Page 1


Obsah Základné vybavenie Poháre Niektoré hlavné zásady Recepty Americano B-52 Bacardi Bellini Bloody Mary Bronx Buck’s Fizz Bull Shot Caipirinha Cosmopolitan Cuba Libre Daiquiri French Connection Gin Fizz Godfather Golden dream Grasshopper Harvey Wallbanger Champagne Cocktail Japanese Slipper John Collins

- 10 -

6 11 12 13 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46 48 50 52 54


Kamikaze Kir Royal Long Island Iced Tea Mai Tai Manhattan Margarita Martini Dry Mimosa Mojito Negroni Old Fashioned Orgasm Paradise Perfect Martini PiĹˆa Colada Planters Punch Rob Roy Rusty Nail Salty dog Screwdriver Sea Breeze Sex on the Beach Singapore Sling Tequila Sunrise Tom Collins Vodkatini Whisky Sour White/Black Russian Zombie Moje kokteily

56 58 60 62 64 66 68 70 72 74 76 78 80 82 84 86 88 90 92 94 96 98 100 102 104 106 108 110 112 114


Bloody Mary

Potrebuješ: 4 cl vodky 1 cl citrónovej šťavy 10 cl paradajkového džúsu čierne korenie, tabasco, soľ, worcester (podľa chuti), stonku zeleru na ozdobenie

Postup: 1. Všetky suroviny daj do šejkra. 2. Poriadne premiešaj. 3. Nalej do pohára s ľadom . 4. Ozdob stonkou zeleru.

Prvá Bloody Mary bola namiešaná v roku 1921 Fernandom Petoitom v Harry‘s New York Bar v Paríži a pozostávala vtedy z rovnakého dielu vodky a paradajkového džúsu. Petoit prišiel v roku 1930 do King Cole Baru hotela St. Regis v New Yorku a predstavil tam svoj drink. Manažment hotela ho chcel premenovať na Red Snapper, k čomu ale nakoniec nedošlo. Povráva sa, že názov tomuto drinku dal slávny Ernest Hemingway, ktorý ho venoval svojej štvrtej manželke Mary Welshovej.

- 22 -


Cosmopolitan

Potrebuješ: 4 cl citrónovej vodky 1,5 cl Cointreau 1,5 cl citrónovej šťavy 3 cl brusnicového džúsu

Postup: 1. Všetko nalej do šejkra. 2. Dobre premiešaj. 3. Nalej do koktejlového pohára. 4. Ozdob plátkom citróna.

Pôvod tohto nápoja je tak trošku diskutabilný. Pravdepodobne ho vymysleli dvaja barmani, nezávisle na seba, okolo roku 1970. Vo všeobcnosti sa má za to, že tento kokteil priniesol John Caine do San Francisca okolo roku 1987 zo stredozápadu. Cosmopolitan sa stal v posledných rokoch populárnym vďaka seriálu z produkcie HBO Sex and the City (Sex v meste). Symbolizuje nezávislosť a ženskosť a je vynikajúcou voľbou pre slávnostné i bežné posedenie. Cosmo, ako sa Cosmopolitan skrátene nazýva, má mnoho rôznych podôb - niekto doň pridáva viac či menej brusnicového džúsu alebo používa obyčajnú vodku namiesto citrónovej.

- 32 -


French Connection Potrebuješ: 3 cl Cognac 3 cl Amaretto ľad

Postup: 1. Do pohára daj ľad. 2. Nalej koňak a Amareto. 3. Pohár v ruke mierne premiešaj.

French Connection je elegantný drink, ktorý sa popíja pomaly, aby si ho človek naozaj vychutnal. Tento nápoj ťa vráti späť do doby, keď muži nosili klobúky a fajčili cigary, cigarový dym sa niesol miestnosťou, v ktorej sa rozliehal blues a spev krásnej speváčky, a pri vedľajšom stole sedela skupina zločincov. Skladá sa len z dvoch druhov alkoholu, preto sa uisti, že je každý z nich naozaj kvalitný.

- 38 -


Godfather

Potrebuješ: 4 cl Scotch whisky 2 cl Amaretto ľad

Postup: 1. Do pohára daj ľad. 2. Nalej koňak a Amareto. 3. Pohár v ruke mierne premiešaj.

Tento nápoj je jednoduchým, ale zároveň rafinovaným spôsobom, ako ozvláštniť obyčajný pohár škótskej. Troška talianskeho likéru dodáva tomuto nápoju jemnú mandľovú chuť bez toho, aby potlačila chuť škótskej whisky.

- 42 -


Kir Royal

Potrebuješ: 9 cl sektu 1 cl Creme de Casis

Postup: 1. Do pohára na šampanské nalej likér . 2. Dolej sektom.

Ak by sme mali menovať jedinú vec, ktorú robia Francúzi naozaj úžasne, jednoznačne by to boli aperitívy. Francúzsky aperitív je alkoholický nápoj podávaný pred hlavným jedlom s malým predjedlom. Kir Royal je obmenou nápoja Kir, ktorý sa stal obľúbeným vo francúzskych kaviarňach v polovici 19. storočia a po druhej svetovej vojne si vytváral obľubu medzi ľuďmi vďaka Felixovi Kirovi, vtedajšiemu starostovi Burgundska.

- 58 -


Margarita

Potrebuješ: 4 cl tequily 2 cl Cointreau 1 cl citrónovej šťavy

Postup: 1. Okraj kokteilového pohára navlhči citrónom. 2. Obaľ v soli. 3. Všetky suroviny premiešaj v šejkri. 4. Nalej do kokteilového pohára.

Kto by nepoznal tento osviežujúci nápoj, ktorý si získal srdcia mnohých ľudí na celom svete? Pri jeho príprave sa fantázii medze nekladú. Môžeš ho podávať bez ľadu, s kockami ľadu alebo zmiešaj s ľadovou drťou. Okraj pohára môžeš ozdobiť cukrom i soľou, je to naozaj iba na tebe.

- 66 -


Mojito

Potrebuješ: 5 cl bieleho rumu 2 cl limetovej šťavy 1/2 limety (nakrájanej na mesiačiky) 1 lyžičku trstinového cukru čerstvú mätu piepornú drvený ľad a sódu

Postup: 1. V pohári roztlač limetu s cukrom. 2. Pridaj mätu a drvený ľad. 3. Prilej limetovú šťavu a rum. 4. Dolej sódou. 5. Ozdob kolieskom limety a mätou. Nápoj podobný mojitu bol známy už v 16. storočí; podľa legendy bol vynálezcom predchodcu mojita anglický korzár Richard Drake, ktorý zmiešal aguardiente (predchodce rumu), cukor, limetky a mätu a nazval ho „El Draque“ (podľa prezývky Francisa Draka, jeho nadriadeného). Skutočné mojito vzniklo z draque zámenou aguardiente za rum na začiatku 20. storočia na Kube. Slovo mojito zrejme pochádza z označenia pálivej omáčky mojo (zo španielskeho mojar, „navlhčiť“). Názov je často chybne vyslovovaný ako „mochito“. V španielčine sa síce „j“ vyslovuje jako „ch“, avšak na Kube sa vyslovuje ako „h“; teda správne by sa malo vyslovovať „mohito“.

- 72 -


Pina Colada ~

Potrebuješ: 4 cl bieleho rumu 2 cl kokosového likéru 6 cl ananásového džúsu ľad

Postup: 1. Všetko vrátane ľadu rozmiešaj v mixéri. 2. Nalej do pohára. 3. Ozdob kúskom ananásu.

Exotický zázrak - to je to, čo tento miešaný nápoj vystihuje. Lahodná krémová chuť s kúskami ananásu - to je vynikajúca voľba na horúce letné večery. Tejto smotanovej pochúťky však nikdy nevypi veľa, pretože je veľmi ťažká na žalúdok.

- 84 -


Screwdriver

Potrebuješ: 4 cl vodky 10 cl pomarančového džúsu

Postup: 1. Do pohára daj ľad. 2. Nalej vodku a džús. 3. Pohárom jemne zakrúž, a tak obsah premiešaj.

Screwdriver (skrutkovač), alebo jednoducho vodka s džúsom, je to pravé pre všetkých milovníkov vodky. Patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie miešané nápoje. Svoje meno údajne dostal podľa toho, že si americkí ropní inžinieri v Saudskej Arábii zvykli do plechoviek s pomarančovým džúsom potajme prilievať vodku a nápoj si miešali svojimi skrutkovačmi.

- 94 -


Sex on the Beach Potrebuješ: 4 cl vodky 2 cl broskyňového likéru 15 cl pomarančového džúsu 1 cl grenadíny

Postup: 1. Pohár naplň ľadom. 2. Prilej všetky suroviny, okrem grenadíny. 3. Premiešaj. 4. Dolej grenadínu.

Sex on the Beach (sex na pláži) je čoraz obľúbenejší - či už je to pre jeho nápaditý názov, alebo pre jeho chuť. Tento osviežujúci ovocný miešaný nápoj sa hodí najmä na letné večery a nesmie chýbať ani na jednom večierku.

- 98 -


Tequila Sunrise Potrebuješ: 4 cl tequily 12 cl pomarančového džúsu 1 cl grenadíny

Postup: 1. Pohár napň ľadom. 2. Pridaj tequilu a džús. 3. Opatrne prilej grenadínu.

Tento kokteil poznajú azda aj tí, čo tequilu nemajú v obľube. Je dokonalým osviežením počas horúceho letného večera. Svoj názov dostala podľa toho, ako vyzerá po naliatí do vysokého pohára. Všetky zložky sa usadia jedna na druhú a výsledný efekt pripomína farby vychádzajúceho slnka.

- 102 -


V našom vydavateľstve vyšli aj tieto tituly:

Zlatá babičkina kuchárka V tejto knižke nájdete tie najchutnejšie babičkine recepty, alebo ak chcete, recepty starej mamy. Či vám robí varenie radosť a využívate pri ňom vlastnú fantáziu, alebo je pre vás len nevyhnutnosťou každodenného života, určite sa vám stáva, že začínate upadať do stereotypu. Naše babičky vedeli navariť lacno a naozaj veľmi chutne. Inšpirujte sa ich receptami. Nájdete tu jedlá jednoduché, každodenné, ale aj náročnejšie, vhodné na slávnostné príležitosti. Nezabudli sme ani na obľúbené domáce kompóty, likéry, či zaváraniny. A keďže každá dobrá rada je nad zlato, pridali sme veľa rád a užitočných tipov. 400 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm

Zlaté babičkiné dobroty Aj vy často spomínate na rozprávkové koláčiky, ktoré robievala vaša babička? V tejto knižke nájdete tie najchutnejšie babičkine recepty, alebo ak chcete, recepty starej mamy. Teda vlastne dobroty. Ponúkame to najlepšie z overených receptov našich babičiek. Ponúkame vám ich v takej podobe, v akej nám ich porozprávali naše babičky, mamičky, tety a známe. Pri ich čítaní budete mať pocit, že vaša babička stojí pri vás a krok za krokom vás vedie celou prípravou. Nájdete tu recepty na koláče od výmyslu sveta, sladké jedlá i slané múčniky. Vyše 600 receptov, veľa užitočných rád a tipov, ktoré sa vám pri pečení určite zídu, skrátka, spravili sme všetko pre to, aby sme ulahodili aj tým najnáročnejším maškrtníkom. 400 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm

- 10 -


Zlatá babičkina studená kuchárka Studená kuchyňa je neodmysliteľnou súčasťou nášho stravovania. Nezaobíde sa bez nej žiaden večierok či návšteva. Studená kuchyňa - to nie sú len chlebíčky a obložené misy, ale aj varené, vyprážané, či pečené jedlá, ktoré sa neskôr vychladia a podávajú za studena. Takto pripravené pokrmy vám dlhšie vydržia a môžete si ich pripraviť do zásoby. Vďaka nim vás už žiadna návšteva nezastihne nepripravených. Vďaka receptom našich starých mám si môžete pripraviť studené polievky a omáčky, ochutenú majonézu, rôzne nátierky a peny, vlastné ochutené maslo či domáci tvaroh, šaláty, rôzne originálne chlebíčky a obložené misy, jedlá z vajec, mäsa i zeleniny a ešte omnoho viac... 400 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm

Zlaté babičkiné polievky a omáčky Polievku vie uvariť aj menej skúsená gazdinka. Avšak také polievky, aké vedeli uvariť naše babičky, to už vie dnes málokto. Naše babičky vedeli navariť lacno, ale naozaj veľmi chutne. Inšpirujte sa ich receptami. Nájdete tu polievky jednoduché, každodenné, ale aj náročnejšie. Mäsové, zeleninové, rybacie, strukovinové, hubové... Vývary, husté, krémové... Jednoducho každému podľa jeho chuti. A že tých chutí je požehnane, uvidíte sami. Na záver sme pridali aj niektoré obľúbené omáčky. A keďže dobrá rada je nad zlato, pridali sme opäť veľa rád a užitočných tipov. 144 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm

Moja zlatá kuchárka Elegantný zápisník na recepty pre domáce gazdinky. Milé gazdinky, kuchárky - expertky, pokročilé i začiatočníčky. Aj vy máte svoje obľúbené recepty kade-tade? Ak ich chcete mať pokope v elegantnej knižke-zápisníku, tak vám ponúkame riešenie.

192 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm


Babičkine rady nad zlato Upratovaniu či vareniu sa nevyhne asi nikto z nás. Možno to nie je práve najkrajšia predstava trávenia voľného času, ale ak sa začítate do tejto knižky, nájdete veľa rád a tipov, ktoré vám tieto činnosti uľahčia. Popri starostlivosti o domácnosť nesmieme zabúdať ani na seba – na svoje zdravie a krásu. Ak nechceme používať toľko ospevované a drahé prípravky z reklám, táto knižka vám bude tou správnou pomocníčkou. V štyroch kapitolách ponúkame rady našich babičiek, jednoduché riešenia menších či väčších problémov overené časom. Zistíme, ako si vypestovať vlastné ovocie a zeleninu, ako si poradiť rýchlo a jednoducho s upratovaním, ako si zjednodušiť prácu v kuchyni a ako si zachovať zdravie a krásu. A čo je na tom všetkom najlepšie? Budú vám stačiť predmety každodennej potreby, bylinky, ovocie a zelenina. Fígle, ktoré pomáhali v bežnom živote našim babičkám, určite nájdu praktické využitie aj v modernej domácnosti. 416 strán · pevná väzba · rozmer 165 x 240 mm

Domáci lekár pre ženy Kto najlepšie rozumie ženám? No predsa ženy. V tejto knihe vám práve preto poskytujú rady výhradne ženy - lekárky. Lekárky samy veľmi dobre vedia, ako dané ťažkosti pociťujú ich pacientky, keďže sú po biologickej stránke vybavené rovnako. Dokážu sa do svojich pacientok lepšie vcítiť, sú empatické, a práve preto môžu posúdiť zdravotný stav žien z jedinečného ženského pohľadu. V tejto knižke nájdete okrem iného stovky rád, vďaka ktorým sa budete vedieť pred chorobami účinne chrániť, a vďaka ktorým budete vedieť zvládnuť zdravotné problémy sama pomocou domácich prostriedkov. Kožné lekárky vám poradia, ako vyliečiť vyrážky, zjemniť „starecké škvrny“ či vrásky, ako rýchle zasiahnuť, keď sa vám objaví herpes a pod. Dozviete sa, čo robiť pri menštruačných bolestiach, pri rannej nevoľnosti v tehotenstve, pri problémoch s kojením, endometrióze, pri častých zápaloch pošvy atď. Dôležitá je nielen telesná, ale i duševná stránka, a práve preto vám psychologičky poradia, čo robiť pri depresii, nude, pocitoch prázdnoty, úzkosti či nízkom sebavedomí. Okrem toho vám táto knižka ponúka nespočetné množstvo rád a tipov na zvládnutie každodenných starostí, akými sú neposlušné vlasy, ovisnutá koža na pažiach, problémy s ranným vstávaním, lupiny či plynatosť. 752 · pevná väzba · rozmer 130 x 200 mm


Zbojník Jurošík - 1. diel Konečne! Zbojník Jurošík z večerníčkov, ktoré dozaista poznáte z televízie, „preskočil“ do knižky. Bol to dlhý skok. Na túto príležitost totiž čakal vyše dvadsať rokov. Je to mládenec všetkými masťami mazaný a vystrája všakovaké veselé fígle Zemepánovi i jeho sluhovi Pištovi. Pomáha mu pri nich jeho verný kamarát vtáčík. Jurošík má ale srdce na pravom mieste. Čo nazbíja - vzápätí rozdá. Dukáty sa u neho veru dlho „neohrejú“… V tomto prvom dieli Jurošíkových príbehov sa dočítáte, ako zaúčal starý zbojník Hrajruka Jurošíka zbojnickému remeslu, ako Jurošík potom robil poriadok v jaskyni, prečo v zime mrmlal medveď Michal, ako dopadla Zemepánova poľovačka na vešiakového jeleňa, čo urobil zo zázračným prsteňom, ktorý mu požičal trpaslík Dvojbrada, ako sa prezliekol za englického zbojníka, čo nastalo keď objavil v diere ježibabu Filoménu, ako namaľoval maliar Cyprián nášho zbojníka a ako potom Jurošík „odmaľoval“ Zemepána, čo chcel od Zemepána šarkan Jáchym, a ako sa nečakane objavil pred Jurošíkom obrovský turecký duch Abdulláh…. Ste zvedaví, ako to dopadlo? Bodaj by nie! Vydržte, všetko sa dočítáte v tejto knižke! Veselú zábavu vám praje ujo Marián. Obsah: - Jurošík a zbojník Hrajruka - Jurošík robí poriadok - Jurošík a medveď Michal - Jurošík a Zemepán - Jurošík a piadimužík Dvojbrada - Jurošík a englický pánko - Jurošík a ježibaba Filoména - Jurošík a maliar Cyprián - Jurošík a šarkan Jáchym - Jurošík a turecký duch Abdulláh 96 strán · pevná väzba · rozmer 210 x 290 mm


Domáci barman  

Príjemná hudba, chutné jedlo, spoločnosťdobrých priateľov, nekonečná zábava...Čo ešte chýba, aby bol večer naozaj dokonalý?No predsa dobr...

Domáci barman  

Príjemná hudba, chutné jedlo, spoločnosťdobrých priateľov, nekonečná zábava...Čo ešte chýba, aby bol večer naozaj dokonalý?No predsa dobr...

Advertisement