Page 1

1

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


2

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


3

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


50 YIL:4 SAYI:47 www.ekonomikibris.com

AYKUT MAZHAR

İNTERGAZ’DAN MÜŞTERİLERE ÖZEL TELEMETRİ UYGULAMASI

BANKACILIK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER

56

İŞ DÜNYASININ DEĞİŞEN TERİCİHİ: ARAÇ KİRALAMA

4

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

10 YILDA %100 DEĞERLENDİ: YENİKENT BURÇHAN LAÇİN

KASIM 2017

YENİ MARKA, YENİ YATIRIM: SHOE CITY

CNR EMLAK FUARI İÇİN GERİ SAYIM

KASIM 2017

12 58 69 76

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ

E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN www.ekonomikibris.com


5

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ Reklam Sorumlusu Selvi AYDIN

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER İçerik Yöneticisi Ayça YILDIZ Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC 16. Şht. Aziz Güner Sok. Kumsal/Lefkoşa TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 850 3804 0 533 850 3805 Mail Adresi: abone@ekonomikibris.com


7

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


LÜKS, YAŞAM

TARZINIZ OLACAK...

Modern Mimari, Estetik ve Lüksün kesiştiği noktada sizleri

A PLUS yaşamaya davet ediyoruz.

9

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

www.emtancons.com

+90 392 815 47 43 / +90 392 815 37 45 Mete Adanır Caddesi, Emtan 2 Apt. No:3 Girne /KKTC


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Para piyasalarında, seçim meydanında, hatta dünyada yüksek tansiyon var. Hareketli bir Ekim bitti, bir o kadar yoğun bir Kasım ayını karşılıyor.

10

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

KASIM 2017

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Kasım Sayısı’ndan merhaba herkese. Ekonomi ve ekonomi haberciliği için pozitif düşünmek önemli, yani bardağın dolu tarafına bakmak. Biz de öyle yapıyoruz. Güzel şeyler oluyor ülkede. Birçok yeni yatırım projesi var. Örneğin Girne’ye marinalı lüks bir otel yapılıyor, uzun zamandır ihtiyaçtı. Yeni bir müşteri hedef kitlesi oluşturacak. Savoy Hotel Genel Müdürü Ogün Özata, Savoy Luxury Marin Resort otelin detaylarını anlattı. Turizm sektöründe birçok alanda öncülük yapan bir isim, Erbil Arkın da yeni projesinin heyecanını yaşıyor. İş insanı Arkın, bu kez eğitim sektöründe iddialı. Arucad Üniversitesi ile farklı bir pencere açan Arkın, yol haritasını paylaştı, dikkat çeken mesajlar verdi. KKTC’nin Türkiye’den özel bir misafiri vardı. Türkiye’de bankalar ile kurdukları güçlü köprü ve geliştirdikleri teknoloji ile büyük yeniliklere imza atan BKM, Kıbrıs’taydı. Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Dr. Soner Canko ile Star Card Genel Müdürü Mine Tokay konuğumuz oldu. Finansal teknoloji rüzgarının, Kıbrıs’ta uygulanma ihtimalini ve sağlayacağı fırsatları konuştuk. İş dünyasını yakından ilgilendiren iki de dosya haberi var. Bunlardan ilki araç kullanımı ile ilgili. Türkiye’de filo kiralama alışkanlığı artık oturdu. Peki KKTC’de durum ne? İş insanlarına satın almak mı, kiralamak mı diye sorduk. Dikkat çeken yanıtlar ve yorumlar geldi. İkinci dosya konusu ise yatırım ile alakalı. Lefkoşa’nın gözdeleri arasında yer alan Yenikent bölgesine mercek tuttuk. Neydi, ne oldu diye sorduk, fiyatları kıyasladık. Gördük ki Yenikent’te yüzde yüzlük bir artış var. Peki bundan sonra yatırım için doğru yer mi? Yanıtını uzman konuklarımız verdi. Hayalinin peşinden koşan bir iş insanı Pınar Başman, KKTC’nin tanıtımı için özel organizasyonlara imza atan Türk Hava Yolları, ülkenin ısıtma ihtiyacında söz sahibi İntergaz, Borusan’ın yeni heyecanı Jaguar E-Pace ve daha fazlası bu sayıda. Keyifle okumanız dileğiyle.


11

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

EKİM ÖZETİ: DÖVİZ KRİZİ KASIM BEKLENTİSİ: SEÇİM TELAŞI Ortadoğu tansiyon yüksek, ABD’de belirsizlikler var, İngiltere AB’den ayrılık yolunda ilerliyor.

yansımasının etkileri, erken seçime doğru işleyen geri sayım ve daha birçok başlık

Yani gerekçe çok ve para piyasaları dalgalı. KKTC

Ekim ayına damgasını vurdu. Hepsini sizler için sıraladık.

KKTC;

12

Döviz Kuruna Dikkat

Gelirler Türk Lirası, fakat dolar, euro sterlin… Üç para birimi daha kullanılıyor Ekonomi Kıbrıs KKTC ekonomisinde. O yüzden döviz Prestige kurundaki en ufak hareket, halkın cebine KASIM 2017 yansıyor. Son dönemde artan belirsizlik ve para piyasalarında yükselen tansiyon, KKTC ekonomisinde direkt hissedildi. Özellikle de sterlin ve euro kurundaki yeni rekorlar, halkın cebine büyük zarar olarak yansıdı. 5 lirayı gören sterlinle birlikte, bir kez daha dövizle borçlanmanın yasaklanması gündeme geldi

endeks

Seçime Doğru Gelenek değişmedi, KKTC yeni bir seçime daha gidiyor. Bu kez erken genel seçim var. Tarih 7 Ocak. Partiler, adaylar, seçmenler geri sayıma başladı. Geçen senelerin aksine bu yıl dikkat çeken bir detay var süreçte. Doktor adayların çoğunlukta olduğu meclis için, bu kez iş insanları da niyetli. KKTC ekonomisinde söz sahibi birçok iş insanı aday adayı olarak listelerde öne çıkıyor. Reel sektörü bilen, sorun çözümüne ve uluslararası ticarete hakim isimlerin gelme ihtimali bile ekonomi adına beklentileri olumlu yönde etkiliyor.

Üniversitelere YÖK Denetimi Ülke ekonomisi için üniversiteler lokomotif sektör görevi görüyor. Öğrenci sayısı bu yıl 100 bin barajını aştı, yeni hedef 150 bin. Bu hedef doğrultusunda birçok yeni üniversite daha katılıyor/katılacak KKTC eğitim dünyasına. Peki denetim bu işin neresinde? Yani üniversite ve öğrenci sayısı ile birlikte, eğitim kalitesi de artıyor mu? Yoksa tam tersi bir durum mu söz konusu? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç işte bu amaçla KKTC’ye geldi. Yeni yılla birlikte çok sıkı bir denetim sürecinen başlayacağını söyledi.

Kredi Programları İş kurmak isteyen, işini geliştirmek veya yeni yatırımlar planlayanlar için fırsatların sayısı artıyor. KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yeni programlarını açıkladı. Bu kez iş insanları için bir paket var. Buna göre, sanayi sektöründe, yıllık cirosu 10 milyon TL’nin üzerinde olan işletmelere, yatırım projeleri karşılığında faiz katkısı 500 bin TL olan 2017 Faiz Destekli KOBİ Yatırım Kredisi Programı uygulanacak.

İş Fırsatları İş arayan veya iş değiştirmek isteyenler için fırsatlar Ekonomi Kıbrıs’ta. KKTC’nin tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, her gün birçok kurumsal şirketten iş ilanlarını okurlarıyla buluşturuyor. Her meslek ve meslek grubuna uygun münhalleri yayınlayan Ekonomi Kıbrıs, mülakat süreçlerini kolaylaştırmak için öneri haberleriyle de dikkat çekiyor.


TÜRKİYE;

DÜNYA;

Yerli Otomobil Projesi Bir hayaldi, gerçek olacak. Devrim otomobili ile başlayan yerli üretim projesi, bu kez çok güçlü bir yol haritasıyla geri sayıma başladı. Türkiye’nin yerli otomobili için Zorlu, Turkcell, Anadolu Grubu, BMC ve Kıraça elini taşın altına koydu. Ortak Girişim Grubu ilk prototipi 2019 yılında hazır edecek. Seri üretime geçildikten sonra ilk otomobilin müşterisi de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacak. Yeri otomobil projesiyle hedef, sadece Türkiye’de yılda satılan 1 milyona yakın araç pazarından, büyük bir pay almak.

Enflasyon ve İşsizlik Verileri Hem enflasyon, hem de işsizlik verileri tahminlerin üzerinde çıktı. Türkiye ekonomisi için kritik önem taşıyan iki veri de dikkat çekiyor. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ekim’de aylık bazda yüzde 2.08, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1.71 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11.9, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 17.28 oldu. Ağustos ayı işsizlik oranı da belli oldu. TÜİK verilerine göre, Ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 10,6 oranında gerçekleşti.

Arap Topraklarında Yüksek Tansiyon Arap baharı ile tansiyonu yükselen coğrafya, bir kez daha diken üzerinde. Suudi Arabistan, Yemen. Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan arasında tansiyon giderek yükseliyor. Füze saldırıları ve savaş ilanlarına, bir de darbe iddiaları eklendi. Yolsuzluk operasyonu diye başlatılan gözaltılar, darbe olarak yorumlanıyor.

ABD – Kuzey Kore Gerilimi Arap topraklarındaki karışıklığın sebepleri arasında yer alan ABD, Kuzey Kore ile de gerilim yaşıyor. Trump ile Kim Jong arasındaki sözlü duelloda işler biraz daha kızışıyor. ABD ile Güney Kore arasındaki ortak tatbikat ve Trump’ın Kuzey Kore’deki nükleer silahlarına karşı dünyayı arkasına alma girişimleri dikkat çeken başlıklar arasında.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, üst düzeyde çok sert değişikliklere imza attı.

13

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

KKTC için yeni bir telaş, belki de yeni bir dönem. 34’üncü yaşını kutlayan ülke, seçimler için hazırlık yapıyor. İş insanı adayların çokluğu, ekonomi adına yenilik ihtimalini güçlendiriyor. Dünyada gerilim, dövizde ise yükseliş var. O yüzden tedbirlik ve temkinli olunması gereken bir ay olacak Kasım ayı.

endeks

BEKLENTİ:


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

SIBOS 2017’DE TEK KIBRIS BANKASI

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ALBANK’TA İŞ FIRSATI KKTC bankacılık sektörünün en yeni bankası Albank hızlı büyüyor. ING Bank’tan sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan HSBC şubelerini de satın alan Altınhas Holding, yeni Albank şubeleri için hazırlık yapıyor. Bankanın yeni açılacak Ortaköy, Yenikent ve Girne Çarşı şubeleri için münnhal açıldı. Şube pazarlama için müdür yardımcısı, yönetmen ve yetkili ile şube gişe personelleri alınacak. Adayların üniversitelerin ilgili bölümünden mezun olması, İngilizce bilmesi ve KKTC bankacılık mevzuatına hakim olması avantaj sayılacak.

14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Kurumsal gelişim ve teknoloji yatırımlarına ağırlık veren Creditwest Bank, uluslararası zirveleri de yakından takip ediyor. Dünya finans piyasasının geleceğinin şekillendirildiği SIBOS 2017 etkinliği bu yıl Kanada’nın Toronto kentinde gerçekleştirildi. Creditwest Bank da oradaydı. Hatta tek Kıbrıs bankası olarak, adayı temsil etti. SIBOS etkinliğinin adresi Kanada’nın başkenti Toronto’ydu. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT) tarafından organize edilen SIBOS 2017’ye son dört yıldır olduğu gibi Kıbrıs’tan sadece Creditwest Bank davet alarak katılım gösterdi.. Creditwest Bank’I SIBOS etkinliğinde banka bünyesinin uzman kadrosunda yer alan Güzide Katırcıoğlu, Duyal Eresen ve Gizem Özkıraç temsil etti.

Bu iş fırsatıyla ilgilenen adaylar detaylı özgeçmişini ik@albank. com.tr adresine gönderebilir ya da şahsen Lefkoşa otobüs terminali karşısındaki Albank Genel Müdürlüğü’ne teslim edebilir.

UNIVERSAL BANK’TAN CUMHURİYET ALTINI Bankalar arası rekabet artıyor, yeni fırsatlar, yeni kampanyalar başlıyor. Ve tüm bu süreçte, kazanan müşteri oluyor. İşte onlardan biri, altın kampanyası.

haberler

Universal Bank dikkat çeken bir kampanyaya adım attı. Banka, maaşını Universal Bank’a taşıyanlara cumhuriyet altını hediye ediyor. Üstelik çekiliş yok, limit yok. Maaşını taşıyan, cumhuriyet altınının sahibi oluyor. Bir de bilgi notu. Şu sıralar cumhuriyet altınının değeri, bin TL’nin üzerinde


Lezzet ve keyfin buluşma noktası... Elexus’un à la carte restoranları...

Kıbrıs’ta geceler uzun yaşanır... Lezzetli ve sağlıklı bir başlangıç, hem keyfinizi hem de enerjinizi artırır... Birbirinden leziz deniz ürünleri ve Ege mutfağından seçme tatlar ile lezzete ve keyfe doymak isteyenler için Kaluga restoran... Nefis mezeler, taptaze sebzelerle yapılan yöresel yemekler ve eşsiz ocakbaşı lezzetleri ile harika bir geceye başlamak için Meyan restoran...

15

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Elexus, farklı bir ambiyans, üstün lezzet ve mükemmel servis ile keyifli bir akşam yemeği yemek isteyenlere, daha da fazlasını sunuyor.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

LEFKOŞA TURKCELL İLE KOŞTU SOS Çocuk Köyü yayarına, Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda koşulan 7. Lefkoşa Maratonu’nun ödül töreni vardı.

TELSİM FREEZONE İÇİN GERİ SAYIM

Bedesten’deki ödül gecesine, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı katıldı. Gecede LTB Başkanı Mehmet Harmancı Maraton Ana sponsoru Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden ile Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu’na plaket taktim etti. SOS Çocukköyü Derneği Genel Müdürü Buğra Akter ise LTB Başkanı Mehmet Harmancı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden’e teşekkür plaketi sundu.

16

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Telsim Freezone Liseler Arası Müzik Yarışması’nın altıncısı için Milli Eğitim Bakanlığı ile KKTC Telsim arasında protokol imzalandı. Liseler arası yarışmaya başvurular 25 Aralık’a kadar kabul edilecek, yarışma 13 Nisan 2018’de Lefkoşa’daki Atatürk Spor Salonu’nda yer alacak. Okullar birden fazla grupla yarışmaya katılabilecek.

haberler

KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Tanpınar ise, altı yıl önce liseler arası müzik yarışması düzenlenmesi fikrinin ne kadar doğru bir karar olduğunu, müziğe olan ilginin her yıl armasıyla gördüklerini paylaştı imza töreninde. Müzik yarışmasının geleneksel bir etkinlik olduğunu belirten Tanpınar, müzik yarışmasını eğitim bakanlığı ile işbirliğinde yapma fırsatı bulmalarından dolayı memnun olduklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden Lefkoşa Maratonu’nda sportif mücadele yanında halk yürüyüşüne geniş katılım sağlandığını ve etkinlikte, toplu bir sosyal faaliyet, sağlıklı yaşam, sosyal sorumluluk, dostluk ve arkadaşlık duygularının en üst düzeyde yaşandığını ifade etti.

KKTC İLE KENYA İŞBİRLİĞİ Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kenya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü imzaladı. Ankara’da Türkiye Sanayici İş Kadınları ve İş Adamları Konfederasyonu (SANKON) tarafından düzenlenen “Türkiye ve Afrika Arasında Ekonomik İşbirliği Konferansı sırasında imzalandı. Protokolle, KTSO ile Kenya Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası arasında işbirliğinin geliştirilmesi, karşılıklı olarak organize edilecek ticaret heyetleri ile de iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede, KTSO’dan bir heyetin 2018 yılı içerisinde Kenya’yı ziyaret etmesi noktasında çalışmalar başlatıldı. Konferansta, KTSO’yu Yönetim Kurulu Üyesi Taner Yolcu ile Oda Dış Ekonomik İlişkiler Sorumlusu Çağlar Türk temsil etti.


17

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

DIGITURK’TEN GÜZELYURT HAMLESİ ARMAR’DA 2018 FIRSATLARI

Türkiye ve KKTC’nin güçlü dijital yayın platformu Digiturk, Katarlı bein Media Group bünyesine katıldıktan sonra atılım ve yatırımlarına devam ediyor. Birçok alanda kampanya başlatan firma, hizmet ağını da genişletiyor. KKTC’de Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa’da hizmet veren Digitürk Kıbrıs, Güzelyurt’ta uzandı. Güzelyurt’ta Digiturk Kıbrıs’ın yeni şubesi açıldı. Şubenin adresi Atatürk Caddesi, Güzelyurt’ta Lemar’ın yanında.

18

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

KASIM 2017

Yılbaşı yaklaşıyor. Yeni yıl ile birlikte yeni zamlar kapıda. Herkes zamları merak ederken Armar yeni bir kampanyaya imza attı.

KOOPBANK’TAN ÖZEL KREDİ

Yılbaşı kampanyası başlatan Armar, bünyesinde bulunan iki Alman devi Bloomberg ve Grundig’de indirim başladı.

Kooperatif Merkez Bankası, çiftçilere yüzde 5 faizle “Tohumluk Materyal Kredisi” ve “Kimyevi Gübre Kredisi” verileceğini açıkladı.

Yılbaşı kampanyası süresince; Televizyon, klima, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, ankastre ocak, ankastre fırın ve daha birçok fırsat var.

Koopbank’tan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında imzaladığı protokoller çerçevesinde verilecek krediyle, zahire üreticilerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Bu özel kampanya Armar Group güvencesiyle ve ada genelindeki tüm Armar Group bayi ve mağazalarında geçerli..

2017-2018 zahire döneminde kullanılmak üzere, Toprak Ürünleri Kurumu’ndan 31 Aralık 2017’ye kadar dönüm başına 25 kilogramlık tohumluk materyal (arpa, buğday) alacak zahire üreticilerinin, Koopbank aracılığıyla kullanacakları kredilere uygulanacak faiz oranı yüzde 5 olacak. Kredi, Koopbank’ın yanı sıra köy kooperatifleri aracılığıyla da alınabilecek.


BU HABERİ HEMEN PAYLAŞMAK İSTEYECEKSİNİZ

!

Limasol Bankası

ARAÇ

KREDİSİYLE HAYALİNİZDEKİ ARACA Kavuşmanız Çok Kolay

19

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

84 Ay Vade 0 Km ve 2. El araçların

444 LTKB

www.limasolbank.com.tr

%85'ine

kadar kredilendirme imkanı

limasolbank


KIBRIS BU COĞRAFYANIN FINTECH LABORATUVARI OLABİLİR

20

DR. SONER CANKO BKM GENEL MÜDÜRÜ

MİNE TOKAY STAR CARD GENEL MÜDÜRÜ

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Hızla gelişen teknoloji, 100 bin üzeri öğrenci ve rekabette devlerle yarışan Kıbrıs Türk bankacılık sektörü… İşte bu üç başlığın bir araya geldiğini, finansal teknolojiler konusunda dünyada uygulanabilecek projelerin geliştirildiğini düşünün. Bu oluşumu gözünde canlandıran Bankalararası Kart Merkezi CEO’su Dr. Soner Canko, oldukça heyecanlı. Ekip, bilgi, birikim ve güçlü network ile KKTC için tüm destek kapılarını açıyor.

röportaj

Kredi kartı kullanımı bile bitiyor artık. Dijital cüzdanlar yeni moda. Cep telefonu üzerinden saniyede ödeme yapabiliyorsunuz. Dünyanın birçok noktasında bu teknoloji kullanılıyor. Maalesef bu gelişmeleri biraz özlemle izliyoruz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden. ‘Ambargo var’, ‘çözüm oldu mu olacak mı’ klişelerine takıldık, gelişmeleri kaçırıyoruz. Bir yandan dijital cüzdan var diyoruz, diğer yandan daha bazı yerel bankaların mobil uygulaması bile yok. İşte bu açığı kapatmak, teknolojinin finans sektöründeki

artılarını öne çıkarmak için dikkat çeken bir buluşma vardı. Türkiye’de bankalararası kart operasyonunu başarıyla yöneten, birçok girişimcilik ve fintech projesine imza atan BKM CEO’su Dr. Soner Canko, ekibiyle birlikte KKTC’deydi. Cardplus markasına hayat veren Star Card Genel Müdürü Mine Tokay’ın davetlisi olarak geldiler, bankacılık sektörüyle buluştular. Bir not ekleyelim buraya. Dr. Soner Canko dijital dünyanın içinden bir isim. Sosyal medya ismi de Dijital CEO zaten. Gelişmeleri yakından takip ediyor, hızlıca


projeler üretiyor, hayata geçiriyor. O yüzden özel bir yeri var. Golden Tulip Hotel’de gerçekleşen toplantı ve eğitim sonrası, Soner Bey ve Mine Hanımla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

BKM’DEN STAR CARD’A TAM DESTEK Sizi burada görmek çok güzel Soner Bey. BKM ile Star Card arasında nasıl bir işbirliği var? Ve bugün geliş amacınızı bir de sizden dinleyelim. Çok teşekkürler. Kıbrıs ile Türkiye arasında, kartla ödeme sistemleri alanındaki işbirliği tarihçesi aslında çok eski. Bugün de uzun zamandır yapmaya çalıştığımız iş birlikteliğin üzerine, yeni bir sayfa açtık. Dünyada esen Fintech rüzgarı konusunda bütün bildiklerimizi, tecrübelerimizi adaya getirdik. 7 kişilik bir ekip olarak Türkiye’den geldik. Türkiye’de 32 saatte verdiğimiz Fintech 101 eğitim programımızı Kıbrıs’a uyarlayarak, 16 saatlik eğitim, seminer programı haline getirdik. Dolayısıyla geliş amacımız o. Kıbrıs’la aramızdaki işbirliği Star Card üzerinde.. Star Card’ı önemsiyoruz, bunu itiraf etmek isterim. Çünkü biz BKM olarak Türkiye’deki tüm bankaların kart merkezi olmaktan dolayı çok büyük değer yarattık. Rekabetin iş birliği ile beraber, rekaberlik olarak çok daha anlamlı olduğunu Türkiye’de ispatladık. Dolayısıyla bizim orada çok büyük ölçekte yaptığımız bir işin, Kıbrıs’ta da aynı ölçek adada tekrar etmesi için Star Card’a yüzde 100 destek vermek üzere buradayız. Ve bu eğitimle de yeni adımı attık diyebiliriz.

KKTC’DE FINTECH RÜZGARI Mine Hanım’a dönelim. Kıbrıs’ta Fintech rüzgarı nasıl esiyor? Finansal teknolojilerde Kıbrıs’ı nasıl değerlendiriyorsunuz? Finansal teknolojilerde Kıbrıs daha yeni, bankalar yalnız başına. Türkiye’de rehberlik biraz daha gelişmiş durumda, Bankalararası Kart Merkezi çok büyük bir başarı sağladı bu anlamda. Dijital cüzdan yapıldı, BKM Express yapıldı. Bizde de bankalar çalışıyor bu konuda. Biz Stark Card banka kart merkezi olarak, 2006 yılında kartlı ödeme sistemleri alt yapısı sağlamak için ortak bankalarla başladık faaliyete. KKTC’de bu pazarın büyümesi adına gecen yıl yaptığımız çalışmaların neticesinde, Star Card’ı banka kartları merkezinin konumunu geliştirdik. Fintech de bu süreçte büyük önem verdiğimiz başlıklardan biri. Fintech rüzgarının KKTC’de daha iyi noktalara gelmesi için, tüm bankaların birlikte çalışabilmesi bilirliğini sağlamak amacındayız. Banka yöneticileri de toplantıya katılanlar arasında. Onlarda da bu motivasyonu görüyor musunuz? Kesinlikle evet. Yapılan konuşmalar, bakış açısı, fikirler ile birlikte herkese bu motivasyon, istek ve çalışma arzusunu gördüm. Bu büyük umut veriyor.

“KIBRIS ÇOK KISA SÜREDE TÜRKİYE’NİN ÖNÜNE GEÇEBİLİR” Soner Bey, sizin ilk izleniminiz nasıl Kıbrıs’ın finansal teknoloji gelişimi için? Mine Hanım’ın dediği gibi, gelişimin hedeflendiği bir süreç. Hep birlikte çalışarak, çok

21

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


oluşturulsa, bankalar ve kamu el ele verirse, gençler buradan dünyaya dağılmadan finansal teknoloji çalışmalarına başlayabilirler. Bankalar da bu sürecin bir parçası olsa, Kıbrıs çok daha hızlı ilerleyebilir. Hatta daha büyük bakalım. Kıbrıs’ın bizim coğrafyamızın bir Fintech laboratuvarı olmaması için hiçbir neden yok. Dolayısıyla ben gerçekten resme olumlu bakmak için çok sebep olduğunu düşünüyorum. daha iyi olacak. Çünkü birçok artınız var.

22

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Bu konuda Kıbrıs olarak sizin artılarınızı konuşmak daha iyi. Bence Kıbrıs bir pazar olarak küçük bir pazar olmasından dolayı daha hızlı değişebilecek bir pazar. Birçok dijital gelişimde Kıbrıs’ta çok daha hızlı hareket edebilme şansınız var. Çünkü nüfus az, kamu kurumları birbirine daha yakın. Dolayısıyla bunu bir fırsat dalgası olarak kullanırlarsa, Kıbrıs çok kısa sürede Türkiye’nin de önüne geçer. Birçok yeni proje burada yapılıp, test edilip, Türkiye’de yaygınlaşabilir. Yani Kıbrıs teknolojinin pilot bölgesi olabilir. Ne dersiniz Mine Hanım, böyle bir proje hayata geçer mi? Neden olmasın.. Soner Bey ile görüşmelerimizde birkaç kez dile getirdik. Bütün arzumuz bu. Aslında geçmişte bunlar yaşandı. 3G gibi teknolojiler önce KKTC’de denendi, sonra Türkiye’de kullanıma açıldı. Pazarımız buna uygun. Ve bu tür uygulamaların ilk olarak burada başlaması, sektörümüz için de çok büyük avantaj olacak. Hem de Kıbrıs’ın gelişimine ciddi anlamda katkı sağlayacak.

“KIBRIS’IN DAHA BÜYÜK POTANSİYELİ VAR” Soner Bey, siz nakit kullanımının minimuma indirilip, dijital ödemelere geçilmesini savunuyorsunuz uzun zamandır. Örneğin bu projenin ilk adımı, KKTC’de atılır mı?

röportaj

Kesinlikle evet. Ben nakitsiz ekonomiye geçişte, Kıbrıs’ın daha büyük potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Hatta daha da ileriye götüreyim. Aslında Kıbrıs’ta sizin ununuz, yağınız, şekeriniz var. Helva yapmak için niye duruyorsunuz diye sormak istiyorum. Çünkü burada çok büyük üniversiteler var. Bu üniversitelerin çok güzel teknoloji bölümleri, bilişim bölümleri, yazılım geliştiricileri var. Şimdi demek ki burada bir finans teknopark havası

Eğer yakın zamanda hükümet finansal teknolojileri yol haritasına almak isterse, ben de, Mine Hanım da koşa koşa gideriz. Elimizden gelen her türlü desteği veririz.

“STAR CARD VE BKM OLARAK HUZURLUYUZ” Şahane bir proje olur. İnşallah da hayata geçer. Umuyoruz ki seçimler sonrası, yeni Meclis ve yeni vizyonun öncelikleri arasına girer finansal teknolojiler. Okurlarımız için bir mesajınız var mı Soner Bey? Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisi okurlarınıza vermek istediğim en önemli mesaj; Dünyada müthiş bir değişim yaşanıyor. Dijitalleşme dalgası.. Finans sektörü de bu dijitalleşme dalgasında en çok etkilenen sektörlerin başında. Finans sektörünün Türkiye’de ve Kıbrıs’ta gelişmişlik seviyesi dünyaya göre gayet güzel. Ama şöyle bir durumumuz var. Eğer dünya üzerindeki değişim 100 birimse, siz de 99 birimde kalırsanız, geri gitmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla bizim bugün burada olma amacımız değişim 100 iken, bizim 101-102’yi yakalamamız. Hal böyleyken bütün çabalarımız bizi dinleyen, bizi okuyan tüm paydaşlara bir mesaj vermek ve herkesin harekete geçmesi. Diğer tabiriyle, taşın altına elimizi koyma zamanı. Biz Mine Hanım ile Star Card ve BKM olarak huzurluyuz. Üzerimize düşünenin fazlasıyla yaptığımızı düşünüyoruz. Şimdi sıra diğer paydaşlarda.. Mine hanım siz ne eklemek istersiniz? Belirtildiği gibi geride kalmamak lazım, ülke olarak bizim de Fintech rüzgarını yakalamak ve dijitalleşme dünyasında gerekli çalışmaları yapmak için her türlü adımı atmamız lazım. Bugün eğitim olarak başladık ve projeler olarak devam edeceğiz. Sizlere de bu desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz.


23

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KIBRIS SİGORTA’DAN BİR İLK TEKNİK PERSONEL EĞİTİMİ BAŞLIYOR

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Kıbrıs Sigorta ile Büro-İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Genel Müdür Hasan Basri Beycanlı, başarıda personelin çok büyük payı olduğunu söyledi ve sendikalaşmamanın önemini vurguladı. Beycanlı, “Bizlere düşen bu personelin, hakkını, hukukunu korumak ve kayıt altına almaktır. İş hayatında bu tip işler de sendikalaşma ile olur. Yönetim Kurulu da, aynı görüşle, benim getirdiğim bu öneriyi desteklediler. Geçtiğimiz gün, çalışanların haklarını, menfaatlerini koruyucu sendikalardan Büro-İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesi imzaladık” dedi.

KKTC Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği’nden duyuru var. Birlik yeni bir eğitim programını başlatıyor. 2017 yılının dördüncü Teknik Personel Eğitimi için tarih 11 – 15 Aralık. Eğitimler birlik binasında gerçekleşecek. Başvurmak isteyen acenteler ve/veya personel için hazırlamaları gereken bazı belgeler var. 1- 2 resim 2- 1 kimlik fotokopisi 3- En az lise diploması fotokopisi 4- Polisten sabıka kayıt belgesi 5- Eğitim Ücreti 500 TL + Teknik Personel Belgesi Ücreti 50 TL = Toplam 550 TL

haberler

KKTC’nin ilk sigorta şirketi Kıbrıs Sigorta, yeni bir ilke daha imza attı. Kıbrıs Sigorta’da toplu iş sözleşmesi imzalanarak, çalışanlarının hakları güvence altına alındı.

HİSSEDARLARA KAR PAYI Kıbrıs Türk sigortacılık sektörünün güçlü markası Limasol Sigorta, büyüyor ve büyüdükçe kazanmaya devam ediyor. Limasol Türk Kooperatif Bankası iştiraklerinden olan şirket, bu kez hissedarları için kar payı dağıtıyor. 2016 yılında sigorta şirketinin elde ettiği kardan 150 bin TL’lik bir kısım, hissedarlara pay ediliyor. Hissedarların, Limasol Sigorta’nın Girne’deki genel müdürlük binasına başvurması gerekiyor. Detaylı bilgi için 444 00 55’ten de bilgi alabilirler.


25

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


PARASI OLAN “CEBİNDE ÇOCUKLAR

26

İSTEMİYORUM

Düne kadar öğrencilerin “Yürüyen Euro” olarak tanımlandığı, fiyat politikasının eğitim kalitesinin önüne geçtiği eleştirilerinin eksik olmadığı KKTC’ye, bambaşka bir bakış açısı getiriyor Erbil Arkın. “Bu işi para için yapmıyorum” diyor ve kurucusu olduğu Arucad Arkın Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi’nin 150 yıl sonraki halini hayal ediyor…

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

KKTC ekonomisi için üniversiteler apayrı bir önem taşıyor. Turizmle birlikte yükseköğretim ekonominin lokomotifi. Bu yıl 100 bin öğrenci hedefine de ulaşıldı. Üniversite sayısı hızla artıyor. Türkiye’nin güçlü üniversiteleri de, KKTC’de oluşum yarışında.

dönüştürüyor.

Üniversite sayısı artıyor, öğrenci sayısı dikkat çeken rakamlarda. Peki eğitim kalitesi ne durumda? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, son ziyaretinde çok ciddi bir şekilde ‘denetim’ mesajı verdi. Çünkü KKTC’de öğrenci yarışına giren bazı üniversitelerin, eğitim kalitesini ikinci plana attığı iddiaları güçleniyor günden güne.

Eğitim dünyasına yeni bir soluk getirdiniz. Nasıl bir markadır Arucad?

röportaj

İşte böyle bir dönemde “bu işi para için yapmıyorum” deyip, üniversite kuran bir iş insanı çıktı. Kıbrıs Türk halkının yakından tanıdığı bir isim kendisi; Erbil Arkın. Turizmci, tersane sahibi, şarap üreticisi, sanatçı ve daha birçok hobisi olan sosyal ve yaptığı her işte başarıya ulaşmayı bilen bir iş insanı. Bu kez eğitim sektöründe iddialı. Arucad Arkın Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi ile bir hayalini daha gerçeğe

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz Erbil Arkın. Arucad için keyifli bir sohbet oldu.

Arucad Arkın Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi, eğitim pastasının ince bir dilimi olacak. Kendi alanı içerisinde çok geniş bir yelpazeye sahip olacak. Plastik sanatlar, resim, fotoğrafçılık, tekstil, cam, dijital sanatlar, heykel traş, grafik, seramik, mimarlık, iç mimar, film yapımcılığı, moda, endüstriyel tasarım vs.. Sanat dalındaki tüm alanlara yer verilecek. Atölye ağırlıklı çalışacağız. Toplumuza ve kendi toplumlarına verimli insanlar yaratmaktır amacımız. Şu an kullandığımız tüm ihtiyaç temin edici nesneler bir insanın düşüncesi ve tasarımıdır. En basit karton bir bardak bile birisinin emeği ve tasarımıdır. Bu sebep ile toplum için üretmek ve tasarlamak önemli ve ihtiyaç olan bir şeydir. Biz de o alanın içerisine girmek istiyoruz.


27

ERBİL ARKIN Ekonomi Kıbrıs ARUCAD MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI

Prestige KASIM 2017

“İMKANSIZLIKLARDAN DOLAYI İÇİMDE BASTIRDIĞIM BİR RUHU ÖZGÜR BIRAKTIM”

“TURİZM SEKTÖRÜNÜN ÖNCÜSÜ OLDUM”

Standart bölümleri olan bir eğitim kurumu değil sizinki. Tematik bir üniversite Arucad. Kuruluş fikri nasıl oluştu?

Üniversitenin detaylarına döneceğiz. Biraz da iş hayatınızdan bahseder misiniz? Kıbrıs’ta iş dünyasına nasıl adım attınız?

5-6 yaşlarında çizime kabiliyetim vardı. Bu becerimi geliştirmiş, çizgimi belirlemiştim. Üniversite eğitimime de bu güzel sanatlarla başladım. Gurbetçi bir ailenin çocuğu olduğum için ekonomik imkanlar kısıtlıydı. Hayatımı kazanabilmek için bölüm değiştirmek zorunda kaldım, burslarla okudum.

1974’ten sonra İngiltere den Kıbrıs ’a birkaç arkadaşımla geldim ve birkaç parlak fikirle iş hayatına atıldım. En parlak fikirim casino açmak oldu. Kıbrıs o zaman bavulcu yeriydi. İnsanlar sadece battaniye, payrex almaya gelirlerdi, cezbedici bir tarafı yoktu. Güzel deniz ve kumsal Türkiye’de vardı. Teşvik edebilecek alanımız yoktu, savaştan toparlanmaya çalışan bir yerdi buralar.

Endüstüriyel tasarımdan mezun oldum. O dönemin şartları ve savaşın sona ermesi, devletin gençlere imkan sağlaması ile Kıbrıs’a dönüş yaptım birkaç arkadaşım ile. Ama hep içimde sanat için bir tutku vardı. Çizgimden vazgeçmemiştim, sadece para kazanmam gerektiğini biliyordum. İmkansızlıklardan dolayı içimde bastırdığım bir ruhu şu an özgür bıraktım diyebilirim. Beni mutlu eden ve heyecanlandıran kısmı bir ilk olması ve birçok insana kendi ruhunu yansıtma fırsatı verebilmesidir.

1977’de ilk lisansı ben alarak sektöre öncülük ettim. İnsanlara casino açacağım dediğimde insanlar her yer casino dedi. Restoranlara casino diyordu yerli halk o dönemde. Bu fikrimle ister sevin ister sevmeyin, Kıbrıs’ın kaderi değişti. Palm Beach Costantin Hotel, adanın ilk oteli oldu. Eski bir okuldan bugünkü turizm sektörünün öncüsü oldum. Sonra çalışandan, çalıştıran oldum ve asla geri bakmadım.


28

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

“TURİZMCİ, TERSANE SAHİBİ, ŞARAP ÜRETİCİSİ, AVCI, SANATÇI…” Bu süreç nasıl ilerledi peki? Aşık olduğum kız cumhurbaşkanının torunuydu. Sonra aile bana ‘’Erbil biz askeri bir aileyiz bize yakışmaz bu casino işleri, gel biz beraber başka bir iş yapalım’’ demişti. Çok varlıklı biriydi kayınpederim. Hisselerimi satarak Palm Beach tesisini devrettim. Ortak kararla motor yağı fabrikası açtık. Bütün ortadoğuya motor yağı üretimi yapıyorduk. Teneke ithalat tesisi ile devam ettik. Sevdiğim bir meslekti endistürüel dizayn. Tuvalet kağıdı üretimi bile yaptık. Dışarıya da üretim yapmaya başladık. Dokuz sene devam ettik. Sonra bir İngiliz şirketi fabrikayı satın aldı. Ardından yine turizme dönmek istedim.

aldım. Colony böyle doğdu. Sonra içimde kalan buruklukla Palm Beach Hotel’i tekrar satın aldım. Sonra günahıyla sevabıyla bet ofisler açtım. İngiltere’de 34 şube ile golf sahası açtım. Tekne yaptırdığım tersanenin sahibi ekonomik zorluklar yaşadı. Orayı satın alarak yelkenli yatlar inşa etmeye başladık Antalya’da. Hatta iki sene önce kendi klasmanımızda kazandık. Şarap hanemiz var. Kendi şarabımızı üretmek için, kendi bağlarımızı aldım. Avı seviyorum, İngiltere’de ava gidiyorum. Sanat tutkunuyum, müzeleri ve eserleri incelerdim. Koleksiyonumu oluşturmaya başlamıştım.

“SANAT OKULU OLARAK BAŞLADIK, ÜNİVERSİTE KURDUK” Okulu kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aşk bitince boşanıp yeni projeler oluşturdum. Casino fikri tekrar beni heyecanlandırdı. Ortaklık kurarak ve kendi otelimi inşa ederek bu sektöre geri döndüm. Colony Hotel’in binası kırk dükkanlı bir iş hanıydı. Yarım inşaat halinde satın

Toplamaya başladığım eserler bana ilham verdi diyebilirim. Aile ve yoğun iş temposu nedeni ile sanat ruhumu bastırdım. Yetmiş dört dönemini yaşamış bir toplumda ben bu baskıları hala görüyorum. Kıbrıs’ta hem kültürel, hem de sanat adına bu eksikliği görüyordum.


Benim de bu alanda küçük bir payım olsun istedim. Aslında sadece sanat okulu olarak açacaktım ama bugün diploma önemli. Aileler üniversite diploması alamayacakları bir okula çocuklarını göndermek istemeyecekler düşüncesi ile projeyi geliştirdik. Mağusa’da İngiliz ordusundan çok güzel ellerden çıkma bir mülk aldık. Sanat koleji olabilir fikri oluştu kafamızda. Bastırılmış bir toplumun rahat edebilmesi için bu girişimde bulundum diyebiliriz.

“ÖĞRENCİLER GURURLA BEN ARUCAD’LIYIM DİYEBİLSİNLER” Arucad öğrencileri ve mezunları için avantajlar neler olacak? Bu okuldan mezun olacak öğrenciler kendi mesleklerini kazanmış olacaklar. Amacımız atölyede çocuklar ellerini kirletsin, üretebilsinler, öğrensinler. Her dalda mezunlar kendi paralarını kazansın istiyoruz. Arucad için beş yıl sonra planlarda neler var? Beş yıl sonra 3 bin 500 öğrenci olmasını planlıyoruz. Benim planlamamda esas olarak 150 yıl sonraki Arucad var. Her şey bitse bile burada Arucad yaşasın istiyorum. Öğrenciler gururla ben Arucad‘lıyım diyebilsinler. Adanın kalbi olmasını hedefliyorum.

“CEBİNDE PARASI OLAN ÇOCUKLAR İSTEMİYORUM” Kıbrıs’ta eğitim denildiği zaman akla ilk gelen öğrenci yarışı. Siz bunun tam aksini düşünüyorsunuz. Bu konudaki yol haritanız nedir? Ben cebinde parası olan çocuklar istemiyorum. Kendi ekmeğini kazanacak yetenekli çocukları, sevdikleri bir meslekle buluşturmak istiyorum. Dünyanın her yerinden Güney’den dahil yetenekli çocuklar istiyoruz. Ben para için yapmıyorum. Durumum iyi, fazlasında gözüm yok, faydalı olabilmek istiyorum. Kaliteli yetenekler ben Arucad‘lıyım diyebilsin istiyorum. Arucad kaliteli olsun, becerikliler burada olsun istiyorum. Benim esas yol haritam “sanat ve medeniyet birdir” mottosudur. Mükemmelliğin ve kabiliyetin merkezi olsun istiyorum. Hatta hedef koydum. Her Arucad pozisyonuna, 7 ila 10 öğrenci müracaat etsin istiyorum.

29

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

JCI KUZEY KIBRIS’TAN ÖRNEK PROJE Mücadele sonuç Verdi, JCI Kuzey Kıbrıs Bez Bebek isimli sosyal sorumluluk projesini başarıyla tamamladı.

ALPET’TEN BAYİ VİZYON TOPLANTISI

KKTC Genç Müteşebbisler (JCI) Derneği başkan ve üyeleri, Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi, Onkoloji Merkezi’ndeki Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi’ni ziyaret ederek tıbbi malzeme bağışında bulundu. JCI Kuzey Kıbrıs başkan ve üyeleri, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı kanalıyla Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi’nin ve kanserle mücadele eden hastaların tedavisinin başlıca ihtiyaçlarından olan infüzyon pompası ve oksijennabız ölçeri tedarik ederek, Çocuk Onkoloji ve Hematoloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Oya Adsız Maraşuna’ya teslim etti.

30

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Altınbaş Holding’in enerji sektöründeki güçlü markası Alpet, iş ortaklarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde buluşturuyor.

Kemal Saraçoğlu Vakfı, Vakıf Koordinatör Yardımcısı Sayın Servet Özeralp’in de bulunduğu ziyarette, JCI Kuzey Kıbrıs başkan ve üyeleri, bu tür bağışlarının her zaman devam edeceğini ve çocukların her zaman yanında olacaklarını da dile getirdiler.

KASIM 2017

“20 yıl önce birlikte çıktığımız yolda azimle çalıştık, başardık ve bugün hep birlikte daha ileriye diyoruz” mesajı veren Alpet, Bayi Vizyon Toplantısı düzenliyor.

haberler

Markanın yeni vizyonu ve yol haritasının paylaşılacağı toplantının tarihi 24-26 Kasım. Adres ise Girne’de Acapulco Resort Hotel. Toplantıya Alpet CEO’su Ali Murat Yeşilyurt ile Alpet Kıbrıs Ülke Müdürü Mehmet Fatih Toprak ev sahipliği yapacak.

FIRST FM 22 YAŞINDA KKTC’nin ilk özel radyosu First Fm, 22’nci yaşını kutluyor. Birinci Medya Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Birinci, “1996 yılına kadar tek seslilikle süren yayıncılıkta, 1 Kasım 1996 yılında KKTC’nin ilk özel radyosu First Fm’in kurulması ile birlikte çok sesliliğin başladığını” belirtti. “Ertan Birinci’nin girişimi ile KKTC’de özel yayıncılığı başlatan ilk özel yayın kuruluşu ve ilk özel radyo First Fm 22. yılına ulaştı. 1 Kasım 1996’da kurulan ilk özel radyo ile KKTC’de özel yayıncılığın başlamasını sağlayan radyomuzun bugün 22. yılını kutluyoruz. 1 Kasım 1996 tarihinde yayına başlayan First Fm’le KKTC tek seslilikten çok sesliliğe geçti. Ardından diğer özel radyolar ve Kıbrıs Genç TV ile özel yayıncılık büyüdü gelişti. Halk konuşmaya ve sorgulamaya başladı. 22’nci yıla girerken ilk olmanın ve var olmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.


-------------------------------------------------------------------------------------------

31

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Rezervasyonlar Başlamıştır

SEA LIFE HOTEL TÜM KALITE VE KONFORUYLA LONG BEACH'TE HIZMETINIZDEDIR

------------------------------------------------------------------------------------------info@sealifelongbeach.com www.sealifelongbeach.com sealifelongbeach Doktor Fazıl Küçük caddesi, Long Beach, İskele, KKTC +90 392 444 74 00 +90 392 371 91-92


32

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


33

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


JAGUAR’IN İLK KOMPAKT SUV’U:

İŞTE YENİ JAGUAR E-PACE!

34

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Başarılı tasarım hatlarıyla sınıfına yeni bir soluk getirecek olan E-Pace Kuzey Kıbrıs yolculuğu başlıyor. Jaguar ve Land Rover distribütörlüğünü KKTC’de uzun yıllardır başarıyla sürdüren Borusan Oto Kıbrıs, “2017 Dünya’da Yılın Otomobili” ödüllü F-Pace’in bebeği olarak aileye katılan E-Pace’in siparişlerini almaya başladı.

haberler

Aralık ayında Borusan Oto Kıbrıs showroomunda yerini alacak Yeni Jaguar E-Pace, uygun fiyatı ve kullanışlılığı ile rakiplerine fırsat tanımayacak gibi görünüyor. E-Pace, Jaguar’ın en çok satılacak modeli olmaya hazır gibi, buna zemin hazırlayansa; tasarım ve dinamizmi. Çevik bir SUV olan E-Pace, ince LED farları ve LED arka stop lambaları ile etkileyici bir duruşla dikkat çekiyor. Şıklığı korumak ve güvenliği arttırmak için Jaguar’a özgü Gündüz Farları ve Hareketli Yön Göstergeleriyle Matrix LED farlarını tercih edebileceğiniz bu yeni model X-Type’dan bu yana çelik gövdeli, enlemesine motorlu ve önden çekişli ilk Jaguar.

Önden çekişli versiyonu, 150 bg gücündeki 2.0 litrelik dizel motor ve altı ileri manuel şanzımanla beraber sunuluyor. 180 bg gücündeki 2.0 litrelik dizel motor ise önden çekiş veya dört tekerlekten çekişin yanında, manuel veya dokuz ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle sunuluyor. Ayrıca 250 ve 300 bg ile 2.0 litrelik benzin seçenekleri de bulunuyor. Sürücü odaklı iç tasarımı, kaliteli malzemeler ve çağdaş tasarımla harmanlanarak sürüş heyecanına odaklanmayı sağlıyor. Sürücüyü çevreleyen kokpitte tüm tuşlar ve kadranlar kolay erişilebilecek şekilde yerleştirildiği için sürüşü daha güvenli kılıyor. En son teknoloji özellikler arasında 10 inç tablet stilinde Dokunmatik Ekran’ı içeren Touch Pro bilgi eğlence sistemi var. Geniş torpido gözü temel eşyaları rahatlıkla kullanmaya elverişli. Borusan Oto Kıbrıs güvencesiyle temin edilebilen Jaguar’ın yepyeni modeli E-Pace’i, 39 bin 990 Euro’dan başlayan fiyatlarla şimdiden sipariş edebilirsiniz.


35

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


THY’DEN KKTC’YE TANITIM HAMLESİ 36 Ekonomi Kıbrıs

Prestige Türkiye’nin havacılık devi ve dünyaya KASIM 2017 açılan markası Türk Hava Yolları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtımı için de büyük önem taşıyor. Bu yıl KKTC, Türk Hava Yolları’nın golf turnuvasına dahil edildi. Hem Girne’de turnuva düzenlendi, hem de KKTC Türkiye’deki finalde temsil edildi. Turnuvanın detaylarını, ülkeye sağladığı artıları ve THY’nin yeni projelerini Türk Hava Yolları Kıbrıs Müdürü Resul Baş anlattı.

Resul BAŞ / THY Kıbrıs Müdürü

Türk Hava Yolları ve Korineum Hotel partnerliğinde bu yıl düzenlenen golf turnuvası hakkında bize bilgi verir misiniz? Ne gibi ayrıcalıkları olacak bu turnuvanın? İlk olarak 12 ülkeyle 2013 yılında başlayan bu etkinlik şu an 63 ülkede oynanmakta ve dünyanın bu denli geniş ağda oynanan en büyük amatör golf turnuvasıdır. Ortaklığımızın kurumsal ve business müşteri hedef kitlesine ulaşmak, acente ilişkilerini kuvvetlendirmek ve uçtuğumuz noktalardaki marka algımızı yükseltmek amacıyla “TURKISH AIRLINES WORLD GOLF CUP Amateur Series” ismiyle birçok ülkede düzenlenen bu turnuvaya, KKTC olarak bu yıl ilk kez Korineum Golf&Resort desteğiyle bizler de dahil olduk. Bu ülkemiz adına bizler için ayrıca onur ve heyecan verici bir durumdur.


KKTC’de turnuvaya kaç yarışmacı katıldı? Toplam 78 yarışmacı yer aldı turnuvada. Turnuvanın ödülleri neler? Turnuvanın birincisi tüm masrafları ortaklığımızdan karşılanarak 02-05 Kasım tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek olan finalde yarışma hakkına sahip oldu. Ayrıca turnuva sonrasında düzenlenen gala yemeğinde tüm katılımcılar arasında yapılan çekilişle 1 kişiye Avrupa, 1 kişiye tüm dünyada geçerli gidiş/dönüş bilet ve 3 kişiye THY maket uçağı verildi. KKTC olarak ilk kez dahil olduk bu turnuvaya ve Antalya’daki uluslararası turnuvada KKTC temsil edildi. Bunu sağlamak için çok yoğun emek harcadınız ve başardınız. Sizin bu konu hakkında görüşleriniz neler? Dünyanın birçok noktasında gerçekleşecek turnuvaların içerisinde ülkemizin de bulunması ülke turizmi ve bölge tanıtımı açısında çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca uluslararası anlamda bilinirliği fazla olan bu turnuvaların finalinde KKTC adına bir yarışmacımızın da bulunmuş olması bizler için bir gururdur. Ülkenin tanıtımına da büyük katkısı olmalı turnuvanın ve temsiliyetin. Nasıl yorumluyorsunuz? Turnuva dünyanın 63 ülkesinde oynanması ve özellikle spora gönül verenlerin ilgiyle takip ettikleri büyük bir organizasyon olduğundan ülke turizmine, ülkemizde bilinenlerin aksine alternatif turizmin gelişmesine oldukça katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu proje ve benzer çalışmaların devamı gelecek mi THY adına? Dünyanın en çok noktasına uçan hava yolu şirketi Türk Hava Yolları olarak ; misyonumuz ile örtüşen, küresel çapta bölgenin tanıtımına ve Türk Hava Yolları’nın bilinirliğine katkı sağlayacak olan bir çok proje ve ortaklık üzerine çalışmalar yapıyoruz. Ülkeye ve bölge tanıtımına katkı sağlayacak bu denli önemli proje çalışmalarımız her zaman olacaktır.

37

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

YDÜ’DEN SPORA YENİ BİR YATIRIM

YÖK VE YÖDAK’TAN ÜNİVERSİTELERE SIKI DENETİM

38

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

KASIM 2017

KKTC ekonomisi için üniversiteler büyük önem taşıyor. Bu yıl, ilk hedef 100 bin öğrenci barajı da aşıldı. Şimdi gözler yeni yol haritasında. Fakat bu süreçte yeni üniversitelerle büyümek kadar, denetimi sıkı tutmak da önemli. İşte bu amaçla Türkiye’den KKTC’ye kritik bir ziyaret vardı. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üst düzey temaslarda bulunmak ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kontenjan verilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerin rektörleriyle görüşmek amacıyla KKTC’ye bir günlük ziyaret gerçekleştirdi. YÖK Başkanı Saraç, yükseköğrenimde sayısal büyümeyle birlikte niteliksel büyümenin de önemli olduğunu belirterek, KKTC’deki üniversitelerin, YÖDAK ile işbirliği içinde yılbaşından sonra değerlendirilmeye başlanacağını söyledi. Üniversitelerin denetimi konusunda kendilerinden yardım istenirse, her türlü yardıma hazır olduklarını söyleyen Başkan Saraç, “Biz burayı yükseköğrenim adası olarak görmek istiyoruz. KKTC bu açıdan güçlenirse, Türkiye’nin güçlülüğüne de katkı sağlayacaktır. Buradaki yükseköğretim kurumlarının en sağlıklı şekilde gelişmesi YÖK’ün öncelikli konusudur” diye konuştu.

KKTC ekonomisi ve eğitim sektörünün güçlü markası Yakın Doğu Üniversitesi, yatırımlarına devam ediyor. 2017 içinde eğitim ve bankacılık alanında dikkat çeken hamleler yapan üniversite, bu kez YDÜ Spor Kulesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Törene, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bazı bakanlar, milletvekilleri TC Lefkoşa Büyükelçiliği yetkilileri, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç Dr. İrfan Günsel, Spor Kulesi Müdürü Turgut Zabit, YDÜ yetkilileri, sporcular katıldı. YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç Dr. İrfan Günsel. Konuşmasında sporun sınırları aşan birleştiriciliğini kucaklayarak yeni bir adım attıklarını söyleyerek, sporun insanı yaşama zarar veren etkenlerden uzak tutarak, sağlıklı nesiller yetiştirmenin yolu olduğunu vurguladı. “Spor Kulesi, ambargoları aşma yolunda yapılan sistemli yatırımları temsil ediyor” diyen Günsel, YDÜ ailesi olarak bilimin ışığında, toplumu geliştirmek için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini belirtti. YDÜ Kadın Basketbol takımının ve YDÜ sporcularının elde ettiği başarılara da değinen Günsel, bunların ambargoların aşılması için önemli adımlar olduğunu ve bu yönde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

UFÜ’DE EKONOMİ BULUŞMASI Uluslararası Final Üniversitesi, ekonomi toplantılarına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu kez konu başlığı ‘Belirsizllik Altında Ekonomiler’ konusuydu. Türkiye Ekonomi Kurumu ve Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu işbirliğiyle, Türkiye Ekonomi Kurumu’nun 19. Ulusal İktisat Sempozyumu iki gün sürdü. İki gün boyunca 17 oturumda altmışın üzerinde bildiri sunuldu. Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu Başkanı Dimağ Çağıner, KKTC Merkez Bankası Eski Başkanı ve Vakıflar Bankası Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KKTC Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem Koğar, Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı ve Uluslararası Final Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ercan Uygur ve Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Abdullah Y. Öztoprak’ın katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine, ekonomi, bankacılık ve akademi çevresinden birçok temsilci katıldı. İkinci günde ise Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuşmacıydı. Atun, dövizle borçlanmanın risklerine karşı uyardı.


39

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


HAYALLERİM HEDEFE, HEDEFLER GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

PINAR BAŞMAN SÜREN BAŞMAN ŞİRKETLER GRUBU YÖNETİM KURULU ÜYESİ

röportaj

Boğaziçi Üniversitesi mezunu, başarılı bir iş kadını… Grup şirketlerinde büyük sorumluluk üstleniyor. Birkaç farklı sektörde, kalabalık bir kadroyu yönetiyor. Eğitime önem veriyor, hayallerinin peşinde koşuyor. 8 yaşında tanıştığı uluslararası marka ile, KKTC’de dikkat çeken başarılara ulaşıyor. Kıbrıs ekonomisinde aile şirketlerinin rolü ve payı büyük. Bu örneklerden biri de Başman Şirketler Grubu. 60 yıllık tecrübesi ile birçok sektörde hizmet veren Başman, parmakla gösterilen aile şirketlerinden biri. Şirketin başında baba Mustafa Başman var.

hem de sosyal platformlarda oldukça aktif olan Pınar Başman.

Üç kardeş; Ali, Osman ve Pınar Başman da yönetim kurulu üyesi ve direktör olarak görev yapıyor.

Şirketin yönetiminde yer alıyorsunuz, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nda göreviniz var ve daha birçok kuruluş ve dernekte aktifsiniz. Hepsini konuşacağız. Fakat gelin iş hayatına nasıl atıldığınızla başlayalım. Anlatır mısınız hikayenizi?

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz, hem iş dünyasında,

Pınar Başman ile iş hayatına başlama öyküsünü, yol haritalarını ve iş insanlarına mesajlarını konuştuk.


“ŞİRKETİN BAŞINA SEN GEÇECEKSİN” Benim meslek tercihimde amcamın çok büyük bir etkisi oldu. Ben daha sekiz yaşındayken Avon Kozmetik burada bir otelde kokteyl yapmıştı. 1985 yılında şirket babam ve amcam ortaklığında kuruldu. Amcam kokteylde yanıma gelerek, “Pınar ailenin tek kızı olarak bu şirketin başına bir gün sen geçeceksin” demişti. O günden sonra benim içimde bir tohum filizlenmeye başladı. Adımlarım ve planlarım ve hayallerim hep bu tohumu büyütmek oldu. Üniversiteyi bitirince bu işi yerinde öğrenmek için İngiltere’ye gidip Avon mağazasına iş başvurusunda bulundum. Bir yıl orada çalışarak A’dan Z’ye tüm işleyiş şeklini öğrenip şirketimin başına geçtim. Sistemi yeniden yapılandırmak için depodan itibaren çalışmaya başladım. Açıkları not ederek, sabırla ve azim ile geliştirdim.

“DÜNYANIN HER YERİNDE AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURABİLİRİM” Üniversitenizin de payı büyük olmalı. Hala daha Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesi örnek eğitim kurumlarının başında geliyor. Bu farkı iş hayatınızda hissediyor musunuz? Kesinlikle evet. Ayrıcalıklı bir üniversiteydi, hala da öyle. Boğaziçi’nin ayrıcalığını bir oryantasyon dosyasındaki notta idrak etmiştim ilk kez. ‘’Biz size dersleri değil, hayatı öğretiyoruz’’ yazıyordu. Bu beni çok etkiledi. Ve gördüm ki gerçekten de öyle. Hem eğitim, hem de hayat tecrübesi olarak en iyi şekilde yetiştiriyorlar. Tabii Kuzey Kıbrıs rahat bir ada. Burada büyüyüp, İstanbul gibi yorucu ve karma bir şehirde yaşamak ve bir de işletme gibi ağır bir bölüm okumak, aslında beni fark ettirmeden hayata hazırladı. İstanbul’da yaşayabildiysem,

dünyanın her yerinde kendi ayaklarımın üzerinde durabileceğimi düşünüyorum.

“KOZMETİK SEKTÖRÜNDE RAKİBİMİZ YOK” O zaman gelin yine Avon üzerinde konuşalım. Avon Kozmetik’in KKTC’deki pazar payı nasıl? Çok iyi bir noktayız. Son beş yılda farklı markalar görmeye başladık. Fakat çalışma sistemimizle ve müşteri kitlemizle kıyas edecek boyutta değiller. Kuzey Kıbrıs’ta kozmetik sektöründe satış olarak rakibimiz yok. Avon Kozmetik dünya genelinde birinci sırada olan, 131 yıllık bir Amerikan markası. Kendini global olarak kanıtlamış bir şirket. Biz de Kuzey Kıbrıs Avon ailesi olarak çeşitli eğitimler ve yurt dışı tatillerimizle personelimizi hem ödüllendirmek, hem de teşvik etmek adına birlikte vakit geçiriyoruz. Bu bizim bağlarımızı güçlendirirken, başarıyı da beraberinde getiriyor. Başarılarını benimle paylaşmak isteyen, ekonomik özgürlüğünü kazanan ev hanımı annelerimizden biri bana mağazanın önünde duran arabayı göstererek, “yeni aldım, sizden gelen gelirimle, taksitlerini karşılıyorum” demişti. Okul taksitini ödeyen, mutfak gelirini karşılayan daha nice kadınımız var. Bu beni çok mutlu ediyor ve daha fazla kadınımıza faydalı olabilme isteğimi artırıyor.

“MÜŞTERİLERİMİZE ÖZEL HİZMET SUNUYORUZ” Sistem nasıl çalışıyor, kaç temsilciniz var? Avon Kozmetik’in sistemi çok keyifli. Ben işletme okudum, normal bir satış şirketi yönetseydim çok

41

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


sıkıcı olurdu. Biz mağaza açıp, müşteri gelsin diye beklemiyoruz. Müşteriye ayağına kadar özel hizmet sunuyoruz, kendi ortamında hizmet veriyoruz.

42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Aynı zamanda çalışma imkanı olmayan, daha önce hiç çalışmamış kadınlarımızın öz güvenlerini yükseltmek ve kendi işlerini yaparak para kazanmalarını sağlıyoruz. Bu sistemle çalışmak, faydalı olabilmek beni mutlu ediyor. Avon Kozmetik’te kadın ve erkek olmak üzere 1700 temsilci bulunmaktadır. Erkeklerimiz azınlıkta, fakat kadınlarımızın da eşlerinden tam destek almaları, onların başarılarını taçlandırıyor diyebilirim. Biz de şirket olarak onların bu başarılarını ödüllendiriyoruz. Her yıl düzenlediğimiz ödül galamızla dereceye giren arkadaşlarımıza bir takım özellikler sağlayıp, onları özel hissettiriyoruz.

Avon Kozmetik kendi bünyesinde sosyal sorumluluk projeleri ağırlık da bir şirkettir. Bütçemizden anahtarlık, bileklik ve ayna gibi ürünleri satıp geliri ile meme kanseri fonu oluşturuyoruz. Bu fonda topladığımız paranın doğru kullanıldığından emin olmak adına bağışlarımızı para olarak yapmıyoruz. Bu alandaki ihtiyaçları tespit edip onları temin ediyoruz. Meme kanseri fonu iki bin on iki de kuruldu. Bu güne kadar Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne patoloji cihazı alınıp birde kemoterapi odası inşa ettik. Bu seneki hedefimiz beş adet infüzyon cihazydı, siparişi verdik. Amacımız örnek olmak ve bağışların ne yazık ki rüşvet benzeri kötü oyunlara alet edilmemesidir. Başman Group ve Avon Kozmetik bu konuda çok hassas ve tedbirlidir.

“EN BÜYÜK BAŞARI, HAYIRLI EVLAT YETİŞTİRMEKTİR”

Kadına şiddet ve aile içi şiddet projeleri de var. Fakat ben Kuzey Kıbrıs’ta bu alana giremedim. Esas çalışmamız kanserle mücadele oldu.

Bu kazançlı işleyişe dahil olmak isteyen adaylar için de güzel bir duyuru oldu. Sosyal sorumluluk projelerinde de ciddi rolleriniz var. Bunlardan bahseder misiniz, nasıl yetişiyorsunuz bu tempoya?

Titiz ve planlı hareket ediyorum. En önemlisi severek, isteyerek ve fedakarlık göstererek çalışıyorum. Kendime daha az vakit ayırarak, çocuklarımı, ailemi ve işimi dengede tutmayı, eve, işe yetişmek adına iş yerime yakın


oturmayı tercih ediyorum. Günde 8-9 saat çalışmam gerekiyor. Eve ve işe anında müdahale edebilmeliyim. Bu konudaki hassasiyetimin sebebi, en büyük başarının hayırlı evlatlar yetiştirmek olduğunu düşünmemdir.

“KENDİ MARKAMIZLA ÜRETİM YAPACAĞIZ” Çok güzel düşünce, tebrikler. Biraz da şirketin yol haritasından bahsedelim. Yeni markalar var mı kapıda? Yeni sektörlere girmeyi düşünüyor musunuz?

kurumsallaşma girişimlerimize büyük emek harcadık.

“KURUMSALLAŞMA SÜRECİNDE SABIR ÇOK ÖNEMLİ” Aile şirketi ve kurumsallaşma süreci genelde çok sağlıklı ilerlemiyor. Fakat siz bunu başaran nadir şirketlerden birisiniz. Nasıl yorumluyorsunuz? Bu yolda sabır çok önemli. Hiçbir şey bir anda olmuyor. Başman olarak yıllardır bu yolda projeler üretiyoruz, çalışıyoruz.

Dolu dolu yolumuza devam ediyoruz diyebilirim. Şirket olarak son yeniliğimiz emlak sektörü oldu. Şu an beklemede olan babam ve kardeşimin birlikte takip ettiği zeytinyağı fabrikası projeleri var. Kendi markamızın üretimini yapacağız. Babam bu konuda çok heyecanlanıyor. Bunun için ağaçların yeterliliğini bekliyoruz.

Kurumsallaşma adına ekmiş olduğumuz ağaçların meyvelerini yeni görmeye başladık. Fakat bu zamana kadar her zaman disiplinli çalıştık. Ada geneline bakılırsa, maalesef süreç yavaş ve yetersiz.

Şirket içi yeniliklerimiz de var, Başman Akademi kuruldu. Kendi personelimize eğitim vermeye başladık. Eğitimle insanlardaki değişimi görmek, onlara faydalı olabilmek, başarılarına eşlik etmek bizi mutlu ediyor. Aynı zamanda şirketin insan kaynakları departmanı benim yönetimimde. Ailenin tek kızı olarak bu görevi de ben üstlendim. Eğitimin insanlar üzerindeki mucize değişimini fark ettim. Bu beni çok mutlu etti ve fazlasını yapma isteği uyandırdı.

Kapanışı bir değerlendirme ve tavsiyeyle yapalım. Başarıyı nasıl yorumluyorsunuz ve okurlarımız için ne önerirsiniz?

İlerleyen zamanlarda bunu daha yaygın hale getirip dışarıya açmayı düşünüyorum. Yine bu süre içerisin de

“DURMAK YOK, DAİMA İLERİ”

Benim için başarı, yapılan işi severek yapmak ve planlı, istikrarlı ilerlemek, bahanelere yer vermeden çalışmaktır. Ben küçük bir tohumla hayal kurdum. Hayalimin peşinden gittim. Hayallerim hedefe, hedefler gerçeğe dönüştü. Durmak yok. Aile şirketimizin sloganında olduğu gibi daima ileri. Emin olun, planlı ve hedefli çalışan her zaman kazanır.

43

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

CITY MALL AVM’DEN YAŞ GÜNÜ KUTLAMASI MERİT LEFKOŞA HOTEL 9 YAŞINDA!

Mağusa bölgesinin ilk alışveriş merkezi City Mall AVM, birinci yaşını kutladı. Birçok marka ve işletmeyi bir araya getiren alışveriş merkezi için gündeme gelen iddialar da yanıt buldu kutlamada. City Mall Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Tarımer, “kapanıyor, satılıyor” iddialarını yorumladı. Tarımer AVM’nin bir yılda bir buçuk milyon ziyaretçiye ulaştığını hatırlattı, yatırımlara devam mesajı verdi.

44

LİMAK CYPRUS DELUXE HOTEL İÇİN GERİ SAYIM

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Net Holding’in KKTC’deki yatırım zinciri Merit Oteller Grubu’nda kutlama heyecanı vardı. Başkent Lefkoşa’nın ilk beş yıldızlı oteli Merit Lefkoşa Hotel, dokuzuncu yaşını kutladı. Otelde düzenlenen etkinliğe Net Holding Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk, Merit Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Osmanoğlu Özbaş, Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü Mine Gürses ve otel personeli katıldı.

haberler

Her yıl olduğu gibi, bu sene de yaş günü kutlaması aylık personel toplantısıyla birleştirildi. Ayın başarılı personelleri de ödüllendirildi. Merit Lefkoşa Hotel Genel Müdürü Mine Gürses, özveriyle çalışan tüm personelini kutladı.

Kıbrıs ekonomisi yeni bir turizm yatırımı, yeni bir marka ile tanışacak. Bafra Turizm Bölgesi’nde konumlanan Limak Cyprus Deluxe Hotel, artık açılış için gün sayıyor. Aralık ayında kapılarını açacak dev yatırım, istihdam alanında da büyük bir fırsat sunuyor. Limak Cyprus Deluxe Hotel güçlü bir kadro kuracak. 10 ayrı pozisyonda münhal açıldı. Bu iş fırsatlarına başvurmak isteyenler için mail adresi: hrcyprus@ limakhotels.com Ayrıca dileyen adaylar otelin insan kaynakları departmanına şahsen de başvuru yapabilir.


45

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KKTC VATANDAŞI PERSONELE TEŞVİK Hem yerli istihdam artacak, hem de iş dünyası üzerindeki maliyet yükü hafifleyecek. KKTC vatandaşı işsiz gençleri işe alanlar için teşvik programı başlıyor.

500 BİN TL KREDİ FIRSATI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, işverenin KKTC vatandaşı genç işsizleri istihdam etmelerini teşvik edip desteklemek amacıyla hazırladıkları destek projesiyle, 18-35 arası KKTC vatandaşı gençlerin sosyal güvenlik yatırımlarının tamamını ödemeyi taahhüt ettiklerini ancak “asgari ücret ödeyecek işverene asla teşvik vermeyeceğiz” prensibinden hareket ettiklerini söyledi. Bu projeyle, 18-35 yaş arasında ilk kez sigortalı olup çalışma yaşamına başlayacak gençlerin sosyal güvenlik yatırımlarının tamamını ödemeyi taahhüt ettiklerini belirten Saner, “Bunu yaparken, asgari ücret ödeyecek işverene asla teşvik vermeyeceğiz prensibinden hareket ettik” dedi.

46

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

KKTC ekonomisine yeni bir kredi dopiingi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 2017 Faiz Destekli KOBİ Yatırım Kredisi Programı’nı açıkladı. Buna göre, sanayi sektöründe, yıllık cirosu 10 milyon TL’nin üzerinde olan işletmelere, yatırım projeleri karşılığında faiz katkısı 500 bin TL olan 2017 Faiz Destekli KOBİ Yatırım Kredisi Programı uygulanacak. Proje kapsamına göre, kredi vadesi maksimum 1 yıl ödemesiz, +6 yıl olarak belirlendi. Kredi vadesi 7 yıl olan faizin TR-1 oranı müşteriden kalan 4+1 (5 puan) TC kaynaklı olarak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nca karşılanacak.

haberler

Toplantıda konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, 2017 yılı sonuna kadar hayata geçirdikleri programlarla 17 milyon 500 bin TL’yi reel piyasaya aktardıklarını da paylaştı..

Saner, teşviklerden yararlanmak için işverenlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Sigortalar Dairesi ile İhtiyat Sandığı Dairesi’ne başvuru yapılabileceğini de açıkladı.

6 AYDA 18 PROJEYE TEŞVİK KKTC ekonomisi yeni yatırımlarla tanışacak, yüzlerce kişi için istihdam fırsatı doğacak. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), bu yılın ilk altı ayında, 890 istihdama imkan ve turizme bin 398 yeni yatak ilavesi sağlayacak 18 yatırım projesine teşvik belgesi verdi. “Yatırım indirimi, vergi muafiyeti ve istisnai teşvikleri kapsayan yatırımların, ülke ekonomisinde üretim ve istihdama katkı sağlayacağına işaret edilerek; öğrenci yurdu, eğitim, sanayi sektörüne yönelik 18 projenin tamamlanmasıyla, 566 milyon 245 bin 754 TL tutarında sabit sermaye yatırımı da hayata geçmiş olacak” denildi. Yatırım teşviği verilen 18 projeden 8’i yurt yatırımları; 4’ü sanayi ve 6’sını da turizm sektörüne yönelik projeler oluşturuyor. Bu yılın ilk 6 aylık döneminde verilen 18 teşvik belgesi sonucunda tamamlanacak yatırımlarla, ülkede 566 milyon 245 bin 754 TL tutarında sabit sermaye yatırımı hayata geçmiş olacak. Sabit sermaye yatırımlarının 442.2 milyon TL’si turizm; 112.8 milyon TL’si öğrenci yurdu; 11.2 milyon TL’si de sanayi yatırımlarına harcanacak. Teşvik belgesi alan 18 yatırımın 3 tanesi Lefkoşa’da, 2 tanesi Gazimağusa’da,13 tanesi de Girne’de hayata geçecek.


47

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


48

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

GİRNE’YE ÇOK ÖZEL BİR YATIRIM:

SAVOY LUXURY MARIN RESORT

Lüks ile konforu, denizcilik ile tatili, havacılık ile Girne’yi bir araya getiriyor. KKTC’nin marinalı ve helikopter pistli ilk otel projesi Savoy Luxury Marin Resort için heyecan büyük. Ülke turizmine farklı bir boyut katacak, yeni hedef kitlelere ulaşacak otel, yüzlerce kişiye de iş fırsatı sunacak.


Girne eşsiz bir ada şehri, fakat denizciliğin ilerleyemediği bir şehir. Tek bir marinası var, onun da kapasitesi her zaman dolu. Tekne park edecek yer yok. Otelse çok KKTC’de. Hatta yenileri için de geri sayım başladı. Turizm sektörünün güçlü markası Savoy da yeni otel yapanlar arasında. Fakat bir farkı var. Klasik otel projelerinden birini değil, olmayan bir konsepti hayata geçiriyor. Girne’nin en büyük ihtiyaçlarından marina açığını kapatacak, özel bir otel inşa ediyor. Tam 320 tekne kapasiteli otel projesi Savoy Luxury Marin Resort’un inşaatına başladı. Açılış için takvimi de belirledi. Paylaşıldığı günden bu yana büyük dikkat çeken ve ilgi gören projeyi, Savoy Hotel Genel Müdürü Ogün Özata ile konuştuk.

“KIBRIS’A 320 YAT KAPASİTELİ BİR TESİS KAZANDIRIYORUZ”

OGÜN ÖZATA / SAVOY HOTEL GENEL MÜDÜRÜ

Turizm sektörüne farklı bir boyut kazandırıyorsunuz. Bu fikir nasıl doğdu? Bu fikir bizim yönetim kurulumuzun almış olduğu bir karar. Başta Coşkun Karabaşoğlu, Halit Karabaşoğlu olmak üzere çok çok iyi hazırlanmış bir proje. Kıbrıs’a 320 yat kapasiteli bir tesis kazandırıyoruz. Adamızda marina olmadığından dolayı yat alınamıyordu. Biz buraya bu hizmet alanını da hareketlendiriyoruz bu proje ile. 98 bin metrekare kapalı alanı olacak otelimizin. 606 oda, yaklaşık 4 bin metrekare casino alanı ile çok özel bir tesis geliyor.

“TAM DONANIMLI, AKILLI OTEL OLACAK” Otelin ayrıcalıkları neler? Otel günümüz otel konsepti ile birebir aynı olacak. Misafirimiz check-in yaptığı an itibari ile odamızla ilgili tüm kullanım gereçlerini aktif hale getirebilecek. Savoy’un Osmanlı esintisini orada kullanmadık. Günümüz otelleri ile aynı standartlarda olan modern ve lüks bir yapısı olacak. Bizi farklı kılan normal otel resepsiyonunda check-in yapılırken biz misafirlerimize otele gelmeden hava alanında

bu hizmeti verebileceğiz. Tam donanımlı akıllı otel olacak. Bireysel bir hizmet şekli olacak. Otel içerisinde yedi ayrı alakart restoran var. Uzak doğu, Osmanlı, Meksika ve dünya mutfağı gibi birçok lezzet sunuyoruz. 13 tane barımız ve henüz alanı karar aşamasında olan 4 bin ile 5 bin metrekare arası bir spa & güzellik merkezi alanımız yer alacak. Açık ve kapalı yüzme havuzlarımız olacak.

“TEKNELERİ İLE GELİP TATİL YAPABİLECEKLER” Otel için gelen geri bildirimler nasıl size? Otel için geri dönüşler çok iyi. Bir ilke imza attık. Bu bizi farklı ve öncü yaptı. Marinalı otel fikri daha önce hayata geçirilmedi. Çevremizden ve yakın dostlarımızdan yat alma fikri oluşanlar oldu. Girne’de marina olmayışı çok büyük bir eksiklikti. Misafirlerimiz artık yurt dışından teknesi ile gelip rahatlıkla tatillerini yapabilecekler. Burada yaşayan tekne tutkunları da marinamızdan faydalanabilecekler. Uzak bölgede olanı maalesef tercih etmiyorlar haklı olarak. Hafta sonu zamanımız kısıtlı bunu da yolda harcamak istemiyorlar.

49

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


50

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

“İKİ OTELE DE BEN HİZMET VERECEĞİM” Yoğunluğunuz ve sorumluluğunuz daha da arttı. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz süreci? Benim için çok heyecan verici bir proje. Maalesef ki biz şu çok fazla otelcilik yapamıyoruz. Oda kapasitemiz kısıtlı olduğu için casino müşterilerimize yetebiliyoruz. Ben iki tarafta da hizmet vereceğim. Mevcut kadromuzdan ekip arkadaşlarımızdan da hizmetine orada devam edenler olacak.

“600-700 KİŞİ İÇİN YENİ İŞ FIRSATI OLACAK” Yeni proje bir çok kişiye iş imkanı sağlıyor. Kadronuzu ne zaman kurmaya başlayacaksınız. Açılış tarihi nedir? Personel alımı açılıştan yedi ay önce olacak. Ben bu konuda tecrübeliyim. Daha önce Antalya’da otel açılışında görev aldım.

Hassas olduğum bir konu. Önce oryantasyon aşamalarımız ve eğitim sürecimiz tamamlanacak. Toplam 600 ila 700 arası personel alımımız olacak. Savoy şu an 137 personel ile hizmet vermekte. Yeni projemizde beş-altı katına çıkmayı planlıyoruz. 2019 Haziran-Temmuz gibi açılışı belirledik.

“BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK” Belirsizliğin olduğu bir dönemd, Savoy Grup olarak önemli bir hamle yaptınız. Yatırımcılara ve iş insanlara bir mesajınız var mı? Belirsizlik herkesi endişelendiren bir durum tabii. Ben bu belirsizliğin ortadan kalkacağına inanıyorum. Kıbrıs için çok güzel bir yatırım oldu. Tüm yatırımcılara tavsiye ederim. Kıbrıs adasının kısa süre içerisin de çok gelişeceğine ve imkanlar kazanacağına inanıyorum.


51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


‘GAZ BİTTİ’ DERDİNE SON, İNTERGAZ’DAN MÜŞTERİLERE ÖZEL TELEMETRİ UYGULAMASI

52

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

KADER KENCER İNTERGAZ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

ORHAN FİŞEKÇİ İNTERGAZ DÖKME LPG PAZARLAMA MÜDÜRÜ

röportaj

Teknoloji ve uzaktan takip, evdeki lpg tanklarına kadar ulaştı. Artık eskisi gibi son anda gazın tükendiğini görmek, panikle tedarikçi firmayı aramak, sipariş sırasına girmek, hatta gaz gelene kadar soğuktan üşümek, hasta olmak yok. İntergaz KKTC’de ilk kez uygulanan Telemetri ile oldukça iddialı. Yazın çok sıcak oluyor, kış geç geliyor belki, fakat geliyor. Hatta kimi zaman kış mevsimi çetin geçiyor KKTC’de. Klima ile ısınmayı tercih edenlerin sayısı az değil, maliyetli olsa da pratik geliyor. Şömine keyfini değişmeyenler de var adada. Fakat son

dönemde sayıları hızla artan kitlenin seçimi LPG. Türkiye’deki doğalgaz mantığıyla işliyor sistem. Tek fark, evi ısıtan gaz bahçeye kurulan tanktan geliyor. Fakat sınırsız bir kaynak olmadığı için, tanktaki LPG bitince, petekler de sönüyor. Hele siz bu yakıtın


tükendiğini kışın ortasında veya gecenin bir yarısı fark ettiyseniz, gelene kadar biraz bekliyorsunuz. Çünkü LPG tedarikçilerinin yoğun olduğu tek mevsim kış dönemi. Günleri, gecelerine karışıyor. Sürekli sipariş peşinde koşuşturuyorlar. O yüzden LPG tankını kontrol etmeyen ihmalkar müşteriler, kimi zaman yakıt gelene kadar üşümek zorunda kalıyor. Bu tür örnekleri gören, çözüm arayışına giren İntergaz dikkat çeken bir yöntem ile hizmet veriyor artık. Sistemin adı Telemetri. Özeti şu, evinizdeki yakıt miktarını uzaktan kontrol ediyor. Hem bu sistemi, hem de İntergaz’ın çalışmalarını konuştuk. Konuklarımız İntergaz Genel Müdür Yardımcısı Kader Kencer ve İntergaz Dökme LPG Pazarlama Müdürü Orhan Fişekçi.

“TÜRKİYE’DE HİÇ ÜŞÜMEDİĞİM KADAR KIBRIS’TA ÜŞÜDÜM” İlk soruyu bu zorlu operasyonun birebir içinde olan Orhan Bey’e yöneltiyoruz. Havalar soğuyunca, herkesin aklına ister istemez ısınma konusu geliyor. Siz de bu alanda sektöre yön veren işletmelerden birisiniz. Neler yapıyor İntergaz? Kışın ister istemez insanoğlunun ısınmaya ihtiyacı vardır. Ülkemizde de ısınmak için bazen elektirik, bazen lpg, bazen lamba suyu kullanıyorlar. Çok çeşitli alternatif enerji kaynakları kullanabiliyorlar. Bunların arasında baktığımızda hem ekonomik, hem de en konforlu LPG. Biz 2007 yılından sonra dökme tank üzerine ciddi yatırımlar yaptık. Müşterilerimizi bilgilendirdik. İnşaat sektörü o kadar hareketli geçiyor ki, her sene rakamlar daha da artıyor. Bu da muhtemel bir ihtiyaç oluyor. Mimarları, müteahhitleri bilgilendirip evlere alt yapı ve merkezi ısıtma sistemleri koydurttuk.

Adada şöyle bir algı var; Burada kış olmaz! Aslında burada çok güzel kış olur, çünkü hazırlıklı değil insanlar. Ben Türkiye’de hiç üşümediğim kadar burada üşüdüm. Türkiye’de kışı bildiğimiz için montumuzu, kazağımızı alıyoruz. Ama burada böyle bir durum yok, evlerde de öyle… Çünkü evlere yalıtım yapılmamış, altyapı kurulmamış. Türkiye’den daha çok burada üşüyebiliyoruz. Biz de burada müteahhit arkadaşları, mimar arkadaşları, mühendis arkadaşları bilgilendirdik ki yapılan projelerin çoğunda görüyorsunuzdur, merkezi ısıtma sistemi adı altında çeşitli sistemler var. Bu da satan firmaya yaramış oluyor çünkü bir farklılık yaratmış oluyor. Böylelikle kışın müşteri ben nasıl ısınayım ya da nasıl bir ürün kullanayım sorunu yaşamıyor. Çünkü hali hazırda bir ısıtma sistemi olmuş oluyor. Tabii bunları yapmadan önce inşaat aşamasındayken anlaşma yapılıp insanların zihniyetlerini değiştirmemiz önemlidir. Mühendis ve müteahhit olan arkadaşlar daha önce ekonomik ev yapma çabasındaydılar. Yalıtım konusuna çok dikkat edilmiyordu. Artık arkadaşlarımız şunu daha iyi görebiliyorlar binalara yalıtımı iyi yaparlarsa üzerine ekstra özellikler katarlarsa ısıtma sistemi olabilir daha akıllı binalar gibi evin satışı daha da kolaylaşıyor. Müşteri de rahat etmiş oluyor. Bazı villaları görüyoruz milyonlarca lira verilmiş ama kışın hiçbir şekilde ısınma sistemiyle alakalı bir şey düşünülmemiş.. Müşteri sorun

53

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


Kışın mesai saatlerini biraz daha genişletiyoruz. Bu sene 8 gibi başlamış olacağız mesaiye, akşama kadar günü iyi kullanacağız. Hatta akşam 9-10’a kadar dolum işlemlerimiz devam bile edebilir.

KIBRIS’TA İLK VE TEK: TELEMETRİ Peki Orhan Bey bir mesajınız var mı okurlarımız için? yaşayabiliyor. Bizim ilk yaptığımız zihniyeti değiştirmek oldu. İnşaat aşamasında LPG tankı koymaya gerek yok fakat alt yapının kurulmasına gerek var. Çünkü altyapı yoksa ev yapıldıktan sonra yapılması çok daha zor. Öncelikli işimiz proje inşa aşamasındayken altyapısını oluşturmak son aşamada da müşterinin evi kullanıma başlayacağı dönemde LPG tanklarını konuşlandırmak.

“ENERJİNİN OLDUĞU HER YERDE BİZ VARIZ” Kader Bey, başka hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Otellere, fabrikalara, kısacası enerjinin ihtiyaç olduğu her yerde biz varız. Şu an adada ne yaparsak yapalım, illaki ısınmaya ve ısıtmaya ihtiyaç duyuyoruz. İlla ki bu ocağın çalışmasına ihtiyaç var… Bundan dolayı evlerde, küçük ve büyük işletmelerde biz bu hizmeti veriyoruz.

“YAZIN DEPOYU DOLDUR, ARALIK AYINA KADAR TAKSİT TAKSİT ÖDE” Orhan Bey’e dönelim tekrar. Yoğun geçiyor mu kış dönemi? Nasıl bir operasyonel yapınız var? Bizim işimiz mevsimsel. Ve o dönemde gerçekten yoğun. Yağmurun düşmesiyle, havanın soğumasıyla bizim yıldızımız parlıyor. Çevrede ne kadar kişi varsa, hepsi ısınmaya ihtiyaç duyuyor ve bize doğru bir eğilim başlıyor. Hemen telefonlar karıştırılıyor gaz firması kimdi, ısıtmayı kim yapıyordu diye… Unuttuğumuz arkadaşların hepsi kışın bizlerle iletişime geçiyorlar. Kurul toplantısında şöyle bir karar oluşturduk, yüzlerimizi unutturmamak için müşterilerimize yaz döneminde depo dolumu yapıp, kış dönemine kadar LPG stoklatıyoruz ve Aralık ayına kadar da taksitlendirme imkanı sağlıyoruz. Kışın ilk girişinde oluşan yoğunluğu da biraz daha azaltmış oluyoruz. Kışın yoğunluktan dolayı, akşamları da hizmet veriyoruz. Müşteri bizi aradığında ve gaz tankında azalma olduğunu söylediğinde, hemen ertesi güne planlama yapıyoruz.

Tankların üzerinde göstergeler mevcuttur, yüzde 30 seviyesine geldiği zaman muhakkak siparişlerini versinler. Çünkü yüzde 30 kullanıma bağlı olarak asgari 3-4 gün yetiyor. Ki biz de ona göre planlamamızı yapıp, müşteriyi mağdur etmemiş oluruz. Fakat insanımız ne yazık ki buna hiç dikkat etmiyor. Eve gidip sıcak suyu açtığında, soğuk su gelince de hemen bizi arıyorlar ‘gazım bitti, hemen getiririn’ diyerek. Ayrıca şöyle bir uygulama da yaptık, başlangıç olarak özel kişilere uzaktan yönlendirme sistemi kurduk. Örneğin başbakanlara… Adada ilk ve tek olan bu sistemin adı telemetri sistemi. Tanklara hem uzaktan erişerek kontrol etme imkanı sağlıyor, Tankların göstergelerine kurmuş olduğumuz sistemle, gaz seviyesi düştüğü zaman sinyalle bizlere uyarı geliyor. Müşterinin aramasını beklemeden kendimiz otomatik olarak gazı dolduruyoruz ve müşteri ‘gazım bitti’ diyerek hiçbir zaman mağdur olmuyor. Maliyeti olan bi sistem. Bu çalışmayı, onay veren tüm müşterilerimize de uygulayabiliriz. Çünkü sadece gaz tespiti için değil, acil durumlar için de önemli bir görevi var. Olur ya acil bir durum oldu, bor patladı gibi ani basınç düşmelerinde de bizi haberdar ediyor sistem. Hem emniyet açısından, hem de bu işin kontrolü ve operasyonu açısından ciddi anlamda fayda sağlamış oluyor.

“ADIM ADIM BÜYÜYORUZ” Kader Bey münhallerinizi görüyoruz dönem dönem. Yeni fırsatlar var mı iş arayan veya iş değiştirmek isteyenler için? Şirketimiz kurulduğu günden itibaren adım adım büyüyor. Bu büyümeye bağlı olarak da yeni ihtiyaçlar oluyor. Şu an şirket bünyemizde, 70 kişilik bir kadromuz var. Fakat sayımız her geçen gün daha da artıyor. Örneğin iletişim merkezi kurduk. Oradaki personel 4 kişi olacak. Şirkete bilgi akışını ve bilginin şirket içi dağılımını bu personel yapacak.


55

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“İNSARLARIN MUTLU OLACAĞI PROJELER YARATACAĞIZ” Özellikle Türkiyeli yatırımcıların artan talebiyle birlikte hareketlenen inşaat sektöründe, yeni firmalar ve projeler dikkat çekiyor. Onlardan biri de Kıbrıs Türk ekonomisinin güçlü ismi Başman ailesi. Birçok sektörde başarılı işlere imza atan Başman Group, yeni şirketi Başman Real Estate ile inşaat-emlak sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Firmanın ilk projesi Silent Hill Homes’u ve sektördeki planları için Başman Real Estate Direktörü Ali Başman oldukça umutlu. Hatta Ali Başman, Silent Hill Homes sonrası projelerini bile hazırladı. Yenilerine adım atmak için geri sayım yapıyor.

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

geçen sayıdan en çok ilgi çekenler

“BU PROJEDEN EV ALAN YÜZDE 20 KAZANACAK” Artan konut projesi sayısı gibi, kalite çıtası da yükseliyor. Bu yüksek standartlı projelere bir örnek de Boray Developments imzalı Bella Residence. Girne’nin gözdesi Bellapais bölgesinde konumlanan proje, yatırımcısına villa konforu sunuyor. Üstelik projede fiyatlar 125 bin sterlinden başlıyor. Boray Developments Direktörü Aykut Mazhar bir de hatırlatma yapıyor bu konuda. Bu projeden ev alan yatırımcıların, kısa sürede yüzde 20 kazanacağını söylüyor. 125 bin sterlinden satışa çıkan projede fiyatlar, bir süre sonra 135 bin sterlin olarak güncellenecek. O yüzden, bu projeyi değerlendirmek isteyenler için vakitlice karar vermek önemli.

“İŞ ADAMI OLARAK ÜLKEYİ ÇOK FARKLI BİR NOKTAYA GETİRECEĞİM” Emlak, inşaat, perakende, altın, otomotiv, bankacılık, eğitim ve sağlık. Birçok kişinin yatırım için bir değil iki kez düşündüğü dönemde, O köklü projelere imza atıyor. Şaşırtan bir kararla milletvekili aday adaylığını açıklayan Bulut Akacan, Kıbrıs için umutlu. Birçok fırsatın bir arada bulunduğunu düşünüyor, yeni yatırımlara kapı aralıyor. “İş adamı olarak ülkeyi çok farklı bir noktaya getireceğim diyen Akacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Kıbrıs’a simge şehir kurmak için hazırlık yapıyor.


57

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


ERBAY BAYRAMOĞLU - BAYRAMOĞLU DİREKTÖRÜ

BAYRAMOĞLU’NDAN YENİ MARKA, YENİ YATIRIM:

SHOE CITY

58

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Artan döviz veya rekabete karşı, yatırımlarına ara vermeden devam eden bir işletme var KKTC’de; Bayramoğlu. Ayakkabı sektörünün güçlü işletmesi, bu kez yeni bir hedef kitle için adım attı. Hem fiyatları değiştirdi, hem de kendi markasına hayat verdi.

Kriz var deyip frene basmıyor, aksine “mücadeleye devam” mesajıyla yeni projelerini hayata geçiriyor. Konuğumuz Kıbrıs Türk iş dünyasının cesur isimlerinden Erbay Bayramoğlu. Bayramoğlu ile son projesi Shoe City’yi konuştuk, yeni yol haritasını dinledik. Dövize inat, ‘yatırımlara devam’ diyor.

röportaj

“BAYRAMOĞLU MAĞAZALARINDAN FARKLI BİR KONSEPT” Yatırımlara ve yeniliklere durmadan devam ediyorsunuz. Nasıl bir konsepti var bu mağazanın? Son açtığımız Shoe City mağazamız, diğer Bayramoğlu mağazalarından farklı. Sport Line mağazasından sonra buradaki amacımız şu oldu, piyasanın gelişen koşulları orta ve bir altı pastasının büyümesi nedeniyle daha uygun ayakkabı satma politikasına girdik.

Dolayısı ile yeni bir isim altında, 400 metrekarelik iki katlı yeni mağazamızı hayata geçirdik. Geçen yıldan araştırmaya başladık. Dünyadaki tüm benzer mağazaları araştırdık ve biz kendi mağazamızı yarattık.

AYAKKABI FİYATLARI 20 TL İLE 129 TL ARALIĞINDA Peki bu fikir nasıl doğdu? İhtiyaçlardan. Gelişen pastaya baktık. Bu gün 300-400 TL’ye bir ayakkabıyı almak üst kesim için uygun. Memur maaşları ve işçi maaşlarına da uygun olmasını istedik. 20 TL’den, 129 TL arası fiyat paletimiz ile tüm kesime hizmet vereceğiz. Hepsi seçilmiş, bize göre yapılmış ayakkabılar ve ürünlerdir.


“KENDİ MARKAMIZI OLUŞTURDUK” Shoes City’de hangi markalar var? Bize imal eden markalarla çalışmaya başladık. Arkasında Shoes City olduğu bir markayı oluşturduk. Kendi markamızı oluşturma fırsatı bulduk. O segmentte olabilecek tüm markaları da bünyemize kattık. Dolayısı ile fiyatları aşağıya çekmenin yolunu bulduk. İlk izlenimleriniz nedir. Müşterilerden geri dönüş nasıl? Çok iyi. Gerçekten çok memnunuz bu dönüşten ve ilgiden.

“DÖVİZDEKİ ARTIŞ BİZİ ÜRKÜTMÜYOR” Yatırım demek, maliyet demek. Ve yine para piyasalarında sert hareketlilikler var. Bir iş insanı olarak nasıl yorumluyorsunuz? Sertliklere alıştık, ellerimiz nasır oldu. Dövizdeki son dalgalanmayı gördük. Sterlin 2 TL olduğunda ah dedik. 3 TL oldu, aman dedik. Dolar yükseldi, şöyle böyle derken zaman geçiyor. Sterlin 5 Türk Lirası’nı devirdi. Belki 2018’de 6 Türk Lirası olduğunu göreceyiz. Önemli olan şu an piyasadaki ihtiyaçları belirleyip, verimli olabilecek ürünleri satmaktır. Bunlar bizi açıkçası ürkütmüyor.

“ÖNCELİKLİ HEDEF 10 MAĞAZA” Cesur ve emin adımlarla ilerlemek önemli. Peki bu yıl için yeni projeler var mı? Belirlemiş olduğunuz mağaza zincirleri hedefiniz nedir? Tüm mağazalarda güncellenme, tadilat ve yeniliklere başlayacağız. 2018’de yeni Shoe City mağazalarımızı açmaya devam edeceğiz. Şu an 8 şubeyiz. öncelikli hedef bakım ve güncelleme ile toplam 10 mağaza olacağız. Yine dünya ve seçkin markalarla her kesime hitap edeceğiz. Kendi işimize, kendi deneyimimizle, altmış yıllık bir birikimle devam edeceğiz. Biz de bu küçük ülkemizde tutunmaya, gelişmeye çalışıyoruz. Daha iyi hizmet verebilmek için araştırma ve yeniliklerimize devam edeceğiz.

59

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


YATIRIM MALİYETİ YOK, BAKIM MASRAFI YOK, VERGİ YÜKÜ YOK!

İŞ DÜNYASINDA DEĞİŞEN TERCİH:

ARAÇ KİRALAMA

60

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Avantajı da, sunduğu kolaylıklar da çok. Türkiye’de iş dünyasının yıllardır vazgeçemediği araç kiralama alışkanlığı, geç de olsa KKTC’ye ulaştı. Birçok kurumsal firma hem saha personeli, hem de yöneticileri için kiralamayı tercih ediyor. Peki KKTC’de filo kiralama imkanları yeterli mi? İş insanları için büyük önem taşıyan iki nokta var; sermaye ve zaman. Tüm ihtiyaçlara yanıt ararken, bu iki konuyu da göz önünde tutmak gerek. Düşünün ki kurumunuz için 10 binek otomobil ihtiyacı var. Ortalama fiyat 15 bin sterlinden hesaplarsanız, 150 bin sterlinlik bir satın alma demek bu. Türk Lirası karşılığı 750 bin TL. Tek kalemde 750 bin TL’lik harcama demek. Taksitle alırsanız da ciddi bir faiz yükü var. Üstelik almakla da bitmiyor, sonra o aracın sigortası, kaskosu, vergisi, bakım masrafları derken, gider kalemleri arttıkça artıyor. Tabii bir de tüm bunları yapmak ve yaptırmak için harcanan zamanı ve oluşan iş kaybını düşünün. En yakın örnek olarak Türkiye’ye bakalım. İş insanları uzunca

bir süredir bu konunun çözümünü araç kiralamada buldu. Satın almak yerine, kiralıyorlar. Önce tek tek başladı kiralamalar, şimdi filolara ulaştı. Artan taleple birlikte, filo kiralama şirketlerinin sayısı bir hayli fazlalaştı. Hem orta sınıf araç, hem de lüks kiralamalar yapıyorlar. Biraz gecikmeli de olsa, kiralama alışkanlığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de alışkanlıklar arasına giriyor artık. Düne kadar ‘turist aracı’ ya da ‘araç alacak sermayesi yok galiba’ gözüyle bakılan kiralık araçlar, artık iş insanları tarafından da kullanılıyor. Bankaların ve GSM operatörlerinin kullanımıyla öncü olduğu kurumsal araç kiralamayı, Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisi olarak mercek altına aldık. Önce bir anket yaptık, izlenimleri öğrendik. Sonra da sektöre yön veren isimlerle süreci değerlendirdik.


İşte KKTC’de iş dünyasının araç kiralama için düşünceleri. Başlangıcı anketimiz ile yapalım. İş insanlarının araç kiralama ile ilgili tercih ve izlenimlerini sorduk. Dikkat çeken sonuçlar çıktı. 1- Şirketinizin filosunda kaç araç var?

İlk soruda ankete katılan iş insanlarının şirket araç sayısı var. 4 seçenek sunduk burada. Gelen yanıtların yüzde 47.6’sı 1-3 arasında. 3-7 aracı olanların oranı yüzde 23.8, 7-10 olan yüzde 9.8, filosunda 10 ve üzeri araç yer alan iş insanlarının oranı ise yüzde 19.

2- Filonuzda kiralık araç var mı? Araç sayısını öğrendik, şimdi kiralık kullanımını öğreneceğimiz sorudayız. Filoda kiralık araç olup olmadığını sorduk. Yok diyenler çoğunlukta, fakat burada ‘var’ yanıtının gelmesi bile değişimin işareti.

61

Ankete katılan iş insanlarından yüzde 38.1’i, işi için kiralık araç kullanmayı tercih ediyor. Yüzde 61.9 ise henüz kiralama yapmıyor. Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

3- Şirket filonuz için tercihiniz hangisi? Kullanım oranını gördük, şimdi biraz da tercihi soruyoruz. Kiralamak mı, satın almak mı diye iki seçenek sunduk iş insanlarına. Katılımcıların yüzde 57.1’i satın almaktan yana. Fakat yine artış gösteren ve gelecek için kiralama sektörüne umut veren diğer oran dikkat çekici. İş insanlarının yüzde 42.9’u kiralamaktan yana. Bu da rent a car firmaları için önemli ve üzerinde çalışılması gereken bir veri.

4- Araçlarda yakıt seçiminiz hangisi? Araç kiralamak önemli, fakat tek başına yetmiyor. Müşterinin taleplerini de göz önünde tutmak gerekiyor. O yüzden birkaç soruda, kullanıcı alışkanlıklarına değindik. Örneğin bu soruda yakıt tercihini sorduk. Mazot diyenlerin oranı yüzde 60’ın üzerinde. Benzini seçenler ise yüzde 38.


5- Araçlarda vites seçimi hangisi? Otomatik araç sayısının bir hayli fazla olduğu KKTC’de, iş insanları da benzer yanıtı veriyor. Şirket araçları için otomatik vites tercih ettiklerini söylüyorlar. Fakat manuelden vazgeçemeyenler de var. Katılımcıların yüzde 33’ü, manuel diyor.

6- Sizce KKTC’deki araç kiralama şirketleri, iş dünyası için yeterli mi? Kilit soru bu. Alışkanlıklar değişiyor, firmalar yavaş yavaş kiralamaya doğru yöneliyor. Peki firmalar hazırlıklı mı? Ankete katılan iş insanlarının büyük çoğunluğu ‘hayır’ diyor. Yani firmaların yeterli olmadığını düşünüyor. Bu da rent a car firmaları için değerlendirilmesi gereken bir detay.

62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

7- Kiralık araç kullanmanın şirket imajını olumsuz etkilediğini düşünüyor musunuz? Bu da hassas sorulardan biri. Düne kadar kiralık araç kullanana farklı gözle bakıldığını biliyoruz. Hangi işi yaparsa yapsın, kiralık araç kullanan maalesef turist gözüyle değerlendiriliyordu. Görüyoruz ki bu önyargılar yavaş yavaş kırılıyor. Dedik ya, geç de olsa KKTC’de de iş dünyası için araç kiralama kavramı oturuyor. Anket sonuçlarına göre yaklaşık yüzde 62’lik kısım, olumsuz imaj oluşturduğunu düşünmüyor. Bu da büyük bir artı demek.

8- Şirket aracı seçiminde tercihiniz hangi marka? Gelelim son soruya, firmaların araç seçiminde tercih ettikleri otomobil markasına… Satış rakamlarına paralel aslında çıkan sonuçlar. İlk sırada Ford var, hem de yüzde 38 gibi bir oranla açık ara lider. İkinci sırada Hyundai, üçüncü sırada ise Renault yer alıyor. Bu soru da yeni araç alımı yapacak rent a car firmaları için müşteri tercihini gösteren bir detay olarak önemli.


UĞUR ÇAPAKÇI / EVA RENT A CAR

“TÜRKİYE’DEN ŞİRKETLER GELDİKÇE, FİLO HİZMETİ BÜYÜMEYE BAŞLADI” Şirketler için araç kiralamanın avantajları neler? Birçok avantajı var, hatta çok yüksek avantajlar bunlar. Örneğin kiralık araçlarda tüm araçlar kaskoludur. Servis takip ve periyotları birebirdir. Araçların muayeneleri gününde ve zamanında yapılmaktadır. Lastik değişimleri zamanında yapılmaktadır. Şirketler için araç kiralamanın avantajlarından bir tanesi fatura kesiminin olması ve vergiden düşüyor olmasıdır.Diğerleri ise şirketin araçlarının muayenelerinin kontrol edilmesi, seyrüsefer kontrollerinin yapılması veya takip gerektiren benzer işlerde personele ihtiyaç duyulmamaması. Ve saydığım tüm bu işlemler için ek bir ücret ödememeleri. Araç arızası veya kaza yapma gibi durumlarda, şirketler araç beklemeyip rent a car tarafından yeni araç veriliyor.Şirketler için çok avantajlı bir detay bu. Dünyanın her yerinde büyük şirketler bu tarz filo uygulamalarına geçti. Fakat Kıbrıs’ta daha yavaş işliyor bu geçiş. Türkiye’den şirketler ve yatırımcılar KKTC’ye geldikçe, filo hizmeti de büyümeye başladı.

EMİRAY ATEŞSÖNMEZ / SUN RENT A CAR

“ARAÇ KİRALAMADA ORTAK NOKTA GÜVENLİK” Şirketler için kiralık araçta konfor ve lüks mü önemli, yoksa fiyat mı? Hedef kitleye gore değişiyor aslında. Örneğin saha personeli için ise daha uygun araçlar tercih ediliyor. Tabii hepsinde güvenlik olmazsa olmaz. Güvenli araçlar arasında, uygun fiyatlı seçenekler diyelim.

63

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Yöneticiler için ise biraz daha üst seviye araçlar isteniyor. Sun Rent A Car olarak, biz kurumsal kiralamalarda sıfır araçlar sunuyoruz. Çünkü amacımız müşterilerimize her zaman sağlıklı hizmet vermek. Genelde Hyundai, Ford, Volkswagen ve Opel grubu araçları bulunuyordu filomuzdu. Fakat son dönemde Fiat dikkat çeken yenilikler yaptı. Yani bizler için de alternatifler artıyor ve her defasında kalite çıtası yükseliyor. TAHA TAMAM / KÖSEZADE RENT A CAR

“FİLO KİRALAMADA İLK SIRADA BANKALAR VAR” Hangi sektörler araç kiralamayı tercih ediyor? Daha çok bankalar araç kiralamayı tercih ediyor.Küçük şirketlerin araçları mevcut olduğu için daha çok turistlere araç kiralanıyor.Kıbrıs’ta toplu taşıma olmadığı için rent a car firmaları prim yapmış oluyor. Ayrıca bazı şirketlerin kendi araçları bozulduğunda daha çok pazarlama sektöründeki şirketler 10 gün 15 gün araç kiralıyorlar. Filo kiralama avantajları artarsa, şirketlerin araç satın alma alışkanlıkları değişir mi? Filo gerçekten büyük şirketler için çok avantajlı. Filo kiralayan firmalar aracın hiçbir şeyiyle uğraşmamış oluyor örneğin aracın bakımı, yağ değişimi gibi… Daha çok Hyundai, Ford, Volkswagen tarzında araçlar kiralanıyor. Lüks arabalara pek rağbet yok.


EKONOMİ İŞ ARACI ALACAKLARA VERGİ MÜJDESİ

İŞ İNSANLARINA ÇAĞRI Çalışma izinlerinde tüm işlemler 1 Aralık’tan itibaren bilgisayar ortamında online olarak yapılabilecek.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ithal edilecek yeni iş araçları ve yeni otobüslere uygulanan Rıhtım Harçları, Katma Değer Vergisi ve Fiyat İstikrar Fonu oranlarında düzenlemeye gidilerek, harç oranlarının sıfırlandığını açıkladı.

Ayrıca kimlik kartı formatında “Çalışma izin kartı” uygulamasına da geçiliyor. Farklı renklerde 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık verilecek çalışma izin kartlarındaki barkod sayesinde, Çalışma Dairesi müfettişleri çalışma izinli kişiyle ilgili bilgilere barkodu cep telefonlarında okutarak ulaşabilecek.

64

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, bugün düzenlediği basın toplantısıyla “Çalışma Dairesi için reform” Ekonomidiye Kıbrısnitelediği “Çalışma izin işlemleri otomasyon projesini” tanıttı. Prestige KASIMsistemden 2017 Saner, yararlanmak isteyen işveren ve muhasebecilere 1 Aralık’a kadar Çalışma Dairesi’ne başvurmaları çağrısı da yaptı.

BITCOIN İÇİN YENİ HEDEF 8 BİN DOLAR Kimse ihtimal bile vermiyordu, şu an rekordan rekora koşuyor. Bitcoin, geliştiriciler tarafından yaklaşık olarak 16 Kasım’da uygulamaya konacağı belirtilen “SegWit2x” isimli güncellemenin iptal edilmesinin ardından güçlü yükseldi. Söz konusu güncelleme en popüler sanal paranın iki ayrı birime bölünmesine neden olacaktı. SegWit2x’in geliştiricileri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada bitcoin topluluğu tarafından daha fazla destek görene dek plan iptaline gidildidğini açıkladı. Adı geçen güncelleme ile dijital para aktarımında hız ve maliyet değişikliği olması hedefleniyordu. İşte bu gelişme ile birlikte 7 bin 800 doları da aşan Bitcoin için şimdi beklenti, 8 bin dolara ulaşması.

Yeni uygulama ile yeni iş araçları gümrük vergilerinin kaldırılması kapsamına giren araç ve gereçler şöyle: “A: Forkliftler B: Kamyon ve benzeri eşya taşıma kapasitesi 2,5 ton üzeri olan motorlu taşıtlar C: Buldozer, greyder, ekskavatör, küreyici yükleyiciler, D: Kısa mesafelerde eşya taşımaya mahsus kendiliğinden hareketli yük araçları, E: Özel amaçlı motorlu taşıtlar, vinçler, itfaiye araçları, beton karıştırıcı, yol süpürme araçları, F: Otobüsler, Yeni olması kaydı ile tüm KDVRıhtım Harcı ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan muaf tutulacak.


NOTLARI ATLASGLOBAL’DEN ULUSLARARASI ANLAŞMA

FUTBOLUN SPONSORU BU YIL DA KUZEY KIBRIS TURKCELL Kıbrıs Türk futbol liglerinin iletişim sponsorluğunu bu yıl da Kuzey Kıbrıs Turkcell üstlendi. Kuzey Kıbrıs Turkcell protokole ek olarak bu yıl Kadınlar Ligi’ne de ana sponsor oldu. Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Harun Maden yapılan bu işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, protokolün futbol için olan önemine dikkat çekti. Maden, Turkcell olarak spor içerikli projelere yıllardır destek olduklarını belirterek pek çok alanda olduğu gibi sporda da sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu da Kuzey Kıbrıs Turkcell ile yaptıkları protokolün futbol için önemli olduğunu söyleyerek bu işbirliğinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Turkcell’e ve yönetime teşekkür etti.

Global bir havayolu şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Atlasglobal, Avrupa’daki büyümesine ortak uçuş anlaşmaları ile devam ediyor. 2017 yılı içinde Air France ve Air Serbia havayolu şirketleri ile ortak uçuş anlaşmalarına imza atan Atlasglobal, şimdi de Hollanda’nın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan KLM ile güçlerini birleştirdi. İki büyük havayolu şirketi arasında yapılan anlaşma ile Atlasglobal ve KLM yolcularına yeni seyahat imkanları sunuluyor. 29 Ekim 2017 itibariyle geçerli olan anlaşmaya istinaden her iki havayolu da haftalık 7’şer sefer düzenledikleri İstanbul – Amsterdam - İstanbul hattında birbirlerinin seferlerine kendi kodlarını koyarak satış yapabilme imkanı bulacak.

VESTEL’E 11 ÖDÜL BİRDEN Vestel; dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en büyük yaratıcılık platformu olan ‘Kristal Elma’dan 11 ödülle döndü. Türkiye’de pazarlama iletişimi alanında en yaratıcı çalışmaların 12 kategoride Ekonomi Kıbrıs değerlendirildiği ‘KristalPrestige Elma Yaratıcılık Ödülleri’nde 2KASIM Kristal2017 ve 9 Gümüş Elma alan Vestel, dayanıklı tüketim sektöründe en çok ödül alan marka oldu.

65

Reklamcılar Derneği tarafından 5-6 Ekim tarihlerinde 29’uncusu düzenlenen Kristal Elma Festivali çerçevesinde, 2 bin 527 başvurunun değerlendirildiği ve 7 büyük, 151 Kristal Elma, 157 Gümüş ve 167 Bronz olmak üzere toplam 482 ödülün dağıtıldığı yarışmadan; Vestel 2 Kristal, 9 Gümüş Elma ile döndü. Vestel 11 ödülle dayanıklı tüketim sektöründe en çok ödül alan marka olarak törene damgasını vurdu.


66

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


67

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

N

E EREDE E KADAR

?


8,30 TL

3,99 TL

14,25 TL

7,01 TL

6,30 TL

6,95 TL

8,75 TL

10,36 TL

4,00 TL

5,45TL

10,05 TL

8,06 TL

5,20 TL

4,99 TL

7,50 TL

8,01 TL

5,50 TL

7,45 TL

12,50 TL

9,45 TL

1,75 TL

2,25 TL

6,00 TL

5,60 TL

4,00 TL

3,25 TL

11,00 TL

5,50 TL

5,00 TL

4,45 TL

9,00 TL

11,88 TL

ÜZÜM (KG)

KİVİ

(KG)

KABAK (KG)

68

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

LİMON

(KG)

KASIM 2017

DOMATES

MARUL

(KG)

(KG)

PIRASA (DEMET)

BİBER

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 5 lira, Euro kuru 4 lira 50 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


5,50 TL

2,99 TL

6,00 TL

5,40 TL SALATALIK

15,00 TL

14,95 TL

16,00 TL

(KG)

14,40 TL TAVUK KANAT (KG)

32,00 TL

38,90 TL

34,5 TL

34,20 TL DANA KIYMA (KG)

3,75 TL

2,40 TL

7,00 TL

6,80 TL SÜT (LT)

3,25 TL

2,80 TL

7,50 TL

6,30 TL YUMURTA

3,30 TL

2,25 TL

6,00 TL

(6 ADET)

3,82 TL UN (KG)

3,97 TL

5,27 TL

6,75 TL

5,93 TL 95 OKTAN BENZİN (LT)

3,47 TL

4,74 TL

6,00 TL

6,21 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 5 lira, Euro kuru 4 lira 50 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)


İşyerinde cinsel taciz konusunu konuşuyoruz bu ay. Ve aslında bir insanlık suçu olan bu durumun; 360 derece; yasal/hukuksal karşılıklarıyla, davranışsal sonuçlarıyla, sözlü veya psikolojik, şiddet içeren/ içermeyen tüm versiyonlarıyla çalışan bir insanın maruz kaldığı ‘’Cinsel Taciz’’ konusunun ne demek olduğunu irdeleyen 2 ay devam edecek bir yazı serisi olacak. Hayır demek ‘Hayır’dır! ‘’Çalışma hayatında ekonomik güç, üst makam veya başka etkili bir göreve sahip olanların, genellikle karşı cinsi ahlâk dışı birtakım tutum ve davranışlarla cinsel yönden sıkıntıya sokup rahatsız etmesi’’ durumuna cinsel taciz diyoruz. Elbette hepimizin malumu, üst makam, kadın erkek veya eşcinsel olma urumundan bağımsızdır cinsel tacize maruz kalmak. Ancak en azından kayıtlara geçebilen tüm sonuçlar bile, ağırlıklı olarak kadına karşı, gücü elinde tutan, patronu, yöneticisi veya bir işin sağlayıcısı konumundaki kişi bunu daha çok yapıyor. Tartışma götürmez bir şekilde hiç bir cinsin bir başkasına yapılmasına insan olarak tahammül edemeyeceğimiz bir durumdur ‘’Taciz’’.

70

ZUHAL GÜRÇİMEN YAŞAM ATÖLYESİ KURUCU ORTAĞI

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

köse yazısı

KASIM 2017

SUSMA! SUSARSAN SIRA BAŞKASINA GELECEK!

TACİZİ YAŞAMAK KADAR KANITLAMAK ZORUNDA OLMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI Yukarıdaki tanımda yer aldığı gibi, isteğinizin dışında maruz kalınan zorbalığın, başka mecralarda olduğu gibi bir şirket içinde yaşandığında da somut kanıtları aranmaktadır. Elbetteki kötü niyetli kişilerin elinde bir şantaj unsuru kullanılmasını önlemek için delil gerekecektir. Ancak bu gerçek mağdurları tekrar mağdur etmek anlamına gelmemelidir. Kimine göre ‘taciz’ olan bir eylemin, bir başkasına göre sadece ‘şaka’ olması, sözlü veya fiziksel olarak karşımızdakinin bize yapabileceklerinin kapsamını belirlemez. Her insan kendine değecek her türlü eylemin kapsamına kendisi karar verir. ‘Taciz’ tanımına göreceli bakıldığı sürece yasal delil ve kanıtlama bölümü acı veren bir süreç olacaktır. Şirket yönetmeliklerinde nasıl giriş, çıkış saatleriyle ilgili düzenlemeler varsa, taciz de bir konu olarak ceazi şartlarıyla birlikte yer almalıdır. Yaşamış olduğu şiddetin, duygusal yükünü taşıyan kişinin, bunu açıklaması herkesin takdirince, oldukça güç ve malesef bir o kadar da utandığı bir durumdur. Sonuca gitmek için sebebin ve olayların gözler önüne serildiği olayları ispatlamaya çalışırken yaşananlar her seferinde psikolojik olarak olayın mağdurunu zedelemektedir. Önümüzdeki ay ‚‘taciz’in çeşitleri ve yapanın arkasına sığındığı gerekçelerle durumu hafifletme çabalarının neler olduğunu irdeleyeceğiz.


“10 YILDA YÜZDE 100 DEĞERLENDİ” LEFKOŞA’DA KEYİFLİ YAŞAM VE KAZANÇLI YATIRIMIN ADRESİ:

YENİKENT Yüksek katlı evler yok, Lefkoşa’da villaların ve müstakil yaşamın adresi olarak gösteriliyor. 10 yıl içinde fiyatlar ikiye katlandı, özellikle araziler hızla tükeniyor. Gelecek 10 yıl içinse bölge için çok farklı beklentiler var. Mağazalar, bankalar, eğitim kurumları ve çok daha fazlası. Günden güne gelişiyor, geliştikçe değerine değer katıyor. Yüksek gelir grubunun başkent Lefkoşa’daki gözdesi Yenikent’i inceliyoruz. Kıbrıs emlak sektöründe yatırımın cazibe merkezleri arasında yer alan Yenikent’i, bölgeyi yakından izleyen uzmanlarla değerlendirdik.

bölgesinde birçok alım-satım gerçekleştiren Coldwell Banker Novest Brokerı Yenal Tüzün, Yenikent ve çevresinde birçok projeyi hayata geçiren Mar Construction Direktörü Mehmet Ali Refikoğulları ve Kıbrıs emlak sektöründeki fiyat değişimlerini ve gelişimi yakından takip eden Gayrimenkul Ekonomi Kıbrıs Prestige Değerleme Uzmanı Burcu Ergin.

Üç konuğumuz var bu dosya çalışması için. Lefkoşa’da emlak sektörünün nabzını tutan, Yenikent

Hem Yenikent’in yıllar içindeki hareketini, hem de yakın vadedeki beklentileri sıraladık.

71 KASIM 2017


YENİKENT MEHMET ALİ REFİKOĞULLARI – MAR CONSTRUCTION

ÜST GELİR GRUBU YENİKENT’TEN ALIM YAPIYOR

72

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Yenikent bölgesi nasıl bir değişim izliyor? Yenikent bölgesi, Lefkoşa’nın yükselen değeri. Özellikle 2 kat olan bölgeler var villa ağırlıklı. Bunlar yeni Köşklüçiftlik olma yolunda. Hatta yeni Köşklüçiftlik oldu diyebilirim. Katlı olan bölgelerde de yine hızla apartman gelişimi var. Yenikent bölgesinde arazi fiyatlarında süratli bir şekilde yükselme var. Arazi fiyatlarında yaklaşık 10 yılda yüzde 100’lük bir fiyat artışı oldu. Şehir Yenikent’e doğru kaymaya başladı. Özellikle biraz daha üst gelir grubu, Yenikent’ten gayrimenkul alımı yapıyor.

“KÜÇÜK BİR KENT OLDU”

röportaj

Son 10 yılda yapı ve içerik olarak neler değişti? Lefkoşa’nın açılacak 2 bölgesi vardı. Birincisi Hamitköy tarafı, ikincisi Gönyeli tarafı. Hamitköy bölgesi çok gelişmedi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin batmasından sonra oradaki alt yapıların yetersiz olmasından dolayı. Gerekli yatırımın ve hizmetin verilemeyişi vs çok etkiledi. Hamitköy bölgesinde bu sebeple yatırım çok azaldı. Talep de azaldı o bölgelerde. Bir de Girne tarafı var. Girne tarafı da imara kapalı Lefkoşa’nın. Zaten diğer tarafı güney, bir tek kaldı Gönyeli - Yenikent bölgesi. Yani biraz da mecburiyetten oldu. Bizim gibi 3-4 mütahit arkadaşın da el atması güzel evler, bölgeler ve mahalleler oluşturulması, bu bölgede büyük etken oldu. Bir kere insan insanı getirir.

Siz güzel bir yer yaparsanız, müşteriler gelir. Müşteriler diğerlerine söyler, yani 10 yılda gelişerek küçük bir kent oldu diyebilirim.

“ARAZİ FİYATLARI YÜZDE 100 ARTTI” Fiyatlardaki değişimi nasıl kıyaslarsınız? Esasında arazi fiyatlarına göre ev fiyatları çok fazla yükselmedi. Arazi fiyatları yüzde 100 artmasına rağmen, ev fiyatları hemen hemen aynı kaldı veya yüzde 10 artmış olabilir Yenikent için. Yüzde 10 artmış olan daire fiyatlarının sebebi, inşaat maliyetlerinin aynı kalmasıdır. Bir tek arazi fiyatları değişti. Biz de kendimizden fedakarlık ederek fiyatları aynı tutmaya çalışıyoruz doğrusunu söylemek gerekirse. 10 sene önceki daire fiyatlarıyla, şu anki sterlin kurlarıyla kıyaslarsak yüzde 10 artmış diyebiliriz.

“VİLLA TALEPLERİ AZALDI” Şu an bölgeye talep nasıl? Bölgede talep biraz düştü. Çünkü döviz fiyatları çok yükseldiği için, 100 bin sterlin olan ev, 10 yıl önce 220,00-230,00 bin TL idi. Bugün aynı ev yine 100 bin sterlin ama fiyat 500,00 TL olmuş oldu. Yeni nesil gençlerin bu fiyatları ödemesi mümkün değil. Onun için daha fazla daireye yönelme var. Bölgede villalara talep


YENİKENT var ama eskiye göre villa talepleri azaldı.

“YATIRIM İÇİN DOĞRU BÖLGE” Hala yatırım için doğru bir bölge mi? Yenikent yatırım için de doğru bir bölge, yaşamak için de doğru bir bölge. Çok kaliteli mahalleler çok kaliteli yaşam standardı sunuyoruz müşterilerimize. Ne tür konut tipleri var? Genelde dubleks ve bu dubleksin çeşitleri var. Daha ekonomik, lüks sınıf, havuzlu villalar, havuzsuz villalar gibi seçeneklerimiz var. Ayrıca apartman daireleri de.

“FİYATLAR YUKARIYA ÇIKIYOR” Yenikent bölgesinde mevcut fiyatlar nasıl? 10 yıl önce 50 bin sterlin olan arsa şu anda 100 bin sterlin. Ama 10 yıl önce 100 bin sterlin olan dubleks hane, bugün 100 -110 bin sterlin civarında. Bu alanda fazla bir artış yok. Yüzde 10’luk konutlarda bir artış var onun dışında hem arazi fiyatlarının yükselmesi ve arazinin daralmasından dolayı yani boş yer az kaldığı için doğal olarak fiyatlar yukarıya doğru çıkıyor. Bu arazi arsa fiyatlarında daha da çıkacak. Bu ön

görülebilen bir şey.

“ARSA ALINACAK YER KALMADI” Gelecek 10 yıl için Yenikent’in potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Gelecek 10 yıl içinde Yenikent bölgesinin tamamlanacağını düşünüyorum. Mevcut arazilerin dere ile güneyden geçen anayol arası kaldı tamamen boş alan. Bu arada bizim de hazırlıklarımız var oraya geçmeye çalışıyoruz. Onun dışında mevcut Yenikent’in içinde tek tük arsalar var, onlar da şahıslarındır, kendilerine ayrılmıştır. Arsa ve araziler o kadar çok rağbet gördü ki arsa veya arazi alınacak yer kalmadı doğrusu. Onun için 10 yıl sonra buranın tamamen tamamlanıp kapanacağını düşünüyorum. Daha doğru dolmuş olacak. Eğer oturmak için villa bölgesinden ev istiyorlarsa, şu an almanın tam zamanı. En azından fiyatlar çok yukarıda değil. Daireler özellikle kiraya vermek amaçlı seçeneklerimizde var. Bunlar da şu an talep görüyor. Çünkü şöyle bir şey var, 10 yıl, 11 yılda daire kendini ödüyor, alıp da kiraya verdiğiniz zaman. Bu da dünya standartlarında çok iyi bir oran. Normalde bir dairenin kendisini ödemesi 20 yıl civarıdır. Bütün Avrupa’da ve Türkiye’de bu böyledir. Özellikle daire fiyatlarının da süratle yukarıya çıkacağını düşünüyorum önümüzdeki 1 yıl içerisinde.

73

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


YENİKENT BURCU ERGİN – GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI

EN İDDİALI

LOKASYONLARDAN

74

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Yenikent bölgesi nasıl bir değişim izliyor? Yenikent bölgesi şu anda en çok talep alan bölgelerimizden bir tanesidir. Lefkoşa bölgesinde konut bazında en iddalı lokasyonlarından biridir. Ve bunun en azından bir süre daha bu şekilde devam edebileceğini bekliyoruz. Artan bir talep var. Yapılaşmalardan da çok rahat anlaşılıyor bu değişim. Gelişen ve büyümeye de devam eden bir bölgedir. Lokasyon olarak da şehir merkezine, şehir içi ve şehir dışı alternatif yollarla çok rahat varılabilen bir yerleşim bölgesidir. Bu da tabi ki o bölgenin daha çok tercih edilmesinde önemli bir dönemdir.

“VİLLA AĞIRLIKLI BİR BÖLGE”

röportaj

Son 10 yılda yapı ve içerik olarak neler değişti? İlk zamanlarda Yenikent ikiye ayrılırdı. Bir mevcut şu anki belediye binamızın olduğu lokasyon bölgesi eski Yenikent bölgesi ki 10 yıl içerisinde orası yeniydi. Bir de mevcut Alayköy sınırlarına yakın olan lokasyon, şu anki Yenikent bölgesidir. İçerik olarak toplu konut bazında çok fazla bir yapılaşma ve villa türü yapılaşma ağırlıklıdır. Çünkü imar bakımından 2 kat sınırlaması mevcut. Bu yüzden de yapılaşma tercihi genelde müstakil yapılardır. İçerik olarak da mesken ağırlıklı ve tabii ki ağırlıklı olarak da mal sahibi kullanımda olan bir yerleşim bölgesidir. Bu

BİRİ

da çok önemlidir. Yani kiracı ağırlıklı bölgeler genellikle daha apartman olan bölgelerdir. Yenikent mal sahibi ağırlıklı bölgedir. Yani oturan genellikle büyük çoğunluk mal sahibidir.

“ARTAN BİR TALEP VAR” Fiyatlardaki değişimi nasıl kıyaslarsınız? Son on yıl içerisinde çok büyük bir değişim oldu. Özellikle Annan Planı sonrasında muazzam bir fiyat farkı oluştu. Bunun beraberinde de giderek artmaya devam etti, halen daha artıyor. Nasıl anlıyoruz, arsa fiyatları villalarla beraber apartmanlarında fiyatları artmış oldu. Neden, arsa maliyetleri de yükseldi. Artan bir talep var. Benim gözlemlediğim son iki yıl içerisinde konutlar için yüzde 10 bir fiyat artışı var. Arsalar için de tabii ki bu paralelinde yansıyor. Kendi içinde birçok avantajlı lokasyonu olduğu için bu talebin daha çok artmışını bekliyoruz.

“MÜSTAKİL BAZDA YERLEŞİK, APARTMAN BAZINDA KARIŞIK” Şu an bölgeye talep nasıl? Şu an yoğun bir talep var. Özellikle baktığınız zaman yapı tarzına Yenikent gerek imar koşulları sebebi ile de daha çok müstakil veya iki kat konut ağırlıklı bir lokasyonu


YENİKENT bulunmaktadır. Bu bağlamda da katlı konutlardan daha fazladır. Apartmanlık konutlar daha caddeye yakın olan bölgelerimizde var. Onların fiyatı da şu an da ada genelinde en çok yüksek konut bazında fiyata sahiptir. Gerek daire bazında, gerekse villa bazında. Talep artışıyla beraber de olumlu yönde bir yapılaşma devam ediyor. Artan fiyata bağlı olarak da piyasası düşmüyor. Kaldı ki döviz de ki durumu da biliyoruz. Ona rağmen kendi içinde çok güzel piyasası var. Yerleşik halkın daha çok talep ettiği bir bölgedir. Yani yatırımcının ağırlıklı olarak apartmanlık yerlere talep ediyor ama Yenikent müstakil bazda yerleşik, apartman bazında da karışıktır.

“MAL SAHİPLERİ ARSALARINI SATMIYOR” Hala yatırım için doğru bir bölge mi? Konut yatırımı için çok doğru bir bölgedir. Ticari bazda da Yenikent’teki en iyi cadde Belediye Bulvarı caddesidir. Belediye Bulvarı Caddesi’nden çok ümitliyim. Gerek belediyenin sunduğu alt yapı, gerek yol durumu yapılaşma düzeni… Şu anda birçok caddemizde bunlar karmakarışık olmuş bir vaziyette. Bu bağlamda ben ümitliyim. Caddede ticari bağlamda gayrimenkulle de çok yüksek fiyatlı. Cadde üzerinde boş arsa bulmak da, satılık bulmak bile çok zor. Yoğun bir talep var. Mal sahipleri bile şu an satmıyor arsalarını. Konut olarak da kesinlikle artacağı için bu lokasyonda hem konum olarak birçok noktaya ulaşma avantajı olmasıyla birlikte bir de düzen olarak da alt yapıdaki bütünlük olarak da mesken bazında doğru yatırım bölgesidir. Şu an adamızda en yüksek ve en pahalı konutlarının olduğu bölgedir. Yatırımda geri dönüşü de avantajlı bir bölgedir. Kira getirisi de yüksektir.

“İKİZ VİLLA VE MÜSTAKİL VİLLA AĞIRLIKLI” Ne tür konut tipleri var? Ağırlıklı olarak Yenikent’te yap-sat ve toplu konutlar bulunmaktadır. Toplu konuttan kastımız özellikle villa tipi ikiz villa ve müstakil villalardır. Aşağı yukarı yarım arsa içerisinde oturan villalardır. Ayrıca bu bölgede apartmanlar mevcuttur. Benzer mimarili yapılan villalar daha çok yapılıyor. Bence biraz bu noktada daha farklı bir görüntüye ihtiyaç olması gerektiğini düşünüyorum. Yenikent bölgesinde mevcut fiyatlar nasıl? Şimdi tabii ki cadde üzeri, cadde arkası değişiyor ama minimum 2+1 daire 55 bin sterlinden başlıyor. 3+1 daireler 85 bin sterlin üzerinden başlıyor. Yenikent bölgesinde 1+1 daire yok. Çünkü 1+1 imarına izin verilmiyor şu anda. Mustakil villalar ise 160 bin sterlinden başlıyor. İçerisindeki özelliklere göre, tuttuğu arsa fiyatına göre bu rakam yükseliyor. İkiz villaların başlangıç fiyatı 130 bin sterlin.

“YENİKENT KONTROLLÜ BÜYÜYOR” Gelecek 10 yıl için Yenikent’in potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Yenikent eğer bu şekilde gerek alt yapısıyla bu düzene devam ederse Lefkoşa bölgesinde diğer mesken veya ticari yerleşim bakımından olsun, pilot bölge olarak görüyorum. Kontrollü bir büyümesi var. Çarpık yapılaşma düzeni yok. Apartman arası villa görmüyoruz. Bu bağlamda da yerleşik insan kitlesi de nezih bir kitle. Bu yüzden de Yenikent’in önümüzdeki yıllar içerisinde istikrarlı bir şekilde gerek yatırımcı, gerek müteahhit, gerekse belediye bazında istikrarlı bir şekilde sahip çıkıldığı taktirde daha iyiye gidebileceğini düşünüyorum. Adamızın her yeri çok güzel biz kendi çevre bilincimizle sahip çıkalım. Yatırım yaparken doğru insanlarla karşılaşalım. İyi inceleyip iyi etüt edelim.

75

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


YENİKENT YENEL TÜZÜN – COLDWELL BANKER NOVEST BROKERI

76

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

KASIM 2017

Yenikent bölgesi nasıl bir değişim izliyor? Yenikent aslında 2006-2007 senelerinde canlanmaya başladı. Bunun iki nedeni var. Birincisi şehirler genelde batıya doğru büyüyor. Dünyanın her yerinde bu şekildedir. Rüzgar ve güneş açısı yüzünden. Bu sebeple batıya doğru büyüme devam ediyor. İkinci neden de o bölgenin belli bir sınırından sonra yani Vedat benzincinin arka kısmından itibaren o bölgeye kadar 3 katlı imar izni bulunuyor. O bölgeden sonra imar iznine açılan arazilere hep 2 kat imar izini verdiler. 2006 yıllarında bölgenin villalı bölge olarak oluşacağı belliydi. Köşklüçiftlik çok sıkışmıştı. Köşklüçiftlik’ten Yenikent bölgesine doğru gelen çevre yolu projesi Köşlüçiftlik’te yaşayan zengin muhitin bu tarafa doğru kayma planı oldu. O yıllarda birkaç müteahhit arazi almaya başladı. Büyük araziler 60-65 bin sterlin civarıydı. 2007 yıllarında bu bölgelere siteler yapılmaya başlandı. 2 katlı villa projeleri. İlk olarak bir müteahhit 40 hane civarı site yaptı. İlk satışlar o bölgede zorlanmıştı. Çünkü bu bölgelerde kimse yoktu. 2008 yılında bölge biraz daha hareketlenmeye başlamıştı. Arsa fiyatları bu yıllarda 20-25 bin sterlin fark eklenmişti. Bu bahsettiğim arsalar 8 -8,5 metre karelik arsaların fiyatları. Sonra bu sıkışık hayattan kurtulmak isteyenler, dairelerini satıp villaya geçmek isteyenlerin talepleri bu bölgede oluşmaya başladı. Ayrıca Annan Planı’ndaki tetiklenme, Güzelyurt yoluna

BU BÖLGEDEN ÇOK YER ALDI

GÜZELYURTLULAR

yakın olmasından dolayı Güzelyurt insanları da Yenikent bölgesine talepleri artmış oldu. Güzelyurtlular bu bölgeden çok gayrimenkul aldılar.

“DAHA ÖNCE VİLLALAR VARDI, ARTIK APARTMAN VE SİTELER DE BAŞLADI” Son 10 yılda yapı ve içerik olarak neler değişti? O dönemler iki katlı imar planı olan araziler hep villa tipiydi. Son 2-3 yıldır müteahhit ev garaj şeklinde ilerlemeye başladı. Müstakill evlerimiz o zamanlar 160-170 bin sterlin iken şimdi 200 bin sterline artış gösterdi. Talep artıkça ve Yenikent gelişmeye başladıkça apartmanlar ve siteler yapılmaya başlandı. Güzelyurt Lefkoşa yolu yapıldı.

“YENİKENT’TE FİYATLAR İKİYE KATLANDI” Fiyatlardaki değişimi nasıl kıyaslarsınız? Talep artıkça arsa fiyatları yükseliyor, arsa fiyatları yükseldikçe konut fiyatları da yükselmiş oluyor. Gönyeli Belediyesi’nin arka tarafı yaklaşık 20 bin -25 bin sterlindi 2001 yıllarında, Yenikent’in en güzel yerleriydi.


YENİKENT 2007 yılında 60-65 bin sterlin olan arsa fiyatları şu anda 120-130 bin sterlin civarı oldu. Mirage Restaurant tarafı 2007 senesinde 200-250 bin sterlindi arsa fiyatları, şu anda 500 bin sterlin oldu. Tamamen ikiye katlanmış durumda. Çünkü ticaret çok gelişti bu bölgede. O yüzden şu an bayağı yükseldi bu fiyatlar.

“ŞEHİR YENİKENT’E KAYIYOR” Şu an bölgeye talep nasıl? Tabiki de var. Az önce de bahsettiğim gibi Güzelyurt – Lefkoşa yolunun yapılması da, bu sebepler içinde oldukça artmış oldu. Şehir artık Yenikent bölgesine kaymaya baladı. Konut almak veya kiralamak isteyenlerin öncelikli tercih bölgeleri arasında yer alıyor Yenikent. Çünkü alışverişten eğitime, sağlıktan eğlenceye aradıkları birçok detay bu bölgede var artık.

“İKAMET AMACIYLA TERCİH EDİLİYOR” Hala yatırım için doğru bir bölge mi? Kişiler şu an bu bölgeyi yatırım amaçlı değil, ikamet amaçlı almaya başladılar. İkamet için tercih edilen bir bölge genelde. Hamitköy ve Yenikent bölgesinin sadece 2 kat imarı var. Bu da rahat ve huzurlu bir yaşam imkanı sunuyor diğer bölgelere göre. O yüzden oturumcuların sayısı bir hayli fazla. Ne tür konut tipleri var?

2007 yılında daha çok villa iken, şu anda siteler ve apartman daireler bulunmakta ve gelişmektedir. Her geçen gün de proje sayısı artıyor.

“BAŞLANGIÇ FİYATI 55 BİN STERLİN” Yenikent bölgesinde mevcut fiyatlar nasıl? Daire fiyatları 55 bin sterlin, arsa fiyatları 100-120 bin sterlin. Arsa fiyatları yükselince ev fiyatları artıyor dolayısıyla daha ekonomik daha küçük ev garaj ev garaj modeli çok yapılmaya başlandı müteahhitler tarafından.

“DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ” Gelecek 10 yıl için Yenikent’in potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Kesinlikle kazanç potansiyeli var. Fakat sadece Yenikent değil, Lefkoşa’nın potansiyeli günden güne artıyor. Bu sene özellikle arsa fiyatlarında ciddi artış var. Türkiye’deki bazı sıkıntılardan ve güven kaybından dolayı halkın bu tarafa kayma eğilimi çok yüksek bu sene. Dolayısıyla bu da etkiledi talebi. 2017 yılında bu sebepten dolayı daire fiyatları yüzde 30 arttı. Daha müteahhit tam olarak yansıtamıyor. Çünkü rekabet var günün sonunda. Biz halen daha dünyanın en ucuz ülkelerinden biriyiz. Arsa, arazi, daire alımında amortisman sürecimiz 10-11 yıl yatırımın geri dönüş süresi oluyor. Ya da en az olan ülkelerden biriyiz. İmar planının düzenlenmesi lazım. Şehirleşmenin biraz daha dışarı kayması lazım ki fiyat artışını 1 yılda değil de, biraz daha zamana yayılması lazım. Çünkü yüzde 30’luk artış, alım gücünü de çok etkiliyor.

77

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


EMLAK SEKTÖRÜNÜN KALBİ İSTANBUL’DA ATACAK

CNR EMLAK FUARI İÇİN GERİ SAYIM

78

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

haberler

Her yıl yoğun katılım ve ziyaretçi akınına uğrayan, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası emlak ve gayrimenkul fuarı CNR Emlak Fuarı, bu sene T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ’nin desteği ile 23-26 Kasım tarihleri arasında, CNR Expo Yeşilköy’de organize edilecek. Dünya emlak sektörüne yön veren CNR Emlak İstanbul Zirvesi’nde 25 ülkeden, 30’un üzerinde konuşmacı 500’den fazla uluslararası katılımcı ile 23 Kasım’da buluşacak. CNR Emlak Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen CNR Emlak İstanbul Zirvesi’nde Türk ve dünya emlak sektörünün geleceği tartışılacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya çapında üne sahip olan yeşil bina uzmanı, “Yeşilin Babası” keynote konuşmacı Jerry Yudelson, ‘’ Sürdürülebilir Şehirciliğin Geleceği’’ ana başlıklı konuşması ile daha yeşil bir dünya yaratmanın cevabını CNR Emlak Zirvesi’nde arayacak. Rusya, İran, Ortadoğu ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar başta olmak üzere pek çok ülkeden yatırımcıları ağırlayacak olan CNR Emlak

Fuarı’nın bu yıla özel yeni pazarları Ukrayna, Balkan Ülkeleri, Gürcistan, Pakistan ve Afganistan olacak. Yerli ve yabancı kurumsal yatırımcıların yanı sıra firmaların sunduğu fırsatlardan yararlanmak isteyen konut alıcılarının da yoğun ilgi göstereceği fuar, Türkiye’nin önde gelen 600 projesini aynı çatı altında buluşturacak. Proje Geliştiricilerinin Uluslararası Referansı teması ile düzenlenen, kurumsal yatırımların yanı sıra tek konut satışlarının gerçekleşeceği fuar yerli yatırımcılar tarafından da yakından takip edilecek. Aynı çatı altında yüzlerce projeyi inceleme ve karşılaştırma fırsatını yakalayacak olan yerli yatırımcılar bu sayede, konut alımında doğru tercihi yapabilecekler. Uluslararası konuşmacılar zirvede buluşuyor CNR Emlak Zirvesi, sektörün özellikle yatırım ve finansman konularının tartışılacağı, projelerin ve bu projelerin bulundukları coğrafyaların da tanıtılacağı bir zirve olarak organize ediliyor. Çevre ve Şehircilik


Bakanlığı ve TOKİ’nin destekleri ile düzenlenen CNR Emlak Zirvesi’ne, 25 ülkeden, 30’un üzerinde konuşmacı, 500’ün üzerinde uluslararası katılımcı ile 23 Kasım’da CNR Expo’da buluşuyor.

ZİRVEDE KONUŞMA YAPACAKLAR Açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, moderatörlüğü Mesut Pektaş tarafından yapılacak olan CNR Emlak İstanbul Zirvesi’ne, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Konutder Başkanı Altan Elmas, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan, Dr. Can Fuat Gürlesel, Hacı Ali Taylan, Nazmi Durbakayım, Prof. Dr. Kerem Alkın, Vedad Gürgen, Hüseyin Oflaz, Kerim Alain Bertrand, Mehmet Sami Kılıç, Oya Zıngal, Zafer Arslan, Hasan Tahsin Usta, Hasan Tahsin Usta, Doç. Dr. Recep Bıldık, Mehman Abbas, Caspian Koutsıkos, Taras Boıchuk, Emad Johar, Gülnur Üçok, Haluk Sur, Himmet Karadağ, Şinasi Bayraktar, Umurcan Gago gibi alanlarında uzman ve çok sayıda seçkin isim katılacak. ZİRVE KONU BAŞLIKLARI

“Good Father of Green” CNR Emlak Zirvesi’ne geliyor Zirvenin “keynote konuşmacısı” yeşil binalar üzerine 14 kitap yazan, 100’den fazla konferansta açılış konuşmacısı olan ve 25 yıllık tecrübesi ile LEED sisteminde yaklaşık 4000 inşaat sektörü profesyonelini eğiten, “Good Father of Green” (Yeşilin Babası) lakaplı Jerry Yudelson yapacak. Yudelson, CNR Emlak İstanbul Zirvesi’nde yapacağı açılış sunumunda, teknoloji eğilimlerini derinlemesine işleyecek. “Önümüzdeki on yıllık süreçte sürdürülebilir kentler yaratmak için gayrimenkul sektörü şu anda ne yapabilir? Geleceği planlamak için sürdürülebilir şehircilik nasıl bir rol oynamaktadır? Gayrimenkul geliştirilmesinde temel öğeler olan sürdürülebilirlik ve yeni teknolojiler arasındaki geçişimli ilişki nasıldır? Sürdürülebilir şehirciliğin ileriye götürülmesi için işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve hükümetler tarafından beklemeden atılabilecek 5 adım nedir?” sorularının cevaplarını dinleyicileri ile paylaşacak.

“Şimdi Türkiye’ye Yatırım Zamanı” mottosuyla düzenlenen, Türk inşaat ve gayrimenkul sektörüne yön verecek olan zirvede; “Uluslararası yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği bu seneki zirvede; Dünyada ve Türkiye’de Emlak Sektörü ve Gayrimenkulün Geleceği, Türkiye Nasıl Yatırım Çeker? Yabancı Yatırımcı ne istiyor? Uluslararası Yatırımcıların Perspektifinden Türkiye’nin Sunduğu Avantajlar, Gayrimenkulde Yatırım Ortaklıkları ve Gayrimenkulün Finansmanı” gibi konu başlıkları ele alınacak.

79

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


VİLLA İLANLARI

www.kibrisemlakmerkezi.com

Fraser Meridies 05338382978 05338805580

Karşıyaka’da Satılık Geleneksel Mimarili 4+1 Taş Evi 299,999 STG / 1,532,005 TL / 339,345 EURO / 395,142 USD

80

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Kumsal Emlak 05338800084 05338800085

Boğaz’da Satılık İkiz Villa 97.000 STG / 495,350 TL / 109,722 EURO / 127,763 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Girne Alsancak Bölgesinde Deniz Dağ Manzaralı Lüx Villa Serap Yücetürk 05338202055 399,000 STG / 2,037,573 TL / 451,330 EURO / 525,541 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Yeniboğaziçi’nde Satılık 6+1 Villa Salih Fenercioğlu 05488587001 250,000 STG / 1,276,675 TL / 282,788 EURO / 329,286 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


81

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


VİLLA İLANLARI

Yenikent’te Satılık 4+1, 420 metre kare Villa

Doğanköy’de Satılık 4+1 Havuzlu Villa

Esra Şerebet 05488844404

Ferhun Köksoy 0542 872 77 20 350,000 STG / 1,787,345 TL / 395,903 EURO / 461,000 USD

82

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

www.kibrisemlakmerkezi.com

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

180,000 STG / 919,206 TL / 203,607 EURO / 237,086 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Landmark Estates 03928160963 05488665600

Esentepe’de 3 Yatak Odalı Yüzme Havuzlu ve Full Eşyalı Satılık Villa 185,00 STG / 944,740 TL / 209,263 EURO / 243,672 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Alsancak’ta Mükemmel Dağ Ve Deniz Manzarali Kapali Garaj Ve Özel Havuzlu 4+1 Villa

Royal Estates 03928150710 05338454215

170,000 STG / 868,139 TL / 192,296 EURO / 223,915 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


360 SANAL TUR 0

ÖZELLİĞİ 0

Ev bakmak başka, 360 sanal tur özelliği ile ev bakmak bambaşka. Yerinizden kalkmadan gayrimenkulleri gezebilirsiniz

www.kibrisemlakmerkezi.com

83

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


VİLLA İLANLARI

IQ Global Real Estate

Alsancak’ta 3 Yatak Odalı Villa

03928153474 05488662666

139,950 STG / 714,683 TL / 158,305 EURO / 184,334 USD

84

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

Bellapais’te 5 Yatak Odalı Lüks Triplex Villa

RE/MAX Golden 03928155885 03928156137

750.000 STG / 3,830,025 TL / 848,364 EURO / 987,858 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Esentepe’de 3+1 ve 4+1 Villalar

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

219,000 STG / 1,118,367 TL / 247,722 EURO / 288,455 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Hamitköy’de Müstakil Villa Ender Meta 05338411617 274,900 STG / 1,403,832 TL / 310,954 EURO / 362,083 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


EMLAK

SEKTÖRÜNÜN

İLK VE TEK HABER

PORTALI

85

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Bilinçli yatırımcı araştırarak karar veriyor. Yeni konut projeleri ve inşaat firmalarından haberler, emlak profesyonellerinden yatırım önerileri Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

www.kibrisemlakmerkezi.com

KASIM 2017


www.kibrisemlakmerkezi.com

Girne Karmi’de Muhteşem Lüks Villa Gizem Kemaler 0533 888 77 70 450,000 STG / 2,298,015 TL / 509,019 EURO / 592,715 USD

86

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Girne Merkez’de Satılık 2+1 ve 3+1 Daireler Hüseyin Sadeghi 0548 851 78 10 86,800 STG / 443,262 TL / 98,184 EURO / 114,328 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Girne Edremit’te Yatırımcıya Özel Fırsat

Girne Merkez’de 2+1 Türk Koçanlı Daire

Musa Demir 0548 854 78 10

Berrak Gül 0548 852 78 10

245,000 STG / 1,251,142 TL / 277,132 EURO / 322,700 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

85,000 STG / 434,070 TL / 96,148 EURO / 111,957 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


KURUMSAL

FİRMALAR

GÜVENLİ 87

PORTAL

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Merdivenaltı emlakçılara ‘dur’ dedik. Bu sitede herkes değil, sadece güçlü firmalar ve gerçek emlak profesyonelleri var.

www.kibrisemlakmerkezi.com

KASIM 2017


DAİRE İLANLARI

Lefkoşa Gönyeli’de Satılık Daireler

Gazimağusa Karakol’da Satılık 3+1 Daire Salih Fenercioğlu 05488587001 85,000 STG / 434,070 TL / 96,148 EURO / 111,917 USD

88

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

www.kibrisemlakmerkezi.com

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

IQ Global Real Estate 03928153474 05488662666

52,950 STG / 270,400 TL / 59,895 EURO / 69,743 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Girne Merkez’de Satılık 3+1 Daire

Fraser Meridies 05338382978 05338805580

175,000 STG / 893,673 TL / 197,952 EURO / 230,500 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Marmara Bölgesi’nde Tüm Masrafları Ödenmiş Daire Esra Şerebet 0548 884 44 04 48,000 STG / 245,122 TL / 54,295 EURO / 63,223 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


ÖLÜMSÜZ İLANLARA

SON

89

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Kıbrıs Emlak Merkezi’nde ölümsüz ilanların yeri yok, 3 yıl önce yüklenen ve unutulan ilanlar bulamazsınız.

Her ilanın 60 gün süresi var.

www.kibrisemlakmerkezi.com

KASIM 2017


PENTHOUSE

www.kibrisemlakmerkezi.com

Lefkoşa Ortaköy’de Satılık Lüks Penthouse

Gelibolu’da Satılık 2+1 Penthouse

İlhan Öze 05338730968

Hasan Efe 05338632573

60,000 STG / 306,402 TL / 67,869 EURO / 79,029 USD

90

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

56,000 STG / 285,975 TL / 63,345 EURO / 73,760 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Landmark Estates 03928160963 05488665600

Girne Merkez’de 3+1 Satılık Penthouse Nejmi Sıddık 05338614298 85,000 STG / 434,070 TL / 96,148 EURO / 111,957 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Lapta’da 3 Yatak Odalı, Ortak Havuzlu, Full Eşyalı Satılık Penthouse 99,950 STG / 510,415 TL / 113,059 EURO / 131,649 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


HATALI

İLAN

BİLDİRİM ÖZELLİĞİ Düşünceleriniz bizim için çok önemli. Hatalı olduğunu düşündüğünüz ilanları anında bildirebilirsiniz. Bu özellikte de yine tekiz.

www.kibrisemlakmerkezi.com

91

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


KIBRIS EVLERİ

Girne Ozanköy’de Satılık 3+1 Geleneksel Kıbrıs Evi

Landmark Estates 03928160963 05488665600

399.900 STG / 2,042,169 TL / 452,358 EURO / 526,726 USD

92

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

İskele Kumyalı’da Satılık 2+1 Kıbrıs evi Salih Fenercioğlu 0548 887 48 50 55,000 STG / 280,869 TL / 62,213 EURO / 72,443 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Bellapais’te Ticari ve Arsa Değeri Taşıyan Köy Evi Firyuza Narkabulova 0533 883 70 01 415,000 STG / 2,119,281 TL / 469,428 EURO / 546,615 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Landmark Estates 03928160963 05488665600

Girne Bellapais’te Satılık Geleneksel Kıbrıs Evi 399.950 STG / 2,042,425 TL / 452,404 EURO / 526,792 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


KUR HESAPLAMA DERDİNE

SON

Sadece sterlin değil, 4 para biriminde gayrimenkulün fiyatını gösteriyoruz. Kolay hesap, pratik emlak portalı..

www.kibrisemlakmerkezi.com

93

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017


SATILIK OTEL VE CASINO

Girne’de 250 Odalı Satılık Hotel ve Casino

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

400,000,000 STG / 1,920,760,000 TL / 457,008,256 EURO / 536,915,078 USD

94

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Alsancak’ta Çalışır Durumda Turistik Tesis

Fraser Meridies 05338382978 05338805580

1,950,000 STG / 9,373,260 TL / 2,223,154 EURO / 2,615,453 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

KASIM 2017

Girne Karaoğlanoğlu’nda Satılık Hotl&Casino

IQ Global Real Estate 03928153474 05488662666

39,400,000 STG / 189,387,920 TL / 44,919,103 EURO / 52,845,561 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Girne’de Satılık 5 Yıldızlı Hotel&Casino

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

20,000,000 STG / 96,136,000 TL / 22,801,575 EURO / 26,825,158 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


www.kibrisemlakmerkezi.com

Gönyeli’de Türk Malı 3 Kat Apartmanlık Satılık Arsa Nejmi Sıddık 0533 861 42 98

ARSALAR

Karşıyaka’da Su ve Elektriği Çekilmiş, Villa Yapımına Uygun, Ana yola Yakın Arsalar

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

100,000 STG / 480,680 TL / 114,008 EURO / 134,126 USD

55,000 STG / 264,374 TL / 62,704 EURO / 73,769 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

95

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Yenikent Gönyeli’de Satılık Türk Koçanlı Arsa

İskele Long Beach’te Satılık Arsa

Engin Soykal 05338620916

Osman Uygun 05488587002

95,000 STG / 456,646 TL / 108,307 EURO / 127,419 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

54,000 STG / 259,567 TL / 61,564 EURO / 72,478 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


PROJELER Tunalı Viva

www.kibrisemlakmerkezi.com

Kıbrıs Town Houses

0533 8811949 / 0392 4442766 03928160672 / 0392252772

96

Lefkoşa’nın merkezinde, Küçük Kaymaklı’da yükselen projede kalite ve üst düzey yaşam konforunu bir araya geldi.5 katlı apartmanda 2 adet havuzlu penthouse bulunuyor.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Kösezade Hamitköy Villaları

03924443330 / 03922271661

03924445277 (302) / 05338263760 Kıbrıs Town Projesi, Girne’nin en güzide plajı olan Yavuz Çıkarma Plajı’na ve diğer plajlara 5 dakika yürüme mesafesinde ve Kıbrıs’ın ilk Milli Orman Parkına komşu. Ayrıca 4 farklı konut tipiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Northernland Premier

03924444000 / 03923653444

Proje Hamitköy bölgesinde ve Türk malıdır.

Kent Plus Projesi şehir’e yakın şehir dışına konumlandırılmış bir projedir

3+1, 210 metre kare arası 4 duplex villa bulunmaktadır

Sessiz Sakin huzuru bulacağınız yer.

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.


www.kibrisemlakmerkezi.com

Silent Hill Homes

PROJELER Emtan Concept

0533 8811949 / 0392 4442766 03928154743 / 03928153745 Proje, Girne’nin batısında gelişime ve yatırıma açık, değer katacak Lapta’nın kalbindedir. Topalm 5 blok ve 30 daireden oluşuyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Girne’nin merkezinde muhteşem manzarasıyla yeni bir rezidans yaşamı sizler için yükseliyor.Proje North Block (A blok), South Block (B blok) olarak adlandırılmış 2 ayrı bloktan oluşuyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

97

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Şifa Villaları-3

Altın Koza 3

05338776695 / 03922232929

05488587001/ 03924449299

Gönyeli’nin en güzel yerinde tam müstakil Türk malı villalar.

Gazimağusa Çanakkale Bölgesi’nde yer alan proje 14 konuttan oluşuyor. Teslim tarihi 30.03.2018.

220 metre kare olan villalar Aralık 2017’de teslim ediliyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.


98

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

8


87 99

Ekonomi Kıbrıs Ekonomi Kıbrıs

Prestige Prestige Aralık 2016 2017 KASIM


100

Ekonomi Kıbrıs

Prestige KASIM 2017

Ekonomi Kibris Prestige Kasim 2017  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Kasım sayısıyla da dopdolu. Erbil Arkın, Pınar Başman, Ogün Özata, Mine...

Ekonomi Kibris Prestige Kasim 2017  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Kasım sayısıyla da dopdolu. Erbil Arkın, Pınar Başman, Ogün Özata, Mine...

Advertisement