Page 1

EDUKACIJOS 2020–2021 m. m. Atv yks

tame pas jus!

1–1 Edukacijos s 2 kl. mokiniamTURINYS EDUKACIJŲ SVARBA 4 6 7

Edukacijų nauda Kodėl verta rinktis „Debesų ganyklų“ edukacijas? Kaip užsisakyti edukaciją?

EDUKACIJOS 8 10 12 14 16 18 20 22 24 28 30 32 34 36 38 40

Šaukšto Šmaukšto stalo akademija Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys Knygos anatomija Slaptas pinigų gyvenimas Kvapų vaistinė Žaidžiame valstybę Aš – ekokarys Personažų įdarbinimo agentūra NAUJIENA! Kitas veidas NAUJIENA! Kaip veikia reklama Pirk dramblį! Šaukšto Šmaukšto stalo akademija dideliems Spintos istorijos Planas B Kvapų akademija Žodžių sąrašas NAUJIENA!

PASLAUGOS JUMS 27 42 43

Knygos mažiesiems Apdovanotos knygos jaunimui Reprezentacinė jūsų mokyklos knyga

Viršelio iliustracija © Dainius Šukys

„Debesų ganyklos“ – vaikų ir paauglių literatūros leidykla, kviečianti kartu smalsauti, pažinti ir atrasti. Didžiąją dalį leidyklos asortimento sudaro pažintinės knygos vaikams: originalūs lietuviški ir kruopščiai atrinkti bei aukštai įvertinti užsienio šalių rašytojų kūriniai. Nuo 2014 m. intensyviai įsitraukėme į edukacinių programų kūrimą ir pristatymą mokykloms. Per keletą metų užaugome kartu su jumis ir šiandien turime jau 16 edukacinių pamokų.


4

EDUKACIJŲ NAUDA Kuo naudingos edukacinės pamokos? Ką jos suteikia vaikams? Apie tai kalbame su Rima Žvirbliene, Kauno Dainavos progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

Edukacinėse programose įtvirtinami bendrieji įgūdžiai, stiprinamos kompetencijos, plečiamas mokinių akiratis. Ar dažnai su mokiniais išbandote naujas edukacines programas? Edukacines programas išbandome pagal Kultūros paso programą. Per metus kiekvienas mokinys dalyvauja 2–3 programose. Jas integruojame į ugdymo procesą: edukacijos „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“ ir „Žaidžiame valstybę“ buvo įtrauktos į Lietuvos gimtadieniui skirtą renginių ciklą, edukacija „Spintos istorijos“ buvo integruota savaitės „Žmogaus galios“ metu. Kuo vaikams naudingos edukacinės programos? Edukacinės programos yra ne tik teorinės, bet ir praktinės. Jose įtvirtinami bendrieji įgūdžiai, stiprinamos kompetencijos, plečiamas mokinių akiratis. Programos

paįvairina ugdymo procesą. Taip pat ugdo mokinių kūrybingumą, bendradarbiavimo įgūdžius, suteikia įvairių žinių. Ar esate pastebėjusi mokinių elgsenos pokyčių po edukacijų? Po edukacinių užsiėmimų mokiniai noriai dalijasi įspūdžiais vieni su kitais, diskutuoja su mokytojais. Pavyzdžiui, po edukacijos „Spintos istorijos“ nemažai diskutuota apie uniformų svarbą. Įgytas žinias mokiniai bando taikyti praktiškai. Džiugu, kad nemaža dalis mokinių tuo, ką sužinojo, dalijasi su namiškiais, ragina tėvus kartu pabandyti tai, ko išmoko. Pavyzdžiui, gražiai padengti stalą (edukacija „Šaukšto Šmaukšto stalo akademija“ – aut. past.), nulipdyti pilį (edukacija „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“ – aut. past.).


5 Kaip manote, ar šiuo metu pakankama edukacinių programų pasiūla? Manau, pakankama, jei kalbame apie leidyklos „Debesų ganyklos“ edukacijas. Kitų edukacijų yra tikrai per daug, tuo labiau kad ne visos jos yra įdomios ir reikalingos. Ar vaikai noriai dalyvauja edukacinėse pamokose? Kokie būna jų įspūdžiai? Kadangi edukaciniai užsiėmimai, kaip neatsiejama ugdymo proceso dalis, vyksta pamokų metu, juose dalyvauja visi mokiniai. Neigiamų atsiliepimų nesu girdėjusi. Ypač emocingi po jų būna pradinukai, nes

jiems edukacijos vyksta žaidimų ir kūrybos forma. Vyresnieji mokiniai santūresni, tačiau ir jie aptarinėja, ką sužinojo. Esate išbandę nemažai leidyklos „Debesų ganyklos“ sukurtų edukacijų. Kaip jas vertinate? Kokios pamokos įsiminė labiausiai? Labai šaunūs lektoriai – jauni, energingi, mokantys bendrauti su vaikais, sudominti auditoriją ir išlaikyti jos dėmesį. O programos sudarytos įdomiai ir patraukliai vaikams. Labiausiai įsiminė edukacijos „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“, „Žaidžiame valstybę“.

Mokinių, kurie naudojasi neformaliojo vaikų švietimo krepšeliu, padaugėjo. 2019 m. naudojosi kiek daugiau nei 28 proc. vaikų (2018 m. – 22 proc.). Iš viso įvairius neformaliojo švietimo užsiėmimus mokyklose ir kitur lanko daugiau nei 195 tūkst., arba daugiau kaip 60 proc., mokinių.


6

Kodėl verta rinktis „Debesų ganyklų“ edukacijas? Prekių ženklas „Debesų ganyklos“ geriausiai pažįstamas iš įvairių pažintinių ir grožinių knygų vaikams ir paaugliams. Vis dėlto nuo pažintinių knygų – vos vienas žingsnelis iki edukacinių užsiėmimų. Ir mes jį žengėme prieš šešerius metus, pristatydami pirmąją edukaciją – „Šaukšto Šmaukšto stalo akademija“. Mūsų tikslas – augti kartu su vaikais, tobulėti, suteikti mokiniams žinių, kurios praverstų jiems kuriant ateitį. Kai galvoji apie vaikus, neatrodo per sunkus nė vienas darbas.

Saugumas Greitai reaguojame į šalyje esančią situaciją. Užtikriname saugų edukacijų vedimą: edukatoriai dėvi kaukes, pirštines, dezinfekuoja edukacijose naudojamas priemones, laikosi atstumo, prieš edukacijos vedimą matuojasi temperatūrą. Didelė pasiūla Šiuo metu vien kultūros paso programoje (www.kultūrospasas.emokykla.lt) jūs rasite 16 mūsų edukacijų 1–12 klasių mokiniams, todėl lengvai susiruošite užsakymų krepšelį, nesvarbu, kokio dydžio jūsų mokykla ar klasės. Edukacinių paslaugų kokybė Edukacijas testuojame mokyklose ir esame sukūrę edukatorių mokymo sistemą. Užsiėmimus veda profesionalūs edukatoriai.

Unikalus turinys Daugelis mūsų edukacijų – autoriniai kūriniai. Mūsų neriboja programos ar akreditacijos, todėl drąsiai renkamės moderniausius mokymo metodus ir remiamės naujausia informacija. Patogumas Atvykstame pas jus į mokyklą arba vedame edukacijas nuotoliniu būdu, taigi jums nereikia rūpintis išvykomis. Vaikai naujos patirties įgyja jiems įprastoje saugioje aplinkoje, o jūs taupote laiką ir lėšas. Veiklos tęstinumas Daugelis mūsų užsiėmimų atveria duris į naujas žinias ir potyrius. Dar daugiau jūs ir jūsų mokiniai sužinos, jei naudosis mūsų rekomendacijomis, edukacijose pateikiama medžiaga ir pristatomomis priemonėmis.


7

KAIP UŽSISAKYTi EDUKACIJĄ Kreipkitės į savo mokyklos koordinatorių dėl edukacinės programos užsakymo.

Nori pamatyt edukacinių programų pristatymus? Skenuok QR kodą:

Prisijunkite prie interneto svetainės www.kulturospasas.emokykla.lt . Paieškoje suvedę Terra Publica, išsirinkite norimą edukaciją.

Mažiausia grupė, kurioje vykdoma edukacija – 24 vaikai pamokoje.

Užsisakykite edukaciją.

Mažiausias pamokų skaičius Kauno ir Vilniaus miestuose – 2 pamokos mokykloje.

Pasiūlykite kitoms klasėms dalyvauti edukacijoje.

Mažiausias pamokų skaičius kituose miestuose – 4 pamokos mokykloje.

Kultūros pasas – priemonė visų Lietuvos mokinių, besimokančių pagal bendrojo ugdymo programas, kultūros pažinimo įpročiams ugdyti ir jų kultūros patirčiai plėsti, teikiant jiems atitinkamas kultūros ir meno paslaugas. Kiekvienais kalendoriniais metais vienam mokiniui skiriama 15 eurų kultūros paso paslaugoms finansuoti. Pinigai panaudojami įvairiems kultūros ir meno renginiams ar edukaciniams užsiėmimams. Edukacijas gali užsisakyti kultūros pase. Skenuok QR kodą: Dėl papildomos informacijos kreipkitės: edukacijos@terrapublica.lt, tel. 8 679 68 595, www.debesuganyklos.lt/edukacijos

Nerandate norimos edukacijos? O gal turite gerą edukacinio užsiėmimo idėją? Puiku! Rašykite mums el. paštu edukacijos@terrapublica.lt arba skambinkite tel. 8 37 328820. Patvirtinus edukaciją nei tiekėjas, nei užsakovas nebeturi galimybės atšaukti edukacijos (nebent esant force majeure). Edukacijai neįvykus dėl užsakovo kaltės ar neatvykus mokiniams laikoma, kad edukacija įvyko, ir užsakovas privalo sumokėti sutartą sumą.


8

ŠAUKŠTO ŠMAUKŠTO STALO AKADEMIJA 1-4 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Tai literatūrinė edukacinė pamoka, parengta pagal rašytojos Danguolės Kandrotienės knygą „Šaukšto Šmaukšto stalo akademija“. Užsiėmimo metu moksleiviai per eiliuotą šmaikštų tekstą įžengia į ypatingą akademiją. Joje vaikai išgirsta daug įdomių dalykų apie stalo etiketą, stalo įrankių istoriją: išmoksta ne tik pagrindines stalo etiketo taisykles, bet ir sužino jų taikymo priežastis, mokosi atskirti tinkamą elgesį prie stalo nuo netinkamo, padengti stalą bei taisyklingai naudotis stalo įrankiais. Kaip gražiai padengti stalą namuose? O kaip taisyklingai laikyti šakutę ir peilį? Kaip elgtis nuėjus į svečius, jeigu jūsų lėkštėje – spagečiai ar žuvis, o šalia – ne viena, o keletas šakučių? Nežinote, jaučiatės neužtikrintai? Ne bėda! Į pagalbą skuba Šaukšto Šmaukšto stalo akademija. Joje sužinosite naudingų dalykų, kuriuos turėtų išmanyti kiekvienas šių laikų ponaitis, panelė ar tiesiog kultūringas žmogus!

Po edukacijos mokiniai: žinos stalo įrankių atsiradimo istoriją; mokės naudotis pagrindiniais stalo įrankiais; įgytas žinias gebės pritaikyti serviruodami stalą; gebės vengti didžiausių stalo etiketo klaidų; galės žinias įtvirtinti namuose, tam naudodami stalo padėklą.


9 Svarbu mokėti elgtis prie stalo, nes tada jausitės ramūs ir pasitikintys savimi draugų gimtadienyje, svečiuose ar pietaudami restorane. Valgymo kultūra – žmogaus elgesio kultūros dalis. Nuo mažens dera mokytis bendrauti ir gražiai elgtis. Norėdami įgyti gero elgesio įgūdžių, pirmiausia turime ugdytis meilę bei pagarbą žmogui ir visai mūsų aplinkai. Alvyda Jasilionytė, estetikos ir etikos konsultantė

Kiekvieno dalyvio laukia dovana – specialus padėkliukas

Norite sužinoti daugiau?

Edukacija parengta pagal D. Kandrotienės knygą „Šaukšto Šmaukšto stalo akademija“.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


10

Lietuvos didžiosios kunigaikštystės pilys 1-4 kl. 5 Eur / asm. 45 min. LDK pilys – Lietuvos valstybingumo ženklai, mūsų tautos istorijos liudytojos. Kiek daug jos papasakotų, jei tik prabiltų! Tiesa, prakalbinti storas mūrines sienas (anot Maironio, griūvančias ir apleistas) nėra paprasta. Tam reikia išmonės ir modernių mokymo metodų. Kultūrinės edukacijos metu su pilių statyba ir gynyba susipažinsime interaktyviai, o būtent tokia forma yra priimtiniausia ir labiausiai įsimenanti moksleiviams. Vaikai mokysis dirbti grupėmis, iš modelino statys aptvarinės pilies kompleksą, susipažins su pilių gynyba ir ginklais. Edukaciją veda personažas – pilies raštininkas.

Po edukacijos mokiniai: mokės atskirti ir atpažinti skirtingų rūšių pilis; pažins pilių gynybinio komplekso dalis; turės darbo grupelėse įgūdžių, kuriuos sustiprins atlikdami praktinę užduotį; žinos pilių gynybos paslaptis ir gebės atskirti gynybai naudojamus ginklus; supras kultūros paveldo vertę; gautas žinias apie pilių ansamblius galės panaudoti ekskursijų metu.


11 Įdomu! Medinės pilys iš pažiūros atrodo lengvai sunaikinamos, nes jas galima sudeginti, tačiau tais laikais, kai statydavo medines pilis, jų sienas apipildavo skystu moliu. Molio reikėdavo tam, kad medį būtų sunkiau padegti.

Norite sužinoti daugiau?

Edukacija parengta pagal iškiliųjų paveikslėlių knygą „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


12

knygos anatomija 2-6 kl. 6 Eur / asm. 45 min. Ši edukacinė pamoka moksleivių žinias apie knygas kilstelės į kitą lygmenį. Įpratę tiesiog atsiversti knygą, šį kartą vaikai atvers visą pasaulį ir tai darys žaismingai, kartu su profesore Filomena Knygmanyte. Žaisdami gydytojus vaikai susipažins su knygos kūnu, supras jo struktūrą, iš arčiau stebės spaustuvės gyvenimą, pažins knygos metriką – bibliografinius duomenis (knygos autoriai, aprašai ir kt.), išmoks aprašyti perskaitytas knygas. Vaikai taip pat gydys „sergančią“ (suplėšytą, pripaišytą) knygą ir, pritaikydami edukacinės pamokos metu įgytas žinias, nustatys diagnozę, pateiks rekomendacijas, kaip toliau rūpintis knyga.

Naudinga! Susipažinkite su edukacijomis: Debesų TV

Po edukacijos mokiniai: žinos knygos sudedamąsias dalis ir jų paskirtį; bus virtualiai apsilankę spaustuvėje; gebės surasti knygos bibliografinius duomenis; bus patys „išgydę“ bent vieną knygą; greičiau supras knygos turinį ir mokės aprašyti perskaitytas knygas; įgytas žinias galės panaudoti pildydami užklasinio skaitymo sąsiuvinį.


13 Edukacinis užsiėmimas išsiskyrė originalumu – mokytis suprasti knygos turinį, užmegzti santykį su ja, susipažinti su knygų leidyba jis kvietė įsijautus į gydytojo vaidmenį. Edukacinė pamoka buvo interaktyvi, įtraukianti moksleivius ir neįprastomis priemonėmis padedanti sudominti knygų skaitymu. Pamoka paliko gerus įspūdžius ir moksleiviams, ir pedagogams. Gailė Ambrazienė, Valstybės pažinimo centro vyresnioji specialistė

Dovana – užklasinio skaitymo sąsiuvinis

Užklasinio skaitymo sąsiuvinyje lengvai ir įdomiai galėsite aprašyti perskaitytas knygas.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Šį sąsiuvinį galite įsigyti www.debesuganyklos.lt


14

Slaptas pinigų gyvenimas 2-6 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Elementarios finansinio raštingumo žinios yra būtinos kiekvienam vaikui, o edukacinė pamoka „Slaptas pinigų gyvenimas“ suteiks jų žaismingai ir įdomiai. Tai kūrybiška finansinio raštingumo pamoka, kurios metu vaikai yra mokomi suprasti pinigų judėjimą ir sąmoningai planuoti išlaidas. Edukacinės pamokos metu moksleiviams pasakojama apie senuosius pinigus, monetas, popierinius pinigus, elektronines banko korteles. Jie sužino, kas yra balansas, kaip lengviau taupyti ir kodėl reikia turėti santaupų. Edukacinė pamoka pradinių klasių moksleiviams suteiks pamatinių finansinio raštingumo žinių, padėsiančių suvokti pinigų vertę ir jų racionalaus panaudojimo svarbą. Edukacinės pamokos metu vaikai ne tik įgis pagrindinių teorinių žinių apie pinigus, bet ir leisis į kelionę po finansų pasaulį.

Po edukacijos mokiniai: supras, kodėl atsirado pinigai ir kokia yra jų paskirtis; žinos, kokie yra seniausi lietuviški pinigai ir kaip atrodė litai; žinos, kas yra balansas; praktiškai įsitikins, kad reikia ir kodėl reikia planuoti išlaidas; galės pratęsti veiklą namuose – taupyti pinigus naudodami edukacijos metu gautą taupyklę. Informacija mokiniams buvo pateikta patrauklia žaidybine forma. Mokiniai žaidimų metu sužinojo apie senuosius pinigus, susipažino su ES monetomis. Mokiniai noriai atliko pateiktas užduotis, atsakinėjo į klausimus. Sužinojo, kas yra balansas, kaip jis gaunamas, kaip susitaupyti pinigų norimam pirkiniui. Solveiga Nalivaikienė, Kauno „Varpelio“ pradinių klasių mokytoja


15 Norų turime begalę, o pinigų – ribotą kiekį. Todėl, norėdami įsigyti kokį nors daiktą ar pramogą, turėtume neišleisti visų gautų pinigų iškart, taupyti. Tai daryti lengviau, jeigu turi tau svarbų konkretų tikslą. Justina Bagdanavičiūtė, banko „Swedbank“ Finansų instituto projektų vadovė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Dovana – popierinė taupyklė


16

kvapų vaistinė 2-6 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Skaitydami knygas mes dažniausiai naudojamės rega, klausydami skaitančiojo – klausa, o šį kartą skaitymą susiesime su uosle. Uoslė – vienas iš penkių žmogaus pojūčių, leidusių jam išlikti Žemėje. Ji – labai svarbi, nes be uoslės negalėtume pajusti ir skonio, rizikuotume apsinuodyti maistu.

Po edukacijos mokiniai:

Literatūrinė edukacinė pamoka „Kvapų vaistinė“ skirta moksleivių vaizduotei ir kūrybiškumui, skaitymo įgūdžiams lavinti. Per pamoką mokiniai klausosi knygos ištraukos, susipažįsta su vaistinių augalų kvapais, sužino apie žmogaus uoslės galimybes ir svarbą, varžosi grupėse bandydami atspėti kvapus, kuria savo klasės kvapą. Kultūrinės edukacijos metu mokiniai atras skaitymo malonumą, bus skatinami geriau pažinti ir vertinti (pajusti) kultūros objektus (knygą) naudodamiesi ne tik regėjimu, bet ir kitais pojūčiais, tokiais kaip uoslė. Tai ypač gali būti naudinga mokiniams, ne itin mėgstantiems skaityti.

žinos, kad saldainiai nuo cukraus dažniausiai skiriasi labai nedaug;

įgis žinių apie žmogaus uoslę ir jos galimybes; lavins vaizduotę mėgindami pajusti knygose aprašomus kvapus; sustiprins darbo grupelėse įgūdžius atlikdami praktinę užduotį;

gebės atskirti 7 vaistinius augalus, kurių pavadinimų mokysis žaisdami; turės patys susikūrę savo klasės (grupės) kvapą ir galės jį parsinešti namo.

Edukacija „Kvapų vaistinė“ labai patiko. Edukatorė gerai išmano savo darbą, pasakoja įdomiai, moka bendrauti su vaikais. Edukacija turi viską, ko reikia vaikams: jie ir klausosi, ir pamato, ir patys išbando. Jolita, VDU „Atžalyno“ progimnazijos mokytoja


17 čiu

s

© Tadas K

aza

ke

vi

Uoslė yra vienas iš penkių mūsų pojūčių, būdų suvokti ir pažinti pasaulį. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad būtent uoslės pojūtis gali mums padėti jaustis saugiai, subtiliai bendrauti, daro įtaką mūsų socialinei elgsenai ir imuninei sistemai. Vis dažniau mokslo veikaluose rašoma, kad uoslės lavinimas turi terapinį poveikį. Laimė Kiškūnė, parfumerė

Dovana – kvepiantis druskos maišelis su pasirinktu klasės kvapu

Norėtumėte sužinoti visą istoriją ar pratęsti kelionę po kvapų pasaulį? Ieškokite pirmosios serijos knygos „Kvapų vaistinė: magija tvyro ore“.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


18

žaidžiame valstybę 2-6 kl. 5 Eur / asm. 45 min. 2–6 klasių Lietuvos vaikams. Pamokos metu vaikai susipažįsta su Lietuvos Respublikos valdžios institucijomis – Seimu, Vyriausybe ir Prezidentu, jų veiklos sritimis, sužino, kas yra partijos, kaip vyksta rinkimai. Klasėje jie patys imituoja rinkimus: balsuoja, renka prezidentą, teikia svarstymui ir priima įstatymus.

2016 m. Didžiosios Britanijos referendumas (dėl Brexit) parodė, kad vaikų ir jaunimo pilietinio ugdymo spragos gali tapti rimtu išbandymu visuomenei. Lietuva – maža šalis greta didelių kaimynių, todėl kiekvieno sąmoningo ir aktyvaus piliečio balsas mums gali būti lemtingas.

Po edukacijos mokiniai:

Edukacinė pamoka ,,Žaidžiame valstybę“ yra parengta pagal pilietiškumo ugdymo programą, remiantis Kanados, JAV ir Suomijos vaikų ir jaunimo pilietiškumo ugdymo gerąja patirtimi ir pritaikant ją

žinos, kokios yra valstybės valdymo formos;

žinos, kokios yra valdžios institucijos Lietuvoje ir ką jos veikia; žinos, kaip vyksta rinkimai Lietuvoje; bus įtvirtinę naujas pilietiškumo žinias dalyvaudami situacijų žaidimuose;

išmanys apie valstybės valdymą bei demokratiją – žinių įgis dalyvaudami diskusijoje.


19

Įdomu! Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, 2019 m. vykusiuose LR Prezidento rinkimuose ir referendumuose balsavo 46 proc. jaunų žmonių.

Dovana – lipdukas „Aš balsavau“

Ieškote priemonių pilietiškumui ugdyti? Knyga „Aš – lietuvis“ skirta jauniesiems patriotams.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


20

aš – EKOKARYS 2-6 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Ar pažįstate ekokarius? Jie kovoja už gražesnę ir sveikesnę aplinką ir švaresnę Žemę. Už geresnį gyvenimą kiekvienam iš mūsų. Šiandien, rytoj ir net po kelių dešimtmečių. Ši kova būtina, nes veiksmai, kuriuos atliekame šiandien, turės įtakos tam, kokioje aplinkoje gyvensime tolimoje ateityje. Edukacinė pamoka „Aš – ekokarys“ skirta moksleivių žinioms apie klimato kaitą pagilinti ir jų vartojimo įpročiams keisti. Vaikai sužinos, kas atsitinka atliekoms, kurios nėra rūšiuojamos, kaip jos gali patekti į mūsų organizmą; kaip reikia teisingai rūšiuoti atliekas, kas yra saikingas vartojimas, kaip gyvena žmonės, kurie beveik nieko neišmeta; kaip panaudotus daiktus prikelti antram gyvenimui. Mokiniai žinių įgaus žaisdami komandomis, o edukacijos pabaigoje išmoks pasigaminti vienkartinę popieriaus pakuotę.

Naudinga! Susipažinkite su edukacijomis: Debesų TV

Po edukacijos mokiniai: supras pasaulio užterštumo problemas, plastiko gaminių žalą; atlikę praktines užduotis, žinos, kaip rūšiuoti šiukšles; supras, kad geriausias kelias į ekologiją – mažesnis vartojimas; žinos, koks gyvenimo būdas vadinamas gyvenimu be atliekų; gebės patys labai greitai pasigaminti vienkartinę pakuotę iš popieriaus.


21 Neseniai nustatytas naujas nerimo tipas – nerimas dėl klimato kaitos. Kad vaikai to nepatirtų, jiems nuo mažens turėtų būti aiškinami gamtoje vykstantys procesai, tik svarbu tam pasirinkti tinkamas priemones. Austė Juozapaitytė, aplinkosaugininkė, „Žali.lt“, „Gyvo miško“, „World Cleanup Day“ veiklų koordinatorė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Dovana – ekokario dienotvarkė


22

PERSONAŽŲ ĮDARBINIMO AGENTŪRA 2-6 kl. 5 Eur / asm. 45 min.

NAUJIENA!

personažu – Pasaiba, sužinos, kaip jis buvo kuriamas ir piešiamas. Kartu su edukatoriumi sukurs savo personažą ir „įdarbins“ jį trumpoje istorijoje. Edukacija skirta vaikų kūrybingumui ugdyti, skaitymo ir teksto suvokimo įgūdžiams gerinti.

Dėmesio, dingo pagrindinis knygos personažas! Rašytojas sutrikęs, nežino, ką daryti, o dailininkas iš viso gali likti be darbo! Padėkite surasti dingusį veikėją! „Personažų įdarbinimo agentūra“ – tai literatūrinė kūrybinio rašymo edukacija, skirta 2–6 klasių moksleiviams. Jos autorės – rašytoja Danguolė Kandrotienė ir dailininkė Jurgita Rancevienė. Edukacijos dalyviai žaismingai aiškinsis, kaip gimsta knygos personažai, ar jie turi gimimo dieną, ar rašytojai ir dailininkai yra stebukladariai, jeigu gali atgaivinti negyvus daiktus. Mokiniai susipažins su literatūriniu

Po edukacijos mokiniai: išmanys personažo kūrimo procesą; sugebės patys sukurti personažą ir motyvuoti savo pasirinkimą; gebės kritiškai vertinti kitų sukurtus personažus; mokės „įdarbinti“ personažą, t. y. pasitelkę jį sukurti trumpą pasakojimą; bus pagerinę teksto suvokimo įgūdžius; pažinos du meno kūrėjus, nes virtualiai susitiks su rašytoja Danguole Kandrotiene ir dailininke Jurgita Ranceviene.


23

Patiko naujai sukurtas personažas ar Pasaiba? Pratęskite edukaciją bendraudami – užsukite pas Pasaibą į svečius:

Norite pasinerti į Pasaibos nuotykius?

Pasaiba

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

„Pasaibos“ knygų seriją galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


24

KITAS VEIDAS 2-8 kl. 6 Eur / asm. 45 min.

NAUJIENA!

japonų teatrais, sužinos, kam kaukės reikalingos Venecijos karnavalo dalyviams, o kam – numirėliams. Atsižvelgiant į mokinių amžių, jų gebėjimus, taikomi skirtingi mokymo metodai. 2–4 klasių mokiniai atliks kūrybinę užduotį ir iš pateiktų medžiagų sukurs teatro kaukę. 5–8 klasių mokiniai susipažins su pomirtinių kaukių gamyba, atras žinomiausius kino filmus, kurių herojų įvaizdis kuriamas naudojant kaukę. Medicininė kaukė – šių dienų kūrinys? Nieko panašaus – apsaugos nuo viruso priemones žmonės pradėjo nešioti prieš 400 metų. O kaukėmis saugotis nuo dvasių ėmė dar seniau – prieš daugiau nei 9000 metų. Senąja ispanų kalba kaukė reiškia kitą veidą, todėl žmonės jas dėvėjo norėdami pasislėpti. Tačiau ne tik. Ar žinai, kad senovėje mokiniai už prastą mokymąsi gaudavo bausmę – turėdavo nešioti „gėdos“ kaukę su asilo ausimis? Edukacijos dalyviai susipažins su įdomiausiomis pasaulio kaukėmis, senovės graikų,

Po edukacijos mokiniai: pažinos ir gebės atskirti įvairių tautų tradicines kaukes; žinos teatro tradicijas, teatro rūšis, kurių vaidinimuose tradiciškai naudojamos kaukės (Korėjos, Japonijos, senovės Graikijos ir kt.); daugiau žinos apie įvairių tautų kultūrą, istoriją; gebės kritiškai ir kūrybiškai pažvelgti į šių dienų tradicijas, analizuoti įvairias meno rūšis, apčiuopti jų sąsajas su archajiškomis žmonijos tradicijomis.


25

Įdomu! Pasaulyje yra net keli muziejai, skirti įvairių rūšių kaukėms. Vienas jų yra vienintelis toks Europoje – Užgavėnių kaukių ekspozicija Plateliuose. Apsilankykite jame ir pratęskite pažintį su lietuviškomis kaukėmis!.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595


26

LIETUVOS PRADINIO UGDYMO MOKYKLŲ ATSTOVŲ ASOCIACIJA „ XXI amžiuje iš esmės turi keistis švietimo bendruomenės požiūris į žmogaus ugdymą. Turime pereiti nuo DALYKINIŲ žinių „grūdimo“ vaikams į galvas prie BENDRŲJŲ gebėjimų bei nuostatų ugdymo. Svarbiausia tampa vaiko – būsimo ateities kūrėjo – gebėjimas mąstyti globaliai apie visas žmonijos problemas. Tai aiškiai parodė ir 2019 metais pasaulį užklupusi pandemija. Todėl mokyklose turime ugdyti vaiko gebėjimą dalyvauti bendrame gyvenime, gyventi ir veikti drauge su kitais, gebėjimą mokytis, suprasti ir būti suprastam, stebėti ir pažinti, tyrinėti ir atrasti save, aplinkinį pasaulį, originaliai mąstyti, gyventi darnoje su savo jausmais, kūnu ir aplinka. Tam didžiulę įtaką turi NEFORMALUSIS švietimas, netradicinės ugdymosi formos ir aplinkos, „mokykla be sienų“, mokytojų gebėjimas KITAIP mokyti vaikus per patirtį, integruojant visas kompetencijas, leidžiant pasireikšti vaikų fizinėms, emocinėms ir intelektinėms išgalėms. Mokykloje vaikas drauge su mokytoju turi išgyventi kūrybos džiaugsmą. Todėl leidyklos „Debesų ganyklos“ siūlomos netradicinės pamokos reikšmingai prisideda prie kitokių vaiko ugdymo strategijų kūrimo. “ Aušra Burbienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos pradinės mokyklos direktorė, Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacijos prezidentė

Lietuvos pradinio ugdymo mokyklų atstovų asociacija (LPUMAA) įsijungia į ugdymo turinio atnaujinimo procesus, rengia pedagogų kvalifikacijos kėlimo seminarus, konferencijas, ekspertų forumus ir specialius skaitmeninio raštingumo mokymus. LPUMAA ne tik konsultuoja rengiant mokomąją medžiagą pradinio ugdymo mokiniams, mokytojams, ruošia metodines medžiagas mokykloms įsivertinti veiklos kokybę, viešina mokslinius tyrimus švietimo srityje ir skatina įvairiapusį Lietuvos mokyklų pradinio ugdymo srities tobulėjimą. Daugiau apie LPUMAA veiklą rasite www.masiotas.kaunas.lm.lt/LPUMA


Ganykime debesis kartu! www.debesuganyklos.lt

„Pasaibos“ knygų serija apie gauruotą padaužą! 1 dalis

2 dalis

3 dalis

4 dalis

Pasaiba

Pasaiba ir maumų medis

Pasaiba ir dingęs liūtas

Pasaiba ir receptų vagys

Autorė Danguolė Kandrotienė Iliustratorė Sigita Populaigienė

Autorė Danguolė Kandrotienė Iliustratorė Jurgita Rancevienė

Autorė Danguolė Kandrotienė Iliustratorė Jurgita Rancevienė

Autorė Danguolė Kandrotienė Iliustratorė Jurgita Rancevienė

„Magiškų gyvūnų mokyklos“ knygų serija – bestseleris Vokietijoje! 1 dalis

Magiškų gyvūnų mokykla Autorė Margit Auer Iliustratorė Nina Dulleck Vertėja Indrė Dalia Klimkaitė

2 dalis

3 dalis

Magiškų gyvūnų Magiškų gyvūnų mokykla. Vien duobės! mokykla. Gesinkit šviesą! Autorė Margit Auer Iliustratorė Nina Dulleck Vertėja Indrė Dalia Klimkaitė

Autorė Margit Auer Iliustratorė Nina Dulleck Vertėja Indrė Dalia Klimkaitė

+

Užsisakykite knygų klasei ir gaukite metodinę užklasinio skaitymo medžiagą

NEMOKAMAI!

27


28

Kaip veikia reklama 5-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Edukacinė pamoka „Kaip veikia reklama“ yra paruošta dviem mokinių kategorijoms: 5–8 ir 9–12 klasių mokiniams. Kiekvienai mokinių grupei parengta atskira vaizdo medžiaga pagal jų mėgstamus produktus, gebėjimus ir brandą: skirtinga vaizdo medžiaga (reklaminiai plakatai ir klipai), socialinės reklamos plakatui formuoti skirta tema, reklamos poveikio priemonės, viktorina.

Nors reklama veikia visų amžiaus grupių žmones, jautriausia tikslinė vartotojų grupė yra paaugliai ir vaikai. O juos rinkodara pasiekia labai lengvai – visi kišenėje nešiojasi po elektroninę parduotuvę mobiliojo telefono pavidalu. Todėl svarbu, kad kiekvienas vaikas ir paauglys kuo anksčiau suprastų reklamos veikimo principus.

Po edukacijos mokiniai: bus trumpai susipažinę su reklamos istorija; gebės atpažinti reklamos poveikio priemones ir profesionalų triukus; mokės kritiškai vertinti matomas reklamas; gebės patys sukurti reklamos skelbimą; supras, kaip būti atsakingu vartotoju.


29 Vargu ar pavyktų visiškai apsaugoti vaikus nuo reklamos, tačiau galima juos mokyti ją atpažinti ir kritiškai įvertinti. Svarbu vaikams pasakoti apie dažniausias reklamos taktikas: kai įžymybės ir kiti didelėms žmonių grupėms įtaką galintys daryti asmenys (angl. „influencers“) reklamuoja įvairius produktus, kurių patys nevartoja. Dovilė Balevičienė, VU KnF dėstytoja, kultūros projektų ekspertė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Pamokoje sužinojau daug faktų apie reklamą. Gavau atsakymus į daugumą man įdomių klausimų: kokie yra reklamų tipai, kas yra „25 kadras“ ir kur jis buvo panaudotas, kiek reklamų mes pamatome per dieną ir kiek jų atsimename. Patiko žiūrėti reklamų pavyzdžius, analizuoti reklamos įtaką mums. Užduotys buvo įdomios, bet būtų galima mokiniams leisti patiems sukurti trumpą reklamą. Edukacija man labai patiko, reikia daugiau tokių. Vasarė, 7 klasės mokinė


30

Pirk dramblį! 7-12 kl. 6 Eur / asm. 45 min. kiama žaisminga forma, iš tikrųjų edukacijos metu kalbame apie labai svarbius dalykus. Pagal 2018 m. Pasaulinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių PISA finansinio raštingumo tyrimą Lietuvos moksleivių finansinis raštingumas dar yra žemiau EBPO vidurkio ir mūsų moksleiviai užima 9 vietą iš 20 vertinamų šalių.

Daugelis yra girdėję smagų vaikišką juokelį, kuriuo siūloma pirkti dramblį. Bet ar žinome, kiek iš tiesų kainuoja dramblys? Ir ar kiekvienas panorėjęs galėtų jį nusipirkti?

Po edukacijos mokiniai:

Finansinio raštingumo pamoka „Pirk dramblį!“ – puiki proga įgyti naujų žinių apie taupymą, skolas, protingo pirkėjo įpročius. Edukacinė pamoka parengta matematiniais skaičiavimais, logika, joje pateikiami įdomūs pavyzdžiai, iliustracijos, specialiai parengta video medžiaga. Nors viskas skamba labai linksmai ir yra patei-

lavins sprendimų priėmimo įgūdžius;

išmanys protingo pirkėjo principus; žinos apie skolinimo rizikas; bus įtvirtinę naujas žinias išbandydami praktinę užduotį; užpildę anketą žinos savo finansinio raštingumo lygį ir sieks jį tobulinti; galės gilinti žinias naudodamiesi pateiktais šaltiniais ir nuorodomis.


31 Pradėję planuoti biudžetą galime stebėti, kaip pasiskirsto mūsų pajamos ir išlaidos, imti kontroliuoti pinigų srautus taip, kaip norisi patiems, o ne taip, kaip išeina. Be to, tai padeda greičiau pasiekti užsibrėžtus taupymo tikslus. Iškart išleisdami visus gaunamus pinigus, netaupydami esame mažiau finansiškai saugūs. Justina Bagdanavičiūtė, banko „Swedbank“ Finansų instituto projektų vadovė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Mokinių poros gavo raktinius žodžius ir turėjo juos pavartoti derybose. Žinoma, ne visiems sekėsi puikiai, bet kai kurių porų derybos virto labai linksmais mini spektakliais ir sukėlė daug juoko klasės draugams. Gitana Čiurlionienė, Lazdijų r. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos ekonomikos mokytoja


32

ŠAUKŠTO ŠMAUKŠTO STALO AKADEMIJA

dideliems

5-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Kaip gražiai padengti stalą namuose ir kaip elgtis restorane? O kaip elgtis kavinėje ar užkandinėje, jeigu jūsų užkandis – mėsainiai, sušiai, spagečiai ar pica? „Šaukšto Šmaukšto stalo akademijos DIDELIEMS“ edukacijoje 5–12 klasių mokiniai susipažins su stalo etiketu: stalo įrankių naudojimu, tinkamu elgesiu prie stalo, mokysis taisyklingai valgyti jaunimo mėgstamus patiekalus pagal virtuvės šefo Pauliaus Strasevičiaus rekomendacijas, pamatys specialius, Lietuvoje retai naudojamus stalo įrankius.

Naudinga! Susipažinkite su edukacijomis: Debesų TV

Po edukacijos mokiniai: gebės tinkamai elgtis prie stalo;

Edukatorė labai gerai prisitaikė prie auditorijos, parinko tinkamus darbo metodus, maloniai ir šiltai bendravo. Jurgita Valentukonienė, Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos mokytoja

mokės padengti tradicinį ir šventinį pietų stalą; gebės taisyklingai naudotis pagrindiniais stalo įrankiais; žinos, kaip valgyti populiariausius jaunimo mėgstamus patiekalus (picą, spagečius, mėsainius ir sušius); mokės logiškai pagrįsti pagrindines stalo etiketo taisykles.


33 čiu

s

© Tadas K

aza

ke

vi

Dažniausios klaidos: vėlavimas, netvarkinga išvaizda, higienos stoka – neplautos rankos, prakaito kvapas; kalbama, kai kąsnis burnoje, garsiai kalbama; siekiama per stalą indo, užuot mandagiai paprašius kito žmogaus jį paduoti; įsidedama per daug ir nesuvalgoma; garsiai komentuojama, jog neskanu; ant stalo susidedamos alkūnės, telefonas. Alvyda Jasilionytė, estetikos ir etikos konsultantė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595


34

spintos istorijos 6-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min. Edukacijos medžiaga pritaikyta 2 amžiaus grupėms: 6–8 ir 9–12 klasių mokiniams. Nors iš pirmo žvilgsnio edukacija atrodo patrauklesnė mergaitėms, bet tai tik stereotipas – dalykinė mada paremta vyriško kostiumo mada ir struktūra. O štai sukurti teigiamą pirmą įspūdį reikia visiems. Kad įvaizdis gali daug, įrodysime užminę detektyvinę mįslę.

Tai edukacija apie madą, kostiumo istoriją ir sėkmingą jauno žmogaus įvaizdį. Edukacijos metu mokiniai susipažins su dalykine apranga, kostiumo detalėmis ir priežastimis, dėl kurių jos atsirado. Jei mokiniai dėvi dalykinio stiliaus mokyklines uniformas, ši edukacija – puiki proga susipažinti su uniforma detaliau. Galbūt žinant aprangos subtilybes, kasdienį privalomą rūbą dėvėti bus lengviau, nes ir kitų šalių mokiniai privalo paisyti aprangos taisyklių?

Po edukacijos mokiniai: skirs aprangą ir įvaizdį, supras įvaizdžio galią; bus susipažinę su mados istorija ir gebės atskirti aprangos kodus; galės sąmoningai formuoti norimą asmenybės įvaizdį; gebės atsakingai vartoti mados produktus; supras, kaip veikia greitoji mada; lavins mokinių kritišką požiūrį į aprangą.


35 Nors greitosios mados industrija toliau plečiasi, tačiau pastaraisiais metais matome naudotų prekių sektoriaus augimą. Mūsų tarptautinė bendruomenė, dabar turinti 30 milijonų narių, tolygiai auga ir pritaiko naujus vartojimo būdus. Įmonės tyrimai parodė, kad žmonės perka ir parduoda naudotas prekes, nes tai kuria vertę ir prisideda prie tvaraus vartojimo. Būtina šviesti žmones apie vartojimo poveikį, bet taip pat svarbu pasiūlyti patogių alternatyvų siekiant pakeisti jų įpročius. Lilly Berns, „Vinted“ viešųjų ryšių atstovė

Norite pratęsti diskusiją apie greitąją madą ir sužinoti daugiau? Perskaitykite knygą „Made by Indira“ ir paanalizuokite istoriją.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


36

planas b 7-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min. „Planas B“ – edukacija ekologijos tema vyresniųjų klasių mokiniams. Jos metu mokiniai ne tik susipažins su žmogaus daroma žala (virtuliai lankysis Černobylyje, stebės vandenynų užterštumo pasekmes), bet ir susipažins su jaunimo iniciatyvomis, naujais ekologijos šalininkų judėjimais, gyvenimo be atliekų filosofija.

Po edukacijos mokiniai: žinos apie jaunųjų klimato apsaugos aktyvistų veiklą, taršą ir rūšiavimą;

Klimato kaita – kaip niekada aktuali problema. Mokslininkų teigimu, turime vienuolika metų šiai ekologinei krizei išspręsti, o tada kelio atgal jau nebebus – plano B tiesiog nėra. Dėl to labai svarbu keisti jaunosios kartos požiūrį į besaikį vartojimą, skatinti mokytis naujų, gamtai palankių įpročių – kad viso pasaulio neištiktų tokia katastrofa, kokia ištiko vietos gyventojus sprogus Černobylio elektrinei.

bus įtvirtinę naujas žinias išbandydami praktinę-kūrybinę užduotį – apsipirkdami pagal zero waste filosofiją; sužinos, kaip gyvena žmonės, kurie beveik nieko neišmeta; supras ir gebės argumentuotai diskutuoti apie žmonijos išlikimą ir besaikio plastiko vartojimo žalą; galės patys nuspręsti, kokie yra vartotojai; žinos vienkartinių indų ir pakuočių alternatyvas.


37 Edukacija „Planas B“ mokiniams labai patiko. Jie sužinojo daug gyvenime naudingų dalykų: kaip mažinti vartojimą, rūšiuoti atliekas, kad verčiau rinktis greitai irstančius daiktus. Mokiniai nutarė visokeriopai saugoti aplinką. Edukatorė labai maloni ir puikiai bendraujanti. Roma Šakalienė, Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijos ir Ignalinos r. Dūkšto mokyklos geografijos mokytoja

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Dovana – testas apie vartojimą


38

kvapų akademija 7-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min. pačius mokinius skatins ieškoti naujų ir netikėtų informacijos pristatymų būdų, padės jiems rengiant teminius pranešimus, veiklų pristatymus. Edukacija turi ir pažintinį turinį: mokinius supažindina su kvapais, mados ir kvepalų istorija, moko etiketo bei kvepinimosi protokolo.

Kvapų akademija skirta vyresniojo amžiaus mokiniams (7–12 klasės) ir skiriasi nuo edukacijos „Kvapų vaistinė“ skaitoma kūrinio ištrauka (J. Harris knyga „Šokoladas“), pažintinės informacijos kiekiu ir pateikimo metodais.

Po edukacijos mokiniai:

Kultūrinė edukacija „Kvapų akademija“ susieta su literatūra. Ji lavins mokinių literatūros pažinimą ir su tuo susijusius įgūdžius: gerins teksto suvokimo, interpretacijos gebėjimus, skatins įdomesnę teksto analizę ir pan. Tikimės, kad šiuolaikiškas tarpdisciplininis edukacijos formatas

sustiprins darbo grupelėse įgūdžius atlikdami praktinę užduotį;

įgis žinių apie žmogaus uoslę ir jos galimybes; lavins vaizduotę mėgindami pajusti knygose aprašomus kvapus;

dalyvaus žaidime ir gebės atskirti dešimt skirtingų kvapų; bus susipažinę su kvepalų gamybos metodais bei kvepalų naudojimo protokolu.


39 Kvapai puikiai gali mums padėti kelyje į gerovę – veikdami mūsų budrumą, savybę sumažinti, palaikyti ar padidinti dėmesį ir koncentraciją. Jie gali stabilizuoti, pakelti ar kitaip pakeisti nuotaiką, sumažinti nerimą ir įtampą, „prikelti“ atmintį ir suteikti pasitikėjimo kūnu, taip pat labai padėti žmogaus dvasiniam augimui. Laimė Kiškūnė, parfumerė

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Edukacija „Kvapų akademija“ labai informatyvi. Buvo įdomu klausytis literatūros kūrinių, išgirdome kvapų pavadinimų ir sužinojome jų skaičių. Patiko užuosti ir pažinti kvapus. Sužinojau, kad vienas iš pojūčių yra nuojauta, nors jis ir nėra oficialiai patvirtintas, ir jį dažniausiai išvysto moterys. Ši pamoka man atskleidė naujų įdomių faktų apie mano jusles. Pavyzdžiui, sužinojau, kad apie 80 proc. skonio pojūčio formuoja kvapas. Vasarė, 7 klasės mokinė


40

ŽODŽIŲ SĄRAŠAS 8-12 kl. 5 Eur / asm. 45 min.

NAUJIENA!

kacija organizacijoje, kaip svarbu tiksliai reikšti mintis, tinkamai pasirinkti ir vartoti žodžius, kad pasiektume norimą tikslą. Edukacija parengta remiantis literatūros kūriniu – Airijos metų knyga vaikams ir paaugliams „Žodžių sąrašas“ (autorė Patricia Forde, 2015). Edukacija skirta 8–12 klasių mokiniams, jų kalbiniams ir komunikaciniams įgūdžiams stiprinti.

Kiekvienoje organizacijoje būna nesusikalbėjimų, tai vadinama vidinės komunikacijos trūkumais. Klasė – taip pat maža bendruomenė, natūralu, kad komunikacinių trukdžių būna ir tarp mokinių, ypač jei tai naujai suformuota klasė. Jums atrodo, kad puikiai tarpusavyje susikalbate? O jei nuotoliniu būdu? Puiku! Užduotį pasunkinsime atimdami dalį žodžių. O kaip dabar?

Po edukacijos mokiniai:

Edukacinės pamokos „Žodžių sąrašas“ tikslas – parodyti, kiek daug gali žodis, kokia svarbi yra išorinė ir vidinė komuni-

bus patobulinę grupės komunikaciją;

suvoks kalbos (ypač gimtosios kalbos) ir jos išsaugojimo svarbą; žinos komunikacijos rūšis, kurios padės mokykloje, vėliau universitete ir darbe; mokės efektyviai naudotis kalbos ištekliais vidinėje grupės komunikacijoje; bus praplėtę savo žodyną, pagerinę kalbinius gebėjimus.


41

Įdomu! Nors pasaulyje kalbama apie 100 kalbų, iš viso jų yra apie 7000. Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) mano, kad daugiau nei pusė visų pasaulyje egzistuojančių kalbų mirs arba išnyks iki XXI amžiaus pabaigos. Kaip atrodytų pasaulis, jei mūsų vartojami žodžiai būtų ribojami? Sužinokite knygoje jaunimui „Žodžių sąrašas“.

Daugiau apie edukaciją: www.debesuganyklos.lt/edukacijos Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Knygą galite įsigyti knygynuose arba www.debesuganyklos.lt


Ganykime debesis kartu! www.debesuganyklos.lt ygos Kn

jau

notos u

i

Apdova

nim

Viešbutis „Didžioji M“ Autorius Sjoerd Kuyper Vertėja Birutė Avižinienė

Kaip aš netyčia parašiau knygą Autorė Annet Huizing Vertėja Birutė Avižinienė

Made by Indira: mada – bet kokia kaina?

Kiaulystės dėsnis kiaulėms negalioja

Autorės Caja Cazemier, Martine Letterie Vertėja Birutė Avižinienė

Autorė Clémentine Beauvais Vertėja Erika Sabaliauskaitė

Melas Autorė Care Santos Vertėja Eglė Naujokaitytė

Berniukas baltame kambaryje Autorius Karl Olsberg Vertėja Indrė Dalia Klimkaitė

Žodžių sąrašas

Viskas bus gerai

Žvaigždžių mergaitė

Autorė Patricia Forde Vertėja Viktorija Uzėlaitė

Autorė Jasminka Petrović Vertėja Laima Masytė

Autorė Kiran Millwood Hargrave Vertėja Inga Tuliševskaitė


reprezentacinė jūsų mokyklos knyga Ruošiatės mokyklos jubiliejui? Ieškote idėjų reprezentacinei mokyklos dovanai?

Ilgametė reprezentacinių knygų apie Lietuvą leidybos patirtis;

Turime sprendimą! Paruošime jums reprezentacinę knygą apie jūsų mokyklą, mokinius, įsimintiniausius įvykius ir didžiausius pasiekimus.

išskirtinis dėmesys kokybei ir klientui;

Susisiekite su mumis ir mes jums pateiksime geriausius knygų leidybos pasiūlymus!

pasitikėjimas mumis ir puikios rekomendacijos.

43


Trys prekių ženklai po vienu stogu

Knygos Lietuvai ir apie Lietuvą. Solidžios, reprezentacinės knygos apie Lietuvą, kelionių žinynai, pažintiniai turistiniai leidiniai įvairiomis kalbomis.

Leidykla tiems, kurių pagrindinė džiaugsmo, eksperimentų ir bendravimo vieta yra virtuvė, o geriausia patarėja ir pagalbininkė yra kulinarinė knyga.

Edukacinių paslaugų aukšta kokybė

Unikalus turinys

Bendradarbiavimas su mokytojais

Didelė pasiūla

Debesiškiausia leidykla vaikams ir paaugliams. Pažintinės knygos vaikams, originalūs lietuviški ir patys populiariausi, pretenzingai atrinkti užsienio šalių kūriniai.

Atvykimas į mokyklą

Kodėl verta rinktis mūsų edukacijas

Daugiau apie edukacijas www.debesuganyklos.lt/edukacijos

Veiklos tęstinumas

Užsisakyk edukaciją edukacijos@terrapublica.lt tel. 8 679 68 595

Leidinyje nurodytos paslaugų ir prekių kainos yra nurodytos 2020-09-05 data ir gali keistis. Pasitikslinti dėl kainų galite nurodytais kontaktais. Leidykla neatsako už reklamos užsakovų pateiktos medžiagos kalbą ir turinį. „Debesų ganyklos“ yra registruotas VšĮ ,,Terra Publica“ prekių ženklas.


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.