Page 1

Augustė Burbaitė 2014m. 1


Žodis „namai“ tiesiogiai susijęs su kiekvienu iš mūsų. O tema „Interjero dizainas“ labai aktuali man. Esu nepastovi, kiek spontaniška, tad man labai svarbu, jog mano kambarys taip pat keistųsi, kintant sezonams ir pasirodant naujoms interjero tendencijoms. Visuomet domiuosi kintančiomis būstų madomis, kambarių dekoru, įvairiomis puošybos detalėmis. Pasirinkus šią temą pamaniau, jog būtų įdomu pasidomėti apie šių metų interjero dizaino tendencijas, madas ir papildyti darbą savo pastebėjimais, idėjomis ir mintimis.

2


“Laimė slepiasi po lova” ................................................... 4-5 Istorija ............................................................................... 6 Spalvos interjere ............................................................... 7 2014 metų spalvos ............................................................. 8-9 Kailis interjere .................................................................. 10-11 Auksas interjere ................................................................ 12-13 Ryškūs raštai interjere ..................................................... 14-15 Mediena interjere.............................................................. 16-17

3


KOKIĄ ĮTAKĄ NAMŲ INTERJERAS DARO MŪSŲ LAIMEI?

Retas kuris pasakytų, jog gyvenamoji vieta nedaro jokios įtakos žmogaus kasdieniniam gyvenimui. Visi mes, daugiau ar mažiau, stengiamės kurti aplink save malonią, jaukią aplinką, kuri džiugintų mus ir aplinkinius. Taigi, kuo namų interjeras toks svarbus žmogui? Kokią įtaką jis turėtų daryti mūsų gyvenimui bei laimei? Ir kaip sukurti sau brangius namus? Kurdami interjerą sau, o ne kitiems užsitikriname jaukumą ir pasitenkinimą savo namais. Dažnai siedami savo ateitį su mylimaisiais ar vaikais nusileidžiame jų norams ir neišpildome savo svajonių, įrengdami namus. Arba kuriame interjerą siekdami padaryti įspūdį giminėms, kolegoms ar draugams. To rezultatas- būstuose atsiranda spragų, už kurių nuolatos kliūna mūsų akys ir dėl kurių be perstojo verda konfliktai. To išvengtume, jei leistume sau elgtis šiek tiek savanaudiškai, derintume interjerą su savo pomėgiais, darbu bei būdo savybėmis. Juk jei rytais mėgstame bėgioti su savo ilgaplaukiu šunimi, prieškambaryje netiesime balto kilimo. Taigi, tik gyvendami mūsų grožio standartus, skonį atitinkančiuose namuose galime justi pasitenkinimą jais. Gyvendami sau patrauklioje aplinkoje tampame pozityvesni, ramesni ir laimingesni. Turėdami vietą, į kurią norisi sugrįžti ir iš kurios nesinori išeiti, jaučiame didžiulį saugumo jausmą ir labiau pasitikime savimi. Tai atsiliepia mūsų kasdieniniame gyvenime, darbe, pokalbiuose su aplinkiniais. Kiekvienas noriai bendraujame su laimingais, gyvenimu besidžiaugiančiais žmonėmis, ir jei gyvenamoji vieta daro įtakos jų pozityviam požiūriui į pasaulį, turėtumėme tai vertinti. Norėdami pakeisti savo gyvenimą ar vidinę būseną turėtumėme pradėti nuo namų, nes jiepagrindinis veiksnys, leidžiantis žmogui pajusti komfortą ir harmoniją. 4


Taigi, mūsų namai turi būti pagrindinė vieta, iš kurios semtumėmės teigiamos energijos, vieta, kuri atspindėtų mūsų asmenybę ir gyvenimo ypatumus. Tik turėdami tokią vietą galime būti visapusiškai laimingi ir patenkinti savo gyvenimu. „Tebūnie, kaip bitės renka medų, taip ir žmogus kuria savo namus neskubėdamas, metų metais. Ir tai natūralu, nes namai- jo nueito kelio atspindys.” Augustė Burbaitė

5


Interjero dizainas- tai dizaino sritis, susijusi su viskuo, kas yra pastato erdvėje (langai, sienos, apšvietimas, baldų apstatymas). Interjero dizainas remiasi daugeliu kitų disciplinų, tokių kaip architektūra ar psichologija. Dizainas pasaulyje ėmė formuotis XXa. pr. Jo pradžia siejama su architektų ir inžinierių G. Semperio, P. Behrenso, H. Miutesiusio (Vokietija), L. Korbuzjė (Prancūzija), H. Van de Veldės (Belgija) kūryba ir Bauhaus‘o mokyklos veikla. XXa. 4-5 dešimtmečiais JAV tapo svarbiausiu dizaino centru. Po II pasaulinio karo dizainės ėmė intensyviai plėtotis Italijoje, Prancūzijoje ir Skandinavijos šalyse. Vėliau išsiskyrė savarankiškos šakos: interjero dizainas ir drabužių dizainas. Lietuvoje interjero dizaino užuomazgos pajaučiamos 1900m. baldų ir audinių parodoje Vilniuje, nes greta istorinių baldų buvo eksponuoti ir vilniečių meistrų pagaminti moderno baldai. Vėliau, 3-4 dešimtmečiuose, Kauno dailės mokykloje dizainas buvo įtrauktas į mokymo programą ( dėstė A. Smetona). Po II pasaulinio karo dizainas Lietuvoje buvo pradėtas plėtoti dar aktyviau. O profesionalaus dizaino raida prasidėjo 1957m. įkūrus Vilniuje projektavimo- konstravimo biurą. Šiuo metu interjero dizaineriai rengiami Vilniaus dailės akademijoje (nuo 1961m.), VDA Kauno dailės fakultete, VDA Architektūros ir dizaino fakulteto Klaipėdos vizualinio dizaino katedroje, VDA Telšių dailės fakultete, Šiaulių universitete.

6


2013-2014m pagrindinė, dominuojanti spalva– balta. Ši spalva– tyrumo, gėrio ir švaros simbolis. Pastaraisiais metais balta spalva ypatingai išpopuliarėjo. Modernėjant baldams, į madą ateinant neoninių spalvų detalėms, balta išlieka puikiu spalvų pagrindu. Taip pat balta spalva atspindi šviesą, taip didindama kambario apšvietimą bei vizualiai platindama erdvę. Vienintelis ryškus šios spalvos minusas– greitas tepimasis. Balti baldai, kilimai, sienos reikalauja dažno valymo ir priežiūros, tačiau atsiperka šviesa, ramybe bei sterilumo jausmu.

7


Kompanija „Pantone“ kiekvienais metais skelbia metų spalvą, kuri dominuoja, yra be perstojo minima interjero spaudoje ir tinklaraščiuose. 2014 metų spalva- akinančiai mėlyna (angl. dazzled blue). Šis iš pirmo žvilgsnio atsitiktinis kompanijos sprendimas labai stipriai veikia interjero rinką. Nors mėlyna spalva yra intensyvi ir ryški, vis dėlto jos skleidžiama energija- rami ir jauki. Šios spalvos trūkumas- ji tinkama tik kontrastui su kita spalva. Vien mėlynos spalvos naudojimas gali suteikti kambariui šaltumo pojūtį, panaikinti jaukumo jausmą. Taigi, mėlyną spalvą turėtumėme derinti su kitomis spalvomis (galbūt, minėta balta) taip sukurdami švarių ir madingų namų pojūtį. 8


9


Pastaraisiais metais žmonės pradėjo daug labiau vertinti medžiagos kokybę, jos lytėjimą. Įpratę interjerą vertinti akimis, daugelis vėl susikoncentravo ties pojūčiais. Lytėjimas pradėjo savo kelią link pripažinimo- kailiai, vilnoniai kilimai, zomša, oda- visa tai vėl atkeliauja į madą. Taip pat odos ir kailio fragmentai namuose padės atsigręžti į savo šaknis, pagonišką praeitį, suteiks namams modernumo.

10


11


2013m. namų interjere ėmė vis gausiau rodytis auksinės detalės. Auksą namuose sunkoka suderinti, kyla didžiulė kičo grėsmė bei pagunda juo piktnaudžiauti. Tačiau būtent auksinės interjero detalės gali paversti kuklų, nuobodų kampelį akį traukiančia vieta. Svarbu tik naudoti auksą skoningai bei proporcingai. Auksu dengiami baldai, itin populiarios auksinės pagalvėlės ir metaliniai aukso spalvos paviršiai. Šios spalvos daiktai suteikia kambariui šiek tiek prabangos ir modernumo. Auksinis daiktas gali būti pateikiamas, kaip kambario akcentas, tačiau interjero dizaineriai siūlo jį naudoti keliose kambario vietose, kuriant spalvinius pasikartojimus.

12


13


2013 metais ypatingai išpopuliarėjo ryškių, skirtingų raštų derinimas. Daugelis žmonių vis dar nedrįsta derinti panašumų neturinčių medžiagų. Tokiais atvejais labai svarbu suprasti, kad raštai nebūtinai turi sutapti. Kaip ir kiti dekoravimo elemantai, jie turi tiesiog derėti tarpusavyje ir papildyti vienas kitą. Skoningas raštų derinimas– tai didelis žingsnis link jaukių ir unikalių namų. Įvairūs raštai gali suteikti interjerui išskirtinumo, įmantrumo (taškuoti, dryžuoti, ryškūs užtiesalai, turkiškų raštų motyvai) arba elegancijos bei rafinuotumo (detalės, dekoruotos mažų gėlyčių ar juostelių raštu).

14


Interjero dizaineriai vienam kambariui pataria išsirinkti 3 skirtingų raštų motyvus, paryškinančius vienas kitą. Turėtų būti išskirtas vienas dominuojantis motyvas (pvz. baldų apmušalų, kilimų raštas). O svarbiausias skirtingų raštų derinimo aspektas– juose turi būti tos pačios spalvsos (tai gali būti ir panašūs atspalviai). Remiantis šiuo principu galima suderinti net gėlių, modernių motyvų ir langelių raštus.

15


Populiarėjant sveikam, ekologiškam gyvenimo būdui, dizaineriai ir architektai pirmiausia atsigręžia į natūralų, ekologišką medį. Mediena– ilgaamžiška, atspari apdailos medžiaga. Šitiek amžių mediena vertinama ne tik dėl to, kad tenkina mūsų poreikius, bet ir dėl estetinių savybių– nepakartojamos spalvų ir tekstūrų įvairovės. Mediena interjero apdailai suteikia orginalumo ir jaukumo. Beje, sendamas medis nepraranda savo prigimtinio žavesio– laikui bėgant jo spalva tik išryškėja. Taip pat mediena lengvai derinama su kitomis medžiagomis. Interjero dizaineriai tegia, jog būtent ji yra pati suderinamiausia medžiaga. Be daugybės medienos privalumų (ilgaamžiškumo, garso, šilumos izoliacijos ir kt.), ji turi ir trūkumą– yra labai brangi. Be to, ją nesunku pažeisti, ji neatspari ugniai. Tačiau, keičiantis mados tendencijoms, mediena vis dar užima svarbią poziciją. Tai parodo, jog ji– nuo namų dekoro neatsiejama medžiga. 16


17


KOKS JŪSŲ INTERJERO IR SPALVŲ STILIUS? Kas geriausiai apibūdina Jūsų gyvenamą erdvę? A. Patraukli, šilta, atpalaiduojanti ir nerūpestingai jauki. B. Nėra rėksminga, tačiau didinga bei elegantiška su istorijos dvasia. C. Racionali, akcentuojanti paprastas linijas ir natūralius elementus. D. Dramatiška, drąsi, akį kerinti ir energinga. E. Tai harmonijos, gamtos dvelksmo ir ramybės buveinė. 2. Kaip apibūdintumėte Jūsų apsirengimo stilių? A. Patogus – dažniausiai vilkiu džinsais ir trikotažiniais marškinėliais. B. Elegantiškas – negaliu pritarti kasdieniniams rūbams, ypač darbovietėje. C. Išrankiai prašmatnus, bet neblizgus – dominuoja juoda spalva. D. Spalvingas, puošnus – turiu kuo puikuokis ir tuo mėgaujuosi. E. Grįžus namo nekantrauju nusimesti išorinį kiautą ir apsivilkti medvilniniais rūbais.

A. Menininkų turgų arba mugę, ieškočiau unikalaus rankų darbo daikto. B. Antikvariatą. C. Madingą naujai atsidariusią interjero parduotuvę. D. Bet kur ir visur, svarbiausia, kad tai būtų prašmatnu. E. Didžiausią baldų parduotuvę, ieškočiau daugiafunkcionalių kokybiškų baldų. 6. Kas labiausiai tinka apibūdinant Jūsų pasirinktą atostogavimo būdą? A. Paplūdimyje, miškų takais arba kopiant į kalno viršūnę. B. Europoje aplankant įžymias vietas ir galerijas. C. Azijos kulinarijos stebuklų beieškant. D. Kažkur, kur galėčiau apsipirkti, dūkti visą naktį ir pamiršti kasdienybę. E. Dykumoje, kaime ar tiesiog miško pievelėje.

7. Jeigu Jūsų namuose būtų filmuojamas serialas, kokie veikėjai jame gyventų? A. Jauna šiuolaikiška šeima arba karjeros siekiantys jauni draugai. B. Meniška porelė, mėgstanti literatūrą, istoriją 3. Koks Jūsų mėgstamiausias baldas? A. Mano patogi, minkšta sofa. ir keliones. B. Mano antikvarinis raudonmedžio pietų stalas C. Stilingas viengungis (-gė) dirbantis svarbų bei komplektas priderintų kėdžių. darbą dideliame mieste. C. Mano plieninio pagrindo ir matinio stiklo D. Jausminga, visuomenėje žinoma ir draugiją stalas. mėgstanti asmenybė. D. Patrauklios, pagal užsakymą pagamintos, E. Jaunų įsimylėjėlių pora, gamtos vaikai. lentynos mano didžiuliam elektronikos centrui. E. Baldai neturi didelės reikšmės, langas – 8. Kokio pobūdžio mėgstate ruošti svarbiausias ir mėgstamiausias mano erdvėje. vakarėlius? A. Neįpareigojantis švediškas stalas, kur draugai gali atsipalaiduoti ir judėti tarp kambarių. 4. Kaip Jus apibūdintų Jūsų artimiausi B. Mėgstu vakarienę prie didelio stalo, su gėlių draugai? A. Atsipalaidavęs, supratingas, žemiškas, puokšte viduryje. paprastas ir neįpareigojantis bendravime. C. Kokteilių ir užkandžių vakarėlis belinguojant B. Energingas, reiklus sau ir kitiems, siekiantis pagal stilingą muziką. tikslo. D. Mėgstu sudaryti neišdildomą įspūdį; C. Tiesiog prašmatnus. pavyzdžiui: uniformuoti padavėjai, užsakytas D. Stilingas, diktuojantis madas ir nuotaikas. maistas, egzotiškos gėrybės ir t.t. E. Atviras, šiltai bendraujantis, jausmingas. E. Pašnekesiai prie žvakių šviesos su vyno taure ir vegetariškais užkandžiais. 5. Jeigu eitumėte pirkti baldų, kurią vietą pasirinktumėte? 18


Daugiausia A: Nerūpestinga kaimo gyvenimo darna. Jaukūs, kviečiantys ir patogūs jūsų namai turbūt kupini tiek šiuolaikiškų, tiek klasikinių elementų. Šie namai pritaikyti didelės šeimos gyvenimui, čia leidžiama daiktus liesti, keisti jų vietas, kiekvienas šeimos narys gali interjerą papildyti savo širdžiai mielais daikteliais. Daugiausia B: Tradicinis/ klasikinis namų stilius. Jeigu ilgitės “geresnių praeities laikų” elegancijos bei šiuolaikinio patogumo, neprarandant grakštaus stiliaus, jums tiktų pasirinkti tradicinio arba klasikinio stiliaus namų dekorą. Tai ramus, tvarkingas, suplanuotas ir jaukus interjeras. Tradicinio stiliaus pagrindas – mediena, jos spalvos, kokybė, linijos, raižiniai, lako blizgesys arba matinis paviršius.

stiliaus. Papildytas gyvybingais elementais jis prigijo kaip šilta, lengva ir patogi šiuolaikiškos elegancijos stiliaus atmaina. Šiuo stiliumi tinka įrengti namą, loftą, butą, raštinę ar net krautuvę. Pagrindą sudaro paprastumas, subtilus skonis, tekstūrų įvairovė ir švarios linijos. Akį žavi ne tiek daiktai, kiek erdvė. Akcentuodami spalvą, erdvę ir formą, šie interjerai patraukia savo gaiva, švelnumu ir stilingumu. Daugiausia D: Moderni prabanga. Stulbinantis šviestuvas? - Būtinai. Moderniausia virtuvės įranga? Žinoma. Drąsios spalvos ir kerinčios detalės? - Neišvengiama... Jūsų stilius pabrėžia prabangą, atspindi mados tendencijas ir aplinkos įtakas. Tai "glamūru" perpildytas minimalizmas. Daugiausia E: Zen harmonija. Šiam stiliui poreikį išreiškia žmoės, gyvenantys didmesčiuose, Daugiausia C:”Moderni elegan- dirbantys aktyvų, įtemptą darbą, kuriems grįžtant namo norisi ramios cija. Jeigu jūs esate šiuolaikiška, plačių atmosferos, tylos, minčių harmonijos. interesų asmenybė, jūsų pasirinkimas Šiuo metu šis stilius labai populiarėja, ypač jaunų, karjeros bus moderni elegancija. Šis stilius prasidėjo nuo minimalizmo, - šalto, siekiančių žmonių tarpe. Pagrindinės zen stiliaus gairės tačiau atitrūkusio nuo senovės tai paprastumas, erdvės pusiausvyra, naštos, kupino šviesos ir erdvės 19

Interjero dizainas  

Augustė Burbaitė

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you