Page 1

Belediye Personeline İş Güvenliği Eğitimi Sultanbeyli Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Belediye personeline yönelik olarak iş güvenliği eğitimleri düzenledi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü sağlıklı iş yerlerinin oluşması ve çalışanlara iş güvenliği kültürünü kazandırmak maksadıyla

tüm personele 6331 sayılı kanun kapsamında, konusunda uzman eğitimciler tarafından eğitimler verilmesini sağlıyor.

Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

048 SUGİAD’dan Örnek Davranış

068 01 Aralık 2014

Anadolu Yakası’ndaki ilçelerin Belediye Başkanları, İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.

Sultanbeyli Genç İşadamları Derneği, ihtiyaç sahibi yüzlerce öğrenciye ayakkabı yardımında bulundu.

088 Kadınlar Mecliste Toplanıyor Sultanbeyli Kent Konseyi Kadın Meclisi ilk toplantısını yaptı. Mecliste, kadınlara dönük sosyal içerikli projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

068 Öğretmenler Günü

Coşkuyla Kutlandı 108 Hamidiye Mahallesi Sorunlarını Geride Bırakıyor

Mahalleler bölümümüzde bu sayıda Hamidiye Mahallemizi değerlendiriyoruz. Altyapı ve üstyapı eksiklerini büyük ölçüde geride bırakan mahalle, sorunlarından tek tek arınıyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle kutlandı. Programa çok sayıda öğretmen ve ailesi katıldı.

078


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

02 KÜLTÜR KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Aşk-ı Nebi İlgi Gördü Türkiye’nin önemli çağdaş hat koleksiyoncularından Mehmet Çebi’nin koleksiyonunda yer alan hilye-i şeriflerden oluşan “Aşk-ı Nebi” sergisi Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Galeri İstanbulensis Sergi Salonu’nda görücüye çıktı.

8

Türk İslam sanatatıyla süslenmiş, Hz. Peygamber’in özelliklerini anlatan nadide eserlerden oluşan Aşk-ı Nebi Sergisi Suıltanbeyli Muhsın Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı. 12 Aralık’a kadar ziyaret edilecek olan serginin açılışına yoğun katılım gerçekleşti.

AB SÜRECI

Yerelde Başlar Avrupa Birliği Bakanlığı öncülüğünde Sultanbeyli Belediyesi personeli proje döngüsü yönetimi eğitimi aldı. Eğitimlerin sonunda katılımcılara sertifika verildi. Kadın Meclisi İBB Meclis Üyesi Gönül Çolak başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Aydos Seminer Salonu’nda yapılan toplantıya değişik kamu kurumlarında ve STK’larda görev yapan kadınların yanı sıra farklı meslek grupları mensupları katıldı. Yapılan ilk toplantıda kadın meclisinin Sultanbeyli’de insiyatif alacağı sosyal içerikli projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Kadın meclisi bir sonraki toplantısında hayata geçireceği projeleri konuşacak.

Haliç Medeniyetine Yolculuk Kültür Platformu üyeleri “Haliç Medeniyetine Yolculuk” yaptı.

8

Kültür Platformu üyelerine yönelik olarak gerçekleştiren Haliç Medeniyetine Yolculuk gezisi zevkli anlara sahne oldu. Kültür tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan’ın rehberliğinde, platform üyeleri Haliç’te keyifli bir yolculuk yaptı. Haliç Medeniyetine Yolculuk etkinliğinin ilerleyen aylarda da devam etmesi planlanıyor. Gezilerden yararlanmak isteyenlerin Kültür Platformu’na üye olmaları gerekiyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

ÖZEL ETKINLIK 03

Engelliler Günü’ne Özel Etkinlik

Dünya Engelliler Günü kapsamında Sultanbeyli’de özel etkinlikler yapıldı.

8

Dünya Engelliler Günü’ne özel Sultanbeyli’de düzenlenen etkinliklerde renkli görüntüler ortaya çıktı. Programlarda, engellilerden oluşan korolar birbirinden güzel şarkılar söyledi, tiyatro gösterileri yapıldı. Yapılan gösteriler herkesin beğenisi topladı. Programa katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “İnsan odaklı yönetim anlayışımızla toplumuzun her bireyine hizmet etmeye çalışıyoruz. Bizim hizmet politikalarımızın temelinde insan var. Tek tek, bütün fertlerimizi, bütün insanlarımızı kucaklamaya, kazanmaya çalışıyoruz” dedi. Sultanbeyli’nin her alanda kendini geliştirdiğini ifade eden Başkan Keskin, “İlçemizi geliştirirken, engelli vatandaşlarımıza karşıda çalışmalar yürüttük. Engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak bizlerin en büyük görevlerinden biri. Engellilerimizin günlük yaşama katılabilmelerini, toplumla bütünleşebilmelerini önemsiyoruz” dedi.

Kadınlar, Mecliste Toplanıyor Sultanbeyli Kent Konseyi Kadın Meclisi ilk toplantısını yaptı. Mecliste, kadınlara dönük sosyal içerikli projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

8

Kadın Meclisi Başkanı Gönül Çolak başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Aydos Seminer Salonu’nda yapılan toplantıya değişik kamu kurumlarında ve STK’larda görev yapan kadınların yanı sıra farklı meslek grupları mensupları katıldı. Yapılan ilk toplantıda kadın meclisinin Sultanbeyli’de insiyatif alacağı sosyal içerikli projeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Kadın meclisi bir sonraki toplantısında hayata geçireceği projeleri konuşacak. Toplantıya, Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar da katıldı.


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

04 02 SULTANBEYLİ KÜLTÜR

SUGİAD’dan Örnek Davranış Sultanbeyli Genç İşadamları Derneği, ihtiyaç sahibi yüzlerce öğrenciye ayakkabı yardımında bulundu.

8

Sultanbeyli Genç İşadamları Derneği yürüttüğü sosyal sorumluluk çalışmalarına bir tanesini daha ekledi. Genç İşadamları, birçok öğrenciye ayakkabı yardımında bulundu. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de ayakkabılarını alan öğrencileri yalnız bırakmadı, düzenlenen törene katıldı. Sultanbeyli Genç İşadamları Derneğini yaptıkları güzel çalışma için kutlayan Başkan Keskin, “İşadamlarımız, ilçemize hizmet etme amacı taşıyan, ekonomimizin temel direkleri. Bir yandan yatırımlarıyla Sultanbeyli’nin kalkınmasına destek verirlerken diğer taraftan da üzerlerine düşen sosyal sorunlara eğilmeyi ihmal etmiyorlar. Ben bu hassas çalışmalarından dolayı tekrar genç işadamlarımızı kutluyorum. SUGİAD, birkaç haftadır bu proje için hummalı bir çalışma yürütüyordu. İlgili kurumlarla ve okullarla yaptıkları istişareler sonucunda, ilçemizde toplamda bin 600 öğrencimize ayakkabı hediye ediyorlar. Allah yaptıkları hayırları kabul etsin” dedi. Öğrencilere, gençlere yapılan her yatırımın gelecek için atılmış büyük bir adım olduğunu ifade eden Başkan Keskin, “Sultanbeyli’de, özellikle geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimiz için, çocuklarımız için, STK’larımızla, kamu kurumlarımızla

güzel projelere imza atıyoruz. Bir yandan eğitimlerini daha güzel ortamlarda devam ettirebilmeleri için yeni okullar, gençlik merkezleri kurarken, diğer taraftan da geliştirilen sosyal sorumluluk projeleriyle hayata hazırlanmalarına destek veriyoruz. İlçemize yaptığımız yatırımlar, çalışmalar, projeler daha güzel bir Sultanbeyli

inşa edebilmek için. Yarınlarına umutla bakan, sorunlarından arınmış, İstanbul’un parçası olmuş bir Sultanbeyli’yi, işadamlarımızla, öğretmenlerimizle, gençlerimizle, STK’larımızla, sizlerle birlikte kuruyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Keskin daha sonra öğrencilere ayakkabılarını verdi ve öğrencilerle fotoğraf çektirdi.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SARGEM 05

Yavuz Selim Mahallesi Analizi

SARGEM tarafından hazırlanan ve ilçenin analizinin yapıldığı mahalle veri tabanı çalışmalarıyla mahallelerin analizi yapılıyor. Bu sayıda SARGEM, Yavuz Selim Mahallesi’ni geniş çaplı olarak analiz ediyor.

8

Yavuz Selim Mahallesi, Sultanbeyli’nin E80 otoyolunun güneyinde Gölet Parkı ve Aydos Ormanı’na komşu. Mahallenin toplam yüzölçümü 1026 dönüm, nüfusu da 2014 yılı TÜİK adrese dayalı nüfus kayıt sistemi (ADNKS) verilerine göre 18 bin 868 kişi olarak karşımıza çıkıyor. Mahalle genelinde hane halkı yapısı incelendiğinde ise hanelerin %60’ından fazlasının 2 çocuk ve üzeri çocuklu aile olduğu tespit edildi. Bahsi geçen nüfus yapısının gene % 60’lık oranı Sultanbeyli’ye 20 yıl ve üzeri süre önce yerleşmiş. Bu detay göz önüne alındığında Yavuz Selim Mahallesi’nin ilçe yerleşim sürecine benzer bir süreç yaşadığı ortaya çıkıyor. İlçe genelinde 2.65 olarak tespit edilen bağımsız bölüm başına nüfus 2.65 kişi iken Yavuz Selim Mahallesi’nde bu oran 2.95 kişi olarak gözlemleniyor. Bu veriler ışığında mahallede ilçe ortalamasının üzerinde hane yoğunluğu bulunduğu gözlemleniyor. Bu hane yoğunluğu içerisinde toplam konut stokunun % 62.45 mülk sahipleri tarafından ikame edildiği diğer bir tespit olarak karşımıza çıkıyor. Yavuz Selim Mahallesi’nin sosyoekonomik fotoğrafına bakıldığında ise en önemli ve öncelikli ihtiyacın eğitim hizmetleri olduğu meydana çıkıyor. Mahallede süre gelen ekonomik faaliyetler de sosyal yaşama dair ipuçlarını beraberinde getiriyor. Bu çerçevede ilçedeki işyerleri toplamında %3.28’lik oran ile kendine yer bulan mahallede işyerlerinin yaklaşık %33’ü son 3 yıl içerisinde faaliyete girmiş. Bahsi geçen veriler ışığında mahallenin girişimcilik kapasitesinin artış trendinde olduğu gözlemleniyor. Hane başına araç sahipliği oranının %21.58 olarak tespit edildiği mahallede, 12 cadde ve 118 sokak bulunuyor. Bu yol altyapısının toplam uzunluğu ise 31 bin 973 metredir.

YAVUZ SELİM MAHALLESİNDE BULUNDUKLARI SÜRE

ORAN

İŞYERİ SAHİBİ YAŞ GRUPLARI

ORAN

(Doğduğundan Beri)

6,51%

26-36 Yaş

33,13%

1 yıl olmadı

0,95%

36-46 Yaş

26,38%

10-12 yıl

6,96%

18-26 Yaş

21,47%

1-3 yıl

1,85%

46-60 Yaş

16,56%

13-15 yıl

8,26%

60 ve Üstü

2,45%

16-19 yıl

8,91%

Toplam

%100

20 ve üzeri yıl

59,01%

4-6 yıl

2,77%

7-9 yıl

4,79%

Toplam

%100


www.sultanbeyli.bel.tr

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

06 02 ZİYARET KÜLTÜR

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Belediye Başkanlarından Vali Şahin’e Ziyaret Anadolu Yakası’ndaki ilçelerin Belediye Başkanları, İstanbul Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti.

8

İstanbul Valiliği’ne atanan Vali Vasip Şahin’i Anadolu Yakası Belediye Başkanları makamında ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in de katıldığı ziyarete Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen katıldı. Konuklarının tebriklerini kabul eden Vali Şahin, nazik ziyaretleri için misafirlerine teşekkürlerini iletti.

Belediye Personeline İş Güvenliği Eğitimi Sultanbeyli Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürlüğü, Belediye personeline yönelik olarak iş güvenliği eğitimleri düzenledi.

8

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü sağlıklı iş yerlerinin oluşması ve çalışanlara iş güvenliği kültürünü kazandırmak maksadıyla tüm personele 6331 sayılı kanun kapsamında, konusunda uzman eğitimciler tarafından eğitimler verilmesini sağlıyor. İş güvenliği eğitimlerinin kapsamı Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı iş sağlığı ve güvenliği birimi tarafından yapılan iş risklerime raporuna göre gruplandırıldı ve eğitimler buna göre belirlendi. Gruplar halinde beş hafta süren eğitimler, genel iş sağlığı ve güvenliği konuları ile mevzuat eğitimleri ve ergonomi konu başlıklarını kapsıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Dünya geneli verilerine göre her gün 1 milyon iş kazası meydana geliyor. Bu kazalar ve meslek hastalıkları sonucunda her yıl 2.3 milyon insan yaşamını yitiriyor. Verilere göre günde 4 bin 932 kişi de meslek hastalığına yakalanıyor. ILO tarafından yapılan çalışmalara göre iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan ekonomik kayıp ülkelerin gayri safi milli hâsılalarının %4’ü olarak tahmin ediliyor.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SULTANBEYLI 07

Öğretmenler Günü

Çoşkuyla Kutlandı 24 Kasım Öğretmenler Günü, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle kutlandı. Programa çok sayıda öğretmen ve ailesi katıldı.

8

Her yıl olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü bu sene de coşkuyla kutlandı. Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde öğretmenler gününe özel etkinlik gerçekleştirildi. Özel etkinlikte konuşan Turhan Feyzioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden emekli olan Elif Bektaş, emekliliğe karar vermesinin hiç kolay olmadığını ve öğretmenlik mesleğinin verdiği huzurdan bahsetti. Görevini keyifle yaptığını ifade eden Bektaş, “Öğretmenliği seviyorum. Ama artık görevi genç meslektaşlarımıza bırakmamız gerektiğini biliyorum. Bu düşünceyle emekliliğimi istedim. Her gün yeni bir hevesle, heyecanla okula gitmek, her derste yeni şeyler öğretmenin coşkusunu yaşamak ve öğreteceklerinizi almaya hazır ışıl ışıl, körpecik beyinler görmek bunlar çok heyecan verici. Hiç yorgunluk hissetmedim: Öğretmen, insanların

kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, toplumun sürekli önünde giden bir gönül eriridir. Ben tekrar Dünya’ya gelecek olsam yine öğretmen olmak isterdim” dedi. Bektaş konuşmasına yeni öğretmenlere öğütler vererek son verdi. Elif Bektaş’ın ardından aday öğretmenler adına konuşan Aydos İmam Hatip Ortaokulu Öğretmeni Sinan Yeniay, “Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Ülkemizin her bir yanında öğretmenlik yapacak olmanın umuduyla eğitimimizi en iyi şekilde aldık. Heyecanlıyız, umutluyuz” şeklinde konuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çağlar da yaptığı konuşmada, “Öğretmen, yüreğinin sıcaklığını her gün onlarca öğrencisine verendir. Öğretmen toplumu daha ileriye taşıyandır. Öğretmen öğrencisine rol modeldir. Öğretmenlik bir hizmet mesleğidir” dedi.

Programa katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de, “Bugün, geleceğimizi emanet ettiğimiz, yarınlarımızı emanet ettiğimiz kıymetli öğretmenlerimizin günü. Öncelikle her biri birbirinden değerli tüm öğretmenlerimin, bu güzel ve anlamlı günlerini tebrik ediyorum, hepsine hem mesleklerinde hem de yaşamlarında sonsuz başarılar diliyorum. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştirme, güçlü ve başarılı Türkiye’yi büyütme ve yeşertme noktasında, her öğretmen bire bin katan bir tohum gibidir. Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıysa, eğitimin kalitesi öğretmenin hizmetine, adanmışlığına bağlıdır. Fedakar öğretmenlerimiz için, yılın sadece bir günü kutlanan öğretmenler günü, aslında onlara olan ömürlük minnettarlığımızın sadece bir temsilidir. Bizi okul sıralarından bu

günlere getiren, değerli bilgileriyle donatan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu. İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe de eğitimin kişinin doğumundan hayatının sonuna kadar devam eden bir süreç olduğunu ifade ederek, “Kişileri hayata hazırlayan, kişilere yön veren eğitimdir. Temelinde, muhtevasında eğitim olmayan hiçbir şey yoktur. İnançtan kültüre, demokrasiden milli değerlere varana kadar her şeyin temelinde eğitim vardır. Eğitim kadrolarımız öğretmenlerimiz çok önemlidir” şeklinde konuştu. Program mesleğe yeni başlayan ve aday öğretmen statüleri kalkan eğitimcilerin yemin etmesinin ardından sona erdi.


www.sultanbeyli.bel.tr

08 02 MAHALLE KÜLTÜR TOPLANTILARI

Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013 facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

Mahalle Toplantıları Devam Ediyor Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, geçtiğimiz dönem başlattığı uygulamayı bu dönemde devam ettiriyor.

8

Geçen dönemde başkan yardımcılarını ve bağlı müdürlüklerini birer mahalleye sorumlu kılan ve mahallelerin her şeyiyle ilgilenmelerini isteyen Başkan Keskin bu dönemde de bu uygulamasını sürdürüyor. Bu kapsamda Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, Abdullah Uçan ve bağlı müdürlükler ilgili oldukları mahallelerle toplantı gerçekleştirdi. Aydos Seminer Salonu ve Belediye Büyük Salon da yapılan toplantılara Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, mahallelerden sorumlu meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, okul yetkilileri, cami imamları ve kanaat önderleri katıldı. Toplantıda mahallelerde yapılan çalışmalar ve sorunlara çözüm önerileri konuşuldu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

MAHALLELERİMİZ 09

Hamidiye Mahallesi Sorunlarını Geride Bırakıyor Mahalleler bölümümüzde bu sayıda Hamidiye Mahallemizi değerlendiriyoruz. Altyapı ve üstyapı eksiklerini büyük ölçüde geride bırakan mahalle, sorunlarından tek tek arınıyor.

8

Mahalleler bölümümüzde Hamidiye mahallemizde yapılan çalışmaları Mahalle Muhtarı Ali Osman Özay ile değerlendiriyoruz. 30 Mart seçimlerinde ikinci kez muhtar seçilen Özay, 1986 yılından buyana Hamidiye Mahallesi’nde ikamet ediyor. Mahallenin dününü bugününü değerlendiren Özay, “Mahallemizde ilk görev dönemimizde çok eksikler bulunuyordu. Belediyemizin özverili çalışmalarıyla bunların birçoğunu aştık. Kalan problemlerimizi de halletmeye çalışıyoruz. Belediyemiz ilçemizin geneline yatırım yapıyor, mahalleler özelinde de çalışmalar yürütüyor” dedi. Hamidiye Mahallesi’nin asfaltsız sokağının kalmadığını kaldırım oranının da bir hayli yükseldiğini ifade eden Özay, “Belediyemize mahallemizde olan sorunlarımızı taşıyoruz. Halkımızla Belediyemiz arasında köprü görevi görüyoruz. Hamidiye ve Fatih Mahallemizi birleştirecek olan viyadükle, mahallemizin daha gelişeceğine inanıyorum. Belediyemiz, bütçesi nezdinde her yere yatırım yapmaya çalışıyor. Mahallemizde üç adet park var. Bunun artması için çaba gösteriyoruz” dedi.

Ali Osman Özay Hamidiye Mahalle Muhtarı


Sultanbeyli 01 Ekim Sultanbeyli 2013

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel www.sultanbeyli.bel.tr twitter.com/sultanbeylibld

02 10 SULTANBEYLİ KÜLTÜR ÇOCUK

Benzerini Bulmaca Penguenin kayak pistinde yaptığı hareketlerin benzerlerini bul ve işaretle.

Çocuklara oyuncak nasıl seçilmeli?

Çocuğun beş duyusunu uyaran, bedensel, fiziksel ve sosyal gelişimini hızlandıran oyun materyallerinin seçiminde eğitici, güvenli ve yaşa uygun olması önem taşıyor.

8

Oyuncağın çocuğun zeka gelişimini olumlu etkilediğini söyleyen Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uz. Psk. Sevda Sevimli Yurtseven, uyaran çeşitliliğinin rolüne dikkat çekti, “Bu nedenle ne kadar çok çeşit ve özellikte oyuncak, gezilen görülen yer ve ne kadar çok insanla iletişim imkanı olursa çocuğun zeka gelişimi de o kadar olumlu etkilenmektedir.2-7 yaş arası simgesel oyunlar başlar, bunlar sanki varmışçasına oynanan oyunlardır. Evcilik oyunu, bir fincandan çay içiyormuş gibi

FARK bulmaca İki resim de birbirine çok benziyor ancak aralarında 12 fark var. O farkları bulmaya ne dersiniz?

yapılması, bir sopanın kılıç gibi hayal edilmesi bu dönemin başlıca oyunlarıdır.7-8 yaş sonrası kurallı oyunlar başlar, sosyalleşme burada belirginleşmektedir. Çocuk kurallara uymayı, beklemeyi, paylaşmayı, mücadele etmeyi, risk almayı, yani ötekilerle sosyal anlamda ilişki kurmayı deneyimlemektedir. Bunlar aynı zamanda kültürel deneyimlerde olmaktadır. Oyun iklimden, cinsiyetten, kültürden veyaşanılan çağdan etkilenmektedir” diye konuştu.


Sultanbeyli

www.sultanbeyli.bel.tr

facebook.com/sultanbeylibel twitter.com/sultanbeylibld

SPOR 11

Gölet’te Golsüz Açılış Bölgesel Amatör Lig 9.Grup’ta yeni tesisinde ilk maçına çıkan Sultanbeyli Belediyespor, Yenibosnaspor ile golsüz berabere kaldı.

8

Gölet Stadı’nda ilk maçına çıkan Sultanbeyli Belediyespor, sahadan beraberlikle ayrıldı. İlk yarısı yağış altında oynanan karşılaşmayı Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de taraftarlarla birlikte izledi. Ankara bölgesinden Özel Güngör’ün yönettiği maç yoğun yağış altında oynandı. Islak zeminde oynanan müsabakaya her iki takımında kontrollü başlarken Belediyespor, iyi savunma yapan rakibi karşısında pozisyona girmekte zorlandı. İkinci yarıda daha etkili olan Sultanlar, İsmail Aslan ve Cenk

Sultanbeyli YIL: 2 SAYI: 25/ 01 ARALIK 2014 SULTANBEYLİ BELEDİYESİ HABER BÜLTENİ İletişim: Abdurrahmangazi Mah. Belediye Cad. No:4 Sultanbeyli / İstanbul www.sultanbeyli.bel.tr e-posta: belediye@sultanbeyli.bel.tr Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

Demir ile rakip kalede pozisyona girse de sonuca gidemedi. Maçın son bölümünde Belediyespor’un tüm çabaları galibiyeti getirmedi. Maçın ardından değerlendirmede bulunan Belediyespor Teknik Direktörü Hüseyin Aydoğan; zorlu karşılaşmadan bir puanla ayrıldıklarını ve takımın çok iyi mücadele ettiğini, futbolcularını kutladığını söyledi. Kalan maçları kazanacaklarına inandıklarını ifade eden Aydoğan, ikinci yarıya takviyelerle birlikte daha güçlü olarak çıkacaklarını kaydetti.

Sultanbeyli Belediyesi Adına İmtiyaz Sahibi Hüseyin Keskin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ayhan Koç Danışma Kurulu Av. Görgün Özcan / Reşat Atalar

Sorumlu Yazı işleri Müdürü Birol Alpat

Tasarım Ömer Aydın / Giray Arslan

Editör Hamdi Çakır

Fotoğraf Gökmen Kanberoğlu / Türkay Polat

Basım Yeri Görsel Dizayn Ofset Matbaacılık Tic. Ltd. Şti. Atatürk Bulvarı Deposite İşm. A Blok Kat: 4 No: 405 İkitelli OSB Başakşehir/İSTANBUL


Profile for Sultanbeyli Belediyesi

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Aralık 2014 Sayısı

Sultanbeyli Bülteni  

Sultanbeyli Belediyesi Haber Bülteni 01 Aralık 2014 Sayısı

Advertisement