Centrum Sztuki Włączającej: DOWNTOWN. Vol. 2

Page 1

vol. 2

centrum sztuki włączającej downtown

listopad—grudzień 2018centrum sztuki włączającej downtown


centrum sztuki włączającej

D O W N


downtown

T „Centrum Sztuki Włączającej: Downtown” to interdyscyplinarny, łączący wiele instytucji, ośrodek praktyczno-teoretyczny zajmujący się namysłem nad niepełnosprawnością w jej wymiarze społeczno-kulturowym. Inicjatywa realizowana jest przez Fundację Teatr 21 oraz Biennale Warszawa w ramach finansowanego przez m. st. Warszawa projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo”. Jako instytucja w procesie, „Downtown” rozwija ideę społecznego otwarcia się na osoby z niepełnosprawnościami na polach sztuki, kultury i nauki. „Centrum Sztuki Włączającej: Downtown” nie posiada stałej siedziby, dlatego włącza się w tkankę różnych instytucji i przestrzeni miejskich. Podstawowym i długofalowym celem, które stawiamy przed sobą jest zainicjowanie daleko idącej zmiany w przestrzeni publicznej. Chcemy nie tylko otwierać sztukę, kulturę i naukę na potrzeby na osób z niepełnosprawnościami, ale również zmieniać otaczającą nas przestrzeń w bardziej różnorodną. Pierwszy sezon „Centrum Sztuki Włączającej: Downtown” przebiega pod hasłem „Niepełnosprawność i społeczeństwo”. Głównym jego tematem są społeczne mechanizmy wytwarzania niepełnosprawności, sposoby jej reprezentowania w sztuce, mediach, medycynie, nauce, mechanizmy marginalizowania i medykalizacji niepełnosprawności, a także polityczne strategie zarządzania niepełnosprawnością.

O

W

N


program 8, 9 listopada 2018, godz. 10:00, 12:00 spektakl

Śmiertelnie trudna gra

ŚMIERTELNIE TRUDNA GRA

miejsce: STUDIO teatrgaleria (PKiN, pl. Defilad 1, Warszawa) bilety: 20 zł / dostępne on-line: www.teatrstudio.pl spektakl dla widzów w wieku 5-8 lat Kim jesteś i dlaczego się za mną skradasz? – zapytała Gęś. Miło, że mnie zauważyłaś – powiedziała Śmierć – Jestem przy tobie od twoich narodzin, tak na wszelki wypadek. Gąska Klementyna pewnego dnia spotyka Śmierć. Na ten widok dostaje gęsiej skórki, ale nie ucieka, nie krzyczy… Zresztą Śmierć wygląda inaczej, niż spodziewała się Klementyna: nie trzyma w ręku kosy, nie jest ani stara, ani brzydka, lubi spacerować i rozmawiać o słodyczach. Między dwiema bohaterkami rodzi się relacja, poznają się coraz lepiej i głębiej. „Wyszłyśmy od tematu śmierci, a zaczęłyśmy przyglądać się życiu, jego regułom, tej naszej codziennie grze w klasy. Z muzyczno-ruchowych improwizacji powstał spektakl nie tylko o odchodzeniu, ale o twórczej obecności w świecie pełnym wyzwań.” Justyna Sobczyk, reżyserka reżyseria: Justyna Sobczyk dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna scenografia, kostiumy: Agata Skwarczyńska występują: Magdalena Świątkowska, Justyna Wielgus muzyka na żywo: Saba Litwińska produkcja: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Copyright: Wolf Erlbruch, Ente Tod und Tulpe ; ©Verlag Antje Kunstmann GmbH, München 2007

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerem wydarzenia jest STUDIO teatrgaleria.


program 18, 25 listopada / 2, 9, 16 grudnia 2018 / godz. 11:00-12:30 WARSZTATY RODZINNE

Warsztaty rodzinne: taniec możliwy warsztaty ruchowe dla dzieci +6 lat i opiekunów Inkluzywne warsztaty rodzinne skierowane do dzieci i dorosłych, którzy mają ochotę razem potańczyć i spędzić kreatywnie czas. Wspólnie będziemy stwarzać przestrzeń zabawy, gry, ruchu i kreatywności. W atmosferze uważności i szacunku dla własnych potrzeb i innych, poszukiwać będziemy radości i inspiracji z ruchu. Improwizacja kontaktowa jako forma taneczna daje nam możliwość zdobycia wiedzy o naszym ciele, jego możliwościach i potrzebach. Jednocześnie stwarza szansę na poznanie innych ciał, sposobów poruszania czy ekspresji. Dowiemy się, jak możemy wykorzystać grawitację, zarządzać własnym ciężarem, jak ciężkie uczynić lekkim, jak fruwać stąpając lub turlając się po ziemi, a przede wszystkim w jaki sposób podjąć rozmowę z drugą osobą nawet z tą, której nie znamy. Dowiemy się, jak ciekawie jest grać i improwizować razem. Ta forma tańca pomaga małym i dużym spełniać ich naturalne potrzeby ruchowe, inspirować się nawzajem, a przede wszystkim odkrywać, że nasze ciała kryją w sobie najróżniejsze sposoby ruchu i mówienia o sobie. Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

18 listopada 2018, g. 11:00 - 12:30 warsztaty

CZYM JEST CIAŁO?

CZYM JEST CIAŁO

gospodarz: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (ul. Kredytowa 1, Warszawa) prowadzenie: Justyna Wielgus (choreografka), Sebastian Świąder (muzyka na żywo), Aktorzy Teatru21 bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl


program WARSZTATY RODZINNE

Jak wyglądają inne ciała? Czym różni się ciało węża od ciała sowy? Jak zmienić się w kota lub małpę? Co wyróżnia ciało człowieka? Z czego się składa? Głowa, ramiona, ręce, korpus, nogi, stopy, skrzydła, ogon? Jak są duże? Ile dziecięcego ciała mieści ciało dorosłe. Czy wszystkie ciała są takie same? Czym możemy się różnić?

25 listopada 2018, g. 11:00 - 12:30 warsztaty

TRZY PODSTAWOWE POZIOMY: LEŻENIE, SIEDZENIE, STANIE

TRZY PODSTAWOWE POZIOMY: LEŻENIE, SIEDZENIE, STANIE

gospodarz: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (ul.Kredytowa 1, Warszawa) prowadzenie: Justyna Wielgus (choreografka), Natan Kryszk i Tymon Bryndal (muzyka na żywo), Aktorzy Teatru 21 bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl Jak ciało może się poruszać? Może: chodzić, turlać się, skakać, czołgać się, skręcać, podpierać się, biegać, latać, unosić się, upadać. Może: odpychać się, ciągnąć, zanurzać się. Ciało może być: szybkie, wolne, dynamiczne, ospałe, luźne, sztywne, mobilne, nieruchome, lekkie, ciężkie. Czy wszystkie ciała poruszają się w taki sam sposób? Czy można się poruszać bez zmiany miejsca? Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że mrugnięcie oka może być skokiem?

2 grudnia 2018, g. 11:00 - 12:30 warsztaty

ŻYWIOŁY W MOIM CIELE: WODA, OGIEŃ, POWIETRZE, WODA


program ŻYWIOŁY W MOIM CIELE: WODA, OGIEŃ, POWIETRZE, WODA

WARSZTATY RODZINNE

miejsce: Pałac Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego, pl. Defilad 1 - IV piętro - dostępne dla wózków) prowadzenie: Justyna Wielgus (choreografka), Sebastian Świąder (muzyka na żywo), Aktorzy Teatru 21 bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl Czym jest przepływ swobodny, flow? Czym jest impuls? Czym jest oddech i równowaga? Moje ciało jako rzeka, jako góra, jako drzewo, jako wiatr, jak piach czy deszcz lub wodospad. Za pomocą naszych ciał stworzymy magiczne krajobrazy i będziemy rysować za pomocą ruchu.

9 grudnia 2018, g 11:00 - 12:30 warsztaty

CIAŁA SĄ JAK GWIAZDY TWORZĄ KONSTELACJE

CIAŁA SĄ JAK GWIAZDY TWORZĄ KO STELACJE

miejsce: Pałac Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego), pl. Defilad 1 - IV piętro - dostępne dla wózków) prowadzenie: Justyna Wielgus (choreografka), Tymek Bryndal i Teo Olter (muzyka na żywo), Aktorzy Teatru 21 bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl Na warsztatach nauczymy się słuchać innych wokół nas. Ruch jednego człowieka wpływa na ruch drugiego. Odkryjemy ścieżki naszych ciał, będziemy starać się być uważni, znajdziemy niewidzialne nici, które nas ze sobą łączą. Będziemy starać się zwracać uwagę na innych i wchodzić z nimi w relację. Stworzymy solo, duet, trio, a także będziemy ruszać się całą grupą. Każdy z nas zamieni się w małą planetę i wprawimy w ruch naszą galaktykę.


program WARSZTATY RODZINNE

16 grudnia 2018, godz. 11:00 - 12:30 warsztaty

HISTORIE CIAŁEM PISANE

HISTORIE CIAŁEM PISANE

gospodarz: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie (ul. Kredytowa 1, Warszawa) prowadzenie: Justyna Wielgus (choreografka), Teo Olter i Natan Kryszk (muzyka na żywo), Aktorzy Teatru 21 bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl Czy potrafisz sobie wyobrazić ruch, którego nie możesz wykonać? A może jednak spróbujemy? Postaramy się stworzyć obrazy i instalacje za pomocą wspólnego ruchu. Naszym celem będzie stworzenie przestrzeni wspólnej dla różnych osób - choć nie każdy z nas porusza się tak samo, razem stworzymy bezpieczną przestrzeń dla kreatywnego ruchu.

20 listopada 2018, godz. 15:00-17:30 warsztaty

Poruszeni warsztaty taneczno-ruchowy

PORUSZENI

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa) prowadzenie: Janusz Orlik bilety: wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona) zapisy: teatr21@teatr21.pl


program Ćwicz razem z aktorami Teatru 21 i choreografem Januszem Orlikiem! Zapraszamy na warsztat, podczas którego razem poznamy techniki kontakt-improwizacji i wprawimy w ruch nasze ciała i idee. Poprzez warsztat pragnę prowokować do aktywności we wspólnym kreowaniu i praktykowaniu ruchu i zachęcić uczestników do odnajdywania własnego twórczego potencjału. Praca polegać będzie na wyzwoleniu potencjału twórczego uczestników poprzez użycie alternatywnych narzędzi kreowania ruchu, praktyk choreograficznych i improwizacyjnych, które zwiększą umiejętność budowania zaufania, świadomość ciała, ułatwią generowanie i komponowanie ruchu. Moim celem jest pokazanie tańca jako narzędzia ekspresji i komunikacji niewerbalnej dostępnego dla każdego, a nie jako formy czysto technicznej, zarezerwowanej jedynie dla profesjonalistów oraz podkreślenie, ważnego w mojej artystycznej pracy, czysto ludzkiego i emocjonalnego aspektu sztuki tańca. Zamierzam skoncentrować się nie tyle na precyzji i perfekcji, ile na budowaniu wspólnoty we wzajemnych relacjach i komunikacji w grupie. W pracy warsztatowej pragnę skupić się na wzbogacaniu wiedzy, zdolności i umiejętności ruchowych uczestników, zarówno w zakresie tworzenia, obserwacji wspólnych działań jak i ich konstruktywnego opiniowania. (Janusz Orlik, prowadzący warsztaty „Poruszeni”) Warsztaty taneczno-ruchowe Janusza Orlika są realizowane w ramach projektu „Poruszeni”, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Janusz Orlik – choreograf i tancerz, absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). W tym samym czasie rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Autor spektakli „Exérèse monobloc” (2004), „a bliźniego swego jak siebie samego” (2006), „Live on stage” (2008), „Święto wiosny” (2011) oraz „Insight” (2013), który został wyróżniony Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janusz Orlika i Joanny Leśnierowskiej za najlepszą choreografię przyznaną w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014. Poza pracą sceniczną prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Warsztaty realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


program 26 listopada 2018 / 17 grudnia 2018 / godz. 16:30 - 19:30 warsztaty

Próba otwarta

PRÓBA OTWARTA

miejsce: (26.11) Pałac Kultury i Nauki, Sala Kruczkowskiego (pl. Defilad 1, Warszawa - IV piętro - dostępne dla wózków) (17.12) Sala Edukacyjna CSW Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2, Warszawa) bilety: wstęp wolny zapisy: teatr21@teatr21.pl prowadzenie: Justyna Wielgus, Urszula Wojtkowiak, Aktorzy Teatru 21 Zapraszamy na wspólny trening z aktorami Teatru 21. Raz w miesiącu będziecie mieli okazję przekonać się na własnej skórze jak przygotowujemy się do pracy z ciałem na scenie. Próbę otwartą rozpoczniemy od ćwiczeń z Urszulą Wojtkowiak - trenerką GYROKINESIS®. Metoda ta wykorzystuje elementy tańca, gimnastyki, tai-chi, chińskiej medycyny, sztuk walki i tańca. Trening oparty jest o spirale i ruch cyrkuliczny, skupiony jest na powiększaniu zakresów ruchu kręgosłupa i wszystkich stawów przy stabilnym centrum ciała. W drugiej części zaprosimy Was do wspólnej improwizacji teatralno-ruchowej prowadzonej przez Justynę Wielgus, tancerkę i choreografkę na stałe współpracującą z Teatrem 21. Będziemy inspirować się naszą książką “21 myśli o teatrze”, w której chcemy wyrazić to, czym jest dla nas teatr i wspólna praca. Na zakończenie treningu i wyciszenie relaksacyjną sesję jogi poprowadzą Aktorzy Teatru 21.

Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.


program 4 grudnia 2018, godz. 19:00 wykład

Studia o niepełnosprawności: historia i założenia

STUDIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI: HISTORIA I ZAŁOŻENIA

miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1, Warszawa) prowadzenie: dr Natalia Pamuła bilety: wstęp wolny wydarzenie tłumaczone na PJM Spotkanie poświęcone będzie historii studiów o niepełnosprawności (disability studies), w tym przede wszystkim drodze do sformułowania przełomowego w myśleniu o niepełnosprawności jej społecznego modelu (social model of disability), co miało miejsce w Wielkiej Brytanii w latach ‘70 XX wieku. Ważnym punktem odniesienia będzie tu również odmienna od brytyjskiej trajektoria wyłonienia się ruchu na rzecz praw osób niepełnosprawnych w USA, szczególnie w tym wymiarze, w jakim ruch na rzecz praw osób niepełnosprawnych jest ruchem emancypacyjnym. Podczas wykładu przybliżony zostanie podział między „uszkodzeniem” (impairment) a niepełnosprawnością (disability), stworzonym przez brytyjskie disability studies, omówiony zostanie również manifest The Union of the Physcially Impaired Against Segregation z 1976 roku, który stanowi podwalinę studiów o niepełnosprawności. Zastanowimy się dlaczego niepełnosprawność jest historycznie uwarunkowaną kategorią polityczną (nie medyczną) i co ją łączy z rasą, płcią i klasą. Natalia Pamuła - w 2018 roku obroniła doktorat na temat reprezentacji niepełnosprawności w polskiej literaturze młodzieżowej i pamiętnikach osób z niepełnosprawnościami okresu 1954-1991 na Uniwersytecie w Buffalo w Nowym Jorku, autorka artykułów na temat niepełnosprawności w polskiej kulturze i historii; wraz z Magdą Szarotą i Martą Usiekniewicz redaktorka najnowszego numeru „Studia de


program Cultura” na temat polskich studiów o niepełnosprawności. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia dotyczące studiów o niepełnosprawności.

Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

spektakl

Rewolucja, której nie było premiera spektaklu Teatru 21

REWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO

5 grudnia 2018, godz. 11:00 - spektakl przedpremierowy 6 grudnia 2018, godz. 18:00 - spektakl przedpremierowy 7 grudnia 2018, godz. 19:00 - premiera 8-9 grudnia, godz. 18:00 - spektakle miejsce: Teatr SOHO (ul. Mińska 25 bud. 74, Warszawa) bilety: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (grupowy-szkolny) rezerwacje: rezerwacje@teatr21.pl, tel. 730 838 988 kup on-line: bit.ly/RewolucjaBilety spektakl rekomendowany osobom powyżej 16 roku życia. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem „Rewolucja, której nie było” jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), który rozpoczął się w sejmie 18 kwietnia i potrwał do 27 maja 2018 roku. Przygotowujemy spektakl-koncert. Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie i krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną


program związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych. (Justyna Sobczyk, reżyserka) Spektakl „Rewolucja, której nie było” nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w sejmie. Protest, który wiosną obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swoje potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą? „Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte. Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich.

reżyseria: Justyna Sobczyk dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk ruch sceniczny: Justyna Wielgus kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk reżyseria światła: Sebastian Klim muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak


program aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerzy:

Patroni medialni:

8 grudnia 2018, godz. 19:30 wykład

Polityczność niepełnosprawności miejsce: Teatr SOHO (ul. Mińska 25 bud. 74, Warszawa)

POLITYCZNOŚĆ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

prowadzenie: Justyna Lipko-Konieczna, Ewelina Godlewska-Byliniak bilety: wstęp wolny wydarzenie tłumaczone na PJM Kiedy w marcu 2016 roku artyści skupieni w Teatrze 21 zdecydowali się wyrazić publicznie swój sprzeciw wobec języka nienawiści obecnego w debacie publicznej i uderzającego w osoby z niepełnosprawnościami, używanego przez prominentnego i budującego swoją osobowość na skandalu i szoku Janusza Korwina-Mikkego, nic nie zapowiadało jeszcze, że prawa osób z niepełnosprawnościami, w tym prawo do poszanowania godności osobistej, znajdą się w centrum zainteresowania opinii publicznej na długie tygodnie. Wczesną wiosną 2016 roku w ramach obchodów żydowskiego święta Pesach Teatr 21 przygotował na zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin performans „Pesach. Święto wolności”. Aktorzy odczytali kolejne artykuły z Międzynarodowej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela i wraz z publicznością wędrowali przez zasłonięte zwykle


program przed zwiedzającymi zaplecze muzeum z wielkimi literami tworzącymi słowo WOLNOŚĆ, by złożyć je pod pomnikiem Bohaterów Getta. Prawo do wolności, w tym do wolności wypowiadania się w swoim imieniu, stanowiło wyzwanie rzucone dyskursowi politycznemu traktującemu osoby z niepełnosprawnością przedmiotowo, a często też obraźliwie. Wiosną 2018 roku, roku w którym Polska Rzeczpospolita hucznie obchodzi 100-lecie odzyskanie niepodległości, prawo do wolności i samodzielności stało się jednym z głównych postulatów 40 dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów na najważniejszej polskiej scenie publicznej - w sejmie. Jednak protest osób z niepełnosprawnościami nie przyciągnął pod sejm tłumów, odbywał się bowiem w kulisach, w przestrzeniach prywatnych, bo Polska to kraj wciąż mało dostępny, także w tym podstawowym sensie dostępu do podróżowania i przemieszczania się osób z niepełnosprawnościami. W kulisy też chciała zepchnąć protestujących polska większość parlamentarna. A jednak protest ten odbył się, jego rzecznikami były osoby z niepełnosprawnościami, wypowiadające się w swoim imieniu, walczące o swoją przestrzeń do życia, o równe prawo do wolności. Podczas wykładu poświęconego temu wydarzeniu, a także relacji między politycznością i niepełnosprawnością, wspólnie przyjrzymy się archiwum protestu, artefaktom, fragmentom relacji, wypowiedzi, które stanowią kamień milowy w walce osób z niepełnosprawnościami o prawa człowieka i obywatela. Ewelina Godlewska-Byliniak (1982) – kulturoznawczyni, absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW (2006), obecnie adiunkt w Zakładzie Teatru i Widowisk Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek Tadeusz Kantor: sobowtór, melancholia, powtórzenie (2011) oraz Teatr radio-logiczny Tymoteusza Karpowicza (2012), redaktorka antologii Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie (2017). Zajmuje się wybranymi zjawiskami teatralnymi (głównie XX wieku), a także historyczno-kulturową zmiennością pojęcia melancholii, kategorią głosu w humanistyce współczesnej oraz kwestią reprezentacji odmienności (przede wszystkim cielesnej) w kulturze. Obecnie jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół kategorii niepełnosprawności w teatrze i widowiskach XX wieku. Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka, pedagożka i badaczka teatru, feministka. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów doktoranckich w IKP UW. Współtwórczyni programu studiów Pedagogika Teatru (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, IKP UW), na których prowadzi zajęcia. Od 2012 roku dramaturżka Teatru 21, w którym łączy teorię z praktyką, wprowadzając w obszar teorii teatru polskiego perspektywę studiów nad niepełnosprawnością. Razem z Eweliną Godlewską-Byliniak jest redaktorką książek 21 myśli o teatrze oraz Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie.


program Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

5, 10, 12 grudnia 2018 warsztaty

Warsztaty do spektaklu Rewolucja, której nie było

WARSZTATY DO SPEKTAKLU „REWOLUCJA, KTÓREJ NIE BYŁO”

miejsce: (5.12) Teatr SOHO (ul. Mińska 25 bud. 74, Warszawa) (10.12) Pałac Kultury i Nauki (Sala Kruczkowskiego), pl. Defilad 1 / IV piętro - dostępne dla wózków) (12.12) STUDIO teatrgaleria (PKiN, pl. Defilad 1, Warszawa) bilety: wstęp wolny rezerwacje: teatr21@teatr21.pl Warsztaty stworzą przestrzeń do wymiany doświadczeń i przemyśleń związanych z tematem i formą spektaklu. Zapamiętane przez widzów sceny, zdania, sytuacje będą punktem wyjścia do działania teatralnego. Prowadzący: aktorzy i reżyserka zbudują przestrzeń do poszukiwań odpowiedzi na pytania: czym dziś jest rewolucja? Czego osoby z niepełnosprawnością potrzebują? Czego nie chcą? Jaka jest ich rola i miejsce w społeczeństwie? Wydarzenie skierowane do grup, które wezmą udział w spektaklu “Rewolucja, której nie było”

Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerem wydarzenia jest STUDIO teatrgaleria.Jednym z głównych zadań Fundacji Teatr 21 jest tworzenie jak najlepszych warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Nasze pomysły będziemy rozwijać dzięki „Wiosennemu Inkubatorowi Innowacji”. Elementem Centrum Sztuki Włączającej: Downtown, będzie trening edukatorski dla aktorów Teatru 21, który ma przygotować ich do prowadzenia warsztatów. Wiedzę tę wykorzystają w trakcie zaplanowanych na jesień wydarzeń. Będą to zarówno próby otwarte, warsztaty rodzinne, a także warsztaty towarzyszące naszej najbliższej premierze. Zorganizujemy również spotkania osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi z ekspertami rynku pracy. Nasze doświadczenia zawrzemy w publikacji, którą udostępnimy bezpłatnie w I kwartale 2019 roku. Projekt „Wiosenny Inkubator Innowacji” realizowany jest przez Stowarzyszenie WIOSNA z siedzibą w Krakowie, ul. Berka Joselewicza 21, w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, w ramach Osi priorytetowej: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1. Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (nr POWR.04.01.00-00-I084/15).partnerzy medialni

komunikacjaISBN 978-83-950655-2-1 www.teatr21.pl / www.biennalewarszawa.pl Centrum Sztuki Włączającej: Downtown powstaje w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.