Page 1


Obsah

Domácnosť

6 Kuchyňa

98

Bielizeň, oblečenie a doplnky Obuv Škvrny Zariadenie domu a bytu Rezané kvety Črepníkové kvety Hmyz a ostatní škodcovia

8 23 27 39 77 82 90

100 116 121 126 133 161 166 176 178 182 201 208 210 220 225 232

Mäso Hydina Ryby Polievky a omáčky Múčne jedlá, múčniky Vajcia Mlieko a mliečne výrobky Majonéza Tuky Zelenina a huby Zemiaky Obilniny a strukoviny Ovocie Koreniny a pochutiny Nápoje Zaváranie a konzervovanie Kuchynský riad, zariadenie kuchyne

238


Záhrada Okrasná záhrada Ovocná záhrada Zeleninová záhrada Ochrana rastlín a stromov

250 Zdravie 290 a pestovanie krásy 252 259 266 279

Domáce prostriedky na prevenciu i liečbu Starostlivosť o svoje zdravie Starostlivosť o svoje telo

292 312 358


D

omov. To zázračné slovíčko. Každý z nás sa rád vracia do prostredia plného lásky, krásnych spomienok a  neopísateľnej atmosféry. Nie nadarmo sa hovorí, domov je len jeden. Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čím to je, že sa doma cítime inak? Domov tvoria nielen ľudia, s ktorými žiješ, ale aj maličkosti, ktoré ťa obklopujú. Vôňa vypratej bielizne, čisté okná, vkusne a pohodlne zariadené izby, to všetko dotvára atmosféru domova. Vytvoriť útulný domov, to nie je žiadna hračka. Starostlivosť o domácnosť dá poriadne zabrať. Vyprať bielizeň, poutierať prach, povysávať, umyť riad, podlahy, okná, vyprať a vyžehliť oblečenie, všetky veci poukladať na svoje miesto, a to všetko stále dokola. Naše babičky to však všetko zvládali aj popri výchove detí naozaj bravúrne a  to aj napriek tomu, že nemali k  dispozícii dnešné vysokoúčinné čistiace prostriedky. Vedeli totiž, ako si prácu zjednodušiť. Na chvíľu sa posaď a  začítaj do nasledujúcej kapitoly. Možno nevymeníš svoj obľúbený čistiaci prostriedok či osviežovač vzduchu za prostriedky, ktoré používali naše babičky či prababičky, ale niektoré rady ťa určite zaujmú natoľko, že ich pri najbližšom upratovaní vyskúšaš. A ešte jedna rada: dámy, nezabúdajte, že nemusíte všetko robiť samy, prizvite si na pomoc svoje drahé polovičky a svoje deťúrence, práca vám pôjde spoločne rýchlejšie od ruky a vám zostane konečne aj trochu času na oddych.

N

emáme domov hľadať, ale domov vytvárať. - Heinrich Seidel

6


Dom獺cnos聽


Okná Umývanie Budeš potrebovať: handru na umývanie okien, stierku, prípravok na umývanie okien, vodu, jelenicu, gázu alebo noviny. Sklá na oknách umývaj čistou vlažnou vodou jelenicou alebo handrou, ktoré vo vode vždy dobre prepláchni. Po umytí okná dobre vylešti gázou alebo pokrčeným novinovým papierom. Menej špinavé sklá umy narýchlo prípravkom na umývanie okien, ktorý nastriekaj priamo na sklo, rozotri handrou a zotri stierkou. Budeš potrebovať: octovú vodu. Okná špinavé od vápna alebo sadry umyješ jednoduchšie octovou vodou. Budeš potrebovať: kyselinu soľnú, vodu. Okná, ktoré sa pri maľovaní zašpinili od farby, umývaj roztokom kyseliny soľnej. Na liter vody použi lyžičku kyseliny. S týmto roztokom však treba zachádzať opatrne, aby kyselina nepoškodila farbu a lak na obločných rámoch. Budeš potrebovať: lieh, handričku. Sklá na oknách zašpinené mušincami vyčisti handričkou namočenou v  liehu alebo prostriedkom na čistenie okien, ktorý tiež obsahuje lieh. Budeš potrebovať: terpentín, nožík. Lak a  farbu z  okenných skiel odstráň terpentínom. Malé fliačky opatrne odstráň ostrým nožíkom alebo mincou. Budeš potrebovať: slaný roztok zo 125 g soli a pol litra studenej vody, špongiu Namrznuté sklá na oknách vyčisti slaným roztokom, ktorý nanášaj špongiou. Potom okná dosucha poutieraj a vylešti handrou.

Sklá v zime nezamrznú Budeš potrebovať: 10 g glycerínu, 1/2 l alkoholu, niekoľko kvapiek jantárového oleja. Okenné sklá v  zime nezamrznú, ak ich potrieš zmesou 10 g glycerínu, pol litra alkoholu a niekoľkých kvapiek jantárového oleja. Chvíľu počkaj, kým sa táto zmes usadí a poutieraj ňou okná. Ak ti sklo už namrzlo, vyčistíš ho slanou vodou. Do slanej vody namoč špongiu poumývaj ňou namrznutú inovať. Zamrznutiu oblokov predídeš aj tak, že ich natrieš liehom alebo glycerínom.

58


59


Parkety Čistenie škvŕn Budeš potrebovať: pálené magnézium a benzín. Mastnú škvrnu na parketách odstráň kašičkou z páleného magnézia a benzínu. Nanes ju na škvrnu a nechaj zaschnúť. Potom ju odlúpni. Budeš potrebovať: kriedu, vosk; železné piliny, vosk. Mastné škvrny na parketách odstrániš nanesením nakrájanej kriedy, ktorú nechaj pôsobiť niekoľko hodín, potom parkety natri voskom a vylešti mäkkou handričkou. Ak je mastnota zažratá v parketách, vyčisti ich železnými pilinami a potom navoskuj a vylešti. Budeš potrebovať: vlažný ocot a vodu. Škvrny od vody na lakovaných parketách odstráň roztokom vlažného octu a vody 1:1. Parkety roztokom poutieraj a vytri do sucha. Utieraj vždy celú parketu až do okraja, aby nevznikli mapy. Budeš potrebovať: handru, pastu na parkety. Čisti len tie miesta na parketách, kde sú škvrny. Vezmi handru s trochou pasty na parkety a dôkladne vytieraj. Odolné škvrny a veľmi zašpinené miesta vydrôtikuj a potom natri pastou. Budeš potrebovať: jemný brúsny papier, ostrú kefu, vysávač, zriedený ocot, kefu, saponát. Škvrny od vápna na parketách obrús veľmi jemným brúsnym papierom, vykefuj ostrou kefou a prach povysávaj. Potom ich utri zriedeným octom a umy kefou namočenou v saponáte, opláchni a utri suchou handrou.

Lakovanie Budeš potrebovať: bezfarebný lak na parkety, štetec. Nové a dobre obrúsené drevené parkety nalakuj špeciálnym bezfarebným lakom. Lak natieraj štetcom v tenkej vrstve, nechaj zaschnúť a ešte raz alebo dva razy lakovanie zopakuj. Lakované parkety sa lepšie udržiavajú, stačí ich utrieť vlhkou handrou.

Leštenie Parkety môžeš leštiť: - včelím voskom, - voskom zmiešaným s farbivom, - pastou.

62

Parkety nechaj po umytí poriadne vyschnúť, zatmeľ všetky pukliny, nožom tmel uhlaď a parkety jemne ponatieraj rozpusteným včelím voskom. Včelí vosk zalepí všetky póry v dreve tak, že špina nemôže do dreva vniknúť, a parkety zostanú čisté. Vosk a všetky pasty rozpustíš tak, že nádobu s voskom alebo pastou postavíš do inej nádoby s horúcou vodou.


Keď chceš mať parkety trochu zafarbené do žlta či hneda, daj si v špecializovanom obchode namiešať vosk s prísadou farby alebo si ho kúp už namiešaný v obchode. Pasta na parkety nikdy celkom nenahradí vosk, preto parkety pastuj, až keď sú navoskované, najskôr 24 hodín po navoskovaní. Parkety napastuj a potom dôkladne vylešti. Parkety lešti mäkkou handrou, dobré sú aj plstené leštidlá a kefy, priviazané na nohy. Lešti až vtedy, keď pasta dobre vyschla. Dnes už dostaneš kúpiť špeciálne papuče na nohy, ktorými sa dajú parkety krásne vyleštiť bez väčšej námahy, takže ak nemáš chuť trápiť sa pri tejto práci ako naše staré mamy, pokojne si ich kúp.

Pasta na parkety Budeš potrebovať: 1300 g čistého bieleho vosku, 100 g čistého terpentínového oleja. Biely vosk rozpusti, vmiešaj doň terpentínový olej a skôr ako stuhne, vlej celú zmes do čistej plechovej škatule. Budeš potrebovať: 250 g žltého vosku, 125 g stearínu, 500 g terpentínu, na hrot noža strieborného škrobu, 1/2 l vody, 30 g jelenej soli. Vosk, stearín, terpentín a škrob rozpusti v hlinenej nádobe na miernom ohni, do horúcej zmesi pridaj pol litra horúcej vody a jeleniu soľ. Dôkladne premiešaj a keď vychladne, natri pastu na parkety.

Nebudú vŕzgať Budeš potrebovať: tmel, bezfarebný lak. Väčšie škáry vo vŕzgajúcich parketách vytmeľ a natri bezfarebným lakom, ktorý vtečie do škár a parkety utesní.

63


Podlaha – drevená Budeš potrebovať: vodu, kefu, saponát alebo mydlo, handru. Drevené podlahy nikdy nenamáčaj. Pri umývaní navlhči vždy iba menšiu časť mierne teplým roztokom saponátu alebo mydla, vydrhni ju hrubšou kefou, hneď utri handrou, opláchni a dosucha vyutieraj.

Podlaha – linoleum Umývanie Linoleum často, prípadne aj denne, na vlhko utieraj. Je to potrebné najmä vtedy, ak máš v domácnosti zvieratá, ktoré púšťajú srsť či malé deti, ktoré zo zeme všetko zbierajú a dávajú do ústočiek. Raz alebo dvakrát mesačne podlahu umy roztokom dobrého neutralizovaného mydla a uschnuté napastuj pastou podľa vyššie uvedeného receptu. Budeš potrebovať: vodu z varených zemiakov; lieh. Vyčisti linoleum vodou z varených zemiakov, bude vyzerať ako nové. Čierne pruhy od gumových podrážok vyčisti handričkou namočenou v liehu. Budeš potrebovať: ocot, olej. Životnosť linolea predĺžiš tak, že ho budeš čistiť zmesou pripravenou z polovice octu a polovice oleja. Linoleum nečisti prípravkami, ktoré obsahujú žieraviny. Linoleum poškodzuje roztok sódy, lúhov, terpentín, salmiak, benzín a petrolej. Keď je linoleum špinavé, umy ho mydlovou vodou, potom ho hneď opláchni čistou vodou a utri na sucho. Linoleum, umyté vlažnou vodou a úplne vyschnuté, napusti každé 2 týždne olejovou pastou, ktorú si môžeš pripraviť aj doma: Budeš potrebovať: 500 g včelieho vosku, 700 g terpentínového oleja. V  hrnci nechaj rozpustiť 500 g včelieho vosku, pridaj 700 g terpentínového oleja a  zmes miešaj, pokým nezačne tuhnúť. Potom ju nalej do čistých, nehrdzavejúcich plechových škatúľ, ktoré možno dobre zatvoriť. Na čisté linoleum natri natenko túto pastu a mäkšou handrou ho vylešti. Vzorkované linoleum čisti zásadne iba rovnakým množstvom mlieka a vody.

Zodraté linoleum Môžeš ho osviežiť, ak ho potrieš zmesou mlieka a dvoch vajec. Vajcia v mlieku dobre rozmiešaj, touto zmesou potri linoleum a nechaj uschnúť. Linoleum môžeš umývať čistou vodou, handra však musí byť dobre vyžmýkaná, pretože na linoleu nesmú zostávať kaluže vody.

66


Podlaha z PVC alebo z gumy Umývanie Budeš potrebovať: vodu, handru, saponát, mäkkú kefu, samoleštiaci prípravok na podlahy. Gumové podlahy alebo podlahy z  PVC sa udržiavajú ľahko. Umývaj ich pravidelne teplou vodou so saponátom. Nikdy nepoužívaj rozpúšťadlá ani pieskové čistiace prostriedky. Občas použi pri umývaní aj mäkkú kefu, špinu ihneď mokrou handrou zotri a handrou vypláchanou v čistej vode poutieraj. Po usušení natri samoleštiacim prípravkom.

Ako ju správne položiť Budeš potrebovať: lepidlo, lišty. Krytiny z PVC sa zmrašťujú a medzi pásmi vznikajú niekoľkomilimetrové medzery. Preto nechaj krytinu voľne položenú na podlahe asi štvrť roka a až potom pásy nalep a pri stenách zalištuj.

Pivnica – zostane suchá Budeš potrebovať: plech, chlórové vápno. Pivnicu udržíš suchú, keď do prostriedku postavíš na zem alebo stojan starší plech, na ktorý nasypeš chlórové vápno. Plech podopri na jednej strane drievkom, takže nestojí rovno, ale trochu šikmo. Chlórové vápno do seba vsiakne vlhkosť a pivnica zostane suchá. Z času na čas vápno vymeň.

67


Umiestnenie Čo sa týka umiestnenia rastlín v byte, je pre ne najlepšie svetlé miesto. Nie každý má však slnečný byt či dom, tomu treba prispôsobiť výber rastlín. Kvet umiestni čo najbližšie k oknu, najlepšie priamo na parapetnú dosku. Počas horúceho leta môže priame slnko rastlinkám uškodiť. Ak spozoruješ, že rastlina na slnko nereaguje dobre, umiestni ju do chládku. Niektoré rastliny nepotrebujú veľa svetla, sú to napríklad: Aspidistria vyššia (Aspidistra elatior) s podlhovastými veľkými tmavozelenými listami, Koleus hybridný (Coleus hybridus), s pestrofarebnými červeno-žlto-zelenými listami – táto rastlina však musí byť v lete na slnku, inak sa jej listy pekne nesfarbia, Begónia kráľovská (Begonia rex), veľkolistá begónia, nemá rada slnko, Akuba japonská (Aucuba japonica) s tvrdými, trochu žltostriekanými listami, Araukária (Arauceria excelsa), tzv. izbová jedlička, Vavrín pravý (Laurus nobilis) Zamioculcas – tento kvet je veľmi nenáročný a krásny, prichytáva na seba prach a tým zmenšuje znečistenie miestnosti, je to jednoducho nádherný „nezmar“. Rastliny majú rady pokoj, preto ich nesmieš stále otáčať a prenášať. Kvet by mal stáť tak, aby sa s ním pri otváraní okien a dverí a pri upratovaní nemuselo hýbať. V zime ho musíš postaviť tak, aby pri otvorení okna chladný vzduch nevial priamo na črepníky. Črepníky treba samozrejme aj otáčať, inak by rastlina rástla len smerom ku svetlu a bola krivá. Z času na čas ju posuň o malý kúsok vždy jedným smerom. Ak máš kvet postavený na nábytku, podlož pod neho tanierik alebo misku, aby sa nábytok pri polievaní nepoškodil.

88


Umiestenie črepníkov v lete Ak máš tú možnosť, vylož rastliny na leto von, na voľné povetrie, do polotieňa, napr. na balkón, dvor alebo do záhrady pod strom. Na takom mieste ich zapusti aj s črepníkom do zeme, náležite ich tu polievaj a postrekuj listy. Do konca leta ich tu nechaj a potom ich znova vezmi dovnútra. Dávaj však pozor, lebo cez leto sa môžu do črepníkov dostať dážďovky, ktoré môžu napadnúť korene, a tým rastlinu zničiť. Preto zo záhrady donesené črepníky alebo vyklop a prezri, alebo ich postav do vlažnej vody až po okraj. Keď je v niektorom dážďovka, určite vyjde na povrch. Nezabudni ju dať naspäť do záhrady, vynikajúco totiž kyprí pôdu.

Utieranie prachu z listov Budeš potrebovať: nevápnitú vodu, tenkú štetku, ponožku. Rastliny rýchlo očisti od prachu pomocou tenkej štetky. U dlholistých a úzko-listých rastlín natiahni na ruku ponožku, pomocou ktorej naraz očisti vrchnú a spodnú časť listu. Budeš potrebovať: pivo alebo mlieko, vodu. Očisti listy zmesou vody a trochy piva alebo mlieka, získajú tak mimoriadne krásny lesk.

89


T

akmer každý človek vie variť. Niekto zvládne iba praženicu, iný varí tak, že by sme sa k nemu najradšej presťahovali, aby sme si tie pochúťky mohli vychutnávať každý deň. Variť sa môže naučiť každý, nie je to žiadne veľké umenie. Umením je uvariť rýchle, dobre a bez veľkej námahy. K tomu ti posúži naša knižka. Začítaj sa do nasledujúcich stránok a  zistíš, že niektoré veci sa pri varení dajú robiť jednoduchšie. Objavíš pár dobrých rád, vďaka ktorým bude tvoje jedlo výnimočné a každému sa o ňom bude ešte dlho snívať. Prihorela ti mäsová omáčka, vyschol ti koláč alebo si potrebuješ pripraviť domácu šľahačku? V  tejto kapitole nájdeš riešenia všetkých tvojich problémov. Varenie môže byť zábava, umývanie riadov a čistenie kuchyne je však už menej zábavné. V tejto časti našej knižky nájdeš aj odpovede na to, ako umyť stmavnuté a  páchnuce drevené dosky na krájanie, ako si správne zariadiť kuchyňu, aby sa ti v nej dobre varilo, ale aj to, ako čo najjednoduchšie odstrániť pripálené jedlo z hrnca.

N

a jedenie mám iba hrubú ryžu, pijem iba čistú vodu, vankúšom mi je moja ruka, ale aj tak som rád na svete. Bohatstvo a sláva, získané nepoctivo, sú len ako letiace oblaky na nebi. - Konfucius

98


Kuchyňa


Mäso Bravčové, hoväd zie, teľacie, baranina, divina Ako spoznáš čerstvé mäso Niekedy môže byť zložité spoznať čerstvé mäso na prvý pohľad. Pri kúpe mäsa si na výber nechaj radšej dostatok času. Čerstvé mäso má suchý povrch a jasnočervenú farbu. Nesmie byť slizké ani inak sfarbené. Na reze je vlhké, ale nelepkavé, pružné a vonia príjemne kyslasto. Dobrá hovädzina je tmavočervená a tučná časť je biela. Ak je tučná časť žltá, mäso je zo starého vola; chudé a jasne červené mäso je z jalovice. Mäso zo starého zvieraťa je černavočervené, popretkávané žltými žilkami, kým mäso z mladého zvieraťa je jasnočervené a ružovkasté. Čiernohnedé mäso je z chorej kravy. Bravčovina je najlepšia vtedy, keď je belavo ružovkastá. Tmavočervené, nitkované a veľmi mastné mäso je zo starého brava. Bravčovina sa odporúča jesť len v zimných mesiacoch, teda od októbra po apríl. Baranina je chutná len ak je svetloružová, ak loj na mäse nie je žltkavý. Jahňacina je vhodná na konzumáciu len od marca do mája, potom sa upravuje len na spôsob baraniny, aby ju nebolo cítiť lojom. Vnútornosti podliehajú skaze skôr ako mäso, preto ich musíš kupovať čerstvé a je potrebné upraviť ich. Pečienka je veľmi zdravá, najmä pre deti a málokrvných. Pripravuj ju len celkom čerstvú, aby ani trochu nezapáchala. Teľacia pečienka je chutnejšia ako bravčová, ale bravčová je zasa lepšia ako hovädzia. Pľúcka, na ktorých sú fľaky, nekupuj, ani žltkavý mozog nie je čerstvý.

Ako správne nakrájaš mäso Porcie mäsa krájaj naprieč vláknami. Bude tak krehkejšie a bude sa lepšie žuť.

100


101


Príprava pred dusením a pečením Budeš potrebovať: olej alebo iný tuk. Mäso pred dusením najskôr prudko opeč na troche oleja alebo iného tuku. Tým sa na povrchu mäsa vytvorí pevná kôrka, mäso nepúšťa toľko šťavy a zostáva šťavnaté. Pred dusením opraž mäso z oboch strán na masti. Tým sa zrazí povrchová vrstva mäsa a šťava potom nevyteká.

Príprava pred vyprážaním zmrazeného mäsa Mäso musíš čiastočne rozmraziť, inak by na povrchu zvlhlo a obal by opadával.

Príprava rezňov Keď pripravuješ vyprážané alebo prírodné rezne, nechaj ich stáť 2-3 hodiny poukladané na seba v hlbšej mise tak, že medzi jednotlivé plátky mäsa vložíš vrstvu cibule nakrájanej na kolieska, petržlenovú vňať a niekoľko guľôčok čierneho korenia. Mäso osoľ tesne pred úpravou. Bude veľmi lahodné a krehké.

Rozmrazovanie mäsa Mäso pozvoľna rozmrazuj v chladničke asi 6 až 12 hodín v pôvodnom obale. V opačnom prípade ostane zmrznutý stred tvrdý a na okrajoch bude mäso príliš prepečené. Šťavu, ktorá sa pri rozmrazovaní uvoľní, mäso znova nasaje, takže prakticky nedochádza k strate dôležitých živín. Keby sa nechalo roztápať hneď po príchode domov, pustilo by príliš veľa šťavy a vody, a tým by dochádzalo k strate dôležitých bielkovín, soli a vitamínov.

110


Solenie mäsa Mäso vždy osoľ až pred samotným spracovaním. Minútky, teda mäso, ktoré sa pripravuje len niekoľko minút väčšinou na panvici na oleji, pred prípravou nesoľ, pretože mäso na povrchu vlhne a tuk potom strieka. Vnútornosti je vhodné soliť až hotové.

Správne upečené mäso Správne upečené mäso má mať sfarbenú kôrku. Stačí, ak mäso vložíš do predhriatej rúry, a zo začiatku pečieš prudko, aby sa na povrchu vytvorila kôrka. Potom teplotu zníž a pomaly nechaj dopiecť.

Stará hovädzina Ako ju zmäkčiť Budeš potrebovať: 1/2 lyžičky sódy bikarbóny alebo 1 lyžicu liehu. Ak je hovädzina na polievku zo starého zvieraťa, do polievky pridaj pol lyžičky sódy bikarbóny alebo polievkovú lyžicu liehu.

Strúhanka Nebude odpadávať Aby strúhanka z vypraženého mäsa neodpadávala, umyté mäso musíš pred namáčaním do múky, vajca a strúhanej žemle osušiť čistým obrúskom. Okrem toho musí byť masť na vyprážanie horúca a musí jej byť toľko, aby v nej mäso plávalo.

111


Pečenie hydiny v lete Budeš potrebovať: majorán, materinu dúšku, petržlenovú vňať. Pri pečení hydiny v  lete vlož do brušnej dutiny malú viazaničku, ktorá pozostáva z jedného stebla majoránu, jedného konárika materinej dúšky a 3-4 listov petržlenovej vňate. Hydina tak získa veľmi dobrú chuť a arómu.

Rozmrazovanie hydiny Mrazenú hydinu najskôr nechaj pomaly rozmrznúť v chladničke. Pri rýchlom rozmrazovaní by hydinové mäso pustilo šťavu a ostalo veľmi suché.

Stará a tvrdá hydina zmäkne Stará sliepka či hus zmäkne rýchlejšie, keď mäso naklepeš. Najskôr ho chvíľu povar, až potom daj piecť. Staršiu hydinu najskôr chvíľu podus v rúre medzi dvoma pekáčmi, a až keď zmäkne, odokrytú ju dopeč, aby sa pekne sfarbila. Stará hydina zmäkne, keď ju necháš celú noc v studenej vode. Pri pečení je dôležité, aby bola rúra zo začiatku horúca a potom mierne teplá.

Zohrievanie pečenej hydiny Pečenú hydinu zohrievaj zabalenú v alobale, aby priveľmi nevyschla. Jednotlivé porcie zabaľ a daj na plech do rúry zohriať.

120


Ryby

Ako spoznáš, že je ryba čerstvá Pri nakupovaní rýb je veľmi dôležité, aby si kupovala podľa možnosti živé ryby. Ak takú možnosť nemáš, musíš si rybu pred kúpou dôkladne prezrieť. Ak má mäso tvrdé, je ešte čerstvá, a ak sú aj žiabre tmavoružové a koža je slizká, ryba je celkom čerstvá. Ale ak má oči vpadnuté, pod žiabrami má bledú škvrnu a kožu zhnednutú, nie je už vhodná na jedenie. Losos je veľmi háklivý a nezostane dlho čerstvý. Veľmi skoro sa na ňom ukážu hnedé škvrny a na koži pľuzgiere. Takúto rybu v žiadnom prípade nekupuj. Šťuka a kapor sú čerstvé vtedy, keď majú oči jasné a nedá sa z nich zoškrabať zelenkastá blana. Aj pstruhy sú veľmi háklivé. Čerstvé voňajú svrčinami, sú pružné a žiabre majú pekné červené. Pstruhy nevydržia čerstvé ani 12 hodín. Ak ich vyčistíš a obaríš slanou vodou, vydržia dlhšie.

121


Maslový krém vydrží dlhšie Budeš potrebovať: koňak. Ak pridáš do maslového krému trošku koňaku, vydrží dlhšie.

Med Skryštalizovaný Med po čase kryštalizuje. Nádobu so stuhnutým medom musíš postaviť do teplej vody a nechať ju v nej tak dlho, kým sa kryštáliky medu nerozpustia. Voda by mala mať takú teplotu, aby sa v nej dala udržať ruka.

V ceste Ak potrebuješ do cesta pridať med (napr. do medovníkov, perníka a pod.), použi med rozpustený a vychladnutý.

Mlieko v kvásku Mlieko, ktoré pridávaš do kysnutého cesta, musí byť vlažné.

Múčne červy Budeš potrebovať: cesnak. Do nádoby s múkou vlož niekoľko strúčikov cesnaku, neusídlia sa v nej múčne červy.

Múka Na zápražku Na zápražku používaj hladkú múku, pretože sa rozvarí a polievky a omáčky budú hladké a bez hrudiek.

Na zahusťovanie pokrmov Predtým, ako ňou zahustíš pokrm, múku trochu posoľ. Vďaka tomu sa v jedle nevytvoria hrudky.

Napadnutá škodcami Múku preosej, daj ju na plech a zohrej ju v horúcej rúre. Tak zničíš všetky zárodky a nebudeš ju musieť vyhodiť.

148


149


Bielky a žĺtky Šľahanie Bielky vyber z chladničky asi hodinu pred použitím, pretože sa najlepšie šľahajú pri izbovej teplote. Budeš potrebovať: citrónovú šťavu. Bielky sa lepšie vyšľahajú, keď k nim pridáš niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Môžeš tiež vytrieť misku citrónom. Ak do bielku pridáš zopár zrniek soli, ľahšie z neho vyšľaháš sneh. To isté platí aj so žĺtkami. Ak do nich pridáš pár zrniek soli, vyšľaháš ich do penista jednoduchšie a budú krásne žlté.

Vydržia dlho Bielky vydržia veľmi dlho, keď ich rozleješ na plytký tanier a usušíš. Keď vyschnú, zoškrab ich, ulož do pohárov a poháre uzatvor. Na pohár nezabudni napísať, koľko je v ňom bielkov. Pred použitím pridaj vodu.

Žĺtky a bielky zostanú čerstvé Žĺtky zostanú čerstvé aj niekoľko dní, keď ich ponoríš do studenej vody alebo mlieka a dáš do chladničky. Bielky môžeš zmraziť alebo vysušiť a pri použití ich zaliať trochou vody.

Pokazený sneh Budeš potrebovať: citrón. Ak sa ti do bielka pri príprave snehu dostane kúsok žĺtka, pridaj do neho okamžite niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.

162


Prasknuté vajíčko Ak sa ti cestou z obchodu alebo pri nešikovnom zaobchádzaní doma praskne vajíčko, ešte stále sa dá bez problémov uvariť. Stačí, ak ho zabalíš do alobalu a tak uvaríš. Pozor však na kúpené prasknuté vajce, môže byť pokazené.

Praženica - nebude tuhá Ak pripravuješ praženicu, osoľ ju až nakoniec, pretože soľ spôsobuje to, že je tuhá.

Uvarené či surové? Ak máš po šibačke problém zistiť, ktoré z vyšibaných vajíčok sú surové a ktoré uvarené, pomôže ti jednoduchý trik. Na hladkej ploche, napríklad na kuchynskej linke, roztoč vajíčko medzi prstami a to, ktoré sa krúti, je uvarené. Vajíčko, ktoré nemá snahu sa pohybovať, je surové.

163


Cibuľa a cesnak Ako ich skladovať Cesnak a cibuľu skladuj zavesené. Poukladaj ich do pančuchy, medzi jednotlivými hlavičkami uviaž uzly a pančuchu zaves na chladné miesto.

Cibuľový a cesnakový dych Budeš potrebovať: mlieko, petržlenovú vňať alebo zrnko kávy. Cibuľový dych je pre okolie obyčajne veľmi nepríjemný. Ak sa ho chceš zbaviť, môžeš to skúsiť hneď niekoľkými spôsobmi. Požuj trochu petržlenovej vňate či kávové zrnko. Zápach bude miernejší, aj keď sa po konzumácii cibule napiješ mlieka.

Cibuľa Ako ju uchovať po prekrojení Budeš potrebovať: soľ alebo masť. Rozkrojenú cibuľu uchováš čerstvú, keď tú časť, ktorá je rozkrojená, posypeš soľou alebo potrieš masťou.

Ako ju uschovať po nakrájaní Nakrájanú cibuľku, ktorá ti ostala z varenia, môžeš uskladniť v plastovej nádobe s dobre tesniacim uzáverom. V chladničke takto vydrží až 10 dní bez toho, aby sa pokazila alebo stratila svoju kvalitu.

Ako neslziť počas krájania Ak nechceš, aby ťa pri krájaní cibule štípali oči, prelej ju vriacou vodou. Pomáha aj to, keď si na oči nasadíš okuliare. Budeš potrebovať: kúsok chleba. Ak pri krájaní cibule zvykneš slziť, daj si do úst kúsok chleba, no nezjedz ho. Chlieb pôsobí ako ochranný filter. Cibuľu, nôž a lopár častejšie oplachuj studenou vodou.

Praženie Budeš potrebovať: hladkú múku alebo cukor. Cibuľa získa zlatistú farbu a bude chutnejšia, keď ju pri pražení posypeš troškou hladkej múky alebo cukru. Praž ju na miernom ohni, aby nestvrdla a nevyschla.

Zamrznutá Cibuľu odmrazíš tak, že ju na chvíľu vložíš do vriacej vody.

Malé cibuľky ľahšie ošúpeš Cibuľky sa ti dajú ľahšie ošúpať, ak ich na chvíľu ponoríš do horúcej vody alebo ich vložíš do dobre vyhriatej rúry na 10 minút. Potom ich ľahko vytlačíš priamo zo šupky.

188


189


Uskladnenie pohárov Poháre by sa nemali dotýkať. Môžeš ich ovinúť plátnom alebo obložiť novinovým papierom.

Viečko na zaváraninách bude držať Budeš potrebovať: bielok. Viečko bude na pohári držať a neprepustí vzduch, ak okraj pohára potrieš bielkom z vajíčka.

Zabránenie tvorby plesne Budeš potrebovať: kúsok celofánu, rum. Na horúcu zaváraninu polož okrúhly kúsok celofánu a nalej naň lyžičku rumu alebo ražnej (pri väčších pohároch daj lyžíc viac).

Zalievanie ovocia sirupom Ovocie v pohároch zalievaj sirupom tak, aby bolo celé zakryté. Okraj pohárov musí zostať čistý.

236


Zaváranie bez zaváracieho hrnca Ak nemáš zavárací hrniec, vylož obyčajný hrniec utierkou, postav do neho naplnené poháre, zalej ich vlažnou vodou tak, aby boli ponorené do 2/3, prikry pokrievkou, zohrej a udržuj pod bodom varu. Poháre vyber s  nechaj vychladnúť. Ak budeš po vychladnutí počuť pri poklepaní na viečko dutý zvuk, sterilizácia prebehla správne. Viečko by malo byť takmer nebadane vtiahnuté do vnútra, v žiadnom prípade nesmie byť vyduté, viečko musí pevne držať.

Základné rady pri zaváraní Zaváraj len kvalitné ovocie. Plesnivé, pomačkané alebo nahnité plody bez milosti vyhoď. Vždy si priprav menšie množstvo ovocia, aby si ho dokázala rýchle spracovať. Nezabudni na dostatočnú zásobu cukru, kyseliny citrónovej, oleja a octu. Všetky pomôcky, ktoré používaš pri zaváraní, musia byť dokonale čisté. Na kuchynských riadoch, ktoré si používala pri zaváraní, špina rýchle zasychá a tak ich umývanie nenechávaj na neskôr, aspoň ich opláchni studenou vodou, aby si zmyla zvyšky ovocia či zeleniny.

237


Fľaše a hrnčeky zhnednuté od čaju Budeš potrebovať: prášok do pečiva, vodu, 2 lyžice ryže. Fľaše vyčistíš tak, že do nich dáš prášok do pečiva, trochu vody a dve lyžice surovej ryže. Zmes nechaj chvíľu pôsobiť. Potom fľašou dôkladne potras a nakoniec ju vymy horúcou vodou.

Chladnička Aby nevznikol zápach Budeš potrebovať: mletú kávu. Ak umiestniš do chladničky mletú kávu v otvorenej nádobe, zabrániš tvorbe nepríjemného zápachu.

Ako odstrániť zápach Budeš potrebovať: mletú kávu alebo ocot. Do chladničky daj misku s mletou kávou, tá pohltí všetky nepríjemné pachy. Použiť môžeš aj misku s octom, tú však po hodine z chladničky vyber.

Čistenie Budeš potrebovať: saponátový roztok, octovú vodu. Chladničku po rozmrazení umy saponátovým roztokom a potom vlažnou octovou vodou. Dosucha ju poutieraj a nechaj vyvetrať, až potom znova zapni.

Pružné tesnenie na dverách Budeš potrebovať: glycerín, handričku. Gumové tesnenie na dverách chladničky udržiavaj vždy čisté, ak nedolieha, do chladničky vniká teplo. Okrem toho, že sa zvyšuje spotreba elektriny, môžu sa ti začať kaziť potraviny v  chladničke. Pružné ho zachováš, keď ho po umytí pretrieš handričkou navlhčenou v glyceríne.

240


Matné poháre Budeš potrebovať: vodu, prášok do pečiva. Matné, zájdené sklenené poháre, misy a podobne vlož na pol hodiny do vlažnej vody, v ktorej predtým rozpusti prášok do pečiva. Potom iba opláchni v teplej vode a vylešti.

Medený riad Budeš potrebovať: soľ, ocot. Stmavnutý zoxidovaný medený riad pekne vyčistíš pomocou roztoku soli a octu.

Mramorová pracovná doska Čistenie Budeš potrebovať: soľ, ocot, vodu, handričku. Škvrny z mramorovej dosky odstraňuj slanou, mierne kyslou octovou vodou, do ktorej namoč handričku alebo žinku a dosku vydrhni. Potom dosku opláchni a prelešti suchou mäkkou handričkou.

Nábytok Kuchynský nábytok sa má dať ľahko čistiť, mal by byť teda jednoduchý, bez ozdôb a záhybov, v ktorých sa iba zbytočne usádza prach. Doska pracovného stola má byť naozaj kvalitná, lebo sa denne umýva. Všetky skrinky vylož baliacim papierom, ktorý raz za čas vymeň, a  takto udržiavaj skrinky čisté. Papier ich zároveň ochráni pred poškriabaním a škvrnami od zle utretých riadov. Rovnako môžeš použiť aj kúsky linolea.

241


N

ie každý má tú možnosť vypestovať si vlastnú zeleninu či ovocie. Ak patríš medzi tých, čo majú vlastnú záhradku, nechaj sa inšpirovať nápadmi a radami našich starých rodičov. Všetka tá námaha určite stojí za to. Voňavé jabĺčka, chrumkavý šalátik, nádherné kvety, to všetko si môžeš vo svojej záhradke vypestovať. Niekto si môže povedať, že je to zbytočné. Človek sa v záhrade nadrie ako kôň, a pritom by si mohol jednoducho zájsť do obchodu a zeleninu či ovocie si kúpiť. To je, samozrejme, pravda. Je tu však malý a dosť podstatný detail. Zelenina a ovocie, ktoré si vypestuješ v záhradke, nebudú istotne plné chemikálií ani  vyleštené voskom. Jablká budú možno červavé, ale zato naozaj zdravé a plné vitamínov. Odtrhneš ich až vtedy, keď budú dozreté, nebudú dozrievať neprirodzene počas cesty na lodi. Záhradka ti okrem toho poskytuje možnosť tráviť čas na čerstvom vzduchu. Ak máš sedavé zamestnanie, nie je nič lepšie, ako zájsť cez víkend do záhrady a dožičiť si trochu zdravej fyzickej námahy. Ak svojej záhradke venuješ trochu lásky, starostlivosti a  trpezlivosti, odmenou ti bude úroda zdravého ovocia a zeleniny a záhon plný krásnych kvetov.

M

yseľ je trochu ako záhrada. Keď jej nedodáváme výživu a nekultivujeme ju, zarastie burinou. - neznámy autor

250


Zรกhrada


Ochrana stromčekov a kríkov pred snehom Budeš potrebovať: zmeták, povrázok, štepársky vosk. Ak sneží priveľa a husto, mohla by váha snehu polámať kríky a stromčeky. Zmetákom jemne postriasaj sneh skôr, ako stihne primrznúť. Nalomené konáre a konáriky hneď popriväzuj a ranu potri štepárskym voskom.

Ochrana trávnika Nevstupuj na trávnik, ak je zamrznutý alebo rozmočený, zničíš ho. Trávnik vždy pravidelne kos a nenechaj ho nikdy vykvitnúť.

Presvetlenie okrasných krov Budeš potrebovať: správne záhradnícke nožnice alebo pílku na hrubšie konáre. Zrež predovšetkým staršie konáre, ktoré ker veľmi zahusťujú. Rež čo najviac pri zemi. Mladšie konáriky skráť.

Prezimovanie kvetinových hľúz a rastlín Budeš potrebovať: drevené debničky, vegetačné nádoby. Kvetinové hľuzy ulož počas zimy na suché a vzdušné miesto. Príležitostne ich skontroluj a odstráň hľuzy, ktoré napadla pleseň alebo hniloba.

256


Ruže Ako ich zazimovať Budeš potrebovať: kúsky čečiny. Ruže ostrihaj, ale nie úplne dole, asi tak do troch štvrtín. Poprikrývaj ich kúskami čečiny. Ruže budú v teple a ty budeš mať peknú záhradku.

Obnova starého záhonu Budeš potrebovať: zeminu na obnovu pôdy na záhone alebo semená nechtíkov. Ak chceš nanovo vysadiť starý záhon s ružami, vymeň pôdu do hĺbky 40 cm alebo naň vysej na 2-3 roky nechtíky, aby sa pôda zregenerovala.

Ošetrovanie a zavlažovanie Budeš potrebovať: cesnak, vlažnú vodu. Do záhonu ruží nasaď cesnak. Ruže budú odolnejšie a voňavejšie. Ruže zavlažuj vždy iba vlažnou vodou pri koreňoch.

Vysádzanie na jar Budeš potrebovať: pôdu dobre zásobenú humusom, vedro alebo väčšiu nádobu na vodu. Ruže kúpené alebo presádzané zasaď čím skôr do zeme. Pred vysadením ich namoč na jeden deň do vody, aby jej nasali čo najviac. Skráť dlhé korene, vysaď ich, dobre zalej a rastlinu na niekoľko týždňov prihrň zemou.

257


Trvalky po zime Mráz môže niektoré trvalky vytiahnuť z pôdy. Vytiahnuté rastliny zatlač, aby sa korene spojili s pôdou.

Tulipány Presádzanie Aby sa tulipány nežiaduco nerozrastali nenechaj ich v zemi príliš dlho bez presadenia. Každý druhý rok cibule tulipánov vyber zo zeme a usuš. Na jeseň tie najväčšie vysaď znova.

258


Ovocná záhrada

Čerešne Rez Budeš potrebovať: pílku, rebrík. Rez čerešní rob hneď pri zbere alebo tesne po ňom. Na týchto stromoch sa rany po reze hoja v tomto období lepšie ako pri zimnom reze.

Jablká, hrušky Zber a uskladnenie Budeš potrebovať: rebrík, drevené debničky s vlnitou lepenkou, vápno na vybielenie stien. Jablká a hrušky oberaj vtedy, ak sa po slabom otočení uvoľnia aj so stopkou a majú hnedé jadierka. Oberaj ich na viackrát, pretože dozrievajú postupne. Uskladňuj len celé, zdravé a nepoškodené plody. Vždy len do starostlivo vyčistených priestorov. Steny je najlepšie vybieliť vápnom. Ovocie ukladaj do debničiek vystlaných vlnitou lepenkou. Jablká, hrušky a pod. ulož po zbere na niekoľko dní do trávy. Zostávajú dlhšiu dobu čerstvé.

259


Petržlen Ošetrenie hriadky pred výsevom Budeš potrebovať: vriacu vodu. Pred výsevom polej hriadku vriacou vodou, petržlen bude lepšie rásť a bude menej citlivý na choroby spôsobené škodcami.

Zalievanie Budeš potrebovať: vodu, cibuľové šupy. Petržlen občas polej vývarom z cibuľových šúp, bude sa mimoriadne dobre vyvíjať.

Rajčiak Vysádzanie Budeš potrebovať: priesady rajčiakov, teplé a chránené stanovište, zápalky. Rajčiaky vysádzaj v spone 50x50 cm na teplom a chránenom mieste. Tak ich ochrániš pred hnilobou aj bez postrekov. Po vysadení napichaj okolo rastliny do pôdy zápalky, pôda bude kyprejšia a rastliny budú lepšie chránené pred poškodením.

Ochrana Budeš potrebovať: mlieko, vodu. Stvol rajčiaku postriekaj raz týždenne zmesou vody a mlieka (1/2 l mlieka a 4 l vody). Rajčiak dobre rastie a je odolnejší voči chorobám.

Ochrana koreňov Budeš potrebovať: pokosenú trávu. Korene rajčiakov sú rozložené nízko pod zemou, preto pod nimi nikdy nekop, aby sa nepoškodili. Medzi rastliny rozlož pokosenú trávu. Pôda bude kyprá a vlhká.

Závlaha Budeš potrebovať: niekoľko plastových fliaš. Počas tvojej neprítomnosti zabezpečíš dostatok vlahy pre rajčiaky tak, že ku každému kríčku vsunieš plastovú fľašu dole hlavou, dno odrežeš a naplníš ju vodou.

Rajčiaky, uhorky, paprika Zalievanie Budeš potrebovať: vlažnú vodu. Tieto druhy teplomilnej zeleniny nikdy nezalievaj studenou vodou, ale len vlažnou, aby sa nezabrzdil ich rast.

270


271


Stonožky Budeš potrebovať: kŕmnu repu alebo zemiak. Na hriadku polož mierne vydlabanú kŕmnu repu alebo zemiak. Stonožky sa cez deň pod ne ukryjú a ľahko ich vyzbieraš.

Tipy na prilákanie užitočného hmyzu a vtákov Čmeliaky Budeš potrebovať: kvetináč, seno, kameň. Vykop dieru veľkosti kvetináča, vysteľ ju senom a  prikry kvetináčom položeným hore dnom tak, aby dierka na odtok vody bola na úrovni pôdy. Všetko zakry ploským kameňom, ktorý ľahko podopri menšími kamienkami. Čmeliaky sa určite v takomto hniezde usadia.

Ucholaky Budeš potrebovať: dve hrste slamy, kvetináč, kúsok drôteného pletiva. Do kvetináča vlož slamu, uzavri ho pletivom a obráť hore dnom. Slama vytvorí na pletive podstielku. V noci kvetináč zaves tak, aby podstielka bola tesne nad zemou. Ucholaky sa tam prídu skryť. Cez deň potom polož kvetináč do blízkosti vošiek, na ktorých si ucholaky pochutnajú.

Včely a vtáky živiace sa hmyzom Budeš potrebovať: semená slnečnice a margaréty. Slnečnica a margaréty priťahujú včely aj vtáčiky, ktoré sa živia hmyzom. Vysej preto niekoľko slnečníc a  margarét na severnú stranu zeleninovej záhrady a  budeš mať aj malý vetrolam.

286


Vošky Budeš potrebovať: 1 kg čerstvej alebo 100-200 g sušenej žihľavy, 10 l vody. Proti voškám použi výluh zo žihľavy. 1 kilogram čerstvej alebo 100 až 200 gramov sušenej žihľavy zalej 10 litrami studenej vody a nechaj 12-24 hodín lúhovať. Nezriedeným výluhom postrekuj rastliny napadnuté voškami. Môžeš tiež použiť zriedený v pomere 1:10 ako preventívnu zálievku, ktorá odpudzuje hmyz a zároveň zvyšuje odolnosť rastlín. Budeš potrebovať: 200 g tabaku, 5 l vody, 200 g mydla. Proti voškám môžeš použiť aj tabakový odvar: 200 gramov fajkového tabaku nechaj 24 hodín lúhovať v 5 litroch vody. Na druhý deň povar dve hodiny pomalým varom. Po vychladnutí zmiešaj s vodou v pomere 1:1. Na 5 litrov odvaru pridaj 200 gramov rozvareného obyčajného alebo mazľavého mydla. Budeš potrebovať: vodu, mlieko. Vošky z listov odstráň jednoducho silným prúdom vody. Tento úkon rob vždy ráno. Na jar postriekaj prvé výhonky zmesou mlieka a vody, rastliny ochrániš pred voškami. Budeš potrebovať: 1 l vody, 50-60 g štipľavej mletej papriky. Proti voškám je účinným prípravkom odvar z mletej štipľavej papriky. 50-60 gramov povar asi hodinu v 1 litri vody, potom nechaj 24 hodín vylúhovať a prefiltruj.

287


V

dnešnej uponáhľanej dobe nie je ľahké zachovať si duševnú rovnováhu a pokoj. Stále sa niekam náhlime, sme vystavení veľkej záťaži a stresu, často utekáme z jedného zamestnania do druhého a po práci nás namiesto oddychu čakajú domáce práce a starostlivosť o deti. Niet sa čo čudovať, že choroba na seba nenechá dlho čakať. V  tejto časti knihy nájdeš zaujímavé recepty a  rady, ktoré využívali už naše staré a  prastaré mamy. Nájdeš tu prírodné lieky na mnoho zdravotných problémov i rôzne prípravky, vďaka ktorým môžeš chorobám predísť. Ak sa budeš tešiť z maličkostí a budeš mať radosť z každého nového dňa, posilníš aj svoju imunitu. Pridaj k tomu pár osvedčených rád našich babičiek a choroby si na teba netrúfnu. Ak sa na teba predsa len niečo „nalepí“, nesiahaj hneď po liekoch z lekárne, skús nájsť liek doma - medzi bylinkami, ovocím a zeleninou. Hovorí sa, že krása nie je všetko. S tým môžeme len súhlasiť, avšak dobrý a upravený zovňajšok je veľmi dôležitý. Ak sa dobre cítiš, odráža sa to aj na tvojom vzhľade. Platí to aj naopak, ak dobre vyzeráš, oveľa lepšie sa cítiš. Nikto z  nás nie je dokonalý, ale krásnu pokožku, jemné ruky, pekne upravené nechty či štíhlu postavu môžeš mať pri troche snahy aj ty. Niekedy stačí maličkosť a okolie nás začne vnímať ako krásnych. V  tejto kapitole nájdeš okrem iného množstvo receptov na domáce masky, pleťové vody či krémy, ktoré uvíta nielen tvoja pokožka, ale aj tvoja peňaženka. Nech sa páči, ponor sa do tajov liečby prírodnými prostriedkami a vyskúšaj tipy na pestovanie krásy, možno už po prípravkoch z obchodu nikdy nesiahneš...

L

udia žiadajú v modlitbách od bohov zdravie, ale že sami v sebe majú nad ním moc, nevedia. - Démokritos z Abdér

290


Zdravie telesné i duševné a Pestovanie krásy


Domáce prostriedky

na prevenciu i liečbu chorôb

Rastl iny a iné prírodné lieky, ktoré by doma nikdy nemali chýbať: Cesnak Cesnak je všeobecne známy ako kuchynské korenie, ktoré povzbudzuje chuť do jedenia, posilňuje sliznicu zažívacích ústrojov, uvoľňuje kŕče a črevné plyny. Obsahuje alicín, ktorý sa uvoľňuje pri roztlačení alebo pokrájaní cesnaku a má silné antibakteriálne vlastnosti. Práve alicín je zodpovedný za špecifický zápach cesnaku. Cesnak je vynikajúci nielen ako liek, ale aj ako forma prevencie. Mal by sa jesť tepelne neupravený, surový, pretože tepelnou úpravou sa jeho liečivé účinky strácajú. Pred konzumáciou cesnak pretlač alebo nakrájaj na drobné kúsky a nechaj ho 10 minút postáť. Až vtedy sa z neho uvoľnia látky, ktoré sú také potrebné pre liečivú silu tohto „smradľavého zázraku“. Znižuje vysoký krvný tlak a rozširuje cievy. Okrem toho znižuje zrážanlivosť krvi a urýchľuje rozpúšťanie krvných zrazenín, pri jeho užívaní sa zmenšuje riziko upchania ciev. Tíši bolesti hlavy a zlepšuje pamäť.

Cesnak je siné prírodné antibiotikum. Používa sa pri liečbe horných i dolných dýchacích ciest, prechladnutia a chrípky, má antibakteriálne účinky. Ničí baktérie, plesne, parazity i vírusy. Ako jeden z mála prírodných liekov sa využíva pri zbavovaní tela parazitov. Účinkuje takmer proti všetkým parazitom a upravuje črevnú flóru, zlepšuje trávenie. Zabraňuje tvorbe plesní v črevách, a tým zlepšuje aj obranyschopnosť organizmu.

Ak sa odvážiš vyskúšať recept našich starých mám, odvar z cesnaku si nalej lievikom priamo do čreva cez análny otvor. Táto črevná sprcha zabíja črevné parazity a odstraňuje hnilobu, ktorá sa nám v črevách hromadí následkom nesprávneho stavovania.

292


Navyše: - Priaznivo pôsobí pri cukrovke. - Podporuje pečeňové funkcie a vylučovanie žlče. - V minulosti ho uznávali aj ako elixír večnej mladosti, spomaľuje starnutie. - Má antioxidačné vlastnosti, jeho konzumáciou môžeš predchádzať rakovine. - Pomáha pri nafukovaní a plynatosti, zápche i hnačke. - Výrazne posilňuje obranyschopnosť organizmu. - Naše babičky verili, že po konzumácii cesnaku sa im bude vyhýbať bodavý hmyz.

Cibuľa Cibuľa zastáva nezastupiteľné miesto nielen v našej kuchyni, ale aj v našej domácej lekárničke. V rôznej forme sa využíva v boji proti mnohým chorobám. Užívanie cibule podporuje činnosť tráviaceho ústrojenstva, odstraňuje zdutie, žalúdočné kŕče, podporuje správnu činnosť nervovej sústavy a utišuje kašeľ. Obsahuje flavonoidy, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami, majú antibakteriálne, protizápalové a protirakovinové účinky. Kvercetín, najúčinnejší z flavonoidov, vyvoláva protizápalovú aktivitu. Obsahuje ho najmä žltá a červená odroda cibule, menej odroda biela. Cibuľa je užitočná na ochranu proti srdcovocievnym chorobám, znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Pomáha v boji proti artérioskleróze, vápenateniu tepien, treba ju však konzumovať pravidelne. Pri krájaní cibule si poplače asi každý, nie je to však na škodu. Éterické oleje, ktoré slzenie vyvolávajú, ti prečistia dýchacie cesty a ich sliznica je potom odolnejšia voči baktériám a vírusom. Obsahuje vitamín B, C, A, E, železo, zinok, kyselinu listovú, flavonoidy (ktoré majú antioxidačný účinok, znižujú krvný tlak, rozširujú cievy), rastlinnú vlákninu (ktorá bráni vstrebávaniu cholesterolu), síru a draslík (zvyšujú zásaditosť krvi). Denne sa odporúča skonzumovať maximálne60 g čerstvej cibule, v opačnom prípade môže podráždiť žalúdočnú sliznicu. Cibuľu po prekrojení spotrebuj v  priebehu jedného dňa, odborníci tvrdia, že približne po 24 hodinách sa stáva toxickou.

293


Bolesť očí Žiadna bolesť by sa nemala brať na ľahkú váhu, výnimkou nie je ani bolesť očí. Nemusí sa jednať o nič závažné, môže ísť len o suché oči, príliš namáhané pri práci, bolesť však môže signalizovať aj závažné ochorenie. Preto je potrebné prísť na príčinu bolesti a následne ju liečiť. V niektorých prípadoch postačí liečba prírodnými prostriedkami. Najčastejšou príčinou bolesti očí u inak zdravého človeka je nosenie nesprávnych dioptrií či nenosenie okuliarov, aj keď by to u daného človeka bolo potrebné, presilenie očí, pobyt v zafajčenom či prašnom prostredí, ktorý môže spôsobiť podráždenie. Bolesti oka môžu spôsobiť aj: zápaly očí, infekcie, alergie, zápal dutín, suché oči, zvýšený vnútroočný tlak... Ak chceš predísť únave očí pri práci, riešenie je jednoduché. Každých 20 minút pozri od objektu, na ktorý sú tvoje oči zamerané (počítač, kniha...), na vzdialenejší predmet, znova sa vráť pohľadom ku bližšiemu predmetu a zopakuj to najmenej desaťkrát. Prevenciou vzniku suchého oka je pravidelné žmurkanie: Pri uprenom pohľade na jednu vec, napríklad na knihu pri čítaní či na počítač, zabúdame žmurkať, preto vedome zatváraj a otváraj oči, tak predídeš skorej únave i suchým očiam.

Bolesť uší Kvapky a zohriaty chlieb Budeš potrebovať: olivový olej, maslo alebo koloidné striebro, chlieb, teplú soľ. Do ucha nakvapkaj pár kvapiek teplého olivového oleja alebo rozpusteného, nie však horúceho masla, potom na ucho prikladaj zohriaty chlieb.

Koloidné striebro Koloidné striebro je vlastne tekuté striebro známe svojimi priaznivými účinkami na ľudský organizmus, je to najsilnejšie prírodné antibiotikum. Používa sa na zápaly všetkého druhu, to znamená, že ho môžeš použiť aj na bolesť uší, stačí kvapnúť 2-3 kvapky do boľavého ucha, alebo nakvapkať striebro na gázu a tú vložiť do ucha. Tento postup opakuj 3x denne. Ak bolesť v priebehu jedného dňa neustúpi, okamžite navštív svojho ošetrujúceho lekára. Cestou k lekárovi si na uchu pridržiavaj zohriatu soľ v teplom vrecúšku.

320


Bolesť v zátylku Cibuľový obklad Budeš potrebovať: cibuľu. Jednu surovú cibuľu nakrájaj na plátky, tie prilož na zátylok a pomocou šatky zafixuj.

Bolesť zubov Výplach ústnej dutiny I. Budeš potrebovať: slivovicu alebo čajovníkový olej, prípadne koloidné striebro. Ak ťa bolia zuby a do termínu návštevy u zubára je to ešte nejaký ten deň, skús si ústa vyplachovať niekoľkokrát denne neriedenou slivovicou alebo roztokom čajovníkového oleja. Do 1 dl vlažnej vody daj 4 kvapky olejčeka a týmto roztokom si minimálne 3x denne vypláchni ústnu dutinu. Koloidné striebro (tekuté striebro) je veľmi účinné pri všetkých zápaloch, je to veľmi silné prírodné antibiotikum. Dostaneš ho kúpiť v lekárni. Vatový tampónik namoč do striebra a prilož ho na boľavé miesto. Nechaj pár minút účinkovať a opakuj 3x denne.

Výplach ústnej dutiny II. Budeš potrebovať: alpu; 1 lyžicu mäty piepornej, šalvie a kamiliek, 2 dl vody. Alpou si potri ďasno v okolí boľavého zubu. Bylinky obar 2 dl vody a ústnu dutinu si vyplachuj vlažným roztokom. Čo najskôr navštív svojho zubára.

Výplach ústnej dutiny III. Budeš potrebovať: 1 lyžicu šalvie, 1/2 l vody. Priprav si odvar zo šalvie. Vlož ju do pol litra vody a 2 minúty povar. Vyplachuj 4x denne, pomáha aj pri zapálených ďasnách.

Zmes priamo na zub Budeš potrebovať: 1 lyžicu škorice, 5 lyžíc medu. Škoricu zmiešaj s medom a 3x denne aplikuj na boľavý zub, bolesť ustane.

321


Zápach z úst Zápach z úst je často spôsobený usadeninami na koreni jazyka. Platí zásadné pravidlo: hneď po zobudení si vyčisti zuby i jazyk. Počas spánku sa z nášho tela vylučujú toxíny a škodlivé látky. Vylučujeme ich potom a okrem iného sa usádzajú aj na zuboch a jazyku. Takže keď sa ráno naješ alebo napiješ bez vyčistenia zubov a jazyka, všetky škodlivé látky usadené v ústnej dutine spláchneš späť do tela. A ako zistíš, či ti zapácha z úst? Do úst si naber trochu vody a chvíľu ju tam premieľaj. Potom vodu vypľuj do pohárika. Ak voda páchne, pravdepodobne ti páchne aj z úst.

Kloktadlo Budeš potrebovať: 1 lyžicu medu, 1 lyžicu škorice, horúcu vodu. Med a škoricu zmiešaj s  vodou a  každé ráno touto zmesou kloktaj a  poriadne si vyplachuj ústnu dutinu. Tvoj dych zostane čerstvý po celý deň.

Zápaly kože Pasta I. Budeš potrebovať: kamilky, šalviu, borievkové bobule, pomletú mätu piepornú, vodu, 3 kvapky alkoholu, rybí tuk. Bylinky a bobule premiešaj s vodou, alkoholom a rybím tukom. Zmes má mať formu pasty. Túto potom nanes na pokožku a nechaj 10 minút účinkovať.

Pasta II. Budeš potrebovať: 1 lyžicu chrenu, zemiaky, kostihoj, 1 dl vody. Chren namoč na noc do 1 dl vody. Do scedenej vody primiešaj pretlačené zemiaky a túto zmes nanes na 10 minút na pokožku v mieste zápalu

Zápcha Zápcha býva spôsobená najmä nedostatočným príjmom vlákniny a nedostatkom pohybu. Nezabudni jesť veľa ovocia a  zeleniny, strukovín a  obilnín, jedz menej mäsa a  mastných jedál. Do jedálnička zaraď pšeničné klíčky, pšeničné otruby a ovsené vločky. V lete jedz najmä broskyne, slivky, v zime kvalitný lekvár z tohto ovocia. Stolica bude mäkšia a pravidelná.

Slaná voda Budeš potrebovať: vodu, soľ. Každé ráno vypi na lačný žalúdok pohár vlažnej slanej vody.

Horčičné semienka Budeš potrebovať: horčičné semienka. Trikrát denne prehltni jednu lyžičku horčičných semienok, nehryz ich.

352


Zarastanie nechtov Zarastený necht na nohe spôsobuje postihnutému neskutočnú bolesť, zarastaniu často z dlhodobého hľadiska pomôže len chirurgický zákrok, my ti však ponúkame niekoľko overených rád od našich babičiek. Základom je správne strihanie nechtov. Nechty si strihaj do rovna, nie do oblúčika. Ak to nepomáha a nechty aj napriek tomu zarastajú, skús tento trik. Po stranách nechtu nožničkami zastrihni až k nechtovému lôžku, vezmi pinzetu a tenučký pásik nechtu pomocou nej vytiahni. Ak sa ti to nepodarí, skús požiadať niekoho o  pomoc. Zaručene ti to pomôže a môžeš sa tak vyhnúť operácii. Na záver nechty v okolí odstrihnutia potri alpou alebo iným dezinfekčným prostriedkom.

Odvar z repíka Budeš potrebovať: repík. Nohu namáčaj v odvare z repíka, ale len pokým repík z rany vytiahne hnis. Kúpeľ potom viac nepredlžuj, vytiahol by z rany živé mäso.

353


Vlasy - suché Budeš potrebovať: mandľový olej, ricínový olej, čistý lieh. Suché vlasy si zmývaj maximálne raz týždenne a po umytí natri vlasovú pokožku jemným mandľovým olejom. Predtým vlasy pofŕkaj zmesou ricínového oleja a čistého liehu v rovnakom pomere.

Vlasy - vypadávanie Vypadávanie vlasov môže mať rôzne príčiny. Na jar a na jeseň je ich vypadávanie prirodzené, ovplyvňujú ho zmeny v prírode. Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je nedostatočná výživa vlasov. Pomôže zvýšený príjem vitamínov. Ďalšou príčinou vypadávania vlasov je to, že žľazy vyrábajú nadmerné množstvo tuku, ktorý sa objaví na vlasoch v podobe šupín alebo stvrdnutej vrstvy tuku, ktorá sa usadí na koži medzi vlasmi. Nadmerne pracujúce mazové žľazy sa zduria, nadvihujú vlasy aj s korienkami a uvoľňujú ich. Vlasy môžu vypadávať aj v dôsledku nedostatku tuku na pokožke hlavy. Suchá pokožka popraská a tvoria sa na nej lupiny. Nedostatok tuku je zapríčinený najmä príliš častým umývaním vlasov nešetrnými prostriedkami.

Odvar Budeš potrebovať: 2 lyžičky listov orecha vlašského, šálku vody. Listy nasekaj nadrobno a zalej šálkou vriacej vody. Nechaj odstáť 10 minút, potom sceď a odvarom masíruj pokožku hlavy 3x denne. Tento odvar je zázračných prírodným liekom pri vypadávaní vlasov.

382


Voňavka – ako ju správne nanášať Nie je jednoduché správne sa navoňavkovať. V parfumérii ti pravdepodobne poradia, aby si ju naniesla na krk a zápästia, na tepny. Nie je to však ideálne riešenie. Aplikácia voňavky na krk a dekolt spôsobuje to, že nedokážeš odhadnúť správnu intenzitu a môžeš to s voňavkou prehnať. V lete navyše hrozí, že sa ti na dekolte a krku vytvoria vplyvom slnečného žiarenia nepekné pigmentové škvrny, ktorých sa už nemusíš nikdy zbaviť. Radšej si po umytí navoňavkuj ešte vlhké vlasy, budú ti krásne voňať celý deň. Nezabudni na zápästia a jamku na vnútornej strane kolien.

Voňavka – jemná Budeš potrebovať: 50 g jazmínovej esencie, 50 g rezedového oleja, 50 g fialkovej esencie, 30 g kosatcového koreňa, 0,5 g tekutého styraxu, 5 g ambry. Všetky prísady zmiešaj a nechaj aspoň 10 dní odstáť.

Voňavka – levanduľová Budeš potrebovať: kvety levandule, trochu brandy alebo ginu. Kvety vlož do misky, pridaj trochu alkoholu, misku zakry a nechaj 2 dni odpočívať. Potom tekutinu preceď do fľaštičky a  môžeš ju používať ako voňavku alebo vonný olejček. Zmierni napätie, uvoľní telo i myseľ a zlepšuje náladu.

383


Register Domácnosť Bielizeň, oblečenie a doplnky Bielizeň Aby v zime nezamrzla Bude krásne biela Čierna látka Ako ju prať Dáždniky Čistenie a uloženie Gombíky Prišívanie Hodvábne blúzky, šatky Pranie Žehlenie Klobúky Čistenie Ukladanie Aby sa neprepotil Kožené oblečenie, rukavice Čistenie Zmoknuté Kožušiny a kožušinové doplnky Čistenie Ukladanie Namáčanie, pranie, bielenie, škrobenie Nohavice Kordové Vytlačené kolená Žehlenie Pančuchy Pranie Ukladanie Obúvanie Pútka na kabátoch, plášťoch a bundách Ručné pranie Rukavice Pranie a čistenie Udržiavanie

8 Strieborné šperky 8 8 8 8 8 8 8 10 10 10 10 10 10 10 10 10 11 11 11 12 12 12 13 14 14 14 14 14 14 14 14 15 15 15 15 15

Stmavnuté Šatstvo Ochrana pred škodcami Ukladanie Žehlenie Škrobená bielizeň Žehlenie Odkladanie do skríň Štrikovaná baretka a čiapka Udržiavanie Tašky a košíky pletené zo slamy Čistenie Tyl a čipky Uteráky Aby sali vodu Viazanky - hodvábne Vlna na štrikovanie a zvyšky vlny Uloženie Vlnené svetre a látky Pranie Apretácia Žehlenie Zamat Udržiavanie Žehlenie Zips Nezatvára sa plynule Zrážanie látok

16 16 16 16 16 16 16 16 18 18 18 18 18 18 20 20 20 20 20 21 21 21 21 22 22 22 22 22 22

Obuv

23

Korčule Ako ich zbavíš hrdze Kupovanie obuvi Obuv Aby nepáchla Obuv kožená Čistenie a ukladanie Obuv lakovaná Čistenie a ukladanie

23 23 23 24 24 24 24 24 24


Obuv mokrá a zablatená premočená nebude tlačiť nebude vŕzgať ani premokať semišová ukladanie z textilu

25 25 26 26 26 26 26 26

Škvrny

27

Ako odstrániš škvrny na textile Asfalt, smola Atrament Blato Cukor Čaj Čerešne a maliny Červená repa Čokoláda a kakao Dažďová voda na hodvábe a vlnenej látke Horčica Hrdza Jahody Káva Krv Med Mlieko, jogurt, zmrzlina Moč Ovocie Pivo Pleseň Rúž Spálená biela bielizeň Tráva a špenát Tuk, olej, masť Vajce Víno - biele Víno – červené

27 27 28 29 29 29 29 30 30 31 31 31 31 32 33 34 34 34 34 35 35 35 36 36 36 37 37 37

Vosk Živica Žuvačka

38 38 38

Zariadenie domu a bytu

39

Armatúry – vodný kameň Balkónové dvere Ak pod nimi podfukuje Črepinky z rozbitého skla Dlaždice Čistenie Oprava Domáce lepidlo Dosky a sošky z mramoru Čistenie Dvere a šuplíky Keď sa zadrhávajú Fľaky po pohároch na nábytku Hracie karty – zašpinené Hrdza Ako ju odstrániť Hrebene a kefy na vlasy Jedálenský stôl Klavír Čistenie Knihy Ako odstrániť mastné škvrny Koberce Čistenie Koberce – čistenie škvŕn Atrament Blato Káva, cukor, vajcia, krv Masť, olej Víno, pivo, ovocná šťava Vosk Koberce – ako sa zbaviť molí Koberce – nevyblednú Koberce – udržiavanie

39 39 39 39 40 40 40 40 40 40 40 40 42 42 42 42 43 43 43 43 43 43 44 44 44 44 44 44 44 45 45 45 45 46


Koberce – zvlnené 46 Koberec na schodisku 46 Korková podlaha – čistenie 48 Medené kotly 48 Mosadzné sošky, kľučky, svietidlá 48 Mydlo - zvyšky 48 Nábytok - čalúnený 49 Nábytok - kožený 50 Čistenie 50 Osvieženie 50 Lesk 50 Nábytok - lakovaný 50 Čistenie 50 Leštenie 52 Nábytok - leštený 52 Nábytok - premiestňovanie 53 Nábytok - staršie mastné škvrny 53 Nábytok z dubového a brezového dreva 53 Škvrny od atramentu 53 Nábytok z orechového dreva 54 Odstránenie rýh 54 Nábytok z plastu a syntetických látok 54 Nábytok z prírodného dreva 54 Ako odstrániť vosk 54 Čistenie 54 Nábytok z prútia 54 Zažltnutý, strata pružnosti 54 Obkladačky 56 Lepenie 56 Obrazy 56 Čistenie 56 Čistenie rámov 56 Pozlátené rámy 56 Vešanie 56 Odstránenie zápachu farby po maľovaní 57 Okenné rámy 57 Čistenie 57 Udržiavanie 57 Okná 58 Umývanie 58 Sklá v zime nezamrznú 58 Páperové vankúše a periny 60 Čistenie peria 60 Mole 60

Udržiavanie Parkety Čistenie škvŕn Lakovanie Leštenie Pasta na parkety Nebudú vŕzgať Umývanie Udržiavanie Podlaha – drevená Podlaha – linoleum Umývanie Zodraté linoleum Podlaha z PVC alebo z gumy Umývanie Ako ju správne položiť Pivnica Zostane suchá Rohože Čistenie Sklo – ako ho umývať Obyčajné Brúsené Krištáľové Skriňa – zatuchnutý vzduch Skrutky, klince Sprcha Steny Ako opraviť diery a obité rohy Maľovanie Sadrovanie Udržiavanie Umývanie, čistenie Stôl a stoličky – nezničia podlahu Svietidlá Čistenie Opatrné zapájanie a vypájanie Tapety – čistenie Papierové Umývateľné Vedrá – praktické využitie Vianočný stromček Záclony – budú biele Zápach v byte Zapáchajúce koberce Zásuvky – aby boli bezpečné

60 62 62 62 62 63 63 64 64 66 66 66 66 67 67 67 67 67 68 68 68 68 68 68 70 70 70 71 71 71 71 71 71 72 72 72 72 72 72 72 72 74 74 75 75 75


Zrkadlá Zubná kefka – vynikajúca na čisteni Žiarivky Žiarovky

76 76 76 76

Rezané kvety

77

Gerbera Vydrží dlhšie Klinčeky (Karafiáty) Vydrží dlhšie Kvety s krehkými stonkami Kvety vo váze Vydržia dlhšie Narcis Orgován Ošetrovanie, prenášanie Ovocie a kvety Peľ - nebude z kvetov opadávať Ruža Tulipán Dlhšia životnosť, vyrovnávanie Vázy – umývanie Vhodná váza

77 77 77 77 78 78 78 78 78 80 80 80 80 81 81 81 81

Črepníkové kvety

82

Črepník – čistenie Kaktus – ak je nový Palmy – podpora rastu Papraď – bude lepšie rásť

82 82 82 82

Pelargónia (muškát) – krajšie kvety Polievanie Presádzanie Prihnojovanie Samopolievanie izbových rastlín počas neprítomnosti Starostlivosť Škodcovia Umiestnenie Umiestenie črepníkov v lete Utieranie prachu z listov

82 84 85 85

Hmyz a ostatní škodcovia

60

Blchy Červotoč Kliešť Komár Mravce Mole Muchy Osy Pavúky Ploštice Potkan, myš Šváby Vijačka múčna Vši Vtáci – roztoče Zrniare a zrniarky

90 90 90 91 92 93 94 95 95 95 96 96 97 97 97 97

86 86 86 88 88 88

Kuchyňa Mäso

100

Ako spoznáš čerstvé mäso Ako správne nakrájaš mäso Ako spoznáš pokazenú mäsovú konzervu Baranina Ako ju zbavíš typickej príchute a vône Bažant Bude chutnejší Bažant Diétne pečené mäso

100 100 102 102 102 102 102 102 103

Diétne pečené mäso Flambovanie Grilovanie Jaternice Aby pri pečení nepraskli Klobáska Ako ju správne piecť Klepanie mäsa Mäsité kosti ako náhrada polievkového mäsa Mäso bude chrumkavejšie Mäso bude krehkejšie

103 103 103 104 104 104 104 104 104 104 106


Mäso bude krehkejšie Mäso na guláš Mäso na studenú misu Mäso na tatársky biftek Mäso pri pečení a opekaní Mäso s cibuľovou príchuťou Mäso vysokej a nízkej zveriny Ochrana pred muchami Párky Ako ich správne uvariť Pečené mäso Bude mať krajšiu farbu Pečenie Plnené mäso Bude chutnejšie Polievkové mäso Pripálená šťava z pečeného mäso Presolené mäso Pripálené mäso Príliš suché mäso Pečenie v hlinenom pekáči Príprava pred dusením a pečením Príprava pred vyprážaním zmrazeného mäsa Príprava rezňov Rozmrazovanie mäsa Solenie mäsa Správne upečené mäso Stará hovädzina Ako ju zmäkčiť Strúhanka Nebude odpadávať Studená paštéta Ako ju krájať Špikovanie mäsa Šunka Ako ju správne variť Tvrdé mäso Čo s ním Umývanie mäsa Uskladnenie mäsa mimo chladničky Uskladnenie vareného mäsa bez šťavy Varenie údeného mäsa Vyprážané mäso nenasiakne tukom

106 106 106 106 106 107 107 107 107 107 107 107 107 108 108 108 108 108 108 108 109 110 110 110 110 111 111 111 111 111 111 112 112 112 112 112 112 112 112 114 114 114 114

Vyprážané mäso v cestíčku Vyprážané mäso v trojobale Vyprážané - zohrievanie Vyprážanie tenších rezňov

115 115 115 115

Hydina

116

Ako spoznáš čerstvé mäso 116 Husacie škvarky 118 Budú chrumkavé a chutné 118 Hydina 118 Bude chutnejšia a mäkšia 118 Chrumkavá kôrka pri pečení hydiny 118 Kura 119 Ako dlho ho grilovať 119 Mastná hydina 119 Ako ju upiecť 119 Mäso dobre prepečené a chrumkavé 119 Pečenie do mäkka 119 Pečenie hydiny v lete 120 Rozmrazovanie hydiny 120 Stará a tvrdá hydina zmäkne 120 Zohrievanie pečenej hydiny 120

Ryby

121

Ako spoznáš, že je ryba čerstvá Kožu stiahneš jednoduchšie Odstránenie šupín Použitie hlavy a vnútorností Príprava čerstvých rýb Raky Varenie Správne uvarený Rozmrazovanie rýb - lepšia chuť Ryba vydrží dlhšie čerstvá Rybí pach - ako sa ho zbavíš Úhor Sťahovanie z kože Zabitie ryby Zmrazené ryby Živé ryby

121 122 122 122 122 122 122 122 124 124 124 125 125 125 125 125


Polievky a omáčky

126 Nebude sa lepiť

135

Bešamel - biela omáčka Hnedá omáčka Vylepšenie chuti Hovädzia polievka nebude kalná Hustá kyslá polievka bez octu Jemnejšia chuť polievky Kapustnica je príliš kyslá Knedlíky, gule a halušky do polievky Krajšia farba polievky Lepšia chuť polievky Mäsový vývar Ak chceš aby bol číry Keď nie je číry Omáčka Aby sa nevytvorila kožka So zeleninou Paprika v zápražke Polievka nevykypí Presolená omáčka Presolená polievka Rýchlejšia príprava polievky Skladovanie omáčok Zahusťovanie omáčok Zápražka Aby v nej neboli hrudky Ak zhrudkovatela Zalievanie Zohrievanie omáčky

126 126 126 126 126 128 128

135 136 136 136 136 136 136

Múčne jedlá, múčniky

133

128 128 128 129 129 129 129 129 129 130 130 130 130 130 130 130 132 132 132 132 132

Ako správne plniť formy na pečenie 133 Ako vyklopíš bábovku 133 Ak zabudneš osladiť cesto na koláč 134 Ak zabudneš posoliť cesto 134 Bábovka 134 Bude kyprejšia 134 Bielkové polevy 134 Cesto 135 Ako ho uschovať 135 Príprava 135 Keď nenakysne 135 Keď sa nedá vyvaľkať 135

Na mramorovú bábovku nebude suché Cesto s medom Cestoviny Ako ich variť Cukrová poleva Čokoládová poleva Bude lesklejšia Keď sa čokoláda zrazí pri roztápaní Dobre upečený múčnik Dobre vykysnuté cesto Drobivý koláč Droždie Domáce droždie Je čerstvé? Koľko ho použiť Forma na muffiny Halušky Sú tuhé Rozvarili sa Hrianky zo staršieho chleba Hrozienka do múčnikov Chlieb Ako ho ľahšie nakrájaš Aby nevyschol Chlieb a koláče Ako ich udržať čerstvé Chuť vanilky Jablkový koláč bude voňavejší Jablkový závin nepraskne Kakao bude tmavšie Koláč – ak oschol Krehké cesto Príprava Aký cukor použiť Koláč bude nadýchaný Prenášanie na plech Pečenie Vydrží dlhšie Krém do zákuskov Kysnuté cesto Pridávanie soli Kysnutie Koláče budú dlhšie mäkké

136 138 138 138 139 139 139 139 140 140 140 140 140 140 141 141 141 141 141 141 142 142 142 142 143 143 143 143 143 143 143 144 144 144 144 144


Vyťahovanie Pred pečením Ako ho krájať, keď je teplé Kysnuté koláče a buchty budú znova ako čerstvé Liate cesto Linecké cesto Príprava Lístkové cesto Rozmrazovanie Ak sa lepí Plech nemasti Vkladanie do rúry Pečenie Zvyšky Mak Keď nemáš mlynček Silnejšia vôňa Plnka bude chutnejšia Koláč bude chutnejší Mandle Jednoduché lúpanie Maslový krém vydrží dlhšie Med Skryštalizovaný V ceste Mlieko v kvásku Múčne červy Múka Na zápražku Na zahusťovanie pokrmov Napadnutá škodcami Orechy Ak ti chýbajú pri pečení Ovocie v koláči Ovocné guľky budú chutnejšie Ovocné knedličky Aby sa nelepili Palacinky Ak pridáš cukor Nebudú sa pripaľovať Čokoládové Perníky ostanú mäkké Piškótové cesto Bude nadýchanejšie Bude mať peknú farbu

144 144 144 144 144 146 146 146 146 146 146 146 146 146 147 147 147 147 147 147 147 148 148 148 148 148 148 148 148 148 148 150 150 150 150 150 150 151 151 151 151 152 152 152 152

Ako ho správne piecť Ako ho zvinúť Aby nezvlhlo Šťavnatejší koláč Poleva bude krajšia Posýpka na sladké i slané múčniky a pečivo Prášok do pečiva Ako ho pridávať do cesta Ako ho nahradiť Pripálené pečivo Pripálený koláč Rozmočený korpus Staršie pečivo Stvrdnuté keksy Šišky Plnenie Nenasiaknu tukom Torta Nenasiakne polevou Ako ju správne upiecť Ako zistíš, že je upečená Bude rovná Krájanie Trdelník Trené cesto – správna hustota Tvarohová plnka do koláčov Aby od nej cesto nezvlhlo Neroztečie sa Vajce na potretie Ak ti chýba Vanilkový cukor – domáci Vianočné pečivo Zohrievanie na pare Žemľová knedľa Ako ju lepšie nakrájaš Zohrievanie

152 152 152 152 152 154 154 154 154 155 155 155 156 156 156 156 156 158 158 158 158 158 158 159 159 159 159 159 159 159 160 160 160 160 160 160

Vajcia

161

Ako zistíš, že sú čerstvé Bielky a žĺtky Šľahanie Vydržia dlho Žĺtky a bielky zostanú čerstvé Pokazený sneh

161 162 162 162 162 162


Prasknuté vajíčko Praženica - nebude tuhá Uvarené či surové? Vajcia na dlhšie uskladnenie Varenie vajec Na tvrdo Na mäkko Stratené vajcia Pri varení neprasknú

163 163 163 164 164 164 164 164 164

Mlieko a mliečne výrobky

166

Bryndza – štipľavá Falošná šľahačka Maslo Ako spoznáš, že je kvalitné Ako rozoznať maslo od margarínu Mliečna ryžová kaša Ako ju nepripáliť Mlieko Ako zistíš, či je kvalitné a čerstvé Ako ho správne prevariť Aby sa nepripálilo Pripálené Zrazené Neskysne Puding Nepripáli sa Smotana Kyslá Uskladnenie Šľahačka – správne sladenie Šľahačka – správne šľahanie Šľahačka – bude držať na múčniku dlhšie Šľahačka – parížska Šľahačka – kávová Syr Aby tvrdý syr nevyschol Ak je príliš tvrdý Ak nie je dostatočne tvrdý na strúhanie Ak ho kúpiš priveľa Ako ho správne podávať Syr - vyprážanie Pri vyprážaní nevytečie 173

166 166 168 168 168 168 168 169 169 169 169 169 169 169 170 170 170 170 170 170 170 170 170 170 172 172 172 172 172 172 173

Aby sa ti pri vyprážaní neoddeľoval od šunky Tvaroh Ako s ním pracovať Ako spoznáš, že je kvalitný Ako z neho spraviť tavený syr Domáci Falošný

173 174 174 174 174 174 174

Majonéza

176

Aby sa majonéza nezrazila Ako zahustiť majonézu Ako zriediť majonézový pokrm Majonéza na ozdobovanie Majonéza do zemiakového šalátu Riedka majonéza Uskladnenie majonézy Zrazená majonéza

176 176 176 176 177 177 177 177

Tuky

178

Ako zachádzať s masťou pri vyprážaní Ako zachrániš pokazenú masť Bylinkové maslo Maslo Vydrží dlhšie čerstvé Nebude prskať Pripálené Olej Vydrží dlhšie čerstvý Zakalený Pomalšie sa prepáli Keď začne horieť Pripálené V kuchyni

178 178 180 180 180 180 180 181 181 181 181 181 181 181

Zelenina a huby

182

Ako dlho grilovať zeleninu Ako ochrániš huby pred škodcami Ako rozpoznáš jedlé huby Akú zeleninu kúpiť Chren Hlávkový šalát Hrášok

182 182 182 184 184 184 184


Kaleráb Kapusta Karfiol Kel Redkvička Šalotka Špargľa Uhorky Zelená fazuľka Zemiaky Baklažán nebude horký Biela kapusta bude mäkšia Cesnak Skladovanie Očistíš ho rýchlejšie Ľahšie ho rozotrieš Nebude sa lepiť na nôž Zápach Cibuľa a cesnak Ako ich skladovať Cibuľový a cesnakový dych Cibuľa Ako ju uchovať po prekrojení Ako ju uschovať po nakrájaní Ako neslziť počas krájania Praženie Zamrznutá Malé cibuľky ľahšie ošúpeš Červená repa Ako uchováš jej farbu Dusenie zeleniny Hlávkový šalát Vydrží dlhšie svieži Zvädnutý Hmyz v zelenine Huby Krájanie Uskladnenie Vydržia čerstvé Pach pri varení Chren Slzenie očí pri strúhaní Kapusta Ako sa zbaviť zápachu Bude mať lepšiu chuť

184 184 184 184 185 185 185 185 185 185 186 186 187 187 187 187 187 187 188 188 188 188 188 188 188 188 188 188 190 190 190 190 190 190 191 191 191 191 191 191 192 192 192 192 192

Karfiol Pred varením Koreňová zelenina Dlhšie vydrží Krájanie čili papričiek Lečo Keď ho deti nechcú jesť Mrazenie zeleniny Mrkva Bude mať lepšiu chuť Uskladnenie Antioxidanty Paprika Pálenie rúk pri čistení Paradajky Budú sa lepšie krájať Uskladnenie Lúpanie Šupky – ako ich využiť Petržlenová vňať Aby zostala čerstvá Zvädnutá Uskladnenie Pripálená zelenina Reďkovky zostanú dlhšie čerstvé Sušené huby Pred varením Budú chutiť ako čerstvé Sušenie zeleniny Šampiňóny Ostanú biele Špenát Bude chutnejší Zostane zelený Šupky zo zeleného hrášku Uvarená zelenina nestratí farbu Varenie zeleniny Voda z varenej zeleniny Zeleninová vňať Zeler nesčernie Zvädnutá zelenina

192 192 192 192 192 192 192 194 194 194 194 194 194 194 195 195 195 195 195 195 195 195 195 196 196 196 196 196 196 196 196 198 198 198 198 199 199 199 200 200 200

Zemiaky

201

Ak sa ľahko rozvaria Krájanie zemiakov

201 201


Hranolčeky budú chutnejšie Pečené zemiaky – budú chrumkavé Nové zemiaky Budú sa ľahšie čistiť Staré zemiaky Aby počas varenia nesčerneli Získajú dobrú chuť Sypké zemiaky sa nerozvaria Šúpanie zemiakov Uskladnenie Varenie zemiakov Zamrznuté zemiaky Zemiaková kaša Bude jemnejšia Zemiakové knedle Budú mať lesklý povrch Zemiakové placky Budú chutnejšie V rúre Falošné zemiakové placky Zemiaky a ostatná zelenina sa nerozvaria Zemiaky na bryndzové halušky Zemiaky si uchovajú vitamíny Zemiaky nevykypia Zemiaky sa nerozvaria Zemiaky varené v šupke Zemiaky v šupke nebudú tvrdé

201 201 202 194 202 194 194 202 202 202 204 204 204 204 204 204 205 205 205 205

Obilninya strukoviny

208

Obilné mole Ryža Aby bola biela a nadýchaná Pripálená Strukoviny Skladovanie Správne varenie Vetry Vetry

208 208 208 208 209 209 209 209 209

Ovocie

210 Koreninya pochutiny

Arašidy (búrske oriešky) Banány Uskladnenie Nesčernejú Prezreté

210 210 210 210 210

206 206 206 206 206 206 206

Citrón Uskladnenie Ako ho uchovať po prekrojení Lahšie ho vytlačíš Ak potrebuješ iba zopár kvapiek Citrónom proti mravcom Citrónová a pomarančová kôra Ľahšie šúpanie Ako ju uschovať Ako ju využiť Domáci likér Čerstvé ovocie a vädnutie kvetov Čučoriedkové farbivo Ako ho odstrániš zo zubov a z pier Egreše Zostanú čerstvé Grep Ako ho konzumovať Hrozno Ako zistíš, či je čerstvé Jablká Uskladnenie Jahody Umývanie Jahody a žihľavka Lieskovce Intenzívna vôňa Mrazenie ovocia Odkôstkovanie Orechy Uskladnenie Lahšie ich zbavíš škrupiny Lahšie ich ošúpeš Ovocné mušky Prebytočné ovocie Sušené ovocie Šípky Ako ich správne čistiť Zrelé a nezrelé

Horčica Domáca Aby nevyschla Ak stvrdne Kapary

212 212 212 212 212 212 213 213 213 213 213 213 214 214 214 214 214 214 214 214 214 214 214 214 214 216 216 216 216 217 217 217 217 218 218 218 218 218 218

220 220 220 220 220 220


Klinček Zlepší chuť ryže Korenie Ľahšie ho potlčieš Nebude v jedle zavadzať Na prekrytie pachu Majorán Marináda na grilovanie mäsa Mletá paprika Ocot Perníkové (medovníkové) korenie Polievkové korenie Prekorenené, ostré jedlo Soľ Nezvlhne Uskladnenie korenia

220 220 222 222 222 222 222 223 223 223 223 224 224 224 224 224

Nápoje

225 Doska na krájanie

Čaj Ako si ho správne pripraviť A kovové sitko Šípkový Káva Ako ju správne zalievať Bude aromatickejšia Bude lahodnejšia Mokka Turecká Viedenská Zalievaná Ovocné likéry Pivo Tvrdá voda na kávu a čaj Víno biele Víno červené Víno šumivé - šampanské Vínne kocky

225 225 225 225 226 226 226 226 226 226 226 226 228 228 228 230 230 230 230

Zaváraniea konzervovanie

232

Egreše Huby nakladané v octe Chutnejší broskyňový kompót Jablká Varenie Koľko ovocia v pohári

232 232 232 232 232 234

Ocot zostane dlho čerstvý a číry 234 Otváranie pohárov 234 Paradajkový pretlak 234 Pena pri varení džemu 235 Poháre nepuknú 235 Slivkový lekvár neplesnivie 235 Soľ ako konzervant 235 Sterilizovanie väčších uhoriek 235 Uskladnenie pohárov 236 Viečko na zaváraninách bude držať 236 Zabránenie tvorby plesne 236 Zalievanie ovocia sirupom 236 Zaváranie bez zaváracieho hrnca 237 Základné rady pri zaváraní 237

Kuchynský riad, zariadenie kuchyne

238

238 Ak je zafarbená 238 Páchne od rýb 238 Bude ako nová 238 Drevené naberačky a varešky 238 Drez z ušľachtilej ocele 238 Čistenie 238 Fľaše a hrnčeky zhnednuté od čaju 240 Chladnička 240 Aby nevznikol zápach 240 Ako odstrániť zápach 240 Čistenie 240 Pružné tesnenie na dverách 240 Matné poháre 241 Medený riad 241 Mramorová pracovná doska 241 Čistenie 241 Nábytok 241 Nože 242 Nebudú páchnuť 242 Uvoľnené z držadla 242 Ohňovzdorné sklo 242 Plastová doska na krájanie – škvrny 242 Čistenie 242 Pripálené jedlo v hrnci 243 Riad špinavý od cesta 243 Rúra - čistenie 243 Sklenené zátky nejdú uvoľniť 243


Smaltované nádoby Strieborný príbor Čistenie a udržiavanie Tmavé fľaky Špeciálne mydlo na čistenie Voda na čistenie Sadze Strúhadlá a lis na cesnak Škatuľa na chlieb Aby v nej nebola pleseň Škáry medzi kachličkami Termoska Aby nepraskla

244 244 244 244 244 244 244 246 246 246 246 246 246

Upchaný odpad Varešky Budú biele Varením nestmavnú Varná doska Vodný kameň Vodný kameň v hrncoch Zaváracie poháre Neprasknú Zmäkčenie utierok Zariadenie kuchyne

246 247 247 247 247 248 248 248 248 248 249

Záhrada Okrasná záhrada

252 Ruže

Astra Dá viac kvetov Begónia Zazimovanie Fuksia Semená rýchlejšie naklíčia Georgína Dá viac kvetov Gladioly Ochrana hľúz Chryzantémy Predĺženie životnosti kvetov Kríky Presádzanie Rovnomerný rast Letničky Semeno na budúci rok Narcisy Presádzanie Odkvitnuté kvety Ohnuté kvety Ochrana stromčekov a kríkov pred snehom Ochrana trávnika Presvetlenie okrasných krov Prezimovanie kvetinových hľúz a rastlín

252 252 252 252 252 252 252 252 254 254 254 254 254 254 254 255 255 255 255 255 255 256 256 256 256

Ako ich zazimovať Obnova starého záhonu Ošetrovanie a zavlažovanie Vysádzanie na jar Trvalky po zime Tulipány Presádzanie

257 257 257 257 257 258 258 258

Ovocná záhrada

259

Čerešne Rez Jablká, hrušky Zber a uskladnenie Jahody Ochrana plodov Väčšia úroda Vysádzanie Lieskové orechy Po zbere Orech Lepšia úroda Rez stromu Orech vlašský Zber a uskladnenie Ošetrenie rán na kmeňoch stromov Ovocie Skladovanie

259 259 259 259 260 260 260 260 260 260 261 261 261 261 261 262 262 262


Ovocné stromy Čas vysádzania Kvalitnejšie plody Lepšia úroda Ochrana pred polámaním konárov Opatera po vysadení Príprava stromčeka a pôdy na vysadenie Vysadenie stromčeka Popol ako hnojivo Rez ovocných stromov Sadza ako hnojivo Stromčeky sadené do trávnika

262 262 262 262 262 262 263 263 264 264 264 264

Zeleninová záhrada

266

Cibuľa kuchynská Výsadba a zber Cukrová kukurica Zber Fazuľa Hnojenie Urýchlenie klíčenia Hlávkový šalát Pravidelná úroda Hrach Hnojenie, urýchlenie klíčenia Hriadky na zeleninu Karfiol Zlepšenie chuti, snehobiela farba Kôpor Mrkva Uskladnenie Uskladnenie v pôde Nové zemiaky Postupný zber Petržlen Ošetrenie hriadky pred výsevom Zalievanie Rajčiak Vysádzanie Ochrana Ochrana koreňov Závlaha Rajčiaky, uhorky, paprika Zalievanie

266 266 266 266 266 266 266 268 268 268 268 268 268 268 269 269 269 269 269 269 270 270 270 270 270 270 270 270 270 270

Reďkovka 272 Lepší vývoj 272 Ružičkový kel 272 Väčšia úroda 272 Semená a priesady 272 Ochrana 272 Semená s tvrdými šupami 272 Rýchlejšie vyklíčia 272 Skúška klíčivosti 273 Stabilita rastlín 273 Staré semená 273 Využitie 273 Striedanie plodín 273 Výhody 273 Špenát 274 Tekuté hnojivo na zalievanie rastlín 274 Tekvica 274 Dlhšie uskladnenie 274 Ochrana plodov 274 Termín výsadby 275 Rastliny citlivé na mráz 275 Uhorka 275 Ochrana pred hnilobou a zlepšenie rastu 275 Predchádzanie horknutiu 275 Urýchlenie klíčenia 275 Zber 275 Voľné záhony po zbere 276 Vysievanie semien na hriadku 276 Záhrada 277 Základné plánovanie 277 Zavlažovanie vysiateho záhonu 278 Zeler voňavý 278 Zabezpečenie bieleho sfarbenia a lepšieho rastu 278 Zemiaky 278 Väčšia úroda 278

Ochrana rastlín a stromov

279

Biologická ochrana rastlín Fazuľové vošky Hubové ochorenia Ochrana pred šírením Húsenice na egrešových kríkoch Húsenice na kapuste

279 279 279 279 280 280


Húsenice na zelenine a bobuľovom ovocí Húsenice, vošky, hubové choroby Húsenice v zeleninovej záhrade Chorľavé a chátrajúce rastliny Krtince Mach, burina Ako sa ich jednoducho zbaviť Medvedík obyčajný Molice, rôzne húsenice, vošky a iné Múčnatka Myši Nežiaduci hmyz Ochrana pred prvým mrazíkom Ochrana rastlín pred májovým mrazom Ochrana ovocných stromov pred mrazom Ochrana ovocných stromov pred zverou Ochrana plodov ovocných stromov pred osami

280 280 280 281 281 281 281 281 282 282 282 282 283 283 283 284

Pásavka zemiaková, rôzne húsenice a vošky Pes rozrýva hriadky Skočka kapustová Ochrana pri sadení Ochrana rastliny po napadnutí Slimáky Slimáky Tipy na prilákanie užitočného hmyzu a vtákov Čmeliaky Ucholaky Včely a vtáky živiace sa hmyzom Vošky Vtáky Ako ich odohnať Ochrana plodov na ovocných stromoch Vyzobávajú púčiky bobuľového ovocia Zajac poľný

284 285 285 285 285 285 286 286 286 286 286 287 288 288 288 288 288

284

Zdravie a pestovanie krásy Domáce prostriedky na prevenciu i liečbu chorôb

292 Myší chvost (rebríček) Mäta pieporná Rastliny a iné prírodné lieky, Rasca ktoré by doma nikdy nemali chýbať 292 Rozmarín Cesnak 292 Cibuľa 293 Saturejka záhradná Červená repa 294 Semená horčice Mrkva 296 Šalvia Chren 297 Zemežlč Zemiaky 298 Žihľava Paradajky 299 Valeriánske kvapky Med 300 Citrón 301 Starostlivosť o svoje zdravie Mak 302 Alergia na chlad Aníz 303 Angína Bazalka 303 Cibuľový obklad Kamilky (harmanček) 304 Obklad z ľanových semien Ligurček lekársky 305 Bazový obklad Majorán 305 Astma Materina dúška 306 Stlmenie záchvatu

306 307 308 308 309 309 310 310 311 311

312 312 313 313 313 313 313 313


Bodnutie hmyzom Prvá pomoc Bodnutie včelou, osou Prvá pomoc Bodnutie do jazyka, ústnej dutiny alebo hrdla - prvá pomoc Bolesť hlavy Citrónový obklad Olejčeková masáž Rasca Bolesť hlavy po slnení Cibuľovo-tvarohový obklad Bolesť hlavy pri prepracovaní Tvarohový obklad Bolesť hlavy reumatická Obklad z kelových listov Bazovo-octový obklad Bolesť hlavy z prechladnutia Zápar z mäty piepornej Obklad zo slanej vody Bolesť hlavy z tepla Citrónový obklad Bolesť hrdla Kloktanie cesnakovo-chrenovým roztokom Kloktanie bylinkovým roztokom Kloktanie slanou vodou Teplý nápoj Bolesť hrdla Bolesť kĺbov Cesnakovo-olivová masť Kúpeľ alebo zábal Bylinkový obklad Bylinkový kúpeľ Bolesť očí Bolesť uší Kvapky a zohriaty chlieb Koloidné striebro Bolesť v zátylku Cibuľový obklad Bolesť zubov Výplach ústnej dutiny I. Výplach ústnej dutiny II. Výplach ústnej dutiny III. Zmes priamo na zub

314 314 314 314 314 314 315 315 315 315 315 315 315 316 316 316 316 316 316 316 316 317 317 317 317 317 318 319 319 319 319 319 320 320 320 320 321 321 321 321 321 321 321

Bolestivá menštruácia Majoránový nápoj Obklad spolu s čajom Bradavice Lastovičník Ocot alebo citrón Cudzie teliesko v oku Kvapka olivového oleja Depresia, melancholická nálada Kúpeľ z materinej dúšky Bilinková tinktúra Bilinkový odvar Vínový odvar Dlhovekosť Ako zostať dlho mladý Škoricový čaj s medom Dna Zelerový odvar Soľný obklad Zemiakový odvar Ekzém s vodnatými pľuzgierikmi Odvar z dubovej kôry Hemoroidy Masť Harmančekový odvar Nastrúhané jablko s ľanovými semiačkami Citrónová šťava Ľanový olej s liehom Hlísty, mrle a iné parazity Odvar z maku Obklad z repy Voda z cibule Cesnak Hnačka Čaj Odvar z rasce Horúčka Čaj Chronická únava Medovo-škoricový nápoj Kašeľ Naparovanie Bylinkový nápoj Med s chrenom Med s cibuľou

322 322 322 322 322 322 323 323 323 323 323 323 323 324 324 324 324 324 324 324 324 324 325 325 325 325 325 325 326 326 326 326 326 327 327 327 327 327 328 328 328 328 328 328 328


Krvácanie Ako ho zastaviť Roztok na menšie rany Krvácanie z nosa Slaná voda Krvný tlak - nízky Čaj Krvný tlak - vysoký Cesnak Odvar Nátierka Lekárnička Čo by mala obsahovať Migréna Mentol Močové cesty - bolesť z prechladnutia Obklad Močové cesty - kamene Obklad Kvet rasce a hroznový cukor Čierna reďkovka Odvar Močové cesty - piesok Paštrnák s medom Močové cesty - zápal Voda a brusnice Obklad Medovo-škoricový nápoj Nadúvanie a bolesti brucha Odvar Obklad Nadváha Odvar I. Odvar II. Nápoj z medu a škorice Mätový čaj Nechutenstvo Červené víno Bylinkový čaj Nervozita, zlá nálada Harmančekový odvar Nespavosť Teplé mlieko s medom Čili papričky

329 329 329 329 329 329 329 330 330 330 330 331 331 332 332 332 332 332 332 332 332 332 333 333 333 333 333 333 334 334 334 334 334 334 335 335 335 335 335 335 335 336 337 337

Omrznutie rúk, nôh, nosa Prevencia Ošetrenie Horúci kúpeľ Žihľava a zemiaky „Opica“ - trpké prebudenie Prevencia Prvá pomoc Nápoje Otlaky Citrónová šťava Obklad Otrava hubami Prvá pomoc Ploché nohy Plynatosť Podvrtnutie, vykĺbenie Obklad Popálenie Horčica Popálený jazyk Maslo Popraskaná pokožka na rukách Olej a citrón Kúpeľ Odvar Poruchy krvného obehu Rozmarínový čaj Zásadité potraviny Poruchy potencie Odvar Med Poruchy trávenia Čaj z oregana Čaj zo zemežlče Čaj z rôznych byliniek Poruchy zraku Posilnenie imunity Cesnak, cvikla a med Hliva ustricová alebo echinacea Med a škorica Potenie a zápach Šťava z citróna Prechladnutie, nádcha Citrón a med

337 337 337 337 337 338 338 338 338 338 338 338 339 339 339 339 339 339 340 340 340 340 340 340 340 341 341 341 341 341 341 341 342 342 342 342 343 344 344 344 345 346 346 346 346


Citrón Čaj I. Čaj II. Med a škorica Kúpeľ nôh, cesnak a lipový čaj Prostata Vrbovková kúra Prvé zúbky - ako predísť bolesti pri prerezávaní Šafran Jantár Rany – zle zahojené Odvar Spálenie od slnka, úpal Natrieť, piť a oddychovať Svrbenie pokožky Voda a púder Štikútanie Unavené nohy Kúpeľ Vysoký cholesterol Odvar I. Odvar II. Výtok (ženský) Čaj z alchemilky Odvar Vracanie – ako ho vyvolať Nápoj z horčice Reďkovka, ocot a med Odvar Vredy Obklad Vyrážky Med a škorica Cesnak Zápach z úst Kloktadlo Zápaly kože Pasta I. Pasta II. Zápcha Slaná voda Horčičné semienka Zarastanie nechtov Odvar z repíka

346 346 346 346 347 347 347 347 347 347 348 348 348 348 349 349 349 350 350 350 350 350 350 350 350 351 351 351 351 351 351 351 351 351 352 352 352 352 352 352 352 352 353 352

Závislosť na nikotíne Opražená kôrka Zvýšená žalúdočná kyselina Mlieko a zemiaky Odvar Mrkva Žalúdočné ťažkosti Aloe Vera Čaj Žalúdočné vredy spôsobené nervozitou Odvar Šťava zo surových zemiakov

354 354 355 355 355 355 356 356 356

Starostlivosť o svoje telo

358

Akné Celulitída Kávový zábal Citrón – domáci prostriedok na pestovanie krásy Drsná pokožka Glycerínový kúpeľ Glycerínový gél na ruky Harmanček (kamilky) Kolínska voda I. Kolínska voda II. Kolínska voda III. Kolínska voda – francúzska Krajší dekolt Ľad Krásne prsia Krém - bóraxový na ruky Krém - jemný Krém - lanolínový krém na suchú pokožku Krém - mandľový na tvár i ruky Kúpeľ Otrubový kúpeľ Ružovo-glycerínový kúpeľ Mandľovo-pomarančový kúpeľ Rozmarínový kúpeľ Lipový kvet - domáci prostriedok na pestovanie krásy Mlieko - domáci prostriedok na pestovanie krásy

358 358 358

357 357 357

359 359 359 360 360 361 361 361 361 362 362 362 362 363 363 363 364 364 364 364 364 365 365


Nechty – ako sa o ne správne starať 366 Oči – keď sú opuchnuté 366 Obklad I. 366 Opaľovanie 368 Opaľovanie – aby pokožka netrpela 368 Pery – aby boli vláčne a pekné 368 Pery - popraskané 368 Pleť bez vrások 368 Maska I. 368 Maska II. 368 Pleťová maska – banánová 369 Pleťová maska – kivi 369 Pleťová maska – marhuľová 369 Pleťová maska na unavenú pokožku 369 Pleťová maska – ríbezľová 370 Pleťové masky – vaječné 370 Pleťové masky z ovocných a zeleninových štiav 370 Pleťová voda čistiaca a osviežujúca 371 Pleťová voda – mandľová 371 Ploché bradavice a nepigmentové znamienka 372 Nechtík 372 Pokožka - ako ju chrániť 372 Pokožka - mastná 372 Odvar zo šalvie 373 Maska I. 373 Maska II. 373 Pokožka - suchá 374 Maska 374 Pokožka – upchaté póry 375 Odvar z bazy 375 Pokožka – zmiešaná 375

Potenie nôh Tinktúra Toaletný ocot Zásyp Prírodný peeling Ruky – ako sa o ne správne starať Na zjemnenie a vyhladenie Potenie Čo áno Čo nie Ústna voda I. Ústna voda II.

376 376 376 376 376 377 377 378 378 379 380 380

Vlasy – aby boli lesklé Vlasy - ako sa o ne starať, aby boli stále krásne Vlasy – čierne Vlasy - detské alebo príliš jemné Vlasy - mastné Vlasy - suché Vlasy - vypadávanie Odvar Voňavka – ako ju správne nanášať Voňavka – jemná Voňavka – levanduľová Vyrážky Zrohovatená koža – ako ju odstrániť Krém Zuby – aby boli zdravé a krásne

380 380 381 381 381 382 382 382 383 383 383 384 384 384 385


U

pratovaniu či vareniu sa nevyhne asi nikto z nás.Možno to nie je práve najkrajšia predstava trávenia voľného času, ale ak sa začítaš do tejto knižky, nájdeš veľa rád a  tipov, ktoré ti tieto činnosti uľahčia. Popri starostlivosti o  domácnosť nesmieš zabúdať ani na seba – na svoje zdravie a  krásu. Ak už nechceš používať toľko ospevované a  drahé prípravky z  reklám, či už sú to čistiace prostriedky alebo krémy na tvár, táto knižka ti bude tou správnou pomocníčkou. V  štyroch kapitolách ti ponúkame rady našich babičiek, jednoduché riešenia menších či väčších problémov overené časom. Zistíš, ako si vypestovať vlastné ovocie a  zeleninu, ako si poradiť rýchlo a  jednoducho s  upratovaním, ako si zjednodušiť prácu v kuchyni a ako si zachovať zdravie a krásu. A  čo je na tom všetkom najlepšie? Budú ti stačiť predmety každodennej potreby, bylinky, ovocie a  zelenina. Fígle, ktoré pomáhali v  bežnom živote našim babičkám, určite nájdu praktické využitie aj v modernej domácnosti.

ISBN 978-80-970535-2-9

9 788097 053529

www.starbooks.sk

Babičkine rady nad zlato  
Babičkine rady nad zlato  

Upratovaniu či vareniu sa nevyhne asi nikto z nás.Možno to nie je práve najkrajšia predstava trávenia voľného času, ale ak sa začítaš do te...

Advertisement