Page 1

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

PAŹ.-LIS. 2019 / 22 WT.- 05 WT.

Wydanie 168

Więcej na str. 24-25

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY

www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 / 020 3519 1048 (english)

Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

"Daily Telegraph": Johnson chce sądowego rozstrzygnięcia sprawy brexitu bez umowy Brytyjski premier Boris Johnson jest gotowy na podjęcie batalii prawnej o to, by mógł doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października bez umowy - pisze w poniedziałek dziennik "Daily Telegraph". Według kilku rządowych źródeł, na które powołuje się gazeta, premier jest gotów, by sprawa tego, czy musi wkładać wniosek o przesunięcie terminu brexitu - jak wymaga od niego ustawa o wyjściu z UE - trafiła do Sądu Najwyższego. Niespełna dwa tygodnie temu SN uznał, że zawieszenie przez premiera parlamentu na pięć tygodni miało na celu uniemożliwienie Izbie Gmin zablokowania brexitu bez umowy, a w konsekwencji, że było niezgodne z prawem i formalnie nie miało miejsca. Jak pisze "Daily Telegraph", możliwe jest w takiej sytuacji, że Johnson będzie osobiście składał wyjaśnienia w sądzie. Według cytowanego wysokiego rangą źródła rządowego kluczowe jest, by Johnson nie napisał listu z prośbą o przesunięcie terminu brexitu dobrowolnie, lecz został do tego zmuszony i kancelaria premiera musi znaleźć mechanizm prawny, który pozwoli mu na kilka dni przed 31 października powiedzieć: "Nie zamierzam napisać tego listu". "Prawdziwy dramat będzie miał miejsce, jeśli Boris będzie w sądzie nazywał tę ustawę +ustawą o kapitulacji+. Będzie on niemal szczęśliwy, jeśli sędzia powie +nie może pan tego tak nazywać+" - ujawnia cytowane źródło.

Przyjęta na początku września głosami opozycji i buntowników z Partii Konserwatywnej ustawa o wyjściu z UE - potocznie od nazwiska inicjatora nazywana ustawą Benna - nakłada na premiera obowiązek zwrócenia się do UE o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października Izba Gmin nie zaaprobuje umowy z Brukselą o warunkach wyjścia. UE i rząd Johnsona wciąż jednak nie doszły do porozumienia w sprawie tych warunków. Ustawę tę Johnson nazywa "ustawą o kapitulacji", gdyż jak wyjaśnia, odbiera ona rządowi prawo wpływu na to, jak długo kraj pozostanie w UE, całkowicie oddając tę decyzję Brukseli. W poniedziałek sąd w Szkocji ma orzec, jakie sankcje grożą Johnsonowi, jeśli odmówi on napisania przewidzianego w ustawie listu. Johnson wielokrotnie powtarzał, że Wielka Brytania opuści UE w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 października, a zarazem zapewniał, że rząd będzie przestrzegał prawa i podporządkuje się ustawie Benna. Te dwie obietnice się wzajemnie wykluczają, chyba że do szczytu UE w dniach 17-18 października zostanie zawarte porozumienie lub rządowi prawnicy znajdą jakąś lukę prawną, która pozwoli na ominięcie konieczności zwrócenia się o odsunięcie terminu brexitu. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Przeciwnicy brexitu chcą w sądzie zablokować przyjęcie porozumienia z UE

Aktywiści sprzeciwiający się brexitowi złożyli w czwartek w szkockim sądzie wniosek o zablokowanie przyjęcia przez rząd brytyjski uzgodnionego z Unią Europejską porozumienia o warunkach wyjścia z UE.

Uważają oni, że porozumienie łamie zapisy ustawy, która nie pozwala, aby Irlandia Północna stanowiła oddzielne terytorium celne od pozostałej części Zjednoczonego Królestwa. Jednym z autorów pozwu jest prawnik Jo Maugham, który był zaangażowany w sądową walkę przeciwko decyzji premiera Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu oraz w toczące się obecnie postępowanie mające wyjaśnić, czy sąd może zmusić Johnsona do zwrócenia się o przesunięcie terminu brexitu, gdyby nie chciał zrobić tego dobrowolnie. Zgodnie z uzgodnionym w czwartek porozumieniem Irlandia Północna pozostanie częścią obszaru celnego Zjednoczonego Królestwa, ale jednocześnie pozostanie punktem wejścia na jednolity unijny rynek, co oznacza, że towary muszą być kontrolowane po dotarciu na jej obszar, a nie w trakcie odprawy graniczne między Irlandia Północną a Irlandią. Wyjaśniając swoje zastrzeżenia prawne do umowy, Maugham powiedział, że jest ona sprzeczna z ustawą

stwierdzającą, że "niezgodne z prawem jest zawieranie przez rząd Jej Królewskiej Mości porozumień, na mocy których Irlandia Północna stanowi część odrębnego obszaru celnego niż Wielka Brytania". Chodzi o ustawę z 2018 r. - Taxation (Cross-border Trade) Act - która w art. 55 mówi, że Irlandia Północna nie może podlegać innym przepisom celnym niż reszta Zjednoczonego Królestwa, co według intencji ustawodawców ma zabezpieczyć integralność terytorialną kraju. Maugham uważa, że jeżeli sąd uzna proponowaną umowę za niezgodną z prawem, rząd będzie zobowiązany do złożenia wniosku o przesunięcie brexitu, zgodnie z postanowieniami ustawy Benna. Mówi ona, że premier musi złożyć taki wniosek, jeśli do soboty włącznie parlament nie zaakceptuje porozumienia. Posłowie będą głosować nad tym w sobotę. Maugham liczy, że sąd w Szkocji zajmie się jego wnioskiem w piątek. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Zakłócenia na lotnisku London City z powodu protestu klimatycznego Najmniejsze z londyńskich lotnisk - London City było w czwartek głównym celem protestów aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR). Pomimo kilku incydentów nie udało im się sparaliżować pracy lotniska, jak zapowiadali.

Najpoważniejszy incydent miał miejsce wczesnym popołudniem, gdy niedowidzący kolarz-paraolimpijczyk James Brown wspiął się na kadłub samolotu linii British Airways, który właśnie miał odlatywać do Amsterdamu. "Zdołałem wejść na dach. To wszystko z powodu klimatu i kryzysu ekologicznego. Protestujemy przeciwko bezczynności rządu" - mówił podczas prowadzonej na żywo transmisji internetowej. Mężczyzna, który miał bilet na ten lot, został siłą zdjęty z kadłuba przez policję. Komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick komentując ten incydent mówiła, że było to "nierozważne, głupie i niebezpieczne". Zapowiedziała też przeprowadzenie pełnego przeglądu zasad bezpieczeństwa na lotnisku. Kolejny incydent miał miejsce w samolocie linii Aer Lingus do Dublina, który właśnie zaczął kołowanie. Elegancko ubrany mężczyzna w średnim wieku wstał z fotela i przez dwie godziny chodził po przejściu między rzędami wygłaszając wykład na temat zmian klimatycznych. "Jest mi niezmiernie przykro, że zakłócam wszystkim plany, ale cywilizacji ludzkiej zostały dwa pokolenia, jeśli będziemy dalej robić to, co robimy" - mówił. Samolot zawrócił i ostatecznie wystartował z prawie dwugodzinnym opóźnieniem. Wcześniej od rana aktywiści z Extinction Rebellion prowadzili protesty w terminalu lotniska, siedząc bądź leżąc na podłodze, a także przyklejając się klejem lub przykuwając się do drzwi. Blokowali także tory dojeżdżającej do lotniska kolei DLR oraz drogi dojazdowe. Aresztowanych zostało około 50 osób.

Zgodnie z rozkładem w czwartek na London City przylecieć lub odlecieć z niego miało 286 samolotów, którymi miało podróżować 18 tys. pasażerów. Jak dotychczas żaden z lotów nie został odwołany, ale część z nich było opóźnionych. Lotnisko London City znalazło się na celowniku XR z powodu planów jego rozbudowy, w efekcie której podwojona ma zostać liczba lotów. Zdaniem aktywistów jest to sprzeczne z deklaracjami rządu o zamiarze osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Podkreślają także, że lotnisko jest "w nieproporcjonalnie dużym stopniu wykorzystywane przez prywatne samoloty oraz finansistów". Protesty zamierzają na nim prowadzić jeszcze przez dwa następne dni. London City to najmniejsze, ale położone najbardziej centralnie spośród pięciu londyńskich lotnisk. Z racji bliskości finansowej dzielnicy City jest chętnie wykorzystywane przez pracowników sektora finansowego i biznesmenów. W 2018 roku obsłużyło ono 4,8 mln pasażerów. Planowana do 2022 roku rozbudowa pozwoliłaby na zwiększenie jego przepustowości do 6,5 mln osób. Na początku roku regularne połączenie między lotniskiem Chopina w Warszawie a London City uruchomił LOT. Od poniedziałku, kiedy w Londynie rozpoczęły się zapowiadane na dwa tygodnie protesty XR, które mają zwrócić uwagę na potrzebę walki ze zmianami klimatu, aresztowano już ponad 1000 osób. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) Foto : twitter / jonmew


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|5


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Johnson rozmawiał z premierami

Danii, Szwecji i Polski Brytyjski premier Boris Johnson w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z premierami Danii, Szwecji i Polski, argumentując, że jego plan przyczynia się do "rozsądnego i sprawiedliwego kompromisu" i "aby osiągnąć porozumienie, musimy widzieć ruch ze strony UE". W komunikacie Downing Street na razie nie podano szczegółów rozmów przeprowadzonych z Mette Frederiksenem, Stefanem Loefvenem i Mateuszem Morawieckim. W ubiegłą środę Johnson przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z UE na temat warunków brexitu. Zgodnie z tymi propozycjami po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami. To oznaczałoby powstanie granicy celnej między Irlandią Północną a Irlandią oraz granicy regulacyjnej między Irlandią Północną a Wielką Brytanią (Anglią,

Szkocją i Walią). Johnson zapewnia, że granica celna nie będzie wymagała żadnej fizycznej infrastruktury, jej przekraczanie będzie maksymalnie uproszczone i nie będzie to stanowić zagrożenia dla procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Przywódcy UE wprawdzie nie odrzucili z góry tych propozycji, oświadczyli jednak, że nie są one przekonujące i zawierają wiele elementów, które wymagają doprecyzowania. Johnson mówi, że alternatywą wobec tych propozycji jest wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. Porozumienie powinno zostać osiągnięte najpóźniej podczas unijnego szczytu w dniach 17-18 października. Zgodnie z obecnymi ustaleniami Wielka Brytania powinna wystąpić z UE 31 października. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Ojciec Borisa Johnsona poparł

protest Extinction Rebellion Ojciec Borisa Johnsona poparł w środę aktywistów z organizacji Extinction Rebellion (XR), którzy w ramach walki ze zmianami klimatu prowadzą protest na ulicach Londynu i których dzień wcześniej brytyjski premier nazwał "odmawiającymi współpracy brudasami". "Jestem tutaj, ponieważ uważam, że to, co robią, jest niezwykle ważne. (...) Zbyt wolno działamy w kwestii zmian klimatycznych" - mówił Stanley Johnson, były eurodeputowany Partii Konserwatywnej, na Trafalgar Square w Londynie, który został zajęty przez protestujących. Odnosząc się do wtorkowej wypowiedzi syna na temat aktywistów, zapewnił: "Uważam to za olbrzymi komplement, że mogę być nazwany odmawiającym współpracy brudasem; to było wypowiedziane żartem". We wtorek Johnson, gdy pomimo protestów trwających także w okolicach Downing Street, zdołał w końcu dotrzeć na jedno z zaplanowanych spotkań, powiedział: "Obawiam się, że ochrona nie chciała, żebym dzisiaj przyjechał, mówili, że droga jest pełna odmawiających współpracy brudasów i wszelkiego rodzaju protestujących, którzy zaśmiecają drogę. Mówili, że jest pewne ryzyko, że zostanę obrzucony jajkami". Wezwał też protestujących, by opuścili swoje "pachnące konopiami biwaki" i przestali blokować ulice. Stanley Johnson podkreślił, że cała rodzina jest "totalnie zjednoczona" w kwestii walki ze zmianami klimatu. "Nie sądzę, by w rodzinie był choć jeden głos sprzeciwu. Nie zapominajmy, że dorastaliśmy na wsi, dorastaliśmy na wzgórzach Exmoor, natura jest w naszej krwi. Nie sądzę, by trzeba było pytać: +Czy on

(Boris) będzie słuchał protestów?+. Jeśli posłuchać tego, co mówił pierwszego dnia na schodach na Downing Street, gdy zakończył apelem o działania na rzecz środowiska i opiekę nad zwierzętami, to jest bardzo, bardzo dobry znak" - przekonywał ojciec premiera. Tymczasem londyńska policja metropolitalna poinformowała, że od poniedziałku, kiedy zaczęły się protesty XR, aresztowano ponad 600 osób, zaś do pomocy w zapewnianiu porządku w stolicy zostanie ściągniętych dodatkowych 500 funkcjonariuszy z innych regionów Anglii oraz z Walii. Jak zapowiadają aktywiści z Extinction Rebellion, demonstracje w brytyjskiej stolicy będą pięć razy liczniejsze od tych, które miały miejsce w kwietniu. Spodziewają się, że w zaplanowanych na dwa tygodnie protestach w Londynie udział weźmie ok. 30 tys. osób. Kwietniowe protesty XR w Londynie trwały 11 dni. Aresztowano wtedy ponad 1000 osób, z czego 850 osobom postawiono różne zarzuty naruszania porządku publicznego, a 250 z nich dotychczas uznano za winne. Oprócz Londynu protesty XR odbywają się jeszcze w kilkudziesięciu innych miastach na świecie. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

- darmowa aplikacja -

miesięcznik budowlany

"FT": Należy podważyć dominację

Huaweia w sektorze 5G Dominacja chińskiej firmy Huawei w technologii 5G powinna zostać podważona, by koncern nie był jedynym możliwym wyborem w tym sektorze. USA mogą starać się osiągnąć pozycję lidera w tej dziedzinie albo finansowo wspomagać zachodnie spółki - ocenił dziennik "Financial Times". Gazeta w komentarzu redakcyjnym wskazała, że bezprzewodowy przesył danych w standardzie 5G jest jedną z najbardziej kluczowych dla przyszłego rozwoju technologii. Technika, która ma umożliwić powstawanie inteligentnych miast czy rozwinąć Internet Rzeczy, jest jednak coraz bardziej zdominowana przez jednego dostawcę - chiński koncern Huawei. Według badania cytowanego przez "FT" Huawei w ostatnich czterech kwartałach rozliczeniowych dostarczył ok. 28 proc. światowego sprzętu telekomunikacyjnego. Zdaniem dziennika świadczy to o ciągłym podwyższaniu poziomu technologicznego produktów firmy, które zachowują wystarczającą jakość przy atrakcyjnej cenie. Chińska korporacja, według deklaracji zarządzana prywatnie, osiągnęła jednak światowy zasięg dzięki wsparciu rządu w Pekinie, m.in. korzystnych warunkach finansowania. Stany Zjednoczone przewodzą inicjatywie ostrzegającej przed potencjalnymi cyberzagrożeniami związanymi z wykorzystywaniem sprzętu 5G od Huawei. Chiny mają długą historię organizowania cyberataków i choć Huawei twierdzi, że nie da się wykorzystać przez rząd, to lokalne prawo wymaga od chińskich firm kooperacji z agencjami wywiadowczymi - przekonuje "FT". Raport UE z tego tygodnia wskazał, że największe zagrożenie dla sieci 5G stanowią nasilające się cyberataki podmiotów wspieranych przez państwa spoza Unii Europejskiej. Choć w dokumencie nie wymieniono żadnego konkretnego państwa ani firmy, to komentatorzy wielokrotnie wskazywali wśród potencjalnych zagrożeń na ChRL i Huawei Technologies. W ostatnich dniach "FT" pisał, że administracja USA szuka innych niż dyplomacja sposobów na przeciwdziałanie rynkowej dominacji Huawei. Jednym ze sposobów miałoby być czynienie Stanów Zjednoczonych potęgą w sektorze 5G. Gazeta ocena jednak, że jest to mało prawdopodobne, ze względu na decyzje korporacyjne i federalne podjęte jeszcze w latach 90. oraz

niezbędny czas i pieniądze. Prostsze do zrealizowania byłoby wsparcie dla europejskich firm takich jak Nokia czy Ericsson. Częścią sukcesu Huawei były bowiem znaczne zdolności kredytowe, gwarantowane przez chiński bank państwowy. Amerykanie także przyglądają się więc sposobom na udzielenie znacznych kredytów nordyckim przedsiębiorstwom, konkurującym z chińskim rywalem. Zdaniem "FT" rolę do odegrania będzie w sprawie 5G miała także Unia Europejska, która powinna zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju tutejszych firm. Urzędnicy tacy jak nominowana na stanowisko wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager będą jednak musieli zachować odpowiednią równowagę - pisze gazeta, przypominając, że jako komisarz ds. konkurencji KE Vestager wsławiła się twardą polityką wobec amerykańskich koncernów technologicznych. W lutym zablokowała też fuzję produkujących pociągi Siemensa i Alstoma, argumentując, że zmniejszanie konkurencyjności wewnątrz UE wobec jedynie domniemanego zagrożenia ze strony chińskich firm jest niewłaściwe. Jednak w ocenie "FT" zagrożenie ze strony Huawei jest nie hipotetyczne, a realne i naglące, a jeśli Vestager rzeczywiście chce "przystosować Europę do ery cyfrowej", powinna rozważyć, czy zdrowym jest, by na europejskim rynku 5G dominowała jedna firma. Kraje Zachodu powinny aspirować do tworzenia otwartych i konkurencyjnych rynków, podczas gdy mocarstwowe Chiny nie podzielają tej filozofii. Imperatyw wolnego rynku wydaje się jednak w przypadku 5G stać w sprzeczności z potrzebą utrzymania konkurencyjności i innowacyjności. Pewien stopień państwowego kapitalizmu w celu wsparcia zachodnich firm technologii telekomunikacyjnych wydaje się jednak wskazany wobec alternatywy: przyszłości gdzie jedynym wyborem jest Huawei - podsumował dziennik. (PAP)

PROFESJONALNE KURSY ¸ gazu, elektrycznosci, ´ dotyczace ¸ oleju, klimatyzacji, lpg, wody, wegla, solarów, biomass, pomp ciepła i bhp do Gas Safe, NICEIC, OFTEC, ACRIB itp. · w waznym brytyjskim centrum szkoleniowym. n Ponad 400 Polaków zdało egzaminy np. ACS, 18ed, F-gas, i potem zarejestrowało sie¸ ¸ do pracy w domach lub biurach, sklepach, restauracjach, n Szkolenia przygotowujace fabrykach itp ¸ n Nauka technicznego jezyka angielskiego ´ n Zawodowy trening prowadzony przez doswiadczonych wykwalifikowanych instruktorów · n UZNANE NIEPODWAZALNE KWALIFIKACJE! · n Takze kursy w weekendy

¸

·

¸

´ i rozwinac´ swój biznes! Zdaj egzaminy i zarejestruj sie, aby zalegalizowac Współpraca z dr Markiem Laskiewiczem,

pod numerem telefonu 07969

Zainteresowanych prosimy o kontakt 408335 lub emailem marek.laskiez@pwwb.co.uk lub zaloguj na www.pwwb.co.uk CEng, MIET, Eur Ing

www.logic4training.co.uk enquiries@logic4training.co.uk


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

ZATRUDNIE/NIE/TYPOWO

W

ostatnim czasie zauważa się gwałtowny wzrost zainteresowania w zakresie różnych form zatrudnienia, które oferują większą elastyczność warunków pracy. Powoduje to niestety różnorodność na rynku pracy, która skutkuje brakiem czytelnych zasad co do kwalifikacji typu zatrudnienia. Stąd też mogą pojawić się wątpliwości, czy w danych okolicznościach sprawy, osoba wykonuje pracę jako pracownik podlegający pełnej ochronie gwarantowanej przepisami prawa. Stąd też podstawową kwestią do ustalenia pod kątem przysługujących praw jest, czy dana osoba kwalifikuje się jako pracownik na podstawie umowy o pracę, czy też jako inny wykonawca lub osoba samozatrudniona na podstawie odrębnej umowy zlecenia. Spośród wyżej wymienionych kategorii zatrudnienia, tylko pracownicy (‘employees’) objęci są ochroną prawną gwarantowaną m.in. przepisami ustawy Employment Rights Act 1996. Niemniej, rynek pracy nienormowanej również podlega ocenie pod kątem analizy podstaw zatrudnienia i cech relacji prawnej jej stron. Z oceny tej wynikać może, iż wykonawca (‘worker’) może zostać uznany za pracownika lub też mogą mu być przyznane określone prawa. Kim jest pracownik nietypowy? Istnieje wiele form nietypowego zatrudnienia, które niekoniecznie muszą być wzajemnie wykluczające się. Niezależnie od formy, prawa jednostki oraz ich ochrona określane są poprzez kwalifikację w ramach jednej z trzech kategorii – pracownik, wykonawca, samozatrudniony. Pracownik agencyjny to określenie osoby, która zawiera umowę z agencją pracy na świadczenie usług dla klienta końcowego, związanego relacją prawną z agencją. Często pracownicy agencyjni zatrudniani są w celu uzupełnienia braków kadrowych spowodowanych chorobą czy urlopem pracowników stałych klienta końcowego lub w branży budowlanej oraz dla zapewnienia zastępstwa w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Ważne jest by zaznaczyć, iż pracownik agencyjny nie jest pracownikiem klienta końcowego, a jedynie wykonuje na jego rzecz pracę zgodnie z indywidualnym zleceniem agencji. Są jednak przypadki, w których pracownik agencyjny uznany może być za pracownika klienta, jednakże wymaga to szczegółowej analizy indywidualnych okoliczności sprawy. Pracownik sezonowy to osoba, która pracuje lub świad-

czy usługi w sposób nieregularny lub nieformalny, gdzie nie istnieje obowiązek ani zaoferowania ani przyjęcia pracy. Nienormowany charakter tego rodzaju porozumienia może odpowiadać zarówno zatrudniającemu jak i wykonawcy pracy. Jednakże problemem jest tu świadomość wykonawcy co do przysługujących mu praw i ich ochrony. Taka forma zatrudnienia często jest stosowana do zadań jednorazowych; w przypadkach gotowości „na zawołanie” to jest na wezwanie pracodawcy w razie dostępności pracy, choć bez obowiązku jej przyjęcia czy też w ramach umów „zero godzinowych” gdzie pracodawca nie gwarantuje pracy i płaci jedynie za pracę rzeczywiście wykonaną. Pracownicy sezonowi często zatrudniani są w branży typowo sezonowej, takiej jak rolnictwo czy turystyka, w branży budowlanej lub tam, gdzie praca jest sporadyczna np. w branży rozrywkowej. W przypadku pracowników sezonowych, kwestią zasadniczą jest czy można uznać ich za pracowników pomimo charakteru podstaw ich zatrudnienia. Jeśli ustalenia pracy pozostają nieformalne, lecz z czasem przybierają cech regularnych, pracownik taki może wykazywać, iż istnieje ramowa umowa o pracę obowiązująca w czasie, w którym nie świadczy on pracy. Jednakże wciąż pozostaje pytanie, czy istnieje wystarczająca wzajemność zobowiązania w relacji pomiędzy stronami, wymagana w kategorii pracowniczej. Ten wykonawca, który nie jest pracownikiem, może być uznany

za osobę zatrudnioną, jeśli wykonuje pracę osobiście na podstawie umowy, przy czym odbiorcą jego pracy nie jest klient w zakresie prowadzonej przez niego działalności. Kolejną kategorią tzw. pracowników nietypowych są konsultanci, doradcy i osoby samozatrudnione. Przy czym podkreślić należy, iż konsultanci/doradcy często zatrudniani są na zasadzie odrębnego zlecenia, nie umowy o pracę, niemniej są przypadki, w których mogą być uznani jako pracownicy. Kwalifikacja w tym zakresie zależeć będzie od oceny indywidualnych okoliczności sprawy. Kolejną kategorią pracowników nietypowych są pracownicy zatrudnieni na niepełny etat. Generalną zasadą jest, iż nie mogą być oni traktowani mniej korzystnie od pracowników zatrudnionych na pełny etat. Szczegóły regulacji znajdują się w rozporządzeniu „Part-time Workers (Prevention of Less Favourable Treatment) Regulations 2000. Warte zaznaczenia jest tu, iż do wniesienia sprawy w przedmiocie roszczenia objętego w/w regulacją nie obowiązuje wymóg określonego stażu pracy. Jak wynika z niniejeszego artykułu, zatrudnienie jest pojęciem złożonym a interpetacja jego okoliczności wymaga niejednokrotnie szczegółowej analizy. Stąd też ważne jest nie tylko dokładne zapoznanie się z umową, którą podpisujemy przed podjęciem pracy, ale również bieżąca obserwacja jej warunków i praktyki.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|11


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Prasa brytyjska po wyborach w Polsce

podkreśla skalę zwycięstwa PiS

Relacjonując wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce, brytyjska prasa podkreśla skalę zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości, choć zarazem nie unika powtarzania stereotypów na temat tej partii.

"Wynik podsumowuje burzliwe cztery lata w polskiej polityce. Prawo i Sprawiedliwość podporządkowało sędziów politykom i zredukowały media państwowe do klaki, wywołując w kraju i w Brukseli obawy, że Polska, niegdyś modelowe dziecko rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r., dryfuje coraz bardziej w kierunku nieliberalnej formy demokracji" - pisze "Financial Times". "Jednak partia pozyskała także wielu Polaków dzięki hojnym programom pomocy społecznej, które poprawiły jakość życia biedniejszych obywateli, czujących, że zostali pozostawieni w tyle podczas szybkiego, ale czasami chaotycznego, 30-letniego przejścia od upadającej komunistycznej gospodarki planowej do szybko rozwijającej się demokracji wolnorynkowej" - dodaje. Gazeta przywołuje słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z ostatniego dnia kampanii, który mówił w Chełmie, że partia chce wyeliminować istniejący od dawna kompleks w Polakach związany z poczuciem, iż są biedniejsi, a co za tym idzie - gorsi. Pisze, że PiS obiecał kontynuowanie programów socjalnych, a także duże zwiększenie płacy minimalnej w ciągu czterech lat o 78 proc. "Oprócz zachęcania nowych wyborców wydatkami socjalnymi Prawo i Sprawiedliwość zyskało również poparcie głęboko konserwatywnego elektoratu, nieustannie atakując prawa osób LGBT. Przedstawia je jako obcą +ideologię+, która zagraża tradycyjnej polskiej rodzinie" - pisze "FT". Również "Times" jako główną przyczynę sukcesu PiS wskazuje wprowadzone przez rząd programy socjal-

ne. "W głęboko katolickim kraju, w którym korzyści z zerwania z komunizmem i przystąpienia do UE są nierównomiernie rozłożone, PiS odnalazł sprawną formułę wyborczą, łączącą radykalny konserwatyzm społeczny w połączeniu z fiskalną szczodrością" - ocenia gazeta. "Partia wcieliła się również w rolę obrońcy chrześcijańskiego stylu życia, który - jak przekonuje - jest zagrożony przez sekularyzm, liberalizm, muzułmańską imigrację, a przede wszystkim przez homoseksualizm" - dodaje. "Times" pisze, że PiS prawdopodobnie wykorzysta zwycięstwo do skonsolidowania swojego wpływu na instytucje życia publicznego w Polsce i spekuluje, że następnym polem bitwy będą zapewne media. W najmniej komentarzowy sposób o wynikach wyborów pisze lewicowo-liberalny "Guardian", który jedynie opisuje wstępne rezultaty i cytuje wypowiedzi polityków po ich ogłoszeniu. "Jeśli jednak (wstępne wyniki) się potwierdzą, będą oznaczać istotny wzrost (poparcia) dla Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało 37,6 proc. głosów w poprzednich wyborach w 2015 r. - nawet jeśli ich przewidywany odsetek głosów jest nieco niższy, niż sugerowały liczne sondaże przedwyborcze" - pisze "Guardian". Gazeta ta podkreśla też, że wybory okazały się sukcesem dla Lewicy, która wraca do parlamentu po czterech latach nieobecności, oraz dla skrajnie prawicowej Konfederacji, która najprawdopodobniej przekroczyła próg wyborczy. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Premier: chcemy Wielkiej Brytanii w UE, ale mamy szacunek do woli Brytyjczyków Chcemy Wielkiej Brytanii w UE, ale mamy szacunek do woli Brytyjczyków - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w szczycie UE w Brukseli. "Udało nam się wynegocjować porozumienie, które będzie bezpieczne dla obu stron" - dodał.

Podczas czwartkowych obrad szczytu unijni liderzy poparli porozumienie ws. brexitu zawarte między UE a Wielką Brytanią. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Podczas szczytu przywódcy państw unijnych mają też zająć się kwestią wieloletniego budżetu UE. "Chcemy Wielkiej Brytanii w UE, ale mamy szacunek do woli Brytyjczyków. Udało nam się wynegocjować porozumienie, które będzie bezpieczne dla obu stron. Walczymy o odpowiedni kształt budżetu na politykę rolną i spójności oraz sprawiedliwą i odpowiedzialną transformację energetyki" - napisał w nocy z czwartku na piątek na Twitterze Mateusz Morawiecki. Zgodnie z porozumieniem Irlandia Północna będzie nadal podlegała ograniczonemu zestawowi unijnych regulacji, głównie dotyczących dóbr. Wszelkie procedury celne dotyczące dóbr będą odbywały się w punktach wejścia do Irlandii Północnej. Władze brytyjskie będą odpowiedzialne za egzekwowanie zasad unii celnej UE w Irlandii Północnej. Irlandia Północna pozostanie w granicach brytyjskiego terytorium celnego, jednak jednocześnie pozostanie punktem wejścia na unijny jednolity rynek. Władze Wielkiej Brytanii będą mogły nakładać brytyjskie taryfy na produkty przychodzące z krajów trzecich tak długo, jak te dobra będą docierały na terytorium

Irlandii Północnej, ale nie będzie ryzyka, że dotrą na unijny jednolity rynek. Dla dóbr, w przypadku których będzie takie ryzyko, nakładane będą przez władze brytyjskie unijne taryfy. Strony uzgodniły kwestie dotyczące VAT, aby uniknąć zachwiania konkurencji na jednolitym rynku dóbr. W piątek, w drugim dniu szczytu, przywódcy mają omówić stan prac nad przyszłym budżetem UE po 2020 roku. Kwestia ta w ostatnich dniach budziła sporo kontrowersji, odkąd prezydencja fińska przedstawiła krajom nową propozycję, przewidującą dodatkowe cięcia. Morawiecki powiedział dziennikarzom przed szczytem UE, że Polska nie akceptuje propozycji prezydencji fińskiej. "Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu. Pokazujemy też, jak skutecznie zrekonstruowaliśmy +grupę przyjaciół spójności+" - powiedział premier. Zaznaczył, że w kontekście negocjacji unijnego budżetu konieczne jest - według Polski - znalezienie nowych źródeł finansowania priorytetów UE; wymienił wśród nich m.in. podatek lotniczy, podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy. Morawiecki podkreślił, że "wszystkie polityki traktatowe, czyli rolna, która ma dążyć do wyrównania dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności, muszą być zabezpieczone".(PAP) autorka: Olga Zakolska


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Lider opozycji przedstawia plany ewentualnego rządu Partii Pracy Lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn zapowiedział w czwartek, że jego Partia Pracy przeprowadzi nowe referendum w sprawie brexitu krótko po wygranej w wyborach parlamentarnych, bo absolutnym priorytetem jest wykluczenie możliwości wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy. Przemówienie, które wygłosił w Northampton w środkowej Anglii, nazwał "alternatywną mową tronową", bo przedstawił w nim zamierzenia przyszłego laburzystowskiego rządu, gdyby taki powstał. Prawdziwa mowa tronowa (Queen's Speech), w której królowa przedstawia program legislacyjny rządu na nową sesję Izby Gmin, zaplanowana jest na najbliższy poniedziałek, 14 października. "Po wyborach rząd Partii Pracy przyjmie ustawę zapewniającą przeprowadzenie referendum. Drugie referendum, które proponujemy pod rządami Partii Pracy, kiedy zostanie ona wybrana, nie byłoby wyborem między spadnięciem w przepaść bez umowy, lecz między inteligentnym porozumieniem z Unią Europejską a pozostaniem, tak aby ludzie mieli wybór" - mówił Corbyn. "Naszym absolutnym priorytetem - i dlatego rozmawiam o tym z innymi partiami opozycyjnymi - jest zapewnienie, że opcja wyjścia bez porozumienia zostanie zdjęta ze stołu, a przedłużenie członkostwa zatwierdzone" - dodał. Zgodnie z obecnie obowiązującymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Jednak na początku września Izba Gmin przyjęła głosami opozycji ustawę, która zmusza premiera Borisa Johnsona do zwrócenia się do Brukseli o przesunięcie

terminu brexitu, jeśli do 19 października parlament nie poprze porozumienia z UE (które wciąż nie zostało osiągnięte) lub nie zgodzi się na brexit bez umowy (co jest mało prawdopodobne). Jeśli chodzi o sprawy niezwiązane z brexitem, to Corbyn zapowiedział m.in. natychmiastowe podniesienie minimalnej stawki godzinowej dla pracowników poniżej 16. roku życia do 10 funtów, upaństwowienie kolei, poczty, wodociągów i sieci energetycznych, budowę w ciągu 10 lat miliona tanich domów, zniesienie czesnego na uniwersytetach, zapewnienie darmowych lekarstw na receptę, zainstalowanie 1,75 mln paneli słonecznych na dachach oraz wprowadzenie zakazu szczelinowania hydraulicznego (ang. fracking) stosowanego do pozyskiwania ropy oraz gazu z łupków. Obecna kadencja parlamentu kończy się w połowie 2022 r., ale powszechnie spekuluje się, że przedterminowe wybory odbędą się w ciągu najbliższych tygodni, gdy tylko minie obowiązujący termin brexitu - niezależnie od tego, czy Wielka Brytania faktycznie wyjdzie tego dnia z UE, czy też nie. Według trzech przeprowadzonych w październiku sondaży laburzyści mają od 5 do 15 punktów proc. straty do rządzącej Partii Konserwatywnej. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

SW11 MEDICAL CLAPHAM 45 Lavender Hill Clapham Junction SW11 5QW

020-7223-5114 TOOTING MEDICAL CENTRE 5 London Rd Tooting SW17 9JR

020-8767-8389

Szkocki sąd odmówił wydania nakazu wobec Johnsona ws, poproszenia o opóźnienie brexitu Sąd w Szkocji w poniedziałek odmówił wydania nakazu, który zobowiązywałby brytyjskiego premiera Borisa Johnsona do poproszenia o opóźnienie brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie uzgodnione porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Sprawę do sądu wnieśli biznesmen Dale Vince, prawniczka Jo Maugham i posłanka Szkockiej Partii Narodowej Joanna Cherry. Maugham zapowiedziała w poniedziałek, że we wtorek złoży apelację w szkockim Sądzie Najwyższym. Przyjęta na początku września głosami opozycji i buntowników z Partii Konserwatywnej ustawa o wyjściu z UE, zwana ustawą Benna, nakłada na premiera obowiązek zwrócenia się do UE o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października Izba Gmin nie zaaprobuje umowy z Brukselą o warunkach wyjścia. UE i rząd Johnsona wciąż nie doszły do porozumienia w sprawie tych warunków. Johnson wielokrotnie powtarzał, że Wielka Brytania opuści UE w obecnie obowiązującym terminie, czyli 31 października, a zarazem zapewniał, że rząd będzie przestrzegał prawa i podporządkuje się ustawie Benna.(PAP)

BOTOX: £120 FILLERS: £190

|15


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

SIĘ LATA

...na akrobację w Anglii

Brytyjska szkoła akrobacji

W

Wielkiej Brytanii, niedaleko Peterborough (na północ od Londynu) znajduje się klimatyczne lot nisko Connington Airfield (EGSF). Siedzibę ma tam British Aerobatic Academy, gdzie spotykamy się z Maciejem Kulaszewskim – polskim pilotem, który tu w Anglii zdobywa medale w akrobacji samolotowej.

British Aerobatic Academy To szkoła ciesząca się dobrą opinią w kraju i na arenie międzynarodowej. Co roku szkoli się tu w akrobacji 150 osób z całego świata. Założycielem i szefem wyszkolenia BAA jest Adrian Willis – rozpoznawalna osobowość w świecie akrobacji, były nawigator i pilot wojskowy, zdobywca medali na zawodach, także w klasie Advanced. Posiada duży nalot na samolotach, śmigłowcach i szybowcach. We flocie BAA znajdują się dwie Extry EA-200, Grob 115B, Cessna 140 oraz Cessna 177 Cardinal RG. W najbliższej przyszłości do floty tej powinny dołączyć także Game Bird GB1, Genevation GenPro oraz Magnus Fusion. To co najbardziej mnie urzekło to panująca tu wszędzie przyjacielsko-rodzinna atmosfera. Całości dopełnia główny budynek lotniska, który wewnątrz wygląda… jak angielski dom, z miejscami do odpoczynku, biurami, salami wykładowymi i niedużym barem, czyli typowy brytyjski styl. Lotnisko powstało w 1942 r. jako RAF Glatton i stacjonowały tutaj amerykańskie bombowce B-17.

Szkolenie akrobacyjne i nie tylko Mając PPL można rozpocząć tu przygodę z akrobacją. Warunek jest jeden - minimum 40 h udokumentowanego nalotu dowódczego. Kandydat na szkolenie powinien spełnić wymagania określone przepisami PART FCL.800. EASA Aerobatic Rating to łącznie 5 h lotów + 8 h szkolenia teoretycznego, a cały kurs przy dobrej pogodzie można zrealizować w 3-4 dni. „Gdy zgłasza się do nas pilot, szkolenie rozpoczynamy od rozmowy i wywiadu, by zoba czyć jakie ma doświadczenie oraz jak znosi latanie. Te informacje pozwalają indywidualnie dobrać intensywność szkolenia. Zaczyna się ono od wprowadzenia teoretycznego. Po zaznajomieniu się z własnościami pilotażowymi samolotu zaczynamy od podstawowych figur jak pętla czy wywrót, później zaczynamy je łączyć w wiązankę” - opowiada Maciej. Dlaczego szkolenie praktyczne, zaczyna się od robienia np. pętli, a beczki wprowadza się dopiero później? „Powód jest bardzo prosty - beczki sprawiają, że niektórym osobom robi się niedobrze, gdyż głowa przemieszcza się po okręgu o małym promieniu, doznając tym samym sporych przyśpieszeń. Przez to płyn błędniku ulega wymieszaniu w większym stopniu niż na przykład

w przypadku pętli, przez co człowiek może odczuwać zawroty głowy lub nudności. W przypadku elementów pionowych nasza głowa jest „bardziej statyczna” - większość osób lepiej znosi takie manewry. Przed każdym lotem jest briefing, gdzie omawiamy szczegóły i powtarzamy kluczowe informacje. W locie realizujemy wcześniej ułożony plan – czasami uda się zrealizować całość, czasami niezależy od tego jak komu idzie lub od samopoczucia każdej osoby, lecz nie jest to żaden problem. W BAA dopasowujemy się do możliwości i predyspozycji każdego, by szkolenie było jak najbardziej przydatne i efektywne. Po locie następuje debriefing, czyli omówienie mocnych i słabych punktów lotu - kontynuuje Maciej.

Wkrótce do floty British Aerobatic Academy dołączą samoloty Game Bird GB1, Magnus Fusion i Genevation GenPro

Na początku piloci realizują maksymalnie 1-2 loty dziennie. Po przyzwyczajeniu się do przeciążeń oraz lepszym zaznajomieniu z maszyną, liczba ta jest zwiększana do 2-3 lotów. Przeciętnie lot trwa ok. 30-40 minut, a dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym jest zmęczenie fizyczne pilota, gdyż figury akrobacyjne potrafią szybko zmęczyć, a drugim jest ograniczony zapas paliwa. W Extrze EA-200 do lotu na akrobację nie zaleca się tankowania zbiorników na skrzydłach, a centralny zbiornik wystarcza jedynie na ok. 1 h lotu. Zawsze pada pytanie o koszty – jedna godzina lotu EA-200 to £270 (łącznie z paliwem i instruktorem), czyli koszt szkolenia wynosi £1350, co jest przystępną ceną.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

Jest takie miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie można nauczyć się akrobacji w towarzystwie polskiego pilota. Odwiedził je Filip Modrzejewski.

Maciej Kulaszewski Jednym z pracowników BAA jest Polak – Maciej Kulaszewski, który lata tutaj od 2016 roku. Jak opowiada – „W wieku 17-tu lat pierwszy rozpocząłem szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu, a w 2008 r. w ramach organizowanego przez Aeroklub Orląt w Dęblinie szkolenia selekcyjnego, zacząłem latać na samolotach. Później studiowałem cywilny pilotaż w dęblińskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. W 2016 roku przyjechałem do Anglii i założyłem własną działalność, aby zebrać środki na szkolenie do CPL i ATPL. W międzyczasie spróbowałem latania akrobacyjnego, które mnie mocno „uzależniło”, wszystkie inne plany momentalnie zeszły na dalszy plan”. Oprócz pracy w BAA, Maciej bierze udział także w zawodach akrobacyjnych – zaczynał w kategorii Club i Sportsman, a obecnie rywalizuje na poziomie Intermediate, trenując przy tym do poziomu Advanced. Zdobył między innymi trzy złote medale m.in. na mistrzostwach British Sports National Championship 2017, pucharze Golden Barret Trophy 2017 czy pucharze Roy Legg 2018. Jego najbliższe plany to rywalizacja w Wielkiej Brytanii, a później przygotowania do MŚ w Czechach w klasie Intermediate, natomiast w przyszłym roku powinniśmy zobaczyć Macieja w kategorii Advanced w Polsce.

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|17

Zawody akrobacyjne w Wielkiej Brytanii Aby wziąć udział w takim przedsięwzięciu należy mieć uprawnienia do akrobacji, być członkiem British Aerobatics – to taka organizacja pełniąca rolę podobną jak Komisja Akrobacji Lotniczej AP, a następnie zapisać się na wybrane zawody w odpowiedniej kategorii, których kalendarz jest ogłaszany na początku roku.

Godzina lotu EA-200 to koszt £270 łącznie z paliwem i instruktorem

W Wielkiej Brytanii istnieje także możliwość, aby osoby bez uprawnień i doświadczenia mogły wziąć udział w zawodach – np. podczas zawodów „Get into Aero”. To możliwość, zasmakowania akrobacji i rywalizacji w niej. Na tę okoliczność Adrian Willis (założyciel BAA) wraz z towarzyszącym mu pilotem instruktorem przylatują na zawody dwoma Extrami i z każdym z uczestników lecą do specjalnej strefy, aby nauczyć ich podstawowych figur akrobacji i późniejszego łączenia ich w wiązankę, która następnie będzie oceniana – taki trening trwa około 40-50 minut. Następny lot, także w towarzystwie instruktora lecz pełniącego rolę pilota bezpieczeństawa, jest już realizowany w strefie przezna czonej do rozgrywania konkurencji. Lot ten podlega normalnej ocenie sędziów. Spośród takich zawodników także wyłaniana jest najlepsza trójka. Zdarza się często, że podczas imprez takich jak „Get Into Aero”, nowicjusze mogą w tej formule próbować swoich sił pod okiem akrobacyjnych osobistości np. Nigela Lamba znanego z serii Red Bull Air Race. Tekst i zdjęcia: Filip Modrzejewski


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W Wielkiej Brytanii wygrała

Koalicja Obywatelska przed SLD i PiS W Wielkiej Brytanii w niedzielnych wyborach do polskiego parlamentu wyraźnie wygrała Koalicja Obywatelska, wyprzedzając Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość - wynika z opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą protokołów. Jak dotychczas PKW ogłosiła na swojej stronie internetowej wyniki z 48 spośród 54 obwodów do głosowania utworzonych na terenie Zjednoczonego Królestwa, ale w sześciu brakujących nie było zarejestrowanych tylu wyborców, by mogły one zmienić kolejność poszczególnych komitetów. W wyborach do Sejmu KO uzyskała w tych 48 obwodach 27 884 głosy. Na drugim miejscu znalazł się SLD z wynikiem 17 515 głosów, na trzecim PiS - 14 952, a dalej Konfederacja - 11082 głosy i Polskie Stronnictwo Ludowe - 3162 głosy. KO wygrała w 46 spośród 48 obwodów, w których ogłoszono wyniki. Wyjątkami są: obwód 302 w Polskim Centrum Kultury i Edukacji w Edynburgu oraz 308 w Calton Heritage & Learning Centre w Glasgow. W obu niewielką różnicą głosów wyprzedziło ją SLD. Jeśli chodzi o drugie miejsca, to SLD zdobyło je w 22

obwodach, PiS w 21, w trzech uplasowała się na nim Konfederacja, a we wspomnianych dwóch - KO. Do udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych zarejestrowano 97 859 obywateli polskich mieszkających lub przebywających na terenie Zjednoczonego Królestwa, co jest rekordowym wynikiem i ponad 50-procentowym wzrostem w porównaniu z głosowaniem przed czterema laty. Jednak ogólna liczba głosów oddanych w tych 48 obwodach - niespełna 75 tys. - wskazuje, że część z osób, które się zarejestrowały, ostatecznie nie poszła na wybory. W całych wyborach w Polsce zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które według pełnych wyników zdobyło 43,59 proc. głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska - 27,40 proc. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

SNP chce referendum niepodległościowego w Szkocji w 2020 r.

Drugie referendum ws. niepodległości Szkocji "musi odbyć się w przyszłym roku" - oświadczyła we wtorek Nicola Sturgeon, szefowa szkockiego rządu autonomicznego i liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), na zakończenie konferencji programowej tego ugrupowania.

Zapowiedziała, że jeszcze w tym roku zwróci się do rządu w Londynie o formalną zgodę na przeprowadzenie plebiscytu. Powiedziała też, że Londyn "nie ma prawa" blokować tego wniosku, a jego sprzeciw jest "nie do utrzymania". "Moje wezwanie jest takie, że referendum musi odbyć się w przyszłym roku. My już się przygotowujemy. Przed nowym rokiem skończymy przygotowania legislacyjne. Mogę dziś potwierdzić, że przed końcem bieżącego roku będę się domagać przekazania uprawnień, które nie pozostawią żadnych wątpliwości co do legalności referendum" - mówiła Sturgeon delegatom na zakończoną w Aberdeen konferencję. Podkreśliła, że referendum musi być przeprowadzone zgodnie z prawem, jeśli jego wyniki mają być uznane przez społeczność międzynarodową. Rząd Wielkiej Brytanii premiera Borisa Johnsona wyklucza zgodę na nowe referendum niepodległościowe w Szkocji, argumentując, że przed poprzednim głosowaniem, które odbyło się w 2014 r., zarówno zwo-

lennicy i przeciwnicy secesji mówili, że plebiscyt jest jedyne w obecnym pokoleniu. Takie stanowisko Londynu skłoniło niektórych członków SNP do sugerowania, że referendum mogłoby zostać przeprowadzone bez zgody brytyjskiego rządu lub że zwycięstwo SNP w wyborach do szkockiego parlamentu jest wystarczającym mandatem do ogłoszenia niepodległości. Sturgeon odrzuciła jednak taką możliwość. W swoim przemówieniu powiedziała, że pytanie nie powinno brzmieć, co zrobi SNP, jeśli partie w Westminsterze nie zgodzą się na plebiscyt, lecz "kto dał im prawo do tego, by pozbawiać mieszkańców Szkocji możliwości decydowania o własnej przyszłości". Podkreśliła też, że celem SNP nie jest doprowadzenie do referendum, lecz do niepodległości Szkocji. W niemal wszystkich przeprowadzonych w tym roku sondażach przewagę mieli zwolennicy pozostania Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa, choć przewaga ta jest mniejsza niż w referendum z 2014 r. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|19


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

LIGHTING | FURNITURE | DECORATIVE OBJECTS

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W. Brytania najprawdopodobniej

uniknie recesji przed brexitem Wielka Brytania najprawdopodobniej nie wpadnie w recesję tuż przed planowanym na koniec miesiąca wystąpieniem z Unii Europejskiej wskazują dane opublikowane w czwartek przez urząd statystyczny ONS.

-10% zniżki z kodem: ANONSE www.upstreamfactory.com

ORIGINAL OLD OBJECTS

Po spadku PKB w drugim kwartale tego roku - co było pierwszą taką sytuacją od 2012 roku - powszechnie obawiano się, że brytyjska gospodarka może wpaść w recesję, która jest wyznaczana przez dwa kolejne kwartały z ujemnym wzrostem gospodarczym. Obawy te powiększała niepewność związana z planowanym na 31 października brexitem. Jednak jak wynika z danych ONS, wprawdzie w sierpniu brytyjski PKB skurczył się o 0,1 proc., ale zarazem skorygowano w górę wyniki za lipiec do +0,4 proc. To oznacza, że w okresie czerwiec-sierpień wzrost gospodarczy wyniósł 0,3 proc. i był wyższy niż przewidywały prognozy analityków. Ponieważ trzeci kwartał obejmuje miesiące od lipca do września włącznie, oficjalnych danych na temat PKB jeszcze nie ma, ale ONS oświadczył, że aby doszło do recesji, spadek PKB w samym wrześniu musiałby wynieść co najmniej 1,5 proc., czyli o wyjątkowo dużą

wartość, a nie ma ku temu żadnych przesłanek. "Obawy, że gospodarka już jest w recesji zostały rozwiane" - powiedział cytowany przez BBC Andrew Wishart, ekonomista z ośrodka analitycznego Capital Economics. Jak dodaje, spodziewa się on teraz, że w trzecim kwartale wzrost gospodarczy wyniesie 0,4 proc. Czwarty kwartał może jednak przynieść duże turbulencje dla brytyjskiej gospodarki. Zgodnie z obecnie obowiązującymi ustaleniami, Wielka Brytania powinna 31 października wyjść z UE, ale na razie niewiele wskazuje, by Londynowi i Brukseli udało się zawrzeć porozumienie o warunkach wyjścia. Zdaniem większości ekomonistów, brexit bez umowy będzie bardzo niekorzystny dla obu stron, ale dla Wielkiej Brytanii szczególnie i należy w takim wypadku liczyć się ze znaczącym spadkiem PKB. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Minister ds. brexitu zapewnia, że rząd będzie przestrzegał prawa Brytyjski minister ds. wyjścia z UE Stephen Barclay zapewnił w środę, że rząd będzie przestrzegał prawa, tj. zwróci się do UE z prośbą o opóźnienie brexitu, jeśli porozumienie z Brukselą ws. warunków wyjścia nie zostanie zawarte przed 19 października. "Mogę potwierdzić, jak premier (Wielkiej Brytanii Boris Johnson) to wielokrotnie podkreślał, że po pierwsze rząd będzie przestrzegał prawa, a po drugie będzie przestrzegał zobowiązań, które złożył w sądzie odnośnie do tego prawa" - oświadczył Barclay, odpowiadając w parlamentarnej komisji ds. brexitu na pytanie jednego z laburzystowskich posłów, czy rząd skieruje pismo do UE z prośbą o przesunięcie terminu wyjścia kraju ze Wspólnoty. Zgodnie ustawą o wyjściu z UE, nazywaną potocznie ustawą Benna, przyjętą na początku września głosami opozycji i buntowników z Partii Konserwatywnej, premier jest zobligowany do złożenia takiego wniosku, jeśli do 19 września parlament nie zatwierdzi umowy z UE (umowa ta jest nadal negocjowana) lub nie wyrazi zgody na brexit bez porozumienia. Wspomniane przez Barclaya zobowiązania złożone w sądzie dotyczą toczącej się przed szkockim sądem sprawy, której celem jest wyjaśnienie, czy Johnson może zostać zmuszony sądownie do złożenia takiego wniosku, jeśli nie będzie chciał go złożyć dobrowolnie. Barclay oświadczył, że nic mu nie wiadomo o pojawia-

jących się w mediach pogłoskach, jakoby rząd miał wysłać drugi list, sprzeczny w treści z pismem, do którego jest zobligowany ustawą Benna, i w ten sposób uniknąć przesunięcia terminu brexitu. Zapewnił też, że nie rozważa zgody na opóźnienie brexitu poza obecnie wyznaczoną datę 31 października, nawet jeśli miałoby to służyć tylko rozwiązaniu niezbędnych kwestii technicznych związanych z porozumieniem. "Sądzę, że jest ważne, byśmy wyszli (z UE) 31 października" - oświadczył. Zarazem poinformował posłów, że strona brytyjska przesłała w środę projekt tekstu politycznej deklaracji, która ma być częścią porozumienia z UE o warunkach wystąpienia. Rozpoczynający się w czwartek dwudniowy szczyt UE poświęcony brexitowi jest uważany za ostatnią szansę na zawarcie porozumienia, tak aby możliwe było wyjście Wielkiej Brytanii w planowanym terminie, czyli 31 października. We wtorek pojawiły się jednak spekulacje, że gdyby porozumienie nie zostało zawarte, lecz było blisko, możliwy byłby jeszcze jeden nadzwyczajny szczyt przed końcem miesiąca. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Napastnik z Manchesteru

podejrzany o atak terrorystyczny Mężczyzna, który ranił nożem trzy osoby w piątek w centrum handlowym w Manchesterze w północno-zachodniej Anglii, został aresztowany i jest podejrzewany o przygotowanie i zainicjowanie ataku terrorystycznego - poinformowała miejscowa policja. Czwarta osoba poszkodowana w centrum handlowym nie została dźgnięta nożem. Wcześniej policja informowała o pięciu rannych. Do szpitala trafiło troje poszkodowanych: dwie kobiety i ok. 50-letni mężczyzna. Policja przekazała, że stan dwóch kobiet, w tym 19-latki, jest oceniany jako stabilny. Pogotowie ratunkowe poinformowało, że jeden z poszkodowanych został "poważnie" ranny. Policja przekazała, że sprawca miał rzucać się na gości centrum handlowego, trzymając w ręce duży nóż. Zatrzymany mężczyzna jest w wieku 40-50 lat. W sprawie wszczęły dochodzenie brytyjskie służby antyterro-

rystyczne. Według mediów sprawca wszedł do galerii handlowej ok. godz. 11:15 (12:15 w Polsce). Do ataków nożem doszło w galerii handlowej Arndale w centrum Manchesteru, która następnie została ewakuowana - podało BBC. W pobliżu budynku wstrzymano ruch. Świadek zdarzenia, cytowany przez BBC, powiedział, że mężczyzna "biegał z nożem, atakując wielu ludzi". Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał na Twitterze: "Jestem zszokowany zdarzeniem w Manchesterze, a moje myśli są z rannymi i wszystkimi tymi, których to dotknęło". (PAP)

Media: Johnsonowi grozi

następny bunt w rządzie i partii Brytyjski premier Boris Johnson stoi w obliczu nowego buntu w swoim gabinecie, a grupa ministrów gotowa jest złożyć dymisję ze względu na obawy, że prowadzi on kraj w stronę brexitu bez porozumienia - pisze w środę "The Times". Według informacji gazety wśród ewentualnych buntowników są ministrowie: kultury Nicky Morgan, ds. Irlandii Północnej Julian Smith, sprawiedliwości Robert Buckland, zdrowia Matt Hancock i prokurator generalny Geoffrey Cox. Stało się to po pełnym spięć posiedzeniu rządu, podczas którego ministrowie ostrzegali Johnsona przed poważnym ryzykiem powrotu bezpośrednich rządów w Irlandii Północnej i wyrazili zaniepokojenie działaniami Dominica Cummingsa, głównego doradcy premiera. "Strategię ustala gabinet, a nie niewybieralni urzędnicy. Jeśli to próba zrobienia tego (w taki sposób), to się nie powiedzie. Nie jesteśmy marionetkami ani potakującymi pieskami" - powiedział anonimowo "Timesowi" jeden z ministrów. Inny członek rządu ujawnił, że "bardzo duża liczba" konserwatywnych posłów do Izby Gmin odejdzie, jeśli Johnson w programie wyborczym partii zapisze brexit bez umowy. Uważają oni, że będzie im "bardzo trudno" popierać rząd, który się zobowiąże do forsowania takiego rozwiązania. Jak ujawnia "The Times", Johnson powiedział ministrom, że w sprawie brexitu nadchodzi "moment mo-

bilizacji", ale nie wyjaśnił, że godzinę wcześniej przeprowadził burzliwą rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której wyraziła ona zdanie, że porozumienie jest "ogromnie mało prawdopodobne". "The Times" nie precyzuje, ilu konserwatywnych posłów sprzeciwia się scenariuszowi brexitu bez porozumienia, ale "Financial Times" podał w środę, że co najmniej 50 posłów z tej partii zbuntuje się przeciwko programowi wyborczemu, jeśli będzie on zawierał zobowiązanie do dążenia do brexitu bez umowy. Według "FT" część z tych posłów rozważa wystartowanie z list konserwatywnych, ale z własnym programem łagodniejszego brexitu, a inni w ogóle rezygnację z ubiegania się o mandat z ramienia partii. Powszechne są spekulacje, że przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii odbędą się, gdy tylko minie obecnie obowiązujący termin wystąpienia kraju z Unii Europejskiej, czyli 31 października. Otwarta pozostaje jednak kwestia, czy do czasu wyborów Wielka Brytania wyjdzie z UE za porozumieniem, bez porozumienia, czy też termin brexitu zostanie ponownie przełożony. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania uzyskała więcej energii

ze źródeł odnawialnych niż z kopalin w 3. kw. Wielka Brytania uzyskała w trzecim kwartale 2019 r. więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z kopalin. To pierwszy taki wynik w historii - poinformował poświęcony sprawom klimatu brytyjski serwis analityczno-informacyjny Carbon Brief. edług serwisu Carbon Brief od lipca do września tego roku Zjednoczone Królestwo pozyskało 29,5 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dla porównania paliwa kopalne pozwoliły na wyprodukowanie 29,1 TWh energii. Dziesięć lat wcześniej, w 2009 roku Wielka Brytania generowała jedynie 5,7 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, 60,4 TWh natomiast pochodziło z kopalin. Z analizy portalu Carbon Brief wynika, że około 40 proc. całej elektryczności wyprodukowanej w trzecim kwartale br. w Wielkiej Brytanii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Największy odsetek został wyprodukowany przez energetykę wiatrową (około 20 proc.), 6 proc. energii natomiast pochodzi z kolektorów sło-

necznych. CB podaje, że 12 proc. powstało w wyniku m.in. współspalania biomasy. 19 proc. energii elektrycznej pochodziło z energetyki jądrowej. Wśród czynników kształtujących zauważoną prawidłowość cytowani przez portal eksperci wskazują m.in. malejący popyt na energię warunkowany większą wydajnością infrastruktury energetycznej, a także wzrost efektywności pozyskiwania energii elektrycznej metodami odnawialnymi przy jednoczesnym spadku ich kosztów eksploatacyjnych. Według serwisu Gizmodo Wielka Brytania odpowiedzialna jest obecnie za niewiele ponad 1 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Największym jej źrodłem pozostaje sektor transportu. (PAP)

Johnson: jest porozumienie w sprawie warunków brexitu Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że negocjatorzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie warunków brexitu.

"Mamy wspaniałą nową umowę, która oddaje nam kontrolę" - napisał na Twitterze Johnson. Osiągnięcie porozumienia potwierdził też przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, określając je jako "sprawiedliwe i zrównoważone". Porozumienie musi być jeszcze zawarte przez przywódców państw na szczycie UE, a następnie zatwierdzone przez Parlament Europejski oraz brytyjską Izbę Gmin. Zarówno Johnson, jak i Juncker wezwali parlamentarzystów do poparcia umowy. Po stronie brytyjskiej może to jednak nie być proste. Krótko przed informacją o osiągniętym kompromisie północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistów (DUP), która wspiera mniejszościowy rząd Partii Konserwatywnej, oświadczyła, że nie może poprzeć umowy w obecnym kształcie. Ponieważ propozycje Johnsona zakładały, że Irlandia Północna wyjdzie wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa z unii celnej z UE, ale pozostanie w unijnym jednolitym rynku, DUP

obawia się, że odmienne traktowanie tej prowincji może podważać integralność terytorialną kraju. Z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że porozumienie wygląda "jeszcze gorzej" niż wersja wynegocjowana przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May i powinno zostać odrzucone przez posłów. Tamta wersja porozumienia została trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin, co w konsekwencji skłoniło May do złożenia rezygnacji. Nie jest też pewne, czy porozumienie zaakceptuje grupa twardych zwolenników brexitu w samej Partii Konserwatywnej. Specjalne posiedzenie Izby Gmin, na której posłowie mają zdecydować o przyjęciu bądź odrzuceniu porozumienia, zapowiedziane jest na najbliższą sobotę. Jeśli posłowie je przyjmą, Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października, jeśli odrzucą - Johnson będzie zobligowany zwrócić się do Brukseli o odsunięcie tego terminu do 31 stycznia 2020 r. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|23

Elżbieta II przedstawiła

w mowie tronowej plany rządu Brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej przedstawiła plany legislacyjne rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentu. Wśród priorytetów rządu są brexit, ale też walka z przestępczością, ochrona środowiska i poJakub Józef Orliński, polski śpiewak – kontratenor został laureatem preprawa opieki zdrowotnej. stiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist - poinformował PAP Instytut Adama Mickiewicza. Gala Uroczysta mowa tronowa (Queen's Speech), wygłaszana w Izbie Lordów w obecności członków Izby Gmin, wręczenia odbyła się w środę wieczorem w Londynie. otwiera nową sesję parlamentu. Mowa, którą Elżbieta

Prestiżowa nagroda Gramophone

dla Jakuba Józefa Orlińskiego

Gramophone Classical Music Awards są jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej, a coroczna londyńska Gala to święto łączące artystów, wydawców oraz recenzentów i krytyków muzycznych. Zwycięzcy wybierani są przez dziennikarzy magazynu "Gramophone" oraz szerokie grono przedstawicieli branży muzycznej – nadawców, sprzedawców oraz administratorów sztuki i muzyków. 28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora. "Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky'ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa (…) ten głos ma wielka przyszłość" - pisała o nim w miesięczniku "Gramophone" Alexandra Coghlan.

Wręczenie nagród Gramophone Classical Music Awards 2019 uświetniła oprawa muzyczna przygotowana przez jeden z najważniejszych polskich zespołów grających muzykę barokową - Arte dei Suonatori, który w 2003 r. był laureatem nagrody za najlepsze nagranie muzyki barokowej. Partnerem Gali był Instytut Adama Mickiewicza. Gala była też okazją do szerszej prezentacji działań w ramach programu Polska Music zainicjowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, w szczególności multimedialnego projektu Mapy Polskich Kompozytorów. Instytut rozpoczyna właśnie wieloletnią współpracę z Wigmore Hall, dzięki której polska muzyka i współcześni artyści będą coraz bardziej rozpoznawalni w Wielkiej Brytanii. W sezonie 2019/2020 i 2020/2021 w repertuarze sali znalazło się kilkanaście koncertów z muzyką polsko-żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Pocztowcy poparli pierwszy

od 10 lat ogólnokrajowy strajk Po raz pierwszy od 10 lat pracownicy brytyjskiej poczty, Royal Mail, przeprowadzą ogólnokrajowy strajk. Związek zawodowy pocztowców CWU poinformował we wtorek, że protest poparło 97 proc. biorących udział w referendum. Daty strajku jeszcze nie ogłoszono, ale według stacji BBC związkowcy mogą wybrać najbardziej krytyczny okres albo tuż po tzw. czarnym piątku pod koniec listopada, gdy sklepy organizują wielkie wyprzedaże, albo przed świętami Bożego Narodzenia. Royal Mail, która w 2013 r. została częściowo, a w 2015 r. całkowicie sprywatyzowana, ma 51-proc. udział w rynku przesyłek w Wielkiej Brytanii. CWU uważa, że zawarte w zeszłym roku z kierownictwem firmy porozumienie o podwyżkach płac oraz reformach planów emerytalnych nie jest dotrzymywane. "Nasi członkowie traktują honor poważnie i zdecydowali w głosowaniu, że będą walczyć o to porozumienie przeciwko tym, którzy teraz dążą do tego, by z powodu szybkich zysków i chciwości zniszczyć wspaniałe bry-

tyjskie usługi pocztowe" - powiedział Tony Pullinger, zastępca sekretarza generalnego CWU. Dzięki wspomnianemu porozumieniu w zeszłym roku udało się uniknąć strajku. Zgodnie z zawartą wówczas umową kierownictwo Royal Mail zgodziło się na podwyżki płac, reformę planów emerytalnych oraz jeśli poprawi się wydajność, na skrócenie do 2022 r. tygodniowego czasu pracy z 39 do 35 godzin. Według CWU po przyjściu nowego prezesa, Niemca Rico Backa, realizacja porozumienia jest zagrożona. Kierownictwo Royal Mail wyraziło rozczarowanie tym, że związek wybrał strajk w czasie, gdy cały czas trwają negocjacje. Podkreśliło też, że przestrzega porozumienia, czego dowodzą dwie podwyżki płac od zeszłego roku. Z Bartłomiej Niedziński (PAP)

II wygłosiła już po raz 65. w czasie swojego panowania, jest zapowiedzią planów legislacyjnych rządu. Gabinet Johnsona zamierza przedłożyć 22 projekty ustaw. Siedem z nich związanych jest z brexitem, który pozostaje priorytetem rządu. Dotyczyć one mają nowych regulacji w zakresie rybołówstwa, rolnictwa, handlu i usług finansowych. Zapowiedziano także ustawę likwidującą swobodę przepływu osób z Unią Europejską i wprowadzenie od 2021 r. systemu punktowego dla potencjalnych imigrantów. Kolejne siedem projektów dotyczy walki z przestępczością. Mają one zapewnić, że sprawcy najpoważniejszych przestępstw dłużej pozostaną w więzieniach, zaostrzone mają być też kary dla zagranicznych przestępców, którzy po deportacji z Wielkiej Brytanii będą próbowali do niej powrócić. Rząd chce zwiększyć także ochronę funkcjonariuszy policji i zająć się sprawą przemocy domowej. Rząd planuje ustanowić prawnie wiążące cele w zakresie redukcji ilości plastiku, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, poprawy jakości wody oraz poprawy bioróżnorodności. Kolejne propozycje to stworzenie niezależnego od systemu opieki zdrowotnej NHS ciała kontrolnego, które ma badać przypadki błędów i innych kontrowersji, nowelizacja ustawy o zdrowiu psy-

chicznym, dzięki czemu ma być mniej zatrzymań na tej podstawie. Wreszcie rząd planuje zmiany w funkcjonującym od lat 90. systemie koncesji kolejowych, co ma poprawić jakość usług kolejowych. Większość tych propozycji nie ma jednak szans na realizację. Johnson stoi na czele gabinetu mniejszościowego, więc bardzo trudno mu będzie przeforsować jakiekolwiek ustawy przez Izbę Gmin, zwłaszcza, że jak dotychczas jego rząd przegrał w niej wszystkie siedem głosowań. Na dodatek powszechnie spekuluje się, że jak tylko wyjaśni się kwestia czy Wielka Brytania wyjdzie 31 października z UE, czy też nie, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Zatem po poprzedniej sesji, która trwała 839 dni i była najdłuższa w historii Zjednoczonego Królestwa, ta rozpoczęta w poniedziałek może być jedną z najkrótszych. Z tego powodu lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn mówił, że mowa tronowa w tej sytuacji jest stratą czasu i zarzucił rządowi wykorzystywanie królowej do prezentacji swojego programu wyborczego. Z drugiej strony nawet jeśli nic z tych zapowiedzi nie zostanie teraz zrealizowane, daje to wyborcom dobrą orientację, z jakim programem Partia Konserwatywna pójdzie do wyborów. Po południu członkowie Izby Gmin będą debatować i głosować nad przyjęciem programu zapisanego w mowie tronowej. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

PASJA-FOOTBALL-EDUKACJA

czyli COMETS FC

JOIN US TODAY !!!

C

omets FC to w pełni profesjonalna akademia piłkarska która zajmuje się szkoleniem dzieci i i młodzieży w wieku 3 do 12 lat. Trenerzy oraz osoby odpowiedzialne za organizacje zajęć, meczów, turniejów oraz różnego rodzaju imprez piłkarskich są w pełni profesjonalnie przygotowani do wykonywania swoich zadań i obowiązków. Oprócz wiedzy i doświadczenia jakie posiadają biorą czynny udział w szkoleniach i różnego rodzaju kursach po to by ciągle podnosić swoje kwalifikacje, a co za tym idzie jeszcze lepiej opiekować się oraz szkolić młodych adeptów swojej akademii. Akademia Comets FC powstała na bazie działającej juz od 3 lat polskiej szkółki piłkarskiej FC Komety. Zaangażowanie, determinacja oraz chęć rozwoju, działaczy, rodziców i przede wszystkim samych dzieci było tak duże, ze osoby związane z prowadzeniem polskiej szkółki piłkarskiej FC KOMETY postanowiły połączyć siły z doświadczonymi managerami, którzy wspólnymi siłami wyprowadzili FC KOMETY na zupełnie inny poziom. Zmieniło się niemal wszystko! Zaczynajac od nazwy która stała się bardziej zrozumiała w angielskim środowisku, po przez sposób szkolenia od najmłodszych lat, skończywszy na kolorach koszulek, czyniąc z rodzinnej szkółki piłkarskiej prawdziwą profesjonalną bazę treningową z dużymi aspiracjami dla kilkudziesięciu dzieci. Akademia dołączyła rownież do lokalnej ligi w której dzieci z roczników U6 do U12 mogą rywalizować ze swoimi rówieśnikami na poziomie meczów ligowych co daje dodatkową motywacje i wyzwala chęć dalszej pracy na treningach w celu dążenia do bycia najlepszym. Akademia Comets FC nie zamyka się wyłącznie na dzieci polonijne , prowadzi nabór młodych piłkarzy różnych narodowości. To pozwala uczyć dzieci nie tylko sztuki grania w piłkę nożna, ale także szacunku i tolerancji oraz integrowania się z innymi dziećmi, co napewno zaprocentuje w przyszłości,

w nowej szkole, w kontaktach z nowymi kolegami i pozwoli pokazać się z jak najlepszej strony. Osoby które chciałyby dowiedzieć się więcej o Comets FC, zobaczyć jak odbywają się treningi, porozmawiać z trenerami, działaczami czy też rodzicami, którzy juz zaufali i powierzyli im swoje dzieci mogą przyjechać na obiekt Comets FC który znajduje się na Hounslow przy Salisbury Road, TW4 6BE. Treningi odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godzinach 18.00-20:30 oraz soboty 17:00-19:00. Można również odwiedzić stronę internetową: www.cometsfc.co.uk lub Facebook, by przekonać się jak Akademia się rozwija oraz jacy odwiedzają ja goście. A są naprawdę wyjątkowi. Mimo ze Comets FC działają zaledwie od kilku miesięcy zdążyli juz ich odwiedzić byli reprezentanci Polski, Radosław Majdan, Tomasz Kłos czy Piotr Świerczewski, do tego gwiazdy polskiej sceny muzycznej i parkietów tanecznych. W planach są kolejne wizyty znanych i szanowanych piłkarzy, wszystko po to żeby dzieci miały jeszcze większą frajdę i motywacje do rozwijania swojego talentu. Aby cała Akademia mogła działać w standardach jakie zostały określone przed jej powstaniem, potrzebne jest nie tylko zaangażowanie wielu dobrych ludzi, pasja i chęć robienia czegoś wyjątkowego dla dzieci. Potrzebni są też oczywiście sponsorzy którzy to wszystko wspierają i dają możliwość rozwoju wykraczającego poza standardowe oczekiwania i możliwości. Z wielka dumą i radością do rodziny Comets FC dołączają kolejne firmy i organizacje, a sponsorami strategicznymi zostali Polski Sklep “ORLIK” oraz Polski Magazyn “ANONSE”. Każdy Rodzic marzy by jego dziecko robiło coś z pasją, niech tą pasją będzie football, to właśnie i wiele więcej gwarantuje COMETS FC!!! JOIN US TODAY!!! Antoni Bernas


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|25


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Dożywocie dla zamachowca,

który próbował rozjechać ludzi

Premier Szkocji: warunkiem naszego

poparcia jest zgoda na referendum Szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła w niedzielę, że lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn nie ma co liczyć na poparcie jej ugrupowania, Szkockiej Partii Narodowej (SNP), jeśli nie zgodzi się na nowe referendum niepodległościowe. "Jesteśmy za postępowym sojuszem, ale powiem to Jeremy'emu Corbynowi i każdemu liderowi w Westminsterze, który szukałby poparcia w SNP - jeśli nie zaakceptujecie prawa Szkocji do wyboru własnej przyszłości, w czasie kiedy my o tym zdecydujemy, nie musicie się nawet trudzić dzwonieniem do mnie" - powiedziała Sturgeon w stacji BBC. W niedzielę w Aberdeen zaczęła się trzydniowa konferencja programowa SNP, podczas której omawiana będzie zarówno kwestia niepodległości Szkocji, jak i brexitu oraz odsunięcia od władzy brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Brytyjskie partie opozycyjne wspólnie sprzeciwiają się wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, ale nie są w stanie uzgodnić wspólnej strategii wobec Johnsona. Bez poparcia SNP, która z 35 mandatami jest trzecią co do liczebności frakcją w Izbie Gmin, stworzenie jakiegokolwiek koalicyjnego rządu po ewentualnym wotum nieufności dla premiera jest niemożliwe. Corbyn jako lider największej partii opozycyjnej jest naturalnym kandydatem do funkcji tymczasowego premiera. Sturgeon zapowiedziała, że chciałaby, aby nowe referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się w drugiej połowie 2020 r. i w najbliższych tygodniach ma zamiar rozmawiać o tym z rządem w Londynie.

Gabinet Borisa Johnsona stoi na stanowisku, że nie ma podstaw do przeprowadzania kolejnego referendum, skoro poprzednie odbyło się zaledwie pięć lat temu. Szefowa SNP odrzuciła natomiast wysuwane przez niektórych działaczy ugrupowania pomysły, by uznać, że do ogłoszenia niepodległości nie jest potrzebne referendum, lecz wystarczy, jeśli partia zdobędzie większość z szkockim parlamencie lub by przeprowadzić plebiscyt bez zgody Londynu. "Nie ma żadnych dróg na skróty. Jeśli uważałabym, że jest jakaś szybsza droga, łatwiejsza droga, plan B, który nas tam szybciej zaprowadzi, podjęłabym ją od razu" - wyjaśniła. SNP jest w trochę kłopotliwej sytuacji, bo z jednej strony jasno sprzeciwia się wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jako rzeczy niekorzystnej dla Szkocji i realizowanej wbrew woli większości jej mieszkańców, ale z drugiej brexit jest dla niej uzasadnieniem do forsowania nowego referendum, gdyż zasadniczo zmieniły się okoliczności od 2014 r. Przed tamtym plebiscytem zarówno zwolennicy i przeciwnicy niepodległości mówili, że następnego głosowania w tym pokoleniu nie będzie. Wówczas zwolennicy pozostania Szkocji w składzie Wielkiej Brytanii wygrali stosunkiem głosów 55 do 45. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Mieszkający w Wielkiej Brytanii sudański azylant, który w sierpniu 2018 roku próbował w okolicach budynku parlamentu w Londynie rozjechać samochodem grupę rowerzystów oraz policjantów, został w poniedziałek skazany na karę dożywotniego więzienia. 30-letni Salih Khater, który mieszka w Birmingham, a oprócz sudańskiego paszportu ma także brytyjski, 14 sierpnia zeszłego roku potrącił samochodem grupę rowerzystów, a następnie uderzył w barierkę ochronną w pobliżu parlamentu. Przed uderzeniem o mało co nie potrącił jeszcze dwóch policjantów, którzy ledwo zdołali uskoczyć przed pojazdem. W wyniku incydentu ranne zostały trzy osoby. W trakcie procesu obrona próbowała przekonywać, że jechał on do ambasady Sudanu, by uzyskać wizę, ale zgubił drogę i wpadł w panikę. Sąd jednak przychylił się do argumentów prokuratury, że działał on z premedytacją i kierował się motywami terrorystycznymi. W lipcu sąd uznał go za winnego dwóch zarzutów usiłowania zabójstwa, zaś w poniedziałek skazał na dożywocie bez możliwości ubiegania się o warunkowe

zwolnienie przed upływem 15 lat. Jak wyjaśniła sędzia Maura McGowan, "nie ma wątpliwości, że jego intencją było zabicie tak wielu osób, jak to możliwe, a poprzez to rozsiewanie strachu i terroru". Dodała, że "naśladował on działania innych, którzy bez wątpienia kierowali się motywami terrorystycznymi". W marcu 2017 roku na Moście Westminsterskim doszło do podobnego zdarzenia. 52-letni wówczas Khalid Masood wjechał samochodem w grupę ludzi, a następnie uzbrojony w nóź próbował wedrzeć się do budynku parlamentu. Zginęło wówczas pięć osób, a 49 zostało rannych. Khater urodził się w Sudanie, a w 2010 roku otrzymał azyl w Wielkiej Brytanii, gdyż jak twierdził w swojej ojczyźnie był torturowany. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Wlk. Brytania otworzy publiczne

centrum leczenia uzależnień od gier W Wielkiej Brytanii powstanie publiczne centrum leczenia uzależnień od gier i internetu, które w ocenie magazynu "Fortune" stanowi "nową erę walki z uzależnieniem od technologii". Działalność placówki zostanie zainaugurowana w listopadzie.

Powstanie placówki zapowiedziała brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS). Według "Fortune" centrum będzie wyznaczało nowy standard w walce z problemem uzależnienia od gier i internetu, który w ocenie magazynu stanowi rosnący problem w wielu krajach świata. Jak wskazało "Fortune", państwa takie jak m.in. Korea Południowa próbowały prawnie ograniczać dostęp do gier, jednakże metoda ta okazała się nieskuteczna. Ograniczenie możliwości logowania się na strony z grami w godzinach nocnych jedynie do osób w wieku 16 lat i starszych nie sprawdziło się, gdyż nie było stosowane względem telefonów komórkowych i tabletów. "Problem kompulsywnego grania, a także uzależnienia od mediów społecznościowych i internetu nie zniknie, gdyż (gry, media społecznościowe i internet - PAP) odgrywają kluczową rolę we współczesnym stylu życia" - powiedziała dyrektor ds. narodowego zdrowia psychicznego w NHS Claire Murdoch.

Centrum, które ma mieścić się w Londynie, będzie służyło pomocą pacjentom w przedziale 13-25 lat, którzy cierpią na "poważne bądź skomplikowane problemy behawioralne powiązane z grami, hazardem i mediami społecznościowymi" - poinformowało NHS. Placówka ma być finansowana z rocznego budżetu publicznej brytyjskiej służby zdrowia. Podobna placówka istnieje m.in. w holenderskim mieście Eindhoven. W 2018 roku z jej pomocy skorzystało 250 osób nieletnich leczących się z uzależnienia od gier, w 2019 roku zaś klinika "Yes We Can" przyjęła już 450 pacjentów, w tym - pięćdziesięcioro ze Zjednoczonego Królestwa - odnotował magazyn. Choć "uzależnienie od gier" od lat jest przedmiotem dyskusji i doniesień medialnych, formalnie zaburzenia związane z oprogramowaniem rozrywkowym zostały uwzględnione dopiero w najnowszej "Międzynarodowej statystycznej klasyfikacji chorób" WHO IDC-11. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|27


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Izba Gmin debatuje nad planami rządu Brytyjski premier Boris Johnson przekonywał w poniedziałek podczas parlamentarnej debaty nad programem legislacyjnym rządu, że otwiera on "nową erę możliwości dla całego kraju". Opozycja uważa, że była to jedynie wyborcza propaganda. Po południu członkowie Izby Gmin debatowali nad wygłoszoną przed południem przez królową Elżbietę II mową tronową (Queen's Speech), w której przedstawiła ona plany legislacyjne rządu na rozpoczynającą się sesję parlamentu. Gabinet Johnsona zamierza przedłożyć 22 nowe projekty ustaw plus cztery, nad którymi prace zaczęły się podczas poprzedniej sesji. Siedem z tych ustaw ma dotyczyć spraw związanych z wyjściem kraju z Unii Europejskiej, kolejne siedem - walki z przestępczością, a dalsze m.in. opieki zdrowotnej, ochrony środowiska i rynku usług kolejowych. "W centrum tego wystąpienia znajduje się ambitny program zjednoczenia kraju energią, optymizmem i podstawowym zdrowym rozsądkiem +konserwatyzmu jednego narodu+" - mówił podczas debaty Johnson nawiązując do nurtu konserwatyzmu, który zwraca dużą uwagę na sprawy społeczne. Jednak większość przedstawionych zapowiedzi nie ma szans na realizację. Johnson stoi na czele gabinetu mniejszościowego, więc bardzo trudno mu będzie przeforsować jakiekolwiek ustawy przez Izbę Gmin, zwłaszcza, że jak dotychczas jego rząd przegrał w niej

wszystkie siedem głosowań. Na dodatek powszechnie spekuluje się, że jak tylko wyjaśni się kwestia czy Wielka Brytania wyjdzie 31 października z UE, czy też nie, rozpisane zostaną przedterminowe wybory. Z tego powodu opozycja zarzucała premierowi, że wykorzystał mowę tronową do przedstawienia programu wyborczego swojej partii. "Nigdy wcześniej nie było takiej farsy, by rząd z większością minus 45 i bilansem 100 proc. porażek w Izbie Gmin przedstawiał program legislacyjny, o którym wie, że nie może być zrealizowany w tym parlamencie" - mówił lider Partii Pracy Jeremy Corbyn. Tym niemniej posłowie w tym tygodniu będą kontynuować debatę nad zamierzeniami rządu - w odróżnieniu od poniedziałkowej, która miała charakter ogólny - skupiając się każdego dnia na innym zagadnieniu. Głosowanie nad przyjęciem lub odrzuceniem programu rządu odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. Rzecznik Johnsona uprzedzając możliwy rozwój wypadków zapowiedział, że nawet w przypadku porażki premier nie zamierza ustępować ze stanowiska. Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Putin: obce wojska niezaproszone

przez Syrię powinny się stamtąd wycofać Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę w wywiadzie dla dziennikarzy z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że obce wojska, które nie zostały zaproszone przez rząd Syrii, powinny się wycofać z tego kraju. Putin dodał, że Moskwa podjęła już rozmowy z Turcją, Iranem i Stanami Zjednoczonymi na temat konieczności wycofania obcych wojsk z Syrii i odbudowania terytorialnej integralności tego państwa. Prezydent Rosji powiedział również, że jeśli w przyszłości rząd Syrii uzna, iż nie potrzebuje już wsparcia rosyjskich wojsk, to one również opuszczą ten kraj. W środę, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Putin zaapelował do niego, by unikał w czasie ofensywy w Syrii wszelkich kroków, które mogłyby storpedować proces pokojowy w tym kraju. Według służb prasowych Kremla obaj przywódcy uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że "suwerenność i integralność terytorialna Syrii muszą być respektowane". W piątek minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował, że prezydent Donald Trump wydał

rozporządzenie, na mocy którego Waszyngton może nałożyć "znaczące sankcje" na Turcję w związku z jej inwazją w północno-wschodniej Syrii. Stany Zjednoczone mogą "wykończyć turecką gospodarkę" - ostrzegł Mnuchin. Zastrzegł jednak, że na razie restrykcje te nie zostaną wprowadzone. Turcja rozpoczęła w środę operację militarną w północno-wschodniej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju. Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|29


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

EL. ME 2020 - AWANS POLSKI I ROSJI, CHORWACJA I AUSTRIA O KROK

Polscy piłkarze po wygranej w Warszawie z Macedonią Północną 2:0 zapewnili sobie awans do przyszłorocznego turnieju finałowego mistrzostw Europy. Biało-czerwoni zagrają w tej imprezie po raz czwarty w historii i z rzędu. Niedzielne spotkanie na PGE Narodowym przebiegało pod dyktando gospodarzy, ale długo nie potrafili oni sforsować defensywy rywali, którzy w tych eliminacjach do tej pory nie przegrali na wyjeździe. Oba gole padły po strzałach rezerwowych - praktycznie w pierwszym kontakcie z piłką do siatki w 74. minucie skierował ją Przemysław Frankowski i uzyskał pierwszą bramkę w narodowych barwach, a sześć minut później wynik ustalił Arkadiusz Milik (14. trafienie w 49. występie). To siódmy występ biało-czerwonych w tych kwalifikacjach bez straty gola. Bramki, dwie, strzelili im tylko Słoweńcy. W drugim pojedynku grupy G Słowenia przegrała z Austrią 0:1. Po tych meczach biało-czerwoni prowadzą w tabeli grupy G z dorobkiem 19 punktów i o trzy wyprzedzają Austriaków oraz już o osiem Macedonię Północną i Izrael. Oba te zespoły nie wyprzedzą ich w tabeli, gdyż do zdobycia pozostało sześć "oczek". Bardzo blisko awansu jest też Austria, której 16 listopada wystarczy remis z Macedonią Północną na własnym terenie. Polscy piłkarze po raz czwarty zagrają w turnieju finałowym ME. W 2008 i 2012 roku - w tym drugim przypadku byli współgospodarzami - odpadli po fazie grupowej, a w 2016 roku we Francji dotarli do ćwierćfinału. Euro 2020 nie będzie mieć ani jednego, ani nawet dwóch gospodarzy, a odbędzie się w dniach 20 czerwca - 20 lipca na 12 stadionach w 12 krajach. Decyzja o tym formacie ME zapadła w grudniu 2012 na spotkaniu Komitetu Wykonawczego UEFA. W ten sposób władze futbolu na Starym Kontynencie chciały uczcić 60. rocznicę pierwszych mistrzostw Europy. W Kopenhadze, Bukareszcie, Amsterdamie, Dublinie, Bilbao, Budapeszcie, Glasgow, Monachium, Baku, Sankt Petersburgu, Rzymie oraz w Londynie rywalizować będą 24 zespoły, które zostaną podzielone na sześć grup. Ich losowanie odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie, choć nie będą jeszcze wtedy znani wszyscy uczestnicy. Czterech ostatnich wyłonią turnieje barażowe z udziałem najlepszych drużyn pierwszej edycji

Ligi Narodów UEFA, które nie przejdą klasycznych kwalifikacji. Wiadomo też, że drużyny z miast-współgospodarzy trafią do grup we własnych krajach i co najmniej dwa spotkania rozegrają przed własną publicznością. Zasady turnieju będą identyczne jak cztery lata wcześniej we Francji. Polska jako czwarta zapewniła sobie występ w ME. W czwartek sukces przypieczętowała Belgia, w sobotę - Włochy, a kilka godzin przed zespołem trenera Jerzego Brzęczka Rosja, która wygrała na wyjeździe z Cyprem 5:0. "Sborna", prowadzona przez byłego trenera Legii Warszawa Stanisława Czerczesowa, ma 21 pkt i o 11 wyprzedza niedzielnego rywala. Z kolei Belgia (2:0 z Kazachstanem) prowadzi w tabeli grupy I z imponującym dorobkiem kompletu 24 pkt i bilansem bramek 30-1. Punktu do awansu brakuje Chorwacji. Wicemistrzowie globu mogli zapewnić sobie udział w Euro 2020 w niedzielę, ale zremisowali w Cardiff z Walią 1:1. W listopadzie u siebie ze Słowacją powinni postawić kropkę nad i. O drugie miejsce zaciętą batalię stoczą mający 12 pkt Węgry (1:0 z Azerbejdżanem), Słowacja - 10 oraz Walia - 8, ale półfinaliści poprzednich ME zagrają jeszcze z najsłabszymi w grupie Azerami na wyjeździe i Węgrami przed własną publicznością. W grupie C ważne trzy punkty zdobyli Niemcy. Choć przez 75 minut grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Emre Cana, to wygrali w Tallinnie z Estonią 3:0. Niełatwo o zwycięstwo było też Holendrom, którzy 2:1 pokonali w Mińsku Białoruś. Oba gole dla gości zdobył Georginio Wijnaldum. Teraz "Pomarańczowi" i mistrzowie świata z 2014 roku otwierają tabelę grupy C z 15 pkt, a trzy mniej ma ekipa Irlandii Północnej, którą w ostatniej serii meczów eliminacyjnych czekają potyczki z prowadzącym duetem. Kolejna porcja eliminacyjnych spotkań - w poniedziałek. Przed szansą awansu staną kolejne drużyny: Anglia, Ukraina, Portugalia, Francja i Turcja.(PAP)

PADNIE REKORD FREKWENCJI NA MECZU PIŁKI NOŻNEJ KOBIET W WIELKIEJ BRYTANII

Na stadionie Wembley ma zasiąść podczas towarzyskiego meczu piłki nożnej kobiet Anglia - Niemcy 90 tysięcy fanów, po tym jak bilety zostały wyprzedane na pniu - poinformowała angielska federacja futbolu. Oznacza to, że najpewniej zostanie pobity rekord frekwencji w Wielkiej Brytanii. Spotkanie odbędzie się na Wembley 9 listopada. Do tej pory rekord pod względem publiczności na meczu kobiet w Wielkiej Brytanii należał do finału olimpijskiego z 2012 roku, rozegranego także na Wembley, który obejrzało 80 203. Mecz zakończył się zwycięstwem USA nad Japonią 2:1. "Moje przesłanie do wszystkich, którzy kupili bilety jest jasne: +przyjdźcie na mecz, by stać się częścią historii+. To właśnie wasza obecność jest tym, co sprawi, że mecz będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Będę czekała na każdego, kto kupił bilet, aby pomógł w pobiciu rekordu

wszech czasów na angielskiej ziemi" - powiedziała patetycznie Sue Campbell z angielskiej federacji dyrektor ds. piłki nożnej kobiet. Najwyższa frekwencja podczas spotkania kobiecej reprezentacji Anglii to także pojedynek z Niemcami w 2014 r, który na stadionie Wembley śledziło 45 619 fanów. Światowy rekord kibiców na trybunach na meczu kobiet został ustanowiony na stadionie w kalifornijskiej Pasadenie podczas MŚ w 1999 roku, gdy 90 185 fanów obejrzało wygraną USA z Chinami w finale po serii rzutów karnych 5:4.(PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

PŚ SIATKARZY - DRUGIE MIEJSCE POLAKÓW,

NA KONIEC WYGRANA Z IRANEM

Polska pokonała w Hiroszimie Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16) w meczu ostatniej, 11. kolejki Pucharu Świata siatkarzy. Biało-czerwoni odnieśli dziewięć zwycięstw i zajęli drugie miejsce w turnieju. Triumfowali Brazylijczycy, a na trzeciej pozycji uplasowali się Amerykanie.

Polska – Iran 3:0 (25:18, 25:18, 25:16). Polska: Maciej Muzaj, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Marcin Komenda, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Damian Wojtaszek (libero). Iran: Milad Ebadipour, Masoud Gholami, Ali Shafiei, Porya Yali, Amirhossein Esfandiar, Javad Karimisouchelmaei, Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero). Mocnym akcentem zakończyli polscy siatkarze reprezentacyjny rok 2019. Mistrzowie globu nie dali żadnych szans Iranowi i przypieczętowali drugie miejsce w Pucharze Świata. Wcześniej na trzecich lokatach kończyli Ligę Narodów i mistrzostwa Europy. Kolejnym sukcesem był awans na igrzyska olimpijskie. We wtorkowym spotkaniu biało-czerwoni zagrali bardzo skoncentrowani i pewni siebie. Znali już wynik potyczki Amerykanów z Egiptem (3:1), a to oznaczało, że potrzebowali nawet najskromniejszej wygranej, by w tabeli nie dać się wyprzedzić ekipie USA. Brazylijczycy już wcześniej zapewnili sobie końcowy triumf (we wtorek zmierzą się z Włochami). Polacy okazali się lepsi od Iranu pod każdym względem – w ataku zdobyli 46 punktów, rywale 40, zdecydowanie korzystniej spisywali się w bloku 10-3 (w ostatnim secie 6-0). Do tego Persowie popełnili 17 własnych błędów, zaś biało-czerwoni siedem. Znamienne, że Irańczycy zaczęli i zakończyli mecz zepsutymi zagrywkami. Takich pomyłek mieli dużo więcej. Inna sprawa, że ich czarnogórski trener Igor Kolakovic nie zdecydował się choćby na jedną zmianę i krótki odpoczynek dla podstawowych zawodników. Cały mecz rozegrali m.in. 20-latkowie utalentowani Porya Yali i Amirhossein Esfandiar (obaj mierzą po 209 cm).

Co innego Vital Heynen, który już w końcówce pierwszego seta desygnował do gry czterech zmienników, a ci pokazali, iż można na nich liczyć. W ostatnich akcjach punktowali m.in. Łukasz Kaczmarek i Artur Szalpuk. Od początku Polacy uzyskali wyraźną przewagę - po dwóch udanych akcjach Wilfredo Leona prowadzili 5:1, a na pierwszą przerwą techniczną zeszli przy stanie 8:4. Ani razu nie pozwolili Irańczykom zbliżyć się do remisu. W końcówce Kolakovic poprosił o przerwę, lecz niewiele to zmieniło. Najciekawszy dla kibiców obu drużyn był drugi set, w którym Polacy zdobyli pięć punktów z rzędu i prowadzili 6:2, by niewiele później zdobyć tylko "oczko" przy pięciu rywali. Iran wygrywał 10:9 i 11:10, ale trwało to krótko. Z lewego skrzydła skutecznie zbijał Leon, Irańczycy mieli też problem z przyjęciem jego serwisu, a po ataku Macieja Muzaja mistrzowie świata mieli zapas trzech “oczek” (16:13). 25-letni Muzaj brylował w drugiej części tej partii, potężnie atakował i uzyskiwał kolejne punkty, a w ostatniej akcji szczęśliwie zaserwował (piłka po taśmie spadła na stronę przeciwników), a następnie Leon i Jakub Kochanowski ustawili blok nie do przejścia. Trzeci set – bez historii. Polacy zaczęli od 4:0, a Esfandiar w jednej wymianie aż cztery razy próbował atakować. Biało-czerwoni skutecznie atakowali, m.in. Muzaj po prostej, dobrze blokowali np. Fabian Drzyzga i Aleksander Śliwka. Ostatni z wymienionych, leworęczny jak Muzaj, zbijał i z pierwszej, i z drugiej linii. Po atakach Leona polska drużyna prowadziła aż 19:9. W końcówce z dobrej strony pokazali się jeszcze m.in. Karol Kłos czy Kaczmarek i biało-czerwoni z przytupem zakończyli udział w PŚ.(PAP)

PAUL GASCOIGNE UNIEWINNIONY Z ZARZUTU O NAPAŚĆ SEKSUALNĄ

Były czołowy piłkarz angielski Paul Gascoigne został uniewinniony przez sąd w Teesside (północna Anglia) z zarzutu o napaść seksualną, do której miało dojść w sierpniu 2018 roku w pociągu na trasie między Yorkiem a Newcastle. 52-letni Gascoigne został oskarżony przez jedną z pasażerek o to, że bez jej zgody pocałował ją w usta. Do "napaści seksualnej" ze strony byłego piłkarza miało dojść po tym, gdy pasażerka chciała sobie zrobić z nim zdjęcie, ale on się na to nie zgodził argumentując, że jest "duża i brzydka". Skarżąca twierdziła, że w momencie zajścia oskarżony był nietrzeźwy i zachowywał się wobec niej agresywnie. Adwokat piłkarza Michelle Heeley w trakcie postępowania próbowała udowodnić, że zachowanie jej klienta nie miało żadnych konotacji seksualnych. To samo tuż po zajściu deklarował sam oskarżony. "Pocałowałem panią w usta, aby ją uspokoić, gdyż była dość natarczywa" - potwierdził sportowiec.

Gascoigne nazywany w piłkarskim światku "Gazza" rozegrał w reprezentacji Anglii w latach 1988-1998 57 meczów i strzelił dziesięć bramek. Występował w Newcastle United, Tottenham Hotspur, Lazio, Glasgow Rangers, Middlesbrough, Evertonie, Gansu Tianma i Boston United. Pomocnik reprezentacji Anglii nie potrafił sobie poradzić z problemami alkoholowymi i w 2005 roku zakończył piłkarską karierę. Został komentatorem telewizyjnym, zajął się także pracą trenerską. Często wpadał jednak w depresję kończącą się zwykle kolizją z prawem. W 2016 roku został ukarany grzywną w wysokości 1000 funtów za rasistowskie wypowiedzi w wystąpieniach publicznych. (PAP)

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|31


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

POLICJANCI Z GDAŃSKA ROZBILI MAFIĘ LEKOWĄ Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego oraz z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, rozbili grupę przestępczą zajmującą się nielegalną sprzedażą leków na zasadzie tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. Funkcjonariusze weszli do kilkudziesięciu miejsc, przeszukali apteki, mieszkania oraz miejsca przechowywania dowodów. Zatrzymano 16 osób - członków tzw. mafii lekowej. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu zajmowali się rozpracowaniem grupy przestępczej zajmującej się nielegalną dystrybucją leków na bardzo dużą skalę, a także wywozem leków za granicę. Sprawcy w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania, skupowali z aptek deficytowe leki, głównie ratujące życie, a następnie po zawyżonych cenach sprzedawali je m.in. za granicę. Działalność przestępców dotyczyła m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Poprzez działanie grupy na polskim rynku powstawał deficyt leków ratujących życie pacjentów. Jak ustalili śledczy, grupa, by pozyskać duże ilości leków trudno dostępnych, na których jest największy zysk, współpracowała z dużą ilością aptek i przychodni - czasami nawet fikcyjnymi oraz lekarzami. Praca funkcjonariuszy nad tą sprawą doprowadziła do ustalenia kilkunastu firm, m.in. fikcyjnych przychodni i aptek biorących udział w tym przestępczym procederze, a także osób zaangażowanych w prowadzenie tej nielegalnej działalności. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz przedstawicielami Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego weszli do kilku mieszkań i aptek na terenie Trójmiasta, oraz Warszawy i Włocławka. Prze-

szukano także pomieszczenia zajmowane przez firmy uczestniczące w przestępczym procederze. Zatrzymano 16 osób i zabezpieczono leki w ilości ok.1900 opakowań, a także dokumentację finansowo – księgową i sprzęt elektroniczny. Zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych na wszystkich ustalonych kontach bankowych należących do podmiotów związanych z przestępczym procederem. W akcji w samym Trójmieście brało udział 200 funkcjonariuszy, a w różnych miejscach kraju przeszukano ponad 30 miejsc. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że członkowie zorganizowanej grupy legalizowali osiągane zyski dzięki utworzonym w tym celu podmiotom i wystawianiu dokumentacji w postaci umów i faktur pozorujących transakcje gospodarcze. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli luksusowe samochody i biżuterię o łącznej wartości 800 tys. złotych a także pieniądze - ponad pół miliona złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Zatrzymane osoby podejrzewane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nakłanianie do składania fałszywych zeznań oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu środków farmaceutycznych nieodpowiadających warunkom jakości, przechowywanych w jednym z gdyńskich magazynów, nieobjętym zezwoleniem na obrót hurtowy produktami leczniczymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara 10 lat pozbawienia wolności. (KWP w Gdańsku / mw)

WPROWADZAŁ DO SPRZEDAŻY FAŁSZYWE MONETY KOLEKCJONERSKIE

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Opocznie zatrzymali 29-latka podejrzanego o sprzedaż fałszywych monet kolekcjonerskich. Decyzją prokuratora wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami może mu grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Opoczyńscy kryminalni ustalili, że 29-letni mieszkaniec Opoczna na różnych portalach aukcyjnych oferował do sprzedaży fałszywe pieniądze kolekcjonerskie. Na podstawie zebranych informacji policjanci przeszukali pomieszczenia mieszkalne zajmowane przez podejrzewanego. Na miejscu zabezpieczyli około 5 tysięcy sztuk monet kolekcjonerskich różnych walut, numizmatów oraz aktualnie używanych w obiegu. Mundurowi ustalili, że mężczyzna monety kupował przez Internet z różnych źródeł, w tym z portali międzynarodowych. Wszystkie zakupione pieniądze sprzedawał jako

autentyczne. Na tym etapie postępowania wiadomo, że część z oferowanych przez mężczyznę monet była podrobiona. Sprawa ma charakter rozwojowy, teraz mundurowi muszą zbadać autentyczność oferowanych do sprzedaży pieniędzy. Wszystkie czynności w tej sprawie nadzoruje opoczyńska prokuratura. Na chwilę obecną 29-latek usłyszał dwa zarzuty, tj. przygotowania do sprzedaży i sprzedaży podrobionych monet. Za handel podrobionymi pieniędzmi grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. (KWP w Łodzi/js)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

PONAD 20 KG NARKOTYKÓW NIE TRAFI NA CZARNY RYNEK Ponad 20 kg narkotyków przejęli kryminalni zwalczający przestępczość narkotykową z koluszkowskiej komendy. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy usłyszeli już zarzuty. Dzięki skrupulatnej pracy policjantów zakazane substancje nie trafią na rynek. Posiadanie znacznej ilości środków odurzających zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

1 października 2019 roku kryminalni zwalczający przestępczość narkotykową z Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach, na terenie gminy Tuszyn, zatrzymali do kontroli wcześniej obserwowanego nissana. Z ustaleń jakie posiadali policjanci wynikało, że kierujący nissanem, 36-letni mieszkaniec powiatu łódzkiego wschodniego, mógł posiadać środki odurzające. Gdy kierujący otworzył drzwi ze środka wydobywał się specyficzny zapach, dlatego stróże prawa postanowili przeszukać auto. Mundurowi znaleźli w nim marihuanę. To jednak nie uśpiło ich czujności, podczas przeszukania domu mężczyzny znaleźli większe ilości marihuany i amfetaminy. Łącznie zabezpieczyli u 36-latka ponad 400 gramów marihuany i ponad 1,5 grama amfetaminy. Trop i ustalenia jakie dalej poczynili kryminalni doprowadził ich na działkę w powiecie poddębickim, która należała do 38-letniego mieszkańca Łodzi. Na posesji policjanci znaleźli 7 sadzonek konopi indyjskich, a na

strychu domu łodygi i kwiatostan zakazanych roślin. W tym samym czasie mundurowi przeszukali miejsce zamieszkania łodzianina. Mężczyzna, który prowadzili nielegalną plantację w powiecie poddębickim również w swoim łódzkim mieszkaniu ukrywał w reklamówkach marihuanę. Z całego nielegalnego procederu policjanci zabezpieczyli łącznie ponad 20 kilogramów suszu zakazanych roślin, które uprawiał łodzianin. Dzięki działaniom koluszkowskich policjantów taka ilość narkotyków nie trafi na rynek. Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty z przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii 36-latek za posiadanie a 38-letni łodzianin za posiadanie oraz uprawę znacznych ilości konopi innych niż włókniste za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei posiadanie środków odurzających zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, natomiast posiadanie znacznej ilości nawet do 10 lat. (KWP w Łodzi / mw)

IAS: NA LOTNISKU CHOPINA ZATRZYMANO NARKOTYKI O WARTOŚCI PONAD 1,7 MLN ZŁ

Narkotyki o szacunkowej wartości ponad 1,7 miliona złotych zatrzymali na Lotnisku Chopina funkcjonariusze z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie; ważącą ponad 8,5 kg heroinę ukryto w walizkach - poinformowała PAP Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Według IAS, heroinę przewoziły dwie podróżne - obywatelki Holandii i Wielkiej Brytanii, które przyleciały z Johannesburga do Warszawy odrębnymi rejsami. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami nie potrafiły wyjaśnić celu pobytu w Republice Południowej Afryki, jak również wyboru powrotnej trasy do Holandii i Wielkiej Brytanii przez Warszawę, co wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. W konsekwencji przeprowadzono kontrolę walizek. "Po otwarciu bagaży pełnych ubrań, uwagę funkcjonariuszy zwróciła nienaturalna grubość spodu walizek. Pomiędzy ich ściankami w podwójnym dnie ukryte były po dwie paczki oklejone folią i taśmą, zawierające granulat koloru beżowego" - podała Izba. Badania potwierdziły, że w obu walizkach była heroina. Holenderka próbowała przemycić w podwójnym dnie walizki ponad 5 kg heroiny, a obywatelka Wielkiej Brytanii miała w walizce ukryte blisko 3,5 kg narkotyków.

Jak wynika z komunikatu IAS, obie podróżne zostały zatrzymane. Po przesłuchaniu w Prokuraturze, Sąd zastosował wobec obu kobiet tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Postępowanie w sprawie przemytu znacznych ilości narkotyków prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota. „Za przemyt takiej ilości narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat” – powiedział Radosław Borowski, Naczelnik Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. To kolejne w tym roku udaremnione próby przemytu heroiny na Lotnisku Chopina. W czerwcu br. mazowieccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali obywatela Grecji przewożącego blisko 6 kilogramów heroiny, miesiąc później ponad 5 kg heroiny ukryła w walizce obywatelka Hiszpanii. (PAP) autor: Małgorzata Werner-Woś

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|33


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

HARLEY-DAVIDSON WSTRZYMAŁ

GOOGLE ZAPOWIADA NOWY SPRZĘT KOMPUTEROWY

Amerykański koncern Harley-Davidson wstrzymał produkcję i dostawy pierwszego elektrycznego motocykla po tym, jak stwierdzono problemy ze sprzętem do ładowania - podał dziennik "Wall Street Journal". Model LiveWire nie powinien być ładowany w domu.

Amerykański koncern Google zaprezentował we wtorek laptopy Pixelbook Go, a także nowe akcesoria, m.in. modułowy router Nest Wifi, w pełni bezprzewodowe słuchawki Pixel Buds oraz głośnik Nest Mini. Firma zapowiedziała też premierę usługi Stadia na 19 listopada.

PRODUKCJĘ ELEKTRYCZNEGO MOTOCYKLA I LISTOPADOWĄ PREMIERĘ USŁUGI STADIA

Harley-Davidson wstrzymał produkcję LiveWire'a na czas testów, które mają znaleźć przyczynę problemu ze sprzętem do ładowania. W poniedziałek firma poinformowała, że badania przebiegają pomyślnie, nie wskazała jednak kiedy produkcja zostanie wznowiona. Producent poprosił klientów i dilerów, aby zamiast domowych gniazdek elektrycznych używali wyłącznie profesjonalnej ładowarki dostępnej w oficjalnych punktach sprzedaży. Harley-Davidson zapewnił, że mimo wstrzymania produkcji, jazda elektrycznym jednośladem jest bezpieczna. Ładowanie modelu LiveWire za pośrednictwem standardowych gniazdek w swoich domach trwało około 10 godzin. Stacje ładowania prądem stałym w salonach firmy pozwalają na pełne naładowanie baterii w około godzinę. Motocykl, którego sugerowana cena detaliczna wynosi 30 tys. dolarów po pełnym naładowaniu może przejechać około 220 km w warunkach miejskich. Jak zauważył "WSJ", koncern pracuje nad zwiększeniem liczby stacji ładowania na terytorium USA. W ramach współpracy z rodzimą spółką Electrify America producent motocykli chce zapewnić kierowcom 500 kilowatogodzin darmowego ładowania, a także uru-

chomić kolejne stacje u swoich dilerów. Spodziewano się, że pierwszy elektryczny jednoślad od amerykańskiego producenta motocykli ożywi sprzedaż firmy na rynku amerykańskim. W lipcu Harley-Davidson obniżył jednak prognozy dla dostaw pojazdów. Ponadto producent odnotował słabsze wyniki w ostatnim kwartale - zauważyła gazeta. Budowę elektrycznego modelu producent zapowiedział pięć lat temu. LiveWire, dystrybuowany za pośrednictwem wybranej grupy 200 dilerów, miał pojawić się w salonach w sierpniu 2019 r. Ostatecznie trafił tam jednak dopiero na początku października zaznaczył dziennik. Sprzedawcy obawiają się jednak, że wysoka cena modelu naraża go na niższy poziom sprzedaży. Wprowadzanie nowych modeli motocykli, w tym LiveWire'a i szukanie klientów za granicą jest odpowiedzią na spadek przychodów Harley'a w USA - zauważyła gazeta. Producent zapowiedział, że do końca 2027 r. chce zwiększyć międzynarodową sprzedaż wszystkich motocykli, zarówno tradycyjnych, jak i elektrycznych, do 50 proc. rocznych przychodów. W 2018 r. do dilerów spoza USA trafiło 42 proc. pojazdów marki. (PAP)

Ważący poniżej kilograma Pixelbook Go to flagowy laptop linii komputerów Google Chromebook. Urządzenie posiada 13,3-calowy ekran dotykowy w rozdzielczości Full HD lub 4K Molecular Display (16:9). Obudowa dysponuje dwoma wejściami USB-C po obu stronach jednostki. Do produkcji komputera wykorzystano stopy magnezu i cichą klawiaturę Hush Keys. Pixelbook Go może być wyposażony w procesory z rodzin Core m3, i5 lub i7. Posiada 8 bądź 16 GB pamięci RAM oraz 64, 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej SSD. Mimo tego iż najnowszy flagowy chromebook jest lżejszy od poprzedniego Pixelbooka, koncern wskazał, że w nowym modelu znalazła się bateria pojemniejsza o 15 proc., pozwalająca na 12 godz. ciągłej pracy. Komputer w wersji podstawowej kosztować będzie ok. 650 USD. Oprócz laptopów Google zaprezentowało we wtorek w Nowym Jorku również inne akcesoria, m.in. słuchawki i głośniki. Nowa wersja słuchawek Google Pixel Buds stała się prawdziwie bezprzewodowa - urządzenia utraciły łączący je wcześniej pałąk spoczywający na karku użytkownika. Zaprezentowany model pozwala na 5 godz. ciągłej pracy (24 godz. pracy z etui ładującym wyposażonym w port USB-C). Producent utrzymuje, że słuchawki będą miały znaczny zasięg przesyłu sygnału Bluetooth - do trzech pokoi w budynkach oraz nawet długość boiska sportowego w terenie niezabudowanym. Innowacją w tegorocznych Pixel Buds ma być funkcja

Adaptive Sound pozwalająca na dynamiczną regulację głośności odtwarzania w zależności od hałasu w otoczeniu użytkownika. Firma zapewniła ponadto, że słuchawki będą głęboko zintegrowane z Asystentem Google umożliwiającym bezdotykową obsługę oraz tłumaczenie z innego języka wprost do ucha użytkownika. Koncern ogłosił zarazem odnowienie linii Google Wifi przemianowanej na Nest Wifi. Zaprezentował przy tym nowy model modułowego routera internetowego. Nest Router łączy się z modemem zapewnianym przez dostawcę, a dodatkowe moduły Point rozszerzają zasięg internetu bezprzewodowego na cały dom. Urządzenia posiadają dodatkowo funkcje inteligentnego głośnika Google Home. Premiera Nest Wifi nastąpi 4 listopada na terytorium ośmiu krajów. Do linii produktów Nest dołączył ponadto inteligentny głośnik Nest Mini blisko przypominający Google Home Mini. Wyposażono go w uchwyt ścienny, czujnik ruchu, ulepszone możliwości odtwarzania muzyki oraz trzeci mikrofon przy zachowaniu ceny 49 USD - podobnie jak w pierwowzorze z 2017 r. Sprzęt dostępny będzie od 22 października w 23 krajach. Podczas nowojorskiej konferencji produktowej koncern z Mountain View ogłosił ponadto wartą 150 mln USD inwestycję w technologie odnawialne. Oficjalnie potwierdził również datę premiery opartej na abonamencie usługi strumieniowania gier w oparciu o chmurę obliczeniową - Google Stadia. Ma ona zadebiutować 19 listopada. (PAP)

NOWA FALA ATAKÓW HAKERSKICH NA BANKOMATY Z UŻYCIEM METODY JACKPOTTINGU

Na całym świecie obserwowana jest obecnie nowa fala ataków hakerskich na bankomaty z użyciem metody jackpottingu. Najwięcej incydentów odnotowano w USA, krajach Ameryki Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej - informują w środę media. Jackpotting to technika hakerska polegająca na zmuszeniu bankomatu - z użyciem spreparowanego specjalnie sprzętu bądź złośliwego oprogramowania - do wypłaty całości zdeponowanej w nim gotówki. Pierwszy atak tego typu zaprezentowano na konferencji Black Hat w 2010 roku. Po zakończonej sukcesem demonstracji ataku z użyciem złośliwego oprogramowania autorstwa specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa Barnaby'ego Jacka na ekranie bankomatu wyświetlił się napis "jackpot", skąd wzięła się nazwa techniki wykorzystywanej obecnie przez cyberprzestępców. Serwis Motherboard oraz niemiecka rozgłośnia radiowa Bayerischer Rundfunk (BR) przeprowadziły wspólne śledztwo dziennikarskie, które wykazało, że choć liczba ataków tego typu na bankomaty w Europie w pierwszej połowie 2019 r. zmniejszyła się, to ich częstotliwość w innych regionach świata zdecydowanie wzrosła. Według portalu Tech Radar stosowana przez cyberprzestępców w najnowszej, obserwowanej fali ataków

metoda jackpottingu wykorzystuje działanie złośliwego oprogramowania. Jak podkreśla serwis, przeprowadzenie ataku nie wymaga od cyberprzestępców posiadania skradzionych kart płatniczych ani danych z nich pochodzących. Zagrożone tego rodzaju atakami są bankomaty wszystkich producentów. Tech Radar zwraca uwagę, że zdecydowana większość bankomatów "to w istocie starzejące się komputery z systemem Windows, które są bardzo powolne". Producenci tych maszyn w ciągu ostatnich lat wprowadzili do swoich produktów wiele usprawnień, nie ma jednak wspólnego, rynkowego standardu bankomatów, który obowiązywałby wszystkie firmy dostarczające te urządzenia - zaznacza serwis. W 2017 roku w Niemczech cyberprzestępcom posługującym się tą metodą udało się od lutego do listopada wykraść sumę 1,4 mln euro podczas dziesięciu ataków. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|35


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|37


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|39


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

40|

OGŁOSZENIA IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|41


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

42|

IMPREZY

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

ETB MANAGEMENT LTD 346 Lordship Lane, London N17 7QX

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|43

Duzy dom dla rodziny

Tel. 0208 885 1890, Fax. 0208 808 1864

info@etbmanagement.co.uk | www.etbmanagement.co.uk

Mieszkanie 3 pokojowe

Studio flaty

Pokoje do wynajecia Duzy dom dla rodziny do wynajecia niedaleko stacji Turnpike Lane, sklepow, restauracji parku.(N15 3PR). Nieruchomosc sklada sie z 5 pokoi, 2 lazienek, oddzielnej kuchni, jadalni, ogrodu. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 0208 8851890

Five bedroom house z oddzielnym living roomem i ogrodem, niedaleko stacji Bounds Green i Bowes Park.£1650/ miesiac. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Studio flaty w tym samym budynku do wynajecia na Bounds Green, niedaleko stacji metra, kolejki, sklepow i parku. £760+ elektryka. Dostepne od konca pazdiernika. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Pokoje do wynajecia ( pojedyncze i podwojne) na Wood Green/ Turnpike Lane/ Tottenham Hale.Cena: £95-£140/ tydzien, rachunki wliczone. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement. co.uk, TEL: 02088851890

Mieszkanie 3 pokojowe

Mieszkanie dwupoziomowe

Mieszkanie jednopokojowe

Mieszkanie 3 pokojowe do wynajecia w okolicach Enfield Lock, niedaleko stacji Enfield Lock i Turkey Street.EN3 5UJ. Sklada sie z dwoch podwojnych sypialni, jednej pojedynczej, przechodniego salonu, kuchni. Mieszkanie jest nowoczesnie wykonczone, posiada elektryczny kominek. Dostepne od zaraz.www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Mieszkanie dwupoziomowe z tarasem do wynajecia na Enfield Town, w poblizu sklepow, restauracji. Sklada sie z dwoch podwojnych i jednej pojedynczej sypialni, oddzielnego slaonu, oddzielnej kuchni, lazienki z wanna, duzego tarasu. £1450/ miesiac. www.lokoom.co.uk TEL: 02088851890

Mieszkanie jednopokojowe do wynajecia blisko stacji White Hart Lane. Nieruchomosc usytuowana jest na pierwszym pietrze i sklada sie z podwojnej sypialnii, oddzielnego salon, oddzielnej kuchni i lazienki z prysznicem. £1050+ elektryka. Dostepne od zaraz. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890

Five bedroom house na Enfield, Sketty Road,EN1 3SH £2200/miesiac.Dom posiada podwojne sypialnie, 3 lazienki, kuchnie z jadalnia, salon, duzy ogrod. Dostepny od ZARAZ. www.etbmanagement.co.uk, TEL: 02088851890


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

44|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

i k w ó ż y z Kr dla

Ciebie!

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 22 października do 05 listopada 2018 Skorpion 24.10 - 22.11 Miłość: Znów zarzuty że strony partnera o nadmierną władczość z Twej strony. Czas zabrać drugą połowę na jakąś romantyczną kolację. Praca: Czeka cię sporo wyzwań, a także wytężona praca, nie bój się tego. Przyniesie Ci to profity w przyszłości. Finanse: Pod koniec tego tygodnia czeka Cię trochę wydatków, będziesz też załatwiać niedokończone sprawy finansowe. Zdrowie: Twoje zdrowie się polepszy, jednakże nie oznacza to że masz przestać o nie dbać.

Strzelec 23.11 - 21.12

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|45

Bliźnięta 21.05 - 21.06

Miłość: W tym tygodniu będziecie niemal nierozłączni z partnerami, nadejdzie dużo zmian i nowych pomysłów na wspólne życie. Praca: Niestety konflikt w pracy będzie się zaogniał, jest za to szansa na nowe relacje i niespodziewany sojusz w pracy. Finanse: W tym tygodniu weźmiesz wszystkie sprawy finansowe ostro w garść, ustabilizujesz sytuację i będziesz kontrolować wydatki. Zdrowie: Zdrowie fizyczne w normie jednak będziesz czuć przemęczenie i lekkie rozdrażnienie.

Rak 22.06 - 22.07

Miłość: Będziesz podejrzewać partnera o zdradę, jednak nie koniecznie coś się wydarzy by te podejrzenia były zasadne. Praca: Ten tydzień będzie obfitował w pewne zmiany w życiu zawodowym, jednak nie będzie to nic negatywnego. Finanse: Nadal stabilnie w finansach, najdzie Cię nawet ochota na szał zakupów, nie zatrać się w tym tylko. Zdrowie: Mimo nerwowego tygodnia, będziesz podchodzić do spraw dosyć spokojnie. Twoje zdrowie fizyczne też będzie na dobrym poziomie.

Ryby 21.02 - 20.03

Lew 23.07 - 23.08

Miłość: Będziesz czuć uczucie uwiązania w związku i nudę, trzeba jakoś temu zaradzić inaczej grozi to rozpadem relacji. Praca: Dosyć męczący tydzień w relacjach że współpracownikami, możliwe są niestety pewne konflikty. Poprawa

Miłość: Poprawa względem zeszłego tygodnia jeśli chodzi o relacje partnerskie. Może się zdarzyć też romantyczna niespodzianka. Praca: W pracy polepszenie relacji między Tobą, a niektórymi współpracownikami, także uznanie w oczach szefa. Finanse: Na horyzoncie szykuje się dodatkowa gotówka, ogólnie finansowo sytuacja będzie bardzo dobra. Zdrowie: Kolejny tydzień w którym będziesz się cieszyć z dobrego stanu swego zdrowia, dodatkowo będzie Ci dopisywać dobra kondycja psychiczna.

Miłość: Ciężki okres dla Twojego związku, będzie dużo perturbacji i nie wyjaśnionych spraw. Zachowaj spokój i nie podejmuj tylko głupich decyzji w nerwach. Praca: Będzie dużo pracy i mało czasu, ten tydzień sprawi, że odczujesz duże przemęczenie obowiązkami. Finanse: Czas załatwić niedokończone sprawy finansowe, będzie to wymagać nieco wysiłku, ale przy odpowiednim planowaniu wyjdzie dobrze. Zdrowie: Będzie Ci towarzyszyć uczucie przemęczenia, jednak będziesz się cieszyć zaskakująco dobrym zdrowiem.

Koziorożec 22.12 - 20.01

Baran 21.03 - 20.04

Panna 24.08 - 22.09

relacji z szefem. Finanse: Dobry tydzień na różne zakupy dla przyjemności gdyż Twoja sytuacja finansowa będzie na dobrym poziomie. Zdrowie: Zarówno fizycznie jak i psychicznie będziesz czuć pewien rodzaj zmęczenia, warto iść do lekarza.

Miłość: Szykuje się wspólny wyjazd z partnerem , spędzicie razem dużo romantycznych chwil a wasze relacje się zacieśnią. Praca: Bardzo dobry tydzień. Wszystko co zrobisz będzie Ci przychodzić z łatwością, a w głowie pojawi się dużo pomysłów na usprawnienie pracy. Finanse: Cały czas dobrze w finansach, będziesz znów cieszyć się możliwościami i chodzić często na zakupy. Zdrowie: Dobre zdrowie i kondycją psychiczna a to zasługa życiodajnej energii która będzie Ci towarzyszyć przez ten czas.

Miłość: Partner zarzuci Ci że za mało rozmawiacie, potrzeba by temu zaradzić. Można także sprawić małą niespodziankę drugiej połowie. Praca: Całkiem dobrze Ci minie ten tydzień jeśli chodzi o relacje w pracy. Będziesz też odnosić wiele sukcesów. Finanse: Nadal nie będziesz się przejmować finansami, a nawet paru dłużników odda Ci to co kiedyś pożyczyli. Zdrowie: Nadal nie będziesz narzekać na swoje zdrowie, ogólnie nawet się polepszy jego stan.

Miłość: W tym tygodniu barany będą musiały więcej popracować w swoich związkach nad relacjami, skończył się niestety idylliczny okres czasu. Praca: Czekają Cię nowe wyzwania i rozszerzenie zakresu obowiązków, oczywiście trzeba będzie jakoś zaistnieć w nowej sytuacji. Finanse: Będziesz mieć więcej skłonności do oszczędzania gdyż Twoje finanse nieco się uszczuplą. Zdrowie: W tym tygodniu będziesz tryskać energią i zdrowie Ci dopisze, niestety uważaj na nerwowość.

Wodnik 21.01 - 20.02

Byk 21.04 - 20.05

Waga 23.09 - 23.10

Miłość: Będzie Ci w nadchodzącym tygodniu towarzyszyć poczucie zazdrości o partnera. Zwłaszcza że pojawi się ktoś w waszym otoczeniu, kto tą zazdrość wywoła. Praca: Trochę poprawisz relację z otoczeniem w miejscu pracy, niestety gdzieś w pobliżu będzie się czaić ktoś nieprzyjazny. Finanse: Jest duża szansa na niespodziewany przypływ gotówki wraz z początkiem tygodnia, ogólnie stan finansów dobry. Zdrowie: Ten tydzień zaskoczy Cię przeziębieniem niestety.

Miłość: Mogą się pojawić małe konflikty w związku, wszystko da się naprawić jednak potrzebne będzie tu opanowanie. Praca: Dobre relacje w pracy i polepszenie więzi ze współpracownikami sprawią że nie odczujesz znużenia

Miłość: Czeka Cię kilka niespodzianek że strony Twego partnera , bardzo to zacieśni i tak dobrą relacje między wami. Można powiedzieć że jest to jeden z lepszych tygodni . Praca: Kolejny tydzień w którym będziesz mieć głowę pełną pomysłów, niestety na horyzoncie konflikt z zadawnionym wrogiem. Finanse: Poprawa finansowa, ustabilizowanie wydatków i możliwe dodatkowe premie. Zdrowie: Trochę lepsze zdrowie niż w zeszłym tygodniu, jednak nadal warto uważać na przeziębienia.

w tym tygodniu. Finanse: Tydzień pełen niespodzianek, możliwe duże premie finansowe. Nie będzie w tym okresie żadnych nadmiernych wydatków. Zdrowie: Będziesz w dobrym zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Będzie Ci też towarzyszyć uczucie szczęścia.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

46|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE LONDON - POKÓJ JEDNOOSOBOWY E16 1TA / Pokój Jednoosobowy w pobliżu Royal Wharf, E16 1TA. £145 za tydzień, dostępny od 16.10.2019 Pokój jest w pełni umeblowany (łóżko, materac, szafa, komoda, toaletka, lustro). Pokój mieści się na pierwszym piętrze. Umeblowany tel:07473667163 LONDYN -  POKÓJ JEDNOOSOBOWY W POBLIŻU ROYAL WHA / Pokój Jednoosobowy w pobliżu Royal Wharf, E16 1TA. £145 za tydzień dostępny od 16.10.2019. tel:07473667163

POKOJE 2 OSOBOWE FELTHAM - POKÓJ DWUOSOBOWY DO WYNAJĘCIA / Pokój dwuosobowy do wynajęcia dla jednej osoby lub pary. Pokój dość duży z komodą, dużą wbudowaną szafą, uchwytem na tv. Możliwość podłączenia polskiej tv. W domu są łazienka i dodatkowe WC. Panuje cisza i spokój. Pokój dla osoby tel:07419820530

INNE DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411 DZIAŁKA O POW. 0,5733HA / z warunkami zabudowy na 2 domy, w miejscowości Nowy Jasiniec, woj. Kujawsko-Pomorskie, ok. 36km od Bydgoszczy, koło Koronowa. Atrakcyjne położenie przy drodze wiejskiej, dobra komunikacja, sklep, media wzdłuż granicy działki, 2km od ośrodka z kąpieliskiem i ośrodkiem żeglarskim nad Zalewem Koronowskim, spokojna i zalesiona okolica. Kontakt: Adam 07548 791466 LUTON - MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W LUTON OD £600 / Mieszkania od studio do 3 pokojowe, po całkowitym remoncie. 1 miesiąc rentu i 1 tydzien depozytu na starcie. !! Musisz zobaczyć! tel:klimczakkarolina713@gmail.com SANOK - DO SPRZEDANIA DOM O POWIERZCHNI 260M2 W / Do sprzedania dom o powierzchni 260m2 w Sanoku, woj. podkarpackie. https://www.olx.pl/oferta/dom-podpiwniczony-260m2-CID3-IDBRZce.html#1c54566fcc tel:07856120152 PURFLEET - MIESZKANIE DLA MASAŻYSTKI / Część  Wynajem 1 bedroom flat dla masażystki.Wiecej info na  emaila  edyta.bednarska@yahoo.com ISLINGTON -  POKOJE DO WYNAJĘCIA / Pokoje do wynajęcia w 3 bedroom flat dzielnicy islington twickenham świetna lokalizacja do wielu stacji autobusowych oraz stacji metra twickenham wszystkie rachunki są wliczone w cenie wynajmu pokoi proszę o kontakt ze mną tylko spokojnie osoby tel:07833310154

Praca PRACA DLA FRYZJERKI DAMSKO-MĘSKIEJ! / Praca dla fryzjerki damsko- męskiej! Stabilna , dobrze płatna w milej atmosferze. tel. 07847846969 PRACA / przy sprzedaży bezpośredniej produktów „nowość” PHOTOLUMINESCENCE (znaki , cyfry i litery na domy samoświecące. tel: 07817035176

Part time admin needed in our engineering company based in edgware rd w2 1ed to be familiar with computer packages and cad drawing. PLEASE CALL 02072587701

LONDYN - PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH / Zadzwoń: 694 742 690 kogo szukamy: - ogólnobudowlany - pełny zakres prac na budowie, w tym - - -podstawy murowania - dekarz - koniecznie z doświadczeniem, obiekty jednorodzinne, mile widziane umiejętności wykończeniowe - blacharz-laki Tel:0048 694 742 690 NEWTOWN SY161NP -  POSZUKUJE PRACOWNIKA /  Poszukuje mężczyzny do pracy . Osoba ta musi być dyspozycyjna,punktualna, posiadać prawo jazdy kat b , praca fizyczna,język ang komunikatywny.   Kontakt i wiecej info pod nr  07443389293 po godz 19:00 Tel:sbechta@gmail.Com HANWELL - STALA PRACA W DOMU OPIEKI-SPRZĄTANIA / Oferujemy stałą pracę dla kobiet w domach opieki w londynie zachodnim w dziale sprzątania.Zapewniamy min.30 Godzin tygodniowo- praca od 8 d0 16 30.Stawka na początek pełne £8.50.Wymagane doświadczenie,jezyk ang min.Komunikatywny,nin,utr,konto w banku. Tel:07788947744 UPMINSTER -  KAMIENIARZ, PILARZ, MONTAŻ BLATÓW / Praca! Londyn rm14. Zatrudnimy kamieniarzy, pilarza oraz montażystę blatów z kamienia z doświadczeniem. Praca od zaraz. Stała praca na kontrakt przez cały rok! Prawo jazdy mile widziane. Wysokie zarobki, uzależnione od doświadczenia. Prosze o w Tel:07436809720 ROTHERHAM -  SZUKAM PRACY / Szukam pracy bez znajomości języka,może być praca na produkcji,opieka nad dzieckiem,praca w sklepie lub sprzątanie. Tel:gabrielajakubiec1234@o2.Pl RICHMOND - PRACA W FISH&CHIPS NA RICHMOND / Potrzebna osoba do pracy w fish&chips na richmond Tel:07572429675


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

LUTON - POSZUKUJEMY PANI DO SPRZĄTANIA / Poszukujemy pani do sprzątania od zaraz codziennie po jednej godzinie w okolicy dallow road, praca dodatkowa, na czas nieokreślony, doświadczenie nie jest wymagane. Proszę dzwonić lub kontaktować się przez sms. Tel:07308082111 MAIDSTONE - OPIEKUNKI / Oferujemy pracę dla opiekunki do osób starszych oraz młodych które opuściły szpital i potrzebują pomocy.Szukamy osób na których można polegać.Oferujemy uczciwe pieniądze 10 do 12 £ na godzinę oraz zwrot za paliwo 22-44 p za miłe jeśli ktoś m Tel:anna.Woloszun@mail.Com

Usługi FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedziałek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyżenie damskie, Strzyżenie męskie, Strzyżenia dziecięce, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

HACKNEY - PRACA DLA KP / Praca dostępna dla kitchen portera na hackney w małej japońskiej restauracji. Praca na full time 4 dni po 10-12 godzin. 3 Dni wolne, płatne co tydzień w każdy czwartek 9£ na godzinę na początek plus service charge praca w godzinach od Tel:jwolpiuk84@gmail.Com ​I ​S LEWORTH - PRACA W AUSTRIACKICH ALPACH / Masz dość niepewności w uk, szukasz ciekawej odskoczni do naładowania akumulatorów a przy okazji zarobienia. Praca w apartamentowcu w austriackich alpach, region ski amade jest ta możliwością. Szukam osoby do sprzątania apartamentów i pomocy przy sn Tel:07793237811 GLASGOW -  PRACA ZDALNA Z DOMU / Witam, poszukuje osób do pracy zdalnej z domu .Praca polega na sprzedaży telefonicznej ,baza polskich klientow wiec rozmawiamy głównie po polsku. Wyplaty co tydzien uzależnione od sprzedaży . Jest to swietne rozwiazanie pracy dla mam, studento​w.​Tel:admin@youreic.Com LONDYN /BECKTON - KURIER / Praca szuka kurierów , kierowcy zgłoszą się do składu w beckton we wschodnim londynie, zanim zabiorą pojazd elektryczny do miasta. Oczekuje się, że kurier zdąży na czas załadować swoje paczki i użyć skanera, aby posortować je w kolej Tel:07872456149 HANWELL - STALA PRACA W DOMU OPIEKI-OPIEKUNKI / Stala praca dla kobiet jako opiekunki w domach opieki w zachodnim londynie. Wymagany język angielski min komunikatywny,paszport lub angielskie prawo jazdydo rejestracji,nin,konto w banku,.Prosimy o cv na e- mail whiskstars@dmail.Com Tel:07788947744

Motoryzacyjne POZNAŃ - AJW 500 / Sprzedam motocykl ajw sportowy ajw 500 Tel:stolmet1@poczta.Onet.Pl LONDON -  SPRZEDAM NISSANA MURANO V6,3.5L,2005/6 / Stan b.Dobry wszystkie  faktory  co było robione na bieżąco,książka serwisowa,zadbane auto..  Zdjecia wysle whatsapp,lub  emaila Tel:07747093261 SLOUGH,LANGLEY - TOYOTA AVENSIS, LLL / Posiadam toyotę avensis lll kombi,czarna 1,8petrol serwisowana wszystko udokumentowane książkami serwisowymi zarejestrowana w polsce anglik .Auto chwilowo jest w pl.Jeszcze 2 lata temu zarejestrowana nowy przegląd do 10 września 2020,stan b.Dobry Tel:07510641248

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY STARSZY EMERYT / starszy emeryt (północne obrzeże londynu) chętnie pozna emerytkę - bratnia dusze do spędzenia wolnych chwil. Spacery , wyjazdy, dobry film, wspólne posiłki, rozmowy przy kawie itd. Po co istnieć samotnie gdy można żyć w parze. Kontakt: 01707658910 PETERBOROUGH - ODDAM SERCE DLA TEJ JEDYNEJ:) / Witam. Mam na imię Mateusz,mam 32 latka i poszukuje ciepłej duszyczki . Jeśli miała byś ochotę wyskoczyć na spacer,dobrą kawę i długo rozmowę zapraszam do kontaktu :) Pozdrawiam Ciepło Mateusz. tel:draksio1987@gmail.com LONDON - WITAM ZAPRASZAM DO OPISU :) / Witam, chętnie poznam swoja druga połowę jestem 22 latkiem wysoki brunet przy kości :) jak jesteś ciekawa to napisz :) czekam :D tel:patryczek2232@wp.pl SLOUGH -  ŻONATY ZASPONSORUJE STAŁY UKŁAD / Witam 32 lata samotny w uk poznam kobietę bez zobowiązań w stały układ odpiszę na wiadomości ze zdjęciem tel:Hubert198@onet.pl GLOUCESTER - POZNAM KOBIETE FIT / Poznam kobiete w wieku 24-34l.Do spędzania wspólnie czasu najlepiej bez nałogów z zainteresowaniami do sportu, lubiącą aktywnie spędzać czas i zdrowe odżywianie,mile widziane foto.Ja 35 l blondyn niebieskie oczy,atletyczna budowa ciała cię tel:Panicz1@poczta.fm PRESTON -  SZUKAM KOBIETKI 25-35 LAT / Witam Szukam dziewczyny do spędzenia wolnego czasu Pozdrawiam tel:kaktusone@wp.pl TELFORD - SZUKAM ZWIĄZKU NA STAŁE / Mam 29 lat, poznam Panią w podobnym wieku, lubię sport uwielbiam również taniec czuję się trochę samotny w UK z tego co mówią jestem zaradnym facetem z poczuciem humoru który na pewno Cię rozbawi, napisz może akurat się nam poszczęści. tel:przemek.przemyslaw@o2.pl LEEDS - MŁODY DOJRZAŁY I WRAŻLIWY FACET SZUKA / Lubię rozmawiać i potrzebuje tego, a że względu na styl bycia i położenie oraz pracę nie za bardzo mam jak Cię znaleźć. Jestem ułożony, weganin, empatyczny, kulturalny 28 lat. Szukam Ciebie w podobnym wieku, może trochę starszej lub mło tel:krissq7@interia.com

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalną firmą z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adres. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661 DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411

PRACA / przy sprzedaży bezpośredniej produktów „nowość” PHOTOLUMINESCENCE (znaki , cyfry i litery na domy samoświecące. tel: 07817035176 FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasażer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy

Społeczność TREŚĆ INFORMACJI / Rodzina z Polski prosi o przekazywanie informacji dotyczących pobytu w Anglii naszego wujka Kazimierza Szachnowskiego zamieszkałego do 1972 roku w Heywood 37 Dunvegan Court, pochowanego na cmentarzu w Heywood, pracującego prawdopodobnie jako listonosz. Do Anglii został przetransportowany z Francji z wojskiem w 1949 roku. Wcześniej zamieszkiwał w Manchester 15 Bronghston. Te informacje pozyskaliśmy z archiwum  niemieckiego i urzędu w Bury. Nasza rodzina poszukuje go od czasów zakończenia wojny i dopiero natrafiliśmy na jego ślady. Bardzo prosimy osoby, które go znały o pomoc w ustaleniu jego losów. Teresa Szachnowska, thinfo1957@gmail.com LONDON - PRZEBOJOWY DEE JAY I WOKALISTKA / Planujesz wesele, imprezę, zabawę? Nie możesz się zdecydować czy wybrać DJ-a czy zespół muzyczny z wokalem na żywo? Nie musisz wybierać - proponujemy idealne rozwiązanie: profesjonalny duet - DJ i wokalistka! • NAJLEPSZA MUZYKA – tel:07405607611 PORTSMOUTH - KOREPETYCJE / LEKCJE Z ANGIELSKIEGO / Korepetycje / Lekcje z Angielskiego dla dzieci i dorosłych Mam na imię Zuzanna Okular, rezyduje w Portsmouth (Fratton) na okres Październik /Listopad. Jestem po studiach na Uniwersytecie Pedagogicznym (kierunek Filologia Angielska ze specja tel:mrssoniamills@gmail.com PORTSMOUTH - INSTRUKTOR JAZDY KAT B / instruktor jazdy samochodem kat B pracuje dla RED Driving School renault clio 2019, manual prywatnie £25 za godz portsmouth i okolice tel:07305536893

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

PAŹ.-LIS. 2019

22 WT. - 05 WT.

|47


Advertiser

www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

POLISH

www.katalogfirm.london

POLISH FORTNIGHTLY MAGAZINE

PAŹ.-LIS. 2019 / 22 WT.- 05 WT.

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY

Wydanie 168

www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 / 020 3519 1048 (english)

Polish fortnightly magazine

Profile for Anonse Ltd

Anonse w UK. Wydanie (168) 2019.10.21  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Anonse w UK. Wydanie (168) 2019.10.21  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london . Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anonse to wielotematycz...

Profile for anonse
Advertisement