Page 1

AUDIODESKRYPCJA

ANYA GALLACCIO PRESERVE ‘BEAUTY’, 2003 Praca Anya Gallaccio Preserve ‘Beauty’ prezentowana była na wystawie Naczynia połączone [http://bunkier.art.pl/?wystawy=naczynia-polaczone] w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu Otwarta galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki [http://sztuka24h.edu.pl/?p=5657], dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1


AUDIODESKRYPCJA Anya Gallaccio, Preserve ‘Beauty’, 2003, obiekt, 247 cm × 130,8 cm × 3,7 cm, praca z kolekcji British Council w Londynie. Obiekt składa się z pięciuset ciętych gerber umieszczonych za szybą o prostokątnym kształcie. Kwiaty mają krwistoczerwony kolor. Tafla szkła wyznacza granice. Jedynie łodygi gerber, które są umieszczone w ostatnich rzędach, wystają poza szybę. Kwiaty są ułożone w rzędach, jednak brak tutaj symetrii i uporządkowania. Duża część płaszczyzny jest całkowicie przykryta płatkami gerber. Są jednak miejsca, w których widać prześwity. Z czasem pustych miejsc pojawia się coraz więcej, ponieważ kwiaty zmieniają swoje pierwotne położenie. Dzieło ma charakter procesualny, co oznacza, że zmienia ono swój kształt i wygląd w trakcie prezentacji. W przypadku Preserve ‘Beauty’ to gerbery będące integralną częścią pracy, są głównym czynnikiem przemian. Funkcjonują one zgodnie ze swoją naturą: usychają, odpadają, pokrywają się pleśnią lub zmieniają kolor. Ich stan jest zależny od warunków klimatycznych, w jakich są prezentowane. Preserve ‘Beauty’ oznacza zachować lub konserwować piękno, którego wydźwięk jest tutaj podwójny. Pierwszy, bardziej ogólnikowy, dotyczy po prostu piękna jako właściwości, którą się podziwia. Drugie znaczenie ma natomiast bezpośredni związek z gerberami: „beauty” to nazwa rzadko obecnie uprawianej odmiany, która została wykorzystana w tej pracy. Artystka pokazuje, że idea piękna będąca niegdyś niepodważalnym wyznacznikiem sztuki, jest zmienna, niepowtarzalna i niemożliwa do utrwalenia. Kwiaty, które mają pełnić rolę symbolu piękna, zmieniają kształt, zapach i strukturę, czyli wszystkie te wartości, które wcześniej powodowały, że nazywano je pięknymi. Mimo tego są wciąż fizycznie obecne w dziele sztuki – w zmienionej formie i stanie.

2


BĄDŹ KREATYWNY – KORZYSTAJ Z PORTALU SZTUKA24H!

Opracowanie audiodeskrypcji: Karol Gromek Wszelkie prawa zastrzeżone. Audiodeskrypcja powstała w ramach projektu „Otwarta galeria. Kultura dostępna w Bunkrze Sztuki”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorka projektu i redaktorka portalu sztuka24h.edu.pl: Karolina Vyšata, vysata@bunkier.art.pl Współtwórczyni i pomysłodawczyni portalu sztuka24h.edu.pl: Anna Bargiel Korekta: Anna Żołnik Projekt graficzny portalu sztuka24h.edu.pl: Agata Biskup Skład tekstu: Agnieszka Janik

Organizator

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Projekt zrealizowany w ramach Akademia Orange

Partner

Patron

Anya Gallacio, Preserve 'Beauty'. Audiodeskrypcja  
Anya Gallacio, Preserve 'Beauty'. Audiodeskrypcja  
Advertisement