Page 1

Türksat Bilişim Bülten

Mayıs 2019 | 17 Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.’nin ücretsiz haber bültenidir.

Akıllı Şehir Çözümleri: Türksat, ICSG 2019’a katıldı 2

Sağlık Bilişim Projelerinde Türksat Farkı

4 8

e-Devlet Kapısı’nda Yeni Hizmetler


Editör’den Türksat Bilişim ailesinde yaşanan gelişmelerin derlendiği 17. sayımız ile birlikteyiz.

e-Devlet Kapısı ile başlayan bilişim yolculuğunda Türksat, portföyünde bulundurduğu 16 ürün ve hizmet ile kamu kurumlarının bilişim ihtiyaçlarına 10 yılı aşkın süredir çözüm üretmeye devam ediyor. Kamu kurumlarının e-Dönüşüm ihtiyaçlarına çözüm üreten anahtar teslim projelerden, veri merkezi çözümlerine, siber güvenlik hizmetlerinden, coğrafi bilgi teknolojilerine kadar geniş bir portföye sahip olan Türksat Bilişim, “Kamunun Bilişim Çözüm Merkezi” mottosu ile çalışmalarına devam ediyor.

Bu sayıda; katılım gösterilen etkinlikler, Ülkemiz ve Şirketimiz için önem arz eden projeler ve toplantılar ile ilgili haberler yer almaktadır.

Gelecek sayımızda görüşmek üzere, keyifli okumalar dileğiyle.

Yeni Adresimiz!

}

İletişim için

Türksat, Kamu-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojiler Zirvesi’ne Katıldı Türkiye Bilişim Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kamu-BİB’21 Yerli ve Milli Teknolojiler Zirvesi bu yıl 16 Nisan 2019 tarihinde BTK’da gerçekleşti. Türksat’ın da sponsorlar arasında yer aldığı etkinlikte “Açık Kaynak Kodlu Yazılım Ekosistemi” panelinde bir konuşma yapan Türksat A.Ş. Yazılım Geliştirme Direktörü Ahmet Savaş, açık kaynak kodlu yazılımların kamuda desteklenmesi konusunda –meli –malı kelimelerinden oluşan cümleleri çoktan aştıklarını söyledi. Açık kaynak kod kullanarak Belgenet ve daha birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirten Savaş, “2005 yılından bu yana kendi geliştirdiğimiz yazılımların kullanılması serüvenini başlattık.” dedi. e-Devlet Kapısı’nın yüzde 95 ila yüzde 98 oranında açık kaynak kod ile yönetildiğini söyleyen Savaş, “Geçen sene e-Devlet Kapısı’nda 2,5 milyar işlem yapıldı.” dedi. Savaş ayrıca gelişmekte olan ülkelerin açık kaynak kodlu yazılımlar hususunda cesaretli davranmaları gerektiğini ifade etti.

Türksat Bilişim Hizmetleri Türksat Bilişim Bahçelievler Mahallesi 319 Cadde No:35/4 (Ek Kuluçka Binası) 06830 Gölbaşı / ANKARA Tel +90 312 925 5900 bilisim@turksatbilisim.com daha fazla bilgi için https://bilisim.turksat.com.tr

QR kodu mobil cihazınızda okutarak bültenimizi bilisim.turksat.com.tr adresinde de okuyabilirsiniz.

2

Kategori / Etkinlik

Kategori / Proje

SGK Hizmetleri Mobil Platformda SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü, Türksat çözüm ortaklığı ile bir e-Dönüşüm projesine daha kavuşuyor. Proje ile vatandaşların SGK ile ilgili ihtiyaç duyacağı bilgilere ulaşmasını ve daha kolay yönlendirilmesini sağlamak amacı ile SGK online hizmetlerin mobil uygulama üzerinden sunulması amaçlanıyor. iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlar üzerinden sunulacak e-SGK Mobil Uygulama ile vatandaşların daha kaliteli bir hizmet alması hedefleniyor. 12 Nisan tarihinde başlayan projenin 2019 yıl sonunda tamamlanarak 2020 yılında uygulamanın hizmete sunulması planlanıyor.

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17


Kategori / Etkinlik

Türksat, ICSG 2019’a Katıldı

Akıllı Çözüm hizmeti ile kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin çözüm ortağı olan Türksat, 25-26 Nisan tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 7.’si gerçekleşen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarına (ICSG) katıldı. Kongrenin açılış konuşmalarında yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer A. Karagözoğlu, akıllı şehir uygulamaları ile buluşan şehirlerdeki siber güvenlik ihtiyacının altını çizdi. 5G altyapısına Dünya ile birlikte geçmek için çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Karagözoğlu, şehir nüfusunun artmasıyla birlikte akıllı şehir çözümlerine daha fazla ihtiyaç duyulacağını, yerli ve milli imkânlar ile 5G teknolojisinden de yararlanarak bu ihtiyaçlara daha hızlı çözümler üretilebileceğini belirtti. Video konferans ile bir açılış konuşması gerçekleştiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Fatih Dönmez de, akıllı şehirler ve şebekeler ile sürdürülebilir enerjinin önemine değindi. Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında Türkiye’nin öncü olmasını sağlayacak çalışmalar yaptıklarını belirten Dönmez, yerli teknoloji ve yüksek katma değer anlayışına odaklandıklarını ifade etti. Kongrenin ikinci gününde “Akıllı Şehirlerde Sanayileşme” başlıklı panelde söz alan Türksat A.Ş. Akıllı Çözümler Proje Yöneticisi Erhan Gündoğdu, Türkiye’deki akıllı şehir projelerinin eylem planları dâhilinde standartlaşması gerektiğine değindi. Gündoğdu, Türksat tarafından sunulan akıllı şehir projesi çözümlerinden ve kurumlara sağlanan katma değerli hizmetlerden bahsetti. İki gün boyunca Türksat standında ziyaretçilere akıllı çözümler alanındaki çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17

3


Kategori / Proje

Sağlık Bilişim Projelerinde Türksat Farkı

Türksat, Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği e-Dönüşüm projelerinde önemli çözüm ortaklarının başında geliyor. Ulusal Sağlık Sistemi, e-Nabız, EKOBS (Ek Ödeme Bilgi Sistemi), ASOS (Acil Sağlık Otomasyon Sistemi) gibi birçok proje Türksat A.Ş. Bilişim İş Geliştirme ve Proje Yönetim Direktörlüğü koordinasyonunda yönetiliyor. Tamamlanan projelerdeki başarı hikayelerinin ardından yeni projeler ile Bakanlığın e-Dönüşüm ihtiyaçlarına çözüm üretilmeye devam ediliyor. Türksat, İnnova ve SRDC çözüm ortaklığı ile Sağlık Bakanlığı için çalışmalarına devam edilen Hastalık Yönetim Platformu (HYP) ile yaşlanan nüfus ve kronik hastalıkların artmasına bağlı olarak sağlık sistemleri ve ekonomisi üzerindeki yüklerin artmasının ve sağlık hizmetlerinin kaliteli bir şekilde sürdürülebilirliğinin azalmasının önüne geçebilecek bir hastalık takip sistemi yazılımının geliştirilmesi hedefleniyor.

Insights Mart sayısında HYP projesi ile ilgili bir görüş yayınlandı. Projenin çözüm ortaklarından SRDC Proje Yöneticisi Gökçe Banu Laleci Ertürkmen, projede kullanılan HL7 FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources) teknolojisi ile projedeki katma değeri ifade eden makalesinde dünyada trend haline gelmeye başlayan FHIR teknolojisinin Türkiye’deki başarılı bir örneğini HYP projesi için kullandıklarını belirtti.

HYP projesindeki çalışmalar uluslararası arenada da yankı buluyor. Aylık olarak yayımlanan ve dünyada sağlık bilişimi alanındaki profesyonellerin takip ettiği önemli dergilerin başında gelen HIMSS

4

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17


Kategori / Etkinlik

Türksat 15. Kobi Zirvesi’ne Katıldı 15. KOBİ Zirvesi, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve KOSGEB işbirliğiyle İstanbul’da gerçekleştirildi. Üretimin, ticaretin ve hizmetin tüm alanlarında KOBİ’lerin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak ve ülkemizin büyümesinde ve kalkınmasında kalıcı başarıyı yakalaması için KOBİ’lere sürdürülebilir rekabet gücü kazandıracak yol haritalarını çizmek için geleneksel hale gelmiş olan etkinlik Türksat’ın da destek ve katkıları ile 03 Nisan 2019 tarihinde İstanbul CVK Park Bosphorus Hotel’de gerçekleşti. “Rekabetçi Yerli Üretim” ana teması ile gerçekleşen etkinlikte açılan Türksat standında ziyaretçiler, şirketin faaliyet alanları ve sunulan hizmetler hakkında bilgilendirildi. Program kapsamında “Rekabetçi Yerli Üretim İçin Bilişim, Ar-Ge ve İnovasyon” konulu oturuma katılan Türksat A.Ş. Bilişim Müşteri İlişkileri Direktörü Mustafa Çiçek, Türksat tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmaları hakkında bir sunum yaptı. Oturumun sonunda konuşmacılara katılım sertifikalarının verildiği zirveye destek ve katkıları dolayısıyla Türksat’a plaket takdim edildi.

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17

5


Kategori / Proje

TTBİS Projesi Hayata Geçiyor Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkanlığı’nın, Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörlüğü ile yürütmekte olduğu TTBİS (Turizm Tesisleri Bilgi Sistemi) projesinin tanıtımı 3 Mayıs 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez binasında gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına; Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kontrolörler Kurulu Başkanı Ramazan Alkan, Başkan Yardımcıları Mücahid Üste, Barış Can Üstünbaş, Banu Bedel, Genel Müdür Yardımcıları Levent Kırcan, Zehra Gamgam, Cemil Turan, Şennur Aldemir Doğan, Türksat Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörü Serdar Küpçü, Türksat proje ekibi, altyüklenici firma yönetici ve mühendisleri katılım gösterdi. TTBİS projesi kapsamında vatandaş odaklı hizmet dönüşümü ile kamu yönetimi modernizasyonu amaçlanmış olup bu kapsamda turizm tesislerinin belgelendirilmesini ve denetim işlerinde güncel teknolojiler ile veri aktarım yöntemleri kullanılmasını sağlayan bir yazılım sistemi kuruldu. Bu amaçla birim içi işlemlerin, mevcut sisteme kıyasla daha az işgücü ve fiziksel dokümantasyon kaynağı gerektiren bir sistem ile yürütülmesinin yanı sıra, etkin, hızlı ve şeffaf bir modelle yürütülerek hizmet kalitesi ve verimliliği artırarak sektörel paydaşların da yeni sisteme katılımı gerçekleşti.

TTBİS Projesi Modülleri

> Belgelendirme > İnceleme > Arşivleme ve Şifreleme > Denetim > Sınıflandırma > Yazışma > İzleme > Personel İşlemleri > Ödeme Takip > PTT Gönderimi ve Takibi > Raporlama > Dijitalleştirme > Coğrafi Bilgi Sistemi

Proje kapsamında e-Devlet Kapısı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Ziraat Bankası, PTT, BELGENET ve DÖSİMM entegrasyonları yapıldı. 6

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17


Kategori / Etkinlik

Türksat 20. Kamu Kalite Sempozyumu’na Katıldı

Türksat, Kalder Ankara Şubesi tarafından 18 Nisan 2019 tarihinde BTK’da düzenlenen 20. Kamu Kalite Sempozyumu’na katıldı. Türksat A.Ş. e-Devlet ve Bilgi Toplumu Direktörü Ahmet Yapıcı, program kapsamında, “Kamu Kurumlarında Dijitalleşme: İyi Uygulama Örnekleri” oturumunda konuştu. Yapıcı, e-Devlet Kapısı’nın önceliklerinin en başında güvenliğin geldiğini belirterek, “Vatandaşlarımızın bilgilerinin güvenliği bizim açımızdan çok önemlidir. Geliştirilen yazılımlar güvenlik araçları ile denetlenmekte; sızma testleri, şirket bünyesindeki Kurumsal Bilgi ve Siber Güvenlik direktörlüğü ve bağımsız kuruluşlar tarafından yılda en az bir defa yapılmaktadır.” dedi.

Vatandaşların sosyal medyadan gelen geri bildirimlerini dikkate aldıklarını bildiren Yapıcı, taleplerin ve şikayetlerin destek birimleri tarafından değerlendirildiğini söyledi. e-Devlet Kapısı’nda önümüzdeki dönemde verilecek hizmetlerden bahseden Yapıcı, sesli arama asistanı hizmetinin ilerleyen günlerde hayata geçirileceğini bildirdi. Sempozyum kapsamında Türksat standında şirket faaliyet alanlarında katılımcılara bilgilendirme gerçekleştirildi.

Erişilebilirliğin önemine değinen Yapıcı, engelli ve dezavantajlı vatandaşlara hizmet vermek adına hassasiyet gösterdiklerini ifade ederek, “e-Devlet Kapısı’nın ekranları engelli dostu bir tasarıma sahiptir” dedi. e-Devlet Kapısı’nın Türkiye’de en çok trafiğe sahip 20’inci site olduğunu belirten Yapıcı ayrıca, kesintisiz bir hizmet için yedekliliğin önemine vurgu yaptı.

Türksat Bilişim Bülten | Mayıs 2019 / Sayı 17

7


Kategori / Hizmet

Yeni e-Devlet Hizmetleri

42 Milyonu aşkın kayıtlı kullanıcıya 4 binin üzerinde elektronik hizmeti ortak ve güvenli olarak tek noktadan sunan e-Devlet Kapısı, 2019 yılı MartNisan aylarında da yeni hizmetlerle vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya ve bürokrasiyi azaltmaya devam ediyor. e-Devlet Kapısı’ndaki Yeni Hizmetler Kişi Vekaletnameleri Sorgulama “Kişi Vekâletnameleri Sorgulama” hizmeti ile noterler aracılığı ile verilen vekâletlerde, vekil, azil ve istifa bilgileri e-Devlet Kapısı üzerinden görüntülenebilmekte. Türkiye Noterler Birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşların 01.03.2016 tarihinden itibaren vermiş oldukları vekâletnamelerin bilgileri (azil ve istifa dahil) görüntülenmektedir. Risk Merkezi Raporu Başvurusu Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan çalışmalar sonucunda “Risk Merkezi Raporu Başvurusu“ hizmeti de e-Devlet Kapısı’ndaki yerini aldı. Bu hizmet kapsamında kullanıcılar, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” veya “Çek Bilgileri” raporunu ayda bir defa ücretsiz olarak alabilmekte. Banka ve finansal kuruluş detayları ile borç bilgilerinin yer aldığı raporda vatandaşlar, tüm borçlarına ve varsa ödenmemiş olan faiz borçlarına da erişebilmektedir. Ayrıca banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık veya kapalı durumdaki borçlar da son 10 yılı kapsayacak şekilde görüntülenebilmektedir.

Mart ayı itibarıyla elektrik, doğalgaz ve GSM operatörlerine abonelik işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabiliyor. Elektrik Serbest olmayan tüketiciler ile son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilere sunulan hizmetlerin e-Devlet Kapısına entegre edilmesi çalışmaları devam etmektedir. 81 ilde bulunan toplam 21 elektrik görevli tedarik şirketlerinin bilgilendirme hizmetlerinin yanı sıra bu 21 şirketten 16’sı abonelik ve fesih başvuru hizmetlerini de e-Devlet Kapısından sunmaktadır. Doğalgaz Doğalgaz dağıtım şirketlerince sunulan hizmetlerin e-Devlet Kapısına entegre edilmesi çalışmaları devam etmektedir. 64 ilde bulunan toplam 55 doğalgaz dağıtım şirketlerinin sunduğu bilgilendirme hizmetlerinin yanı sıra, bu 55 doğalgaz dağıtım şirketinden 46’sı abonelik ve fesih başvuru hizmetlerini de e-Devlet Kapısından sunmaktadır. Su ve Kanalizasyon e-Devlet Kapısı ile 11 ilde bulunan 11 su ve kanalizasyon işletmesinin sunduğu bilgilendirme hizmetlerinin yanı sıra İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ile İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi abonelik ve fesih başvuru hizmetleri de sunulmaktadır. GSM TT Mobil, Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinin abonelik, borç ve alacak sorgulama, yeni mobil hat başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı’ndan sunulmaktadır.


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.