Page 1

SULTANBEYLI’NIN KARNESI ÇIKARILDI Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların daha iyi hizmet alması amacıyla yapılan sosyal doku çalışmasıyla ilçenin karnesi çıkarıldı. Çarpıcı bilgilerin yer aldığı çalışmaya göre Sultanbeyli’nin son beş yılda tercih edilirliği arttı.

Sultanbeyli Belediyesi’nin 14 Ocak 2013’de uygulamaya başladığı “Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel Kalkınma” projesi kapsamında hayata geçirilen sosyal doku çalışması, ilçede yaşayan nüfusun geneline ulaşılarak daha iyi bir hizmet vermek amacıyla yapıldı.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

028

048 01 Eylül 2014

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle 11. Cumhurbaşkanı Gül’den görevi devraldı ve göreve başladı.

Okullar Yeni Döneme Hazır

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Sultanbeyli’deki okullar öğrencilerini tertemiz karşılamaya hazırlanıyor.

028 Zafer Coşkusu

068

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Sultanbeyli’deki kutlama adresi kent meydanı oldu.

Akşemsettin Mahallesi’ne Yeni Park 118 Sultanbeyli’den Olimpiyat Başarısı Çin’de düzenlenen 2014 Gençlik Olimpiyatları’nda wushu kungfu sporunda 3. olan Sefer Budaklı, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü’yü makamında ziyaret etti.

068

Sultanbeyli Belediyesi yaptığı çalışmalarla ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bu kapsamda Akşemsettin Mahallesi’ne yeni park yapılıyor.

8

Sultanbeyli yeni parklarla ve yeşil alanlarla güzelleşiyor. Belediye yaptığı parklara bir yenisini daha ekliyor. Akşemsettin Mahallesine bir süre önce yeni bir park yapılması için ekipler çalışmalarına başlamıştı.

088


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 EĞİTİM KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Zafer Coşkusu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Sultanbeyli’deki kutlama adresi kent meydanı oldu.

8

Türk milletinin azim ve inançla gerçekleştirdiği Büyük Taarruz’un yıldönümü tüm yurtta törenlerle kutlandı. Sultanbeyli’de de kent meydanı törenlere ev sahipliği yaptı. Kent meydanında gerçekleşen törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu ve ardından Hükümet Konağı’nda resepsiyon düzenlendi. Törende, Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, protokol üyeleri Atatürk Anıtı’na sırayla çelenk takdim etti. Meydanda yapılan törenin ardından protokol üyeleri Sultanbeyli Hükümet Konağı’na geçti ve burada düzenlenen resepsiyonla tebrikleri kabul etti.

Okullar Yeni Döneme Hazır

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala Sultanbeyli’deki okullar öğrencilerini tertemiz karşılamaya hazırlanıyor.

8

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sultanbeyli’deki okullarda yeni eğitim döneminde öğrencilerini karşılamaya hazırlanıyor. İlçede bulunan okulların hepsinde gerekli çalışmalar günler öncesinden yapıldı. Yeni eğitim dönemiyle ilgili gerekli adımları atan Sultanbeyli Belediyesi okulların temizliği noktasında da titizlikle çalıştı. Okul bahçelerini temizleyen, lavaboları ve yeşil alanları titizlikle ilaçlayan ekipler, öğrencilerin temiz bir ortamda eğitim yılını karşılamalarını sağlıyor. Yapılan çalışmalar hem velilerden hem de okul idarecilerini mutlu etti. Yeni eğitim öğretim dönemiyle ilgili açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar, “Yeni eğitim dönemiyle ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Eğitim öğretim dönemine eksiksiz başlamak istiyoruz. Okullarımıza belediyemiz elinden geldiği kadar destek veriyor. Yeni okullar için arsalar oluşturuyor. Sultanbeyli’nin eğitim çıtasını yükseltmek için gerekli tüm gayretleri gösteriyor. Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLERIMIZ BIZIM İÇIN ÇOK ÖNEMLI” Sultanbeyli’deki okulların eğitim düzeyinin son

yıllarda yapılan çalışmalarla bir hayli yükseldiğini kaydeden Çağlar, “İstanbul’un diğer ilçelerindeki okullarla bizim okullarımızın verdiği eğitimde fark yok. Öğretmenlerimiz velilerimiz gayret gösteriyor. Tüm çabamızı öğrencilerimizin iyi yetişmesi yönünde harcıyoruz” dedi. İlçenin yeni okullara ihtiyacı olduğunu belirten Çağlar, yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerine ve öğretmenlerine başarılar diledi. Sultanbeyli’deki en büyük şansın öğretmenler olduğunu söyleyen Çağlar, “Öğrencilerimi seviyorum. Onların öğretmenlerimizin sözlerinden çıkmamalarını istiyorum. Bilsinler ki her şey onlarda bitiyor. Öğrenci istedikten sonra her şeyi başarabilir. Bol bol kitap okusunlar. Kendilerine ve öğretmenlerimize yeni eğitim döneminde başarılar diliyorum. Onların her zaman yanında olduğumuzu bilmelerini istiyorum” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

www.sultanbeyli.bel.tr

HİZMET 03

Akşemsettin Mahallesi’ne Yeni Park Sultanbeyli Belediyesi yaptığı çalışmalarla ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bu kapsamda Akşemsettin Mahallesi’ne yeni park yapılıyor.

8

Sultanbeyli yeni parklarla ve yeşil alanlarla güzelleşiyor. Belediye yaptığı parklara bir yenisini daha ekliyor. Akşemsettin Mahallesine bir süre önce yeni bir park yapılması için ekipler çalışmalarına başlamıştı. Çalışmaların hızla devam ettiği park açılış için gün sayıyor. Akşemsettin Parkı 3 bin 500 metrekare alan üzerine inşa ediliyor. İçerisinde basketbol sahası, futbol alanı, fitness alanı ve oyun gruplarının bulunduğu park, bittiğinde mahalleye değer katacak.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

04 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

Sultanbeyli’nin Karnesi Çıkarıldı Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların daha iyi hizmet alması amacıyla yapılan sosyal doku çalışmasıyla ilçenin karnesi çıkarıldı. Çarpıcı bilgilerin yer aldığı çalışmaya göre Sultanbeyli’nin son beş yılda tercih edilirliği arttı.

8

Sultanbeyli Belediyesi’nin 14 Ocak 2013’de uygulamaya başladığı “Bilgi ve Teknoloji Odaklı Kurumsal Kapasite Geliştirme ve Yerel Kalkınma” projesi kapsamında hayata geçirilen sosyal doku çalışması, ilçede yaşayan nüfusun geneline ulaşmak suretiyle onlara daha iyi bir hizmet vermek amacıyla yapıldı. Bu çalışma kapsamında yürütülen anket ve analiz faaliyetleri ile Sultanbeyli’nin sosyal yapısının belirlenmesi, vatandaşlara verilecek hizmetlerin detaylandırılması, bölgenin geleceğine yön verilmesi ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi gibi amaçların hayata geçirilmesi mümkün oldu. Sosyal doku araştırmalarında hane halkı, sokak ve mahalle bazında yapılan değerlendirmelerle götürülecek hizmetin kalitesinin artırılması ve ihtiyaç duyulan yere ihtiyaç duyulan hizmetin ulaştırılması ve gereksiz yatırım ve harcamaların önüne geçiliyor. DETAYLI VERI ÇALIŞMASI 15 mahallede 65 bin 277 hane ve 5bin 249 işyeri olmak üzere toplamda 70 bin 526 kişiye anket çalışması yapıldı. Her evde aileyi temsil eden kişi ile yapılan anketlerde; ailenin ortalama geliri, ailede öğrenim gören olup olmadığı, şehir dışında öğrenci olup olmadığı, aile reisinin sosyal güvence durumu, ailede çalışabilir durumda olan işsiz sayısı, kronik hastalık durumu ve hastalığın türü, araç sahibi olma durumu ve internet kullanımı gibi sorular vatandaşlara yöneltildi. TEMEL AMAÇ SOSYAL DOKU HARITASI ÇIKARMAK İstanbul’da ilk defa yapılmış olan bu kapsamlı çalışmanın temel amacı, Sultanbeyli ilçesinin sosyal, ekonomik ve toplumsal yapısını bilimsel bir yöntemle inceleyerek sosyal doku haritasını çıkarmaktı. Böylece tüm karar vericiler ve diğer tüm ilgililere güncel ve kanıtlanabilir veriler sunularak ilçenin sağlık, sosyal, kültürel, ekonomik ve teknik sorunlarının çözümüne katkı sağlamak hedeflendi. Öncelikle sosyal veriler tespit edildi ve bu veriler yüksek fayda sağlayacak şekilde

etkin kullanılarak Sultanbeyli’nin geleceğinin planlanmasına katkıda bulunacak olan kent bilgi sistemine sosyal konularda güncel veriler sunuldu. Bu veriler sayesinde ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin

ihtiyaçları karşılanarak, sosyal riskler azaltılacak ve toplumsal iyileştirmelere gidilerek bu yöndeki doğru politikaların hayata geçirilmesine hız ve ivme kazandırılacak.

“HIZMETLERI SON VERILERE GÖRE YENIDEN YAPILANDIRDIK” Sosyal doku çalışmasıyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Bu çalışma ile Sultanbeylimizin sosyal dokusuna ilişkin bilgileri ortaya çıkararak hizmetlerimizi buna göre yeniden yapılandırmayı amaçladık. Öncelikle Sultanbeyli genelinde insanların ihtiyaç durumları, gelir dağılımları, hanedeki engelli ve hasta sayıları ile ekonomik desteğe ihtiyaçları olup olmadığı tespit edildi ve bu veriler ilgili kurumların hizmetine açıldı. Bölgenin nitelikli iş gücü potansiyelinin de bu çalışmayla ortaya çıktığını ifade eden Başkan Keskin, “İlçeye ait demografik bilgileri toplayarak bölgenin nitelikli iş gücü profilini ortaya koymak; sosyal ve kültürel hizmetleri geliştirmek ve böylece bölge açısından önemli planlama çalışmalarına yardımcı olmak; ilçedeki nitelikli işgücünü daha etkin biçimde ekonomik


Sultanbeyli facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

sisteme katmak amacı doğrultusunda ürettiği politikalara temel oluşturacak verileri sağlamak da bizim için önemliydi. Bunu da başarmış olduk” şeklinde konuştu. “HIZMET KALITESI DAHA DA ARTACAK” Yerel yöneticiler olarak Sultanbeyli’nin kentsel gelişimini ve halkın yerel nitelikli ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olduklarını ifade eden Başkan Keskin, “Etkin, verimli ve kaliteli hizmet sunmak için vatandaşlarımızı tanımak ve onların ihtiyaçlarını bilerek hareket etmek adına bu geniş kapsamlı çalışmayı yapmayı görevimizin bir parçası bildik. Çünkü toplumun sosyal yapısı, sosyal sınıflar, bireylerin ekonomik durumları, eğitimleri, yaşları, kültürel özellikleri, inançları, aile yapısı gibi özellikleri ihtiyaç ve beklentileri üzerinde doğrudan etkili oluyor. Vatandaşlarımızla ilgili sahip olduğumuz verilerin doğru ve tam olması hizmet kalitemizin istediğimiz düzeyde olması için son derece önemli” dedi.

www.sultanbeyli.bel.tr

SULTANBEYLİ 05


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 SEÇİMLER KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Türkiye’nin İlk Seçilmiş Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen devir teslim töreniyle 11. Cumhurbaşkanı Gül’den görevi devraldı.

8

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından resmî törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir ziyaretinin ardından Başbakanlık Resmî Konutu’na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre Resmi Konut’ta kaldıktan sonra Çankaya Köşkü’ne hareket etti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Köşk’ün önünde toplanan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Resmi Konut’tan Çankaya Köşkü’ne geçişinde sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanlığının kapısında, atlı birlik tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın bulunduğu makam aracı, atlı birlik eşliğinde tören alanına geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, tören alanında 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi tarafından karşılandı. Daha sonra da devir teslim töreni gerçekleştirildi. Törende ilk konuşmayı yapan 11. Cumhurbaşkanı Gül, yedi yıl süreyle üstlenmiş olduğu Cumhurbaşkanlığı görevini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devretmekten büyük bir şeref duyduğunu söyledi.

11. CUMHURBAŞKANI GÜL: “AZİZ MİLLETİME BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM” 11. Cumhurbaşkanı Gül, “Görev sürem boyunca, uyum ve eşgüdüm içinde çalıştığım ülkemizin yasama, yürütme ve yargı organları mensuplarına ve sivil toplumumuza, aziz milletime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu süre içinde, ikili ilişkilerimizi geliştirmek ve bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla işbirliği yaptığım, bir bölümü bugün aramızda bulunan, dünya liderlerine de şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmasında törenin önemli bir özelliği bulunduğuna işaret eden 11. Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk halkı tarafından Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Değerli Kardeşim ile kırk yılı aşan, uzun bir geçmişe dayanan dava arkadaşlığımız, dostluğumuz ve çalışma beraberliğimiz bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanının üstün liderlik ve yöneticilik yeteneklerini, ülkesine ve insanlığa hizmet heyecanını, vatan aşkını ve millet sevgisini, Hakka olan inancını en yakından bilenlerdenim. Son on dört yıl boyunca ise, önce partimizi

beraber kurduk; sonra da Türkiye’nin yönetiminde değişik pozisyonlarda beraber çalıştık. Gururla söylemeliyim ki, bu on iki yıl Cumhuriyet tarihimizin en parlak dönemleri arasında yer aldı. Birlikte tarihî, ekonomik, siyasi, sosyal reformlara ve dönüşümlere imza attık. Ülkemizde demokrasinin derinleşmesini, istikrarın sağlanmasını ve refahın artmasını, bir kısmı bugün aramızda bulunan değerli arkadaşlarımızla hep berber yaptık. Bölge ve dünya barışına, küresel sorunların çözümüne elbirliği içinde katkıda bulunmaya çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanı Değerli Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin bu yolda daha ileri mesafeler kat edeceğine inancım tamdır. Dolayısıyla, bu sefer de, görevimi devrederken müsterihim. Tıpkı on bir yıl önce Başbakanlığı görevini kendisine devrettiğim gibi.” “İLK KEZ DEVLETİN BAŞINDAKİ İSİM MİLLETİMİZ TARAFINDAN DOĞRUDAN SEÇİLDİ” Cumhurbaşkanı Erdoğan da, törene katılanlara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 12.Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığım bu

ilk saatlerde öncelikle ekranları başında bizi izleyen Aziz Milletime sonsuz şükranlarımı sunuyorum. 91 yıllık Cumhuriyet tarihimizde hatta diyebilirim ki 2000 yıllık Türk tarihinde ilk kez devletin başındaki isim milletimizin sandık başına gidip, tercih yapmasıyla yani doğrudan doğruya kendi tercihiyle bir Cumhurbaşkanı belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olmanın mutluluğunu hissettiğim bu ilk saatlerde aynı zamanda halkın oylarıyla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmanın da iftiharını yaşadığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Tabii bu vesileyle sorumluluğumun çok daha fazlasıyla arttığının bilinci içerisindeyim. Gerek 2007’deki Anayasa değişikliğine %69 oy oranı ile evet diyen gerek 10 Ağustos’ta ilk turda %52 oranında oy vererek, şahsıma bu kutlu vazifeyi tevdi eden milletime teşekkür ediyor, nefes alıp verdiğim müddetçe emanetlerine sımsıkı sahip çıkacağımı özellikle vurgulamak istiyorum” dedi. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN 11. CUMHURBAŞKANI GÜL’E TEŞEKKÜR Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

şöyle sürdürdü: “Yine bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 11.Cumhurbaşkanına, değerli dava arkadaşıma 7 yıldır başarıyla yürüttüğü bu kutlu vazifeden dolayı şahsım, ailem, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum. Şahsım başbakan olarak, Sayın Gül de Cumhurbaşkanı olarak 7 yıl boyunca uyum ve koordinasyon içinde Türkiye’ye çok büyük hizmetler ve eserler kazandırdık. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak kendilerinin de az önce ifade ettikleri gibi 40 yılı mütecaviz bir süre kolay değil, birlikte olmanın sorumluluğu içerisinde geldiğimiz bu nokta inanıyorum ki eserlerle bunu taçlandırmanın geldiği bir noktadır. İşte Türkiye’ye çok büyük hizmet ve eserler bu anlayış içerisinde kazandırıldı. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak bundan sonra da Sayın Abdullah Gül’ün tecrübe ve fikirlerinden istifade etmek arzusunda olduğumu özellikle belirtmek isterim. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum bundan sonraki çalışmalarında da ailece mutluluk ve başarılar diliyorum.” “YENİ VE BÜYÜK TÜRKİYE DÖNEMİNİN KAPILARI SONUNA KADAR AÇILDI” 12 yıl boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı olarak hükümeti ve partisiyle milli iradenin güçlenmesi, siyasetin alanının genişletilmesi, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin standartlarının yükseltilmesi için çok büyük reformlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: “Tarihî nitelikteki her bir

SEÇİMLER 07

reform yeni bir reformun kapılarını bizlere araladı. Yaptığımız her bir değişiklik daha büyük değişimlerin yolunu açtı. Cumhurbaşkanı’nın doğrudan doğruya halk tarafından seçilmesi teknik bir değişikliğin ötesinde aslında bir dönemin kapatılması meselesidir. Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir. Kapıları ardına kadar açılan yeni dönem ise Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki öz ve ruhu taşıyan yeni Türkiye, büyük Türkiye dönemidir. Eski Türkiye’de çeteler vardı, vesayet vardı. Eski Türkiye’de siyasetin üzerinde engeller, tehditler vardı. Eski Türkiye’de istikrarsızlık, şüphe ve tereddüt vardı. Adım adım ve sabırla gerçekleştirdiğimiz her bir reformla bu sorunları hamdolsun geride bıraktık. En son Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle milli iradenin ve demokrasinin mutlak zaferini de dünyaya böylece ilan etmiş olduk. Bugünden itibaren Türkiye eski tartışmalarla vakit kaybetmeden, enerjisini heba etmeden, kamplaşma ve kutuplaşmaya fırsat vermeden Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 hedefine odaklanacaktır. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Hükümet el ele vererek uyum içinde ekonomiyi daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde büyütecektir. Toplumsal refah artırılacak, toplumun tüm fertlerinin farklılıklarını birer zenginlik olarak görmek suretiyle, inanıyorum ki ortak paydalarda kardeşçe buluşmalar da sağlanacaktır.” Türkiye’nin stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği hedefine

yürüyüşü daha kararlı şekilde devam edeceğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokratik reformların hız kesmeden, başta çözüm süreci olmak üzere her türlü vasıtayla 77 milyonun birliği ve bütünlüğü daha güçlü şekilde tesis edileceğini vurguladı. “ALLAH’TAN ÜLKEMİZ, MİLLETİMİZ VE TÜM İNSANLIK İÇİN HAYIRLAR NİYAZ EDİYORUM” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1923 tarihinde kurulduğu gün TBMM’de Gazi Mustafa Kemal’in ilk Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından mecliste yaptığı konuşmasında, “Milletin teveccühünü daima dayanak noktası telakki ederek, hep beraber ileriye gideceğiz. Türkiye cumhuriyeti, mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır” sözlerini hatırlatarak konuşmasını şöyle tamamladı: “Gazinin bu sözleri, o zaman uzun uzun alkışlanmıştı. Dönemin Bozok, yani Yozgat Milletvekili Avni Bey, Genel Kurul’da “Bir dua yapılsın” önerisinde bulunmuş ve Karahisar Mebusu Kamil Efendi tarafından, ilk Cumhurbaşkanının seçilmesi vesilesiyle bir dua yapılmıştı. Evet, ilk Cumhurbaşkanımızın, Gazi Mustafa Kemal’in de ifade ettiği gibi, milletin teveccühü her zaman dayanak noktamız olacaktır. 91 yıldır devam eden, hız kesmeden ve yeni kazanımlarla devam edecek olan istikbal mücadelemiz de asla kesintiye uğramayacaktır. Türkiye’nin asırlar öncesinden gelen kutlu yürüyüşü, inşallah, adalet, barış, dayanışma

ekseninde istikbale yürüyecektir. Yeni Türkiye’nin ve yeni bir başlangıcın bu ilk dakikalarında, Allah’tan ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlar niyaz ediyorum. Dünyada barışın egemen olmasını niyaz ediyorum. Bu anlamlı törende, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi, hürmetle, minnetle yâd ediyorum. Misafirlerimize katıldıkları için, özellikle tekrar tekrar teşekkür ediyor, Aziz Milletimize de şükranlarımı sunuyorum. Tabi 11. Cumhurbaşkanımızla hani bizim bir şarkımız var “Beraber yürüdük biz bu yollarda” biz bu yollarda, yağmur demeden, kar, kış demeden, beraber yürüdük. Ve inşallah şimdi de yeni Türkiye’nin inşası ve ihyası yolunda, yine biz beraber bu yolda yürüyeceğiz. Allah yolumuzu açık etsin, Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah utandırmasın diyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.” Konuşmasını tamamlamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Gül’e Devlet Şeref Madalyası ve Cumhurbaşkanlığı Forsu’nu takdim etti. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, 11. CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü ASKERÎ TÖRENLE UĞURLADI Devir teslim töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Şeref Kapısı’ndan yürüyerek tören alanına geçti. Askerî törende, 11. Cumhurbaşkanı Gül, şeref kıtasını “Allahaısmarladık Asker” diyerek selamladı.


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

08 02 HIZMET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

“Prestij Caddeler Bölgeye Değer Kattı” Şanlıurfa, Hayat-Miraç Caddelerinde yapılan prestij sokaklar, caddelerin görüntüsünü tamamen değiştirdi. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin çalışmalarla ilgili, “Şanlıurfa, Hayat-Miraç Caddelerinin eski kötü halinden eser kalmadı. Yeni yapılan prestij caddeler bölgeye değer kattı” dedi.

8

Sultanbeyli yapılan çalışmalarla yenilenmeye devam ediyor. Birkaç ay önce Şanlıurfa, Hayat-Miraç Caddelerinde başlayan çalışmalar yakın zamanda tamamlanacak. Prestij caddelerle ilgili bilgiler veren Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, yapılan çalışmalar sonucunda caddelerin eski halinden eser kalmadığını ifade etti. Çalışmalardandan önce caddelerin ve ara sokakların kötü bir durumda olduğunu kaydeden Başkan Keskin, “Prestij caddeler bölgenin görüntüsünü değiştirdi. Bu süre içerisinde caddelerin ve ona bağlı sokakların altyapı çalışmaları yeniden yapıldı. İGDAŞ, AYEDAŞ, Türk Telekom gibi kurumlar altyapı hizmetlerini yeniledi” dedi. Yapılan çalışmalarla yaya

yollarının daha geniş ve kullanımlı hale geldiğini belirten Başkan Keskin, “Şanlıurfa, Hayat-Miraç ve Fatih Bulvarı’nda yapılan prestij caddelerle kaldırımlar, yaya yolları daha da genişledi. Kaldırımlar daha güvenli hale geldi. Bununla birlikte prestij cadde uygulamalarının yapıldığı birçok cadde ve sokakta tek yön uygulaması yapıldı. Tek yön uygulaması için levhalarla sürücüler bilgilendirildi. Halkımızın çoğu artık bazı caddelerin tek yön olduğunu biliyor ama kurallara uymayan vatandaşlarımız sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bölge halkı ve esnafımız çalışmalardan dolayı sıkıntı çekti. İnşallah bundan sonra bölgenin ekonomisi daha da canlanacak” şeklinde konuştu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

HİZMET 09

Öncesi

Sonrası

Öncesi

Sonrası


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 10 MAHALLELERİMİZ KÜLTÜR

Ahmet Yesevi Mahallesi Eksiklerini Tamamlıyor Mahalleler bölümümüzde bu sayımızda Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yapılan çalışmaları mahallenin muhtarı Cemalettin Yalvaç ile konuştuk.

8

30 Mart seçimlerinde göreve başlayan Cemalettin Yalvaç ile Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yapılan çalışmaları konuştuk. Derviş Ali-Hesna Ceylan Ağız Diş Sağlığı Merkezinin ve Ahmet Yesevi Polis Merkezinin bulunduğu mahalle yapılan çalışmalarla eksiklerini hızla geride bırakıyor. Geçtiğimiz yıl hizmete açılan ağız diş sağlığı merkezi mahallenin her yönüyle değer kazanmasını sağladı. 2012 yılında hizmete giren polis merkezide bölgenin güvenliğini artırdı. “Asfaltsız Sokağımız Yok” Yerel seçimlerde mahallenin muhtarı seçilen Cemalettin Yalvaç, “Belediyemiz mahallemiz için gerekli tüm çalışmaları yapıyor. Kaldırım noktasında mahallemizin çok büyük bir sorunu bulunmuyor. Asfaltsız sokağımız yok. Derviş Ali-Hesna Ceylan Ağız Diş Sağlığı Merkezi mahallemize değer kattı. Mahallemizde üç okulumuz bulunuyor. Aslında bir okula daha ihtiyacımız var” dedi. Mahallenin ulaşımı hakkında da bilgiler veren Yalvaç, “Mahallemizde 131A Sultanbeyli-Ümraniye hattı çalışıyor. Yeni hatların gelmesi için gerekli yerlere taleplerde bulunduk. Belediye Başkanımız Hüseyin Keskin’e de konuyla ilgili bilgiler verdik. İlerleyen zaman diliminde çözüme kavuşturulmasını ümit ediyorum. Mahallemize belediyemizin desteğiyle güzel çalışmalar yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sultanbeyli YIL: 1 SAYI: 20/ 01 EYLÜL 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 11

Sultanbeyli’den Olimpiyat Başarısı Çin’de düzenlenen 2014 Gençlik Olimpiyatları’nda wushu kungfu sporunda 3. olan Sefer Budaklı, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü’yü makamında ziyaret etti.

8

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 16-28 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’na katılarak ülkemizi temsil eden Sultanbeyli Akça Spor Kulübü milli sporcusu Sefer Budaklı, olimpiyatlarda 3. oldu. Çin’den dün yurda dönüş yapan Budaklı, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Sögütçü’yü makamında ziyaret etti. Budaklı’yı başarısında dolayı kutlayan Söğütçü, “İlçemizde spor dallarında güzel gelişmeler oluyor. Sporcularımız uluslararası müsabakalarda ülkemizi ve ilçemizi başarılı şekilde temsil ediyor. Hem sporcumuzu hem de hocası Niyazi Akça’yı başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Biz belediye olarak spora ve sporcularımıza desteğimizi sürdüreceğiz” dedi. Ramazan Bayramı’nda olimpiyatların düzenleneceği Çin’e giden Sefer Budaklı, birçok ülkeden sporcuyla kıyasıya mücadele etti. Çıktığı karşılaşmalardan başarılı sonuçlar elde eden Budaklı, olimpiyatları 3.

olarak tamamladı ve hem Türkiye’ye hem de Sultanbeyli’ye olimpiyat sevinci yaşattı. Sporcu Sefer Budaklı olimpiyat başarısının ardından yaptığı açıklamada, “Bu olimpiyat başarısını ülkeme armağan ediyorum. Hedefimizde birincilik vardı. İnşallah bir dahaki sefere daha büyük başarılara imza atacağız. Ülkemizi olimpiyatlarda daha iyi noktalara taşımak istiyoruz, daha fazla başarılı olmak istiyoruz” dedi. Akça Spor Kulübü sahibi ve milli takım antrenörü Niyazi Akça’da sporcusunun başarısının kendilerini mutlu ettiğini, kulüp olarak birçok yarışmada üstün başarılar kazandıklarını kaydetti. Sultanbeyli’den özellikle son yıllarda başarılı sporcular çıktığını ifade eden Akça, “Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Daha öncede birçok uluslararası şampiyonada birincilikler kazandık” dedi.


Sultanbeyli Bülteni  
Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Eylül 2014 Sayısı

Advertisement