Mažeikiai

Page 1

VILNIAUS TECHNOLOGIJŲ IR DIZAINO KOLEGIJA DIZAINO IR TECHNOLOGIJŲ FAKULTETAS DIZAINO KATEDRA

GABRIELĖ KAVALIAUSKAITĖ DN18D

STRUCTUM KONKURSAS „IŠMANUSIS MIESTAS“ „SOS VAIKŲ KAIMO“ GYVENVIETĖS SU SVEIKATINIMO CENTRU KURIMAS KRAKIŲ KAIMO PAGRINDINĖS MOKYKLOS TERITORIJOJE

Darbo vadovės: Rasa Mazūrienė, Asta Kazlauskienė

Vilnius, 2020


Turinys ĮVADAS ...................................................................................................................................................... 3 DARBO PROBLEMA ............................................................................................................................. 3 PROJEKTO TIKSLAS ............................................................................................................................ 3 DARBO UŽDAVINIAI ........................................................................................................................... 3 DARBO SUDĖTIS .................................................................................................................................. 3 ANALOGŲ ANALIZĖ ................................................................................................................................ 4 PROJEKTO IDĖJA, ĮVAIZDIS IR STILISTIKA......................................................................................... 5 SITUACIJOS ANALIZĖ ............................................................................................................................. 6 TERITORIJOS FUNKCINIS SPRENDIMAS .............................................................................................. 7 PASIRINKTO OBJEKTO FUNKCINIS SPRENDIMAS ............................................................................. 7 SVEIKATINIMO CENTRO BASEINO ZONOS IŠKLOTINĖS .................................................................. 9 MODULINIŲ NAMELIŲ BALDŲ PLANAI ............................................................................................ 11 PASIRINKTŲ RĖMĖJŲ SIŪLOMŲ PRODUKTŲ PANAUDOJIMO PROJEKTE SĄRAŠAS ................. 12 VIZUALIZACIJOS ................................................................................................................................... 14 .................................................................................................................................................................. 15 PLANŠETAS ............................................................................................................................................ 16

2


ĮVADAS Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos studentė vadovaujama lektorių Structum organizuojamame konkurse Išmanusis miestas VI iš pateiktų objektų pasirinko Mažeikių rajono savivaldybės Krakių kaimo pagrindinės mokyklos teritoriją ir joje esančio apleisto pastato dalį, kuriai norima sukurti naują paskirtį bei paversti nauju lankytinu objektu.

DARBO PROBLEMA: Teritorija siekia apie 2,24 ha. Dėl susiklosčiusios demografinės padėties mokykla uždaroma. Pastatas nerenovuotas, didelis. Nėra aiškių planų, kam jį pritaikyti. Vien tik kaimo gyventojų reikmėms jis per didelis. PROJEKTO TIKSLAS: Rekonstruoti mokyklos pastatą (kartu nagrinėjant ir sklypo teritoriją), numatyti veiklas jame, racionaliai išnaudojant esamas erdves. Pritaikyti numatytas erdves sveikatingumo centrui, kuris suteiktų klientams poilsio bei grožio procedūrų paslaugas. Mokyklos teritorijoje įkurti gyvenvietę, kuri sudaryta iš modulinių namelių. Įkurta gyvenvietė bei sveikatingumo centras bus pritaikyti „SOS vaikų kaimo“ gyventojų ir darbuotojų naudojimui. DARBO UŽDAVINIAI: 1. 2. 3. 4. 5.

Rekonstruoti pasirinktą pastato dalį; Įkurti gyvenvietę pasirinktoje teritorijoje; Suprojektuoti patalpų funkcinį planą pagal poreikių shemą ir LR teisinius reglamentus; Sukurti patrauklų interjerą su įvairių užsiėmimų zonomis; Pateikti Išmaniojo miesto VI projekto partnerių panaudotų produktų ir paslaugų suvestinę šio darbo įgyvendinimui.

DARBO SUDĖTIS: 1. Aiškinamasis raštas; 2. Grafiniai brėžiniai; 3. Planšetas.

DARBO METODAI: Pradžioje susipažinau su pasirinkta Mažeikių rajono savivaldybės užduotimi, išsikėliau pradines problemas ir galimus sprendimo būdus. Darbo uždaviniams pasiekti pasitelkta šaltinių analize, kurios metu analizuojama objekto teritorija. Taip pat pasirinktas lyginamosios analogų analizės metodas, kuris padės parinkti tinkamas naudojamas medžiagas, apšvietimo ir patalpų projektavimo sprendimus.

3


ANALOGŲ ANALIZĖ Pasirinkta sveikatingumo centro bei modulinių namukų idėja paskatino pažvelgti į viešų erdvių interjerus. Šių erdvių interjerui ieškojau kontrasto tarp neutralių ir sodrių spalvų, siekiant išlaikyti harmoniją. Šis kontrastas leidžia atkreipti dėmesį į spalvotus baldus, dekoro detales, aplinką, bet neužgožia neutralių atspalvių, sukuria balansą ir žaismingą bei jaukią nuotaiką. (2 pav., 3 pav.) Modulinių namukų fasado įvaizdžiui bei vidaus dekoro elementams pasirinktos geometrinės formos, kurios sukuria iliuzija, jog nameliai pastatyti iš LEGO kaladėlių (1 pav.). Griežtos formos ir lygūs paviršiai sukuria modernų minimalistinį stilių projektuojamose patalpose, kuris suteikia patalpoms erdviškumo ir švaros jausmo.

1 pav. Vaikų darželis Kinijoje

2 pav. Baseinas Prancūzijoje

3 pav. Baseinas Prancūzijoje

4


PROJEKTO IDĖJA, ĮVAIZDIS IR STILISTIKA Idėja šiam projektui kilo prisiminus vaikystę, kaip su kiemo vaikais žaisdavom smėlio dėžėje, susinešę visus savo turimus žaislus dalinomės jais, kūrėm žaidimus ir įspūdingiausias istorijas. Žaislai – tai vienas pagrindinių fantazijos lavinimo įrankių. Savo projekto įvaizdžiui pasirinkau LEGO kaladėles, su kuriomis žaisdami tikriausiai užaugome kiekvienas. Mano, kaip interjero dizainerės tikslas – sukurti jaukų, žaismingą ir patvarų interjerą, padarant jį patraukliu tiek jaunam, tiek senam žmogui. Pasitelkus Lego kaladėlių idėją buvo sukurti įvairūs dekoro elementai ant SPA zonos sienų, sukurtas specialus fontanėlis vaikams atsigaivinti, moduliniuose nameliuose ant sienų išdažytos įvairios geometrinės formos. Interjere vyrauja griežtos formos ir lygūs paviršiai, kurie sukuria modernų minimalistinį stilių, suteikdami interjerui erdvės ir švaros jausmo. Daugiausia vyrauja trys medžiagos: mediena, metalas ir akmens masės plytelės, sveikatinimo centre grindims naudojama PVC grindų danga. Pasirinktos spalvos – neutralūs tonai derinami su ryškiaspalviais dekoro elementais ir baldais, siekiant išlaikyti kontrastą, kuris ir siejamas su sveikatinimo centro pavadinimu „BALANCE“.

5


SITUACIJOS ANALIZĖ Krakiai – kaimas Mažeikių rajono savivaldybės teritorijoje, nutolęs 5 km į pietryčius nuo Mažeikių. Išsidėstęs tarp Dargių miško šiaurėje ir Ventos upės pietuose. Aplink kaimelį gražus gamtovaizdis: pušynėliai, vingiuojanti upė Venta. Krakių kaimo plotas - apie 840 ha. Kaimelyje gyvena apie 600 gyventojų. Krakių kaimo pagrindinė mokykla – vienintelis bendruomenės židinys. Mokykla įsikūrusi labai gražioje vietoje. Sklypo vakarinėje pusėje teka Venta, rytinėje pusėje (už gatvės) – pušynas. 1989 m.

pastatyta Krakių pagrindinė mokykla pagal individualų Žemės ūkio statybos projektavimo instituto architektų paruoštą projektą, kurio sąmatinė vertė daugiau kaip milijonas rublių. Tai buvo vienintelė tokio tipo mokykla tuometinėje Lietuvoje pastatyta su žiemos sodu, oranžerija, erdviais koridoriais, mokomaisiais kabinetais, biblioteka, valgykla ir sporto sale bei administracijos patalpomis. Mokyklos teritorija siekia apie 2,24 ha. Dėl susiklosčiusios demografinės padėties mokykla buvo uždaryta. Pastatas nerenovuotas, didelis. Nėra aiškių planų, kam jį pritaikyti. Vien tik kaimo gyventojų reikmėms jis per didelis.

Mokyklos pastatas

Mokyklos interjero fragmentas

Schema su pažymėta nagrinėjama teritorija

Situacijos schema

6


TERITORIJOS FUNKCINIS SPRENDIMAS Išanalizavus mokyklos teritoriją matome, kad didžiąją teritorijos dalį užima pušynas. Siekiant išsaugoti žaliuojantį mišką, bandėme suformuoti gyvenvietę taip, kad būtų išvengta nereikalingo medžių kirtimo. Namelių struktūra suformuota taip, kad vaikai turėtų bendrą vidinį kiemą, kur galėtų leisti laiką kartu bei suteikiant galimybę SOS mamoms ir kitiems SOS kaimo darbuotojams lengviau stebėti vaikus ir išvengti nelaimių.

PASIRINKTO OBJEKTO FUNKCINIS SPRENDIMAS Structum projekto užduočiai pasirinkau rekonstruoti nenaudojamos mokyklos pastato dalį, suteikiant jai naują paskirtį ir įvaizdį, kuris būtų patrauklesnis vaikams ir darbuotojams. Pasirinktoje pastato dalyje planuojama įkurti kirpyklą, manikiūro zoną, SPA zona su persirengimo kabinomis, recepciją bei atskira darbuotojų poilsio zoną. Išnagrinėjus mokyklos planus, buvo padaryta išvada, kad suformuotos patalpos yra per mažos, todėl buvo griaunamos nereikalingos pertvaros ir kuriamos naujos erdvės.

7


Funkcinių zonų planas

Baldų planas

8


SVEIKATINIMO CENTRO BASEINO ZONOS IŠKLOTINĖS

9


10


MODULINIŲ NAMELIŲ BALDŲ PLANAI

Penkiavietis modulinis namelis

Šešiavietis modulinis namelis

Septynvietis modulinis namelis

11


PASIRINKTŲ RĖMĖJŲ SIŪLOMŲ PRODUKTŲ PANAUDOJIMO PROJEKTE SĄRAŠAS Eilės Nr.

Rėmėjas

Medžiaga/ produktas/ paslauga

1

Baltic Master

Multi – split serijos oro kondicionieriai, VRF sistemos

2

VELUX

VELUX išorinės žaliuzės ir tinkleliai nuo vabzdžių

3

JUNG

Išmanios apšvietimo sistemos

4

TechnoNICOL

Stogo sistemos

5

WICONA

Langai WICTEC 50 SKYLIGHT WINDOW, durys WICSTYLE 77FP

6

COWI

Konsultacijos

7

STS

Akustinės panelės

8

Betono mozaika

Vejos bordiūras JB1-20, grindinio trinkelės GT6-8

12

Panaudojimas Oro kondicionieriai naudojami moduliniuose namukuose, siekiant palaikyti norimą temperatūrą. VRF sistemos naudojamos sveikatinimo centro patalpų vėsinimui Žaliuzės montuojamos ant modulinių namukų stoglangių apsaugai nuo vabzdžių, visiskam užtemdinimui ir triukšmo izoliavimui Norint sutaupyti šviesos išteklius, naudojama išmani apšvietimo sistema moduliniuose namukuose ir sveikatinimo centre Pritaikymas moduliniams namukams, siekiant išlaikyti gerą hidroizoliaciją šaltuoju metų laiku. Kadangi moduliniuose nameliuose patalpos nėra didelės, ne visuose kambariuose yra galimybė įstatyti langus, todėl siekiant islaikyti kuo daugiau natūralios šviesos, naudojami WICONA stoglangiai, sveikatinimo centre naudojamos stiklinės durys Konsultacijos inžineriniais ir projektavimo klausimais Moduliniu namukų ir sveikatinimo centro patalpų garso izoliavimui Bordiūrai naudojami mokyklos teritorijoje takeliams ir važiuojamajai daliai atskirti, takeliai iškloti aplink mokyklos pastatą ir nutiesti iki gyvenvietės


9

Isort

Konteineriai SMALL BIN , šiukšlių dėžės PENCIL BIN, suoliukai BLOCK

10

Schomburg

Senų pastatų restauravimo sistema, baseinų įrengimo sistema

13

Rušiavimo konteineriai bei šiukšliadėžės sustatytos mokyklos teritorijoje, kartu su suoliukais šalia takelių, vidiniame gyvenvietės kieme. Mokyklos pastato restauracijai, sienų, pamatų hidroizoliacijai, baseinų įrengimui SPA zonoje


VIZUALIZACIJOS

1 pav. Baseino interjero vizualizacija

2 pav. Baseino interjero vizualizacija

14


Persirengimo kambario vizualizacija

15


PLANÅ ETAS

16