Ekonomi Kıbrıs Prestige Dergisi - Nisan 2016 - Ayaz Medya Grubu

Page 1

1

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


2

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

Nisan 2016


3

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


46

YIL:3 SAYI:28 www.ekonomikibris.com

NİSAN 2016

Çağatay ÖZBRİRİM - Kaan TOKAT

KIBRIS DEVELOPMETS VE İŞ BANKASI’NDAN ÇOK ÖZEL ANLAŞMA

KKTC EKONOMİSİ REKABETİN NERESİNDE? İŞ DÜNYASININ BAŞI HACKERLARLA DERTTE

422

PETEK PASTANESİ’NE İKİ ÖDÜL BİRDEN

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Ferhat BOZÇELİK

DMW ZİRVE

İŞ ARAYANLAR İÇİN BU FIRSATLAR KAÇMAZ

KIBRIS EMLAKLARINA YOĞUN İLGİ

48 Mehmet EMİNOĞLU

GİRNE’DE EZBER BOZACAK BİR PROJE; MAGIC PLUS

DOĞRU EMLAKÇI SEÇERKEN BU SORULARA DİKKAT NE NEREDE NE KADAR?

24 79 10 66 40 64 71


5

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ

Ticari İşler Müdürü Yasemin LAÇİN GÖRGÜN Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Türkiye: ÖZLEM YILMAZ

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Amerika: FUNDA KESKİN İngiltere: ALMULA MERTER SARGIS KHANDANYAN Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC Girne Yolu, Uğur Apt. D:6 Yenişehir/LEFKOŞA TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 887 33 78 0 533 887 33 46 Mail Adresi: haber@ekonomikibris.com


7

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Baharı karşıladık, hızlı bir mevsim değişikliğiyle sıcak günlere girdik artık. Hem günler, hem de gündem olarak sıcak bir dönem aslında. Hükümette, siyasette, ekonomi politikalarında sert değişimlerle geldi Nisan ayı. Hareketli geçeceğe benziyor.

8

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de dolu dolu bir içerikle karşınızdayız. Piyasalar sıkıntılı. Aylardır imzalanamayan mali protokol ve devletin ödeyemediği borçlar, iş insanının belini büküyor. Buna da bir de taksitli maaş uygulaması eklendi bu ay. Sıkıntı daha da büyüyor. Kimilerine göre ekonominin iyiliği ya da kötülüğü maaşların ödenebilme durumuna bağlı ama işin aslı çok daha beter. Alışveriş alışkanlıkları, yerini endişeye bırakıyor.

önsöz

Kıbrıs Türk Ticaret Odası için yoğun bir aydı Mart ayı. Rekabet Edebilirlik Raporu’nu yayınladılar, genel kurula gittiler. Fikri Toros bir kez daha KTTO Başkanı olarak ekonomide söz sahibi olacak. Rekabet Edebilirlik Raporu demişken, biraz da yatırım vurgusu yapalım. Uluslararası Diplomatlar Birliği yeni bir yatırım zirvesi için geri sayıma başladı. KKTC ekonomisi, dev sermayelerle buluşacak, yeni yatırım fırsatları doğacak. DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, detayları Ekonomi Kıbrıs yayınımızda anlattı. Kıbrıs emlak ve inşaat sektöründe de güzel şeyler oluyor. Kıbrıs Developments’ın 30’uncu yıl özel projesi Milos Park Homes, KKTC’de bir ilke imza attı ve Türkiye İş Bankası ile özel bir kredi anlaşması yaptı. İş Bankası, inşaat halindeki Milos Park Homes projesine şimdiden konut kredisi veriyor. Bu cazip fırsat, yatırımcının büyük ilgisini çekiyor. Girne merkezinde de yeni bir proje var; Magic Plus. Mehmet Eminoğlu, bilgi birikimi ve tecrübesini Magic Plus’a aktarıyor, çok özel bir yaşam merkezi meydana geliyor. Kapanışı Cityscape Turkey ile yapalım. Kıbrıs emlakları İstanbul’da düzenlenen uluslararası emlak fuarındaydı. Kıbrıs Emlak Merkezi olarak biz de fuarı izledik. Dikkat çeken ayrıntılar var. Hepsini tek tek sizler için işledik. Keyifle okumanız dileğiyle..


9

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

MART ÖZETİ: EKONOMİK DARBOĞAZ NİSAN BEKLENTİSİ: BİR AN ÖNCE ÇIKIŞ YOLU BULUNMASI Aslında Şubat’tan Mart’a baktığımızda, çok da bir değişim olmadı hayatımızda.

Aralık ayından bu yana süren maaş belirsizliği, Mart ayında ‘taksitli maaş’ olarak tarihe geçti.

Özellikle de KKTC adına.. Şubat ayına damgasını vuran kriz dalgaları, Mart’ta da etkisini sürdürdü.

Gelin şimdi, Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de geçmiş ayın özetini çıkarıp, gelecek ayın beklentilerini sıralayalım.

10

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

KKTC;

Nisan 2016

Taksitli Maaş Krizi Hayaldi, gerçek oldu.. Aylardır Demokles’in Kılıcı gibi kamu çalışanlarının üzerinde sallanan maaş krizi, sonunda ‘taksitli maaş’ olarak kayıtlara geçti. 4 bin liradan az maaş alan memurlara maaşlarının tamamı, 4 bin liradan yüksek alanlara ise yüzde 60’ı yattı. Bir türlü imzalanamayan ekonomik mali protokolün faturasını, çalışanlar ödemiş oldu.

endeks

Güvenlik Endişesi Birazdan Türkiye başlıklarında da göreceksiniz, terör son dönemde Türkiye üzerinde karabulut gibi dolaşıyor. Artan canlı bomba ve saldırı ihbarları, KKTC’yi de endişeye sürükledi. Mart ayı boyunca birçok asılsız ihbar, hatta asılsız haberler vatandaşı korkuttu. KKTC polisi hiç olmadığı kadar şüpheli paket imha etti, neyse ki hepsi boş çıktı.

Rekabet Edebilirlik Raporu Bir yandan yatırım ve yatırımcı diyoruz, diğer yandan eksik yönlerimizi tamamlamak için çabalamıyoruz. Onların başında hiç şüphesiz hantal bürokrasi geliyor. Kıbrıs Türk Ticaret Odası bu gerçeği bir kez daha verilerle ortaya koydu. Sekizincisi hazırlanan rapor, yatırımcının önündeki engelleri tek tek sıralıyor. İlk sırada verimsiz devlet bürokrasisi var. Detayları tek tek işledik..

Siber Korsanlar Saldırıya Geçti İş dünyasının başı bir süredir hackerlarla dertte. İşletmeleri hedef alan siber korsanlar, işi yeni bir kazanç kapısına çevirdi. Önce virüs dolu maillerle bilgisayarınıza giriyor, sonra da dosyalarınızı şifreliyorlar. İşte o dosyaları yeniden aktif olarak kullanabilmeniz için de sizden yüklüce para istiyorlar. İş dünyası bu saldırılara karşı kırmızı alarm verdi. Detaylar ve uyarılar iç sayfalarda..

DMW’den KKTC Çıkarması Şartlar çok müsait olmasa da imkansız diye bir şey yok. Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Kuzey Kıbrıs’a inanıyor, potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için çabalıyor. DMW Türkiye heyeti KKTC’deydi. Yeni yatırım zirvesi için temaslarda bulundular. Uluslararası yatırımcıların KKTC’ye taşınacağı bu sürecin yol haritasını çizdiler. Kıbrıs Türk ekonomisi için sunulan dev fırsatlar Mart ayında şekillendi, Nisan-Mayıs ve Haziran’a damgasını vuracak..


TÜRKİYE;

DÜNYA;

Gündem Terör Önce Ankara’da Kızılay Meydanı’nda, sonra İstanbul Taksim’de, ardından ise Diyarbakır’da gösterdi yüzünü eli kanlı terör. Üç ayrı saldırıda, onlarca can aldı. PKK ve İŞİD tarafından düzenlenen bu saldırılara karşı güvenlik güçleri yoğun bir operasyon sürecinde. Ne yazık ki her gün şehit haberleri geliyor. Türkiye terör belasıyla uğraşıyor, Türkiye zor bir dönemeçten geçiyor..

4.5G

Turizmde Endişe Bahsettiğimiz terör olaylarının en büyük yansıması ise turizm sektörüne.. 2016’ya Rusya kriziyle adım atan sektör, artan terör saldırılarıyla daha da zor bir yıla hazırlanıyor. Daha şimdiden birçok rezervasyon iptal edildi. Bunlar arasında büyük etkinlikler, kongreler ve toplantılar var. Turizmcilere göre 2016 kayıp yıl, ama şimdiden 2017’yi kurtarmak için somut hamleler yapılmalı..

Aslında dünyada başka bir örneği yok bu ismin. 4.5G Türkiye’ye özel.. 4G teknolojisinin biraz modifiye edilmiş hali de diyebiliriz. Mart ayı boyunca geri sayımı konuştuk. Önce sim kartlar değişti, sonra gözler 1 Nisan’a çevrildi. 1 Nisan gecesi Türkiye 10 kat hızlı internet ile tanıştı. Tabi bu süreçte tüketici dernekleri, hatta bakanlar bile, gelmesi muhtemel yüksek faturalara karşı tüketiciyi temkinli olması yönünde uyardı.

Reza Zarrab Operasyonu Türkiye-İran-Amerika hattında kritik operasyonlardan biriydi Reza Zarrab’ın gözaltına alınması. İş adamı Zarrab, kimse ne olduğunu anlayamadan Miami’de tutuklandı. Ambargoyu delmek, Amerika’yı aldatmak ve kara para aklamakla suçlanıyor. Peki Zarrab’ın bu tutukluluk süreci Türkiye’ye uzar mı? Mart ayına damgasını vuran sorulardan biriydi bu. Henüz detay yok. Dünyanın gözü savcının ve davanın üzerinde..

11

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016

Hükümet krizinin nasıl çözümleneceği en büyük beklenti. Vatandaş artık siyasete güvenini yitirmiş durumda. O yüzden çıkacak sonuç, ne kadar uzun ömürlü olacak, tartışılır. Ekonomi açısından ise gözler çıkış yolu olarak görülen mali protokolde. Aralık ayında imzalanması gereken protokol, Nisan oldu ama hala ufukta yok. Ekonomi ciddi bir darboğazda. Döviz kurlarındaki düşüş, piyasadaki krizi bir nebze de olsa öteliyor. Ama tahsilat krizi yavaş yavaş yüzünü gösterecek gibi. Nisan ayında unutmamanız gereken başlıklardan biri de emlak vergisi. İlk taksitini yatırmak için ay sonuna kadar vaktiniz var.

endeks

BEKLENTİ:


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

K-PET’TEN 40 BİN FİDAN PROJESİ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

PETEK PASTANESİ’NE İKİ ÖDÜL BİRDEN Kuzey Kıbrıs’ta pastanecilik sektörünün öncüsü, yıllardır lezzetin değişmeyen adresi Petek Pastanesi ödüller köşesine iki yenisini daha ekledi.

‘Dolu Dolu 40 Yıl’ sloganı ile, 40’ıncı yılını kutlayan Kıbrıs Türk Petrolleri, doğaya fayda sağlamak, geleceğe katkı koymak ve sosyal sorumlulukları hatırlatmak adına 40 bin fidanın dikileceği büyük bir proje üstlendi.

12

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi Müdürlüğü ile K-Pet arasında imzalanan protokol kapsamında, 10 bin fidan Mağusa’da Doğa Koleji yanındaki araziye, 30 bin fidan ise Kantara Bölgesi’nde Çınarlı Köyü’ne dikilecek. Toplamda 25 hektarlık bir alana ekilecek olan fidanların, 10 yıllık bakımı da K-Pet tarafından yapılacak. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ağaçlandırma projelerinden biri olan ‘Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden’ projesinin dikim aşaması Çanakkale Ortaokulu öğrencilerinin katılımı ile Doğa Koleji yanındaki arazide başladı.

haberler

K-Pet Genel Müdürü Cem Arat, fidan dikiminde yaptığı konuşmada, halkın desteğine, Bakanlığa ve Orman Dairesi’ne katkılarından dolayı teşekkür etti. K-Pet’in 40 yılını kutlamak amacıyla gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk kampanyasını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Arat, kampanya süresince toplumdan almış oldukları olumlu tepkilerden ve destekten memnun olduklarını, böyle büyük bir projeyi hayat geçirmenin de mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi. Oluşturulan ormana ‘40 Yıl Hatıra Ormanı’ adı verildiğini hatırlatan Arat, bu ormanın ‘K-Pet müşterilerinin KKTC’ye armağanı’ olduğunu söyledi.

sahip çıkalım’ vurgusu vardı..

KKTC Tüketiciler Derneği’nin 15 Mart Tüketiciler Günü nedeniyle düzenlediği ödül töreninin adresi Golden Tulip Hotel’di.. Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende, ‘tüketici haklarına

Basın yayın kuruluşları, gazeteciler ve başarılı işletmelerin ödüllendirildiği törende Petek Pastanesi; Yılın Pastanesi ve Tüketici Kalite Ödülü’nün sahibi oldu. Ödülü Petek Pastanesi adına işletme yetkilisi Necati Kılıç aldı. İki ödül ile törende gıda sektörüne damgasını vuran Petek Pastanesi, hizmet ağını da genişletme kararı aldı. Zengin ürün çeşitliliği, yıllardır değişmeyen kalite çizgisi ve ünü Kıbrıs dışına taşan lezzetiyle yerli yabancı binlerce kişiye hizmet veren Petek Pastanesi, eşsiz maraş dondurması için Lefkoşa ve Girne’de sınırlı sayıda dondurma bayiliği verecek.

ESSE ÜÇÜNCÜ MAĞAZASIYLA 1001 AIRPORT MALL’DA Birinci Medya Kurumu’nun perakendecilik sektöründeki yatırımlarından Esse, KKTC’de hızla büyüyor. Lefkoşa’daki iki Esse mağazasına, üçüncüsü eklendi. KKTC’nin ilk alışveriş merkezi 1001 Airport Mall’da kapılarını açan Esse, ilk günden bu yana büyük ilgi görüyor. Özellikle de Esse mağazasının kapısının önüne park edilen Esse plakalı klasik otomobil, AVM’yi ziyarete gidenlerin sosyal medyada en çok paylaştığı görseller arasında. Üçüncü mağaza ile hizmet ağını genişleten Esse, dördüncüsü için de gün sayıyor. Bu kez adres Mağusa’nın ilk alışveriş merkezi olarak hizmete girecek olan City Mall AVM..


13

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLER İÇİN KAÇIRILMAYACAK FIRSAT; KOMAGENE’DE YIL SONUNA KADAR BAYİLİK BEDELİ YOK ARMAR’DAN FIRSAT DOLU DEĞİŞTİRME KAMPANYASI

14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Alışveriş planı yapanlar, uzun süredir geri sayımdaydı. Sonunda bekledikleri kampanya başladı. Armar Şirketler Grubu, bünyesinde bulunan Blomberg ve Grundig ürünleri için altıncı yılda da değiştirme kampanyasını müşterisiyle buluşturdu.. Firma, su sebilinden televizyona, çamaşır makinesinden buzdolabına kadar geniş bir yelpaze sunuyor tüketiciye. Çalışsın ya da çalışmasın, eldeki eski ürüne 100 liradan 450 liraya kadar değer biçen Armar, yeni ürüne bir de indirim ve taksit avantajı ekliyor. Tüketici hem eskilerden kurtuluyor, hem de A sınıfı enerji sarfiyatı ve yeni teknolojiye adım atıyor.

haberler

Değiştirme kampanyasında şu an lider ürün, televizyon..

Türkiye’de etsiz çiğ köftenin tadı Komagene, KKTC’ye de adım attı. Lefkoşa’da ilk bayisini açan Komagene, kendi işini kurmak isteyenler için cazip fırsatlar sunuyor. 850 bayisi ile sektöre yön veren firma, yıl sonuna kadar KKTC’de iş ortağı olmak isteyenlerden franchise bedeli, yani bayilik bedeli almayacak. Komagene açmak isteyenler, dükkan yatırımı yaparak satışa başlayacak. Daha önceki verilere göre Komagene ile çiğ köfte sektörüne adım atan girişimciler, yer ve potansiyeline göre 6-12 ay içerisinde yatırımını çıkardı. KKTC’de Komagene’nin Master Franchise hakkı iş insanı Okyay Sadıkoğlu’nda. Girne, Lefkoşa, Mağusa, İskele veya Güzelyurt’ta Komagene bayisi olmak isteyenler Sadıkoğlu ile iletişime geçebilir.

LİMASOL BANKASI’NDAN ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI Kültür sanat etkinliklerine büyük destek veren Limasol Bankası, bu kez ‘barış’ temalı bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Yarışma ‘barış içinde bir ülkede, kardeşçe yaşama arzusunu’ konu alacak. Limasol Bankası’nın web sitesi üzerinden başvuruların kabul edildiği yarışma için katılım süreci başladı. Uzman jüri tarafından değerlendirilecek katılımlar sonunda, yarışmayı kazananlar ödüllendirilecek. Yarışmanın birincilik ödülü 5 bin TL olarak belirlendi. Son başvuru tarihi ise 16 Mayıs.


15

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KKTC’YE 10 YENİ ÜNİVERSİTE DAHA

16

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

100 bin öğrenci hedefine her sene bir adım daha yaklaşan KKTC, bu yıl 10 yeni üniversite ile daha tanışacak. Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Milli Eğitim Bakanlığı’na 2014 yılında 14, 2015 yılındaysa 5 yeni üniversite başvurusu yapıldığını, 2 yılda yapılan 19 başvurudan 10’ununa bakanlık tarafından ön izin verildiğini açıkladı. Eğitim Bakanlığı’ndan ön izin aldıktan sonra 2 yıl içerisinde rektörlük binası ve en az 3 fakülte 6 bölüm için inşaat süreçlerini tamamlayıp eğitime hazır hale gelen kurumlar YÖDAK’a öğretime başlama izni için başvuru yapabilecekler. Şu anda mevcutta KKTC hukukuna göre kurulmuş olan 11, Türkiye hukukuna göre özel izinle kurulmuş olan 2 üniversite olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst toplamda ülkemizde mevcut 13 üniversite bulunduğunu ifade etti. Mevcut üniversitelerde eğitim gören toplamda 85 bin üniversite öğrencisi bulunduğunu kaydeden Dürüst, 25 bin öğrencinin 3. dünya ülkelerinden geldiğinin altını çizdi.

haberler

2020 yılına kadar 100 bin öğrenci hedefi olduğunu dile getiren Kemal Dürüst, 100 bin öğrenci rakamınınsa üst sınır olması gerektiğini vurguladı. Ülkelere verilen kontenjanlar konusunda da çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Dürüst, ülkemizde suç oranının artmasına neden olan yabancı ülke öğrencilerinin ülkelerine verilen kontenjanların kademeli şekilde azaltılması gerektiğini dile getirdi. Dürüst, ülke ismi vermekten kaçınarak, “bu kategoriye giren hangi ülkeler varsa bu ülkelere verilen kontenjanlar azaltılmalıdır” dedi.

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

GİRNE’YE DOĞA OKULLARI Kıbrıs eğitim dünyasını yeniliklerle tanıştıran Doğa Okulları, Gazimağusa’dan sonra rotasını Girne’ye çevirdi. Doğa Okulları Girne’de de hizmet vermek için geri sayıma başladı. Doğa Okulları CEO’su Bünyamin Çelikten, yeni yatırımın sinyalini daha önce vermişti aslında. 28 Kasım’da DMW ve Avrupa İş Adamları Kulübü’nün GAÜ ile birlikte düzenlediği Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ne katılan Çelikten, KKTC için yatırım ve büyüme düşüncelerini paylaşmıştı. Öyle de oldu.. Doğa Okulları Girne Ozanköy’de bina inşaatına başladı ve hızla sürüyor inşaat. Özellikle Girne bölgesinde yaşayan veliler ve öğrencilerden büyük talep gören Doğa Okulları, Doğa International School ismiyle eğitim verecek. “Girne’de eğitimin doğası değişiyor” sloganıyla yola çıkan marka; anaokulu, 1-2 ve 3’üncü sınıflar için kayıt almaya da başladı.

LAÜ’DE ÇİFTE DİPLOMA FIRSATI Lefke Avrupa Üniversitesi ile İngiltere’nin Bradford Üniversitesi, LAÜ öğrencilerine çift diploma alma imkanı sunan anlaşma imzaladı. LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen, Bradford Üniversitesi ile imzalanan anlaşma hakkında yaptığı açıklamada “çift diploma anlaşması” çerçevesinde dört yıllık eğitim alan öğrencilerin her iki üniversitenin diplomasına sahip olacaklarını kaydetti. Eğitim programının ilk üç yılını Lefke Avrupa Üniversitesi’nde, son yılının ise Bradford Üniversitesi’nde tamamlanması gerektiğini belirten Yükselen, 40’ıncı yılında olan üniversitenin 150 farklı ülkeden öğrenci profiline sahip17 bin nüfuslu olduğunu kaydetti. Yükselen, çift diploma imkanından, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan Ekonomi, Bankacılık ve Finans; Uluslararası İlişkiler, Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümlerinde yer alan öğrencilerin faydalanabileceğini belirtti. Yükselen, LAÜ öğrencilerine ülke dağılımına göre burs, yüksek şeref bursu ve LAÜ’ye özel burs verileceğini de söyledi.


17

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

RUSYA’DA KKTC TANITIMI “ERCAN’IN KAPASİTESİ ÜÇ KAT ARTACAK”

Türkiye ile Rusya arasında soğuk rüzgarlar esiyor, ticari ilişkiler durma noktasında. Özellikle Türkiye turizmi için zarar beklentisi çok büyük. Türkiye’nin kaybedeceği turisti kapmak için Güney Kıbrıs harekete geçeli çok oldu. KKTC turizm sektörü de atağa kalktı. KKTC turizmi, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı’nda tanıtıldı.

18

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Kısa sürede köklü bir değişim ve gelişime imza atan Ercan Havalimanı, yoğun talep karşısında yine de sıkıntı yaşıyor.. Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ercan Havalimanı’nın artan yolcu talebini karşılamakta yetersiz kaldığını, yeni yapılan pist ve terminal binası ile havalimanının kapasitesinin üç kat artacağını ifade etti. Sucuoğlu, Ercan Havalimanı’nı ve inşaatı devam eden yeni terminal binasını yerinde inceleyerek T&T Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Serhat Özçelik ile görüştü.

haberler

T&T Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Serhat Özçelik yaptığı konuşmada, Ercan Havalimanı’nın mevcut 8 uçak park yeri olduğunu fakat bu sayının artık yetersiz kaldığını söyledi. Yapılacak olan 3 yeni uçak park yeri ile 11 uçağın aynı anda park etme imkanı bulacağını, yatırımların devam edeceğini belirtti.

Fuar sırasında bazı bakanlık temsilcileri ve turizm sektörü temsilcileri, Rus tur operatörleriyle görüşmeler yaptı. Rus tur operatörleri, hava yolu şirketleri, seyahat acenteleri, turizm yazarları, turizm teknolojisi üreten firmalar, restoranlar, turizm birlikleri, oteller, gemi turizmi şirketleri, turizm pazarlama şirketleri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok profesyonelin ilgi gösterdiği fuarda 150 ülkeden yaklaşık bin 800 şirket stant kurdu. Fuarı yaklaşık 32 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. Fuarda, Kuzey Kıbrıs standına gelen ziyaretçilere Rusça lisanında turizm genel bilgi broşürü, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için 50 neden broşürü, turistik karayolları haritası, eko turizm broşürü, özel ilgi turizmine yönelik çeşitli broşürler, turistik tanıtım DVD’leri, kumaş heybe, su sporları ve eko-turizm broşürleri dağıtıldı.

TURİZMDE ÖRNEK İŞBİRLİĞİ Her zaman söylüyoruz, her şeyi devletten beklememek lazım. Bazen bireylere veya şirketlere de iş düşüyor. Turizm sektöründe böyle bir adım atıldı. Turizm Bakanlığı, Unique Cyprus Travel ve All Year Cyprus Travel ile protokol imzaladı. Yürüyüş parkurlarının bakım ve onarımının gönüllülük esasına dayalı olarak özel şirketlere devredilme çalışması sürdürüldü. Daha önce 4 şirket ile yapılan protokol anlaşmasına iki şirket daha eklendi. Unique Cyprus Travel ve All Year Cyprus Travel ile yapılan işbirliği protokolü gereğince ilgili şirketler Alevkaya Kuzgun ve Karşıyaka yürüyüş parkurlarının 5 yıllık bakımını üstlenecek. Protokole Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, Unique Cyprus Travel Direktörü Orhan Tolun ve All Year Cyprus Travel Direktörü Erkan Kilim imza koydu.


19

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KTTO’DA GENEL KURUL VE YENİ ODA MECLİSİ KKTC ekonomisinde büyük rol oynayan Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın 53’üncü Olağan Genel Kurulu Toplantısı vardı. Seçim yapıldı, Oda Meclisi’nin yeni üyeleri belirlendi. Aslında siyasilerin rutin konuşmalarıyla başladı Genel Kurul. Hükümetin dağıldığı haberlerinin gölgesinde, değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Akıncı çözüm sürecinde müzakereleri yorumladı. Koalisyon ve muhalefet partileri içeriği sır gibi saklanan ve tam üç aydır imzalanamayan mali protokolü tartıştı.

20

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Toplantıda en ihtiyaç duyulan konuşma, KTTO Başkanı Fikri Toros’tan geldi. Toros, Rekabet Edebilirlik Raporu’nda yine ilk sırayı tutan hantal bürokrasiye vurgu yaptı, ‘bir an önce azaltılmalı’ dedi.. Genel Kurul toplantısında, konuşmaların ardından 52’nci dönem faaliyet raporu ve mali rapor aklandı. D. K. Deniz & Co’nun Oda Murakıbı olarak tayin edilmesinden sonra da meclis seçimi yapıldı. Genel Kurul toplantısındaki oylama sonucunda Kıbrıs Türk Ticaret Odası 53’üncü Dönem Meclisi’ne seçilen yeni üyelerin bölgelere göre dağılımı şöyle:

Lefkoşa:

haberler

A. Serhan Kaner, Alp Cengiz Alp, Arsen Angı, Didem Erel, Emre Olgun, Erdinç Küçükuncular, Erol Atakan, Ersan Dağlı, Ertuğ Şevket, Fikri Şener, Fikri Toros, Gizem Çeliker, Hakkı Tamer Müftüzade, Hilmi Can,

İsmail Sayı, Mehmet Gökçebel, Metin Yalçın, Murat Arar, Mustafa Defteralı, Mustafa Erk, Mustafa Varol, Necat Yüksel, Özalp Nailer, Pınar Başman Süren, Saber Andır, Selen Necat Gürkan, Vedat Hakan Akdeniz.

Gazimağusa:

Abdullah Emirzadeoğulları, Cüneyt Ömeroğlu, Erhan Bolkan, Halil Giritli, Mehmet Sabancı, Mustafa Genç, Ozan Dağlı, Semral Erel, Serde Debreli Atatüzün, Vargın Varer, Vural Coşar.

Girne:

Alev Kahveci, Ali Şah, Asım Vehbi, Aziz Limasollu, Emin Tanlı, Fuat Kutlu, Hüseyin Kemaler, Mehmet Eziç, Özlem Özbekoğlu, Serhan Kombos, Yüksel Akay. 53’üncü Dönem Oda Meclisi, ilk toplantısında Fikri Toros’u Oda Başkanı olarak görevlendirdi. Toros, KTTO Başkanı olarak görevine devam ediyor.


21

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


22

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

Nisan 2016


23

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

“KOBİ’LER GELİŞTİKÇE KKTC’NİN REFAHI DA YÜKSELECEK” Akıncı, bunu yapmakla çözüme hazır hale geleceklerini, ancak Kıbrıs Türk halkının elinde olmayan nedenlerle çözüm olmasa da, yine de rekabet edebilir, yaşayabilir bir yapıyı kurmaları gerektiğini ifade ederek, “Biz bu yapıyı geliştirdikçe güçlendikçe çözüm daha yakın hale gelecektir, bunu da hiç göz ardı etmeyelim” diye konuştu.

“KOBİ POLİTİKASININ KURUMSALLAŞMASI SON DERECE ÖNEMLİ” KKTC ekonomisi için önemli bir etkinlik vardı. I. KKTC Kobi Zirvesi, ülke ekonomisine yön veren işletme ve yöneticileri bir araya getirdi. Zirve’nin yurt dışından da misafiri geldi.

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da davetli olarak katıldı. Işık; “KOBİ’ler ekonomilerin temel direkleridir, dinamosudur. Ülke ekonomileri arasındaki farkın temel belirleyicisi KOBİ’lerdir” dedi, KOBİ’ler geliştikçe KKTC’nin de refahının yükseleceğine vurgu yaptı.

Nisan 2016

Işık, bu çerçevede girişimciliğe büyük önem verdiklerini ve desteklediklerini belirterek, girişimcilerin yetiştirilmesini istedi, Türkiye olarak KOBİ politikaları ve destek modelleriyle ilgili sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi Kuzey Kıbrıs ile de paylaşmaktan büyük mutluluk duyacaklarını söyledi. Ayrıca Türkiye Sanayi Bakanı Fikri Işık I. KKTC KOBİ Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’ye her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

haberler

“KOBİLER EKONOMİNİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI” Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “ekonominin isimsiz kahramanları” olarak nitelediği KOBİ’lerin niteliklerinin gelişmesi ve daha rekabetçi yapıya kavuşmalarının önemine işaret ederek, “Gelecekte sadece federal yapı içinde değil, AB içinde de yarışıp yaşayabilecek bir nitelikte olmalarının son derece büyük önemi vardır” dedi.

Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun, zirvenin KKTC devletinin KOBİ politikaları alanında var olduğunu, söz konusu politikaların öncelikleri arasında olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti. Atun, KOSGEB’in deneyim ve uygulamalarından yararlanmanın kendileri için çok değerli olduğuna vurgu yaptı. Ekonomi Bakanlığı’na geldiği 2009 yılında KOBİ finansmanına yönelik çalışmalar yapmaya başladıklarını, 2010 yılında Anavatan TC Ekonomi Bakanlığıyla birlikte yaptıkları ortak çalışmalar sonucunda, KOSGEB modelini KOBİGEM olarak hayata geçirdiklerini belirten Atun, merkezin, kobilerin, esnafın, zanaatkarın, küçük işletmenin ve esnafın kalkınmasına, gelişmesine ve desteklenmesine hizmet eden, devletin KOBİ alanında kurumsallaştığı bir merkez haline geldiğini kaydetti. Atun, “KOBİGEM’in siyasetin müdahale edemediği bir yapı ile meydana gelmiş olması, KOBİGEM’i hayata geçiren bakan olarak benim gurur kaynağımdır” diye konuştu. İlk günü konuşmalar ve panellerle geçen buluşmanın ikinci gününde ise çalıştay vardı. KKTC ekonomisinde etkin çıkış yolu bulmak için sektör iş insanlarıyla beyin fırtınası yapıldı. En iyi fikirler kayıtlara geçti. Çalıştay raporu bir süre sonra Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanacak. Etkinliği özel kılan detaylardan biri ise Türkiye ekonomisinde büyük rol oynayan KOSGEB ile KOBİGEM arasında imzalanan işbirliği protokolüydü.


25

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KKTC PROJELERLE GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR Kıbrıs’ta kalıcı barışın sağlanması konusunda üstlendiği diplomatik girişimler ve Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirveleri ile farkındalık yaratmaya çalışan Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Derneği, yeni yönetim kurulu ile geleceğe yönelik projeleri hayata geçirmek için çalışmalara şimdiden başladı. Genel Kurul toplantısında oybirliği ile yönetim kurulu başkanlığına Doç. Dr. Uğur Özgöker, başkan yardımcılığına Musa Karademir, genel sekreterliğe Şafak Biçer, saymanlığa Sedat Altunay, üyeliklere ise Ferhat Bozçelik, Bülent Alıcı, Erkan Akyollu, Sevda Özgöker, Ekrem Uca, Esen Darlan seçildi.

26

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Konuyla ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Özgöker yaptığı açıklamada; “TKKTTOD olarak Kıbrıs’ın geleceğine inanıyoruz. KKTC’yi güçlendirecek sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirecek çalışmalar yapmak veya koordinesini gerçekleştirmek en büyük amacımız” dedi. TKKTTOD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği AB Danışmanı Musa Karademir ise; “Akdeniz’in Mavi İncisi Kıbrıs, bir yandan barış sürecini devam ettirirken, öte yandan da huzurlu bir ada olması çok önemli. 28 Mayıs’ta DMW olarak yapacağımız Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’nde TKKTTOD bizim çok önemli ortaklarımızdan biri olacaktır” sözleriyle, yeni zirveye işaret etti.

haberler

TKKTTOD Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Derneği Kıbrıs Temsilcisi olarak da Atıl Ayaz görev yapacak. Ayaz açıklamasında; “DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Kıbrıs Temsilciliği’nden sonra bu önemli STK’nın da temsilcisi olmam, bana yeni sorumluluklar yükledi. Kıbrıs için önümüzdeki dönemde çok güzel projeleri hayata geçirmek için, durmaksızın çalışacağız” değerlendirmesini yaptı. İşte derneğin yol haritasından birkaç başlık; * KKTC’de “Marina Turizmi” ve “Yat Limanı” işletmeciliğini teşvik etmek, * KKTC’de milli bir havayolu

kurulması konusuna destek olmak, * KKTC’nin havaalanları ve limanlarının doğrudan ticarete açılması için uluslararası lobicilik faaliyetlerinde bulunmak, * KKTC’de “Organik Tarımın” geliştirilip, yaygınlaştırılması sağlamak, * Türkiye’den adaya giden suyun PPP Kamu-Özel Ortaklığı ile işletilmesi, * KKTC iç piyasasında “Serbest Rekabet” ortamının sağlanması, * KKTC’de yenilenebilir enerji alanında yatırım yapılmasını sağlamak, * KKTC’nin dış ticaretinin liberalizasyonu için gerekli koşulların sağlanması, * KKTC’de “Tüketici Haklarının Korunması” için faaliyetlerde bulunmak, * KKTC’de turizmin deniz, güneş ve casino turizmi dışında “Sağlık Turizmi” ve “Yaşlı Turizmi” gibi alanlarda da geliştirilmesi, * KKTC’de AB vatandaşlarına yönelik olarak “Yaşlı Bakım Evi” ve “Huzur Evleri” inşa edip, işletmeyi teşvik etmek, * KKTC’de Mesleki Eğitim, Yaşam Boyu Eğitim ve Sürekli Eğitim Merkezleri’nin kurulup işletilmesi, * KKTC üniversitelerinin dünya üniversiteleri ile akademik işbirliklerini teşvik etmek ve bu konuda KKTC üniversiteleri ile işbirlikleri yapmak, * Avrupa Birliği hibelerinin kullanılması ve hibe yönetimi alanında çalışmak, * Teknoloji Transfer Ofisleri ve teknokentler kurulmasına destek olmak, * Yabancı yatırımcıların KKTC’de yatırım yapması konusunda danışmanlık hizmeti vermek..


27

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

FERHAT BOZÇELİK – DMW TÜRKİYE BAŞKANI

ULUSLARARASI YATIRIMCILAR KKTC YOLUNDA

DMW VE EBCA YATIRIM ZİRVESİ İÇİN GERİ SAYIMA BAŞLADI

28

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın Rekabet Edebilirlik Raporu’nu okuyacaksınız birazdan, tablo pek iç açıcı değil. Yatırım yok, finans erişimi kısıtlı, bürokratik engeller ise can alıcı. Bu olumsuz gidişatı aşmak için bir şeyler yapmalı. İyi gelişmeyi başa aldık o yüzden..

röportaj

Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) 28 Kasım’da KKTC için bu adımı attı aslında. Avrupa İş Adamları Kulübü ile birlikte, Girne Amerikan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde uluslararası yatırımcıları KKTC’de buluşturdu. Yerli, yabancı birçok iş insanı oradaydı. Uluslararası arenada tanınmayan, ambargolarla anılan KKTC için çıkış yolunu aradılar. Yeni yatırım işbirlikleri için fikir alışverişi yaptılar. Hatta o zirvede el sıkışan iş insanları, ortak projelere bile başladı. O ilkti, bu kez ikincisi geliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni bir yatırım zirvesine ev sahipliği yapacak. Uluslararası Diplomatlar Birliği KKTC için yoğun bir hazırlığa girdi. Finans, enerji, gayrimenkul yatırımlarında dünya markalarını KKTC’ye getirecek.

Etkinliğin bir önemi de güvenlik konusu aslında. Avrupa’nın, hatta dünyanın terör gündemiyle tüm organizasyonları iptal ettiği bir dönemde, KKTC bir kez daha barış ile anılacak. O yüzden planlanan zirve, 2016’nın en büyük ekonomi organizasyonlarından biri olacak. DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, yeni yol haritalarını Ekonomi Kıbrıs’ta Atıl Ayaz’a anlattı. “Nerede barış varsa, orada ekonomi ve yatırım olur. Geçtiğimiz zirvede biz bu başlığa vurgu yaptık. Avrupa’da büyük dikkat çekti. Avrupa Birliği’nden çok güzel teşekkür mektupları aldık. Aslında Nisan ayında Paris İklim Zirvesi’nin İstanbul Değerlendirme Toplantısı’nı yapacaktık, fakat Türkiye ve Avrupa genelinde artan terör olayları sonrası, Birleşmiş Milletler ile ortak bir karar aldık, projeyi erteledik. Şimdi tüm motivasyonumuzla KKTC’ye yöneliyoruz. Kıbrıs’ın ekonomi adına önemi büyük. O yüzden yoğun bir ilgi var adaya. Bu yıl da Avrupa Birliği’nin desteği ve işbirliği ile bu yola çıktık. Yapacağımız


zirveyi yakından izliyorlar, her aşamasında destekliyorlar. Onların bu yaklaşımı, uluslararası sermayenin KKTC’ye bakışını da olumlu yönde etkiliyor.” DMW Başkanı Ferhat Bozçelik’e göre bu süreçte Kıbrıs Türk iş insanına büyük görev düşüyor. Gelen yatırımcılara fırsatları sunmak, onlarla işbirlikleri kurmak için gerekli adımlar atılmalı. Çünkü fırsat, bu fırsat.. “Düşünün ki kendi başına hem pas, hem de gol atmak çok zor bir şey. Bizim buradaki görevimiz yabancı şirketleri Kıbrıs’a getirmek. Hem buraya insanları getirip, hem buradaki işleri yapıp, hem de buradaki sermayeyi biz yönetemeyiz. Herkesin kendi görevi var. Kıbrıs Türk iş insanları da kendilerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yabancı yatırımcılarla yakalanan iletişimi devam ettirmeliler, işbirlikleri yapmak için, ülkeye kazanım sağlamaları için adımlar atmalılar. Onun için ben buradaki Kıbrıslı vatandaş ve politikacılarımıza çok samimi bir şey söylemek istiyorum. Siz bu işi sahiplenirseniz olur. Eğer sahiplenmeseniz; bir zirve yapmışız, ben size 100 bin tane yatırımcı getireyim, siz burada ona kucak açıp destek vermezseniz olmaz. Bizim hedefimiz şu, buradaki yatırımcıların kalıcı olması. Tabi tek başlarına değil kesinlikle. Kıbrıs’taki insanlarla iş birliğine girip iş yapacaklar ki, bu ülkeye daha da faydalı olsun.”

“DEV YATIRIM FONLARINI GETİRİYORUZ” 2015 yılında düzenlenen zirveye de uluslararası iş insanlarını taşıyan DMW, bu kez çıtayı daha da yükseltiyor. DMW Türkiye Başkanı Ferhat Bozçelik, Kıbrıs’ta yatırım planlayan dev yatırım fonlarını işaret ediyor. “O zirveden sonra ne oldu? Çok sayıda ciddi dönüşler aldım. Zirveye katılamayanlar, katılmak isteyenler yoğun bir dönüş yaptı. Şimdiki zirvede anlaştığımız holdingler ve fonlar, kesinlikle geçen yılın en az 3 misli olacak. Çin’den, Amerika’dan, Fransa’dan isimler var katılımcı listemizde. Fon yöneticileri, dev şirketlerin kilit isimleri.. Ama bunu bir getirirsiniz, iki getirirsiniz. O yüzden

bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerekiyor . Hatta sadece iş insanı değil, siyaset kanadında da çok güçlüyüz. Düşünün ki geçtiğimiz yıl yaptığımız zirvenin raporu ve Ekonomi Kıbrıs Prestige dergisinde yayınlanan özel eki, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e sunduk. Dergiyi aldılar, birlikte poz verdiler. Merkel’in başdanışmanı da bu zirveye katılacak isimler arasında. Türkiye hükümetinden üç bakanımızla görüştük, ağır ve dolu dolu kadromuzda onlar da yer alıyor. Çünkü yabancı yatırımcılar bu tür etkinliklerde katılımcıları yakından inceliyor, o yüzden devlet büyüklerinin varlığı bu tür organizasyonlarda büyük önem taşıyor. Örneğin geçen zirvenin her detayı tek tek raporlandı. Resmi olarak da Avrupa Birliği’nin kaydına geçti. AB neye bakıyor? Buraya kim katıldı, tepki nasıldı, bu işin içerisinde gerçekten niyet, istek var mı? Basın bunu nasıl karşıladı? Nasıl halka sundu? Halk bunu nasıl karşıladı? Bu zirve bittikten sonra bütün bunları tek tek raporlandırarak sunduk. Kıbrıs medyasına çok çok teşekkür ediyoruz. Hepsi geniş yer verdi bu etkinliğe. Bunun için çok teşekkür ederiz. İşte bu da AB için çok önemli bir şey, neden? Medya önem veriyor, halk önem veriyor, politikacı önem veriyor. Demek ki bunu istiyorlar, burada istek var. AB istek olmayan bir yere gitmek istemez. Ve bir de şöyle düşünün, dünyanın terör gündemiyle yaşadığı bir dönemde, AB ile birlikte bir zirve yapıyorsunuz. Bu şunu gösteriyor; her şey karanlık değil, bakın orada bir ışık var, bu ışığı ilerlendirmek lazım. Biz KKTC’nin geleceğine inanıyoruz, yatırım potansiyelini görüyoruz. Yeni yapılacak zirvede dünyanın gözünü bir kez daha bu topraklara çevireceğiz. Kıbrıs Türk ekonomisi adına büyük fırsatlara kapı açmasını diliyoruz..”

29

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KKTC EKONOMİSİ REKABETİN NERESİNDE? KTTO RAPORLARLA GÖSTERDİ, GİDİŞAT OLUMSUZ

30

KKTC ekonomisinin mevcut durumu, artıları, eksileri, diğer ülkelerle kıyaslaması gibi zengin bir içerikten oluşan Rekabet Edebilirlik Raporu, bu yıl sekizinci kez Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından hazırlandı. Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu Doç. Dr. Tarık Atan Doç. Dr. Mehmet Ağa Dr. Ayşen Berberoğlu imzası taşıyan kaynak niteliğindeki bu çalışma, geniş katılımlı bir törenle de paylaşıldı.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Aslında hazırlayanların da, yıllardır bu çalışmayı takip edenlerin de şaşırmadığı bir sonuç çıktı karşımıza; KKTC ekonomisi yine rekabette çok geri kaldı. Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre KKTC, Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi’ndeki 141 ülke arasında 121’inci sıraya gerildi bu yıl. Geçen 145 ülkeli listenin 114’üncü sırasındaydı.

haberler

Siyasi belirsizlik, siyasetçilerin ekonomik kararlardan, işleyişten uzak tutumu gibi birçok sebep sıralayabiliriz kötüye giden bu süreç için. Etken çok aslında.

Verimsiz Bürokrasi İlk Sırada Kıbrıs Türk Ticaret Odası da öyle yaptı, yine gerekçeleri sordu iş dünyasına. Başta da belirttiğimiz gibi,

burada da gelen yanıtlar sürpriz olmadı. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da ilk sırada hantal bürokrasi vardı. İş yaparken karşılaşılan en problemle faktörler başlığında yüzde 13.20 ile verimsiz devlet bürokrasisi liste başında yer aldı. İkinci sırada ise geçtiğimiz yıl vatandaşın cebini fazlasıyla yakan döviz geldi. İş dünyasının her ortamda dile getirdiği finansmana erişim seçeneği ise üçüncü sırada. Geçen yıl olduğu gibi, rüşvet başlığı yine son sırada. Görülen o ki çoğu yerde iş dünyasının karşısına çıkan rüşvet, demek ki iş yapma sürecinde bir engel olarak görülmüyor. Diğer başlıklara da bakalım hızlıca. Sonuçlar gösteriyor ki; KKTC’de fikri mülkiyet hakkı yok, hükümet yetkilileri kararlarıyla adam kayırma konusunda çok çok ilerdeler, kamu harcamalarında


31

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


israf had safhada, hükümetler politika üretirken şeffaflıktan çok uzaklar, finansal denetimin hiçbir etkisi yok, mülkiyet hakları ise belirsiz.

32

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Peki iyi şeyler yok mu, var elbet. Örneğin tüm ülkeler arasında terörizmin işletme maliyetine etkisi başlığında KKTC ilk sırada. Terörsüz bir ülke olmanın avantajı doğal olarak da olsa burada ortaya çıkıyor. Aynı şekilde KKTC; suç ve şiddetin işletme maliyeti başlığında da önlerde, 8’inci sırada.


33

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


REHA ARAR

AHMET MELİH KARAVELİOĞLU

34

GÜLİZ KANER

SERHAT AKPINAR

FİKRİ TOROS

ÖDÜL MUHTAROĞLU

Alİ MURAT YEŞİLYURT

ZEKİ ZİYA

CEYHUN TUNALI

HÜSEYİN KEMALER

ERDİNÇ KÜÇÜKUNCULAR

MEHMET EZİÇ

İLKER ZÜĞÜRT

KUDRET ÖZERSAY

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

RAMAZAN GÜNDOĞDU

VARGIN VARER

SÜHA VEKİL

REDİF NUREL

ATIL AYAZ Ekonomi Kıbrıs Genel Yayın Yönetmeni atil.ayaz@ekonomikibris.com Twitter:AtilAyaz

MEHMET ZEKİ AVCI

BURAK SALTOĞLU

Yeni yatırımlar, dikkat çeken projeler, finans dünyasındaki son gelişmeler.. Kısacası ekonomi adına atılan tüm adımlar.. Atıl Ayaz özel konu ve konuklarıyla sizlerle buluşuyor.

Ekonomi Kıbrıs hafta içi her gün saat 14:10'da Kıbrıs Genç Tv’de.. Soru ve görüşleriniz için: haber@ekonomikibris.com

www.ekonomikibris.com

UĞUR SAKARYA


MİNE GÜRSES

Alİ ÇIRALI

METİN BULUT

MERİÇ ERÜLKÜ

SELAMİ KAÇAMAK

KEMAL ALTUNCUOĞLU

MURAT ARAR

EKONOMİ VE İŞ DÜNYASINDA PRESTİJİN ADRESİ

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016

ESAT ALTAY

CANDAN AVUNDUK

YENAL SÜREÇ

ERCAN AYFER

Facebook: Ekonomi Kıbrıs Twitter: Ekonomi Kıbrıs Youtube: Ekonomi Kıbrıs

35 ORHAN TOLUN

A

SEMRAL EREL

GÜNAY ÇERKEZ

OKYAY SADIKOĞLU

EKONOMİ KIBRIS KAAN TOKAT

MEHMET KIRAL

SERHAT ÖZÇELİK

TEKİN KÖSE

ASIM VEHBİ


DÜNYA ENERJİ GÖRÜNÜMÜ VE PETROL PİYASASI DEĞERLENDİRİLMESİ uranyumdan elde edilen enerji, 4 ton maden kömüründen elde edilen enerjiye denktir. Petrole doğru konuyu özelleştirmekte fayda var, çünkü enerji çok geniş bir konudur. Dünya genelindeki rezerv ve üretimlerin dağılımını bilmek, ülkelerin politik ve stratejik yaklaşımlarını anlamak açısından önemli olabilir.

Ali Murat YEŞİLYURT Alpet Genel Müdürü

36

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Dünya enerji üretimindeki öncelikli kaynaklar şöyle sıralanıyor; Petrol: %33, Kömür: %30, Doğalgaz: %24, Hidroelektrik: %6, Nükleer: %5 ve Yenilenebilir %2.. Görüldüğü gibi petrol birinci sırada. Bu kaynaklar yenilenemeyen kaynaklardır ve bilinen rezervler elbet tükenecektir. Bu yüzden kaynakların son derece etkin kullanılması ve sürdürülebilir enerji sistemleri konusunda bilinç kazanılması çok önemli.

köse yazısı

Eskiden en önemli enerji kaynağı olan kömür, havayı fazlasıyla kirlettiğinden ötürü, önemli enerji kaynağından olan petrolü öne çıkarmıştır. Günümüz koşulları ve ihtiyaçları doğrultusunda daha çok tercih edilen enerji kaynağı olarak doğalgaz yerini almıştır. Bunların dışında birçok alternatif enerji kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları güneş enerjisi, biyo enerji, rüzgar enerjisi, hidrojen enerjisi ve nükleer enerjidir. Amerika Birleşik Devletleri atom çekirdeğinin parçalanması veya çekirdeğin kaynaşması yöntemiyle uranyum ve toryum nükleer yakıtlarından faydalanarak elektrik üretmektedir. 1 gram

Dünyada mevcudiyeti ispatlanmış yaklaşık 1 trilyon 600 milyar varil rezerv bulunmaktadır. Bu rezervlerin yaklaşık %73’ü Petrol İhraç Eden Ülkeler; yani (OPEC) Organisation of Petroleum Exporting Countries, %14’ü Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Organisations for Economic Co-operationand Development ve %13’ü de diğer ülkelerde bulunmaktadır. OPEC üyeleri; Suudi Arabistan, İran, Kuveyt, Irak, Venezuela, Katar, Ubya, Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Nijerya, Ekvator ve Gabon’dur. OECD üyeleri; Türkiye, ABD, Kanada, Fransa, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Federal Almanya, İtalya, Portekiz, İngiltere, Danimarka, İrlanda, Yunanistan, İsviçre, Avusturya, İsveç, İzlanda, Norveç, Japonya, Finlandiya, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Güney Kore ve Slovakya ve Avrupa Topluluğu’dur. Petrol rezervlerinin ilk 5 bölgesel dağılımı da şu şekildedir; %48 Ortadoğu, %20 Latin Amerika, %13 Kuzey Amerika, %13 Avrupa-Avrasya, %8 Afrika’dır. Petrol üretimi milyon varil/gün sıralamasına bakıldığında ise yaklaşık; 29 Ortadoğu, 17 Avrupa ve Avrasya, 16 Kuzey Amerika, 8 Orta ve Güney Amerika, 10 Afrika ve 9 Asya-Pasifik yer almaktadır. Günde yaklaşık 90 milyon varil petrol üretilmekte ve bir o kadar da tüketilmektedir. Dünya enerji gündemi aslında son derece net bir şekilde stabil devam etmektedir. Ancak kaynakların kıt olmasına paralel taleplerin artması, stratejik yaklaşımlara sebep olmaktadır. Örneğin 2014’te petrol varil fiyatları bir anda 110


USD seviyesinden, günümüzde 35 USD seviyesine kadar geriledi. OPEC ve OECD üretimindeki değişimlere bakıldığında ciddi miktarda arz fazlası olmadığı görüldü ve bu soğuk savaşın aslında bitmediğini akıllara getirdi. Amerika’nın bu yaklaşımı devam ettirmemesi sebepleri arasında, Amerika’daki kayagazı üreticilerinin de bu durumdan mağdur olması yatıyor olabilir, ancak hala bu tutumlarını terk etmiş değiller. Çünkü petrol üretimini yarıya düşüren İran ile yapılan anlaşmalar neticesinde, fiyatların tekrar düşmesi bekleniyor.

Enerji Alanında Dünya Genelindeki Gelişmelerin Kuzey Kıbrıs’a Etkileri Ekonomi başta olmak üzere, diğer alanları bir göl gibi düşünebiliriz. Aslında hepimiz bu gölün etrafında yaşayan kişileriz. Göle bir taş atıldığında etkisi tüm kıyıya yansır, tabi taş hangi kıyıya yakın atıldıysa orası daha çok etkilenir. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve artışların yansıması hemen görülmez, çünkü stokların bitmesi ve yeni fiyattan ürünün satışa çıkması gerekir. Örneğin Türkiye 2 aylık stok bulunduruyor elinde. Yani fiyat değişimi pompalara ortalama 2 ay sonra yansıyor. Kıbrıs için de aynı şey geçerlidir; petrol fiyatlarındaki

değişimler, küresel diğer gelişmelerin yansımaları kadar hızlı olmaz. Ayrıca KKTC’de akaryakıt fiyatları hükümet tarafından belirlenir, bu yüzden fiyatlara dağıtıcı şirketlerin müdahale etmesi söz konusu değildir. Bu fiyat belirlemeleri 15 iş gününde bir yapılmaktadır. Süre Türkiye’de olduğu gibi 5 iş gününde bir belirlenirse, yansımaları daha hızlı görebiliriz. Ayrıca döviz kurlarındaki değişimler de akaryakıt fiyatlarını etkiler, çünkü ithal edilen ham petrol veya akaryakıt yabancı para cinsinden satın alınmaktadır. Örneğin petrolün varil fiyatı 35 USD ve dolar kuru 3 TL olduğunda, 1 varil petrol için 105 TL ödersiniz. Ancak petrolün varil fiyatı 30 USD’ye düştüğünde, eğer döviz kuru da 3.5 TL’ye çıkıyorsa yine 1 varil petrol için 105 TL ödersiniz, bu durumda akaryakıt fiyatının düşen petrol fiyatına paralel olarak düşmesi beklenemez. Sonuç olarak petrol fiyatları düşüyorsa, döviz kurları yükselmediği ve stoklar tüketildiği anda akaryakıt pompa fiyatlarında düşüş görülür. Küresel gelişmelerin ükemizi olumsuz etkilememesi için halka da iş düşüyor. Örneğin yakıtın Güney Kıbrıs’ta daha kaliteli olduğunu düşünenler var. Halbuki Güney Kıbrıs’taki birçok dağıtıcı firma Alpet ile aynı rafineriden yakıt alıyor.

37

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


Biz akaryakıt temini konusunda Haifa’da bulunan Oil Refineries LTd (ORL) ile işbirliği yapmaktayız ve söz konusu rafineri yılda yaklaşık 10 milyon ton ham petrol rafine etmektedir. Günde 196.000 varil üretim yapılmaktadır. Dünya sıralamasında üst seviyelerde yer alan rafineri, ORL olarak borsada da işlem görmektedir. Yani aynı yakıtı bizden değil de Güney Kıbrıs’tan alarak bizi ve bizim dışımızda da devleti zarara uğratıyorlar.

Güney Kıbrıs ile Anlaşma Sağlanırsa Enerji Sektörü Nasıl Etkilenir? Kuzey Kıbrıs’ın dünyanın en yüksek petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip ülkelere yakınlığı, güneş enerjisine uygun iklimi ve coğrafi konumu itibariyle son derece güçlü yanları bulunmaktadır.

38

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Enerji sektörü bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanayideki en ağırlıklı girdi olarak enerjinin güvenilir kaynaklardan uygun maliyetlerle temin edilmesi ve kesintisiz olarak kullanıma sunulması ada ülkelerinde biraz da zor olmasına rağmen başarılı bir şekilde yönetildiğini düşünüyorum. Enerjnin nihai tüketicinin kullanımına hazır hale getirilmesi için ciddi çalışmalar yapılarak tedarik, depolama, üretim, fiyatlama ve dağıtım konularında etkin düzeyde kontrol sağlanmalı ve operasyon kısımlarının kolaylaştırılması gerekmektedir.

köse yazısı

Enerji sektörü son derece dinamik ve yan sektörlerle de doğrudan ve dolaylı etkileşim içerisinde olduğundan yakın takip edilmesi ve uluslararası ilişkilerin de siyasi zafiyetler olmadan ve yoğun bürokrasiye maruz bırakılmadan yönetilmesi gerekir. Akaryakıt sektörü diğer unsurların yanı sıra ithalata olan etkisi ile de dikkat çekmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta akaryakıt ithalatta birinci sırada yer almaktadır. Bu durumda ithal edilen ürünlerden alınan vergi ve kesintilerle akaryakıt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gelir kalemleri arasında çok ciddi bir yere sahiptir. Anlaşmanın sağlandığı varsayımında Alpet’te mali, idari, teknik, operasyonel ve yönetimsel anlamda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Çünkü hali hazırda tesislerimiz büyük yatırımlarla AB standartlarında donatılmış durumdadır, sektörün

gerektirdiği tüm belgelere ve donanıma sahip durumdayız. Bu tür önlemleri almayan şirketler elbette uyumlaştırmada sorun yaşayacaklardır. Bu sorunların ortadan kaldırılması için geçiş süreci tanınmalıdır. Ayrıca akaryakıtın ithalatı, tedarik edilmesi, depolanması, dağıtımı ve satışı konularındaki uyumlaştırma hedeflerine ilişkin herhangi bir bilgi bizlerle paylaşılmadığından, anlaşmadan sonraki süreçte hizmet kabiliyetimizin nasıl değişeceği ile ilgili varsayımlardan yola çıkarak hareket etmekteyiz. Beklentimiz, kara ulaşımı olmayan bir noktada bazen çok ciddi sorunlar yaşayarak tedarik ettiğimiz ürünlerin ağırlaştırılmış mali yükümlülüklerden ziyade, kolaylaştırılmış operasyonlar ve imkanlarla etkinleştirilmesi yönündedir. Enerji sektörü olarak genelleme yapmadan Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs sektör uygulamaları, kuralları, yasa ve tüzükleri mutlaka gözden geçirilmeli ve sektör temsilcileri ile istişare edilmek suretiyle hareket planı belirlenmelidir. Her iki kesimdeki dağıtıcı şirket sayısı, depolama kapasitesi, bayi sayısı ve müşteri portföyü farklılık gösterdiğinden, dağılımların homojenleştirilmesi ciddi önem arz etmektedir. Başta makro düzeyde ekonomik ve kültürel uyumlaştırmalar yapılmasının, sonrasında ise mikro düzeyde politik ve siyasi düzenlemelerle başarılı bir sonuç elde edilebileceği düşünülebilir. Kıbrıs’ta vuku bulacak bir anlaşma, elbette barış yanlısı herkes için tarihi bir gelişim olarak kabul edilip benimsenecek ve beraberinde birçok yenilik getirecektir. Ortadoğu ve Asya’da bazı dengelerin değişmesi ve bu değişimlerin hala son bulmamış olması, komşularla olan ilişkilerin mutlaka gözden geçirilmesi ve sıcak ilişkilerle devam etmesini önemli kılmaktadır. Anlaşma başta ekonomik ve kültürel olmak üzere siyasi ve politik anlamda çok ciddi prensipler belirlenmesi ve bunlara harfiyen uyulması ile başarılı sonuçlar doğurabilir.


39

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


CITYSCAPE TURKEY VE KIBRIS EMLAK DÜNYASI milyonlarca dolarlık sıcak satış yapıldı. Peki 3 günde 5 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan; Ağaoğlu, DKY İnşaat, Sur Yapı gibi devlerin rekor satışlar yaptığı Cityscape’te Kıbrıs emlakları ne durumdaydı? Ekonomi Kıbrıs, Ekonomi Kıbrıs Prestige ve Kıbrıs Emlak Merkezi yayınları olarak, bu sorunun yanıtını yerinde bulmak istedik, fuara katıldık. Döveç, Nurel, Noyanlar ve Baştaşlar İnşaat ile Goldmark Estates ve Proprety NC dergisi Kuzey Kıbrıs’ı temsil ediyordu fuarda. Kıbrıs emlak sektörünün en gözde konut projelerinden Milos Park Homes gibi özel fırsatları ön plana çıkarmışlardı stantlarında.

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Atıl AYAZ Kıbrıs Emlak Merkezi Genel Yayın Yönetmeni

Düzensiz, hatta dengesiz seyreden döviz kurları, belirsizlik kıskacında ilerleyen çözüm süreci ve özellikle birçok yatırımcıyı endişeye sürükleyen “koçan krizi” derken, Kıbrıs emlak sektörü bir süredir zor günler geçiriyor.

köse yazısı

Yerel piyasada en aza inen alımlarla, tek çıkış kapısı; doğru anlatım, tanıtım ve pazarlama ile yabancı müşteriye çıkıyor. Peki Kıbrıs emlak sektörü bu konuda doğru adımlar atıyor mu? Sektörün gözü 24-26 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Cityscape Turkey’deydi. Yatırım ve yatırımcıların uluslararası buluşma noktasının ilk kez İstanbul’da gerçekleşmesi, ayrı bir önem taşıyordu aslında. Türkiye’de patlayan bombalara, vatandaşı saran endişeye rağmen yatırım engel tanımadı. Sektör devlerini bir araya getiren Cityscape Turkey’de

Kıbrıs’ta yatırımın hızlı geri dönüşüne, son dönemde artan “kira garantisi” uygulamasına ve konut yatırımı yapan için KKTC’nin avantajları arasında yer alan “oturma izni” başlığına vurgu yapıyordu sektör temsilcileri. Ellerinden geldiğince KKTC tanıtımı yapmaya çalışıyorlardı hepsinden önemlisi. Peki yeterli miydi bu çaba? Cevabı net aslında; eksik kaldı.. O gün Redif Nurel ile, Burçin Döveç İle, Osman Oran ile, Erman Esentuna ile uzun uzun konuştuk bu konuyu. Hepsi aynı fikirde. Yatırımcının önemini algılayamadan, sonra da birlik olmadan bu sektörün yatırım pastasından hedeflenen payı alması çok ama çok zor. Düşünün ki başta da örneğini verdiğim Türkiye projelerinin yer aldığı fuar alanı, gösterişli bir showroom gibiydi. Projelerin en şık görselleri, göz kamaştıran maketleri karşılıyordu potansiyel yatırımcısını. Kıbrıs emlak markaları ise küçük küçük stantlarda yer alıyordu. Maket yok, sadece bannerlar ve kataloglarla ziyaretçileri çekmeye çalışıyordu firma sahipleri.


Bu koşullarda bile gerçekten fuarın son anına kadar ter döktüler, satış bile gerçekleştirdiler. O yüzden tüm olumsuzluklara rağmen, bu ortamda yer alan emlak ve inşaat profesyonellerini kutlamak gerek.

Yavru vatan, kardeş vatan ya da son günlerin değimiyle stratejik ortak, adını siz koyun.. Ama Türkiye ile KKTC hattındaki bu yakınlığı, yatırım kanalında avantaja çevirmek için daha neyi bekliyoruz?

Belki yaptığı maddiyat hesabından, belki de uygun zamanı olmadığı için fuarı pas geçenler için ise kısmet bir dahakine diyelim.

Emlak ve inşaat sektörünü üvey evlat gibi görmek daha önce sonuç vermedi, bundan sonra da vermeyecek. Daha bir imar planı bile yapamadan, her hükümetle değişen emirnamelerle şehirleri yapboz tahtasına çevireceğimize, keşke birazcık kabuğumuzdan çıkabilsek. Türkiye’de ve dünyada bu sektörün nerelere geldiğini bir görebilsek.. Belki fikrimiz ve yol haritamız değişir..

Ama bu bile gösterdi ki, birlik olmak şart. Bir KKTC müteahhidi, tek fuar için örneğin bir Ağaoğlu kadar harcama yapamayabilir, ama KKTC çatısı altında Kıbrıs emlak sektörü bunu karşılayabilir.. Peki niye olmuyor? Fuarlara katılıp broşür dağıtan, billboardlara harcadıkları bütçelerle ülke turizmini kalkındırmayı hedefleyen ilgili bakanlıklar, neden böyle uluslararası buluşmaları pas geçiyor?

Sonuç olarak gördük ki; bireysel olarak bu fuarda yer alanlar, markasını ve projelerini en iyi şekilde anlattı. Fakat genel olarak KKTC’yi yönetenler ve birlik olmayı başaramayan Kıbrıs emlak sektörü, çok daha iyi temsil edilmesi gereken Cityscape Turkey’den geçer not alamadı.

41

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Burçin DÖVEÇ Döveç Construction Direktörü


“KIBRIS EMLAKLARINA YOĞUN BİR İLGİ VAR” “Biz ülkemizi dış platformlarda tanıtmaya çalışıyoruz, o yüzden sizleri de burada görmek bizim için çok çok önemli. Türkiye’de ilk kez düzenlenen bir fuar Cityscape ve ilk olmasına rağmen gayet iyi geçiyor. Biz burada hem Döveç olarak, hem de Kıbrıs inşaat ve emlak sektörü olarak Doğu Akdeniz’in keşfedilmeyi bekleyen yıldızı Kıbrıs’ı sergiliyoruz ve gerçekten yoğun talep alıyoruz. Son dönemde uluslararası gündem başlıklarından Kıbrıs adasındaki gaz yatakları ve Türkiye’den gelen su projesinden dolayı, KKTC’nin değeri hızla artıyor. Yabancı yatırımcı bu gidişatın ve hızlı değerlenmenin farkında ve vaktinde yatırım yapmak için de Kıbrıs’a doğru geliyorlar. Mevcut yatırımların değerlerinin birkaç yıl sonra en az iki katına çıkacağının farkındalar. O yüzden rahatlıkla diyoruz ki, yatırım için doğru zaman bu zaman.

Yatırım amaçlı projeler büyük dikkat çekiyor fuarda. O yüzden bu özel ve kazançlı projelerimiz üzerinde çalışarak geldik buraya. Yurt dışında yaşayan ama KKTC’den yatırım yapmayı düşünenlere; kısa sürede yüksek getiriye ulaşacak ve kira garantili projeler sunuyoruz. Türkiye’de bir yatırım geri dönüşü ortalama 25-30 yıl. Bizde ise, özellikle de Mağusa bölgesinde 10-12 yılı aşmıyor.. İşte bu basit matematik hesabı bile KKTC emlaklarına gösterilen ilgiyi artırıyor. KKTC’yi bilen, tanıyan ve aldığı konutta bir süre kalmayı planlayanlar için ise önerimiz tatil evleri. Yoğun talep görüyor bu projelerimiz. Çok talep aldık, hatta canlı satışlar bile yaptık.

“Başarmak için, kazanmak için birlik olmalıyız” Etkili ve trafiği yoğun bir fuar oldu Cityscape. Türkiye firmaları çok çok iyi hazırlanmış bu fuara.

Şunu söylemeliyim ki, biz KKTC firmaları olarak Türkiye şartlarında azınlıkta kaldık. Ülkemizden daha çok katılım olmasını arzuluyoruz böyle etkinliklere. Daha büyük, daha güçlü olmamız için, ülkemizi daha iyi temsil edebilmek için gönül isterdi ki bir çatı altında KKTC köyü isminde 10 firma ile bir platform oluşturalım. Sadece emlak şirketleri değil, bunun yanında gerek hellim, gerek Kıbrıs’a özgü ürünlerimizin tanıtılacağı bir folklor grubumuz olsun. Turizm Bakanlığı’ndan da birilerinin geleceği bir platform olmayı arzulardık. Ancak henüz o noktaya gelmedik. İnşallah bu örnek olur, bir dahakine daha güçlü geliriz. Başarmak için, kazanmak için birlik olmalıyız.. Bana göre ne kadar fazla olursak rekabet başarıyı getirir. Bu da ülkemize daha çok dışarıdan talep çeker. Her zaman söylüyoruz ki, KKTC’nin ihtiyacı olan dışa açılım ve ülkeye gelecek yatırımcı.”

43

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


44

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Redif NUREL Nurel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı


“AQUAMARINE PROJESİ İÇİN SON FIRSAT” “Fuar beklediğimizin biraz altında kaldı ama herhalde bu terör olayları biraz etkilemiştir diye düşünüyoruz. Ama her şeye rağmen yoğun bir ilgi var projelerimize. Zaten anavatanımızda Kıbrıs’ı tanıyorlar, biz biraz daha çok ilgi gösterebilmeleri için çaba sarf ediyoruz. Burada koskocaman anavatanda, müşteri portföyü çok daha fazla olan bir ülkedeyiz. Bizi bilen, aynı dili konuştuğumuz bir ülkedeyiz. Ayrı bir mutluluk bu.

maliyetleri düşürüyor, hem de yeni yatırımcılarla buluşmak için bizleri tetikliyor. Bu ay beş fuar daha var katılacağımız. Ardından İran, Kuveyt ve Almanya için çalışacağız. Amaç önce doğru bir şekilde KKTC’yi tanıtmak. Satışlar ardından geliyor zaten. Yine söylüyorum, ilk hedefimiz Kıbrıs’ı tanıtmak, KKTC’yi dünyaya açmak.

Buradan ülkemize müşteri getirmek daha kolay olacak. Çeşitli emlak acenteleri ile görüşme yaptık. Onlardan geri dönüşlerini bekleyeceğiz.

Fakat görüyoruz ki bu tip organizasyonlarda, bizim ülkemizde yükselmeye karşı bir tutum içerisindeyiz. Ama bakın diğer markalara, yüksek binalara çok daha şık şekil verebiliyorsunuz, farklı olabiliyorsunuz.

Biz bu fuara üç firma ile birlikte katıldık. Noyanlar, Baştaşlar ve Nurel olarak işbirliği içinde ülkemizi ve ürünlerimizi temsil ediyoruz artık. Tüm fuarlara katılmak için birlikte stant tutup, birlikte yer alacağız. Bu hem

Yüksek katlı yapılar bazı noktalarda yanlış olabilir, tartışılır.. Ama ada ülkesinde en değerli şey topraktır ve biz toprağı bilmeden, heba ederek kullanıyoruz. O yüzden yayılacağımıza, yükselmemiz gerekir.

Çünkü yatırımcı artık binanın dışına da ayrı önem veriyor. Farklı olmasını istiyor. Yüksek katlı projelerde bir heykeltıraş gibi oynayabiliyorsunuz. Bu da projenin kalitesine ve satışlarına yansıyor. Girne Merkez’in en gözde projesi Aquamarine, burada da en çok dikkat çeken ve incelenen projemiz. Hatta birçok yatırımcı bu projeyi 5 yıldızlı otel zannediyor. Onlardan böyle dönüşler almak, bizi ayrıca mutlu ediyor.

45

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016

Bu özel projemiz bu yaz bitiyor. İki yıllık bir süre koymuştuk aslında inşaat için, ama 18 ay gibi bir sürede tamamlanacak inşallah. Almak isteyenler için de artık son fırsat, çünkü iki ay içerisinde satışları durduracağız. Ama durmak yok. Bir yandan yeni bir villa projesi, diğer yandan yeni bir site konseptiyle inşaat çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.”


46

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Erman ESENTUNA Goldmark Estates Direktörü

Osman ORAN Goldmark Estates Direktörü


“OTURUM İZNİ, KKTC’DE YATIRIM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ” Erman ESENTUNA Kıbrıs bu aralar gözde bir yatırım noktası. Hem Türkiye vatandaşları, hem de yabancılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Havası güzel, sağlık için eşsiz bir doğası var. Konut fiyatlarımız

çok uygun. KKTC’de yatırımcıya sunulan oturma izni avantajı büyük önem taşıyor.

ediyorlar. Oturum izni alıyorlar, fazla kalmıyorlar ama bir şekilde kendilerini güvende hissediyorlar.

Yurt dışında çalışan, özellikle Orta Doğu’da çalışıp, çalıştığı ülkenin vatandaşı olmayan insanlar var. Bu insanlar oturum izni alabildikleri için Kıbrıs’ı tercih

Konut yatırımı yapan Türkiye vatandaşları için oturum izninin çıkması ortalama iki ay, diğer ülke vatandaşları için ise yaklaşık beş ay sürüyor..

“ORTADOĞULU YATIRIMCININ KKTC’YE İLGİSİ BÜYÜK” Osman ORAN Hemen hemen tüm fuarlarda hem KKTC’yi tanıtıyoruz, hem de ürünlerimizi. Burada da olduğu gibi son dönemde Ortadoğu’dan birçok Arap müşterimiz var KKTC ile ilgilenen. KKTC’deki uygun fiyat

ve esnek ödeme koşulları onlara cazip geliyor. Özellikle de Girne bölgesi, onlar için oldukça popüler. Hatta bu yüzden İstanbul’u ziyaret eden Arap turistler için, Cevahir AVM’de bir stant kurduk. Projelerimizi anlatıyoruz, büyük ilgi görüyor Arap yatırımcılardan. Projelere baktığımızda ise Girne’ye

yakın projeler ön plana çıkıyor seçenekler arasında. Alsancak bölgesinde satmaya başladığımız Milos Park Homes projesi bunlardan bir tanesi. Özellikle ödeme kolaylıkları ile ilgi çekiyor. İş Bankası ile Kıbrıs Developments’ın yaptığı anlaşma, projeden konut almak isteyenler için büyük bir fırsat oluyor.

47

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


FUAR

48

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

Nisan 2016

HABERLER襤


49

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


Fuara katılan KKTC firmalarının düşüncelerini, KKTC’de yatırım planlayan yöneticilerin değerlendirmelerini gördünüz. Peki Türkiye’de ilk kez düzenlenen Cityscape’i organize edenler nasıl yorumladı fuarı? Türkiye’nin ilk ve en güçlü emlak haber portalı Emlak Kulisi’nden Gülcihan Yelkenci, Citycsape’i Türkiye’ye getiren ISTexpo Genel Müdürü İsmail Sezen ile fuarı değerlendirdi. İsmail SEZEN ISTexpo Genel Müdürü

50

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Cityscape Turkey 2017 Fuarı için çalışmalar şimdiden başladı!

Cityscape’in Türkiye’deki ilk yılı. Fuar sizin hedeflediğiniz gibi oldu mu? Katılımcıların ve ziyaretçilerin beklentilerini karşıladı mı? Fuarın ilk gününden itibaren konuştuğumuz katılımcılar ve ziyaretçiler, fuardan hem çok tatmin olduklarını hem de beklentilerinin çok üstünde olduğunu belirttiler.

soru-cevap

Katılan firmaların kalitesi, ziyaretçilerin sayısı artı basının olan ilgisinden dolayı. Ziyaretçilerimizle de konuşma fırsatı oldu. Hem sektör mensubu hem de yerel konut alıcılarıyla. Onlar da bir çok iyi projeyi böyle bir çatı altında görmekten çok mutlu olduklarını dile getirdiler. Fuarın genel olarak gezmesinin çok kolay olduğunu ve yapısından dolayı projeleri çok rahat inceleyip, karşılaştırabildiklerini söylediler. Bu anlamda bakarsak bir hedeflerimizi tutturmuş durumdayız. Çünkü ilk sene olduğu için hiç bir şekilde karşılaştırmamız mümkün değil. O yüzden de bizim için de soru işaretleri vardı. Başka bir ülkeyle karşılaştırmamız mümkün değildi.

Cityscape Turkey’in tanıtımı yeterince yapıldı mı? İki yıldır zaten fuarı birlikte düzenlediğimiz Informa Cityscape ekibiyle birlikte çok uzun bir çok çalışmalarımız oldu. Başta fuarı nasıl organize edeceğimiz ve nereyi hedefleyeceğimizle ilgili. Sonrasında da birbirine paralel olarak fuar alanının satışı ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeye başladık. Pazarlamamızın iki ayağı vardır. Birincisi Körfez bölgesine Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığımız pazarlama çalışmaları, diğeri yandan da yerel hem konut alıcısı hem de yatırımcıya yaptığımız çalışmalardı. Körfez tarafına yaptığımız çalışmalarına gelirsek, öncelikli olarak o bölgedeki gayrimenkul editörlerini ülkemizde ağırladık. Proje yerlerini gösterip, onların incelemesine imkan verdik. Ülkelerine döndüklerinde bununla ilgili haberler yaptılar.


Aynı zamanda radyo, internet, gazete, dergilerde geniş pazarlama faaliyeti sürdürdük. Ama unutmayalım ki bizim en büyük silahımız Cityscape’in 15 yıldır bu bölgede edinmiş olduğu tecrübeyle oluşturduğu veritabanı. Veritabanımız hiç bir şeyle karşılaştırılmayacak kadar kuvvetli. Bunun da faydasını gördük. İç pazarda da medya kanallarını kullanarak geniş bir kitleye ulaştığımızı düşünüyorum. Yabancı yatırımcı katılım açısından nasıldı? Herkes şu anda gördükleri ilgiden çok memnun. Çünkü zor zamanlardan geçiyoruz bir çok açıdan. Bu kadar insanı bir arada aynı çatı altında toplamak biraz güçtü. Gördüğüm kadarıyla herkes çok memnun durumda ve tahmin ettiklerinden daha çok yabancı yatırımcıyı gördüklerini söylediler. Fuarda birçok büyük firma katılımcı olarak bulunuyor. Buna karşın fuarda katılımcı olmayan başka büyük firmalar da var. Katılmayan firmaların patronlarını fuarda gördük. Sizce fuarın ilk olması sebebiyle mi? Çok doğru bir noktaya değindiniz. Fuara katılmayan ancak bizim sektörden tanıdığımız, yıllardır fuarlarımıza gelen bir çok büyük firma, hepsi sağolsun fuarı ziyaret ettiler, tebrik ettiler. Tabi ilk olduğu için karşılaştıracak bir şey olmadığı için, bazen soru işaretleri oluşabiliyor. Yalnızca bununla ilgili değil, kendi yoğun programları,

lansman öncesi çalışmaları, yeni satacak ürünleri olmaması gibi faktörler de var. Cityscape Turkey’in 2017 yılı çalışmaları ne zaman başlayacak? Valla fuar daha devam ederken, aldığımız geri dönüşleri toplayarak, üstüne bir çalışma yaptık. Gelecek sene kaç metrekare alanda, ne yapabilirizi konuşmaya başladık. Bir iki ön çalışmamız oldu. Cityscape Turkey’de firmalar satış açısından memnun kaldı mı? İki taraflı da var. Bir müşterimle görüştüm, hafta sonu satış ofisine 20 kişilik bir ekip götüreceğini söyledi. Başka bir müşterim, satış ofisine direkt yatırımcıları götürdüğünü söyledi. Açıkcası biz bazen çok sormak istemiyoruz. Bu kadar fazla bilgiye de sahip olmak bizi yanlış yönlendirebiliyor. Ama genel aldığımız izlenim. satış olduğu ya da satışa gidecek kanala girdiği yönünde. Mesela daha önce projeyi satış ofisinde gören biri, fuardaki kampanyadan faydalanıp ev aldığını duydum. Fuarın pazar gününe kadar olması gerektiğini söyleyenler oldu. Siz ne düşünüyorsunuz? Aslında bizim fuarlarımızın hepsi üç gün. Bunu gelecek sene değerlendireceğiz, ben de bunu duydum. En azından şöyle bir şey olacak. Hangi gün kaç ziyaretçi, hangi saat aralıklarında geldi. Gelen ziyaretçilerin profillerine göre elimizde daha iyi bir data olacak. Ona göre

51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


önümüzdeki yıl daha farklı bir karar verebiliriz. Önümüzdeki yıl için daha büyük bir tanıtım düşünüyor musunuz? Tabi ki. En azından Türkiye’de bu fuara yönelik, nelerin iyi işlediğini, nelerin iyi işlemediğini daha iyi görmüş olduk. Hangi kanallar bizim işimize yaradı, hangi kanallar bize ziyaretçi getirdi hepsini çok iyi analiz etme şansımız oldu. Önümüzdeki sene de pazarlama çalışmalarına başlarken, oradaki geri dönüş analizini çok iyi yapıp 2017 için fuarda yerini ayıran oldu mu? Oldu. Hatta fuar esnasında, bizim ön kayıt dediğimiz, bizimle kontrat yapan firmalar oldu. Ülkedeki terör olaylarından dolayı, yabancı ziyaretçilerin fuara katılımında bir endişe oldu mu? Katılıma etkisi nedir?

52

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Bizim kontrolümüzde olan yabancı ziyaretçilerde herhangi bir iptal almadık. Tabi ki zor günlerden geçiyoruz. Hiç birimiz için kolay değil ama hayat devam ediyor. Sonuçta biz de yaptığımız işleri profesyonelce devam ettirmek zorundayız. Bize de tabi iptal edecek misiniz, erteleyecek misiniz gibi sorular geldi. Ancak bu ülkeye yatırım yapılmasının güvenli olduğunu göstermek adına hiç bir şekilde geri adım atmamız gerekiyordu. Bu kararımızda da doğru olduğumuzu gördük. Ben bizi çok etkilediğini düşünmüyorum. Ama tabi önümüzdeki günlerde, bir kaç analize bakarsak daha iyi anlayacağız ancak çok majör bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Bizim için tabi bu ilk sene olduğu için kıyas yapmak çok zordu. Bu tip bir fuar ilk defa yapılıyor. Tabi başka pazarlarda tecrübelerimiz bize bazı sinyaller veriyordu ama yine de Türkiye için çok özel bir durumdu. O anlamda bakarsak eğer, normalden çok fazla çalışmamız gerekti. Belli hedefler koymuştuk kendimiz ve müşterilerimiz için. Onların ötesinde gitmiş olduğumuzu görmek bizi mutlu etti. Umarım gelecek sene daha iyi yerde olacağız.


53

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

KIBRIS’TA BİR İLK;

MİLOS PARK HOMES VE İŞ BANKASI’NDAN ÇOK ÖZEL KREDİ ANLAŞMASI

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Kıbrıs Emlak Merkezi

Nisan 2016

Eşsiz doğası, şehrin merkezinde ama şehir gürültüsünden uzak konumu, modern mimarisi ve birbirinden özel konut tipleriyle Kıbrıs emlak sektörünün en gözde projelerinden Milos Park Homes, yine bir ilke imza attı. Blue Way Group markalarından Milos Park Homes, Türkiye ve KKTC’de bankacılığın öncüsü Türkiye İş Bankası ile tüketiciler için çok özel bir anlaşmaya vardı. Artık Milos Park Homes’tan ev almak isteyenler, İş Bankası’nın projeye özel uygun ödeme planları ile sunduğu “Ev Kredisi” fırsatlarından yararlanabilecek. Bu işbirliği düşük faiz oranları ve kişiye özel ödeme planlarının yanı sıra, Kıbrıs konut sektöründe ezber bozacak bir ayrıcalık daha taşıyor. Blue Way Group’un inşaat sektöründe faaliyet gösteren firması Kıbrıs Developments ve İş Bankası arasında imzalanan bu protokol ile Milos Park Homes yatırımcıları, konut kredisi kullanmak için

Kıbrıs Emlak Merkezi

projenin tamamlanmasını, koçanların çıkmasını beklemeyecek. Yani hemen yarın Akdeniz’in yeşili ile mavisinin buluştuğu Girne Alsancak’ta konumlanan Milos Park Homes için İş Bankası’na gidenler, hayalindeki eve kavuşmak için projeye özel konut kredisini kullanabilecek.

‘Ev İş Bankası İle Alınır’ Türkiye’de ‘Ev İş Bankası ile alınır’ sloganıyla yola çıkan ve konut sahibi olmak isteyenler için kişiye özel konut kredisi seçeneği sunan İş Bankası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez imzaladığı bu anlaşmayı, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca müşterisiyle paylaştı. İmza törenine katılan İş Bankası Ülke Müdürü Kaan Tokat, İş Bankası yöneticileri, şube müdürleri ve Blue Way Group profesyonelleri, temelini attıkları bu işbirliği sürecinin yeni projelerde devam etmesi için de el sıkıştı.

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


ile öne çıkan ve önceki yıllarda Kuzey Kıbrıs’ta Huzurlu Yaşam ve Escape Homes projelerini hayata geçiren Kıbrıs Developments’ın yeni projesi Milos Park Homes, ismini tarihi Milos değirmenlerinden alıyor. Yeşili ve Akdeniz’in köklü kültürünü birleştirerek, doğayla iç içe huzurlu bir yaşam vadeden proje, 26 dönüm arazi üzerinde konumlanan ve farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlanan 15 konseptte toplam 129 konuttan oluşuyor.

Kaan Tokat Türkiye İş Bankası KKTC Müdürü “Natamam konut kredisini Kıbrıs Developments ile birlikte ilk kez Kuzey Kıbrıs’ta devreye sokuyoruz. Bu sayede konutlar tamamlanmadan, projeden ev sahibi olmak isteyenler gelip bize kredi başvurusu yapabiliyorlar. Normal bir kredi sürecinde olduğu gibi gereken analizleri yapıyoruz. İnşaat devam ederken anlaşmalı olduğumuz proje için kredi imkanı sunuyoruz. Böylelikle vatandaş konut daha tamamlanmadan ve henüz tamamlanmadığı için de daha uygun fiyata, kredisiyle birlikte ev sahibi oluyor. İş Bankası olarak bu ilki Kıbrıs Developments ile birlikte başlattığımız için de çok memnununuz..”

Çağatay Özbirim Blue Way Group Yönetim Kurulu Başkanı “Kıbrıs Developments olarak yeni projemiz Milos Park Homes ile 30’uncu yılımızı kutluyoruz. Bu süreçte Türkiye İş Bankası’nın bize ve müşterilerimize sunduğu natamam konut kredisi fırsatı ile yeni bir adım atıyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk kez gerçekleşen bu uygulama için başta Kaan Bey ve tüm İş Bankası ailesine teşekkür ediyoruz.”

Milos Park Homes Hakkında

1985 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Kıbrıs Developments tarafından yapımına başlanan Milos Park Homes projesi, müşterilerine yepyeni bir hayatın kapılarını açıyor. İnşaat kalitesinin yanı sıra, satış süreci ve sonrasındaki müşteri memnuniyeti

Zeytin ve limon ağaçlarıyla çevrili yürüyüş parkurları, yetişkin ve çocuk yüzme havuzları, oyun parkları, hobi bahçeleri, yoga/pilates stüdyosu, spor salonu, açık hava spor aletleri, evcil hayvan yaşam alanları, tenis, basketbol ve voleybol sahaları, mini marketi, snack cafe & bar ile dikkat çeken proje, sakinlerine engelsiz ve güvenli bir yaşam alanı vadediyor. Daire fiyatına villa sloganıyla ezber bozan projede, lansmana özel çok özel yatırım fırsatları sürüyor. Bu eşsiz yapıda yer almak için acele edin..

Milos Park Homes, İşte Evim sayfasına da girdi. Türkiye’de sektörün öncülerinden İş Bankası, anlaşma konut projelerini İşte Evim sayfasında bir araya getiriyor. Kıbrıs Developments ile yaptığı anlaşma öncesinde seçenekler arasında sadece Türkiye şehirleri vardı. Milos Park Homes sonrasında KKTC-Girne de eklendi. Böylece Kıbrıs projesi arayanların karşısına direkt ve sadece Milos Park Homes çıkıyor. Burada da projeyi hayata geçiren firmanın ismi, adres bilgileri ve web sitesi gibi detaylar yer alıyor. İş Bankası, son konut anlaşmasını Kıbrıs Developments ile yaptığı için, sayfaya girdiğinizde hala ilk sırada Milos Park Homes projesi çıkıyor..

55

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KALİTE ÇITASINI YÜKSELTECEK PROJE;

MAGIC PLUS

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Dünyada hızla değişen mimari yapısı ve gelişen teknoloji, tüketici alışkanları ve ihtiyaçlarına da yansıyor. Özellikle konut sektörü, son yıllarda hızla bu değişim sürecine ayak uydurmaya çalışıyor.

röportaj

Kıbrıs inşaat sektörü de gelişmeleri yakından izliyor. Yakın zamanda yükselen birçok proje, oturumcu ve yatırımcısına yüksek kalite standardı sunuyor. Onlardan biri de Plus. Girne’nin merkezinde; konumu, konsepti ve özellikleriyle ezber bozmaya hazırlanıyor.. Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi’nde projenin detaylarını paylaşıyoruz. Siz dergi okurlarımız için biraz daha detaya gireceğiz. Konuğumuz Kıbrıs inşaat dünyasının yakından tanıdığı bir isim, İnşaat Mühendisi ve Magic Plus projesinin sahibi; Mehmet Eminoğlu..


“Magic Plus ile çıtayı biraz daha yükselttik” Mehmet Eminoğlu, Girne’yi gerçek anlamda bir rezidans konseptiyle tanıştıran ilk iş insanı aslında. Magic Residence ile yeni bir yaşam tarzı sundu Girne’de, şimdi daha da iyisi için yola çıktı. Projenin detaylarını büyük bir heyecan ve keyifle ile anlatıyor; “Magic Residence projesine ilk başladığımızda da yine böyle bir heyecan olmuştu. Şu an çok başarılı bir şekilde çalışıyor. Bu kez çıtayı biraz daha yükselttik, daha da kaliteli bir yaşam sunabilmek için böyle bir projeye başladık. Mesleğim icabı, gezip gördüğüm yerlerden bir şeyler almaya çalıştım hep. Her projemizde, ada şartlarına uygun yapabileceğimiz en üst seviyelere ulaşmaya çalışıyorum. Bu projede de tamamen dünyada gördüğümüz en güzel örneklerden esinlendik. Hizmetler ve detaylar konusunda, çok başarılı projeleri referans aldık. O yüzden birçok özellik ekledik projeye, her geçen gün yaşam kalitesini

biraz daha yükseltmeyi hedefliyoruz. Daha temel aşamasındayız. İki sene zarfında da teslim edeceğiz. 10 katlı ve çok özel bir proje olacak.”

Magic Plus sakinlerine özel sinema salonu Gelin biraz da detaylarından bahsedelim. Görsellerinde gördüğünüz gibi, bir konut projesinden çok 5 yıldızlı otel izlenimi veriyor Magic Residence. En ince ayrıntısına kadar hesaplanarak ortaya çıkan bir proje. Doğanköy Çemberi üzerinde, Türk malı bir arazide, 12 bin metrekarelik geniş bir alanda yükseliyor. Projenin 4 bin metrekaresi kapalı otopark, 8 bin metrekaresi dairelerden ve mağazalardan oluşuyor. Projede toplam 80 daire ve 13 mağaza yer alıyor. Kat bahçeleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, panoramik asansör, projeye özel sinema salonu, fitness ve spa merkezleri, 7/24 güvenlik, hatta oto yıkama hizmeti de Magic Plus’ı özel kılan ayrıcalıklar arasında.

57

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


“Eşsiz bir manzarası var” Ve o özelliklerden biri de manzarası. Bu projede gerçekten de en güzel Girne manzarası ayaklarınız altında olacak.. “Esentepe’den, Lapta’ya kadar görünüyor baktığınız zaman. Lokasyon olarak binamız öyle bir yerde ki, hiçbir binanın kendisini kesme şansı yok. Gemi şeklinde ve yola göre konumlandı. Her dairenin inanılmaz bir manzarası olacak. Türk koçanlı olması da çok büyük bir avantaj. Hele ki bu zamanda ve bu lokasyonda. Çünkü alternatifi yok.”

“Kurumsal markaların cazibe merkezi olacak” Magic Plus konum olarak da çok merkezi bir proje.. Hem çevre yoluna, hem de şehir merkezine çok yakın bir noktada.

58

Bu özel projenin yetkili satış ofisi Coldwell Banker Maximum. CB Maximum Brokerları Aylin Pelin Onar ve Seçkin Onar, yoğun bir şekilde projenin satış sürecini yönetiyor.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Lüks ve konforun buluştuğu Magic Plus projesi ve bu projenin yatırımcıya sağlayacağı kazanç potansiyeli, onları da heyecanlandırıyor. Seçkin Onar, bu projenin işletmeciler için de kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu söylüyor, ‘geniş mağazalarıyla Magic Plus kurumsal markalar için cazibe merkezi olacak’ diyor..

“Çok özel bir proje” Magic Plus içeriği gibi, görseli ve tanıtım süreciyle de özel olmak istiyor. Projenin bu kanadını ise Magic Touch Direktörü Özlem Eminoğlu şekillendiriyor. “Müşterilerimiz gönül koymasın ama kendi projemiz için uğraşmak emin olun daha zor. Ben müşteri olduğumda, grafikerlerimiz bile benimle çalışmak istemiyor. Tasarım olarak, baskı olarak her şeyi maksimumda yapmaya çalışıyorum.


Çünkü çok özel bir proje Magic Plus. Lüks bir konsepti var. O yüzden tanıtım materyalleri de kalitesine uygun olmalı. ”

“Büyük bir kısmı şimdiden satıldı” Gelelim fiyatlara.. Projenin başlangıç fiyatları 72 bin sterlinden başlıyor. Lansman öncesinde ise yüzde 10’luk bir indirim fırsatı sunuyor yatırımcılara.. CB Maximum Brokerı Aylin Pelin Onar talepten memnun.. “Bizim amacımız öncelikle müşterilerimize kazandıran, ama aynı zamanda yaşarken de keyif alıp huzurlu vakit geçirebileceği yaşam alanları sağlayabilmek. Bu amaçla bu projenin sektörü yerinden sarsacağını söyleyebiliriz. Hem ticari, hem de rezidans konseptinin bir arada olduğu nadir projelerden bir tanesi. Bu nedenle

geri dönüşleri de hızlı satışlar şeklinde oldu. Ön rezervasyonlardan yola çıkacak olursak, projenin çok büyük bir kısmı şimdiden satıldı.”

Near East Bank’tan projeye özel kredi Magic Plus projesini özel kılan özelliklerden biri de yatırım sürecini hızlandıran anlaşmalar. Mehmet Eminoğlu, Near East Bank ile özel bir kredi için el sıkıştı. Banka, inşaatı başlayan proje için şimdiden ve özel faiz oranlarıyla konut kredisi verecek. Bu natamam kredi ile projeden daire veya mağaza sahibi olmak isteyenler inşaatın tamamlanmasını beklemeyecek. Magic Plus ve Near East Bank arasındaki bu işbirliği ile projenin satış sürecinin çok daha kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

59

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016


60

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

Nisan 2016


61

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ERA PROFESYONELLERİ KIBRIS’TA Dünyanın emlak devlerinden Era, Kıbrıs’ı sevdi.. Ekim ayında Camp Era ile profesyonelleri Girne’de buluşturan, hatta o dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki ilk franchise Era acentesi Era H&B’nin açılışını yapan marka, rotasını tekrar KKTC’ye çevirdi. Bu kez kadro daha kalabalık olacak. IBC Türkiye 2016 buluşmasına yaklaşık 300 Era profesyoneli katılacak. 12-14 Nisan’da, Kaya Artemis’te gerçekleşecek organizasyon, ‘çok çalışmanın ödülü’ başlığıyla duyuruldu. Üç günlük buluşmada işlenecek eğitim konuları ve ödül törenleri de dikkat çekici başlıklar arasında.

LEVENT HOMES’TAN İRAN ATAĞI Gözler ambargonun kalkmasıyla, yeni bir yatırım sayfası açan İran’da. İş dünyası İran ile işbirliği kurmak, yeni yatırımlar yapmak için harekete geçti. Kıbrıs emlak sektörü de bölgeyi yakından izliyor.

62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

İran’da düzenlenen uluslararası gayrimenkul fuarına katılan Kıbrıs markalarından biri de Levent Homes oldu. İranlı yatırımcıların yakın ilgi gösterdiği proje, fuarı özel bir ödülle tamamladı. Levent Homes’un İskele bölgesinde inşa ettiği Abelia Residence, fuara katılanların oyuyla ‘En İyi Uluslararası Emlak Projesi’ ödülü aldı. İranlı yetkililer bu ödülü fuarda düzenlenen törenle, Levent Homes Satış ve Pazarlama Müdürü Ricardo Severini’ye verdi.. Fuarı ve ödülü değerlendiren Ricardo Severini, İran temasları için çok olumlu konuştu. Severini, yakın zamanda İranlıların yakın zamanda Kuzey Kıbrıs’ta büyük yatırımlar yapmak istediğini vurguladı..

Kıbrıs Emlak Merkezi

NALBANT KONUTLARI SATIŞA ÇIKTI Kıbrıs inşaat ve Kıbrıs emlak sektörü yeni bir projeyle tanıştı; Nalbant Konutları.. Serbil İnşaat tarafından Girne’de inşa edilen, kısa bir süre önce Limasol GYO ile finans ortaklığı kuran proje artık tamamlanmak üzere. Girne’de, Doğanköy çemberi yakınlarında yükselen Nalbant Konutları, Haziran ayında teslim edilecek. Era H&B ofisinin tek yetkili acente olarak satışını yürüttüğü projede fiyatlar 66 bin sterlinden başlıyor, 120 bin sterline kadar çıkıyor. 5 katlı projede daire boyutları da 84 metrekare ile 139 metrekare arasında değişiyor.. Türk koçanlı oluşuyla yatırımcısına büyük avantaj sağlayan Nalbant Konutları, Limasol Bank’ın sunduğu cazip konut kredisiyle de öne çıkıyor. Limasol Türk Kooperatif Bankası projenin yüzde 90’nına kadar kredi sağlıyor, 12 yıla kadar da vade fırsatı sunuyor..

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


63

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

EMLAK VERGİNİZİ ÖDEDİNİZ Mİ? Girne Belediyesi, 2016 yılına ilişkin emlak vergilerinin ilk taksidinin Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gerektiğini hatırlattı. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Taşınmaz Mal Vergisi Yasası uyarınca belediye hudutları dahilinde 2016 yılı Taşınmaz Mal (Emlak) vergilerinin belirlendiği, Emlak Vergisi’nin birinci taksitinin Nisan ayı sonuna, ikinci taksidinin ise 30 Eylül’e kadar ödenmesinin gerektiği kaydedildi. Belirtilen ödeme tarihinden sonra yapılacak ödemelerde, yasal gecikme zammı uygulanacağı belirtildi. Emlak vergilerinin ödemeleri, Girne Belediyesi ana bina vezneleri, Girne Belediyesi terminal şubesi vezneleri, Zeytinlik, Doğanköy, Ozanköy ve Beylerbeyi Muhtarlık veznelerine; Girne

Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu Akfinans Bank, Asbank, Creditwest Bank, Garanti Bankası, Halk Bank, HSBC Bank, İktisat Bankası, Kooperatif Merkez Bankası, Universal Bank, Vakıflar Bankası, Yakın Doğu Bank ve Ziraat Bankası’na yapılabilecek. Emlak bildirimlerinin postalanmayacak olmasından dolayı, emlak bildirimlerinin Girne Belediyesi Terminal Şubesi’ndeki Emlak Bölümü’nden alınabileceği, yeni kayıt için tapu araştırma belgesi, satış sözleşmesi veya koçandan birinin talep edileceği kaydedildi. Daha fazla bilgi 81 52 118 telefon numarası aracılığıyla Belediye’nin (143-170 dahili numarasından) Maliye Bölümünden elde edilebilecek.

LİMASOL BANK’TAN KONUT KREDİSİ FIRSATI

64

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Konut almayı düşünüyorsanız, kredi için cazip teklif Limasol Türk Kooperatif Bankası’ndan.. “Hayatı kolaylaştıran banka” mesajıyla hizmet yelpazesini genişleten Limasol Bank, konut kredisi kullanacak tüketicilere sunduğu fırsatlarla da büyük ilgi görüyor. Konutun ekspertiz değerinin yüzde 90’nına kadar kredi sağlayan banka, kredi vadesini de 14 yıla kadar bölebiliyor. Ayrıca kredi kullananlara sunulan düşük masraf ve cazip kredi faizleri de müşteri için tercih sebebi.

Kıbrıs Emlak Merkezi

NORTHERNLAND CONSTRUCTION’DAN KİRA GARANTİLİ PROJE Konut projeleri artık içeriği gibi, sağladığı fırsatlarla da öne çıkmak için kıyasıya bir rekabette. Kimi projeler bankalarla yaptıkları çok özel faiz avantajları ile dikkat çekiyor, kimileri ise son dönemde yatırımcının çok sevdiği kira garantisi ile.. Kıbrıs inşaat ve Kıbrıs emlak sektöründe, özellikle de Mağusa bölgesinde yaptığı projelerle adından söz ettiren Northernland Construction, yeni projesi Subway Park’ta kira garantisi veriyor.. Karakol bölgesinde, Evolve Park’ın arkasında konumlanan Subway Park, 36 daire ve 2 mağazadan oluşuyor. Stüdyo ve 2+1’lik dairelerin yanında, en üst katta iki tane de penthouse yer alıyor.. İlk kez ev sahibi olanlardan ziyade, yatırım amaçlı konut almayı düşünenler için, Northernland Construction bu projeye 350 sterlin kira garantisi veriyor. Subway Park projesinin Eylül ayında teslim edilmesi bekleniyor..

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


65

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

DOĞRU EMLAKÇI SEÇMEK İÇİN BU SORULARI SORUN!

66

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Mal sahipleri, satmak istediğiniz bir gayrimenkulünüz mü var? Kısa sürede başarılı bir satışı, emlak profesyonelinin rehberliğinde yapabilirsiniz. Tabi bunun için de işinin uzmanı, piyasayı tanıyan bir emlak uzmanı ile çalışmak gerek. Fakat o kadar çok emlak danışmanı var ki sektörde, başarıya ulaşmak için iyi bir filtreden geçirmeniz lazım seçeceğiniz firma veya ismi.

Kıbrıs Emlak Merkezi

* * * * * * * * * * * *

Peki, bu uzmanın nasıl seçilmesi gerekir? Çalışılacak emlak profesyoneli seçilirken sorulması gereken bir takım sorular var. Bu soruları sorarak çalışacağınız kişinin işinde uzman olup olmadığını anlayabilirsiniz. Emlak danışmanınızın gerçekten işinde uzman olup olmadığını anlamak için soracağınız sorular;

Ne kadar zamandır emlak pazarlama işi yapıyorsunuz? Bu konuda bir eğitiminiz ya da lisansınız var mı? Benim bölgemdeki piyasa hakkında ne biliyorsunuz? Son bir yıl içerisinde emlak alım satımı konusunda kaç kişiye hizmet verdiniz? Sizinle bir kontrat imzalayacak mıyız? İmzalayacak isek ne kadar süre için geçerli olacak? Gayrimenkulün satışını yapmanız için geçen ortalama süre nedir? (Konut için en fazla 90 gün veya daha azı olmalıdır.) Portföyünüzdeki bir gayrimenkulün satışa dönme oranı yüzde kaçtır? Gayrimenkulün tanıtımı için nasıl bir pazarlama yöntemi kullanacaksınız? Gayrimenkulün satışı öncesi bir ön araştırma yapacak mısınız? Satış fiyatını belirlemek için bir ekspertiz yapılmasını önerir misiniz? Daha önce satışını yaptığınız bir müşterinizle görüşmemiz mümkün mü? Neden sizi tercih etmeliyim?

Emlak profesyonelinize deneyimleri ve bilgi düzeyi ile ilgili sorular sormaktan çekinmeyin, özellikle sizin gayrimenkulünüzün bulunduğu bölgedeki deneyimlerini ve bölgeye dair bilgisini anlamanız seçim yapmanızı kolaylaştırır. Tabii ki en önemli konulardan biri emlak uzmanınız ile uyum sağlayabilmeniz ve aynı dili konuşuyor olmanızdır.

Kıbrıs Emlak Merkezi

Emlak uzmanı ile çalışmak size alım satım işlemlerinizi kısa sürede kurallara uygun olarak yapma imkânı tanır. Saatlerce bu işi nasıl yapacağınızı planlayacağınıza, fiyat belirleme, pazarlık, yasal prosedürler ve satış kapama konusunda bir emlak profesyonelinden rehberlik alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru analiz ile doğru adrese ulaşmak..

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


67

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


İŞ fırsatları 68

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016


69

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

BELİRSİZLİKLER GÖLGESİNDE SEZON AÇILDI

SAĞLIK TURİZMİNE DARBE!

Türkiye’de patlayan bombalar, yine Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı kriz, Ortadoğu bölgesinden çıkıp dünyayı saran terör korkusu derken turizm için zor bir yıl olacak 2016. KKTC için tedbir alındı mı, alındıysa yeterli mi soruları gündemde. İşte tüm bu belirsizliklerin gölgesinde, KKTC turizm sezonunu açtı.

70

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği “Turizm sezonu açılış kokteyli” Girne’de Escape Yavuz Çıkarma Plajı’nda yer aldı. Kokteyle, Meclis Başkanı Sibel Siber, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, milletvekilleri, sektör temsilcileri ve konuklar katıldı. Kokteylde açılış konuşmasını ev sahibi olarak Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş yaptı. Altınbaş, bu anlamlı açılış etkinliğine katılan herkese teşekkür ederek, Altınbaş ailesi olarak turizme de el attıklarını ve ileriki zamanlarsa ülkenin en lüks otelini hayata geçireceklerini söyledi. Herkesi ve sektörü turizme sahip çıkmaya çağıran Altınbaş, ülke turizmine katkı koyan herkesi kutladı. Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu da, Kıbrıs’ta turizm için çok çalıştıklarını, çünkü ülkenin hava deniz ve doğal güzelliklerin bunu gerektirdiğini belirterek, ülkenin ekonomik anlamda gelişme şansının turizm ve üniversiteler olduğunu kaydetti.

haberler

Sucuoğlu, turizm için herkesin çalışması gerektiğine işaret ederek, ülkede turizmin lokomotif sektör olduğunu ama ayrılan bütçenin yetersiz kaldığını söyledi. 2015 yılında gelirin 746,7 milyon dolar olduğunu kaydeden Sucuoğlu, bu yıl ülke bütçesinin 1 milyar 440 bin dolar olduğuna işaret etti. Sucuoğlu, turizmin hem ülkenin ekonomik kalkınmasına, hem de istihdamda önemli yer tuttuğunu belirtti. Yatak kapasitesinin 20 binin üzerinde olduğunu ifade eden Sucuoğlu, Girne dışında diğer bölgenin yatırıma aç olduğuna vurgu yaptı ve desteğe hazır olduklarını söyledi.

Kürtaj çetesi ile ortaya çıkan korkunç bebek ölümleri ile gözler KKTC’ye çevrildi. Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi, gebeliğin yasa dışı sonlandırılması olayı nedeniyle ülkenin sağlık turizmi imajının yara aldığını belirtti. Konsey Kurucu Başkanı Ahmet Savaşan konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “insan hayatına zarar veren, mesleki ehliyetin kötüye kullanıldığı bütün faaliyetleri” kınadıklarını bildirdi. Özel ve kamu ayırmaksızın bütün sağlık kurumlarını denetlemenin Sağlık Bakanlığı’nın en önemli görevi olduğunu ifade eden Savaşan, ülkede anne veya bebeğin sağlığını tehdit edecek bir durum yoksa 10 haftanın üzerindeki kürtajın yasak olduğunu hatırlattı. Savaşan Girne’deki olayla ilgili sürecin en hızlı bir şekilde sonlandırılarak kamuoyunun aydınlatılmasını istedi. Hekimin görevinin yaşatmak olduğunu ifade eden Savaşan, hiçbir hekimin mesleki ehliyetini bir yaşamı sonlandırmak için kullanamaması gerektiğini vurguladı. Savaşan, söz konusu olayın uluslararası standartta ve yasalar ile etik değerlere bağlı olarak sağlık hizmeti veren bütün kuruluşları derinden üzdüğünü söyleyen Savaşan, Kuzey Kıbrıs sağlık turizmi imajının da yara aldığını ifade etti. Dünyada yılda 30 milyon kişinin şifa bulmak için yurt dışına gittiğini ve bu sektördeki yıllık cironun 150 milyar dolara ulaştığını anımsatan Savaşan, KKTC’nin sayıları gün geçtikçe artan nitelikli hastane ve klinikleri ile sağlık turizmi açısından önemli potansiyele sahip olduğunu ifade etti.


71

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


TURiZMi NASIL BiLiRDiNiZ? Doğu’daki sokağa çıkma yasaklarını Batı’da, Güney’de zannetti Turistlerimiz. 3- Sınır ihlali yapan Rus uçağını ‘höt’ demek yerine ‘kütte denek’ gözünden vurduk. Uçaksavar sanki turizmin yanı sıra narenciye, tekstil ve 52 sektörü daha vurdu. 4- Tabi PKK da boş durmadı, Genç, yaşlı, çoluk çocuk demeden sivillerin ortasına bombaları yerleştirdi. 5- Haylaz Daeş de beklemedi. Şehirlere bomba üstüne bomba koyarak yerli yabancı başta Alman ve İsrailli turist onlarca kişiyi öldürdü. Peki, bu cenaze kalkar mı?

72

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Cem POLATOĞLU Tur Andiamo Direktörü

Valla iyi bilirdik. Ta ki Beşibiryerde’yi bulana kadar. Eskiden de dibi görmüştük. Deprem olmuştu mesela. Körfez krizini gördük biz. İtalya krizi de derindi, Apo yakalanmıştı, Anayasa fırlatılmıştı, dolar 2 katı fırlamış, Borsa çökmüştü. PKK karakolları basmış, bombalar koymuştu yurdun dörtbir yanına. Yöresel felaketler de turizme darbe vurmuştu. Misal Mısır krizi, Misal Arap Baharı, Rusya ekonomik krizi… TEKER TEKER GELİN...

köse yazısı

Bunların hepsi teker teker gelmişti ama; üçer, beşer aylık krizlerden sonra tekrar su yüzüne çıkmıştı turizm. Şimdi elimize Beşibiryerde’yi tutuşturdular. 1- Önce komşuda savaş ile başladık. İstanbul ile Suriye mesafesi kadar mesafesi olan ülkelerin vatandaşları bile İstanbul’a gelmekten imtina ettiler. Ne o? Komşunuzda savaş var. 2- Ardından Güneydoğu olayları patlak verdi.

Kalkar. Daha önceleri nasıl kalktıysa yine kalkar. Ve her şeye yeniden ve baştan başlayarak turizmi tekrar inşa ederiz. Her şerde bir hayır vardır derler. Bakarsınız çiçekler açarken bahçemizde göremediğimiz zararlı otları yolup, daha sağlıklı, daha sürdürülebilir turizme kavuşuruz. Reçete belli ve bir an önce uygulanmalı. Şunu bilin ki bu haplar acı ama iyileştiricidir..


73

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016

N

E EREDE E KADAR

?


LİMON

ERİK

3,00 TL

5,95 TL

7,65 TL

2,69 TL

6,00 TL

29,00 TL

20,12 TL

27,50 TL

2,50 TL

2,95 TL

7,29 TL

6,80 TL

2,00 TL

2,85 TL

2,15 TL

2,63 TL

1,00 TL

2,25 TL

3,24 TL

3,37 TL

4,00 TL

8,95TL

6,03 TL

5,07 TL

4,00 TL

7,95 TL

2,43 TL

5,92 TL

3,00 TL

2,45 TL

2,79 TL

5,39 TL

(KG)

(KG)

SALATALIK (KG)

74

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

SOĞAN

(KG)

Nisan 2016

PATATES

(KG)

BROKOLİ

(KG)

MUZ (KG)

DOMATES

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 5 kuruş, Euro kuru 3 lira 21 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


1,00 TL

1,49 TL

8,05 TL

2,24 TL ISPANAK

17,34 TL

6,35 TL

31,18 TL

(KG)

22,62 TL TAVUK BUTKG)

30,80 TL

29,99 TL

26,73 TL

24,39 TL DANA KIYMA (KG)

3,60 TL

2,85 TL

3,99 TL

3,21 TL

75

Ekonomi Kıbrıs

SÜT (LT)

Prestige Nisan 2016

3,80 TL

2,60 TL

5,06 TL

5,45 TL YUMURTA

40,00 TL

55,00 TL

50.00 TL

(6 ADET)

57,75 TL PRES ODUN (25 KG)

3,20 TL

4,32 TL

4,25 TL

4,49 TL 95 OKTAN BENZİN

2,94 TL

3,51 TL

4,25 TL

4,52 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 5 kuruş, Euro kuru 3 lira 21 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)

(LT)


Kendi işinin patronu olmak isteyenlere;

FRANCHISE FIRSATLARI INTABLE

MR. PATO

Masada mangal keyfi yaşatan, özgün tasarımlı elektrikli özel yapım masalar, kokuyu ve dumanı kendi içinde süzüyor.

Özel üretilmiş ve prosesten geçirilmiş patatesin özel termal külahta sunulduğu bir konsept.

Müşteriler büfeden seçtikleri et, tavuk, balık, peynir, sebze gibi yiyecekleri otomatik ve dumansız ızgarada kendileri pişiriyor. Konseptin mimari tasarımı, özel yapım masalar, hammadde tedariği Intable tarafından yapılıyor

Firma paket kapsamında yatırımcıya komple donanım sağlıyor.

76

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Sektör:

franchise

Gıda

Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2004 Bayilik Ücreti: 20.000 TL Yatırım Bütçesi: 150.000 TL Ortalama Kar Oranı: Aylık 20.000 TL Kardan Alınan Pay %25 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör: Gıda Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2009 Bayilik Ücreti: 8.000 TL Yatırım Bütçesi: 12.000 TL Ortalama Kar Oranı: Lokasyona göre değişken Kardan Alınan Pay %5 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


TECHNOKIDS Technokids’te çocuklar; hayal ettiği şeyleri 3 boyutlu düşünebilme, düşündüklerini tasarlayabilme, meraklarının peşinden gidebilme, kendilerini özgürce ifade edebilme imkanı buluyorlar. Technokids, LEGO Education ile işbirliği yaparak çeşitli yaş grupları için özel olarak geliştirilen konular ile ilgili atölye çalışmaları düzenliyor.

OKUL MARKETİM Hedef kitlesi çocuklar olan Okul Marketim, ilköğretim ve okul öncesi eğitim kurumlarına yönelik3D sinema gösterimi, uzay çadırları, mekanik atlar, şişme oyun alanları, kum boya ve eğitsel materyal satışı yapıyor.

Technokids yatırım maliyeti ve işletme giderlerinin düşük olması nedeniyle yüksek bir kar sağlıyor.

Sektör Çocuk-Eğitim-Oyun Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2007 Bayilik Ücreti: Büyüklüğe göre değişken Yatırım Bütçesi: 95.000 TL Ortalama Kar Oranı: Belirtilmemiş Kardan Alınan Pay %10 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

77

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Nisan 2016

franchise

Sektör: Çocuk-Eğitim-Oyun Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2008 Bayilik Ücreti: 20.000 TL Yatırım Bütçesi: 70.000 TL Ortalama Kar Oranı: %60 Kardan Alınan Pay %10 Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


EKONOMİ BU KEZ ZAM DEĞİL İNDİRİM

DENİZ PLAZA’DAN KİTAP BAĞIŞI

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan elektrik tarifelerinde indirime gidilmesine yönelik önerge Bakanlar Kurulu’nda onaylandı.

Sık sık sosyal sorumluluk ve eğitime destek projeleriyle gündeme gelen Deniz Plaza, Girne Üniversitesi Kütüphanesi’ne; denizcilik, ekonomi, uluslararası ilişkiler, hukuk, havacılık, edebiyat, psikoloji, işletme ve eğitim ile ilgili 350 adet kitap bağışladı.

Yapılan düzenlemeyle Şubat 2015 tarihinden beri uygulanmakta olan Sosyal Yardım tarifesinde yüzde 20 oranında, konut tarifelerinde ise 9.09 ile 3.70 arasında değişen oranlarda indirime gidildi. Reel sektörün tükettiği elektriğin tarife fiyatının 40 kuruş olarak düzenlendiği anımsatılan açıklamada, şunlar da kaydedildi: “Bu aşamada reel sektörün tüketmiş olduğu elektrik tarifesinde mevcut Ekonomi Kıbrıs imkânlar çerçevesinde bir düzenleme Prestige yapılmamakla birlikte, bu sektörün Nisan 2016 üretim maliyetlerinin yükselmemesi ve bu çerçevede direkt veya dolaylı olarak istihdamı artırmaya ve bu sektörlerin üretmiş olduğu mal ve hizmetlerin fiyatlarının rekabet edilebilir ve vatandaşın alım gücüne katkı sağlamak için tüketmiş olduğu 1 KWS elektriğin 10 kuruşluk kısmı, yani satış fiyatının %25’i teşvik olarak Maliye Bakanlığı tarafından KIBTEK’e ödenmeye devam edecektir.”

78

Yeni düzenleme 1 Nisan’da yürürlüğe girdi.

KKTC’DEN SONRA SIRA ALMANYA’DA Bimeks, Almanya’da faaliyet gösteren bir teknoloji perakende şirketinin satın alınmasına yönelik fırsatları değerlendirmek üzere bir gizlilik anlaşması imzalandığını açıkladı. Kısa bir süre önce KKTC’de dikkat çeken bir yatırıma imza atan Bimeks’in rotasında şimdi de Almanya var. Şirketten KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şirketimiz, Almanya’da faaliyet gösteren bir teknoloji perakende şirketinin satın alınmasına yönelik fırsatları değerlendirmek üzere inHERA Capital (inHERAKurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş.) ve Angermann M&A International AG ile bir gizlilik anlaşması imzalamıştır.”

Üniversiteden yapılan açıklamada, Girne Üniversitesi Vakfı Müdürü Mutlu Soykurt, kütüphanenin zenginleşmesine katkıda bulunan Deniz Plaza’ya teşekkür ederek, “kitap bağışları ile güçlendik, okuyan, araştıran ve yeni bilgi üreten bir nesil yetiştirme çabamıza ortak olundu, bu bağışı en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.


NOTLARI ÜST DÜZEY DEĞİŞİM

DEV SATIN ALMA Flo mağazalarını bünyesinde bulunduran ayakkabı perakendecisi Ziylan Mağazacılık, Alman HR Grup’u yine Alman yatırım fon şirketi Capiton AG ile birlikte satın aldı. Ziylan’dan yapılan açıklamada satın alma bedeline ilişkin bir bilgi yer almadı, ancak satın alınan HR Grup’un yıllık cirosunun 550 milyon euro olduğu belirtildi. Açıklamaya göre; HR Grup, Avrupa’nın ikinci büyük ayakkabı perakende markası Reno’yu bünyesinde bulunduruyor. Ziylan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, “HR Grup’un satışını yaptığı 25 milyon çiftlik ayakkabının, üç yıl içerisinde, 10 milyon çiftinin Türkiye’de üretilmesini hedefliyoruz. Hedefimiz 200 milyon euro ihracat” dedi.

Alışveriş dünyasından dikkat çeken bir değişim haberi var. Migros’ta yönetim kurulu başkanı değişti. Bülend Özaydınlı, Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti. Şirketin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan oldu. Şirket açıklamasına göre, Migros’un 2015 yılı Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulu seçildi. Özaydınlı, Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti. Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Migros Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

AVRUPA’DA EN İYİSİ THY 113 ülkede, 284 destinasyona uçarak bu alanda dünya genelinde zirveye oturan Türk Hava Yolları’na bir ödül daha geldi.

79

THY Avrupa’da Yılın Havayolu ödülünü aldı.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige THY Yönetim Kurulu ve İcra Nisan 2016 Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY’nin Air Transport News Ödül Töreni’nde “Yılın Havayolu” ödülünü almasına ilişkin, “Geçtiğimiz yıl beşinci kez olmak üzere, Skytrax yolcu tercih ödülleri tarafından Avrupa’nın En İyi Havayolu seçildik. 2023 hedefimiz, yolcu sayımızı 120 milyona, filomuzdaki uçak sayısını da 450’ye çıkarmak.” dedi. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Air Transport News Ödül Töreni’nde THY, “Yılın Havayolu” ödülünü alırken, Turkish Cargo “Yılın Kargo Havayolu”, Türk Hava Yolları Teknik AŞ, “Yılın Uçak Bakım Onarım Merkezi”, TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı da “Yılın Havalimanı” ödülünü aldı. Salzburg Mozart Evi’nde yapılan ödül törenine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aycı, uçuş ağlarının gün be gün genişlediğini, yolcuların memnuniyetinin öncelikleri olduğun vurguladı.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

PAHALI ELEKTRİK TÜKETİMİNE SON

UKÜ’DEN ÖRNEK PROJE

80

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

Vatandaş pahalı enerji kullanıyor, sık sık sistemi eleştiriyor. Oysa en uygun ve uzun ömürlü alternatif, yılın tam on ayı KKTC’de var. Uzmanların her zaman söylediği gibi, ülkenin tamamının bir an önce güneş enerjisine geçmesi lazım. Kimine göre eksik vizyon, kimine göre hantal bürokrasi derken; bırakın güneş enerjisini teşvik etmeyi, kısa bir süre öncesine kadar komitesi bile olmadığı için, bu sistemi kuranlar yasa dışı iş yapmış sayılıyordu ve güneş enerjisinden faydalanmanın karşılığı hapis cezasıydı. En azından bu süreç aşıldı, yavaş yavaş da olsa KKTC halkı güneş enerjisi ile tanışıyor artık. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, bu konuda hem vatandaş, hem de işletmelere örnek olacak bir projeye imza attı. UKÜ Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi Başkanı ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu tarafından 2014 yılında başlatılan Fotovoltaik Elektrik Santralı Projesi tamamlandı. 14 bin metre karelik alanı kapsayan projenin Kuzey Kıbrıs’ın en büyük yenilenebilir enerji projesi olma özelliğinin yanı sıra uluslararası alanda da örnek teşkil ettiği ifade edildi.

haberler

Dünyada ve Kıbrıs’ta güneş enerjisi projelerinin genel olarak panellerin tek tip alan üzerine kurulması şeklinde uygulandığı belirtilen açıklamada, söz konusu projede benzerlerinden farklı olarak, düz çatıya, eğimli çatıya, araziye ve otoparka olmak üzere 4 farklı alana güneş panellerinin kurulduğu kaydedildi. Projenin toplam maliyetinin 1.5 milyon Euro olduğunu söyleyen Sürdürülebilir Enerji Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, proje kurulumu öncesinde ciddi bir veri analizi ve fizibilite çalışması yapıldığını, hatta yapılan bu analiz ve fizibilite çalışmasının güneş enerjisi alanının en saygın

dergisi olan “Solar Energy” dergisinde kabul alıp yayınlandığını belirtti. Projenin izleme merkezleri aracılığı ile adada eğitim veren üniversitelerin hizmetine sunularak özellikle mühendislik öğrencileri için doğal bir laboratuvar özelliği taşıdığını belirten, Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, projenin Pakistan, ABD, İran, Irak, Çin ve Türkiye gibi birçok ülkeden gelen yetkililer tarafından da ziyaret edildiğini ve pek çok projeye örnek teşkil ettiğini söyledi.

350 BİN KİLOVAT NAKİL HATTINA VERİLECEK Abbasoğlu 4 bin 131 adet panel kurulduğunu ve üretilen enerjinin 350 bin kilovat saatlik kısmının KKTC Enerji Nakil Hattı’na verileceğini açıklayarak bu yolla ada ekonomisine her yıl yaklaşık 200 bin Türk Lirası katkı sağlanacağını vurguladı. Güneş Enerjisinden Elektrik Üretme Santrali projesinin UKÜ’nün gündüz kullanılan enerji miktarının yüzde 80’ini karşıladığını kaydeden Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Serkan Abbasoğlu, “Bu proje ve diğer çevre dostu uygulamalarımızla ile KKTC’nin ilk yeşil kampüsü olma yolunda ilerliyoruz. Şu anda devam eden ve sonrasında yapılacak olan yatırımlarımızda da çevre ön planda tutulacaktır” dedi.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

İŞLETMELERİN BAŞI HACKERLARLA DERTTE

VELİLER VE OKUL YÖNETİMİ İÇİN TEKNOLOJİK KOLAYLIK

Hackerların yeni hedefi KKTC. Kısa bir süre önce işletmeleri hedef almaya başlayan hackerlar, tüm sisteminizi kilitleyecek, elinizi kolunuzu bağlayacak tuzaklarla para kazanma derdinde.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in çözüm ortağı TPS Kıbrıs Ltd ile birlikte sunduğu sistem sayesinde, ev-okul ve okul-ev seyahati süresince veliler araçların konumunu, yönünü, duraklama yaptığı yerleri ve hızı izleyebiliyor. Sistem ayrıca aile ya da okul yönetimlerine alarm göndererek, servis aracının yaklaştığını haber veriyor. Sadece okul yönetimi ve aileleri rahatlatan bir teknoloji değil aslında bu. İşletmeler için de uygulanıyor. Firmalar aylık cüzi hizmet bedeli ödüyor ve yeni nesil araç takip sistemi ile işleyişi bilgisayar veya telefon üzerinden rahatlıkla izleyebiliyor.

81

Birçok köklü şirkete saldıran hackerlar, virüs yüklü maillerle ilk adımı atıyor. Size ya da şirketinizden bir personelin hesabına gelen maillerde kurumsal şirketlerin ismi taklit ediliyor. Örneğin bir GSM operatörünün telefon faturası ya da bir bankanın Ekonomi Kıbrıs kredi kartı ekstresi gibi bir izlenim oluşturuluyor. Prestige Siz ya da personeliniz bu maili açıp, içindeki ekli Nisan 2016 dosyayı da bilgisayarına yükleyince olan oluyor. O virüs bilgisayarınızda, hatta daha kötüsü bilgisayarınızın bağlı olduğu networkteki tüm dosyaları şifreliyor. Yani bir daha onlara erişiminiz tamamen kesiliyor. Kısa bir süre sonra size ulaşıyorlar, şirketinizin büyüklüğü ve yaşadığınız krize verdiğiniz tepkiyle doğru orantılı bir para istiyorlar. Ata Bilişim Direktörü Gökhan Hançer’e göre son dönemde birçok firmayı bu yolla mağdur eden hackerların şifre açma tarifesi 600 lira ile 50 bin lira arasında değişiyor. Ama tüm uyarılara rağmen, bu tuzağa düşenlerin sayısına da her gün bir yenisi ekleniyor. O yüzden Hançer uyarıyor; Emin olmadığınız mailleri açmayın, bilgisayarınızdaki verileri de sık sık yedekleyin.

haberler

Gelişen teknoloji, her anlamda hayatı daha da kolaylaştırıyor. Özellikle de okul çağındaki çocuklarının ulaşımını merak eden veliler için, her şey internet üzerinde.


82

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

Nisan 2016

8


83

Ekonomi K覺br覺s

Prestige Nisan 2016


KONUTUNUZU SEÇMEK SİZDEN KREDİNİZ BİZDEN Ister düşük faizli ister düşük masra lı, 144 aya kadar vade, Ekspertiz bedelinin %90'ına kadar kredilendirme, İpotek devir harcı yok.

84

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Nisan 2016

444 444LTKB LTKB www.limasolbank.com.tr www.limasolbank.com.tr

/ /limasolbank limasolbank / /LimasolBank LimasolBank


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.