Page 1

studium • ČVUT • Soutěže • Gadgety • StreetarT • placky holky, pozor! • cool tipy • 2009 • music • sedm statečných

teCniCALL

®

speciální číslo časopisu ČVUT v praze pouze pro středoškoláky

Lou Fanánek Hagen

čvut PŘEDSTAVUJE ŠPIČKOVÁ VĚDECKÁ PRACOVIŠTĚ

FAKULTA STAVEBNÍ

“v DEN, KDY JSEM UDĚLAL STÁTNICI, VYŠLA PRVNÍ DESKA SESTER.”

PEKELNĚ NABUŠENÁ SESTAVA, O KTERé SE TI NEZDÁLO! SOUTĚŽ O POČÍTAČ ZA 100.000 kČ


... cifix, krucinál fagot. Na začátku července jsem si říkal, jaká je to pohodička, že zase bude chvilka klidu. Ale než člověk stačil říct ,,nejneobhospodařovávatelnějšími”, jsou slunné měsíce letních radovánek pryč a my zase sedíme na přednáškách a učíme se moudrými býti, abychom mohli přínosem pro naši milou společnost býti a ,,těžký love” při tom vydělávati. (Prioritu si určete každý sám.) A pokud byste toho snad neměli po dokončení střední dost, pojďte se podívat třeba do Prahy za náma. Nicméně, nemyslete si, že si budete jen tak válet šunky na cvičeních, spát na přednáškách a tlačit do sebe vlašák v bufetu! Studium na ČVUT je sice velmi zábavné (jsem někde zaslechl), ale nejen studiem živ je člověk, no ne?

Je pro vás připraveno nepřeberné množství aktivit a široké možnosti seberealizace. Stačí když si kliknete na www.studentskaunie.cz. A jestli nevíte, na kterou fakultu ČVUT byste se chtěli přihlásit, tak máte nakázáno sledovat našich Sedm statečných, o kterých se v tomhle čísle píše dost a dost! Mějte se a uvidíme se. A když ne, tak na očním.

Kromě tradičních večírků a nezřízené konzumace všeho, co teče, chci nejméně každého druhého z vás vidět jako aktivního člena některého z našich klubů. A pokud tomu tak nebude, tak dám každému lichému třetímu useknout levou a každému sudému třetímu pravou ruku!

Zdeněk ,,the Kmotr” Horák t.č. Prezident Studentské Unie ČVUT P.S. A mimo jiné bych teď zrovna uvítal nového tiskového mluvčího. Ten předchozí si čirou náhodou vyřízl jazyk při holení.

tecnicall

mimořádné vydání časopisu Českého vysokého učení technického v praze

studium • 2009 • soutěže • GadGety • streetart • placky holky, pozor! • cool tipy • ČVut • praha • sedm stateČných

teCniCALL

®

mimořádné vydání časopisu Českého vysokého uČení technického v praze

Lou Fanánek Hagen

ČVuT PŘeDSTaVuJe ŠPIČkoVá VĚDeCká PRaCoVIŠTĚ

FakuLTa STaVeBnÍ, 1990

“V Den, kDY JSeM uDĚLaL STáTnICI, VYŠLa PRVnÍ DeSka SeSTeR.”

PekeLnĚ naBuŠená SeSTaVa, o kTeRé Se TI neZDáLo! SouTĚŽ o PoČÍTaČ Za 100.000 kČ

Vydavatel, adresa redakce Rektorát ČVUT Zikova 4 166 36 Praha 6 Tel.: 224 353 402 IČO: 684 077 00 http://tecnicall.cvut.cz

saša

Andy

HRONCOVA@VC.CVUT.CZ

VONDRAKO@VC.CVUT.CZ

kreativní první pomoc

kulturní referentka

Evidenční číslo MK ČR 17564 Šéfredaktorka Andrea Vondráková vondrako@vc.cvut.cz Redaktorka Alexandra Hroncová hroncova@vc.cvut.cz

mára příležitostný grafik MAREK@MAREKPRCHAl.cz

klára Zahraniční delegátka z moravy ferdova@GMAIL.COM

Distribuce ČVUT v Praze Tisk K&A Advertising Foto na titulu Michal Straka Přetisk článků je možný pouze se souhlasem redakce a s uvedením zdroje.

www.sedmstatecnych.cz ČVUT v Praze www.cvut.cz

Studentská unie ČVUT www.su.cvut.cz

International Student Club isc.cvut.cz


Sedm statečných. Všichni ten název znají. Většině z vás se vybaví kultovní westernový snímek ze 60. let, kdy sedm odvážných pistolníků chrání práva bezbranných vesničanů.

text saša

Steve McQueen rulezz, scéna s házením nožů nahání husí kůži a pleš Yule Brynnera se leskne na neúprosně žhavém mexickém slunci. To byla ovšem historie. Máme tady zbrusu novou sedmičku statečných z ČVUT. Každý má svoje vlastní zbraně, každý umí něco jiného a každý z nich je svým způsobem jedinečný. :-)

Elektrik

Poslouchá Tři sestry a od té doby, co kdysi dávno viděl Matrix, se začal zajímat o umělou inteligenci. Ne že by mu ta jeho vlastní nestačila, právě naopak! Dokonce si vyrobil hustou kybernetickou ruku, aby mohl psát rychleji na klávesnici. Pořád něco programuje, dědovi vyrobil naslouchátko a MP3 v jednom, takže si může celý dny pouštět Evu a Vaška. Mámě zase nahrál do navigace do auta aplikaci, že hned najde nejbližší obchod, kde mají slevy.

Jádro

Jádro může sice vypadat jako netykavka, ale vůbec se nezdá a je fakt vostrá! Poslouchá temný kapely, jako třeba Sisters nebo Nightwish, ale jinak je s ní fakt bžunda, hlavně když předvádí svoje ja-

derný experimenty. Občas jí něco bouchne, ale mladší bráška jí zbožňuje, protože mu vyrábí laserové meče jako pro rytíře Jedi. Učení má poměrně dost, ale když je unavená, tak si jde odpočinout do urychlovače částic. Vyrobila si svůj vlastní hologram a někdy jí od něj nepozná A táta o Elektrikovi říká, že ani vlastní máma! má radar na holky. Tak ať Když budeš mít štěstí, tak si ho taky nechá co můžeš Jádro potkat nejrychleji patentovat! na Fakultě jaderné Elektrika potkáš na Fakultě a fyzikálně inženýrské elektrotechnické ČVUT, to ČVUT. Bacha, zpravidla je jasný všem! se pohybuje rychlostí světla a je rádio-aktivní!

Biomedička

Nikoho asi nepřekvapí, že holka z Fakulty biomedicínckého inženýrství ČVUT, která má kolem sebe zkumavky, mikroskop a lahvičky s chemickými sloučeninami, poslouchá My Chemical Romance. Jinak samozřejmě jí jen bio, cvičí jógu, třídí odpad a celkově se stará o zdraví naší planety. Umí zacházet s veškerou zdravotnickou technikou, od EKG po ultrazvuk.

Babičce udělala krásný album svých rentgenových snímků a vyrobila jí nový kolenní kloub. Nejednomu klukovi se pro Biomedičku srdce rozbuší, když jí uvidí, a to k tomu nepotřebuje ani defibrilátor. :-)


Architektka

Tahle mladá umělkyně z Fakulty architektury ČVUT je fakt eso v ovládání CAD programů a vytváření 3D architektonických modelů. Sousedi jí na ramenou nosí, protože

navrhla novou podobu domu, kde všichni bydlí. Nikomu už nepadá omítka na hlavu a za domem se konečně postavil malý park, kde si můžou děti hrát. Architektka má vkus a smysl pro detail, takže před ní sádroví trpaslíci v panice prchají. Poslouchá nezávislé kapely, jako třeba Sigur Rós nebo Björk, chodí do klubů a na výstavy a její nejoblíbenější mořští tvorové jsou chobotnice a rejnok! :-)

Strojař

Dopravák

strojní ČVUT. Když zrovna nestuduje a nebo neujíždí na Method Manovi, tak vyvíjí svojí vlastní závodní formuli, která má motor vzadu a výkon 100 koní. Táta do něj tak dlouho šil, aby mu taky trochu vylepšil auto, až to Strojař psychicky nevydržel a do tátova trabanta namontoval motor rovnou z Porsche. :-)

momentálně nejrychlejší provoz, který kamion nezaplatil mýtné nebo kolik paliva spotřebuje největší dopravní letadlo na světě, Airbus A380. Jeho oblíbenou kapelou je samozřejmě Scooter. Na Fakultě dopravní ČVUT si ho sice nemůžou vynachválit, ale revizoři z něj radost nemají - občas se mu stane, že si zapomene koupit měsíční lítačku na městskou dopravu. :-)

Strojař je naprosto boží, protože cokoli se mu dostane do ruky, má v minutě parádně vytuněnej motor, a je jedno, jestli to je auto, tryskáč nebo ponorka. Strojař má prostě o kolečko víc, ostatně jako každý na Fakultě

S Dopravákem je to fakt jízda! Má zmáklý naprosto všechno, co jezdí po kolejích, lítá ve vzduchu, jezdí po dálnici nebo se plaví po vodě. S naprostým přehledem ti řekne, v kolik co jede, na který dálnici je

Tohle bylo stručné představení naší veselé statečné sedmičky z ČVUT. Jestli se chceš dozvědět víc o tom, co dělají, co je u nich nového, jestli se chceš dozvědět o spoustě fíglů na přijímačky na ČVUT, o studentském životě nebo soutěžit o vyštýlovaný ceny, jdi hned teď na www.sedmstatecnych.cz !

Stavař

U Stavaře si můžeš být jistý, že všechno bude stát na pevných základech a že ti střecha nespadne na hlavu. Máma po něm chtěla vyprojektovat na chalupě rybník, ale připadalo mu to málo, tak se pustil rovnou do přehrady. I když všechno staví rovně, poslouchá kapelu Wohnout a jeho holka, která s ním chodí na Fakultu stavební ČVUT, je z něj někdy trošku na nerv, protože si Stavař nechce

na koncertu sundat helmu z hlavy. Každopádně, sama si nemá co stěžovat, protože si často omylem stoupá na vodováhu!


Holky, pozor!

text saša

Máme dobrou zprávu pro všechny holky! Tentokrát kluky do party nebereme, pánové promiňte, jelikož tahle akcička je určena jen a jen holkám! Určitě jsi to slyšela několikrát sama ve škole nebo od kámošek – technika není nic pro mě, to je moc těžký, nejsem technický typ! Ale jak to můžeš vědět? Dneska se objevuje řada zbytečných předsudků, kvůli kterým se holky nehlásí na technické školy, nevěnují se vědě a atraktivním oborům, ve kterých jsou nejlepší platy a podmínky. Je to ale vlastně hloupost, protože na střední škole se ve třídě učí to samé, píšou stejné písemky, jsou zkoušení z těch samých věcí. Jak potom ale může někdo říct, že kluci techniku a vědu zvládnou a holky ne? Podle statistik mají holky lepší známky z matiky než kluci! Je to tak, holky se lépe učí, mají lepší známky a průměry a mají

zpravidla větší šanci v přijímačkách na vysokou. Zkrátka a dobře, holky jsou pečlivější, dokáží se lépe připravit a celkově zvládají víc věcí dohromady. Malé tajemství – víte, čím to je? Protože holky jsou schopné na rozdíl od kluků, pánů tvorstva, používat obě dvě mozkové hemisféry najednou. Ale psst, to jim neříkejte! ČVUT a společnost Hewlett-Packard spojily, aby všem chytrým a nadaným holkám mohly ukázat a říct, že na technice nic není, že na to máte, že nemáte dát klukům šanci a zkusit to, o čem jste si třeba myslely, že to není nic pro vás. Na webu www.holkypozor.cz se dozvíte všechno o holkách, mladých i starších dámách, které ve vědě a technice něco znamenají. Navíc, když se zaregistruješ a ukážeš, co umíš ty, můžeš vyhrát hromadu holčičích cen! Takže holky, pozor! A honem na www.holkypozor.cz


text klára

Umíš na něco hrát? Tak to musíš do Orchestru ČVUT! Chodil jsi na základce poctivě do houslí nebo na klavír? Věnoval jsi tomu fakt hodně času? :-) Jestli máš strach, že léta strávená hraním na nástroj přijdou na technice vniveč, nezoufej! Tak jako přední světové univerzity, i ČVUT má svůj vlastní orchestr, který vítá všechny nadané muzikanty. Pod taktovkou dirigenta Jana Šrámka se scházejí umělci z řad studentů, zaměstnanců a přátel ČVUT. Chceš během studií okusit svět koncertních scén? Máš chuť si zahrát nejlepší kusy slavných skladatelů? Rád bys našel přátele, se kterými sdílíš svou vášeň pro hudbu? Chceš být vidět, a hlavně slyšet?

Neváhej, napiš na orchestr@cvut.cz a staň se jedním z nás! :-) Místo znám ek abeceda!

Asi víš, že známky na vysoké škole jsou jen tři – 1, 2 nebo 3. Ale… ČVUT jako jedna z mála vysokých šk ol v Čechác h zavádí od ak ademického roku 2008/09 no vé známková ní – A až F! To hle písmen kové „známkován í“ se norm álně používá v západní Ev ro pě nebo v Amer ice.

A víš, proč se páni profesoři na ČVUT pr o tohle nové zn ámkování ro zhodli? Protož e studenti z ČVUT vyjíždí ča sto v průb ěh u studia do zahr aničí, kde skládají zkoušk y a jsou ta m oznámkován i písmeny A až F. Když pa k přijeli zpátky

do Česka, bylo těžké jejich zkoušky na základě do savadního číseln ého známko vání na ČVUT uz nat. Písmena ta ké pomohou učitelům př esněji ohod notit znalosti st udenta. Bu deš umět mezi jedničkou a dvojkou? Tak do staneš B.

Dvojka se skrývá pod C a trojka po d E. D bude nocení za hodznalosti me zi dvojkou a trojkou. Ne jhorší „známka“, tedy pětka, pak bude pí smeno F.

Á bé cé dé – čVUT jede !

-andy-

Am consequat, magna non cursus porta, est lectus semper Na zkouškách orchestru jsou pěkný holky. :-))


Lou Fanánek Hagen FAKULTA STAVEBNÍ, 1990

“v DEN, KDY JSEM UDĚLAL STÁTNICI, VYŠLA PRVNÍ DESKA SESTER.” Text saša foto michal straka

přiznejte se, jak je to dlouho, co jste opustil posluchárny ČVUT? A co jste přesně studoval?

Já jsem začal studovat v roce 1985 na Fakultě stavební obor Pozemní stavby, ale zjistil jsem, že mi hodně moc nejde kreslení, tedy rýsování přesněji řečeno. Měl jsem tehdy všechny zkoušky, včetně matiky a fyziky, ale neměl jsem zápočet z předmětu Konstrukce pozemních staveb, tak nějak se to tehdy jmenovalo. Zjistil jsem, že tenhle obor pro mě bude asi složitý, a proto jsem přestoupil na obor Ekonomika a řízení ve stavebnictví, kde mi to už šlo. Ale stejně ne úplně rychle, protože jsem skončil na podzim roku 1990, takže po nějakých pěti a půl letech.

Rozhodl jste se sám pro studium na ČVUT nebo je zde vliv Vašich rodičů, kteří řekli „kluk bude stavař“! Rozhodl jsem se sám. Rodiče rozhodli, že půjdu na práva, kam mě nevzali. Já jsem maturoval v roce 1984, takže jsem učinil rozhodnutí,

že půjdu na nějakou školu, kam mě spíše vezmou. Chtěl jsem zkusit něco úplně jiného. Po maturitě jsem chodil půl roku na nástavbu. Moji tehdejší spolužáci říkali, že půjdou na stavárnu. Tak jsem si řekl, že tam půjdu s nima.

Vzpomínáte na svá studentská léta rád anebo máte naopak dodnes noční můry, kdy se vám zdá, že u zkoušky nic neumíte?

Tak samozřejmě si nějaké veselé historky pamatuju, ale abych mohl říct, že to bylo veselý a bezstarostný, tak to úplně nelze. V té době jsem totiž měl už dvě děti, tak jsem sháněl peníze, kde se dalo. Ale dodnes, tak v intervalu jednou za rok, se mi zdá děsivej sen, že normálně teď, v tomhle věku, přijedu z koncertu, jedu do školy a chybí mi úplně poslední zkouška. A tam na nástěnce visí rozpis, kde je napsáno, že poslední termín byl včera a že už jiný nebude. Tak běžím na studijní za paní Holoubkovou a ta mi říká, že se s tím bohužel nedá už nic dělat a že mě prostě vyhodili ze školy. Tak takhle na mě škola působí ještě po 18 letech. (smích)

Ruku na srdce, jaký jste byl typ studenta? Připravoval jste se zodpovědně na každou zkoušku? Já jsem byl takový ten ne příliš pilný student a moc zodpovědně jsem se tedy nepřipravoval. Připravoval jsem se zodpovědně do té míry, aby mě nevyhodili.

Snažil jsem se učit se průběžně během toho semestru, ale nijak extra jsem to nestíhal, takže až v tom zkouškovým jsem se učil, do toho jsem občas chodil do hospody, prostě jsem to tloukl, jak se dalo, ale dobře to dopadlo.

Měl jste nějakou metodu, jak zvládnout zkoušková období?

Metodu jsem žádnou speciální neměl. Prostě jsem se to snažil naučit nějakým způsobem alespoň na tu trojku, protože jsem neuměl opisovat.

Už je to delší doba, kdy jste tady studoval a spousta věcí je tudíž promlčená. Můžete tedy prozradit nějakou pikantní historku, co se


vám povedlo ve škole za malér?

Moc pikantních malérových historek nemám. Jak jsem říkal, opisování mi nešlo. Jenom ve třeťáku jsem si na rýsování půjčil projekt a ten jsem celý obkreslil. K tomu se dnes kajícně přiznávám, ale to rýsování mi fakt nešlo od ruky.

Co spolužačky? Dávaly Vám opisovat? Už v té době jste hrál v kapele, což má na ženy všeho věku mocné kouzlo…

No, spolužačky mi moc opisovat nedávaly. Jednak jsem to neuměl a jednak jsem chodil do školy strašně sporadicky, protože jsem měl individuální studijní plán.

nechodil...

Do práce jsem opravdu nikdy nechodil, protože Tři sestry vydaly desku zrovna v den, což je tedy úplná náhoda, kdy jsem dělal státnice. Bylo to 14. listopadu 1990. Paradoxně, hledat práci pro mě pak už nebylo nutný. Já jsem si sice něco sháněl, protože otec mě děsil, že neuspějeme jako skupina a že bych měl proto chodit do práce. Ale během těch dvou měsíců, co jsem hledal práci, se koncerty rozjely natolik, že pak už bylo jasný, že bych to ani nestíhal. Vyšlo to takhle pěkně.

Když jste dostudoval, tak jste se nikdy Vaší profesi nevěnoval a hrdě a sympaticky se hlásíte k tomu, že jste do práce nikdy

Lou Fanánek Hagen

Využíváte alespoň nějak Vaše zkušenosti ze „stavárny“ doma? Třeba při rekonstrukci domu… Přiznám se, že zkušenosti ze školy doma moc nevyužívám. Jsem tedy schopen přečíst jakžtakž stavební výkres.

Když se ale něco staví, tak já jsem z celý tý stavební činnosti strašně frustrovanej, protože všude je vždycky strašný bordel, vypadá to, že se to nikdy nedodělá a pak najednou nějakým zázrakem se to dokončí. Taky se mi hodně těžko vyvíjí tlak na lidi stavebních profesí, to je mnohem lepší, když to dělá někdo z domova, koho neznají z veřejného vystupování. Rekonstrukce a různé stavby realizuje moje manželka.

Chodil jsem vlastně s dvěma partama do kruhu, protože jsem měl rozdělený ročníky. Nikdo mě až zas tolik neznal. V tý době jsem hrál sice v kapele, ale nebyla tolik známá, takže mocné kouzlo stejně bohužel nezafungovalo… Možná je to škoda, ale jak říkám, všechno nakonec dobře dopadlo.

nebo bych dělal hudebního novináře, případně se motal okolo kapel. To bylo prostě jednoznačný.

Nicméně, ryze teoreticky, co byste dělal, kdybyste nedělal hudbu a neměl Tři sestry?

Tak to vůbec nevím. Asi bych něco projektoval jako inženýr. Ale stejně je to absurdní úvaha, protože Sestry jsem měl už během studia. Takže bych zůstal někde kolem hudby, buď bych byl nějakým pracovníkem v kulturáku

vlastním jménem František Moravec (narozen 18. června 1966 v Praze), je stavební inženýr, hudební skladatel, zpěvák a frontman skupiny Tři sestry.

Vystudoval gymnázium, Fakultu stavební ČVUT a mezioborově studoval i žurnalistiku na UK. Od roku 1985 je zakládajícím členem a frontmanem skupiny Tři sestry, po revoluci začal skládat písničky pro Těžkej Pokondr, Lucii Bílou, Maxim Turbulenc a písničky pro seriál Šmoulové. V roce 2003 se podílel na složení libreta pro muzikál Kleopatra, spolupracoval i na muzikálu Princezna Zmrzlina. zdroj: wikipedia

Co vaše děti? Nepůjdou náhodou také studovat na ČVUT? Nevím, co moje mladší dvě děti, ale nejstarší syn už byl nejdřív na stavárně půl roku a pak na elektru (Fakulta elektrotechnická ČVUT, pozn. aut.) půl roku, protože si myslel, že to je lehčí a nevěřil mi. Takže teď už chodí do práce a dělá redaktora v televizi Z1.“


text klára

Jak přežít bydlení na koleji

aneb Kolejákův survival

Kolej

Kolejní klub

Spolubydla

Kuchyňka

Náhražka rodičovského hnízda v době, kdy už jsme rodičovskému hnízdu odrostli.

První člověk, kterého vidím ráno, když se probudím, a poslední, než si jdu večer lehnout. Je něco jako sourozenec, poněvadž přes všechny neshody se nakonec stejně musíme domluvit.

Kolejbába

S pohádkovou babičkou má jen pramálo společného. Její pozitivní vlastnost je snad jen jediná: je nenahraditelnou poskytovatelkou ložního prádla. Rozhodně ale tímto úskokem nemůže zastřít fakt, že z tebe každý měsíc tahá kolejné (viz níže).

Kolejné

Bakšiš mámený kolejbábou od 1. do 15. v měsíci.

Uklízečka

Méně krásný, ale za to výkonný záskok za maminku.

Vrátná

Všude byla, všechno ví a od všeho má klíče.

Kolejenka

Kartička nevalného designu, která ti otvírá dveře koleje, prádelny, sušárny, pinpongárny, posilky, TV místnosti, zkrátka všeho, od čeho má vrátná klíče.

Údržbář

Aneb Ferda mravenec, práce všeho druhu. Tu zatluče hřebíček, tam přidá polínko, jinde zas vymění žárovku. Co bychom si bez něj počali!

Chodbovice

Prostředek sociální integrace a inteligentní zábavy vysokoškoláků (Už jste se někdy klouzali po břiše na mokré podlaze? Jak daleko jste dojeli?*).

Monopolní poskytovatel internetového připojení. Organizátor společenských aktivit typu chodbovice.

Centrum kulinářských pokusů kolejáků. Místo, kde se nejpravděpodobněji spustí požární poplach.

Studovna

Jestli si myslíš, že ti tam učivo poleze do hlavy snáz, šeredně se pleteš. Jinak je studovna vhodným útočištěm při bezesných nocích během zkouškového.

Menza

Cenově výhodný způsob stravování pro celou akademickou obec. O výživnosti porcí a kultuře stolování si dovolím pomlčet. *toto doma nezkoušejte ;-)


text veru

Vždyť víš, štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš! Věděl jsi, že absolventi ČVUT mají podle všech průzkumů jedny z nejvyšších platů? Není žádnou zvláštností, že mladým lidem s diplomem z ČVUT firmy nabídnou 50 000 Kč jako nástupní plat. A nezaměstnanost? Ta je prakticky nulová. O lidi, kteří mají co do činění s technikou a počítači je vždycky největší boj. Takže vystuduj ČVUT a můžeme ti zaručit, že se o tebe budou firmy doslova prát! Na ČVUT máme specializované Kariérní centrum, kde už během studia nabízíme studentům volná pracovní místa v hodně zajímavých firmách a společnostech silného kalibru. Jestli přemýšlíš, čím se vlastně chceš v životě zabývat, jak si vydělávat peníze a kde a jak si vlastně najdete práci – snadná pomoc! V Kariérním centru máš možnost přijít se podívat na kurzy

a semináře, které ti rozšíří obzory, názory a obohatí o poznání sebe sama. Jak si srovnat čas, aby ti nepřerostl přes hlavu? Jak stihnout školu, práci, lásky i rock´n´roll? Co si vzít na sebe na zkoušku nebo na pohovor? Na workshopech v Kariérním centru se dozvíš nejen to. Pomůžeme ti připravit se do velkého pracovního světa tak, abys rychle zaplul, ale zároveň se neutopil v šedi průměrných. Hledáš inspiraci na téma diplomky? Chceš se dozvědět, co to je Mentoring a HR poradna? Nejsou to cizí sprostá slova – pomohou ti orientovat se ve světě byznysu, poradí ti, jak poznat svoji hodnotu a kam sám sebe směrovat! ;-) Jsi soutěžní typ? Nebo nejsi, ale rád bys něco zkusil a třeba se prostě zadaří a vyhraješ? Připravujeme různé studentské soutěže, pro týmy i jednotlivce. Stačí mít odvahu se přihlásit! Prostě, mrkni v říjnu na naše stránky www.kariernicentrum.cz – tam to všechno je!


“Tohle všechno se tam dělá? To snad není možný!!!”

Ne, to nejsou záběry z natáčení sci-fi filmu, to jsou jen některá z běžných pracovišť ČVUT! text saša

Jaderný reaktor uprostřed Prahy

Tohle není samozřejmě žádný vtip, ale školní reaktor, kam se chodí učit studenti katedry jaderných reaktorů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Najdete ho v Praze 8, V Holešovičkách, celkem pohoda, ne? Tip: Nechoďte tam v létě, to se akorát mění jaderné palivo. ;-) www.reaktorvr1.eu

Nasaď si Hologra3D brýle, fická cyber pouštíme holka film! Institut intermédií je místem, kde se potkává věda, technika a umění. Společné projekty a performance zde připravují studenti ČVUT a Akademie múzických umění. Pokud tě zajímá film, světelný design, scénografie nebo architektonické modelování, neměl bys tady určitě chybět. www.iim.cz

Tak tuhle kočku a nejen ji najdeš na katedře fyzikální elektroniky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Holografii tady dělají už fakt dlouho – první hologram, resp. holografický portrét živé osoby, tady vznikl v roce 1976 jako vůbec první v České republice. Chodili v tý době tvoji rodiče do školky nebo už do školy? ;-)

: fe.fjfi.cvut.cz/k412 Naše heslo Art is part! of my life


Dopravu Zabil jsem 21. století Einsteina, zvládáme pánové! levou rukou

Virtuální realita na Karlově náměstí

Chceš proniknout do tajů řízení dopravy 21. století? Toto tajemství ti odhalí studium oboru budoucnosti Inteligentní dopravní systémy na Fakultě dopravní ČVUT.

Od dubna letošního roku funguje Laboratoř virtuální a rozšířené reality na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické.

P. S. Umíme do auta namontovat speciální zařízení, které umí číst značky na silnicích. A spoustu dalších vychytávek! www.lss.fd.cvut.cz

Katedra elektroenergetiky Fakulty elektrotechnická ČVUT má také zajímavé pracoviště. Vypadá jako laboratoř šíleného vědce z budoucnosti. A co že se tam provádí? Lítají tam blesky. Doslova!

Jestli se zajímáš o počítačovou grafiku, koukej tam naběhnout – nadupaný zařízení Spinnstube dělá supr 3D obrázky!

k315.feld.cvut.cz

cs.felk.cvut.cz/webis


Volej komu chceš - teď to platí Kvído! Dokážeš si ještě vůbec představit svůj život bez mobilu??? Ani náhodou! Přiznej si to, že bez té malé, chytré krabičky se dneska už nejde obejít. A nejen to. Pokud ho nemáš, jsi jednoduše úplně ,,out”, ale ani nemůžeš zavolat kámoši nebo kámošce, v kolik si dáte sraz nebo mámě, že na večeři příjdeš o trochu později. Kdyby to šlo, tak strávíš voláním hodiny. Jenže to něco stojí a kde na to má ,,nebohý” student pořád brát??? ;-) Teď už si s tím ale nemusíš lámat hlavu a můžeš volat všem a na všechny strany. Je tady totiž Kvído a ten to zaplatí! Nevěříš? S Kvídovým voláním můžeš volat až jednu minutu do všech českých mobilních i pevných sítí úplně zadarmo. Stačí, když před samotným hovorem vytočíš speciální číslo 829 829 829. Uvítá tě sponzor hovoru, potom zadáš číslo, na které chceš volat, poslechneš si krátké sdělení sponzora hovoru a potom už si užíváš minutu volání gratis... A to bys nevěřil, co všechno se dá během minuty vyřídit. No uznej - není to paráda?

BOMBA! Díky Kvído! :-)

A pozor! Kromě volání zadarmo budeš navíc v obraze a nic ti neunikne. Hned budeš vědět, kde se co děje, jaký koncerty se chystají nebo kde právě mají super slevy. Prostě jednou ranou tak ušetříš na dvou frontách. Volat na účet Kvída je možné z pevné linky nebo mobilu od O2. A pokud se zaregistruješ v Kvídově klubu, můžeš dostat na hovory dvojnásobek minut. Stačí se zaregistrovat na internetových stránkách www.platitokvido.cz a pak už si každý měsíc zdarma užívat celých 80 minutových hovorů do všech sítí v ČR. A to už je nálož, která stojí za to, nemyslíš?!


Mrk mrk, cvak cvak! Tvýma očima! Foťák má dneska skoro každý. Pokud ne přímo digitál, tak minimálně na mobilním telefonu. Fotíme všechno a všechny kolem sebe, posíláme to kámošům a kámoškám, dáváme na web a do svých online profilů. Pohlednice z prázdnin už neletí, protože Pán Bůh, pardon, mobilní operátoři, vynalezli MMS. Když ale takhle všichni fotíme, tak proč nezkusit i něco vyhrát? Stavebka, tedy Fakulta stavební ČVUT, pořádá letos vychytanou soutěž pro všechny, kdo mají na svých paměťových kartách a počítačích uložené fotky budov, architektury a cool míst, které postavil člověk. Denně chodíme kolem Tančícího domu od Franka O. Gehryho, všichni znají obří nestvůrná miminka Davida Černého na žižkovské televizní věži. A všude kolem nás je celá řada dalších zajímavých míst, která bohužel zevšedněla. Co s tím? Vyfoť to a dej to na web http://soutez.fotoalba.cz/tvymaocima nejpozději do 30. listopadu 2008! Pro fotky budou hlasovat jak návštěvníci, tak odborná porota. Výsledky budou vyhlášeny těsně před Vánoci, takže třeba dostaneš pod stromeček supr dárek, který obohatí tvojí fotovýbavu ;-) Tak neváhej a foť všechno, co stojí na pevných a krásných základech! Mrkni na http://soutez.fotoalba.cz/tvymaocima

A co všechno můžeš vyhrát? 1. místo Digitální zrcadlovka OLYMPUS E-520 KIT, roční předplatné časopisu DIGIfoto

v

strip cvut

2. místo Grafický software Adobe Photoshop CS3 Extended, roční předplatné časopisu DIGIfoto

v

strip cvut

3. místo Digitální záznamník OLYMPUS DS 40, roční předplatné časopisu DIGIfoto


Studovat v zahraničí a přitom cestovat – obojí se dá zvládnout levou zadní. Naučíš se nové věci, poznáš nové lidi a místa, třeba zažiješ něco, co tě už potom nikdy v životě nepotká. Co pro to musíš udělat? Tak v prvé řadě musíš studovat na vysoké škole. Pak si stačí už jen vybrat některý z výměnných studentských pobytů, které ČVUT svým studentům nabízí v rámci programu Erasmus, Athens a řady dalších. Zabal si věci, rozluč se s maminkou a babičkami, nezapomeň foťák a hlavně si to UŽIJ!!! Zbyněk Šrubař, Fakulta elektrotechnická ČVUT, 4. ročník: Na Milwaukee School of Engineering v USA jsem studoval v roce 2003/04 a zde daleko od domova jsem se postavil na vlastní nohy a naučil se o sebe postarat.

Klára Ferdová, Fakulta architektury ČVUT, 5. ročník: V USA jsem strávila rok na Kansas State University v Kansasu, která má druhou nejlepší fakultu architektury z celých Spojených států. Americký univerzitní život jako ve filmu – to a mnohem víc zažijete v městečku Manhattan!

Honza Michal, Fakulta stavební ČVUT, 5. ročník: Strávil jsem dva semestry na Texas Tech University v Lubbocku v Texasu. Byl jsem tu jako první student ČVUT a měl jsem příležitost prozkoumat západní Texas a jeho kulturu. Kovbojové jsou stále realitou a country muzika je nejoblíbenějším stylem. Je to svérázný kraj s divokou přírodou a milými lidmi. Lidé se s vámi dávají do řeči, protože chtějí poznat cizince a to samé platí o studentech a studentkách.


Zdenka Procházková, Fakulta stavební ČVUT, 4. ročník: Měla jsem možnost strávit jeden rok na na vysoké škole Universidad Politecnica de Valencia ve Španělsku. Tatínek mého španělského kamaráda byl kuchař a udělal nám pravou španělskou paellu. Byla to moje první paella, kterou jsem ochutnala.

Robert Jiřík, Masarykův ústav vyšších studií ČVUT, 4. ročník: V březnu letošního roku jsem se účastnil workshopu Horizon, organizovaného společeností McKinsey & Company. Workshop se tento rok konal v obchodním a finančním centru Středního východu – v Dubaji. Věnovali jsme se profesionální komunikaci, pracovali na případové studii „Smart cities“. Naše finální prezentace proběhla před fiktivní komisí, jejímž členem byl i neobyčejně autenticky ztvárněný šejk.

Věra Špatenková, 4. ročník, Fakulta strojní ČVUT: V loňském roce jsem odjela na studijní výměnný pobyt na ITB (Institut technologi Bandung) v Bandungu na ostrově Jáva v Indonésii. Indonésie vás dostane svými usměvavými a veselými obyvateli, pikantní chutí jídla, rozmanitou přírodou a užasnou kulturou, na kterou jsou Indonésané patřičně pyšní.


text klára

Bez práce nejsou koláče! A už vůbec ne nový mobil nebo iPod. Sháníš brigádu a nabídli ti jen skladníka nebo roznášení pošty? S tím se v Praze rozluč! Jak ale sehnat slušný peníz, aby se tvé studium neproměnilo v pouhé živoření o špagetách s kečupem?

Call Centrum

+ velmi slušné platové ohodnocení - připrav si k ruce Vincentku, poněvadž jinak přijdeš do týdne o hlas

Barman / číšník

+ money, money, money - nohy ubroušené až u kolen a změna denního režimu

Doučování

+ naprostá časová flexibilita práce - vyžaduje i čas na přípravu lekce

Mekáč nebo KFCéčko

Pokladní v supermarketu

+ rychle vydělané peníze a jistý příjem - za tolik dřiny si zas tolik nevyděláš

Odborná práce

+ nemusíš moc přemýšlet - práce s penězi s sebou nese zodpovědnost a často velmi nepříjemné zákazníky

Brigáda přes agenturu

+ snadné řešení – brigádu ti sežene někdo jiný - agentura si z tvé výplaty bere předem stanovené + hodí se ti jako zkušenost při hledání procento trvalého zaměstnání - začneš mít pocit, že školu nepotřebuješ, a morál pro studium je rázem ten tam v

strip cvut

v

strip cvut

Hosteska

+ jako kvalifikace stačí hezká tvářička - kvůli pěkné tvářičce a nekvalifikované práci budou lidi často podceňovat tvou inteligenci


Kde se nejlíp naučíš cizí jazyk a ještě si užiješ 008 studentského života na 200 % ??? text klára

e znalože máš v , it c o p š á pšovat, Pokud m ka co zle y z ja o íh ce celé stech ciz se ti nech e spold u k o p nebo vřený s strávit za stli máš studium anebo je ji, o k o p a n studenty ubydlou movat se a n z e s e chuť s světa... z celého čí ou náru otevřen s t n tě e d k ... pa nal Stu ternatio entský uvítá In jší stud ě n č k ja e Club, n ČVUT! klub na

Kdo jsme? Jsme mladí, neklidní, energičtí, dynamičtí, nezávislí a hlavně mezinárodní studenti ČVUTu. (taky hodně skromní;-) ). Každý rok našimi řadami projde na 600 zahraničních studentů a zhruba 200 domácích.

objekty - variabilita loga odaných v tomto konkrétním logu ři různé objekty kruhového tvaru. následující stránka.

Proč tu jsme?

Co děláme? Bavíme se, učíme se jazyky, skáčeme padákem, makáme, lezeme po horách, jezdíme na lyžích, poznáváme cizí kultury, blbneme, organizujeme, jezdíme ven a prostě si užíváme a pomáháme.

Protože nám Evropa, Afrika, Amerika a Asie posílá na ČVUT studenty a oni chtějí být s námi. Abychom změnili světové povědomí o České republice. International Student Club udává tón nejen mezinárodnímu studentskému dění na pražské technice.

S námi si studentský život užiješ NAPLNO!!!

ogotypu http://isc.cvut.cz v

strip cvut

v

strip cvut


Když zrovna nestudujeme...

text klára

…aneb Co si na ČVUT nesmíš nechat ujít!!!

O prázdninách se nám nejednou zasteskne po našich kamarádech ze školy. Abychom přežili to tříměsíční čekání, organizuje se tradiční letní tábor zvaný Technická přestávka. Tahle outdoorová akce ti připraví nejeden adrenalinový zážitek. ;-) Rovnýma nohama skáčeme do akademického roku doprovázeni akcí Ahoj Techniko. Hurááá, škola je zase tady... ha ha ha! No, ne tak úplně, ale je to super zase potkat po nekonečných měsících prázdnin spolužáky a celou bandu! Akce prvák se stala neodmyslitelnou součástí prvních dvou dnů akademického roku. Kam by se noví prváci poděli bez pomoci zkušených pardů v červených tričkách? Přece nikoho nenecháme bezmocně bloudit po škole! Od věčného sezení u počítače nás spolehlivě odtrhne Rektorský sportovní den. Sen o tom, že ráno vstaneme a místo do školy si půjdeme hrát na hřiště, se díky panu rektorovi stává jednou v roce skutečností. Na všech ČVUTích sportovištích se to hemží týmy studentů a paleta nabízených sportů je vskutku pestrá. Stačí si jen vybrat! Žij studentský život - vybízí nás název další ze studentských akcí. Chceš si zasoutěžit? Dát si čaj? Zahrát Carcassonne? Zjistit, že ČVUT není jenom dřepění ve škole? Určitě si toto představení studentských organizací nenech ujít! Druhý týden semestru hurá na kopec. Strahov Open Air přitahuje studenty z celé Prahy. Kdo se neúčastní „oupnéru“, jakoby ani nebyl. A kdože nám už hrál k tanci a poslechu? Třeba MIG21, Kryštof, Peha… Přijďte i letos – strahovský Open Air je jeden z mála fesťáku, kde je vstup je zadarmo! ;-)


Strávit semestr nebo dva v zahraničí? No to každopádně! Study Abroad Fair je určený všem odvážlivcům a dobrodruhům, kteří se nebojí prásknout do koní a odjet třeba i za velkou louži. Au revoir, mami... Ciao, tati!!! Nic netrvá věčně, ani studentský život ne.Průzkum pole pracovních příležitostí ti umožní Career Days. Představují se tu desítky zaměstnavatelů nejen ze světa průmyslu. Co když tam právě na tebe čeká tvůj budoucí chlebodárce? Plesám, plesáš, plesáme! Na plese ČVUT!! Koná se každý rok na pražském Žofíně a kromě toho, že si tam užiješ společenských tanců, krásných šatů a supr cen v tombole, o půlnoci hraje jako půlnoční překvapení některá z českých kapel, na které se stojí do Lucerny fronty. Loni to byl Čechomor a letos to bude…. Ale to je přece to překvapení ;-) A pokud nemáš dost plesání, můžeš si zahýřit i na Studentském plese, tenhleten si ovšem studenti organizují sami. Každý rok tak máme spoustu práce sehnat ten správný kostým, poněvadž téma plesu je vždycky jiné. Uplynulé se nesly ve stylu mafiánů, 60’s, nebo třeba hollywoodských hvězd. A co nás čeká příště? Kulturní mišmaš, fotky, obrazy sochy, básně, tance písně - to vše a ještě více je International Culture Week! Mezinárodní i čeští studenti uvádí své umění. Když zrovna nejsme ve škole, tak studujeme, platí o zkouškovém období. Toto náročné období, ve kterém probíhá celá řada soukromých party v profesorských kabinetech ;-), nás velmi obtěžuje, ale jsme jednou studenti a osud nám zkoušky vepsal do našich karet. Stejně to nakonec dobře dopadá. Vtipně celou situaci shrnuje ponaučení: „Co se nenaučíš v semestru, o zkouškovém, jako bys uměl.“ Na začátku května místo do prvomájového průvodu, chodí dnešní studenti ČVUT na akci May Dej, která je takovým posledním záchvěvem před nástupem do finiše akademického roku. A pak už jen:

Ahoj léto, ahoj prázdniny!!!


text marin Pustit si hudbu z mobilu přímo do sluchátek je cool věc, zejména když můžeš jednoduše přijímat hovory a hudba sama přestane hrát atd. Když si ale chceš pustit hudbu nahlas a nebo chceš, aby jí slyšel někdo jiný, totální vychytávka je bezdrátový bluetooth reprák od Sony Ericsson ve fantastickým futuristickým designu. Dá se i jako normální reproduktor připojit k jakýmukoliv zdroji zvuku. A dá se sehnat za necelou tisícovku.

Před rokem byli všichni vedle z iPhonu, ale tohle je možná větší revoluce. Asus Eee je miniaturní notebook určený pro masy. Nejedná se o plnohodnotnou náhradu klasického notebooku, ale spíše o zařízení, které v sobě kombinuje výhody PDA, UMPC a notebooku. Navíc má solidstate disk, který se netočí, a je neuvěřitelně lehkej! Správnější označení by mělo být subnotebook. Jeho hlavní výhody jsou, že nabízí vše pro nenáročnou práci v kombinaci s vysokou mobilitou a malými rozměry. S cenou pod 10 000 Kč se tak může stát skvělým doplňkem na cesty. Nech si noťák doma a vyraž s EEE v báglu!


Je cool dát si iPoda do kapsy a poslouchat celý hodiny desítky alb, který se vejdou do jeho paměti, ale když se ti nějaká písnička nelíbí a chceš přeskoči třeba na další desku, musíš ho vyndat z kapsy, což zejména jedinci, který nosí iPoda pořád v ruce, dělají docela často. Elegantní řešení je asi za tisícovku a jmenuje se iPod remote. Jsou to fungl nový sluchátka od Applu s dálkovým ovladačem, ve kterým je navíc FM rádio. Funguje to s každým iPodem. Je to legrácka, kterou ti budou všichni závidět, protože tě hodí úplně do pohody. :-))))

Tohle je trochu (nepatrně) dražší, ale geniální gadget. Jsou to hodinky od Nike propojený bezdrátově s iPodem Nano, kterýma se krom ovládání iPodu dá sledovat spousta tréninkových dat. Mají totiž senzor pohybu a údaje o trénincích zaznamenávají do iPoda. Maximální frajeřina. Jinak ty hodinky jsou tak nádherný, že se vyplatí za tu cenu si je koupit i jako normální hodinky na běžný nošení!

Už jsi někdy seděl/a doma v sedačce nebo ve vaně a přál/a sis znovu si pustit poslední pecku od Snoop Dogga z iPoda puštěnýho do repráků? :-)) Teď to můžeš geniálně vyřešit - pozor - BEZDRÁTOVÝM - dálkovým ovláním svýho iPoda! :-))) Dá se sehnat na internetu, stačí zadat jeho název do Googlu, a je to luxus.

Mobilní telefon integrovaný do náramkových hodinek není žádným novým nápadem. Jenže od nápadu k hotovému výrobku vede někdy velmi dlouhá a trnitá cesta. Firma SMS Technology Australia po měsících komplikací uvádí konečně první model do prodeje. Tehdy chystala společnost SMS Technology model M300 na předvánoční trh (více zde). Jenže cosi se zadrhlo a hodinko-mobily SMS M300 nikdy světlo světa nespatřily. Světové prvenství by jim i tak uteklo. Úplně prvními hodinkami s integrovaným mobilem totiž byl přístroj Telson TWC 1150 stejnojmenného jihokorejského výrobce. Značně futuristický a monstrózní hodinko-mobil ale pracoval jen ve standardu CDMA, a v Evropě tak byl nepoužitelný.


Jak se fotí TecniCall na střeše stavárny text saša

Možná se ti tomu nebude chtít věřit, ale i vysoká škola ukrývá řadu míst, kde se dají pořídit parádní fotografie od profesionálního fotografa a s profesionální modelkou. Potřebovali jsme nafotit obálku čísla časopisu TecniCall, které se věnovalo ekologii. Na střeše Fakulty stavební ČVUT jsou umístěny solární panely – uznej, ideální místo jsme si nemohli přát! Obálku fotil přední český fotograf Stanislav Petera. Na střechu stavárny si vyšlápl s celým svým týmem, včetně vizážistky a produkční. Bylo potřeba modelku nalíčit, nasvítit, vyzkoušet několik pozic, prostě udělat maximum pro to, aby obálka „eko“ TecniCallu vypadala fakt luxusně! A výsledek? Titulka doslova jak z „módního žurnálu“! ;-) Stani slav P etera je pře devší m mó dní fo togra f

Vogue tiš e závidí… :-)


ČVUT vyvíjí vlastní závodní formuli text andy

Tým ČVUT pod názvem Czech Technical University CarTech Formula Student/ SAE Team tvoří 35 studentů Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní. Společně staví formuli v barvách ČVUT. Návrh formule je zatím v plánech. Model by se měl objevit příští rok na studentských závodech formulí v německém Hackenheimu. „Stavíme formuli s motorem vzadu před zadní nápravou s objemem 600 kubických centimetrů a výkonem sto koní,“ říká Ing. Radek Tichánek z Fakulty strojní ČVUT, který vede studentský tým. Stroj bude vážit bez jezdce kolem dvě stě kilogramů. Formula SAE je konstrukční soutěž pro studenty inženýrských škol. Vznikla v USA v roce 1981. Od roku 1998 existuje její evropská odnož Formula Student. Obě soutěže mají stejný cíl a prakticky stejná pravidla. Každý rok se v rámci Formula Student/SAE pořádá osm jednotlivých soutěží po celém světě. V současné době se seriálů Formula Student/SAE účastní více než 270 univerzitních týmů z celého světa.

v

strip cvut

Prvního závodu letošního ročníku, který se pojede v červnu na britském okruhu Silverstone, se Česká republika nezúčastní. Čeští studenti vyrazí až na závod v Německu příští rok. Na závodní trati zápolí jednotlivé univerzitní týmy na závodní trati v různých disciplínách o titul nejlépe navrženého vozu. Hodnotí se nejen výsledky závodů, ale také design nebo technické provedení stroje. Jelikož je na autě vedle strojařských dílů také řada elektrotechnických přístrojů, jako například řídící jednotka motoru, kontrola prokluzu, rozjezdu, diagnostika vozu a telemetrie, spojili své síly studenti ze dvou fakult ČVUT. Soutěž je i o manažerských, marketingových a lidských schopnostech, které jsou v současném světě tak důležité nezávisle na oblasti činnosti. Formula Student učí studenty, jak pracovat v týmu, v krátkých termínech a ve stresu. Stavba formule, její provoz,

náklady na tým a účast na třech soutěžích přijdou celkem asi na milion korun. „Účast ve formulovém týmu je pro nás plněním snu a zároveň i dveřmi pro naši kariéru budoucích inženýrů. Náš tým je nabitý zápalem pro formule a máme jasnou vizi. Chceme se podívat do světa a ukázat, že i v České republice jsou schopní mladí lidé a studenti, kteří umějí dosáhnout svého cíle. Motorem naší motivace je touha po vítězství,“ doplňuje Ing. Tichánek. Ze studentů budou vybráni čtyři piloti a jeden z nich příští rok v srpnu usedne za volant formule. Prvním kolem výběru mezi členy týmu projdou dále nejrychlejší řidiči motokár. Více informací o formuli ČVUT najdete na http://cartech.cvut.cz/


Chceš se zúčastnit nejšílenější soutěže českého internetu? Víme, že je mezi vámi spousta mladých géniů. A takový génius vypadá někdy trochu, ehm, divně.

eš vyhrát Každý týden můž y ck pla streetartový

Vyhlašujeme

ery Stick PVC

lepky

samo

+ split

/ JAC

SPLIT

DURO

E110

/ B3 500

x 353

mm /

nost barev

1/0 /

výsek

cn edmstate

yc

h

.c z

ch. cz

cn edmstate

yc

h

ec ny

www.s

ec

tat www.sedms

.c z

h yc

w. se dm sta

e w.s ww

d

ych.cz

ec

ny ch .c

tat

tecn

www.sedms

sta

z

w

ww .se dms cz tatecnych.

h. cz

c ny www ec .sedmstat

n

ec

m

ww

tat

ww .c z w.s edmstatecnych

tecnych.c

z

cn edmstate

www.sedms

ww w.s

Vyfoť sebe, svého spolužáka, kámoše nebo kámošku, prostě každýho, kdo vypadá alespoň trochu ujetě. Jdi na www.sedmstatecnych.cz, zaregistruj se, nahraj svojí fotku a když získáš nejvíc hlasů, vyhráváš! A cena je každý týden jiná!

h yc cn edmstate

.c z

ww w.s

ww w.s

ww w.s

t sta ed m

z

Trička a sp dalších v oustu ýher!

d.cz / legen Urban

ny ch .c

Soutěž o nejdivnější hlavu


studovali u nás David vávra

FAKULTA stavební Absolvoval stavební fakultu ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Společně s Milanem Šteindlerem spoluzakládal divadlo Sklep, které vzniklo v 70. letech 20. století v Praze. David Vávra pochází z Prahy-Braníku, kde vyrůstal a kde dodnes bydlí. K tomuto místu se vztahuje celý jeho život. Jako architekt působil především v Praze a okolí. Je znám též jako spoluautor a zasvěcený průvodce úspěšného televizního seriálu Šumná města. Působí též coby příležitostný básník, obzvláště při slavnostních příležitostech.

petr kotvald

FAKULTA elektrotechnická Český zpěvák, který společně se Stanislavem Hložkem tvořil pěveckou dvojici, oblíbenou zejména v 80. letech 20. století. Jejich největší hit má název Holky z naší školky. Student slaboproudé elektrotechniky. První pěvecký úspěch zaznamenal na hudebním festivalu Děčínská kotva, kde skončil na 2. místě. V roce 1980 začal spolupracoval s Karlem Vágnerem, Hanou Zagorovou a Stanislavem Hložkem. V roce 1983 nahrál s Hložkem svůj nejúspěšnější hit - Holky z naší školky. Prodalo se celkem 1 milion nosičů. V roce 1986 Kotvald zahájil svou sólovou dráhu a od té doby vystupuje se svou vlastní skupinou Trik.

petr nárožný

FAKULTA architektury Petr Nárožný se narodil v roce 1938 v Praze. Studoval architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT. Spolu s M. Šimkem a L. Sobotou působil v Semaforu a poté v Činoherním klubu. Petr Nárožný je jeden z nejpopulárnějších českých herců a na televizní obrazovce se objevil v desítkách rolí.

Albert smola

FAKULTA STAVEBNÍ Držitel titulu Muž roku 2007. K vítězství mu zřejmě pomohla tvrdá příprava v podobě diety, desítky hodin strávených v posilovně a abstinence.

Dana drábová

FAKULTA jaderná a fyzikálně inženýrská Česká jaderná fyzička. V současnosti je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V letech 1980 - 1985 studovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Ukončila diplomovou prací Měření neutronů a stanovení dávky od neutronů pomocí mikrodozimetrie. V letech 1994 - 2000 se věnovala doktorskému studiu v oboru jaderná fyzika, získala titul Ph.D. V letech 1985 - 1995 pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie - později Státního zdravotního ústavu - kde se zabývala ochranou před škodlivými účinky ionizujícího záření. Od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky. V letech 1995 - 1996 byla ředitelkou odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, v letech 1996 - 1999 pak ředitelkou Státního ústavu radiační ochrany. Od 1. listopadu 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. V listopadu 2006 převzala předsednictví v Asociaci západoevropských jaderných dozorů (WENRA).

pavel bobek

FAKULTA architektury Pavel Bobek se narodil 16. září 1937 v Praze, po gymnáziu studoval v letech 1955 - 1961 na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT. Stejně jako všichni jeho vrstevníci propadl rokenrolu, začal zpívat s fakultní skupinou FAPS, později působil v tzv. Studiu bigbeatové hudby a v roce 1959 v divadle Paravan. Jako inženýr architekt nastoupil ve Sdružení velkovýkrmen, kde působil v jedné projekční skupině se svými vysokoškolskými kolegy: konferenciérem Rangers a rozhlasovým diskžokejem Mirkem Černým a s Petrem Nárožným.


Chcete vìdìt jak? Kouknìte se na www.sedmstatecnych.cz A mùžete vyhrát placky, trièka, nebo poèítaè, jaký jste ještì nevidìli!

mediální partner:

Tecnicall Speciál  

Speciální číslo časopisu ČVUT v Praze pouze pro středoškoláky

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you