanë mbetur rreth 90 hektarë sipërfaqe në sektorin privat, kryesisht i ashtuquajtur ‘rrush tryeze’, i cili ka kohë që ka filluar të dalë në shitje, pasi temperaturat e larta dhe rrezatimi i mjaftueshëm ka bërë të piqet më herët se zakonisht,” ka thënë për KosovaLive, Imer Kastrati, inxhinier i bujqësisë në

Drejtorinë komunale për Bujqësi. Sipas tij, tek disa varietete të rrushit thatësira ekstreme ka ndikim negativ dhe ato varietete humbin cilësinë e tyre, si biologjike ashtu edhe atë tregtare. Në Malishevë kryesisht kultivohen varietet e prokupës, muskatit italian, muskatit hamburg, demir kapi, hafuzali, e të tjerë.

SHKON HUQ KONKURSI

FOTO: PETRIT RRAHMANI

Kryetari i Bordit të KEK`ut, Skënder Krasniqi, ka deklaruar se drejtori i kësaj korporate mund të emërohet edhe nëse nuk është në listën e 32 konkurrentëve për këtë pozitë. Kjo deklaratë, bashkë me ligjin e ri të ndërmarrjeve publike, e bën të pavlefshëm konkursin për drejtor të KEK`ut.

Tinka Kurti Prishtinë, 26 gusht — igji i ri për Ndërmarrjet Publike dhe emërimi i drejtorëve të tyre e bën të pavlefshëm konkursin aktual për drejtor të Korporatës Energjetike të Kosovës. Konkursi është shpallur disa javë para se ky ligj të futet në fuqi i cili është krejt i ndryshëm prej atij të parit. Ky ligj nuk e parasheh fare konkursin, duke aluduar se bordi duhet të bëjë përzgjedhjen ne mënyrë të hapur, transparente dhe konkurruese. Kryetari i Bordit të KEK`ut,

Skënder Krasniqi, ka bërë të ditur se deri më tash nuk ka ndonjë kandidat potencial për drejtor të KEK`ut. “Deri më tash nuk ka ndonjë emër që është më favorit se tjetri për t’u zgjedhur”, ka thënë Krasniqi. Ai sqaroi se pasi ekziston kjo gjendje, atëherë ka një mundësi që drejtori të emërohet edhe jashtë listës së 32 konkurrentëve . “Mundësia e zgjedhjes së dikujt jashtë listës së konkurrentëve është e mundshme dhe kjo lejohet me ligj”, tha ai. Procedurat për zgjedhjen e drejtorit të KEK`ut, sipas tij, po vazhdojnë, por bordi ende nuk ka marrë ndonjë ven-

dim. Gjatë kësaj jave shtoi se Bordi Edhe drejtuesit e Ministrisë së do të mbajë një mbledhje ku ndër Energjisë dhe Minierave thonë se tjera do të bisedohet edhe për këtë kjo punë do të shkojë sipas ligjit çështje. të ri të ndërmarrjeve publike. “Nuk mund të themi se në këtë “Rekomandimi im është që takim mund të vendosim për drejtori apo kryeshefi ekzekutiv emërimin e drejtorit, por do të bitë shpallet sipas ligjit të ri të ndërsedojmë për këtë punë dhe nuk marrjeve publike”, tha zëvendëspremtojmë që do ministri Blerim të emërohet drejRexha. Ai tregoi se MEM do ta tori i korporatës”, MEM ka kontaktuar zbatojë ligjin tha ai. Bordin e KEK`ut, e ri të ndërmarrjeve por ata nuk i kanë Nocioni drejtor, në bazë të lig- publike rreth emëri- njoftuar ende për jit, i atribuohet mit të kryeshefit ndonjë të re lidhur vetëm anëtarëve me këtë emërim. të KEK`ut” të Bordit të drejNë anën tjetër, Justina Pula torëve. zyra e kryeministrit

ka deklaruar se këtë çështje ia ka lënë në dorë Bordit të KEK`ut. Të paktën kështu ka thënë zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi. “Kjo punë është në duar të Bordit të Korporatës Energjetike të Kosovës dhe besoj se do të kryhet së shpejti”, tha ai. Me ligjin e vjetër të ndërmarrjeve publike, Bordi i KEK`ut ka kohë deri në gjashtë muaj pas shpalljes së konkursit për zgjedhjen e drejtorit. Kjo korporatë vazhdon të jetë pa drejtor. Ushtrues detyre i kësaj pozite është Arben Gjuka, i cili gjithashtu është ndër kandidatët që po konkurrojnë për drejtor.


EKONOMI 11

E mërkurë, 27 gusht 2008

Humbje alarmante në rrjet Pikë tepër e rëndësishme e ekspertëve të Bankës Botërore është humbja e energjisë elektrike që shkaktohet gjatë shpërndarjes në rrjet. "Një për qind e humbjeve në rrjet arrin në 68-70 gigavat në orë. Çmimet, si vitin e kaluar, ashtu edhe këtë vit, do të mbeten të larta në rajon, rreth 65-70-80

euro për megavat orë, pra 1 për qind e humbjeve është pothuajse 4,5 milionë euro në vit", deklaroi pak kohë më parë Papathanasiou, eksperti i BB-së në Shqipëri. Vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit, OSSH rezulton me një humbje totale të energjisë elektrike, që shkon në rreth 33 për qind.

Republika e Kosovës – Republika Kosovo – Republic of Kosova Qeveria e Kosovës – Vlada Kosova – Government of Kosova Ministria e Ekonomisë dhe Financave – Ministarstvo Privrede i Finansija – Ministry of Economy and Finance NJOFTIMI PËR FURNIZIM AFATET NORMALE KOHORE Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20

FOTO: ASTRIT IBRAHIMI

Nr. i Prokurimit: 201-08-025-121 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministria për Ekonomi dhe Financa ( ndërtesa e Qeverise Ish Bankosi , kati i 12-të zyra nr. 001 II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: “ FURNIZIM ME PAJISJE TE IT-se për nevojat e Departamentit e Tatimit ne Pronë “ II.1.2 Lloji i kontratës dhe lokacioni i dorëzimit të furnizimeve : vendi i dorëzimit ndërtesa e Qeverise kati i 12-te zyra nr. 001 II.1.3 Informacione të marrëveshjes kornizë: aplikohet III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE

Nafta më e lirë në Evropë Karburanti në Mitrovicë po shitet me 0.50 centë për litër të naftës. Ky është çmimi më i lirë në Evropë. Kjo naftë po shitet në veri të lumit Ibër. Gazeta londineze Financial Times botoi të hënën një shkrim për Kosovën. Saktësisht lidhur me kontrabandën me karburante në Kosovë. Kjo gazetë konstaton se misioni i Bashkimit Evropian për vendosjen e rendit dhe ligjit ka rifilluar në Kosovë, por mbështetja serbe ende është e rëndësishme për të luftuar kontrabandën e karburantit dhe vendosjen e kontrollit në kufirin verior të këtij shteti. Me çmimin më të lirë të karburantit në Evropë, 1.200 kilometrat katrorë ku serbët predominojnë janë bërë magnet për klientët nga Serbia. “Madje edhe shoferët shqiptarë të Kosovës, me makina me targa KS shkojnë

në veri të lumit Ibër për të mbushur makinat e tyre”, thonë ndërkombëtarët -shkruan Financial Times. Sipas gazetës, karburanti u shit në veri të Kosovës javën e kaluar me më pak se 0.50 euro për litër, çka është më shumë se gjysma e çmimit në pjesë të tjera të Kosovës dhe Serbisë. Autocisternat sjellin naftë nga rafineritë serbe pa paguar taksa, duke ushqyer pika karburanti Dollarë ka kushtuar një barel i të paligjshme naftës së papërpunuar. që tërheqin miÇmimi është ulur gjatë ditës liona euro nga deri në 112 dollarë, por është arkat e të dyja rritur si pasojë e frikës së një uragani që pritet të kalojë në palëve.

ORARI DITOR I FLUTURIMEVE E MËRKURË, 27 GUSHT 2008 ORARI DITOR I FLUTURIMEVE DAILY FLIGHT SCHEDULEDAILY FLIGHT SCHEDULE WEDNESDAY, 27 AUGUST 2008

Golfin e Meksikës.

BSPK paralajmëron greva Prishtinë 26 gusht — Kryesinë Ekzekutive të Sindikatave të Pavarura po e shqetëson gjendja e pozitës së e shërbyesve civilë në Administratën Publike. Kjo kryesi mbajti një mbledhje ku debatoi lidhur me këto shqetësime. Në këtë debat bëri disa kërkesa . “Kërkojmë të nxirret ligji i ri i punës në Kosovë, i cili punëtorëve do t’u garantojë të drejtat, obligimet dhe përgjegjësitë konform standardeve ndërkombëtare”, tha kryetari i administratës së Sindikatës së Bashkuar, Ndue Kalaj. Kjo administratë, nëse nuk përmbushen këto kërkesa, paralajmëron organet qendrore dhe lokale të Kosovës se do t’i vejë në veprim masat më radikale, përfshirë këtu grevat , protestat etj. për të cilat masa do të vendosin punëtorët dhe sindikata. Kërkesa të tjera janë garantimi i shujtës shërbyesve civilë. Kërkojmë nga autoritetet qeveritare që shërbyesve civil t’u njihet stazhi i punës nga periudha e viteve 19901999, periudhë kur ata u larguan me dhunë nga puna, t’u sigurohet pagesa e stazhit të punës, që është një diskriminim ndaj

IV.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: Çmimi më i ultë IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve / kërkesave për pjesëmarrje: data 22.09.2008 koha 14 : 00 vendi : Prishtine – MEF IV.3.5 Sigurimi i tenderit: 2500 € IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data: 22/09/ 2008 koha: 14 : 15 vendi: ndërtesa e re e Qeveris ( Ish – Bankosi ) kati i 12-te zyra nr 001 NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): Rruga : Fehmi Agani , Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

punëtorëve. Kërkesë tjetër është që kontratat e punës deri në 3 vite, në përputhje me Ligjin mbi Shërbimin Civil të Kosovës që është në fuqi, deri në miratimin e Ligjit të Punës. Kjo administratë gjithashtu kërkon nga institucionet e Kosovës që t’i obligojnë institucionet lokale dhe qendrore ku janë të punësuar shërbyesit civilë të Kosovës që në organet vendimmarrëse të këtyre institucioneve kur vendoset për të drejtat , interesat dhe përgjegjësit e punëtorëve të jenë prezent përfaqësuesit e punëtorëve –(përfaqësuesit sindikalë).

Nr. SER SER. NO 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

ARRITJA ARRIVAL / 07:30 08:20 08:35 08:50 09:20 10:50 11:40 12:40 13:00 14:00 14:30 15:00 15:45 15:50 16:20 16:30 17:20 18:10 19:00

NGA FROM PRISHTINA TIRANA ZURICH ZURICH ZURICH ZURICH STUTTGART KOLN STUTTGART LJUBLJANA ISTANBUL BUDAPEST LJUBLJANA VIENNA LONDON ZAGREB GENEVA DUSSELDORF DUSSELDORF TIRANA

PËR TO VIENNA TIRANA ZURICH ZURICH ZURICH GENEVA DUSSELDORF KOLN STUTTGART LJUBLJANA ISTANBUL BUDAPEST LJUBLJANA VIENNA LONDON ZAGREB ZURICH DUSSELDORF / TIRANA

SHKUARJA DEPARTURE 07:00 08:15 09:05 09:25 09:35 10:10 11:40 12:40 13:20 13:45 15:00 15:15 15:45 16:35 16:55 17:05 17:15 18:20 / 19:45

OPERATORI OPERATOR AUSTRIAN AIRLINES BELLE AIR SWISS INT’L EDELWEISS SWISS INT’L HELLO AG AURORA AIRLINES HAMBURG INT’L GERMANWINGS ADRIA AIRWAYS TURKISH AIRLINES MALEV ADRIA AIRWAYS AUSTRIAN AIRLINES BRITISH AIRWAYS CROATIA AIRLINES HELLO AG AIR BERLIN AURORA AIRLINES BELLE AIR

të dhënashtesë shtesë ju lusim që të na kontaktoni në: kontaktoni në: Për të Për dhëna ju lusim që të na public.relations@airportpristina.com public.relations@airportpristina.com Telephone: + 381(0) + 38 59 58 123/330 Telephone: 381(0) 38 59 58 123/330 Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës iSh. A. Aeroporti Ndërkombëtar Prishtinës Sh. A. Ne nuk marrim përgjegjësi përeventuale ndërrime eventuale të bëra nga nga kompanitë ajrore ! ajrore ! Ne nuk marrim përgjegjësi për ndërrime të bëra kompanitë


12

E mërkurë, 27 gusht 2008

Express

Ballkan redaktor: Faton Raçi e-mail: faton.raci@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Nuk lejon maqedonizimin e diplomacisë “Me këso sjelljesh nuk është e mundur zgjidhja për emrin dhe përgjegjësinë për bllokimin e perspektivës evropiane të Shkupit do ta mbajë Nikola Gruevski”, deklaroi në një intervistë për televizioni Mega shefja e diplomacisë greke, Dora Bakoyannis, pas deklaratave

Instituti për Studime Politike, JUGOISTOK, Beograd

Kriza afatgjate serbe, sado që ka karakteristika lokale, megjithatë paraqet vetëm një fazë të krizës së raporteve gjithëpërfshirëse politike dhe sociale të civilizimit. Patrik Vivere, profesor universitar francez, dikur shkroi librin ‘Duhet Shqyrtuar Sërish Pasurinë’ (2003), një raport ky inteligjent për faktorët e pasurisë moderne. Në pyetjen se përse në politikë privilegj kanë frika dhe kërkimi i pasurisë, krahas urrejtjes së të gjitha tjerave dhe të vetë planetit, Vivere përgjigjet përmes një pikëpamjeje interesante majtiste parisiene të të kuptuarit të botës, të inspiruar me vitet e tridhjeta të shekullit të kaluar në Evropë. Ai thotë: “Filozofi italian, Antonio Gramsi, krizën e karakterizoi si një periudhë në të cilën ‘bota e vjetër po vdes, e reja po vonohet të lind, megjithëse në gjysmerrësirën e saj mund të shfaqen monstrumët’. Ne pikërisht po e jetojmë atë periudhë, dhe monstrumët janë shfaqur, bashkë me kortezhin e tyre të logjikave irracionale të frikëve të mëdha, të luftërave ekonomike, ushtarake, sociale dhe religjioze”. Le ta kujtojmë sot këtë analizë profetike të viteve të tridhjeta të Gramsit, aq të aplikueshme për krizën serbe, por edhe atë aktuale regjionale. E, ekonomisti i respektuar i botës së zhvilluar, Canes, nuk fliste për krizën ekonomike, por për “krizë të ekonomikes”. Në ‘Sikletet e Civilizimit’, Freud e formulon hipotezën se çrregullimet e mëdha mund ta rrënojnë një kolektivitet, e kjo bazuar në çrregullimet psikike individuale. Simptomat e këtyre çrregullimeve të civilizimit janë veçanërisht të vërejtëshme te shoqëritë moderne, materialisht të tejzhvilluara, dhe rrugës së acaruar kah “jozhvillimi, në planin afektiv, etik dhe shpirtëror”. Këto çrregullime të mëdha s’mund të trajtohen pozitivisht, ngase, ato janë psikike dhe kulturore, shumë m,ë parë se sa politike, ekonomike dhe sociale, përveç nëse nuk e ndryshojmë paradigmën. Kjo paradigmë është ndërtuar për shoqëri industriale, dhe sot madje shtrihet edhe në shoqërinë post-industriale amerikane të hiperfuqisë, në shoqërinë e njëmendët post-moderne të “shtetit-botë”. Kjo paradigmë thjesht është e obsesionuar me prodhimin kuantik, por edhe e verbër në planin ekologjik. Ajo është gjithashtu e pamjaftueshme për trajtimin e shumicës së çështjeve moderne thelbësore të shoqërisë. Ky model e thjeshtëson rrugën jetësore në një rrugë të thjeshtë të prodhuesit kompetitiv. Ose më thjeshtë, në diskursin dominues ekonomik dhe mjekësor, “ai tjetri është rival, jeta është betejë, e vdekja është mossukses”. Në një perspektivë të parashtruar kësisoj, pleqëria është

k o l u m n e

Kriza –koha e shfaqjes së monstrumëve anijembytje, e pensioni vetëm faza e parë e këtij shkatërrimi. Serbia e vogël dhe e tundur, e rraskapitur nga mungesa e gjatë e një vizoni të qartë për të ardhmen në mesin e klasës së saj aktuale politike – dhe ashtu jomoderne – hyn në mesin e viktimave të diskursit të lartpërmendur ekonomik dhe social të kapitalizmit të pangopur. Ky projekt i varfër i jetës çon në vetminë afektive të individit, dhe në depresionin kolektiv nervor, të cilin e parashikoi Canes. E depresioni fillon në hierarkinë e pronës (të shpenzosh – të kesh – të sundosh). Ne, në të vërtetë, këtu po flasim për njëlloj toksikomanie. Në ekonominë spekulative më së qarti edhe shprehet çifti kënaqësi-depresion. Sikurse që dikur shkruante në ditoren ‘The Wall Street Journal’: Tregjet financiare njohin vetëm dy ndjenja: euforinë dhe panikun. Logjika e posedimit është ilustruar bukur në fjalinë e Gandhit: “Ka mjaft resurse në këtë planet për t’iu përgjigjur kërkesave të të gjithëve, por pamjaftueshëm për t’u kënaqur dëshira për posedim”. Në mesin e kësaj perspektive të mjegulluar serbe, por edhe planetare, megjithatë në horizont po depërtojnë rrezet e një trendi të ndryshimit optimist të krizës gjithnjë e më kërcënuese ekonomike dhe politike. Janë këto rrezet e një mendimi të pafrenueshëm strategjik social të fuqive të ndërgjegjshme politike, të bindura në periudhën e re të demokracisë. Mendoj në skenën franceze, ku po hapen gjithnjë e më shumë debate për nevojën e “republikës së gjashtë”, e cila në shekullin 21 duhet ta zëvendësojë “republikën e pestë, aq të konsumuar dhe aq të sulmuar nga Amerika. Shteti modern ka mbetur mbrapa gjithkund në botë, e demokracia është vyshkur. Kandidatja e socialistëve në zgjedhjet e kaluara presidenciale, Segolain Roayal, gjatë fushatë e lansoi sloganin se:”Republika e gjashtë do të mbështetet në katër shtylla: demokraci parlamentare, demokraci sociale, demokraci participtive dhe në demokraci territoriale”. Me këtë kërkohet që qytetari sërish të hyjë në zemër të jetës publike, prej nga është shtyrë, në shumë segmente. Ne në Serbi, dhe rrethinë, ende ndodhemi në periudhën parademokratike, me konceptet nepotistopartiake të shtetit, me qytetarë në një pozicion absolutisht autsajderash. Partitë në perëndim tashmë janë tejkaluar, si format kryesore të tubimit të qytetarëve për të shprehur vullnetin e tyre politik. Është koha e strukturave horizontale dhe e tubimit të qytetarëve, sikurse te ‘Parku i Pestë’ kokëfortë në Zvezdara. Këto janë rrugët e daljes nga të gjitha llojet e depresioneve të rënda të individëve, kolektivit dhe të gjithë Serbisë, rrugët e betejës efikase kundër periudhës së shfaqjes së monstrumëve.

lejoj që politika e jashtme e saj të maqedonizohet, sepse kemi edhe çështje tjera të rëndësishme me të cilat duhet të merremi”, ka theksuar Bakoyannis. Ajo ka ritheksuar edhe atë se Shkupi nuk do të ketë perspektivë evropiane përderisa të mos zgjidhet kontesti i emrit.

SHOFERI I

Zoran Petrovic Pirocanac,

Në mesin e kësaj perspektive të mjegulluar serbe, por edhe planetare, megjithatë në horizont po depërtojnë rrezet e një trendi të ndryshimit optimist të krizës gjithnjë e më kërcënuese ekonomike dhe politike.

të fundit të kryeministrit maqedonas. Bakoyannis tha se Athina e dëshiron zgjidhjen e emrit, ndonëse nuk do të lejojë "maqedonizimin" e diplomacisë greke. “Ne dëshirojmë zgjidhje. Politika greke është e qartë dhe s’ka hamendje. Por, Greqia nuk do të

Ambasadori shqiptar në Romë, Llesh Kola, deklaroi të martën se shoferi i Ambasadës, Arben Selmanllari, i cili të hënën u arrestua me 1 kilogram kokainë në veturën e tij me targa diplomatike, ishte punësuar një vit më parë, konform të gjitha rregullave.

Romë, 26 gusht — Në një intervistë telefonike për NEWS24, Kola tha se hetimet do të vërtetonin implikimin e 33-vjeçarit në këtë çështje. Shoferi, deri të hënë me imunitet diplomatik, dëshmoi në gjykatë se nuk kishte dijeni për drogën e gjetur në makinë e tij. “Arben Selmanllari punonte prej një vit në Ambasadën shqiptare në Romë dhe ishte emëruar në bazë të të gjitha normave që plotësohen për emërimin e personelit të ambasadave”, ishte reagimi i ambasadorit shqiptar në Romë, Llesh Kola, një ditë pasi që mediat italiane publikuan lajmin se Selmanllari ishte arrestuar në Itali me 1 kilogram kokainë të fshehur në veturën e tij me targa diplomatike shqiptare. Ambasadori sqaroi më tej edhe atë se Selmanllari nuk kishte qenë shoferi i tij personal, por vetëm një shofer i Ambasadës. Ndërkohë që sipas ambasadorit, do të jenë

hetimet ato që do të përcaktojnë implikimin e 33-vjeçarit, deri të hënën me imunitet diplomatik, në një trafikim të mundshëm të drogës. Gjykata e Milanos përcaktoi të hënën masën e arrestit për Arsen Selmanllarin. 33-vjeçari u arrestua nga Guardia di Financia e Milanos të dielën, pasi që gjatë kontrollit të veturës së tij iu gjet 1 ki-


BALLKAN EXPRESS 13

E mërkurë, 27 gusht 2008

Podgoricë: 700 fëmijë të infektuar

Dëshiron ta “njoh dr Dabic’in”

Instituti për Shëndet Publik i Malit të Zi konfirmoi të martën se në Podgoricë janë regjistruar 700 fëmijë dhe 130 të rritur me simptoma të bark-dhembjes. "Burimi i infeksionit ende s’dihet dhe analizat po vazhdojnë”, thuhej në kumtesën e Institutit, derisa theksohej se simptomat janë si të kolitisit akut të barkut: me të vjella, bark-dhembje dhe temperaturë

Sonja Karadzic-Jovicevic, vajza e Radovan Karadzic, i ftoi të gjithë njerëzit që e njihnin babain e saj derisa prezantohej si Dragan David Dabic, që t’i lajmërohen dhe t’i tregojnë për detajet e njohjes me të. "Kam dëshirë të njihem me atë

të ngritur. Institucioni shëndetësor konfirmoi se ekziston mundësia e përhapjes së infeksionit, ndonëse nuk dihet numri i saktë i të prekurve që kërkuan ndihmë mjekësore. "Kontrollimet e klorit rezidual ishin në kufi të normales”, theksohej në kumtesë, krahas apelit të Institutit që qytetarët të shtojnë masat e higjienës personale.

I DROGES

logram kokainë brenda saj. Me t’u njoftuar, Ministria e Jashtme e Shqipërisë, e me propozim edhe të ambasadorit shqiptar në Romë, Llesh Kola, e shkarkoi menjëherë nga puna shoferin Selmanllari, duke ia hequr edhe të gjitha privilegjet që i gëzonte me statusin e diplomatit. Madje, pala shqiptare ka hapur edhe një hetim tjetër të saj në lidhje me

këtë çështje. Para gjykatësit të Milanos, Selmanllari kishte mohuar se të ishte në dijeni për sasinë e drogës së gjetur në veturën e tij. Seanca e parë gjyqësore ndaj Selmanllarit dhe të dashurës së tij, e cila po e shoqëronte atë në momentin e arrestimit, është caktuar për datën 2 shtator. G.Shqiptare

PS: U CENUA DINJITETI I SHTETIT Në reagimin e saj të parë, Partia Socialiste e cilësoi skandaloz dhe cenim të dinjitetit të shtetit arrestimin e shoferit të Ambasadës shqiptare në Itali me 1 kilogram kokainë në posedim. PS kërkoi hetim të çështjes dhe bëri thirrje për zbatim ligji gjatë emërimit të personelit diplomatik. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp nga selia e partisë, socialistët ripërsëritën kërkesën që Ministria e Punëve të Jashtme të zbatojë ligjin e shërbimit të jashtëm dhe legjislacionin në fuqi për emërtimet, në mënyrë që të evitohet përsëritja e këtyre rasteve. “Ky akt i dënueshëm nxjerr edhe njëherë në pah korrupsionin që ka përfshirë tërë strukturat e shtetit dhe rikonfirmon vërtetësinë e kritikave të përsëritura në vazhdimësi nga PS për emërimet në diplomaci të personelit diplomatik dhe teknik, përfshirjen në shërbimin diplomatik të personave me tendenca të tilla kriminale dhe të lidhjeve të ngushta nepotiste me drejtuesit më të lartë të qeverisë”, thuhej mes tjerash në kumtesën e PS “Partia Socialiste e Shqipërisë i kujton opinionit publik se gjatë qeverisjes së parë të Berishës, persona, deri në nivel ambasadorësh, ishin shpallur non-grata nga shtetet që aktualisht janë anëtare të BE, për shkak të përfshirjes në trafiqe të paligjshme”. Rrjedhimisht, Partia Socialiste inkurajoi organet e specializuara që, në bashkëpunim me institucionet italiane, ta hetojnë rastin në fjalë, ngase, krimi ka “përmasa më të mëdha, sesa thjesht të një individi të përfshirë në krim”.

SERBIA

Në pozitë të palakmueshme Vendimi i Rusisë për të njohur pavarësinë e dy provincave separatiste të Gjeorgjisë Serbinë do të mund ta sillte para një pozite të palakmueshme. Ajo do të mund të pendohej po qe se vendosë të ndërmerr cilindo prej dy opsioneve të mundshme. BEOGRAD, 26 GUSHT — Nëqoftëse Serbia do të nisej gjurmëve të Moskës, do të shkelte mbi argumentet e saj për integritetin territorial, sepse do ta pranonte shpalljen e njëanshme të pavarësisë së provincave gjeorgjiane. Nga ana tjetër, nëse Serbia do të

mbetej anash, ajo do të mund ta zemëronte Moskën, e cila është partneri më i rëndësishëm i saj në betejën për mbrojtjen e Kosovës. Dusan Lazic, nga Forumi për Marrëdhënie Ndërkombëtare, mendon se Beogradi në asnjë rast nuk guxon ta njoh Osetinë Jugore dhe Abkhazinë, sepse, në të kundërtën Serbia do të dëshmonte se nuk po udhëheqë një politikë principiele kur bëhet fjalë për Kosovën. "Po qe se Serbia ndërmerr hapa të mëtutjeshëm, e iç dihet këtë po e bën në OKB, përmes kërkesës për t’u aprovuar Rezoluta me të cilën OKB do t’i drejtohej Gjykatës Ndërkombëtare

pjesë të jetës së babait, me përvojën e tij jetësore dhe profesionale. Ai ka takuar me mijëra njerëz, e përvojat e tyre nga kontaktet me të për mua janë shumë interesante, sepse do të mbushnin zbrazësinë e asaj kohe”, deklaroi Sonja Karadzic për ‘Srna’.

të Drejtësisë ashtu që kjo e fundit të ofrojë mendimin e saj juridik rreth Kosovës, mendoj se ajo duhet me përkushtim të mbetet në atë vijë dhe të mos ndërmarr ndonjë lëvizje të nxituar dhe ta përcjellë Rusinë në qëndrimin që nuk përputhet me atë të Serbisë lidhur me Kosovën”, thekson Lazic. E përkundër të gjithave, Dusan Lazic megjithatë nuk e përjashton as mundësinë që Moska zyrtare nga qeveria e Beogradit të kërkojë njohjen e pavarësisë së dy provincave të shkëputura gjeorgjiane. Nëse kjo ndodh, Lazic mendon se qeveria serbe duhet që në mënyrë të argumentuar të përgjigjet s

Rusia po shpif Kryeministri Berisha mohon akuzat e ngritura nga një gjeneral rus, sipas të cilit Shqipëria u ka shitur armë Gjeorgjisë. TIRANË, 26 GUSHT — Në konferencën e përbashkët me kryeministrin e Islandës, Geir Haarde, që u organizua të martën paradite, pyetjes së gazetares së TV News24, në lidhje me akuzat e ngritura nga Rusia, shefi i qeverisë shqiptare iu përgjigj: “Të mendosh se Gjeorgjia paska nevojë për armët e Shqipërisë, është një shpikje. Gjeorgjia është një vend që ka pasur armët e veta dhe ushtrinë e vet”. Kryeministri Berisha pohoi se nuk ishte i habitur me sulmin rus, ngase këto sulme kanë një qëllim konstant ndaj shqiptarëve (duke nënkuptuar këtu edhe çështjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës).

përse nuk është në interesin e saj që ta mbështes cenimin e integritetit territorial të Gjeorgjisë. "Nuk mundet që në një rast, meqenëse kjo çështje veç lidhet në njëfarë mënyre, të mbrohet integriteti territorial i shtetit, e në rastin tjetër të mbrohet parimi për vetëvendosje dhe për shpalljen e pavarësisë së shteteve. Andaj, braktisja e këtij pozicioni parimor edhe paraqet shembullin më të mirë të standardeve të dyfishta ose të shumëfishta, të cilët përndryshe në kushtet aktuale të marrëdhënieve ndërkombëtare shfrytëzohen nga shtetet e fuqishme të botës”, pohon Lazic. Megjithëse, përkundër zhvillimeve të fundit, Lazic nuk pret ndonjë ndryshim të qëndrimit të deritan-

“Akuzat ruse nuk më çudisin. Ka një qëllim konstant ndaj shqiptarëve. Por, qëllimi rus ndaj vendeve të vogla është i dënueshëm”, përfundoi deklaratën e tij kreu i qeverisë shqiptare. Kreu i Shtabit të Ushtrisë Ruse, gjenerali Anatoly Nogovitsyn, e akuzoi të hënën Shqipërinë dhe disa vende tjera të Ballkanit dhe të Evropës Lindore, si Maqedoninë, Bullgarinë, Ukrainën, Serbinë, Hungarinë dhe Rumaninë, se kishin furnizuar Gjeorgjinë me armë. Akuzat e tij u bënë publike gjatë një konference për shtyp që gjenerali rus e pati të hënën në Moskë. INA

ishëm të Moskës ndaj Kosovës. "Qëndrimi rus ndaj Kosovën nuk paraqet përkrahje të qëndrimit tonë. Qëndrimi rus ndaj Kosovës ishte një qëndrim që bazohej në interesat e Rusisë dhe ai para së gjithash ishte një porosi për partnerët kryesor në Perëndim, por, le të them ashtu, edhe për ata me të cilët Rusia garon në raportet ndërkombëtare. Kështu që, para se Rusia të merrte qëndrim për atë se nuk do të duhej ta pranonte pavarësinë e Kosovës, rusët shumë mirë brenda këtij pozicioni i ndërtuan edhe interesat e tyre. Meqë ata interesa nuk ndryshuan deri tani, unë nuk di se përse rusët do ta ndryshonin qëndrimin e tyre as tash e tutje”, përfundoi Lazic. B92


14 marketing

E mërkurë, 27 gusht 2008

PUBLIKIM I NJOFTIMIT PËR KONTRATË (FURNIZIME) (Procedura e hapur)-Ritenderim Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 Data 27.08.2008

I AUTORITETI KONTRAKTUES

Nr. i Prokurimit : KEKO -08-172-111 Korporata Energjetike e Kosovës Sheshi “Nëna Tereza” nr.36 10,000 Prishtinë, Kosove

II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 TITULLI I KONTRATËS Furnizim me pjesë reserve I DHËNË NGA LOT 1 Furnizim me pjesë për mekanizmin Dressta AUTORITETI LOT 2 Furnizim me pjesë për mekanizmin Liebher KONTRAKTUES II.2.7 LLOJI I KONTRATËS Furnizim- Kontrate vjetore DHE LOKACIONI I Divizioni i Prodhimit Qymyrit , Obiliq DORËZIMIT III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.3.1 SIGURIMI I EKZEKUTIMIT VI.1 VI.3

KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS INFORMACIONET ADMINISTRATIVE

IV.3.2 KUSHTET PËR MARRJEN E DOSJES SË TENDERI III.2.1 SIGURIMI I TENDERIT IV.2 AFATI KOHOR PËR DOREZIMIN E TENDERËVE DHE ADRESA V.1 TAKIMI PËR HAPJEN E TENDERËVE: V. INFORMATA SHTESË

Vlera e sigurisë së ekzekutimit 10 % e vlerës së kontratës për fituesin e kontratës ; Tenderi i pergjegjshem me cmimin me te ulet Ne dosjen e tenderit Kërkesat për dosje të tenderit duhet t’i dërgohen në email adresën: net_procure@kek-energy.com Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit data: 08/09/2008 koha:17.00 Sigurimi i tenderit: 1,000.00 € Data 11/09/2008 koha 15.00 Në KEK rr. Nene Terezë nr 36 - Arhiva Data: 11/09/2008 koha: 1530 KEK – rr. Nene Terezë nr 36 - ZEP

Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: Rruga “Fehmi Agani” nr.43 Prishtinë, Kosovë Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Ju lutemi , versionin e plot te njoftimit për kontratë e gjeni ne : www.ks-gov.net/ krpp

VII.1 ANKESAT:

CONTRACT NOTICE (SUPPLY) (Open procedure)-Retender According to Section 38 of Law No. 02/L-99 on Public Procurement in Kosovo, as amended with Regulation No. 2007/20 Date: 27.08.2008 Procurement No.: KEKO-08172- 111 I: CONTRACTING Kosovo Energy Corporation J.S.C AUTHORITY: Street “Mother Teresa” no. 36 10000 Pristine , Kosovo II. OBJECT OF THE CONTRACT II.1.1 CONTRACT Supply with spare parts TITLE ALLOCATED BY LOT 1 Supply with parts for mechanism Dressta THE CONTRACTING LOT 2 Supply with parts for mechanism Liebher AUTHORITY: II.1.2 TYPE OF CONTRACT • Supply- framework agreement AND LOCATION OF • Coal Production Division DELIVERY: III. LEGAL, ECONOMIC, FINANCIAL AND TECHNICAL INFORMATION III.1.1 PERFORMANCE Performance security: 10 % of the total contract price (only SECURITY: applies to the economic operator that is awarded the contract). IV.2 CONTRACT AWARD Lowest price. CRITERIA: IV.3 ADMINISTRATIVE As detailed in the tender dossier. INFORMATION: IV.3.2 HOW AND WHEN TO OBTAIN TENDER DOSSIER:

The tender dossier is available from 9 am (local time) on 27th .08.2008 until 5 pm (local time) until 08th .09.2008. Requests for the tender dossier should be addressed for the attention of email: net_procure@kek-energy.com

IV.3.3 TIME LIMIT FOR RECEIPT OF REQUESTS TO PARTICIPATE: IV.3.4 TENDER OPENING MEETING IV.3.5 TENDER SECURITY

2pm (local time) on 11th .09.2008 place: Str.Mother Tereza.36 Prishtine, Archive Date: 11/09/2008 time: 14:30 place: Str.Mother Tereza.36 Prishtine, Procurment office 1, 000.00 €

V. ADDITIONAL INFORMATION Any interested party may file a complaint with the Procurement V.1 COMPLAINTS: Review Body at: Street “Fehmi Agani” no.43 Pristinë, Kosovë According to the provisions of Title VIII of Law No 02/L-99,Law on Public Procurement in Kosovo, promulgated with Regulation No. 2007/20 Please find the full version of the Contract Notice at: www.ks-gov.net/krpp

OBAVESTENJE O UGOVORU ( SNABDEVANJE) (Otvorena procedura)-Ritenderiranje Po članu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Datum 27.08.2008 I UGOVORNI AUTORITET

Br. Nabavke : KEKO -08-172-111 Energetska Korporacija Kosova dd Ulica “Majka Tereza” br.36 10,000 Prishtinë, Kosove

II PREDMET UGOVORA II.1.1 NASLOV UGOVORA Snadbevanje rezervnim delovima KOJI JE DODELIO LOT 1 Snabdevanje delovima za mehanizam Dressta UGOVORNI LOT 2 Snabdevanje delovima za mehanizam Liebher AUTORITET II.2.7 VRSTA UGOVORA I LOKACIJA Snabdevanje- Godisnji ugovor PREDAVANJA Divizija Proizvodnje Uglja, Obiliq SNABDEVANJA, RADOVA, USLUGA III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.3.1 OSIGURANJE Osiguranje tendera 10 % ukupne cene ugovora, samo za EKZEKUTIRANJA ekonomskog operatora za koga ce se dodeljivati ugovor VI.1 KRITERIJUMI DODELE Odgovarajuci tender sa najnižom cenom, UGOVORA VI.3 INFORMACIONET Na tenderskom dosijeu ADMINISTRATIVE Zahtevi za tenderski dosije treba da se posalju na email IV.3.2 USLOVI ZA adresu UZIMANJE net_procure@kek-energy.com TENDERSKIH Zadnji rok za prijem zahteva za tenderski dosije datum: DOSIJEA 08/09/2008 vreme:17.00 III.2.1 OSIGURANJE Osiguranje tendera : 1,000.00 € TENDERA IV.2 VREMENSKI ROK ZA Datum 11/09//2008 vreme 14.00 KEK ul. Majka Tereza br PRIJEM TENDERA 36 - Arhiva V.1 SASTANAK ZA OTVARANJE Datum: 11/09/2008 vreme: 14.30 mesto: KEK – KEK ul. TENDERA Majka Tereza br 36 – IKN V.

DODATNE INFORMACIJE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: Ulica “Fehmi Agani” br.43 Pristinë, Kosovë VII.1 ŽALBE: Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Molimo vas, pronadte punu verziju Obavestenje ugovora na: www.ks-gov.net/krpp


15

E mërkurë, 27 gusht 2008

Bota redaktor: Valmir Gërguri e-mail: valmir.gerguri@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

Koreja Veriore e pezulloi marrëveshjen Koreja Veriore njoftoi dje se ka vendosur ta pezullojë marrëveshjen për shkatërrimin e reaktorit bërthamor në Yongbyon, pasi Shtetet e Bashkuara nuk e kanë respektuar këtë dokument. Ministria e Jashtme e Koresë Veriore tha se pezullimi është

fuqizuar më 14 gusht dhe se për këtë janë të njoftuara shtetet e përfshira në bisedimet ndërkombëtare për programin e saj bërthamor. Më tutje në njoftim theksohet se këto masa u ndërmorën për shkak se Shtetet e

Rusia njeh pavarësinë e Osetisë Jugore dhe Abkazisë

Victor Yushchenko The Washington Post

k o l u m n e

Rusia njohu zyrtarisht pavarësinë e rajoneve gjeorgjiane të Abkhazisë dhe Osetisë Jugore. Dekretin përkatës e nënshkroi të martën presidenti i Rusisë, Dimitry Medvedev. Dimitry Medvedev u bëri thirrje edhe kombeve të tjera që ta njohin pavarësinë e Abkhazisë dhe të Osetisë Jugore. "Ky është një vendim i vështirë, por e vetmja mundësi për të shpëtuar jetë njerëzish.", tha Medvedev. Duke mbajtur një fjalim të jashtëzakonshëm në televizion, presidenti rus nënvizoi: "Njohja e pavarësisë së këtyre rajoneve është konform vullnetit të shprehur të popullit abkhazian dhe atij të Osetisë Jugore dhe në përputhje me Kartën e OKB-së, Kartën e Helsinkit të vitit 1975 si dhe me të tjera dokumente të së drejtës ndërkombëtare." Medvedev dekretoi në këtë mënyrë rezolutën e parlamentit të Rusisë, Dumës, të një dite më parë (25.08) për pavarësinë e Abkhazisë dhe të Osetisë Jugore. Pas kësaj rezolute, Medvedev mblodhi në një takim të jashtëzakonshëm Këshillin Kombëtar të Sigurisë lidhur me krizën në Gjeorgji.

Perëndimi reagon ashpër kundër vendimit të Rusisë Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice e quajti për keqardhje hapin e Rusisë për njohjen e dy rajoneve separatiste të Gjeorgjisë. Rice tha se Shtetet e Bashkuara edhe më tutje do t'i konsiderojnë Osetinë e Jugut dhe Abkhazinë si pjesë brenda kufijve ndërkombëtarë të Gjeorgjisë" dhe se "në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do ta shfrytëzojnë të drejtën e vetos për të penguar përpjekjen eventuale të Rusisë që t'ua ndryshojë statusin këtyre rajoneve". Rice tha se Medvedev nuk i respektoi obligimet që i mori vendi i tij me marrëveshjen e armëpushimit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e cilësoi vendimin e presidentit rus për njohjen e Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë si "absolutisht të papranueshëm" dhe në "kundërshtim me ligjin ndërkombëtar". Britania e Madhe e ka hedhur poshtë vendimin kategorikisht dhe e ka riafirmuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Gjeorgjisë. Ky vendim është "në kundërshtim me obligimet që Rusia vazhdimisht i ka marrë në rezolutat e Këshillit të Sigurimit" të Kombeve të Bashkuara, ka thënë zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme në Londër. Ministri i jashtëm italian, Franco Frattini tha se "ballkanizimi i Kaukazit mbi baza etnike është rrezik serioz për të gjithë". Kryesuesi i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, ministri i Jashtëm i Finlandës, Alexander Stubb tha se ky hap i "dhunon parimet fondamentale të OSBE-së". "Rruga që tash ka zgjedhur udhëheqësia e qeverisë ruse nënkupton se ata kanë zgjedhur politikën e konfrontimit, jo vetëm me pjesën tjetër të Evropës, por edhe me bashkësinë ndërkombëtare në përgjithësi", tha ministri i Jashtëm i Suedisë, Carl Bildt. "Ky vendim e përfaqëson zgjedhjen e rrugës që bëri Rusia" dhe "do të ketë pasoja për shumë kohë të gjatë", tha Bildt. Shefi i diplomacisë suedeze tha se vendimi për njohjen e Abkhazisë dhe Osetisë së Jugut përbën "shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe parimeve bazike të stabilitetit në Evropë". Vendimi rus është "i qartë dhe i qëllimshëm", tha Bildt.

Bashkuara ende Korenë Veriore nuk e kanë hequr nga lista e shteteve që e sponsorizojnë terrorizmin. Washingtoni thotë se Pheniani nuk do të hiqet nga kjo listë, përderisa Koreja Veriore të pranojë mekanizma më të ashpër të verifikimit.

Gjeorgjia dhe rreziku për Ukrainën Konflikti në Gjeorgji zbuloi probleme të cilat shtrihen përtej rajonit tonë. Ngjarjet e fundit kanë qartësuar se sa e rrezikshme është për komunitetin ndërkombëtar që të shpërfillë “konfliktet e ngrira.” Çështjet e rajoneve që duan të ndahen e të bëhen shtete të pavarura janë komplekse; shumë shpesh janë trajtuar si pulla për pazarllëqe nëpër lojëra gjeopolitike. Por “lojëra”të tilla rezultojnë në humbjen e jetës së njerëzve, katastrofa humanitare, shkatërrim ekonomik dhe shembje të garancive ndërkombëtare për siguri. Ukraina është bërë peng në luftën e zhvilluar nga Rusia. Kjo ka shtyrë autoritetet ukrainase dhe të gjithë popujt e shtetit tonë, përfshirë ata të cilët jetojnë në Crimea, të peshojnë rreziqet që burojnë nga fakti se flota ruse e Detit të Zi është bazuar në territorin tonë. Ngjarjet tragjike në Gjeorgji gjithashtu vunë në shesh mungesën e mekanizmave efektivë parandalues nga ana e OKB-së, Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë dhe organizatave tjera ndërkombëtare. Ne në Ukrainë shpresojmë që Federata Ruse do t’ia vë veshin opinionit të komunitetit global në mënyrë që çështjet në fjalë mund të zgjidhen me anë të bisedave. Ne duam përfundimin e grabitjes dhe shkatërrimit të infrastrukturës gjeorgjiane. Ne duhet të bëjmë çdo gjë që është e mundur që t’i parandalojmë provokimet dhe t’u shmangemi masakrave të mëtejshme. Konflikti i vazhdueshëm në mes Rusisë dhe Gjeorgjisë ndikon në interesat e shtetit tim. Operacionet ushtarake kanë ndodhur afër kufijve tanë dhe flota ruse e Detit të Zi ka qenë e përfshirë drejtpërdrejt. Pyetja e sigurisë kombëtare të Ukrainës u ngrit thekshëm. Duke pasur parasysh aktivitetet e flotës ruse, isha i detyruar të lëshoj një dekret për rregullimin e funksionimit të saj në territorin e Ukrainës. Nën këto rrethana, Ukraina nuk mundi të rrinte e heshtur. Ne, së bashku me shtetet tjera, u angazhuam në kërkimin e një zgjidhjeje për konfliktin. Që nga ditët e para të trazirave, Ukraina bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm nga të gjitha palët dhe shpërndau ndihma humanitare viktimave pavarësisht nga etniciteti i tyre. Ukraina mbajti përkrahjen e saj të ngurtë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Gjeorgjisë. Më 12 gusht, unë së bashku me kolegët e mi nga tri shtetet baltike dhe Polonia vizituam Tbilisin. Propozimet tona që kërkonin një zgjidhje për konfliktin, ishin në harmoni me planin për marrëveshje të Bashkimit Evropian. Ne lavdërojmë përpjekjet e SHBA-së dhe presidencës së BE-së të udhëhequr nga francezët, që të arrihet një armëpushim,

veprat e tyre dëshmuan të jenë të frytshme në ndaljen e luftës dhe derdhjes së gjakut. Ukraina është në favor të një reprezentimi më të gjerë të forcave paqeruajtëse në rajonin konfliktuoz. Një format i ri i shumanshëm me mandat të OKB-së, apo Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim të Evropës, është mënyra e vetme për të garantuar sigurinë në këtë zonë të konfliktit. Shpresoj fuqishëm që ky plan do të zbatohet rreptësisht nga palët që janë në konflikt. Ne jemi gati t’u bashkohemi përpjekjeve ndërkombëtare që të furnizojmë me ndihma dhe t’i ndihmojmë viktimat të vazhdojnë jetët e tyre në paqe. Ukraina gjithashtu rri e gatshme që të merr pjesë në misionet e OKB-së apo OSBE-së, duke dërguar paqeruajtës. Është e qartë se pos dimensioneve politike që përfshijnë rajonet që duan të ndahen, ne duhet të përballemi me aspektet sociale dhe ekonomike të këtij fenomeni. Shumica e këtyre provincave janë përtej kontrollit të qeverive përkatëse, apo komunitetit ndërkombëtar. Në shumë raste, mungesa e vrojtimit i ka kthyer këto territore në vende të përkryera për kontrabandë dhe trafikime ilegale me armë, njerëz, dhe drogë. Korrupsioni dhe shkeljet e të drejtave të njeriut janë të shfrenuara. Këto rajone njihen për mungesë të procedurave demokratike zgjedhore dhe për mediat e tyre jo të lira apo të njëanshme. Dimensioni etnik i problemit shpesh teprohet, që të ndihmojë në mbulimin e praktikave kriminele. Aq më shumë, një rajon i cili është i mbushur me aktivitete të tilla, parashtron një kërcënim ndaj lulëzimit dhe zhvillimit të kombeve të afërta. Autoritetet zyrtare detyrohen që t’u kundërvihen sulmeve nga paramilitarët separatistë. Por nuk janë gjithmonë të suksesshëm. Para se të shpërthente konflikti në shkallë të gjerë në Gjeorgji, paqeruajtësit rusë dështuan në parandalimin e shkatërrimit të territorit gjeorgjian nga separatistët osetianë. Në fakt, ky aktivitet u intensifikua në ditët pak para konfliktit të madh. Këtë fundjavë Ukraina festoi përvjetorin e pavarësisë. Konflikti edhe një herë ka dëshmuar se mënyrat më të mira për garantimin e sigurisë kombëtare në Ukrainë dhe shtete tjera është pjesëmarrja në sistemin kolektiv të sigurisë të kombeve të lira demokratike, shembull i së cilës sot është NATO-ja. Në përputhje me legjislacionin kombëtar dhe prioritetet e politikave të jashtme të saj, Ukraina do të vazhdojë të përcjellë rrugën e integrimit euro-atlantik. Kjo është rruga e demokracisë, lirisë dhe pavarësisë. Autori është presidenti i Ukrainës.


16 marketing

E mërkurë, 27 gusht 2008

A do të dëshironi të jeni pjesë e historisë së suksesshme të TEB? TEB është banka më me renome në Turqi me eksperiencën e saj 80 vjeçare bankare, me 300 filiale dhe me partneritet me bankën më të madhe në eurozonë, BNP Paribas. TEB tani po kërkon kandidatë të kualifikuar për pozitat që vijojnë për: Mitrovicë (kodet: 01,02,03,04 dhe 05) Besianë, Therandë, Lipjan, Drenas, Skenderaj, Malishevë (kodet: 01,03,04,05,dhe 06)

Arkëtar (Kodi: 01)

Analist i Portfolios NVM- Ndërmarrje të Vogla dhe të Mesme (Kodi: 05)

• Menaxhimi i depozitave dhe tërheqjeve • Përgatitja e pasqyrave të llogarive të klientëve • Këmbimi i valutave të huaja.

Operator i shërbimeve me palë (Kodi: 02) • • • • •

Hapja e procesit të llogarive Kryerja e transfereve të jashtëm dhe të brendshëm Transaksione për blerjen dhe shitjen e valutave të huaja Monitorimi i limiteve të parave në degë Aprovimi i transaksioneve me limite të caktuara

Operator i kredive (Kodi: 03) • Procesimi i informatave dhe dokumentacioneve lidhur me procesin e kreditimit • Lëshimi/disbursimi i kredive • Kontrollimi, skanimi, klasifikimi dhe arkivimi i dokumentacioneve të kredive • Verifikimi i kontratave dhe regjistrimi i kolateralit të kredive në gjyq. Kualifikimet e kërkuara për kodet 01, 02 dhe 03: • Diploma e universitetit Ekonomik ose e fushave të ngjashme • Aftësi të shkëlqyera të gjuhës angleze në të shkruar dhe në të folur • Shkathtësi të mira komunikuese dhe aftësi të ndërtojnë marrëdhënie të mira me klientë • Preferohet të jenë nën moshën 30 vjeç

Analist i Portfolios së personave fizik (Kodi: 04) • • • • •

Identifikimi dhe rekrutimi i klientëve – personave fizik; Shitja dhe kontakti për/ me individë për produkte bankare; Analizimi i gjendjes financiare të klientit; Propozimi i kredive për aprovim; Mbledhja e depozitave për klientët – personat fizik;

• • • • •

Identifikimi dhe rekrutimi i klientëve të NVM Analiza e situatës financiare të klientit Menaxhimi dhe monitorimi i portfolios për NVM Propozimi i kredive për aprovim Mbledhja e depozitave për klientët e NVM.

Kualifikimet e kërkuara për kodet 04 dhe 05: • Diploma e universitetit Ekonomik, Administrim Biznesi ose e fushave të ngjashme • Aftësi të shkëlqyera të gjuhës angleze në të shkruar dhe në të folur • Shkathtësi të shkëlqyeshme komunikuese dhe aftësi të ndërtojë marrëdhënie të mira me palë • Aftësi analitike dhe përvojë në fushën e kreditimit individual/ NVM • Preferohet të jenë nën moshën 30 vjeç

Mbikëqyrës i Shërbimeve ndaj Klientit (Kodi: 06) • Mbikëqyrja dhe monitorimi i operativës bankare në degë (transaksionet bankare, dhe çështje tjera teknike) • Mbikëqyrja e punës së arkëtarëve dhe operatorëve të shërbimeve me palë • Trajnimi dhe asistimi i punëtorëve operativ të degës • Aprovimi i transaksioneve bankare sipas limiteve të caktuara • Menaxhimi i limitit të gjendjes së parave në degë. Kualifikimet e kërkuara për kodin 06: • Diploma e universitetit Ekonomik, Administrim Biznesi ose e fushave të ngjashme • Aftësi dhe përvojë operative/kreditore bankare • Aftësi të shkëlqyera të gjuhës angleze në të shkruar dhe në të folur • Shkathtësi të mira komunikuese dhe aftësi të ndërtojë marrëdhënie të mira me punëtoret dhe klientët • Preferohet të jetë nën moshën 35 vjeç

Forma e aplikimit mund të merret në adresën elektronike www.teb-kos.com dhe dorëzohet në e-mail adresën: hr@teb-kos.com apo në ndërtesën e TEB Sh. A. (Rruga Agim Ramadani Nr. 15) Prishtinë. Konkursi mbetet i hapur deri më datën 05.09.2008. BNP PARIBAS JOINT VENTURE


marketing 17

E mërkurë, 27 gusht 2008

Vetëm

tëzuesit për shfry

ut e roming vë në Koso

Java e shpërblimeve fillon të hënave dhe përfundon të dielave. Pasi të keni dërguar SMS-in, duhet të keni së paku 10 minuta bisedë brenda javës, qoftë kjo kur ju bëni thirrje apo pranoni thirrje në rrjetin Mobitel/IPKO. Fituesit e telefonit NOKIA E90 deri më tani: - Leonis Tafaj, Zvicërr - Xhevat Abazi, Belgjikë - Agron Galimuna, Austri - Enver Murtezaj, Gjermani - Rron Gjinali, Zvicërr - Diamant Grabovci, Zvicërr

Fituesja e udhëtimit njëjavësh për 4 persona në Dubai: - Sadije Rugova, Belgjikë

Loja shpërblyese vazhdon deri me 31 Gusht 2008. * IPKO do të kontaktoj fituesit në numrin nga i cili pranon SMS-in.


K

18 BOTA

E mërkurë, 27 gusht 2008

Parandalohet komploti ndaj Obamas Autoritete lokale dhe federale amerikane në Denver të Colorados po hetojnë mbi një komplot të mundshëm ndaj kandidatit demokrat për postin e presidentit të SHBA-së, Barack Obama. Hetuesit thanë se një përdo-

rues i rregullt droge u arrestua gjatë një kontrolli rutinë të trafikut në periferi të Denverit ditën e djeshme. Një stacion televiziv i Denverit tha se oficerët e policisë gjetën dy pushkë, municione, një jelek anti-plumb, si dhe lëndë nar-

kotike në një vend të fshehtë në kamionin e tij. I arrestuari i drejtoi autoritet te tre të dyshuar të tjerë, të cilët u arrestuan në një zonë hotelesh në Denver, më vonë gjatë ditës. Televizioni ka bërë të ditur se një prej njerëzve ka

bërë kërcënime ndaj Obamas. Është planifikuar që Obama do të pranojë kandidaturën e Partisë Demokratike, gjatë një fjalimi të enjten në mbrëmje, në Invesco Field, pallati i sportit i Ligës Kombëtare të Futbollit.

Nëntoka e baronëve të Mirë se vini në San Luca, qyteza bastion i ‘Ndranghetas. Udhëtim në bunkerët e nëndheshëm nga ku "merr jetë" trafiku ndërkombëtar i kokainës. The Guardian fshehur në një kamare të vogël në murin e një dhome krejt normale të katit të parë, qe instaluar një pistoletë me ajër të komprimuar e cila, me t‘u shkrehur, vinte në punë një mekanizëm që e ulte dyshemenë ngadalë duke zbuluar një shkallare e cila shpinte drejt e te një bunker sekret i ndërtuar tre metra nën sipërfaqen e tokës. Mirë se vini në San Luca, bastioni i ‘Ndranghetas, mafia kalabreze që në heshtje thuajse të plotë ka arritur të fuqizohet aq shumë sa ka lënë prapa tashmë Cosa Nostrën siciliane dhe Camorran napolitane. Kjo pasi ka arritur të ngrejë një perandori që qarkullon rreth 36 miliardë dollarë në vit, falë shtënies në dorë të kontrollit mbi pjesën më të madhe të rrjetit evropian të trafikut të kokainës. Sipërmarrja gjigante menaxhohet nga bosë të padukshëm që u fshihen syve e veshëve të policisë dhe klaneve rivale, falë një serie bunkerësh të nëndheshëm.

Strehimet e nëndheshme "Po zbulojmë bunkerë me shtretër, me banja krejt funksionale dhe nga më modernet, me vaska hidromasazhi, me rrjete të mbyllura kamerash mbikëqyrëse për të mbajtur nën kontroll sipërfaqen, me internet e lidhje satelitore", tha kolonel Valerio Giar-

dina, i cili gjatë këtij viti ka zbuluar 15 bunkerë të tillë. Kërkimet për strehime të nëndheshme u përqendruan në San Luca pas një gjakderdhjeje të gjatë, për të fituar dominim që pa të përfshira dy klane, NirtaStrangiho-n dhe Pelle-Vottari-n. Pika më e nxehtë dhe më e dukshme e luftës mbërriti me vrasjen me armë zjarri të gjashtë njerëzve të klanit Pelle-Vottari gushtin e shkuar, në të dalë të një picerie në Duisburg të Gjermanisë.

Njësitë jashtë kufijve Arrestimet e fundit të disa trafikantëve droge në Toronto dhe në Australi shërbejnë gjithashtu për të bërë të qartë shtrirjen e mafies, e bazuar te statusi prej partneri të besuar që gëzon te prodhuesit kolumbianë të kokainës, njësitë e së cilës veprojë përafërsisht në të njëjtën formë me ato të Al Qaedas, duke ruajtur lidhje të forta edhe pse në shtete të ndryshme, të varura nga një strukturë me tipare federale me qendër në Kalabri, e cila nuk drejtohet nga një padron i vetëm. "Celulat e ‘Ndranghetas jashtë vendit janë klone të celulave kalabreze", thotë zyrtari Nicola Gratteri. "Organizata nuk mund të jetë monolitike, duke qenë se ka sipërmarrje të përbashkëta me mafien dhe kartelet kolumbiane të drogës, por celulat jashtë Italisë së fundmi janë vendosur nën varësinë e bosëve kalabrezë".

Bunkerët, dy lloje Bunkerët e ndërtuar për këta bosë ndahen në dy kategori, shpjegon Giardina, dhe fillojnë me kontejnerët e mallrave të vendosura thellë nën tokë nëpër zonat e hapura rurale. "Shpesh janë pajisur me dy-tre tunele", thotë ai. Forcat e policisë që zbritën në terren përmes litarëve nga një helikopter, e arrestuan vitin e shkuar

bosin Giuseppe Bellocco në një bunker të tillë, teksa shikonte televizor i shtrirë në shtrat me frigoriferin të mbushur plot me verëra, birrë dhe karkaleca deti. Në San Luca ka gjetur përdorim gjerësisht lloji i dytë: bunkerë të vendosur nën shtëpi qyteti, nëpër të cilët hyhet përmes kalimeve të fshehta të maskuara si kuzhina të rreme, apo përmes dyshemesh

të lëvizshme mbi shina rrëshqitëse.

Një qytet nën qytet Giardina tregon se ajo që u gjet në San Luca i la vërtet të gjithë me gojë hapur, por që gjithsesi nuk kishte të krahasuar me atë që u zbulua në Plati në vitin 2001, ku policia u gjet përpara "një qyteti nën qytet". Bëhej fjalë për një

12-vjeçari 2.1 metra që vazhdon të rritet

Chavez: Kujdes nga telenovelat!

Brenden Adams është 12 vjeç, por gjatësia e tij i ka kaluar të 2.1 metrat. Edhe pse miqtë thonë se Brenden është një fëmijë i zakonshëm, duket qartë që ai nuk është si të tjerët. Atij i duhet të ulë kokën kur kalon nëpër dyer dhe të ulet anash në bankën e

Hugo Chavez u ka bërë thirrje të gjithë venezuelianëve "të jenë të kujdesshëm nga telenovelat kapitaliste që synojnë të helmojnë ideologjikisht të rinjtë". Lideri i Venezuelës në programin "Alo president" është shprehur se këto seri "kanë një fund ideologjik që në thelb synon të shkatër-

shkollës, sepse gjunjët nuk e lejojnë. Nëna e tij përdor një makinë shumë të madhe dhe i duhet ta ulë rreshtin e dytë të ndenjëseve, të ulet në rreshtin e tretë dhe t’i shtrijë këmbët deri në ndenjëset e para. Shkaku? Doktorët thonë se është një çrregullim kromozomik. Që në moshën 8-vjeçare kishte masën trupore të një të rrituri dhe rritja vazhdon.

rojë popullsinë e fëmijëve tanë dhe adoleshentëve dhe janë përgjegjëse për humbjen e vlerave të të rinjve". Vitin e shkuar Chavez nuk i rinovoi licencën televizionit privat "RCTV" që kishte lidhje me opozitën, që njihet si lider i prodhimit të telenovelave në treg.


BOTA 19

E mërkurë, 27 gusht 2008

Protestë në Bankok kundër kryeministrit

Negociata të pasuksesshme

Mijëra protestues anti-qeveritarë kanë dalë nëpër rrugët e Bankokut, duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit tajlandez Samak dhe qeverisë së tij. Ata kanë pushtuar selinë e Radiotelevizionit shtetëror dhe kanë rrethuar ndërtesat e qeverisë. Demonstratat janë organizuar nga

Negociatat indirekte mes Izraelit dhe Sirisë nuk kanë sjellë deri tani asnjë përparim serioz. Qeveria në Damask kumtoi se ky është edhe shkaku pse për momentin nuk mund të fillojnë bisedimet e drejtpërdrejta. Ministri i jashtëm i Sirisë, Walid al - Mualem deklaroi se palët kanë bërë përpjekje

Aleanca Popullore për Demokraci, një grupim organizatash që kundërshtonin ish kryeministrin, Taksin Shinauatra. Ky grupim pretendon se kryeministri aktual, është njeri i afërt i z.Shinautra, i cili u largua nga pushteti, me grusht ushtarak në vitin 2006.

intensive për zgjidhjen e çështjeve kontestuese, por deri tani pa sukses. Me ndërmjetësimin e Turqisë, Izraeli dhe Siria kanë zhvilluar prej majit e deri tani katër raunde indirekte bisedimesh. Që prej vitit 1967 Izraeli mbanë të okupuara disa zona të Sirisë, e cila kërkon rikthimin e tyre.

kokainës Rrjeti i nëndheshëm në Plati, i ndërtuar me mbështetjen e disa të besuarve në këshillin bashkiak, fillimisht u përdor gjatë viteve tetëdhjetë për fshehjen e viktimave të marra peng, pagesat për lirimin e të cilëve u dhuruan krerëve të ‘Ndrangheta atë kapital financiar fillestar për të mundur të futeshin në tregtinë e drogës. Giardina shpjegon se është besnikëria e shumë banorëve mbi sipërfaqe, të cilët e dinë mirë ekzistencën e këtyre bunkerëve, që u jep bosëve të Platit dhe San Lucas mundësinë për të operuar të qetë nën sipërfaqe.

Bashkëpunimi i popullsisë

kompleks me 12 bunkerë, të lidhur me njëri-tjetrin (pa harruar kalimet e emergjencës) përmes tunelesh si ato të Vjetkongëve me gjatësi 1 kilometër. Aty u gjetën pesë të kërkuar nga ligji, përfshi edhe Giuseppe Barbaron, i njohur më shumë me nofkën "U Sparitu" (i zhdukuri), i cili qe në arrati prej 14 vjetësh.

"Në rast se policia niset drejt këtyre qyteteve, të gjithë qytetarët vihen në dijeni gjysmë ore para mbërritjes", thotë Giardina. "Bosët deri në atë çast mund të jenë duke u sjellë të qetë nëpër qytet dhe kanë gjithë kohën e duhur për t‘u zhdukur". Giardina citon edhe arrestimin e të dyshuarit për lidhje me ‘Ndranghetan, Giuseppe Coluccio, i cili nuk u kap në Kalabri, por gjatë këtij muaji në një shtëpi luksoze të Torontos. Pas një serie të gjatë arrestimesh gjërat mund të nisin të ndryshojnë në San Luca, ku të urtit e secilit klan kanë urdhëruar për ndërprerjen e luftës, e cila nuk bën gjë tjetër veç tërheq mbi organizatë vëmendjen e policisë dhe të autoriteteve. Por, megjithatë, Kalabria mbetet ende bastion mafioz. Muajin e shkuar kryetari i bashkisë, Agazio Loiero, mori një seri të tërë letrash ku qenë futur plumba, apo qenë shkruar kërcënime me vdekje, në rast se nuk ndalte së hetuari mbi ‘Ndranghetan.

Rreth botës për 13 ditë, me helikopter Scott Kasprowicz dhe Steve Sheik fluturuan me helikopter rreth botës për 13 ditë, duke thyer rekordin për shpejtësinë me helikopter. Fluturimi më i shpejtë rreth botës ishte për 17 ditë, i vendosur në vitin 1996. Kasprowics dhe Sheik e përfunduan atë duke u ulur në New

York. Java e parë shkoi vaj. Të dy pilotët e përshkuan largësinë nga New Yorku në Londër për 40 orë e 41 minuta, duke e thyer rekordin e mëparshëm me 35 orë. Evropa ishte një copë torte, por Rusia, ashtu siç e prisnin, ishte një ari. Pilotët kaluan në 15 shtete.

A SHTETET E BASHKUAR

Roli i kuvendeve të partive Emërimi i kandidatit të secilës parti në kuvendet partiake hap zyrtarisht sezonin e zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara. Kuvendet organizohen për të forcuar unitetin e partisë dhe për të bashkuar anëtarët në mbështetje të kandidatit për Shtëpinë e Bardhë. (VOA) — Kuvendet partiake janë një realizim madhor i ngjashëm me një shfaqje madhështore teatrale. Çdo fjalë, çdo lëvizje kryhet në bazë të një skenari të hollësishëm në mënyrë që kandidati për president të prezantohet sa më mirë për publikun. Ky është një proces i qartë që ndiqet si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët. Sfida e realizimit të një kuvendi të suksesshëm fillon me vendet që u caktohen delegacioneve nga çdo shtet. Më pas kuvendi përqendrohet në hartimin dhe miratimin e platformës së partisë. Brian Darling, analist pranë Fondacionit Heritage, shpjegon: "Platformat parashtrojnë qëndrimin e secilës parti për çështje si aborti, kontrolli i armëve, lufta në Irak, tema të ndryshme të politikës së jashtme apo çështje ekonomike si kriza në tregun e shtë-

pive dhe çmimet e naftës. Çdo temë që do të parashtrojë kandidati,do të jetë në këtë platformë". Hapi i tretë është të emërohen kandidatët për president. Në Kuvendin Demokratik të vitit 2000, aktori Tommy Lee Jones emëroi kandidatin për president Al Gore: Me admirim dhe besim në të ardhmen që ai do të udhëheqë, emëroj mikun tim Al Gore si president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara. Pas emërimit të kandidatëve presidencialë, shtetet ftohen në mënyrë alfabetike të deklarojnë votën e tyre. Gjatë zgjedhjeve paraprake, kandidatët sigurojnë në bazë të votave që marrin nga popullata, delegatët që do të votojnë për ta në kuvend. Ndryshe nga republikanët, të cilët bazohen në sistemin “Fituesi merr të gjitha votat e shtetit,” në kuvendin demokrat

funksionon sistemi proporcional. Votat përkatëse numërohen dhe kushdo që ka numrin më të madh të votave siguron emërimin e partisë. Në ditën e fundit të kuvendit, kandidati i sapo-emëruar mban fjalimin ku deklaron se pranon emërimin. Në kuvendin e fundit, John Kerry e lidhi fjalimin e tij me shërbimin e tij ushtarak në Vietnam: "Jam John Kerry dhe po raportoj për shërbim". Fjalimi i kandidatit synon të mobilizojë partinë dhe të tërheqë votuesit e lëkundur: "Republikanët thonë se ekonomia është më mirë se kurrë. Ata thonë se të gjithë ata që nuk mendojnë kështu, janë pesimistë. Por unë do të thosha se s’ka deklaratë më pesimiste se të thuash që Amerika nuk mund të jetë më mirë". Në fund të fjalimit, kandidati presidencial dhe kandidati i tij për nën- president, dalin në skenë së bashku. Por asnjë kuvend nuk mund të konsiderohet i plotë pa spektaklin madhështor me tullumbace e letra shumë-ngjyrëshe, që u jep fund ceremonive.

Familjet kalojnë 34 minuta në ditë duke i bërtitur njëri-tjetrit! Anëtarët e një familjeje mesatare në Britani kalojnë 34 minuta çdo ditë duke i bërtitur njëri-tjetrit. Pas sondazheve me fëmijë e të rritur, u zbulua se më shumë se gjysma e familjeve zihen me fjalë të paktën një herë në ditë. Të bërtiturat vazhdojnë për një orë apo më shumë në 35 për qind të shtëpive

dhe kjo shifër rritet në 50 për qind tek shtëpitë me më shumë se një fëmijë. Habia është se 23 për qind e nënave dhe 19 për qind e baballarëve treguan se duan kafshën e shtëpisë më shumë se fëmijën e tyre. Ndër shprehjet më të përdorura janë “pse”, “paratë nuk rriten në pemë” dhe “duhet ta kishe menduar më parë”.


20 marketing

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria - Vlada - Government Ministria e TRANSPORTIT DHE POSTë-TELEKOMUNIKACIONIT MINIStARSTVO ZA SAOBRAČAJ, POŠTU I TELEKOMUNIKACIJE MINISTY OF TRANSPORT AND COMMUNICATIONS NJOFTIMI PËR KONTRATË-Ritenderim PUNË Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 Nr. i Prokurimit: MTPT/08/160/521 I AUTORITETI KONTRAKTUES: Ministria e TRANSPORTIT DHE POSTëTELEKOMUNIKACIONIT Ndërtesa e Kuvendit Kati i III zyra E -305 II LËNDA E KONTRATËS; Punë II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: Rehabilitimi i rrugës” Sverkë e thatë “ , K.K. Pejë II.1.2 Lloji i kontratës dhe lokacioni i dorëzimit të ,punëve : Rehabilitimi i rrugës” Sverkë e thatë “ , K.K. Pejë II.1.3 Informacione të marrëveshjes kornizë:N/A III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1Sigurimi i ekzekutimit; 10% e vlerës totale IV.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: Tenderi ekonomikisht më i favorshëm IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.2 Kushtet për marrjen e dosjes së tenderit / dokumenteve para-kualifikuese Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit / dokumenteve para-kualifikuese: data: 10/09/2008 (dd/mm/vvv) koha: 17;00 vend; MTPT ,ndërtesa e Kuvendit , kati i III , zyre E-305. Dokumentet me pagesë: X Po Jo Nëse po, çmimi: ..50.00..... € IV.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve / kërkesave për pjesëmarrje: data 11/09/2008 (dd/mm/vvv) koha;10;00 vendi; MTPT- kati i III, zyra E-305 IV.3.5 Sigurimi i tenderit: 3 % e vleres totale IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data: 11/09/2008(dd/mm/vvv) koha:10;30 vendi: MTPT , kati i III-të NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): _Rr. Fehmi Agani . Nr.43 10000 Prishtinë , Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria - Vlada - Government Ministria e TRANSPORTIT DHE POSTë-TELEKOMUNIKACIONIT MINIStARSTVO ZA SAOBRAČAJ, POŠTU I TELEKOMUNIKACIJE MINISTY OF TRANSPORT AND COMMUNICATIONS OBAVEŠTENJE O UGOVORU –Ritenderisanje RAD Po članu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Br.Nabavke: MSPT/08/160/521 I: UGOVORNI AUTORITET : MINIStARSTVO ZA SAOBRAČAJ, POŠTU I TELEKOMUNIKACIJE, Zgrada Skupstine ,III sprat ,kancelarija br.E-305 II: PREDMET UGOVORA;Rad II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: Rehabilitacija puta “Sverkë e thatë “ , S.O Pec II.1.2 Vrsta ugovora I lokacija predavanja snabdevanja, radova,: Rehabilitacija puta “Sverkë e thatë “ , S.O Pec II.1.3 Informacije o okvirnom sporazumu: N/A III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 Osiguranje tendera :10 % totalne vrednosti tendera DEO IV.2 : KRITERIJUMI DODELE UGOVORA; Ekonomski najpovoljniji tender IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i prekvalifikovanih dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za tenderski dosije: datum: 10/09/2008 (dd/mm/vvv) vreme:17;00 mesto; MSPT Dokumenti sa plaćanjem: da x ne. Ako da, cena: ..50.00 ..... € IV.3.3 Vremenski rok za prijem tendera ili zahteva za učešće datum 11/09/2008 (dd/mm/vvv) vreme;10;00 mesto; MSPT, III sprat ,kancelaria E-305 IV.3.5 siguranje tendera ; 3% totalne vrednosti tendera . IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera Datum: 11/09/2008 (dd/mm/vvv) vreme:10;30 mesto:MSPT, zgrada skupstine , III sprat V.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: (adresa) ulica Fehmi Agani Br.43 ,10000 Pristina , Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp

E mërkurë, 27 gusht 2008

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada-Government MINISTRIA E ARSIMIT E MINISTRASTVO OBRAZOVANJA MINISTRY OF EDUCATION SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË NAUKE I TEHNOLOGIJE SIENCE & TECHNOLOGY

Konkurs plotësues Për regjistrimin e nxënësve në klasën e 10 për vitin shkollor 2008/2009 Shkolla e mesme e muzikës “ Prenk Jakova” në Prishtinë Drejtimi: a) Instrumental, 8 nxënës dhe b) I baletit 10 nxënës Dokumentet: -Fletparaqitja -Dëftesa nga SHMU klasa 6-9 -Certifikata e lindjes dhe -Dëftesa e shkollës së ulët të muzikës për drejtimin instrumental Paraqitja e dokumenatve më 27 dhe 28 gusht 2008 Provimim pranues më 29 gusht në ora 10.00

Republika e Kosovës Republika Kosova-Republic of Kosovo Qeveria –Vlada-Government MINISTRIA E ARSIMIT E MINISTRASTVO OBRAZOVANJA MINISTRY OF EDUCATION SHKENCËS DHE E TEKNOLOGJISË NAUKE I TEHNOLOGIJE SIENCE & TECHNOLOGY

Dopunski Konkurs Za upis ucenika u 10 razred u SMS.”Prenk Jakova” u Pristini Za sk.godinu 2008/2009 Smer: a) Instrumental, 8 ucenika i b) balet, 10 ucenika. Dokumentacija: - Prijava, - Svedocanstvo NSS 6 – 9 razred - Rodjeni I zvod i - Svedocanstvo nize muzicke skole za smer instrumental. Predaja dokumnata dana 27 i 28 avgusta 2008 god. Prijemni ispit dana 29 avgusta u 10 casova.


21

E mërkurë, 27 gusht 2008

98 vjetori i lindjes së Nënës Terezë

Arté

Me gjak jam shqiptare; me nënshtetësi, indiane. Përsa i përket besimit, jam murgeshë katolike. Sipas thirrjes, i përkas botës. Por zemra ime i përket plotësisht Zemrës së Krishtit". Nënë Terezës, me shtat imcak, por

Redaktor: Shkelzen Maliqi e-mail: shkelzen.maliqi@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

me besim shkëmbor, të patundur, iu besua misioni të kumtonte dashurinë e etur të Jezusit për njerëzimin, veçanërisht për më të varfërit ndër të varfër. "Hyji vijon ta dojë botën dhe na dërgon ty e mua për t'u shprehur të

varfërve dashurinë dhe mëshirën e Tij". Në shpirtin e saj, përplot me dritën e Krishtit e me dashuri të zjarrtë për Të, kishte një dëshirë të vetme : "Të shuante etjen e dashurisë së Tij për shpirtrat njerëzore".

DIÇKA E BUKUR PER ZOTIN

egji jedami ka atë lin urenrin

ni,

Misionarë nga e gjithë bota, dje kanë festuar ditëlindjen e 98 të Nënës Terezë. Varri i Nënës Terezë në Kalkuta të Indisë ishte i mbuluar me qindra lule. Nënë Tereza, ka lindur më 26 gusht të vitit 1910, në Shkup të Maqedonisë me emrin Gonxhe Bojaxhiu, ndërsa ndërroi jetë më 5 shtator të vitit 1997. Qysh në vegjëli u rrit me një edukatë të fortë katolike, duke qenë se familja e saj ishte thellësisht e lidhur me fenë krishtere. Nënë Tereza është themeluesja e Kongregacionit të Misionareve të Mëshirës. Puna dhe vendosmëria e saj për t‘u qëndruar pranë viktimave të varfërisë në Kalkutë e ka bërë Nënë Terezën një nga njerëzit më të famshëm

në botë. Ajo ka fituar çmimin "Nobel" për paqen në vitin 1979, dhe që nga 19 tetori i vitit 2003 ajo është e quajtur e Shenjt nga Papa Gjon Pali II. Gonxhja ndihej e tërhequr nga jeta fetare, deri sa vendosi të bëhej murgeshë. Me të marrë vendimin, ajo u prit në Dublin nga Motrat e Zonjës Sonë në Loreto, ku nisi edhe "ushtrimet shpirtërore". Pikërisht falë këtyre meditimeve Nënë Tereza u bind akoma më shumë se dëshironte të "ndihmojë njerëzit". Gonxhja joshet nga këto misione. Nëna Superiore e dërgoi atë në Indi në Darjeeling, ku nisi edhe udhëtimi i saj i gjatë në ndihmë të njerëzve në nevojë. Takimi me varfërinë dramatike në pe-

Si të përkujtohet Nëna Terezë? Derisa nga Maqedonia vijnë lajmet kontradiktore për shënimin e përvjetorit të lindjes së Nënës Terezë, që kuptohet se kanë ngjyrime të ndasive skandaloze politike, Kosova e mbase edhe Shqipëria duket se janë më rehat në këtë aspekt. Në Kosovë më sa dimë askush nuk është kujtuar se duhet të kujtohet përvjetori i Nënës së Beatizuar të njerëzimit. Shtetit tonë si duket i mungon një kalendar i datave që duhet të shënohen, qoftë të personaliteteve, qoftë të ngjarjeve historike dhe kulturore. Qeveritë e mëhershme nuk dihet nëse e kanë pasur këtë kalendar, e edhe kjo e tashmja nuk ngutet që ta

bëjë këtë punë, që edhe nuk është një gjë e lehtë, sepse duhet caktuar një komision që do të vendos kriteret dhe pastaj të vlerësojë propozimet... Derisa nuk e kemi një kalendar të këtillë, përkujtimet mbeten improvizime. Ato shënohen dhe festohen pa ndonjë logjikë të kapshme të preferencave, herë në mënyra që i ngjajnë kultit, e herë janë tepër modeste e edhe ofenduese për atë çka përkujtojnë, sepse në shumicën e rasteve nuk dihet se kush dhe si i cakton rregullat dhe intensitetin e përkujtimit dhe cilësinë e programeve përcjellëse.

Si shembull të konfuzionit i sjellim dy informata nga

Maqedonia për shënimin e përvjetorit të Nënës Terezë:

Ndahet çmimi për humanizëm “Nëna Terëzë”

Në sallën solemne të Parlamentit të Maqedonisë me rastin e përvjetorit të Nënës Terezë, humanistit nga Shkupi, Anton Sereçi dhe profesorit Lubço Ajdinski ju dhurua çmimi shtetëror për humanizëm që mbanë emrin e saj. Të dy personalitet e lartpërmendura njihen për veprat e tyre humane. Ata gjatë gjithë jetës së tyre janë përkushtuar në

kujdesin për personat të cilët kanë nevojë për ndihmë, posaçërisht për personat e hendikepuar si dhe në kujdesin e fëmijëve pa prindër. Çmimi shtetëror "Nënë Tereza" ndahet për vepra veçanërisht të rëndësishme në interes të shtetit në fushën e humanitetit dhe solidaritetit njerëzor dhe për nxitje, përparim të mirëkuptimit reciprok dhe zhvillim të bashkëpunimit si mes popujve ashtu edhe mes pjesëtarëve të bashkësive të ndryshme, kulturave dhe religjioneve. (INA)

riferitë e Kalkutës e shtyu Terezën e re që pas një reflektimi të thellë të brendshëm të vendoste (siç edhe shkroi në shënimet e saj) "pas asaj thirrjeje në thirrje". Në vitin 1948 Vatikani i dha autorizimin të shkojë të jetojë e vetme në periferinë e metropolit indian, me kusht që ajo të vazhdonte në rrugën e saj prej besimtareje. Fama ndërkombëtare e Nënë Terezës u rrit akoma edhe më shumë pas një dokumentari të BBC-së në vitit 1969, i titulluar "Diçka e bukur për Zotin", realizuar nga gazetari Malcolm Muggeridge, që solli në vëmendje punën e jashtëzakonshme të murgeshave mes të varfërve të Kalkutës.

Qeveria e Maqedonisë pengon përkujtimin e Nënë Terezës

Drejtoresha e Institutit "Pjetër Bogdani" në Shkup, Mirushe Hoxha shprehë keqardhje për faktin që nuk është në gjendje ta realizojë në mënyrën e planifikuar: me një akademi shkencore e solemne përvjetorin e Nënës Terezë. Sipas saj shkaku ºshtº bllokimi i buxhetit të Institutit nga ana e Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Maqedonisë. Kjo ministri pa asnjë arsyetim juridik ka bllokuar buxhetin e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup.

“Më datë 26 gusht shënojmë ditëlindjen e Nënës Terezë (26.08.1910). Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup kërkon ndjesë opinionit të gjerë që këtë datë me simbolikë të posaçme për gjithë njerëzimin, sidomos për shqiptarët, nuk është në gjendje ta shënojë në mënyrën e planifikuar: me një akademi shkencore e solemne në frymën e Nënës Terezë, shkaku i bllokimit të buxhetit të Institutit nga ana e MASHit pa kurrfarë arsyetimi juridik”, thekson Hoxha. Ajo thotë se Koalicionit VMRO-DPMNE - BDI po diskriminon veprimtarinë e Institutit të Trashëgimisë Shqiptare në Maqedoni. (Shekulli)


22

E mërkurë, 27 gusht 2008

Albanologët te Presidenti Albanologë pjesëmarrës të Seminarit të 27 të Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, gjatë ditës së djeshme kanë pasur kënaqësinë që të takojnë presidentin e Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu. “Kisha kënaqësinë që të takoj këta njerëz, që krahas kureshtjes për të mësuar gjuhën, kulturën, letërsinë dhe shumëçka nga pjesa

Edhe pse janë ndarë rreth 70 000 euro nga Ministria e Kulturës për restaurim të menjëhershëm të Kalasë së Prizrenit, Kalaja flet ndryshe, pasi që ajo vazhdon të mbetet një vend i harruar për institucionet. Të vetmit që e vizitojnë këtë vend janë ndërkombëtaret dhe turistët shqiptarë.

që shpreh identitetin e shqiptarëve. Janë po ashtu bartës të barrës në vendet e tyre për zhvillimin e dijes, për studimet albanistike”, tha Sejdiu pas takimit më seminaristët. Sejdiu është shprehur se është impresionuar me një numër kaq i madh të seminaristëve. “Kjo e jep përgjigjën që organizatorët e seminarit

kanë bërë punë të mirë. Për aq sa do të varet prej meje, mbështetjen time do ta kenë gjithmonë”, tha Sejdiu. Ndërsa Imri Badallaj , drejtor i seminarit ka falënderuar Presidentin e Kosovës për pritjen e përzemërt që ua ka bërë seminaristëve që nga Izraeli, Amerika, Australia, Japonia dhe Evropa.

“Me këtë përkrahje dhe zemërgjerësi, mund të vazhdojmë punën në seminari, i cili jo vetëm që korr suksese në fushën e gjuhësisë, letërsisë dhe kulturës shqiptare, por brenda këtij seminari kanë dal shumë misionarë, shumë personalitete që e kanë ndihmuar Kosovën edhe në segmentin politik”, tha Badallaj.

Kalaja e ha

Ardian Jasiqi ardian.jasiqi@gazetaexpress.com

Prishtinë, 26 gusht — Një ndër monumentet më të vjetra arkeologjike në Kosovë, Kalaja e Prizrenit, vazhdon që të jetë ende e pambrojtur, edhe pse ajo është në listën e monumenteve të rrezikuar të Trashëgimisë Kulturore të Botës. “Kalaja”, edhe pse është një monument historik, madje nuk ka asnjë ciceron përderisa shumica e vizitorëve të saj informohen për lashtësinë e saj nga një romë që shet kanaqe të “coca-cola”-ve, e i cili ju thotë atyre se Kalaja është ndërtuar në kohën e Sundimit Otoman. “Kalaja” madje është në rrënim e sipër pasi që në të nuk është bërë asnjë restaurim. 70 mijë eurot e ndara nga Departamenti për Trashëgimi Kulturore i Ministrisë së Kulturës, nuk mjaftojnë as për t’i larguar ferrat që kanë kapluar këtë vend e lërë më që të restaurohet “Kalaja”, së cilës për restaurim i nevojitën miliona euro. “Është një vend i mirë dhe qyteti nga këtu ka një pamje të mirë. Ajo është ndërtuar në një kodër dhe dëshmon se është një Kala e vjetër ashtu sikurse janë Kalatë e tjera në vendet Ballkanike”, thoshte Michele nga Gjermania, e cila qëndroj për rreth shtatë ditë në Prizren për ta përcjell festivalin e filmit dokumentar “DokuFest”, ku edhe e vizitoj “Kalanë e Prizrenit”. Por, ajo nuk e dinte shumë historinë e Kalasë dhe se fjalët e romit që ajo është ndërtuar gjatë kohës se Perandorisë Otomane, i merrte si të vërteta. Por, realiteti dhe data e ndërtimit të kësaj kalaje është e panjohur deri me tani. “Nuk mund të themi shekullin

e saktë, pasi që shtresimet e ndërtimit të Kalasë i përkasin civilizimeve të ndryshme. Dihet mirëfilli se gjithsecila kala është e ndërtuar nëpër kodra, kështu që edhe shtresimi i ‘Kalasë së Prizrenit’, i takon civilizimit ilir, pastaj atij romak, mandej otoman dhe në fund atij shqiptarë. Datën, por edhe shekullin e ndërtimit të kësaj kalaje nuk mund ta thotë askush”, thotë arkitekti dhe arkeologu, Rexhep Vula.

Ai thekson se është shumë gabim të thuhet për një objekt arkeologjik që i takon këtij apo atij populli, pasi që kjo është një gjë shumë e pahulumtuar deri me tani. “Rasti konkret janë Kishat Ortodokse serbe ku shpesh thuhet që janë shqiptare. Nuk mund ta themi këtë pasi që ato kisha i kanë takuar atij populli që është lutur në të. E ai popull mund të këtë qenë shqiptar, serb, por edhe ilir”. Kuptohet, restaurim i këtij ob-

jekti të rëndësishëm arkeologjik është kafshatë e madhe për Buxhetin e Kosovës, mirëpo po kështu është e qartë se vlera e lart historiko kulturore e objektit nuk matet me para. Shumica e historianëve, analistëve dhe arkeologëve thonë se restaurimi i kësaj kalaje do të thotë edhe zhvillim shumë të madh i turizmit kulturor, aq më pak ku Prizreni njihet më numrin e madh të objekteve kulturore, sidomos atyre fetare.

“Ekipi që do të mund të bënte restaurimin e Kalasë në të ardhmen duhet të jetë shumë profesionist, ku edhe punëtorët e thjeshtë do të duhej të ishin me shkathtësi, e lërë më arkitektët dhe arkeologët që do të udhëhiqnin gjurmimet”, thotë Vula për “Express”, duke theksuar se në Kalanë e Prizrenit dhe në nëntokën e saj mund të këtë edhe shtresime dhe gjëra të reja që do të zbuloheshin. Një hulumtim dhe një projekt


ARTÉ 23

E mërkurë, 27 gusht 2008

“Mashtruesit”e fëmijëve Në Prishtinë kanë përfunduar xhirimet e filmit të shkurtër “Mashtruesit” me skenar të Selatin Ademit dhe me regji të Dalmat Dobrës. Filmi paraqet fëmijët që detyrohen të vjedhin. Kanë përfunduar xhirimet e filmit të metrazhit të shkurtër “Mashtruesit”, me regji të Dalmat Dobrës dhe me skenar

arruar

për këtë e kishin bërë më parë arkeologia Edi Shukriu, pastaj Mr. Jusuf Xhibo, Mr. Haxhi Mehmetaj dhe Mr Bujar Demjaha të cilët ishin koordinator të një projekti për restaurim e Kalasë. Në këtë projekt kishin marrë pjesë edhe ekspert ndërkombëtarë si; Dr. John Bold (Britani), Ms. Emma Carmichael (Britani), Mr. Giorgio Gianighian (Itali), Mr. Andreas Heymowski (Suedi), Mr. David Johnson

(Britani), Mr. Pedro Ponce de Leon (Spanjë). Në viti 2006 Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve këtë projekt e kishte cilësuar vetëm si “ndihmë teknike”.

Ekspertët e huaj dhe vendor për Kalanë Kalaja e Prizreni është një ndër monumentet më antike dhe konsiderohet si një objekt me rëndësi të jashtëzakonshme arkeologjike, historike dhe kulturore për Koso-

të Selatin Ademit. Një ndër aktorët kryesorë të këtij filmi, Arben Bajgora thotë për “Express” se bashkëpunimi me ekipin e filmit ka qenë i mirë dhe se të gjithë aktorët kanë punuar si një familje. “Në film janë angazhuar edhe disa fëmijë me të cilët i gjithë ekipi ka kaluar mirë. Të gjitha xhirimet i kemi bërë në Prishtinë dhe na ka ndihmuar shumë

vën në veçanti dhe Evropën Juglindore në përgjithësi, kanë konstatuar ekspertët e lartcekur për “Kalanë e Prizrenit”, gjatë hulumtimit të tyre në vitin 2006. E gjendur në anën juglindore të qytetit ajo konsiderohet dhe është një simbol i rëndësishëm i Prizrenit dhe një element shumë i rëndësishëm për identitetin kulturor të Kosovës. E ndërtuar në kodër në një ambient piktoresk, duke pasur një lokacion strategjik, Kalaja jep po ashtu një pamje interesante të qytetit, sidomos të lumit Lumbardhë dhe fushës se madhe të Dukagjinit. Kalaja i takon periudhës se parë parahistorike të këtij regjioni, që ka vazhduar që të zhvillohet edhe gjatë periudhës Bizantine dhe Otomane. Është përdorur si fortesë ushtarake deri në vitin 1882. Kalaja ka numër të madh të dimensioneve, të cilët janë të përbërë nga tërësi brenda-ndërtimore si; 1. Kalaja e epërme; 2. Kalaja e ulët dhe 3. Kalaja jugore. Kalaja përfshin një numër të rëndësishëm të fazave arkeologjike nga periudha të ndryshme kohore të cilat e rrisin edhe më shumë rëndësinë e saj historike dhe kulturore. Ajo është ndërtuar duke përdorur gur me ngjyra të ndryshme, të cilët nuk tregojnë vetëm fortësinë e ndërtesës por edhe bukurinë e saj. Kalaja tani është shumë e dëmtuar dhe është në listën e objekteve të rrezikuara të Trashëgimisë Botërore. Muret e saj të jashtëm dhe disa nga ndërtimet e brendshme janë gjysmë të shkatërruar për shkak të kushteve klimatike, lagështisë dhe dorës se njerëzve. Shumë pak është punuar në restaurim dhe konservim të saj. Prioritet kryesor është pastrimi nga vegjetacioni i ndërtesës dhe restaurimi i disa pjesëve që janë në rrezik të vazhdueshëm. Po ashtu, nuk ka financa të mjaftueshme për meremetim, riparim dhe restaurim - e po ashtu duhet të kryhen të gjitha studimet e fizibilitetit, që puna të filloj. Është e rëndësishme që të sigurohen donacione për Kalanë në mënyrë që të vazhdojnë gjurmimet arkeologjike, konservimi dhe restaurimi, në mënyrë që ajo të përdoret për qëllime rekreacioni, aktivitete kulturore dhe zhvillim të turizmit kulturor. Kalaja është e rrethuar me një pozitë të tillë gjeografike me një natyre piktoreske e rrethuar me male të bukura nga ana verilindore dhe jugperëndimore e saj dhe pamjen e mahnitshme të qytetit të Prizrenit. (Marr nga raporti i Cultural Heritage of South East Europe)

policia e Republikës së Kosovës të cilët kanë ardhur dhe kanë luajtur në një pjesë të filmit” thotë Bajgora. Filmi si protagonist kryesor ka disa huligan të cilët i marrin fëmijët dhe i shtyjnë të vjedhin e të dalin në rrugë dhe mandej të bëhen lypsa. Këtë ata e shfrytëzojnë me pretekstin se do të fitojnë para të majme dhe do të shkojnë në vendet

evropiane. Ndërkaq, sipas organizatorëve, xhirimet kanë zgjatë dhjetë ditë. Në filmin ‘Mashtruesit” të cilin e ka sponzoruar “Alko Impex” luajnë këta aktorë: Selatin Ademi, Arben Bajgora, Armend Ademi, Hateme Krasniqi, Medijon Qukpishti Lion Morina, Labinot Beqiri dhe Burim Beqiri. (Ardian Jasiqi)

“Koha e kometës” nuk duartrokitët

Filmi shqiptaro-gjerman i regjisorit Fatmir Koçi, i bazuar në romanin e shkurtër të Ismail Kadaresë “Viti i mbrapshtë”, pas 103 minuta projeksion nuk ka marrë duartrokitjet që pritej. Subjekti luhatej sa në dimensionin komik në atë dramatik, sa në linjën epike të historisë në atë romantike të dashurisë Anjeza (Masiela Lusha) Shestan Verdha (Blerim Destani). “Pa historinë e dashurisë unë nuk do ta bëja këtë film kurrë”, tha dje në konferencën për shtyp regjisori Koçi përkrah të cilit ishin të pranishëm aktorët protagonistë Destani dhe Çun Lajçi i cili ka shkëlqyer në rolin e Kuz Babait. Por linja e dashurisë nuk ishte e strukturuar qartë, sidomos personazhi i Anjezës ulej dhe ngrihej mes kontrasteve të dukshme, nga një vajzë e drojtur katundi në një femër që matet me burra. Loja e Lushajt nuk

ishte në nivelin që pritej. Me gjuhën e aktores, me të folurën e saj në një shqipe të pamësuar mirë, (Lusha është larguar fare e vogël nga Shqipëria) është bërë një eksperiment i padobishëm për raporte në film, gjë që s’mund të thuhet për shqipen e Princ Vidit (Thomas Heinze). Për “Kohën e kometës” është folur gjatë në shtyp më shumë si një film që ekranizon një vepër mjaft të vështirë të Kadaresë. Dihet që veprat e shkrimtarit shqiptar që nuk notojnë aspak në ujëra të realizmit, sa herë që janë sjellë në kinema nuk kanë lënë të kënaqur askënd. Edhe me “Kohën e kometës” fatkeqësisht vërtetohet ajo që në teori thuhet për raportet e një vepre letrare me filmin që buron prej asaj: një vepër e lartë, një roman i shkëlqyer nuk lë shumë vend për të tjera interpretime qoftë edhe nëpërmjet mjeteve të ndryshme nga letërsia.

Zana Krasniqi fytyrë e Sherri Hill në SHBA

Pas suksesit në Miss Univers 2008, bukuroshja kosovare ka mundur të nënshkruajë një kontratë në fushën e modës. Ka qenë Sherri Hill, një nga emrat më të njohura të modës, që i ka ofruar Zana Krasniqit mundësinë për të qenë fytyra e këtij biznesi. Sapo klikon në faqen zyrtare të Sherri Hill, tashmë është porta hyrëse për të parë një ndër koleksionet më të mëdha on-line të modës, të stiluara nga Sherri Hill. Por, nuk ka qenë vetëm suksesi i fundit në Miss Univers ai që ka ndikuar në mbylljen zyrtare të kontratës mes Zana Krasniqit dhe Sherri Hill, por edhe një tjetër shqiptar, pikërisht fotografi Fadil Berisha, i cili prej vitesh fikson në celuloid të gjitha veshjet që mbajnë firmën

e stilistes së njohur amerikane. Kontrata është firmosur vetëm pak ditë pas përfundimit të Miss Univers, ngjarje kjo e cila e ka renditur bukuroshen kosovare në listën e 10 më të bukurave të universit dhe automatikisht, edhe fituese e një kontrate njëvjeçare. Pas kësaj modelja e njohur kosovare, që është edhe fituese e Super Model of The World, ka startuar një set fotografik me veshjet e koleksionit më të fundit të stilistes së njohur amerikane. Pritet që një pjesë e fotografive të realizohen në Kosovë, por edhe në Shqipëri, kjo falë një turneu që pritet të bëhet realitet në fillim të muajit shtator, i mbështetur nga stilistja e njohur dhe shërbimi fotografik do të mbulohet nga Fadil Berisha. Pritet që koleksioni të bëhet publik në faqen e internetit për sezonin e ardhshëm pranverë-verë 2009, duke gdhendur imazhin e Sherri Hill nëpërmjet fytyrës së një shqiptare, pikërisht atë të Zana Krasniqit. Por kjo nuk është kontrata e parë që Zana firmos në Amerikë. Tre vite më parë ajo ka firmosur një tjetër kontratë pasi fitoi edicionin e parë të "Super Model of The World" me agjencinë prestigjioze të modës "Ford". Bukuroshja kosovare, e cila përfaqësoi Kosovën në Miss Univers, është vajza e kompozitorit të njohur Naim Krasniqi. Zana është 18 vjeçe dhe 1.71 cm. Koha.mk


24

E mërkurë, 27 gusht 2008

shkurteshqip shkurte shqip / e-mail: shkurteshqip@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76, fax: 038 76 76 78 adresa: Dardania 1/1 , Prishtinë

Do të punojmë me të gjithë popullatën e Kosovës, pa marrë parasysh përkatësinë etnike, për sundimin e ligjit.” Yves de Cermabon, shef i EULEX

Express

Kosova dhe Osetia e Jugut Pas agresionit rus në Gjeorgji, për një palë diplomatësh dhe opinionistësh, ky ishte sulm mbi vlerat e qytetërimit perëndimor, demokracinë dhe shtetin e së drejtës, pra edhe shkelje e Ligjit Ndërkombëtar, kurse për palën tjetër ishte ndërhyrje e ligjshme për të mbrojtë të drejtat e njeriut dhe ato nacionale të osetëve, pra edhe “invadim i arsyeshëm”, pas ndërhyrjes ushtarake të Tbilisit për ta rikthyer kontrollin në këtë rajon. S’ka dyshim se Rusia kundërgoditi Perëndimin njëherësh edhe për shkak të inatit për Kosovën, gjë që kishte paralajmëruar se Kosova paraqiste presedan. Diplomacia perëndimore vazhdon ta shoh Kosovën si rast sui generis, por rikthimi i

kontrollit të Gjeorgjisë mbi rajonin separatist të Osetisë së Jugit duket i largët. Rusia e justifikoi ndërhyrjen me “humbjen e sovranitetit”gjeorgjian, sepse osetët dhe abkhazët nuk i besojnë më regjimit të Saakashvil’it. A gaboi ai? Çfarë mund të ndodh në të ardhmen? Në anën tjetër tërhiqen paralele midis Osetisë së Jugut dhe Kosovës. Ose Osetisë së Jugut dhe Veriut të Kosovës... Sa janë të qëndrueshme këto paralele dhe cilat janë dallimet? Cilat janë mësimet që mund t’i nxjerr lidershipi kosovar nga kriza e Kaukazit?

Faqja 24 është e rezervuar për opinionet Tuaja ekskluzivisht rreth kësaj teme!

Na shkruani shkurt dhe shqip! shkurteshqip@gazetaexpress.com

FOTO: JETMIR IDRIZI

Pavarësia e Kosovës dhe konflikti në Osetinë e Jugut Xhodi Sakiqi Në pamje të parë lufta e ditëve të fundit në Osetinë e Jugut duket se është nxitur nga Pavarësia e Kosovës duke i dhënë të drejtë parashikimeve ruse se Kosova do shërbejë si një precedent për zgjidhjen e konflikteve të tjera në mbarë botën dhe veçanërisht në Kaukaz. Ky interpretim është përqafuar gjerësisht edhe nga segmente të shtypit ndërkombëtar, të cilët nuk ngurruan ta cilësonin këtë konflikt si një efekt të pritshëm të Pavarësisë së Kosovës. Në të vërtetë, lufta ruso-gjeorgjiane për kontrollin e Osetisë së Jugut, një territor i vogël në veri të Gjeorgjisë me më pak se 70 mijë banorë, nuk ka të bëjë aspak me pavarësinë e Kosovës. Kjo për tri arsye kryesore. Së pari, degjenerimi i statusquo-së në një ballafaqim të hapur ushtarak nuk u provokua nga ndonjë hap i ri i krerëve të Osetisë së Jugut për të rishpallur pavarësinë e krahinës duke u bazuar në rastin e Kosovës si precedent. Pavarësisht retorikës së Tskhinvali, se edhe Osetia ka të drejtë të bëhet e pavarur në shembullin e Kosovës, separatistët kanë qenë të kujdesshëm në hedhjen e një hapi të tillë, i cili nuk gëzon asnjë mbështetje ndërkombëtare

Së dyti, kjo përpjekje e Gjeorgjisë për të rivendosur sovranitetin mbi Osetinë e Jugut nuk synonte të parandalonte njohjen e krahinës si shtet të pavarur nga vende të ndryshme të botës. Tbilisi e di fare mirë që faktori ndërkombëtar relevant, BE, SHBA dhe pothuajse të gjitha shtetet anëtare të OSBE, e cila është palë në negociatat e zgjidhjes së konfliktit, vazhdon të respektojnë me rigorozitet parimin e sovranitetit territorial të Gjeorgjisë. Nga pikëpamja diplomatike, pra, konflikti në Osetinë së Jugut, deri para fillimit të luftës, më datë 7 gusht, ishte pothuajse i ngrirë, ndërsa të gjitha palët e angazhuara në negociata vazhdonin të mbështesnin pozicionet e tyre të mëparshme. Nga njëra anë, faktori ndërkombëtar i sipërpërmendur respekton sovranitetin territorial të Gjeorgjisë dhe kërkon një zgjidhje të problemit brenda këtij kuadri dhe, nga ana tjetër, Federata Ruse, e cila edhe pse mbështet lëvizjen separatiste, është e interesuar të ruajë statusquo-në dhe të theksojë rolin e saj paqeruajtës në rajon. Së treti, konflikti i nisur më datë 7 gusht shënon pikën kulmore të përshkallëzimit të tensionit mes Rusisë dhe Gjeorgjisë. Përkeqësimi i marrëdhënieve mes dy ven-

deve fqinjë e ka zanafillën tek i ashtuquajturi Revolucioni Rozë, i cili në vitin 2004 solli në pushtet presidentin e sotëm të Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili. Në dallim nga paraardhësi i tij, Eduard Shevardnadze, presidenti i ri nuk ka treguar asnjë kujdes për ato që Moska i konsideron si interesat dhe rolin e saj të natyrshëm në Kaukaz. Përkundrazi, Saakashvili e ka përcaktuar fare qartë që kursi i politikës së jashtme të Gjeorgjisë do shohë drejt integrimit në NATO dhe në BE. Në këtë kuadër vetëkuptohet që rruga për në NATO dhe për në BE kalon nga Osetia dhe Abkhazia. Zgjidhja e këtyre konflikteve është parakusht për vetë procesin e integrimit të Gjeorgjisë, sepse Aleanca e Atlantikut Verior ka pak gjasa që të pranojë në gjirin e saj një vend me probleme territoriale që mund ta angazhojnë NATO-n në konflikte të hapura me Moskën. Duke zgjidhur konfliktet e ngrira, Gjeorgjia dëshiron që të çlirohet nga një barrë 16-vjeçare që Tbilisi e konsideron thjesht një produkt artificial të politikës ruse, më qëllim që Moska, me anë të rolit të saj ndërmjetës dhe paqeruajtës në këto konflikte, të vazhdojë të ushtrojë influencë në Kaukaz. Jo më kot rivendosja e sovranitetit gjeorgjian mbi Osetinë e

Jugut ka qenë një nga prioritetet e presidentit Saakashvili. Menjëherë pas Revolucionit Rozë, Tbilisi shtoi praninë ushtarake në enklavat gjeorgjiane në Oseti, krijoi një qeveri kukull në Osetinë e Jugut, e cila mbështet planet e Tbilisit për zgjidhjen e konfliktit, ka modernizuar ushtrinë dhe ka përqendruar njësi të konsiderueshme ushtarake në qytetin e Gorit. Në të njëjtën kohë ka kundërshtuar të hedhë firmën mbi një marrëveshje, të propozuar nga pala ruse, që do të impenjonte Gjeorgjinë të mos përdorte forcën për zgjidhjen e problemit të Osetisë. Nga ana e saj, Rusia i ka kundërshtuar këto masa dhe ka shprehur në mënyrë të përsëritur pakënaqësinë e saj ndaj drejtimit që ka marrë politika e jashtme e Gjeorgjisë. Është fare e qartë që, nëse Gjeorgjia do të shtrinte sovranitetin e saj në dy republikat separatiste, duke filluar pikërisht nga Osetia e Jugut, asgjë nuk do mund ta ndalte rrugën e saj drejt integrimit në NATO dhe më pas në BE, sipas një modeli tashmë të konsoliduar që Perëndimi ka përdorur me sukses në ish-vendet e Lindjes. Kjo shpjegon edhe reagimin e dhunshëm të Moskës të nesërmen e sulmit gjeorgjian. Është pikërisht ruajta e konflikteve të ngrira që e lejon Rusinë të jetë ende faktor

themelor në Kaukaz dhe kësisoj të pengojë, sipas dëshirës, aspiratat e Gjeorgjisë për integrim evropian dhe euroatlantik. Duke përfituar nga ky konflikt Rusia, ashtu siç tha edhe kryeministri Putin, dëshiroi t’i japë një mësim të mirë fqinjit të saj jugor, në mënyrë që politika e jashtme e Gjeorgjisë të jetë më e ndjeshme ndaj interesave të Rusisë në Kaukaz. Në të njëjtën kohë i përsëriti Perëndimit qëndrimin e njohur të Kremlinit, se çdo vendim strategjik mbi të ardhmen e rajonit (zgjerimi i NATO-s, për shembull), duhet detyrimisht të marrë në konsideratë interesat e Rusisë. Në dritën e argumenteve të mësipërme çdo interpretim që cilëson luftën ruso-gjeorgjiane si pasojë të drejtpërdrejtë të pavarësisë së Kosovës duket së është i gabuar. Interpretime të tilla më së shumti mund t’i bëhen pjesë e arsenalit të argumenteve të paqena, të përdorura nga ato shtete, të cilave iu intereson të vonojnë procesin e njohjes së mëtejshme të pavarësisë së Kosovës. (Autori është diplomat dhe ka qenë anëtar i Misionit të OSBE në Gjeorgji për zgjidhjen e Konfliktit të Osetisë së Jugut. Pikëpamjet e shprehura në këtë shkrim janë ekskluzivisht të autorit )

OPINIONET në këtë faqe nuk i reflektojnë domosdoshmërisht qendrimet e redaksisë. Shkrimet mbi 500 fjalë nuk preferohen, ndërsa redaksia mban të drejtën e shkurtimit dhe korrigjimit të teksteve. Preferohet dorëzimi i teksteve në formatin elektronik me e-mail apo në Word.


SHKURT E SHQIP 25

E mërkurë, 27 gusht 2008

Islamofobia e “telepredikuesit” Haxhiu Reagim ndaj shkrimit të Baton Haxhiut “Vdekja e Entuziazmit” botuar në gazetën Express me datë 21.08.2008. Doan Dani Pas ndërhyrjes në shtyp, të mbetur jetime, e z. Qemal Morina – zëvendësdekanit të Fakultetit Teologjik të Prishtinës – rreth disa çështjeve jetike për popullin shqiptar dhe veçanërisht atij të Kosovës, vijnë të vetëtimshme arroganca, injoranca, manipulimi, servilizmi, mercenarizmi, mohimi i origjinave dhe i të drejtës së fjalës nga “gjithologu” Baton Haxhiu, zotërues i një pasaporte të veçantë mediatike që i ka dhënë mundësinë monopolizimit të ekraneve në mediat, që, shqiptare (popullore) kanë vetëm emërtimin dhe gjuhën. Sa herë që nëpër media shfaqet një personalitet i organizmave Islame nëse shkrimi nuk është konform parametrave të çuditshëm të një demokracie dhe teologjie të diktuar nga replikuesit, shndërrohet në një pretekst vazhdimi të Islamofobisë dhe urrejtjes që e shoqëron. Batoni në funksionin e tij si ingranazhe i një makinerie që i kalon kufijtë tanë, i bie të njëjtave vegla, tingujt e të cilave i hapin atij rrugët nëpër media. Kësaj radhe përveç tentativës të një leksioni historik që tashme gjithandej strukturohet në formën e disa formulave dhe përkufizimeve standard pa baze dhe logjikë, përveç shëmtisë së servilizmit të radhës që shpesh merr ngjyra komike dhe barazon lexuesin me injorantin, vjen fuqishëm në formën urdhërore kërkesa për heshtje pas një alienizimi të kulturës Islame nga z.Haxhiu. Në brendi të replikës analisti pyet shqiptarët dhe Morinën por përgjigjen e jep sipas emotivizmit personal.” Pyetja është e thjeshtë: Kush na solli deri këtu dhe kush na bëri që të jemi të lirë? Lideri islam i Kosovës nuk gjen asnjë dozë guximi për të thënë të vërtetën e kësaj historie…” E vërteta nuk është e Vërteta si Hyjni po e vërteta e Batonit. “Deri këtu” , sipas imagjinatës së autorit, na solli Perandoria Osmane që në periudhën e nacionalizmit evoluoi në Turqinë aktuale e cila është ndër miqtë me të fuqishëm të Kosovës për vetë rrethanat historike dhe për aleancën më të ngushtë me SHBA-në. Këtu kemi një gafe politike pasi jo vetëm gjykohet me parametra mesjetare manas-

tiresh sllavo-heleno-ortodokse por kriminalizohet indirekt edhe Turqia, një nga kolonat mbështetëse të pavarësisë së Kosovës. Nëse nuk është gafe politike dhe logjika e z.Haxhiu i referohet të shkuarës para njëshekullore, vetëm osmane (edhe pse do të ishte abstrakte që osmanizmi të shkëputej nga elementi turk) atëherë na takon të pyesim ç’farë lidh Morinën me këtë të kaluar dhe me aktualitetin ? Përgjigja është, feja Islame. Nëse kjo është logjika e Batonit, nuk kemi gafe politike por një kriminalizim të fesë Islame dhe fajësim për gjendjen e trojeve etnike. Serbët, malazezët, grekët dhe maqedono-bullgaret me gjithë mjerimin që na kanë shkaktuar nga shekulli i V p.K dhe vazhdojnë të na shkaktojnë, megjithëse nuk e njohin Kosovën ( mbajnë të pushtuara toka shqiptare), nuk i përkasin fatkeqësive të Kombit tonë në këndvështrimin batonian. Nëse improvizimin historian, ky “gjitholog” e adreson tek faktori “fe” dhe “turko-osman” copëtimin me një kapërcim të menjëhershëm në :“kush na bëri që të jemi të lirë ?, pra me një hop në të ashtuquajturin Faktor Ndërkombëtar që para një shekulli emërtohej Fuqitë e Mëdha. Më lejoni t’ju kujtoj tre momente z.Haxhiu nga ajo çka historia e ka veshur me pavdekshmëri edhe pse ju tentoni t’i pluhurosni me harresë. I pari lidhet me Kongresin e Berlinit ku çështja Shqiptare u shpërfill nga Faktori Ndërkombëtarë i cili përmblidhet në fjalët e Bismarkut : “ nuk njohim asnjë çështje Shqiptare”. Ky Kongres me vullnetin e Faktorit Ndërkombëtarë na shndërroi në një leckë ku mund të merrnin një copë të gjithë. I dyti rast i përket postpavarësimit të Shqipërisë ashtu si sot Kosova. Pas një dekade nga shpallja e pavarësisë Franca vendosi veton për të ndaluar hyrjen e Shqipërisë në familjen e Lidhjes së Kombeve. As në një organizëm Ndërkombëtarë, pas çlirimit me forcat tona (jo plotësisht), nuk na lejohej hyrja ! I treti por jo i fundit është i pas luftës së dytë botërore ku Republikës Popullore ju deshën 10 vite “luftë” me vetot amerikane për t’u pranuar më në fund në OKB. Ishte po ky fak-

tor që gjatë luftës, ne Jaltë, kishte përcaktuar fatet e popullit tonë duke na lënë si dhuratë nën influencën e BS dhe perdes komuniste. Pyetja më e drejtë do të ishte: a do të vinim gjer këtu duke ndjekur linjën historike të Batonit ? Pas betejës të gjithë bëhen gjeneralë por nuk është e vështirë të hipotetizosh nisur nga përhapja që kishte marrë metastaza e fqinjëve në trupin tonë etnik se paraardhësit e Batonit, falë sundimit osman, zbritën nga malet ku i kishte syrgjynosur Dushani. I dhanë fund adhurimit të shenjtorëve serb siç ishte Duçanski. Populli shqiptar, paraardhësit e Batonit, bashkëjetuan me sundimtarë të tjerë por me dy dallime thelbësore: së pari, Perandoria Osmane karakterizohej nga polifetarizmi dhe multietniciteti ku të gjithë respektoheshin dhe nuk ishin të detyruar të fshihnin identitetet; së dyti, fqinjët e përhapur në tokat iliro-shqiptare ishin monofetare dhe monoetnik, faktor këto që ndikonin në zhdukjen e popullit tonë. Kështu sot ka gjasa që Batoni të ishte Bato ku mbiemri do të shoqërohej me “-viç”. Nisur nga turpi që autori ka për mbiemrin e vet “Haxhiu” ndoshta kjo situatë hipotetike do të ishte krenari! Ne fakt nuk ka dallim mes Batonit dhe Batos sepse funksioni është i njëjtë, i pari është mohues i vetvetes dhe i identitetit Islam, i dyti mohues i identitetit shqiptar dhe i atij Islam. E përbashkëta është së që të dy nuk mohojnë identitetin Kristian dhe fajësojnë identitetin Islam, por , Batoni i "ynë" nga Bato-ja serb, është akoma më i neveritshëm pasi në identifikimin e shqiptarëve niset nga pikëpamje fetare duke u shndërruar në mohues të popullit të vet pa çka se në replikën ndaj Morinës e këshillon atë për një këndvështrim jofetar të politikes madje në tentativën për të bërë ironi e urdhëron të mbyllet fare në xhami sepse muslimani i Batonit nuk ka kuptim jashtë xhamisë. Kontradiktat në replike janë mjaft qesharake dhe aspak vlerësuese për një figurë që mjafton të ndezësh televizionin dhe e gjen si të vetmin përfaqësues të Kosovës. (-vazhdon nesër-)

SQARIM

Gabim teknik Në Gazetën “Express”të datës 15 gusht 2008 dhe 24 gusht 2008 janë botuar dy shkrime me autor Arben Hyseni, në lidhje me Agjencinë Kosovare të Pronës. Në këta dy artikuj të gazetarit Hyseni, ngatërrohet Agjencia Kosovare e Pronës me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. Për hir të korrektësisë ndaj publikut bëjmë me dije se Agjencia Kosovare e Pronës s’ka lidhshmëri me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. Arian Krasniqi, Agjencia Kosovare e Pronës

Islami dhe Terrorizmi (2) Ferdi Kamberi Me revolucionin e Iranit të udhëhequr nga Ajetullah Homeini, Perëndimi vërejti qartë një manifestim dramatik, gjë që ndryshoi shumëçka. Pikësëpari u pa qartë se shtetet si Irani ndryshuan sistemin qeverisës duke e kthyer në një sistem fundamental-radikal. Gjë që për Perëndimin ishte një paralajmërim dhe një kërcenim serioz i cili më vonë dha rezultate, pikërisht me hapjen e uzinave të ndryshme për ndërtimin e programit bërthamor, me gjithë kundërshtitë e OKB-së dhe vendeve Perëndimore. Por gjithçka ndryshoi me 11 Shtator, ku u shkatërruan kullat binjake dhe humbën jetën shumë njerëz civilë të pafajshëm “Atentatorët nuk i shembën përdhe kullat më të larta të Manhattan-it vetëm fizikisht, por ata shkatërruan edhe një ikonë në galerinë e madhe të kombit amerikan në mes tjerash thekson Habermas “. Prandaj, filloi lufta kundër terrorizmit global sepse ky lloj terrorizmi ka një ideologji të caktuar e ajo ideologji është ta shkatërrojë ikonën Perëndimore (sekularizmin perëndimor), si revoltë ndaj pakënaqësive Perëndimore që janë bërë popujve mysliman. Një imperializmi kulturor (sipas shumë autorëve në mesin e tyre edhe Huntingon - një përleshje në mes religjionit Krishterë dhe atij Islam).Pastaj luftës Palestino - Izraelite që pothuaj ishte bërë përditshmëri në mediat botërore dhe së fundi ndërhyrjes së forcave të koalicionit në Irak. Edhe pse shumica të cilët mbajnë petkun e luftës së shenjët (xhihadit), para ca vitesh kanë qenë nacionalistë të sekularizuar, shumica e tyre sipas shumë burimeve kanë jetuar jetë luksoze. Janë marrë me biznese të joligjshme. Mirëpo shtrohet pyetja a janë këta terroristë besimtarë të tipit të devotshëm apo të tipit militant që paguhen nga organizatat e ndryshme terroriste. Për vrasjen e civilëve të pafajshëm dhe destabilizimin e Westernizimit si dhe sa ndikojnë frymëzimet e liderëve shpirtërorë për megalo-idenë se në botën tjetër do të shpërblehen me Parajsë nëse vdesin duke luftuar në xhihad kundër Westernizimit. Mirëpo ekzistojnë edhe faktorë tjerë psikologjikë, social që ndikojnë në shfaqjen e këtyre grupeve fetare. Filozofi Baudrillard e quan terrorizmin “ luftë botërore “, që duket e pakapshme sipas kuptimit të tij, sepse terrorizmi shumohet si virus i gjeneruar prej vetë mbrojtjes autoimune të sistemit global”. Shikuar aspektin e dioptrisë sociologjike mund të themi se ky lloj Terrorizmi është edhe individual dhe gruporë, terrorizmi islamist është ajo formë e terrorizmit të veprimeve të dhunshme kundër joluftuesëve, që zbatohet nga një person apo grup që cilësohet si islamik dhe që ndjek çështjen e islamizmit. terrorizmi islamistradikal nxitet në prapaskenë nga ideologjia fondamentaliste islamiste, ekstremizmi dhe fanatizmi fetar. Terroristët islamistë i përligjin veprimet e tyre në themelet e Islamit, Kuranit dhe Sunnës, ku ata shpjegohen sipas qëllimit. sepse mbi të gjitha këta fundamentalistë-radikal që mbajnë parullën e ashtuquajtura “luftë në emër të All-llahut ” nuk bëjnë luftë për hir të All-llahut, por për qëllime politike, ekonomike, për të krijuar terror-fobinë etj… Njeriu e

shikon hijen e tij e cila ka ngjyrën e zezë, prandaj këtë ngjyrë të zezë, njeriu më i përfolur kohës së fundit Osama Bin Laden ia veshi Islamit, sepse pas sulmeve të kordinuara nga ai filluan paragjykimet dhe sterotipat e shumtë ndaj Islamit. Ndaj myslimanëve në përgjithësi duke krijuar një imazh negativ për tërë komunitetin Islam si të, prapambetur, fundamental, jo- tolerantë, antidemokratik si dhe pati një ndikim të fuqishëm për civilët e pafajshëm lidhur me terror-fobinë, kjo gjithashtu krijoi një diskriminim fetar tek shumë komunitete fetare në Perëndim. Prandaj edhe profesoresha Barbara Stowssar lidhur me këto paragjykime thekson: “Ne në perëndim shfrytëzohemi me etiketa të ndryshme për përshkrimin e këtij fenomeni të pikëpamjeve të gjëra dhe politizimin e Islamit; Fundamentalizmi Islamik, rilindja Islamike…e përgjigja jonë në to është e karakterizuar me konfuzione, mungesën e hulumtimeve të ngulmëta, andaj vjen rezistenca dhe frika e tepruar “. Kjo tregon njëherazi se ka sterotipa të ndryshëm për komunitetin Islam në përgjithësi. Prandaj shtrohet pyetja a janë shtetet perëndimore demokratike ashtu siç theksojnë, a ka të drejtë Huntingtoni kur thekson se ekziston një përleshje e civilizimeve, këto janë disa teza që duhet tu përgjigjemi. Të bëheni realistë, sot Islami shihet ndryshe nga perëndimorët ata e shohin si një kërcenim për botën perëndimore, edhe pse shumë skeptik e dallojnë një koncept real në mes të Islamit dhe Terrorizmit, disa të tjerë kanë bindjen se Islami është pikërisht religjion i Terrorizuar, “ teza e Huntingtonit, sipas së cilës Islami dhe krishterimi janë gjithnjë e më shumë në armiqësi me njëritjetrin”, çka është shkaktuar prej presionit të globalizimit, është e diskutueshme edhe në vetë SHBA, kudo në botë përballen qarqe të ndryshme kulturore me vlera dhe tradita krejtësisht të ndryshme. “Kundërthëniet e tyre kanë shkaktuar konflikte mes shteteve-komb në shekullin XIX dhe ideologjive të shekullit XX, duke u bërë kësisoj shkak për luftërat e reja në botë, në mes tjerash Huntington e përshkruan kontradiktën me Islamin si një rrezik të madh për Perëndimin”. Prandaj shtetet Perëndimore të cilët kanë një demokraci të mirëfilltë (liberale), që bazohet kryesisht në liritë dhe të drejtat e të gjithë qytetarëve pa dallim të identiteteve duhet bërë një dallim të qartë në mes të religjionit këtë rast Islamit dhe terrorizmit. Sepse Islami është një religjion monoteist i cili respekton të drejtat e njerëzve, fenë e tyre, kulturën e tyre pa dallim gjinie, etnie apo race dhe se grupet fetare që veprojnë në radikalizëm në emër të Islamit nuk i takojnë Islamit të vërtet, por ideologjive dhe shërbimeve të tyre private e politike, ekonomike. Me fjalë të tjera mund të përshkruajmë se brenda secilit religjion ka grupe fetare me ideologji, qëllime, politika, ide, praktika të caktuara që kanë për qëllim arritjen e qëllimeve të tyre. Tani akoma mbetet kjo luftë kundër terrorizmit, që sipas shumë autorëve është luftë e re pas luftës së ftoftë, aktet e terrorizmit duhet analizuar nga këndvështrime të ndryshme psikologjike, sociologjike, filozofike, politike dhe se nuk duhet paragjykuar vetëm këtë apo atë religjion.(Autori është Bachelor i Sociologjisë dhe aktualisht Master në Sociologji)


26 marketing

E mërkurë, 27 gusht 2008

Universiteti i Prishtinës UNIVERSITAS STUDIORUM PRISHTINIENSIS Nëna Terezë, 10000 Prishtinë, Kosovë Tel: +381-38-244183 Fax: +381-38-244187

URL: http://www.uni-pr.edu Mail: rektorati@uni-pr.edu

Universiteti i Prishtinës KORRIGJIM I KONKURSIT PLOTËSUES PËR REGJISTRIMIN E STUDENTËVE NË VITIN E PARË TË STUDIMEVE, PËR VITIN AKADEMIK 20082009 AFATET E KONKURSIT Për regjistrimin e studentëve në vitin e parë të studimeve datat e sendërtimit të konkursit janë si vijon: Paraqitja e dokumenteve zgjatë prej 22. 08 deri më 10. 09. 2008 Provimi pranues do të mbahet më 13. 09. 2008 në orën 09.00. Shpallja e rezultateve të provimit pranues mund të bëhet edhe para datës 16. 09. 2008, por jo pas kësaj date. Regjistrimi i kandidatëve të pranuar do të bëhet sipas fakulteteve dhe këtij orari: Fakulteti Juridik më 18. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Amfiteatrin e Fakultetit Juridik, Fakulteti Ekonomik më 18. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Amfiteatrin e Fakultetit Juridik Fakulteti i Arteve më 18. 09. 2008 prej orës 9 - 15 në Amfiteatrin e Fakultetit Juridik Fakulteti i Kulturës Fizike dhe Sportit më 18. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Amfiteatrin e Fakultetit Juridik. Fakulteti i Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike dhe Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike më 19. 9. 2008 prej orës 9 -15 në Amfiteatrin 408, Fakulteti Filozofik dhe Fakulteti i Shkencave Matematiko-Natyrore më 22. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Amfiteatrin e Fizikës të Fakultetit të Shkencave Matematiko-Natyrore, Fakulteti i Filologjisë dhe Fakulteti i Bujqësisë dhe Veterinarisë më 23. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Fakultetin e Filologjisë, Fakulteti i Edukimit(Qendra në Prishtinë dhe Qendra në Gjilan) më 24. 09. 2008 prej orës 9 -15 në Fakultetin e Edukimit në Prishtinë, Fakulteti i Edukimit(Qendra në Prizren dhe Qendra në Gjakovë) më 24. 09. 2008 prej orës 10 -14në Fakultetin e Edukimit-Qendra në Prizren. Fakulteti i Xehetarisë dhe Metalurgjisë më 25. 09. 2008 prej orës 10 -14 në FXM në Mitrovicë, Fakulteti i Shkencave Teknike të Aplikuara në Mitrovicë më 25. 09. 2008 prej orës 10 -14 në Mitrovicë Fakulteti i Shkencave të Aplikuara në Biznes më 26. 09. 2008 prej orës 10 -14 në Pejë Fakulteti i Shkencave Teknike të Aplikuara në Ferizaj më 26. 09. 2008 prej orës 10 -14 në Ferizaj. Vërejtje: Pjesa tjetër e konkursit mbetet e pandryshuar ashtu siç është publikuar në mediat e shkruara me datën 22.08.2008.

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpall konkursin për Programin për Aftësim Profesional të Profesorëve të Rinj të Universitetit (Junior Faculty Development Program -JFDP) për vitin 2009. Ky program nuk ofron diplomë, por është i disenjuar për aftësimin profesional dhe akademik të mësimdhënësve të rinj me perspektivë të universitetit (në Evropën JugLindore dhe Evroazi) në shkencat shoqërore dhe humane, duke u mundësuar atyre të njihen për një semestër me çështje kurrikulare, pedagogjike dhe studimore në një universitet prestigjoz në SHBA. Programi për Aftësim Profesional të Profesorëve të Rinj të Universitetit (JFDP) është program i Byrosë për Çështje Arsimore dhe Kulturore të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve (ECA). Këshilli Amerikan për Edukim Ndërkombëtar ACTR/ACCELS, një organizatë ndërkombëtare jo-profitabile, pranon grantin nga ECA për të administruar programin JFDP dhe përcjellë përfundimin e programit të secilit pjesëmarrës. Çdo vit, Kongresi i Shteteve të Bashkuara ndan fondet për të financuar programin JFDP dhe autorizon Byronë për Çështje Arsimore dhe Kulturore të Departamentit të Shtetit të SHBA-ve që të mbikëqyrë këto fonde. Për të marrë pjesë në këtë program kandidati duhet të jetë: qytetarë i Kosovës, të ketë dy vite përvojë pune në mësimdhënie të sistemit universitar, të tregojë potencial për udhëheqje dhe për të bërë ndryshime në institucionin amë, të ketë përkushtim ndaj mësimdhënies si dhe dëshirë për të hulumtuar qasje të reja drejt lëndëve ekzistuese dhe materialeve shkollore, si dhe të tregojë aftësi për t`i shërbyer universitetit nikoqir si burim akademik dhe kulturor; njohja e mirëfilltë e gjuhës angleze është e domosdoshme. Programi përfshinë këto fusha të studimit: Studime Amerikane, Arkitekturë dhe Planikfikim Urban, Menaxhim i Arteve, Administrim i Biznesit, Antropologji Kulturore, Ekonomi, Administrim i Arsimit, Studime të Mjedisit, Histori, Marrëdhënie Ndërkombëtare, Gazetari, Drejtësi, Shkenca të Bibliotekarisë, Linguistikë, Letërsi, Filozofi, Shkenca Politike, Studime të Religjionit, Studime të Paqes/Zgjidhje të Konflikteve, Sociologji, Punë Sociale… Afati i fundit për konkurrim, për semestrin pranveror të vitit 2009: 5 shtator 2008 Për ta plotësuar aplikacionin ose për më shumë informata rreth programit, ju lutemi ta vizitoni web faqen: www.jfdp.org, dhe kontaktoni zyrën e Këshillit Amerikan në Prishtinë në aliu@kaef-online.org, shporta@kaef-online.org dhe 038 226 255.

KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN RINJOFTIMI PËR KONTRATË [FURNIZIM/SHËRBIME/PUNË] Konform nenit 38 të Ligjit Nr. 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren Nr.2007/20 Nr. i Prokurimit: <KRMH 08 010-1.2.1> I AUTORITETI KONTRAKTUES: <KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN> II LËNDA E KONTRATËS II.1.1 Titulli i kontratës i dhënë nga autoriteti kontraktues: <FURNIZIM ME AUTOPJESE PER AUTOMJETE TE KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN> II.1.2 Lloji i kontratës dhe lokacioni i dorëzimit të [furnizimeve],[punëve], [shërbimeve]: < KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN > II.1.3 Informacione të marrëveshjes kornizë: <nëse aplikohet, shëno kohëzgjatjen e marrëveshjes kornizë> III INFORMACIONET LIGJORE, EKONOMIKE, FINANCIARE DHE TEKNIKE III.1.1[Sigurimi i ekzekutimit <shëno % IV.2 KRITERET E DHËNIES SË KONTRATËS: < shëno: Tenderi ekonomikisht më i favorshëm> IV.3 INFORMACIONET ADMINISTRATIVE IV.3.2 Kushtet për marrjen e dosjes së tenderit / dokumenteve para-kualifikuese Afati i fundit për pranimin e kërkesave për dosjen e tenderit / dokumenteve parakualifikuese: data: _16_/09_/_2008__ (dd/mm/vvv) koha: 15.00h vendi_ KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN Dokumentet me pagesë: X Po Jo Nëse po, çmimi: 10.00€ në arkën e KRM Higjiena Sh.A.Gjilan IV.3.3 Afati kohor për pranimin e tenderëve / kërkesave për pjesëmarrje: data 18_/09_/_2008_ (dd/mm/vvv) koha_12.00h___vendi KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN IV.3.5 [Sigurimi i tenderit: <shëno sasinë> €] IV.3.8 Takimi për hapjen e tenderëve: Data: 18_/09_/_2008_ (dd/mm/vvv) koha: _12.30h__ vendi: KRM HIGJIENA SH.A. GJILAN NENI V: INFORMACIONET PLOTËSUESE V.1 ANKESAT Çdo palë e interesuar mund të parashtrojë ankesë pranë Organit Shqyrtues të Prokurimit: (shëno adresën e plotë): __OSHP – PRISHTINE RR.FEHMI AGANI NR.43, Në bazë të dispozitave të Pjesës VIII të Ligjit Nr 02/L-99, Ligji për Prokurimin Publik në Kosovë, të shpallur me Rregulloren nr. 2007/20. Versioni i plotë i Njoftimit për Kontratë është në dispozicion në: www.ks-gov.net/krpp

RKS HIGIJENA A.D GNJILANE POVOVNOOBAVEŠTENJE O UGOVORU SNABDEVANJE/USLUGE/RAD Po članu 38 Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Br.Nabavke: <RKSH 08-010-1.2.1> I: UGOVORNI AUTORITET :<RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE > II: PREDMET UGOVORA II.1.1 Naslov ugovora koji je dodelio ugovorni autoritet: SNABDEVANJE SA AUTODELOVI ZA RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE II.1.2 Vrsta ugovora I lokacija predavanja snabdevanja, radova, usluga: < RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE > II.1.3 Informacije o okvirnom sporazumu: <po potrebi, navedite rok trajanja okvirnog sporazuma>NE III PRAVNE, EKONOMSKE, FINANSIJSKE I TEHNICKE INFORMACIJE III.1.1 (Osiguranje tendera <napisite %>)NE DEO IV.2 : KRITERIJUMI DODELE UGOVORA Ekonomski najpovoljniji tender IV.3 ADMINISTRATIVNE INFORMACIJE IV.3.2 Uslovi za uzimanje tenderskih dosijea i prekvalifikovanih dokumenata Zadnji rok za prijem zahteva za tenderski dosije: datum: 16_/09_/_2008 (dd/mm/vvv) vreme:15.00H_mesto_ RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE Dokumenti sa plaćanjem: X da ne. Ako da, cena: 10.00€ u blagajnu RKS Higijena A.D. Gnjilane IV.3.3 Vremenski rok za prijem tendera ili zahteva za učešće datum 18_/09_/2008_ (dd/mm/vvv) vreme 12.00h_mesto RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE IV.3.5 siguranje tendera < <navedite kolicinu> € NE IV.3.8 Sastanak za otvaranje tendera Datum: 18_/09_/2008 (dd/mm/vvv) vreme:12.30h mesto: RKS HIGIJENA A.D. GNJILANE V.1 ŽALBE Svaka zainteresovana stranka može da preda žalbu Organu za Razmatranje Nabavki: (adresa) OSHP UL. FEHMI AGANI BR.43 PRISTINA____, Na osnovu dispozicija Dela VIII Zakona br. 02/L-99 o javnim nabavkama na Kosovu, objavljen Pravilnikom Br.2007/20 Kompletna verzija Obaveštenja Ugovora je na raspolaganju: www.ks-gov.net/krpp


SHPALLJE TË VOGLA 27

E mërkurë, 27 gusht 2008

PALUAJTSHMËRI SHITJE Shes Villën me 17m2 me arendi të brendshme. Mund të përdorët për hoteleri ose banim.Tel.044/111 155. (27.08.08). Shes restorantin’’Kruja’’me 700m2 dhe 35 ari oborr të regulluar.Posedon lejën e ndërtimit.Restorani është duke punuar,me mundësi zgjerimi pë hote.Tel/044 111 155. (27.08.08). Shes banesën katërdhomëshe, 120m2, kati V. Gjendet në Bregun e Diellit II, te banesat e bardha ose bëjmë ndërrim me një më të vogël apo truall. Çmimi 86 000 €. Tel. 044/ 455 288. (27.08.2008) Shiten trojet prapa motelit “Gorenje”. Trojet janë të ndara nga 3.5 ari e më shumë. Me të gjithë infrastrukturen: ujë, kanalizim, rrjet kabllovik, rrymë, rrugë e asfaltuar. Tel. 038/ 550 219; 044/ 777 749; 049/ 234 678. (27.08.2008) Shes banesën në Dardani, kati IV, sip. 45m2, e rinovuar. Çmimi 42 000 €. Pronari shqiptar. Tel. 038/ 247 713; 044/049/ 197 000. (27.08.2008) Shes shtëpinë në lagjen e Spitalit, Rr.Muharrem Fejza. Shtëpia ka 60m2 + oborr prej 140m2. Shtëpia është njëkatëshe dhe ka mundësi vazhdimi. Çmimi 67 000 €. Tel .044/ 262 900; 049/ 292 530. (26.08.2008) Shes dy shtëpi me një oborr, në lagjen Kodra e Trimave përball shkollës “Asim Vokshi”. Çmimi sipas marrëveshjes. Tel. 044/ 213 307. (25.08.2008) Urgjentisht shiten dy shtëpi dykatëshe, me çmim të volitshëm. Afër fshatit ndërkombëtar, lagja e re e Hajvalisë. Tel. 038/ 564 070; 038/ 564 072; 049/ 413 626; 044/ 307 190. (25.08.2008) Shitet trualli 4.6 ari në Vetërnik, afër fshatit ndërkombëtar dhe Kolegjit Truko- Amerikan. Trualli ka infrastrukturë të nevojshme. Tel. 044/ 418 319; 044/ 627 582. (24.08.2008) Shes banesën me sipërfaqe 120m2, kati 4, te Santea. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes banesën me sipërfaqe 70m2, kati 2, te restoran Rugova. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes banesën me sipërfaqe 100m2, kati 2, me garazh prej 13.44m2 dhe ordinancën prej 27m2, te Bregu i Diellit ( banesat e kuqe ). Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes banesën me sipërfaqe 100m2, kati 2, te Bregu i Diellit ( banesat e kuqe ). Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 5 ari, në lagjen Qendresa. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 3 ari, në lagjen Qendresa. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 7 ari, në Matiqan. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 5 ari, në Zllatar. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 5 ari, në Sofali. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truallin prej 30 ari në magjistralen Prishtinë – Hajvali. Tel. 049/ 50 51 52. (24.08.2008) Shes truall 3.70 arë, në Sofali. Tel. 044/ 507 551. (23.08.2008) Shitet shtëpia në Rr. “Azem Bejta”, 10 min. nga qendra e qyteti në Prishtinë, 350m2 (4 katëshe). E posa ndërtuar dhe e paisur me gjërat elementare dhe e gatshme për banim. Çmimi i saj rreth 180 000 €, i diskutueshëm. Tel. 044/ 605 281. (23.08.2008) Shitet urgjentisht 5 ari truall, te restorant “Ariu”në Prishtinë. Me komplet infrastruktur. Tel. 044/ 493 989 ose pas orës 20.00 në 038/ 517 292. (23.08.2008) Shes shtëpi në Prishtinë, me dy hyrje. Çmimi real. Tel. 044/ 509 700. (23.08.2008) Shes lokal në Prishtinë, Dardani. Tel. 044/ 140 769. (23.08.2008) Shes banesë pa ndërmjetësim, në Ulpianë dhe Dardani. Tel. 044/ 509 700; 049/ 221 258. (23.08.2008) Shitet banesa dydhomëshe te shtëpia e pleqve, në katin e I, me sip.58m2. Shitet me mobile luksoze. Çmimi 50 000 €/ i diskutuar. Tel. 044/ 945 844. (22.08.2008) Shitet banesa tredhomëshe afër tregut të gjelbër, në katin e I-rë, me sip.78m2. Çmimi 850 € /m2. Tel. 044/ 945 844. (22.08.2008) Shitet banesa tredhomëshe te shtëpia e pleqve, në katin V, me sip.82m2, ashensori punon. Shitet me mobile luksoze. Çmimi 88.000 €/ i diskutuar. Tel. 044/ 945 844. (22.08.2008) Shitet banesa dydhomëshe në rr. “Ismail Dumoshi”, kati IV, me sip.52m2. Shitet me mobile. Çmimi 45.000 €. Tel. 044/ 245 454. (22.08.2008) Shitet banesa dydhomëshe në qender - Qafa, kati VI,

sip.51m2, ashensori punon. Çmimi 52.000 €. Tel. 044/ 245 454. (22.08.2008) Shes 25 ari truall në Hajvali, magjistralja Prishtinë - Gjilan. Tel. 044/ 232 516. (22.08.2008) Shes 9 ari truall në lagjen e Emshirit 2 km prapa restorant “Garden”. Çmimi 4700 € për ari. Tel. 044/ 499 997; 049/ 234 678. (22.08.2008) Shes 5.5 ari në Bardhosh 2300 €/ ari. Tel. 044/ 172 263. (22.08.2008) Shes 6 ari truall në lagjen Sofali të Prishtinës. Me infrastruktur komplet, me leje ndërtimi. Tel. 044/ 129 650. (21.08.2008) Shiten 4.5 dhe 10.70 ari truall në lagjen Sofali – Prishtinë, përball pishave. Me infrastruktur komplet, leje ndërtimi. Bartja bëhet menjëherë. Tel. 044/ 755 859. (21.08.2008) Shes banesën tredhomëshe me sip.85m2, në Kurriz Dardani. Tel. 044/ 149 169. (21.08.2008) Shes truallin prej 10 ari (me mundësi ndarje), afër Fshatit Ndërkombëtar. Tel. 049/ 50 51 52. (20.08.2008)

BLERJE Blej banesë në Prishtinë, deri në katin e IV, me sip. deri 60m2, ndërtim i vjetër. Pa ndërmjetësim. Tel. 044/ 897 701. (27.08.208)

ME QIRA LËSHOHEN Lëshoj lokalin me qëra me 55m2,në rrugën’’Bill Kllinton’’ Pëball KEK-ut.Tel.044/111 155. (27.08.08). Në lagjen Prishtina e re (afër Gorenje), lëshojmë me qëra banesat: 3 dhomëshe (64m2) dhe 4 dhomëshe (112m2). Banesat në katin e parë janë të përshtatshme edhe për zyre apo ordinancë, (kryqëzimi kryesor i lagjes, çmimi i volitshëm, vendparkimet, ka ng. qendrore, ujë etj). Tel. 044/ 253 804 ose e-mail: i.kasumaj@gmail.com. (27.08.2008) Lëshoj banesën me qëra në lagjen “Bill Klinton”në Prishtinë. Banesa ka dy dhoma të mobiluara dhe banje. Banesa është e re. Tel. 044/ 140 890. (27.08.2008) Lëshoj kat të shtëpisë me qëra, 80m2, për familje ose studente. Gjendet në lagjen e Muhaxherëve. Tel. 044/ 350 035; 049/ 692 479. (27.08.2008) Lëshoj banesën me qëra, në Durrës (Golem). Tel. 044/049/ 270 149. (27.08.2008) Lëshoj banesë me qëra. Banesa gjendet te Qafa afër pompës së benzinës. Është e re dhe e mobiluar. Tel. 049/ 80 50 50; 049/ 80 50 52; 044/ 888 611. (26.08.2008) Lëshoj një kat shtëpie me qëra, për 6 studente (femra). Shtëpia gjendet në lagjen e Muhaxherëve. Tel. 044/ 261 651. (26.08.2008) Lëshoj një dhomë me qëra, për tri studente ose punëtore (femra). Banesa gjendet në lagjen Dardani. Tel. 044/ 315 242. (26.08.2008) Lëshoj shtëpi 170 m2 në lagjen e spitalit. Shtëpia ka tri dhoma gjumi, sallon me kuzhinë, dy terasa, garazhë. Telefoni 044 208 876 (25.08.2008) Lëshoj banesën me qëra në Prishtinë (te sh.f. Gjergj Fishta rruga për germi), kati 3, 65m2. Banesa është tërësisht e rinovuar, ka një dhomë gjumi, sallon me kuzhinë, mobile të reja. Lëshohet për një person ose një çift, ndërkombëtar ose vendor-familjar. Tel. 044/ 238 802. (25.08.2008) Lëshohet banesa luksoze me qëra në Prishtinë, në lagjen Arbëria ish Dragodan, afër Min. së Shëndetësisë, kati III, 92m2 (dy dhoma gjumi, sallon, mobile të reja). Lëshohet për ndërkombëtar. Tel. 044/ 155 700. (25.08.2008) Lëshohet banesa me qera te rrethi (banesat e arabeve) kati I, 85m2. Banesa ka dy dhoma gjumi, sallon, kuzhinë, banje, ballkon, ng. qendrore, garazh, mobile të reja. Lëshohet për ndërkombëtar ose vendor - familjar. Tel. 044/ 238 802. (25.08.2008) Agjensioni “Arianiti”ofron: banesa dhe shtëpi me qëra, për ndërkombëtar dhe vendor, si dhe objekte të tjera afariste (zyre, lokale, depo të madhësive të ndryshme), në Prishtinë dhe rrethinë. Tel. 038/ 245 905; 044/ 155 700. (25.08.2008) Lëshoj banesë me qëra te banesat e bardha, për ndërkombëtar ose familjar. Banesa ka tre dhoma dhe teras. Tel. 044/ 145 314. (25.08.2008) Lëshohet një dhomë me qëra, për një ose dy vajza (mundësisht të punësuara). Dhoma është e mobiluar, me teras, parking. Si dhe lëshohet me qëra banesa tredhomëshe në Ulpianë. Tel. 044/ 303 053; 044/ 196 181. (25.08.2008) Lëshoj banesën me qëra, e cila gjendet në Ulpianë, kati 4.

Banesa ka dy dhoma dhe kuzhinë, ngrohje qendrore, air kondicioner dhe e mobiluar komplet. Tel. 044/ 888 588. (25.08.2008) Lëshoj banesën me qëra në Dardani. Banesa ka dy dhoma + sallon dhe kuzhinë. E mobiluar komplet dhe ka ngrohje qendrore. Tel. 044/ 163 321. (25.08.2008) Lëshoj banesë me qëra, për student dhe punëtor. Banesa gjendet afër Teatrit Dodona. Tel. 044/ 292 183; 038/ 231 692. (24.08.2008) Në Prishtinë lagja e Muhagjerëve (tek ambasada e Zvicrës), lëshohet me qëra kati i shtëpisë, 60m2, tërësisht i mobiluar, për 12 femra të punësuara ose çift (ndërkombëtar-vendor). Tel. 044/ 699 087; 044/ 988 986. (23.08.2008) Lëshoj me qëra banesën njëdhomëshe, blloku C 7, Ulpianë. Tel. 044/ 738 268. (23.08.2008) Lëshoj banesë me qëra, për familjar dhe punëtorë, në qendër –Ulpianë. Tel. 044/ 241 588. (23.08.2008) Lëshoj banesë me qëra në Dardani (mbrapa banesave të gjelbra). Është e përshtatshme edhe për lokal. Tel. 044/ 402 106. (23.08.2008) Lëshohet me qëra banesa katërdhomëshe, e rinovuar, me mobile të reja, kuzhinë moderne, derë të blinduar dhe parking. Gjendet në qendër të qytetit. Tel. 044/ 702 837. (22.08.2008) Lëshohet me qëra garsoniera e mobiluar, në rrugën “Nazim Gafurri”rruga për Germi, te Shkolla Teknike. Tel. 049/ 337 333. (22.08.2008) Lëshohet banesa me qëra në Prishtinë te Mega Sporti (ish Sllovenia Sporti), kati I, 75m2. Banesa është ndërtim i ri, e pa mobiluar. Lëshohet për ndërkombëtar ose vendor-familjar. Tel. 044/ 779 779. (22.08.2008) Lëshoj shtëpinë me qëra, në rrugën “Rrustem Statovci”, e mobiluar në tërësi. Çmimi sipas marrëveshjes. Tel. 038/ 226 109; 044/ 286 088. (22.08.2008) Lëshoj banesë tredhomëshe me qëra, në Tokbashqe, e mobiluar. Tel. 038/ 226 109; 044/ 286 088. (22.08.2008) Lëshoj një kat të shtëpisë me qëra, në lagjen e Spitalit. Vetëm për studentë (meshkuj). Tel. 044/ 124 080. (22.08.2008) Lëshoj banesë me qëra. Banesa është në lagjen Lakërishte, me tre dhoma, e mobiluar. Lëshohet vetëm për familje. Tel. 038/ 550 904. (22.08.2008) Lëshoj banesë me qëra, për vajza që punojnë edhe studente, në lagjen Dardania. Çmimi i volitshëm. Tel. 049/ 219 320. (21.08.2008) Lëshoj komplet banesën me qëra, tredhomëshe, vetëm për vajza. Banesa është e mobiluar dhe i plotëson të gjitha kushtet për banim. Gjendet në Dardani te Fellini. Tel. 044/ 117 458; 044/ 291 261. (21.08.2008) Lëshoj banesë me qëra në rrugën kryesore afër tregut të Ulpianës, Rr.”Bulevardi i Dëshmorëve”, kati II, sip. 68.15m2 + dy ballkone. E rinovuar komplet. Pa mobile 300 €, me mobile 370 €. Tel. 044/ 245 647. (21.08.2008) Lëshohet banesa me qëra në Dardani, afër banesave të gjelbra. Lëshohet për familjar, është afër 65m2. Tel. 044/ 260 276. (21.08.2008) Lëshoj me qëra katin e shtëpisë 100m2, Rr.”Bajram Bahtiri” afër Medresesë. Posedon sallon, dhomë gjumi, kuzhinë, trapezari. Është e mobiluar dhe ka ujë 24 orë. Tel. 044/ 247 877. (21.08.2008)

KËRKOHEN Jemi çift, kërkojmë banesë me qëra në lagjet Ulpianë apo Dardani, për afat më të gjatë. Tel. 049/ 416 892; 044/ 867 998. (27.08.2008) Urgjentisht kërkojmë banesa dhe shtëpi me qëra, për vendor dhe ndërkombëtar. Duhet të kenë kushte të mira banimi dhe çmime të volitshme. Tel. 044/049/ 550 111. (26.08.2008) Jemi 5 studente, kërkojmë banesë me qëra. Lagjet: Ulpianë, Dardani, Qendra. Tel. 044/ 671 009; 049/ 452 358. (26.08.2008) Kërkojmë banesa me qëra për ndërkombëtar dhe vendor (një, dy dhe tredhomëshe). Banesat duhet të kenë kushte të mira banimi. Preferohet qendra e qytetit, Dardania, Ulpiana, Bregu Diellit, Mega Sporti, te parku etj. Tel. 044/ 779 779. (25.08.2008) Një familje vendore – çift me tre fëmijë, kërkojnë banesë me qëra në lagjen Dardania ose Ulpiana nga data 01.09.08. Banesa të jetë 65-75m2, deri në katin e 3-të, të ketë mobile të mira. Çmimi deri 350 €, pagesa çdo 6 muaj avans. Banesa merret për dy vite. Tel. 044/ 779 779.

(25.08.2008) Urgjentisht një shtetas Rumun me punë në Eulex, kërkon banesë ose kat shtëpie me qëra. Banesa duhet të ketë 1 ose 2 dhoma gjumi, parking, të jetë mirë e rregulluar dhe te jetë sa më afër qendrës së qytetit. Afati i qëndrimit së paku 2 vite. Pagesa sipas marrëveshjes. Tel. 044/ 283 352. (25.08.2008) Kërkojmë banesë dy ose tredhomëshe me qëra, në lagjet Dardania, Ulpianë, përgjatë Rr. “Agim Ramadani”. Tel. 044/ 541 735; 044/ 541 734. (25.08.2008) Urgjent kërkoj banesë një ose dydhomëshe me qëra. Tel. 049/ 860 919. (23.08.2008) Jemi dy shokë dhe kërkojmë një bashkëbanues. Banesa gjendet në qendër të Prishtinës, afër hotelit Iliria dhe ka dy dhoma + kuzhinën. Çmimi i volitshëm. Tel. 044/ 328 339; 044/ 334 646. (23.08.2008) Urgjentisht kërkoj banesë me qëra nga pronari, në Ulpianë apo Dardani. Tel. 044/ 823 718; 038/ 731 514. (23.08.2008) Kërkoj banesë dydhomëshe me qëra. Lagjet e preferuara: Dardani, Ulpianë ose Qendër. Çmimi 200 – 250 €. Tel. 049/ 184 720. (23.08.2008) Kërkoj garsonierë me qëra. Të ketë një dhomë gjumi, një kuzhinë. Lagjet: Ulpianë, Dardani afër Santes. Të jetë e lirë nga data 01.09.08. Çmimi i arsyeshëm. Tel. 044 364 956 (22.08.2008) Një çift bashkëshortor, kërkon banesë me qëra. Tel. 044/ 103 777. (22.08.2008) Jemi çift me një fëmijë, kërkojmë banesë dydhomëshe me qëra. Mundësisht të mobiluar. Çmimi 150 – 180 €. Tel. 044/ 741 060. (21.08.2008)

VETURA Shitet vetura Renault Megane, ngjyrë hiri- metalike, (caravan) 2.0, 16 V. Viti i prodhimit 2005, 62 000 km të kaluara. Klima tronik, drita ksenon, bluetooth për telefon, fellne, air bag, full opcion etj. Çmimi 11 950 €. Tel. 044/ 456 444; 044/ 556 487. (26.08.2008) Shitet Golf IV TDI ( I E kuqe). Viti ‘99. Regjistrimi një vit. Ngjyrë hiri, dy dyer, me klimë. Çmimi 8 900 €. Tel. 044/ 186 310. (26.08.2008) Shes veturën Golf 1. D 1.6. Viti i prodhimit 1984. I regjistruar 11 muaj. Çmimi 1000 €. Tel. 044/ 551 539. (26.08.2008)

TË NDRYSHME Restorant’’KRUJA’’në Sllatinë kërkon kamarier me përvojë pune-mosha 20-28 vjeq. Tel për inf-044/111 555. (27.08.08). Shes makinën profesionale për larjen e enëve (me kapacitet për restorant),me çmim të volitshëm. Prodhim Italian.Tel.044/111 555. (27.08.08). Ilir Hyseni shpall të pavlefshëm dëftesat e klasës 10, 11, 12, 13 dhe diplomën e Sh.M. Ekonomike “Hivzi Sylejmani”në Fushë Kosovë. (27.08.2008) Shes 9 tavolina me karrige. Shërbejnë për piceri ose restorant. Tel. 044/ 16 16 90. (26.08.2008) Furra “Adili”në Dardani afër postes kryesore, kërkon një kuzhinier. Tel. 044/ 169 065. (22.08.2008) Firma “Rexha”Sh.p.k kërkon një inxhinier të ndërtimtarisë – konstruktive, me përvojë pune. Tel. 044/ 159 944; 044/ 208 088. (22.08.2008) Salloni i Ondulimit “Beauty”në Gjilan, kërkon nxënëse dhe punëtore. Tel. 044/ 211 966. (22.08.2008) Firma “Kastrati”nga Peja, kërkon Ekonomist të diplomuar me përvojë pune, për punë në Pejë. CV-të të sillen në firmën “Kastrati” rr. Kreshnik Ademaj, Transiti, Pejë. Tel. 044/ 438 600. (22.08.2008) Shes inventarin për kafiteri, me shank dhe çadër të madhe. Tel. 038/ 517 292; 044/ 155 934. (21.08.2008) Salloni “Moza”kërkon nxënëse. Tel. 044/ 312 233. (21.08.2008) Salloni “Classy”kërkon nxënëse. Tel. 044/ 145 983. (21.08.2008) Shesim makina të akullit dhe fontana për boronicë dhe limonadë. Tel. 044/ 553 470. (21.08.2008) Shes inventarin komplet për kafiteri ( tavolina dhe karrige), me çmim të volitshëm. Tel. 049/ 604 907.


28 SPORT

Sport redaktor: Valdet Hasani e-mail: valdet.hasani@gazetaexpress.com tel: 038 76 76 76 fax: 038 76 76 78

E mërkurë, 27 gusht 2008

Kthehet Vitali Klitschko

45 milionë euro për Villan

Rikthimi i Vitali Klitschkos në ring do të jetë kundër kampionit të botës në kategorinë e rëndë WBC, Samuel Peter më 11 tetor. Përballja në Berlin do të jetë e para për boksierin ukrainas pas njoftimit për rikthim më herët gjatë vitit. Problemet shëndetësore i kanë pamundësuar atij të luftojë nga ajo kohë. Edhe pse në muajin maj kampet e të dy boksierëve kishin arritur marrëveshje për zhvillimin e meçit, data dhe arena nuk janë konfirmuar deri javën e kaluar.

Real Madrid ka ofruar mbi 45 milionë euro për golashënuesin më të mirë të Euro 2008, sulmuesin e Valencias, David Villa, kanë njoftuar të martën mediat spanjolle. Gjiganti madrilen synon të zëvendësojë brazilianin Robinho i cili dëshiron të kalojë në Chelsea. Valencia deri më tani ka refuzuar të gjitha ofertat për Villan, mirëpo propozimi i ri mund të detyrojë drejtuesit e klubit nga Mestalla të mendojnë më mirë. Trajneri i Realit, Bernd Schuster insiston në blerjen e një sulmuesi në rast të largimit përfundimtar të Robinhos.

Castillo largohet nga Man City Sulmuesi meksikan, Nery Castillo është larguar nga Manchester City për t’iu bashkuar klubit spanjoll Real Betis. Castillo, 24 vjeç, ka qenë i huazuar për një vit në City nga Shakhtar Donetsk dhe marrëveshje ishte paraparë të skadonte në janar. “Oferta nga Betis është shumë e rëndësishme për futbollistin, sepse ai do të luajë rol të rëndësishëm në atë klub. Vendimet duhet të merren sipas çështjeve sportive dhe jo atyre financiare”, tha menaxheri i Castillos, Juan Carlos Padilla.

Mesfushori brazilian Rivaldo ka bërë të ditur se do të largohet nga AEK Athina, pasi ka arritur marrëveshje me klubin nga Uzbekistani, Bunyodkor. Rivaldo nuk ka treguar rreth detajeve financiare të ofertës, mirëpo ka kërkuar falje për largim nga tifozët e AEK-ut. “Kërkoj falje nga tifozët e AEK-ut, por nuk mund të refuzoj një ofertë të tillë. Ka qenë një ditë e vështirë, por është dashur të marr një vendim. Më është paraqitur diçka shumë pozitive në fazën përfundimtare të karrierës dhe nuk kam munduar ta refuzoj”, tha ai.

Amelia deri në fund me Palermon Portieri i ri i Palermos, Marco Amelia ka pranuar se mund të qëndrojë në klub deri në përfundim të karrierës. Reprezentuesi italian erdhi në Sicili disa muaj më parë nga Livorno dhe tani synon të justifikojë transferimin me paraqitje të mira. “Kam ardhur këtu me entuziazëm të madh sepse besoj se jam në fazën kritike të karrierës. Shpresoj të jap kontribut të madh në mënyrë që ekipi të jetë sa më lartë në tabelë. Me ekipin që kemi ne duhet të jetë pas pesë pozitave të para. Mirëpo, ka mbetur edhe shumë punë”, tha ai.

Jacobsen në Everton Menaxheri i Evertonit, David Moyes më në fund arriti të bëjë një përforcim të ri duke transferuar mbrojtësin danez Lars Jacobsen, i cili erdhi si futbollist i lirë. Jacobsen nënshkroi kontratë njëvjeçare me Evertonin, pasi u lirua nga klubi gjerman Nuremberg në fund të sezonit të kaluar dhe mund të debutojë në Premierligë, të shtunën kundër Portsmouthit. Ai është përforcimi i parë i klubit gjatë kësaj vere, kur kanë mbetur edhe pak ditë para përmbylljes së afatit kalimtar më 31 gusht.

FOTO: JETMIR IDRIZI

Rivaldo nga Greqia në Uzbekistan

Prishtina dhe Vëllaznimi pretendojnë trofeun e dytë për këtë vit – Superkupën e Kosovës. Trajnerët e të dyja skuadrave, Afrim Tovërlani e Blerim Mula tregojnë se janë përgatitur sa duhet, ndërsa mendojnë se fitorja e cilitdo ekip nuk do të ishte befasi. Moral Pozhegu Prishtinë, 26 gusht — ampioni kosovar në futboll, Prishtina dhe fituesi i Kupës së Kosovës, Vëllaznimi, do të përballen të mërkurën në ndeshjen e vlefshme për Superkupën e shtetit më të ri në botë. Trajnerët e të dyja skuadrave, në njërën anë Afrim Tovërlani e në tjetrën Blerim Mula, thonë se janë përgatitur sa duhet, ndërsa tregohen të matur në deklaratat e tyre. Ata e kanë të njëjtin urim - “Le të fitojë më i miri”. Afrim Tovërlani thekson

KUSH MA

SUPER? se fitorja e cilitdo ekip nuk do të ishte befasi. “Gjasat janë të barabarta, 50 me 50 për qind. Ne nuk e nënçmojmë kundërshtarin, kush është më i mirë le të fitojë. Ne e njohim mirë Vëllaznimin, ashtu siç na njeh edhe ai neve, nuk kemi fshehtësi”, deklaroi ai. Trajneri prishtinas thotë se bardhekaltrit janë të gatshëm dhe njëkohësisht pret lojë të mirë nga të dyja skuadrat, me qëllim që t’i zbavitin shikuesit. “Jemi përgatitur mjaft mirë, nuk kemi mungesa në ekip. Do të jetë një ndeshje shumë e mirë, e pres publikun që të vijë ta shohë këtë lojë. Prishtina dhe Vëllaznimi do të mun-

dohen të tregojnë lojë cilësore, siç ditën t’i kënaqnin shikuesit në dy ndeshjet e sezonit të kaluar”, theksoi ai. Në anën tjetër, Blerim Mula synon që Vëllaznimit t’ia sjellë trofeun e dytë brenda një viti, pas Kupës së Kosovës, të cilën gjakovarët e fituan nën drejtimin e Genc Hoxhës. Edhe trajneri gjakovar e sheh të përgatitur skuadrën e tij dhe pret lojë të mirë, gjithnjë duke e respektuar kundërshtarin. “Jemi të përgatitur mirë fizikisht dhe psiqikisht. Lëndime e as mungesa nuk kemi, situata është e mirë në ekip. Do të shkojmë

të luajmë kundër Prishtinës, kurse të gjithë i dinë cilësitë e këtij klubi. Shpresoj që të dyja skuadrat të tregojnë lojë të pëlqyer. Do të mundohemi të sigurojmë rezultat të favorshëm për ne”, deklaroi Mula i cili, megjithatë, nuk e përjashtoi mundësinë e përforcimit të klubit të tij me ndonjë futbollist para fillimit të sezonit të ri. Ndeshja ndërmjet Prishtinës dhe Vëllaznimit do të zhvillohet të mërkurën nga ora 20: 00 në stadiumin e Prishtinës. Fitues i fundit i Superkupës së Kosovës në futboll është Besa e Pejës, e cila vitin e kaluar e kishte mposhtur Lirinë e Prizrenit.


SPORT 29

E mërkurë, 27 gusht 2008

Riera drejt Liverpoolit

Baros, tri vjet në Galatasaray

Liverpool është në prag të transferimit të mesfushorit Albert Riera nga Espanyol, kanë njoftuar të martën mediat spanjolle dhe ato angleze. E përditshmja sportive spanjolle Marca ka bërë të ditur se Liverpool është i gatshëm të

Reprezentuesi çek, Milan Baros ka nënshkruar kontratë trevjeçare me kampionin e Turqisë, Galatasaray, ka njoftuar klubi. “Kontrata është nënshkruar pa asnjë problem”, tha një zyrtar i klubit, Haldun Estunel duke shtuar se sulmuesi do të mbërrijë në Stamboll të enjten. 27 vjeçari

paguajë deri në 12 milionë euro për Rieran, i cili tanimë ka shijuar Premierligën, tre vite më parë me Manchester City. Riera ishte i pafat që nuk ishte pjesë e Spanjës në Euro 2008, pasi u paraqit në shumicën e ndeshjeve kualifikuese.

Igli Tare ka mohuar transferimin eventual të Erjon Bogdanit në klubin romak, ndërsa konfirmoi se Hernan Crespo mbetet ëndërr e ekipit të tij. Ish kapiteni i Kombëtares shqiptare e konsideron si një sfidë të rëndësishme punën si zyrtar i Lazios.

Xhemajli afër Torinos Të mërkurën pritet të përfundojnë negociatat ndërmjet presidentit të Torinos dhe drejtuesve të Boltonit për transferimin e Blerim Xhemajlit në klubin italian, sipas ueb faqes 4-4-2.com. Kohët e fundit është spekuluar shumë për të ardhmen e mesfushorit shqiptar, i cili për shkak të një lëndimi të gjatë ende nuk ka arritur të debutojë me Boltonin në elitën e futbollit anglez dhe Werder Bremen e Torino janë përmendur si destinacionet e mundshme të tij. Trajneri i Torinos, Gianni de Biasi ka konfirmuar për 4-42.com, se presidenti Urbano Cairo është duke negociuar me drejtuesit e Boltonit. Problemi i vetëm mbetet dëmshpërblimi i futbollistit, i cili vlerësohet të jetë rreth një milion euro. Madje trajneri Biasi shpreson që reprezentuesi i Zvicrës, që nga e enjtja, të jetë pjesë e ekipit të tij.

dhe pse ende nuk e ka marrë zyrtarisht rolin e zyrtarit të Lazios, Igli Tare ka folur për punën e tij të re, të cilën e konsideron si sfidë të rëndësishme. Megjithatë, ai e pranon se i mungon futbolli. “Për mua kjo është sfidë e rëndësishme. Për mua gjë primare është që ta kem një projekt të gjatë, të cilin Lazio e ka. Më mungon loja e futbollit, por me Lazion e m’u krijua mundësia që nuk mund ta lëshoja. E falën-

ishte huazuar në janar nga kampioni i Francës, Lyon te ekipi anglez Portsmouth. Më parë kishte luajtur edhe për klube të tjera angleze si Aston Villa, por edhe Liverpool nga 2001 deri 2006, ndërsa karrierën e filloi në vendlindje te Banik Ostrava.

Bogdani, jo në Lazio deroj presidentin Lotito që ma dha këtë mundësi”, deklaroi ish sulmuesi shqiptar. Ndërsa ai e ka përjashtuar mundësinë e transferimit të Erjon Bogdanit, për të cilin ditëve të fundit flitej se pikërisht Tare do të ndikonte që sulmuesi i Chievos të kalonte në klubin nga kryeqyteti italian. “Nuk është e vërtete aspak për Bogdanin në Lazio. Atë e njoh mirë, por Lazio është duke i shqyrtuar mundësitë tjera në rolet që janë të mangëta dhe që kanë nevojë të mbushen”, shtoi ai. Tare ka folur edhe për Hernan Crespon, rikthimi eventual i të cilit është shndërruar në ëndërr të klubit lazial. “Siç ka thënë trajneri Rossi, Crespo është futbollist i padiskutueshëm, por ai nuk dëshiron të largohet nga Inter. Ne do të llogarisim në Zaraten, i cili ka kualitet të madh teknik dhe sigu-

risht mund të rritet në të ardhmen”, vazhdoi ish sulmuesi i Kaiserslautern, Bolognas, Brescias e Lazios. Tare ka treguar se ka raporte të mira me trajnerin Delio Rossi. “Trajneri fillimisht nuk kishte pritur se unë mund të isha personi i duhur për këtë rol. Më pas raportet tona janë përmirësuar dhe tash jemi në rrugën e duhur”, vijoi vlonjati. Në fund, Tare i ka përmendur edhe futbollistët që kanë mbetur jashtë skuadrës, përkatësisht për të cilët nuk llogarit ky klub; Inzaghin, Mutarellin e Baronion. “Jemi duke e bërë më të mirën për t’u mundësojmë që të ushtrojnë me ne çdo ditë. Deri më 31 gusht do të dihet gjithçka. Do ta shqyrtojmë shitjen apo huazimin e tyre, në të kundërtën do të shikojmë mundësi të tjera”, përfundoi zyrtari i ri i Lazios, Igli Tare.

I kënaqur nëse mbijeton Skuadra e Gjilanit në edicionin e ri synon mbetjen në elitë. Sipas trajnerit të këtij ekipi Muharrem Sahiti, edhe skuadrat më cilësore që ka Kosova mund të largohen nga Superliga, nëse nuk punohet seriozisht.

GJILANI

Valon Konushevci valon.konushevci@gazetaexpress.com

Prishtinë, 26 gusht — Skuadra e Gjilanit në edicionin e ri synon mbetjen në Superligë. Këtë e ka bërë të ditur trajneri i kësaj skuadre, Muharrem Sahiti. Ai ka thënë se skuadra e tij përgatitjet për edicionin e ri, i cili do të fillojë të shtunën, i ka filluar më 24 korrik. Sipas tij, gjilanasit janë të gatshëm ta fillojnë edicionin e ri.

“Gjatë kësaj kohe kemi qëndruar shtatë ditë në Strugë të Maqedonisë, ku e kemi zhvilluar një fazë përgatitore. Jam i kënaqur me punën, disiplinën dhe formën e futbollistëve”, tha Sahiti. Gjatë qëndrimit në Strugë, Gjilani ka zhvilluar dy ndeshje kontrolluese me Skënderbeun e Korçës. Një ndeshje mes këtyre dy skuadrave ka përfunduar me

rezultat 1:1, kurse në ndeshjen tjetër Gjilani ka mposhtur ekipin nga Shqipëria me rezultat 3:1. “Kemi pasur paraqitje shumë të mirë në këto dy takime, por nuk duhet bazuar shumë në ndeshjet kontrolluese, ngase ato kanë shumë dallim nga ndeshjet zyrtare”, shtoi ai. Kampionatin e ri Sahiti e ka vlerësuar si shumë të vështirë,

ngase do të largohen gjashtë skuadra në fund të edicionit. “Nga kjo mund të pësojë edhe ndonjë skuadër shumë kualitative, nëse nuk merret seriozisht me punë”, theksoi Sahiti. Gjatë afatit kalimtar të futbollistëve, nga kjo skuadër janë larguar Arben Zeqiri dhe Florim Murseli. Ndërsa në këtë ekip janë angazhuar Agron Beqiri, Yll Dervishi dhe Albert Sylejmani. Kjo skuadër në ditët në vijmë pritet të nënshkruajë kontratë edhe me talentin 17 vjeçar nga Vitia, Shpend Zukaj, nga i cili trajneri Sahiti pret shumë në të ardhmen. Në ekipin e parë janë angazhuar po ashtu edhe pesë lojtarë nga juniorët e këtij klubi. Ndërsa në xhiron e parë të kampionatit, Gjilani do të jetë mysafir i Flamurtarit. Kjo lojë cilësohet si shumë e fortë nga trajneri gjilanas. “Flamurtari në këtë vit ka një ekip shumë të fortë. Megjithatë, ne në Prishtinë do të shkojmë për fitore dhe për një gjë të tillë do të hyjmë në çdo ndeshje të kampionatit”, ka përfunduar ai.


30 SPORT

E mërkurë, 27 gusht 2008

Ronaldo kthehet ngadalë

Shpresë për Tiagon

Cristiano Ronaldo mezi pret të kthehet në fushë për Manchester United nga lëndimi në nyjën e këmbës. Mesfushori portugez u operua pas Euro 2008 dhe kjo i ka pamundësuar të paraqitet në fillimin e sezonit në Premierligë. Ai ka pranuar se ka kaluar një periudhë të

Trajneri i Juventusit, Claudio Ranieri ka thënë se do t’i jep raste të reja Tiagos gjatë këtij sezoni. Reprezentuesi portugez pritej t’i bashkohej Evertonit para përmbylljes së afatit kalimtar, mirëpo ai vendosi të mbetet në Torino. “Tiago është djalosh i

vështirë, por beson se do të kthehet së shpejti. “Kurrë nuk kam përjetuar një situatë të tillë duke mos qenë në gjendje të godas topin për dy muaj. Jam afër rikuperimit të plotë. Nuk jam mësuar të mungoj. Ndihem keq, por duhet të kem edhe pak durim”, deklaroi ai.

shkëlqyeshëm dhe shembull i profesionistit, dhe nëse mbetet do ta pranoja me kënaqësi. Shtatori është pak ditë larg dhe fatmirësisht afati kalimtar do të mbyllet. Tiago e din se e vlerësoj shumë dhe ai është duke u përmirësuar vazhdimisht”, deklaroi Ranieri.

ANORTHOSIS PER BEFASI për ta siguruar një vend në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Në përballjet tjera, Schalke do të jetë mysafire e Atletico Madrid në revanshin e ndeshjes së parë që pat përfunduar me epërsinë minimale 1-0 të gjermanëve. Ndërsa Anglia shpreson që të përfaqësohet sërish me katër ekipe në fazën e grupeve, kur Arsenal dhe Liverpool do të kërkojnë kualifikimin të mërkurën. Arsenalin e pret punë më e lehtë në stadiumin Emirates ndaj Twentes, pasi ka fituar takimin e parë me rezultat 2-0, ndërsa Liverpool do të jetë nikoqir i Standard Liege. Pesë herë kampioni i Evropës pati barazuar pa gola në takimin e parë të zhvilluar në Belgjikë.

Të mërkurën do të përcaktohen ekipet e fundit që do të jenë pjesëmarrëse në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve. Anorthosis i Arian Beqajt mund të bëjë befasinë më të madhe në rrethin e tretë eliminator, nëse eliminon 36 herë kampionin e Greqisë, Olympiacos.

ampioni i Qipros, Anorthosis, pjesë e të cilit është edhe portieri kosovar Arian Beqaj, do të jetë mysafir i gjigantit grek Olympiacos në kuadër të ndeshjes së kthimit të rrethit të tretë eliminator të Ligës së Kampionëve. Ndonëse qipriotët arritën fitore bindëse me rezultat 3-0, duke e befasuar 36 herë kampionin e Greqisë, ata do ta kenë mjaft vështirë në njërin nga stadiumet më të nxehta në Evropë, Karaiskakis. Për këtë është i vetëdijshëm edhe vetë portieri i Kombëtares shqiptare, Arian Beqaj. “Na pret një lojë shumë e vështirë. Dihet se stadiumi i Olympiacosit është

ndër më të nxehtit në Evropë dhe është shumë vështirë të luash aty. Edhe pse kemi epërsi të madhe prej tri golave, futbollit kurrë nuk i dihet”, pat deklaruar Beqaj për Express. Nëse Anorthosis eliminon Olympiacosin do të bëhet klubi i parë nga Qiproja që arrin të kualifikohet në fazën e grupeve të ligës më prestigjioze evropiane. Ndërsa ekipi i Lorik Canës, Olympique Marseille, është afër të sigurojë një vend në fazën e grupeve, pasi në ndeshjen e parë

të rrethit të tretë eliminator të Ligës së Kampionëve ata mposhtën kampionin norvegjez Brann me rezultat minimal 1-0. Marsejezët tashmë kanë përparësi të madhe, pasi ndeshja e kthimit do të zhvillohet në stadiumin Velodrome. Megjithatë, atmosfera pritet të jetë e zymtë për shkak të një aksidenti të autobusit që ishte duke bartur tifozët marsejezë, me ç’rast humbën jetën disa prej tyre. Kjo ngjarje ka goditur klubin francez dhe vetë futbollistët, të cilët fito-

ren 1-0 si mysafir të Le Havres ia dedikuan pikërisht tifozëve të vdekur. Ndërkohë edhe kampioni i Zvicrës, Basel, do të jetë mikpritës i ekipit portugez Guimaraes. Ndeshja e parë, e zhvilluar dy javë më parë në Portugali, pati përfunduar pa gola 0-0. Basel, pjesë e të cilit janë sulmuesi shqiptar Orhan Mustafi, mesfushori Jurgen Gjasula dhe mbrojtësi kosovar Beg Ferati, do të mundohet ta shfrytëzojnë epërsinë e të qenit vendas në stadiumin Sankt-Jakob Park,

ÇIFTET E RRETHIT TË TRETË ELIMINATOR Borisov Kaunas Dynamo K. Steaua B. Fenerbahçe Basel Atletico M. Dinamo Z. Marseille Olympiakos Slavia P. Arsenal Liverpool

Levski S. Aalborg Spartak M. Galatasaray Partizan Guimaraes Schalke Shakhtar Brann Anorthosis Fiorentina Twente Standard L.

(1-0)* (2-0) (4-1) (2-2) (2-2) (0-0) (0-1) (2-0) (1-0) (0-3) (0-2) (2-0) (0-0)

*Rezultatet e ndeshjeve të para

Penalltia e parë

Castro kundër gjyqtarëve olimpikë Ish presidenti i Kubës, Fidel Castro ka fajësuar të hënën “mafinë” që sipas tij arriti të mashtrojë Komitetin Olimpik Ndërkombëtar dhe “turpshëm vodhën” medaljet që është dashur t’i fitonte Kuba në Lojërat Olimpike në Pekin. Kuba fitoi 24 medalje në Lojërat që përfunduan të dielën, por nuk arriti asnjë të artë në boks, sport në të cilin shteti konsiderohet si superfuqi. Shteti komunist mbeti në pozitën e 11të në renditjen e përgjithshme të medaljeve nga vendi i 27-të në Athinë 2004. Por, vetëm dy nga medaljet e fituara ishin të arta – në mundje për meshkuj dhe garën në 110 metra me pengesa për meshkuj.

Pa përmendur emra, Castro është ankuar ndaj gjyqtarëve në Olimpiadë duke akuzuar se ata “vodhën turpshëm betejat nga dy boksierë kubanezë në gjysmëfinale”. Njeriu i cili udhëhoqi Kubën për afro një shekull, është tifoz i sportit dhe ka thënë se bashkëkombësit e tij “ishin dënuar paraprakisht”. “Ishte krim ajo çka u ndodhi djelmoshave të rinj nga ekipi i boksit, të cilëve iu hodh poshtë e gjithë puna që kanë bërë në vitet e fundit”, theksoi Castro i cili paralajmëroi se Lojërat e ardhshme Olimpike në Londër më 2012 do të jenë të përziera nga “korrupsioni i gjyqtarëve dhe unë nuk dua të heshti para mafisë”.

Kapiteni i Interit, Javier Zanetti është i kënaqur me fitoren e ekipit në Superkupën e Italisë dhe ka njoftuar se penalltia fituese që ekzekutoi ishte e para në karrierë. Veterani argjentinas luajti në 120 minutat e përballjes me Romën dhe realizoi penalltinë vendimtare, që i dhuroi ekipit të tij fitoren pas barazimit në kohën e rregullt 2-2. “Jam i lumtur që kam shënuar penalltinë vendimtare, ajo ishte shumë e rëndësishme. Nëse flasim drejt, kjo ishte hera e parë në karrierë që kam realizuar nga penalltia dhe pak kush e di këtë”, tregoi ikona e Nerazzurëve. Zanetti vazhdoi të lavdërojë ekipin për fillimin e mbarë të sezonit. “Ne

dëshiruam të fillojmë duke fituar dhe këtë e arritëm. Është fillim i shkëlqyeshëm i sezonit të bukur pasi Inter luajti mirë. Përveç lodhjes që është e pashmangshme në këtë fazë të sezonit, ne kemi arritur të luajmë mirë. Të festojmë para tifozëve tanë është gjithmonë e bukur”, shtoi ai. Zanetti nuk kurseu edhe lëvdatat për kundërshtarin Romën. “Roma në asnjë moment nuk luajti dobët, por ne jemi ekip që gjithmonë mbesim kompakt, edhe në periudhat kur jemi në vështirësi”, përfundoi ai. Zanetti ka pasur një verë të shkëlqyeshme pasi përveç fitores në Superkupë, ai ka nënshkruar kontratë të re e cila do ta mbajë në klub deri në qershor 2011, kur pritet të përfundojë karrierën në Inter.


SPORT 31

E mërkurë, 27 gusht 2008

Ledesma mbetet në Lazio

Inler refuzoi Arsenalin Mesfushori i Udineses, Gokhan Inler ka refuzuar mundësinë e transferimit te gjiganti i Premierligës, Arsenal, ka njoftuar të martën menaxheri i tij Dinco Lambrini. Inler spekulohej se do t’i bashkohet Arsenalit pas largimeve të Gilberto Silva, Alexander Hleb dhe Mathieu

Flamini. Mirëpo, ai duket se nuk ka qenë i interesuar të luajë në Emirates. “Kemi vendosur që Inler të mbetet në Udinese. Sigurisht se secili futbollist ka dëshirë të luajë në Arsenal, por për Inlerin kjo mund të ketë qenë herët. Ndoshta më vonë”, deklaroi Lambrini.

Cristian Ledesma nuk do të largohet nga Lazio, pavarësisht nga spekulimet e shumta rreth transferimit të tij në Juventus, ka bërë të ditur të martën menaxheri i tij Vincenzo D’Ippolito. Mesfushori thuhej se do të largohet nga Stadio Olimpico pas interesimit nga Juventus, Napoli

dhe Fiorentina. Mirëpo, ai duket të jetë në pritje të vazhdimit të kontratës me klubin. “Ai do të mbetet në Lazio këtë vit. Ledesma është futbollist i rëndësishëm i ekipit dhe klubi nuk dëshiron ta humbë. Ai është në pritje të kontratës së re”, tha D’Ippolito.

Olimpiada duhet të vjen në Amerikën Jugore

Sheva i etur Andriy Shevchenko ëndërron të shënojë gol në stadiumin San Siro, për të cilin thotë se i ka munguar jashtëzakonisht. Ukrainasi synon që me golat e tij të hyjë sërish në zemrat e Rossonerëve. Ai premton se do ta japë maksimumin në Milan. ndriy Shevchenko të hënën e ka kaluar ditën e parë me “ekipin e ri” të tij Milan. Pasi i ka kaluar vizitat mjekësore, sulmuesi ukrainas është përshëndetur me shokët e tij të vjetër dhe me zyrtarët e Milanit. “Më duket sikur të isha gjithmonë këtu, sikur të isha në pushime verore të gjata. Me gjithë respektin që kam për Chelsean, e ndieja se duhet ta ndërroja mjedisin. Kisha nevojë të kthehesha në lojë dhe këtë dëshiroja ta bëja vetëm këtu. Pas këtyre dy viteve ndihem më i matur, uroj vetëm që mos të kem lëndime të tjera dhe të rikthehem të luaj”, theksoi fillimisht ai. Synim i ukrainasit është që të rikthehet në zemrën e Rossonerëve. Një synim jo i lehtë ky pas largimit të papritur dy

vjet më parë, kur ua kishte thyer zemrat të gjithë tifozëve të këtij klubi. “Dëshiroj t’i rifitoj njerëzit që janë ndier keq kur jam larguar. Tash jam rikthyer, do të angazhohem maksimalisht, kjo është ajo që di ta bëj”, shtoi ai. Asnjë problem për numrin e fanellës: numri i tij i dashur 7 tash është në shpinë të Patos, mirëpo Sheva nuk e ka ndërmend të krijojë probleme. “Unë nuk do të kërkoj asgjë, ma kanë dhënë një listë të numrave të lirë, do ta zgjedh cilin do të më pëlqejë më shumë”, vazhdoi ish sulmuesi i Chelseas. Shevchenko në fund e ka treguar edhe ëndrrën e tij, e cila lehtë mund të imagjinohet. “Një gol në San Siro. Askush nuk mund ta imagjinojë se sa më ka munguar ky stadium”, përfundoi ai.

Lojërat Olimpike duhet të mbahen në Amerikën Jugore për herë të parë në histori, ka thënë presidenti i Brazilit, Luiz Inacio da Silva. Rio de Janeiro është në përpjekje të fitojë të drejtën e organizimit të ngjarjes së Lojërave 2016. “Jemi në konkurrencë me tri qytete tjera të mëdha: Tokio, Chicago dhe Madrid. Rio de Janeiro ka shanse konkrete”, tha Lula i cili shtoi se “Lojërat Olimpike duhet të vijnë në Amerikën Jugore”. Komiteti Olimpik Ndërkombëtar pritet të zgjedhë shtetin nikoqir për Lojërat 2016 në Co-

Eto’o s’ka inat ndaj Guardiolas Sulmuesi i Barcelonës, Samuel Eto’o insiston se nuk ndjen inat ndaj klubit ose trajnerit të ri Pep Guardiola, pas dyshimeve të kësaj vere rreth të ardhmes së tij në Nou Camp. Eto’o ishte njëri ndër tre futbollistët me emër të Barcelonës, të cilëve u ishte thënë se janë të lirë të largohen gjatë verës, të tjerët ishin Ronaldinho dhe Deco. Ronaldinho u transferua në AC Milan, ndërsa Deco kaloi në Chelsea, por Eto’o mbeti në Barcelonë pavarësisht nga mungesa e besimit e treguar fillimisht nga trajneri i ri. Por, reprezentuesi kamerunas nuk ia ka zili. “Vendimet e marra nganjëherë mund të ofendojnë dikë, por nga to përfitojnë të tjerët, edhe pse ato janë për të mirën e të gjithëve. Nuk ndjej inat ndaj askujt e aq më pak ndaj klubit ose trajnerit. Është e kundërta. Gjithmonë jam ndjerë futbollist i Barcelonës dhe jam shumë i lumtur këtu. E kuptoj se Guardiola ka thënë disa gjëra për mua, por jam i lumtur këtu dhe nuk duhet të harroj asgjë sepse asgjë nuk ka ndodhur”, deklaroi Eto’o.

penhagen në nëntor. Lula e përshkroi paraqitjen e Brazilit në Lojërat Pekini 2008 si “të arsyeshme”. Shteti nga Amerika Jugore përfundoi ngjarjen në pozitën e 23-të me 15 medalje – tre të arta, katër të argjendta dhe tetë të bronzta. “Sigurisht se si brazilian kam dëshirë të fitojmë sa më tepër medalje të arta. Por ka edhe të tjerë që dëshirojnë të fitojnë. Mendoj se Brazili ka fituar disa gara të cilat nuk i ka pasur shprehi t’i fitojë”, theksoi ai.


32 marketing

E mĂŤrkurĂŤ, 27 gusht 2008

Lexoni Express-in e 27 Gushtit  

PDF e 27 Gushtit

Advertisement