04-Butlletí Xics juny-juliol 2014

Page 1

JUNY / JULIOL La carta de juny i juliol, 2 Al贸 presidente, 4 Paraula de cap de colla, 6 Properes actuacions, 8 Propers pilars / Noves camises, 9 Assaigs especials, 10 Activitats, 12 Els cromos dels Xics / Tresoreria, 14 Recordeu, 15


“Pel juny, els Xics aixequem grans castells a casa, i també lluny.” “Pel juliol,... pel juliol... i jo què sé! No ho sé miri, no ho sé” Anònim

JUNY JULIOL

2014 2

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

Se’ns acumula la feina, no podem parar. No ens referim a les tasques corresponents a la gestió de la colla. És tenir el guió de la carta preparat i enllestit, perquè t’entretinguis un cap de setmana i tota la feina s’ensorri. I torna a refer-la: Fem la clàssica més matinera fora de casa. Collonut, però la notícia queda absorbida per la millor actuació feta mai per l’Ascensió portant un 3d8, un 4d8 i un 2d7. I aquella setmana et plantes a pensar, sense saber si mirar enrere o endavant perquè s’acosta el gran viatge. Valores com es mereix aquestes darreres actuacions o ens centrem en el que està per venir? T’atures, medites, respires, i de sobte et trobes perdut en un tren de rodalies camí cap a El Prat. Només han passat quatre dies de la gran actuació a la Porxada i estem marxant a Berlín. I a Berlín ho petem conquerint l’objectiu de fer un gran viatge tots plegats, de fer un gran paper, de donar a conèixer la nostra cultura a la capital alemanya, i a sobre essent la colla que més surt als mitjans de comunicació ... Tant de bo tots els problemes fossin sempre aquests.

Almenys ens serveix per anar justificant aquest retard, preparant una carta que uneixi els mesos de juny i juliol, per mirar de recuperar el temps perdut i, per estalviar paper. Vosaltres no afluixeu. Seguiu donant motius per tal que cada mes tinguem el mateix problema. I si pot ser, que pel proper mes de juliol tinguem una bona excusa per fer una edició especial. Si cal, ja farem hores extres. Ens veiem a les places, i sobretot als assajos. Salut!

3d8 / Diada de l’Ascensió, Granollers, 1/6/2014

Hola XICS,


JUNY JULIOL

2014 5d7 / Alexanderplatz, Berlín, 8/6/2014 (Foto: Toni Torrillas)

3

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


ALÓ PRESIDENTE Benvolguts Xics,

JUNY JULIOL

2014 4

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

Berlín ha passat i ens ha deixat un munt de records que de ben segur cap de nosaltres no oblidarà mai. L’ambient de la colla ha estat intens i això ens ha permès viure el viatge amb molta alegria. Durant les darreres setmanes tots hem posat el millor de nosaltres i gràcies a això hem pogut recollir molt més que no pas el que hi hem posat. L’esforç compartit s’ha convertit en un èxit compartit. A part d’aquest benefici personal, la colla ha començat a ser visible en mitjans on fins ara no hi havia estat. Fruit d’això, en els darrers dies hem rebut un munt de missatges felicitant-nos per

aquest èxit. Voldria destacar les paraules d’un granollerí anomenat Quim que ens va enviar un missatge dient-nos: “Us volia enviar aquest correu com a mostra d’agraïment i suport per la vostra tasca feta aquest passat cap de setmana a Berlín. Ara més que mai, sóc un granollerí orgullós de tenir una colla castellera com la vostra.” Tot plegat no fan altre cosa que indicar-nos que la direcció que estem seguint és la correcta. Ara però, ens toca retornar tot això que hem recollit al nostre entorn més immediat. No hem d’oblidar que una part important del viatge ha estat possible gràcies a les aportacions d’un munt de gent que hem de fer sentir-se partícip de l’èxit aconseguit. Si fem aquesta tasca no ha de passar gaire temps perquè aquestes mostres d’agraïment es transformin en nous seguidors i els seguidors en nous


Imatges del viatge a Berlín (FotoS: Toni Torrillas)

JUNY JULIOL

2014 5

castellers que ens permetran afrontar els grans reptes que tenim a prop. Som una gran colla i les grans colles necessiten grans reptes. Si seguim en aquesta direcció, compartint entre tots els esforços, afrontant el futur units i traslladant els èxits a la nostra ciutat, de ben segur que el futur ens depararà grans èxits. Endavant. El vostre president

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


PARAULA DE CAP DE COLLA Hola Xics!

JUNY JULIOL

2014 6

Deixem el mes de maig i part d’aquest juny amb un bon sabor de castells a la boca. Hem pogut portar la millor actuació de la temporada passada (4d8, 3d8 i 2d7) aquest mateix mes de maig a Girona i també a casa, a la Porxada de Granollers. Feia també molt temps que Granollers i la Porxada no podien gaudir d’un 3d8 grana, i això també s’ha de destacar. Això ha estat possible gràcies al sacrifici col·lectiu que hem fet no només aquest any, amb les moltes hores dedicades als castells a l’assaig. Feina de tots, que hem de saber gaudir, i què hem de saber valorar. Sobretot per no quedar-nos aquí i intentar anar més enllà. Crec que tots desitgem i anhelem quelcom més, fer un pas més enguany. Volem autosuperar-nos i tenim ganes d’afrontar reptes castellers majors com és el 2d8f. Un castell que demanarà el màxim de nosaltres mateixos com a col·lectiu, però que a la vegada hem vist que el podem afrontar amb totes les ganes i les màximes il·lusions.

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

Respecte el 2d8f on estem? Els Xics hem fet molt bona feina als assajos des de principi de temporada, fent molt bones proves de soca, i tornant a gaudir d’un treball ferm i equilibrat entre soca i

folre. A nivell de la part superior del castell (tronc i canalla) també li hem sabut treure profit a les moltes hores d’assaig. Ja hem fet un 2d7 amb folre a l’assaig on ha pogut pujar tot el pom de dalt i també hem fet un 2d8f fins a dosos. Dues proves de certa envergadura tècnica, i que demostren el potencial que tenim. I ara què? Doncs primer, i com ja es va anunciar per l’Ascensió, la Tècnica creiem que el 2d8f l’hem de portar a plaça abans de les vacances d’estiu. Perquè? Doncs perquè és un castell que tenim a l’abast. Només falta perfilar-lo a l’assaig. Quan? Doncs ja li hem posta data: Diumenge 6 de juliol a la tarda a Barberà del Vallès en motiu de la Festa Major de Barberà del Vallès (amb Castellers de Sabadell i Castellers de Lleida), els Xics de Granollers volem portar a plaça el 2d8f.


Però posar una data no fa que el castell s’assoleixi per si sol. Ara ens cal no abaixar el ritme, ser-hi als assajos dels dimarts i dels divendres a la Troca. En definitiva ser constants. La setmana de l’actuació a Barberà del Vallès, el dimarts 1 de juliol volem un assaig de màxims, apunteu-vos la data (demanarem ajuda a altres colles amigues) i el divendres 4 de juliol farem un Assaig de Soques i Folres, on volem perfilar

l’assaig del 2d8f sobretot i on en acabat la Junta ens prepararà un post assaig ben germànic. És l’oportunitat d’omplir la Troca, fer bullir la sala i intentar superar la xifra de 150 castellers i castelleres. Tot plegat està a les nostres mans. Només depenem de nosaltres mateixos. Ara tu, hi has de posar el teu granet de sorra! Confio amb tu! Us espero als assajos!

JUNY JULIOL

2014

2d7

3d8

4d8

La clàssica de 8 més matinera. Girona, 18/6/2014

7

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


CALENDARI DE PROPERES D’ACTUACIONS

JUNY JULIOL

Diumenge 15 de juny

Diumenge 22 de juny

Diumenge 6 de juliol

Dissabte 12 de juliol

Diumenge 13 de juliol

Caldes de Montbui 12:00 h

La Garriga 13:00 h

Barberà del Vallès 19:00 h

Súria 18:00 h

Palafrugell 18:00 h

2a Trobada de Colles Castelleres del Vallès Oriental

Festa de Corpus

Festa Major

Festa Major

Festa Major

Colles

Colles

Colles

Colles

Colles

Castellers de Caldes de Montbui

Castellers de l’Alt maresme

Castellers de Sabadell

Colla castellera Salats de Súria

Marrecs de salt

Castellers de Mollet

Xics de Granollers

Castellers de Lleida

Castellers de la Vila de Gràcia

Xics de Granollers

Xics de Granollers

Sagals d’Osona

2014 8

Xics de Granollers XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

autocar

tren

cotxe, transport privat

Xics de Granollers


PROPERS PILARS Dimecres 25 de juny Granollers 19.00 h Plaça de la Porxada

JUNY JULIOL

Cerimònia d’obertura de la XVI Granollers Cup

2014 9

NOVES CAMISES Us informem de les camises noves que s’han entregat al llarg del mes de maig i principis de juny. Donem la benvinguda a: Elias Casals

Sergi Trujillo

XICS DE GRANOLLERS

Miquel Bedia

Jordi Boté

Neus Garcia

Jordi Padró

Mari Rodríguez

LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


ASSAIGS ESPECIALS 4 de juliol. Assaig a l’alemanya. Encara no ha passat una setmana, i ja trobem a faltar Berlín. Així que hem decidit muntar un assaig especial per acabar de preparar la torre folrada, i que alhora serveixi per recordar la gastronomia germana (i altres sorpreses). No hi falteu i arrossegueu tanta gent com pugueu.

JUNY JULIOL

2014 10

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

ASSEMBLEA GENERAL El 18 de juliol tindrà lloc l’assemblea general de la colla com a darrer acte de la colla en aquest primer tram de temporada. I tot seguit, marxarem de vacances. A principis de juliol us passarem l’ordre del dia.


Els horaris d’emissió del programa especial que ha realitzat VOTV sobre el viatge dels Xics a Berlín “ADN XICS BERLÍN-GRANOLLERS”

Dimarts, 17: 20:30, 0:30 Dimecres, 18: 10:30, 12:30, 15:00 Dijous, 19: 16:30 Divendres, 20: 13:00, 18:30 Dissabte, 21: 10:30, 16:30 Diumenge, 22: 9:30, 13:30, 23:00 Més endavant potser fan nous passis!

UNA FOTO GUANYADORA

ACTIVITATS PILAR INSÒLIT Una temporada no seria prou Xic sense el pilar insòlit. Per això els excursionistes dels Xics estan preparant una de les seves sortides, aptes per a tothom, per la segona quinzena de juliol. Estigueu atents, aviat tindreu més notícies.

JUNY JULIOL

Volem felicitar al JuanK pel premi obtingut al concurs d’instagram de VOTV, i sobretot agraïr la cessió del premi per sortejar entre la colla en haver-la presentat en nom de Xics.

2014 11

Pilar insòlit de l’any passat al Puig Giró. Juliol / 2013.

ESPECIAL XICS A VOTV

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


TALLERS: El 22 de juny farem un taller a la Garriga. Dues hores abans de l’actuació.

JUNY JULIOL

2014 12

COLÒNIES DE CANALLA. 28-29 de juny. Perquè són els més grans, el darrer cap de setmana de juny els més petits de la colla marxaran de colònies a Centelles. Un cap de setmana sempre molt especial que premia la feina ben feta i serveix per ampliar els vincles entre canalla. La tècnica us informarà properament de com s’organitzarà aquest cap de setmana. REVETLLA DE SANT JOAN: Com és costum, la colla es reuneix al Centre Cívic de Can Bassa per celebrar la revetlla de Sant Joan acompanyats de l’associació de veïns del barri. Sopar, cava, coca, orquestra... obert a tota la colla. T’ho perdràs? Properament penjarem les llistes a l’Aplegador per tal que us hi apunteu.

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

Colònies de canalla 2013, a Banyoles.

ACTIVITATS


ACTIVITATS CURSA DE LES TORXES: El proper 28 de juny tenim una cita esportiva a la nostra ciutat. Coincidint amb la 10 edició dels 10km de Granollers i amb la progressió de la cursa de les Torxes, que en la seva darrera edició va arribar als 600 participants; les dues organitzacions (Xics de Granollers/Club Triatló Granollers i l’Ajuntament de Granollers) han decidit sumar esforços i combinar les dues curses de forma que els 10 km de Granollers passen a ser nocturns amb la Cursa de les Torxes que manté també el seu format habitual, cursa nocturna familiar, urbana i no competitiva. Els 10 km de Granollers mantindrà el seu recorregut ja tradicional sortint de les pistes d’atletisme fins a Can Cabanyes i tornant pel marge dret del riu fins al pont del costat del Salvador Espriu i baixant fins les pistes d’atletisme.

JUNY JULIOL Les dues curses finalitzaran a les piscines on els participants podrem gaudir d’una merescuda capbussada.

2014 13

Podeu trobar més informació a www.cursadelestorxes.cat Si no teniu el cos massa catòlic per córrer, sempre teniu la opció de donar un cop de mà a la organització. Calen moltes mans i comptem amb tots vosaltres! Us podeu dirigir a en Ramon Rovira o en Fabri.

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


ELS CROMOS DELS XICS: Recordar cares i noms en una colla castellera com la nostra, a vegades es complicat. Per aixó es van crear els cromos. “M’han dit que vaig darrera del Quim, ¿qui és?”, “¿Com es diu aquell ma i mà nou?”, “Primer lateral, ¿com et dius?”. Entreu a mirar els cromos i no haureu de preguntar més. Si no teniu cromo i no voleu que us diguin: “ei, tú”, feu-vos fer una foto vestits de Xics i ens la passeu amb les següents dades: (Nom amb què se us coneix, posició habitual al castell o tasca a la colla, nom i cognoms, municipi de residència, data d’arribada als Xics, i tot el que creieu d’interès).

JUNY JULIOL

2014

Podeu veure els cromos a: http://www.pinterest.com/xicsgranollers/ El cromos més nous:

14

TRESORERIA SOCIS PROTECTORS

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat

Ben aviat, els socis protectors rebreu una carta per tal que actualitzeu les vostres dades bancaries. Com sabeu, des de fa uns mesos és obligatori indicar el codi IBAN per fer qualsevol tipus de transferència bancaria. És per això que us demanem la vostra col·laboració emplenant el formulari que us farem arribar. En cas de no conèixer aquest codi, el podeu averiguar a través del vostre extracte bancari, banca electrònica o consultant-ho a la vostra entitat financera. Aquest ha de ser compost per dues lletres i dues xifres (per exemple ES41). Si voleu avançar feina podeu trobar el formulari clicant AQUÍ. Aprofitem la ocasió per animar-vos a tots a fer-vos socis protectors. Per una petita aportació anual es poden obtenir beneficis i descomptes en dinars i marxandatge de Xics, però sobretot s’ajuda a finançar la nostra colla, els transports, les camises, etc..


RECORDEU INSCRIPCIÓ ALS XICS DE GRANOLLERS Xics, sou molts els que heu entrat per diferents motius a la nostra/vostra colla, alguns de vosaltres esteu introduïts a la nostra base de dades i d’altres no, per això i per tal d’anar actualitzant el nostre cens de castellers així com per tal de contemplarho a nivell d’assegurança castellera, us demanem a tots aquells i aquelles que no hagueu emplenat el full d’inscripció, que ho feu i l’envieu al correu colla@xics.org. Si teniu el dubte de no saber si esteu o no a la base de dades, o coneixeu algú que no rep els correus escriviu-nos a la mateixa direcció preguntant-ho. LES REUNIONS DE JUNTA Us recordem que les juntes son PARTICIPATIVES I OBERTES A TOTA LA COLLA. El calendari de reunións de Junta Directiva estarà properament penjat al calendari de la web per tal que hi pugueu assistir sempre que vulgueu. Salut i castells! EL PATI DIGITAL. aquest bloc creat per membres dels Xics de Granollers, ha esdevingut un punt de referència per a molts castellers de la nostra colla però també de la resta de colles, que busquen estar informats dia a dia de les novetats castelleres. Recordeu que podeu donar-vos d’alta, així periòdicament rebreu les actualitzacions del bloc amb les notícies més recents del món casteller en general i de tot el què fa la nostra Colla. http://elpatidigital.wordpress.com/

JUNY JULIOL

2014 15

Assajos oberts: dimarts i divendres, a les 19:45h. per a la canalla, i, a les 21h. per a tothom. Agenda i calendari: A la pàgina web dels Xics (www.xics.cat) teniu actualitzat el calendari amb un nou format. On, a part de les actuacions es poden veure la resta d’activitats de la Colla.

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA Enric Prat de la Riba, 77 08401 Granollers NIF: G-59578468 Mòbil 690058095 www.xics.cat


en conveni

XICS DE GRANOLLERS LA TROCA / Enric Prat de la Riba, 77 / 08401 Granollers Mòbil 690 058 095 / www.xics.cat

També ens podeu trobar a