Page 1

ANONSE www.polishadvertiser.uk

ISSN 2398-6824

www.katalogfirm.london

.CO.UK

DWUTYGODNIK OGŁOSZENIOWY

KWI.-MAJ 2018 17 WT. - 01 WT.

Informacje Ogłoszenia Rozrywka Imprezy

Wydanie

130

Mariusz

WOŹNIAK

kandydat na radnego

BEZPŁATNY DWUTYGODNIK - PORTAL OGŁOSZENIOWY www.polishadvertiser.uk / 020 8166 9928 Polish fortnightly magazine


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

2|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W. Brytania: Rząd: przeszukanie

rosyjskiego samolotu to sprawa rutynowa Brytyjski rząd oświadczył w sobotę, że piątkowe przeszukanie samolotu rosyjskich linii lotniczych Aerofłot na londyńskim lotnisku Heathrow było sprawą rutynową. Zjednoczone Królestwo ma prawo do ochrony przed przestępczością zorganizowaną - zaznaczono.

„Rutynowym zadaniem Sił Granicznych jest przeszukiwanie samolotu w celu ochrony Zjednoczonego Królestwa przed przestępczością zorganizowaną oraz tymi, którzy chcą wwieźć do naszego kraju broń lub szkodliwe substancje jak narkotyki” - napisał w oświadczeniu odpowiedzialny za bezpieczeństwo minister brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych Ben Wallace. „Po przeprowadzeniu tej kontroli pozwolono, by samolot kontynuował podróż” - dodał minister w oświadczeniu. Wcześniej w sobotę rosyjska ambasada w Wielkiej Brytanii poinformowała o przeszukaniu przez brytyjskich funkcjonariuszy straży granicznej i celnej samolotu rosyjskich linii wykonującego połączenia Moskwa-Londyn-Moskwa, dodając, że wysłano notę dyplomatyczną, w której „żądano od strony brytyjskiej udzielenia wyjaśnień dotyczących tego wydarzenia”. Z kolei ministerstwo transportu Rosji ostrzegało, że Moskwa będzie żądać od Wielkiej Brytanii oficjalnego wyjaśnienia przyczyn przeszukania samolotu. „Jeśli nie ma wytłumaczenia, strona rosyjska uzna działania w jej samolocie za nielegalne i zarezerwuje sobie prawo do podjęcia podobnych czynności wobec bry-

POLACY STARTUJĄ

Polscy radni W Londynie 3 maja odbędą się wybory do lokalnych samorządów,każdy kto jest zarejestrowany ma prawo głosu,Polaków uprawnionych do głosowania jest ponad 100.000 tysięcy,jest to bardzo duża ilość,istnieje też duże prawdopodobieństwo że będą to ostatnie wybory w których mogą głosować obywatele Unii Europejskiej ponieważ po wyjśćiu Wielkiej Brytanii z Unii w marcu 2019 tylko obywatele brytyjscy będą uprawnieni do głosowania,także jest to ostatnia szansa aby Polacy brali udział w wyborach.Każda licząca się partia w Wielkiej Brytanii powinna walczyć o nasze głosy,można oddać glos osobiśćie w lokalu wyborczym czyli w polling station lub zagłosować pocztą czyli postal vote.Każda większa społeczność

zamieszkała w Wielkiej Brytanii ma swoich przedstawicieli w trzech największych partiach czyli Partii Konserwatywnej,Pracy lub Liberalnych-Demokratów tylko wtedy będziemy mogli realnie bronić polskich interesów,niestety na chwilę obecną jest tylko kilku polskich kandydatów z liczących sie partii są to obecna polska radna Joanna Dąbrowska stratująca z Ealing Common,Mariusz Wożniak z Greenfordu,Sebastian Wopiński z Sutton,Agata Lęcka z Brentu wszyscy ci kandydaci startują z rządzącej partii konserwatywnej,natomiast z Partii Liberalnych Demokratów startuje obecna radna Hanna Żuchowska dzielnica Sutton.Zachęcamy do pojśćia na wybory i głosowania na tych kandydatów.

tyjskich linii lotniczych” - napisano w oświadczeniu. Relacje między Wielką Brytanią a Rosją są coraz bardziej napięte w związku z próbą otrucia na terenie Zjednoczonego Królestwa byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala. Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy 4 marca znaleziono ich nieprzytomnych w Salisbury. Władze brytyjskie uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym w Rosji za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym, określanym przez media jako Nowiczok. O atak ten Londyn oskarża Moskwę, a Rosja odpiera zarzuty. W związku ze sprawą Wielka Brytania wydaliła z kraju 23 rosyjskich dyplomatów, a w ramach odpowiedzi taką samą liczbę brytyjskich dyplomatów odesłano z Rosji. W piątek brytyjski ambasador w Rosji Laurie Bristow został wezwany do MSZ w Moskwie, gdzie przekazano mu, że w ciągu miesiąca liczba dyplomatów Wielkiej Brytanii w Rosji ma być zrównana z liczbą rosyjskich dyplomatów w Zjednoczonym Królestwie. W związku z tym Moskwa chce odesłać do Wielkiej Brytanii jeszcze „nieco ponad 50 dyplomatów”. (PAP)

May: Syria i jej sojusznicy muszą

odpowiedzieć za atak chemiczny w Gucie Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w poniedziałek, że syryjski reżim i wspierające go państwa, w tym Rosja, muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności za atak chemiczny we Wschodniej Gucie w Syrii, który przypisywany jest siłom rządowym. „Tak, chodzi tu o działania, brutalne posunięcia (prezydenta Baszara el) Asada i jego reżimu, ale chodzi też o zwolenników tego reżimu” - powiedziała May podczas konferencji prasowej w Kopenhadze, gdzie spotkała się z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem. „To brutalny reżim, który atakuje swój własny naród, i musimy powiedzieć bardzo jasno, że należy go pociągnąć do odpowiedzialności, tak jak jego sojuszników” - dodała. Premier oznajmiła, że Wielka Brytania prowadzi rozmowy ze swymi sojusznikami, aby podjąć decyzję na temat tego, jaka „reakcja (na atak chemiczny) jest konieczna”. Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson

powiedział wcześniej, że domaga się „zdecydowanej reakcji międzynarodowej” na atak we Wschodniej Gucie oraz aby „pełna gama opcji” była brana pod uwagę. Również w poniedziałek szef Pentagonu Jim Mattis oznajmił, że nie wyklucza żadnej odpowiedzi na atak chemiczny w Syrii; zarzucił też Rosji, że nie spełnia swych zobowiązań, zgodnie z którymi powinna doprowadzić do całkowitej likwidacji broni chemicznej w Syrii. Wcześniej w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że doniesienia o przeprowadzeniu przez syryjskie siły rządowe ataku chemicznego we Wschodniej Gucie to prowokacja. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|3


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

4|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Rosja: MSZ: do W. Brytanii wróci

z Rosji jeszcze ponad 50 dyplomatów Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła w sobotę w rozmowie z agencją Reutera, że Wielkiej Brytanii przekazano, iż do tego kraju będzie musiało wrócić z Rosji jeszcze ponad 50 brytyjskich dyplomatów.

Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum

pod przewodnictwem papieża W rzymskim Koloseum odbyła się w Wielki Piątek Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. W tym roku na jego prośbę teksty rozważań, odczytywanych przy 14 stacjach napisała młodzież. Autorów jest 15; to osoby w wieku od 16 do 27 lat. Jest wśród nich dziewięciu uczniów liceum klasycznego imienia Pilo Albertellego w Wiecznym Mieście. Prace nad całością tekstu koordynował ich nauczyciel religii Andrea Monda. Rozważania poświęcone są porażkom, oczekiwaniom, nadziejom młodych pokoleń i wyzwaniom, jakie przed nimi stoją. Mowa jest o konieczności wyrwania się z obojętności i odrętwienia. Zwraca się uwagę na to, że nigdy tak młodzi ludzie nie przygotowali rozważań Drogi Krzyżowej.

Autorzy tekstu i ich profesor będą nieść krzyż przy kolejnych stacjach. Wraz z nimi będą także zakonnica z Iraku, rodzina z Syrii i zakonnicy z Ziemi Świętej. Wokół Koloseum, gdzie zgromadziły się tysiące ludzi, wprowadzono w związku z zagrożeniem terrorystycznym we Włoszech nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Nigdy wcześniej starożytny amfiteatr nie był otoczony tak szczelnym policyjnym kordonem. Ustawiono tam 9 bramek wejściowych, wyposażonych w wykrywacze metalu. Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Już w piątek brytyjski ambasador w Rosji Laurie Bristow został wezwany do rosyjskiego MSZ, gdzie przekazano mu, że w ciągu miesiąca liczba dyplomatów Wielkiej Brytanii w Rosji ma być zrównana z liczbą rosyjskich dyplomatów w Wielkiej Brytanii. Wcześniej w marcu ministerstwo spraw zagranicznych Rosji podjęło decyzję o odesłaniu z kraju 23 dyplomatów brytyjskich; mieli na to czas do 24 marca. Była to reakcja na wydalenie z Wielkiej Brytanii takiej samej liczby dyplomatów rosyjskich. Konflikt związany jest z próbą otrucia w Anglii byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala; o atak ten Londyn oskarża Moskwę, a Rosja zarzutom zaprzecza. W sobotę Zacharowa wyjaśniła, że Wielka Brytania będzie musiała zmniejszyć liczbę swoich dyplomatów w Rosji „o nieco ponad 50” osób. „Chcemy równowagi. Brytyjczycy mają o 50 dyplomatów więcej niż

Rosjanie” - powiedziała rzeczniczka MSZ cytowana przez Reutera. Redukcja brytyjskiego personelu dyplomatycznego ma dotyczyć ambasady Wielkiej Brytanii w Moskwie i konsulatów generalnych. Także w piątek w ramach środków odwetowych Rosja wydaliła 59 dyplomatów z 23 krajów, w tym Polski. Wcześniej państwa te wydaliły ponad 140 rosyjskich dyplomatów na znak solidarności z Wielką Brytanią po próbie otrucia Skripala. Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy 4 marca znaleziono ich nieprzytomnych w Salisbury. Władze brytyjskie uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym w Rosji za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym, określanym przez media jako Nowiczok. (PAP)

Ambasada Rosji w Londynie skarży się

na brak informacji od Brytyjczyków Ambasada Rosji w Londynie potępiła w niedzielę brak informacji ze strony brytyjskiej w sprawie śmierci Nikołaja Głuszkowa i usiłowania otrucia byłego podwójnego agencja Siergieja Skripala i jego córki. „Prawie miesiąc upłynął od śmierci Głuszkowa i, tak jak w przypadku Siergieja i Julii Skripalów, Brytyjczycy nie przekazali żadnej informacji” - napisano w komunikacie ambasady Rosji. Głuszkow, współpracownik zmarłego w 2013 r. rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego, został znaleziony martwy 12 marca w swym domu w Londynie. Policja podała, że przyczyną zgonu było „ściśnięcie szyi”. Był on w przeszłości wicedyrektorem linii Aerofłot, współpracował też z holdingiem LogoVAZ. W Rosji zarzucono mu pranie pieniędzy i oszustwa. Spędził pięć lat w więzieniu i został zwolniony w 2004 roku. 66-letni Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską - i jego 33-letnia córka Julia, 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych. Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera podobne zarzuty, mówiąc o prowokacji i „antyrosyjskiej kampanii”.

Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Ambasada wyjaśnia, że brytyjskie MSZ doradziło, aby w sprawie informacji o Skripalu i jego córce, zwrócili się do policji. „Ambasador, korzystając z rady Foreign Office, planuje poprosić o spotkanie z szefem policji, aby brytyjska strona przekazała nam szczegółowe informacje na temat śledztwa. Dla Rosji to morderstwo ma wymiar zarówno polityczny, jak i kryminalny” głosi komunikat ambasady Rosji w Londynie. Brytyjskie MSZ poinformowało ambasadę Rosji o odrzuceniu prośby o wizę dla siostrzenicy Siergieja Skripala, która chciałaby odwiedzić swych bliskich w Wielkiej Brytanii. Odmowa przyznania wizy jest „rozczarowująca” i „umotywowana względami politycznymi” - twierdzi rosyjska ambasada. W sobotę media podały, że rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii Aleksandr Jakowienko chce spotkać się z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem, by omówić śledztwo w sprawie otrucia Skripala i jego córki. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Z R A K E L i k ols

P

istów l a j c e p s d 70

OGŁOSZENIA

ł o p e i n d o h c przy

Pona

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|5

zycji

dyspo j e j o w T w do terapeutó

n y d n o L y w o udni

ogów i

atol m o t s , y z lekar

ROZRYWKA

Tooting Medical Centre 5 London Rd London, Tooting SW17 9JR Tel: 020-8767-8389 www: polski-lekarz.london SW11 Medical 45 Lavender Hill London, Clapham Junction SW11 5QW Tel: 020-7223-5114 www: polskaklinika.sw11medical.uk

y n z c i g o l o k e Dzial Gin ie n y d n o L w i c ś Najlepsi denty

ji c a z i l a j c e p s h ic k t s y z s w e z r Leka e n j y r o t a r o b a L Badania

a n z c y t e t s Medycyna e


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

6|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Wzrost przestępczości w Londynie Londyn w ostatnich tygodniach zmaga się ze wzrostem przestępczości. Brytyjska policja metropolitalna poinformowała, że w nocy z poniedziałku na wtorek została zastrzelona 17-latka, a 16-letni chłopak został ciężko ranny. Do oddzielnych incydentów doszło w dzielnicy Tottenham na północy miasta, gdzie u zabitej 17-latki stwierdzono trzy rany postrzałowe, a także w północno-wschodnim Walthamstow, gdzie postrzelono 16-letniego chłopaka, a nożem raniono jego 15-letniego kolegę. Śledczy nie traktują tych zajść jako powiązanych ze sobą. W niedzielę „Sunday Times” ujawnił, że w lutym po raz pierwszy w najnowszej historii w Londynie zginęło więcej osób (15) niż w Nowym Jorku (14). Gazeta dodała, że podobny problem utrzymał się w marcu, kiedy życie w brytyjskiej stolicy straciły 22 osoby, o jedną więcej niż w Nowym Jorku, z czego aż osiem zginęło w tygodniu pomiędzy 14 a 20 marca. Jak wynika z oficjalnych danych Metropolitan Police, liczba ofiar morderstw w Londynie wzrosła od 2014 roku o 38 proc. w związku z epidemią ataków z użyciem noży i broni palnej, głównie w ramach wojen prowadzonych w kilku dzielnicach miasta przez gangi młodocianych. Władze miejskie podkreśliły, że są „głęboko zaniepokojone” wzrostem ataków przy użyciu noży, ale wraz z policją metropolitalną podkreślono, że Londyn „pozostaje jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie”. W lutym burmistrz Sadiq Khan przekazał

dodatkowo 110 mln funtów na wzmocnienie działań prowadzonych w zakresie bezpieczeństwa. Brak niezbędnych funduszy to główna przyczyna sporu pomiędzy władzami Londynu z opozycyjnej Partii Pracy i związkami zawodowymi policjantów a konserwatywnym rządem Wielkiej Brytanii. Khan wielokrotnie oskarżał władze centralne o niewystarczające finansowanie policji; od początku rządów Partii Konserwatywnej w 2010 roku grant na działalność policji metropolitalnej został obniżony w ramach polityki oszczędności o 700 mln funtów (ok. 40 proc.). W efekcie wydatki na służby porządkowe w coraz większym stopniu pokrywane są z podatków wpłacanych do kas dzielnic - ich udział w budżecie policji wzrósł z 18 proc. w 2010 roku do rekordowego poziomu 23 proc. w 2018 roku. Pod koniec marca brytyjski rząd rozpoczął wartą ponad 1,3 mln funtów kampanię społeczną skierowaną do osób pomiędzy 10. a 21. rokiem życia, apelując by nie nosiły przy sobie noży. Wcześniej podobny przekaz wyszedł również od władz miasta, które zorganizowały skierowaną do młodych mężczyzn z trudnych środowisk kampanię „Londyn potrzebuje Was żywych”. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Brytyjski minister finansów: brak porozumienia

ws. Brexitu byłby dla Irlandii katastrofą W opublikowanym w środę wywiadzie brytyjski minister finansów Philip Hammond ostrzegł, że brak porozumienia w sprawie trybu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłby „katastrofą” dla sytuacji w Irlandii.

Kwestia Irlandii Północnej, która stanie się jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa mającą granicę lądową z UE, jest najbardziej drażliwym tematem w rozmowach między Londynem i Brukselą. Może się też stać zarzewiem wznowienia zbrojnego konfliktu w brytyjskim Ulsterze. „Najgorszym wynikiem dla porozumienia wielkopiątkowego (z 1998 roku mającego powstrzymać akty przemocy w Irlandii Północnej) byłoby to, gdyby UE i Wielka Brytania nie zdołały dojść do zgody. Byłoby to dla sytuacji w Irlandii katastrofalne” - powiedział Hammond niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zapytany, o co konkretnie chodzi, odpowiedział:

„Musimy wypracować rozwiązanie, które pozwoli utrzymać otwartą granicę. Wielka Brytania przedstawiła propozycje w tej kwestii”. Jak zaznacza Reuters, Hammond nie wyjaśnił, czy wspomniana zgoda miałaby dotyczyć tylko rozwiązania kwestii granicznej, czy też całości zasad zrealizowania Brexitu. Zarówno Wielka Brytania, jak i UE są zainteresowane utrzymaniem swobodnego przepływu ludzi i towarów przez irlandzką granicę bez umieszczania tam placówek kontrolnych, które budziłyby skojarzenia z trwającą trzy dziesięciolecia kampanią przemocy, uśmierzoną w znacznym stopniu przez porozumienie wielkopiątkowe. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|7


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

8|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania: Rząd opóźnia wybór producenta nowych paszportów

„Times”: spadek zanieczyszczenia

mórz plastikowymi torebkami Dziennik „The Times” poinformował w czwartek o znacznym spadku zanieczyszczenia mórz wokół Wielkiej Brytanii w wyniku wprowadzenia obowiązkowej opłaty 5 pensów za torebki foliowe. Od 2010 roku liczba wyławianych jednorazówek spadła o ponad połowę. Gazeta zaznacza, że badanie przeprowadzone przez rządowe Centrum Badań nad Środowiskiem, Rybołówstwem i Kulturą Wodną (Cefas) stanowi „najbardziej jednoznaczny dowód, iż podatki i opłaty za jednorazowe torebki mogą pomóc w ochronie oceanów przed śmieciami, które zabijają wieloryby, ptaki morskie i inne zwierzęta wodne”. Największy spadek zanieczyszczenia odnotowano w Morzu Celtyckim u wybrzeży Walii i zachodniej Anglii. W 2011 roku Walia była pierwszą częścią Wielkiej Brytanii, która wprowadziła opłatę za używanie torebek foliowych w wysokości 5 pensów (24 grosze).

Następnie podobne przepisy przyjęto w Irlandii Północnej (2013), Szkocji (2014) i Anglii (2015). Według statystyk zmiana w legislacji doprowadziła do obniżenia liczby używanych torebek o ponad 6 mld sztuk, czyli blisko 80 proc. Główny autor badania Thomas Maes ocenił, że ustalenia potwierdzają, iż skoordynowany wysiłek na rzecz zmniejszenia użycia jednorazowych torebek, sztućców i pudełek plastikowych może pomóc w oczyszczeniu oceanów. Jak dodał, konieczne jest także dalsze edukowanie rybaków na temat ich obowiązków, w tym nie wyrzucania śmieci do wody. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Brytyjski rząd zapowiedział we wtorek opóźnienie o dwa tygodnie zakończenia procedury wyboru nowego producenta brytyjskich paszportów po wyjściu kraju z Unii Europejskiej po publicznej krytyce decyzji o przyznaniu kontraktu zagranicznej firmie. Przywrócenie tradycyjnego ciemnogranatowego koloru brytyjskich paszportów - w odróżnieniu od obowiązującego od 1988 roku ujednoliconego na poziomie Wspólnoty wzoru w kolorze burgunda - jest jednym z symboli planowanego wyjścia kraju z UE. Zwolennicy Brexitu i konserwatywna prasa krytykują jednak doniesienia o tym, że brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office) zdecydowało się na wybór zagranicznego dostawcy nowych paszportów, francusko-holenderskiej firmy Gemalto. Na mocy unijnych przepisów przetarg musiał być otwarty do zgłoszeń dla firm z całej Wspólnoty. We wtorek rzecznik rządu zapowiedział jednak, że zakończenie wartego 490 milionów funtów postępowania zostanie odroczone o dwa tygodnie, dopuszczając odwołanie ze strony obecnego wytwórcy dokumentów, brytyjskiej firmy De La Rue. Jej przedstawiciele

argumentowali, że choć ich oferta nie była najtańsza, to zapewniała „najwyższą jakość i najwyższy poziom bezpieczeństwa” nowych paszportów, a konkurenci mogli „szalenie zaniżyć” swoje koszty. O zmianę dostawcy na brytyjską firmę apelowali także m.in. czytelnicy konserwatywnego i eurosceptycznego tabloidu „Daily Mail”, którzy zebrali ponad 260 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie. Produkcja dokumentu według nowego wzoru ma rozpocząć się w październiku 2019 roku. Wcześniej, od daty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w marcu 2019 roku, paszporty będą wciąż drukowane w kolorze burgundowym, ale bez dotychczasowego odniesienia do Wspólnoty. Brytyjskie MSW wydaje rocznie ponad sześć milionów paszportów; dotychczas w całości były one drukowane przez De La Rue. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

W. Brytania potwierdza ofensywne działania w cyberprzestrzeni przeciw IS

Szef brytyjskiej agencji ds. bezpieczeństwa cyfrowego (GCHQ) Jeremy Fleming potwierdził, że państwo prowadzi ofensywne działania w cyberprzestrzeni skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) podał w czwartek serwis BBC.

Zdaniem Fleminga, który w przeszłości dowodził komórką brytyjskiego wywiadu MI5, ofensywne działania w cyberprzestrzeni pozwoliły Wielkiej Brytanii osłabić zdolność IS do koordynacji ataków oraz rozprzestrzeniania treści propagandowych. BBC podkreśla, że to pierwszy raz, kiedy dzięki ofensywie w cyberprzestrzeni udało się Wielkiej Brytanii osłabić wysiłki przeciwnika w internecie będące częścią prowadzonej przez niego kampanii wojskowej. Podczas swojego pierwszego wystąpienia w roli szefa GCHQ Fleming zaznaczył, że rezultaty prowadzonych przez agencję działań są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroki zakres operacji. „W 2017 roku mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy niemal całkowicie pozbawiliśmy IS możliwości rozprzestrzeniania niena-

wistnych treści w internecie, który jest dla nich naturalnym kanałem komunikacji” - powiedział. Według Fleminga w wyniku ofensywnych cyberoperacji Brytyjczykom udało się „zaburzyć aktywność IS w sieci, a nawet zniszczyć używany przez IS sprzęt oraz sieci”. Jak dodał szef GCHQ, brytyjska „kampania działań ofensywnych dowodzi, jak efektywne mogą być dobrze zaplanowane i ukierunkowane akcje tego rodzaju”. Fleming również skrytykował w swoim wystąpieniu Rosję za „niedopuszczalne zachowania w cyberprzestrzeni”, a także nakreślił dalsze priorytety dla zarządzanej przez siebie agencji, które obejmują m.in. śledzenie przestępców używających ukrytej sieci darknet do rozpowszechniania pornografii dziecięcej. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|9


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

10|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

CIĄŻA “PROBLEM” PRACODAWCY

D

yskryminacja w miejscu pracy to zagadnienie ważne, jednak w większości przypadków, niezwykle trudne do udowodnienia w postępowaniu sądowym. Wynika to przede wszystkim z przyjętej konstrukcji wykazania na zasadzie prawdopodobieństwa przyczyny gorszego lub niekorzystnego traktowania z powodu ściśle określonej przyczyny prawnej. Jedną z nich jest ciąża i związane z nią prawa macierzyńskie. W odniesieniu do definicji ustawowej, podczas okresu chronionego, to jest co do zasady od początku ciąży do zakończenia urlopu macierzyńskiego, pracodawca nie może traktować kobiety niekorzystnie z powodu ciąży lub choroby będącej jej skutkiem lub z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim lub też dochodzenia praw z nim związanych. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dyskryminacji jest brak ustawowego wymogu dokonania porównania sytuacji kobiety z innym pracownikiem, jak w przypadku dyskryminacji bezpośredniej. W przypadku tej ostatniej ustawodawca posłużył się zwrotem ‘gorszego’ traktowania, tu natomiast mamy warunek ‘niekorzystnego’ traktowania, co wyłącza konieczność porównania. Aczkolwiek, jeśli wskaże się osobę do porównania może to być pomocne w wykazaniu przyczyny dyskryminacji w postaci ciąży. W praktyce częstymi przykładami gorszego traktowania kobiety z powodu ciąży są degradacja, zwolnienie z pracy, odsunięcie od awansu czy szkoleń. Należy jednak z całą stanowczością zaznaczyć, iż sukces sprawy o dyskryminację zależy od wykazania, iż przyczyną niekorzystnego potraktowania była ciąża a nie inne czynniki. Może bowiem zdarzyć się, iż pomimo faktu ciąży, motywy działań pracodawcy związane były z innymi, obiektywnymi okolicznościami, typu jakość czy zdolność do wykonywania obowiązków pracowniczych. Oznacza to, iż należy odpowiedzieć na pytanie, czy gdyby nie ciąża pracownika byłby on inaczej, lepiej potraktowany? Ważne jest również zwrócenie uwagi na element wiedzy pracodawcy na temat ciąży. Zdarza się bowiem, iż pracodawca podejmuje okre-

ślone działania dyscyplinarne, formalnie lub nieformalnie, nie wiedząc o ciąży pracownika. Często pracownik argumentuje, iż wprawdzie nie było oficjalnego poinformowania na czas tychże działań, niemniej pracodawca wiedział, ponieważ informacja ta była powszechnie znana wśród pracowników. Takie twierdzenia, nawet jeśli zgodne z prawdą, są trudne do udowodnienia. Dla wykazania dyskryminacji, ciąża nie musi stanowić jedynej i wyłącznej a nawet głównej przyczyny niekorzystnego traktowania. Musi natomiast stanowić istotny czynnik wpływający na decyzuję pracodawcy, nawet jeśli w sposób podświadomy. Każdy pracodawca ma obowiązek dokonania oceny ryzyka miejsca pracy i odpowiedniego dostosowania warunków pracy ze względów zdrowotnych oraz bezpieczeństwa pracy przyszłej lub młodej matki. Niedopełnienie tego ustawowego obowiązku może stanowić akt omawianej dyskryminacji. Jeśli wykaże się, iż doszło do zwolnienia z pracy z powodu ciąży, wówczas będzie to akt dyskryminacyjny oraz przypadek automatycznie niesłusznego zwolnienia z pracy. Należy

jednak zaznaczyć, iż nie oznacza to, że pracodawca nigdy nie może zwolnić kobiety w ciąży. Jeśli będzie on w stanie wykazać, iż powodem zwolnienia była przyczyna nie związana z ciążą, oraz iż zastosował właściwą procedurę poprzedzającą decyzję o zwolnieniu, wówczas zarzut dyskryminacyjny będzie bezpodstawny. W każdym przypadku roszczenia o charakterze dyskryminacyjnym ważne jest czytelne wykazanie przyczyny gorszego lub niekorzystnego traktowania. Sprawa nie może mieć charakteru wyłącznie spekulacyjnego, opartego na „wrażeniu”, że pracodawca działał w sposób niedozwolony prawnie. Oczywiście są takie przypadki, w których należy wnioskować z całokształtu okoliczności sprawy analizując mentalny proces rzekomego dyskryminatora w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co rzeczywiście stanowiło przyczynę takiego a nie innego traktowania pracownika. Niemniej, to na pracowniku wpierw ciąży obowiązek dowodowy wykazania podstawowych faktów sprawy dyskryminacyjnej.


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|11


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

12|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Partia Pracy broni się przed

oskarżeniami o antysemityzm Lider laburzystów Jeremy Corbyn bronił się we wtorek przed krytyką ws. jego udziału w kolacji sederowej z przedstawicielami kontrowersyjnego ruchu żydowskiego Jewdas, będącego w konflikcie z głównymi organizacjami żydowskimi. Trwa dyskusja nt. antysemityzmu w Partii Pracy. W ciągu ostatnich tygodni media opublikowały niektóre z ponad 70 skarg dotyczących m.in. lokalnych radnych i przedstawicieli regionalnych struktur Partii Pracy, związanych z ich antysemickimi poglądami; większość tych skarg nie została nigdy rozpatrzona. Z dziennikarskiego śledztwa wynika, że w niektórych przypadkach decydowano, iż pomimo tych oskarżeń wskazane osoby nadal będą mogły startować w majowych wyborach samorządowych. Reporterzy opisali także kontrowersje dotyczące muralu ze wschodniego Londynu, którego zdjęcie zostało zamieszczone w 2012 roku na portalu społecznościowym Facebook. Krytycy twierdzili, że ma on antysemicki wydźwięk i sugeruje, że Żydzi kontrolują świat. Wśród komentarzy broniących muralu na Facebooku znalazł się wpis Corbyna; ponadto okazało się, że jest on członkiem co najmniej kilku grup dyskusyjnych, w których pojawiały się treści antysemickie. Po fali krytyki polityk usunął swoje konto w serwisie. Konflikt pomiędzy przywództwem Partii Pracy a brytyjskimi Żydami sięgnął zenitu w ubiegły poniedziałek, kiedy 1,5 tys. osób wzięło udział w zorganizowanym przez najważniejsze żydowskie organizacje proteście pod hasłem „Dość!” pod brytyjskim parlamentem, domagając się natychmiastowej reakcji ze strony władz laburzystów. Na skutek narastającej presji w partii i nacisków laburzystowskich posłów oraz mediów Corbyn przeprosił w ubiegłym tygodniu za przypadki antysemityzmu w partii i „absolutnie potępił” takie zachowania. „Chcę jasno powiedzieć, że nie będę tolerował żadnej formy antysemityzmu, która pojawia wewnątrz lub na marginesie naszego ruchu” - powiedział. W poniedziałek organizacja młodzieżowa Momentum, która popiera Corbyna jako lidera Partii Pracy, w wydanym oświadczeniu przyznała - pomimo wcześniejszego bagatelizowania problemu - że „oskarżenia o antysemityzm nie powinny i nie mogą być odrzucane jako zwykłe prawicowe pomówienia”. Problem

„jest szerszy (...) niż wielu z nas zdawało sobie z tego sprawę jeszcze kilka miesięcy temu” - dodano. Najnowszą falę kontrowersji wywołała informacja, że w poniedziałek wieczorem Corbyn - wieloletni obrońca Palestyny i krytyk Izraela - wziął udział w tradycyjnej kolacji sederowej z przedstawicielami rewolucjonistycznego, radykalnie lewicowego ruchu Jewdas, który jest skonfliktowany z głównymi organizacjami żydowskimi. Organizacja w przeszłości nawoływała między innymi do likwidacji państwa Izrael i atakowała najważniejsze organizacje żydowskie za to, że oskarżając Partię Pracy o problem z antysemityzmem, „rozgrywają niebezpieczne gierki” wynikające z ich politycznych sympatii. Pytany o spotkanie z tą kontrowersyjną grupą Corbyn bronił swej decyzji w tej sprawie, podkreślając, że nie żałuje jej „w najmniejszym stopniu”. „Poszedłem na bardzo interesującą i miłą kolację sederową, gdzie spędziłem wiele czasu rozmawiając z młodymi Żydami o ich życiu w Wielkiej Brytanii, doświadczeniach antysemityzmu i o tym, jak patrzą na przyszłość naszego kraju. Myślę, że to dokładnie to, co powinni robić polityczni przywódcy - słuchać ludzi” - tłumaczył. Przewodniczący Zarządu Przedstawicieli Brytyjskich Żydów Jonathan Arkush zapytał w związku z tym: „jak możemy traktować poważnie jego (Corbyna) zapowiedzi dotyczące sojuszniczego wsparcia w walce z antysemityzmem?”. Z kolei organizacja Jewish Labour Movement, skupiająca zwolenników Partii Pracy o żydowskich korzeniach, oceniła, że udział Corbyna w kolacji sederowej zorganizowanej przez Jewdas zwrócił uwagę na „najgorszy tydzień w historii relacji między partią a społecznością żydowską”. Rzecznik Corbyna podkreślił w rozmowie z mediami, że polityk wziął udział w tym wydarzeniu jako osoba prywatna i nie reprezentował Partii Pracy. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|13


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

14|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania: Laboratorium: nie potwierdziliśmy,

że Nowiczok był wyprodukowany przez Rosję

Szef należącego do brytyjskiego rządu laboratorium w Porton Down, Gary Aitkenhead powiedział we wtorek w rozmowie z telewizją Sky News, że naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia środka Nowiczok użytego do zamachu na Siergieja Skripala.

Aitkenhead przyznał, że w toku laboratoryjnego badania udało się jedynie ustalić, iż użyta w zamachu substancja to „wojskowy bojowy środek paraliżujący”, który został zidentyfikowany jako Nowiczok. „Nie zweryfikowaliśmy dokładnego źródła (jego pochodzenia), ale przekazaliśmy naukowe informacje rządowi, który opierając się na innych źródłach doszedł do wniosków, do których doszedł” - powiedział szef Porton Down. Jak zaznaczył, ustalenie źródła pochodzenia tego środka wymaga „innych informacji”; wskazał m.in. na aktywność służb wywiadowczych. Powiedział, że naukowcy byli jedynie w stanie potwierdzić, iż substancja wymaga „ekstremalnie wyrafinowanych metod, aby ją stworzyć - czegoś, co jest tylko w zasięgu aktora państwowego”. Jednocześnie zastrzegł, że Nowiczok to „ekstremalnie toksyczna substancja”, wobec której nie istnieje - „przynajmniej według stanu naszej wiedzy” - antidotum, ale dodał, że laboratorium przekazało swoje rekomendacje dotyczące minimalizowania skutków ataku lekarzom Skripala i jego córki Julii. Szef laboratorium odrzucił oskarżenia ze strony rosyjskiego rządu, że użyta do zamachu substancja mogła zostać wyprodukowana w Porton Down, mówiąc, że „nie ma takiej możliwości”. „W ramach naszej pracy

mamy do czynienia z szeregiem wyjątkowo toksycznych substancji i mamy najwyższy poziom zabezpieczeń i kontroli” - tłumaczył. Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy 4 marca znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w angielskim mieście Salisbury. W toku śledztwa brytyjskie władze uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym w Rosji za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Próba zabójstwa Skripala, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego, który przeszedł na stronę Londynu, wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Brytyjski rząd wydalił 23 rosyjskich dyplomatów z kraju, a kolejnych ponad 140 zostało poproszonych o opuszczenie terenu ponad 20 państw sojuszniczych, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych. W ramach retorsji rosyjskie władze wydaliły 23 brytyjskich dyplomatów, a następnie poprosiły o wycofanie kolejnych ponad 50 w celu zrównania reprezentacji dyplomatycznej Wielkiej Brytanii w Rosji z tą, którą Rosja ma w Wielkiej Brytanii. Zablokowano także działalność organizacji kulturalnej British Council w Rosji. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Premier May bez zaproszenia

na ślub księcia Harry’ego Brytyjska premier Theresa May nie została zaproszona na ślub księcia Harry’ego z Meghan Markle, który odbędzie się 19 maja - podało we wtorek źródło w rodzinie królewskiej. W uroczystości wezmą udział osoby utrzymujące bezpośrednie kontakty z narzeczonymi. Jak powiedział rzecznik księcia Harry’ego, „zdecydowano, że oficjalna lista przywódców politycznych, zarówno brytyjskich jak i zagranicznych, nie jest wymagana z okazji ślubu księcia z Megan Markle. W sprawie tej konsultowano się z rządem Jej Królewskiej Wysokości, a decyzję podjął Dom Królewski. Ślub z udziałem 600 zaproszonych gości odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w Windsorze, o wiele mniejszej od Opactwa Westminsterskiego, w którym w 2011

roku starszy brat Harry’ego, książę William brał ślub z Kate Middleton w obecności licznie przybyłych przywódców państw. Na ślubie księcia Harry’ego nie będzie raczej polityków i światowych przywódców. W odróżnieniu od księcia Williama, jest mało prawdopodobne, by książę Harry zasiadł w przyszłości na tronie. Downing Street nie oczekiwało zaproszenia premier May na ślub. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

17 WT. - 01 WT.

KWI.-MAJ 2018

|15

Media o rosnącej liczbie

morderstw w Londynie Brytyjskie media poświęcają w piątek dużo miejsca analizie narastającego problemu morderstw i brutalnych ataków pomiędzy członkami młodocianych gangów walczących o wpływy na terenie Londynu. Policja zapowiada zwiększenie liczby funkcjonariuszy na ulicach.

FARROW & FARROW ć

Biuro księgowe t/a Financial Republic

ki,

t

a od

f

in

a

m or

go

się

,k

cje

ś wo

P

Od początku roku londyńska policja wszczęła śledztwa w sprawie 53 morderstw, a w lutym i marcu liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła po raz pierwszy w historii poziomy przestępczości w Nowym Jorku. Według ekspertów to efekt rosnącej agresji między młodocianymi gangami walczącymi o terytoria. Przy zachowaniu dotychczasowego trendu, liczba zabójstw na koniec roku może wynieść nawet 150, co ostatnio miało miejsce w 2005 roku. „The Times” poinformował, że po niedawnym zabójstwie 17-letniej Taneshy Melbourne-Blake sprawcy opublikowali w serwisie społecznościowym Instagram ostrzeżenie: „Jeśli spędzasz czas z moimi rywalami, nie będę brał poprawki przy celowaniu, żeby ciebie nie trafić”. Wpisowi towarzyszyło oznaczenie NPK, wskazujące na gang Northumberland Park Killers z dzielnicy Tottenham na północy Londynu. Poseł z Partii Pracy David Lammy powiedział „Guardianowi”, że „to, z czym mamy do czynienia, to najgorsza sytuacja, z jaką kiedykolwiek przyszło nam się zmierzyć” i ostrzegł, że gangi wykorzystują media społecznościowe do podsycania konfliktów. Tylko w czwartek policjanci otrzymali zgłoszenia o siedmiu atakach z użyciem noży w różnych częściach miasta. W większości ofiarami byli nastolatkowie. Co najmniej jeden z poszkodowanych jest w stanie krytycznym, a inny - w stanie ciężkim. Podczas demonstracji przeciwko rosnącej agresji w północno-wschodniej dzielnicy Hackney jeden z nastolatków powiedział w rozmowie z BBC, że „ludzie, którzy umierają, nawet nie są członkami gangów - (...) jeśli giną przez przypadek lub w wyniku pomylenia ich z kimś innym, to zmusza mnie to do myślenia: co będzie dalej?” W 2017 roku na terenie Anglii i Walii odnotowano 37 433 wykroczenia i przestępstwa posiadania lub użycia noży, co stanowi wzrost o aż 21 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. Władze Londynu podkreśliły, że są „głęboko zaniepokojone” wzrostem ataków z użyciem noży, ale wraz z policją metropolitalną zaakcentowano, że stolica „pozostaje jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie”. W lutym burmistrz Sadiq Khan przekazał dodatkowo 110 mln funtów na wzmocnienie działań prowadzonych w zakresie bezpieczeństwa. Z tego budżetu ma zostać sfinansowane skierowanie na ulice miasta dodatkowych 120 policjantów w ramach nowej jednostki mającej zająć się walką z gangami. Londyńska popołudniówka „Evening Standard” zaznaczyła, że jej członkowie otrzymali zgodę na wykorzystywanie każdej sposobności do aresztowania osoby, którą podejrzewają o związki ze zorganizowaną przestępczością. Gazeta nazwała to „kompetencjami Al

Capone”, nawiązując do tego, że słynny gangster został zatrzymany pod pretekstem przestępstw skarbowych. W piątek dziennik „The Guardian” opublikował rozmowę z byłym wysokiej rangą oficerem Scotland Yardu Victorem Olisą, który ostrzegł, że przemoc może eskalować, jeśli szybko nie zostaną podjęte radykalne działania, w tym zwiększenie finansowania londyńskiej policji ze strony rządu centralnego. „Nie mamy do dyspozycji tylu funkcjonariuszy do wysłania na patrol i nie spędzamy tyle czasu w przestrzeni publicznej co pięć lat temu” - zaznaczył, dodając, że w efekcie jest „mniej okazji do nawiązania kanałów komunikacji, żeby pozyskać pewne informacje”. Gazeta zaznaczyła, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu szefowa MSW Amber Rudd zaprezentuje nową rządową strategię walki z przemocą, skupiając się m.in. na walce z przestępczością wśród młodocianych. Brak niezbędnych funduszy to główna przyczyna sporu pomiędzy władzami Londynu z opozycyjnej Partii Pracy i związkami zawodowymi policjantów a konserwatywnym rządem Wielkiej Brytanii. Khan wielokrotnie oskarżał władze centralne o niewystarczające finansowanie policji; od początku rządów Partii Konserwatywnej w 2010 roku grant na działalność policji metropolitalnej został obniżony w ramach polityki oszczędności o 700 mln funtów (ok. 40 proc.). W efekcie wydatki na służby porządkowe w coraz większym stopniu pokrywane są z podatków wpłacanych do kas dzielnic - ich udział w budżecie policji wzrósł z 18 proc. w 2010 roku do rekordowego poziomu 23 proc. w 2018 roku. Wśród przyczyn narastania problemu eksperci wskazują także na spadek liczby przeszukań dokonywanych przez policjantów na patrolach. W 2009 roku policjanci na terenie kraju przeprowadzili takich operacji ponad 1,5 miliona, podczas gdy w 2017 roku zaledwie 304 tys., najmniej od 2002 roku. Pod koniec marca brytyjski rząd rozpoczął wartą ponad 1,3 mln funtów kampanię społeczną skierowaną do osób w grupie wiekowej 10-21 lat, apelując by nie nosiły przy sobie noży. Wcześniej podobny przekaz wyszedł również od władz miasta, które zorganizowały skierowaną do młodych mężczyzn z tzw. trudnych środowisk kampanię „Londyn potrzebuje was żywych”. Na ulicach trwa także poświęcona temu problemowi operacja Sceptre (berło). W czwartek wieczorem wsparcie i gotowość skierowania dodatkowych funkcjonariuszy na ulice miasta zasygnalizowała także osobna od Scotland Yardu policja historycznego centrum Londynu, a dzisiejszej dzielnicy finansowej City of London. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

- Rejestracja Spółek LTD - Kompleksowa Obsługa Księgowa Spółek LTD - Doradztwo Podatkowe - Rozliczenia Self Assessment - Kupno-sprzedaż Spółek z Aktywnym nr VAT - Skuteczna Ochrona Majątku: Przed Ezgekucją, Przed Komornikiem

Lokalizacja firmy, to południowy Londyn;

Tooting Broadway, 40 Tooting High Str. SW17 0RG. 020-8682-3950; 020-8767-4088 www.financialrepublic.co.uk www.rejestracjaspolkionline.co.uk www.rozliczenia-online.com


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

16|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Polska Macierz Szkolna i ambasador RP

reagują na oskarżenia ws. szkół sobotnich Zrzeszająca ponad 130 polskich szkół sobotnich Polska Macierz Szkolna w W. Brytanii i polski ambasador w Londynie zareagowali w czwartek na artykuł „Guardiana” o powiązaniach niektórych z tych szkół z radykalnie prawicowymi organizacjami narodowymi.

Na podstawie raportu antyfaszystowskiej organizacji Hope Not Hate (nadzieja, nie nienawiść) reporterka „Guardiana” napisała w poniedziałek m.in. o kontrowersjach dotyczących działalności radykalnie prawicowej grupy „Ogniwo”, której przedstawiciel pozował do zdjęcia z dyrektorem polskiej szkoły w Southampton Rafałem Sawulskim. Pytany przez „Guardiana” Sawulski przyznał, że niektórzy rodzice dzieci uczęszczających do tej szkoły istotnie są członkami Ogniwa, a szkoła czasami współpracuje z takimi organizacjami. Dziennikarka opisała również swoje wątpliwości dotyczące zdjęć z wizyty Mariana Kowalskiego, polityka Ruchu Narodowego i byłego kandydata na prezydenta RP, w polskiej szkole im. Juliana Tuwima w Harlow w 2015 r., przypominając, że na jesieni ub.r. spotkanie z jego udziałem w Londynie zostało odwoływane przez policję w obawie o bezpieczeństwo publiczne. „Guardian” zwrócił także uwagę na powiązania polskiej szkoły im. Adama Mickiewicza w Blackburn z narodową organizacją „Polska Niepodległa”, która była m.in. współorganizatorem zablokowanych przez interwencję szeregu brytyjskich posłów spotkań autorskich z konserwatywnym publicystą Rafałem Ziemkiewiczem. Po odwołaniu jego przyjazdu, w oświadczeniu cytowanym przez dziennik organizacja oskarżyła protestujących polityków o „promowanie systemu totalitarnego”. Do publikacji „Guardiana” odniosła się w czwartek Krystyna Olliffe, prezes zrzeszającej polskie szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii Polskiej Macierzy Szkolnej (PMS). „Podchodzimy niezwykle poważnie do niepokojących zarzutów na łamach +Guardiana+ o powiązaniach między niektórymi radykalnie prawicowymi organizacjami i polskimi szkołami sobotnimi. Wierzymy, że w żadnej z naszych szkół nie ma miejsca na radykalne ani ekstremistyczne poglądy, jakiegokolwiek typu” - napisała w oświadczeniu. Szefowa PMS zaznaczyła, że poprosiła dwie z trzech szkół opisanych w artykule o złożenie szczegółowych wyjaśnień, zaznaczając jednocześnie, że trzecia z nich - w Southampton - nigdy nie była zarejestrowana jako członek Polskiej Macierzy Szkolnej. „Polskie szkoły sobotnie przez dekady oferowały bezpieczną przestrzeń dla wszystkich dzieci o polskich korzeniach, które chciały się nauczyć więcej o Polsce, polskim języku, literaturze i historii, odgrywając kluczową rolę w życiu pokoleń polsko-brytyjskich dzieci” - dodała. Olliffe podkreśliła też, że w reakcji na artykuł ponad 130 szkół zarejestrowanych w Macierzy otrzymało techniczną notatkę proszącą dyrektorów o przejrzenie istniejących procedur dotyczących zaangażowania publicznego szkół i wydarzeń organizowanych na ich terenie z organizacjami pozarządowymi, prosząc jed-

nocześnie, o „ich zaostrzenie, jeśli to konieczne, aby wykluczyć jakąkolwiek przyszłą współpracę z organizacjami reprezentującymi radykalne i ekstremistyczne poglądy jakiegokolwiek typu”. Olliffe przypomniała też dyrektorom, „jak ważna jest bliska współpraca z lokalnymi władzami, w tym radnymi i policją, a także o ich odpowiedzialności za zgłaszanie jakichkolwiek działań w ramach szerszej polskiej społeczności, które (..) mogłyby zaszkodzić dobrym relacjom pomiędzy społecznościami”. „Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić, że wszystkie polskie szkoły sobotnie są wolne od szykanowania, mowy nienawiści i radykalizmu każdego typu” - napisała. Z kolei ambasador RP Arkady Rzegocki napisał w liście do redakcji, że był „zaskoczony i zawiedziony” tekstem w „Guardianie”. Wskazał, że nie jest świadom potwierdzonych przypadków nawiązania przez którąś z polskich szkół sobotnich poważnych relacji „z tego typu (radykalnie prawicową - PAP) grupą lub osobą”. „A jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby powstrzymać szerzenie się takiej narracji” - zapewnił. Ambasador dodał, że opierając się na przykładach z trzech szkół, artykuł „przedstawia niepełny obraz polskich szkół sobotnich i wyrządza szkody ciężkiej pracy licznych rodziców, ponad 160 takim szkołom oraz Polskiej Macierzy Szkolnej, które razem chcą wychować kolejne pokolenie polskich dzieci świadomych swojej tożsamości, korzeni i wartości związanej ze szczerością, tolerancją i szacunkiem dla innych”. Jednocześnie dyplomata podkreślił rolę Polskiej Macierzy Szkolnej, przypominając, że od ponad 75 lat „bezustannie pracuje nad realizacją programu, który prawdziwie odzwierciedla naszą kulturę i historię”, „dumnie kontynuując pracę oryginalnej organizacji założonej w okupowanej Polsce w 1906 roku przez takich wybitnych ludzi jak polski pisarz i laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz”. „Uznajemy i doceniamy wspaniałą pracę wykonywaną przez wszystkich zaangażowanych w polski system edukacyjny w Wielkiej Brytanii, a pisząc zawierające tak daleko idące uogólnienia nagłówki jak +Polskie szkoły mogą mieć powiązania z radykalnie prawicowymi grupami+ można narażać ich wielkie wysiłki na szkody” - napisał Rzegocki. Ambasador zaznaczył jednak, że „to nie oznacza, że nie powinniśmy reagować na próby wpływania przez jakiejkolwiek formy ekstremizmu czy nietolerancji na te szkoły i jeśli trzeba - przeciwstawiać się temu”. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje ponad 130 polskich szkół sobotnich zarejestrowanych przez Polską Macierz Szkolną, w których uczy się około 20 tys. dzieci. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|17


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

18|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Lekarze: Siergiej Skripal

już nie jest w stanie krytycznym Lekarze ze szpitala w Salisbury poinformowali w piątek, że Siergiej Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownik brytyjskich służb wywiadowczych, który został zaatakowany w Anglii, nie jest już w stanie krytycznym.

Przedstawicielka władz szpitala Christina Blanshard przekazała w oświadczeniu, że organizm Skripala „dobrze reaguje na leczenie” i w efekcie „stan jego zdrowia szybko się poprawia”. Zastrzegła jednak, że „dalsze informacje nie będą na razie przekazywane”. Jednocześnie podkreślono, że coraz lepiej czuje się także córka Skripala, Julia, której stan określono jako stabilny. „Jak sama powiedziała (w czwartkowym oświadczeniu przekazanym przez policję - PAP), codziennie przybywa jej sił i może myśleć o dniu, w którym będzie się czuła na tyle dobrze, żeby wyjść ze szpitala. Rozważania na temat tej daty byłyby jednak (obecnie) jedynie spekulacją. Tymczasem Julia poprosiła o uszanowanie jej prywatności w trakcie rekonwalescencji i prosiłabym media o zastosowanie się do tej prośby” - napisała Blanshard. Lekarka zaznaczyła, że oświadczenie szpitala o Skripa-

lu wydano w odpowiedzi na spekulacje mediów o jego stanie zdrowia, oparte m.in. na wyemitowanym w rosyjskiej telewizji zapisie rozmowy telefonicznej - jak podano - Julii Skripal z jej krewną Wiktorią. Wiarygodność nagrania nie została potwierdzona przez brytyjskie media. 4 marca Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, i jego córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury na południowym zachodzie Anglii. W toku śledztwa brytyjskie władze uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Ambasador Rosji w Londynie chce spotkania z Johnsonem Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii Aleksandr Jakowienko chce spotkać się z brytyjskim szefem dyplomacji Borisem Johnsonem, by omówić śledztwo w sprawie otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala oraz jego córki - podała w sobotę agencja Ria-Nowosti. Prośbę w tej sprawie rosyjska ambasada w Londynie wysłała do brytyjskiego resortu dyplomacji. „Mamy nadzieję na konstruktywną odpowiedź ze strony brytyjskiej i liczymy na takie spotkanie (między Jakowienko a Johnsonem - PAP) w najbliższej przyszłości” - Ria-Nowosti cytuje rzecznika rosyjskiej ambasady. Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że otrzymało prośbę o spotkanie od strony rosyjskiej. „Odpowiemy we właściwym czasie” - skomentował rzecznik tego resortu. Siergiej Skripal - były pułkownik rosyjskiego wywia-

du wojskowego GRU, który przeszedł na stronę brytyjską - i jego córka Julia 4 marca trafili do szpitala w Salisbury na południowym zachodzie Anglii, gdy zostali znalezieni nieprzytomni w jednym z miejscowych centrów handlowych. Brytyjscy śledczy uznali, że oboje zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Rosja odpiera podobne zarzuty, mówiąc o prowokacji i „antyrosyjskiej kampanii”. Próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.(PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Eksperci: 20 lat po porozumieniu wielkopiątkowym

Brexit może zagrażać stabilności Irlandii Płn. Byli politycy i eksperci ostrzegli we wtorek, że zabezpieczona podpisanym 20 lat temu porozumieniem wielkopiątkowym stabilność polityczna i społeczna w Irlandii Północnej może być zagrożona w wyniku planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na mocy podpisanego 10 kwietnia 1998 roku porozumienia wielkopiątkowego, które zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między katolikami a protestantami w Ulsterze, dwa największe ugrupowania - unionistyczne i nacjonalistyczne - sprawują wspólnie rządy w Irlandii Płn. w ramach obowiązkowej koalicji. Umowa zawierała także m.in. klauzulę dotyczącą przyszłego statusu Irlandii Północnej, która pozostała częścią Wielkiej Brytanii z zastrzeżeniem, że społeczeństwo ma prawo zdecydowania o ewentualnej reunifikacji Irlandii, a także szereg zapisów regulujących zawieszenie broni pomiędzy organizacjami paramilitarnymi i amnestię dla powiązanych z nimi więźniów. Po 20 latach od podpisania porozumienia wiele kontrowersji jest wciąż żywych, czego świadectwem jest m.in. fakt, że od ponad 16 miesięcy Irlandia Północna funkcjonuje bez lokalnego rządu po załamaniu współpracy między DUP i Sinn Fein. Obie strony poróżniły oskarżenia o możliwe malwersacje wokół systemu dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych, ale na drodze do wznowienia wspólnych rządów stoją także fundamentalne kwestie dotyczące statusu języka irlandzkiego i tożsamości kulturowej. Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, który był jednym z autorów porozumienia wielkopiątkowego, ostrzegł w rozmowie z PAP i kilkoma europejskimi dziennikami, że sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć w wyniku planowanego Brexitu. Jak zaznaczył, „od podziału Irlandii (w 1921 roku) zawsze istniała otwarta granica pomiędzy oboma krajami, a umo-

wa z 1998 roku była podpisywana w sytuacji, w której Republika i Irlandia Północna miały taką samą relację z Unią Europejską”. „W momencie Brexitu granica pomiędzy północą a południem stanie się granicą Unii Europejskiej - i to jest fundamentalna zmiana. (...) Nie sugeruję, że porozumienie wielkopiątkowe nie przetrwa Brexitu - może przetrwać i wręcz powinno - ale nie da się zaprzeczyć, że to poważny problem” - przekonywał, dodając, że zakłócenie w swobodnym przepływie towarów i ludzi pomiędzy krajami jego zdaniem „zaburzy” ducha ustaleń z 1998 roku. Blair przypomniał, że kiedy w trakcie kampanii referendalnej w 2016 roku wybrał się do Irlandii Północnej, aby zwrócić uwagę na ryzyko komplikacji, „zwolennicy Brexitu kompletnie je odrzucili i mówili, że to zmyślony argument”. „Kwestia irlandzkiej granicy jest metaforą dla całych negocjacji i kluczowym problemem: w jaki sposób można handlować bez utrudnień, nie będąc we wspólnym rynku (Unii Europejskiej)? Odpowiedź jest: nie da się. I co wtedy?” - pytał były premier. Były szef Partii Pracy przekonywał, że wciąż możliwe jest odwrócenie wyniku referendum sprzed dwóch lat. Jego zdaniem momentem zwrotnym będzie chwila, w której konserwatywny rząd premier Theresy May opublikuje szczegóły nowego porozumienia z Unią Europejską, które nie będzie korzystniejsze dla Wielkiej Brytanii niż zachowanie członkostwa. „W takiej sytuacji wielu wyborców, także zwolenników wyjścia, spyta: to po co mamy to robić?” - dodał.

ROZRYWKA

IMPREZY

Negocjacje porozumienia wielkopiątkowego były „najbardziej nietypowymi, wyjątkowymi, w jakich kiedykolwiek brałem udział” - powiedział Blair. „Do ostatnich chwil nie wiedziałem, czy nam się uda” - przyznał. Patrząc wstecz na szczegóły zawartej umowy, zaznaczył, że - pomimo obecnych problemów ze stworzeniem północnoirlandzkiego rządu - „nie jest zawiedziony”. „Wystarczy spojrzeć na różne części świata, żeby zdać sobie sprawę z tego, że takie kwestie wymagają czasu. W tym roku mamy (dziesiątą) rocznicę Kosowa, a nawet dzisiaj obserwujemy ogromne napięcia pomiędzy Serbią i Albanią. (....) To samo w Kolumbii: proces pojednania może potrwać pokolenie, może dwa. Warto zawsze pamiętać o jednej rzeczy: powinniśmy oceniać porozumienie nie przez pryzmat tego, jaka jest Irlandia Północna a jaką chcielibyśmy zobaczyć w przyszłości, lecz tego, jak sytuacja wygląda dzisiaj a jak wyglądała w trakcie tzw. Kłopotów (The Troubles)” - powiedział. Jak dodał, „pokój to coś, nad czym musimy ciągle pracować; coś, co nie jest zagwarantowane”. „Brexit komplikuje sprawy, ale porozumienie wielkopiątkowe musi je przetrwać” - ocenił. Podobne stanowisko zajęło we wtorek pięciu byłych brytyjskich ministrów ds. Irlandii Północnej, którzy napisali we wspólnym liście do dziennika „The Times”, że są „zaniepokojeni tym, że powrót twardej granicy (między Irlandią a Irlandią Płn. - PAP) może doprowadzić do wzrostu niestabilności i zagrozić istnieniu porozumienia wielkopiątkowego”. „Osoby, które cenią sobie tę umowę i pokój, jaki nastał w Irlandii Północnej, mają obowiązek zabrania głosu i wyrażenia swojej jasnej opozycji wobec rządowej strategii w sprawie Brexitu, nalegając na zachowanie otwartej możliwości pozostania we wspólnym rynku i unii celnej” - podkreślili. Z kolei analityk bratysławskiego Globsec Policy Institute, badacz konfliktu w Irlandii Północnej i autor książki „Człowiek z mała bombą” dr Kacper Rękawek ocenił w rozmowie z PAP, że nie spodziewa się powrotu do terroryzmu - choć przyznał, że istnieje ryzyko wzrostu napięć w wyniku Brexitu. „Mało jest ludzi gotowych do podkładania bomb za unię celną” - ocenił, dodając jednak, że „jeśli pat polityczny i brak rządu w Belfaście będzie się przedłużał, to optyka wielu osób może się zmienić”. Ekspert zaznaczył jednak, że przede wszystkim z punk-

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|19

tu widzenia rządów w Londynie i Dublinie „porozumienie wielkopiątkowe to niebywały sukces”. „Pamiętajmy, że jego gwarantami były partie polityczne reprezentujące organizacje terrorystyczne. To w dużej mierze uciszyło karabiny i bomby w Irlandii Północnej, bo nie było już o co walczyć” - powiedział analityk. „Ciekawostką jest to, że organizacje terrorystyczne, których polityczni przedstawiciele podpisali się pod umową, istnieją do dziś. Po co? Bo co innego zrobić z setkami bezrobotnych terrorystów? Można ich nadal wykorzystywać do zbierania pieniędzy na cele kryminalne i zwalczania przeciwników, ale - to ważna zmiana - zazwyczaj odbywa się to w ramach tych samych społeczności: katolicy dyscyplinują katolików, a protestanci - protestantów. To też coś, co się zmieniło” - zaznaczył. We wtorek kilka postaci odpowiedzialnych za porozumienie z 1998 roku - Blair, a także były amerykański prezydent Bill Clinton i senator George J. Mitchell, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i były pierwszy minister Irlandii Północnej lord Trimble oraz były lider Sinn Fein Gerry Adams - uczestniczyło w uroczystościach rocznicowych na Queen’s University w Belfaście. Według sondażu Sky News aż 61 proc. mieszkańców Irlandii Północnej czuje się bezpieczniej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu. Przeciwnego zdania jest zaledwie 9 proc. ankietowanych. Jednocześnie 50 proc. uważa, że podziały między katolikami i protestantami są mniejsze niż w 1998 roku, podczas gdy 23 proc. uważa, że są takie same, a 24 proc. - jeszcze gorsze. Z badania wynika także, że aż 51 proc. ankietowanych uważa, że decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE pogorszyła sytuację. W referendum z 2016 roku większość wyborców w Irlandii Północnej - 55,8 proc. - zagłosowała za pozostaniem we Wspólnocie. Przyszły status Irlandii Północnej i kwestia kontroli granicznych pomiędzy północą a południem pozostaje kluczowym problemem w trwających negocjacjach ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które planowane jest na 29 marca 2019 roku. Nowa umowa handlowa ze Wspólnotą musi zacząć obowiązywać najpóźniej 1 stycznia 2021 roku, kiedy skończy się tzw. okres przejściowy, zachowujący status quo na okres 18 miesięcy w celu zapewnienia negocjatorom czasu na wypracowanie szczegółów przyszłej relacji. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

20|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Polskie wydawnictwa obecne na londyńskich targach książki Ponad 30 wystawców reprezentujących czołowych autorów polskiej literatury jest obecnych na polskim stoisku podczas rozpoczętych we wtorek londyńskich targów książki, które uważane są za jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie.

W. Brytania: Wszedł w życie podatek od słodkich napojów Nowy podatek od słodkich napojów wszedł w piątek w życie w Wielkiej Brytanii. Jego celem jest ograniczenie spożywania cukru przez najmłodszych i zmniejszenie otyłości wśród dzieci. „Nasze nastolatki co roku konsumują średnio równowartość wanny wypełnionej słodkimi napojami, co przyczynia się do niepojącego rozwoju otyłości w kraju” - napisał w oświadczeniu przedstawiciel resortu ds. zdrowia Steve Brine. W Anglii nowy podatek „pomoże ograniczyć spożycie cukru, finansując programy sportowe” skierowane do dzieci. Wpływy z podatku mają też być przeznaczone na śniadania w szkołach. Według rządowych danych w Anglii jedna trzecia osób idących na studia ma nadwagę lub jest otyła. Dla napojów zawierających od 5 do 8 gramów cukru na 100 mililitrów rząd nałożył podatek w wysokości 18 pensów za litr. Podatek wzrasta do 24 pensów za litr dla napojów zawierających ponad 8 gramów cukru

na 100 mililitrów. Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa skarbu Robert Jenrick, brytyjski rząd chce „przekonać przedsiębiorców, by zmienili swoje receptury i ograniczyli ilość cukru w napojach”. Po zapowiedzi wprowadzenia takiego podatku dwa lata temu ponad połowa producentów podjęła kroki w celu zmniejszenia zawartości cukru. Skarb państwa spodziewał się, że dzięki temu podatkowi do budżetu wpłynie dodatkowe 520 mln funtów, ale w związku z tymi krokami teraz oczekuje się kwoty w wysokości 240 mln funtów. Jednak niektórzy z największych procentów, w tym Pepsi czy Coca-Cola, nie zmodyfikowały swych receptur. Według BBC podobne podatki wprowadziły m.in. Meksyk, Francja i Norwegia. (PAP)

W ubiegłym roku Polska była gościem honorowym wydarzenia, co - jak zaznaczyła w rozmowie z polskimi mediami Izabela Kaluta z Instytutu Książki - przełożyło się na szereg umów na przekład polskich pisarzy na język angielski. „Mamy biografię Czesława Miłosza autorstwa Franaszka (...), tłumaczenie +Narkotyków+ Witkacego; bardzo niedługo ukaże się +Lala+ Jacka Dehnela w wydawnictwie One World” - wyliczała. Dodała, że „ciekawym wydarzeniem będzie też nowy przekład +Pana Tadeusza+, który robi Bill Johnston”. Według Kaluty w tym roku Polskę na targach reprezentuje podobna liczba wydawców jak rok temu. Jest ich jednak o wiele więcej niż we wcześniejszych latach, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu wykorzystywaniem potencjału polskiego rynku wydawniczego poza granicami kraju. Jak dodała, wśród największych polskich hitów niezmiennie są książki dla dzieci, w szczególności wydawnictwa Dwie Siostry, które na niedawnych targach w Bolonii zostało uznane za najlepszego europejskiego wydawcę książek dziecięcych roku. Słynne „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich nadal są wśród najlepiej sprzedających się i najczęściej tłumaczonych polskich książek. Kaluta powiedziała też, że dla Brytyjczyków wielkim odkryciem ubiegłego roku stała się Olga Tokarczuk, której powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Frost została nominowana do międzynarodowej nagrody Bookera. Jak ujawniła, trwają przygotowania do wydania kolejnych książek Tokarczuk: „Prowadź swój pług przez kości umarłych” i „Ksiąg Jakubowych”. Pisarz i tłumacz Marek Kazmierski przestrzegał jednak przed nadmiernym optymizmem, zaznaczając, że wciąż niewielu polskich autorów zdobywa uznanie i regularne kontrakty poza granicami kraju. „Bardzo chciałbym, żeby polscy artyści (...) nie byli promowani tylko pod hasłem polskie jabłka i polska flaga, ale po prostu czuli się pewni siebie jako człon-

kowie międzynarodowej społeczności” - tłumaczył. Według niego obecne sposoby promocji autorów i wsparcia tłumaczy są wciąż niewystarczające. Jego zdaniem problemem jest to, że „książki są traktowane jak święte krowy, które mają wartość samą w sobie”. Powinniśmy „myśleć o literaturze jako czymś fantastycznie ważnym i radosnym”, lecz także jako „produkcie, który trzeba nie tylko wyprodukować, ale (...) dystrybuować i promować efektywnie” - ocenił Kazmierski. Wiąże on jednak duże nadzieje z młodszym pokoleniem autorów i tłumaczy, którzy jego zdaniem podchodzą do działania w bardziej profesjonalny sposób. „Tłumacząc Jakuba Żulczyka, kawałki Magdaleny Parys czy Doroty Masłowskiej mam poczucie, że to jest przyszłość światowej kultury, literatury, a nie tylko cepeliada czy coś, co Polonia może kupi, w małej ilości - i bardzo mnie to cieszy” - powiedział. Brytyjski rynek wydawniczy jest jednym z największych na świecie. Według badania Nielsen Book Research z 2016 roku Brytyjczycy kupują ok. 360 milionów książek rocznie (wydań papierowych i cyfrowych łącznie) o wartości 2,4 miliarda funtów. Szacunki wskazują, że zaledwie 4 proc. z tych książek to tłumaczenia z języków obcych. „Konkurencja jest niezwykle ciężka, ale właśnie londyńskie targi książki pozwalają wydawcom i pisarzom, aby stali się lepiej znani i sprzedali prawa do tłumaczeń. (...) Londyn jest obok Nowego Jorku jedną z kreatywnych i wydawniczych stolic świata, więc jest absolutnie właściwe mówienie, że to miejsce, w którym trzeba być” - tłumaczył w rozmowie z PAP przedstawiciel organizatorów Steven Williams. Targi potrwają do czwartku. W wydarzeniu bierze udział 1,5 tys. wystawców z ponad 60 krajów, a organizatorzy szacują, że hale wystawowe odwiedzi ponad 25 tys. osób. Tegorocznymi gośćmi honorowymi są obchodzące stulecie niepodległości kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Aresztowano mężczyznę na lotnisku Gatwick 55-letni mężczyzna został aresztowany bezpośrednio po przylocie do Wielkiej Brytanii z Maroka pod zarzutem popełnienia przestępstwa terrorystycznego - podało BBC w sobotę. Podejrzany został aresztowany pod zarzutem wspierania terroryzmu i rozpowszechniania publikacji terrorystycznych - podała miejscowa policja. Mężczyzna został przewieziony na posterunek policji w południowym Londynie, gdzie pozostaje w areszcie. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Szefowa MSW broni finansowania

policji; zapowiada ostre prawo Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd odrzuciła w niedzielę sugestie, że odpowiedzialność za wzrost ciężkiej przestępczości ponosi rząd ze względu na cięcia w budżecie policyjnym. Zapowiedziała szereg nowych działań, w tym ograniczenia w sprzedaży noży.

Kontrowersje dotyczące działania policji związane są z bezprecedensowym wzrostem liczby morderstw na terenie Londynu. Od początku roku rozpoczęto śledztwa w 53 sprawach zabójstw, a w lutym i marcu liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła po raz pierwszy tę odnotowywaną w Nowym Jorku. Według ekspertów to efekt rosnącej agresji młodocianych gangów, które walczą ze sobą o terytoria. Przy zachowaniu dotychczasowego trendu liczba zabójstw na koniec roku może wynieść nawet 150, co ostatnio miało miejsce w 2005 roku. Tylko w ciągu jednego dnia - w czwartek - policjanci otrzymali zgłoszenia o siedmiu atakach z użyciem noży w różnych częściach miasta. W większości ofiarami byli nastolatkowie. Co najmniej jeden z poszkodowanych jest w stanie krytycznym, a inny - w stanie ciężkim. W 2017 roku na terenie Anglii i Walii odnotowano 37 433 wykroczenia i przestępstwa posiadania lub użycia noży, co stanowi wzrost o aż 21 proc. w porównaniu z 2016 rokiem. „Po tym, jak jakiś poważny atak trafia do gazet, my, politycy ze wszystkich stron, policja, eksperci, wyrażamy swoje zaniepokojenie i proponujemy konkurencyjne rozwiązania tego problemu. Ale choć debata jest konieczna, to nie jest wystarczająca. Walka z przemocą na naszych ulicach jest złożonym problemem i wymaga współpracy nie tylko wszystkich stron, ale całych społeczności” - oświadczyła Rudd. Zapowiedziała m.in. wprowadzenie nowej ustawy ograniczającej dostęp do „broni ofensywnej” oraz żrących substancji chemicznych, po tym jak w ostatnich miesiącach odnotowano wzrost liczby rabunków i ataków przy użyciu kwasów. Wśród proponowanych zapisów jest całkowity zakaz ich sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia, pozwolenie policji na odzyskiwanie niebezpiecznych broni z prywatnych domów osób podejrzewanych o złe intencje, a także radykalne ograniczenie sprzedaży noży i kastetów przez internet. Jednocześnie szefowa MSW dodała, że w poniedziałek przedstawi całość strategii walki z ciężką przestępczością, w szczególności skupiając się na młodocianych gangach, handlu narkotykami i podsycających agresję

wojnach, toczonych przez liderów grup w mediach społecznościowych. Realizację przedstawionych zadań powierzono nowej grupie roboczej ds. walki z ciężką przestępczością, na której czele stanie sama Rudd. Kontrowersje wywołało twierdzenie minister spraw wewnętrznych, że według jej analizy nie ma korelacji pomiędzy liczbą ciężkich przestępstw z użyciem noży a liczbą funkcjonariuszy na patrolach ulicznych, a większość sił policyjnych - w tym policja metropolitalna w Londynie - dysponuje rezerwami celowymi do wykorzystania w wyjątkowych sytuacjach. Z jej opinią nie zgodził się jednak m.in. były szef londyńskiej policji Lord Blair of Boughton, który ocenił, że Scotland Yard potrzebuje dodatkowych środków, bo na ulicach miasta jest za mało policjantów, a także szefowa Narodowej Rady Szefów Policji (NPCC) Sara Thornton, która stwierdziła m.in., że kwestionowanie strategię wyrywkowych przeszukań podkopuje starania funkcjonariuszy. W ten weekend w wyniku porozumienia policji metropolitalnej i burmistrza Londynu Sadiqa Khana na ulice skierowano 300 dodatkowych policjantów, a na wtorek zwołano spotkanie z udziałem posłów do Izby Gmin z okręgów wyborczych na terenie miasta w celu możliwości przedyskutowania dalszych działań. Brak niezbędnych funduszy to jednak wciąż główna przyczyna sporu pomiędzy władzami Londynu z opozycyjnej Partii Pracy i związkami zawodowymi policjantów a konserwatywnym rządem Wielkiej Brytanii. Khan wielokrotnie oskarżał władze centralne o niewystarczające finansowanie policji; od początku rządów Partii Konserwatywnej w 2010 roku środki na działalność policji metropolitalnej zostały zmniejszone w ramach polityki oszczędności o 700 mln funtów (ok. 40 proc.). W efekcie wydatki na służby porządkowe w coraz większym stopniu pokrywane są z podatków wpłacanych do kas dzielnic - ich udział w budżecie policji wzrósł z 18 proc. w 2010 roku do rekordowego poziomu 23 proc. w 2018 roku. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|21


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

22|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

5odszkodowania milionów funtów dla pasażera samochodu Pasażer samochodu, który w skutek wypadku doznał poważnego urazu mózgu uzyskał odszkodowanie w wysokości około 5 milionów funtów.

Poszkodowany był reprezentowany przez Mecenasa Marka Quigley partnera w kancelarii Sintons, który ma wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań za poważne urazy w tym uszkodzenia głowy, mózgu, kręgosłupa i amputacje oraz wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Jak zaznacza mecenas urazy mózgu mogą powodować problemy emocjonalne, poznawcze i behawioralne co może przekładać się na duże trudności w życiu osobistym, szkolnym i zawodowym. Negatywny wpływ urazu zależy od rozmiaru uszkodzeń połączeń nerwowych oraz tego za jakie funkcje odpowiada część mózgu, która została uszkodzona. Obrażenia mózgu mogą prowadzić do zaburzeń mowy, pamięci i koncentracji, trudności w planowaniu, nieuzasadnionej irytacji oraz problemów w nawiązywaniu relacji z innymi osobami itp.. Może dojść także do urazu części mózgu odpowiedzialnej za poruszanie kończynami. Adwokat podkreśla, że ze statystyk wynika, iż nieuwaga uczestników ruchu przyczynia się do około 1/3 wypadków komunikacyjnych. Nieostrożność, lekkomyślność, pośpiech, niedostosowanie prędkości i niewłaściwe wykonywanie manewrów odpowiada za około 1/4 wypadków, a zła ocena prędkości bądź kierunku jazdy innych uczestników ruchu odpowiada za prawie 20% zdarzeń. Z bogatego doświadczenia adwokatów Sintons wynika, iż poza uzyskaniem możliwie najwyższego zadośćuczynienia pieniężnego osoby ciężko poszkodowane potrzebują często pomocy w uzyskaniu od ubezpieczyciela zaliczki na pokrycie bierzących wydatków oraz oczekują od adwokata pomocy w zorganizowaniu na koszt ubezpieczyciela i w porozumieniu z nim; prywatnej rehabilitacji i leczenia, specjalistycznego sprzętu medycznego, całodziennej, profesjonalnej

opieki, terapii z psychologiem, adaptacji domu do potrzeb osoby z trwałym urazem itp. Łukasz Wójcik, polski prawnik w kancelarii adwokackiej Sintons dodaje, że każdego roku w Anglii i Walii rocznie na drogach ponosi śmierć ponad 750 osób podróżujących w samochodach, prawie 8000 doznaje poważnych obrażeń ciała skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a około 100 000 doznaje innych uszkodzeń i dolegliwości bólowych. Mecenas Mark Quigley podkreśla, iż w sprawy jego polskich klientów, zawsze jest również zaangażowany polski specjalista do spraw odszkodowań, który utrzymuje regularny kontakt z poszkodowanymi i ich rodzinami. Co więcej, Mark wraz z polskim prawnikiem odwiedzają klienta i jego rodzinę w szpitalu lub domu aby mieć jak najlepszą możliwość zapoznania się z problemami i potrzebami osób poszkodowanych oraz ich rodzin. Ważne jest także aby poszkodowani mieli świadomość, iż jeśli po wypadku wrócą do Polski mogą ciągle liczyć na pomoc Adwokatów Sintons w uzyskaniu odszkodowania, dodaje Mecenas. Jeżeli miałeś wypadek drogowy lub wypadek w pracy i chcesz skorzystać z pomocy adwokatów mających specjalistyczną wiedzę i wiele lat doświadczenia w prowadzeniu spraw o poważne urazy, polski prawnik kancelarii adwokackiej Sintons udzieli Ci darmowej i niezobowiązującej porady na temat możliwości wystąpienia o odszkodowanie powypadkowe. Kancelaria ta uzyskuje odszkodowania na zasadzie „nie wygrywasz, nie płacisz”, co oznacza, że klienci tej kancelarii nie ponoszą ryzyka finansowego. Chcesz dowiedzieć się więcej zadzwoń 0800 093 3060 – bezpłatne połączenia z telefonów komórkowych – lub wejdz na: sintons.co.uk/pl


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|23


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

24|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Premier May dla PAP: możecie

zostać i chcemy, żebyście zostali Wszyscy obywatele UE mogą zostać w Wielkiej Brytanii po wyjściu z naszego kraju z Unii Europejskiej - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej brytyjska premier Theresa May. Dodała: Chcemy, żeby zostali.

„Observer” o planach powołania

nowej centrowej partii w W. Brytanii Brytyjska gazeta „The Observer” poinformowała w niedzielę o przygotowaniach do powołania nowego centrowego ruchu politycznego, który miałby wykorzystać rosnącą polaryzację pomiędzy dwoma głównymi ugrupowaniami, Partią Konserwatywną i Partią Pracy. Według informacji dziennikarzy, nowa inicjatywa uzyskała wstępne wsparcie ze strony byłych sponsorów obu głównych partii i dysponuje już nawet kwotą do 50 mln funtów. Wśród głównych propozycji programowych ma być szereg lewicowych pomysłów, w tym m.in. podniesienie podatku dla najbogatszych, zwiększenie finansowania publicznej służby zdrowia i poprawę mobilności społecznej przy jednoczesnym wykorzystaniu konserwatywnych idei wsparcia dla przedsiębiorców i ograniczenia imigracji. „Observer” zaznaczył, że nowy ruch nie planuje na starcie namawiać sympatyzujących z nim posłów do opuszczenia dotychczasowych partii, ale do ponadpartyjnego wspierania niektórych pomysłów w ramach grup roboczych. Jednocześnie jednak, jak zaznaczono, założyciele planują wystawić swoich kandydatów w następnych wyborach parlamentarnych,

do których dojdzie najpóźniej w 2022 roku. Głównym sponsorem projektu jest filantrop i inwestor Simon Franks, który zbił fortunę na sprzedaży założonej przez niego internetowej wypożyczalni filmów LoveFilm amerykańskiemu gigantowi rynku e-commerce, Amazonowi. Według nieoficjalnych informacji miał wokół siebie skupić przedsiębiorców, którzy w przeszłości wspierali obie główne partie w brytyjskim systemie politycznym, ale byli narastająco sfrustrowani polaryzacją zajmowanych przez nie stanowisk. Najnowszy sondaż preferencji politycznych ośrodka badań YouGov wskazuje 42 proc. poparcie dla rządzącej Partii Konserwatywnej, wyprzedzającej o 1 punkt procentowy opozycyjną Partię Pracy. Na trzecim miejscu znaleźli się proeuropejscy Liberalni Demokraci, na których chce głosować 7 proc. Brytyjczyków. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Szefowa rządu udzieliła wywiadu PAP i polonijnemu tygodnikowi „Cooltura” na rok przed planowanym Brexitem. Podkreśliła, że jej rząd chce, aby ponad milion Polaków mógł pozostać w Wielkiej Brytanii i zaznaczyła, że liczy na ich dalszą integrację z krajem, w tym przez aktywny udział w wyborach lokalnych. „Od początku procesu Brexitu priorytetowo traktowałam kwestię praw obywateli Unii Europejskiej (...), bo doceniam ich ogromny wkład w Wielką Brytanię. Właśnie dlatego dla mnie jednym z najważniejszych osiągnięć ubiegłego roku było grudniowe porozumienie ze Wspólnotą, które pozwala mi powiedzieć, że wszyscy obywatele UE - w tym mam nadzieję wielu Państwa czytelników - mogą tutaj zostać i chcemy, żeby zostali” - powiedziała premier. Szefowa rządu przekonywała, że przygotowywany obecnie system internetowej rejestracji w celu uzyskania tzw. statusu osoby osiedlonej - początkowo dobrowolnie, a z czasem obowiązkowo - będzie „prosty i jednoznaczny”. Jak zaznaczyła, w procesie jego tworzenia konsultowane są m.in. grupy obywateli UE (w tym Polaków podczas serii spotkań w Londynie, Birmingham, Edynburgu, Cardiff i Belfaście), pracodawcy i ambasady państw członkowskich. „Jeśli chodzi o obawy związane z procesem to obiecaliśmy już wcześniej, że wykorzystamy posiadane przez nas dane rządowe, aby ludzie nie musieli przedstawiać stosów dokumentów. (...) Będziemy też oferowali wsparcie dla wrażliwych grup, takich jak osoby starsze, niepełnosprawne i te, dla których angielski jest drugim językiem” - powiedziała. Jak zapowiedziała, system zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku, a obywatele UE mogą zapisać się na portalu gov.uk na listę mailingową, która będzie ich informowała o najważniejszych zmianach - tak, aby nie przeoczyli żadnego terminu. Po raz pierwszy May odniosła się także w otwarty sposób do pojawiających się wśród Polaków w Wielkiej Brytanii głosów, że decyzja o Brexicie była dla nich sygnałem, iż nie są akceptowani przez Brytyjczyków i zmusiła do refleksji nad przyszłością w tym kraju. „Wielka Brytania, z której jestem dumna, to otwarty i tolerancyjny kraj, więc jest mi bardzo przykro, jeśli ktokolwiek, kto zgodnie z prawem wybrał ten kraj na swój dom czuje, że nie jest tutaj mile widziany. To także dzięki obywatelom UE Wielka Brytania jest takim wspaniałym krajem. Żyją tutaj ponad trzy miliony

osób z 27 państw członkowskich i zwracam się do każdego z nich: chcemy, żebyś został i cieszymy się, że jesteś” - tłumaczyła. Premier argumentowała, że „Brytyjczycy zagłosowali w referendum za przywróceniem prawa decydowania o samych sobie i odzyskaniem kontroli nad naszymi granicami, ale nie zagłosowali za zamykaniem naszych drzwi przed utalentowanymi i pracowitymi ludźmi”. „Stworzymy niezależny system imigracyjny, który pozwoli na kontrolę tego, kto tutaj przyjeżdża, ale Wielka Brytania będzie nadal otwartym krajem, z radością witającym najzdolniejszych ludzi, którzy chcą ciężko pracować i mieć wkład w rozwój tego kraju” - zapewniła. W związku z zaplanowanymi na 3 maja wyborami samorządowymi May zaapelowała także do Polaków o aktywny udział w głosowaniu, „niezależnie od tego, na kogo będą głosować”. Aby wziąć udział należy się zarejestrować w spisie wyborców. Termin zgłoszeń, których można dokonać przez internet, upływa 17 kwietnia. Brytyjska premier wyrażała przekonanie, że nie spodziewa się znacznego napływu migrantów przed przewidzianym na 1 stycznia 2021 roku końcem tzw. okresu przejściowego, który oznacza też zakończenie swobody przepływu osób. Pytana, czy brytyjski rząd nie naraża się na powtórkę błędnych szacunków z 2004 roku, kiedy spodziewano się napływu zaledwie kilkunastu tysięcy osób z nowych państw członkowskich, May przekonywała, że „obecnie mamy zupełnie inne okoliczności”. Wskazała, że w ubiegłym roku odnotowano znaczący spadek migracji międzynarodowej netto. May potwierdziła jednocześnie, że pierwsze zmiany będą widoczne jeszcze w trakcie tzw. okresu przejściowego - od 29 marca 2019 roku do końca grudnia 2020 roku - kiedy każdy obywatel UE przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii w celu pozostania przez okres powyżej trzech miesięcy będzie musiał przejść przez rejestrację swojego pobytu. „Stworzymy nowy system migracyjny, który jest uczciwy, ale też działa na rzecz interesów Wielkiej Brytanii” - zapowiedziała, podkreślając jednak, że rząd chce „nadal przyciągać najzdolniejszych ludzi z UE i z całego świata”. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ub.r. i ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 r. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|25


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

26|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

TWORZĄC PAJĘCZYNĘ POWIĄZAŃ W SPRAWIE PORWANIA CZŁOWIEKA WYŁUDZALI UNIJNE DOTACJE Lubuscy policjanci błyskawicznie zareagowali na informację

BŁYSKAWICZNE DZIAŁANIE LUBUSKICH POLICJANTÓW

o porwaniu osoby w Siennie (pow. słubicki). Według świadka dwie osoby miały wciągnąć siłą mężczyznę do samochodu i odjechać. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. na terenie całego województwa rozstawiono posterunki blokadowe oraz ogłoszono alarm dla antyterrorystów i negocjatorów. Zaangażowano także funkcjonariuszy z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. W efekcie dzięki profesjonalnym działaniom policjantów już po 40 minutach zatrzymano podejrzanych. W poniedziałek (9 kwietnia) po godzinie 19:00 dyżurny słubickiej Policji otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który miał być świadkiem porwania człowieka w miejscowości Sienna (pow. słubicki). Według jego relacji, mężczyzna prosił mieszkańców o podwiezienie samochodem. W pewnym momencie gdy wszedł na jedną z posesji, wbiegły za nim dwie osoby, które go pobiły i siłą wciągnęły do pojazdu marki Volkswagen Caddy i odjechały. Do działań błyskawicznie przystąpili policjanci powiatu słubickiego. Powiadomiony o tym zdarzeniu Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim insp. Jarosław Janiak zlecił utworzenie posterunków blokadowych na terenie całego województwa oraz ogłosił alarm dla antyterrorystów i policyjnych negocjatorów. W sprawę zaangażowali się mundurowi z wielu wydziałów oraz funkcjonariusze z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. Niezwykle istotne były także działania operacyjne przeprowadzone przez kryminalnych. W efekcie dzięki informacji otrzymanej od mieszkanki Ośna Lubuskiego udało się namierzyć pojazd i zatrzymać podejrzanych około 40 minut po

zdarzeniu. W Ośnie Lubuskim policjanci dotarli do Volkswagena Caddy, w którym znajdował się cztery osoby. Jedna z nich - 47-latek widząc mundurowych poinformował, że został wbrew jego woli wciągnięty do samochodu i porwany. Policjanci uwolnili go i zatrzymali dwóch mężczyzn (27 i 45 lat) oraz 26-letnią kobietę. Wszystkie te osoby zamieszkują teren województwa wielkopolskiego. Poszkodowany mężczyzna, który podczas tego zdarzenia był nietrzeźwy miał zostać także pobity, lecz nie posiadał poważniejszych obrażeń. Policjanci prowadzą wstępne czynności pod kątem pozbawienia wolności, pobicia oraz zmuszania do określonych zachowań. Ustalili także, że prawdopodobnym motywem działania tych osób mogły być łączące ich sprawy finansowe. Dodatkowo okazało się, że poszkodowany 47-latek jest poszukiwany przez Policję z województwa wielkopolskiego, w związku z czym także został zatrzymany. To kolejna sytuacja związana z porwaniem człowieka, w której dzięki profesjonalnej i skutecznej pracy lubuskich policjantów nie doszło do tragedii. Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Łodzi zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami dopłat unijnych. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy.

Od pewnego czasu funkcjonariusze analizowali dokumentację i przesłuchiwali świadków w sprawie możliwości wyłudzeń dopłat rolnośrodowiskowych i innych. Zgromadzony w sprawie, bardzo obszerny materiał dowodowy wskazuje, że grupę tworzyły osoby i podmioty gospodarcze z terenu powiatu łęczyckiego. W skład grupy wchodziły m.in podstawione osoby tzw. słupy oraz byli już pracownicy ARMiR w Łęczycy. Osoby te miały wykonywać zadania ściśle określone przez organizatorów procederu. Kluczową rolę wypełniali byli pracownicy agencji, przez ręce których przechodziła większość złożonych wniosków o dopłaty. Dzięki „pilotowaniu” spraw osób powiązanych z grupą dochodziło do wypłat środków. W przypadku planowanych kontroli urzędnicy informowali beneficjentów, którzy mogli podjąć określone kroki i uniknąć ewentualnych konsekwencji. Ustalenia śledczych wskazują, że członkowie grupy występowali do agencji o dopłaty na działkach, na których w ogóle nie było upraw. Dodatkowo na cudzych działkach lub na gruntach, które już objęto wnioskami. Dzięki kontaktom z urzędnikami w przypadku zakwestionowania wniosków, były one wycofywane lub podmioty wymieniały się działkami aby zachować ciągłość procedur. Urzędnicy pomagali również w fałszowaniu wniosków bądź dopisywali określone dane aby dokumenty nie

zostały zakwestionowane. Działalność grupy przypada na okres od 2011 do 2017 roku. Dotyczy wniosków na grunty z powiatów łęczyckiego, kolskiego, wielkopolskiego i zgierskiego. Beneficjenci dzięki informacjom z agencji posiadali wiedzę, które działki nie zostały jeszcze objęte wnioskami o dotacje. Wówczas często bez wiedzy ich właścicieli występowali o dopłaty. Policjanci realizując postanowienia prokuratury, 4 kwietnia 2108 roku, zatrzymali na terenie powiatu łęczyckiego i Łodzi 11 osób w wieku od 28 do 67 lat. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że opierając się na wspomnianych schematach, grupa mogła wnioskować o wypłatę ponad 11 milionów złotych. Jej członkowie posiadali nawet kilkanaście kont, na które wpływały dopłaty. Były one przeznaczane na zakup nieruchomości. W skali roku członkowie grupy nabywali lub wymieniali się nawet kilkunastoma działkami. Dodatkowo nabywali maszyny rolnicze i traktory. Śledczy sukcesywnie starają się zająć zgromadzony w nielegalny sposób majątek. Podejrzani już usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami nienależnych dopłat unijnych. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności. (KWP w Łodzi / mw)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ZOSTALI ZATRZYMANI PRZED KOLEJNYM SKOKIEM NA JUBILERA

Na wniosek wilanowskich policjantów i prokuratora mokotowski sąd zastosował trzymiesięczne areszty wobec dwóch obywateli Gruzji podejrzanych o włamanie do sklepów jubilerskich i kradzież biżuterii wartej około 60 tys. zł. Funkcjonariusze operacyjnie ustalili jakim samochodem poruszają się dwaj mężczyźni i zatrzymali ich chwilę przed kolejną kradzieżą, którą sobie zaplanowali. 36- i 29-letni Gruzini trafili do policyjnego aresztu. Obaj usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem do gablot jubilerskich. Grozi im kara do 10 lat więzienia.

W kilka dni po zgłoszeniu kradzieży biżuterii przez właścicielki sklepów jubilerskich prowadzonych na terenie jednej z wilanowskich galerii handlowych policjanci ustalili dwóch podejrzanych. Praca operacyjna doprowadziła kryminalnych do 36-letniego obywatela Gruzji oraz jego 29-letniego wspólnika. Obaj mężczyźni przyjechali do Warszawy, ale nie osiedlili się na stałe pod żadnym adresem, nie mieli też zamiaru znaleźć pracy. Chcieli się wzbogacić, kradnąc biżuterię. Na cele swojej działalności przygotowali klucze do otwierania gablot jubilerskich oraz specjalną torbę wyłożoną folią zagłuszającą alarmy w bramkach kasowych. Do sklepów wchodzili we dwóch. Korzystali z faktu, że personel jest zajęty klientami. Jeden z podejrzanych obserwował otoczenie, dawał znak drugiemu, który otwierał gabloty i wyjmował bransoletki, łańcuszki i pierścionki. Następnie opuszczali sklep i kierowali się do granatowej skody pozostawianej na parkingu. Takim sposobem zabrali przedmioty warte ponad 60 tys. zł. W jednym przypadku sami się rozczarowali, gdyż byli

przekonani, że 24 obrączki które ukradli są złote, a faktycznie były mosiężne i niewiele warte. Policjanci rozpracowali sposób postępowania Gruzinów. Kiedy na jednym z parkingów zauważyli podejrzanych, ruszyli za nimi. Mężczyźni właśnie szykowali się do kolejnego skoku. Cały czas kontaktowali się ze sobą telefonicznie. Rozglądając się nerwowo weszli do jednego ze sklepów jubilerskich i tam zostali zatrzymani przez kryminalnych, zanim zdążyli popełnić kolejne przestępstwo. Funkcjonariusze przedstawili im powód zatrzymania oraz dowody świadczące o ich wcześniejszych włamaniach. Ponadto zabezpieczyli przy nich pęk kluczy do gablot jubilerskich i specjalnie przygotowaną torbę. Obaj podejrzani trafili do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszeli po trzy zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem. Na wniosek wilanowskich policjantów i prokuratora, mokotowski sąd aresztował ich na 3 miesiące. Grozi im kara do 10 lat więzienia. (KSP / mw)

ŻONA SPRZĄTAŁA „BIŻUTERIĘ”, A MĄŻ SPRZEDAWAŁ „FANTY” Blisko 100 tys. zł - to szacunkowa kwota strat, na jakie narażone zostały cztery rodziny z powiatu otwockiego, które korzystały z usług 37-letniej obywatelki Ukrainy, zajmującej się domowym sprzątaniem i robieniem porządków. W czasie kiedy kobieta pracowała, z domów znikała biżuteria oraz inne precjoza, a także pieniądze. Kryminalni namierzyli, a następnie zatrzymali podejrzaną oraz jej 40-letniego męża. Obydwoje usłyszeli już zarzuty karne w tej sprawie. Sprawa ma charakter rozwojowy. W policyjnym depozycie znajdują się kosztowności, które czekają na rozpoznanie przez właścicieli. Otwoccy kryminalni zajęli się ustaleniem adresu i namierzeniem kobiety podejrzewanej o kradzieże. Miała nią być obywatelka Ukrainy, która najmowała się do sprzątania domów w powiecie otwockim. Oprócz sprzątania, kobieta prawdopodobnie dokładnie lustrowała to, co znajduje się w środku. Podczas prowadzonej sprawy ustalono, że z czterech domów, w których robiła porządki, zniknęła cenna biżuteria, precjoza i pieniądze. Kryminalni namierzyli mieszkanie, w którym mieszkała cudzoziemka. Przeszukując wynajmowany lokal, odnaleźli w nim kosztowności i przedmioty, które mogły pochodzić z przestępstw. Do policyjnego aresztu trafiła 37-letnia obywatelka Ukrainy i jej 40-letni mąż, też z Ukrainy. Podczas kolejnych czynności w sprawie policjanci ustalili, że kradzione przedmioty zatrzymany mężczyzna najprawdopodobniej sprzedawał w lombardach. Sprawą zajęli się dochodzeniowcy, gromadząc dowody, które wstępnie wykazały, że małżeństwo mogło mieć związek z kradzieżami i paserstwem. Takie też zarzuty

karne usłyszała 37-latka. Dotyczyły one czterech kradzieży popełnionych na szkodę mieszkańców powiatu otwockiego na przełomie 2017 i 2018 roku. Mąż podejrzanej usłyszał natomiast zarzut paserstwa umyślnego, polegającego na ukrywaniu i sprzedaży przedmiotów pochodzących z przestępstw. W związku z tym, że 37-latka naruszyła przepisy procedury pobytowej na terytorium naszego kraju, została przekazana Straży Granicznej, w celu wdrożenia procedury deportacyjnej. Mąż podejrzanej trafił do zakładu karnego, w związku z nakazem doprowadzenia za nieuiszczone w grzywny, w sprawie dotyczącej przemytu papierosów. To jeszcze nie jest koniec policyjnego dochodzenia. W dalszym ciągu w policyjnym depozycie znajdują się kosztowności, które czekają na rozpoznanie przez właścicieli. Policjanci proszą takie osoby o kontakt z prowadzącym sprawę asp. szt. Ryszardem Przysowa tel. 22 60 41 228. (KSP/ mw)

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|27


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

28|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

FACEBOOK SKANUJE ZDJĘCIA

WYSYŁANE Z UŻYCIEM MESSENGERA PRZEGLĄDARKI CHROME I FIREFOX ZE WSPARCIEM

DLA NOWEGO STANDARDU LOGOWANIA Przeglądarki Chrome i Firefox będą wspierać nowy standard logowania do usług internetowych, który nie będzie wymagał od użytkowników podawania hasła - poinformował serwis The Verge.

O tym, że dobiegają końca prace nad nowym standardem logowania do usług cyfrowych, poinformowały z kolei we wspólnym oświadczeniu organizacje W3C (World Wide Web Consortium) i FIDO Alliance, które zajmują się standardyzacją internetu. Nowy standard logowania - WebAuthn, obecnie uzyskał wsparcie u dwóch dostawców przeglądarek - Mozilli i Google. W przyszłości będzie wspierany również przez przeglądarkę Microsoft Edge, która wyda stosowną aktualizację w ciągu następnych kilku miesięcy. Apple - wydawca innej popularnej przeglądarki - Safari, jak na razie nie podał informacji na temat ewentualnego wsparcia dla nowego standardu w swoim produkcie. WebAuthn czekał na zatwierdzenie przez organizację W3C przez niemal dwa lata. Powstanie tego standardu to ostatni krok na długiej drodze do uwolnienia użytkowników usług internetowych od konieczności wpisywania haseł podczas logowania i przekierowania procesu autoryzacji dostępu na inne środki - takie jak rozwiązania biometryczne czy tokeny USB. Taki

system uwierzytelniania ma już zastosowanie w niektórych usługach, dostarczanych na przykład przez Google - do których można logować się za pomocą tokena Yubikey zbudowanego według standardu FIDO. WebAuthn sprawi, że zastosowanie bezhasłowych systemów logowania stanie się łatwiejsze dla mniejszych dostawców usług cyfrowych. Ułatwienia czekają również programistów - standard obejmuje szersze zastosowanie rozwiązań typu open-source, co ułatwi dostęp do kodu i upowszechnienie tego rodzaju systemów logowania w internecie. Jak tłumaczy związana z Mozillą Selena Deckelmann, która pracowała nad wprowadzeniem standardu do przeglądarki Firefox, „bez WebAuthn wsparcie dla logowania przy pomocy tokenów było możliwe tylko ze strony wielkich firm takich, jak Facebook, Google czy Microsoft, które tworzyły własne rozwiązania dla tego rodzaju systemów. Wraz z upowszechnieniem się tego standardu, rozwiązania te będą mogły upowszechnić się w całym internecie ze względu na szeroką dostępność bibliotek do ich budowy”. (PAP)

Facebook skanuje zdjęcia i linki wysyłane z użyciem komunikatora Messenger - poinformowała agencja Bloomberga. Zdaniem koncernu, celem jest czuwanie nad przestrzeganiem przez użytkowników regulaminu korzystania z tej platformy społecznościowej. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak prezes Facebooka Mark Zuckerberg opowiedział w wywiadzie dla portalu Vox o sytuacji, w której za pośrednictwem komunikatora Messenger przesyłane były treści wzywające do nienawiści rasowej w Birmie. Jak powiedział Zuckerberg, „nasz system wykrył, że taki proceder ma miejsce. Od razu zablokowaliśmy przekazywanie tych wiadomości”. Wypowiedź szefa Facebooka wywołała duże zaniepokojenie użytkowników serwisu, którzy zaczęli kierować do firmy pytania o to, czy czyta ich wiadomości. W ostatnim czasie Facebook znalazł się w ogniu krytyki ze względu na swoje praktyki dotyczące prywatności i ochrony danych użytkowników serwisu. Dane 87 mln (nie zaś, jak wcześniej myślano - 50 mln) osób korzystających z tej platformy zostały bez ich wiedzy pozyskane z Facebooka za pośrednictwem zewnętrznej aplikacji, a następnie użyte przez firmę Cambridge Analytica, zaangażowaną na rzecz Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. Facebook argumentuje, że danych pochodzących z przesyłanych przez użytkowników wiadomości w komunikatorze Messenger nie używa do celów komercyjnych, takich jak reklama. Jak informuje Bloomberg, koncern w celu eliminacji treści niezgodnych z regulaminem Facebooka używa tych samych narzędzi, które znajdują zastosowanie na tej platformie społecznościowej w szerszym zakresie. Chodzi zatem o moderację. Treści, które naruszają „standardy społeczności” i regulamin Facebooka, mogą zostać oznaczone przez użytkowników. Oznaczone wiadomości są następnie sprawdzane przez zespół moderatorów pod kątem zgodności z regulaminem. Czynność ta może zostać także wykonana automatycznie, przez algorytm. „Dla przykładu, jeśli za pośrednictwem Messengera przesyłane są fotografie, Facebook wykorzystuje tech-

nologię automatycznego rozpoznawania obrazów pod kątem eliminacji ewentualnych treści o charakterze pornograficznym. Jeśli zaś przesyłany jest link, Facebook skanuje go w poszukiwaniu wirusów bądź złośliwego oprogramowania” - powiedziała rzeczniczka projektu Facebook Messenger. „Facebook zaprojektował te narzędzia po to, by móc jak najszybciej reagować na przypadki łamania regulaminu i nadużyć na platformie” - dodała. Messenger do 2014 roku był integralną funkcjonalnością serwisu Facebook. Cztery lata temu usługi zostały rozdzielone, a Messenger przekształcił się w samodzielną aplikację, z której użytkownicy mogą korzystać bez konieczności posiadania aplikacji Facebooka na swoim urządzeniu. Facebook jest jednak jego właścicielem - podobnie jak innego popularnego komunikatora, WhatsApp. Facebook w środę poinformował, że wprowadza zmiany w regulaminie korzystania z Instagrama i Messengera, mające na celu wskazanie, że obie te usługi obowiązują te same „standardy społeczności” i zasady korzystania z serwisu, na które użytkownicy wyrazili zgodę przy korzystaniu z serwisu społecznościowego Facebooka. Jak napisano na blogu firmy, „będziemy mogli lepiej walczyć z nadużyciami i podejrzaną aktywnością w serwisie dzięki analizie treści, którymi dzielą się użytkownicy”. Bloomberg ocenia, że Facebook obecnie znajduje się w defensywie w związku z problemami ochrony danych i prywatności, które narosły po wyjściu na jaw skandalu związanego z wykorzystaniem danych z serwisu przez Cambridge Analytica. Zuckerberg zgodził się zeznawać w Kongresie USA, sam Facebook tymczasem w ostatnich dniach podejmuje wzmożone działania na rzecz nie tylko większej ochrony danych i prywatności użytkowników, ale też odzyskania ich mocno nadszarpniętego zaufania do całej platformy. (PAP)

PREMIERA NOWEJ WERSJI VOLKSWAGENA TOUAREGA PODCZAS POZNAŃ MOTOR SHOW Niemiecki koncern motoryzacyjny Volskwagen zaprezentował w czwartek podczas Poznań Motor Show nową wersję SUV-a Touareg, który wyposażony jest m.in. w rozwiązanie Innovision Cockpit, pozwalające kierowcy na dostosowanie działania systemów asystentujących.

Poznańska prezentacja modelu jest jednocześnie jego europejską premierą. Wcześniej samochód pokazano w Chinach. Jak podkreślają przedstawiciele niemieckiego koncernu w Touaregu debiutuje system Innovision Cockpit. Zwracają uwagę, że nowe rozwiązanie pozwala skonfigurować pojazd jak smartfon. Służyć temu mają cyfrowe wyświetlacze oraz wielofunkcyjna kierownica. VW zastosował w tym modelu także system Night Vision zwiększający dzięki kamerze termowizyjnej widoczność w nocy. Wykrywa on zarówno ludzi jak i zwierzęta. Poza tym wyposażono go w asystenta jazdy uła-

twiającego poruszanie się w korku oraz w miejscach robót drogowych oraz system wspomagający przejazd przez skrzyżowanie. VW przewiduje, że nowa wersja SUV-a będzie najlepiej sprzedawać się w Chinach, Europie oraz na rynku rosyjskim. Modele poprzednich dwóch generacji sprzedano na cały świecie w ilości prawie miliona egzemplarzy. Nowa wersja Touarega będzie dostępna w Europie z silnikami Diesla V6. Następnie w różnych częściach świata mają się pojawić jednostki benzynowe V6 i wysokoprężne V8. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|29


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

30|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

RANKING FIFA - POLSKA SPADŁA NA 10. MIEJSCE, BELGIA NA „PODIUM” Reprezentacja Polski spadła z szóstego na 10. miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Wciąż prowadzą mistrzowie świata Niemcy, przed Brazylijczykami. Na trzecią pozycję awansowali Belgowie.

Mistrzowie Europy Portugalczycy spadli z trzeciej na czwartą lokatę. W marcowych meczach towarzyskich Polacy we Wrocławiu przegrali z Nigerią 0:1 i w Chorzowie wygrali z Koreą Południową 3:2. Z rywali biało-czerwonych w tegorocznych mistrzostwach świata najwyżej plasuje się Kolumbia - 16. miejsce (poprzednio 13.). Senegal jest 28. (27.), zaś Japonia 60. (55.). W czerwcu, tuż przed mundialem, zespół Adama Nawałki zagra towarzysko z Chile (9. lokata na liście FIFA) i Litwą (133.). Kolejny ranking za niewiele ponad miesiąc, tj. 17 maja. Czołówka rankingu FIFA - stan na 12 kwietnia 2018 roku:

(w nawiasach miejsce w poprzednim notowaniu): 1. (1) Niemcy 1533 pkt 2. (2) Brazylia 1384 3. (5) Belgia 1346 4. (3) Portugalia 1306 5. (4) Argentyna 1254 6. (8) Szwajcaria 1179 7. (9) Francja 1166 8. (6) Hiszpania 1162 9. (10) Chile 1146 10. (6) Polska 1118 16. (13) Kolumbia 989 28. (27) Senegal 825 60. (55) Japonia 528 133. (147) Litwa 229

MCGREGOR Z ZARZUTAMI TRZECH NAPAŚCI

I PRZESTĘPSTWA KRYMINALNEGO

Irlandzki zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) Conor McGregor został oskarżony o dokonanie trzech napaści i przestępstwa kryminalnego. To efekt czwartkowej rozróby, jaką wszczął na zapleczu Barclays Center w Nowym Jorku.

„To najbardziej odrażające wydarzenia w historii UFC” - powiedział szef federacji Dana White. Prezes UFC w czwartek ogłosił, że odbiera mistrzowski pas w wadze lekkiej McGregorowi. Ten w odpowiedzi, wraz ze swoimi współpracownikami, rozpętał rozróbę na zapleczu Barclays Center, gdzie odbywała się konferencja prasowa przed sobotnią galą UFC 223. Na gali swoje walki mają stoczyć Joanna Jędrzejczyk i Karolina Kowalkiewicz. Trzy pojedynki zostały jednak odwołane, a dwóch zawodników zostało rannych w wyniku czwartkowej awantury. 29-letni McGregor miał przyznać, że przykro mu z powodu ran odniesionych przez sportowców, ale dodał, że „musiało dojść

do konfrontacji”. Michael Chiesa został ranny po tym, jak w szybę busa, w którym się znajdował, metalowym przedmiotem rzucił McGregor. Z tego powodu walka Chiesy z Anthonym Pettisem została odwołana. Z kolei Ray Borg doznał urazu rogówki i nie odbędzie się jego pojedynek z Brandonem Moreno. Jeden z ochroniarzy ma natomiast złamaną rękę. McGregor dobrowolnie oddał się w ręce policji. Z komisariatu został przewieziony do sądu. 29-letni Irlandczyk jest gwiazdorem mieszanych sztuk walki organizacji UFC. Jako pierwszy zawodnik zdobył dwa pasy w wadze lekkiej i piórkowej. (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

UEFA WSZCZĘŁA POSTĘPOWANIE

PRZECIWKO LIVERPOOLOWI Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Liverpoolowi w związku z wydarzeniami, do jakich doszło przed środowym ćwierćfinałem Ligi Mistrzów z Manchesterem City. Kibice „The Reds” obrzucili różnymi przedmiotami autokar gości.

Liverpool pokonał u siebie Manchester City 3:0. Przed meczem, w drodze na Angfield, autokar „The Citizens” został obrzucony puszkami i co najmniej jedną butelką. Doszło do uszkodzenia pojazdu. Liverpool już w środowy wieczór przeprosił gości z Manchesteru City. „Bardzo przepraszamy Pepa Guardiolę, jego zawodników, asystentów i działaczy. Zachowanie grupy osób było całkowicie nie do zaakceptowania, klub będzie

współpracował z policją w celu identyfikacji odpowiedzialnych za ten incydent” - napisano w oficjalnym oświadczeniu Liverpoolu. Sprawa na zostać rozpatrzona pod koniec maja, co oznacza, że ewentualne sankcje będą obowiązywały w przyszłym sezonie. Rewanżowe spotkanie dwóch angielskich drużyn w 1/4 finału LM odbędzie się 10 kwietnia.

POLSKI ŻUŻEL NA ŻYWO

W BRYTYJSKIEJ TELEWIZJI Dwa brytyjskie kanały telewizyjne; Premier Sports i FreeSports poinformowały, że będą transmitować polski żużel na żywo w tym sezonie!

W najbliższą niedzielę, 8 kwietnia, polski żużel będzie transmitowany na żywo w FreeSport, a będzie to sparcie pomiędzy zespołami z Grudziądza a Częstochową. Powtórki tego rundy żużla będzie można oglądać na Premier Sports. Kolejne rundy będą transmitowane na żywo oraz z opóźnieniem pomiędzy dwoma kanałami. Premier Sports to kanał oparty na subskrypcji na platformie telewizyjnej SKY (kanał 428 w HD, 462 w SD) oraz Virgin Media (kanał 551). Specjalnie dla fanów polskiego żużla, Premier Sport przygotował specjalną promocję, gdzie abonamenci SKY będą mogli dodać ich kanał za jedyne £2 za 2 pierwsze miesiące FreeSports to darmowy kanał sportowy, dostępny na kanale 95 na platformie Freeview HD, kanale 424 na Sky, FreeSat na kanale 252, TalkTalk na kanale 95, BT Vision na kanale 95 oraz poprzez internetowy TVPlayer. Richard Webb, menadżer operacyjny FreeSports, po-

wiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że będziemy nadawać na żywo polski żużel na Premier Sports i FreeSports. Razem z fanami tego sportu będziemy przeżywać emocje w nadchodzącym sezonie. Rozumiemy, że śledzenie swojego ulubiony sportu może być trudne, będąc z dala od domu. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw Polonii i z dumą będzie transmitować polski żużel na Wyspach” Zarówno Freesports, jak i Premier Sports będą pokazywać zakres sportów motorowych w 2018 roku, w tym NASCAR Xfinity i Truck Series, australijskie supersamochody (Australian Supercars), polski i szwedzki żużel, Formuła E, Monster Jam i AMA Supercross. Inne programy, które emitują stacje to relacje z NHL, europejskie mecze piłki nożnej, boks, rugby, zarówno Rugby League i Rugby Union, MMA, brytyjskie zapasy oraz koszykówka, tenis, pływactwo oraz krykiet.

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|31


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

32|

INFORMACJE

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

W.Brytania: Media: rząd może

rozważać wsparcie interwencji w Syrii Brytyjskie media poinformowały w poniedziałek, że rząd może rozważać udział Wielkiej Brytanii w interwencji w Syrii. W niedzielę syryjskie siły rządowe oskarżono o użycie broni chemicznej wobec ludności cywilnej. Centrowy „The Times” zaznaczył, że pomimo początkowo stanowczego stanowiska rządu, że „jeśli powstanie propozycja działania, w której Wielka Brytania może być przydatna, to przyjrzymy się dostępnym opcjom”, to jakiekolwiek zaangażowanie wojskowe wymagałoby autoryzacji ze strony Izby Gmin, gdzie mogłoby spotkać się ze sprzeciwem m.in. opozycyjnej Partii Pracy. Jej lider Jeremy Corbyn odmówił jednoznacznego potępienia syryjskiego przywódcy Baszara el-Asada i obciążenia syryjskiego rządu odpowiedzialnością za weekendowy atak. Wysokie rangą źródło w brytyjskim wojsku powiedziało „Timesowi”, że akcja odwetowa koalicji państw jest możliwa, ale wymaga szczegółowych konsultacji w zakresie prawa międzynarodowego. Z kolei szef komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Tom Tugendhat z Partii Konserwatywnej ocenił, że „jest nieco zawiedziony tym, że rząd nie zdecydował się jeszcze odpowiedzieć na ten atak”. Szefowa działu polityki obronnej dziennika Deborah Haynes zaznaczyła, że jest „niemal pewne”, że do odpowiedzi wojskowej szykują się Stany Zjednoczone, co zwiększy presję na Wielką Brytanię i pozostałych europejskich sojuszników, np. Francję. Jak zaznaczyła, oprócz wykorzystania Królewskich Sił Powietrznych do taktycznych nalotów na bazy reżimu, Wielka Brytania mogłaby przeprowadzić cyberataki na osoby powiązane z Asadem, próbując zakłócić działalność reżimu i przerwać łańcuch decyzyjny. W komentarzu redakcyjnym „Times” zaznaczył, że „Rosja powinna być zawstydzona swoją współpracą z morderczym Asadem” w związku z oskarżeniem przez Moskwę syryjskiej opozycji o zmyślenie ataku chemicznego. Gazeta ostrzegła także przed zapowiadanym niedawno przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa wycofaniem amerykańskich wojsk

z kraju, podkreślając, że „doprowadziłoby to do tego, że Rosja, Iran i niemal na pewno Turcja podzieliłyby kraj na strefy wpływów”, a Asad umocniłby się na swoim stanowisku. Konserwatywny „Telegraph” ocenił z kolei, że po opowiedzeniu się w 2013 roku przez brytyjski parlament przeciwko interwencji w Syrii rosyjski prezydent Władimir Putin był w stanie „wykorzystać niezdecydowanie Stanów Zjednoczonych”. Jak jednak zaznaczono, od tamtej pory sytuacja w regionie się pogorszyła, bo oprócz Rosji w konflikt zaangażowana jest także Turcja, która walczy z Kurdami, a Iran „napina swoje mięśnie”, co pogłębia niepewność ze strony Izraela. „Być może wszyscy powinniśmy być zaniepokojeni” - napisano. W komentarzu dla gazety poseł Partii Konserwatywnej i członek parlamentarnej komisji ds. polityki bezpieczeństwa Johnny Mercer ocenił, że „praktycznie nie ma możliwości skutecznej interwencji w Syrii”, w szczególności, jeśli wymagałaby ona zgody Izby Gmin. „Wybieramy rząd i premiera w świadomości, że mają wiedzę, znają ryzyko i możliwe skutki takich decyzji. Zdecydowanie się na skierowanie się do parlamentu, jakby liderzy nie mieli odwagi sami podejmować decyzji, jest wygodną wymówką” - napisał. „Być może prawie nie mamy możliwości, ale nie do końca: każda osoba zaangażowana w proces decyzyjny w sprawie użycia broni chemicznej powinna stać się celem (...), a bazy, z których wystrzelono pociski, powinny być zrównane z ziemią” - dodał. Organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła w niedzielę syryjskie władze o atak chemiczny na szpital we Wschodniej Gucie na wschód od Damaszku, gdzie miało zginąć co najmniej 41 osób. Syryjski rząd odrzucił te oskarżenia. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Odbył się V Kongres Polek w Wielkiej Brytanii Ponad 150 uczestniczek wzięło w sobotę udział w piątym Kongresie Polek w Wielkiej Brytanii, który odbywał się pod hasłem „Równouprawnienie: oczywistość czy wyzwanie?”. Gościem specjalnym wydarzenia była piosenkarka i scenarzystka Maria Sadowska. Całodniowa konferencja odbyła się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w zachodnim Londynie, historycznym centrum polskiej migracji w Wielkiej Brytanii. W panelach dyskusyjnych rozmawiano m.in. o kobiecym przywództwie, równości płci na rynku pracy, wizji równouprawnienia i feminizmu wśród przedstawicieli młodego pokolenia, a także sytuacji kobiet w świecie naukowym. Wśród uczestniczek wydarzenia były m.in. walcząca o równe płace dla kobiet i mężczyzn dziennikarka BBC Kasia Madera, zoolożka i popularyzatorka nauki Joanna Bagniewska, aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza i wykładowczyni akademicka z University College London Katarzyna Zechenter. „Kongres Polek jest potrzebny, żeby świętować kobiecość i pokazywać, jak wiele fantastycznego wynika z działania polskich kobiet: zarówno w biznesie, jak i nauce. (...) Wciąż jest wiele wyzwań: płace kobiet są

wciąż o wiele niższe niż mężczyzn, (...) a my, jako Polki jesteśmy często postrzegane w specyficzny sposób i musimy walczyć z różnymi stereotypami” - powiedziała w rozmowie z PAP jedna z organizatorek, Monika Tkaczyk. Jak dodała, „na przestrzeni ostatnich 10-15 lat widzę, że Polki są coraz silniejsze i osiągają coraz większe sukcesy na emigracji, w każdej dziedzinie życia”. „To kwestia czas, a także wspólnej pracy kobiet i mężczyzn, żeby wyrównywać różnice i doprowadzić do tego, abyśmy mogły w pełni realizować swój potencjał” - dodała. W wyniku głosowania kapituły kongresu tytuł Polki Roku Jubileuszowego otrzymała aktywistka społeczna z Oksfordu Ewa Gluza, a nagrodę publiczności odebrała założycielka i dyrektorka organizacji pomagających Polakom Familia i Poles in Need (Polacy w potrzebie) Anna Janczuk. Z Londynu Jakub Krupa (PAP)


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|33


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

34|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|35


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

36|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Miejsce na Twoją

REKLAMĘ Zadzwoń

020 3519 1048

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|37


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

38|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Miejsce na Twoją

REKLAMĘ Zadzwoń

020 3519 1048


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

Darmowy

RAPORT KREDYTOWY Sprawdź co wiedzą o Tobie Banki i czy zostanie przyznany Ci kredyt

Wszystko o Twojej zdolności Kredytowej

Pomoc w poprawie zdolności kredytowej

Planujesz kupić dom, samochód,

Pozytywne i negatywne wskaźniki

sprzęt lub wziąść kredyt?

wpływające na Twój wynik

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|39


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

40|

ROZRYWKA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

i k w ó ż y z Kr dla

miesięcznik budowlany

Ciebie!

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

HOROSKOP od 17 kwietnia do 01 maja 2018 Baran 21.03 - 20.04 Miłość: Samotne zodiakalne Barany mają szansę na poznanie bardzo ciekawych osób, które zaskoczą je podobnymi pasjami, a także zainteresowaniami, co przyczynić się może do stworzenia nie tylko fantastycznej i długofalowej przyjaźni, ale i również z upływem czasu długo oczekiwanego związku. Barany będące w związkach czeka świetne porozumienie z partnerem. Chociaż nie jest ono na chwilę obecną najgorsze to jednak przyczyni się do odnalezienia wspólnego „języka” we wielu tematach i rozwiązaniu codziennych problemów związanych z domem. Praca: W sferze zawodowej będziesz mieć wrażenie, że nie wszystko idzie po Twojej myśli i tak jakbyś chciał. Być może nadszedł czas, aby zmienić priorytety. Przyczyną tego może być usilne przenoszenie spraw rodzinnych do pracy i pracy do domu, co osłabia Twoją koncentrację nad powierzonymi Ci zdaniami. Postawienie granicy pomiędzy nimi może przynieść Ci w sferze zawodowej wiele korzyści, które odczuć możesz jeszcze w tym tygodniu. Finanse: Pomimo przypływu gotówki w tym tygodniu i dokonaniu bilansu, wciąż odczuwać będziesz niedosyt i brak oczekiwanej przez Ciebie kontroli nad finansami. Być może warto zatem przysiąść do tematu raz jeszcze i przygotować plan oszczędzania, który może pomóc Ci w odzyskaniu w tej sferze upragnionego poczucia komfortu psychicznego. Zdrowie: W sferze zdrowia może pojawić się rozdrażnienie i poddenerwowanie spowodowane problemami otaczających Cię osób, którym będziesz starał się pomóc. Ale czy tak naprawdę warto angażować się emocjonalnie w coś co tak naprawdę bezpośrednio Ciebie nie dotyczy? Weź głęboki wdech i skup się na sobie.

Byk 21.04 - 20.05 Miłość: Samotne zodiakalne Byki nie będą miały w tym tygodniu szczęścia w zawieraniu nowych znajomości. Tym samym trafiać będą tylko i wyłącznie na swoje przeciwieństwa względem cech charakteru przez co odpuszczą na jakiś czas poszukiwania swojej drugiej połowy. Byki będące w związkach skupią się na okazywaniu swoich uczuć partnerowi, emanując wewnętrzną wrażliwością i empatią, co będzie zauważalne i docenione w oczach partnera. Takie zachowanie zadziała bardzo pozytywnie na cały związek, będąc formą zadość uczynienia. Praca: W pracy czeka na Ciebie zastój jednak jest to tylko tzw. „ cisza przed burzą”. W połowie tygodnia zostaniesz zasypany nowymi zadaniami i obowiązkami, które mogą Ciebie nieznacznie przerosnąć. Przygotuj zatem jeszcze przed czasem konkretny plan działania by nie zostać w tyle na tle współpracowników. Finanse: Twoje finanse ulegną poprawie jednak, wciąż nie do końca będziesz zadowolony z przychodów jakie osiągasz. Nie licz jednak na to, że pieniądze pojawią się same. Jedyną rzeczą, która może przybliżyć Ciebie do poczucia zadowolenia w tej kwestii to podjęcie dodatkowej pracy. Zdrowie: Nie będziesz narzekał na zdrowie bo to będzie Ci sprzyjało. Pamiętaj jednak, że możesz poprawić swoją kondycję i samopoczucie spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu.

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|41

Skorpion 24.10 - 22.11 Miłość: W życiu miłosnym samotnych Skorpionów będzie to tydzień zastoju jeśli chodzi o zawieranie nowych znajomości oraz relacji. Zmęczenie usilnym poszukiwaniem swojej drugiej połowy da się we znaki, więc powinny one pomyśleć nad spędzeniem czasu same ze sobą skupiając się na opracowaniu nowego planu, który może im pomóc w znalezieniu tego, czego bezskutecznie na chwilę obecną szukają. Związane zodiakalne Skorpiony czeka krótki, ale burzliwy czas w relacji z partnerem. Jednak „nie taki diabeł straszny jak go malują” bo wyjdzie im to na dobre i wpłynie pozytywnie na całokształt ich relacji. W przyszłości jednak pamiętaj, że spory o błahostki nie są wam do niczego potrzebne. Praca: Uważaj w tym tygodniu na zawieranie nowych znajomości w pracy bo nie muszą one oznaczać wcale niczego dobrego. Osoby usilnie starające się zwrócić Twoją uwagę mogą narobić Ci nie lada problemów. Miej się na baczności. Finanse: W sferze finansów masz wystarczająco dużo ambicji. Ale zarabianie pieniędzy wymaga czegoś więcej niż tylko osobistych zalet. Pieniądze nie będą Ciebie opuszczały przez długi czas. Więc czy nie jest to dobry czas by pomyśleć o zabezpieczeniu się na przyszłość? Zdrowie: W sferze zdrowotnej mogą pojawić się drobne infekcje takie jak kaszel czy katar. Jednak nie będą one zwiastowały poważnej choroby. Postaraj się w tym tygodniu skupić się odbudowie układu odpornościowego bo ten na chwilę obecną nieco kuluje. Zwiększ codzienną dawkę witamin dzięki spożyciu większej ilości owoców i warzyw.

Strzelec 23.11 - 21.12 Miłość: Samotne zodiakalne Strzelce odzyskają w końcu swoją wewnętrzną pewność siebie nawiązując przy tym wiele nowych znajomości, które przyczynią się do obrania całkowicie innej drogi. Może przybliżyć to znalezienie swojego życiowego partnera. Związane Strzelce znajdą nić porozumienia ze swoją drugą połową co pozytywnie wpłynie nie tylko na odnalezienie kompromisu w wielu sprawach, ale i odbudowę utraconego zaufania, wynikającego z ich chwilowego egoizmu. Praca: W sferze zawodowej tak naprawdę niezależnie od tego, czy jesteś w biurze, czy w domu, ważne jest byś wciąż zachowywał swoje silne przywództwo oraz jasne cele do których osiągnięcia stale dążysz. Kluczowe szczegóły mogą być zasłaniane przez niestabilne okoliczności: znajdź zatem ich źródło niestabilności. Poszukiwanie równowagi powinno być dla Ciebie priorytetem bo tylko ona może pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu. Finanse: Twoje finanse niezmiennie będą w jak najlepszym porządku. Uważaj jednak by nie wydawać pieniędzy na niepotrzebne Ci tak naprawdę rzeczy, które mogą znacznie nadwyrężyć Twój domowy budżet. Zdrowie: W sferze zdrowia mogą pojawić się problemy z układem oddechowym. Przyczyną tego może być nie leczona od dawna astma. Jednak jeśli jesteś palaczem warto rozważyć rzucenie nałogu i rozpoczęcie bardziej zdrowego stylu życia niż do tej pory.

Lew 23.07 - 23.08

Miłość: Samotne Lwy będą w tym tygodniu miały okazje na nawiązanie nowych znajomości, które mogą zwiastować również poznanie swojej drugiej połowy pomimo tego, że wciąż nie będą one skore do poszukiwań partnera i skupione tylko na sobie. Związane zodiakalne Lwy czeka poprawa komunikacji z partnerem i powrót relacji do oczekiwanej harmonii i stabilizacji. W przyszłości zatem warto wszelkie niedomówienia oraz spory rozwiązywać zawczasu i nie unosić się dumą by uniknąć niepotrzebnych możliwych konfliktów. Praca: W sferze zawodowej wiele osób będzie oczekiwało od Ciebie pomocy i rady. Jednak pamiętaj, że nie zawsze pomoc może zostać odebrana pozytywnie i przynieść Ci jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie może zadziałać to na Twoją niekorzyść. Dlatego, też skupienie się tylko i wyłącznie na swoich codziennych obowiązkach pomoże uniknąć Ci rozczarowania i problemów. Finanse: Jeśli chodzi o finanse będziesz przekonany, że wszystko czego w związku z nimi oczekujesz będzie szło tak jak tego chcesz i oczekujesz. Jednak pamiętaj, że nie zawsze dostajemy to czego chcemy i Twoja wrodzona pewność siebie może Cię zgubić. Zaplanuj więc wydatki na ten tydzień z głową i dbałością o detale. Zdrowie: Nie będziesz miał powodów do niepokoju jeśli chodzi o Twoje zdrowie i samopoczucie. Jednak chwilami mogą pojawić możliwe swędzenia i podrażnienia skóry. Nie bagatelizuj tego problemu i zadbaj o dokładną pielęgnację i nawilżenie ciała by uniknąć możliwych problemów ze skórą.

Bliźnięta 21.05 - 21.06

Panna 24.08 - 22.09

Miłość: Zaangażowanie samotnych Bliźniąt względem poszukiwań drugiej połowy w tym tygodniu może przynieść długo oczekiwane rezultaty. Na ich drodze pojawi się w końcu w idealny kandydat, z którym będą miały szanse na zbudowanie trwałej relacji prowadzącej do stworzenia związku. Związane zodiakalne Bliźnięta, będą kontaktowały się ze swoim partnerem na poziomie intelektualnym. Przyszedł czas by w końcu zrozumieć, że mają one z partnerem w wielu sprawach, wspólny interes oraz że nie wszystko da się rozwiązać w pojedynkę. To świetny czas na rozmowę i wyjaśnienie aktualnych niedomówień. Praca: W sferze zawodowej pojawi się ktoś kto zaproponuje Ci możliwość rozwoju dotyczącego Twojej kariery. Pamiętaj jednak, że nie ma nic za darmo i dokładnie przemyśl czy ta gra jest warta świeczki zanim zgodzisz się na tę propozycję bez wcześniejszego zastanowienia. Finanse: Od dłuższego czasu zamierzasz planować każde poważne wydatki z uwagą na wszelkie detale i szczegóły, jednak wciąż odkładasz to na później ignorując powagę swojej aktualnej sytuacji względem finansów. Ten tydzień jest dla Ciebie idealnym czasem na stworzenie konkretnego planu dotyczącego poprawy Twojego domowego budżetu oraz planu oszczędzania. Zdrowie: W sferze zdrowia odczuwać będziesz zmęczenie jednak nie będziesz wiedział skąd ono tak naprawdę się bierze, bezskutecznie szukając przyczyn. Problemem może być jednak niedobór cukru w organizmie, który warto regularnie uzupełniać. Dla pewności skonsultuj się z diabetologiem w celu wykluczenia możliwej choroby cukrzycowej.

Miłość: Samotne zodiakalne Panny w tym tygodniu wybiją się na tle przyjaciół i znajomych podczas spotkań i różnego rodzaju eventów w czasie których pojawi się szansa na poznanie wielu interesujących osób mogących zakończyć ich samotną drogę przez życie. Związane Panny czeka czas poczucia oddalenia się partnera względem wprowadzania przez niego zmian dotyczących domu i życia rodzinnego, które w pełni go pochłoną. Nie ma jednak co zamartwiać się na zapas bo zmiany te wyjdą waszej relacji na dobre. Zatem więcej cierpliwości i zrozumienia. Praca: W pracy nie masz teraz możliwości ucieczki od natłoku obowiązków bo jak by nie było czujesz, że jest ich zbyt wiele. Jednak pamiętaj, że tylko dzięki ciężkiej pracy możesz osiągnąć upragniony od dawna sukces, a nawet awans. Nie opieraj się na obserwacjach współpracowników, bo mogą Cię one tylko wybijać z rytmu. Finanse: W sferze finansów czeka na Ciebie przypływ gotówki nie tylko związany z wynagrodzeniem, ale i możliwym otrzymaniem niespodzianki w postaci premii. To dobry czas by odłożyć trochę gotówki na „czarną godzinę”. Zdrowie: Jeśli chodzi o zdrowie mogą pojawić się chwilowe bóle głowy. Nie będzie zwiastowało to poważniejszych problemów zdrowotnych. Zadbaj jednak o uniknięcie problemów z nimi związanymi podczas gorących kąpieli aromatycznych, które ukoją ból i poprawią samopoczucie.

Koziorożec 22.12 - 20.01 Miłość: Samotne Koziorożce czeka czas poczucia, że czują się dobrze w towarzystwie same ze sobą odrzucając tym samym zawieranie nowych znajomości oraz wyjścia poza cztery ściany w celu spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi. Związane zodiakalne Koziorożce poświęcać będą więcej czasu i uwagi partnerowi spędzając wolne chwile na wspólnych zajęciach oraz wyjściach na spacery bądź zakupy co pozwoli na zbliżenie się do siebie jeszcze bardziej niż do tej pory. Praca: To, co wychodzi z Twoich ust w kierunku współpracowników nie do końca działa na Twoją korzyść i pozytywne postrzeganie Twojej osoby. Zatem zanim coś powiesz bądź skomentujesz jakąkolwiek sytuację pomyśl czy warto tego nie przemilczeć. Czasami słowa bywają zbędne. Finanse: Trudno powiedzieć, czy Twoje plany finansowe działają, czy też nie. Rozważ zatem czy nie zmienić swojego podejścia względem zarabiania i wydawania, bo właśnie może w tym tkwi główny szkopuł Twojego problemu. Zdrowie: W sferze zdrowia mogą pojawić się tymczasowe bóle krzyża. Warto zadbać o skorzystanie z usług fizjoterapeuty, bądź masażysty nie bagatelizując problemu. Jeśli zaś brak Ci czasu bądź pieniędzy postaraj się by wykonać kroki we własnym zakresie w celu wyeliminowania problemu.

Wodnik 21.01 - 20.02

Miłość: Samotne zodiakalne Wodniki dzięki swojej pomysłowości i osobistemu urokowi nawiążą nieplanowaną, ale długofalową relacją z nowo poznaną osobą, która wprowadzi w nich życie wiele radości i zadowolenia. Być może będzie to właśnie ktoś kogo od dawna szukały. Związane Wodniki będą cieszyć się z harmonii w związku podczas wspólnie spędzonego czasu tylko we dwoje. Czas ten pozwoli im na zwiększenie porozumienia oraz poczucie stabilizacji. Warto również zadbać o odpowiedni nastrój by pozytywnie zaskoczyć partnera swoją kreatywnością. Praca: Jesteś pewny siebie i doświadczony, jeśli chodzi o świat biznesu, a kiedy potrzebujesz pomocy, zawsze wiesz, gdzie ją zdobyć. Ale kiedy zajmujesz się sprawami domowymi i relacjami osobistymi, zastanawiasz się, co dalej robić gubiąc się w swoich działaniach. Znajdź mentora w tej dziedzinie, który pomoże Ci w znalezieniu rozwiązania tego problemu, bo może Ci to pomóc w jeszcze sprawniejszym osiągnięciu zamierzonych celów. Finanse: Chociaż Twoje finanse będą wciąż tkwiły w jednym i tym samym miejscu, to ten tydzień może przynieść Ci nieoczekiwane niespodzianki w postaci premii bądź bonusu. Nie wydawaj w tym tygodniu zbyt wielu pieniędzy bo może się okazać, że wydajesz więcej niż tak naprawdę posiadasz. Zdrowie: W sferze zdrowia nic nie ulegnie zmianie i będziesz cieszył się dobrym samopoczuciem. Jednak pamiętaj, by przestrzegać diety i więcej czasu poświęcać ćwiczeniom na siłowni w celu poprawy Twojej kondycji.

Rak 22.06 - 22.07

Waga 24.09 - 23.10

Ryby 21.02 - 20.03

Miłość: Samotne zodiakalne Raki skupią całą swoją uwagę na sobie, korzystając z możliwości wyjścia z domu i spędzania czasu w gronie przyjaciół oraz znajomych, odrzucając tym samym swoje dotychczasowe plany względem poznania swojego długo wyczekiwanego ideału. Na związane zodiakalne Raki czekają nieporozumienia z partnerem, które będą narastały po przez niedomówienia dotyczące problemów, które do tej pory wydawały się być już dawno rozwiązane. Warto zatem przeprowadzić poważną rozmową z partnerem w celu znalezienia rozwiązania problemu i nie czekać, aż konflikt narośnie. Praca: Całą swoją uwagę skupiasz na pracy oddając się jej w stu procentach, jednak masz wrażenie, że Twoja praca nie jest doceniania i dostrzegana. Nic bardziej mylnego. Ten tydzień przynieść może Ci w końcu oczekiwaną pochwałę ze strony szefostwa, ale i możliwą podwyżkę. Finanse: W sferze finansów nie będzie się działo zbyt dobrze. Jednak nie wpadaj w panikę, ponieważ wszystko da się odkręcić i wyprostować. Wszystko się zrównoważy raczej prędzej niż później. Użyj zatem swoich oszczędności, które z czasem łatwo nadrobisz. Zdrowie: W rzeczywistości często dążysz i rozwijasz się w trudnych warunkach zapominając o swoim zdrowiu. To dobry czas, aby zrobić postępy i wprowadzić zmiany w swojej diecie lub rozpoczęciu ćwiczeń siłowych, które pomogą Ci w odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Miłość: Samotne zodiakalne Wagi w tym tygodniu poświęcą więcej czasu na zabawę i rozrywkę, której im w dużej mierze brakowało. Wyjście do grona przyjaciół oraz znajomych może okazać się dobrym planem i okazją na zawarcie nowych znajomości i poznanie interesującej w ich mniemaniu osób. Związane Wagi czekają podejrzenia ze strony partnera o możliwe romanse, więc warto od razu przekonać i utwierdzić partnera o swojej wierności i oddaniu zanim będzie za późno. Czasami naprawdę mała iskra może wzniecić pożar, którego nie będzie się dało ugasić. Praca: Jesteś oszołomiony wszystkimi nowymi pomysłami, które dziś przekraczają twoje możliwości. Zdajesz sobie sprawę, że są zupełnie inne sposoby na wyrwanie się ze starych wzorców, które powstrzymują Cię przed osiągnięciem Twojego celu. Wprowadzenie ich w życie może wybić Cię na tle współpracowników. Finanse: Przyszedł w końcu czas na długo oczekiwaną poprawę finansową Twojego domowego budżetu. Pamiętaj jednak, że nic nie trwa wiecznie i by utrzymać je pod kontrolą musisz zacząć planować swoje wydatki z głową unikając rozrzutności. Zdrowie: Nie będziesz mieć powodów by narzekać na swój stan zdrowia. Zadbaj jednak o zmianę dotychczasowego stylu życia poświęcając więcej czasu na aktywność fizyczną.

Miłość: Samotne zodiakalne Ryby rzucą się w wir pracy zapominając na chwilę o zawieraniu nowych znajomości. Co prawda nie jest to najlepsza metoda bo oddala je to od poznania idealnego partnera, ale nie oznacza to, że całkowicie stracą one możliwość na poznanie kogoś wartego uwagi w momencie, którego wcale na chwilę obecną nie biorą pod uwagę. Ryby będące w związkach czeka czas pełen miłości i zadowolenia. Warto zadbać by ta dobra passa trwała jak najdłużej, więc pora na odciążenie partnera w codziennych obowiązkach, które nie do końca sprawiają mu radość. Praca: Wciąż będziesz zamartwiał się, że pomimo szybkiego tempa, które sobie narzuciłeś względem wykonywania zadań Twoja praca stoi w miejscu i nic się nie rusza, a poświęcasz jej dużo czasu i uwagi. Być może jest to dla Ciebie sygnał by zmienić swoje dotychczasowe działania i wprowadzić nowy plan działania mający na celu usprawnienie Twojej pracy. Finanse: Plany, które wprowadzasz w życie w związku z zarządzaniem domowym budżetem zaczną przynosić długo oczekiwane efekty. Co prawda poprawiają się one stopniowo, ale przecież „nie od razu Rzym zbudowano”. Postaraj się zatem kontynuować ten plan, a osiągniesz upragnioną stabilizację. Zdrowie: W sferze zdrowia nie będziesz mieć w tym tygodniu powodu do zmartwień. Jednak postaraj się zadbać o regenerację oczu, które momentami dadzą o sobie znać. Warto pomyśleć nad wizytą u okulisty.


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

42|

IMPREZY

KWIECIEŃ 2018

w POSKu

Sobota 07.04 godz 10.30 SALA TEATRALNA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

„Odpowiedź zna wiatr” czy „Milość między słowami” ale także inne, równie porywające.. Bilety: £20 Rezerwacja/zakup tel: 07788 410 122

GALERIA

Informacje tel 020 8742 6430 we środy godz. 11:00 –14:00)

03.04 – 13.04

V JUBILEUSZOWY KONGRES POLEK W WIELKIEJ BRYTANII

Fundacja ‘Kresy – Syberia’.

– oczywistość czy wyzwanie“. Dalsze informacje: e.strulak@krolestwopolek.eu

30.04 – 18.05

Niedziela 08.04 godz. 17:00 JAZZ CAFÉ Eva Becla Prezentuje..

Jubileuszowa wystawa APA – 60 lat istnienia

14.04 -27.04 Irina Afonina, Olivia Chalmers, Penny Duszynski, organizowany przez Zjednoczone Królestwo Brenda Elvin, Polina Poritkova Polek w WB i pod hasłem „Równouprawnienie – zbiorowa wystawa malarska

LUBELSKA FEDERACJA BARDÓW w znakomitym koncercie piosenek  Boba Dylana. W programie songi znane, takie jak

Konstytucja 3 Maja – wystawa Biblioteki Polskiej POSK

19.05 – 01.06

ZAJĘCIA I IMPREZY STAŁE Próby zespołu Pieśni i Tańca „TATRY”- w każdy piątek godz. 19:30. Tel: 07811 454432 Także www.tatry.org.uk KAWIARNIA JAZZOWA zaprasza w każdą sobotę od godz. 20:00 do północy Dalsze informacje: www.jazzcafeposk.co.uk oraz email: jazzcafe@posk.org KOLEKCJA POSKu – zwiedzanie i informacje - Kierownik Domu 020 8741 1940 PUNO POLSKI UNIWERSYTET NA OBCZYŹNIE – Wykłady i kursy - www.puno.edu.pl BIBLIOTEKA POLSKA POSK – Godziny otwarcia: Pon. i śr. 10:00–20:00, Piątek 10:00–17:00, sobota 10:00–13:00. PYTAJCIE O POLSKIE KSIĄŻKI W BIBLIOTEKACH LOKALNYCH POSKlub – zabawy taneczne w każdą sobotę od godz. 20:00 – 23:30 Tel 020 8742 6415 Polskie Towarzystwo Filatelistyczne w WB – zebrania kwartalne. Tel 020 8567 7934 Szkoła Tańca U PIOTRA w Londynie Tel 07540473454 także www.naukatanca.co.

Informacje są aktualne w chwili oddania Informatora do druku. Za zmiany odpowiadają organizatorzy imprez

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

OGĹ OSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|43


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

44|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -

Proszę o kontakt Piotra Cherkowskiego w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej mamie Irenie Boguslawskiej stałe zamieszkałej w Elblągu. Siostra Iwona.

Mieszkania POKOJE 1 OSOBOWE

DERBY - POKÓJ DO WYNAJĘCIA / Pokój umeblowany, TV Internet. tel:07931689109 DARTFORD -  POKÓJ 1 OSOBOWY CENTRUM DARTFORD / Witam. Do wynajęcia pokój 1-osobowy w centrum Dartford 2 min od Lidla. W pokoju duża szafa z szufladami, duża komoda, możliwość podłączenia polskiej telewizji lub też już z polską telewizją do wyboru, internet, rachunki wliczone. Więcej informacji tel:+447397518400

POKOJE 2 OSOBOWE PRESTON - POKOJE DO WYNAJĘCIA PRESTON / pokoje do wynajęcia w miejscowosci preston. Obecnie posiadamy jeden wolny pokój w cenie £75 od osoby - płatne tygodniowo lub £105 od pary. W tym wliczone rachunki i internet. Wymagany depozyt za dwa tygodnie. Informacje 07590304060 LONDYN - MANO PARK - 2 POKOJE DO WYNAJĘCIA NA EAST HAM / witam, mam 2 pokoje do wynajęcia w spokojnym domu, pokoje dla pary albo jako jedynki. Tel:majdan1221@gmail.Com STRADFORD - BARDZO DUŻA DWÓJKA NA PLAISTOW / mam do wynajęcia bardzo duży i jasny pokój dwuosobowy na plaistow. W domu są dwie łazienki z toaletami, duży living room, przestronna kuchnia. Wszystkie rachunki wliczone. Tel:07872104338

INNE DZIAŁKA BUDOWLANA / sprzedam działkę budowlaną w Bartoszowie k.Rymanowa 52 ary 07597019411 NOTTINGHAM - POKÓJ DO DZIELENIA W NOTTHINGHAM NG3 / ani pokój w nottingham ng3 pokój w nottingham trzy/cztery/sześć łóżek na krótko lub dłużej. Bez depozytu! Pokoje dla dziewczyn i chłopaków osobno oraz mix rooms cichy dom dla normalnych ludzi ;) no deposit!!! Share room in alfred street north tel:07486607198 NOTTINGHAM -  POKÓJ DO DZIELENIA W NOTHINGHAM / tani pokój w nottingham ng3 pokój w nottingham trzy/cztery/sześć łóżek na krótko lub dłużej. Bez depozytu! Pokoje dla dziewczyn i chłopaków osobno oraz mix rooms cichy dom dla normalnych ludzi ;) no deposit!!! Share room in alfred street north Tel:07486607198 LONDON -  MIESZKANIA TWO BEDROOM ILFORD I OKOLICE / witam mamy do wynajęcia trzy mieszkania twoo bedroom 1x two bedroom ilford lane £1250pcm 1x two bedroom ilford high road £1250pcm 1x two bedroom airthrie road seven kings £1300pcm prosze dzwonić pod numer 02085537776 tel:esteraela@gmail.Com LONDON -  STUDIO FLAT / do wynajęcia nowoczesne studio flat, 5 min do stacji east acton (central line), 15min do westfield shopping centre. 20Min do oxford street. Flat położony w zacisznej ulicy z oddzielnym wejściem. Umeblowany z internetem. Małe prywatne patio z przodu. Tel:07930412235

CAR SPRAYER JOB IN READING must be able to speak English

07717204768

PERIVALE - 2 BEDROOM NA PERIVALE / witam, smart choice pm posiadam do wynajęcia 2 pokojowy flat z ogrodem na perivale. Blisko stacji metra perivale 10min. Duży podwójny salon połączony z kuchnią, dwójka i jedna jedynka, storege na ogrodzie podjazd £1250pcm 07709511836 tel:07709511836

DO WYNAJECIA / nowoczesne studio flat, 5min do stacji East Acton (Central Line), 15min do Westfield Shopping Centre. 20min do Oxford Street. Flat polozony w zacisznej ulicy z oddzielnym wejsciem. Umeblowany z internetem. Male prywatne patio z przodu. 07930412235 LONDYN - POKÓJ DWUOSOBOWY W POBLIŻU CANNING TOW / Pokój dwuosobowy w pobliżu Canning Town, £ 139 tygodniowo. Pokój dwuosobowy do wynajęcia w domu z 2 sypialniami w pobliżu Canning Town. Pokój jest w pełni umeblowany i ma okno z widokiem na ogród. Do wynajęcia od zaraz. tel:07473667163 LONDYN -  POKÓJ Z WŁASNĄ ŁAZIENKĄ - HAYES - 1 / Wynajmę duży pokój z osobną łazienką. Dom wybudowany w 2011 roku, wysoki standard. W kuchni znajduje się zmywarka, stacja uzdatniania wody, panele solarne na dachu. Wszystkie rachunki w cenie łącznie z szybkim internetem! Dom jest ciepły, suchy i tel:07907948046 LONDON -  POKOJE DO WYNAJĘCIA / Witam! mamy do wynajęcia pokoje. Jedynki i dwójki dla singli oraz par. Pokoje znajdują się w dzielnicy Ilford, Barking i okolice. Proszę dzwonić pod numer 02085537776, tel:esteraela@gmail.com LONDON -  BEDSIT/STUDIO / bedsit/studio. Mam do wynajęcia duże studio z własnym prysznicem i małą kuchnią oraz z prywatnym korytarzem na drugim piętrze. Można również korzystać z dużej kuchni na dole i ogrodu. W domu tylko dwie osoby. Super lokalizacja blisko centrum Londynu tel:07448173735

HAYES - 3 BEDROOM DOM Z GARAZEM NA HAYES / do wynajęcia 3 bedroom house na hayes. Duża kuchnia z jadalnią, salon, 2 dwójki i jedynaka. Łazienka z wanna i osobne wc podjazd na 4 samochody plus mały garaż. Cena £1650 plus rachunki. Od teraz.Tel 07709511836 UPTON PARK - MIEJSCE W POKOJU NA UPTON PARK 75£ / Wynajmę miejsce w pokoju 2 osobowym niedaleko stacji metra upton park, warunki dobre.Internet,ogródek miła atmosfera,tygodniowy depozyt.Wszystkie rachunki wliczone. Zapraszamy. Tel:00447404251225 LONDYN, PLAISTOW -  MIEJSCE W POKOJU DLA CHŁOPAKA/MĘŻCZYZNY / Do wynajęcia miejsce w pokoju dla chłopaka/mężczyzny bez nałogów, plaistow, wschodni londyn. Potrzebny depozyt. Tel:07779148142 DOVER - POKOJE DO WYNAJĘCIA-ROOMS FOR RENT / Witam mam do wynajęcia pokoje jedno i dwuosobowe w dover ,dobra lokalizacja reszte szczegółów prosze pisac hello, i have rooms for rent in dover. Single and double rooms are after restoration of information on the priv. Tel:jurczykslawomir@wp.Pl NOTTINGHAM - SALA DO WYNAJĘCIA W NOTTINGHAM / Mamy sale do wynajecia na rozne okazje w nottingham ng3. Sala jest do wynajecia na kazda okazje od szkolen do wieczorkow czy chrzcin od zaraz 10 minut pieszo od centrum nottingham. Ta sala okolicznosciowa sklada sie z dwuch czesci. Tel:07486607198

Praca

LUTON - POKÓJ JEDYNKA / Do wynajęcia pokoj jedynka blisko centrum. Dostępny od 20 kwietnia. Szczegóły pod numerem 07429613509

ZATRUDNIĘ FRYZJERKĘ/FRYZJERA Z DOŚWIADCZENIEM / Praca w południowo - zachodnim Londynie. 07847846969

LONDYN/PLAISTOW - JEDYNKA DLA SPOKOJNEJ OSOBY / Wynajmę przytulny, słoneczny pokój dla spokojnej osoby w wieku ok 35 lat, bez nałogów i pracującej w ciągu dnia. Dom zamieszkały przez 4 osoby, czysty bez wilgoci i grzyba, z ogrodem i dużą kuchnią. Więcej informacji udzielę telefonicznie. tel:07580983291

ALFRETON DE55 7RA - KIEROWCA BUSA ( KURIER W FIRMIE YODEL) / witam poszukujemy chetnych osob do pracy jako kurierzy wymagania: - prawo jazdy kat b - samozatrudnienie - dyspozycyjnosc od poniedzialku - soboty jest to praca w palnym wymiarze godzin placa od 70 - 100f+/ dzien w zaleznoci od ilosci d tel:07889728844 0745075345

PRESTON - POKOJE DO WYNAJĘCIA PRESTON / Pokoje do wynajęcia w miejscowosci Preston. Obecnie posiadamy jeden wolny pokój w cenie £75 od osoby - płatne tygodniowo lub £105 od pary. W tym wliczone rachunki i internet. Wymagany depozyt za dwa tygodnie. INFO 07590304060

LONDON - ESCORT DRIVER / poszukujemy kierowcow z wlasnym samochodem jako ( escort driver ) jezeli jestes zainteresowany prosimy o smsa/whatsapp z : jaki posiadasz samochod? Jak twoj angielski? Jakiej uzywasz navi? Z jakiego postcodu jestes np. Nw6... Jak tw tel:monic33a@gmail.Com


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

I wish to place an ad in your magazine for a Car Sprayer, bodyshop is based in Reading, must be able to speak English. My number is 07717204769 Name is Daniel LONDON - POSZUKUJEMY MALARZY / DEKORATOROW / przyjmiemy profesjonalnego dekoratora z doswiadczeniem w uk, ktory moglby podjac prace od zaraz. Wymagana karta cscs, nin, konto bankowe, wlasny zestaw ppe. Praca od poniedzialku do piatku od 8am do 5pm. Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem tel:07391774672 SHEFFILED -  KIEROWNIK ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO - PIEKA / oferta pracy: kierownik zakładu produkcyjnego. Opis stanowiska pracy: • nadzór nad całym procesem produkcji, • kontrolowanie kosztów produkcji, • kierowanie grupą około 30 osób, • nadzór nad terminową realizacją procesów prod tel:zamowieniapolbky@wp.Pl AYLESBURY - DAM PRACE PANI Z SAMOCHODEM/SPRZATANIE / praca w aylesbury i okolicach 32 godz tygodniowo lub wiecej,po pol roku platny urlop, - wymagania: komunikatywny j.Angirlski - samochod trening zapewniony stawka godzinowa £10+ prosze dzwonic na numer 07879751743 p.Kinga lub email; info@r tel:07879751743 NEWBURY/THATCHAM - OGRODNIK POSZUKIWANY / firma rose property services szuka ogrodnika (full time) w newbury/thatcham. Wymagania: jezyk angielski oraz prawo jazdy kat. B. Doswiadczenie w ogrodnictwie mile widziane. Oferujemy pelne przeszkolenie, uniform, stawka 8,75 gbp/h. Tel:karolina@ rosepropertyservices.Co.Uk LONDYN - PRACA AU PAIR W LONDYNIE WIEK 18 - 30 / Witam pilnie zatrudnie opiekunke w charakterze au pair do pomocy w opiece przy 2 chlopcach (2 i 3.5). Zapewniamy pokoj, wyzywienie, kosmetyki, kieszonkowe itp. Magdalena Tel:magdalena-london@outlook.Com KENDAL -  PRODUCTION OPERATIVES - KENDAL / Easyrecruituk.Com are actively recruiting for a number of production operative in the kendal area. Ideally candidates with line work experience within the food production industry would be preferred but this is not essential. Tel:03300 040506 KENDAL - MACHINE OPERATOR/PROGRAMMER – KENDAL / We are looking for a number of machine operators/programmers to start immediately with a leading food manufacturer in the north west area. Our client is a world renowned leader in food, committed to ‚manufacturing excellence’. Tel:03300 040506 BARKING -  KIEROWCA KAT C / Poszukujemy kierowcy kat c (ciezarowka 7.5 T). Praca przy rozwozeniu stali od pon do pt w godzinach od 7 do 17, czasami w soboty takze. Mile widziana licencja hds oraz doswiadczenie. Angielski komunikatywny, wiek min 25 lata oraz wymagana karta cp Tel:info@ jacmetalworks.Co.Uk LONDYN -  KIEROWCA AUTOBUSU - LONDYN / Firma zajmujaca sie transportem publicznym poszukuje kierowcow autobusu z prawem jazdy kat d, gotowych do pojecia pracy w anglii przy przewozach pasazerskich w londynie i okolicach. 02031379406 LONDON - PRACA / Studia w anglii za pieniądze angielskiego rządu. Tak więc całość kwoty, którą potrzebujesz na czesne możesz pożyczyć od rządu, poniewasz jesteś obywatelem ue i masz dokładnie take same prawa, jak anglicy. 95% Anglików korzysta z tej Tel:roksana@needoneuk.Com LONDON -  ZATRUDNIMY PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH / Zatrudnimy doswiadczonych pracownikow budowlanych w zawodach: stolarz budowlany, plytkarz, malarz - tylko solidni fachowcy, z doswiadczeniem w polsce, mozliwosc stalej wspolpracy, poszukujemy takze dekarza - znajomosc giecia blachy, „rabek” kontakt Tel:07796255155 LONDYN -  DOŚWIADCZONYCH STOLARZY / Umiejętności czytania rysunków technicznych/pracy w drewnie i melaminie/dokładność, wysoka jakość wykonania/obsługa maszyn stolarskich/praca jest w charakterze podwykonawcy na stałe./Angielski nie jest wymagany/ wynagrodzenie - 12£-16£/h. Tel:07830120003 SOUTH WEST LONDON - DOMESTIC CLEANING / Doświadczona firma sprzatajaca z dlugoletnim stazem na rynku poszukuje pan do sprzatania domkow prywatnych na terenie poludniowo-zachodniego londynu. Obecnie posiadamy klientow w takich dzielnicach jak: wimbledon, tooting, balham, clapham, wandsworth Tel:07827968486 SHEFFIELD - PRACA DLA POMOCNIKÓW BUDOWLANYCH / Poszukujemy pomocników budowlanych przy montażu fasad aluminiowych. Praca dostępna jest od zaraz w centrum sheffield. Wymagane są: aktualna karta cscs, samozatrudnienie (utr), chęć do pracy oferujemy cotygodniowe wynagrodzenie, moż. Tel:07840012394 SOUTH WEST LONDON -  POSZUKUJEMY DZIEWCZYN DO SPRZTANIA / Doświadczona firma sprzatajaca poszukuje pan do sprzatania domkow prywatnych na terenie poludniowo-zachodniego londynu. Obecnie posiadamy klientow w takich dzielnicach jak: wimbledon, tooting, balham, clapham, wandsworth. Tel:07827968486 MANCHESTER -  KIEROWCA W PIEKARNI / Polska piekarnia poszukuje kierowcow do rozwozenia pieczywa. Chetnych prosimy kierowac zgloszenia na mail cv@polishvillagebakery.Co.Uk ZLECENIE SZYBKA KASA DO ZAROBIENIA 1000+ / Witam , jeśli jesteś w potrzebie bądź masz krytyczną sytuacje finansową, bądź opuszczasz anglie i chcesz zarobić nie małą sumę oid 1000-2000$ nie czekaj dzwon pod nr 07425285460. Więcej informacji pod tym nr. Dziękuje Tel:07425285460 LONDON - SZUKAM POMOCNIKA BUDOWLANEGO / Witam szukam osoby znajacej sie na budowlance ukladanie kafelek ,troche malowania itp w prywatnym domu praca lekka na kilka dni zainteresowanych prosze o kontakt 07984218888 SHEFFILED - OFERTA PRACY - CUKIERNIK / Opis stanowiska pracy: • pieczenie ciast oraz produkcja innych wyrobów cukierniczych, dbanie o asortyment i świeżość wyrobów cukierniczych, obsługa maszyn i urządzeń wymagania: • wykształcenie cukiernicze, • umiejętność pr Tel:zamowieniapolbky@wp.Pl BROADSTAIRS, MARGATE, RAMSGATE, THANET -  FIRMA BUDOWLANA POSZUKUJE BUDOWLANCOW / Firma budowlana poszukuje do pracy osób na stanowisko ogólno budowlańca. Praca stała dla odpowiednich kandydatów.Prosimy o kontakt tylko osoby w doświadczeniem w wykończeniach (również z polski) oraz dobudówkach. Angielski nie wymagany. Tel:07594559172 LONDYN - PRACA DLA MASAZYSTEK W LONDYNIE / Salon masazu w londynie zatrudni panie do pracy na stanowisku masazystki. Zapraszamy osoby z doswiadczeniem lub bez. Zapewniamy szkolenia. Elastyczny grafik pracy, mila atmosfera , atrakcyjne wynagrodzenie. Tel:jadda69@gmail.Com MANCHESTER - STRIKERS / P&m group poszukujemy strikerow w manchester wymagamy cscs doswiadczenia minimum 4 lata wlasnie narzedzia osoby zainteresowane prosimy o kontkat ewelina 0161 277 7944 lub 07534947959 Tel:01612777944. LONDYN - GENERAL LABOURER WANTED / General labourer needed. Job: south london from:£7 £8 per hour reliable person non smoker non drinker call martin 07467151515 Tel:ecronltd@outlook.Com BIRMINGHAM - DORADCA UBEZPIECZENIOWY / Szukasz pracy, znudzila ci sie obecna praca albo nie jestes zadowolony z wynagrodzenia, przeczytaj: poznaj korzyści ze współpracy z nami: to, co chcę ci zaoferować, to wsparcie na start i atrakcyjny system premiowy. To wreszcie praca, któr Tel:07519527524 LONDYN - PRACA DLA ELEKTRYKA / Zatrudnię elektryka z pojeciem i odpowiednim podejsciem do pracy. Wymagania: karta cscs nin utr mile widziane podstawowe narzedzia ktore powinne znajdowac sie na wyposazeniu kazdego elektryka. Praca od zaraz z mozliwoscia dluzszej Tel:07927556429 LONDYN -  PRACA STAŁA LUB DODATKOWA, CAŁY LONDYN / Poszukuję osób komunikatywnych, których zadaniem będzie nawiązanie współpracy z salonami kosmetycznymi i fryzjerskimi, sprzedaż i polecanie profesjonalnych produktów kosmetycznych.Proszę o kontakt emailowy. Tel:+48 606630855 PETERBOROUGH -  PRACA DLA OPIEKUNA OSÓB STARSZYCH / Axamo recruitment obecnie prowadzi rekrutacje do domów opieki ( care home with nursing & residential) na stanowisko: opiekunów osób starszych/healthcare assistant praca na pełen etat, 36 godzin tygodniowo, 7,88 gbp dostępne nadgodziny. Tel:carestaff@axamo.Co.Uk LONDON -  PRACA DLA PAN I PANOW / Poszukujemy osob do pracy w hotelach w centrum londynu 1.Room attendant (cleaner ) dzien lub wieczory 2. Housekeeping porter loundry porter 3. Public area cleaner 4.Kitchen staff . Możliwość pracy na bezposredni kontrakt z hotelem. Oferujemy wypl Tel:07841520397 SLOUGH -  STOLARZ OKIENNO- DRZWIOWY / Firma stolarska o ustabilizowanej pozycji na rynku poszukuje doswiadczonego stolarza do produkcji okien i drzwi. Praca stala, w pelnym wymiarze godzin, pon-sob oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, zalezne od umiejetnosci. Tel:01753683321 LONDYN - PRACA DLA CARE ASSISTANT/LONDYN / Praca dla opiekunów osób starszych w domach opieki w wielkiej brytanii (londyn i okolice), 7.88Gbp . Jeśli jesteś zainteresowany, prześlij nam swoje cv na adres:carestaff@axamo.Co.Uk/442035984144 Tel:carestaff@axamo.Co.Uk

OGŁOSZENIA

Sprzedam, kupię TAUNTON - GOLDEN VIRGINIA KUPIE KAZDA ILOSC / Witam nawiaze wspolprace z ludzmi chetnymi na przywoz golden virgini kupie kazda ilosc. Tel:zimny26@wp.Pl CALE UK - NOWOCZESNE POLSKIE MEBLE NAJTANIEJ W UK / Szok cenowy!! ........ Firma splendo ltd. Rozpoczyna wielką promocję nawet do 50 procent taniej na polskie meble. Dodatkowo dołączamy hit sprzedaży : ---- gwarancja najniższej ceny na wszystkie meble --- wszystko na naszej stronie ; www. Tel:splendp@wp.Pl MAJDAN KRÓLEWSKI -  NAROŻNIKI/WERSALKI/ SOFY/ KANAPY / Szukasz wygodnych, solidnych i nowoczesnych mebli? Zapraszamy na naszą strone www.Remy-furniture@co.Uk zajrzyj i wybierz coś dla siebie, dużo nowości, atrakcyjne ceny. Masz pytania? Napisz do nas albo zadzwoń 0757 064 0953. Tel:07570640953 LONDYN -  KOMLET DO NAUKI HISZPANSKIEGO / Sprzedam komplet podrecznikow i slownikow oraz cds do nauki jezyka hiszpanskiego, 3 slowniki,cwiczenis, gramatyka, 2 zestawy multipakiet cd z ksiazka.Posle zdjecia. Liverpool. Tel:asbestsafe@gmail.Com MANCHESTER - 2 GITARY KLASYCZNE / 2 Gitary klasyczne, mid size, fajne do nauki,stan idealny. 25F za jedna lub 40 za dwie wysle zdjecia liverpool. Tel:asbestsafe@gmail.Com BRADFORD - MARLBORO GOLD / Mam na sprzedaż marlboro gold odbiór z bradford, cena 45£ za wagon. Tel:ewecia254@o2.Pl CALE UK -  NOWOCZESNE POLSKIE MEBLE NAJTANIEJ W UK / Firma splendo furniture ltd . Promocja na transport dla klientów ,którzy zamówią jeden bądz więcej produktów z naszej oferty www. Splendo.Co.Uk rabaty dotyczą zarówno transportu pojedynczych produktów, jak i większych zamówień. Tel:splendp@wp.Pl LONDYN - CYFROWA WAGA SKLEPOWA / Cyfrowa waga sklepowa, nowa w pudle,nieuzywana 30 kg max liverpool. Tel:asbestsafe@gmail.Com PLYMOUTH - MATERAC VISPRING ELITE 150 X 200 CM KING / Materac vispring elitte 150 x 200 medium. Materac jest nowy zapakowany orginalnie . Możliwość wysłania lub odbiór osobisty . Elite to materac wytwarzany ręcznie przy użyciu tradycyjnych metod, który stanowi idealne wprowadzenie do świata pr. Tel:07525461252 NEWMARKET -  SPRZEDAM MARHABA MIEKKIE OPAKOWANIE / Sprzedam marhaba miekkie opakowanie paczka ze sreberkiem nie ma folii na zewnątrz cena za 1 paczke hurt 50 wagonw dowioze mniejsze ilosci odbiór osobisty towar pochodzenia polskiego. Tel:jan.Zelazny@onet.Pl LONDON - MALBORO GOLD / Mam na sprzedaż polskie malboro gold. Dostepne 4 wagony. 48 Funtow za 10 paczek. Tel:07756034340 CHESTER -  ZESPÓŁ MUZYCZNY MISTERVI-WIESŁAW / Zespół muzyczny mistervi-wiesław band mr.Vi szanowni państwo, jeśli poszukujecie oprawy muzycznej na spotkaniach firmowych, eventach, imprezach integracyjnych, imprezach prywatnych, bankietach,okolicznościową typu: rocznica ślubu , urodzin. Tel:vismolicki@gmail.Com LONDYN - KATEGORIA C,D MATERIALY DO NAUKI NA EGZ / Zestaw ksiazek i plyt cd do nauki na prawo jazdy , ciezarowki i autobusy, w jezyku polskim i angielskim , 2 ksiazki i 3 plyty cd, bardzo dobry zestaw i pomogl zrobic prawko. Tel:07469303951 W1F 0TP -  JAKOŚĆ ZABÓJCY BÓLU, ZABURZENIA LĘK / Jakość zabójcy bólu, zaburzenia lękowe, pigułki depresyjne i tabletki antykoncepcyjne na sprzedaż w umiarkowanych cenach kup pigułki przeciwbólowe pain killers i inne leki na receptę po 30% zniżce. Witaj, kup oryginalną jakość wsz. Tel:dr. Andersondoclas@gmail.Com 16227 EBERSWALDE (BERLIN) GERMANY - RECYCLING LINES FOR HARD PE, PP / We recommend lines for recycling of hard pe, pp, e.G. Household chemicals, pipes, profiles. We offer complete lines for washing, crushing both hard pe, pp and for cleaning and crushing polyethylene foils of pe, pp plus: lines for pe, pp reg. Tel:office@rolbatch.De MITCHAM,TOOTING -  PAPIEROSY RICHMOND, MAYFAIR,REGAL / Richmond-25 mayfair-25 regal-33. Tel:07538638765 LONDON - SPRZEDAM MARLB. L. 4 KARTONY £49 / Witam mam do sprzedania 4 kartony marlb.L. Plus 3 paczki. Cena za karton £49 plus 3 paczki £4.90 Za paczke. Kupione w polsce. Poprosze o tel/ smsa. Tel:07496258651

Zwierzaki LONDON - PIES DLA POKRYCIA / Pies rasy pomeranium szuka do pokrycia. Tel:07809446590 LONDYN - SPRZEDAM ZBROJNIKI LAMPARCIE / Sprzedam parke zbrojnikow lamparcich (glonojady) dlugosc ponad 35 cm Tel:07548561896 POSZUKUJE SZCZENIAKA RASY POMERIAN(OPIS! / Tak jak mowi tytul poszukuje zwiezaka psa rasy pomerian lub pomsky z(mieszaniec husky i pomerian ) lub jakiegos kociatka. Pies lub kotek musza byc chlopczykami i miec od 7-11 tygodni czym wczesniej tym lepiej. Moge wydac dla pieska od 1 £ do 250- Tel:535266050

Usługi TAXI, PRZEWÓZ OSÓB PROFESIONALNE **TAXI** / Zapraszamy do korzystania z naszych usług, jesteśmy profesjonalna firma z pozwoleniami i ubezpieczeniami. Zawsze przyjedziemy pod umówiony adresem. Oferujemy transport na lotniska, dworce i wszystkie lokalne kursy. tel: 02082412661

FINANSE, UBEZPIECZENIA, PRAWNICZE POMOC 24H Miałeś wypadek? Doznałeś obrażeń? Na pewno należy Ci sie odszkodowanie! WYPADKI DROGOWE (pieszo, rowerem, samochodem, jako pasazer) - WYPADKI W PRACY - WYPADKI W SKLEPIE Firma zapewnia pomoc osobie poszkodowanej w wypadku. Tel: 02035190051 / 24h - tel: 08000588807 / 24h Numer Darmowy

FRYZJERSTWO, KOSMETYKA, TIPSY POLSKI FRYZJER / Zapraszamy w godzinach: Poniedzialek - Sobota 9.00 do 19.00 Niedziela 10.00 do 16.00 Strzyzenie damskie, Strzyzenie meskie, Strzyzenia dzieciece, Kolor, Pasemka. Tel: 0208 166 9749

NAAS - MIG WELDER/IRLANDIA / Praca spawacz naas firma transportowa Tel:665 336 503 SOUTH WEST LONDON - SPRZOTANIE DOMOW PRYWATNYCH / Poszukujemy pan do sprzotania domkow prywatnych na terenie south west london. Oferujemy stawke 10 £ za godz, doswiadczenie i referencje wymagane. Tel:07827968486

INNE FIRMY / INNE USŁUGI

LONDYN - SZUKAM PRACY / Witam, mam na imię kamila. Poszukuję pracy od zaraz po 8h dziennie w londynie przy sprzątaniu a nawet do opieki nad dziećmi. Moje cechy to: - punktualność - dyspozycyjność - sumienność - uczciwość - zaangażowanie w pracy po Tel:+4407857638034 LONDYN - OGŁOSZENIE DLA PAŃ / Witam, zapraszam panie w do współpracy w londynie. Zarobki są naprawdę świetne, bardzo dobre warunki. Zapewniam: -telefonistke -ogloszenia -wszystkie środki potrzebne do pracy -pełną dyskrecje -dobra, przyjazną atmosferęjeżeli je Tel:escortescort3@o2.Pl MANCHESTER - PRACA W POLSKIM SKLEPIE / Poszukujemy kobiet do pracy w polskim sklepie. Wymagany jezyk angielski w stopniu komunikatywnym. Praca na caly etet. Zainteresowane panie prosimy o wysylanie cv. Tel:07702040925 LONDON -  SZUKAM PILNIE / Witam szukam kolezanki do wspolpracy .... 18. 35L nie jest to zadna usluga escort, po wiecej info 07407303326 DIDCOT9 OXRFORDSHIRE - PRACA DLA KIEROWCY CLASS1 / Kcj recruitment rekrutuje kierwocow class dla klienta w didcot /oxfordshire . Multidrop, ranki -nocki,dniowki, stale zmiany ustalone.Full time.Assesment , wymagany angielski. Stawki od£12(ltd)£15.50(Ltd) kate.Arkus@kcjrecruitment.Co.Uk Tel:01793200110 NOTTINGHAM - ZATRUDNIE FRYZJERA KOSMETYCZKĘ / Zatrudnię fryzjera lub pomoc fryzjerską ,oraz samodzielną wykwalifikowaną kosmetyczkę proszę o kontakt pod numerem telefonu 07440754243 07404358557. Tel:contakt@yzmastudio.Uk CALE UK -  SKLADANIE DLUGOPISOW - CALE UK - / Szanowni państwo, parker company poszukuje chętnych z terenu całego kraju do wykonania prostej pracy domowej - składanie długopisów. Zapewniamy stałą dostawę oraz odbiór towaru. Kontakt: praca.Novapen@gmail.Com SOUTH WEST LONDON - POSZUKUJEMY CLEANEREK / Sprzątanie domow prywatnych £10/h na terenie poludniowo-zachodniego londynu (strefa 2-4). Wymagania: - komunikatywny angielski - posiadanie national insurance number or self-employed Tel:07827968486 NEWPORT - SZUKAM BUDOWLANCA Z FACHEM W RĘKU! / Znasz sie na budowlance? Posiadasz fach w ręku? Mam prace do ciebie wlasne narzedzia i transport będą duzyn atutem Tel:07851895399 LONDYN - ZOSTAŃ KIEROWCĄ UBERA I ZARABIAJ £800 / Zostań kierowcą ubera i zarabiaj £800+ po kosztach tygodniowo. Pomoc ze wszelkimi formalnościami i wynajem samochodu. Możliwość wynajmu samochodów premium (mercedes e-klasa, bmw 5). Tel:07907732913 CHELMSFORD -  SPRZEDAZ BEZPOSREDNIA / Praca przy sprzedaży bezpośredniej produktów (znaki, cyfry, litery samoświecące). Ilość godzin dowolna. Tel:07817035179 LONDYN - KUCHARZ / Witam poszukuje kucharza do pracy w restauracji w centrum londynu. Praca na full time +kontrakt + holiday platny 28 dni po wiecej informacji prosze o kontakt pod numerem telefonu 07713751627. Jeżeli nie odbieram prosze o wiadomosc. Pozdr Tel:07713751627

WRÓŻKA / Chcesz wiedzieć co Cię czeka, co być musi, a czego możesz uniknąć, pomogę Ci rozwiązać Twoje problemy, 07407068195 LAPTOP TABLET KONSOLA GPS TELEFON WWW / Serwis i sklep. Sprzedaz (nowe i uzywane) Naprawa Wirusy, wolna praca, wymiana baterii, klawiatur, ekranow, zmiana jezyka, strony www, zalanie,   SIMLOCK, telewizory, GPS, XBOX/PS3 - Naprawy u klienta lub w naszym sklepie. www.fixitlondon.co.uk 02088865030 Dzwoń do Polski z Wielkiej Brytanii / Koszt polaczenia na stacjonarne Teraz 0.5p MNIEJ NIZ PENS! Na komorke 1p/min . Na stacjonarny 0843 851 0019. na komorkowy 0843 854 0019. Po usłyszeniu komunikatu wybierz 0048 a następnie numer, pod który chcesz zadzwonić . Nacisnij # poczekaj chwilę i rozmawiaj!

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|45


.co.uk

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk

redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

.co.uk

46|

OGŁOSZENIA

portal ogłoszeniowy dla Polaków w UK

miesięcznik budowlany

- darmowa aplikacja -


redakcja@anonse.co.uk / 020 8166 9928

www.anonse.co.uk / www.katalogfirm.london / www.polishadvertiser.uk INFORMACJE

Towarzyskie ogłoszenia promowane źródło: www.angolia.co.uk / www.felcia.co.uk / www.anonse.co.uk KOBIETA SZUKA MĘŻCZYZNY

HOUNSLOW - 3 DZIEWCZYNY / Trzy dziewczyny umila wam chwile mloda starsza i szalona bondyneczka gotowa do dzialania nie czekajcie dzwoncie jestesmy zwarte i gotowe telefon 07448189457 SW11- MASAZ SIOSTR / Jestesmy siostrami z polski (18 i 22 lata). Masaze wykonujemy w naszym wlasnym bardzo komfortowym mieszkaniu. Dla twojej wygody posiadamy bezplatny parking . Pracujemy codziennie od 10 do 10. Zadzwon i umow sie z nami juz dzis :) tel. 07424071939 SZALONA BRUNETKA ZAPRASZA / Szalona brunetka zaprasza panow na ciche chwile w swoim prywatnym apartamencie... Szalona pelna fantazji 19 letnia o duzym biuscie zaspokoi panow w kazdym wieku.. 07424259711 GORÁCA KLAUDIAWYJAZDY / Czesc kochani zapraszam na spotkanie ze mna.. Przezyjesz cos wsapanilego... Jestem mila sympatyczna dziewczyna wiek 23 l. Oferuje full serwisik.. Pracuje tylko na wyjazdy i tylko wiczorkiem ! Zapraszam kochani !!!! 07426361044 CROYDON – DWIE PANI / Masz ochotę na niezapomniane chwile w cudownym towarzystwie pięknej młodej kobiety ? Trafiłeś doskonale. Jestem młodą uroczą blondyneczką która uwielbia dobrą zabawę ! Mam tez kolezanke kochanie wiec jesli lubisz trojkaci zapraszam, albo moze chcesz przyjsc z kolega 07440271420 NAMIETNA PAMELA / Mam na imie pamela. Jestem nowa w londynie. Lubie zabawy we dwoje. Przy mnie nie bedziesz sie nudzic.. Jestem bardzo dyskretna.Skus sie i zadzwon, przyjade do ciebie, a ty juz nigdy nie zapomnisz o mnie. 07927065648 SUTTON - CZARNULKA / Zmysłowa, seksowna, uwodzicielska. Taka właśnie jestem ;) Mam na imię helen, jestem pełną wdzięku dziewczyną o młodym i zgrabnym ciałku. Gwarantuję ci max zaangażowania i bogaty serwis zadzwoń xx 07404647727 OLA / Ponętna, zabawna , towarzyska, uśmiechnięta , zadbana alex zaprasza na cudowne przeżycia we dwoje! Zadzwon do mnie i umów sie na spotkanie niczego nie pożałujesz super serwisik gwarantowany ! 07480767560 GORĄCA KINGA / Hej:) mam na imie kinga, 26lat. Jestem ladna dziewczyna . Lubie poznawac nowych ludzi oraz dobra zabawe ... Kocham:p . Chcialbys mnie poznac? Hmmm...Dotknac...;) ? Napisz do mnie a ja odrazu z toba sie skontaktuje i podam moje uslugi;) nie przyjmuje u siebie, dojezdzam (londyn i bliskie okolice) sto procent satysfakcji ;* 07448125247 GREENFORD -ELEGANCKA MŁODA / Elegancka młoda kobietka z klasą. Jestem zadbaną dziewczyną o blond włosach, niezmanierowana, zawsze uśmiechnięta. 07466660913 BUCKHURST HILL- KAMILA / Mam na imię kamila, blondyneczka o ślicznej buzi. Jeśli marzysz o spotkaniu ze zmysłową, filigranową dziewczyną o bardzo zgrabnym ciałku to zapraszam do mojej sypialni. Jestem dziewczyną całkiem nową w tej branży więc pewnie będziesz mógł mi dyktować co mam robić a ja dostosuję się by cię zadowolić. 07466829701 WYJAZDY WIECZORKI OLIVIA / Hej prosze przeczytaj najpierw ogloszenie ! Spotaknie ze mna pozna pora wieczorowa... Od 8 pm do 4 am. Tylko wyjazdy! Nie pytaj o to czy zrobie cos w samochodzie .. Czy zrobimy to u mnie... 07985784449 BLONDYNKA SPEŁNI TWOJE PRAGNIENIA / Hej panowie. Jestem ładna blondynka. Jestem otwarta na propozycje, w moim towarzystwie zrelaksujesz się jeśli chcesz ze mną się spotkać napisz do mnie lub zadzwoń ja od razu się skontaktuje z tobą i przedstawię moja ofertę. Dojeżdżam do ciebie, nie przyjmuje u siebie,nie spotykam się w aucie i jakiś dziwnych miejscach, możesz zawsze zarezerwować hotel dla nas. Proszę tylko poważne propozycje. 07405865881 KINGSTON - ŚLICZNA LILKA / Masz ochote na niezapomniane doznania? To ogloszenie jest wlasnie dla ciebie! Jestem mlodziutka, szczupla blondyneczka ktora lubie sie dobrze zabawic ... Uwielbiam to co robie i jestem w tym naprawde dobra. Mam 25 lat, a moje kobiece ksztalty doprowadza cie do szalenstwa ! Nie czekaj zadzwon juz teraz 07448641260 EDGWARE - ZGRABNA BRUNETKA ZAPRASZA / Atrakcyjna blondynka zaprasza na namiętne spotkania. Proponuję ci, abyś to właśnie u mnie zaznał stanu euforii o najwyższym poziomie. Jestem filigranową brunetką, która może spełnić męskie pragnienia. Przy mnie nawet ten najbardziej nieśmiały zapomni o swych słabościach i da się porwać w wir namiętności! Zapraszam xx 07404430693 EDGWARE- PIĘKNA BLONDYNA / Szukasz właśnie mnie - wyjątkowej, zjawiskowej, namiętnej, młodziutkiej studiującej dziewczyny. Przyjmę cię w bieliźnie, która otulać będzie moje zmysłowe ciało. Mój namiętny i gorący temperament będzie doskonałym dopełnieniem wrażeń, które na ciebie czekają. 07404347198 KINGS CROSS - GORACA / Goraca, ruda 42 letnia kocica zaprasza panow na prywatne spotkania w cnetrum londynu - kings cross (5 min od stacji metra )jestem dojrzala kobieta 07748060822 100% SATYSFAKCJI DOJAZDY CALY LONDYN / Nie będę się rozpisywała, tyle nie chciałoby ci się czytać ;) uważam, iż telefon z twojej strony będzie lepszym rozwiązaniem. Dlatego też jeśli jakkolwiek przykułam twoją uwagę, zapraszam do kontaktu. Całuję. 07435113382 ENFIELD- NOWA MAJA / Atrakcyjna, nowa w branży, młodziutka, niewinna , zaprasza wszystkich spragnionych panów w dowolnym wieku na niezapomniane chwile. 07459264635 TOTENHAM - 3 GORONCE LASECZKI / Zamknij oczy i powiedz czego pragniesz a potem zakosztuj szczypty szaleństwa i namiętności na najwyższym poziomie. W ekskluzywnym gniazdku przeniosę cię w świat odprężających masaży, wyrafinowanych pieszczot, a to wszystko zakończy się na różne sposoby. Spełnienie w moich ramionach nigdy nie wygląda banalnie…07908679205 AMANDA-WYJAZDY LONDYN I OKOLICE / Witam serdecznie. Jezeli poczujesz sie samotny i zapragniesz milego towarzystwa,dobrej zabawy i chwil ktorych nigdy nie zapomnisz, to swietnie trafiles.Jestem osoba ktora to wszystko oferuje i na pewno nie bedziesz zawiedziony, nie przyjmuje u siebie ale przyjade do ciebie z przyjemnoscia.:) Dzwon codziennie po 20-ej 07377291537 jezeli nie odbieram prosze zostaw wiadomosc lub napisz sms ZGRABNA, POWABNA... ZAPRASZAM / Jestem tu nowa, subtelna, zawsze uśmiechnięta, pełna stylu, i co najważniejsze naturalna. Lubię być rozpieszczana, ale jednocześnie sama chętnie spełniam każde życzenie mojego partnera. Bierę z życia to, co najlepsze, dlatego jestem wyjątkową dziewczyną z klasą. 07438888427 EDMONTON - DWIE ATRAKCYJNE BLONDI / Witam, zapraszamy panow do nas na wspolna zabawe :) szalone blond pieknosci 30+ spelnia wasze wszystkie fantazje :) mozesz wybrac jedna z nas lub zabawic sie z dwoma naraz :) full service !!!! Ceny podane za czas spedzony z jedna:) zdjecia 100% autentyczne !!! N9 7py 07984521999 STRATFORD- KASIA / Witam mam na imię kasia. Mam 20 lat. Mieszkam na stratford i chętnie przyjme spragnionych miłości panów. Oferuję pełen zakres usług. Napewno nie pożałujesz :) moje rozmiary to 5’5 , 8 ,32c . 07443231851

MĘŻCZYZNA SZUKA KOBIETY LONDYN. WALTHAMSTON - WITAM. SZUKAM KOBIETY / Witam. Poznam miła ładna i zgrabna panią w wieku od 35 do 45. Ja Zbyszek szczupły ciemny bladym 46 latek samotny. Zainteresowane panie proszę o kontakt na meila. W meilu proszę o fotkę i pare słów o sobie. tel:07515391920 TWICKENHAM - MŁODEGO, DROBNEGO , DOBRZE WYCHOWANEGO B / Hej, Ja 40 lat, 179/80 bi. Jestem.dyskretnym, normalnym, wesolym facetem. Chciałbym poznac chlopaka raczej drobnej kobiecej postury. Który chcialby sie poczuc jak kobieta, przebrac sie i zrobic makijaz. Chłopaka, dyskretnego ,dobrze wychowanego, dba. tel:Nicetim35@aol.co.uk LONDON - SZUKAM KOBIETY / Wysoki 43 latek po rozwodzie nie mam dzieci. Szukam kobiety z Londynu otwartej szczerej zdecydowanej. Jestem raczej domatorem i podobnej kobiety szukam. 07772387104 ENGLAND UNITED KINGDOM - POSZUKUJE CHLOPAKA MARIUSZA / Ciąg dalszy ogloszenia... Odezwij sie do mnie Mariusz.M jesli cie oszukala wymyslila cos sprawdz to bo sie martwie o ciebie niechce zeby cos ci sie stalo bo ciagle o tobie mysle, Dagusia.B . Jak zapomniales mojego nr to skontaktuj sie z kuzynka. tel:Dagmara.14081983@o2.pl LONDON -  SZUKAM KOBIETY / Wysoki 43 latek po rozwodzie bez dzieci. Szukam kobiety z Londynu otwartej szczerej zdecydowanej. Jestem raczej domatorem i podobnej kobiety szukam 07772387104 LONDON - SZUKAM FAJNEJ DZIEWCZYNY / Siemka jestem młodym mezczyzna mam 26lat jestem już żonaty.Szukam pięknej dziewczyny do spotkan chętnie pomogę ? W zamian za miły spędzony czas? Pozdrawiam. tel:mat1992@pacz.to LONDON - SZUKAM KOBIETY / Szukam chętnej na wymaganie ja4 4 lata sms 07598612637

OGŁOSZENIA

ROZRYWKA

IMPREZY

KWI.-MAJ 2018

17 WT. - 01 WT.

|47


Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (130) 2018.04.17  
Anonse - Polska gazeta w UK. Wydanie (130) 2018.04.17  

Pobierz darmową aplikację Anonse www.katalogfirm.london - www.anonse.co.uk - Gazeta Anonse UK powstała w grudniu 2012 roku, dwutygodnik Anon...

Advertisement