Page 1

Türksat Bilişim Bülten

Aralık 2017 | 14 Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’nin ücretsiz haber bültenidir.

e-BEYAS 2017 Sempozyumu Türksat Katkıları ile Gerçekleşti 2

Dijital Arşiv Projelerinde Türksat Farkı

6 4

KYK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı İbrahim Semizoğlu ile KYKNET hakkında söyleşi


Editör’den Türksat Bilişim ailesinde Eylül – Ekim ve Kasım aylarında yaşanan gelişmelerin derlendiği 14. sayımız ile birlikteyiz. Bilişim portföyünde yer alan 12 hizmetimiz ile kamu kurumlarının BT odaklı ihtiyaçlarına çözüm üretmeye devam ediyoruz. e-Dönüşümün önemli bileşenlerinden biri olan süreçleri kağıtsız ortama taşıma konusu ile ilgili olarak Belgenet, Arşivnet ve Dijital Arşiv Sistemi hizmetlerimiz ile önemli projelere imza atmaya devam ediyoruz. Bu alanlarda kamunun güvenle çalışabildiği bir şirket olmak ayrıca gurur verici. Bilişim teknolojilerinde güven denildiğinde siber güvenlik konusu da önem arz ediyor. Şirketimizin siber güvenlik alanındaki çalışmaları da hizmetlerimizin sürdürülebilirliği konusunda bizlere güç veriyor.

Bu sayıda, geride bırakılan 2 aydaki gelişmelerin yanı sıra, KYK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı İbrahim Semizoğlu’nu bültenimizde konuk ettik. Katılım gösterilen etkinlikler, Ülkemiz ve Şirketimiz için önem arz eden işbirlikleri ve toplantılar ile ilgili haberler de bu sayımızda yer almaktadır.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere, keyifli okumalar dileğiyle.

Kategori / Etkinlik

e-BEYAS 2017 Sempozyumu Türksat Katkıları ile Gerçekleşti Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde, Ankara Üniversitesi Belge Yönetim ve Arşiv Sistemi (BEYAS) Koordinatörlüğü ve Bilgi Yönetim Sistemleri Belgelendirme Merkezi (BİL-BEM) tarafından düzenlenen e-BEYAS 2017 Sempozyumu 19-20 Ekim tarihlerinde Ankara Üniversitesi Teknokent konferans salonunda gerçekleşti. Bu yıl 3.sü gerçekleştirilen sempozyum, elektronik belge yönetim sistemi (EBYS), elektronik arşiv yönetim sistemi, e-İmza vb. sistemlerin alt yapıları, standartları, güncellemeleri, yeni teknolojileri gibi konularda, alanında uzman akademisyenleri ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi. İlgili alanlarda Türkiye’de yapılan en büyük etkinlik olan e-BEYAS Sempozyumu’nda bu yıl yaklaşık 600 katılımcı yer aldı. Türksat’ın ana sponsor olarak yer aldığı etkinliğin açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen, Türksat’ın bilişim ve e-Dönüşüm yolculuğundan söz etti. Yaklaşık 10 yıldır kamunun bilişim odaklı ihtiyaçlarına çözüm üreten Türksat Bilişim’in hizmetlerine değinen Yeşilçimen, bu hizmetlerde ilk amacın kamu yararını gözetmek olduğunun altını çizdi. Açılış konuşmalarının ardından sempozyum, paneller ile devam etti. Elektronik Belge Yönetimi ve e-Arşiv Sistemleri: Kelebek Etkisi, Kaostan Düzene? – Düzenden Kaosa? panelinde yer alan Türksat Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, EBYS ürünlerinde sürdürülebilirlik ve ortak dil başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Kamu kurumlarının EBYS ürün tercihlerinde minimum 5 yıl sonrasını planlamalarını belirten Çöllüoğlu, kurumların yanlış EBYS ürün tercihleri ile zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçmesi gerektiğini ifade etti.

İletişim için

Türksat Bilişim Hizmetleri Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Bahçelievler Mahallesi 320. Sk. 3/B Teknoplaza Binası C Blok 2. Kat Gölbaşı / Ankara 06830 Tel +90 312 4974700 bilisim@turksatbilisim.com daha fazla bilgi için www.turksatbilisim.com

QR kodu mobil cihazınızda okutarak bültenimizi www.turksatbilisim.com adresinde de okuyabilirsiniz.

2

Türksat Yazılım Geliştirme Direktörlüğü Belgenet Proje Yöneticisi Bilsay Otçu

Belgenet’in Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık başta olmak üzere 8’i Bakanlık seviyesinde toplam 42 kurumda kullanıldığını söyleyen Çöllüoğlu, ortak dil konusunda Belgenet’in kamu kurumlarının hizmetinde olduğunu hatırlattı. Bilgi-Belge Yönetim Sistemlerinde Teknik Altyapı, Yeni Teknolojiler ve Felaket Yönetimi panelinde, Türksat Yazılım Geliştirme Direktörlüğü

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14


Belgenet Proje Yöneticisi Bilsay Otçu ise EBYS’de bulut teknolojisinin faydalarına değindi. Bulut teknolojisi ile EBYS’de yaşanabilecek entegrasyon kabiliyetleri, eğitim ve teknik destek yetersizliklerinin çözüme kavuşturulabileceğinden bahseden Otçu, ayrıca veri bütünlüğünün sağlanması, güvenlik, performans ve maliyet gibi konularda kurumların bulut EBYS ile kazanabileceği faydaların altını çizdi. Bulut EBYS’nin KKTC ülke genelinde kullanıldığı ve KKTC kurumlarının bulut EBYS’den duydukları memnuniyet ifade edildi. Etkinlik alanında kurulan Türksat stantı ile sempozyum katılımcılarına Belgenet, Arşivnet ve diğer bilişim hizmetleri ile ilgili bilgilendirmeler gerçekleştirildi.

Türksat A.Ş. Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetimi Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu

Kategori / Konferans

Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı Düzenlendi

Kategori / Etkinlik

Open Stack Günleri Gerçekleşti “Siber Güvenlik ve Yapay Zeka” temasıyla onuncu kez düzenlenen Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, 20-21 Ekim tarihlerinde Ankara’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu konferans salonunda düzenlendi. Türksat’ın stant açarak destek verdiği konferansa kamudan, özel sektörden ve üniversitelerden temsilciler katıldı. Konferans kapsamında, “Büyük Veri Analizi ve Vergi Merkezleri Güvenliği” konulu panelde Türksat Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik Yönetimi Direktörü Mehmet Ali Ortayatırtmacı bir konuşma yaptı. Ortayatırtmacı, e-Devlet’te 35 milyondan fazla kullanıcı bulunması nedeniyle sistemin güvenliğinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, büyük verinin, siber güvenlik operasyonlarından ayrı düşünülemeyeceğini söyledi. Kamu merkezlerinin veri güvenliğinin önemine işaret eden Ortayatırtmacı, bu alanda yerli ürünlerin geliştirilmesi gerektiğini aktardı.

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14

“Runs on OpenStack” sloganıyla üçüncüsü düzenlenen OpenStack Days İstanbul etkinliği 17 Ekim’de Wyndham Grand Istanbul Levent Otel’de Türksat’ın destekleriyle gerçekleştirildi. Etkinliğe, Türksat Bilişim Ar-Ge ve Teknoloji Direktörlüğü bünyesinde görev yapan SatCloud ekibinin yanı sıra, OpenStack ulusal ve uluslararası paydaşlarından Huawei, SUSE, Versa Networks, Arista Networks, Tubitak BİLGEM, B3LAB, DELL EMC, HiveIO gibi sektörün önemli kuruluşlarından temsilciler katıldı.

3


Sayılarla > Haziran 2014 - Aralık 2018 > 120 saat yüz yüze görüşme ile analiz > 215 personel katılımı ile çalıştay > Veri tabanında günlük 4,5 milyon işlem > Yurt / Kredi-Burs için toplamda yaklaşık 1,2 milyon başvuru > 11 kamu kurumundan 35 milyon doğrulama > 431 yerleştirme KYK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı İbrahim Semizoğlu

KYKNET ile KYK Daha NET

Projeler belirli bir zaman diliminde olması gereken işlerdir. Bir noktadan sonra kurumlar desteğe ihtiyaç duymadan kendi imkânları ile bu süreçleri yönetebilmelidir. Türksat gibi kurumların tabir-i caizse balık vermek yerine balık tutmayı öğretmesi gerekmektedir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile birlikte gençlere temas eden önemli kurumların başında geliyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu çatısı altında verilen hizmetleri, hedefleri ve 2014 yılında başlanan KYKNET projesini detaylı dinlemek adına KYK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı İbrahim Semizoğlu’na konuk olduk.

KYK faaliyetleri hakkında genel bir bilgi alabilir miyiz? 1961 yılında kurulan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu sosyal devlet anlayışı içinde insan odaklı yaklaşımlarla yükseköğrenim öğrencilerinin öğrenimlerine destek olmak ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak için, kredi/burs, barınma, beslenme hizmetleri ile sosyal, kültürel ve sportif eğitim faaliyetleri sunmaktadır. Son mevzuat değişikliği ile birlikte eğitim sorumluluğumuz da var. Yurtlarımızda çeşitli sosyo-kültürel etkinlik ve kurslar ile gençlerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye genelinde 750’yi aşkın yurtta 620 bini geçen yatak kapasitemiz ile gençlerimize faydası olabilecek hizmetler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu çatısı altında verilmeye devam edilirken 2017 yılı içinde yaklaşık 1,6 milyon öğrencimize de burs ve kredi yoluyla maddi destek sağlanmıştır.

KYK olarak verdiğiniz hizmetler arasında KYKNET dikkat çekiyor. Projenin içeriğini ve hikayesini dinleyebilir miyiz? 2014 yılında başlatılan KYKNET projemiz ile hem öğrenci hem de personel tarafında bürokrasinin ve kırtasiyeciliğin

4

azaltılması hedeflendi. Zamandan tasarruf ederken kaynak kullanımında verimliliğe ulaşma hedefleri ile bu projeye başladık. 2014 yılında bir proje analiz grubu oluşturduk. Öncelikle bir plan çizdik ve mevzuat değişikliklerini gerçekleştirdik. Merkezden taşraya uzanan sistem altyapıları yenilendi. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Sayın Huzeyfe Yılmaz’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Kendisi bu projenin planlayıcısı ve en büyük destekçilerinden olmuştur. Benim bu projedeki serüvenim Huzeyfe Bey’in oluşturduğu ekibe dahil olmakla başladı. Analiz çalışmalarımızın nihayetinde Antalya’da bir çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştaya üst düzey yöneticilerimizden memurlarımıza kadar 215 personelimiz katıldı. Bu çalıştayda 1000’in üzerinde gitmezlik tespit edildi. Üst yönetimimiz ile yapılan toplantılar neticesinde de şartnamenin son hali oluşturularak ihaleye çıkma aşamasına geldik. İhaleye çıkmanın bazı risklerinden kaçınmak ve projeyi bir an önce başlatabilmek için de TÜRKSAT ile çalışmak bizim için en doğru çözüm yolu oldu. Projeye ilk başladığımız nokta ile bugün geldiğimiz nokta arasında kapsam da oldukça değişti çünkü proje kullanılmaya başlandıkça yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı ve bu ihtiyaçları ivedilikle projeye entegre ettik. Yapılan bu iyileştirmelerin Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu personeline, öğrencilerimize ve velilere kolaylık sağlamasının yanı sıra Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu iş ilişkisi içerisinde olduğu kurum kuruluşlara da ciddi faydalar sağladı.

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14


KYKNET Proje Ekibi

MODÜLLER

KYKNET projesi kurumun işlerini kolaylaştıran, kuruma maddi kazanımlar sağlayan bir e-Dönüşüm projesi olmasının da ötesinde öğrencinin, velilerin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu personelinin fiziki olarak yapması gereken işleri sanal ortama taşıyarak ülkemizin kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayan, israfı önleyen ve manevi kazanımları da olan bir proje. Çok basit bir örnek ile, Anadolu’nun ücra bir köyünde üniversite kazanan bir öğrencinin sadece yurt kaydı yapmak için İstanbul’a geldiğini ve harcadığı parayı bir düşünün. Biz KYKNET ile o paranın öğrencimizin, velimizin cebinde kalmasını sağlıyoruz.

Böylesine büyük bir projenin başarı ile sonuçlanmasının bir sırrı olmalı. Özel değilse kamuoyu ile paylaşmanız açısından başarınızın sırrı nedir? Üst yönetim desteği burada en önemli husus. Proje ilk açıldığı günlerde bugün olduğu gibi sorunsuz işleyen bir proje değildi. O zor günlerde tüm üst düzey yönetim kadromuz projeye sahip çıktılar ve zor zamanlarımızda bize destek oldular. Diğer yandan ekip çok kritik. 7/24 çok jenerik bir ifade ama gerçekten yeri geldiğinde sabahlara kadar çalışan özverili bir ekibimiz var. Projede arkamızda olan yönetim kadromuzdan başlayarak kurum içerisinde canla başla çalışan Bilgi Teknolojileri Dairesi ekibimiz, kurum içerisinde bize yardımcı olan diğer personelimiz, projenin entegratörü Türksat ve proje yöneticisi Serkan Demirören, alt yüklenicimiz Tiga ve proje yöneticisi Ali Yaşar Yiğit’e kadar biz bir amaç uğruna büyük bir aile olmayı başardık bu projenin başarıya ulaşmasında hepimizin payı var.

Önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir? Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nın önemli bir paydaşı da veliler. Biz velilerimizi de sisteme dahil etmek ve entegre etmek istiyoruz. Ayrıca öğrencilerimizi bir portalda buluşturup ders notlarını, fikirlerini paylaşabilecekleri bir platform kurma hedefimiz var. 2018 yılında bir çalıştay daha düzenleyerek projenin başında yaptığımız çalıştaya benzer şekilde bu sefer de proje sonunda geleceğe yönelik bir çalıştay ile gelinen ve gidilebilecek noktaları görmek istiyoruz.

> Başvuru Modülü Öğrencilerin kredi/burs ve yurt taleplerinin e-Devlet üzerinden toplandığı güvenli ve interaktif başvuru sayfasıdır. > Doğrulama Modülü Başvurularda verilen bilgiler 11 kamu kurumundan çevrimiçi olarak doğrulanmaktadır. > Yerleştirme Modülü Hak sahibi olan öğrencilerin okul yurt yakınlıkları göz önünde bulundurularak barınma imkanı verilmektedir. > Yurt Yönetim Modülü Yurt personeli, öğrenci işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapabilmektedir. > Tesisler Modülü Merkezi veya yerel ölçekte bina tesis yatak işlemlerinin yapılabilmektedir. > Yurt Disiplin Modülü Yurt öğrencilerine verilen cezaların takibi sağlanmaktadır. > Tahsilat Modülü Öğrenciler ücretlerini yurda gitmelerine gerek kalmadan yapabilmektedir. > PARS Yönetim Sistemi Öğrencilerin yurtlara giriş çıkışı, yoklamalarının alınması ve beslenme yardımı parmak izi ile yönetilmektedir. > Genciz Biz Modülü Öğrencilerin izin, rapor vb. işlemleri yurda gelmeden internet üzerinden sağlanabilmektedir. > Akademi Modülü Öğrencilere yurtlarda verilen sosyo kültürel ve sportif eğitimlerin takip ve yönetimi yapılmaktadır. > Küçük İşletmeler Modülü Yurtlarda hizmet veren işletmelerin bürokratik işlemleri yapılmaktadır. > YTB Modülü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Türkiye burslusu öğrencilerin işlemleri gerçekleştirilmektedir. > Nöbetçi Yurt Modülü Yaz dönemlerinde nöbetçi olarak açık kalan yurtlardaki süreçler yönetilmektedir. > Misafir Modülü Yurtlarda kalan misafirlerin tahsilat ve yatak takipleri gerçekleştirilmektedir. > İnşaat Modülü Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ait taşınmazların takibi, yapım projeleri, lojmanlarda kalan personelin takibi gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. > Strateji Modülü Bütçenin stratejik plan ile bağlantısının yapılabildiği modülde, harcamalar stratejik hedef ve faaliyetlere uygun olarak düzenlenebilmektedir. > İç Denetim Modülü İç denetim faaliyetlerinin alt süreçler ile birlikte sistem üzerinden takip edilebilmektedir. > Teftiş Modülü İnceleme/soruşturma görevleri takip edilebilmekte ve ilgili süreçler yönetilebilmektedir. > İdari İşler Modülü Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yönettiği idari süreçler online ortama taşınarak takip ve yönetimi yapılabilmektedir. > İnsan Kaynakları Modülü Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu personelinin özlük, tahakkuk iş ve işlemleri yürütülmektedir. > Kredi Modülü Alınan kredilerin; sorgu, erteleme, ödeme planı, mahsuplaşma, muhasebe işlemleri gerçekleştirilmektedir. > Karar Destek Modülü Sistemdeki verinin anlamlı hale gelip yöneticilerin veriye ulaşarak etkili ve doğru kararlar almasına yardımcı olmaktadır.

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14

5


Kategori / Proje

Türksat 1. Kobiler ve Bilişim Kongresi’ne Katıldı Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen 1. Kobiler ve Bilişim Kongresi 26 Ekim’de Ankara Sheraton Otel’de gerçekleşti. “Ekonominin İtici Gücü Kobiler, Kobilerin İtici Gücü Bilişim” temasıyla gerçekleşen etkinlikte Türksat e-Devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü Ahmet Savaş “Başarılı e-Dönüşüm Projeleri” başlıklı bir sunum yaptı. Kongre kapsamında Türksat Bilişim Müşteri İlişkileri Direktörlüğü tarafından açılan Türksat stantı ile e-Devlet kapısı bilinirlik faaliyetleri kapsamında, katılımcılara e-Devlet kapısı’dan verilen kamu hizmetleri ile ilgili bilgilendirme gerçekleştirilmesinin yanı sıra öneriler, şikayetler ve talepler alındı. Ayrıca e-Devlet kapısı Facebook ve Twitter hesaplarıyla ilgili de bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

Kategori / Proje

Dijital Arşiv Projelerinde Türksat Farkı

Dokümanların kâğıtsız ortamda yönetilmesi ve sayısal ortamda saklanması hizmeti veren Türksat Bilişim, Dijital Arşiv Sistemi hizmeti ile kamu kurumlarının arşiv süreçlerinin elektronik ortamda yönetilebilmesini ve erişim kolaylığı sağlamaktadır. Bu sistem ile evrakların aslına ulaşmaya gerek duymadan bilgiye ulaşım süresinin azaltılması sağlanarak aynı zamanda belge yıpranmaları da önlenmiş olmaktadır. Bilgi paylaşımı ve kurumsal verimliliğin artmasına yardımcı olan bu hizmet ile Türksat Bilişim, birçok kamu kurumuna hizmet vermektedir. Dijital Arşiv Sistemi ile ilgili güncel projeler ve yeni çalışmalardan bazıları şu şekilde: T.C. Dışişleri Bakanlığı Arşiv Otomasyon Projesi Dışişleri Bakanlığı ile yapılan iş birliği protokolü kapsamında, çeşitli elçilik ve konsolosluklardan Bakanlık merkez arşiv binasında toplanan belgelerin araştırmacılara açılması için dijital ortama aktarılması ve Osmanlıca belgelerin transkripsiyon işlemlerinden geçirilmesi çalışmaları için sözleşme imzalanmıştır. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Dijital Arşiv Projesi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü arşivlerinin 6

dijital ortama aktarılması ve Türksat tarafından sağlanacak ArşivNet ürünü vasıtasıyla Bakanlık personellerin kullanımına açılması ile ilgili çalışmalar tamamlanmış ve Kurum ile sözleşme aşamasına gelinmiştir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Kurumsal Dijital Arşiv Projesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü dijital arşiv altyapısının oluşturulması ve Kurum arşivlerinin dijitalleştirilmesi ile ilgili sözleşme aşamasına gelinmiş ve Kurum arşivlerinin yanı sıra Türkiye’de bulunan tüm hava meydanlarında bulunan belgelerin dijitalleştirilmesi ile ilgili Kurum ile çalışmalar başlatılması planlanmaktadır. Telif Hakları Genel Müdürlüğü Görüntü ve Ses Sayısallaştırma Projesi Yaklaşık 5 yıldan beri Türksat tarafından yürütülen belge sayısallaştırma projelerinin devamı niteliğinde olacak olan projede, Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne ait yaklaşık 65.000 adet yerli film ve ses kasetlerinin dijitalleştirilmesi, akıllandırılması ve bu verilerin tutulacağı altyapının oluşturulması ile ilgili analiz çalışmaları tamamlanmıştır.

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14


Kategori / Proje

Kamu-BİB Etkinliği Gerçekleşti

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından düzenlenen Kamu-BİB’19 etkinliği 26-29 Ekim tarihlerinde Bodrum’da gerçekleşti. Dijital Devlet teması ile gerçekleşen etkinliğe kamu, özel sektör, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. “Devlet’te Dijital Dönüşüm ve Kamunet” konulu panelde Kamu Projelerinin Geliştirilmesi Süreci başlıklı konuşması ile yer alan Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Yeşilçimen, kamu projelerinin başarıya ulaşmasındaki faktörlere değindi. Etkinlik kapsamında gerçekleşen diğer oturumlarda e-Devlet, büyük veri, siber güvenlik, e-Sağlık gibi konular üzerine duruldu.

Kategori / Proje

Türksat Endüstri 4.0’dan Toplum 5.0’a Toplantısına Katıldı TOSYÖV (Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı) tarafından KOSGEB, Bursa Sanayi Odası ve Türksat desteğiyle gerçekleşen Endüstri 4.0’dan Toplum 5.0’a etkinliği 25 Ekim’de Ankara’da gerçekleşti. Etkinliğe OSB ve teknokent yöneticilerinin yanı sıra kalkınma ajansları, kamu ve özel sektör temsilcileri katılım gerçekleştirdi. Toplum 5.0’ın Bilişim Altyapısından Ne Anlıyoruz isimli panelde bir konuşma gerçekleştiren Türksat Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörü Ömer Faruk Çöllüoğlu, yeni teknolojik gelişmelerden elde edilebilecek faydanın maksimize edilerek ülkemize katma değer sağlanması gerektiği konularının altını çizdi.

Türksat Bilişim Bülten | Aralık 2017 / Sayı 14

7


MEBİM 147 Ekibi

Kategori / Proje

MEBİM Ziyareti Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Türksat A.Ş entegratörlüğünde 2012 yılından bu yana hizmet veren, Bakanlığın görev ve sorumluluk alanıyla ilgili her türlü talebi etkin ve hızlı şekilde çözüme kavuşturmak, görüş ve önerileri değerlendirmek amacıyla kurulan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi´ni (MEBİM 147) ziyaret etti. Tekin ve beraberindekiler, burada çalışanlarla sohbet ederek, sorunlarını dinledi. Personelinin bir bölümü engelli olan ve gelen tüm çağrılara uzmanlar tarafından doğrudan cevap verilen merkezde bilgisayar başına oturan Tekin, bir öğretmenden gelen çağrıyı yanıtlayarak sorununun çözümü noktasında elinden geleni yapacağını belirtti. Tekin, “MEBİM 147”nin şimdiye kadar yaklaşık 10 milyondan fazla kişiye hizmet verdiğini ifade etti. İnsanlara yardımcı olmanın ve problemlerini çözmenin mutluluk verici olduğunu aktaran Tekin, şöyle konuştu: “Bundan daha büyük sevinç kaynağı olamaz. Burası gerçekten güzel ve çok iyi çalışıyor. Buraya ilk defa gelip görme imkanım oldu. Burası cıvıl cıvıl ve işini zevkle yapan gençlerle dolu. Bizler de buraya gelerek, bizlere düşen bir görev var mı, yapabileceğimiz bir şey var mı, sormak ve yerinde görmek istedik. MEBİM 147, Bakanlığın kamuoyu tarafından tanınan yüzü ve

Bakanlığımızın bütün politika ve önceliklerini paylaşan bir mekanizma konumunda.” Yetkililerden “MEBİM 147”ye ilişkin bilgi aldıktan sonra ilçeden ayrılan Tekin´e, MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Emine Azdiken, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Salih Ayhan, Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, MEB Çağrı Merkezi Şube Müdürü Harun Akça ve Türksat Proje ekibi eşlik etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin bir öğretmenden gelen çağrıyı yanıtladı.

Türksat Bilişim Sayı 14  
Türksat Bilişim Sayı 14  

Türksat Bilişim ailesinde Eylül – Ekim ve Kasım aylarında yaşanan gelişmelerin derlendiği 14. sayımız ile birlikteyiz. Bilişim portföyünde...

Advertisement