Page 1

1

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


2

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


3

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


72 YIL:4 SAYI:45 www.ekonomikibris.com

RUKİYE KELEŞ RE/MAX GOLDEN YÖNETİCİ MÜDÜRÜ

TURİZM SEKTÖRÜNDEN EMLAĞA PROFESYONEL TRANSFER

KOMPLE BİNA SATIŞLARI ARTTI

60 4

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

RANGE ROVER VELAR İLE TANIŞTINIZ MI?

HAMZA ELHAN AVRASYA CONTRUCTION GENEL MÜDÜRÜ

“GİRNE İÇİNDEKİ EN LÜKS PROJEYİ YAPIYORUZ”

KOBİLER İÇİN DEĞERLENDİRME DÖNEMİ YATIRIM FIRSATLARI KIBRIS EMLAK MERKEZİ’NDE

EYLÜL 2017

24 68 40 78

EKONOMİ KIBRIS PRESTIGE DERGİSİNİ

E-DERGİ FORMATINDA OKUMAK İÇİN www.ekonomikibris.com


5

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ Ticari İşler Müdürü Yasemin LAÇİN GÖRGÜN

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Dijital Yayınlar Koordinatörü ÖZGÜR YAVUZ Ekonomi Haberleri Editörü Evim Nazlıcan Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC 16. Şht. Aziz Güner Sok. Kumsal/Lefkoşa TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 850 3800 0533 850 3804 Mail Adresi: abone@ekonomikibris.com


LÜKS, YAŞAM

TARZINIZ OLACAK...

Modern Mimari, Estetik ve Lüksün kesiştiği noktada sizleri

A PLUS yaşamaya davet ediyoruz.

7

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

www.emtancons.com

+90 392 815 47 43 / +90 392 815 37 45 Mete Adanır Caddesi, Emtan 2 Apt. No:3 Girne /KKTC


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Turizm sektörü hareketli, eğitim sektörü hareketli, yatırımlarda artış var. Dolu dolu bir Ağustos bitti, Eylül’ü karşılıyoruz.

8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

EYLÜL 2017

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylul sayısı ile selamlıyorum sizleri. Kimileri için yatırım, kimileri için güvenli liman.. Sonuç ise artmaya devam eden talep. Kıbrıs emlak sektörüne yurt dışından yatırımcı akışı sürüyor, peki bu süreç nasıl değerlendiriliyor? Yanıtları sizler için derledik. Yeni konut projeleri de var. Onlardan biri Milos Park Homes ile ezber bozan Kıbrıs Developments’tan. Firma bu kez Kıbrıs Town Houses ile kapıları açtı ve çok daha iddialı. Detayları Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim ile konuştuk. Sadece proje değil, yeni firmalar da adım attı sektörü. Kıbrıs ekonomisinin güçlü aile şirketi Başman Group, faaliyet alanına inşaatı da ekledi. Firma ilk projesi Silent Hill Homes ile satışa çıktı. İş kurmak isteyenler, işini geliştirmeyi düşünenler ve fikri olanlar için de güzel haberler var. KOBİGEM yeni krediler açacak. Peki kimler başvurur, nasıl işler süreç? Hepsini sorduk. KOBİGEM Koordinatörü Ebru Kaptan Sertoğlu’nun röportajını dikkatle okuyun. Range Rover Velar KKTC yollarıyla tanışıyor. Yeni neslin aracı, üst düzey teknolojisiyle de farkını gösteriyor. Borusan Oto Kıbrıs Şube Müdürü Özden Mehmed Özokan Velar’ı anlattı. Kredi faizlerinde indirim, iş başvurusu yapmak isteyenler için öneriler, para piyasalarının analizi, beklentiler ve çok daha fazlası bu sayıda. Keyifle okumanız dileğiyle.


9

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

AĞUSTOS ÖZETİ: TERCİH SONUÇLARI EYLÜL BEKLENTİSİ: KREDİ FAİZLERİ KKTC ekonomisi için büyük önem taşıyan yükseköğrenim sektörünün gözü ÖSYM’den gelecek rakamlardaydı. Tercih sonuçları açıklandı, bu yıl 10 binin üzerinde yeni öğrenci KKTC üniversitelerini tercih etti. Konut sektörü de hareketli,

yeni projeler arka arkaya geliyor. İşte bu süreçte gözler banka kredilerinde. Çünkü Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz indirimi istiyor. İndirim olursa, KKTC’ye de yansıyacak.

KKTC;

10

Üniversite Tercihleri

Türkiye’nin gerçekleştirdiği 2017 – 2018 YGS – LYS sınavlarının yerleştirme Ekonomi Kıbrıs sonuçlarıyla, KKTC üniversitelerine 10 bin Prestige 795 öğrenci yerleşme hakkı kazandı. EYLÜL 2017 Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi’nin açıklamasına göre, bu yıl, KKTC üniversitelerine, ön lisans alanında 2 bin 741, lisans alanında 8 bin 54, olmak üzere toplamda 10 bin 795 öğrenci giriş hakkı elde etti. Ülkede kampüsü olan üniversitelere ise toplamda 673 öğrenci tercih yaptı.

endeks

Konut Projeleri

Banka Kredi Faizleri Türkiye’de gündem banka faizleri. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankaları hedef tahtasına koydu, çok sert sözlerle eleştirdi. Bankaların kar oranını paylaşan Erdoğan, adil bir kazanç olmadığını söyledi, bir an önce faizlerde indirim istedi. Erdoğan talebinde kararlı, o yüzden faizlerde indirim bekleniyor. Türkiye bankalarının yapacağı bu faiz indirimi, direkt ve dolaylı olarak da KKTC ekonomisine yansıyacak. Yerel bankalar da rekabeti koruma adına faiz indirimine gidebilir.

Seyrüsefer Affı

Emlak sektörüne ilgi artıyor, yeni konut projeleri hızla gelişiyor. Kıbrıs Developments Kıbrıs Town Projesiyle çıtayı yükseltti.

Ağustos ayının son haftası, bayram öncesi sürpriz oldu aslında. Geçtiğimiz ay sona eren seyrüsefer affı için, ek bir ay daha süre geldi.

Başman Şirketler Grubu da Silent Hill Homes ile sektöre ilk adımı atıyor. Özellikle Girne bölgesinde markalı konut projeleri sayısında artış var.

Yani af yeniden başladı. Seyrüsefer borcu olanlar için süre işlemeye başladı.

Talebin ve fiyatın yükseliş gösterdiği Girne için yatırımcının tercih noktası Alsancak bölgesinde yoğunlaşıyor.

Araç sahipleri için işini son güne bırakmama önerisi de dikkat çeyiro.

İş Fırsatları İş arayan veya iş değiştirmek isteyenler için fırsatlar Ekonomi Kıbrıs’ta. KKTC’nin tek ekonomi haber portalı Ekonomi Kıbrıs, her gün birçok kurumsal şirketten iş ilanlarını okurlarıyla buluşturuyor. Her meslek ve meslek grubuna uygun münhalleri yayınlayan Ekonomi Kıbrıs, mülakat süreçlerini kolaylaştırmak için öneri haberleriyle de dikkat çekiyor.


TÜRKİYE;

DÜNYA;

Memur Maaş Pazarlığı Kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaş artış telaşı vardı. Sendikalarla hükümet masaya oturdu, ilkinde anlaşamadı. İkinci toplantıda gelen teklif ise imzayla sonuçlandı. Buna göre Türkiye’de kamu görevlisi ve memur emeklisi 2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için ise yüzde 3.5 zam alacak.

Kredi Kartı İnternet Kullanımı Kredi kartını onaylamayan, internetten alışveriş yapamayacaktı. Geri sayım yapıldı, son güne gelindi. Ama görüldü ki internetten alışveriş yapanlar bile bu işlemi tamamlamadı. Böyle olunca, son anda bir kararla uygulama ertelendi. Kart sahiplerinin yüzde 50’sinin katılım göstermemesi ile birlikte yeni son tarih 31 Aralık.

Beyaz Saray’da Trump Krizi ABD Başkanı tweet atıyor, dolar değer kaybediyor. Trump sonrası dolarda başlayan değer kaybı sürüyor. Üstelik Trump, kadrosunda da fireler veriyor. Görev getirdiği kişiler arasında istifa ve görevden alma kararları dikkat çekici.

Çin’den Jeep Atağı Dünyanın en iyileri, yavaş yavaş Çin çatısı altında toplanıyor. Çinli şirket bu kez 4x4’e adını veren Jeep’i kancaya taktı. Çinli otomobil üreticisi Great Wall, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Jeep için masada. Çinli firma amacın, Jeep markası ile birlikte küresel pazarlara daha hızlı giriş yapmak olduğunu vurguladı.

Yakın zamanda Kuzey Kore ile de gerilim yaşayan, Afganistan konusunda ‘devam’ kararı alan Trump’ın geleceği tartışma konusu.

11

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

BEKLENTİ:

Bu sürede KOBİGEM’in açacağı hibe ve kredi programları da ekonomi adına doping etkisi gösterecek.

endeks

Tatil bitiyor, yavaş yavaş iş disiplininin geri gelmesini bekliyoruz ilk olarak. Bolca tatil sonrası yoğun bir dönem olacak KKTC ekonomisi için. Başta üniversitelere yapılacak kayıt sayısı önem taşıyor, sonra da konut projelerindeki gelişmeleri izleyeceğiz.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

CREDITWEST BANK’TAN FAİZ İNDİRİMİ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

NEB’DE TEK TIKLA İŞ BAŞVURUSU

Şube sayısını hızla arttıran, her şehirde kapılarını açan, teknolojik gelişime da ağırlık veren Near East Bank, dikkat çeken bir yeniliğe imza attı. Son dönemde birçok alanda münhal açan, kadrosuna yeni takım arkadaşları dahil eden ve edecek olan banka, Facebook üzerinden iş başvrusu dönemini başlattı. Tek tıkla iş başvuruşu yapan adaylar, anında sisteme dahil oluyor. Yazılı ve sözlü mülakat süreci hızlıca işliyor, uygun adaylar Near East Bank’ta yeni bir kariyere adım atıyor.

12

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Kıbrıs emlak ve inşaat sektörü hareketli. Konut sahibi olmak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Gerek yatırım gerekse oturum için alınan konutlar için Creditwest Bank uygun konut kredisi avantajı sunuyor. “Creditwest’in özel ayrıcalıklarıyla ev sahibi olmak artık hayal değil!” sloganıyla yola çıkan banka, son dönemde kredi kullanacaklara bir müjde daha verdi ve konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Banka proje ya da inşaat aşamasında olan konutlar dahil tüm konutlar için kredi imkanı tanıyor.

haberler

Özellikler • 180 aya varan vade seçenekleri • Aylık TL’de %1,16 ve dövizde %0,50’den başlayan faiz oranları • Tüm koçan türlerinde, tamamlanmış, proje ya da inşaat aşamasındaki evlere kredi imkanı!

TÜRK BANKASI’NDAN BONUS HİSSE

Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün köklü kuruluşu Türk Bankası, hissedarları için yine bir sürpriz yaptı. 2012 yılından bu yana her yıl gerçekleştirdiği gibi, bu yıl da hissedarlarına bedelsiz (bonus) hisse dağıtımını sürdürüyor banka. Geçmiş yıl kârlarında biriken toplam 3 milyon 860 bin 567 Türk Lirası kapitalize edilerek, bedelsiz hisse olarak Türk Bankası hissedarlarına dağıtılmaya başlandı.


13

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

LEVENT HOMES’DAN ALSANCAK’A: AZZURE

NICOSIA ROYAL CITY’DE LANSMAN FIRSATLARI

Doğası, denizi ve rahat ulaşımı ile dikkat çekiyor, milli park gibi özel projelerle yıldızı parlıyor. Son dönemde markalı konut projelerinin yoğunlaştığı Alsancak, yakın zamanda yeni bir proje ile tanışacak. Kıbrıs inşaat sektörünün güçlü firmalarından Levent Homes, yeni projesi için Alsancak’ı seçti. Projenin ismi Azzure. Azzure’nin kelime anlamı masmavi gök, gökyüzü demek. Proje sahil kenarında konumlanacak. Deniz ve gökyüzünü buluşturarark, yatırımcısına eşsiz bir mavilik sunacak. Azzure için şimdilik detaylar bunlar. Merak edilen sorular için birkaç ay daha beklemek gerekecek. Çünkü projenin tüm ayrıntıları Aralık ayında açıklanacak. Yani 2 ay kaldı.

14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

KKTC konut projelerine bir yenisi daha eklendi. Lefkoşa’da konumlanan Nicosia Royal City, lansmana özel fiyatlarıyla yatırımcısını bekliyor. Proje Küçükkaymaklı’da Türk Hava Yolları ve Hz. Ebubekir Camii karşısında özel bir konuma sahip projede, 164 daire yer alıyor. 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyor. Türk malı olan daireler 15 ay sonra teslim edilecek. Site içerisinde çocuk oyun parkı, bisiklet yolu, yürüyüş yolu gibi insanların yaşam kalitesini artıran detaylara önem veriliyor.

haberler

Nicosia Royal City projesinin tek yetkili satış acentesi Emlak Dünyası. Proje satışa çıktı ve satış fiyatları 43,900 sterlinden başlıyor.

EUROCOAST’TAN GİRNE’YE THE V Beş yıldızlı otel konforunu, Girne’nin merkezine taşıyor. Kıbrıs inşaat sektörünün güçlü markası Eurocoast Group’un özel projesi The V, rezidans örnekleri arasında dikkat çekiyor. The V Girne’nin merkezinde, Semih Sancar Caddesi’nde konumlanıyor. Estetik, teknoloji ve lüksün bir arada harmanlandığı projede 4 farklı konut tipi var. 1+1, 2+1, 3+1 ve penthouse daireler, geniş meterakereleri ve kullanım alanlarıyla öne çıkıyor. Toplam 51 daireden oluşan proje, Ağustos 2019’da teslim edilecek. The V’de fiyatlar 80 bin sterlinden başlıyor. Ayrıca firma kişiye özel ödeme kolaylıkları ve uygun banka kredisi alternatifleri de sunuyor. Detaylı Bilgi İçin: +90-533-855-9472 +90-533-855-9471


15

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“CREDITWEST BANK’TA ‘BEN’ YOK, ‘BİZ’ VAR” Sürekli gelişim, bitmeyen azim ve hedefler doğrultusunda ilerlemenin bir örneği oldu Creditwest Bank Genel Müdürü Mazher Zaheer. 20 yıl önce memur olarak adım attığı bankanın başına geçti şimdi. Özellikle genç nesile canlı bir örnek olacak bu başarı hikayesini ve Zaheer’in Creditwest Bank için planladığı yeni hedefleri konuştuk. “Nereden başladığınız değil, nerede olmak istediğiniz önemli” diyen Zaheer, “ben değil, biz” diyenin başarılı olduğunu anlattı, gençlere de çarpıcı mesajlar verdi.

16

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

geçen sayıdan en çok ilgi çekenler

EYLÜL 2017

“44 YILLIK TECRÜBEYLE SEKTÖRÜN ÖNCÜSÜYÜZ”

“UZLAŞMA KÜLTÜRÜ İLE HAREKET EDECEĞİZ”

Kıbrıs inşaat sektörüne öncülük ediyorlar, her yıl yüzlerce yabancı yatırımcıyı ülkeye kazandırıyorlar. İskele bölgesine hayat veren Noyanlar Şirketler Grubu, satış operasyonuna İsrail’i de ekledi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nda yeni bir sayfa açtı, hızlı değişimlere başladı. Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın yeni başkanı Mustafa Kaymak’ın uzun vadeli hedefi dikkat çekici.

Bu son hamleyi, projeleri ve yeni yatırım planlarını Noyanlar Şirketler Grubu Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zarif Noyan ile konuştuk Ekonomi Kıbrıs Prestige Ağustos sayısında.

Kaymak, bugüne kadar rakip, hatta zaman zaman düşman konumuna sokulan Kıbrıs Türk Sanayi Odası ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın tek çatı altında buluşmasını hedefliyor.

“Noyanlar’ın tercih edilmesinin en büyük sebebi güven” diyen Zarif Hanım, yatırımcılara da kazançlı mesajlar verdi.

“Birlikte çalışırsak daha güçlü oluruz” diyen Kaymak, yeni dönemle birlikte Sanayi Odası adına kurulan sıkıntılı ilişkilerin de giderildiğini söylüyor.

Zarif Noyan 44 yıllık tecrübeye de vurgu yaptı, Noyanlar Şirketler Grubu’nun birçok alanda sektörü öncülük ettiğinin altını çizdi.


Eylül’ün keyfi Elexus’ta çıkar...

Her mevsimi bir başka güzel Kıbrıs’ın Eylül’ü de muhteşem... Elexus’un Akdeniz’in maviliklerine uzanan muhteşem iskelesinde denize ve güneşe doyacağınız... Su parkında ailece eğlencenin doruğuna varacağınız...

17

Çocuklarınızı Mini Club’ın hayal

Ekonomi Kıbrıs

dünyasına emanet edip, tatilin

Prestige

keyfine keyif katacağınız...

EYLÜL 2017

Nefis açık büfe veya a la carte restoranlarda lezzetlerden lezzet beğeneceğiniz...

Zoya Spa’da bedeninizi ve

Çok özel bir Eylül tatili Elexus’ta

ruhunuzu tazeleyeceğiniz...

sizi bekliyor...

and more, much more...

G İ R N E

www.elexushotel.co m


EKONOMİ SÖZLÜĞÜ Enflasyon nedir? Değeri aynı kalan bir ürün/hizmet düşünün. Para birimimiz düşerse, aynı ürünü alabilmek için daha fazla para harcamamız gerekecek. İşte buna enflasyon diyoruz. Oturduğunuz evin, oturduğunuz yerde fiyatının artması gibi de düşünebilirsiniz (ya da sahip olduğunuz aracınızın fiyatının değişmesi gibi). İlla bir satın alma durumu olması gerekmiyor. “Enflasyon bir ülkedeki mal ve hizmet fiyatlarının sürekli olarak artış göstermesi olarak tanımlanır.” gibi klasik tanımları da mevcut. Burada önemli olan iki şey var. Biri ‘fiyat’ diğeri ise ‘süreklilik’. Süreklilik arz etmiyor, yalnızca bir kereliğine mahsus artıyor ise bu enflasyon olmuyor fiyat artışı oluyor.

Fizibilite Nedir? İngilizce de “Feasibility” den dilimize girmiştir. Türkçe Karşılığı: Yapılabilirlik, olan “Fizibilite” yatırım kararı öncesi durum değerlemesi anlamına gelmektedir. Bir projenin uygulanabilirliğinin seçilen kriterlere göre belirlenmesi, anlamı da taşır. Fizibilite değerlendirmeleri, SAP (kurumsal kaynak planlaması) çözümlerinin uygulanmasından önce yapılan uzman değerlendirmelerine karşılık gelir. Bu değerlendirmelerde, projeler altyapı, süreçler ve sistem mimarisi açısından incelenmektedir. Değerlendirme sonuçları, zamanlama, maliyet ve uygulama yöntemleri hakkında kararlar almak için temel olarak kullanılır.

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon dilimize Fransızcadan girmiştir. Hareket verme, harekete geçirme, yönlendirme, etkileme anlamları vardır. Psikolojik anlamda; “İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme işlemine” manipülasyon denilmektedir. Manipülasyon piyasada ise, algıyı yönlendirme ya da doğrudan fiyat hareketlerine müdahale yoluyla yapılabilir. Borsa’da manipülasyon; Olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek yanlış haberler ve söylentilerle gerçek olmayan işlemlerle rant elde etmeye çalışmaktır.

18

Ekonomi Kıbrıs

Konjonktür Nedir?

Prestige EYLÜL 2017

Konjonktür dilimize Fransızcadan (conjuncture) girmiş olup, ekonomi de birden çok manası vardır. Tam çeviri de karşılığı “Koşulların birleşimi; Belirli bir mesele.” Anlamına geliyor. GSYH’nın (Gayri safi yurtiçi hasıla) uzun dönemde potansiyel GSYH çevresinde gösterdiği periyodik dalgalanmalara verilen isimdir. Ekonomik, sosyal, politik alanlarda istatistiklerden, olgulardan, nesnel durumlardan yararlanarak olayların gelecekteki gelişimiyle ilgili tahmin de denebilir. İki anlamda da hem gelecekten hem de belli bir dönemden bahsedilir.

Sıcak para nedir? Bir ülkeye yurtdışından gelerek kısa vadede yüksek getiri oranı peşinde olan ve her an yurt dışına çıkabilecek nitelikteki yabancı sermaye girişlerini ifade eder. Ülkelere gelen yabancı sermayenin büyük bir bölümü, hızlıca nakite dönüştürülebilen, araçlara yatırılıyor. Sıcak para akımlarını; Hisse senetlerine yatırılmış olan portföy yatırımları, kısa vadeli borç senetleri için yatırılmış olan portföy yatırımları, ticari krediler hariç bankaların açmış olduğu kısa vadeli krediler, banka mevduatında yaşanan değişmeler ve banka dışı mevduatında yaşanan gelişmeler olarak sayılabilir.


işbirliği ile...

19

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


KIBRIS TOWN HOUSES

“BU ZAMANA KADAR ÜRETTİĞİMİZ PROJELER ARASINDA EN MÜKEMMELİ” ÇAĞATAY ÖZBİRİM KIBRIS DEVELOPMENTS DİREKTÖRÜ

20

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Milos Park Homes ile ezber bozan, KKTC’de birçok alanda ilke imza atan, başarılarıyla ödül rekorları kıran Kıbrıs Developments, bu kez çıtayı daha da yükseltti. Şirket direktörü Çağatay Özbirim Kıbrıs Town Houses için “en özel projemiz” diyor. Detaylarını bir bir sıralıyor. KKTC’ye markalı konut projeleri kazandıran Kıbrıs Developments için dolu dolu geçti 2016 ve 2017 yılı. Milos Park Homes ile büyük başarıya ulaştılar. Mimarisinden doğasına, yatırımcısına sunduğu fırsatlardan kazanç potansiyeline kadar özel bir proje oldu. Lansmanlarıyla, sanat etkinlikleriyle konuşuldu.

sandalyesiyle arazinin dört bir tarafında oturuyor, projeyi gözünde canlandırıyor.

İşte Milos’un son günlerinde herkesin aklında bir soru vardı, ‘acaba yeni proje ne olacak?’ O dönem biz de bu soruyu Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim’e sorduk.

Merakla beklenen proje, Kıbrıs Panayırı ile yatırımcısıyla buluştu, satışları da oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor.

‘Sandalye yola çıktı’ dedi, ilk sinyali verdi aslında o dönem. Sandalyenin hareketlenmesi, Çağatay Bey’in yeni proje için yer değerlendirmesi yapması anlamına geliyor. Meşhur

İşte o gün sandalyede tasarlanan projenin adı Kıbrıs Town Houses.

Peki sandalyeden bugüne neler oldu, bu proje nasıl oluştu, ayrıcalıkları, özellikleri neler? Konuğumuz Kıbrıs Developments Direktörü Çağatay Özbirim.


“HAYALİMDİ, GERÇEK OLDU” Büyük merak uyandırdı, beklendiğine de değdi. Hayırlı olsun diyelim önce. Sandalyenin bagajdan çıktığı günden bu yana farklı bir heyecan yaşıyorsunuz. Baştan başlayalım, nasıl doğdu Kıbrıs Town Houses? Çok teşekkürler. Benim bu meslekte 37’nci yılım ve bu projeye denk geliyor. Şirket olarak da tam 30 yıl boyunca bu bölgedeki arazilerden satın alıp güzel bir proje yapmayı hayal etmiştim. Bu bölge fiziki, coğrafi ve tarihi özelliklere sahip olan bir bölge. Çok farklı bir eğimi olan, doğusu ve batısı vadi ile sınırlanan, kuzeyi çıkarma plajımız ki bizim için manevi değeri çok yüksek, ayrıca Kıbrıs’ta tek olan Milli Park’a sınır. Alsancak Belediye’sinin projelendirdiği, içerisinde yürüyüş parkurları olan, yetişmiş ağaçlardan oluşan güzel bir orman oluyor. Batımız yine orman, güneyimizde ise villalar var, hep elit insanların kendilerine ait villaları. Yani her anlamda çok özel bir lokasyon. Yılarca buradaki insanlar arazileri satmamak için çok çalıştılar. Fakat bir süredir doğru müteahhit, güzel bir proje oluşturacak firma arıyorlardı. Ve bu toplu büyük arazi bugünlere kadar geldi. Şükürler olsun ki Allah bana nasip etti ve mal sahipleri de bunu bana uygun gördü ve sattılar. Bu aslında çok önemli. Çünkü hem konsept proje oluşturabilmek için hem arazi büyük olacak, hem lokasyonu uygun olacak. Biz burada ikisini bir arada tutuyoruz. Böyle arazi bulmak kolay değil. Üstelik hem Alsancak hem de bütün Girne halkının da yeni merkezi olarak ifade edebiliriz bu bölgeyi. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi hep yeni süpermarketler bu cadde üzerine kuruldu. 3-4 tane turistik tesis var, plajları var. Eğlence yerleri de ağırlıklı olarak bu lokasyonda. Dolayısıyla burasının Girne’nin turistik ve eğlence bölgesi haline geldiğini söyleyebiliriz.

“TAM MÜSTAKİL VE YARI MÜSTAKİL YAŞAM” 30 yılın hayali aslında Kıbrıs Town ile gerçek oluyor, başarılar. Milos Park Homes’ta farklı bir konsept hazırladınız yatırımcılara, herkesin çok hoşuna gitti. Burada daha farklı bir konseptiniz var. Daire değil, konut değil, özel bir yaşam alanı sunuyorsunuz. Nasıl bir proje Kıbrıs Town Houses? Milos Park Homes, Milos Değirmenleri’nin yanına inşa edildiği için, o kültürü yaşatma ve oradaki yeşili yaşatma adına, doğru yerde doğru projeyi yapma adına özel bir

çerçevede hayat buldu. Kıbrıs Town Houses ise lokasyonu itibariyle bambaşka bir proje. Şirketimiz politikası olarak ve benim vizyonum olarak her projede çıtayı daha yükseğe taşıyacağımız söylemiştik. Yeni projemiz olan Kıbrıs Town Houses’ta da çıtayı yükseltmek adına, tüketicilerimizin önerilerini harmanlayıp dikkate almak suretiyle, projedeki konutların yapısını çok özel yaptık. İçerisinde müstakil villalar, yarı müstakil villalar var. Aynı zamanda iç avlusu olan, insanlara samimi bir geçmişi hatırlatan bir proje oluşturduk. Yarı müstakil tanımını biraz daha açar mısınız? Konutlarımız tam müstakil ve yarı müstakil diyoruz. Yarı müstakil demek aslında hepsinin kapı girişleri müstakil. Müstakil bahçeniz var. Yarı müstakil dememizin tek sebebi üzerinde bir konut oluşu. Bu konutun da girişi sizden bağımsız, sizin girişinizle hiçbir bağlantı yok. Ancak bir tavan teması olduğu için, teknik olarak yarı müstakil diyoruz. Ama yaşam olarak müstakil. Apartman girişindeki manzaraların hiçbiri olmayacak mı? Hayır olmayacak. En büyük farklardan biri bu ve en çok gelen isteklerden biri. Siz komşunuzla istemediğiniz takdirde hiç karşılaşmıyorsunuz bile. Bu çok önemli. En büyük taleplerden birisiydi bu. Toplu yaşam olsun, güvenli olsun, sosyal aktiviteleri olsun ama bu güvenli yaşam içerisinde ne kadar bağımsız olabilirsek o kadar iyi olur taleplerine karşılık verecek bir proje Kıbrıs Town Houses.

21

Bu konsept daha önce var mıydı?

Ekonomi Kıbrıs

Hayır. İlk kez biz yapıyoruz bu konsepti. Biz diyoruz ya çıtayı yukarıya çekeceğiz diye. İşte bu da bir örneği. Mutlaka talepleri değerlendiriyoruz ve projelerimizi müşterilerimizin istekleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.

EYLÜL 2017

“METREKARELER YÜZDE 30 ARTTI” Başka ne talepler geldi tükecilerden? 1+1, 2+1 ve 3+1 konutlarımızda alanları daha da geniş tuttuk. İnsanlar hep misafirimiz geldiğinde daha rahat etmek için daha büyük metrekare istediler, hem de yoğun bir şekilde. Biz de diğer projelerimizden farklı olarak bunu yaptık. %30 oranında her konutta metrekareleri arttırdık. Yani Milos’taki başarılı ve ödüllü projede bize gelen tek talep metrekarelerin daha büyük olmasıydı. Biz bu talepleri ciddiye aldık ve 80 metre kare olan 2+1 konutları, bu projemizde 117 metrekareye çıkardık, her şey müşteri memnuniyeti için. O zaman Kıbrıs Town’u tüketiciler şekillendirdi biraz da. Çok doğru. Çünkü hepimiz huzurlu bir yaşam için uğraşıyoruz. Düşüncemiz “yaptık, oldu” değil, her zaman en iyisine nasıl ulaşırız yönünde. O yüzden böyle özel, böyle güzel tüketicilerimiz olduğu için, hatta dostlarımız

Prestige


olduğu için çok şanslıyız.

“KKTC’DE YİNE BİR İLK OLACAK” Bu projede yer alan ilkler arasında BREEAM Sertifikası dikkat çekiyor. Nedir bu sertifika? Yine Kıbrıs Developments olarak bir ilki KKTC’ye taşıyoruz. Bu BREEAM özünde enerji tasarrufu üzerine dört dörtlük bir sertifika. Çünkü baktık ki adamızda enerji çok pahalı. Kalite noktasında Kıbrıs Developments’ın kalitesi biliniyor, fakat biz ‘bu yetmez’ dedik. Uluslararası bir standardı, BREEAM Standardı’nı ilk kez KKTC’ye taşıdık. İngiltere kaynaklı, uluslararası bir standart. Projelerimizde inanılmaz bir enerji verimliliği oluşturacağız. Bu projede binalarda ısı yalıtımı, güneş enerjisinden faydalanabilme en üst düzeyde. Bütün bunlar enerji kaybının olmaması ve ayrıca enerjiden faydalanma özelliğine sahip olan konutlar demek.

22

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

“BREEAM STANDARDI İLE YÜZDE 30 TASARRUFLU PROJE” Ne kadar tasarruf sağlayacak? Çok büyük fark var. Sadece bizim standartlarımızda şimdiye kadar yapmış olduğumuz ve en üst standartta diye belirttiğimiz konutlarımızdan bile farkı %30 ekstra tasarruf. Yani 1000 TL fatura ödüyorsa vatandaş, 700 TL’ye düşecek. Ki bizim tüm projelerimizde standartlarımız çok yüksektir tekrar vurgulayalım.

“MALİYET ARTIŞI YÜZDE 40, RAKAMLARA YANSIYAN YÜZDE 10” Peki bu kadar özellik eklendi, metrekareler arttı. Bunların hepsi ekstra bir maliyet demek. Fiyatlara yansıdı mı bunlar? Bu projede aslında çok büyük fedakarlık yaptık firma olarak. Arazi fiyatından başlayarak yapalım hesabını. Mevcut Alsancak’taki araziler 50 liraya satılırken, ben bu arazileri 2 katına aldım. Çünkü gerçekten bu bölgenin en güzide arazisiydi burası. Birçok insan fiyatından dolayı alamıyordu burayı. Ben proje üretip yapmayı hedefledikten sonra, fiyatına çok

bakmak istemedim. Çünkü böyle bir yer yok bölgede. Ayrıca ekstra olarak az önce bahsettiğim BREEAM’i getiriyor oluşumuz da eklenince, toplamda %40 maliyet artışına sebep oldu tüm bunlar. Bu yüzde 40’lık farkı nasıl minimuma indiririz diye düşündük. Projedeki konut sayısı gücümü de kullanarak, materyal alımı yaptığımız firmalarla birebir ve çok sıkı pazarlık yapmak suretiyle yüzde 40’a çıkan maliyet artışını, yüzde 20’ye kadar düşürdüm. Yani Milos Park Homes maliyetlerinin üzerine yüzde 20 yansıdı. Aslında piyasaya göre baktığınızda %40 maliyet artışı var. Toplu konutta toplu alımın avantajını kullanarak %20’ye düşürdük farkı. Benim hedefim bu güzel projeyi hayata geçirmekti. Maliyetlere baktığımızda piyasalarımıza göre ve uluslararası bağımsız bir ekpert getirmek suretiyle yaptırmış olduğumuz buranın fizibilitesine göre de topraktan satışta metre karesi 1300 sterlinden satılabilirdi. Ancak ben Milos’ta metre karesi bin sterlin ile başlamıştım satışa. 1280 sterlin ile noktalamıştık satışı. Oysa Kıbrıs Town’da bana yüzde 20 artış gelmiş olmasına rağmen, açılışı metre karesini bin 100 sterlinden başlattık. Yani yüzde 10’luk farkı ben karşılamış oluyorum. Ancak şunu ifade edeceğim; Birinci etap bittiğinde yüzde 10 artış, tamamı bittiğinde bir yüzde 10 daha artış yapacağız. Topraktan alım yapan müşterimiz, proje bittiğinde yüzde 20 kar edecek net olarak. Bölgenin hızlı bir gelişimi var, bu lokasyona da ciddi bir ilgi var. Burası bambaşka bir yermiş diyorlar. Ben şunu iddia ediyorum ki, topraktan alıp biteceği güne kadar müşterilerimiz en az %30 kazanacaklar. Eğer bitişe kadar elimde konut kalırsa, ben de metre karesini 1300-1400 sterlinden satacağım.

“BİLİNÇLİ MÜŞTERİ METREKARE SORUYOR” İlk izlenimler, değerlendirmeler nasıl fiyatlarla ilgili? Bilinçli müşteri her şeyin farkında. Hesabını çok net yapıyor, hayalini kurduğu konut tipini seçiyor. Fakat metrekareye bakmadan, sadece oda ve fiyat üzerinden değerlendirme çabasına girenler bazen şaşırıyor. ‘2+1 konuta nasıl 129 bin sterlin fiyat olur’ diye ara sıra soru alıyoruz. Metrekare söylendiğinde de “Maşallah 3 yatak odalı


bir konut kadar büyükmüş” diyorlar ve fiyat makul geliyor. Yani metrekareler konusunda bilinçli tüketiciler bunu rahatça hesaplıyor. Bilinçli tüketici metrekareyi soruyor. O zaman da fiyatı çok uygun buluyor.

“İNŞAAT BİTMEDEN SATIŞLAR BİTER” Satış ofisinizdeki yoğunluğun maşallahı var. Ne durumda satışlar? Bugün itibariyle de %30 satışa ulaştık. Lansmanımızı bir aydan kısa bir süre önce yaptık. Ortalama günde bir buçuk satış yapıyoruz. Bizim için çok olumlu bir başlangıç. Bu bize inşaatlar bitmeden satışın biteceğinin gösteriyor.

“İŞ BANKASI AİLESİNE TEŞEKKÜRLER” İş Bankası ile yaptığınız özel anlaşmanın dönüşleri nasıl? İş Bankası konusunda ben bütün İş Bankası ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu 20 yıl konut kredisi Kıbrıs’ta olmayan, hem de natamam oluşu sebebiyle çok önemli bir kredi. İnsanlar İş Bankası vasıtasıyla %20 peşin olmak kaydıyla, %80’ini İş Bankası kredisiyle konut sahibi olabiliyorlar.Bu çok büyük bir avantaj. Bu çok olumlu yansıyor tabii ki. Milos’ta çok başarılı oldu, konut sahibi olanların yüzde 40’ını İş Bankası kredilendirmişti. Bu bir referanstır. Kıbrıs Town House projemizde de yüzde 50’lere yakın bu krediden faydalanacak müşterilerimiz olacaktır.

“ÖZEL VE GÜZEL BİR KİTLE OLACAK” Hedef kitlede kimler var? Hedef kitlemiz Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan insanımız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız, İskandinav ülkeleri. Elit bir kitle olacak. Proje kendisini ifade ediyor ve ben bir markayım diyor. Marka arayan kesime hitap ediyor. Spesifik özelliklerini inceleyen bilinçli müşteriler. Ve doğru yaşam alanı arayan müşterilerdir. Kendisi için doğruyu arayanlar bizim müşteri kitlemizdir. O zaman yatırımdan çok yaşam için satın alınacak bir proje.. Biz de onu hedefledik. Metrekarelerini yaşanabilir alanlar oluşturmamızın sebebi de yaşam alanı arayan kitleye hitap etsin diye. Özel ve güzel bir kitle olacak. Şimdiden yüzde 30 satış içerisinde olan insanlar hep bu tarif ettiğimiz kitle.

“ÇITAYI HEP YUKARI ÇEKTİM” Kıbrıs Developments’ın en özel projesi diyebilir miyiz? Ben otuzuncu yılımı aştım bu sektörde. Ancak çocuklarım yeni projeler için heyecanla çalışıyorlar ve devam etme düşüncesindeler. Yeni nesilde yaşam tarzları değişiyor ve gençlerin daha farklı istekleri var.

Benim ailem de, Kıbrıs Developments da çok heyecanlı. Çağatay Özbirim olarak çıtayı hep yukarı çektim. Ben görüyorum ki gelecek yeni jenerasyon çıtayı hep yukarıya taşıyacaklar. Değişen dünyaya, değişen yaşam biçimlerine uygun şekilde proje üretmeye devam edeceğiz. Ama şunu söyleyebilirim, bu zamana kadar ürettiğimiz projeler içerisinde en mükemmeli, doğru ve güzel lokasyon ve en güzel projemiz, ayrıca dolu dolu özellik.

“YİNE BOMBAYI PATLATTINIZ ÇAĞATAY BEY” Maşallah diyelim, daha ne olsun. Kapanışı sizin sürprizlerle dolu teslim tarihinizle yapalım. Muhtemelen yine erken yaşam başlayacak projede, ama adettendir soralım yine. Teslim tarihi ne zaman? Beni iyi tanıyorsunuz. Biz hep temkinli tarih veririz ama sürpriz yaparız, erken teslim yaparız. Açıkladığımız tarih, başlangıç tarihi itibari ile 24 ay. Kimse bu noktada bana inanmıyor, çünkü ‘2 yıl diyorsunuz, 1 yılda teslim ediyorsunuz’ diyorlar. Bunu ne kadar kısa sürede teslim edeceksiniz diyorlar, o da sürpriz olsun diyorum, benim taahhüt ettiğim 2 yıldır ama 1 yılda da teslim edebiliriz, yine sürprizimiz var. Ama ben her zaman temkinli olarak 2 yıl diye taahhüt ediyorum. Her proje yaptığımızda, bütün sektör ilgiyle projelerimizi bekliyor. Bu beni mutlu ediyor. Bu ne demek? Yeni bir şey gelecek, çıtası yükselmiş yeni bir proje beklentisi her zaman bütün sektörde ve tüketicimizde var. Biz lansmanda inşaat firmalarını da ağırladık. Lansmanı izledikten sonra birçok meslektaşımız “yine bombayı patlattınız Çağatay Bey” şeklinde yorumlar yaptı. Çok güzel bir proje olacak diye geri dönüşler var. Tabii bu da beni mutlu ediyor. Sektördeki bütün arkadaşlar yeni projelere neler kattığımız konusunu soruyorlar ve bu çok güzel bir şey. Biliyorsunuz ki ben her şeyi teknik özellikleri ifade ediyorum. Çünkü amacımız Kuzey Kıbrıs’ta kalitenin arttırılmasıdır. Bu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti imajı için çok önemlidir. Bu öncülük ülkemiz adınadır. Ülkemizin imajı yükselince biz ne kazanırız, kaliteli müşteri kazanırız. Bir marka oluruz. Biz buna öncülük yapmaya çalışıyoruz. Bu bize mutluluk ve haz veriyor. O yüzden bu proje insanımızın beklentilerini karşılayabilecek en mükemmel proje oldu. Adanın genelinden bahsediyorum, Güney Kıbrıs dahil. Bizim lansmanımızı Güney Kıbrıs’tan merak edip gelen ziyaretçilerimiz de oldu. ‘Güney’de böyle bir proje yok’ diye ifade ettiler. Türkiye’den gelen misafirlerimiz de ‘bu kadar olumlu, bu kadar müşteriyi memnun edebilecek düşünceye sahip çok az proje olmuştur’ dedi. O yüzden emeği geçen, bu yolda birlikte yürüdüğümüz herkese çok çok teşekkür ediyorum.

23

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“YATIRIMCININ KIBRIS’A İLGİSİ DURACAK”” Kıbrıs emlaklarına son dönemde ilgi büyük. Peki daha ne kadar devam eder? Sektörün güçlü isimlerinden Henry Charles Estates Direktörü Arzu Aygın, birçok kişinin düşündüğü ama dile getirmekten çekindiği bir noktaya dikkat çekiyor. Hatta çok ciddi bir uyarı yapıyor ve endişesini paylaşıyor. Fiyatların bu hızla artmasının devamı durumunda, Türkiyeli yatırımcının Kıbrıs’a olan ilgisinin duracağını söylüyor. Bu konuda müteahhitlere ve emlakçılara sağlıklı hesap çağrısı yapıyor.

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

geçen sayıdan en çok ilgi çekenler

EYLÜL 2017

“HEDEF TÜRKİYE VE AVRUPA BİRİNCİLİĞİ” No Name’den kurumsala, kurumsaldan şampiyonluğa uzandılar. Coldwell Banker’ın Kıbrıs’taki şampiyon ofisi Novest, çıtayı daha da yükseltti. Bu yıl Avrupa’da ilk beşe giren firma için parola, Türkiye ve Avrupa’nın en iyisi olmak. Selhun Umut ve Yenal Tüzün ortaklığında zirveye koşan CB Novest’ten bir de mesaj var: “Lefkoşa’da güçlü bir rakip istiyoruz” diyorlar.

YAPIM İNŞAAT’TAN HAMİTKÖY’E YENİ PROJE Lefkoşa’da birçok projeye hayat veren Yapım İnşaat, 2017’ye damgasını vuracak AVM hamlesi öncesinde Hamitköy’e uzanıyor. Hamitköy’de butik bir projede, uygun fiyatlarda ev sahibi olma fırsatı sunuyor. “Bahçeli zemin kat ihtiyacı artıyor” diyen Yapım İnşaat Satış Direktörü Ceren Köse, yeni yol haritasını bu yönde çiziyor. Yatırımdan çok, yaşamak için ev alan ailelere yönelik projelere önem veriyor.


25

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


RANGE ROVER VELAR: “TÜM ÜRÜN GAMIMIZIN AMİRAL GEMİSİ OLACAK”

26

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Uzun zamandır, hatta 47 yıldır merakla bekleniyordu, sonunda yollara çıktı. KKTC’nin en yenisi Range Rover Velar iddialı bir başlangıç yaptı. Land Rover’ın bu özel aracını, sunduğu ayrıcalıkları ve Velar’ı KKTC ile tanıştıran Borusan Oto Kıbrıs’ın satış hedeflerini konuştuk. Konuğumuz Borusan Oto Kıbrıs Şube Müdürü Özden Mehmed Özokan. “EVOQUE İLE SPORT’UN ARASINI DOLDURACAK” Önce yeni showroom, şimdi özel bir araç. Sadece KKTC veya Türkiye’nin değil, dünyanın gözü üzerinde bu aracın. Range Rover Velar’ı nasıl anlatırsınız? Kesinlikle öyle. Çünkü çok özel, çok da güzel. Range Rover Velar tamamen yeni bir araç. Adı 1970’te konmuş, ama aynı motor olarak devam etmemiş. Bu model aslında yapılmak istenen ancak farklı sebeplerle hep gizli kalan bir modeldi. Şu anda doğru bir zamanda çıkıyor. Çünkü modellerimizin tamamı bir aileyi oluşturuyor. Ancak ailemizde bir boşluk vardı,

bir ferdimiz eksikti. O boşluğa da Velar geliyor. Tam Evoque ile Range Rover Sport arasını dolduracak şekilde. Range Rover Evoque’un büyüyen aileler için küçük geldiği, Range Rover Sport’un küçük ailelere çok büyük geldiği günümüzde, bir boşluk oluştu. Bu boşluk, rakiplerimiz tarafından daha erken dolduruldu. Zaten bizim hazır bir ürün gamımız vardı. Başka firmalar sıfırdan başladı ve ilerletmek için çalıştılar. Oysa Range Rover Velar, yıllar önce projelendirilmişti. Her ne kadar lansmanı yapılmadıysa da, o günden bu güne üzerine çalışıldı. Son olarak 5-6 yıldan beri üretime geçme safhası yürütüldü. Velar kendine rakip olarak; BMW X4, Mercedes GLC Coupe


ve Porsche Macan’ı görüyor. Piyasaya giriş sebebi bu rakipler. Rakiplere bakacak olursak. Macan oldukça başarılı oldu. Mercedes Coupe markasından ötürü SUV Mercedes sevenlerin öncelikli tercihi durumunda. X4’e gelecek olursak; X5 alamayan ama X3’ü de küçük bulan müşterilere hitap eden bir araç. Bu araçlar coupe olarak çıkan araçlar ve konseptleri oldukça yeni. Bu araçların bir diğer özelliği de SUV şeklinde gözükmeleri ancak cup formatında olmaları. Tasarım aşamasında araç uzun gösterecek şekilde dizayn edilmiş ayrıca lastikler yerden yüksek gözüktüğü için de göze hoş gelen bir SUV havası yaratılmış. Gelelim Range Rover Velar’a. Bu aracı kullanmadan önce dış görüntüsüne dikkat çekmek isterim. Dış görüntüsü insanın içini kıpır kıpır yapıyor. Adeta araca aşık oluyorsunuz. Ben gördüğüm ilk andan itibaren çok beğendim. Bunun adına ilk görüşte aşk da diyebilirsiniz. Mesela Discovery Sport’un bende yarattığı ilk izlenim bu derece olmadı. Sport’a ısınmam zamanla oldu. Ama Velar’ın ilk görüşte insanı kendine çeken bir havası var.

“RANGE ROVER VELAR İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ” Dediğiniz gibi dışı çok etkileyici. Gelelim içine. Range Rover Velar’ın içi nasıl? Kullanması çok çok keyifli bir araç. Velar’ın içine bindiğinizde ilk dikkatinizi çeken şey kokpitin inanılmaz teknolojik görünmesi. Koltuğa oturduğunuzda, çift dokunmatik touch pro duo ekran sizi karşılıyor. Direksiyonu oldukça yumuşak. Ayrıca birbiriyle etkileşimde olan direksiyon arkasında bulunan ortak paneli var. Araca daha adımınızı atarken, gizli kapı kolu sizi karşılıyor. Bu kol siz araca binecek olursanız, aktif hale geliyor. Aksi halde kaportanın içerisinde olan yuvasında, görünmeyecek şekilde konumlandırılmış durumda. Oldukça çekici bir görünümü var. İçerisine oturduğunuzda, kokpit sizi sarıyor, Range Rover Sport modelinde olduğu gibi. Buradaki fark, kalite algısı daha farklı ve teknolojik görselliği çok daha başka. Bu aracı sürüş keyfine göre yapmışlar diyebilirim.

Direksiyonun başına oturan kişideki gülümsemeyi mutlaka fark edersiniz. Biraz iddialı olabilir ancak, daha bu aracın direksiyonuna oturup, aracı inceleyip, ‘’ben beğenmedim’’ diyen kimse olmadı. Range Rover modelleri çok uzun süredir, çok başarılı bir şekilde çıkıyor ve müşteri memnuniyeti çok yüksek. Ama Velar, yeni bir soluk getirdi. Range Rover Velar yeni bir standarda ev sahipliği yapıyor. Range Rover Velar, Range Rover Evoque, Range Rover Sport ve Range Rover modellerinin karakteristik özelliklerini taşıyor. Hepsini kendi bünyesinde estetik şekilde buluşturmuş durumda. Bu da Range Rover Velar’ı tüm ürün gamımızın amiral gemisi yapıyor. Bunu şöyle özetleyeyim. Velar’a baktığınızda; Range Rover’in diğer modellerinin geleceğini görüyorsunuz. Gelecekte bu modellerin neye benzeyeceği, özellik ve donanımları hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Bu da beni oldukça heyecanlandırıyor. Modellerimiz 4-5 senedir birbirine çok yakın çizgiler takip ediyordu, ancak Range Rover Velar ile yeni bir başlangıç yapıyoruz.

“5 FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ VAR” Biraz da teknik özellikleri konuşalım. Bu konuda hangi ayrıntılar öne çıkıyor? Bu araç için öncelikle far sisteminden söz edeceğim. Matrix Lazer Led Far Sistemi kullanılıyor. Şu anda piyasada, halojen far var, led far var, adaptif led far var. Range Rover Velar bu teknolojiye sahip tek araç olarak öne çıkıyor. Matrix Lazer Led Far nedir? Lazerin huzme uzunluğu, led ya da zenondan daha uzundur. Range Rover Velar’da bulunan bu sistem, gün ışığına yakın bir ışık üreterek yüksek bir aydınlanma sağlıyor. Lazer teknolojisi, araç 80 km’nin üzerine çıktığında görüş menzilini 550 metreye kadar arttırmak için ana huzmeyi geliştirir. Adaptif sürüş farı, karşıdan gelen sürücüleri tespit etmek üzere ileriye dönük kamerayı kullanır ve karşıdan gelen araç veya araçların etrafında ‘’gölgeler’’ oluşturarak uzun huzmeyi yönlendirir, böylelikle yoldaki diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasına sebep olmadan, yolun uzun huzmeyle aydınlatılmasını sağlamış olursunuz. Bu özellik standart

27

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


değil, opsiyonel bir özellik. Aracın ön ve arka ışıklarının görselliği çok iyi. Range Rover Velar’da 5 farklı motor seçeneği var. Aracın karakterini, görselliğini, tasarımını ön plana çıkaran, 18 inç’ten 22 inç’e kadar jant seçeneklerimiz mevcut. Donanım kısmında ise standart paketlerimizin dışında alternatiflerimiz mevcut. Mesela R-Dinamic tasarım adı verilen bir tasarım konsepti çıktı. Detaylandıracak olursak, mesela I-Phone’nun iki yeni versiyonu var: I-Phone 7 ve I-Phone-7 Plus gibi. İkisi de I-Phone 7 ama dizayn farkı var. Range Rover Velar’da da bu durum söz konusu. Velar, Velar Base ve Velar Dynamic şeklinde 2 çeşit. Range Rover Velar Dynamic’te tasarım daha kışkırtıcı. Egzoz boru çıkışları, ergonomisi gibi etkenlerle daha spor olduğunu söyleyebiliriz.

28

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Base versiyonu daha şık ve sade bir görüntü çiziyor. Donanım kısmını biraz daha açacak olursak bu araç Velar, S, SE, HSE, R-Dynamic S, R-Dynamic SE, R-Dynamic HSE ve First Edition adlı paketlere sahip. Dizel cephede 2.0 TD4 motorla 180 ps, 2.0 TD4 240 ps ve 300 ps ve 3.0 V6 300 ps seçenekleri sunuyor, benzinlide ise 2.0 T Si4 ünite ile 250 ps ve 3.0 lt V6 ile 380 ps güç birimlerini yer alıyor. Coupe formlu olmasına karşın 4.8 metrelik uzunluğu bu araç sahiplerine 632 litre bagaj alanı sunuyor. Daha fazla yüklemeler için katlanabilen koltuklarla bu alan 1731 litreye kadar artırılabiliyor. Bunların yanı sıra Yeni Range Rover Velar‘ın arazi yetenekleri de dikkat çekiyor. Elektronik süspansiyon donanımı ile alındığı zaman 650 mm sudan geçiş derinliği sunan araç, yine havalı süspansiyonları ile alındığında 23.5 derece rampa ve 29.50 derece yaklaşma açısı sunuyor.

röportaj

“İSTEDİĞİNİZ ARACI OLUŞTURABİLİYORSUNUZ” Size bir de sürprizimiz var bununla birlikte. İstediğiniz aracı istediğiniz pakette alabiliyorsunuz. Mesela eskiden S pakete cam tavan koyamıyordunuz, 1700 watt’lık müzik sistemi koyamıyordunuz, 360 derece kamera koyamıyordunuz. Ama artık S pakete de en pahalı, en teknolojik özellikleri koyabiliyorsunuz. Bu da müşterilere esneklik sağlıyor. Velar almak istiyorsunuz, en üst paketi almak için bütçeniz uygun değil. Ama siz aldığınız Velar’da 360 derece kamera istiyorsunuz. Buna imkan sağlanabiliyor. Siz kendi hayalinizdeki, bütçenize uygun aracı tasarlayabiliyorsunuz. Ama diğer markalara bakıldığında hepsinde fix paketler var ve bu özellik bulunmuyor. Bu da bizi bir adım öne çıkarıyor.

BAŞLANGIÇ FİYATI 69 BİN 900 EURO Özellikler güzel, peki ya fiyatlar nasıl? Aracımızın başlangıç fiyatı 69 bin 990 Euro. 95-100 bin Euro arasında değişiyor 2.0 araçlar için. First Edition adında tamamen ayrılan bir versiyonumuz var. Bu Velar modelinde 100-150 bin Euro’luk bir fiyat yelpazesi var. Bu araçta 380 beygirlik benzin, 300 beygirlik dizel motoru seçenekleri mevcut. Bu çok özel bir araç, yıllık satış adedi de 1-2 olur. Her şey harika. Bu özellikleri gören, fiyatı da bütçesine uygun olan bir kişi ‘alıyorum’ dese, ne kadar zamanda teslim ediyorsunuz Velar’ı? Şu anda üretim ve adaya gelme süresi yaklaşık 3 ay. Üretim sürecinde olan hazır bir araçta süre 2 aya düşebiliyor. Showroomumuzda bu aydan sonra her donanımda araçtan stok olacağı için, rahatlıkla gelip görebilirler.

“BU ARACA İNANCIM TAM” Hedef kitlesinde kimler var Range Rover Velar’ın? Geniş bir kitlesi var Velar’ın aslında. Öncelikle profesyoneller. Akabinde bagaj genişliğinden dolayı küçük çocuklu aileler, bu aracın 632 litre bagaj hacmi var. Bu rakam Evoque’da 550 litre. Dolayısıyla ilk çocuklarına sahip Evoque kullanıcısı bir ailemiz, ikinci çocukları olduğunda artan bagaj ve iç mekan ihtiyaçlarını gidermek için Velar sahibi olabilir. Range Rover Sport müşterisi de, Range Rover Velar’ın teknolojisinden istifade etmek isteyip tercihini Velar modelinden yana kullanabilir. Sport model sahipleri araçlarındaki hacme ihtiyaç duymamaları halinde Velar’ın yenilikleriyle tanışma fırsatını yakalayabilir. Ben 2011 yılından beri bu kadar iddialı konuşmamıştım. Bu defa araca gerçekten inancım tam.

“VELAR’IN RAKİBİ F-PACE” Range Rover Velar’da satış hedefi nedir peki? Satış hedefimiz, bu yılki kotamız gereği 21 adet. Seneye ise rahatlıkla bu rakamı ikiye katlayacağımızı düşünüyorum. Seneye 40 adedi geçmemiz bile mümkün. Sebebi ise müşteriler tarafından, Range Rover’un eskiyen yüzü Evoque’nun yerine tercih edilebilir. Diğer yandan Range Rover Sport’un da fiyatı artıp, modeli değişip yenileneceği için, Velar’a içimizden bir rakip çıkabilir. Velar’a şu an rakip olarak Jaguarın F-Pace modeli görülmekte. İkisi arasında pek çok ortak şey var. Bundan dolayı Jaguar kullanıcısı müşteri profilinden de müşterilerimizi bekliyoruz.


Yeryüzündeki rüya; Bellapais'ten ilham alıp, hayalinizdeki konforu yarattık! Bella Residence

Girne Bellapais

£125.000

‘den başlayan fiyatlarla

29

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

+90 533 834 26 80 +90 548 832 22 32 boraydevelopments.com


LİMASOL SİGORTA 20 YAŞINDA “SİZ HAYATIN TADINA VARIN, GERİSİNİ BİZE BIRAKIN”

30

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

BİRTAN ASKER LİMASOL SİGORTA GENEL MÜDÜRÜ


Sektörde şurada ya da burada olmaktan ziyade, adınızın ne olduğu çok önemli. Biz var olan durumu korumak ve daha ileri taşımak için çalışıyoruz. Çevreden devamlı söylenen bir söz var bizim için. Özellikle kazalara giden polisler araç sahibine sigortasını sorup, Limasol Sigorta cevabını alınca ‘korkma’ der. Bu bizim için çok güzel ve özel bir durum.

Kıbrıs Türk ekonomisinin köklü ve güçlü markası Limasol Türk Kooperatif Bankası iştiraklerinden Limasol Sigorta, bu yıl 20’nci yaşını kutluyor. Firmanın faaliyetlerini, önceliklerini, hedeflerini ve müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetleri Limasol Sigorta Genel Müdürü Birten Asker ile konuştuk.

“ÖNCELİĞİMİZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ” Neler yapıyor Limasol Sigorta?

“PRİM YAZMAK DEĞİL, KAR YAZMAK ÖNEMLİ” Limasol Sigorta’nın sektördeki payı ve rolü nedir? Yabancı sermayeli büyük sigorta şirketleri var yurdumuzda. Şube sigorta şirketleri dediğimiz. Onların merkezleri Türkiye veya başka ülkelerde. Bu yüzden büyük sermayeleri ve kapasiteleri var.

Limasol Sigorta bütün ruhsatını aldığı sigorta branşlarında poliçe üretebiliyor.

Biz geçen yıl beşinci sıradaydık sektörde. Şunu hemen belirteyim; Sigortacılıkta prim yazmak önemli değil, kar yazmak önemlidir. Kar da nasıl olur? Sigortadan, Sigorta bildiğiniz gibi insanlar için bir güvencedir. Canına yaptırdığınız poliçelerden prim toplarsınız, masraflarınız, ve malına güvencedir. Özellikle son ödediğiniz hasarlar çıktıktan sonra zamanlarda artan hırsızlık gibi olaylarda kar size kalır. Yani çok sayıda poliçe Limasol Sigorta olarak yirminci sigorta çok önemlidir. üretip çok prim yazmak ama gerekli yılınız kutlu olsun. risk analizlerini yapmadan poliçe İnsanların önlem olarak alması gereken yapmak, karınızı artırmaz belki Teşekkürler. Evet Limasol bir olgu sigorta. Sigorta bu yıl 1 Eylül’de yirminci zarara da sürükler. yılını dolduruyor. Bu yıl hem Ancak bizim ülkemizde yaygın değil. bayrama denk geldi hem de “İŞİ KURALINA GÖRE Sadece araçlara zorunlu trafik sigortası biliyorsunuz 1 Eylül barış YAPMIYORSANIZ, BİZİMLE yaptırıyoruz. Buna bile canı sıkılan günüdür. Böyle bir günde bizde ÇALIŞAMAZSINIZ” insanlarımız var. yirminci yılımızı kutlamaktan dolayı çok mutluyuz. Biz çoğu zaman portföyümüzden Araç sigortası, iş yeri, konut sigortası, poliçeleri, sigortalıları genel sorumluluk gibi branşlarımız çıkartabiliyoruz. Bakıyoruz istatiksel var, üçüncü şahıslara olan hasarlar olarak bir yılda 300 TL alıp, hasarda 30 bin ödemişsem, için sigortamız var, mali sorumluluk sigortamız var veya zararlı bir müşteridir ve portföyümüzden çıkartırız. İnce emlakçıların sorumluluk sigortaları, elektronik cihaz, ferdi eleyip sık dokuyoruz, kriter ve kurallarımız var bizim. kaza, hayat kredi gibi birçok alanda sigorta poliçemiz mevcut. Sigorta yaptırırken bile müşterilerimize karşı seçiciyiz. Örneğin biz taksi fiyatlarımızı yüksek tuttuk, çok taksi Limasol Sigorta gerçekten sigortacılık yapıyor. İlkelerimiz sigortalımız yok. Bir zamanlar çok vardı, şimdi azalttık. müşteri memnuniyeti, insanlara sigorta bilincini Nedeni ise, gerçekten yeterli deneyime sahip olmayan aşılamak, özellikle taşımadığı risklerle ilgili prim kişiler taksileri kullanıyor. Taksiler 24 saat vardiyalı ödeyerek pahalı poliçeler yapmamak. Ama taşınan riskin çalışıyor. Taksilere sigorta yapılmamalı mı, hayır teminatının da mutlaka alınmasını sağlamaya çalışıyoruz. yapılmalı. Tüm taksi kullananları kastetmiyorum. Düzgün olmayan, kurallara uygun olmayanlara yapmamalı Sloganımız “Siz hayatın tadına varın, gerisini bize ama düzgün olanlara düzgün çalışanlara, yetkin bırakın.” Bu gerçekten insan hayatında önemli. olanlara yapılmalı. Hepimiz görüyoruz zaten nasıl araç kullanıldığını. Eğer hep içinizde aman bu olay başımıza gelmesin, bu zarar bana kalmasın gibi endişeler taşıyorsanız hayatın Yolcu taşıyan araçların, taksilerin sürücülerinin uyması tadına varamazsınız. Ama gerçek teminatlarla bir poliçe gereken bazı kurallar var, profesyonel sürücü belgesi yaptırırsanız bu endişeleri taşımazsınız ve hayatın tadına olması lazım, giyimine, konuşma tarzına, araç içerisinde varırsınız. sigara içmemesine kadar uyması gereken kurallar var.

31

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


olmasın, ülkemizin ekonomisi, gelirlerimiz belli. Kazanılan bu 3-5 kuruşu da dışarıya savurmaktan imtina etmeliyiz.

“TAKSİ, ÇEKİCİ, OTEL, KİRALIK EV, EVCİL HAYVAN OTELİ…” Poliçelere, ekstra hizmetler de dahil ettiniz. Onlardan da bahseder misiniz?

Bütün bunlara rağmen ben de, siz de görüyorsunuz durumu. Layıkıyla iş yapanlar bizim başımızın tacı. Ama işi kuralına göre yapmıyorsanız bizimle çalışamazsınız.

“LİMASOL SİGORTA GERÇEK HASARINIZI MUTLAKA ÖDER” Sektörünüz güven temalı bir sektör. Bu anlamda öncelikleriniz neler Limasol Sigorta olarak?

32

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Daha öncede dediğim gibi bu güveni insanlarda oluşturmak çok önemli. Eğer bizden bir poliçe yaptırdıysanız ve biz size o teminatları vermişsek, başınıza bir olay geldiğinde, o anda sigortacılığın esas görevi ve güveni ortaya çıkar. Limasol Sigorta sizin gerçek hasarınızı mutlaka öder. Bu çok önemlidir. Sektörde yıllar içerisinde oluşmuş bazı güvensizlikler var, sigortacılar ödememek için her yolu denerler gibi bir düşünce oluştu. Esas önemli olan güveni sağlamak için insanlara verdiğiniz teminatların arkasında durmaktır. Ancak şu da var eğer deyim yerindeyse kör öldüğünde badem gözlü olur. Sigortalı zarara uğradığında mağduriyetini gidermek sigorta şirketlerinin görevi ama yanında başka şeyler de isterseniz olmaz. Örneğin sizin 8 yıllık bir arabanız var, bir hasar oldu, tamir edilebilir bir hasar, fakat müşteri yenisini istiyor. Sigortacılığın esas kuralı tazmin etmektir, eski haline döndürmektir. Siz 8 yıllık arabayı tamir değil de yeni isterseniz, pek mümkün olmayan bir istek olur. Tabii araba yenidir ve perte çıkmıştır, o zaman yeni araba alınır. Ülkemizde endüstri ve sanayi pek yok. Boyası, macunu, zımpara kağıdı hep yurt dışından geliyor. Bu ülkenin kaynaklarının yurt dışına gitmesi demektir. Biz insanlara anlatırken bunu da söylüyoruz, ülkenin ulusal gelirini dışarıya aktarmayın. Garantili tamir ediyoruz böyle durumlarda. Ama hiç tamir edilmeyecek parçaları tabii ki değiştiriyoruz. Bunu anlattığımızda ve insanlar anladığında güven kazanıyoruz. Biz Limasol Sigorta bunu ödesin ama en yararlı şekilde ödesin diyoruz, ülkeye de yararı olsun, sigortalıya da. Savurganlık

Bizim poliçelerin sağladığı imkanların dışında bazı özelliklerimiz var. Örneğin iki sigorta poliçesi yaygın yapılıyor Kıbrıs’ta. Birincisi araçlar, ikincisi konutlar. Büyük iş yerleri de yapıyor. Bu poliçelerde sağladığımız bir takım avantajlar var. Örneğin alkollü araç kullanmayı önlemek için insanlara diyoruz ki, poliçelerinde de bu yazar, özel günlerinizde, doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi günlerde siz araç kullanmayın, biz size taksi gönderelim ve sizi eve taksi bıraksın. Araç poliçelerimizde 10 bin TL’ye kadar kaza durumunda sağlık ve ambulans masrafı ödemeyi de taahhüt ediyoruz. Kiralık araç veriyoruz, lastik hizmeti veriyoruz, yakıt bitmesi halinde ikmal hizmeti veriyoruz. Yolculuğa devam hizmeti dediğimiz bir hizmetimiz var, aracınız kaza veya arıza yaptı yolda kaldınız, bir yere gitmeniz gerekli. O anda bizi arayın, biz size taksi göndereceğiz. Taksi sizi istediğiniz yere bırakacak, aracınızı da istediğiniz yere çekeceğiz. Konutlarla ilgili olarak herhangi bir hasarda veya tadilatta, eğer hasar küçükse üç gün sizi otelde ağırlıyoruz. Eğer hasar büyükse 6 ay bir konutta ikamet ettireceğiz, kirası bizden, eviniz eski haline dönene kadar. Evcil hayvan bakımı veriyoruz. Yurt dışına gidecekseniz veya seyahat edecekseniz maksimum 7 gün biz ödüyoruz pet otel masrafını. Evcil hayvanınızı evinizden alıp, otele bırakıyoruz. 7 günden uzun sürerse, üstünü siz ödüyorsunuz. Yine konut yaptıran müşterimize 5 bin TL’lik bir ferdi kaza teminatı veriyoruz. Bunun yanında bir takım yönlendirme ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu konularda size destek olabiliyoruz. Ya da bahçe bakımı gibi konularda da yönlendirme yapabiliyoruz. Tüm bunlar bizim hizmetlerimiz. Tüm bunlar insanların daha çok kendilerini teminat altına almaları için, sigorta bilincinin yaygınlaşması için.

SAĞLIK SİGORTASI İÇİN GERİ SAYIM 2016 yılını çok iyi kapattınız. 2017 ve 2018 hedefleriniz neler? Limasol Türk Kooperatif Bankası, Limasol Finans Yatırım, Limasol Gayrimenkul Yatırım, Limasol Sigorta, Limasol Sosyal Sorumluluk olarak, yani Limasol ailesi olarak


parolamız hep ileriye bakmaktadır. Dolayısıyla biz de hedefler olarak her yıl biraz daha ileriye gitmeyi hedefleriz. Elimizden gelenin en iyisini de yaparız. Bizim var olan sigorta branşlarımızdan 2017 yılında sağlığı eklemeye çalışıyoruz. Tabii yasal tüzüklere göre bir takım alt hazırlıklar gerekli. Reasürans onayı, sermaye onayı gibi. Hem bize, hem de sigortalılarımıza nasıl faydalı olabiliriz onu değerlendireceğiz. Yani bulunduğumuz noktadan daha da ilerilere gitmek için çalışıyoruz. Sektörde şurada ya da burada olmaktan ziyade, adınızın ne olduğu çok önemli. Biz var olan durumu korumak ve daha ileri taşımak için çalışıyoruz. Çevreden devamlı söylenen bir söz var bizim için, özellikle kazalara giden polisler araç sahibine sigortasını sorup, Limasol Sigorta cevabını alınca ‘korkma’ der. Bu bizim için çok güzel bir durum. Hizmette rekabet edip, müşteri memnuniyetini koruma ve artırma, sigorta bilincini artırma konularında da çalışmaya devam edeceğiz.

EMLAK SEKTÖRÜNÜN SİGORTASI LİMASOL’DEN Emlak sektörüne özel bir sigorta ürününüz var. Emlakçılar Birliği üyelerine bir sigorta poliçeniz var. Nedir bu ürün? Bu bir mesleki sorumluluk sigortasıdır. Hasan Sungur ile görüştük bir takım protokoller hazırladık. Piyasada Emlakçılar Birliği’ne üye olmayan, gereğini yerine getirmeyen birçok şahıs ve firma var. Birlik bundan şikayetçi haklı olarak. Biz Hasan Bey ile bu işi görüşürken, birliğe üye olan firmalarla çalışma kararı verdik. Mesleki Sorumluluk Sigortası olarak bazı üyelere sigorta yaptık. Ama süreç biraz daha farklı tabii. Şöyle anlatayım; Bir araç sigortası yaptırdınız, hasara uğradığınızda direkt sigortayla muhatap olursunuz. Ancak Mesleki Sorumluluk Sigortası’nda mağduriyet durumunda mahkeme kararına istinaden sigorta ödeme yapar. Suistimalleri engellemek için var bu sigorta. Diyelim ki bir emlakçı işini yaparken hatayla müşterisini zarara uğrattı. O zaman mahkeme kararı ile bu kanıtlanır ve sigorta olarak tazmin ederiz. 2 yıldır bu sigortayı yapıyoruz, üçüncü yılına giriyoruz. Şimdiye kadar bizim poliçe yaptığımız firmalarda bir sıkıntı yaşanmadı. Çok sayıda emlakçı var tabi ki ama biz zaten birliğe kayıt olmuş, düzenli çalışan firmalarla çalışıyoruz ve böyle bir olayla karşılaşmadık. Muhabirler için de aynı sigortamız var. Bir gazetenin muhabirlerini de sigortaladık. Biliyorsunuz muhabirler bazen saldırıya uğrayabiliyor olayları takip ederken. Bu durumda yasa koyucu onların yasalarına da sigortalanmaları kuralını koymuş, ortalama 30 asgari ücretlik bir sigorta bedeli ile sigortalanmalarını öngörüyor. Bu tamamen gazetecileri korumak için olan bir sigorta.

“EN BÜYÜK OKUL, HAYAT OKULUDUR” Birtan Asker kimdir? Köy çocuğum ben. Köyde doğdum. Limasol’e bağlı Düzkaya köyünde. İlkokulu Düzkaya İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi 19 Mayıs Lisesesi’nde okudum, Limasol’de. Liseden sonra öğretmen koleji sınavlarına girdim, kazandım ve öğretmen oldum. Öğretmenlikten sonra müdür muavinliği, Çatalköy İlkokulu’nda müdürlük ve daha sonra Eğitim Bakanlığı Müsteşarı oldum. 2. Cumhurbaşkanımız Mehmet Ali Talat Eğitim Bakanı iken beni müsteşar olarak atamıştı. Ekonomi Kıbrıs Hükümet değişikliği nedeniyle müşavirlik, 20 yılımı Prestige EYLÜL 2017 doldurduktan sonra da emeklilik.

33

Emekli olduğumda Hürbank vardı, 2000 bankalar krizinde batmıştı. O dönemde personel müdürü olarak çalıştım. Oradan Birinci Sigorta’da bir buçuk yıl kadar genel müdürlük yaptım. Bankanın batması dolayısıyla sigorta da iyi çalışmıyor diye bıraktım. 7 yıl hiç çalışmadım. Gözel Halim vardı, Allah rahmet eylesin. Çok kıymetli ve saygı duyduğum bir insandı. Benimle görüşmek istedi ve gittim. Limasol Sigorta’ya yönetici arıyoruz dedi ve anlaştık. Onuncu yılım Limasol Sigorta’da. İnsan yaşamında öğrenmek sonsuz. Ben de öğrendim. Belki sigortacılık eğitimi almadım ama çoğu zaman eğitimle hayat pratiği farklıdır. En büyük okul hayat okuludur. Eğer insan kendisini geliştirmek isterse mutlaka bir yolunu bulur ve kendini geliştirir. Deneyim çok önemli. Birtan Asker burada insanlara doğruları öğretmeye çalışan, haklı olduklarında haklarını savunmayı öğütleyen, kendisine saygısı olan bir insan. Her insanın kendisine saygısı olmalı.


AĞUSTOS AYINDA YURTİÇİ VE YURTDIŞI PİYASALARDA NELER OLDU? GBP/TRY Paritesi (Sterlin, Türk Lirası) FİYAT PERFORMANSLARI Orta Vadeli Trendi: Aşağı Yönlü Uzun Vadeli Trendi: Yatay Yönlü 30 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 3.60610 60 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 3.57113 ABD ve Kuzey Kore arasında yaşananlar, güvenli limanlara kaçış sebebiyle sterlinde de kayıplara sebep olmuştu.

34

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İngiltere bu ay açıklanan enflasyonda değişikliğe gitmedi ve İngiltere enflasyonu yıllık %2.6 olarak yerinde saydı. Brexit sebebi ile, temkinli davranmak isteyen İngiltere, enflasyona müdahale etmeyeceklerini ve birçok uygulamak istedikleri politikayı erteleyeceklerini açıklamıştı. Bu açıklama, bütün Ağustos ayı boyunca sterlin üstünde baskı yarattı.

EYLÜL 2017

İngiltere’de işsizlik oranları açıklandı ve beklentiden dahi daha az gelerek, İngiltere’de istihdam ve teşviklerin işe yaradığını göstermiş oldu. İngiltere’de işsizlik uzun zamandır istikrarlı bir şekilde geriliyor. İngiltere’nin büyüme tahmini beklentinin altında kaldı, İngiltere’de “Sanayi Üretimi” ve “İmalat” verileri ise önceki aylara nispeten iyi geldi.

USD/TRY Paritesi (Dolar, Türk Lirası)

ekonomi analizi

FİYAT PERFORMANSLARI Orta Vadeli Trendi: Aşağı Yönlü Uzun Vadeli Trendi: Aşağı Yönlü 30 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 3.53860 60 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 3.53574 Ağustos başında, ABD’den gelen “işsizlik” ve “istihdam” verileri beklentiyi karşılayınca dolar yükseldi ve ons altında ciddi değer kayıpları yaşandı.

Ağustos’a damgasını vuran olay, Donald Trump “Kuzey Kore ABD’yi tehdit ederse, gazabımıza uğrayacak” diye açıklama yapması oldu. Donald Trump, daha sonra da Kuzey Kore’yi tehdit etmeye doyamadı, bu sefer de çok sevdiği Twitter’dan Amerika’nın çok güçlü olduğunu duyurdu. Amerika Bakanlarının açıklamalarına göre ise Kuzey Kore bir tehdit değil. ABD beklentinin altında gerçekleşen enflasyonun etkisinde. Tüfe rakamları beklentiyi karşılayamadı. Amerika’nın faiz artırabilmesi için enflasyonunun %2 veya üzerinde gelmesi gerekiyor. Amerika’da FED (Amerika Merkez Bankası) toplantı tutanakları yayınlandı, Merkez Bankası üyeleri faiz konusunda anlaşmazlığa düştü. Sebebi de enflasyon rakamlarının hala faiz artıracak derecede iyileşmemiş olmasıydı.


Evrim Nazlıcan Ekonomi Haberleri Editörü

EUR/TRY Paritesi (Euro, Türk Lirası) FİYAT PERFORMANSLARI Orta Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü Uzun Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü 30 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 4.13217 60 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 4.05520 Ay başından beridir EURO/USD paritesinde rekorlar izledik. Avrupa’da “sanayi üretimi” açıklandı, üretim 1.3’ten 1.2’ye düştü. Euroyu bir miktar düşürdü. Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanaklarında “euro para birimindeki güçlenmenin yarattığı endişelere” değinilmesi euroyu değer kaybına uğrattı. Euro tarafında “ticaret dengesi” iyi geldi. Euroyu dolara karşı ve Türk Lirasına karşı yükseltti.

Kuzey Kore gerginliği doları zayıflatmazken, euroyu dolar ve “gelişmekte olan piyasaların para birimleri” karşısında zayıflattı. Hem euro, hem sterlin, hem de ABD doları tarafından, ons altın ve güvenli limanlara kaçış gördük. Bu yüzden euro az da olsa kayıp verdi.

GOLD (Ons Altın) FİYAT PERFORMANSLARI Orta Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü Uzun Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü 30 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 1257 60 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 1255

Altın hafta başında, “tarım dışı istihdam” ve “işsizlik” rakamlarının iyi gelmesi ve bu nedenle doların güçlenmesiyle birlikte düşüşe geçmişti, ancak bu olaydan sonra Çin’den gelen veriler beklentileri karşılamadı bunu fırsat bilen altın tekrar yükselişe geçti. Altın Kuzey Kore ve ABD arasında çıkan gerginlikten de yararlanıp yükseldi. Trump ve Kuzey Kore gerginliği hafta boyu devam etti. Trump’ın sert açıklamaları güvenli limanlara olan ilgiyi tekrar artırdı. Altın FED toplantısından faiz ile ilgili anlaşmazlık çıkınca tekrar bu fırsatı yükselişle taçlandırdı.

35

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


BRENT (Brent Petrol) FİYAT PERFORMANSLARI Orta Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü Uzun Vadeli Trendi: Yukarı Yönlü 30 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 50.11 60 Günlük Hareketli Ortalama Seviyesi: 49.10 Ağustos!un ilk haftası, ondan önceki hafta açıklanan petrol stoğundan, 20.000 varil fazla gelmesiyle birlikte petrolde aşağı yönlü bir baskı oluştu.

36

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Ulusal Enerji Ajansı, ABD’nin petrol fiyatı artarsa daha çok kaya petrolünden petrol üreteceği için, petrol arzının çok fazla artabileceğini öngörüyordu. Bu olay petrol fiyatlarına olumsuz yansıdı.

OPEC petrol talebi tahminlerini artırdı. Her gün için 200 bin varil fazla üreteceklerini açıkladılar. Üretim de şu an için yükselmiş durumda. Petrol tüm bu talebe karşı ise yine düşüşe geçti.

Azalan stok verilerine rağmen üretim kanadında artışın devam ediyor oluşu da petrolü değer kaybına uğratmaya devam ediyor.

Hindistan’da (kendisi en büyük petrol arzlarından birini yapıyor) 2030’dan itibaren fosil yakıtlı araçlar yasaklanacak. Araçların hepsini tamamen elektrikli araçlara çevireceklerini açıkladılar.

Türk Lirası ve Borsa İstanbul (BİST) Türkiye ihracatta 6 yılın rekorunu kırdığını duyurdu. Türk Lirası bu habere tepkisiz kalsa da, BİST100 bu haberle, anında yükselmeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, üçüncü enflasyon raporu toplantısında

konuştu ve enflasyona ilişkin tahminlerini açıkladı. Buna göre Merkez’in 2017 yıl sonu TÜFE artışı tahminini %8.5’ten %8.7’ye yükseltti. TCMB’nin 2018 yıl sonu enflasyon tahmini ise değişmeyerek %6.4 seviyesinde sabit kaldı. Daha sonra da, Türk Lirası tarafında da enflasyon beklentisi açıklandı.

ekonomi analizi

Beklenti Ağustos için: %9.46, 1 yıl sonrası için: %8.37, 2 yıl sonrası için: %7.92 olarak Murat Çetinkaya’nın açıklamasına paralel açıklandı. Dolar/TL yıl sonu kur beklentisi: 3.55’e yükseltildi. Büyüme ise: %4.1’den %4.4’e çıkarıldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplam rezervleri 108 milyara düştü. J.P Morgan da Türkiye’nin büyüme tahminini yukarı doğru revize etti.

RSİ : Fiyatların artış ya da azalış gücünü ve fiyatların hangi yönde gitmeye meyilli olduklarını gösteren bir teknik analiz aracıdır (Osilatördür), 0-100 arasında salınım yapar. 30 ve 70 seviyeleri pariteler için kırılma (yön değiştirme, trend değiştirme) seviyeleridir.


37

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


JCI KUZEY KIBRIS’TA YENİ DÖNEM “ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARLA SES GETİRMEK İSTİYORUZ”

128 ülkede 5 bin şube ve 200 binden üyesi olan JCI sizi çağırıyor. Yeni başkan ve yeni yönetimle 24’üncü döneme başlayan JCI Kuzey Kıbrıs için dikkat çeken bir yol haritası var. Genç ve girişimci iş insanları için bu fırsatlar kaçırılmamalı.

38

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

“ŞAHANE BİR YÖNETİM KURULUM VAR” Yeni görev için tebrikler. Nasıl bir dönem olacak JCI Kuzey Kıbrıs için? Teşekkür ederim. Japonya’da JCI’a üye olmayan biri devlet başkanı olamıyor. Almanya Parlementosu’nda JCI sandelyesi ve Alman Ticaret Odası’nda odası bulunmakta. Bu kadar önem verilen 107 yıllık JCI Derneği’ne bağlı Kuzey Kıbrıs Başkanı olmak gurur verici.

röportaj

Aldığım sorumluluğun farkında olarak elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım.. 24. Dönem Başkanı olarak bana destek olan çok başarılı önceki dönem başkanlarım, senatörlerim var. Başkanlarımız içerisinde Türkiye Başkanlığı yapmış başkanlarımız da bulunmakta. Bu kadar tecrübeli başkanların ve üyelerin desteğinin olması, bana kendimi gerçekten çok şanslı hissettiriyor. Devir alacağım 2017 döneminin Başkanı Ahmet Evren’in her daim tecrübesi ve fikirleriyle de dönemim IPP olarak destek olacağını bilmek güven verici. Gönüllülük ve JCI ruhunun ne olduğu bilen, birlik olmanın farkında olan şahane bir yönetim kurulum var. O nedenle birçok platformda sık sık görüşeceğimizi düşünüyorum.

“128 ÜLKEDE, 5 BİN ŞUBE, 200 BİNDEN FAZLA ÜYE” Japonya ve Almanya’nın JCI’ya verdiği önem, Türkiye’deki saygınlığı ve KKTC’deki girişimleri sık sık gündeme geliyor. Fakat gelin okurlarımız için biraz anlatın bize JCI’ın oluşumunu. Nasıl bir birlik? Çıkış noktası ne ve hedefinde neler var? Açılımı Junior Chamber International (JCI) - Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği. JCI’ın başlangıcı 1910’lara, ABD’deki Missouri Eyaletinin St. Louis kentine kadar gider. Henry Giessenbier adlı bir genç, arkadaşları ile birlikte dans figürlerini ve stilleri korumayı amaçlayan Herculaneum Dans Kulubü’nü kurdu. Beş yıl sonra 1915’te bu dans kulübü üyeleri Giessenbier ve 32 arkadaşı kentsel ve toplumsal konularla daha fazla ilgilenmeleri gerektiğine inanarak İlerici Genç Yurttaşlar Derneği’ni (Young Men’s Progressive Civic Association-YMPCA) kurdular. Bu organizasyon, beş aydan kısa bir zamanda 750 üyeli bir derneğe dönüşerek aktif sivil toplum girişimi haline gelmiş ve daha ileriki yıllarda ise Genç Ticaret Odası (Junior Chamber of Commerce) adı altında faaliyet göstermeye başlamıştır. Uluslararası yayılımı da birçok ülkede bu çatı altında gerçekleşmiştir. Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi


olan Dünya Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (Junior Chamber International, JCİ) 1987 - Türkiye üyeliği kabul edildi. İlk kez 1988’de faaliyete geçen Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği, 1992 yılında başlattığı yeniden yapılanma çalışmalarını 1994’te tamamlayarak bugünkü JCI Türkiye’nin oluşumunu gerçekleştirmiştir.. Türkiye’de de Genç Müteşebbisler Derneği ünvanıyla faaliyet gösteren dernek, “Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Derneği” adı altında faaliyetlerine devam etmektedir. (JCI) 18-40 yaş arası 128 ülkede, 5.000 şubesi ve 200.000’i aşkın üyesiyle genç liderlerin bir arada bulunduğu küresel bir platformdur. JCI, dünya üzerindeki toplumlarda pozitif değişime ve gelişime katkıda bulunmak için gençlerin liderlik ve girişimcilik becerilerini, sosyal sorumluluklarını, ulusal ve uluslararası dostluklarını geliştirme misyonunu taşıyor. JCI din, dil, ırk, siyasi duruş ayırt etmeyen apolitik bir oluşumdur. Bu nedenle üyeleri dünyanın her yerinden, her kesimden insanların katılımıyla oluşuyor. Kuzey Kıbrıs olarak da 1994 yılında faaliyetlerine başlamış olup, birçok ulusal ve uluslararası platformda 23 yıldır başarıyla faaliyet göstermektedir. JCI Kuzey Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dernekler Kanunu’na uygun olarak hazırlanmış bir tüzüğe sahiptir ve bu tüzük gereğince Genç Müteşebbisler ve Girişimciler (JCI) Derneği adı altında faaliyetlerini icra eder. Katılmış olduğu gerek ulusal, gerekse uluslararası konferans, zirve ve kurullarda birçok başarı kazanmış ve ödüller almıştır derneğimiz Kuzey Kıbrıs JCI olarak. Amacını kısaca özetlemek gerekirse eğer; Junior Chamber International (JCI), dünyanın önde gelen liderlik ve girişimcilik organizasyonlarından biridir. JCI, üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek toplumda pozitif değişimi gerçekleştirmeye katkıda bulunmayı amaçlar. Kendini genç lider ve girişimcilerin derneği olarak tanımlayan JCI, üyelerine toplumda pozitif değişimi yaratmaları için gerekli olan; Kişisel beceri ve liderlik vasıflarını geliştirmelerini sağlar, Sosyal sorumluluk ve girişimcilik ruhunu kazanmakta destek olur. JCI, bireysel gelişimin yanında, takım çalışması ve dayanışmasını da ön planda tutar. Kendi içinde oluşturmuş olduğu kişisel gelişim ve liderlik eğitimleri ile eğitimi destekler.

“LİDERLİK VE GİRİŞİMCİLİK VASIFLARININ GELİŞTİRİLMESİ İLK AMAÇ” Ekonomi ve iş dünyası açısından nasıl bir yeri var JCI Kuzey Kıbrıs’ın? Derneğin amaçlarından bahsederken önceliğin liderlik ve girişimcilik vasıflarının geliştirilmesini en önemli maddemiz olduğunun tekrar altını çizmek İsterim.. “Gençlerin yetişmesi için fırsatlar sunarak toplumun pozitif gelişimine katkı sağlamak” misyonu için çalışmaları her alanda olduğu gibi ekonomide de geçerlidir. Bizim JCI Kuzey Kıbrıs olarak amacımız da gençlerimize bu alanda destek olmak ve ileride ekonomiye yön verecek olan gençlerin vizyonlarına katkıda bulunabilmektir. Bu uluslararası platformlarda da aynı şekilde geçerlidir. Bu özel birliğin üyelerine sunduğu diğer bir fırsat alanı ise dünyanın her yerinde üyelerini aynı sıcaklık ve ilgi ile karşılayacak diğer üyelere ulaşıyor olabilmesidir. Bu alan kanalıyla JCI üyeleri dünyanın diğer yerlerinde neler olduğu konusunda bilinçlenme sağlayabilirler. Her yıl yapılan bölge konferansları ve dünya kongrelerinde, ortak heyecanı paylaşan diğer binlerce JCI üyesi ile gün boyu aynı salonda eğitim alıp, geleceği tartışıp, kalıcı arkadaşlıklar kurabilme fırsatı ve iş imkanları yaratabilme imkanı bulunmaktadır. Bu fırsat alanı aynı zamanda, değişik kültür ve gelenekleri direkt tecrübe etme şansı verir ve üyenin dünyadaki diğer üyeleri ve diğer insanları anlamasına yardım eder, dünya barışına katkıda bulunmasına fırsat yaratır. JCI ile meydana gelen bu güçlü network, aynı zamanda yerel, ulusal ve uluslararası iş fırsatları yaratmaktadır. Bu sayede üyeler arasında ticaret ve iş ortaklığı yapılabilmektedir. Üyelerimizin yurt dışında veya içinde varolan iş ağlarını kullanarak yeni pazar arayışları ve iş olanakları yaratma arzuları, derneğin sunduğu verimli bağlantılarla daha geniş çaplı ve güvenilir standartlarda gelişmektedir.

39

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


“EKONOMİ, BİLİNÇLİ GİRİŞİMCİLER VE LİDERLERLE ÜLKEYE FAYDALI HALE GELİR” Dilek Kurnaz olarak sizin yol haritanızda neler var? Öncelikleriniz neler olacak? Benim yol haritam öncelikle derneğimize daha geniş kitlelere duyurabilmek ve de var olan üyelerimize yenilerini ekleyerek uluslararası organizasyonlarda da JCI Kuzey Kıbrıs olarak ses getirmek. Bu yıl için önceliklerimiz eğitim, sanat, spor, ekonomi ve her türlü üzerimize düşen sosyal sorumluluk farkındalık organizasyonları oluşturmak ve sesimizi duyurmak olacaktır. Yapmaya başlayacağımız eğitimlerle hem ne yapmaya çalıştığımızı anlatıp, hem de verilen eğitimlerin sürekliliğini sağlayarak faydayı arttırmak, bununla birlikte projelerimizi seçtikten sonra hayata geçirmek ve pozitif değişime katkıda olmak olacaktır.

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Sosyalleşeme ortamı ve sosyalleşmek içinde keyifli ve birbirinden farklı ilgi alanı, farklı bakış açılarına sahip insanların bir araya gelerek yaratacağı güzel bir sinerji sağlamak olacaktır önceliklerimiz. Bu arada eğlenceyi de unutmayalım, bunları yaparken bol bol eğleneceğiz.

“128 ÜLKE İLE ETKİLEŞİMDE OLACAĞIZ” Ülke ekonomisi ve uluslararası işbirlikleri adına neler planlıyorsunuz? Ekonomi, bilinçli girişimciler ve liderlerle, en doğru en sağlıklı ve ülkeye faydalı hale gelebilir. Temel olarak bu pozitif değişime katkı koyabilmek, başarılı vizyon sahibi yöneticilerin, iş insanlarının yetişmesine aracı olmak ekonomiye en büyük katkı olacaktır. Uluslararası olarak bu birliğin içerisinde dünyanın 128 ülkesi ile etkileşimde olmak her anlamda fayda sağlayacaktır bu gelişime. Ve buna kanal olmak görevlerimiz arasındadır.

röportaj

“BAŞARI; SAYGI VE ANLAYIŞLA GELECEK” Takım arkadaşlarınızda kimler? Nasıl bir organizasyon oluşturacaksınız bu dönem? Üyelerimizi, her biri birbirinden kıymetli iş İnsanları oluşturmaktadır. Her sektörden kendi alanlarında başarılı iş İnsanları bulunmaktadır. Sanatçılarımız, reklamcılarımız, gazetecilerimiz, insan kaynakları uzmanlarımız, finans uzmanlarımız, mimarlar,

avukatlar, öğrenciler, akademisyenler ve şu an belki de unuttuğum birçok sektörden üyelerimiz bulunmakta. Bu çeşitlilik farklı alanlarda, farklı bakış açılarının birlikte bir şeyleri yapabilmesinin güzelliğini gösteriyor. Yönetim kurulumu da uzun dönemdir birlikte birlikte görev aldığım arkadaşlarımdan oluşturmuş bulunmaktayım. Bu nedenle birbirimizi çok iyi anladığımızı ve başarının da bu saygı ve anlayışla geleceğine inanıyorum. Ben kişisel olarak kendi iş hayatımda da, hayata bakış şeklimde de takım çalışmasına önemine inanıp, başarının bu şekilde sağlandığını ve bunun İnsana çok şey kattığına inanıyorum. Tecrübelerim de bu yönde olmuştur bugüne kadar.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK” Yoğun ve dolu dolu bir dönem sizi bekliyor. Şimdiden kolaylıklar diliyoruz. Kapanışı okurlarımız için mesajınızla yapalım. Okurlarınıza iletmek İstediğim; Röportajın başında da belirttiğim üzere, yeni üyelerle birlikte çok keyifli ve eğlenceli bir dönem için, JCI ruhunu tecrübe etmeleri için herkesi bekliyoruz. Toplantılarınız, organizasyonlarımız olacak. Onlara katılıp kendi fikir ve düşüncelerini de paylaşabilecekleri buluşmalar gerçekleştireceğiz, Keyifli vakit geçirip, öğrenerek, üreterek bizlere katılmalarını bekliyorum. Her zaman bizlere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya sayfamız takip ederek toplantı ve organizasyonlarımız hakkında bilgi alabilir ya da dernek ile ilgili sorularınız olursa jcikktc@gmail.com mail adresimizden bize yazabilirsiniz. En kısa sürede geri bildirim yapılacaktır. Ülkemizin tek ekonomi dergisi Ekonomİ Kıbrıs Prestige olarak bize yer ayırdığınız için çok teşekkür ederim kendim ve derneğim adına.


41

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


Ebru Kaptan Sertoğlu KOBİGEM KOORDİNATÖRÜ

Yeter ki bir fikriniz, projeniz olsun. Girişimcilikse hibe, mevcudu geliştirmek için ise krediniz KOBİGEM’den. KKTC ekonomisine sık sık doping etkisi sağlayan KOBİGEM; 10 bin aktif işletmenin olduğu ülkede, tam 9 bin işletmeye kredi çıkardı. Dahası da geliyor.

42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

“9 BİN İŞLETMEYE

KREDİ DESTEĞİ VERDİK”

EYLÜL 2017

Turizmciye, sanayiciye, esnafa, hatta girişimciye özel projeler açıyorlar. Kredilerle, hibelerle ekonomiye maddi manevi büyük destek sağlıyorlar. Zirvelerle, çalıştaylarla KOBİ’lerin analizini yapıp, çözüm yolları çiziyorlar. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde hizmet veren KOBİGEM, yeni kredi programları için de gün sayıyor. Projeleri, işleyişi ve yeni planları KOBİGEM Koordinatörü Ebru Kaptan Sertoğlu ile konuştuk.

“ESNAF VE HİZMET SEKTÖRÜNDE REKORA GİDİYORUZ” 2017 yılına 30 milyon TL’nin üzerinde bir kaynakla başladı KOBİGEM. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Bakan Sunat Atun’un destekleriyle birçok projeyi hayata geçirdi 8 ayda. Peki şu an son durum ne? Her şey çok güzel devam ediyor. Projelerin üçte ikisini tamamladık. Bunların içerisinde, KOBİ yapılandırma ve iş geliştirme gerçek anlamda yeni bir model oldu. Sanayicilere

yönelik, özellikle sanayi bölgelerinde kalan inşaatlarını tamamlama, makine ve ekipman alma, hak ediş usulü limitleri yükseltip, faiz oranını yüzde 60 faiz desteği çıkartarak, yepyeni bir paket oluşturduk. Senenin başında bununla çıktık. Tarih Şubat 2017 idi. Sonra girişimcilik projemizi ilan ettik Mayıs ayında, başvurularını Temmuz ayı başında aldık. Sonuçlarını da çok yakın bir tarihte, Temmuz ayının son günü ilan ettik. 67 tane kazananımız var orada. Esnaf ve hizmet sektöründe artık gerçekten rekora doğru gidiyoruz. Yedinci esnaf ve hizmet sektörü paketimizi açtık. Yani 2010 yılında kurulan bir merkez olduğumuzu düşünürsek, neredeyse her yıl gelişen bir şekilde esnaf ve hizmet sektörü paketi açıyoruz. Ve esnaf ve hizmet sektörü paketine de her sene Türkiye Cumhuriyeti kaynak artırımı yapıyor. O yüzden, geçtiğimiz yıllarla mukayese edecek olursak, 3 milyon lira ile başladık, üç buçuğa çıktık, 4 milyon liraya çıktık ve son olarak bu sene 5 milyon TL gibi ciddi bir


rakamla ekonomiye destek oluyoruz.

SANAYİ ÜRETİMİNDE KOBİGEM ETKİSİ Çok güzel rakamlar bunlar. Dönüşleri, yani verdiğiniz desteklerin ekonomiye yansımasını ölçüyor musunuz? Kesinlikle evet. Türkiye Cumhuriyeti ile, özellikle de Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ile verdiğimiz paketlerin ekonomiye katkısı yönünde araştırma çalışmalarına başladık. 2009 yılından beri ucuz finansman kaynağı sağlamaya çalışan KOBİGEM, bundan sonraki ürün çeşitliliğini artırırken, ekonomiye olan etkilerine bakarak daha seçici ve verimli programlar üzerinde de çalışmak istiyor. 2009 yılında başlattığımız ve 2011 ile birlikte yoğun bir şekilde de desteklenen finansal hibe programların ekonomiye katkısını görebilmek için veri analizi yapılıyor. Bu çalışmalar çok ön ve ham olmasına rağmen yalnızca sanayi yönünde vermiş olduğumuz hibe programları ve yatırım kredileri sayesinde, ki istatistik dairemizin verileridir, imalat sanayinin %8,02 büyümesinin gerçekleşmesi gerekirken %13,82’ye ulaşması KOBİGEM’in yürüttüğü ve koordine ettiği programlar sayesinde olduğunu ortaya koyuyor. Bu programların kaynaklarının artırılması ve çeşitlendirilmesi en büyük hedeflerimiz arasındadır.

“10 İŞLETMEDEN 9’UNA KREDİ DESTEĞİ” Sanayideki oran dikkat çekici, tebrikler. Toplamda nasıl bir tablo çıkıyor ortaya. KOBİGEM bu özel programlarla ortalama kaç iş insanına ulaştı? Bu programların bunca yıldır devam ettiğini ve gayet takdir topladığını görüyoruz. Zaten rakamlar inanılmaz boyutlara geldi. 9000 insana, kredi kanalıyla 2010 yılından beri destek verdik. 9000 işletmeden bahsediyorum. Şöyle düşünün, bu ülkede kayıtlı 12 bin işletmeden, aktif olarak faaliyette bulunan işletme sayısı 10 bin kadar deniliyor. Oranladığınız zaman %90’lara varan bir oran söz konusu. Ayrıca biz kendimizi her sene yenilemeye çalışıyoruz. Konjonktüre bakıp dizaynı ona göre şekillendirebiliyoruz. Kredi ortamında bu programlara ayrıca AR-GE destekleri ekliyoruz. O yüzden 2018 programlarımızın içerisine koyduk kredi gruplarını. Bu aynı zamanda hibe programlarına da yansıyacak. Çünkü buradaki hedefimiz Tübitak destekli gitmek. Şu anda ne bizim kapasitemiz var bu konuda, ne de çevremizde bu konuda değerlendirme yapabilecek bir mekanizmamız. O yüzden de Tübitak destekli böyle bir

paketi 2018’de oluşturmak için çalışmaya başladık.

KOBİLER İÇİN KREDİ KOLAYLIĞI Yeni açılacak kredi programlarınız neler? KOBİ yapılanmamız var. Onun her şeyi hazır. Artırımları gerçekleştirip yeni bir program olarak sunabiliriz, eski programın devamı olacak. Kefalet Sandıkları projemiz var. Bu projenin detaylarına girecek olursak, kredileri hep ticari bankalar üzerinden veriyoruz. Ticari bankalara ulaşabilen mikro işletmeler var, ulaşamayan mikro işletmeler var. Bunların da sıkıntıları genelde nedir, teminat. Türkiye Cumhuriyeti de Türkiye’de verilen esnaf kredilerine çok ciddi bir faiz oranı koymuş. Yani 0,5 faiz oranıyla esnafa faiz destekli bir program yapmış. Bu bakanlarımızın desteğiyle Kıbrıs esnafına da yöneltilmiş durumda. Gördük ki bu çok güzel olan kaynak, esnaf ve KOBİ’nin yardımcısı olan Halk Bankası aracılığıyla kullanılıyor. Biliyorsunuz Halk Bankası Türkiye’de kamu destekli programlarda, esnafın ve KOBİ’nin yardımcısıdır. Fakat biz bu krediye bizim esnafımızın ve KOBİ’mizin ulaşamadığını fark ettik. Çünkü Türkiye’deki sistem kooperatifler veya odalar üzerinden yürüyor. Odaların da kendi teminat gücü çok yüksek olduğu için bina olsun, likit aidatlar olsun kendi teminatlarını kendileri koyup kendi esnafına kullandırırken, teminatı oradan kullandırabiliyor. Biz de o zaman esnafı temsil eden, birlik, dernek, odalara teminat olarak parayı verelim. Ve bizim ticari bankalarda teminat sıkıntısı yüzünden bu krediye ulaşamayan mikro işletmelerimiz de, limiti 15 bin TL’ye kadar bu krediden bu faiz oranıyla faydalanabilsinler. Bunun doğrultusunda Güzelyurt Esnaf Birliği, İskele Esnaf Birliği, Maraş Esnaf Birliği, Esnaf ve Zanaatkarlar Merkez Birliği ile protokol imzaladık ve Halk Bankası üzerinden kendi üyelerimize katkıda bulunduk. Tabii parayı bankaya koyuyoruz, bankada teminat olarak bloke altında tutuluyor. Paranın eriyip gitmemesi için yüzde otuzundan fazlasının kaybı durumunda programın hemen sonlandırılması gibi bazı protokoller var ancak hiç o durumla karşı karşıya kalmadık. Esnaf krediyi ödedikten sonra tekrar kredi alabiliyor. Böylece suyun devamlı akmasını sağlıyoruz. Bunun dışında sanayicilere yönelik geçmiş yıllardan gelen bir programımız var. İşletmelerin ciro durumuna göre 10 milyon TL ciro üstü ve 10 milyon TL cironun altı olmasına göre şekillenen programımıza baktığınızda, bugün 10 milyon TL üstü cirolarla çok güzel üretim yapıp, mal satan sanayicilerimiz var. Biz bu insanlara 100 bin TL’ler ile, 200 bin TL’ler ile yardımcı olamayız.

43

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


Onun için onlara yönelik, vadeleri daha uzun olan, 7 yıla kadar, alacakları meblaların da daha yüksek olduğu fakat faiz katkısında benim bloke edebileceğim, Türk lirası para birimi ile çalışıyorum. 7 yıl boyunca sabit bir faizle işlem yapmamız mümkün değil çünkü. Ben o arada oluşan farkı ödüyorum ve ödeyeceğim, maksimum faiz farkını koyuyorum ortaya. Bu farkın 2,5 milyonu bulduğu zamanlar oldu yani. Faiz oranına göre değişiyor. Alt limit üst limit vermenin çok anlamı yok. Fakat çok net şekilde kredi programlarımızı, faiz destek programlarımızı, teminat destek programlarımızı, mikro işletmeden, bizim ülkemizde büyük olarak kabul edilen ancak KOBİ tanımının içerisinde yer alan işletmelerimizin ihtiyaçlarına göre dizayn etmeye çalışıyoruz.

“YENİ BİR HİBE PROGRAMI GELİYOR” Kredi programları güzel bir duyuru oldu iş insanları için. Peki hibe projesi var mı yakın zamanda? O da var. Yıl sonuna kadar açıklamayı hedeflediğimiz büyük hibe programımız geliyor. Bu programın da altıncısını ilan edeceğiz. Bugüne kadar 190 projeyi destekledik.

44

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Çukurova Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttüğümüz hibe programları, tarım, turizm ve ekonomiden sorumlu bakanlıklarca usül ve esasları imzalanmış ve ekonomiden sorumlu bakanlık çatısında KOBİGEM’e verilmiştir. O yüzden 3 hat beraber gidiyoruz. Genelde planlaması, programlanması bakanlıklar bünyesinde yapılıyor. Sonra 3 organizasyon bir araya gelip, rehberin oluşturulması, ilanın basılması, ilanı, eğitimi gibi uzun bir süreçten geçiliyor. Teknik desteği Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan alıyoruz. Çukurova Kalkınma Ajansı bağımsız değerlendiricileri getiriyor, bağımsız değerlendiriciler çıkan bütün sonuçları elimizdeki kaynağa göre belirli ölçeklere göre listeliyor. Altıncısını yapacağız bu sene, işin içerisine daha farklı ve çok yönlü şeyler katmayı düşünüyoruz. Ama program öyle bir program haline geldi ki, ilk senelere bakıldığında programın bu kadar bağımsız olabileceğine kimse inanmamıştı. Ayrıca kimse projenin böyle takip edileceğini düşünmemişti.

“TÜRKİYE’DEKİ MODELİ KKTC’YE UYARLADIK” Bunun yanında puan verdiğimiz işletmeler var. Bize ‘CE sertifikası almam lazım’ deyip sonra ‘ben CE sertifikası alamıyorum’ diye çıkıp işin üstüne yatmasına izin vermiyoruz. Böyle yaparsak başkasının hakkına girmiş olur. O kişi CE sertifikası alıncaya kadar projeyi bitirtmiyoruz. Her ne kadar AB modelinde planlama aşamasında destek vermeye çalışsak da, ben esasen

Türkiye’deki modeli KKTC’ye iyi bir şekilde uyarladığımızı düşünüyorum. Hibe paketimizi bayramdan sonra ilan etmeyi planlıyoruz. İlan süreleri minimum 45 gün, maksimum 90 gün olacak şekilde. İnsanlara da projelerini hazırlamak için zaman tanıyarak, yılbaşından önce projeleri toplayarak, değerlendirmeyi tamamlayıp Ocak ayında el sıkışabilecek duruma gelmek için çalışıyoruz. Çünkü; Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz turizm projelerimiz için, sözleşmeler Ocak ayını geçtiğinde yatırım yapma sezonunu öldürürsünüz. Turizm sektörünün Ocak’ta ihaleye çıkıp Şubat’ta inşaat ve benzeri şeyleri yapmaya başlaması lazım ki sezonu yakalasın. Böyle kısıtlamalarımız var ve biz bu kısıtlamalara göre planlarımızı yürütüyoruz. Kalkınma ve İş Birliği Ofisi ile çalışıyoruz, bu kurumdan çok yardım alıyoruz. Bizim öngördüğümüz, göremediğimiz, Türkiye’deki modellerde olup da burada olmayan pek çok konuda destek alıyoruz. Söylediğim gibi 2011’den beri Çukurova Kalkınma Ajansı’nın da desteği de bizimle. Birlikte bir takım gibi çalışma gayreti içerisindeyiz.

GİRİŞİMCİLİK PROJESİNE YOĞUN BAŞVURU Önce bir girişimcilik zirvesi yaptınız, sonra da hibe programı açtınız. Kaç kişi faydalandı, nasıl bir süreç izlendi? Aslında bu projeden önce, zirveyi anlatmam gerekiyor. Bildiğiniz üzere sayın bakanımız bunu ilan etmişti. Geçen seneki girişimcilik hibe programımız çok ses getirmişti. Olumsuz bir eleştiri gelmişti, hibeleri yaşlılara veriyoruz, gençlere bir şey verilmiyor diye. Oysa verilen hibenin %52’si gençlere verildi. Tekrar vurgulamak istiyorum. Hibe alanlar, eğitim sürecinden geçti, eğitim aldılar, kendi iş planlarını çıkardılar son olarak sunum yaptılar. Neticede bütün bu süreçte aldıkları puanlara göre desteklenmiş, 50 tane sıfırdan kurulmuş çiçek gibi firmamız var. Hala iyi şekilde devam ediyorlar, hepsine mentorluk eğitimi veriyoruz. 12 ay boyunca muhasebe ve pazarlama danışmanlığı yapıyoruz. Takip durumundalar. Ne yönde ilerliyorlar, iyi gidiyorlar mı, nasıl daha iyi olabilir gibi, sürekli izliyoruz. Tabii hiçbirinin şikayeti yok bu konuda. Neticede kendi işi, kendi kazancı. Tek programda 100 kişiye istihdam sahası açtık. Güzel bir hikayesi var bu bakımdan birinci girişimcilik programımızın. Şimdi ikincisini anons ettik. Birincisinde 412 kişi başvurmuştu. Oran olarak Türkiye’ye göre gayet iyi.


Yalnız çoğu kişinin de hibeyi ‘’dost, akraba, tanıdık vasıtasıyla alırım’’ mantığında hareket edebileceğini gördük. Başvuranların büyük kısmı neye başvurduklarını net şekilde bilmiyordu. Bunlara değinmemdeki amaç, bu sene sadece 70 başvuru olması. Neticede işin ne olduğu anlaşıldı. Öyle başvurdum, hibeyi hemen alayım olmadığı anlaşıldı durumun. Ciddi bir eğitim sürecinden geçildiğini ve bunun için emek ve zaman sarf etme gerekliliğini anladılar. Ben başvurayım bir yandan da işimde çalışıp, hibeden aldığım para ile bir iş kurayım, ek gelir olsun, düşüncesinin olmayacağını gördüler. Çünkü başvuru sahibinin, işinden istifa etmesini ve hiçbir vergi yükümlülüğünün olmamasını istiyoruz. İş planının öyle katı bir kuralı var. Ayrıca 37 yaş altı sınırı getirildi, bu yaşın üstündekiler projeye giremiyor. Neticede 70 başvuru geldi ki, bu da nüfusumuza göre normal bir rakam. Bu 70 kişiden 67 tanesi yola devam ediyor. Şu anda eğitim sürecindeler. Umuyorum ki buradan da bir başarı hikayesi çıkacaktır. Bu eğitime girip de pişman olan yok. Geçen sene bu eğitime girip de hibeyi almasa bile, gelip bize ‘sadece buradan aldığım eğitim bile bütün emeklerime değdi’ diyen insanlar var. Bu girişimciler eğitimle özel bir vizyona sahip oluyorlar ve bu vizyonu hibe destek parasıyla alamazsınız. Tabii eksiklerimiz mutlaka var. Ama sürekli çalışıp kendimizi yeniliyoruz. Mesela geçen sene üst limitimiz 100 bin TL idi, bu işin durumuna göre azalabiliyordu. Ancak şunu anladık. Bu miktarın, standart girişimci için uygun olmaması durumu vardı. Yani inovatif, olmayanı yaratan bir girişimciyle, ben bir eczane, bir restoran, bir kaportacı açacağım diyen girişimcinin aynı sepete koyulmamasına karar verdik ve bunun üzerine ikinci öncelik kapsamında 25 bin TL’lik hibe ayarladık. 25 bin nasıl kurgulandı? İkinci öncelik kapsamındaysanız, biz buna ikinci öncelik diyoruz. Sıradan bir iş sahibi olmaya yönelik işletmelere, genel giderlerine yönelik, bizden aldığı eğitim, sunumlar, aldığı komite puanı için 10 bin TL hibe vermeye hazırız. Kalan 15 bin TL için de, faiz farkı bizim tarafımızdan ödenmek suretiyle bankayla protokol imzalanıp, 6 ay ödemesiz şekilde, 36 ya da 48 ay vadeli, 0 faizli kredi imkanı sunuyoruz, 80 bin TL’ye kadar. Aslına bakarsanız, 25 bin TL hibe değil, 90 bin TL’lik bir kaynak katkısı veriliyor. Standart girişimcilerimize böyle bir imkan sunduk. Birinci öncelikte ise geçen seneki 100 bin TL’lik sınırı olan, daha İnovatif projelere verilen hibe programı, kaldığı yerden devam ediyor.

“SPOR, EĞİTİM,TANITIM VE İMALAT SEKTÖRÜ ÖN PLANDA” Bu sene gelen projeler ne üzerine ve hangi sektörlere yönelik oldu? Standart projeler gelmeye devam ediyor, gerçekten iş kurmak isteyen çok gencimiz var. Fakat bu sene bizi heyecanlandıran, ihtisas gerektiren, ihtisas alınması gerekli sektörlerin işe dönüştürülmesine yönelik başvurular da var. Ne gibi; Rehabilitasyon merkezleri, sağlık ve sporun birleştiği merkezler, ayrıca bilişim tabanlı projeler var. Yenilikçi fikirler kendinden bahsettiriyor. Spor, eğitim, tanıtım, imalat alanları kendini hissettiriyor. O zaman gelin süreci anlatarak kapanışı yapalım. Girişimci adayı size geldi, başvurdu. nasıl bir süreçten geçiyor? Bu süreci anlatır mısınız? Bu uygulama esaslarının amacı, KKTC’de iş kurmak isteyen kişilerin eğitim, danışmanlık ve hibe desteği bileşenlerinden oluşan KKTC’de Girişimcilik Projesi’ne katılarak başarılı ve sürdürülebilir işletmeler kurmalarını sağlamak. Böylece girişimcilik ve istihdamı geliştirerek KKTC’nin sosyo-ekonomik gelişimine katkı yapmaktır. Dönemsel olarak değerlendirirsek, önce şartları açıklıyoruz, daha sonra da süreç başlıyor. Bütün sürecin temel taşlarını şöyle sıralayabiliriz; Çağrı dönemi, başvuru alımı, ön değerlendirme, eğitim programı, danışmanlık sürecine kabul, danışmanlık görüşmeleri, komite değerlendirme aşaması ve hibe ödemeleri ve izleme aşaması.

45

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


B

u yazımda özellikle 5-10 yıllık uzun vadeli planları net olmayan Kobi’lerin yıl sonuna hazırık değerlendirme süreçleriyle ilgili sebep-sonuç ilişkileri üzerinden yola çıkarak önerdiğim yöntemlerle ilgili olacak. Yeni yıl, bahar ve yaz tatili derken bu yılın son çeyreğine yaklaşıyoruz. Uzun bir yaz dönemini arkada bıraktığımız bu günlerde şirketler olarak verimliliğimizi test edeceğimiz ve son atılımlarımızı yapacağımız aylara girmiş oluyoruz aynı zamanda. Çalışanlar olarak da bir sonraki yılda iş ve özel yaşamdan beklentilerimizi belirleyebilmek için yıl içindeki performansımızı önce kendimizin objektif olarak değerlendirmesi gerektiği dönemdeyiz. BÜYÜK HEDEFLER KÜÇÜK LOKMALARLA ÇİĞNENİR 2018 gelmeden once yeni yıl hedeflerimizi henüz belirlemediysek, bütçelerini gerçeğe en yakın planlarla oluşturmaya başlamalıyız. Ayrıca bu yılı daha karlı bitirmek için halen önümüzde kalan 3-4 ayı etkin değerlendirebileceğimizi unutmayalım. Bugüne kadar getiren bizdik, daha iyisini yapabiliriz.

46

ZUHAL GÜRÇİMEN YAŞAM ATÖLYESİ KURUCU ORTAĞI

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

köse yazısı

EYLÜL 2017

2017 SON ÇEYREK FİNALDEN ÖNCE KOBİ’LERDEKİ DEĞERLENDİRME GÜNLERİ

Çalışan bireyler olarak da, bu yılki performansımızın verimini arttıracak bir zaman dilimi olarak görebiliriz son ayları. Hepimiz için toparlanma, ne yaptık ne kadarını gerçekleştirdik, yıl bitmeden başka neler yapabiliriz diye ara değerlendirmelerimizi yaparak yıl sonuna, bir yandan hedeflerimizi gözden geçirerek ulaşabiliriz. Yöneticilerle yapılan ara değerlendirme görüşmelerinden önce, kendi değerlendirmelerimizi yapmak farkındalık sağlayacağı gibi, memnun olmadığınız koşulların sonuçlarını ortaya dökmek için sebep sonuç ilişkisini bulmaya zamanımız olur böylelikle. İçerden gelen bu değerlendirmeler patron veya yöneticiler için çok önemlidir. Her madalyonun bir arka yüzü olduğu gerçeğindeki gibi, kendi rolünü oynayan insanlar her zaman başka bir açıdan fırsatları veya sorunları göremeyebilir. Çözüm önerileriyle ortaya konan sorunlar, fırsat olabilecek durumlar üzerine çalışılıp fizibilite yapılması ve bunların alttan üste doğru iletilmesi şirketlerin verimliliğinde sanıldığından çok öte düzeyde önemli rol oynar. Şirketimizin karlılığı, yaptığı yatırımlardan aldığı verimle ilgili değerlendirmelerimizi yaparken yılın başında objektif ve doğru kriterler koyduysak eğer, hedeflerimize ulaşamadığımız takdirde hangi aşamalarda aksaklık olduğunu net bir şekilde ayırıp sorunların üzerine eğilebiliriz. Büyük planının her bir köşesini ayrı parçalara ayırıp, ayrı ayrı izleyip, başarıyı da aksaklığı da görebiliyorsak, zaman kaybetmiyoruz demektir.


HAYALİN NEYDİ NE OLDU? Bu yılın sonuna gelmeden küçük parçaların ne durumda olduğunu kontrol edip doğru müdahaleleri yaptığımızda, büyük yapbozu tamamlamak için çok önemli bir zaman kazanmış olacağımızdan bahsetmiştim. Planlar revize edilmek için yapılır sözünü unutmayalım. Sizleri hedefinizden saptıran şeyleri takıntı haline getirmek yerine, saptığı yerden nasıl yeni bir rota oluşturabilirim düşüncesi doğru sonuca ulaştıracaktır. Bazen yeniden düzenlemek, bazen de bazı adımlardan vazgeçmek gerekir. Öngörüyle, proaktif düşünülerek değiştirilen bütün planlar sizi amaçlarınıza biraz daha yaklaştırır. Son anda, sadece ortaya çıkan olumsuz sonucu düzeltmeye yönelik yapılan çalışmalarda bir yeri düzeltirken, başka yanlış bir karar alabiliyoruz, çok yönlü olarak hesaplayamaya fırsatımız kalmadığı için. NELER YAPALIM? Tüm çalışanlarla, patronların yöneticilerin bir araya gelip genel bir değerlendirme yapmasını sağlayacak ortam yaratmaktan başlayalım. Her şirketin imkanlarına göre; bu bir yemek veya eğlence organizasyonuyla birlikte, değerlendirme organizasyonu da olabilir. Şirkette hep birlikte yapılan bir pizza partisinden sonra değerlendirmelerin yapıldığı, önerilerin toplandığı bir toplantı da olabilir. Son olarak irili ufaklı tüm çalışma ortamlarında yapılabilecek bu değerlendirmelerde temel olarak sorgulanabilecek birkaç noktaya değinmek istiyorum. DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ 2017 hedeflerimiz nelerdi? 8 ayın sonunda elde ettiğimiz ciro? Oluşan kar veya zarar? Sapmaların farkları? Neyi daha iyi yapabilirdik? Organizasyon yapısı olarak ihtiyaçlarımız nelerdir? Çalışanların beklentileri? (Not: Çalışan memnuniyet düzeylerini değerlendiren mini anketler oluşturulabilir) İkinci önemli not: 2017 Ekim ayında iş ve kariyer hikayelerinin yer aldığı kitabım baskıya giriyor. Mobbingten, mülakatlara, acı tatlı hüzünlü bir çok tema hikayelerde yer alıyor. Bundan böyle dergideki aylık yazılarımda da kitabın dışındaki kısa iş hikayelerimi yazacağım. Her ay sayfanın bir bölümünde de, sizden gelecek iş ile ilgili bir anınıza yer vermek istiyorum. Yazı ve önerileriniz için zuhal@zuhalgurcimen.com adresini kullanabilirsiniz. Başarı dolu günler dileğiyle.

47

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


EKONOMİ E-MALİYE HEDEFİNE DOĞRU

ADRES LİSTELEME ÇALIŞMASI Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), Hanehalkı İşgücü Anketi kapsamında hanelerin seçiminde kullanılacak çerçevenin güncelliğini sağlama amacıyla blok tarama (adres listeleme) çalışması yapacak. Özellikle işgücü piyasasının izlenmesinde temel veri kaynağı olan Hanehalkı İşgücü anketleri, DPÖ İstatistik ve Araştırma Dairesi tarafından her yıl Ekim ayında düzenli olarak uygulanıyor.

48

Anketteki verilerin, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartları doğrultusunda uygulandığı, örnekleme yöntemine göre seçilen hanehalklarından derlendiği de kaydedildi. Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

KKTC ekonomisi için önemli gelişme. Uzun zamandır üzerinde çalışılan E-vergi otomasyon sisteminin açılış töreni yapıldı.

ÜRETİCİYE GELİR DESTEĞİ Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, 2016 – 2017 üretim yılına ait Doğrudan Gelir Desteği (DGD) birinci taksit ödemelerinin yapıldığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tahıl (arpa, buğday, yulaf), yem bitkileri (fiğ, fiğ ve tahıl, arpa hasılı, mısır, yonca v.b), nadas alanları ve narenciye üreticilerinin 2016-2017 üretim yılına ait DGD ödemesi gerçekleştirildi. DGD ödemesi kapsamında 7 bin 406 üreticiye ödenecek 16 milyon 644 bin 515 TL Koop Merkez Bankası ve Ziraat Bankası’na yatırıldı.

Sistemin açılışı, Başbakan Yardımcısı-Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Türkiye Maliye Bakanı Naci Ağbal yanında, eski maliye bakanlarından Hüseyin Erdal, Birikim Özgür, Zeren Mungan ve Ersin Tatar’ın birlikte kurdeleyi kesmesiyle gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş açılışta yaptığı konuşmada, e-devlet çalışmaları kapsamında e-maliye hedefinin uzun zamandır gündemde olduğunu, eski maliye bakanlarının da bu konuda çaba harcadığını kaydetti. Göreve geldiğinde bu konudaki çalışmaların daha uzun süre alacağını gördüğünü, Ağbal’la görüşmesinde bu projenin nasıl hayata geçebileceğini sorması üzerine çalışmaların başladığını dile getiren Denktaş, sisteme bütçe ve gümrük ayaklarının eklenmesinin de gündemde olduğunu anlattı. Sistemin vatandaşa büyük kolaylıklar getireceğini ve Vergi Dairesi’ne olan olumsuz bakışı değiştireceğini ifade eden Denktaş, bunun mükelleflerin ödemelerine de etki edeceğine işaret etti.


NOTLARI TÜRKİYE’DEN 10 BİN 795 ÖĞRENCİ Türkiye’nin gerçekleştirdiği 2017 – 2018 YGS – LYS sınavlarının yerleştirme sonuçlarıyla, KKTC üniversitelerine 10 bin 795 öğrenci yerleşme hakkı kazandı.

PROJE BÜTÇESİ İÇİN HİZMET ALIMI Bütçede projeler için ayrılan meblağ ile Türkiye’den projeler için ayrılan meblağların bütçe yılında kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, devlet, özel mimar ve mühendislik bürolarından mühendislik ve kontrollük hizmeti alabilecek. Protokol Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Hüdaoğlu tarafından imzalandı. İmza töreninde yaptığı konuşmada Serdar Denktaş, protokolün, proje hazır olamadığı için Türkiye’nin ayırdığı kaynakların kullanılamaması durumunun önüne geçilmesi amacıyla düzenlendiğini anlattı. “İşler hızlanacağı için Türkiye’den aktarılan kaynağın kullanımı çok daha mümkün olacak” diyen Serdar Denktaş, 2016’dan aktarılanla birlikte 2017’de Türkiye tarafından toplam 511 milyon TL bulunduğunu, bunun sadece 50 milyonluk kısmını kullandıklarını söyledi.

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi’nin açıklamasına göre, bu yıl, KKTC üniversitelerine, ön lisans alanında 2 bin 741, lisans alanında 8 bin 54, olmak üzere toplamda 10 bin 795 öğrenci giriş hakkı elde etti. Ülkede kampüsü olan üniversitelere ise toplamda 673 öğrenci yerleşecek.

YOKSULLUK SINIRI 10 BİN 485 TL Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 10 bin 485 TL olduğunu kaydetti.

49

KTAMS Başkanı AhmetEkonomi KaptanKıbrıs konuyla ilgili yapılan yazılı Prestige açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’na EYLÜL 2017 bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nin 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbına dayanarak hazırladıkları rapora göre, 30 Haziran itibariyle 4 kişilik bir aile için açlık sınırının ise 1944 TL olduğunu belirtti.


50

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

N

E EREDE E KADAR

?

35


5,31 TL

7,50 TL

9,08 TL

7,43 TL

9,75 TL

6,75 TL

6,35 TL

13,21 TL

5,45 TL

1,40 TL

14,52 TL

8,92 TL

3,40 TL

3,25 TL

8,58 TL

7,43 TL

5,45 TL

5,45 TL

7,94 TL

7,22 TL

9,75 TL

9,95 TL

9,08 TL

11,77 TL

1,95 TL

3,25 TL

9,53 TL

5,69 TL

0,75 TL

3,17 TL

1,84 TL

3,03 TL

MUZ (KG)

LİMON

(KG)

BİBER ÇARLİSTON (KG)

52

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

KABAK

(KG)

EYLÜL 2017

ELMA

(KG)

ARMUT

(KG)

PATLICAN (KG)

KARPUZ

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 54 kuruş, Euro kuru 4 lira 13 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


1,65 TL

2,59 TL

4,54 TL

4,37 TL KAVUN

14,80 TL

17,45 TL

29,81 TL

(KG)

21,71 TL TAVUK GÖĞÜS (KG)

35,40 TL

39,95 TL

37,24 TL

45,43 TL DANA KUŞBAŞI (KG)

3,95 TL

2,95 TL

6,35 TL

4,13 TL SÜT (LT)

3,75 TL

2,90 TL

4,54 TL

8,21 TL YUMURTA

3,30 TL

2,50 TL

6,80 TL

(6 ADET)

3,51 TL UN (KG)

3,67 TL

5,21 TL

5,30 TL

4,79 TL 95 OKTAN BENZİN (LT)

3,47 TL

4,58 TL

5,34 TL

4,70 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 54 kuruş, Euro kuru 4 lira 13 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)


BAŞMAN’DAN İLK KONUT PROJESİ:

SILENT HILL HOMES

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Kıbrıs inşaat sektöründen sıcak haberler, dikkat çeken gelişmeler var. KKTC ekonomisinin devlerinden Başman Group yeni bir yatırım rotası çizdi. Kozmetik, hızlı tüketim ürünleri, tekstil, beyaz eşya, restoran-bar, spor ve sağlık gibi birçok alanda köklü yatırımlara imza atan Başman Group, inşaat sektörüne adıma attı. Hem de çok iddialı bir şekilde. Başman Real Estate ismiyle kurulan şirketin direktörlüğünü Ali Başman, satış ve pazarlama müdürlüğünü ise Çağkan Neşeli yapıyor. Firmanın ilk projesi Lapta bölgesine konumlanıyor. Projenin ismi Silent Hill Homes. 30 dairelik konut projesinde 24 adet 2+1, 6 adet ise 3+1 konut var. Başman Group’un Silent Hill Homes projesinde fiyatlar 49 bin 900 sterlinden başlıyor. Ayrıca projeye özel Near East Bank ile bir anlaşma yapıldı. Silent Hill Homes’tan ev almak isteyenler, NEB’den cazip fırsatlarla kredi kullanabilecek. Emlak acenteleriyle de anlaşmalarını tamamlayan Başman Real Estate, Silent Hill Homes projesinde satışa

başladı. Projeyi RE/MAX Golden, IQ Global Real Estate ve Keller Williams Kuzey Kıbrıs emlak acenteleri satacak. Proje Özellikleri * 24 adet 2+1 (80 m2) * 6 adet 3+1 (97 m2) * 4 Blok 2+1 * 1 Blok 3+1 *Toplam 5 Blok 2 Katlı (Zemin Kat, Birinci Kat ve İkinci Kat), 30 Daireden oluşan Proje *Eşdeğer Koçan *Dağ ve Deniz Manzaralı *Birinci sınıf malzeme ve işçilik *Kapalı Otopark *Çift Cam *Güvenlik *Ortak Yüzme Havuzu ve Çocuk Havuzu *Yatak Odaları Laminant Parke *Yatak Odalarında Gömme Dolap *Salon ve Mutfak 60*60 Seramik *Çocuk Oyun Parkı *Klima Altyapısı *Merkezi Uydu Sistemi *Internet Altyapısı *2018 Aralık teslimi


55

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


TAARUZ GÜÇLÜER NORTHERNLAND ŞİRKETLER GRUBU CEO’SU

“BAŞARIMIZIN SIRRI, İHTİYACA UYGUN PROJELER ÜRETMEK”

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Bir değil, iki değil. Hepsi birbirinden dikkat çekici tam 6 projeleri birden devam ediyor. Mağusa bölgesinde markalı konut projeleri üreten Northernland, yatırımcısına hem kazançlı fırsat, hem de lüks bir yaşam sunuyor.

“6 PROJEMİZ DEVAM EDİYOR, 2 YENİ PROJE DAHA GELİYOR”

röportaj

Kıbrıs Türk inşaat sektörünün en hızlı inşaat firması olarak dolu dolu bir 2017 geçiriyorsunuz. Nasıl son durum? Kaç proje devam ediyor? Kesinlikle öyle. Şu an devam eden 6 projemiz var. 2 proje daha çıkmaya hazırlanıyor. Yani bu yıl toplamda 8 proje olacak. Bu ciddi bir emek ve yatırım istiyor. Biz de bu konuda ciddi şekilde çalışıyoruz. Nasıl peki, memnun musunuz bu proje yoğunluğundan, talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yoğun süreçten ve yaptığınız yatırımlardan son derece memnunuz. Yoğunluktan hiç şikayetçi değiliz ve takım halinde çalışmaktan da zevk alıyoruz. Sonuç olarak projelerimize yapılan talepte, emeklerimize değdiğinden dolayı mutluyuz. Çalıştığımız pek çok pazar var ve bu pazarlardan gelen taleplerden de son derece memnunuz. Tabii önemli olan sistemli, düzenli ve disiplinli çalışabilmek. Şirket olarak kurumsallıkta bir noktaya geldiğimize inanıyorum. Zaten kurumsal yapıya sahip olmasak, bu kadar projenin altından kalkamazdık.


“SATIŞLARI 3 AYDA BİTTİ” 6 projenin devam ettiğini söylediniz. Çok ciddi bir rakam, çok ciddi bir efor. Detay verir misiniz? Bitiş tarihlerine göre sıralayacak olursam, ViaPark projesi var. Gazimağusa Gülseren’de deniz manzaralı. Gazimağusa’nın, belki de adanın ilk rezidans projesi. Altında 3000 metrekarelik spa ve spor tesisi olan müthiş bir altyapıdan bahsediyorum. Bu ayrıca Mağusa’nın ilk ve tek yarı olimpik yüzme havuzunu bünyesinde barındıran bir altyapı. Adada spa, sauna, hamam ve spor tesisinin bir arada bulunduğu başka bir proje yok. Bu projenin benzerlerinin, Türkiye’de dahi sınırlı sayıda olduğunu düşünüyorum. Binanın dışı kompozit malzeme kaplı, ayrıca şehrin merkezinde. Biz kaliteyi yakalamak için masraftan kaçınmadık bu projede. Adanın en yüksek kalite standartlarını kullanmaya çalıştık bu projede. Dolapları, seramikleri, yapı elemanlarıyla en kaliteli malzemeleri kullandık inşaat aşamasında. Dolayısıyla hem deniz manzarası hem de altyapısının zenginliğiyle Viapark bizim için özel bir proje. Tıpkı diğer projelerimizin özel olduğu gibi. Önümüzdeki ay ilk teslime gideceğiz İnşallah. Bu projenin satışları, proje açıklandıktan sonra, 3 ay içerisinde bitti.

“ADANIN EN İYİ PROJESİ” Bir diğer proje, İskele Bahçelievler bölgesinde devam eden Pearl Village villa projemiz var. O proje de geleneksel Kıbrıs tarzı, sarı taşlı, çatılı, müstakil villa projemiz. Bu projemizin yapımı devam ediyor. Ayrıca Kentplus projemiz var, şehrin hemen dışında. Havuzu olan, çocuklar için oyun alanı olan bir proje. Kentplus projesinde hem apartmanımız var, hem de villalarımız bulunuyor. Fiyat/kalite olarak bakıldığında adanın en iyi projesi. Bu projede, 2+1, 3+1 apartman daireleri var. Ayrıca, 3 yatak odalı villalarımız bulunuyor. Gerçekten adadaki en uygun apartman ve villa fiyatları bunlar. Kaldı ki bu projede de kalite ve standartları yüksek tuttuk. Toparlamam gerekirse; adadaki en iddialı, en rekabetçi fiyatlar bu projede bulunuyor. Fiyatlara gelecek olursak, bu projede 2+1’ler 36 bin sterlin, 3+1’ler 49 bin sterlin, villa fiyatları da 89 bin 900 sterlin. Satışlarımız gayet iyi gidiyor. Etap etap devam edeceğiz.

“SLOGANIMIZ: HERKES EV SAHİBİ OLMALI” Burada ayrıca finansman konusunda bir çalışmamızdan bahsedeceğim. Kentplus projesinde, Universal Bank ile anlaştık. Şöyle ki projede dar ve orta gelirli insanlarımızın da konut sahibi olmasını istiyoruz. Biz bu projelere başlarken ‘’Herkes ev sahibi olmalı’’ sloganıyla yola çıktık. Bunun için daha uzun vadeli ve uygun ödeme koşulları gerekiyordu. Ayrıca konuşmamın başında talep ile ilgili bazı şeylerden bahsettim. Bu noktada insanımızdan gelen bütün talepleri değerlendirdiğimizi de eklemek isterim. Neydi mesela insanlarımızdan gelen talep; İnsanlar diyor ki ‘’hem ev taksiti hem de kira ödeyemiyoruz’’ ve bankalardan alınan kredilerin uzun vadeli ödeme imkanı yoktu. Şimdi Universal Bank ile yapmış olduğumuz anlaşmaya göre sadece peşinat ile giriyorlar, evin teslimine kadar hiçbir taksit ödemiyorlar, evin tesliminden sonra ödemeye başlıyorlar ve 15 yıla kadar vade imkanları var. Böyle olunca ne oluyor? İnsanlar, kiradan çıkıp eve yerleşiyor, çıktığı ev için ödediği kira ile de taksit ödemeye başlıyor. İkisini birden ödememiş oluyor. Bu da kirada oturan insanlar için çok büyük birer avantaj aslında. Sonuç olarak sloganımız belli. ‘’Herkes ev sahibi oluncaya kadar’’ anlayışı doğrultusunda her bütçeye ve ihtiyaca yönelik evimiz bulunuyor. İsteyene müstakil villa, isteyene daire imkanı.

“LOKASYONA VE KALİTEYE ÖNEM VERİYORUZ” Bir diğer proje, Uptown projesi. O projenin teslimi seneye olacak. Bu bir yatırım projesi ve okula yakın yürüyüş mesafesinde olacak. Şöyle izah edeyim. Biz oluşturacağımız bir projenin düşünce aşamasında lokasyona çok önem veriyoruz, kaliteye önem veriyoruz, dış görünüşe önem veriyoruz, kullanılabilirliğine önem veriyoruz. Birincisi, insanların barınma ihtiyacını karşılamak. Diğeri ise insanların birikimlerini yatırıma dönüştürdükleri bu süreçte, yaptıkları yatırımların

57

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


topraktan girmelerinin sebeplerinden birisi bu. Bir diğer sebep, bu projeye girilmesiyle, projenin teslimine kadar 0 faizli banka kredisi imkanı sunulması. Hem yüzde 15 topraktan alarak kazanıyorsunuz, hem de evinizde oturmaya başlayana kadar bankaya kredi faizi ödemiyorsunuz.

58

Örnek vereyim; Alasya Park projesinde 49 bin sterlin ile satışa çıktık, şu an 75-80 bin sterlin civarında bir satış rakamı var. Dolayısıyla hem alıcısına çok kazandırdı, hem de kiralama yolunu seçenler için de yüksek bir kira getirisi oldu. O projeye katılan yatırımcılar çok avantajlı çıktılar. Ayrıca kaliteli bir projede yer aldıkları için yaşam kalitelerini de yükseltmiş oldular.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

onlara kazanç sağlaması. Bir projenin temelinde bu iki ihtiyacında karşılanması gerektiğine inanıyoruz. Bizim başarımızın sırrı da bu. Şahsen bu iki ihtiyaca da uygun projeler ürettiğimizi düşünüyorum. Zaten satışlarımız da benim bu düşüncemi destekler nitelikte. Uptown Park projesine dönersek 220 konut yer alıyor, seneye Eylül ayında teslim edilecek, satış oranları da %90’ları bulmuş durumda. Daha önce bahsettiğim gibi yatırıma dönük, özellikle öğrencilerin beklentilerine yönelik bu proje caddeye, üniversiteye, alışveriş merkezlerine yürüyüş mesafesinde. Ayrıca projelerimizin hepsi engelli dostudur. Havuzundan otoparkına kadar her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde yapılmıştır. Bir de Northernland Center projemiz var şu an yapımı devam eden. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin tam karşısında. Lüks yaşam avantajı sunan bir proje.

“BİZDEN KONUT ALAN KAZANIYOR” Gelin biraz da yatırımcıların kazanç potansiyelini konuşalım. Örneğin lansman fiyatları ile çıktığınız bir proje, teslim döneminde ne kadar değerleniyor? Çok ciddi bir değerlenme diyebilirim. Her projemiz için ortalama olarak yüzde 15 gibi bir rakam verebilirim size. İnsanların projeye

KKTC’NİN EN YÜKSEK BİNASI: NORTHERNLAND PREMIER Gelelim Premier projenize. Kıbrıs’ın en yüksek projesini inşa ediyorsunuz. Nedir projenin detayları? Hem bizim hem de KKTC’nin en yüksek binası. Adını da bu yüzden Premier koyduk. Hem cephesi, hem sosyal imkanlarıyla farklı bir proje. İnsanların yaşam kalitesini artırmak için birçok özelliği bu projede harmanladık. İnşaat tekniği olarak da özel. Özel vinçler aldık bu proje için, kurulum aşamasındalar. Premier 24 katlı bir proje. Kapalı otopark, resepsiyon, kat hizmetleri, 7/24 güvenlik, kapalı-açık yüzme havuzu, spor salonu, spa, çocuk oyun parkı, merkezi jeneratör, gibi özellikleri var. Aynı zamanda ticari bölümü de var. Dükkanlar, restoranlar, kafeler olacak. Modern insanların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek, otel konforunda yaşam sağlayacak bir proje. Modern insanların ihtiyaçları artık değişti, herkes çok yoğun çalışıyor, çok fazla vakitleri yok. Biz de bunları göz önünde bulundurduk. Evde geçirdiği zaman ne kadar kaliteli ve konforlu olursa o kadar iyi olur. Toplam 314 konut ve 18 tane de ticari ünite var. Stüdyodan 3+1’e kadar değişiyor konutlar.


BAŞLANGIÇ FİYATI 40 BİN STERLİN Peki Premier projesinin satış fiyatları ve ödeme imkanları neler? Fiyatlar 40 bin sterlinden başlıyor. Teslimat tarihi Eylül 2020. 3 sene sürüyor yapım aşaması. Bu sürede de faizsiz ödeme imkanı sunuyoruz. Bütün projelerimizde %30 peşinat alıyoruz önden. Müşteri için de iyidir, maceraya girmez ayrıca. Biz de %30 peşinat ödeyen alıcıların ciddi olduğunu düşünürüz. Böylelikle müşterilerle aramızda hiçbir sıkıntı olmaz.

“TÜRKİYE PAZARI ÇOK ÖNEMLİ” Premier’in hedef kitlesinde kimler var? Premier 314 konut ve 18 tane ticari üniteye sahip. Sonuçta oldukça büyük bir proje. Hem yatırımcı hem de yerli hedef alındı. Bizim müşteri portföyümüzde yerli müşteri de oldukça büyük bir orana sahip, yabancı müşteri de. Bunların içinde Ruslar, İranlılar, Araplar ve Türkiyeli müşterilerimiz var. Bütün pazarlarda büyümeye yönelik çalışıyoruz. Türkiye pazarı bizim için çok önemli. Dış pazarlar çalışmak ülke tanıtımı ve dış sermayenin ülkeye gelmesi anlamında da çok verimli. Türkiye’de de anlaşmalarınızı yaptınız Premier için. Nasıl gidiyor satışlar, dönüşler nasıl? Birkaç acente ile satış anlaşması yaptık. Çok memnunuz dönüşlerden, artarak devam ediyor. Tabii bu işler devamlı ilgi ve yeni pazar istiyor. Devamlı kurulan bağlantıları canlı tutmak ve güçlendirmek istiyor.

VOLKAN KONAK’IN TERCİHİ DE PREMIER Premier’den bahsederken Volkan Konak’a değinmeden olmazdı. Nasıl bir süreç yaşandı ve nasıl bu projeden

konut almaya karar verdi? Volkan Konak Türkiye’nin sayılı sanatçılarından biri. Ve biz ona burada ev alma kararını verdirebildik. Demek ki bizim Mağusamız bu tarz insanlara hitap edebilecek seviyede bir bölge. İkincisi projelerimiz bu insanlara hitap edebiliyor. İşte biz bunun için çalışıyoruz devamlı. İnşallah arkası da gelir. Daha görüştüğümüz sanatçılarda var, onların isimlerini de satış gerçekleşince açıklayalım, sürpriz olsun. Premier projesi tam Volkan Konak’ın beklentisine uygun bir proje. Deniz görebileceği, güvenlikli olan, konfor olarak her şeyi bir çatı altında yapabileceği, dinlenebileceği, tarihle iç içe olabileceği bir yer bu proje ve Mağusa. Kıbrıs’ta çok özel bir kültür çok özel bir bağ var ve o da bu hayatı yaşamak istiyor. Projemizde kaliteli yaşam sloganıyla devam ediyoruz. Bütün projelerimizde bunu hedefliyoruz. Şu an yapımı devam eden altıncı projemizde Northernland Center projemiz.

“ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM, SPOR VE ÇEVRE” 2018 yılında yol haritanızda neler var peki? Yatırıma devam. Bir projeyi teslim edip yerine 2 tane daha koyuyoruz. Ana yatırım bölgesi Mağusa olarak devam ediyor ama başka bölgelerde de yatırımlar olacak. İnşaat sektörünün yanı sıra kiralık araç sektörü var, turizm, spor, gıda gibi birkaç farklı sektörde hizmet veriyoruz. Bunun yanında sosyal sorumluluk projelerimiz var. 2018 yılında da devam edecek bunlar. Eğitim Vakfı’yla ortak hareket ederek bir projemiz var. Spora destek oluyoruz. Mağusa gençliği bizim için çok önemli o yüzden spora önem veriyoruz. Her yıl kendimize odak alanları belirliyoruz eğitim, spor ve çevre olarak. Daha sonra onları geliştiriyoruz.

59

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


SANAL TUR

60

Ekonomi Kıbrıs

Videonun gerçek hayatla bütünleşmesi fikrine en yakın teknoloji olarak karşımıza çıkan 360 derece; izleyen kişiye, kendisinin görüntünün merkezinde olduğunu düşündürüyor.

Prestige

Kısıtlı bakış açımızı bugüne kadar hiç olmamış şekilde arttıracak yepyeni araçlar ortaya çıkıyor. «360 derece video» adı verilen bu yeni görüntü teknolojisi insan gözünün doğal sınırlarının çok üstüne çıkmamıza imkan sağlıyor.

EYLÜL 2017

1. 360fly 4k - 360 Derece Aksiyon Kamera Onun küresel şekline bayıldık, 360fly 4K yakalama ve çevrenizdeki dünya küresel bir görünüm akış kapasitesine sahip kompakt bir dijital fotoğraf makinesi. Çoklu kamera küresel kuleleri aksine, 360fly 4K ayrı video sonrası dosyalarını birlikte işlemek zorunda kalmadan çevresindeki, wrap-around görünümünü yakalamak için tek bir 240 ° balıkgözü lens kullanır. Aynı zamanda POV modunda bir sürükleyici 190 ° görüş açısı sunuyor. Video dahili depolama 64GB kaydedilen ile kamera 16MP sensör, 30 fps’de 2880 x 2880 video destekliyor. Kamera yumuşak, kaymaz dış kaplama özellikleri ve hafif yağmur, su sıçramalarına, toza dayanıklıdır. Ek özellikler hareket ile ses etkinleştiren kayıt, time-lapse modu, dahili jiroskop ve

non-yardımlı GPS yer alıyor. Kamera iOS ve Android hem de ücretsiz 360fly uygulaması ile uyum içinde çalışıyor. Uygulamayı telefonunuza yükleyin sonra, all-in-one vizör, uzaktan ve düzenleme aracı olarak kullanın, ve anında doğrudan Facebook ve YouTube’a interaktif 360 ° düzenlemeleri yükleyin. Fiyat: 1.999,00 TL www.hepsiburada.com

2. Dynacom 360° VR (Virtual Reality) Kamera Dynacom 360° VR (Virtual Reality) Kamera OV4569 Sensör, 4 Megapiksel Çözünürlük Full HD video 2160x1080P Çift fisheye lens + Çift sensör 360° x 360° Panoramik görüntü Wi-Fi ile uzaktan denetim Uygulama aracılığıyla videoları

ve fotoğrafları Youtube, Youku, Facebook, WeChat, QQ, E-posta ile paylaşın. Taşınabilir; Ağırlık: 56g, Boyut: 100x35x30mm VR Player desteği. Fiyat: 734,62 TL www.hepsiburada.com


3. Xiaomi Yi Dome Kamera 360 Derece Dönebilen Gece Görüşlü IP Kamera HD 1080p Siyah YI kablosuz 360 derece kapsama alanı IP kamera 345 derecelik yatay ve 115 derece dikey dönüş aralığı panoramik görünüm oluşturun. En sevdiğiniz yerleri, panoramik oto-gezintiyi işaretlemek için 8 ön ayarlar, tek bir dokunmaya ihtiyaç duyarsınız. Herhangi bir açıdaki tam kontrol desteği Evinizi Yi ev uygulamasıyla kendi şartlarınıza göre izleyin App 10 saniyelik hareket izleme, her hareketi net ayrıntılarla uyarılar, izler ve yakalar. Hassas hareket algılama algoritması, sizi ön hatta güvende tutar.

gece görüşü, uyurken uyanık kalır. Yüksek doğruluklu 2 yönlü sesli interkom,Ailenizle birlikte iletişim kurmasına olanak verir sadece Yerel (maks 32G TF kartı) ve Cloud (kullanılabilir olması) mevcuttur yapılan montaj hızlı, Entegre tasarım, kolay kullanımı vardır.

720p çözünürlük, kristal netliğinde yüksek tanımlı video 112 derece optik Cam lens, keskin ve canlı ayrıntılar üretir 8 dahili 940nm (non-invaziv) kızılötesi LED’lerle gelişmiş

Fiyat: 398,99 TL www.hepsiburada.com

4. LG 360 Cam LG 360 CAM, tam 13 MP 360° fotoğraf çekmenizi ve 2 K’da 360 ° video kaydı yapmanızı sağlar. Gerçek zamanlı olarak, neleri kaydettiğinizi görmek için akıllı telefonunuzu uzaktan kumanda olarak kullanabilirsiniz.

Çift geniş açılı 13 milyon piksel lens size daha önce hiç olmadığı kadar ayrıntılı 360 ° resimler getiriyor. Fiyat: 1299 TL www.bimeks.com.tr

5. Kodak Pixpro SP360 4K Siyah - Extreme pack 360° VR Aksiyon Kamera (Wİ-Fİ 4k) 360 VR videolarınızı, yaratıcı vizyonunuzu ve tutkularınızı yeni zirvelere taşımak için tasarlanan yeni KODAK PIXPRO SP360 4K VR Kamerayı tanıtıyoruz.

içine kolayca sığıyor. Tam 360º derece video için yalnızca 2 VR Kamerayı bir araya getirmenin esnekliğini ve bu taşınabilir VR Kameranın yapabileceği şeyleri düşünün. KODAK PIXPRO

Bu kompakt VR Kameranın sunduğu detay, netlik ve kesinlik derecesiyle hayranlık uyandırmaya hazırlanın, avuç

Fiyat: 2.190,00 TL www.teknosa.com

6. Ricoh Theta S 360 Derece Kamera

7. Eken 360 VR Kamera

360°’den tüm sürprizler ile güzellikleri yakalayan yüksek özelliklere sahip bir model.

Vr 360 Derece Panaromik Kumandalı 1.5” Lcd 2.7K Ultra Hd 1440P/30 Fps, Full Hd 1080P/30 Fps Su Geçirmez Wifi Profesyonel Sanal Gerçeklik Video Çekimi Aksiyon Kamerası

Gözün görebileceği güzellik ve “tam şuanda, tam orada” hissetmenizi sağlayan nefes kesici bir varlık hissi.Hareketsiz görüntülerden uzun filmlere (maksimum 25 dakika uzunluğunda) kadar, hatıralarınızı, canlı, yüksek çözünürlüklü 360° bir dünyada kaydedin.Yeni RICOH THETA S sizlere daha da yüksek kalite ile performans sunuyor. Fiyat: 1.599,00 TL www.teknosa.com

Fiyat: 300,44 TL www.n11.com

61

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


“GİRNE İÇİNDEKİ EN LÜKS PROJEYİ YAPIYORUZ”

62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Konut projelerinizle kazançlı yatırım fırsatı sundunuz, hatta yeni projeniz ile de büyük bir ilgi uyandırdınız. Hepsini konuşacağız.

röportaj

Gelin önce firmanızı yakından tanıyarak başlayalım. Neler yapıyor Avrasya Construction?

O da yeni belediye binasının, Girne çemberinin orada. Ancak Gold projesini satmıyoruz. Gold projesinde rezidanslar, iş merkezleri ve dükkanlar olacak. Dükkanların üzerinde ofis tarzı daireler olacak. Dördüncü projemiz ise Avrasya City.

Biz bu firmayı 2013 yılında kurduk. 2013 yılından beri Kıbrıs’ta projelerimizle beraber inşaat alanında faaliyetlerimiz var, önemli konutlar yapıyoruz şu anda. Lord Palace’ın karşısında, Avrasya Tower projesini yaptık ve teslim ettik. İlk projemiz Avrasya Tower’dı.

7 blok, 155 daireden oluşuyor. Spa, sauna ve açık havuzları olacak. Ayrıca dairelerin içerisinde en üst katlarda yüzme havuzları olacak. Bazı bloklarda da dairelerin içerisinde kendilerine özgü bahçeleri olacak. Aslında lüks bir yaşam kompleksi kuruyoruz.

İkinci projemiz, Savoy Hotel yolu üzerinde, komutanımızın evinin yanında Avrasya Premium projemiz ve üçüncü projemiz Avrasya Gold.

Girne içerisinde yeni bir projemiz daha var. Bu projenin ismi Avrasya Elit. Önümüzdeki günlerde bu projeyi de açıklayacağız.


“YATIRIMCILARIMIZ YÜZDE 150 KAZANDI” İlk projeniz Avrasya Tower, yatırımcısına kazandıran bir proje oldu. Biraz rakam paylaşır mısınız? Bu proje bizim ilk projemiz olduğundan ve pazar şartları gereği, fiyatlarımızı düşük tuttuk. Ama şu anki satış rakamları ve ekspertiz raporlarında verilen bilgilere göre, bu daireleri satın alan müşterilerimiz, %35 - %40 para kazandı. Hatta, satmış olduğumuz penthouselarda %150 para kazanan da oldu. Elimizdeki verilere göre yatırım amaçlı daire alan müşterilerimizin tamamı bu işten karlı çıkmış durumda. Biz müşterilerimize bu dairelerin tapusunu teslim ettik. Biz tapuları teslim ettikten sonra bir ay geçmeden, örnek veriyorum 80 bin sterline sattığımız bir daire 100 bin sterline çıktı.

“GİRNE İÇERİSİNDEKİ EN LÜKS PROJE: AVRASYA PREMIUM” İkinci projeniz Avrasya Premium projesinde durum nedir? O proje şu anda inşaat halinde, yapımına devam ediliyor. O projeyi de 10 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Projenin en altında 4 adet iş merkezi olabilecek dükkanlar var. Lokasyonu gereği çarşı içerisinde olduğundan dolayı hemen hemen her yere beş dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Lokasyon okullar yolu adıyla geçiyor, orada da 25 adet dairemiz. 2 adet 145 metrekarelik 3+1 dairemiz var, artı 2 tane 2+1 penthouse var. En üst katta ki penthouselerı alanlar, terasların da sahibi olmuş oluyor. Biz lokasyon ve farklı sebeplerden binanın üzerine su depoları ya da güneş panelleri koymadık. Isıtma sistemleri ve su depolarını kapalı otoparkta konumlandırdık. Isıtma sistemleri de dairenin içerisinde olacak. Girne içerisindeki en lüks projeyi yapıyoruz şu anda. Projenin kapalı otoparkı bulunuyor. Lokasyonu eşsiz kılan bir diğer unsurda, projenin ön tarafının sit alanı oluşu. Bu sebeple önü hiçbir zaman kapanmayacak. Yer olarak da, Güvenlik Kuvvetleri komutanımızın hemen yanında olduğu için, 7/24 asker gözetlemesi bulunuyor o bölgede. Çok güvenlikli bir yer açıkçası. Peki o projenin satış fiyatları hakkında bilgi alalım sizden? Bu projede 1+1 dairelerimiz satıldı, 2+1’ler çok az kaldı, Dükkanlarımızın şu anda satışları bitmek üzere, dükkanlara ayrıca yoğun bir talep var. Şu anda elimizde

HAMZA ELHAN AVRASYA CONTRUCTION GENEL MÜDÜRÜ bulunan var 3+1 daireler ve penthouselarımız. Bu projede 77 bin sterlinden başladık satışlara. Daire metrekaresi ve talebe göre fiyat yelpazesi bulunuyor. Başlangıç fiyatı 77 bin sterlindir. Bu fiyatlar bizim lansman fiyatlarımız. Proje bitiminden sonra beklenen, alınan dairelerin üzerine yine %30-35 gibi bir kazanç sağlaması. “AVRASYA

GOLD’U İŞ İNSANLARI İÇİN TASARLADIK” Avrasya Gold’u nasıl anlatırsınız? Avrasya Gold projesinin lokasyonu, yeni yapılan belediye binasının çemberi geçtikten hemen sonra sol tarafında. Onun altında iş merkezlerinin olacak, kapalı otopark olacak. Projenin en üstünde penthouselar var. Bu penthouselerın içinde yüzme havuzları var, terasları var. Penthouselerın önü hiçbir şekilde kapanmaz. Manzara denize ve Girne’ye hakim. Bu proje bizim için özel, çok lüks bir proje bu. Belediyeye yakın, profesyonel meslek gruplarının iş yerlerine yakın. Örneğin; Türkiye’den iş için gelebilecek müşterilerimizin her yere en kısa sürede ulaşabilmesi söz konusu. Bu müşterilerimiz için penthouselar planladık. Bu penthouseların altında ofisler veya daireler olacak. Müşterilerimiz dilerse ofisi ve evini alt üst şeklinde kendince konumlandırabilecek. Daha alt kısımda da iş merkezi olabilecek dükkanlarımız bulunuyor. En alt kısımda da kapalı otoparkımız bulunuyor. Bu projenin Girne’ye farklı bir yapı kazandıracağını düşünüyoruz. Görüntüsüyle, dokusuyla şehre apayrı bir hava katacak bu proje.

63

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


Girne’ye girenler bu binanın bulunduğu lokasyonu ne kadar değiştirdiğini kendi gözleriyle görecek, dediğim gibi bu binada estetik ve mimarinin bir yere neler katabileceğini hep birlikte göreceğiz. Hemen belirteyim bu projede satış yok. Tamamen kira amaçlı olacak. Bir ihtimal penthouseları satabiliriz. Orası 250 metrekare dubleks bir yapıda. Fiyat konusunda şimdilik bir çalışmamız yok. Ancak daire ve dükkanları kiralayan herkes bu işten para kazanacak, bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Elit kiracıların olduğu, merkezi bir konumu bulunan dükkanları, bankalar ya da farklı profesyonel iş çevreleri tarafından kiralanmış bir iş ve yaşam alanından bahsediyoruz. Projenin konseptini tamamen farklı düşünüyoruz. Benim aklımda şöyle bir plan var burasıyla ilgili, tabii yapabilirsek; Oteller günlük getirdikleri casino müşterilerini orada ağırlayabilirler. Çünkü casino için gelen müşteriler, otel ile fazla haşır neşir olmak, lobide fazla gözükmek istemiyor. Casinoda zamanını geçirip, daha rahat hareket edebileceği bir mekan arayışında. Böyle bir planım var, başarabilirsem, güzel olacağına inanıyorum.

64

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

“HER MÜŞTERİMİZ İÇİN ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ” Bu da dikkat çekiciydi. Gelelim sosyal medyada görseliyle büyük ilgi toplayan ve satışı merakla beklenen Avrasya City’e. Nasıl bir proje olacak? Avrasya City projesi, Girne Belediye Pazarı’nın üst kesiminde hayat buluyor. Bu proje 4 buçuk dönüm araziye kurulu bir ada konseptidir. 7 blok içerisinde 155 daire olacak. Bu daireler; 1+1, 2+1, 3+1 şeklinde dizayn edilecek. Bu projede her bloğun en üst katında, kendi daireleri için tasarlanmış özel yüzme havuzları olacak. Artı açık yüzme havuzu olacak, oyun parkı ve hem açık hem de kapalı otopark olacak. Ayrıca bizim yönetim ofisimiz de burada bulunacak. Daire sahibi her müşterimiz sorun ya da önerileri için bize istediği zaman ulaşabilecek. Biz arayan her müşterimiz için çözüm üretiyoruz. Sattığımız her binanın bizim adımızı taşıması bize bu sorumluluk bilincini hissettiriyor. Mesela Pazar günü dahi dairesindeki elektrik ya da su kaynaklı sorun yaşayan müşterilerimize, ekiplerimiz aracılığıyla anında müdahale ediyoruz ve sorunun çözümüne yönelik elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Elektrik ve su altyapının ve günümüz modern dünyasının olmazsa olmazları. Biz bu altyapı sistemleri konusunda müşterimize kendimizi sorumlu hissediyoruz. Biz daire sattığımız müşterilerimizi mağdur edemeyiz. Bu konular bizim hassasiyetlerimiz. Çalışmış olduğumuz taşeron firmalara da bu

hassasiyetlerimizi bildiriyoruz. Onlar da bir sıkıntı yaşandığında en kısa sürede sorunu çözme yoluna gitmeye çalışıyorlar.

“ELİT BİR BÖLGE YAPACAĞIZ” Avrasya City’de satış fiyatları nedir. Fiyatları belirlediniz mi? Avrasya City’de şu ana kadar satış fiyatlarını belirlemedik. Lansman fiyatları ile çıkacağız. Zaten pazar da bizim lansman fiyatlarımızı bekliyor. Oraya çok yoğun bir talep var. Türkiye’den özellikle yüksek bir talep var. İnsanlar gelip oradan daire satın almak istiyor. Biz elit bir bölge yapacağız. İçerisinde özel güvenlikleri olan, her türlü ihtiyacın düşünüldüğü, özel bir proje olacak orası bizim için.

“İLK AKLA GELEN ÜÇ FİRMADAN BİRİYİZ” Dördüncü projenin fiyatlarını konuşurken, siz beşinci için de hazırsınız. Avrasya Elit’i de anlatır mısınız okurlarımız için? Bu proje de 40 daireden oluşacak, Girne merkez içerisinde, Yukarı Girne mahallesi olarak geçen Türk Mahallesi’nde. Bu projenin konseptini de tamamen farklı yapmayı düşünüyoruz. Zaten insanlar, Girne içerisinde bizim firmamızı tanıyor. Girne içerisinde 3 inşaat firması sayın dediğinizde bunlardan bir tanesi mutlaka biz oluyoruz. Yapmış olduğumuz projelerin, Kıbrıs’a özgü daha farklı yapıda olmaları, kullanılan malzemenin ve dış cephenin tamamen farklı olması, ki biz dış cephe konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. Mesela binalarımıza merkezi topraklama dahi yapıyoruz. Bilgi aldığımız elektrik mühendisleri pek çok firmanın bu sistemi yapılan projelerde kullanmadığını söylüyor. Biz bunu bir masraf olarak görmüyoruz. Aslında bu yapılması gereken bir uygulama.

“GİRNE AŞIĞIYIZ, BÜTÜN YATIRIMLARIMIZ GİRNE’YE” Peki her proje için neden Girne? Biz Girne aşığıyız. Bütün yatırımlarımızı Girne içerisinde yapıyoruz. Yönetim kurulunda almış olduğumuz karar neticesinde, yapmış olduğumuz her türlü yatırım Girne içerisinde olacak. Gelecekte dışarıya açılmak gibi bir niyet var, ilerleyen zamanlarda bir üniversite projesi ve 5 yıldızlı otel projesi de ajandamızda duruyor. Projeler zaman içerisinde firmanın hedefleri doğrultusunda şekillenecektir.


65

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


EMLAK SÖZLÜĞÜ Ekspertiz nedir? Ekspertiz, bir uzman tarafından gayrimenkule yönelik değerin ne olduğunun belirlenmesi çalışmasıdır. Ekspertiz değerlemesi ise; Bir varlığın veya gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların belli bir tarihteki muhtemel değerinin bağımsız ve tarafsız olarak takdir edilmesidir. Ekspertiz uygulayan uzman kişilere ise eksper denir. Eksper ise, taraflar arasında yargı yoluna gitmiş veya sigorta anlaşmazlıkların çözümünde büyük bir rolü bulunan, herhangi bir şeyin değerini belirlemek veya kaza ya da farklı bir nedenden dolayı oluşan hasarı maliyetini tespit etmek için görevlendirilen bilirkişilere verilen isimdir.

İpotek Nedir? İpotek, rehin veya tutu bir alacağa karşı güvence oluşturan mal anlamına gelen iktisadi bir terim. Bir taşınmaz rehini çeşidi olarak ipotek, “halen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacağı” güvence altına alan ve borcun ödenmemesi halinde, “hak sahibine, alacağın teminatını teşkil eden taşınmazı, yasal yollarla sattırarak satış değerinden alacağını elde etme yetkisi veren sınırlı bir ayni haktır.” Bu da demektir ki, sahip olduğunuz gayrimenkulü ipotek göstererek daha büyük miktarlardaki nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Parsel Nedir?

66

Parsel, İmar Kanunlarına göre “ayrılıp sınırlanmış arazi parçasıdır”. Fransızcadan “parcelle” olarak dilimize girmiş bir kelimedir. Bir parselin bir ya da birden çok sahibi olabilir. Sahipler kişi olabileceği gibi; kuruluş, devlet ya da vakıf gibi organlar da olabilmektedir. Örneğin bir parsel devlete ait olabilir. Ya da bir vakıf tarafından satın alınmış o vakfın kullanımı için ayrılmış olabilir. Bu nedenle bizler tesadüfen karşılaştığımız parselin kime ait olduğunu merak eder dururuz. Bunu öğrenmenin tek yolu da Tapu Kadastro Ekonomi Kıbrıs Müdürlüğüne başvurmaktır.

Prestige

Emlakçı Komisyonu Nedir?

EYLÜL 2017

Ev alan, kiralayan, ya da herhangi bir gayrimenkul alım satımı yapan herkesin karşısına çıkan bir emlakçı komisyonu var. Genelde birçok kişi bunu emlak komisyonu olarak söylese de, terim olarak tam karşılığı “emlakçı komisyonu” olarak geçmektedir. Aslında en net ifadeyle, bu süreçte çalıştığınız profesyonelin hizmet bedeli olarak açıklayabiliriz. Çünkü siz alırken veya satarken bu uzmandan bir hizmet alıyorsunuz, o da aldığınız ürünün belirli bir yüzdesinde sizden hizmet bedeli tahsil ediyor. Yer gösterme hizmeti karşılığında, herhangi bir ücret talep edilemiyor. Ancak taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda, emlakçı komisyon almaya hak kazanıyor.

Rezidans nedir? Bu kelime, lüks konutları tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Kıbrıs’ta sayıları her geçen gün artan rezidanslar, alıcısına konfor ve hizmeti bir arada sunuyor. Otel konforunda hizmetlerin verildiği rezidanslarda her türlü ihtiyaçta dışarı çıkılmasına gerek kalmadan karşılanıyor. İçinde yaşayanlara hizmet veren, sosyal donatılara sahip, güvenlik imkanları olan, teknoloji açısından üst düzeyde olan ve yüksek kaliteli yapı olarak tanımlanabilir. Rezidans, her şeyin bilgisayarla takip edildiği, akıllı binaların içindeki bu daireler sorumluluk gerektirmeyen bir yaşam vaat ediyor ve vaadini de yerine getiriyor.


67

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


68

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

“LEFKOŞA’DA KONUT FİYATLARI ÇOK YÜKSELECEK”

röportaj

Lefkoşa’da konut projeleri inşa ediyor, oturumcu ve yatırımcılara yeni fırsatlar sunuyor. Kıbrıs inşaat sektörünün hızla gelişen markalarından Kurucuoğlu İnşaat Direktörü Hasan Kurucuoğlu, Lefkoşa için bir tespit paylaşıyor. Yeni yıl ile birlikte Lefkoşa’daki konutlara en az yüzde 25 zam geleceğini söylüyor! Hasan Bey merhaba. Öncelikle Kurucuoğlu İnşaatı bize biraz anlatır mısınız? Kurucuoğlu İnşaat 2011 yılında kuruldu. Önce al-sat olarak başladık aslında. Bu süreçte piyasayı ve insanların konut alımındaki ihtiyaçlarını anladık. Daha sonra yap-sata başladık. Müşteri memnuniyeti için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Kendi evimizde kullandığımız malzemeleri yaptığımız konutlarda da kullanıyoruz. İnsanlar

evi aldıktan sonra, hatta kullandıktan sonra da memnun kalsınlar diye uğraşıyoruz.

“YATIRIMCI DEĞİL, OTURUMCULAR TERCİH EDİYOR” Süreklilik ve markalı konut projesi adına kalite olmazsa olmaz, tebrikler. Yeni bir projeye başladınız yakın zamanda. Kurucuoğlu 5 projenizi soralım size. Nedir projenin özellikleri?


Lefkoşa Yenikent’te inşa ediliyor Kurucuoğlu 5 projemiz. Tamamen yatırım için değil de, oturum için tasarlanmış bir proje. Zaten satın alanların hepsi oturumcu. Çünkü hem inşaatta kullanılan malzeme, hem de içeride kullanılan malzeme birinci sınıf ve lokasyon olarak çok güzel bir bölgede. 2+1 penthouse, 2+1 daire, 3+1 penthouse seçenekleri ile toplamda 8 daire var projede. Özelliklere değinecek olursam; • Türk Malı • Zemin Porselen Seramik • Yatak Odaları Laminant Parke • Odalarda Sürme Aynalı Dolap • Çift Cam PVC • Görüntülü Intercom • Amerikan Press Kapi • Sensörlü Aydınlatma • Granit Tezgah • Apartman Girişi Doğal Mermer • Temper Cam Duş Paneli • 3 Ton Su Deposu • Odalarda USB Priz • Kapalı Otopark

HASAN KURUCUOĞLU KURUCUOĞLU İNŞAAT DİREKTÖRÜ

Projenin hedef kitlesinde kimler var? Projenin hedef kitlesinde elit insanlar var. Alıcıların hepsi öyle diyebilirim. Daha öncede söylediğim gibi hepsi oturmak için aldılar konutlarını.

“LEFKOŞA’DA YATIRIM İÇİN ACELE EDİN”

Satış fiyatları nedir?

Yatırımcılar için bir tavsiyeniz var mı?

2+1 penthouse, 70 bin sterlin, 2 adet, 2+1 daire 55 ve 57 bin sterlin. 3+1 penthouse 80 bin sterlin. Lokasyona göre ucuz çıktık fiyatları tabi proje bitimine yakın fiyatları artırdık. Yani lansman fiyatları ile ilk anda alan insanlar proje bitiminde %10 kar edecekler. Şimdiye kadar olan projelerimizde bunu sağladık. Teslimat tarihi ne zaman projenin? Projenin teslimat tarihini Mart 2018 olarak belirledik ancak Ekim 2017’de teslim ediyoruz.

KURUCUOĞLU’NDAN ALSANCAK AÇILIMI 2018 yılı hedefleriniz neler? Projeler geliştirmeye ve yapmaya devam edeceğiz. Lefkoşa’da Ortaköy ve Gönyeli’de, Girne’de de Alsancak’ta proje hazırlığı içerisindeyiz. Detaylar belli oldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

69

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Tabii ki var. Lefkoşa’da yatırım için ya da oturum için konut sahibi olmak isteyenler yıl sonuna kadar mutlaka fırsatları değerlendirsinler. Girne’de gördüğümüz örneği yakında Lefkoşa’da yaşayacak. Fiyatlar artacak. Aralık ayına kadar alan aldı, sonrasında daha zor olacak. Şu an 40 bin sterlin civarında da daire bulabilirsiniz, Aralık ayından sonra 50 bin sterlin altında daire bulamayacaksınız. Sebebi kısıtlı toprak olması ve talebin artması. Merkezde zaten kısıtlı sayıda arazi kaldı. Lefkoşa Hamitköy tarafına büyümeye başladı, daha sonra Minareliköy tarafına büyüme olacak. Haspolat’ta arıtma olduğu için o bölge pas geçilecek bence. Diğer tarafta Güzelyurt yoluna doğru büyüme olacak. Alayköy, Kanlıköy ve Batı Gönyeli büyüyecek.


“ÖNCELİĞİM MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ” Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber-ilan portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde yer alan zengin portföyüyle dikkat çekiyor, güçlü yatırımcılara özel fırsatlar sunuyor. Müşteri memnuniyetini işin merkezine oturtan Yasemin Taşkıran, ardı ardına imzaladığı tek yetkili anlaşmalarıyla da öne çıkıyor.

70

“GERÇEK BİR Prestige GAYRİMENKUL DANIŞMANI OLDUM”

Ekonomi Kıbrıs

EYLÜL 2017

Lüks villalar, satılık oteller, hatta yeni otel projeleri var portföyünüzde. Kıbrıs Emlak Merkezi’ndeki ilanlarınız, paylaşımlarınız dikkat çekiyor. Biraz daha yakından tanıyalım sizi, kimdir Yasemin Taşkıran? Çok teşekkürler. Ben 1968 doğumluyum, 4 çocuğum var, onlara bakıyorum, onlar için çaba gösteriyorum ve mesleğimi çok seviyorum. KKTC’de 11 senedir bu mesleği yapıyorum. Bir dönem Almanya’da gayrimenkul üzerine çalıştım. Tabii Almanya ile KKTC arasında farklar var. Sistem farklı, kanunlar farklı, iş anlayışı farklı. Kıbrıs’ta çalıştığım, hakikaten gerçek bir gayrimenkul danışmanlık firması diyebileceğim yer, Vedat Bey’in yanı, IQ Global Real Estate. IQ Global’de üçüncü senem. Patronumuz Vedat Bey bizim arkadaşımız, babamız, her şeyimiz. Bize her konuda destek olur, içinden çıkamadığımız durumlarda ona gider danışırız. Her Pazartesi bize gayrimenkul danışmanlığı konusunda eğitimler verir, her şirket bunu yapmıyor. Onun yanında çalışmaktan mutluyum, bizi her konuda çok destekliyor. İlerleyip kendimizi geliştirebilmemiz için elinden geleni yapıyor. Ben 11 senedir bu işi yapıyorum ve 3 senedir Vedat Bey’in

YASEMİN TAŞKIRAN IQ GLOBAL REAL ESTATE DANIŞMANI

yanındayım. Diyebilirim ki bu 3 senelik zaman içerisinde bu şirkette gerçek bir gayrimenkul danışmanı oldum. Vedat Bey çalışanına, yol gösteriyor, onu yetiştiriyor, profesyonelliği öğretiyor, sözün özü onun yanında ilerliyoruz. O olmasa zaten böyle ilerleme şansımız olmaz.

“İŞİMDE MANTIK VE DUYGULARIMI ÖN PLANDA TUTUYORUM” İşinizi severek yapmanız ne güzel, zaten gösteriyor kendini. Peki bu sektörle tanışmanız nasıl oldu? Gayrimenkul sektörüne ilk adımımı Almanya’da attım. Kurumsal bir şirkette işe başladım ve çalıştım. Ama o şirkette fazla tecrübe kazandığımı söyleyemem. Neticede farklı bir ülke, farklı yasalar, farklı uygulamalar, farklı bir emlakçılık anlayışı. Almanya’da temelini attığım emlakçılık mesleğinin devamında KKTC’ye geldim. Mesleğimi ne kadar sevdiğimden size bahsetmiştim. Bu sebeple işimde mantık ve duygularımı ön planda tutuyorum, bu iş bir sevgi işi. Mesela sevdiğim bir yeri tanıtırken anlatış şeklim bile değişiyor. Daha güzel pazarlıyorum. Karşımdaki de pazarlama süreci sonunda mutlaka alıyor orayı. Burada emlakçılık yapmak istiyordum, tanıdıklar neticesinde bir emlak şirketinde işe başladım. Ama bu şirkette istediğimi bulamadım. Benim Almanya’da gördüğüm o sistem, burada işe yaramıyordu. Sistem yanlıştı bana göre. Orada maalesef yürütemedim işimi,


neticede ayrıldım. Daha sonra Vedat Bey ile tanışma şansım oldu. Bir gün Vedat Bey’i gördüm, hatta önünü kestim. ‘Ben burada sizinle birlikte çalışmak istiyorum’ dedim. Vedat Bey de tamam dedi. Başka alternatif şansı tanımadım, önünü kestim ve kendinden emin bir şekilde ‘’ben burada çalışacağım’’ dedim aslında. Bu firmada işe başlamam da bu şekilde oldu. Dediğim gibi burada üçüncü senem ve işimden de, firmamdan da çok memnunum.

“UZMANLIK ALANIM VİLLA VE KONUT” Zengin ve geniş yelpazede bir portföyünüz var. Hepsini değerlendirdiğinizde, uzmanlık alanlarınız neler? Villa ve konut konusunda uzman olduğumu söyleyebilirim. Ancak arsa konusunda kendimi hala bir profesyonel olarak görmüyorum. Burada aldığımız eğitimler ve konu hakkında kendimi güncel tutmam sayesinde her geçen gün biraz daha kendimi geliştiriyorum bu konuda. Arsa konusu ayrıntısı çok olan, karmaşık bir konu ve bu gayrimenkul tipi konusunda ‘’Ben arsa konusuna tamamen hakimim’’ diyebilmek zaman ve emek istiyor. Diğer yandan az önce belirttiğim gibi villa ve konutlar da kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Bölge olarak ise; Girne, Alsancak, Çatalköy, Ozanköy bölgelerinde yetkin olduğumu söyleyebilirim.

“KOMPLE BİNA SATIŞLARI ARTTI” Son dönemde konut piyasasına yoğun bir ilgi var. Siz bu ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz? Özellikle bu yoğun ilgide, Türkiye’nin hatırı sayılır bir payı var. Türkiye’den gelen çok sayıda yatırımcı oluyor. Gelen yatırımcılar daha çok arsa ve özellikle apartman konusuna odaklanıyor. Son dönemde komple bina halinde satışlar oluyor artık, daire bile değil. Yatırımcı projelendirilmiş ya da bitmiş apartman talep ediyor. Bunun sebebi Kıbrıs’ta piyasada serbest olarak dolaşan sıcak para. Alımlar bazen 1520 daire düzeyinde olabiliyor. Ayrıca hızlı bir emlak ve gayrimenkul geri dönüşü var. Dolayısıyla Türkiye’deki yatırımcı da burayı fırsat yeri olarak görüyor. Ben bu yatırımların miktarının ve sayısının artacağını düşünüyorum ve umut ediyorum. Peki yatırımcılar geldiklerinde kafalarında bir yatırım planı var mı, yoksa buraya gelip size mi yol haritası soruyorlar? Projeleriyle birlikte geliyorlar. Zaten yapmak istedikleri proje belli, neler yapacakları belli, öyle geliyorlar genellikle. Örneğin arsa alacaksa şu soruları soruyorlar, ‘bu arsayı alıyoruz, kaça satarız? Ya da kaça satarsınız? Satabilir misiniz?’

“OTEL PORTFÖYÜME İLGİ BÜYÜK” Son dönemde yüksek bütçeli ilanlarınız ön plana çıktı. Çok güzel geri dönüşler de alıyorsunuz. Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu? Biliyorsunuz, ne kadar yüksek bütçeli ilanlar paylaşılırsa, o kadar yüksek bütçeli müşteriler geliyor. Çoğu müşterimle tanışmam ve onları kazanmam bu sayede oldu. Portföyümdeki satılık otellere, otel projelerine ilgi çok çok iyi. Girne Yeni Liman bölgesinde tek yetkili olarak aldığım yerler var, ayrıca 3 yer daha tek yetkili olarak bana gelecek. Bu yerler de o yolun üzerinde. Tek yetkili sözleşmeler imzalanınca onları da seve seve paylaşırım sizinle. Bir tanesini açıklayabilirim hatta,

71

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


Carrington 44 projesi. Tek yetkili devam ediyorum, artık her tarafta Yasemin’i göreceksiniz diyebilirim.

“RAKİBİM YOK” Tebrikler. O zaman biraz da hedeflerden bahsedelim. Planlarınızda neler var?

72

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Hedeflerim büyük yerler, daha büyük satışlar. Şimdi milyonluk satışlar yapıyoruz, ilerde daha büyük satışlar yapmak istiyorum. Hedeflerim hakikaten büyük. Başladığım günden bu yana çalıştım ve ismimi Girne’de duyurdum. Şimdi daha çok duyurmak istiyorum. Girne’de yüksek bir seviyeye ulaştığımı düşünüyorum. Yaptığım işte 1 numarayım diyebilirim. Çünkü kendime bu konuda sonuna kadar güveniyorum. Rakibim yok diyebilirim. Rakip tanımadığımı söyleyebilirim. Tek rakibim kendimim.

“ARSA ALIRKEN KOÇANA DİKKAT” Kapanışı tavsiyelerle yapalım. Yatırımcılar için neler önerirsiniz, nelere dikkat etsinler? Arsa için, arsanın önce koçan türünü öğrensinler. Eşdeğer denip, tahsis koçan da satanlar oluyor maalesef. Tahsis koçana kötü bir şeyi var demiyorum. Ama satılmak istendiği zaman, satış süreci uzuyor. Bazı yatırımcı yaklaşmıyor bu yüzden tahsise. Eşdeğer ve Türk koçanlı arsaların satışı çok çok daha hızlı. Kısaca alırken soruştursunlar, araştırsınlar, öyle alsınlar. Bir başka önemli konu yatırımın yeri. Yer çok önemli. Girne merkez, Alsancak gibi merkezi lokasyonlarda, genelde yola yakın yerler tercih ediliyor. Genelde merkeze uzak olmaması lazım. Bu anlattıklarıma uygun olanlar daha çabuk satılıyor. Artık her daire satılıyor artık ama, bahsettiğim yerlerin daha hızlı satılması gibi bir kolaylığı var. Ayrıca uzman bir gayrimenkul danışmanıyla çalışsınlar mutlaka, gayrimenkul firmasına dikkat etsinler, gayrimenkul danışmanlarına dikkat etsinler.

“HERKES GAYRİMENKUL DANIŞMANI” Nasıl bir değerlendirme öneriyorsunuz? Şu anda piyasada çok gayrimenkul danışmanı var. Sokakta kimi çevirseniz, herkes gayrimenkul danışmanı. Öncelikle gayrimenkul danışmanının yerinin ve çalıştığı firmanın belli olması lazım. Danışmanın uzman olması lazım, uzman danışman bir şirkete bağlı olsa bile, bağlı olduğu şirketin gayrimenkul konusunda uzman olması lazım. Gayrimenkul danışmanının ve bağlı olduğu şirketin gayrimenkul konusunda bilgili olması lazım ki, müşterisini doğru şekilde yönlendirebilsin. Kendine gayrimenkul danışmanı diyen öyle kişiler var ki, ‘’ben paramı alırım kalanı beni bağlamaz’’ düşüncesinde olan. Bu insanlardan uzak durulmalı. Müşteriyi, gayrimenkulü sattıktan sonra bile yalnız bırakmamak gerekiyor. ‘Sattım bitti’ işim gibi bir durum olmamalı, o müşteriyi arayıp sormak lazım, müşteriyi arayıp, ‘’nasıl memnun musunuz evinizden, bir sıkıntınız var mı bu konu hakkında’’ gibi sorular sormalısınız. Ben böyle yapıyorum. Müşteri memnuniyeti benim için başından sonuna her zaman önemli.


73

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


TURİZM SEKTÖRÜNDEN

EMLAĞA

PROFESYONEL TRANSFER “Bundan sonra yol haritamda burası var. Biliyorsunuz RE/MAX Golden bir francise. Ve Kıbrıs’ın ilk franchise emlak firması. Bizim Benan Hanım ile ortak hedefimiz, RE/MAX Golden’ı kurumsallaştırmak, daha fazla büyümek, daha yeni projelere adım atmaktır. Sadece emlak ticareti değil, yeni yatırımlar yapmak, yeni vizyonlar geliştirmektir. Bizim diğer emlak firmalarında olmayan bir sorumluluğumuz var. Türkiye’ye bağlı, Amerika’ya bağlı kurumsal bir zincirden geliyoruz.”

KKTC ekonomisi için turizmin yeri apayrı. Turizm deyince de Merit Oteller Grubu hiç şüphesiz ilk akla gelen. Hatta Merit deyince de Reha Arar ismi hala çok taze. Reha Bey emekli oldu ama kulakları çınlamaya devam ediyor.

74

Yıllarca Reha Arar’a asistanlık yapan, uluslararası bir trafik

Ekonomi KıbrısRukiye Keleş, yeni bir yol haritası çizdi. Reha Bey ile yürüten

Prestige birlikte turizmi noktaladı, rotasını emlak sektörüne çevirdi. RE/ EYLÜL 2017

MAX Golden’da Yönetici Müdürü pozisyonunda başlangıç yaptı. Peki nasıl oldu bu karar süreci, emlak sektörünü nasıl görüyor, hedeflerinde neler var? Keyifli bir röportaj oldu.

“ÇEKİÇ GÜRÜLTÜSÜNDE İŞE ALINDIM” Yıllarca Merit Grubu’nda keyifli bir diyaloğumuz oldu, şimdi sizi emlak sektöründe görmek ne güzel. Hayırlı olsun diyerek başlayalım. Fakat gelin açılışı okurlarımız için sizi daha yakından tanıyarak yapalım. Kimdir Rukiye Keleş? Çok çok teşekkürler. Ben Kıbrıs’ta doğup daha sonra İngiltere’de büyüdüm. Tabii her Kıbrıslı gibi yaz aylarında Kıbrıs’a gelir, uzun bir dönem kalırdık. Sonra eşimle tanıştım ve birlikte İngiltere’de yaşamaya devam ettik. O İngiltere’de yaşamak istemediğini söyleyince de Kıbrıs’a yerleştik. Önce bir şirkette muhasebe bölümünde çalıştım. Daha sonra da Metin Şadi’nin yanında çalışmaya başladım. O dönem birçok sektörde yatırımları vardı Metin Şadi’nin ve gerçekten bana çok şey öğretti. Hem Kıbrıs piyasasını, hem de insanları tanıdım. Daha sonra Telsim’i buraya getirirken, Cem Uzan’ın da Türkiye’de sıkıntılar yaşaması bizi burada sıkıntıya soktu. Ve farklı bir şey yapmak istedim. Tabii Metin Şadi’yi burada vurgulamak isterim, gerçekten çok saygı duyulacak bir kişidir. Ben hala kendisini çok

RUKİYE KELEŞ RE/MAX GOLDEN YÖNETİCİ MÜDÜRÜ

sever ve sayarım. Lefkoşa Merit Otel inşaattaydı o zaman. Bir arkadaşım bana, ‘madem turizmi düşünüyorsun, git kendileriyle konuş, belki anlaşırsınız’ dedi. Gittim, orada gene Allah’ıma bin şükürler olsun çok çok değerli bir insanla daha karşılaştırdı beni hayat. Bu kişi Reha Arar’dı. Reha Arar ile inşaatın içinde çalışma yapılırken, çekiç gürültüsü içerisinde oturup iki sohbet edene kadar, ’tamam yarın başlıyorsun’ dedi. Hem de hiçbir şey konuşulmadan daha. Kaç para maaş alacağım, ne iş yapacağım, nasıl çalışacağım, her şey muallakta, hiçbir şey konuşulmamış. Adam ‘yarın başlıyorsun’ dedi ve kaçtı gitti. Ben de kaldım öyle oracıkta. Mine Hanım oradaydı, Mine Gürses. Sağolsun o beni yönlendirdi. ‘Git kızım, yoğun olduğu için sana bilgi verecek zamanı olmadı, asistan arıyordu. Aradığı asistan olarak sen yarın işe başlayacaksın’ dedi. Ve Merit’e girişim de öyle oldu.

“REHA ARAR’DAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM” Kaç sene çalıştınız Merit Grubu’nda? Merit Grubu’nda 10 sene çalıştım. Yaklaşık 12 sene Metin Şadi ile, 10 sene de Reha Arar’la çalıştım. Zaten anlatmama gerek yok, adanın en büyük otellerinden biri ama Reha Bey benim için çok büyük bir avantajdı. Çünkü çevresi çok, muhabbeti çok bir insandı. Onun sayesinde tanımadığım çok fazla insan olduğunu gördüm ve pek çoğuyla tanıştım. Kıbrıs’ı ve pek çok insanı Metin Şadi sayesinde tanımıştım. Türkiye’ye de Reha Bey sayesinde açıldım. Reha Bey’den çok şeyler öğrendim. Benim için çok değerlidir ve turizm ile ilgili bir


duayendir kendisi. Bana turizm ile ilgili çok şeyler öğretti.

“BENİ BENAN KÜRŞAT İKNA ETTİ” Bunca turizm tecrübesinden sonra, emlak sektörüne geçmeye nasıl karar verdiniz? Onun hikayesini de anlatayım size. Benan Kürşat ile uzun yıllardır tanışıyoruz. Benan’ın babası Çetin Kürşat’a çok kısa bir dönem danışmanlık yapmıştım. Benden rica etmişti, yeni bir ofis kurmuştu. Metin Şadi’nin yanında herkes beni bilirdi. Sağ olsunlar yaptığım işten dolayı herkes beni takdir ederdi. Çetin abi de o dönem böyle bir teklifte bulundu ona danışmanlık yapmam için. 3 aylık bir süre danışmanlık yaptım kendisine, o esnada Benan yurt dışında öğrenciydi. Onunla çok güzel ve samimi bir dostluğumuz olmuştu, babasını aradığında benimle de konuşur, sohbet ederdik. Bilirsiniz kızlar arasında sıkı fıkı sohbetler olur, oradan samimi bir dostluk oluştu aramızda. Okul bittikten sonra bile hiç irtibatımızı koparmadık, konuşur, hal hatır sorardık birbirimize. Reha Bey Merit’ten emekli olduktan sonra ben ayrılmaya karar verdim. Zaten Reha Bey ile birlikte ayrıldık. Benan bunu duyunca beni aradı, ‘’gel kahve içelim’’ diye. Ben bu daveti sırf kahve içer, muhabbet ederiz diye yorumlayarak, yanına gittim. Yanına gittiğimde bana “şirkette değişiklikler oldu, ben artık burada yalnızım, pek çok proje yapmak istiyorum, bunun için de yanımda birinin olması gerekiyor, benimle çalışmanı istiyorum’’ dedi. Ben de ‘’o dönem böyle bir şeyi hiç düşünmediğimi, ama işin içinde Benan olduğu için düşüneceğimi’’ söyledim. Düşündüm, burada öz yeğenim de çalışıyor adı Cemaliye, onun da güzel yorumlarıyla girdim bu sektöre ve RE/MAX Golden’a.

“KENDİMİ FRENLEMEYİ ÖĞRENDİM” Turizm ile emlağı kıyasladığınızda, farklılıklar neler? Bu piyasa çok farklı. Benim bu güne kadar çalıştığım her ortam, aile ortamı gibi sıcak ve samimiydi. Biz Merit’te üç bin kişiden fazlaydık. Ama aramızda samimiyet vardı, abla aşağı abla yukarı gibi. Öyle alıştım ben. Buraya geldiğimde biraz bocaladım. Çünkü bu sektörde çok rekabet olduğundan, karşılıklı güvende fazla yok. Ve inanın ben çok zorlandım. O güveni kendi içimizde yakalayıp, bir takım ruhu oluşturalım diye uğraştım hep. Daha yeni yeni oluşmaya başladı, o güven, o takım ruhu. Bu sektör güven konusunda maalesef böyle. Bu sorun danışmanlar arasında da olabiliyor, dışarıda zaten var. Misal sen bütün bir ay boyunca bir malı satmak için canını dişine takarak uğraşıyorsun, akabinde mal sahibi gider alıcıyı bulur, seni aradan çıkararak aralarında anlaşırlar.

Dolayısıyla senin bütün emeklerin heba olur. Piyasanın hali böyle olunca, ben de eskisi gibi rahat konuşan bir insan olmaktan ziyade, ticari sırlarımı çevreden sakınmaya başladım. Kendimi bazı konularda frenlemeyi öğrendim zaman içerisinde.

“SADECE SAĞLAM YAPISI OLAN FİRMALAR AYAKTA KALACAK” Bunca yıllık iş tecrübeniz var. Bir de üzerine gayrimenkul kariyeri eklediniz. Peki yol haritasında bundan sonra neler var? Bundan sonra yol haritamda burası var. Biliyorsunuz RE/ MAX Golden bir francise. Ve Kıbrıs’ın ilk franchise emlak firması. Buna rağmen kurumsallaşması lazım. Bugün Kıbrıs’ta çok az kurumsal şirket var. Bizim Benan Hanım ile ortak hedefimiz, RE/MAX Golden’ı kurumsallaştırmak, daha fazla büyümek, daha yeni projelere adım atmaktır. Sadece emlak ticareti değil, yeni yatırımlar yapmak, yeni vizyonlar geliştirmektir. Size az önce bahsettiğim gibi, bir oluşum içindeyiz. Hasan da emlakçıdır, Hüseyin de emlakçıdır, herkes emlakçı olmuştur ve piyasada sürekli yeni yeni emlakçılar peyda olmaktadır. Ama şunu çok net ifade edeyim, bu süreç geçecek. Bu süreç bittiğinde sadece sağlam yapısı olan firmalar ayakta kalacak ve RE/MAX Golden da bunlardan birisi. Bizim diğer emlak firmalarında olmayan bir sorumluluğumuz var. Türkiye’ye bağlı, Amerika’ya bağlı kurumsal bir zincirden geliyoruz. Ama Kıbrıs ufak olduğu için burada kurumsallaşmak biraz daha zor. Yavaş yavaş firma olarak burada da kurumsallaşıyoruz, kurumsallaşma sürecinin meyvelerini almaya başladık.

“SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN” Bu değişim sürecinde, ofis sürpriziniz de olacak. Biraz da yeni ofis planından bahseder misiniz? Yeni ofisimiz, Akpınar’ın yanındaki sulu çemberin orada olacak. Venue diye bir inşaatımız yapılıyor. Alttaki dükkanların kiralanması, her şeyi bizde. Üstü tamamen bizim ofis katımız olacak. Kurumsala gidişimizin ilk basamağı, bizim iç planlamamız hariç, bu olacak. Oraya geçtiğimizde sizlere birtakım sürprizlerimiz de olacak, zamanla göreceksiniz, Sürprizlerimiz sadece RE/MAX Golden ile sınırlı kalmayacak, yeni yeni şeylere de tanık olacaksınız.

75

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


76

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

advertorial

İSKELE’DE 5 YILDIZLI YAŞAM: RENAISSANCE RESIDENCE Düşünsenize; çocuğunuz ve sizin için güvenli bir yerde, şehrin kalabalığı ve stresinden uzak, gideceğiniz yere en kısa sürede ve akıcı bir trafikte varmak, olabildiğince dağ ve deniz manzarası görmek, gecenin istediğiniz saatinde tek başınıza dışarı çıkabilmek, yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek, kristal gibi bir deniz ve altın kumsallardan oluşan plajlarda yüzmenin ve doğanın güzelliklerinin keyfine varmak, doğal ve zengin lezzetleri keşfetmek, kültürel ve tarihi zenginliği dokunarak yaşamak ve bunları yaparken kazançlı bir yatırım yapmak nasıl bir duygu olurdu?

Mükemmel değil mi! Burası Kuzey Kıbrıs, İskele Bölgesi… İskele’nin en iddialı, 5 yıldızlı inşaat projesi Renaissance Residence… Gtr Development’ın Renaissance Residence projesinin İskele bölgesine temellerini atmasının tek nedeni; insanların hayatını kolaylaştırmak ve onların yaşam standartlarını 5 yıldızlı hizmet anlayışımızla birleştirip her zaman daha üst düzeye taşımaktır.


Ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işi Picasso’nun asatanlık yaptığı gibi mükemmelliyetçilik anlayışıyla yapmalısınız! Yani muhteşem bir tablo çizerken, hissederek, özenerek, doğru gözlem ve tespitlerle, sağlam ve emin adımlarla ilerleyerek yapmalısınız. Biz Gtr Development olarak aynen bu yolda ilerliyoruz. Projemizi tamamlayıp, 2020 yılında bütünüyle hayata geçirdiğimizde, bunu sizlerde kendi gözlerinizle rahatlıkla görebileceksiniz. Neden Renaissance Residence 5 yıldızlı? Çünkü şehrin içine bambaşka bir şehir inşaa ettiğimiz gerçek anlamda bir residence… İlk aşamada bizim için önemli olan tek şey sağlamlık ve konfor. Bu yüzden bölgede bir ilk olarak, konut projesinde fore kazık sistemini kullandık. Projemizde 3 eşit noktada 80 cm genişliğinde beton çukurlar açıp, toplam proje yükünün 1,5 katı ağırlığında basınç testleri yükleyerek sağlamlık testimizi gerçekleştirdik. Dolayısıyla depreme dayanıklı ve sağlam bir zemin oluşturduk. Çünkü, insan hayatı bizim için değerli! Üstün kalite standartlarında, çevreye duyarlı ve yeni teknoloji ürünü malzemeler ve ekipmanlar kullanıldı. Yani evinizi alırken kaliteyi de birlikte satın aldığınızdan emin olabilirsiniz, 5 yıl sonra herhangi bir malzeme değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Müşteri memnuniyeti en önem verdiğimiz konuların başında geliyor tabii ki. Sattık bitti anlayışı bize çok ters. Bu yüzden satış sonrası hizmetimiz de 5 yıldızlı… Ben turizm kökenli bir profesyonel geçmişe sahibim, dolayısıyla hizmet sektörünün ne denli zor, aynı zamanda hedeflerinize ulaşınca ne denli keyifli olduğunu bizzat yaşamış bulunmaktayım. Gelen taleplere profesyonelce cevap verebilmek de ayrı bir uzmanlık alanı. Bu durumda, Gtr Development olarak uzmanlık alanımız hizmet kalitemiz. Hizmetlerimiz neleri kapsıyor? Öncelikle adanın tanıtımına şirket olarak tam destek veriyoruz. Renaissance Residence projesi yakınına gelene kadar, alıcılar/yatırımcılar Kuzey Kıbrıs’ı tam anlamıyla tanımış oluyor. Daha sonra projemizin bulunduğu İskele bölgesini tanıtıyoruz. Son aşama olarak da projemizi tanıtıyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul alırken kazanmanın ne demek olduğunu anlatmaktan başlıyoruz. Daha sonra yatırım avantajlarımızdan, bankaya bağlı kalmadan kişiye özel, uygun ödeme koşullarımızdan, kira garantimizden, uzun ve kısa dönem kiralanabilir bir bölgede yatırım yapmanın öneminden bahsediyoruz. Sırada tam donanımlı hizmetlerimiz var…

OYA ŞAHSUVAR GTR DEVELOPMENT İŞ GELIŞTIRME MÜDÜRÜ

Siz evinizi seçin, gerisini bize bırakın diyoruz. Renaissance Residence’ta sizi ve ailenizi düşünerek vereceğimiz hizmetlerde ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz her şey var… Neo Renaissance’tan esinlenerek inşa edilmiş 5 adet piramit şeklinde lüks bloklar, tüm daireleri deniz gören 66 farklı tipte birbirinden özel daire planı, her dairede geniş teras ve balkonlar, muhteşem Akdeniz bahçesi içerisinde 4 adet açık yüzme havuzu, 1 adet ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, 1 adet kaydıraklı çocuk havuzu, güvenlik girişi, otopark, 3000 metrekare plaza, supermarket, restaurant ve bar, sinema, sauna ve buhar odası, fitness ve yoga center, çocuk oyun odaları, eczane ve ilk yardım hizmeti, Atm, çamaşırhane, araç kiralama, 7/24 müşteri bilgi ve destek hattı, bakım ve onarım hizmeti, uzun ve kısa dönem kiralama hizmeti, konsiyerj hizmeti ve tüm bu hizmetleri profesyonelce yerine getirebilecek uzman bir kadromuz bulunuyor… Aslında çok daha fazlası var, onu da hep birlikte projemiz hayata geçince göreceğiz… Bence herkesin hayatında bir Renaissance devri olmalı…

77

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


Kıbrıs emlaklarına Türkiye’den yoğun bir talep var son dönemde. Kimi yatırım, kimi güvenli liman olarak görüyor KKTC’yi. Bazıları daire alıyor, bazıları daha büyük satın alma niyetinde. Peki yabancı uyruklu kişiler, yani buna Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil. KKTC’den nasıl mal satın alımı yapabilir? Bu sürecin kısıtlamaları, kuralları, dikkat edilmesi gereken püf noktaları var. Sonradan ‘keşke’ dememek için, Royal Estates Direktörü Zeynel Uzunoğlu yatırımcılara yönelik bir yazı kaleme aldı.

78

K ZEYNEL UZUNOĞLU ROYAL ESTATES DİREKTÖRÜ

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

köse yazısı

YABANCILAR KKTC’DE NASIL MAL SATIN ALABİLİR?

KTC kimliği olmayan tüm yabancı uyruklu kişiler, ki buna T.C. uyruklu vatandaşlarımız da dahildir, KKTC‘de satın aldıkları gayrimenkulü veya menkulü kendi adlarına koçanı veya tapuyu çevirebilmeleri için önce İçişleri Bakanlığı’ndan satın alma izni çıkarmaları gerekmektedir. Bu müracaat için, geldikleri ülkenin polis veya savcılığından bir karakter belgesi getirmeleri gerekmektedir. Ancak hali hazırda K.K.T.C‘de ikamet etmekte olan T.C. vatandaşlarının bu belgeyi Lefkoşa’daki T.C. Büyükelçiliği’nden veya E-devlet üzerinden de tedarik etmeleri mümkündür. Bu belge ile birlikte bazı forumlar doldurulur ve satın aldıkları gayrimenkulün koçan fotokopisi ile kimlik fotokopisini de ilave ederek İçişleri Bakanlığı nezdindeki ‘Yabancılar İçin Taşınmaz Mal Birimi’ bölümüne müracaat yapmaları gerekmektedir. Eğer istenirse, bu müracaatı küçük bir ücret karşılığı şirketimiz onlar adına yapmaktadır. Bu müracaat süresi T.C. vatandaşları için takriben bir ile iki ay arası, ancak üçüncü ülkelerden gelen kişiler için ise bu süre 6 aya kadar uzayabilmektedir. KKTC’de Gayrimenkul Satın Alma Yöntemleri: Yabancı uyruklu, 18 yaşını doldurmuş bir kişi KKTC’de kendi adına sadece bir gayrimenkul satın alabilir. Ancak bu gayrimenkul yalnız bir adet daire, bir adet konut veya bir dönümden ( 1338m2) daha büyük olmayan bir arsa veya tarla ile sınırlıdır. Veya örneğin satın alacağı konut eğer 5 dönümden büyük olmayan bir arazi içerisinde ise bir tek bu konutun tapusunu üzerine alabilecektir.


Alıcının bu gayrimenkulü bulduğu zaman mal sahibine hiçbir ön ödeme yapmadan önce, ilk olarak bu satın almak istediği malla ilgili bir araştırma yapması çok önemlidir. Bu araştırma o bölgedeki ilgili Tapu Dairesi’nde yapılmaktadır. Bunun sebebi de satın alacağı bu malın üzerinde herhangi bir ipotek ve/veya ara emri olup olmadığını, yani malın temiz olup olmadığını öğrenmektir. Bu araştırmayı kendi müşterilerimiz adına şirketimiz ücretsiz yapmaktadır. Bunu yaptıktan sonra ve o mal temiz ise, bu kişi satın alacağı gayrimenkulün sahibi ile anlaştıkları fiyat ve ödeme şartlarını bir yazıya dökmek için aralarında bir satış sözleşmesi yapar ve iki şahit veya bir noter huzurunda imzalarlar. Bu uyarıya dikkat Ancak bizim müşterilerimize tavsiyemiz; mal sahibine herhangi bir ön ödeme yapmadan evvel, ilk önce mal sahibi ile yaptıkları bu satış sözleşmesini Maliye Dairesi’nde pullatıp, Tapu Dairesi’ne kaydını yaptıktan sonra, anlaştıkları kaparo ve/veya ön ödemeyi ve/veya tüm ödemeyi mal sahibine vermeleridir. Ayrıca alıcı satın aldığı malın parasının tümünü verdiyse, mal sahibinden ayrı olarak kendisine bu satın alınan malla ilgili bir vekaletname vermesini de isteyebilir. Yukarıdaki kayıt işlemini yapmanın ve mal sahibinden vekaletname istemesinin tek nedeni ise kendi adına satın alma izni çıkana kadar, bu satın aldığı malı bir bakıma garanti veya emniyet altına almak ve izni çıktığı zaman da ilgili Tapu Dairesi’nde mal sahibi olmadan dahi o vekaletname ile kendi kendine ve/veya istediği başka bir kişiye devrini yapabilmesidir. Çünkü alıcı bu kaydı yapmadığı takdirde, bu satın alma izninin çıkma süresi zarfında mal sahibi eğer isterse, art niyetli davranarak bu malı tekrar başka bir kişiye satabilir ve/veya bu satılan malı herhangi bir bankaya ipotek vererek kredi alabilir. Böyle bir durumda ise alıcı parasını geri alabilmek için mahkemeye başvurmaya mecbur kalacaktır ki bu da epey zaman sürebilir. Sözleşme ile satın alma Diğer bir satın alma yöntem şu; KKTC kimliği olmayan herhangi bir kişi, bilhassa daha fazla mal satın almak isterse, yalnız satış sözleşmesi aracılığı ile KKTC’de istediği kadar gayrimenkul satın alabilmektedir. Ancak yukarıda belirtilen miktar dışındaki bu gayrimenkuller için adına koçan alması mümkün değildir. Ancak satın aldığı tüm bu gayrimenkullerin satış sözleşmelerini Maliye Dairesi’nde pullattıktan sonra Tapu Dairesi’nde kaydını yaparak, bu malları bir bakıma

garanti veya emniyet altına alabilir. Şirket üzerine gayrimenkul yatırımı Diğer bir satın alma yöntemi ise KKTC vatandaşı olan bir kişi ile birlikte belirlenmiş bir oran nispetinde ortak olarak şirket kurarak da olabilir. O zaman kurmuş olduğu bu şirket adına KKTC’de istediği kadar gayrimenkul satın alabilmektedir. Ancak bu şekil mal alırken veya ileride satarken, vergi oranları biraz daha yüksek olmaktadır ve bu durumlarda ilk satış veya alış hakkını kullanma imkanını kaybetmektedir. Emanetçi üzerinden emlak alımı KKTC’de başka bir satın alma yöntemi daha var. Yabancı uyruklu bir kişi satın almış olduğu herhangi bir gayrimenkulü veya gayrimenkulleri, yasal olarak kurulmuş ve resmi kaydı yapılmış olan herhangi bir ‘Trustee’ veya ‘Emanetçi’ diye bilinen şirket adına alabilir ve satın aldığı herhangi bir malı da bu şirket adına kaydını yaptırabilir ve orada istediği süre muhafaza edebilir. Bu emanetçilik işlemleri genellikle avukatlar tarafından yapılmaktadır ve bu hizmet için de yıllık belli bir ücret talep etmektedirler. NOT: Herhangi bir yabancı uyruklu kişi KKTC’de satın aldığı herhangi bir gayrimenkulü, eğer isterse koçanı üzerine almadan evvel tekrar üçüncü bir kişi veya kuruma tekrar satış sözleşmesi ile satabilmektedir. Bu satış sözleşmesine eski mal sahibi de dahil edilmelidir.

79

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


VİLLA İLANLARI

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

Esentepe’de 7 Yatak Odalı Denize Sıfır Musteşem Villa

2,750,000 STG / 12,545,225 TL / 3,025,133 EURO / 3,550,971 USD

80

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

Bellapais’te 3 Yatak Odalı Villa Gülçin Şahin 05488666262 219.950 STG / 1,003,390 TL / 241,956 EURO / 284,013 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Hamitköy’de 3+1 Satılık Villa Ender Meta 05338411617 274.900 STG / 1,254,066 TL / 302,403 EURO / 354,968 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Esentepe’nin En Prestijli Bölgesinde Lüks Villa Serap Yücetürk 05338202055 350,000 STG / 1,596,665 TL / 385,017 EURO / 451,942 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


www.kibrisemlakmerkezi.com

VİLLA İLANLARI

Fraser Meridies 05338382978 05338805580

Landmark Estates 03928160963 05488665600

Esentepe’de 3+1 Havuzlu Muhteşem Manzaralı Villa

199.900 STG / 911,924 TL / 219,900 EURO / 258,123 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Esentepe’de 3+1 Özel Yüzme Havuzlu Villa

270.000 STG / 1,231,713 TL / 297,013 EURO / 348,641 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

81

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Girne Çevre Yoluna Yürüyüş Mesafesinde 3+1 Villa Gözde Deniz Bilir 0548 848 38 48 164.000 STG / 748,152 TL / 180,408 EURO / 211,767 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Gazimağusa Yeni Boğaziçi’nde 4+1 Lüks Villa Salih Fenercioğlu 05488587001 145.000 STG / 661,476 TL / 159,507 EURO / 187,233 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


VİLLA İLANLARI

Esentepe’de Satılık 4+1 Villa

www.kibrisemlakmerkezi.com

Bellapais’te 5 Yatak Odalı Lüks Villa

RE/MAX Golden 03928155885 03928156137

Nejmi Sıddık 05338614298 200,000 STG / 912,380 TL / 220,010 EURO / 258,252 USD

82

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

680.000 STG / 3,102,092 TL / 748,033 EURO / 878,058 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Bellapais’te Dağ ve Deniz Manzaralı 3+1 Villa

Gönyeli Baraj Bölgesi’nde Satılık Dubleks Villa

Zeynep Yonca Türksever 0533 844 97 94

Zehra Erengil 05488270055

550,000 STG / 2,509,045 TL / 605,027 EURO / 710,194 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

100,000 STG / 456,190 TL / 110,005 EURO / 129,126 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


EMLAK

SEKTÖRÜNÜN

İLK VE TEK HABER

PORTALI

83

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Bilinçli yatırımcı araştırarak karar veriyor. Yeni konut projeleri ve inşaat firmalarından haberler, emlak profesyonellerinden yatırım önerileri Kıbrıs Emlak Merkezi’nde.

www.kibrisemlakmerkezi.com

EYLÜL 2017


www.kibrisemlakmerkezi.com

Girne Merkez’de 4+1 Satılık Daire Gizem Kemaler 0533 888 77 70 109,990 STG / 501,763 TL / 120,994 EURO / 142,026 USD

84

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Girne Merkez’de 3+1 Türk Koçanlı Daire Hüseyin Sadeghi 0548 851 78 10 130,000 STG / 593,047 TL / 143,006 EURO / 167,864 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Girne Zeytinlik’te 3+1 Satılık Villa

Girne Çatalköy’de Lüks Satılık Villa

Musa Demir 0548 854 78 10

Berrak Gül 0548 852 78 10

179,000 STG / 816,580 TL / 196,909 EURO / 231,136 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

275,000 STG / 1,254,523 TL / 302,513 EURO / 355,097 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


KURUMSAL

FİRMALAR

GÜVENLİ 85

PORTAL

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Merdivenaltı emlakçılara ‘dur’ dedik. Bu sitede herkes değil, sadece güçlü firmalar ve gerçek emlak profesyonelleri var.

www.kibrisemlakmerkezi.com

EYLÜL 2017


DAİRE İLANLARI

www.kibrisemlakmerkezi.com

Girne Merkez’de 3+1 Sıfır Daire

Girne Merkez’de 2+1 Daire

Mustafa Özbada 05338431150

Deniz Karayazgan 0548 866 78 88

105,000 STG / 479,000 TL / 115,505 EURO / 135,583 USD

86

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

84.950 STG / 387,533 TL / 93,449 EURO / 109,693 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Esentepe’de Satılık 1+1 Daireler

Yalkın Emlak 05488644001 05338517636

43,950 STG / 200,496 TL / 48,347 EURO / 56,751 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Girne Merkez’de 2+1 Modern Daire Nina Ratib 0533 869 0704 76,000 STG / 346,704 TL / 83,604 EURO / 98,136 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


ÖLÜMSÜZ İLANLARA

SON

87

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Kıbrıs Emlak Merkezi’nde ölümsüz ilanların yeri yok, 3 yıl önce yüklenen ve unutulan ilanlar bulamazsınız.

Her ilanın 60 gün süresi var.

www.kibrisemlakmerkezi.com

EYLÜL 2017


DAİRE İLANLARI

Gazimağusa Kali Land Bölgesi’nde 2+1 Daire Bekir Sıddık 05338800084

44,500 STG / 203,005 TL / 48,952 EURO / 57,461 USD

88

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

Girne Kaşgar Court’ta Satılık 3+1 Daire Şerife Acemoğlu 05488645343 80,950 STG / 369,286 TL / 89,049 EURO / 104,528 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Gazimağusa Karakol’da 2+1 Daire Salih Fenercioğlu 05488587001 36,000 STG / 164,228 TL / 39,602 EURO / 46,485 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Lefkoşa Yenikent’te Apartman Dairesi Hasan Efe 05338632573 44.900 STG / 204,829 TL / 49,392 EURO / 57,978 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


360 SANAL TUR 0

ÖZELLİĞİ 0

Ev bakmak başka, 360 sanal tur özelliği ile ev bakmak bambaşka. Yerinizden kalkmadan gayrimenkulleri gezebilirsiniz

www.kibrisemlakmerkezi.com

89

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


PENTHOUSE

www.kibrisemlakmerkezi.com

Girne Merkez’de Utra Lüks Penthouse

Girne Karaoğlanoğlu’nda 2+1 Penthouse

Göde Deniz Bilir 05488483848

Gürkan Aslan 05488226000

400,000 STG / 1,824,760 TL / 440,019 EURO / 516,505 USD

90

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

82.500 STG / 376,357 TL / 90,754 EURO / 106,529 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Girne Merkez’de Satılık 2+1 Penthouse

Fraser Meridies 05338382978 05338805580

69,950 STG / 319,105 TL / 76,948 EURO / 90,324 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Girne Merkez’de 3+1 Dubleks Penthouse Hüseyin Sadeghi 05488517810 349,990 STG / 1,596,619 TL / 385,006 EURO / 451,929 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


HATALI

İLAN

BİLDİRİM ÖZELLİĞİ Düşünceleriniz bizim için çok önemli. Hatalı olduğunu düşündüğünüz ilanları anında bildirebilirsiniz. Bu özellikte de yine tekiz.

www.kibrisemlakmerkezi.com

91

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


KIBRIS EVLERİ

Girne Ozanköy’de Satılık 3+1 Geleneksel Kıbrıs Evi

Landmark Estates 03928160963 05488665600

399.900 STG / 1,824,304 TL / 439,909 EURO / 516,376 USD

92

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

İskele Kumyalı’da Satılık 2+1 Kıbrıs evi Salih Fenercioğlu 0548 887 48 50 55,000 STG / 250,905 TL / 60,503 EURO / 71,019 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Kaleburnu’nda Satılık 1+1 Kıbrıs Evi Salih Fenercioğlu 05488587001 36,000 STG / 164,228 TL / 39,602 EURO / 46,485 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

Landmark Estates 03928160963 05488665600

Girne Bellapais’te Satılık Geleneksel Kıbrıs Evi 399.950 STG / 1,824,532 TL / 439,964 EURO / 516,440 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


KUR HESAPLAMA DERDİNE

SON

Sadece sterlin değil, 4 para biriminde gayrimenkulün fiyatını gösteriyoruz. Kolay hesap, pratik emlak portalı..

www.kibrisemlakmerkezi.com

93

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017


KİRALIKLAR

Girne Merkez’de 1 Yatak Odalı Kiralık Daire

03928153474 05488662666

350 STG / 1,597 TL / 385 EURO / 452 USD

94

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

www.kibrisemlakmerkezi.com

Gazimağusa Merkez’de Kiralık 3+1 Daire Osman Uygun 05488587002 3,915 STG / 17.860 TL / 4,307 EURO / 5,055 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

EYLÜL 2017

Lefkoşa Ortaköy’de 3+1 Kiralık Daire

Girne Merkez’de 2+1 Kiralık Daire

Bekir Sıddık 05338800084

Musa Demir 05488547810

350 STG / 1,597 TL / 385 EURO / 452 USD

400 STG / 1.825 TL / 440 EURO / 517 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


www.kibrisemlakmerkezi.com

İskele Kumyalı’da Satılık Arsalar

03928153474 05488662666

ARSALAR

Dikmen Bölgesi’nde Satılık Arsa Nejmi Sıddık 0533 861 42 98

39,950 STG / 182,248 TL / 43,947 EURO / 51,586 USD

28,500 STG / 130,014 TL / 31,351 EURO / 36,801 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

95

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Girne Çatalköy’de Caddeye Yakın Arazi

Gazimağusa Çanakkale’de Satılık Arsa

Mert Kasacı 05338568796

Salih Fenercioğlu 05488587001

29,900 STG / 136,401 TL / 32,891 EURO / 38,609 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz

44,000 STG / 200,724 TL / 48,402 EURO / 56,816 USD

İlanı detaylı incelemek için; QR kodu okutunuz


PROJELER Silent Hill Homes

www.kibrisemlakmerkezi.com

Kurucuoğlu 5

0533 8811949 / 0392 4442766 03922237540 / 05338776333

96

Proje, Girne’nin batısında gelişime ve yatırıma açık, değer katacak Lapta’nın kalbindedir. Topalm 5 blok ve 30 daireden oluşuyor.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Lefkoşa Yenikent’te yeni ve lüks bir hayata başlamak isteyenler için 8 daireden oluşan Kurucuoğlu 5 projesi Ekim 2017’de teslim ediliyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

EYLÜL 2017

Kösezade 55

03924443330 / 03922271661 Proje Lefkoşa Yenişehir bölgesinde inşa ediliyor, teslimat tarihi Haziran 2018. Projede 74 ve 94 metre kare toplam 15 daire bulunuyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Northernland Premier

03924444000 / 03923653444 24 katlı rezidans projesi olan NortherLand Premier, Türk malı olup, 314 daire ve 18 ticari üniteden oluşuyor. Proje 80 metre yüksekliği ile Kuzey Kıbrıs’ın en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Projede stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, penthouse daireler ve 4 tip ticari ünite bulunuyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.


www.kibrisemlakmerkezi.com

Kıbrıs Town Houses

03924445277 (302) / 05338263760 Kıbrıs Town Projesi, Girne’nin en güzide plajı olan Yavuz Çıkarma Plajı’na ve diğer plajlara 5 dakika yürüme mesafesinde ve Kıbrıs’ın ilk Milli Orman Parkına komşu. Ayrıca 4 farklı konut tipiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

PROJELER Emtan Prestige

03928154743 / 03928153745 Proje 26 daireden oluşan 8 katli tek blok halinde yükseliyor. Akıllı evlerin yer aldığı proje; modern mimari konsepti ile yeni bir yaşam anlayışı ile hayata geçiyor. Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

97

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Carrington Gold Tower

Altın Koza 1

05488831010 / 05488131010

05488587001/ 03924449299

Carrington Gold Tower, KKTC’nin en parlak şehiri Girne’de göz kamaştıracak. Etkileyici mimari özellikleri, konforu ve zerafeti en son mühendislik teknolojileri ile birleştirecek ve yapıyı daha üst seviyeye taşıyacak.

Gazimağusa’nın gözde bölgesi Karakol bölgesinde satılık 3+1 daireler ve 2+1 Penthouse Daireler

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.

Proje hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için; QR kodu okutunuz.


98

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

8


99 87

Ekonomi Kıbrıs Ekonomi Kıbrıs

Prestige Prestige EYLÜL 2017 Aralık 2016


100

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Profile for AYAZ MEDYA GRUBU

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...

Advertisement