Page 1

1

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


2

Ekonomi K覺br覺s

Prestige MART 2017

5

Ekonomi K覺br覺s

Prestige MART 2017


3

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


38 MAZHER ZAHEER Creditwest Bank Genel Müdür Yardımcısı

CREDITWEST BANK’TAN 180 AY VADELİ KONUT KREDİSİ

48 4

YIL:4 SAYI:39 www.ekonomikibris.com

ALPET’TEN BİR İLK SİGORTA YAPTIRIRKEN DİKKAT 6 AYDA REKOR SATIŞ

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017

GİRNE’YE MARİNALI LÜKS OTEL

KRİZLERDE AYAKTA DURMAK İÇİN 5 YOL

MART 2017

22 57 30 70

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ

E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN www.ekonomikibris.com


5

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ Ticari İşler Müdürü Yasemin LAÇİN GÖRGÜN

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017

Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Dijital Yayınlar Koordinatörü FUNDA KARAGENÇ Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC 16. Şht. Aziz Güner Sok. Kumsal/Lefkoşa TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 850 3800 0533 850 3804 Mail Adresi: abone@ekonomikibris.com


7

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Yeni bir ay, yeni bir sayı, dolu dolu bir içerikle Ekonomi Kıbrıs Prestige’den selamlıyorum sizleri. Bahar geldi artık, doğanın uyanışı gibi, iş dünyası da hareketleniyor. Belirsizlik, dövizdeki dalgalanma bir yana, artık yeni yeni yatırım projeleri ortaya çıkıyor.

8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

MART 2017

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisinde sizler için dikkat çeken çalışmalar hazırladık. Bu sayıda rekorlar var, bu sayıda umut aşılayan gelişmeler var. Kapak konusuyla başlayayım. Bisikletin güzelliği yansıdı KKTC’ye. Bisiklet Federasyonu, şahane bir organizasyona imza attı, uluslararası yüzlerce bisikletçiyi KKTC’de ağırladı. Federasyon Başkanı Ekin Adademir ile bisiklet turunu ve gelecek yıl hazırlıklarını konuştuk. Çok daha iyisi geliyor. Bir güzel haber de GSM sektöründen. Nihayet KKTC’de mobil numara taşıma dönemi başlayacak. Numaralar müşterinin olacak, müşteri istediği operatörü tercih edecek. Peki bu süreç rekabeti nasıl etkileyecek? Telsim Genel Müdürü Hakan Gülümser ile değerlendirdik. Bankacılık sektöründe hızlı bir büyüme süreci geçiren Capital Bank, şimdi de kurumsal yapısını güçlendiriyor. Capital Bank Genel Müdür Yardımcısı Sevdinç Kabus, yeni yol haritalarını paylaştı. Capital Bank’ın rekor mevduat artışı gibi, bir rekor da otomotiv sektöründen. Özmerhan çatısı altına geçen Opel, 6 ayda satışlarını ikiye katladı. Özmerhan Otomotiv Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Bülbüloğlu, başarının sırrını anlattı. Ve emlak sektörü.. Konut almak isteyenler, ev sahibi olmak isteyenler için fırsatın adresi Creditwest Bank. Banka tam 6 çeşit ve 180 ay vadeli konut kredisi sunuyor. Creditwest Bank Hazine, Dış İşlemler ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mazher Zaheer’in sözlerine kulak vermelisiniz.. Savoy Group’un Çatalköy’de yapacağı marinalı otel projesi, sigorta dünyasından dikkat çeken köşe yazıları, bankacılık sektöründeki yenilikler ve çok daha fazlası sizler için hazır. Keyifle okumanız dileğiyle..


9

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

ŞUBAT ÖZETİ: REKABET KIZIŞIYOR MART BEKLENTİSİ: YATIRIMLAR HIZLANACAK Yatırım haberleriyle başladı, rekorlarla devam etti, umut veren etkinliklerle tamamlandı Şubat ayı. Uzun bir süre sonra KKTC’de döviz krizi ve etkilerinden uzak bir ay geçti diyebiliriz. Döviz düşmedi ama iş dünyası

üzerindeki olumsuz etkisi ikinci planda kaldı Mart için de benzer düşünceler hakim. Özellikle Kıbrıs emlak sektörü, yeni projelerle dikkatleri üzerinde toplayacak.

KKTC;

10

Turizm ve Ekonomiye Bisiklet Morali

Dövizdeki dalgalanmayı, piyasadaki Ekonomi Kıbrıs daralmayı, hatta ülkedeki belirsizliği bir Prestige süreliğine de olsa bir kenara bıraktırdı bu MART 2017 organizasyon. Bisiklet Federasyonu bu yıl ikincisini düzenlediği bisiklet turunda, yüzlerce profesyoneli KKTC’ye taşıdı. Dünyanın birçok ülkesinden sporcular, takımlar ve izleyiciler 4 gün boyunca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dolaştı. Ülkenin turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayan etkinliğin üçüncüsü için şimdiden hazırlık başladı.

4,5G ve Üçüncü GSM Operatörü GSM sektörü için iki haber var. İlki, Türkiye’nin geçtiği ama KKTC’nin henüz yola bile çıkamadığı 4,5G ile ilgili. Altyapı çalışmaları hızlanacak.. İkincisi ise rekabeti kızıştıracak bir açıklama; Üçüncü operatör geliyor KKTC’ye. Bakanlık üçüncü operatör için düğmeye basıldığını söyledi. Yıl sonunda başlaması planlanan mobil numara taşıma ve yeni operatörün gelişi, Telsim ve Kuzey Kıbrıs Turkcell’den oluşan KKTC GSM sektöründe dengeleri değiştirecek gibi.

Güzelyurt’a Hastane Yatırımı

endeks

Yıllarca verildi verilecek iddialarıyla ertelenen Güzelyurt yatırımları, son iki yılda hızlanmaya başladı. Önce ODTÜ, sonra da Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nin yatırımlarıyla hareketlenen Güzelyurt için bu kez hastane projesi başlıyor. Hastanenin temeli atıldı, kısa süre içinde inşaatın tamamlanması hedefleniyor. Hayaldi, gerçek oluyor sloganıyla yapılan törende, iş insanlarına da çağrı vardı. Güzelyurt’a yatırım istendi.

Gazimağusa’ya Başkonsolosluk Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’de tek bir temsilciliği vardı, o da Lefkoşa’daki Büyükelçilik binası. Uzun kuyruklar, yetişmeyen işlemler derken yeni bir formül bulundu. Lefkoşa’dan sonra Gazimağusa’da da elçiliğin bir kanadı olacak. Başkonsolosluk Gazimağusa’ya açılacak. Projenin müjdesini Büyükelçi Derya Kanbay verdi.

İş Fırsatları Ekonomi Kıbrıs’ta KKTC’nin tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, iş arayan veya iş değiştirmek isteyenler için her gün onlarca alternatif sunuyor. Kıbrıs ekonomisinin kurumsal firmalarının iş ilanları, www.ekonomikibris.com haber portalının İş İlanları kategorisinde yer alıyor. Her meslek grubuna yönelik bu ilanlar, iş arama sürecini daha da kolaylaştırıyor.


TÜRKİYE;

DÜNYA;

16 Nisan İçin Geri Sayım Türkiye’de gündem referandum. Meclis’ten yeni anasaya paketi için Türkiye vatandaşları referandumda oy kullanacak. Şimdiden evet, hayır tartışmalarının tansiyonu yükseldi. Ve tüm gündem referanduma odaklandı.

Varlık Fonu Ekonomi adına dikkat çeken bir karardı, kısa sürede birçok şirketi bünyesine kattı. Varlık Fonu ile birlikte Türkiye ekonomisi yeni bir döneme başladı. Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası, Halk Bank gibi devler artık Varlık Fonu çatısı altında.

Forex Piyasalarına Sürpriz Düzenleme ABD’de, hatta dünyada yeni bir dönem başladı. Emlak kralı Donald Trump, ABD Başkanlığı’nı Obama’dan devraldı. Trump’ın ilk konuşması dikkat çekiciydi. Başkanlığın ilk kez ABD halkına açılacağını söyleyen Trump, her sözünde Amerikalı vurgusu yaptı. Ekonomi penceresinden seslendi aslında halka. Yatırımda da, istihdamda da ABD halkının her zaman öncelikli olacağının altını çizdi.

3310 Geri Döndü Ay boyunca dünya kategorisinde gelen en güzel haber telefon efsanesi 3310’un geri dönüşüydü. Nokia’nın unutulmaz modeli, teknolojiyle donandı, yeni versiyonuyla görücüye çıktı. Geniş ekran ve uzun şarj süresiyle dikkat çeken 3310, makul fiyatıyla da her cebe girmeyi hedefliyor. 3310’un satış fiyatı 59 Euro, ortalama 240 TL olarak belirlendi.

11

Unutmadan, telefonun alışkanlık yapan oyunu Snake yeni versiyonunda da Ekonomi Kıbrıs unutulmamış.

Prestige MART 2017

BEKLENTİ: Yatırım ayı olacak Mart. Hem KKTC’de, hem de Türkiye’de birçok proje hayata geçecek.

Yine KKTC’ye bakarsak, üniversiteler için yoğun dönem başlıyor. Ülke ekonomisinin yarısını karşılayan sektör temsilcileri, yeni öğrenciler için tanıtım çalışmalarını hızlandırıyor. 93 bin 292 kişilik eğitim kadrosunda yeni hedef 100 bine ulaşmak!

endeks

Tabii Türkiye için biraz gergin olabilir bu süreç. Çünkü 16 Nisan için süreç daralıyor.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

NİSSAN’DA ANINDA KREDİ FIRSATI

JAGUAR’DA 5 BİN EURO İNDİRİM

Otomotiv ve bankacılık sektörü yeni bir ilkle tanışta. Hızlı büyüme ve kurumsallaşma sürecine giren Capital Bank, dikkat çeken bir yeniliğe imza attı. Nissan showroomunda yer alan Capital Bank temsilcisi, otomobil almaya gelenlere anında kredi fırsatı sunuyor. Otomotiv sektörünün güçlü markası Nissan’ın “bugün gel, hemen al” sloganıyla duyurduğu proje ile araç almak isteyenler, aynı gün tüm işlemlerini tamamlıyor. Üstelik bu kredi, düşük faiz oranıyla da dikkat çekiyor.

12

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017

HYUNDAI İÇİN HEDEF LİDERLİK Prestij, konfor ve sportifliğin bir arada buluştuğu Jaguar XE modelleri için dikkat çeken bir kampanya var. 2016’da kendi satış rekorunu kıran Borusan Oto Kıbrıs, 2017’ye de hızlı başladı. Yeni showroom için geri sayımını sürdüren firma, XE modellerinde 5 bin Euro’luk indirim açıkladı.

haberler

Fakat küçük bir ayrıntı var. KKTC’de büyük ilgi gören XE’den sadece 4 tane kaldı.

Hyundai markası, 2014 yılında yaptığı 576 adet satışla KKTC otomotiv pazarının lideriydi. Asok Group’un yaşadığı mali kriz ile başlayan süreç sonunda, marka Özok Group çatısı altına geçti. Renault’tan sonra Hyundai ile daha da güçlenen Özok’un özel bir misafiri vardı. Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yurt İçi Satış ve İhracat Operasyonu Direktörü Jae Wook Oh, KKTC’ye geldi, Özok tesislerini gezdi. Jae Wook Oh’a Hyundai’nin Türkiye’deki Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Özyılmaz, Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sabahattin Şimşek ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Berkel da eşlik etti. Özok Group’un yaptığı yatırımlara teşekkür eden yönetici, yeni araçların da müjdesini verdi. Jae Wook Oh, Hyundai’nin bu yıl yeni İ 30, Ekim ve Kasım aylarında ise Juke ve Mokka türü üç yeni aracı araç severlerle tanıştıracağını ifade etti. Özok Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özok da Hyundai bayrağını taşımaktan çok gururlu ve mutlu olduklarını ifade etti ve hedeflerinin Hyundai’yi bir numara yapmak olduğunu söyledi.


13

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017


15

Ekonomi Kıbrıs

Prestige MART 2017

Ekonomi Kıbrıs Prestige Mart 2017  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Mart sayısı ile yayında.. Derginin kapağında uluslararası organizasyo...

Ekonomi Kıbrıs Prestige Mart 2017  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Mart sayısı ile yayında.. Derginin kapağında uluslararası organizasyo...

Advertisement