Page 1


Dlaczego warto? Wyjazd na roczną wymianę z YFU umożliwia ujrzenie świata z bliska. Daje on możliwość, aby w pełni zanurzyć się w kulturze mieszkańców innego kraju. Biorąc udział w międzynarodowej wymianie kulturowej poszerzysz swoje horyzonty, pogłębisz swoje zrozumienie świata, a Twoje uznanie dla innych kultur i zwyczajów wzrośnie. Twój udział w codziennym życiu społeczności o odmiennej kulturze będzie miał wpływ na wzrost tolerancji i łamanie stereotypów. W trakcie wymiany uczniowie uczęszczają do lokalnej szkoły średniej, mieszkają u rodzin goszczących oraz uczestniczą w ich życiu codziennym. W ten sposób uczą się nie tylko języka danego kraju, ale i zapoznają się z jego kulturą od wewnątrz. YFU dokłada wszelkich starań, aby połączyć każdego ucznia z rodziną, która będzie do niego jak najlepiej pasować. Co niezwykle istotne, rodziny goszczące YFU przyjmują

uczniów na zasadzie non-profit. Motywy, którymi się kierują decydując się na przyjęcie ucznia z wymiany to najczęściej chęć poznania innej kultury, wprowadzenie kogoś nowego do swojej rodziny oraz chęć podzielenia się swoimi zwyczajami oraz tradycjami i kulturą swojego kraju. Każdemu uczniowi na wymianie YFU przydzielany jest również opiekun, który służy mu pomocą i radą w trakcie całego pobytu. Wymiana nie jest jednak dla każdego. Jest ona odpowiednia tylko dla tych, którzy posiadają chęć badania nieprzebytych ścieżek. Dla tych, którzy są otwarci, aby odkrywać i uświadamiać sobie, że istnieje więcej, niż tylko jeden sposób na życie. Dla tych, którzy nie boją się zadawać trudnych pytań, nawet sobie.

Wszyscy kandydaci, których zgłoszenia rozpatrzone są pozytywnie, zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Po jej przejściu zobowiązani są oni do dopełnienia wszelkich pozostałych formalności, w tym uzupełnienia wymaganych dokumentów i formularzy. Warunkiem koniecznym do wyjazdu jest również udział w 3-dniowym seminarium przedwyjazdowym, które przygotowuje uczniów do spędzenia roku na wymianie w obcym kraju. 2

YFU POLSKA | Dlaczego warto?


Wymagania Kandydat na wymianę YFU powinien spełniać następujące kryteria: •• być w wieku od 15 do 18 lat; •• uczęszczać do szkoły średniej; •• posiadać dobre wyniki w nauce; •• znać co najmiej jeden język obcy na poziomie komunikatywnym; •• charakteryzować się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym; •• być odpornym na stres oraz otwartym na nowe wyzwania; •• posiadać szerokie zainteresowania; •• wykazywać się gotowością i umiejętnością przystosowania się do nowych warunków i reguł życia, jak również samodyscypliną i poczuciem odpowiedzialności.

Doświadcz nowego miejsca i dowiedz się nowych rzeczy o sobie. Naucz się nowego języka, przeżyj niespodziewane i podbij nieznane. 3


Dokąd wyjechać? Otwarta i odpowiedzialna młodzież o szerokich zainteresowaniach może spędzić rok szkolny w jednym z 20 krajów partnerskich, aby biorąc aktywny udział w życiu rodziny i szkoły, dogłębnie poznać kraj goszczący wraz z jego językiem, społeczeństwem i kulturą.

YFU oferuje podróż życia, przygodę, która wyzwala w ludziach to, co najlepsze i pozwala na nawiązanie trwałych relacji, zmieniających sposób patrzenia na świat.

“Wyjazd na wymianę kształtuje

przyszłość” 4

YFU POLSKA | Dokąd wyjechać?


Rok za granicą Relacja uczennicy YFU Polska Wiele osób mających zamiar wyjechać na wymianę pyta: Dlaczego powinienem wyjechać? Co osiągnę dzięki wymianie? Sama zastanawiałam się nad tym, ale na to pytanie byłam w stanie w pełni odpowiedzieć dopiero po powrocie do Polski. Wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Wymiana z YFU dała mi możliwość poszerzenia moich horyzontów. Poznałam wielu niesamowitych ludzi z całego świata, w tym kilku bardzo dobrych przyjaciół. Spędziłam cudowny rok w malowniczym stanie Montana z amerykańską rodziną, którą traktuję jak własną. Podczas mojego wyjazdu dużo się nauczyłam o kulturze, języku, obyczajach, także o innych ludziach, ale przede wszystkim o samej sobie. Różne sytuacje i miejsca, w których znalazłam się w trakcie wymiany pozwoliły mi spojrzeć na dane rzeczy z innej perspektywy. Doceniłam pewne z nich bardziej i zadecydowałam, że niektóre naprawdę nie są tak ważne. Wszystkie nauczone lekcje, nowe znajomości i zdobyte doświadczenia po powrocie do kraju pozwalają spojrzeć w inny, lepszy sposób na pewne sprawy. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć – warto wyjechać na wymianę z różnorakich powodów. Dla każdego z nas są one inne, jednak przede wszystkim wyjazd taki wpływa na nas samych, w pewnym stopniu kształtuje naszą przyszłość, i myślę, że zmienia ją na lepsze.

Ania, na wymianie w USA, 2014/2015

Rok za granicą | YFU POLSKA

5


Nauka języka obcego na wymianie Praktyczne porady 1. Nie bój się zadawać wielu pytań i prosić, żeby ktoś powtórzył, to co powiedział, mówił wyraźniej lub użył innego słowa. 2. Zawsze proś, żeby osoby, z którymi rozmawiasz poprawiały Cię, jeśli popełniasz błędy. Może im początkowo wydawać się to niegrzeczne, dlatego przekonaj je, że będzie to dla Ciebie ogromna pomoc. 3. Uważnie słuchaj tego, co mówią do Ciebie inni, nawet jeśli wszystkiego nie rozumiesz. Słuchanie to na początku główne źródło nauki, bo rozmowy w obcym języku będą dochodzić do Ciebie ze wszystkich stron. Najpierw zaczniesz rozumieć, a dopiero później mówić w obcym języku. 4. Nie próbuj za wszelką cenę tłumaczyć wszystkich słów z tekstów, których nie rozumiesz. Zawsze staraj się znaleźć słowa klucze, które pomogą Ci w zrozumieniu całości. 5. Oglądając telewizję włączaj napisy dla ludzi niesłyszących. Oprócz tego, że osłuchasz się z językiem, nauczysz się również pisowni. 6. Przygotuj się na to, że będziesz potrzebować dużo snu. Intensywna nauka języka obcego sprawia, że początkowo możesz odczuwać więcej zmęczenia niż zwykle. Zapewnij sobie czas na odpoczynek!

6


FAQ Czy mogę wybrać region, do którego pojadę? Tak, istnieje możliwość wskazania preferencji dotyczącej regionu. YFU nie gwarantuje jednak pobytu w wybranej lokalizacji. Ostateczne miejsce wymiany zależy od wielu czynników, takich jak rodzina goszcząca oraz lokalne szkoły średnie. W jaki sposób odbywa się podróż do kraju wymiany? Do większości państw uczniowie lecą samolotem. Jeżeli kilka osób z Polski wybiera się do tego samego kraju, podróżują oni wspólnie. W miejscu docelowym czekają na nich wolontariusze YFU lub rodzina goszcząca. Czy mogę wybrać datę wyjazdu? Nie. Data wyjazdu jest określona z góry i różni się w zależności od kraju wymiany. Jest to zazwyczaj kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Uczniowie YFU Polska wyjeżdżają najczęściej w lipcu lub sierpniu. Czy moje rodzeństwo goszczące będzie w tym samym wieku co ja? Każda rodzina goszcząca YFU jest inna, ma różną strukturę i rozmiar. Wiele rodzin ma dzieci w wieku szkolnym, jednak nie jest to warunkiem koniecznym, aby przyjąć ucznia z wymiany. Jak wygląda nauka w szkole w trakcie wymiany? Nauka w szkole odbywa się według norm i zwyczajów przyjętych w kraju wymiany. Uczniowie z wymiany biorą udział w zajęciach na tych samych zasadach co ich rówieśnicy, dzięki czemu szybciej się integrują i dopasowują do otaczającego ich środowiska. Jak mogę spędzać czas na wymianie? Roczna wymiana to niezwykły czas, który powinien być spędzany aktywnie – również po szkole. Rodzina goszcząca, szkoła oraz YFU chętnie pomogą Ci w znalezieniu odpowiedniego i ciekawego zajęcia. Mogą to być zajęcia sportowe, artystyczne lub jakiekolwiek inne, które Cię zainteresują. Czy w trakcie wymiany może mnie odwiedzić rodzina lub znajomi? Celem programu YFU jest jak najlepsza integracja ucznia ze społecznością państwa goszczącego. Odwiedziny ze strony bliskich mogą znacznie utrudnić lub spowolnić ten proces, dlatego dopuszczalne są one jedynie w szczególnych wypadkach, po uprzednim uzgodnieniu z YFU. FAQ | YFU POLSKA

7


Kontakt Adres Biura:

Youth For Understanding Polska Centrum Kultury „Zamek”, pok. 351 ul. Św. Marcin 80/82 61-809 Poznań T (061) 64 65 213 | F (61) 835 79 55 info@yfu.org.pl | www.yfu.org.pl

Adres Korespondencyjny: YFU Polska Skr. Poczt. 36, 60-972 Poznań

Znajdź YFU Polska na

YFU wspiera budowę międzykulturowego porozumienia, wzajemnego szacunku i społecznej odpowiedzialności poprzez programy międzynarodowej wymiany dla młodzieży, rodzin i społeczności.

YFU Polska - Exchange Student Brochure  

Broszura zawiera podstawowe informacje dotyczące wyjazdu za granicę w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży YFU.

YFU Polska - Exchange Student Brochure  

Broszura zawiera podstawowe informacje dotyczące wyjazdu za granicę w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieży YFU.

Advertisement