Page 1


Turinys Sveiki skaitytojai

4

Truputis istorijos

7

Kodėl žmonės keliauja į kalnus?

8

10 įdomių faktų apie kalnus

14

2


3


Sveiki skaitytojai Esu Saulė, gal jūsų bendraamžė, gal ne, bet tai visai nesvarbu, nes mes visi tokie patys, tiesiog turime skirtingus norus, bei poreikius. Mano vienas iš didesnių norų yra pamatyti visus pasaulio kalnus. Taigi, šitame leidinyje, pabandysiu jums paaiškinti, kodėl aš taip noriu visus kalnus pamatyti, parodysiu vietas kur jau buvau nuvykusi ir tikiuosi nukėliausiu su jumis kažkur labai aukštai virš debesų.

4


5


6


Truputis istorijos Kalnai užvaldo mūsų dėmesį. Iškilę aukštai viršum debesų, jie stovi nutolę nuo kasdienybės - tolimi, viliojantis ir paslaptingi. Ankstyvūjų kultūrų žmonės įsivaizdavę kalnus kaip gyvybės ir kosminių jėgų įsikūnijimą, juos laikė dvasiniu žemės centru, žmonių ir Dievo susitikimo vieta. Žmonės statė kalnų formos šventyklas, norėdami parodyti dvasinį tobulėjimą, kilimą. Taip pat aukštos vietos visada buvo siejamos su šventaisiais svečiais, be to simbolizuoja tyrumą, kartais net amžinybę. Daug kalnų laikomi šventaisiais. Kinijoje yra devyni šventieji kalnai, garbinami budistų. Kai kurie kalnai kaip pavyzdžiui: ,,Kroak Patrik" Airijoje arba ,,Fudži" Japonijoje įkvepia žmones į juos kopti. Tokios kelionės į šventąsias vietas simbolizuoja dvasinius siekius, pasulio pagundų atsisakymą, nušvitimą.

7


Kodėl žmonės keliauja į kalnus? Nuo seniausių laikų žmonės mėgo keliauti, atrasti vietas, kuriose jie dar nėra buvę, patirti kažką naujo. Juk kelionės procesas, kuris padeda pažinti geriau patį save. Tačiau, kodėl žmonės keliauja į kalnus? Juk kalnuose visur tvyro pavojus, jie stovi didingi, nutolę nuo visų, nenorėdami nieko prisileisti. Tad kodėl žmonės keliauja į kalnus? Visų pirma, manau, kad žmonės keliauja į kalnus norėdami nugalėti. Mes, žmonės, esame įpratę ir mėgstame matyti, kaip daiktai, įvairios stichijos ar tie patys žmonės šoka pagal mūsų dūdelę ir vykdo tai, kas jiems liepiama. Mes pažabojome technologijas ir pradedame pažaboti pačią gamtą. Tačiau kalnai vis dar stovi neišjudinti žmogaus ir greičiausiai vienintelis būdas nugalėti jį, tai užkopti į kalno viršūnę. O tai padaryti nėra lengva, tai reikalauja didelio pasiruošimo, noro ir drąsos. Kartais tokios kelionės pasibaigia ir mirtimi. Pavyzdžiui, kaip ir garsiajame ,,Mirties kelyje" , Anduose. Tai yra kelias pareikalavęs daugiausia žmonių gyvybių. Tačiau žmonės nepaiso šio baisaus fakto ir vis tiek kopia į šį kalną, dėl noro parodyti, kad mes esame stipresn už šį nuostabų gamtos sutvėrimą. Antra priežastis, kodėl žmonės keliauja į didingus kalnus, yra noras pamatyti ten gyvenusias ar vis dar begyvenančias išlikusias senąsias žmonių tautas. Kalnų civilizacijos yra vienas iš išradingiausių, dvasiškiausių ir toleratinškiausių civilizacijų. Nežinau, kodėl būtent taip atsitiko, gal todėl, kad jos yra arčiau dangaus, o gal tai yra tiesiog 8


atsitiktinumas. Pavyzdžiui, jau išnykusi inkų tauta, kuri gyveno Andų kalnuose , garsėjo savo dvasiškumu ir išradimais. Manoma, kad inkai pirmieji išrado telefoną. Inkų karalių menėse buvo įtaisyti vamzdžiai, kuriais karaliai galėdavo susikalbėti su savo pavaldiniais, neišeidami iš menės. Taip pat archeologai atrado tris šventuosius inkų akmenys, kuriais inkai naudodovosi, kad susisiektų su dievybėmis. Šiuos akmenys inkai garbino labiau už auksą, o tai įrodo jų teikiamą pirmenybę dvasiniam gyvenimui, nes inkai garsėjo savo godumu auksui. Taip pat, be inkų, dvasisiškai pažengusi yra Tibeto tauta. Tibetas yra budizmo širdis, čia budizmą išpažįsta beveik visi gyventojai ir, manau, už tibetiečius religingesni yra tik Vatikano gyventojai ir tiek inkų nustabūs išradimai, tiek tibetiečių dvasingumas traukia žmones kopti į kalnus. Paskutinė, trečia priežastis, kodėl žmones keliauja į kalnus, tai yra jų noras pabūti vieniems,su savo mintimis. Manau, daugelis yra girdėję istorijų, matę įvairių ekranizacijų, kai žmonės turėdami bėdų, problemų išvyksta į kalnus. Iš tikro aš nelabai tikėjau, kad kalnai gali padėti išpręsti problemas, tačiau atostogaudama pas savo tetą Alpėse, pastebėjau, kad išties daug žmonių keliauja į kalnus vieni. Pirma, nesupratau kodėl, tačiau pasikalbėjus su vienu keliautoju iš Lietuvos, supratau , kad daugelis į kalnus keliauja vieni, būtent dėl noro suprasti save, suprasti savo bėdas ir surasti sprendimą jas išspręsti. Jis sakė, kad tyras kalnų oras, jų grožis ir neįveikiamumas padeda surasti atsakymus į rūpimus klausimus. Ir tikrai, net nenorėdama, kalnuose man užgimė įvairiausių įdomių idėjų, kurios gal net nebūtų užgimusios čia. Pabaigoje noriu pasakyti, žmonės keliauja į kalnus dėl kalnų didingumo ir grožio, noro juos įveikti, susipažinti su 9


išties įdomiomis kalnų tautomis ir pabūti patiems su savo mintimis.

10


11


12


13


10 įdomių faktų apie kalnus 1. Dėl Žemės tektoninių plokščių judėjimo Everestas paauga apie 4 mm per metus. 2. Pasak Jungtinių tautų, kalnai yra namai 12 procentų pasaulio gyventojų. 3. XIX a. paskutinėje didžiųjų geografinių atradimų epochoje alpinizmas dažniau buvo suvokiamas ne kaip sporto šaka, o kaip mokslinės ekspedicijos. Tarp to meto keliautojų po kalnus buvo ir mūsų žemiečių: Ignas Domeika, Jonas Čerskis, Konstantinas Aris. 4. Olympus kalnas Marse yra 14 km aukščio ir yra aukščiausias kalnas Saulės sistemoje. 5. 2000 metais surengta švaros ekspedicija į Everestą, per kurią iš kalno pašalinta 632 nebereikalingų deguonies butelių. 6. Kai kurių aukščiausių kalnų dugnas yra vandenyje. Havajai yra ant vulkaninių kalnų viršūnės, kurie yra Ramiajame vandenyne ir daugiau nei pusė kalnų yra po vandeniu. 7. 1988 metais Bavarijos aplinkos ministras paprašė žmones ne dainuoti Alpėse, nes tai gali išgąsdinti kalnų erelius. 8. Apie 80 procentų mūsų planetos gėlo vandens atsargų yra kalnuose. 9. Aukščiasui14 pasaulio kalnų rasti Himalajuose. 10. Pirmą kartą kačiukas kalno viršūnę pasiekė 1950 metais.

14


15


16

Kalnai  

Saulė Abromaitytė 2013/2014

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you