Page 1

1

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


2

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


3

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


34 SERDE DEBRELİ ATATÜZÜN DÜNYA OTO DİREKTÖRÜ

“HEDEFİMİZİN %30 FAZLASINI SATTIK”

64 4

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

HAKAN ÖZDEMİR ERCANTAN İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ

SUBAT 2017

LASTİK SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT!

YIL:4 SAYI:38 www.ekonomikibris.com

ŞUBAT 2017

ALBANK GİRNE VE GAZİMAĞUSA’DA YAŞAM ATÖLYESİ KIBRIS’TA KADINA ÖZEL KRİTİK HASTALIK SİGORTASI “EMLAKTA ALTIN YIL OLACAK”

12 40 47 56

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ

E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN www.ekonomikibris.com


5

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ Ticari İşler Müdürü Yasemin LAÇİN GÖRGÜN

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Dijital Yayınlar Koordinatörü FUNDA KARAGENÇ Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC 16. Şht. Aziz Güner Sok. Kumsal/Lefkoşa TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 850 3800 0533 850 3804 Mail Adresi: abone@ekonomikibris.com


7

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Döviz baş döndürüyor, siyasi gelişmeler çarpıcı sonuçlar veriyor. O yüzden ekonomi ve yatırımlar adına kritik günlerden geçiyoruz.

8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

SUBAT 2017

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Şubat sayısı ile selamlıyorum sizleri. İş dünyası penceresinden güzel ve dolu dolu bir içerik hazırladık sizler için. Ekonomiye yön veren isimlerden haberler, şirketlerden gelişmeler, yeni yatırım tavsiyeleri ve çok daha fazlası var. Geçtiğimiz sayı iş dünyası ile 2017 Beklenti Anketi yapmıştık. Bu sayıda da bir anketimiz var. Bu kez gündem döviz krizi.. Kıbrıs ekonomisi ve iş dünyası döviz krizinden nasıl etkilendi? Detaylar dikkat çekici. Ülke ekonomisi için 2016 zor geçti fakat şirketlerden güzel haberler gelmeye devam ediyor. Dünya Oto Direktörü Serde Debreli Atatüzün Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz oldu. 2016 satışlarında hedefin yüzde 30 üzerine çıktıklarını anlattı, 2017 için sürprizleri müjdeledi. Çok kısa süre de olsa KKTC’ye kar yağdı. Fakat en ufak karda bile polis yolları kapatmak zorunda kaldı, çünkü birçok aracın lastiği tehlike saçıyor. Ercantan İnşaat Genel Müdürü Hakan Özdemir Lassa’yı anlattı, lastik seçimi için tavsiyeleri sıraladı. Çok çalışmak, çok öğrenmek yetmez. Kendinizi gerçekten tanıyor musunuz? Potansiyelinizin farkında mısınız? Yaşam Atölyesi bu kritik soruya yanıt arıyor, kendimizi tanıma fırsatı sunuyor. Türkiye’nin üniversite onaylı tek dönüşüm akademisi, uzunca bir süre Kıbrıs’ta kalacak. Yaşam Atölyesi Kurucu Ortağı Zuhal Gürçimen detayları Ekonomi Kıbrıs Prestige okurları için anlattı. Sigortacılık köşesinde de çarpıcı bilgiler ilginizi çekecek. Sel ve su baskınına karşı tedbiriniz var mı? Sigortalar bu tip hasarlarda neleri kapsıyor, hangi zararları karşılıyor? Hepsinin yanıtını bulabilirsiniz.. Kıbrıs Emlak Merkezi ile gayrimenkul sektöründen haberler, franchise köşesi ile kazançlı iş fırsatları, Ne Nerede Ne Kadar ile fiyat kıyaslamaları yine Ekonomi Kıbrıs Prestige’de. Keyifle okumanız dileğiyle..


9

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

OCAK ÖZETİ: ZAM YAĞMURU ŞUBAT BEKLENTİSİ: DÖVİZE KARŞI TEDBİR Ekonomi ve siyasetle dolu bir Ocak geçti. Şubat ayında da tansiyonun aynı şekilde yüksek kalacağı beklentisi var herkeste. Para piyasaları alev topu gibi, dokunduğu yeri yakıyor. Özellikle 2017 için yatırım planı yapan iş dünyası önünde

büyük bir engel. Siyasi belirsizlik de bu engellerden biri. Türkiye’nin girdiği referandum süreci ve ABD’de esen Trump fırtınası siyasete damgasını vurdu, daha da vuracak. Dikkat çeken başlıkları sizler için hazırladık.

KKTC;

10

“Dövizle Sözleşme Yasaklansın” Çağrısı

2016’nın sonlarında tansiyonu yükselen Ekonomi Kıbrıs döviz, Ocak ayına da damgasını vurdu. Prestige Dolar SUBAT 2017 ve Euro yeni rekorlar kırdı. Brexit ile değer kaybı yaşayan sterlin kurunda da sert yükselişler oldu. Birçok para biriminin aynı anda kullanıldığı KKTC’de bu kur artışının olumsuz artışı çok büyük. Hem fiyatlara yansıyor kur farkı, hem de belirsizliğe sebep oluyor. İşte bu yüzden birçok iş insanı aynı çağrıyı yapıyor, dövizle sözleşmelerin yasaklanmasını istiyor. Bu talebi son olarak Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık paylaştı. Özellikle döviz ile kira ödeyenler ve döviz ile eğitim ücreti yatıranlar bu düzenlemeyi yakından takip ediyor.

Zam Yağmuru Geçen ay zam kapıda demiştik, bu kez tüm zamlar bir bir geldi. Çarşı pazara döviz güncellemesi yapıldı. Marketlerdeki ürünlerin ortalama yüzde 80’ine kur farkı yansıdı. KKTC’de para birimi TL olsa da, gümrük masrafları dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. O yüzden kurdaki her artış, ithalatın çok yüksek olduğu ülkede zam olarak vatandaşın karşısına çıkıyor. Zam yaptıktan sonra müşterinin tepkisiyle karşılaşan iş dünyası, gümrük ücretlerinde dövizden Türk Lirası’na geçiş istiyor.

Vergi ve Sigorta Affı Gündemde

endeks

İş Fırsatları Ekonomi Kıbrıs’ta KKTC’nin tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, iş arayan veya iş değiştirmek isteyenler için her gün onlarca alternatif sunuyor. Kıbrıs ekonomisinin kurumsal firmalarının iş ilanları, www.ekonomikibris.com haber portalının İş İlanları kategorisinde yer alıyor. Her meslek grubuna yönelik bu ilanlar, iş arama sürecini daha da kolaylaştırıyor.

Ekonomik darboğaza giren iş dünyası sorumluluklarını yerine getirememeye başladı. Vergi ödemeleri ve sigorta yatırımlarında yaşanan aksaklıklar gündeme gelince, kulislerde bir kez daha af söylentisi hızlandı. Hem vergi, hem de sigorta yatırımları için af gündemde. Fakat mağdurlar için çıkarıldığı söylenen bu afların, her defasında ödeme düzenini bozduğu, af çıkar umuduyla birçok işletme sahibinin ödemelerini pas geçtiği konuşuluyor.

Seyrüsefer Affı Geliyor Bir af da araç sahipleri için geliyor. Seyrüsefer, yani yol vergisine yönelik yaklaşık 6 aydır bir düzenleme gündemde. Seyrüseferlerin akaryakıt ücretlerine yansıyacağı ve seyrüseferin komple kalkacağı söyleniyordu. Fakat o proje bir anda rafa kalktı. Şimdi ise yine af iddiaları var. Affın konuşulmasıyla birlikte seyrüsefer ödemelerinin de bıçak gibi kesildiği söyleniyor.


TÜRKİYE;

DÜNYA;

Referandum Süreci Türkiye’de gündem referandum. Meclis’ten geçen yeni anasaya paketi için Türkiye vatandaşları referandumda oy kullanacak. Şimdiden evet, hayır tartışmaları başladı. Ve tüm gündem referanduma odaklandı.

Ekonomik Çalkantı Siyaset gündemiyle yoğun günlerden geçen Türkiye’de ekonomi de S.O.S veriyor. Dövizdeki sert yükseliş, iş dünyası için olumsuz etkiler bıraktı. Hükümet ile Merkez Bankası arasındaki faiz tartışmaları sürüyor, MB dövize karşı faiz silahını kullanıyor. Piyasalardaki etkileri en aza indirmek için yeni teşvik paketleri ve yatırım planları dikkat çekiyor.

Trump Dönemi ABD’de, hatta dünyada yeni bir dönem başladı. Emlak kralı Donald Trump, ABD Başkanlığı’nı Obama’dan devraldı. Trump’ın ilk konuşması dikkat çekiciydi. Başkanlığın ilk kez ABD halkına açılacağını söyleyen Trump, her sözünde Amerikalı vurgusu yaptı. Ekonomi penceresinden seslendi aslında halka. Yatırımda da, istihdamda da ABD halkının her zaman öncelikli olacağının altını çizdi.

ABD’ye Yasak Tepkisi Seçimi gibi, kararları ile de dünyaya yeni şoklar yaşatıyor Donald Trump. İlk konuşmasında radikal islam ile mücadele sinyali veren Trump, 7 müslüman ülke için vizeleri durdurdu, hatta ülkeye giriş yasağı koydu. Bu dikkat çeken kararı federal mahkemeye takılsa da, dünyada yansıması çok sert oldu.

11

Müslüman ülkeler sessiz ama başta İngiltere olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde Trump’a karşı sert protestolar var.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

BEKLENTİ: KKTC için beklenti dövize karşı bir tedbir alınıp alınmayacağı. Çünkü her geçen gün piyasa adına kayıp demek. İş dünyası hem naktini, hem de umudunu yitiriyor. Bir an önce somut bir adım atılması gerekiyor.

Trump’ın müslüman ülkelere karşı attığı bu sert adım sonrası yükselen tepkilere karşı ne yapacağı merak konusu. Çünkü bu Trump’ın ilk ciddi sınavı. Ve sergileyeceği duruş, görevi süresince yapacaklarına referans olacak. O yüzden dünya adına kritik bir süreç başladı diyebilirz.

endeks

Türkiye referandum tartışmasıyla Şubat ayını da geride bırakacak, geri sayım sürecek.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KALKINMA BANKASI’NDA DEĞİŞİM VAR

“JET SOSYETEYİ KKTC’YE ÇEKECEĞİZ”

Sunduğu fırsatlar, açtığı krediler ve sağladığı imkanları KKTC ekonomisinde büyük önem taşıyan Kalkınma Bankası, 2017 yılı ile birlikte yeni bir açılıma girdi. Banka; “ülkenin sürdürülebilir kalkınmasında lider banka” olarak hem vizyonunu, hem de yeni tasarımıyla logosunu değiştirdi.

12

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Kıbrıs Türk ekonomisinin en büyük turizm yatırımlarına imza atan Net Holding, kurumsal yapısında dikkat çeken bir değişiklik yaptı. Bir süre önce Merit Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Reha Arar’dan devralan Hanzade Osmanoğlu Özbaş, yeni yol haritasını paylaştı. Hanzade Osmanoğlu Özbaş, “Hedefimiz sadece Merit’e değil, KKTC’ye de zengin turistleri getirmek. Ekibimizle yeni çalışmalara imza atacağız” dedi.

Yeni hedef Dubai Merit Otelleri’ni, bir üst seviyeye taşıma hedefi koyduğunu söyleyen Özbaş, yapacağı çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi:

haberler

“Merit’in Gime’deki Royal ve Premium otelleri, Avrupa standartlarının üzerinde. Yeni otel projesi Emperial, yakın gelecekte hizmete girecek. Zaten başarılı bir ekip var. Ekibimizle dünya jet sosyetesini KKTC’ye çekeceğiz. Merit Otelleri, sadece Kıbrıs’ta değil, Balkan ülkeleri, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan ve Makedonya’daki yatırımlarıyla uluslararası bir isim oldu. Grubumuzun hedefleri arasında Dubai’de bayrağını dalgalandırmak bulunuyor.”

Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Uzun yaptığı açıklamada, “Topluma ve sosyal paydaşlarına kattığı değerin önemli bir bölümünü ürettiği çalışmalar; eğitimden, turizme, kadın girişimciliğinden, büyük ve küçük sanayi işletmelerine ülkenin farklı sektörlerine sağladığı kredilendirme imkanlarıyla KKTC ekonomisinin lokomotif bankası Kalkınma Bankası , ‘sürdürülebilir kalkınmanın lider bankası’ misyonuyla kurumsal çalışmalarına hız veriyor” dedi. Bu çalışmalar doğrultusunda logo da değişti. Yeni logoda, kırmızı renkteki 4 parçanın, bu vizyon için gerekli dört temel misyonu temsil etmekte olduğuna dikkat çeken Uzun şöyle devam etti: “Kalkınma Bankası, kurumsal vizyona erişmek için şu dört temel misyonu hedeflemiştir; 1. Örgütsel etkinlik ve verimlilik, 2. Sürekli öğrenen, eğitimli personel memnuniyeti, 3. Vatandaş memnuniyeti, 4. Teknolojik yenilikleri takip ederek ve yasallık çerçevesinde kalite politikalarını sürdürmek.”


13

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

NEAR EAST BANK’TA DEĞİŞİM SÜRÜYOR

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ALBANK GİRNE VE GAZİMAĞUSA’DA Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün en yeni markası Albank, maratona hızlı başladı. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Dr. Ahmet Melih Karavelioğlu kaptanlığında kısa sürede yıldızlar kadrosunu andıran profesyonel bir ekip kuran banka, hizmet ağını da genişletiyor. Lefkoşa’daki genel müdürlük binasını tamamlayan Albank, Gazimağusa ve Girne’de de hizmet vermek için hazır. Şeffaf ve güvenilir bankacılık konseptiyle dizayn edilen şubeler dikkat çekiyor.

14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Near East Bank hızlı bir büyüme ve yenilenme sürecinde. 2016’nın sonlarında yeni genel müdürlük binasının temelini atan banka, değişime de hız verdi. Şube sayısını arttırmayı hedefleyen NEB, adanın dört bir yanına yayılan ATM’lerde de yeniliğe gidiyor. Bir süre önce başlayan ATM değişimi sürüyor. Lefkoşa’da iki ATM daha yenilendi. Ortaköy Lemar ve Lefkoşa Türk Belediyesi önündeki Near East Bank ATM’leri, tasarımı ve kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. “Bankacılığın keyfini çıkarın” sloganını kullanan Near East Bank, bu teknolojik özellikleri, yeni hizmet dallarıyla da güçlendirmeyi planlıyor.

Tüm Albank şubelerinde hem banka çalışanlarının, hem de banka müşterilerinin konforu en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş.

CREDITWEST BANK’TAN ÖZEL HEDİYE Dijital bankacılık ile KKTC’de birçok ilke imza atan Creditwest Bank, müşterilerine özel bir hediye sunuyor.

haberler

27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullananlar müşteriler, çekilişe katılım hakkı kazanacak. Çekilişi kazanan 10 çift, Elexus Hotel’de 11 Şubat – 12 Şubat tarihlerinde 1 gece konaklayacak ve Rafet El Roman konserine davetli olacak. Kampanya talihlileri 7 Şubat günü, noter huzurunda yapılacak çekiliş ile belirlenecek.


15

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Merkez Şubemizden sonra Girne ve Gazimağusa Şubelerimiz ile hizmetinizdeyiz… Genel Müdürlük

Gazeteci Kemal Aşık Cad. No 70 Lefkoşa T 0392 444 52 52

Merkez

Gazeteci Kemal Aşık Cad. No 70 Lefkoşa T 0392 228 55 10

Girne

Karaoğlanoğlu Cad. Atlantic Avenue No 41 Girne T 0392 815 08 80

Gazimağusa

Eşref Bitlis Cad. No 27/2 Gazimağusa T 0392 365 53 10


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ŞEKERBANK DA CARDPLUS AİLESİNDE

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

LİMASOL BANKASI’NDAN CAZİP FAİZLİ KREDİLER Kimileri yeni yatırım planları yapıyor, kimileri yeni otomobil, kimileri ise ihtiyaç kredisi için faiz oranlarını karşılaştırıyor. Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün köklü adresi Limasol Bankası, 2017’ye de hızlı başladı. Banka yeni kredi ürünleri ve faizleriyle dikkat çekiyor. “Cüzdanınız boş kalmasın” sloganlı maaş kredisi son dönemde dikkat çekenlerden biri.

16

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Sıfır ve ikinci el araç için sunulan yüzde 0,85 faizli ve 84 ay vadeli taşıt kredisi ile tüm koçanları kapsayan 180 vadeli konut kredisi en çok talep görenler arasında..

KKTC’nin 6 güçlü Bankası; Limasol Türk Kooperatif Bankası, Creditwest Bank, Asbank, Kıbrıs Vakıflar Bankası, Near East Bank ve Akfinansbank ile 10 yıldır Cardplus markası ile hizmet vermekte olan Starcard Banka Kart Merkezi, üyelerine yedinci bankayı ekledi. Şekerbank Kıbrıs banka müşterilerine Cardplus-Şekerbank adı altında kredi kartı vermeye başladı. Kart merkezinin sunduğu tüm ürünlerden kesintisiz tam hizmet alacak olan Şekerbank, kredi kartı ile birlikte müşterilerine tüm Cardplus kampanya ve avantajlarını da sunabilecek.

CAPITAL BANK’TA EĞİTİM Kurumsal yapısını oturtmak için köklü bir yol haritası çizen Capital Bank, şirket içi eğitimlerin de yoğunluğunu arttırdı.

haberler

Banka personeli için yeni bir eğitim vardı. Müşteri ilişkileri, geniş bir çerçevede ele alındı. Bu süreçte dikkat edilecek hususlar, müşteri segmentleri, müşteri memnuniyeti, müşteri şikayetlerini alma gibi konu başlıkları, uzman eğitmenler tarafından Capital Bank personeli ile paylaşıldı.


17

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

İKTİSATBANK’TAN ROMA TATİLİ

CARDPLUS KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

18

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

3 Çifte Roma Tatili kampanyası için 5 Ocak ile 09 Şubat tarihleri arasında SmartCard ile yapılacak tek seferde 100 TL ve üzeri harcamaların her 100 TL’si için bir çekiliş numarası belirlenecek ve noter huzurunda yapılacak çekilişle 3 şanslı SmartCard’lı çift, 24/03/2017 – 26/03/2017 tarihlerinde (Cuma, Cumartesi, Pazar dönüş) 3 gün 2 gece Roma tatili kazanacak.. Sadece bu da değil, KKTC’de de tatil imkanı var. Sosyal medyada kampanyayı paylaşanlar arasında yapılacak çekiliş ile, şanslı bir çift KKTC’de, 3 gün 2 gecelik beş yıldızlı otel tatili kazanacak. Talihliler 10 Şubat 2017 tarihinde noter huzurunda yapılacak çekiliş ile belirlenecek ve ertesi gün duyurulacak.

7 güçlü bankanın ortak kredi kartı Cardplus’ta hediye sağanağı sürüyor. Cardplus’ın yeni yıl kampanyasının kazananları belli oldu. İşte noter huzurunda yapılan çekiliş ile iPhone 7 kazanan Cardplus talihlileri: 561007 476602 441635 528110 400805 488844 543241 439436 541051 402011

haberler

Sevgililer günü bankalar arası rekabetin de çıtasını yükseltti. İktisatbank sevgililere rüya bir tatil fırsatı sunuyor. İktisatbank müşterileri, SmartCard ile yapacakları alışverişlerde hem vade farksız +3 taksit avantajından yararlanıyor, hem de Roma tatiline özel uçak konforu ve keyfiyle gidecek 3 şanslı çiftten biri oluyor.

FİKRİYE ŞAH TUNCER KUBİLAY FAİKA ÇAPKINER YAKUP ÇAKIR NEDİM ÇELEBİ AYGÜN KERVANLI ŞEVKET DERİNDAĞ HÜSEYİN ERİŞMEN İLKAY İLKMEN ÖZGÜL ALTINÖR

KOOPBANK’TAN +4 TAKSİT Sevgililer Günü için kampanya fırsatı sunan bir diğer banka ise Koopbank. Son dönemde sosyal medya ağını güçlendiren, medyada görünürlüğünü arttıran Koopbank, müşterileri için de özel ayrıcalıklar sunuyor. “Sevdiğiniz için tüm beğendikleriniz şimdi ekstra +4 taksitle” diyen banka, alışverişi daha da kolaylaştırıyor. 14 Şubat’a kadar tek taksitli (3,5,7,9) giyim, ayakkabı, takı, gözlük, saat, cep telefonu, bilgisayar, elektronik, hediyelik, elektrikli ev aletleri, mobilya ve kozmetik alışverişlere, Optimum’dan +4 taksit hediye! Ekonomik darboğazın etkili olduğu bu dönemlerde, ekstra taksit fırsatı alışverişe de olumlu yansıyor.


19

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


EKONOMİYE 29 MİLYON 500 BİN TL’LİK KREDİ DOPİNGİ

20

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Para piyasalarında belirsizlik, döviz kurlarında sert yükselişler var. Başta sterlin olmak üzere, dövize hassas bir ekonomiye sahip olan KKTC için şartlar daha da ağırlaşıyor. Vatandaşın geliri aynı, ama gideri artıyor. Aynı şekilde dövizdeki her dalgalanma iş dünyası için de hesapları bozuyor. İşte bu dönemde ekonomi için doping etkisi sağlayan katkılar büyük önem taşıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kaynağı, KOBİGEM’in organizasyonuyla gerçekleşen bu kredi programlarının ilki açıklandı. KOBİ Yapılanma ve İşletme Faiz Destek Programı ile ekonomiye tam 3 milyon liralık girdi sağlanacak. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nda imzalanan kredi protokolünde, Bakan Sunat Atun programın detaylarını anlattı, yeni kredilerin de müjdesini verdi.

KREDİ FAİZİ YÜZDE 5,6 KOBİ Yapılanma ve İşletme Faiz Destek Programı’nın imalatçı statüdeki sanayicilerin kullanımına sunulacağını, 2016 yılı sonu cirosu 100 bin TL ile 5 milyon TL arasında olan işletmeleri kapsayacağını söyleyen Atun, üst limitin işletme kredisi bağlamında 100 bin TL, hak ediş usulü yatırım kredisi bağlamında ise 200 bin TL olacağını belirtti. Atun, kredi vadesinin 4 yıl olarak belirlendiğini, para cinsinin TL ve faiz oranının yüzde 14 olduğunu ancak piyasaya yansıyacak faiz tutarının yüzde 5,6 olacağını ifade etti. Vadenin ilk üç ay geri ödemesiz, 48 ay olduğunu söyleyen Atun, bu program için ayrılan kaynağın 3 milyon TL olduğunu söyledi.

YATIRIMLAR TÜRK LİRASI’NA DÖNÜYOR 2017 boyunca açılacak kredileri de anlattı Bakan Atun. Girişimciliği tetikleyecek, hatta bilişim alanında iş fikirlerinin gelişimini sağlayacak yeni projelerle birlikte toplamda tam 29 milyon 500 bin TL’nin Türkiye tarafından KKTC’ye ayrıldığını vurguladı. Ayırca Atun, yaptığı konuşmada 2017 yılında tüm yatırım kredilerinde TL’ye dönüşün yaşanacağını, döviz cinsinden yatırımın rafa kaldırılacağını müjdeledi.


KOBİ YAPILANMA ve İŞ GELİŞTİRME FAİZ DESTEKLİ KREDİ PROGRAMI 2017

15 BANKADAN KOBİ KREDİSİ

Sanayi Bölgesinde İmalatçı olduğu belgelendirilen gerçek/tüzel kişiliğe haiz işletmelerin, 2015 ve/veya 2016 yıl sonu cirosu 100 bin TL ile 5 Milyon TL arası olan işletmeleri kapsar. 2017’nin ilk kredi paketi, Yapılanma veilgili İşletme Destek Programı’nı Kredi İşletmelerin makine KOBİ teçhizat, işletme ile inşaat,Faiz enerji verimliliğine dönüktam 15 banka birden imzaladı. yatırımlarını kapsayan program aynı zamanda devlete karşı yükümlülüklere yönelik İşte bu zamana kadar en fazla banka katılımının sağlandığı yapılanmalara da katkıgerçekleşenler sağlamak amacı ilearasında oluşturulmuştur.

programın detayları..

(Ayrılan Kaynak : 3.000.000.-TL)

Kredi Üst Limiti

:

Kredinin Maksimum Vadesi

: 4 yıl (Ödemesiz dönem dahil)

Kredinin Ödemesiz Dönemi

: Maksimum ilk 3 ay

Kredinin Kullandırım Şekli

:

a)100bin TL işletme kredisi olarak,

b) 200bin TL hak ediş usulü yatırım kredisi olarak, c) Her durum da toplam 200.000TL'yi geçmeyecektir,

Kredinin Para Cinsi

Proje değerinin tespitinde KKTC Kalkınma Bankasının benzeri yatırımlar için kullandığı pursantaj tabloları esas alınacaktır. : TL

Kredinin Teminatı

: Bankanın Yürürlükteki Mevzuatı

Kredinin Faiz Oranı

: 14

Ekonomi Kıbrıs

Kredinin Faiz Destek Oranı yıllık

: % 60 (Müşteriye yansıyan 5.6%)

SUBAT 2017

Kredinin Faiz Destek Ödemesinin Yapılacağı Dönem

: Vadesinde

Kredinin Kullandırım Komisyonu

: %1 (Kredi Kullandırım Tutarı üzerinden)

Kredinin diğer Masrafları

: Yukarıda Belirtilenler Dışında Hiç Bir Ad Altında Masraf Alınamaz.

Türk Bankası Kıbrıs İktisat Bankası Protokol imzalayan Bankalar: Kıbrıs İktisat Bankası Ltd., Asbank Ltd., Creditwest Bank Ltd.,Yakın Universal Asbank Doğu Bank Ltd., Şekerbank(Kıbrıs)Ltd.,Akfinans Bank Ltd., Limasol Türk Kooperatif Bank ,Bank Albank Ltd, Türk Bankası Ltd,Creditwest Universal Bank Ltd, Türkiye İş Bankası A.Ş.,T.C.Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Türkiye İş Bankası Bank Bankası A.Ş., T.Halk Bankası A.Ş.,Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Near East Bank

T.C.Ziraat Bankası

Şekerbank Kıbrıs

Türkiye Garanti Bankası

Akfinans Bank

T.Halk Bankası

Limasol Türk Kooperatif Bankası

Türk Ekonomi Bankası

Albank

21

Prestige


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

AYAKKABI DEVİ FLO KKTC’DE MERCEDES-BENZ BİSİKLETLER KOMBOS’TA

Türkiye markalarının KKTC’ye atılımı devam ediyor. Bu kez Kıbrıs Türk halkı FLO ile tanıştı. Girne’nin ilk alışveriş merkezi Girne Park AVM, FLO için dikkat çeken bir açılış töreni yaptı. Türkiye’de 412, yurtdışında 20 mağazaya sahip olan FLO’nun ilk KKTC yatırımı oldu Girne mağazası. Zengin ürün çeşidiyle dikkat çeken FLO, fiyatlarıyla da iddialı. Türkiye’nin ayakkabı devi, KKTC’de de Türkiye fiyatlarıyla satış yapacak. Üstelik markada bir de açılışa özel yüzde 30’luk indirim fırsatı var.

22

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti otomotiv sektörünün güçlü markası Kombos Otomotiv, ürün yelpazesine yeni bir ürün daha ekledi. Birbirinden iddialı Mercedes modelleri müşterileriyle buluşturan Kombos, Mercedes-Benz markalı bisikletleri de showroomuna taşıdı. Alman devinin bu çevreci ürünü, tasarımı ve özellikleriyle de bisiklet tutkunlarının ilgisini çekiyor. Fotoğrafta gördüğünüz bisikletin satış fiyatı ise 1,300 Euro..

CHAKRA İLE TANIŞTINIZ MI? Kıbrıs ekonomisi yeni bir marka, yeni bir yatırımla tanıştı. Türkiye’nin ev tekstili markası Chakra, KKTC’de ilk mağazasını açtı. Tekstilin merkezi Denizli’de doğup büyüyen, 33 mağazasıyla Türkiye’nin gözde şehirlerinde konumlanan Charka 34’üncü mağazasıyla hızlı bir başlangıç yaptı.

haberler

Banyo, yatak odası, kadın giyim, erkek giyim, bebek, yaşam alanı, kozmetik gibi birçok kategoride şık ürünler sunan Chakra, başkent Lefkoşa’nın Yenikent bölgesinde hizmet veriyor ve Türkiye fiyatlarıyla satış yapıyor. Markayı Kıbrıs ekonomisine kazandıran ise Birinci Medya Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Birinci. Esse’yi çok kısa sürede ada geneline konumlandıran Birinci’nin, Chakra için de dikkat çeken projeleri var.


23

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

TEPE HOME ZAM DEĞİL, İNDİRİM YAPTI

ERDURAN’DA DÖVİZE İNAT KAMPANYA!

Ekonomi adına 2017 çok sert başladı. Para piyasalarının ateşi yüksek, kurlardaki sert dalgalar büyük hasarlar bırakıyor. Birçok işletme 2017 için acil durum tedbirleri alıyor, yine birçok işletme kur farkını fiyatlarına yansıtıyor. Son günlerde zam konusu o kadar çok konuşuluyor ki, bu kez şaşırtan bir hamle geldi. Kıbrıs’ta mobilya sektörünün kaliteli adresi Tepe Home, döviz zammı yapmak bir yana, fiyatlarını indirdi.

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Yeni yıl fiyatlarını pas geçen Tepe Home, müşterilerine 2016 fiyatlarıyla satış yapıyor. “Fırsat bu fırsat” kampanyası ile Tepe Home Kıbrıs mağazalarındaki mobilyalar cazip fırsatlar sunuyor. Dövizdeki şok dalgalanma 2017’nin sürprizlerinden biri oldu. Para piyasalarının ateşi yüksek, vatandaşın bütçesi günden güne eriyor. İşte bu durum Kıbrıs ekonomisini direkt etkiliyor. Alışveriş ve harcama alışkanlıklarına olumsuz yansıyor, birçok kişi alım planlarını erteliyor. Bazen bu durum sağlık harcamalarına bile yansıyor.

haberler

Kıbrıs sağlık sektörünün güçlü markası Erduran Laboratuvarları da, bu durumu tersine çevirmek için dövize inat indirim kampanyasını başlattı. İşletmenin direktörü Metin Erduran “güler yüzler görmek istiyoruz” dedi ve sosyal medya hesabından indirimi duyurdu.

ÖZOK’TA SERVİS FIRSATLARI Alışveriş ve sağlıkta da gördüğümüz gibi, döviz kurunun etkisi her sektörü etkiliyor. Otomotiv sektörü de kendi çözümünü buldu. Hyundai ve Renault markalarını çatısı altında buluşturan Özok Group müşterileri için dikkat çeken bir kampanya başlattı. 5 yaş üstü otomobiller için servis bakımı tek bir fiyata fikslendi. Hem Renault, hem de Hyundai modellerinde klasik servis hizmeti işçilik dahil 399 TL.


25

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

EKONOMİ DEVLERİNDEN YATIRIM ÇAĞRISI Hain darbe girişimi, terör saldırıları, ekonomik darboğaz gibi birçok olumsuzluk içeren gelişmelere rağmen, iş dünyası dikkat çeken mesajlar verdi. Ekonominin kalbi Uluslararası Diplomatlar Birliği’nin düzenlediği 3. Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’nde attı. Türkiye, Amerika, Almanya, Çin, Kıbrıs ve Arap Emirlikleri dahil dünyanın birçok noktasından yatırımcı, DMW çatısı altında bir araya geldi. Uluslararası Diplomatlar Birliği, Avrupa İş Kulübü ve Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi’nin desteği, Metal Yapı Konut’un anasponsorluğunda gerçekleşen zirvenin adresi İstanbul’da Crown Plaza Hotel’di. Modearatörlüğünü Uluslararası Diplomatlar Birliği Kıbrıs Temsilcisi ve Ekonomi Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni Atıl Ayaz’ın yaptığı zirve, iş dünyasının seçkin isimlerini ağırladı.

26

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

geçen sayıdan en çok ilgi çekenler

SUBAT 2017

İŞ DÜNYASININ 2017 DEĞERLENDİRMESİ

DEĞER KAYBININ ADRESİ TÜRK LİRASI

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, iş dünyası ile 2016’yı değerlendirdi, 2017’nin beklentilerini aldı.

Para piyasaları için zor bir yıl oldu 2016, peki 2017 için beklentiler neydi?

Bu çalışmanın bir kısmında ekonomiye yön veren isimlerin yorumları vardı, bir kısmı ise anketten oluştu.

İktisatbank Hazine Grup Müdürü Emre Değirmencioğlu, Ekonomi Kıbrıs Prestige için dikkat çeken bir analiz yaptı.

Tam 100 iş insanının katıldığı anketten dikkat çeken sonuçlar çıktı. 2016 için ülke ekonomisi adına kötü geçti diyordu iş insanları, fakat şirketler bazında olumlu diyenlerin sayısı fazlaydı. İş dünyası yatırımını gayrimenkul sektörüne yapıyor, yeni yıl için yeni yatırım planlarını işaret ediyordu.

Rakamlarla 2016 için değer kaybının adresi olarak Türk Lirası’nı gösteren Değirmencioğlu 2017 için de kritik uyarılar yaptı. Ve bugün o uyarılar bir bir karşımıza çıkıyor, para piyasalarının yüksek ateşi dinmiyor.


27

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


28

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


100 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası. Yani kamuda ve özel sektörde maaşlar TL. Fakat işleyiş çok ilginç, çünkü kullanılan para birimi bol bir ülke KKTC. Ev satın alırken veya kiralarken tercih edilen sterlin, okul ücretleri ve yeni araçlar euro, ithalat yapılan ürünlerin gümrük vergisi ise dolar. O yüzden dövizdeki en küçük hareket bile, bu küçük ekonomide büyük etkiler oluşturabiliyor. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de anket konumuz dövizdeki kur ateşi..

İŞ İNSANI

DÖVİZ KURUNDAKİ SERT DALGALANMA KIBRIS EKONOMİSİNE NASIL YANSIYOR? İŞTE YANITI!

29

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


ANKET

100

30

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

İŞ İNSANI

Kapak yazısındaki tanımlama aslında süreci en iyi şekilde özetliyor. Kazançlar Türk Lirası, ama giderler sterlin, euro ve dolar.. Ve bu üç döviz cinsi bu yıl tarihi rekorlarını kırıyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, bu saydığımız üç para birimi yükseldikçe halkın alım gücü, iş dünyasının motivasyonu düşüyor. Her yüksek ateşte maliyetler artıyor, piyasanın yatırım iştahı kaçıyor. Gayrimenkul, otomotiv, eğitim, sağlık, perakende, turizm ve diğerleri.. Hemen hemen bütün sektörler beklenti dışı gelişen döviz rekorlarının mağduru. Eğitim sektörü Türk Lirası’na geçiş yaparak krizi atlatmaya çalışıyor. Diğer sektörler ise elde hesap

1

makinesi, zarar hesabı yapıyor. Peki Kıbrıs ekonomisine yön veren isimler bu süreci nasıl yorumluyor? Döviz kurlarının işlerine yansıması, muhasebelerine etkisi ve tahminleri ne yönde? Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige olarak, ülke ekonomisine yön veren 100 iş insanı ile bu kez dövize mercek tuttuk ve içeriğiyle dikkat çeken bir anket çalışması hazırladık. Döviz borçlularının sayısındaki fazlalık ve kurlar için yapılan 2017 yıl sonu beklentileri iyi analiz edilirse, ülke ekonomisinin durumunu anlamak ve bir an önce çözüm üretmek çok daha rahat olacak. İyi okumalar..

Para piyasalarında yaşanan bu süreci nasıl izliyorsunuz?

İlk sorumuzda iş insanlarından para piyasaları için genel bir değerlendirme istedik. Aslında piyasalardaki gidişat ile ilgili ilk yorumlarını sorduk. Üç de seçenek sunduk; Endişeli, temkinli ve ilgilenmiyorum seçenekleri vardı şıklar arasında..

36,8%

15,8%

Ankete katılanların yüzde 47,4’ü endişeli, yani neredeyse yarısı. Yüzde 36,8 yaşanan bu kritik günlere temkinli yaklaşıyor. Şaşırtıcı ama yüzde 15,8’lik bir oran ise para piyasalarında yaşananlarla ilgilenmediğini söylüyor.

47,4%

endişeli temkinli

ilgilenmiyorum


2

Döviz kurlarındaki sert yükseliş işinize nasıl yansıyor?

Dövizdeki yükselişin iş dünyasına etkisi nasıl oldu? Ankete katılan 100 iş insanının yüzde 64,8’i olumsuz yansıdığını söylüyor. Turunu şık, büyük bir farkla ilk sırada. Bu da dövize hassas KKTC ekonomisi için her kur hareketinin ne kadar olumsuz sonuçlar doğurduğunun da bir göstergesi aslında.

15,8% 64,8% 15,8%

Krizi fırsata çevirenler ve olumlu sonuç alanlar da var. Oranı yüzde 15,8. Kur artışı ile kar ve zararı dengeleyenler de aynı şekilde; yüzde 15,8 oranında..

3

olumlu olumsuz pek bir şey değişmedi

31

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Kur artışını fiyatlarınıza yansıttınız mı?

SUBAT 2017

Bu soru ve yanıtlar dikkat çekici aslında.

21,1%

Ekonomi uzmanlarına göre şimdiden piyasadaki ürünlerin yüzde 80’ine kur zammı geldi.. Biz de 100 iş insanına kur artışını fiyatlara yansıtıp yansıtmadıklarını sorduk.

15,8%

42,1% 21,1%

Hayır diyenler çoğunlukta.. Yüzde 42,1 yansıtmadığını söylüyor. Zam yapanlar ile zam hazırlığında olanlar yüzde 21,1 ile aynı oranı paylaşıyor. Kur farkını yansıtmayacak olanlar da var. Onlar yüzde 15,8 ile dördüncü sırada.

evet hayır

hazırlık yapıyoruz yansıtmayacağız


4

Kurdaki bu artış işletmenizi nasıl etkiliyor?

ANKET

Şimdi biraz daha işletmeler için detaya iniyoruz. Kur artışının giderlere yansımasına bakıyoruz.

32

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

21,1%

Dövizin ateşi işletmeleri nasıl etkiliyor diye sorduk, çoğunluk giderlerden şikayetçi.

15,8%

Ankete katılan iş insanlarının yüzde 63,2 gibi çok büyük bir oranı gider artışını işaret etmiş. Yine burada da dövizden kazanç elde edenler mutlu, yüzde 21,1’lik oran gelirlerimiz artıyor diyor..

63,2%

Süreci başa baş yönetenler ise yüzde 15,8 ile üçüncü sırada yer alıyor.

5

giderlerimiz artıyor gelirlerimiz artıyor başa baş denk geliyor

Döviz birikiminiz var mı?

Dövizin çok ama çok hassas olduğu KKTC ekonomisinde etkileri konuşuyoruz madem.. Bu soruda da iş insanlarına dövizin her hareketi hepimizi olumsuz etkiliyor, peki sizin döviz birikiminiz var mı sorusunu sorduk. Gelen yanıtların yüzde 57,9’u hayır diyor bu soruya, kırmızılar çoğunlukta. Döviz birikimi olanlar da azınlıkta değil ama..

57,9%

42,1%

Onların oranı da yüzde 42,1 ile dikkat çekiyor. evet hayır


6

Döviz borcunuz var mı?

Bu soru ise 5 numaralı anket sorusunun tam tersi..

42,1%

Döviz birikiminden sonra şimdi de olanların endişelendiren döviz borcunu sorduk. Az önce birikimi olmayanlar çoğunluktaydı, bu kez döviz borcu olan iş insanları ilk sıraya çıktı..

57,9%

100 iş insanından neredeyse 58’inin döviz borcu var.

evet hayır

7

Para piyasalarında yaşanan sert hareketler sonrası, 2017 planlarınızda değişiklik olacak mı?

Her şeye rağmen 2017 olumlu başlıyordu aslında iş insanları için.

57,9%

Zorlu bir 2016 sonrası, rafa kalkan yatırım planları devreye girecekti. Birçok iş insanı buna göre yaptı hesabını.. Fakat dövizin yüksek ateşi ve rekor denemeleri olumsuz etkiler bıraktı. İş dünyasına planlarınızda değişiklik var mı diye sorduk. Çoğunluk temkinli yaklaşıyor bu soruya. Kesin karar için bekleyip görmeyi tercih ediyor. Oranları yüzde 57,9.

21,1% 21,1%

evet hayır kesin karar için biraz daha bekleyeceğiz

33

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


ANKET

8

Piyasalardaki bu yüksek tansiyonu da değerlendirmeye alarak, 2017 yılı için beklentiniz nedir?

İş insanları süreci endişeyle izliyor, giderleri arttı, bir kısmı fiyatlara zam yaptı, döviz borçlularının sayısı çoğunlukta, yatırım planları şimdilik beklemede.. İlk yanıtlara göre tablo bu..

31,6%

21,1%

Bu soruda ise 2017 için muhasebe beklentisini sorduk aslında..

47,4%

İlk izlenimler olumsuz olsa da, iş insanları şirketleri için pozitif düşünüyor, kazanç hedefleri yüksek. Anketi yanıtlayanların yüzde 47,4’ü yılı kar ile tamamlama hedefinde..

34

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

kar zarar ne kar be zarar

9

Dolar için yıl sonu tahmininiz nedir?

Tahmini en zor ama iş insanlarının gözündeki düşünceyi öğrenmek için çok önemli son üç soruya girdik. Artık uzman ekonomistlerin bile rotasını çizemedği doları sorduk bu soruda.

26,3% 21,1%

Yıl sonu dolar tahmininiz nedir dedik? Büyük çoğunluk 3,5 - 4 TL arasında tamamlanır diyor dolar için. Yani mevcut seviyesinin üzerine çıkmaz düşüncesi hakim.

47,4%

Çok çok küçük bir kesim 5 TL ve üzeri diyor, 4 - 4,5 TL ile 4,5 - 5 TL tahmininde bulunanların sayısı da az değil. 3,5-4 4-4,5

4,5-5 5 veya üzeri


10

Sterlin için yıl sonu tahmininiz nedir?

Kıbrıs ekonomisini en çok ilgilendirden, en derinden sarsan para birimine geldik, sterlin kuruna.. İş insanlarının sterlin tahmini korkutuyor aslında.

42,1%

15,8%

100 iş insanından 42,1’i sterlin için 5-5,5 TL tahmininde bulunuyor.

15,8%

Daha da üzerini işaret edenler de var, oranları yüzde 15,8..

26,3%

4,5 - 5 diyenler de yüzde 26,3 ile dikkat çekiyor. Yani genel beklenti, sterlinde artış olacağı yönünde.

11

4-4,5 4,5-5

5-5,5 5-5 veya üzeri

35

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Euro için yıl sonu tahmininiz nedir?

SUBAT 2017

Finali Avrupa Birliği’nin para birimi Euro ile yapalım. Sert yükselişler yaşayan, yeni rekorlar kıran Euro için de beklentiler yüksek.

47,4%

Kıbrıs iş dünyası yıl sonu için 4,5-5 TL’yi işaret ediyor. Yeşil rengi veren yanıtın oranı yüzde 47,4. 4 lira rekorunu kıran Euro için 4 4,5TL bandından yılı tamamlar diyenler de var. Onlar yüzde 36,8 ile ikinci sırada.

15,8% 36,8%

3,5-4 TL bandına düşüş bekleyenler ise yüzde 15,8 ile üçüncü olarak yer alıyor bu ankette. 3-3,5 3,5-4

4-4,5 4,5-5


36

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

SERDE DEBRELİ ATATÜZÜN DÜNYA OTO DİREKTÖRÜ

“ HEDEFİMİZİN YÜZDE 30 FAZLASINI SATTIK

Mercedes’in ezber bozan değişim projesi ile hızla değişen ve ulaşımı kolaylaşan model ağı ilk faktördü. Buna kampanyalar ve ödeme kolaylıkları eklendi, bir de müşteri memnuniyeti ön planda tutulunca, işte böyle bir sonuç ortaya çıktı. Mercedes-Benz’in KKTC Distribütörü Dünya Oto, 2016 yılının hedefinde sıçrama yaptı, 2017’ye de umutla başladı..


Hızlıca eski sayfaları karıştırdığınızda, 2016 yılının aslında ne kadar da hareketli olduğunu görüyoruz. Siyaset ve ekonomi adına inişler çıkışlar hiç eksik olmadı. KKTC için, Türkiye için, dünya için adrenalin dolu günlerdi. Yılın son döneminde döviz kurunun da ateşi yükseldi. İşte tüm bunlara rağmen, güçlü şirketler zor bir yılı avantajlı kapatmayı başardı. Onlardan biri de Dünya Oto. Mercedes-Benz’in KKTC Distribütörü Dünya Oto için karlı bir yıl olarak kayıtlara geçti 2016. Temsilciliğini yaptığı otomotiv devi ile müşteriler arasında güçlü bir köprü kuran marka, satışlarda hızlı bir yükseliş yaşadı.

Detayları ve firmanın 2017 yol haritasını dinleyeceğiz şimdi. Konuğumuz Kıbrıs Türk ekonomisinin genç iş kadınlarından, Dünya Oto Direktörü Serde Debreli Atatüzün..

BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ “MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

37

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Ekonomi için zor bir yıl oldu 2016. Tam her şey eskide kaldı derken, 2017 de sürprizlerle başladı. Sizde durumlar nasıl?

Biz de tebrik ediyoruz. Bu zorlu koşullarda hedefe ulaşmak bile zorken, hedefi açık ara geçmek dikkat çeken bir başarı. Peki nedir bunun sebebi?

Dediğiniz gibi hareketli bir yıldı. Temkinli ve tedbirli bir şekilde izledik gelişmeleri, hatta hala izliyoruz bu süreci. Fakat 2016 yılı şirketimiz açısından güzel bir yıldı bizim için.

İki sebebi var diyebilirim. Bunların ilki Dünya Oto bünyesindeki güçlü takım çalışması.. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutan bir yapımız var. Birinci önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyeti. Tüm ekip arkadaşlarımız bu özveri ile çalışıyorlar, müşterilerimiz de bunun farkında. Bu da bizim için çok büyük bir avantaj.

Koşullar zor da olsa, markamızın gücü ve iyi bir takım çalışmasıyla, büyük bir başarıya ulaştığımızı düşünüyorum. Çünkü birincisi hedefimizi tutturduk, ikincisi ise hedeflerimizin ciddi bir oranda üzerine çıkarak yılı tamamladık. 2016 için yaklaşık 260 araç satış hedefimiz vardı, 320 araç satışımız oldu. Yani hedefimizin %30 oranında fazlasını sattık. O yüzden tüm müşterilerimize ve bu başarıda büyük pay sahibi olan tüm takım arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

İkinci avantajımız ise distribütörlüğünü yaptığımız dünya devi Mercedes-Benz.. Bu başarıda ithalat yaptığımız firmamızın model ağını genişletmesinin çok çok büyük payı var. Çünkü Mercedes daha önce hep VIP modellerle dikkat çekiyor, pahalı araçlarla ön planda oluyordu. O yüzden de daha küçük bir kesim ulaşabiliyordu bu özel markaya.


“Modellerimiz de, fiyatlarımız da çok rekabetçi”

38

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Fakat 2010 yılında, dikkat çeken ve bugün baktığımızda ezber bozan bir adım attılar ve küçük modeller de üretme kararı aldılar. Bu da ürün ağımızı yirminin üzerinde modele çıkarmamızı sağladı. Müşterilerimizin her bütçeye uygun Mercedes araca binme imkanı oldu. Bu da bize birkaç yıldır hızlı büyüme fırsatı sağlıyor. Tabii bu süreç fiyatlara da yansıdı. Modellerimiz gibi, fiyatlarımız da çok rekabetçi oldu. Finansman olanaklarını genişlettik, bankalarla görüşerek iyi fırsatlar sağladık. Vade iyi, oranlarımız iyi. Bu da direkt satış rakamlarına yansıyor..

E-CLASS COUPE VE E-CLASS CABRİOLET İÇİN GERİ SAYIM


“SATIŞLARDA DÜŞÜŞ BEKLEMİYORUZ” 2017 yılı otomotiv sektörü için nasıl bir yıl olacak sizce? Son 3 yıldır piyasanın toplam satış rakamında artış yok. Genel olarak yeni araç satışlarında belli bir seviyede yükseliş oluyor. Piyasa yine ortalamasını korur diye düşünüyoruz 2017 için. Biz yine bu yıl için de hedeflerimizi belirledik. Ona göre yol haritamızı çizdik. Sürprizlerle başlayan 2017 için halkımızı mutlu edecek özel projelerimiz var. Aynı zamanda yeni araçlarımız da gelecek bu yıl.. Yeni araçlar dediniz.. Biraz daha detay istiyoruz. Mercedes için yenilikler olacak mı 2017 yılında? Yeni modeller, yeni lansmanlar planlıyor musunuz? 2017 yılında 2018 model olarak yeni E-Class Coupe ve E-Class Cabriolet modellerimiz gelecek. Bir de çok kısa bir süre içerisinde yeni ürünler GLA modelimizi tanıtacağız. Yani hafif bir değişiklik var, biz otomotiv dilinde makyaj diyoruz. GLA serimiz showroomlarımızda olacak. Makyaj modellerine lansman yapmıyoruz genelde. Yeni modellere sadece basın tanıtımı yapıyoruz. Yeni E-Class Coupe ve E-Class Cabriolet için yeni bir tanıtım yapma planımız var. Nisan ayı gibi E-Class Coupe gelecek, yıl sonuna kadarda kısmetse E-Class Cabriolet showroomlarımızda olacak. E-Class Coupe için sipariş almaya başladık bile şimdiden. Müşterilerimizin istedikleri zamanda, istedikleri motorları ilk olarak adaya getirmek için çalışıyoruz.

4 BİN EURO İNDİRİM, 72 AY VADE Hedefi yüzde 30 aşan satış başarısı için fiyat ve ödeme koşullarının da önemine dikkat çektiniz. Gelin o başlığı açalım biraz. Ödeme kolaylıkları ne kadar etkili oluyor bu dönem satışlarda? Sizin müşterilerinize sunduğunuz imkanlar neler? Kesinlikle çok büyük artısı var ödeme kolaylıklarının, özellikle de bu dönemlerde. Şu an modelimize göre 4 bin Euro’ya varan indirimler sunuyoruz müşterilerimize. Her modelimizde tabii değişken indirim oranları var. Bir de 72 aya kadar finansman anlaşmalı bankalarımızla kredi sağlıyoruz. Onların da faiz oranları uygun. Yani aylık olarak bölündüğü zaman, taksitleri çok zorlanmadan rahatça ödeyebilecekleri rakamlar çıkıyor. Şunu da belirteyim, özel olarak ille de müşteriye ısrarcı olduğumuz bir banka yok. Sadece bankalar bizden müşteri talep ettiği için, biz de şartları ortaya koyuyoruz. Özel finansman sağladıkları zaman biz de müşterilerimizi yönlendirebiliyoruz. Bu konuda Türkiye bankaları ile anlaşmalıyız.

“Türk Lirası taksit imkanı” Aynı zamanda şimdi Türk Lirası olarak kampanya yapıyoruz, yani TL kredi alınabilir müşterilerimiz tarafından. Bu da önünü görebilme şansı veriyor tüketiciye. 1000 TL ise aylık ödemesi, taksitini bilecek günün sonunda, dövizin dalgalanmasından etkilenmeyecek. Dalgalanma kısmına da yapacağımız indirimlerle dengelemeye çalışıyoruz. Kampanyalar yaparak, piyasa şartlarına, fiyat ortamına göre hareket ediyoruz. Dövizin artmasına karşın, kur sabitleme yaparak müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

“Gümrük vergileri Türk Lirası olarak sabitlenirse...” Bu zamanda devletimizin de katkısı olursa piyasaya daha güzel olacak. Mesela ithal edilen mallar döviz cinsinden olduğu için, sadece otomotiv sektörü olarak söylemiyorum bunu, gümrük vergilerinde veya alınan harçlarda o günün döviz bedeli alınıyor. Bu da bir alımdan yansıyan pahalılığı birde gümrük vergileri ile ikiye katlıyor pahalılığı. Eğer gümrük vergileri Türk Lirası olarak sabitlenebilirse, artış çok fazla yansıtmayacak piyasaya.

“Başarıyla yola devam edeceğiz” Fakat tüm bu zorluklara rağmen diyorum ki hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemeliyiz. Kıbrıslı bir genç iş kadını olarak yatırımlara devam edebileceğimiz inancındayım. Doğru projeleri ve doğru yatırımcıları da Kıbrıs’a çekebilirsek, güzel ülkemizde başarıyla yola devam ederiz diye düşünüyorum.

39

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“DÖVİZLE BORÇLANMAK YASAKLANSIN”

KKTC ekonomisi zor günler yaşıyor. Para piyasalarının ateşi yüksek, rekorlar kıran döviz kuru yüzünden maliyetler hızla artıyor. İş dünyası çözüm arıyor ama henüz hükümet kanadından bir çözüm hamlesi yok. Süt İmalatçıları Birliği, yayınladığı sert bildiri ile, hükümetin ekonomik konulardaki sessizliğini sorguladı. Halkın alım gücünün yüzde 30 oranında eridiğini, tüm kesimlerin fakirleştiğini söyleyen Avunduk, Türkiye’de her gün yeni bir ekonomik karar açıklanırken, KKTC’deki sessizliği eleştirdi

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

SUİB Başkanı Candan Avunduk, dövizdeki kur artışının vatandaşın cebini daha da erittiğini savundu. “Halkın satın alma gücü %30 oranında azalmış, dövizle borçlanan ve/veya borçlanmayan sabit gelirlilerin ücretleri satın alma gücü bakımından üçte bir oranında düşmüştür. Halkımız gün geçtikçe fakirleşmektedir” dedi. Bir de çağrı yaptı Avunduk, bireylerin dövizle borçlanmasının yasaklanmasını istedi.

haberler

“Hükümet edenler diyor ki ’’işte efendi döviz geliri olmayanlar döviz ile borçlanmasın’’ tamam da memlekette her şey sterlin ile, kiralar sterlin, arabalar sterlin, aklınıza ne gelirse sterlin ile. O zaman gücünüz yetiyorsa dövizle iç borçlanmayı veya çalışmayı yasaklayın” sözleriyle de önerisini sundu. “İFLASLAR KAPIDA” Candan Avunduk’un işsizlik konusunda da sözleri dikkat çekiciydi. Hızla kan kaybeden reel sektörde iflasların açıklanmaya başlayacağını söyleyen avunduk, çok ciddi anlamda istihdam sorunlarını işaret etti.

haberler

haberler

haberler

haberler

KTEZO’DA YENİDEN KANBER DÖNEMİ KTEZO 10. Olağan Genel Kurulu’nun ardından yapılan Oda Meclisi toplantısında Oda Başkanı, As Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışma komiteleri belirlendi. Avukat Özkul Özyiğit’in başkanlığını yaptığı 50 kişilik Oda Meclisi toplantısında KTEZO Başkanlığına Mahmut Kanber, As Başkanlıklarına Mehmet Ali Ardıç ve Ali Hakansoy, geriye kalan yönetim kurulu üyeliklerine ise Ogün Hamzaoğulları, Abdullah Ekinci, Erkut Kıranoğlu, Selçuk Özüorçun, Hürrem Tulga, Gülsen Akdoğdu, Ahmet Davman, Ahmet Gürol Ersun, Turgay Mimi ve Mübin Kanatlı getirildi. Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyeliklerine Ali Küçük, Cemal Akkunt, Engin Serhan Cömert, Hazım Temel, Selma Özdamar atandı.

BAŞKAN DEĞİŞMEDİ Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleşti. Genel kurulda birlik başkanlığına yeniden Hidayet Ağören seçildi. Genel Sekreterliğe Yrd. Doç. Dr. Seray Kabaran; Eğitim Koordinatörlüğüne Uzm. Dyt. Gözde Okburan; Halkla İlişkiler Koordinatörlüğüne Uzm. Dyt. Tuğçe Cumaoğlu ve Mali İşler Koordinatörlüğüne Uzm. Dyt. Burcu Barbaros Nazif getirildi. Açıklamaya göre, Denetleme Kurulu’nda Dyt. Gizem Olgaç, Dr. Dyt. Müjgan Öztürk Arıkbuka, disiplin kuruluda ise; Dyt. Funda Bilginer, Dyt. Orhan Özdengiz ve Dyt. Mehmet Miralay görev alacak.


41

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

MUTLU BİR YAŞAM VE BAŞARILI BİR KARİYER İÇİN:

SUBAT 2017

Bir konuyu en iyi şekilde bilmek, çok çok çalışmak ya da aynı anda birkaç işi birden sürdürme girişimi her zaman olumlu sonuçlar vermiyor. Hatta bir süre sonra işler kısır döngüye giriyor, düşünceler paslanıyor, refleksler yavaşlıyor. İşte veriminiz, özel hayatınızda da mutluluğunuz günden güne azalıyor. İşte böyle dönemlerde bir dokunuş bazen bambaşka kapılar açıyor bireylerde. Belki izlediği bir video, belki bir arkadaşından aldığı tavsiyeler, belki de okuduğu bir kişisel gelişim kitabı bu değişime öncülük ediyor. Farklı bakmasını sağlıyor, doğru sonuçlar almasına yardımcı oluyor. Aslında bu işi sizin için profesyonel olarak yapan bir marka var; Yaşam Atölyesi. Atölye diyorlar kendilerine, çünkü köklü bir dönüşüm sağlıyorlar bireylerin üzerinde. Zamanla körelen ya da bu zamana kadar hiç fark etmediğiniz özelliklerinizi,

KİŞİSEL DÖNÜŞÜM ZUHAL GÜRÇİMEN YAŞAM ATÖLYESİ KURUCU ORTAĞI

yeteneklerinizi ortaya çıkarıyorlar. Sizin için hem iş hayatınıza, hem de özel yaşamınıza farklı bir pencere açıyorlar. Aslında onlar size yol gösteriyor, bu pencereyi de siz şekillendiriyorsunuz. Dedik ya, bu bir dönüşüm akademisi ve içinizdeki potansiyeli açığa çıkarıyor. Geçen sayımızda Türkiye’nin tek üniversite onaylı eğitmenlik ve danışmanlık diploma programı Yaşam Atölyesi’nin Kıbrıs’a geleceğini paylaşmıştık sizinle. Bu ay ise Yaşam Atölyesi’ni biraz daha yakından tanıyacağız. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz Yaşam Atölyesi Kurucu Ortağı Zuhal Gürçimen..


“HAYATINIZIN DİREKSİYONUNA GEÇMEK İSTER MİSİNİZ?”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne hoşgeldiniz Zuhal Hanım. Gerçi daha gelmeden iş dünyasını heyecanlandırdınız. Dönüşümü isteyen, bu amaçla doğru projeyi arayan birçok profesyonel olduğunu gördük şimdiden. Biz girişte kısaca anlattık Yaşam Atölyesi’ni. Kurucu ortağı olarak bir de sizden dinleyelim.

Yaşam Atölyesi ne zaman ve nasıl kuruldu? Çok çok teşekkürler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelişlerimizde biz de aynı heyecanı yaşıyoruz. Çünkü değişime ve gelişime açık profesyonel iş insanları var. Birlikte çok güzel projeler gerçekleştirdik bu zamana kadar, bundan sonra daha da iyilerini yapacağız. Yaşam Atölyesi 2008-2009 yıllarında İstanbul’da, Beyoğlu’nda bireylerin kişisel dönüşümlerini, kendi yolculuklarını sorgulamaları için ortaya çıkmış bir organizasyon.Aret Vartanyan ile ortak kurduğumuz bir organizasyon. İkimiz de kurumsal hayatlarda devam ediyorduk. Ben insan kaynakları ve kariyer planlamaları ile ilgili uzmandım. Aret Varyanyan da pazarlama ve iletişim yönetimi konularında profesyonel yöneticiydi. Yaşam Atölyesi fikri Aret’te doğmuştu. Biz tanışınca tek işimiz haline getirmeye ve ortak olmaya karar verdik. Çünkü dünya insanı, metropol insanı olarak yaşadığınız sorunlar birbirine çok benzer, ancak biz kendimizi çok yalnız hissediyoruz. Kendi içimize kapanıyoruz. Biz yaşadığımız sorunlarda yalnız olmadığımızı görerek, nereden nereye gidiyoruz ve aslında nasıl olabilir bu konum diye sorduk ve yolunu çizdik. Bu yalnızlık ve yalnız olmadığını anlamak.. Ve bununla ilgili aslında hayatın direksiyonuna kendin geçerek bu gidişatın, ezberlenmiş gidiş yolunu değiştirmenin kendi seçimlerimizle mümkün olduğunu çalıştığımız bir yer. Bizler tabii sadece vesile olabiliyoruz. İnsan olarak ve

farklı pencerelerin fark edilmesi için sebep olabiliyoruz. Birlikte çalıştığımız katılımcılara hayatıyla ilgili direkt fikir vermiyoruz. Onun yerine kararlar almak ve belli bir davranış içinde olmasını tavsiye etmek değil bizim işimiz. Biz normal hayatta da çok sık yapıyoruz bunu. Çünkü ikili sohbetlerde bile bir arkadaşımız bize bir şeyle ilgili dert anlatıyorsa, hemen onun yerine kararlar verip, kısa yollar önerip, ‘ben senin yerinde olsam şöyle yaparım sen niye yapamıyorsun’ gibi konuşmalar yapıyoruz. Halbuki yaşadıklarımız ve yaşamdan beklediklerimiz farklı. O yüzden bana uygun olan bir çözüm, sizin için uygun olmayabilir. Yani geldiğimiz ortam farklıdır, aldığımız eğitimler, insan olarak karakteristik özelliklerimiz, hayattan beklentilerimiz farklı olduğu gibi, her ikimizin bulacağı çözüm yolları da farklı. Dolayısı ile ortaya bir bilgiyi koyup herkesin kendi üzerine bunu almasını sağlamak bir profesyonellik işi. Bunun da profesyonel metotlarla çalışılması gerekiyor. Çünkü iyi niyetli olabilirsiniz, fark yaratmak isteyebilirsiniz, o insanın hayatında bunu yaparken zarar da vermeniz çok mümkün. O yüzden de dünyada evrensel olarak eğitim literatürüne baktığımızda hem eğitim işinin, hem de bireysel danışmanlık işinin bir metoda dayalı olduğunu görüyoruz zaten. Keşfedilmiş, onaylanmış ve sürdürülebilir olduğu geçerli olan metotları bulmak gerekiyor ve biz bu doğrultuda hareket ediyoruz. Tabii ki kendimizden katacağız, özgün tarafları olacak. Ama temeli dayandırdığımız yerin o bilimsel değerlerden

43

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


Peki kimler katılıyor bu dönüşüm programlarına? Hedef kitlenizde kimler var? Eğitime katılan kişiler ağırlıklı olarak 30 yaş üstü. Katılmak isteyenler ile biz birebir konuşuyoruz zaten. Tabii 25 yaşında katılımcımız da oluyor. Önemli olan hedefinin ve hayalinin net olması ve o konuda istekli, azimli olup, böyle konuların içinde gerçekten efor sarf etmesi. Yani bir değişlik olsun diye gitti değil de, ‘gerçekten ben bunu yapmak istiyorum’ diye gelen kişileri alıyoruz. Eğitimler başlamadan önce, katılmak isteyenlerle bu yüzden yüz yüze görüşüyoruz.

44

geçmesi çok önemli. Biz bunu çok savunuyoruz. Birbirine destek olarak çalışabilecek insanlar, danışmanlar ve psikologları öneriyoruz.

“HAREKETE GEÇMEK GEREKİYOR”

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Fakat bu sürece kişisel gelişim değil de, kişisel dönüşüm diyorsunuz. Neden? Kişisel gelişim sözcüğünü biz çok kullanmamaya dikkat ederiz. Evet, dönüşüm deriz. Şirketimizin ismi de Yaşam Atölyesi, kişisel dönüşüm akademisidir. Bunun sebebi şu; gelişim bir insanın doğduğu andan itibaren olan, sanatla, felsefeyle ve psikoloji ile şekillenen, eğitimle ve ailesiyle şekillenen bir olgu. Bu hayatın içindeyken bütün bunlardan aldıklarımızla yeni bir duruma dönüşmeniz sizin için sürdürülebilir bir yaşam haline geliyor. Yani dün yaptıklarımız bugünü yarattı. Bizim Aret ile 7-8 yıl önce verdiğimiz karar, bugün sizinle bu röportajı yaparken bu cümleleri çıkardı ortaya. Bu adımı atmasaydık, bugün bu olmayacaktı. Bu adımı atmak için o düşünceye sahip olup kendimize ayrı ayrı birer yol haritası çizmeseydik, biz bugün bunları konuşuyor olmayacaktık. Bunların hiçbiri tesadüfen olmuyor. Sadece doğru mesajları, doğru zamanda değerlendirmek ve ileriye yönelik iyi ışık tutmak lazım. Düşünmek ve harekete geçmek sadece harekete geçtiğimizde oluyor.

ADAYLAR MÜLAKATTAN GEÇEREK SEÇİLİYOR

Dediğiniz gibi istekli, azimli ve bir hedef doğrultusunda ilerleyen katılımcıları dahil ediyorsunuz eğitimlere. Peki sonrasında neler oluyor? Örneğin katılıcımalar neler bekliyor sizden? Bütün katılımcı adaylarımızla tek tek, birer saatlik görüşmeler yapıyoruz ilk adımda. Hayali ne, geçmişte neler yaptı, bundan sonra neler yapmak istiyor, bu hayat planı içinde bu program onların ne işine yarar veya ne işine yaramaz, yarar noktalarından sonra nasıl bir yol almak istiyor? Bunları netleştiriyoruz. Grupları maksimum 15 veya 17 kişi yapıyoruz. 15 kişi bir araya toplandığında artık o grupta neden olduğunu sorgulamayan insanların olması lazım. Tek bir enerji ile o yolculuğun içinde çok istekli olmaları gerekiyor. Bu program katılımcısına ne veriyor? İş hayatında edindiği deneyimler, eğitim aldığı bölümden, özel yaşantısından aldığı deneyimleri bir bir düşünüp, katılımcının kendisine bir uzmanlık alanı yaratmasını ve bu uzmanlık alanı üzerinde eğitmen ve danışman olmasını sağlıyor. Bu eğitmen ve danışmanlığın yelpazesi çok geniş. Bireysel danışmanlık da yapabilir, bu eğitimde o teknikleri de öğreniyor. Bilgi ve eğitimden, psikoloji, ruh sağlığı ve depresyona kadar birçok alanla ilgili bilgi sahibi oluyor bu grubun katılımcısı. Bu arada eğitim grubunun içinde psikolog ve eğitmen arkadaşlarımız da var. Bunları kullanarak bir bireysel seansın danışmanlık seansının nasıl yürütüleceğini de öğreniyor. Bir kurumsal eğitimin nasıl yapılacağını, nasıl hazırlanacağını da öğreniyor. Yani sıfırdan, en basit bir konunun tasarımından, en karmaşık bir konunun tasarımına kadar, eğitim tasarımı


yapmayı öğreniyor katılımcı. Kendi sözünü yazan, kendi güftesini yapan ve kendi şarkısını okuyan bir sanatçı oluyor.

KENDİNİZİ KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ? Programa gelip de hayatı değişenler var mı? Çok var. Yaşam deneyiminin üstüne bu programa geliyorsunuz ve kendinizi bir temize çekme dönemi başlıyor. Program 6 ay. Bunun ilk iki ayı kendimizi yeniden tanımak, gelişme alanlarımızla yüzleşmek. Diyoruz ki yüzleşme konuları ile yüzleştin ama onları bir tarafa bırak, neyi iyi yapıyorsun sen bugüne kadar ve bunları parlattığında hayattan daha çok keyif alır mısın? O iyi yaptıklarını parlattıkça, kendinde yeni yeni özellikler keşfediyor insan. Mesela bir katılımcımız, üniversiteyi bitirdikten sonra yurt dışından gelen ziyaretçilerin rehberliğini yapıyordu Türkiye’de. Çok uzun yıllardır bu işi yapan, iletişimi seven, çok hareketli ve enerjik bir katılımcımız, aynı zamanda uzun yıllardır koroda şarkı söylüyor. Ve şarkı söylemekten çok keyif alıyor. Şarkı söylerken o frekansın insan bedeni üzerinde yarattığı etkinin farkında olup, neden şarkı söylemeyi sevdiğini fark edip, bunu iş olarak nasıl insanların kendilerini geliştirmelerinde kullanabileceği ile ilgili bir konu keşfetti. Bu programın içinde Almanya’ya gidip, Tibet’teki ses çanaklarının kullanılması ile ilgili bir

frekans eğitimi aldı. Bu programla birleştirdi. Ve artık ruh beden zihin akordu yapıyor. Çanaktan çıkan frekansla, sizin bedeninizdeki noktaların yaydığı frekansları dengeliyor. Bu Alman Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir yöntem. Almanya’da hastanelerde kullanılan ve Avrupa ülkelerinde de çok kullanılan bir metot. Ama katılımcımızın bunu keşfe gelmesi, şarkı söylemeyi sevmesinin onun bedenine o frekansın etkisinin keşfinden yola çıktı. Şimdi çanak bir sonuç, ama hikaye kendini tanımaktan ve ‘neyi yapmayı seviyorumdan’ başlıyor. Yani siz kendinizi keşfetmeye başlayınca, bunun gibi o kadar sayısız örnek çıkıyor ki karşınıza.

YAŞAM ATÖLYESİ’NDE KARİYER FIRSATI Dediğiniz gibi, önce kişinin kendini keşfetmesi gerekiyor. Bu eğitim programı da bunun için özel bir fırsat. Satır aralarında danışmanlık yapmaktan da bahsettiniz. Eğitim sertifikasını alan bireyler sizinle çalışabiliyor mu? Çalışabiliyorlar. Tamamen kendi tercihleri. Yeni dünyada, özellikle yeni jenerasyondan itibaren de kimse sadece bir işle ilgilenmek ve hayatını tek bir şeyle tamamlamak istemiyor. Hobilerle desteklemek istiyor, başka işler yapmak istiyor. Bir şekilde yöneticiyken, aynı zamanda üniversitelerde bu deneyimini paylaşmak istiyor. Gazeteci bilgi birikimini yeni gelecek olanlara devretmek istiyor. Anlatmak ve konuşmalar yapmak istiyor veya eğitimler vermek istiyor. Bunlar beraber yürütülebilir işler. Evet, her tercih bir vazgeçiştir, psikolojide bu çok net olarak vardır. Ancak kariyer hayatımızda her tercihimizin artık bir vazgeçiş olmasına gerek yok. Ben bir yandan insan kaynakları danışmanlığı yaparken, başka bir yapının içinde öğrenci ve katılımcı olabilirim. Kendime yatırımımı devam ettirebilirim, aynı zamanda bir üniversitede ders anlatabilirim. Bütün bunların hepsinin malzemesi bende. Bunun üzerine yoğunlaşıp bir metot ortaya çıkardığınız zaman hem profesyonel yaşamınıza devam edip, hem de Yaşam Atölyesi ile çalışıp veya kendi işinizi de yapabilirsiniz. Ya siyah ya beyaz yok diyoruz.

45

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


“KIBRIS’TA 6 AYLIK EĞİTİME BAŞLIYORUZ”

46

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Rakamlara bakıyorum bir yandan. 257 bin katılımcısı ve 1,4 milyon üyesiyle Türkiye’nin ilk ve tek kişisel dönüşüm akademisi Yaşam Atölyesi. Bu güçlü kadro ve deneyimle Kıbrıs’ta neler yapacaksınız, neler planlıyorsunuz? Biz Kıbrıs’ta 2016 yılında başladık eğitimlere, biraz sessiz başladık aslında. Gerçek lansmanı şimdi yapıyor gibi görünüyoruz ama dediğim gibi bir yıldır Kıbrıs’ta bu çalışmaları yürütüyoruz. İlk önce en büyük programımızla ve Kadir Has Üniversitesi ile iş birliği yaptığımız programla başladık. Yani aynen bizim gibi iş yapmak isteyen, literatürden beslenen, psikoloji, sanat ve felsefeden beslenen, bir alt yapı eğitim programında danışmanlık eğitmeni yetiştiriyoruz. Bunu da sadece Aret Vartanyan ile ikimiz yapmıyoruz. Bizimle beraber bizden daha fazla rolü olan çok değerli eğitmenler ve danışmanlar var bu projede, 9 kişiyiz. 5-6 ay boyunca eğitim veriyoruz. 9 eğitmen ve danışman olarak gelip bu eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Birinci grubumuzu Aralık ayında tamamladık. Sertifika törenimizi yaptık burada. Onlar başarılı çalışmalara doğru yol aldılar. Çalıştıkları yerlerde yönetici oldukları departmanın başında olmakla beraber, bir yandan da iç eğitmen olan arkadaşlarımız var şu anda Kıbrıs’ta. Bu yola açılan insanlar var ve bireysel olarak yapanlar var. Eğitimine devam edenler var.

Birçok iş insanı gelişim ve dönüşüm konularında profesyonel danışmanlık ihtiyacı yaşıyor. Her zaman eğitimler için yurt dışına gitmek de olmuyor. Bunun hem maddi, hem de zaman engeli var. O yüzden sizin buradaki programınıza karşı ilgiyi merak ediyorum. Talep nasıl? Doğrusu bu merak bizi buraya çekti. Çok merak eden, insanın gelişimini sorgulayan ve bu konuda çaba göstermek isteyen insanlar var. Ben bunu görünce çok şaşırdım açıkçası. Yani hemen hemen herkeste gelişim ve dönüşüm konuları ile ilgili bir merak ve ona hizmet edecek ufak tefek başka modüllerle yapılmış çalışmalar görüyorum. Yogadan pilatese, birçok alanda çalışmalar var. Bunlar ayrı birer teknik. Bunlar bizim çalışma alanımızda değil. Ancak bunları birer teknik olarak bu eğitimlerin içinde kullanılabilir. Katılımcı hangisini yapmışsa, oradan da faydalanmasının biz zaten yolunu açıyoruz. Bu merak ve ilgi olduğu için programımız yoğun talep görüyor.

“KIBRIS İÇİN ÖZEL ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK” Biliyoruz ki Kıbrıs için farklı projeleriniz de var. Okurlarımız için onları da paylaşır mısınız? Memnuniyetle.. Kıbrıs’ta biz Yaşam Atölyesi olarak bu eğitim programı dışında, bütün eğitim çalışmalarımızı getirmek ve yapmak istiyoruz. Şubat ayının 18’inde yeni grubumuz, danışman ve eğitmen yetiştirmek olmak üzere başlıyor. Haziran ayında bitecek. Yaz dönemi ile birlikte biz bir bireyin kişisel gelişim yolculuğuyla ilgili olan kısa dönem günlük


ve saatlik çalışmaları da Aret Vartanyan ile beraber Kıbrıs’a getirmek istiyoruz. 2017 Eylül’ünden itibaren her ay Kıbrıs’ta yayınlanan bir afiş göreceksiniz. Burada Yaşam Atölyesi’nin yaptığı tüm workshoplar, bir hayatı mutlu yaşamanın arayışı ile ilgili metotlar, kariyer yolculuğuyla ilgili metotlar göreceksiniz. Bunlar kısa kısa olacak, 2 saatlik bir çalışma da var. Aret’in seminerleri olacak aşk ilişkilerle ilgili. Hayatı sorgulamakla ilgili. Benim kariyer yolculukları ile ilgili özellikle 20-30 yaş arası kitleye çalışmalarım olacak. Genç profesyonellere yönelik programlar bunlar.. Ve bu programı Kıbrıs’ta bitirenlerin, burada direkt açabileceği programlar olacak. Ayrıca Yaşam Atölyesi Kıbrıs grubunda yer alıp bu grubu bitirenler İstanbul, Bursa ve onun dışında yurt dışında yaptığımız çalışmalarda da yer alabilecek. Bu tam bir yetişkine göre dizayn edilmiş özel bir program. Ayda iki kez Cumartesi ve Pazar günleri, öğlen saat 12’den akşam 6’ya kadar. Yani bir hafta sonu geliyorsunuz, bir hafta sonu gelmiyorsunuz. Dolayısı ile size bu içerde çalışma süresi kadar dışarıda bir yük de getirmiyor. Çünkü bu grubun katılımcıları zaten iş temposu yoğun, genelde evli, çocuk sahibi veya hayatta koşturması gereken insanlar oluyorlar. Yetişkin insanlarla o yüzden buraya geldiği anı, sınıfa girdiği anı çok iyi değerlendiriyoruz . Yaratıcı drama teknikleri, grup oyun çalışmaları gibi çalışmaları yapıyoruz. Dışarda bir ödev çalışması beklemiyoruz.

47

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Bu keyifli röportaj için Zuhal Hanım’a teşekkür ediyoruz. Eğitim adresi Golden Tulip Hotel olacak. Detaylar konusunda bilgi almak isteyenler ise Yaşam Atölyesi ile iletişime geçebilir.


48

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


SİGORTA Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konu başlıkları ve dolu dolu içerikleriyle dikkat çeken sigortacılık köşemize devam ediyoruz. Kıbrıs Türk sigortacılık sektöründe öne çıkan konuları, yine sektörün uzman isimlerinin kaleminden sizlere aktarıyoruz. KKTC’nin en büyük sıkıntılarından biri de yıllardır ihmal edilen altyapı. Altyapı eksikliği her sağanak yağışta kendini gösteriyor. Yakın zamanda Girne sel felaketini yaşadı, birçok yeri su bastı. Peki sel ve su baskınlarına karşı sigortanız sizi koruyor mu?

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Cengiz Ertürk her yönüyle dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Bu sigorta poliçesinin kapsamını ve karşıladığı hasarları sıraladı.. Sigorta sağlık için de olmazsa olmaz. Anadolu Hayat Emeklilik KKTC Müdürü Kaan Büyükikiz bu alanda yeni bir ürünü anlattı. Sadece kadınlara özel Kritik Hastalık Sigortası düşük primi ve olası bir hastalık durumunda sağladığı imkanlarla dikkat çekiyor.

49

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


SİGORTA

Cengiz ERTÜRK Anadolu Sigorta Genel Müdürü

50

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

SEL-SU BASKINI ZARARLARINDAN KORUNMANIN BİR YÖNTEMİ OLARAK SİGORTA

SUBAT 2017

Geçtiğimiz ay ülkemizde, özellikle Girne bölgesinde yaşanan yoğun yağmurlar, çiftçilerimiz tarafından haklı olarak sevinçle karşılanırken, sel-su baskını riskini tekrar gündemimize getirdi. Söz konusu yağışlar sonucunda birçok araç, ev ve işyerini su basarken, trafikte de sıkıntılar yaşanmasına neden oldu.

köse yazısı

Son yıllarda küresel iklim değişikliklerinin etkisiyle değişen yağış rejimleri nedeniyle, ülkemizin yağış dönemlerinde, baskın tarzında yağışlar yaşanmakta, bu baskınların yarattığı hasarlar, adetsel olarak ciddi boyutlara ulaşmakta, önemli can ve mal kayıplarını da beraberinde getirmektedir. İnsanlar çok eski tarihlerden bu yana, daha kolay ulaşım imkanlarından yararlanmak, daha yumuşak bir iklimde ve daha verimli topraklarda yaşamak için genellikle nehir, deniz ve göl kenarlarını tercih etmişlerdir. İşte insanların bu suya yakın olma isteği Sel-Su Baskınlarının da ana sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sel ve su baskınlarına ilişkin genel olarak bilgi vermek

gerekirse; Sel, suların bulunduğu yerde yükselerek veya başka bir yerden gelip genellikle kuru olan yüzeyleri geçici olarak kaplamasına denir. Bir hafta veya daha uzun sürede gelişebildiği gibi, 5-6 saat içinde aniden de gelişebilir. Bir sel olayının gerçekleşmesi için mutlaka bir denizin, gölün ya da akarsuyun taşması gerekmez. Çok farklı sebeplerle sel oluşabilir. Derelerin taşması, dağlık alanlar ve kuru vadilerde oluşan seller, şehir, kıyı veya baraj selleri olarak karşımıza çıkabilir. Her sel ise afete yol açmaz. Bir afetten bahsedebilmek için sel sularının fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara neden olup, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak, olumsuz bir şekilde etkilemesi gerekir. Genellikle şiddetli yağmurlarda dereler, çaylar ve nehirler taştığında, denizler büyük dalgalar ile kıyıları su altında bıraktığında, karlar çabuk eridiğinde ve barajlar ya da setler yıkıldığında meydana gelir sel. Bunun için alınması gereken önlem ve tedbirler de oluş şekline göre farklılık gösterir.


Sel ve su baskınlarından korunmak için akarsu havzalarında ağaçlandırma çalışmaları yapılarak doğal bitki örtüsü korunmalıdır.

karşı gerekli olan makul düzeydeki tüm önlemleri almak, bunun sonucunda hala üzerinde kalan riski sigorta şirketlerine transfer etmektir.

Yine akarsu yataklarında setler yapılmalı ve dere yatakları ıslah edilmelidir. Bu yataklara bina yapılmasına, yatakların çeşitli şekillerle daraltılmasına, çöp ve molozlarla kirletilip tıkanmasına asla müsaade edilmemelidir.

Sigorta literatüründe sel-su baskını gibi bir olayda çok sayıda sigortalı konut ve işyerini etkileyebilecek hasarlara “Katastrofik Hasarlar” denilmektedir. Bu çok sayıdaki hasarın aynı anda yaşanması, sigorta şirketleri üzerinde mali olarak yıkıcı etkileri olabileceğinden, bu teminat sigorta bedelinin belli bir yüzdesi kadar muafiyet konulması suretiyle verilerek, riskin sigorta şirketi ile sigortalı arasında paylaşılması sağlanır.

Daha dar ölçekte ise daha önce sel-su baskını yaşamış olan binalar çevre duvarları inşa ederek, tahliye sistemleri, sel sularının giriş yapacağı aralıkların kapatılması suretiyle kendi önlemlerini almak durumundadırlar. Ülkemizde de Başbakanlık bünyesinde oluşturulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi ile belediyeler bu riske karşı; kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapmakta, gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bununla birlikte gerek kamu otoritesi tarafından, gerekse mülk sahiplerince, tüm önlemlerin alınmasına karşın sel-su baskını riski sıfırlanamamakta, geriye son çare olarak, sigorta şirketlerinden bu riske yönelik teminat alma seçeneği kalmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere, tüm sigorta branşlarında olduğu gibi sigortalıya düşen, önce herhangi bir riske

Sel-Su Baskını Teminatı, kamu otoritesi tarafından çerçevesi çizilen ve genel şartlar diye adlandırılan belli hükümler çerçevesinde sigorta poliçelerinde yer alır. Şu anda ülkemizde Sel-Su Baskını Teminatı içeriğini düzenleyen bir genel şart ve kloz olmadığından, genellikle T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen “Yangın Sigortası Genel Şartları” ve bağlı klozlar kapsamında teminat verilmektedir. Sel-Su Baskını Teminatı, yangın sigortasına bağlı ve onun bir ek teminatı olarak poliçelerde sunulmaktadır. Ülkemizde düzenlenen yangın sigortası poliçelerinde uygulanan Sel-Su Baskını klozuna bir göz atmak gerekirse;

51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


SİGORTA Sel-Su Baskını ile verilen teminatlar (Yangın Sigortası ile Birlikte Verildiği Takdirde Yangın Poliçesine Eklenecek Kloz) Yangın Sigortası Genel Şartları Hükümleri Saklı Kalmak Kaydıyla; 1-Sigorta konusu şeyler civarındaki nehir, çay, dere ve kanalların taşmasının, 2-Denizlerin gelgit olayları ve deniz depremi (tsunami) dışında kabarmasının, 3-Yağışlar nedeniyle meydana gelen sel veya su baskınının, 4-Pis suların kanalizasyon ve fosseptik çukurlarından yağışlar nedeniyle geri tepmesinin, 5-Her ne sebeple olursa olsun yeraltı sularının, riziko konusu kıymetlerde doğrudan sebep olacağı zararlar teminata ilave edilmiştir.

52

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Teminat Dışında Kalan Haller 1-Bina içindeki veya dışındaki su borularının patlaması, depolarının patlaması veya taşması sonucu meydana gelen zararlar, 2-Kalorifer tesisatının patlaması, dahili su, yağmur derelerinin ve oluklarının taşması sonucu meydana gelen zararlar, 3-Sel veya su baskını sonucu dahi olsa yer kayması nedeniyle meydana gelen zararlar,

4-Yağışlar nedeniyle meydana gelmediği takdirde riziko mahali dahilindeki kanalizasyon ve fosseptik çukurlarından geri tepen pis suların sebep olacağı zararlar, 5-Denizlerin gelgit olayları ve deniz depremi (tsunami) sonucu kabarması nedeniyle meydana gelen her türlü hasar, Yukarıdaki Sel-Su Baskını klozunda belirtilen risklere, belirtilen kapsamda teminat verilmekte, bu klozda istisna edilen riskler ise yine Yangın Sigortaları kapsamında Dahili Su, Deprem ve Yer Kayması Ek Teminatı kapsamında teminat altına alınmaktadır. Kısaca, insanımızın can ve mallarını kaybetmesine neden olan önde gelen doğal afetlerden sel-su baskınına karşı hem devlet hem de bireylerin bilimin gösterdiği ilkeler doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alarak, yağışlarla taşan sel sularının baraj veya göletlerde toplanması, bu yapılamıyorsa takip ettiği doğal yollarından, herhangi bir zarara neden olmadan denize akıp gitmesinin sağlanması gerekmektedir. Yine tüm önlemlerin alınmasına karşın bireylerin ve kurumların taşımak zorunda kaldıkları risklerini sigorta şirketlerine devretmeleri en akıllıca yol olacaktır. Bu kapsamda şirketimiz 92 yıldır Türkiye’de olduğu gibi, KKTC’de de bir Türkiye İş Bankası iştiraki olmasının verdiği güç ve yaygın acente ağıyla, sigortalılarımızın tüm risklerine teminat vermesinin yanı sıra Sel-Su Baskını Teminatı ile de varlıklarını güvence altına almaktadır.


Kaan BÜYÜKİKİZ Anadolu Hayat Emeklilik KKTC Müdürü

KADINA ÖZEL KRİTİK HASTALIK SİGORTASI

53

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Olması istenmeyen ancak bu tip bir hastalıkla karşı karşıya kalınması durumunda sağlık harcamalarına

bakılmaksızın toplu para güvencesi sağlayan Kadına Özel Kritik Hastalık Sigortası, Anadolu Hayat Emeklilik tarafından, hastalık sürecindeki nakit ihtiyacının karşılanması amacıyla çıkarılmıştır. Bu ürün, yaşam kaybı teminatı ile geride kalanlara da kendilerini güvende hissetmelerine olanak sağlamaktadır.

PAKETLER VE TEMİNATLAR EKO PAKET

KLASİK PAKET

ÖZEL PAKET

Kritik Hastalık Teminatı

10.000 TL

25.000 TL

50.000 TL

Yaşam Kaybı Teminatı

20.000 TL

50.000 TL

100.000 TL

köse yazısı

Sağlıklıyken fark edilmeyen ancak yakalanıldığında maddi ve manevi zorluklarla insanı yıpratan hastalıklara karşı, ekonomik olarak önceden önlem almak felsefesiyle sigorta şirketleri tarafından farklı ürünler sunulmaktadır.


SİGORTA ÖZELLİKLER 1. 18-50 (dahil) yaşları arasında sağlıklı kadınlar bu sigortayı yaptırabilir. 2. Sigorta süresi bir yıldır. Aksi beyan edilmedikçe sağlık beyanına gerek kalmadan beş yıl süreyle 55 yaşına kadar otomatik olarak yenilenir. 3. Kritik hastalığa yakalanma durumunda başlangıçta belirlenen teminat ödenir. 4. Sigorta süresi içinde yaşam kaybı durumunda, paket dahilinde belirlenen yaşam kaybı teminatı ödenir. 5. Kritik Hastalık tazminatı ödendiği süre içinde vefat gerçekleşirse, kritik hastalık teminatından bağımsız yaşam kaybı tazminatı da ödenir.

TEMİNAT ALTINA ALINAN HASTALIK VE AMELİYATLAR a) Kadın Kanserleri: Meme, yumurtalık, rahim, rahim ağzı, fallop tüpü (yumurtalık tüpü), vajina/vulva kanserleri b) Rahim ağzı ve memede kansere zemin hazırlayan hücresel yapı değişikliklerinin teşhisi: Memede veya rahim ağzında karsinoma in-situ

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

c) Sistemik lupus eritematozus hastalığı (SLE) d) Kronik ve ciddi romatoid artit hastalığı e) Ciddi düzeyde kemik erimesi (Osteoporosis) f) Karsinoma in-situ nedeni ile rahmin alınması (Histerektomi)

ORTALAMA AYLIK ÖDEME TUTARLARI TABLOSU YAŞ 30

EKONOMİK PAKET 8 TL

KLASİK PAKET 19 TL

ÖZEL PAKET 38 TL

35

9 TL

23 TL

47 TL

40

13 TL

32 TL

65 TL

45

18 TL

46 TL

92 TL

50

26 TL

65 TL

130 TL

55

37 TL

94 TL

187 TL


55 51

Ekonomi Kıbrıs Ekonomi Kıbrıs

Prestige Prestige SUBAT 2017 Aralık 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

MAGIC PALACE İÇİN GERİ SAYIM Kıbrıs emlak dünyası için de 2017 hızlı başladı. Birçok yeni proje dikkat çekiyor. Onlardan biri de Magic Palace. Magic Residence, Magic Towers gibi birçok projeye imza atan Mehmet Eminoğlu Investment, kalite çıtasını daha da yükseltecek yeni projeyle geliyor. Girne’nin merkezinde konumlanan Magic Palace, Astra Group’un Boyracı Residence projesine komşu olacak. Projeyle ilgili detayları Kıbrıs Emlak Merkezi’nden takip edebilirsiniz..

“BAŞARININ PERDE ARKASI” KIBRIS’TA Coldwell Banker Artemis Brokerı Metin Sığırtmaç’ın yazdığı “Başarının Perde Arkası” kitabı, kişisel gelişim eserleri arasında şu sıralarda en çok satanlar arasında.

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Kitabın yazarı, imza günü için Kıbrıs’taydı. Coldwell Banker Maximum ofisinde gerçekleşen buluşmaya, Coldwell Banker Novest ekibi de katıldı. Gayrimenkul Danışmanı ve Yazar Metin Sığırtmaç hem iş dünyasına, hem de gayrimenkul sektörüne ışık tutacak bilgileri içeren kitabını anlattı, tecrübe paylaşımı yaptı.

Kıbrıs Emlak Merkezi

KAZANÇLI YATIRIMIN ADRESİ GAYRİMENKUL Ekonomi Kıbrıs Prestige 2017 Beklenti Anketi, dikkat çeken birçok detayı öne çıkardı. İş dünyasının 2017 planları, dövize karşı alacağı pozisyonlar önemliydi. Gayrimenkul sektörünü de yakından ilgilendiren bir sonuç vardı bu ankette. Çünkü iş dünyasının büyük bir çoğunluğu, birikimini gayrimenkul yatırımlarıyla değerlendirdiğini söylüyordu. Bu verilerin üzerine Era H&B Direktörü Hüseyin Sadeghi, Coldwell Banker Novest Direktörü Yenal Tüzün ve Smart Estates Direktörü Salih Fenercioğlu yeni yatırım fırsatlarını ve bölgelerinin potansiyelini paylaştı. Yatırımcılar için cazip öneriler sundular.

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


57

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KELLER WILLIAMS’TA EĞİTİMLER SÜRÜYOR Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörüne farklı bir ivme kazandıran Keller Williams’ta parola eğitim. 2016’nın son aylarını eğitimle tamamlayan, sektöre yeni isimler kazandıran firma, 2017’ye de yoğun bir tempoda girdi. Gayrimenkul danışmanlarını hızlı ve verimli bir şekilde çalışması hedefiyle planlanan İgnite Serisi, ikinci kez başladı. 18 derslik eğitim yine büyük ilgi gördü. Aynı zamanda firma, Keller Williams Kuzey Kıbrıs ekibinden de yeni eğitmenler yetiştiriyor. Eğitmen adayları da bu süreçte özel bir eğitimden geçiyor.

KTİMB İHALESİNİ UMAY CONSTRUCTİON KAZANDI

58

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, “genişleyen kadrosu ve yeni birimleri ile daha etkin hizmet verebilmek” amacıyla Lefkoşa Yenişehir’de bulunan merkez binasını büyütüyor. Birlikten verilen bilgiye göre, bu amaçla açılan “Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Merkez Binası İlave Tadilat İşleri Yapım Projesi” ihalesini Hüseyin Umay Estate & Construction LTD. kazandı.

Kıbrıs Emlak Merkezi

Hüseyin Umay Estate & Construction LTD. Direktörü Hüseyin Umay ile KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer sözleşmeyi imzaladı. İhale kapsamında ek ofisler ve toplantı salonları yapılacak.

“EMLAKTA ALTIN YIL OLACAK” 2017 yılında emlak fiyatlarının yoğun talep nedeniyle yükseleceğini açıklayan Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Türkiye’deki terör korkusunun Türk vatandaşlarını Kıbrıs’a yönlendireceğini dile getirdi. Hasan Sungur, artık yatırım yapılan Rum mallarının geri iade edilmesi gibi bir korku olmadığını ve bu yüzden Rum mallarının satışında artış olacağını ve fiyatlarının da değer kazanacağını açıkladı. Güney Kıbrıs’taki emlak fiyatlarının yükseleceğini belirten Sungur, bu nedenle Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a yerleşecek olan yabancıların sayısında artış olacağını belirtti.

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


59

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

G


Zühre Noyan Noyanlar Group Satış Direktörü

NOYANLAR’DAN

OTEL PROJESİ

60

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017 İnşaat sektörünün güçlü markası Noyanlar, turizm sektörüne de hızlı bir giriş planlıyor. 2017’yi yatırım yılı ilan eden Noyanlar, otel projesi için geri sayıma başladı. Noyanlar Group Satış Direktörü Zarif Noyan, Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige için 2016’yı değerlendirdi, 2017 projelerini paylaştı.

2016 nasıl bir yıl oldu sizin için? 2016 yılı, özellikle Ortadoğu ve Türkiye’nin dahil olduğu siyasi konjektür bakımından hepimiz için zor bir yıl oldu. Noyanlar Group olarak çok farklı pazarlarla çalışmamız, bizi bu zor yılda bir nebze olsun işimizi kolaylaştırdı. Kıbrıs açısından baktığımızda olumlu gelişmelerin olduğunu söyleyebiliriz, sürmekte olan barış görüşmeleri ve Kıbrıs’ın gündemde olmasını faydalı buluyorum. Noyanlar olarak baktığımızda, yeni projemiz olan ‘Angel Towers’ projemizi hayata geçirdik ve satışlarımız hedeflediğimiz gibi sürmekte. En başta bahsettiğim negatif siyasi durumun etkilerini azaltmak yeni pazarlara adım attık. İsrail, Belarus ve Ukrayna’da yeni ofislerimizi açtık ve tanıtımlarımıza başladık. Bunu da 2016 yılındaki yeniliklerden biri olarak kaydedebiliriz. Ayrıca ‘’Angel Tower’’ adlı projemizin inşaasına başlamamız bizim için bir diğer yenilik olduğunu söylemek isterim. Bu sene Angel Tower ‘’Best Residential Commercial Project’’ ödülüne layık görüldü. Property NC’nin düzenlediği yarışmada, ‘’En iyi müthait firma’’ ve ‘’En iyi inşaat şirketi’’ dallarında ödüller kazandık.


“MÜŞTERİLER ARSAYI SEÇECEK, SONRA EV TİPİNİ” 2017 İçin planlar ne durumda? Yol haritanızda neler var? Noyanlar Group önündeki 5 yıl için tüm yatırım planlarını yapmış durumdadır. Kendi sattığımız daireler dışında, şu anda sitelerimizde toplam 160 adet kiralık dairemiz bulunmaktadır. Bölgemizdeki giderek artan kısa dönem kiralık daire taleplerini karşılamak için, bu sene yeni bir otel projesi yapmayı planlıyoruz. Bir başka yenilik olarak, özel projelerden oluşacak olan bir alanı aktif hale getiriyoruz. Biraz daha açmak gerekirse, müşterilerimiz onlara önereceğimiz farklı ev tiplerinden birini seçecekler, arsa seçimi yaptıktan sonra kendi istek ve seçimleri doğrultusunda inşaat devam edecek. Şu anda üzerinde çalıştığımız bu proje bittiği zaman, medya ve internet kanallarından detaylarını açıklayacağız. Şu anda 3. Etap inşaası süren Royal Sun Residence’in tamamlanması ise bir başka 2017 hedefimiz diyebiliriz.

“GÜVEN VE MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ HER ZAMAN ÖN PLANDA” Sürprizlerle ve ekonomik dalgalanmayla başladı 2017. Şirketinizin daha iyi noktalara gelmesi için öncelikleriniz neler olacak? Şirketimizin iyi noktalara gelmesi için her zaman güven ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuk. 43 yıllık bu emeğin karşılığını şu anda alıyoruz ve bu sorumluluğun ağırlığının bilincinde olarak adımlar atıyoruz. Bu oluşturduğumuz güveni korumak ve arttırmak kalıyor bize de. Bunlar bizim temel prensiplerimizdir, yeni girişimcilerede bir mesaj olarak görebilirsiniz.

“KUR SABİTLEYEREK MÜŞTERİMİZİ KORUYORUZ” Döviz kurundaki dalgalanma işinize nasıl yansıdı? Tabii her şirket gibi bizde döviz dalgalanmasından etkilendik, etkileniyoruz. Her ne kadar müşterilerimizin çoğunluğu yurtdışından olsa da, yaptığımız nerdeyse diğer bütün giderlere negatif bir etkisi oldu. Müşteri odaklı bakan bir şirket olduğumuzdan, kurlarda herhangi bir aşırı dalgalanma olduğu dönemlerde kur sabitleyerek müşterimizi koruma yoluna gidiyoruz. Siyasi durumun düzelmesi, ekonomik istikrarın da gelmesini sağlayacaktır..

61

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


63

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


GİRİŞİMCİLERE

2017 TAVSİYELERİ

64

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

2016 zor bir yıldı, 2017 daha da zor başladı. Özellikle girişimciler için planların rafa kalkması an meselesi. Ama unutmamak lazım ki, bu dönemler akıllıca yapılacak yatırım projeleri için çok daha avantajlı olabilir. Web tabanlı ön muhasebe programı olarak hizmet veren ve Türkiye’nin en başarılı 10 startup projesi arasında gösterilen Paraşüt’ün Kurucu Ortağı Sean Yu, girişimciler için dikkat çeken tavsiyelerde bulunuyor. Firmasını kısa sürede en iyiler listesine çıkaran Sean Yu, girişimciler ve yeni iş kuracak kişiler için dikkat çeken bilgiler paylaşıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da hayatımızla ilgili önemli kararları alma aşamasındayız. Peki ya zamanınızın büyük kısmını alan işinizle ilgili kararlar? İşte 2017’de kendi işini kuracak olan ve işini sağlamlaştırmak isteyen girişimcilerin alması gereken en önemli kararlar!


1. İşlerinizi önceliklendirin

4. Stres seviyenizi iyi kontrol edin

Aynı anda birden çok işe kalkışıp, performansınızın dağılmasına izin vermeyin. İşlerinizi önceliklendirip belirli bir sürede tek bir işe odaklanın. Biz Paraşüt’te aynı anda en fazla 3 şeye konsantre oluyoruz. Bu yöntemi aynı anda 10 farklı şeye konsantre olmaya çalışırken benimsedik. Çünkü gördük ki o zaman çıkan işler çok ortalama olabiliyor. Ortalama derecede iyi işler yerine çok daha iyi işler çıkarabilmek için kendimize şu an en çok hangi 3 şeyi yapmalıyız diye soruyoruz ve bu 3 iş için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu da şirketin performansını ciddi ölçüde arttırıyor.

Aktif olarak nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın. Stres mi oldunuz, fazla mı çalıştınız, enerjiniz mi düştü? Biraz ara vermeye mi ihtiyacınız var, dinlenmeniz mi gerek, egzersiz mi yapmalısınız? İşiniz sadece ve sadece siz iyi olduğunuzda iyi olacaktır. Çalışanlarınız siz mutlu oldukça mutlu olacaktır. Bir gün içerisinde endişelenecek birçok şey başınıza gelebilir. Değiştirebileceğiniz şeylere konsantre olmak, öğrenmek ve değiştiremedikleriniz hakkında endişe etmemek biraz olsun huzur getirecektir.

2. Maliyetlerinizi düşürün

Nakit akışınızı kayıt altına alarak, yıl boyunca kasanızda ve cebinizde ne kadar para olacağını öngörebilirsiniz. Nakit akışınızı ön görebilmek için biraz olsun finansal modelleme hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Gelir ve giderlerinizi hangi değişkenlerin etkilediğini biliyor musunuz? Alacaklarınızı ve ödemelerinizi gününde takip edebileceğiniz bir iş modeliniz var mı? Kar etmenlerinizi biliyor ve bunu nasıl arttıracağınızı biliyor musunuz? Giderlerinizi kontrol etmek ve akıllıca yatırımlar yapmanın paralelinde nakit akışını kontrol altında tutmak da işinizi sağlıklı bir hale getirecektir.

Pazarlık becerilerinizi geliştirmeniz çok önemli. Şirket için yapacağınız satın almaları tek bir tedarikçide birleştirmek bir çözüm olabilir. Böylece indirim isteyebilirsiniz. İndirimli çalışmayı sadece tedarikçinizden değil, ayrıca şirketin diğer toplu alımları için de kullanabilirsiniz. Örneğin şirketi kurarken yapacağınız tüm ofis malzemesi alımlarını bir satıcıdan gerçekleştirebilirsiniz veya ofisinizin kirasının bir kısmını baştan toplu ödeyerek daha uygun bir fiyata kiralama şansı yakalayabilirsiniz. Bir diğer önemli konu; elektronik faturaya geçip, fatura kesme ve gönderme maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz. Bu işlere harcadığınız vaktin yerine daha katma değerli işlere konsantre olabilirsiniz.

3. Paranızı akıllı yatırımlara harcayın Piyasaların kötü olduğu koşullar aslında yatırım için en iyi zamanlardır. Akla yatkın gelmeyebilir ve son derece cesaret ister. Rakipleriniz böyle zamanlarda yatırım yapmaktan ve büyümekten korkabilirler. Eğer siz akıllıca ve maliyet-etkin yatırımlar yapablirseniz, pazar payınızı büyütmek için ve rakiplerinizden bir adım öne geçmek için güzel bir fırsat yakalamış olabilirsiniz.

5. Nakit akışınızı düzenleyin

6. Basit bir ön muhasebe programıyla gelir ve giderlerinizi takip edin! Bir girişimci özellikle girişimin başlangıç safhasında her kuruşunu neye harcadığının farkında olmalıdır. Ofisin demirbaşlarından, reklam maliyetlerine, öğle yemeğinize kadar büyüklü küçüklü tüm giderlerinizi çok dikkatli takip etmelisiniz. Şirket giderlerini doğru ve düzenli takip etmeniz, giderlerinizin kontrolünü elinizde tutmanızı sağlar. Şirket hesaplarınızı en doğru biçimde tutmalı ve doğru yönetmelisiniz. Bu bağlamda Paraşüt ve benzeri ön muhasebe uygulamaları, gelir/gider takibini şimdiye kadar hiç olmadığı düzeyde kolay hale getirebilir.

65

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Paraşüt Hakkında: Paraşüt, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerinin finansal operasyonlarını daha verimli yönetebilmesini desteklemek hedefiyle 2013 yılından bu yana web tabanlı fatura ve finansal yönetim hizmeti veriyor. İşletme sahipleri için finansal kontrol paneli niteliği taşıyan uygulamada fatura ve cari hesap yönetimi, kredi kartı ile online tahsilat gibi temel finansal hizmet ve bilgiler gerçek zamanlı ve kolay anlaşılır şekilde sunuluyor. Paraşüt, $50M büyüklüğündeki girişim sermayesi fonu ‘RevoCapital’, finansal hizmetler alanında uzmanlaşmış, $435M büyüklüğünde Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu ‘RibbitCapital’, teknoloji şirketlerini destekleyen yatırım şirketi ‘Diffusion Capital Partners’ (DCP) ve dünyanın en aktif girişim hızlandırma ve tohum yatırım şirketi ‘500 Startups’ın yatırımları ile büyüyor.


“İnsanların lastik konusunda daha hassas olmaları gerekli. Çocuğunuzun, eşinizin, dostunuzun ve kendinizin canını taşıyorsunuz. Geçen sene bu adaya 220.000 lastik girmiş. Bunun 120.000 adedi ‘uzak doğu’ dediğimiz kalitesi bilinmeyen ürünler.”

66

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

HAKAN ÖZDEMİR ERCANTAN İNŞAAT GENEL MÜDÜRÜ

“LÜKS ARAÇLARDA LASTİK DAHA DA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”


Otomotiv sektörü her geçen gün kendini geliştiriyor. Düne kadar lüks sayılan birçok özellik, artık standart donanım olarak müşteriye sunuluyor. Cazip faiz ve uzun vade seçenekleri de eklenince, istediğiniz araca sahip olmak daha da kolaylaşıyor. Buraya kadar her şey güzel.. Düşünün ki hayalinizdeki araca sahip oldunuz. Güçlü bir motoru var, beygir gücü rakip tanımıyor, 0’dan 100’e 5 saniyede çıkıyor.. Peki bu cezbedici özelliklerle dolu otomobilin zemin ile tek bağlantısının lastikler olduğunu düşünüyor musunuz hiç?

Milyonluk araçları bile o gördüğünüz 4 lastik tutuyor.. Peki biz bunun ne kadar farkındayız? Hele bir de köstebek çukurunu andıran KKTC yollarını, her yağmurda bozulan asflatları düşündüğümüzde, KKTC için lastiğin önemi daha da artıyor. Lastik bakımı ve değişimi konusunda ne kadar hassasız? Yeni lastik alımında nelere dikkat etmeliyiz? Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, bu konuyu masaya yatırıyoruz. Konuğumuz Lassa’yı KKTC’ye getiren Ercantan İnşaat Genel Müdürü Hakan Özdemir..

“100 BİN LİRALIK ARAÇTA, TAYVAN MALI LASTİK OLMAMALI” Lüks araç yoğunluğunun fazla olduğu bir yer KKTC yolları. Peki araçlara verilen önemi, lastikler için de gösteriyor mu sürücüler? Dediğiniz gibi trafikte araçların değer ortalaması yüksek. Ekonomik şartların da etkisiyle yeni ve lüks araç tüketimi yaygın KKTC’de. Fakat lastikler için aynı düşüncede değilim. Örneğin ortalama 100.000 liralık bir araç sürüyorsanız, lastiğiniz Tayvan malı olmamalı bir kere. Ama maalesef bu örneklerle karşılaşıyoruz. Sürücüler farkında olmadan büyük tehlikelere yol açıyor böyle yaparak. Çünkü lüks dediğimiz araçlar; Mercedes, BMW ve Jeep’ler, hızlı ve seri araçlar. Yüksek performans lastiği isteyen araçlar bunlar. Yüksek performanslı dediğiniz zaman da yüksek hıza ve yüksek enerjiye, yani ısıya dayanıklı olması gerekiyor. Kendisini yememesi ve aşınmaması gerekiyor. Çünkü asfalt hammaddesi ile lastiğin hammaddesi aynı. Sonuçta lastik kauçuktur ve asfalt ile yüksek hızda giden bir arabanın lastiği, lastik sıcaklığı ile emişiyor. Aslında bu yol tutuş olarak da söyleniyor. Araç çok süratli olduğunda lastiği aşındırır. Asfalt ile emişme oranı artar ve lastik hızlı yıpranır. Ve böyle zamanda kullandığınız lastiğin ürün kalitesi kendini gösterir. Eğer siz adını, sanını, kalitesini bilmeden bir lastik kullanıyorsanız, üzülerek söylüyorum ki bu tür

durumlarda bedeli çok çok ağır olabilir. Çünkü konu araç ve güvenlik olduğunda, işin hiç şakası yok. O yüzden lüks araçlarda daha da hayati önem taşıyor lastik. Normal halk araçlarında ise şehir içinde kullanılan bir aracın lastiğinin, yüksek performans lastiği olmasına gerek yok. Fazla hız yapmıyor ve 70-80 kilometreyi geçmiyor şehir içinde. Ancak şehir dışına çıktığında 110-120 kilometre hız yapıyorsa eğer, yüksek performans ve kaliteli bir lastiğe ihtiyaç var. Hem lastiğin balansı açısından titrememesi için, hem de güvenli bir sürüş sağlayabilmesi için.

“120 BİN LASTİK UZAK DOĞU ÜRÜNÜ” Biraz rakam paylaşır mısınız bizimle? Ne kadar zamanda bir değişime giriyor araçlar? Ne kadar lastik satılıyor adada? 280,000 araç var trafikte. Biz her sene Ticaret Dairesi’nden ithalat rakamlarını alıp kontrol ediyoruz. Geçen sene bu adaya 220,000 lastik girmiş. Bunun 120,000 adedi uzak doğu dediğimiz ürünler. Yolların bozukluğu ve sıcaklığın etkisiyle ortalama 30-40 bin kilometrede veya 4 senede bir değişim yapılıyor araçlarda. Yani 4 senede yaklaşık 1 milyon lastik satılıyor demek ki. Ama tekrar altını çizmek istiyorum. Adaya giren 220,000 lastiğin 120,000 adedi kalitesi bilinmeyen

67

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


ürünler.. İnsanların lastik konusunda daha hassas olmaları gerekli. Çocuğunuzu, eşinizi, dostunuzu ve kendi canınızı taşıyorsunuz. Maalesef yeri geldiğinde hız da yapıyoruz. O hızda bir anda lastiğimiz patlarsa nasıl hakim oluruz diye hiç düşünmüyoruz. Burada bir parantez açmak istiyorum. Uzak Doğu’dan gelen lastiklerin kalitelileri var ama marka lastikler kadar değil. Marka olarak adlandırdığımız lastikler birinci sınıf kauçuk kullanırken, Uzak Doğu’dan gelen lastikler daha düşük kalitede kauçuk kullanıyor. Dolayısıyla fiyatı da düşük oluyor.

“20 LİRA İÇİN BU HAYATİ RİSKE DEĞER Mİ?” Ne kadar fark ediyor fiyat? Ve sürücüler lastiğin bu kadar önemli olduğunun farkın da mı? Maalesef değiller. İnsanlar hala ucuz olduğu için Uzak doğu lastiklerini tercih ediyorlar. Aradaki kalite farkı o kadar çok ama fiyat farkı çok komik rakamlar. 20 Liralık fark var en küçük boy lastikte marka ile Uzak Doğu’dan gelen lastikler arasında. Aracı hareket ettiriyorsunuz, arkasında siyah izler bırakıyor. Değer mi 20 lira için? Bizim tek amacımız piyasada marka lastiklerin satılması. Sadece Lassa değil, sektörde kaliteli lastik satan firmalarla birlikte marka lastik satışını artırmamız lazım. İnsanların can güvenliği söz konusu.

68

Bir ara yapılan kampanyalarla bunu başardık. İnsanlar marka lastik tercih etmeye başladılar. Ancak sonra yine ekonomik kriz başlayınca, tekrar isimsiz lastiklere yöneldiler.

Ekonomi Kıbrıs

“Lassa Shop örnek oldu”

Prestige SUBAT 2017

Fakat insanların bir de hizmeti görmeleri gerekiyor. Bakın biz 3 senedir Lassa Shop’u açtık. Biraz da bizim lastikçilerimizden şikayet edeyim, onlarda inanın ki hizmet sıfır. Bir lastikçiye gidiyorsunuz, makinist garajı gibi. Bir bayan olarak zaten giremiyorsunuz, genellikle eşlerine verip gönderiyorlar lastiği gidip değiştirsin diye. Biz bunun için Lassa Shop yapalım dedik, örnek olsun insanlara ve lastikçilere.

Şimdi şimdi biraz değiştirmeye başladık lastikçileri. Bunun için bayanlardan çok teşekkür aldık.

LASTİK ALIRKEN DİKKAT! O zaman biraz da tavsiyeler verin okurlarımız için. Lastik seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hiç bilmeyen biri önce lastiğin tarihine bakabilir. Ambarda kalmış, üzerinden yıllar geçmiş lastiklere karşı dikkatli olmaları için bu önemli bir başlık. Neticede lastiğinde bir ömrü var. Uygun depolama koşulları sağlanmadığında ise bu ömür çok hızlı tükeniyor. Bir de lastiğin kesilme diye bir olay var. Kauçuğun eskiyip kırılması, çabuk deforme olması, çabuk aşınması. Eski lastikte bu oluyor. Hiç kullanılmamış bile olsa, ambarda kalmışsa bu

aşınmayı görebiliyorsunuz. Onun için biz insanlara dedik ki bizim lastiklerimiz yenidir. Bizim her ay 4 tırımız geliyor Lassa’dan ama bazen ürünlerimiz tabii çok yavaş giden desenler var veya çok yavaş giden ebatlar var, onu da bulundurmak zorundasınız ki her an müşteri talep edebilir ve siz yok diyemezsiniz. Böylelikle ambarda 5-6 ay bekleyebiliyor bu lastikler, sonra müşterilerimiz 6 aylık lastik istemem diyor. Aslında çok bilinçli bir hareket ve biz bunu takdir ediyoruz. Daha sonra lastik ölçümlerine baksınlar, yol tutuşu gibi. Ayrıca mümkün olduğu kadar kendi arabalarının ölçülerinde jantları taksınlar. Bu çok önemli bir ayrıntı. Maalesef gençlerimiz daha geniş olsun, daha ince olsun, ince yanak ve işte şu V çizgili olsun diye garip garip jantları takıyorlar araçlara. Bu sefer araçların performansı düşüyor, çekişi


tırtıklıdır. Çelik desteklidir içi ve kolay yıpranmazlar ama çok sert lastiklerdir. Normal asfaltlarda sürdüğünüz zaman traktör gibi ses çıkarır, aracın balansını mahveder. Adamız için 4 mevsim lastik yeterlidir.

“KIBRIS İÇİN EN SAĞLAM LASTİK LASSA” Lastik konusunda yapılan ihmalleri, sonuçlarını ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaştınız, teşekkürler. Son soru olarak, Lassa’dan da bahseder misiniz? Dünyanın bir numarası olan Bridgestone ile Sabancı Grup, yaklaşık 6-7 yıl önce bir ortaklık kurdular. İsimleri BRİDSA oldu. Bu Bridsa’da ne üretiliyor diye sorarsanız, Bridgestone ve Lassa üretiliyor aynı fabrikada. Tabii ‘made in Turkey’ oluyor. Avrupa’ya Bridgestone satıyorlar, Türkiye’ye Lassa satıyorlar. Bridgestone ile Lassa aynı kalitede. Tamamen Japon teknolojisi ile fabrika kuruldu ve sıfır hata ile lastik üretiliyor. Çünkü lastiğin arıza oranı lastiğin kalitesi ile orantılı. düşüyor, daha çok yakıt harcıyor, sürtünme çoğalıyor çünkü.

“DÖRT MEVSİM LASTİK YETERLİ” Geçtiğimiz günlerde çok kısa süreli kar yağdı, buzlanma ve don uyarısı yapıldı. Polis dağa çıkış noktalarını kapattı. KKTC’de de kış için ayrı bir lastik gerekiyor mu? Bizde kış lastiği yok. Adamız da gerekli değil. Havamız genelde sıfır derecenin altına inmiyor, inse bile kış ayında gece yarısı iniyor. Normalde adamızın sıcaklığı 8 ile 50 derece arasında değişiyor. Kış lastiği karlı ve buzlu yollar için gerekli. Kış lastiği

Bizim de Ercantan İnşaat olarak, ada çapında bakarsanız yaklaşık 120 bayimiz var. Şunu söylemeden geçemeyeceğim, bizim yollarımızda en iyi lastik Lassa. Anadolu yollarında da, Kıbrıs yollarında da çukurlarımız var. Lassa en sağlam lastiktir. Anadolu’da Türkiye’nin lastik satışının %60’ını Lassa sağlıyor. Bütün Anadolu yollarında Lassa kullanıyor. Kamyondan tutun, en küçük otomobile kadar, traktörüne kadar kullanılıyor. O yüzden sloganımız “Sağlamsa Lassa”.. Sizlere teşekkür ediyorum, tüm okurlarınıza da ‘lastik konusunda ihmal olmaz’ diyerek bir hatırlatma yapmak istiyorum. Herkese iyi sürüşler.

69

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


21 GÜNDE BÜYÜK BİR FİKİR Bryan Mattimore, inovasyon projeleriyle Fortune 500 listesinde yer alan şirketlere 3 milyar doların üzerinde para kazandıran bir “beyin fırtınası” dehası. 21 Günde Büyük Bir Fikir çığır açıcı yeni bir iş konsepti yaratma konusunda son derece somut ve uygulanabilir bir yöntemi öne çıkararak, girişimciler ve inovasyon ekipleri için bir esin kaynağı oluşturuyor. İş dünyasında ses getirecek, yepyeni bir büyük fikir yaratmak için 21 günlük bir program öneriyor. 21 gün boyunca, günde bir saatten az zaman ayırmanız yeterli! Bu kitap ile hem özel hem de iş hayatınızda çeşitli zorluklarla boğuşurken, işinize yarayacak yaratıcı düşünme stratejilerini ve problem çözme tekniklerini öğreneceksiniz.

70

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Onlarca uygulanabilir yeni iş konsepti yaratacak, potansiyeli ve kazancı en yüksek fikri nasıl seçebileceğinizi örneklerle göreceksiniz. 21 Günde Büyük Bir Fikir eğlenceli, kolay okunan, yeni esin kaynakları arayan girişimcilerin mutlaka yararlanması gereken bir kitap. Bryan Mattimore’nin yazdığı, Ümit Şensoy’ün Türkçeye çevirdiği kitap, İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlandı. 21 Günde Büyük Bik Fikir isimli kitabına D&R online satış fiyatı 13,68 TL.

HAYAL ET. LİSTELE. YAP!

kitap önerileri

Binlerce fikir, öneri, pratik ipuçları ve birinci ağızdan başarı hikâyeleri, işte size muhteşem bir kendi kendine yapma rehberi bu kitap. Hayal Et. Listele. Yap! hayallerinizin hayat listesini kullanarak nasıl gerçekleşebileceğini gösteren, size ilham verecek, motive edecek ve odaklı kalmanıza yardımcı olacak bir kaynak. Hedefleriniz her ne olursa olsun -daha fazla seyahat etmek, fark yaratmak, cesaret isteyen bir şey yapmak, ilişki yaratmak, anda yaşamak- bu listeyi yapmaya başlamanız “Evet yapabilirim!’’ diye ilk haykırışınız gibi aslında. Lia Steakley imzası taşıyan kitabın D&R online satış fiyatı 16,06 TL.


http://www.dr.com.tr/

HER GÜN BİR SAAT NASIL KAZANILIR? İş dünyasının en büyük sıkıntısı zamanı doğru yönetim. Kimi zaman 24 saat bile yetmiyor. Fakat bu kitap bu konuda çok iddialı, her gün en az 1 saat kazandırmanın garantisini veriyor. “Hayatınızın her günü, istediğiniz her şeyi yapmak için, günde fazladan bir saat ister miydiniz?” sorusuyla başlıyor tanıtım metni. “Eğer bu kulağınıza imkânsız bir rüya gibi geliyorsa işte iyi haber: Bu fazladan saat, gerçekten sizin olabilir!” diye devam ediyor. Bu kitap, hepsi size zaman kazandırmak için tasarlanmış parlak fikirlerle, taktiklerle ve önerilerle dolu, oldukça etkili bir eser. Eğer hayatınızın sadece bir saatini bu kitabı okumak, aklınıza yatan fikirleri almak ve uygulamaya geçirmeye ayırırsanız, her gün inanamayacağınız bir şekilde fazladan zaman kazanacaksınız. Bu kitap sayesinde, ertelemenin üstesinden gelecek ve daha iyi, daha hızlı kararlar alacaksınız. Gizlenmiş zamanı, önemli şeyler yapmak için gereken zamanı ortaya çıkaracaksınız. Zamanınızı ve hayatınızı düzenlemek için yeni, etkili yollar keşfedeceksiniz. Ölümcül “zaman tüketiciler” ile nasıl başa çıkılacağını öğreneceksiniz. Hem işyerinde, hem de evde yaptığınız her şeyi düzene sokacak ve basitleştireceksiniz. Kesinlikle her gün daha fazla zaman kazanacaksınız.. Michael Heppell’ın kitabını Sonat Ece Kaya Türkçe’ye çevirdi, Pegasus yayınladı. Her Gün Bir Saat Nasıl Kazanılır isimli kitabın D&R online satış fiyatı 21,54 TL.

71

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İDEALİST İdealist, alışılagelmiş bir satış kitabı değil. Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanarak yola çıkmış iki insanın, bilgi, gözlem ve deneyimlerini birleştirerek kaleme aldığı bir rehber kitap. Başarma inancı, çalışma disiplini, estetik değer ve algı yönetimini sentezleyen, ilkeli ve dürüst bir insan, yapıcı ve başarılı bir satış profesyoneli ve nihayet bir “İdealist” olmanın yollarını anlatan samimi bir rehber. Bu kitap, satışın temel prensiplerini, satış yöntemlerini ve saha deneyimlerini, insanın düşünme ve karar verme süreçleri, satış iletişiminde sosyal etkinin rolü ve tüketici davranışları gibi psikoloji biliminin verileri ile harmanlayarak sunma heyecanıyla karşınızda. İdelist’i bu konuda yazılmış diğer kitaplardan ayıran temel özellik, Batı’nın analitik yaklaşımını, çözüm ve sonuç odaklı uygulamalarını Doğu’nun bilgeliği ve felsefesiyle, otantik ve holistik yaklaşımıyla birleştirmesi. İnancın başarıya etkisi nedir? İyimserlik, karamsarlık ve öğrenilmiş çaresizlik satış profesyonelini nasıl etkiler? İdeal satış sürecinde disiplinin rolü nedir? Estetik bir satış görüşmesi nasıl olur? Algı yönetimi nedir? Temiz, açık ve sağlıklı bir satış iletişiminde yeri nedir? Neden satın alırız? Karar verme sürecinde bizi neler etkiler? Belki tamamının, belki tek bir sayfasının, belki de tek bir paragrafının okurlarına yeni kapılar açmasını umut ediyor kitabın yazarları. Selman Yaşaroğulları ve Serap Altekin’in ortak eseri, Ceres Yayınları imzası taşıyor. İdealist’in D&R online satış fiyatı 16,79 TL.

SUBAT 2017


72

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


73

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

N

E EREDE E KADAR

?


6,75 TL

9,95 TL

8,44 TL

15,17 TL

6,00 TL

4,49 TL

10,08 TL

12,05 TL

8,00 TL

6,72 TL

5,58 TL

3,43 TL

4,80 TL

2,99 TL

6,60 TL

7,38 TL

3,70 TL

6,49 TL

3,45 TL

6,56 TL

1,80 TL

2,39 TL

4,80 TL

3,89 TL

1,10 TL

1,29 TL

6,24 TL

2,58 TL

1,50 TL

3,45 TL

6,00 TL

3,28 TL

KABAK (KG)

PATLICAN

(KG)

ISPANAK (KG)

74

Ekonomi Kıbrıs

PrestigeSALATALIK (KG) SUBAT 2017

MUZ

(DEMET)

KARNABAHAR

(KG)

BEYAZ LAHANA (KG)

LİMON

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 80 kuruş, Euro kuru 4 lira 10 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


2,00 TL

2,99 TL

8,40 TL

3,44 TL PORTAKAL

12.43 TL

9,90TL

14,40 TL

(KG)

19,88 TL TAVUK BUT (KG)

31,95 TL

35,95 TL

38,40 TL

31,16 TL DANA KIYMA (KG)

3,99 TL

2,95 TL

4,80 TL

4,10 TL SÜT (LT)

3,50 TL

3,45 TL

4,80 TL

5,74 TL YUMURTA

40,00 TL

55,00 TL

50.00 TL

(6 ADET)

57,75 TL PRES ODUN (25 KG)

3,83 TL

5,41 TL

5,42 TL

5,74 TL 95 OKTAN BENZİN

3,62 TL

4,66 TL

5,47 TL

5,65 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 80 kuruş, Euro kuru 4 lira 10 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)

(LT)


EKONOMİ KKTC’NİN İLK FİNANS LABORATUVARI

“2017 GELİŞİM VE DÖNÜŞÜM YILI OLMALI”

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde, Türkiye İş Bankası A.Ş. İş Yatırım Menkul Değerler tarafından sağlanan TradeMaster platformunun yer aldığı Finans Laboratuvarı açıldı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, KKTC hükümetlerinin yapısal sorunlara günlük çözümler üretmeye çalışmak yerine, bu sorunlara kaynaklık eden faktörleri ortadan kaldırması ve iş yapabilirliğin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. KTTO, tersi durumda siyasete olan güvenin daha da azalacağını ve sorunların katlanarak büyüyeceğini duyurdu.

76

KTTO, 2017 yılının kayıp bir yıl yerine, gelişim ve dönüşüm yılı olmasını dileyerek, hükümetten 2017 Kıbrıs beklentilerini açıkladı. Ekonomi

Prestige

Açıklamada, SUBAT 2017 Kıbrıs Türk halkı ve ekonomisinin, yıllardan beri hazırlanan ama uygulanmayan hükümet programları, ekonomik ve mali işbirliği programları ve protokolleriyle yaşamaya mahkum edildiği savunuldu.

LİDERLİK VE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ Kıbrıs Türk Sanayi odası (KTSO) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) işbirliğinde “Liderlik ve Girişimcilik Eğitimi” düzenlendi. Ücretsiz verilen eğitimde “Patron, girişimci, yönetici ve lider kimdir? Aralarındaki farklar nelerdir? Liderin özellikleri nedir? Liderlerin ortak yanları nelerdir? Yönetici ve lider arasındaki; lider ve patron arasındaki farklılıklar nedir? Etkili liderlik için öneriler, değişen ekonomik ve sosyal hayat ve değişim yönetimi, yenilik ve girişimcilik arasındaki ilişki başarılı girişimcilik” konularında bilgiler paylaşıldı. LAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Şeşen tarafından verilen eğitim sonunda, katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verildi.

Finans Laboratuvarı açılış törenine Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un yanı sıra, Türkiye İş Bankası A.Ş. İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Rıza İhsan Kutlusoy, İş Yatırım Menkul Değerler yöneticileri, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Rektör Yardımcıları Doç. Dr. Ahmet Adalıer ve Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, Genel Sekreter Doç. Dr. Erbuğ Çelebi, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Toycan ve çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı. Törende konuşan UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri, Kuzey Kıbrıs’ta TradeMaster platformuyla desteklenen Finans Laboratuvarı’nın açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


NOTLARI “DÖVİZLE KREDİ YASAKLANSIN”

KKTC’DE 42 BİN KAYITLI YABANCI İŞ GÜCÜ KKTC’deki çalışma yaşamı konusunda rakamlar veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, çalışanların yüzde 43’ünü yabancı işçilerin oluşturduğunu, 12 bin 500 kayıtlı işsiz olduğunu ve 42 bin yabancı kayıtlı işgücünün bulunduğunu anlattı. Saner, ülkede işsizlik sorunundan çok, farklı iş kollarına genç işsizleri yönlendirememe sorunu bulunduğunu vurguladı. 2017 yılında elektronik çalışma izin kartı uygulaması ve E- Bakanlık portalını hayata geçirmek için çalışmaların tamamlandığını ifade eden Saner, şunları kaydetti: “Çalışanların işyeri denetimlerinde pasaportunu göstermesi çok kolay değil. çalışma izni kartı taşımak daha kolay. Çalışanın sosyal haklarının ödenip ödenmediğini denetlemek amacıyla elektronik bir çalışma izin kartı uygulaması hazırladık ve hayata geçirmek için gün sayıyoruz. Bakanlıkta bir çığır olacak.”

KKTC ekonomisinin döviz hassasiyeti günden güne artıyor. Kurdaki sert dalgalanmalar vatandaşın cebine olumsuz yansıyor. Tüketiciler Derneği de bu konuda bir çağrı yaptı, dövizle kredinin yasaklanmasını istedi. İşte derneğin öneri listesi; 1. Tüm sözleşmelere ve tüketici kredilerine TL zorunluluğu getirilmelidir, 2. Kredi sözleşmeleri, okul harçları, kira gibi dövize indeksli olarak yapılan sözleşmelerin yapıldığı tarihteki kur esas alınarak ödemeler yeniden yapılandırılmalıdır, 3. Bu uygulama sonucu sektörlerin, bankalar dahil maddi mağduriyetlerini asgariye indirecek önlemleri almalı, 4. Bu amaçla mevduat faizlerinden alınan %15 vergi ve BSİV banka sigorta işlem vergisi olarak hükümetin gelir kaynaklarını kullanmalıdır, 5. Devlet tasarrufları için etki, kapsamlı ve seri önlemler alınmalıdır, 6. Türk Lirası’ndaki değer kaybı oranında hayat pahalılığı artışı vermelidir, 7. Türkiye ile olan dış ticaret açığının da dikkate alınarak Türk Lirası’ndaki değer kaybı kadar dolaylı olarak vergi ödemiş olduğu oranda, Türkiye Cumhuriyeti’nden bu kaybı karşılaması için hükümetin talepte bulunmalı…

GÜZELYURT’A ÖZEL BİR ÖDÜL

77

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Ekonomi Kıbrıs Özçınar’a Türkiye’de “Sosyal Prestige Belediyecilik” ödülü verildi. SUBAT 2017 Güzelyurt Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, Türkiye’de düzenlenen “Uluslararası 7’nci Buhara Medya Ödülleri” sahiplerini buldu.

Sheraton Otel’de düzenlenen geceye, Türkiye Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, işadamları ve sanatçılar katıldı. Uluslararası 7. Buhara Medya Ödül Töreni’nde Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar “Sosyal Belediyecilik” ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün elinden aldı.


Kendi işinin patronu olmak isteyenlere;

FRANCHISE FIRSATLARI Crestcom International, LLC

FIRSTLIGHT HOMECARE

25 yılı aşkın bir süredir, Crestcom Uluslararası franchise yönetimi ve liderlik alanlarında dünya çapında iş insanları eğitti.

FirstLight HomeCare yardıma ihtiyacı olan yaşlılar, yeni anneler, engelli yetişkinler ve diğerlerine kapsamlı olarak evde, tıbbi olmayan bir hizmet sunuyor.

Bugün Crestcom Fortune arasında eğitim endüstrisinin en başarılı ve yaygın olarak kullanılan bir yönetim ve liderlik programlarından biri haline geldi.

Cincinnati, Ohio merkezli firstlight yönetim ekibi firstlight kuruluş özünü oluştururken, sağlık, franchising ve üst düzey hizmetlerini 138 yıldır devam ettiriyorlar..

78

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Sektör:

franchise

İşletme / Yönetim Danışmanlığı

Merkez Ülkesi: Amerika Kuruluş Yılı: 1987 Bayilik Ücreti: 10.000 $ Yatırım Bütçesi: 84.000 - 104.000 $ Ortalama Kar Oranı: Belirtilmemiş Kardan Alınan Pay %10 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör: Sağlık Merkez Ülkesi: amerika Kuruluş Yılı: 2009 Bayilik Ücreti: 60.000 - 75.000 $ Yatırım Bütçesi: 87.000 - 130.000 $ Ortalama Kar Oranı: Lokasyona göre değişken Kardan Alınan Pay Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


79

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


TUTOR DOCTOR

80

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

franchise

SUBAT 2017

1-800-GOT-JUNK

Toplum için bir fark yaratan Tutor Doctor, en hızlı büyüyen franchise şirketlerinden biri.

1-800-GOT-JUNK 15 yıldır geri dönüşüm konusunda devrim yarattı.

Öğrencilere kendi evlerinde birebir ders verme modeline dayanan eğitim, her yaştan öğrencilere yardımcı oluyor. Ayrıca bu yüksek sabit maliyetleri de ortadan kaldırmış oluyor.

Hizmet standartları ve profesyonelliği ile dünyanın en büyük geri dönüşüm hizmetini veriyor.

Sektör: Eğitim Merkez Ülkesi: Amerika Kuruluş Yılı: 2000 Bayilik Ücreti: 26.300 $ Yatırım Bütçesi: 66.000 $ Ortalama Kar Oranı: %50 Kardan Alınan Pay %5 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör Geri Dönüşüm Merkez Ülkesi: Amerika Kuruluş Yılı: 1989 Bayilik Ücreti: 30.000 $ Yatırım Bütçesi: 90.000 $ Ortalama Kar Oranı: %50 Kardan Alınan Pay Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


81

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017


82

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

8


83 87

Ekonomi Kıbrıs Ekonomi Kıbrıs

Prestige Prestige SUBAT 2017 Aralık 2016


84

Ekonomi Kıbrıs

Prestige SUBAT 2017

Ekonomi Kibris Prestige Subat 2017..  

KKTC'nin tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Pnestige, Şubat 2017 sayısıyla yayında. Kıbrıs ekonomisinde yaşanan döviz krizi...

Ekonomi Kibris Prestige Subat 2017..  

KKTC'nin tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Pnestige, Şubat 2017 sayısıyla yayında. Kıbrıs ekonomisinde yaşanan döviz krizi...

Advertisement