Widok na zmianę. Warsztaty

Page 1

or Teatr Realistyczny

warsztaty kwiecień - sierpień 2015

Projekt realizowany w ramach prog Obywatele dla Demokracji, finans


Instruktorzy:

Mikołaj Sumiński Adam Karol Drozdowski Konrad Boro Róża Tyborowska Iga Wróblewska Anna Sadowska Ilona Paluchowska Daniel Kiermut Iwona Konecka Marcin Lowa Wilkoszewski

Koordynacja:

Katarzyna Pągowska

Redakcja i skład:

Iwona Konecka Organizator Fundacja Teatr Realistyczny Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG Projekt dofinansowany przez Miasto Skierniewice


-3-


-4-


Słowo od nas Po tak intensywnych pięciu miesiącach aż ciężko uwierzyć, że lato się skończyło. Przecież jeszcze niedawno spotykaliśmy się na skateparku i codziennie podejmowaliśmy nowe wyzwania. Fotografia, film, teatr, taniec, graffiti, sztuki plastyczne – każdy kto chciał zabić nudę i przełamać rutynę, znalazł coś dla siebie. Może nie staliśmy się gwiazdami breakdance, światowej sławy reżyserami, aktorami czy grafficiarzami, ale na pewno jesteśmy lepszymi mieszkańcami Widoku, bo dowiedzieliśmy się czegoś o innych, odkryliśmy jasne i ciemne strony osiedla, wykonaliśmy małe gesty w stosunku do mieszkających tu osób. Mieliśmy swoje wzloty i upadki, ale tym razem chcemy się pochwalić tym, z czego jesteśmy najbardziej dumni! Oto przykładowe projekty zrealizowane przez nas na wszystkich tegorocznych osiedlowych warsztatach.

-5-

Katarzyna Pągowska

koordynatorka projektu „Widok na zmianę”Fotografia


Podczas rozmów z mieszkańcami okazało się, że jednym z najżywszych tematów dotyczących osiedla jest spektakularna zmiana jego wyglądu. Jeszcze kilkanaście lat temu Widok straszył wszechobecnym błotem, betonem i szarością. Osiedle wyglądało, jak wielki plac budowy, a całości krajobrazu dopełniały porozrzucane betonowe płyty. Jednak w ciągu ostatnich lat Widok przeszedł dużą metamorfozę – podczas termomodernizacji bloków budynki pomalowano pstrokaty komi kolorami, zadbano, by przy każdym bloku było trochę zieleni. Pojawiło się także kilka nowych miejsc, takich jak skatepark, „przelot” czy stawik.

Do czego nas to zainspirowało? Postanowiliśmy wyszukać stare czarno-białe zdjęcia Widoku, a następnie znaleźć te same kadry i wykonać identyczne ujęcia, by unaocznić zmianę. Efekt – niektóre z miejsc nabrały kolorów, inne zmieniły się prawie nie do poznania. Ze zdjęć stworzyliśmy wystawę wielkoformatową „Widok wczoraj i dziś”, która zawisła na ogrodzeniu w centrum osiedla. -8-


-9-


- 10 -


Sztuki plastyczne - 11 -


Maj i czerwiec na warsztatach ze sztuk plastycznych poświęciliśmy na pracę nad promocją osiedla. Naszym celem było wejście w interakcję z mieszkańcami i sprowokowanie ich do dyskusji na temat negatywnych i pozytywnych aspektów osiedla oraz krytyczne podejście do samej idei marketingu i wizerunku Widoku.

Co powstało? 1. Logotyp osiedla i krótkie noty copywrighterskie, które złożyły się na ulotkę reklamującą Widok. 2. Balony z wróżbą, zawierające hasła promujące osiedle, które rozdawaliśmy mieszkańcom w centrum Skierniewic. 3. Akcja „agresywny marketing” – uczestnicy spacerowali po osiedlu z tablicami reklamowymi. Na tablicach zapisali wymyślone przez siebie slogany, które ich zdaniem najlepiej opisują osiedle, np. „Na Widoku NIC nie ma”, „Widok – jest ryzyko, jest zabawa”. 4. Jarmark Widok - finałowe wydarzenie promujące osiedle. Jarmark zorganizowaliśmy na straganie ustawionym w samym centrum miasta.

- 12 -


- 13 -


- 14 -


Taniec - 15 -


Warsztaty taneczne były niewątpliwie najżywszym elementem projektu. Muzyka grająca z głośnika w centrum osiedla i nasza grupa tancerzy zawsze przyciągały sporą widownię. Wokół zajęć gromadziło się też sporo małych dzieciaków, którym nóżka sama podskakiwała. Okazało się, że to one najbardziej chcą się uczyć.

Co postanowiliśmy z tym zrobić? Na każdych zajęciach pozwalaliśmy maluchom przyłączać się do nas, a następnie uczyliśmy ich prostych układów. Finalnym etapem naszej pracy było włączenie się w prace nad plenerowym spektaklem muzycznym powstającym na skateparku – nauczyliśmy dzieciaki i młodzież kilku choreografii, które stały się integralną częścią spektaklu, a najbardziej doświadczeni tancerze z Art Station pod okiem Igi Wróblewskiej dali mistrzowski popis w trakcie przedstawienia.

- 16 -


- 17 -


- 18 -


Teatr - 19 -


W trakcie warszatu teatralnego postanowiliśmy sięgnąć do różnych form wystąpień, zaznaczenia swojej obecności w przestrzeni osiedla, umożliwiły nam to gry i zabawy, wspólne śpiewanie i tworzenie scenek teatralnych ale także napisanie tomiku wierszy z czytaniem na życzenie czy gazetka osiedlowa o nazwie „Widokówka”.

toteż młodzież spędzała dużo czasu na skateparku. Mieliśmy okazję zaobserwować, jak miejsce generuje pewien rodzaj lokalnej subkultury, ze swoimi zwyczajami, rytmami dnia, bliskościami relacji również między pokoleniami. Chcieliśmy to jakoś uchwycić. Gazetka wydała nam się dobrym lustrem dla jego mieszkańców, szczególne dla młodzieży. Dlatego przy kolportażu numeru spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem. Mieszkancy na zdjęciach mogli rozpoznać swoje twarze lub swoich znajomych, przeczytać wywiad z kimś, kto mieszka obok i stać się na chwile gwiazdami miejsca, w którym żyją.

Gazetka była dla nas działaniem finalnym podsumowującym warsztat. Chcieliśmy przełożyć metody pracy dramowej na inny grunt, który sprawdziłby się w terenie osiedla. Stąd wybór nietypowej dla działań teatralnych formuły. Praca nad nią miała swój teatralny i społeczny aspekt. Teatralny, bo zbierając wywiady, sondy uliczne i opinie musieliśmy przygotować się do wcielenia się w role dziennikarza. Społeczny, bo mieszkańcy osiedla Widok mieli okazję być głównym tematem „Widokówki” i wpłynąć na jej zawartość. „Widokówka” stała się osiedlową gazetka lifestylową, opisująca to, co modne w sezonie wakacyjnym począwszy od stroju, przez sport, muzykę, kino czy kulinaria.

Co nas zainspirowało? Lato tego roku było szczególnie gorące, - 20 -


- 21 -


- 22 -


Film - 23 -


Spotkania z filmem zaczęliśmy od produkcji spotu promującego Widok. Wspólnie stworzyliśmy chwytliwe, choć nietuzinkowe hasło: „W otoczeniu każdego człowieka są bloki inspirowane naturą”. Potem postanowiliśmy wnikliwie przyjrzeć się temu, co nas otacza. Obiektyw kamery stał się przedłużeniem naszego zmysłu wzroku. Spacerowaliśmy po osiedlu, próbując uchwycić najciekawsze momenty. W ten sposób, jako dokumentaliści, stworzyliśmy impresje dotyczące dwóch najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu - skateparku i przelotu. Próbowaliśmy też rozmów z osobami, które spotykaliśmy w miejscu prowadzenia warsztatów - hitem okazało się pytanie o wakacyjne plany. Odpowiedzi zestawiliśmy z obrazami oczekiwania na wymarzone wycieczki.

Jaki był nasz następny krok? Obserwacje z kamerą pozwoliły nam uchwycić atmosferę osiedla. Potrzebowaliśmy jednak czegoś, co pomoże nam przedstawić temat, który zajmował nas najbardziej - relacje. O tym, jak rodzą się konflikty i przyjaźnie na osiedlu opowiadają nasze dwa krótkometrażowe filmy fabularne - o niespodziewanym urazie oraz o przewrotnym chochliku. Zapraszamy do oglądania naszych filmów na kanale Teatr Realistyczny na portalu Youtube. - 24 -


- 25 -


- 26 -


Graffiti - 27 -


Podczas warsztatów graffiti w ramach ćwiczeń różnych technik i stylów pomalowaliśmy chyba wszystkie murki na skateparku. Po kilku miesiącach przyszedł czas na większą i bardziej przemyślaną pracę. Udaliśmy się na kilka wypraw po osiedlu szukając miejsc wymagających naszych interwencji – brudnych, obdrapanych i prezentujących obraźliwie napisy. Zrobiliśmy pokaźne portfolio, jednak ku naszemu rozczarowaniu większość administratorów lub właścicieli tych miejsc wolała tolerować te napisy niż pozwolić na zrobić graffiti. Ale w końcu znaleźliśmy ochotnika…

Kto, co i gdzie? Udostępnienie ściany swojego sklepu zaproponował nam p. Jarek Matysiak. Wzięliśmy pod uwagę jego rock&rollowy charakter i w trakcie kilku dni uporaliśmy się z pracą.Teraz można ją oglądać w centrum osiedla i już nieraz słyszeliśmy, że kunsztem przebija kolorowe elewacje okolicznych bloków.

- 28 -


- 29 -


Co dalej? Za nami już dwa etapy projektu „Widok na zmianę”. Przeprowadziliśmy diagnozę społeczno-kulturalną mieszkańców osiedla i przeżyliśmy pięć miesięcy warsztatowej przygody na skateparku. Młodzież sprawdziła swoje umiejętności realizując działania przedstawione w tej publikacji.

Teraz przygotujemy uczestników do zorganizowania większych wydarzeń na rzecz mieszkańców. Do każdej z pięciu grup przydzielimy opiekuna i budżet – 4000 zł. Jednak ostatecza decyzja, na co przeznaczą te pieniądze, będzie należała już do młodych. W efektach ich zmagań będziemy uczestniczyć do końca marca 2016 roku!

- 30 -


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.