Page 1

vrabotuva

ВРАБОТУВАЊЕ NEWS ТЕМА НА БРОЈОТ НАЈДОБАР РАБОТНИК Е ЛОЈАЛНИОТ РАБОТНИК

CVна

БРОЈ 130 ПОН, 13 ФЕВ 2012

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

GIORGIO ARMANI

ПРЕЗЕМЕНО: Хрватите, со бизарни бизнис идеи! ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Вработените, најдобри амбасадори! во овој број

49

огласи и работни места Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK


Содржина 04 08

10

ТЕМА НА БРОЈОТ

Најдобар работник е лојалниот работник

09 10 4 6

МЕСТО ВОВЕД АКТУЕЛНОСТИ

10

ТЕМА НА БРОЈОТ

12

ПРЕЗЕМЕНО

12 16 18

15 16 20

HR АНАЛИЗА

ИНТЕРЕСНО

24

24

ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

28

28

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

30 31 31 32

22

CV НА ГОЛЕМИТЕ

31

КНИГА HR РЕЧНИК СТАТИСТИКА

32 34

ОГЛАСНА ТАБЛА

38 40 42 44

CV на ГОЛЕМИТЕ Giorgio Armani

16


ВРАБОТУВАЊЕ NEWS .......OD vrabotuva

БРОЈ 130 ПОН, 13 ФЕВ 2012

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

ТЕМА НА БРОЈОТ НАЈДОБАР РАБОТНИК Е ЛОЈАЛНИОТ РАБОТНИК

CVна

UREDNIKOT

GIORGIO ARMANI

ПРЕЗЕМЕНО: Хрватите, со бизарни бизнис идеи! ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Вработените, најдобри амбасадори! ВО ОВОЈ БРОЈ

49

ОГЛАСИ И РАБОТНИ МЕСТА Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

Вработување NEWS тим Главен уредник Велков Снежана s.velkov@vrabotuvanje.com.mk Менаџер за продажба Маџовска Катерина katerinam@vrabotuvanje.com.mk Психолог Јовановска Марија marijaj@vrabotuvanje.com.mk Веб Администратор Павловски Диме dimep@vrabotuvanje.com.mk Дизајн Цветковски Гораст cvetkovski@gorast.com

P

очитувани,

И изминатава година Вработување NEWS, секој понеделник се трудеше да го придобие вашиот клик на маилот и да го задржи вашето внимание преку бесплатното on-line листање на нашите страници. Биравме теми разрешувавме дилеми, поставуваме различни животни биографии.Меѓу кои на познати компании, на големи лидери на значајни луѓе но и celebrity фаци.Дававме совети, ви препорачувавме што да прочитате одвојувавме интересни наслови, следевме актуелности... И најважното, во секој број нудевме огласи на кои вие можевте да аплицирате, да пронајдете работно место или да го смените првобитното. Се надеваме дека и следната година заеднички ќе чекоиме во нови успеси и ке имаме добра соработка. Овој број го направивме поопуштен,новогодишен и забавен. Па затоа и почнуваме со пиво а продолжуваме со Цеца а во истовреме ве потсетуваме на човекот кој им подарува станови на своите вработени. Епа тоа е и нашата новогодишна желба. Да се најде барем еден таков во Македонија. Не мора да е стан може и автомобил... Имајте убави празници и паричето годинава нека остане во фирма не мора да оди кај инспекторите. Секое добро и се читаме после 15 јануари!

Адреса: Васил Ѓоргов 24-1/5, 1000 Скопје Телефон: +389 (2) 3213 065 Мобилен: +389 (71) 305 939 Факс: +389 (2) 3230 091

Web site: www.vrabotuvanje.com.mk Е-MAIL: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk

Со почит, Тимот на Вработување News


МЕСТО ВОВЕД

Зошто не ме вр Интервјуто беше супер а пак ме одбија...

Прашањето „Зошто?“ ви одекнува в глава кога на екранот од компјутерот гледате уште една одбиена пријава на оглас за работа која мислевте дека е скроена за вас. Зошто ве одбија? Понекогаш причините се навистина банални ама ептен банални... Интервјуто одлично помина - тогаш што е проблемот? Понекогаш во самото одбивање се содржи одговорот на ова прашање. Меѓутоа, во главно сé се сведува на: „Најдовме некој со поголемо искуство“ или „Одлични бевте, но нам сепак ни треба малку поинаков кандидат“. Нормално, ваквите одговори не ни се од помош кога се подготвуваме за следното интервју. Затоа, ви откриваме шест причини зошто не ја добивте работата, иако си мислевте дека сигурно ќе ве примат. Ниту еден работодавец ова нема јавно да го признае, но се случува многу почесто отколку што си мислите. Не ве бендисавме Сите луѓе се различни и тимовите кои долго работат заедно се научиле да функционираат на одреден начин. Дали некој ќе им се „бендиса“ или не, не може да се открие од CV-то на кандидатот, па ако сакате

4

навистина да дознаете дали сте пожелен кандидат за работа или не, потребно е да се организира состанок лице в лице. СОВЕТ – Нема да имате многу корист ако глумите за да им се допаднете на другите, бидејќи нема да можете постојано да глумите. Затоа бидете свои (најдобра можна верзија). Доколку испитувачите не ве разбираат, најдобро е да продолжите со потрагата за да најдете работа која вам повеќе ќе ви одговара. Не сте доволно привлечни Од ова слободно можеме да заклучиме дека луѓето навистина ја проценуваат „книгата по корицата“. Да не бидеме наивни – и работодавците се луѓе и и тие се подложни на влијанието на површните карактеристики. Ова не важи за секого и вистинскиот професионалец секогаш му обрнува поголемо внимание на вашиот придонес кон компанијата отколку на вашиот изглед. СОВЕТ – Добро подгответе се пред да отидете на интервју. Изгледајте најдобро што можете. Ако мислите дека не ве примија на работа поради таа манекенката што седеше до вас в чекална, голема е веројатноста дека сте си направиле услуга и дека не ни сакате да работите во

фирма во која изгледот се цени повеќе од продуктивноста. Премногу сте привлечни Може да се случи и спротивното на горенаведеното. Може да сте онаа манекенката од чекалната и да не ве примат бидејќи сте премногу привлечна. Па зошто да останете без работа поради убавиот изглед? Бидејќи испитувачите може да помислат дека ќе се промени канцелариската динамика и дека ќе им го одвлекувате вниманието на вработените, иако тоа вам не ви паѓа ни на крај памет. СОВЕТ – Секако, доколку во огласот за работа се бара манекенка – вие сте главен кандидат. Но убав изглед се бара само за мал број работни места. Доколку сакате сериозно да ве сфатат и да им докажете дека имате нешто во главата, со себе понесете белешки што ќе им покажат дека на претходното работно место сте биле многу продуктивни. Го вработивме шурата на газдата Кога еден оглас јавно ќе се објави, вие можете слободно да се пријавите на него. Но некој стар пријател или поранешен колега кој порано работел со работодавецот, може да има предност пред вас. СОВЕТ - Ова не треба лично да си


го сфаќате. И кога вие би биле во позиција да знаете како работи некој, особено ако порано добро сте соработувале со него, некој друг тешко би се пробил. Планиравме да вработиме некој од нашите Како не им е срам?! Ако сакале да унапредат некој од нивните, зошто нé мачат нас и ни ветуваат ваква одлична работа? Но, и тоа

се случува. СОВЕТ – Таков е животот. Исто како и претходната причина, и оваа не треба лично да си ја сфаќате, но нема смисла да се малтретираат луѓето што нема шанси да знаат што се случува внатре во фирмата. Најдовме некој кој ќе ни дозволи да го искористуваме

СОВЕТ – Пронајдете место каде што ќе се почитува вашата вистинска и силна страна. Работодавците кои размислуваат на долгорочен план, нема да се потпрат на краткотрајно решение како што се волонтерите. Може да ви се чини безнадежно, но бидете позитивни и истрајте.

МЕСТО ВОВЕД

работија?

Искуство. Сите бараат искуство, но како да стекнеш искуство без некој да ви даде прилика? Некои работодавци ќе ви понудат мала или никаква плата во замена за можноста да си го пополните CV-то. Тешко дека ова е фер, но на денешниот пазар, оваа е една од најлесните тактики на работодавците за намалување на трошоците.

5


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

"Хуго Бос“ со рекорден профит минатата година

За модната куќа „Хуго Бос“, изминатата, 2011 година, беше рекордна по прашањето на профит. Слично компанијата ја започнала и 2012 година, потврди извршниот директор Клаус-ДитрихЛарс. За агенцијата АФП, тој изјавил дека „и покрај неизвесната економска ситуација, во модната куќа се убедени дека ќе превземат уште еден голем чекор кон остварување на целите во актуелната фискална година“. Нето профитот пораснал за 53 отсто, или за 284 милиони евра во 2011 година, додека компанијата забележала пораст на продажбата од 19 отсто. Во последниот квартал, вкупната заработувачка на „Хуго Бос“ пораснала за 67 отсто, а приходите пораснале за 18 отсто. „Двоцифрената заработувачка во сите региони и значајниот

6

пораст во сопствената малопродажба значително придонесоа за овој развој“, се наведува во соопштението на „Хуго Бос“. САД: Пепси отпушта 8.700 работници Компанијата Пепси соопшти дека ќе укине околу 8.700 работни места ширум светот за да обезбеди заштеди и да им овозможи на

инвеститорите уште поголема заработка. Отказите се дел од новата тригодишна програма за поттикнување на продуктивноста, од која се очекува дека со намалување на трошоците, на компанијата ќе и донесат 1,5 милијарди долари. Програмата вклучува намалување на работната сила за околу 8.700 работници во 30 земји, што е околу три

проценти од глобалната работна сила на компанијата“, соопшти Пепси. Златен и сребрен медал за вината на „Тиквеш“ на саем во Израел Со новата програма за поттикнување на продуктивноста ќе зајакне конкурентноста на претпријатието и ќе се обезбеди извор на финансирање за идните

иницијативи поврзани со производните асортимани и иницијативи. Виното „Мускат Оттонел“ на винарската визба „Тиквеш“ на саемот „Теравино“ во Израел доби златен медал, а вината „Александриа Куве“ бело и „Вранец Специјал Селекшн“ од бербата 2010 година добија сребрен медал. Признанијата вината на ВВ „Тиквеш“ ги добија во конкуренција на вина од над 30 земји во светот,

кои беа оценувани од меѓународно стручно жири. - Последните награди што ги добија нашите вина се уште една потврда за ефектите од нашите напори и инвестиции во создавањето вина со врвен квалитет. Вината на ВВ „Тиквеш“ се конкурентни, а нивниот квалитет е веќе јасно препознаен и на домашниот, но и на странските пазари. Оваа награда ни отвора нови можности за поинтензивен пласман на пазарите во странство, на што сме целосно посветени“, вели Игор Илиевски, генерален директор на ВВ „Тиквеш“. Саемот „Терравино“, што се одржува во Израел од 2006-та година, е под покровителство на престижниот француски Институт за вино ОИВ со седиште во Париз. Вината ги оценува стручно жири, составено од меѓународни експерти, предводени од професорот Раул


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

Профитот на „Дајмлер“ се зголемил 39 отсто во последното тримесечје Германскиот конгломерат „Дајмлер“, матична компанија на „Мерцедес-Бенц“, гигантски произведувач

тримесечје минатата година, благодарение на големата побарувачка за унапредена М-класа на спортско-теренски возила. Заработката на „Дајмлер“, пред подмирувањето на каматите и даноците, се зголеми на 2,18 милијарди евра во однос на 1,56 милијарди евра во претходната година. „Дајмлер“, кој исто така е најголемиот произведувач на тешки камиони на светот, процени денеска дека оперативниот профит за 2012, кои ќе бидат во распон остварен минатата година. „Дајмлер“ вети дека ќе го преземе лидерството во производството на луксузни автомобили од БМВ, откако минатата година падна на трето место зад филијалата на

на автомобили и камиони, објави 39-процентен раст на профитот во четвртото

„Фолксваген“, „Ауди“. За да ги надмине ривалите, „Мерцедес“ планира да изработи

Кастелани. Неодамна црвеното вино „Бела Вода“ – 2010 беше оценето со високи 94 поени од страна на светски познатиот вински критичар Роберт Паркер, по што се отвори можност за извоз на вината на ВВ „Тиквеш“ на американскиот пазар и нивен пласман во категоријата на врвни вина. Виното „Бела Вода“ - 2010 е единственото вино од регионот кое има добиено високи 94 поени од Паркер.

десет нови модели до 2015 година. Годишниот профит на „Ролс-Ројс“ зголемен за 57 отсто Во 2010 година заработката на компанијата била 539 милиони фунти, по исплатата на данокот, а бројот на нарачките се зголемил за пет

проценти, на досега незабележани 62,2 милијарди фунти. -„Ролс-Ројс“ исклучително добро работеше во 2011 година, за на крајот на годината да забележи рекорден број набавки, што придонесе за раст на приходите и профитот, изјави извршниот директор на компанијата од Лондон Џон Риштон.

Јануарската продажба на автомобили во Кина помала за 24 отсто Во Кина во јануари се продадени 1,16 милиони патнички автомобили, за 24 отсто помалку во истиот период лани. Кинеското Здружение на производители на

автомобили соопшти во четврток дека вкупната продажба на возила, вклучувајќи камиони и автобуси, минатиот месец падна за 26 отсто на годишно ниво, на 1,39 милиони. Падот на продажбата во најголема мерка е последица на прославата на Лунарната нова година која ова година започна во средината на јануари, соопшти Здружението.

7


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... „NOKIA се сели во Азија, ќе се отпуштат 10.000 работници

пазари, изјави вчера портпаролот на „Нокиа“.

БРАЗИЛ ЌЕ ВЛОЖИ 300 МИЛИОНИ ЕВРА ВО СРБИЈА Бразил е подготвен во Србија да вложи 300 милиони евра од својата развојна банка, за инфраструктурни проекти. Бразилците пред се се заинтересирани за Коридорот 11, завршување на белградскиот железнички чвор, како и изградба на тунел и поземни објекти. Денес министерот за инфраструктура

Познатиот производител на мобилни телефони, „Нокиа“, планира да се раздели од 10.000 вработени, со цел да ги намали огромните трошоци при производство. Најпрвин, компанијата ќе затвори 4.000 работни места во Финска, Унгарија и Мексико и отсега ќе произведува телефони само во Азија. Компанијата планира сите идни телефони да ги произведува само во Азија. Постоечките фабрики во Сало (Финска), Комаром (Унгарија) и Рејноса (Мексико) ќе продолжат да работат само на адаптација на производи од различни

8

Затворањето на фабриките е дел од програмата што почна пред неколку месеци за намалување на трошоците, при што компанијата сака да се раздели со уште 10.000 вработени. Познатиот производител се сочува со огромни проблеми, при што компанијата доцни во голем чекор на пазарот на смартфон зад нејзините конкуренти како „Епл“ и „Самсунг“.

и енергетика, Милутин Мркониќ имаше состанок со економската делегација на Бразил, на кој беа разгледувани условите за финансирање во земјата.

„Гугл“ чека одобрение за купување на „Моторола Мобилити“ Американското Министерство за правда следната недела треба да и одобри на компанијата „Гугл“ да ја купи „Моторола Мобилити“ за 12,5 милијарди долари. Со тоа „Гугл“ ќе ја преземе контролата над повеќе од 17.000 патенти поврзани со мобилната телефонија. Властите за регулирање на пазарната

конкуренција треба да ја одобрат заедничката понуда на конзорциумот составен од „Мајкрософт“ и „Епл“ за купување на патентите од канадската компанија „Нортел“. Купопродажниот договор се однесува и на главните патенти поврзани со мобилната телефонија што ќе им овозможи на компаниите „Епл“, „Мајкрософт“, РИМ, „Сони“ и „Ериксон“ да ја преземат контролата над повеќе од 6.000 патенти.


НОВА, ЕКСКЛУЗИВНА И МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА WEB СТРАНА Со задоволство Ве известуваме дека од октомври 2011 година Кроациа Осигурување – Живот ја пушти во функција својата нова web страна. Истата претставува суштинска промена на концептот на презентација на сите производи, проекти, активности, настани, документи и информации. Основната идеја во креирањето на новата web страна беше да се усоврши комуницирањето со сите наши Корисници. Креиравме web страна која пласира јасни, прецизни, транспарентни и визуелни информации. Постојано можете да бидете во тек со сите нови активности и проекти кои ги превзема Кроациа Осигурување – Живот како и сите наградни игри во кои можете да учествувате. Новата web страна Ви овозможува од удобноста на Вашите домови преку неколку клика: • Да направите информативни пресметки за животно осигурување за себе и своето семејство • Да аплицирате за да станете наш Осигуреник • Да го проверите статусот на Вашата полиса преку Мy Cro Account апликацијата • Да пријавите штета • Да аплицирате за Застапник за осигурување • Да се информирате за можностите за деловна соработка со Кроациа Осигурување – Живот Наскоро Ви најавуваме и можност за online плаќање на премијата за Вашата полиса за осигурување на Живот. Со регистирање на нашата web страна брзо и лесно ќе можете да ги вршите сите Ваши уплати. Се надеваме дека новиот дизајн и концепт на нашата web страна ќе наиде на позитивен одговор од ваша страна. Целта е да обезбедиме побрз, поквалитетен и интерактивен проток на информациите. Ве покануваме на постојано следење на сите информации и активности на Кроациа Осигурување – Живот преку нашиот нов web портал, како и на активно предлагање и доставување на сите барања преку комуникациските можности кои Ви ги нуди новата веб страна.

Побрзајте и посетете ја нашата web страна!

www.cro.mk


ТЕМА НА БРОЈОТ

Најдобар работни работник Да се имаат лојални, работни, чесни, иновативни и вредни вработени е сон на работодавецот од секоја нормална пазарно-ориентирана компанија. Кога тој би бил и платен согласно вредноста на овие негови карактеристики, ќе може да се зборува за фирма во која сé си е на свое место, а успехот И е загарантиран.

Најлојален е најстариот Лојалноста (или по Клаич – верност, преданост) кон компанијата, е нешто за што во Македонија, кога станува збор за стопанството, многу ретко се зборува. Барем така мислат работодавците, кои од желба да остварат што поголем профит, преку пониска цена на трудот и на другите трошоци, едноставно заборавиле дека верниот, предан работник е најдобар работник. Едно истражување покажа дека, во денешни услови во Македонија, постарите вработени ѝ се најлојални на компанијата. Ова само по себе е разбирливо, бидејќи во главно се работи за вработени кои на „одреден“ начин ги прегазило времето, барем во технолошкиот и стручниот дел од работата која ја работат. Освен тоа, стравот од губење на работата е дополнителна причина за да се изрази лојалноста кон компанијата. Кога ќе се додаде и фактот дека повеќето од нив работат повеќе од 20 години во истата фирма и спаѓаат во групата на оние кои го граделе и развивале претпријатието (во

10

социјалистички услови), нивната верност кон компанијата се подразбира сама по себе. Парите,се сé уште најсилниот мотив за заминување Од друга страна, пак, истражувањето покажа дека помладите се помалку склони

компанијата. Главниот одлучен момент кој најмногу влијание на таквата одлука е од финансиска природа, односно, заминување на подобро платено работно место. Во наши услови, платата и понатаму е основната причина поради која луѓето одат да работат во друга фирма. Дури

кон развивање лојалност кон компанијата. Модерните времиња и големата конкуренцијата на пазарот им овозможува без проблем, согласно нивните вештини, знаење и способности, да најдат нова работа и без трошка сентименталност да ја напуштат

потоа доаѓаат подобрите услови за работа, можноста за напредување, усовршување, дополнително школување и слично. Младите луѓе, освен тоа што имаат помобилни погледи во однос на промената на работата, често повеќе се идентификуваат


со професијата која ја работат, а помалку со компанијата. Причината за ова лежи во фактот што конкурентските фирми се натпреваруваат меѓу себе, а онаа фирма која е спремна на промени, воведување нови технологии, изменување на начинот на размислување, пристапување на пазарот и слично, за лицето кое е попредано на професијата отколку на компанијата, може да биде предизвик што ќе му донесе напредок во професијата. Понекогаш може да се оди и на пониска плата, доколку лицето процени дека своето стручно усовршување

се случува голема флуктуација на работните места (особено на раководителите) во банкарскиот сектор. На пример, еден млад експерт-раководител, кој својата кариера ја започнал во некоја од домашните банки, сигурно би нашол предизвик во доаѓањето на првата странска банка. Ако понудата вклучува и подобра плата, како и усовршување во странска централа или стручно образование во странство, ретко кој би одбил таква понуда. Но, ако по неколку години, истата таа домашна банка во која ја започнал кариерата, станала дел од странска банкарска групација, никој не гарантира дека подобрите услови и согледувањето на стручните предности што ги нуди новата групација нема да го вратат во истата таа банка. Таквата динамика не резултира со ништо лошо, но проблемот со недостатокот на лојалност очигледно лежи во фактот што во Македоноја премалку внимание му се посветува на создавањето преданост кај вработените кон матичната компанија преку некои други вредности.

во иднина може подобро да го оствари, а на крајот и со тек на време соодветно ќе си го наплати трудот во конкурентско претпријатие.

Секој е заменлив Доаѓањето на странски компании донесе промени и по тоа прашање, но овие промени, како и повеќето други работи, бавно се инфилтрираат во македонското стопанство. Создавањето лојалност кај вработените на компанијата

Понуда што не се одбива Кога станува збор за лојалноста кон компанијата, видливо е дека

може да доведе до максимално искористување на нивните способности, иновативност, идеи. Токму од таа причина, странските компании кога доаѓаат во Македонија, однапред ѝ плаќаат на агенција која на пазарот ќе ги пронајде најдобрите раководители. Затоа и не треба да се чудиме што најдобрите македонсски кадри веќе се вработени во странски компании. Кај домашните компании сé уште преовладува вкоренетото мислење од добата на социјализмот дека секој е заменлив. Дека секој е заменлив е жалосен животен факт, но за една компанија уште попоразително е да изгуби добар, квалитетен, предан и струен работник, во чие усовршување со години вложувала труд и пари. Во услови кога тешко се доаѓа до пари, лојалноста кај младиот човек кој конечно добил работа после долгогодишно чекање, се создава вештачки. Штом му се даде подобра прилика и шанса, ќе ја напушти компанијата. За да се избегне оваа ситуација, раководство треба да го следи и чувствува пулсот на лицата кои ѝ носат вредност на компанијата. Освен преку платата, може да се задржат и ако им се понуди можност за идентификување со компанијата и со начинот на работа на пазарот, а најмногу со истакнување на вредностите кои се специфични за компанијата.

11

ТЕМА НА БРОЈОТ

ик е лојалниот


ПРЕЗЕМЕНО

Хрватите, со бизар Уште кој сака да изнајми крава? Историчарите уште се немаат договорено околу времето на појавата на лизингот. Едни велат дека таквите операции првпат се појавиле во далечната 3100 год. п.н.е. во Стар Египет, во времето на владеењето на фараонот Менес, кој на своите земјоделци им изнајмувал земјоделски алатки.

свештениците на земјоделците им изнајмувале алатки, а и земја. Во XVIII век, лизингот почна да се спроведува во САД, а оттаму се прошири по целиот современ свет. Отпрвин, на лизинг најмногу се давале коњи и коли за превоз на патници и стока. Нормално, лизингот не ја заобиколи ни Хрватска. Денес, таму работат 25

зависност од платежната моќ на клиентот. Во Хрватска сé повеќе се развива и лизингот на работници, со што моментално се занимаваат околу 30 агенции за привремено вработување, а постои и агенција за изнајмување на славни личности (секако, на ниво на Хрватска), „Евентуша“, основана од Даниела Дворник.

Други, пак, тврдат дека историјата на лизингот е уште постара и дека се практикувал уште во древниот град Ур во Месопотамија, каде што

друштва за лизинг. Во Хрватска на лизинг главно се даваат возила, машини и опрема, бродови, недвижности, а може да се изнајмат и авиони, во

Но, Хрватска, сепак заостанува зад светот во однос на таквиот вид креативно финансирање, особено кога станува збор за лизингот.

12


Гради на лизинг Во Германија и во САД, имено, цвета бизнисот со естетски операции на лизинг. На пример, на лизинг можете да си ги зголемите или намалите градите (во зависност од желбата), да направите естетска корекција на лицето, а мажите можат да си пресадат коса (кој друг во денешно време носи перика освен Душко Локин?) Секако, прашање е како во такви случаи се осигуруваат друштвата за лизинг? Што ако клиентот/ клиентката престане да ги плаќа договорените рати? Дали во таков случај ѝ се одземаат вградените импланти или му се вади пресадената коса? Друштвата за лизинг кои дејствуваат на хрватскиот пазар уште немаат потреба да размислуваат за ова, но затоа,

пак, имаат искуство со необични прашања, барем за нашата пракса. Едно од најголемите домашни друштва за лизинг еднаш доби барање за соработка во кое како предмет на лизинг се бараа крави (!). Барањето беше одбиено бидејќи ризикот беше преголем. Што ако клиентот престане да плаќа за кравите? Што ќе прави друштвото за лизинг со животните? Како ќе се изврши наплатата? Предлогот во ваков случај вработените на друштвото за лизинг само да ги молзат кравите и млекото да го продаваат на блискиот пазар не помина. А што ако клиентот уредно ги плаќа ратите за лизингот, а кравите престанат да даваат млеко? Прашања има премногу, а одговори премалку....

Ѕвезди на свадби И агенциите за привремено вработување имаат секакви барања и понуди и од хрватските работодавци и од работниците. Така, од агенцијата за привремено вработување „Декри“ ни откриваат дека им се јавил еден господин кој барал да му најдат работа како нуркач што ќе нурка по океаните. Некоја млада дама во своите квалификации за работа ги навела изборите за убавина - од титулата „Мис мотор“ до титулата „Најубава принцеза“. Еден работодавец побарал во рок од 24 часа да му се изнајмат стотина работници кои би му биле нонстоп на располагање, во случај да му затребаат за неколку часа на ден. Бизнисот со лизингот на славни личности не цвета, барем не во Хрватска. Даниела Дворник ни открива дека нашите естрадни уметници и останатите припадници на сцената на шоу бизнисот како премногу да се врзуваат со договорите. Тие и понатаму најмногу сакаат некаде да се појават и да се „изнајмат“ во сопствен аранжман. А и не сите што се заинтересирани за „познати фаци“ разбираат дека ова чини пари. Имено, Дворник добила вакво барање: „Сакам Грашо, Розга или Јоле да ми дојдат на неколку часа на свадба“, верувајќи дека тие ќе бидат во присуство на овие личности во најважниот ден од животот за само неколку стотина куни.

13

ПРЕЗЕМЕНО

рни бизнис идеи


ЗАПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА КАРИЕРА ВО

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Кроациа Осигурување – Живот е компанија која пред себе има поставено амбициозни цели за чие остварување има пoтреба од креативно ориентирани, високо мотивирани и квалификувани личности, кои со ентузијазам и висока ангажираност ќе ги спроведуваат и реализираат нашите заеднички цели. За таа цел, со задоволство Ви соопштуваме дека на 01.01.2012 годна Кроациа Осигурување – Живот за прв пат ќе започне со спроведување на програма за практикантска работа. Развојот на млади кадри во Р. Македонија е една од стратешките определби на нашата компанија, затоа одлучивме на студентите да им овозможиме да се стекнат со професионално искуство. Имено, студенти од повеќе факултети, приватни и државни, своето практикантско искуство ќе можат да го стекнат во период од 1 до 3 месеци. Практикантите ќе имаат можност да стекнат практично искуство во областа на осигурувањето на живот, каде освен со производите ќе се стекнат со практично знаење и искуство за преговарање, комуникациски техники и вештини. Искористете ја дадената можност, покажете и докажете дека Вие сте правилниот избор, личност која може да одговори на предизвиците на бизнис секторот. Бидете активни во практицирањето, покажете иницијативност и желба за успех. Кроациа Осигурување – Живот ќе Ви понуди одлична работна атмосфера, каде ќе можете да добиете искуство за тимска работа, учество на состаноци како и можност да го почувствувате секојдневниот ритам на еден работен ден. За нас како компанија од исклучителна важност се правилниот избор практиканти и укажувањето на поддршка при нивното навлегување професионалниот живот во команијата. За Вас ова е одлична можност започнување на кариера во осигурителниот бизнис и можност еден ден бидете дел од големото семејство на Кроациа Осигурување – Живот. ЗА СИТЕ ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ 02 3215 083; 02 3215 883

на во за да

КОНТАКТИРАЈТЕ НÉ!

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


HR АНАЛИЗА Топ 10 региони според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 02.02.2012 - 08.02.2012 Гостиварски Охридски 1% 3% Кочански Струмички Велешки 2% 0% Тетовски Битолски 4% 0% 6% Кумановски 6% Скопски 54%

Прилепски 24%

Споредбен преглед на бројот на огласен кадар во печатените медиуми во периодот 02.02.2012 - 08.02.2012 70

64

60 50

43 36

33 30

28

20

38

38

HR АНАЛИЗА

40

31

28 19

10

2

8

04.02.

06.02.

0 02.02.

03.02.

Број на кадар за скопскиот регион

07.02.

08.02.

Вкупен број на кадар за останатите региони

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk 15


CV НА ГОЛЕМИТЕ

CV НА

големите 16


c u r r i c u l u m v i ta e

Џорџо Армани е претседател и извршен директор на групацијата Армани и единствен сопственик на „Giorgio Armani S.p.A“, една од водечките светски модни и дизајнерски куќи, со 5.000 вработени, 13 фабрики и мрежа од 500 ексклузивни продавници во 46 земји ширум светот. Под раководството на господинот Армани, „ Giorgio Armani S.p.A.“ денес е една од неколкуте преостанати независни, приватни компании во овој сектор, со докаѓана стратегија на работење, која му ја покажа на светот силата и потенцијалот на брендот Армани. Џорџо Армани е роден на 11 јули 1934 година, и со братот и со сестрата растеле во индустрискиот град Пјаченца во северна Италија. Семејството Армани се преселиле во Милано во 1949 година. Армани посетувал медицинско училиште две години, но во 1957 година се откажал за да прифати работа како продавач во стоковната куќа „La Rinascente“, каде што работел околу 7 години. Работел како моден дизајнер за Хитман, компанијата за машка облека Нино Черути (Nino Cerruti), пред да започне да работи како хонорарен дизајнер во 1970 година. По неколку години работа како хонорарен дизајнер, Џорџо Армани бил спремен да ја вложи енергијата во сопствен бренд и го послушал предлогот

на пријателот Серџо Галеоти заеднички да отворат компанија. На 24 јули во 1975 година, двата партнери ја основаа „Giorgio Armani S.p.A.“ и лансирале машка и женска линија на конфекција. Неговиот андроген пристап ретко кога ги разочарал модните критичари, кои послушно, секоја сезона, се појавуваат на настанот во неговата палата од 17тиот век на Via Borgonuovo во централно Милано. Угледот на Армани растеше како резултат на популарниот филм „Американски жиголо“ (1980г.), во кој актерот Ричард Гир е претставен како елегантен сопственик на плакар полн со облека на Армани шиена по мерка. Во јавноста се појавила побарувачка за минималистичкиот стил и многу холивудски дами станале предводнички на стилот на Армани на церемонијата на доделување Оскари. Филозофијата на модата и стилот на господинот Армани, заедно со неговите претприемачки способности, биле водечки за успехот на Giorgio Armani S.p.A. Тој го надгледува и стратешкиот правец на компанијата и сите аспекти на дизајнот и креативноста. Можеби е најпознат по модната револуција со својата јакна од осумдесеттите. По 30 години водење на сопствениот бренд, денес раководи со стабилна колекција, вклучувајќи го и неговиот потпис за Giorgio Armani line, Giorgio Armani Privé, Armani Collezioni, Emporio Armani, AJ | Armani Jeans, A/X Armani Exchange, Armani Teen, Armani Junior, Armani Baby, и Armani Casa home interiors,

нудејќи широк избор стилови на пазарот. Денес, асортиманот на компанијата опфаќа женска и машка облека, чевли и чанти, часовници, очила, накит, парфеми, козметика и мебел. Во 2000 година, њујоршкиот музеј Гугенхајм го прослави општественото и културното влијание на кариерата на Армани, ставајќи посебен акцент на неговиот пионерски дизајн за киното, поставувајќи изложби кои дотогаш можеле да се видат во некои од најпрестижните светски музеи, вклучувајќи ги Гугенхајм Билбао, лондонската Кралска академија на уметностите, берлинскиот Neue Nationalgalerie, римскиот Terme di Diocleziano, токискиот Mori Arts Museum и шангајскиот Музеј на уметности. Во 2005 година, Џорџо Армани ја претстави својата прва колекција висока мода Giorgio Armani Privé, како одговор на барањата на купувачите кои бараа ексклузивна облека со многу високи стандарди, исполнувајќи ги сите критериуми на фино шиење. Во 2006 година, Џорџо Амрани отишол во Давос на Светскиот економски форум за лично да ја објави својата поддршка за (PRODUCT) RED, пионерска глобална иницијатива започната од страна на Боно и Боби Шрајвер за борба против СИДА во Африка. Во 2007 година, на прославата на 79 годишнината на Оскарите, Џорџо Армани екскулизвно ја претстави својата колекција

17

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Џорџо Армани


CV НА ГОЛЕМИТЕ Haute Couture Giorgio Armani Privé за пролет/лето 2007, на посебно одбрана публика на имотот Green Access на Рон Баркл на Беверли Хилс. Наредниот ден присуствувал на доделувањето на Оскарите. Кон крајот на 2007 година Армани отпатувал во Токио поради отворањето на Armani/ Ginza Tower, неговата четврта продавница, по ексклузивните бутици во Милано Armani/ Manzoni 31, во Минхен Armani/ Theatiner 12 и Хонгконг Armani/ Chater House. Armani/Ginza Tower има величествени простории, во кои, под еден кров може да се откријат комплетната животна филозофија и мода на Армани. Armani/ 5th Avenue била наредната предвидена продавница. Отворена е во Њујорк во текот на 2009 година. Бренд Giorgio Armani архитектура Џорџо Армани, како икона на популарноста помеѓу елитното општество и во модно „писмениот“ сегмент на пазарот, направил слични чекори во проширувањето на брендот. Денес, брендот Армани архитектура опфаќа еден корпоративен бренд и пет подбрендови, од кои секој одговара на различна група клиенти и различни цени. Потпис на линијата на Џорџо Армани: Тоа е главната колекција на облека, која го носи потписот на Армани, фустани кои се носат на доделувањата на Оскарите, со ултра високи цени и наменети за купувачи помеќу 35 и 50 години.

18

Armani Collezioni: Ова спаѓа во нешто понизок пазарен сегмент. Тоа, во суштина, е за луѓе кои копнеат да носат одела на Армани, но не можат да си ја дозволат најновата линија, или за оние кои сакаат да приклучат дополнителни производи на своите веќе постоечки портфолија. Брендот Armani Collezioni, со цена речиси 20% поевтина од главната колекција, нуди одлични линии и достапни модели. Emporio Armani: Посебно наменет за помладата професионална група од 25 до 35 години, брендот Emporio

Armani нуди современ дизајн кој одговара на целната група. Armani Jeans: Ова е најнискиот ранг на облеката на Армани. Одговара за млади помеѓу 18 и 30 години, и колекцијата Armani Jeans нуди трендовска, и модерна и луксузна линија на облека. A/X Armani Exchange: Ова е лиценциран синџир на малопродажни објекти на модната куќа Армани. Служи како крајна потврда на моќта на овој бренд. Со своите одела и модни додатоци, Armani Exchange им дава на клиентите


комплетно чувство на луксузната мода на Џорџо Армани. Филозофија на брендот Модната куќа Џорџо Армани, како и многу други модни куќи, изградена е пред сè, врз единствениот стил и идентитет на Џорџо Армани. Брендот го прима идентитетот на својот основач низ креираниот дизајн. Иако овој аспект на модната индустрија им дава на модните куќи силна смисла за разликување која може да се пренесе во материјални и визуелни форми, тоа исто така може да биде и ризик. Кога

целокупниот бренд и модна куќа се изградени врз темелите на личноста и идентитетот на основачот, станува голем предизвик брендот да преживее и по смртта на основачот на брендот, нешто што многу компании го сфатија во минатото. Складно одржување на карактерот на брендот: Еден од главните аспекти на модниот бренд е неговата карактеристичност и идентитет на пазарот. Градењето и одржувањето на карактеристичноста, која е релевантна и која им одговара на клиентите е еден од најтешките

аспекти на градењето моќен бренд. Армани, со своето присуство на различни пазари, со навистина широко портфолио на брендот и соработка со различни групи на купувачи, се соочува со овој огромен предизвик во градењето релевантна и трајна карактеристичност. Со сè поголемата конкуренција во модната индустрија и растечкото портфолио на брендот, градењето и негувањето на таа карактеристичност ќе се докаже како голем предизвик за Армани во иднината.

19


ИНТЕРЕСНО

Идеална работа за бебиња: доставувач на мајчино млеко Индонезиски претприемач во поштенскиот бизнис одлучил да воведе нова услуга: зема свежо млеко од вработени мајки и го доставува до нивните деца кои ги чуваат баби или дадилки. Мотор, GPRS и торби за ладење се единствените алатки што ги користат доставувачите на Фикри Наувал за да ја исполнат својата деловна должност. Доаѓаат на работа по нарачка на млади мајки кои работат, но сè уште сакаат да ги дојат своите деца. Ја преземаат најновата пратка свежо млеко и го превезуваат до гладните деца кои потоа ги хранат нивните баби или дадилки. Наувал ја вовел новата услуга во 2010 година како претприемач во поштенскиот бизнис, а идејата му ја пренела неговата сопствена сопруга која прва ги користела неговите доставувачи за таа цел. Патувањето по заглавените сообраќајници во Џакарта може да потрае и повеќе од 1 час, и тоа е подобра опција за мајките кои не можат да припремат доволно млеко однапред. Една пратка чини од 4 до 5 евра

20

„Морам да работам, а во исто време не можам да нахранам своето дете“, вели Феби Кемала Деви која мораше да се врати на своето работно место како информатички експерт само три месеци породилно отсуство. Неговите услуги ги користат и други жени кои не можат да остават многу млеко, а сакаат децата да им се хранат по природен пат што е можно подолго.


НЛБ ТУТУНСКА БАНКА – ДОМАЌИН НА УШТЕ ДВЕ ИЗЛОЖБИ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ДЕЛОВНАТА ЗГРАДА НЛБ Тутунска банка и словенечката амбасада во Р. Македонија на 29.09.2011 година, во деловните простории на НЛБ Тутунска банка организираа изложба по повод 20-годишнината од државноста на Република Словенија. На изложбата се прикажаа дизјанерските решенија кои го одразуваат идентитетот на Р. Словенија како што се поранешната валута толарот, грбот на државата, личните документи и обележјата на институциите - сите дизајнирани од еден автор, Миленко Љицул. На отворањето на изложбата се обратија амбасадорот на Словенија во Македонија Ален Брајан Бергант, претседателот на Управниот одбор на НЛБ Тутунска банка Ѓорѓи Јанчевски и вицегувернерот на Банката на Словенија Дарко Бохнец. Воедно беа доделени и признанија за посебни заслуги на личности кои по осамостојувањето на Словенија се залагале за афирмација на нејзината култура, јазик и меѓународен углед во Македонија и во светот. Втората изложба беше отворена на 03.11.2011 година во чест на уметникот Денис Боувен, еден од великаните на модерната британска уметност кој за време на својот престој во Македонија создал огромен број на уметнички дела и воедно своето знаење го пренесувал и на студентите на Факултетот за ликовна уметност во Македонија. Двете изложби предизвикаа позитивни критики по пишаните и електронски медиуми, отварањето го посетија бројни клиенти на НЛБ Тутунска банка, преставници од медиумите, дипломатскиот и политичкиот кор, како и многу љубители на уметноста.

http://www.nlbtb.com.mk/


ИНТЕРЕСНО

Нарцисоидните лица не памтат кому што кажале Кога ќе почнете некому да му кажувате лични информации, во споредба со нелични, одредишната меморија нагло се намалува, поради што претпоставуваме дека сосредоточеноста на самиот себе е компонента која ја намалува асоцијативната меморија. Мозокот подобро памти од каде ја примил информацијата отколку кому сме му дале таа информација, па не зачудува тоа што многумина не можат да се сетат што раскажале, па затоа често сме „жртви“ на слушање едни исти приказни. Колку говорникот е повеќе сосредоточен на самиот себе, толку му е полоша таканаречената „одредишна“ меморија. Научниците одамна го поделија памтењето како долгорочно и краткорочно, но ова е првпат некој да се занимава со информациите кои влегуваат и излегуваат и као се сместуваат во главата. Заклучоците до кои дошле научниците би можеле да нè доведат во незгодна ситуација. На пример, раководителите мора да памтат кому му ја кажале која информација или кому предале одговорност за да може да го пратат напредокот. Дури и

22

лажговците мора да внимаваат кому што му кажале за да не се заплеткаат во сопствените измислици, објавија во списанието „Психолошка наука“. Единствено е познато дека кога на другите им пренесуваме информација, најчесто сме преокупирани со размислувањето за тоа што го зборуваме и како изгледаме, меѓу другото. Но, очигледно нешто ни смета да ја поврземе личноста со фактот кога делиме информации, покажало истражувањето кое потоа се насочило кон откривање дали тоа има врска со сосредоточеноста на самиот себе. Кога ќе почнете некому да му кажувате лични

информации, во споредба со информации кои не се лични, целната меморија нагло се намалува, поради што претпоставуваме дека сосредоточеноста на самиот себе е компонента која ја намалува асоцијативната меморија – изјавил Најџел Гопи од истражувачкиот институт Ротман во Торонто.


КОКО ДЕТСКО ШТЕДНО ОСИГУРУВАЊЕ Малиот крокодил - КОКО ќе прерасне во заштитен лик на детското штедно осигурување, кое од 01.01.2012 година ќе го красат нови ексклузивни карактеристики. КОКО ќе Ви донесе ведрина, а Кроациа Осигурување – Живот нови можности кои го прават овој производ поактуелен и прилагоден на Вашите потреби. Веруваме дека не постои поубаво чувство од сознанието дека на Вашите најмили сте им подариле сигурност. КОКО ќе Ви помогне на Вашите најмили да им овозможите среќно и безгрижно детство и уште посреќна иднина. Ви нуди eксклузивна можност да ги осигурате од ризиците што ги носи детската игра и притоа да заштедите за нив. Со КОКО олеснете им го зачекорувањето во светот на возрасните. Едукацијата е мост помеѓу соништата на децата и реалноста. Секој родител сака на своите најмили да им обезбеди квалитетно образование, но квалитетното образование подразбира сериозна инвестиција. Ова патување содржи многу значајни моменти – години на школување, испити, приемни испити за високо образование, професионални курсеви. Со оглед на зголемените трошоци за образование, се наметнува како нужност навремено постепено планско штедење. Кроациа Осигурување – Живот Ви нуди безбеден начин да создадете капитал во насока на обезбедување на најдобра едукација за своето дете. Со склучување на КОКО - полиса на најрана возраст на Вашето дете, испланирајте ги заштедите и исплатите за образование на Вашето дете, на начин прилагоден на образовното патување. За нас во Кроациа Осигурување – Живот примарна препорака за потребите од КОКО – полиса е планот за сигурно и квалитетно образование на Вашето дете. Затоа топло Ви препорачуваме комбинација на КОКО и стипендиска рента како решение кое обезбедува периодични исплати во насока на пресретнување на овие образовните трошоци. Секако, секој ги планира своите заштеди согласно своите потреби. КОКО ќе Ви помогне да заштедите за Вашето дете и истовремено ќе го награди со вредносен ваучер. На крајот на 2012 година ќе извлечеме едно најсреќно дете, кое КОКО заедно со целото негово семејство ќе го одведе во Дизниленд. Подарете му сигурна иднина на Вашето дете и овозможете му полисата КОКО да стане билет кој ќе го одведе до местото каде детските фантазии стануваат реалност. За дополнителни информации очекуваме да не контактирате! За дополнителни информации очекуваме да не контактирате!


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

Вработените, најдо амбасадори! Не треба да погледнете подалеку од дворот за да ви биде јасно дека најдобри претставници и промотори на една компанија се вработени. Постојаното инвестирање во нив само ќе го олесни она што сака секој сопственик и/или менаџер да го постигне: добар имиџ и добро позиционирање на компанијата. Како се однесува менаџерот, така ќе се однесуваат и вработените. Каков имиџ шири самата фирма (менаџментот, вработените, однесување нивно итн) такви кандидати ќе се јавуваат на конкурсите за вработување. Затоа, најбитно е да се инвестира во вработените затоа што они се најдобри промотори/ амбасадори на компанијата. Еве неколку идеи како вработените да станат најдобри амабасадори: 1. Стратегии – обавезно вклучување и активно учество на сите вработени во креирањето на стратегијата на компанијата. Ако тоа не сакате да го направите или не е возможно сите да бидат вклучени во креирањето, тогаш обавезно споделување на стратегијата со СИТЕ вработени; 2. Едукација – ова веќе неколку пати сме го споменале, но

24

постојаното инвестирање во (неформална) едукација на вработените е нешто што незамисливо број пати позитивно ќе се врати; 3. Комуникација – комуницирајте ги со вработените, во тимовите, сите новини што сакате да ги имплементирате; активно вклучување на сите вработени во процесот; 4. Облека – ако ептен не можете да инвестирате во нивното

облекување и униформирање, тогаш заеднички напишете кодекс на облекување 5. Однесување – како се однесува менаџментот, така ќе се однесуваат и другите во компанијата. Инвестирајте прво во промена на вашето однесување па после тоа барајте од другите да го имплментираат. Заеднички направете кодекс на однесување; 6. Општествено Одговорни – не


обри мора да правите којзнае колку за да станете ООП, само поттикенте ги вашите вработени на такво размислување и ќе ги видете ефектите. Поддржете заеднички активности и мотивирајте ги вработените активно да размислуваат на таа тема; 7. Споделување на награди – луѓето се мотивирани со награди и пофалби. Споделувајте ги со сите во компанијата наградите и пофалбите на вработени кои активно се инволвирани во промоција на компанијата; 8. Иницијативи – поддржувајте иницијативи кои ќе потекнат од вработените. Но немојте само да ги поддржувате, туку и активно бидете вклучени во нивното имплементирање.

9. Бариери – Вработените се луѓе. Тие се трудат со сета своја сила и знаење да ги постигнат задачите кои им се наметнуваат. Ставете јасно до знаење дека нема бариери во комуникација во различните нивоа на менаџмент и ако ги има, гледајте да ги срушите. Слободата на комуникација ќе овозможи побрзо решавање на проблемите и намалување на бројот на грешки. Едно е многу битно, само вработените кои се чуствуваат вреднувани ќе сакаат да зборуваат за прекрасното место каде што работат. Креирајте позитивна култура за луѓето околу вас и сите тие ќе станат лидери во позитивна промоција на опкружувањето во кое работат.

џkancelariski nabavki џkancelariski materijali i oprema џreklamni materijali џhartija џpe~atarski materijali i oprema џhanplast џpe~atarski uslugi

Со почит,

www. m a c e d o n i a - c o n s u l t i n g .com

bul. K.J.Pitu 28 blok 7 lok.19 (sproti TC Skopjanka) tel./faks: +389 2 24 66 682 tel: +389 2 24 65 732 faks: +389 2 24 68 928


Еуро Текника - Скопје 1000 Скопје, Македонија Ул. “ Качанички Пат “ ББ Визбегово, Скопје Тел: (02) 2656-001; 2656-002 Факс: (02) 2656-003 e-mail: euroteknika@euroteknika.com.mk www: www.euroteknika.com.mk

ЕуроТекника - Кавадарци 1430,Кавадарци Ул. “Климент Охридски” бб Струмица Тел./Факс (034)-340-949

Еуро Текника - Гостивар 1230 Гостивар Ул. “Никола Парапунов“бб Гостивар Тел./Факс (042)-222-050

Еуро Текника - Струмица 2400 Струмица Бул.”Гоце Делчев“ бр.2 Кавадарци Тел./Факс (043)-413-396

Фирмата Еуро Текника, за што говори и самото име, е фирма со европски стандарди основана во 1996 година. Еуро Текника, се занимава со трговија на големо и мало, проектирање и изведба на системи за парно греење, климатизација, водовод и соларни системи, а од оваа година како резултат на својата успешност го прошири програмот и со делови за одвод и канализација. Низ сиве овие години Еуро Текника се издигна како една од водечките фирми во оваа дејност на македонскиот пазар. За нејзината успешност говорат и бројните продавници и соработници низ цела Македонија, како и Косово. Главен увозник и застапник е на повеќе реномирани европски и светски фирми како што се: • FERROLI – Италија • LUXOR – Италија • SPERONI – Италија • UNIDELTA - Италија • BUGAТTI - Италија • ABC Proizvod – Србија Наша цел и мото е секој клиент да биде задоволен од нашата услуга и производниот асортиман, зошто без квалитетен производ и добра услуга не можеме да бидеме дел од Европа.


ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

Начинот на купува се измени Дали сме свесни колку навиките и можностите на потрошувачите се изменети во текот на последниве децении? Во времето кога изборот бил сведен на оскудната понуда на маалските дуќани, националната стоковна куќа и слично, потрошувачот бил соочен со помал избор, па затоа неговата преговарачка моќ

28

била релативно мала. Денешната слика е потполно различна. Силниот конкурентски натпревар поттикнат од низа фактори како развојот на технологијата, глобализацијата и пазарната економија, предизвика

пресврт во очекувањата и навиките на потрошувачот, како и деловните модели на трговците. Малопродажниот сегмент го карактеризира интензивна интеракција со потрошувачот, затоа присутноста на социјалните


ање потполно ќе дневните понуди, промоции, попусти и акции што привлекува голем број „следбеници“ („followerѕ“) и секако влијае врз одлуката за доаѓање и купување. Според истражувањето на IBM, 57% од купувачите кои го следат профилот на малопродажниот трговец го прават тоа поради информациите за акции и попусти, додека 35% од нив го прават тоа поради споредување и општо собирање информации. Светот на малопродажбата поминува низ период на длабока трансформација. 2010 година беше клучна за отворање на македонските паричници за купување преку интернет, што веќе не е ограничено само на Amazon и eBay, проверените интернет места за купување, туку е отворен и нов канал – групно купување. За таквата динамика се заслужни

нта

р

Кон г

сервисен н се

це

ре

медиуми е императив. Со развивање стратегија на социјалните медиуми се создава рамка за реализација на континуирана интеракција со купувачите преку слушање и испраќање пораки, но и преку поттикнување интеракција помеѓу купувачите. При купувањето прехранбени производи, директното влијание на социјалните медиуми е мало. Купувањето прехранбени производи најчесто се врши во афект или по навика, додека улогата на социјалните медиуми се зголемува кога станува збор за производи кои ги купуваме поретко. Купувачите првенствено собираат информации за цената, квалитетот и карактеристиките на производот. По правило, трговските синџири на социјалните мрежи пласираат класични информации за

социјалните мрежи преку кои се купуваа првите понуди и се отвори вратата на довербата на другите купувачи. Начинот на малопродажбата и купувањето фундаментално ќе се менуваат и ќе се насочат кон повеќе канали. Се очекува дека регионалните малопродажни играчи ќе го усогласат пристапот кон работењето и односот кон иновациите, за да ги искористат новите прилики кои произлегуваат од процесот на трансформација. Тој процес резултира со прогресивност на малопродажната индустрија во која до купувачите се стига преку социјалните мрежи, пребарувања, интернет страници, блогови, паметни телефони, а сè со цел овозможување ново, возбудливо дигитално и физичко доживување на купувањето.

Pismeni prevodi, konsekutivno i simultano tolkuvawe na preku 30 jazici Iznajmuvawe konferenciska oprema za simultano tolkuvawe kako i celosna podgotovka i organizirawe na seminari, kongresi, konferencii, rabotilnici

Debarca 10, 1000 Skopje tel.: +398 (0)2 3230 967; e-mail: office.sk@kscnet.com www.kscnet.com


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО

„Сакај ги или загуби ги “ од Beverly Kay и Sharon Jordan - Evans

Од аспект на трошоците за преместување на вработените и обука на ново-примените, задржувањето на вработениот, во денешно време е повредно од кога и да било досега. Најпродаваниот водич нуди 26 стратегии кои овозможуваат талентираните вработени да останат среќни и продуктивни. Наведувајќи истражувања и искуства со десетина компании, авторот презентира многу примери како денешните компании ги примениле стратегиите за задржување и ги зголемиле квотите на задржување. Поглавјата се подредени алфабетски, од „Ask“ („Прашај“) до „Zenith“ („Зенит“). Секое поглавје содржи серии на листи за тоа што треба да се направи, примери на компании и приказни од личното искуство на авторот. Ова издание покрива нови совети и листи за тоа што треба да се прави, нови приказни и додатни истражувања од медиумите и од проширената база на податоци на авторот. Исто така, има три нови прилози: водич во случај на проблеми, водич за заблагодарување на работното место и водич за читање.

30


HR HR РЕЧНИК

Human Capital (Човечки капитал): Колективните вештини, знаења и компетенции на сите луѓе во организацијата кои им овозможуваат да креираат економска вредност. Human Capital Management (Менаџмент на човечки капитал): Предизвикот да се регрутираат и задржат квалифицираните кандидати и помагање на новите вработени да се прилагодат во организацијата. Целта е вработените да продолжат да придонесуваат кон организацискиот интелектуален капитал преку понуда на бенефиции, конкурентна плата и можности за развој. Основни функции на менаџментот на човечкиот капитал подразбираат регрутирање, компензација, бенефиции и обука. Talent Management (Менаџмент на таленти): Истотака се нарекува и менаџмент на човечки капитал, процес на регрутирање, менаџирање, развивање и одржување на вработените.

Quality management (Менаџмент на квалитет): Систем кој обезбедува продуктот или услугата да биде првокласна, а исто така и процесот низ кој продуктот Поголемиот дел од нашитедаЖЕНИ-работобаратели активни возачи! на или услугата се креираат биде ефикасен и ефективен. се Трите главни компоненти Поседуваат возачка овој систем се контрола на квалитет, уверување за квалитет и подобрување на квалитет.

дозвола Не поседуваат возачка дозвола

11 6

35% 65%

Поседуваат возачка дозвола Не поседуваат возачка дозвола

31

СТАТИСТИКА

Поголемиот дел од нашите ЖЕНИ-работобаратели се активни возачи!


ОГЛАСНА ТАБЛА Franck is the leading food producer in the region that more than a century produces top-quality products and brands. Our leading position in the categories of coffee, tea and snacks we ensure thanks to continuous quality of our products, and strong image of well-known and accepted Franck's brands: Superiore espresso, Jubilarna coffee, Franck teas, Franck café, Kroki Kroket and Chipi Chips. The company with the headquarters in Zagreb has more than 500 employees. Our production plants are situated in Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Slovenia. Our mission is to ensure the long-term customer satisfaction while respecting the old tradition and superb quality of our products, to provide an opportunity for all employees to develop their creative potential and focus them on continuous improvement of business processes, and to achieve a satisfactory business results by increasing the value of invested capital.

We invite you to join our successful team in the positions of Trade Marketing Manager for Macedonia:

TRADE MARKETING MANAGER (M/F) Primary location: Skopje, Macedonia

MAJOR ACTIVITIES WILL INCLUDE FOLLOWING: • Participation in budget preparation, responsible for implementation and monitoring of Trade Marketing investments and initiatives • Participates (under supervision of the corporate Marketing) in the adaptation and distribution of POS materials and maintains contacts with distributors in order to supervise all promotional activities • Identify research gaps and provide input in research design/implementation. Understand and drive development of consumer and channel/customer insights through research. • Propose and develop specific packaging forms and value-added products • Participate in the development of the distribution/channel strategy for optimal product assortment and placement utilizing store shelf space more efficiently. • Use research to develop efficient and effective pricing and promotion strategies in accordance with category success models • Participation in sales planning processes and customer service management processes • Champion new product market entry and execution. Includes managing the development of sales presentation/materials and managing tracking/analyzing the 4Ps in-market implementation • Develop & present market/consumer/category trends to key distributors. Establish Franck as a category specialist • Support the Country Manager in setting up (qualitatively and quantitatively) and following up targets and priorities (achievement monitoring and recommendations)

SKILLS REQUIRED: • University degree, preferably in Economics • Minimum 3 years of experience in sales and/or a customer/trade marketing role preferably with an FMCG company • Strong analytical skills with sales data • Strong communication & teamwork skills • Strong planning and project management skills • In-depth knowledge of the consumer goods industry and trade • Innovative, solution-oriented mindset • Strong work ethic & Self-motivated • Must be proficient in English and MS Office To a suitable candidate will be offered a contract of employment on a definite time with appropriate remuneration package, and with the possibility for professional development in a stimulating work environment. Францк, една од водечките компании во регијата, нуди можност за вработување на горенаведената позиција. We invite you to send your application and CV, by February 21st in electronic version in English to the following еmail address: natjecaj@franck.hr

32


Дневник, 04.02.2012

Дневник, 06.02.2012

Шпедитерска фирма има потреба од дипломиран шпедитер со 5 години активно работно искуство во шпедитерското работење. Кандидатот задолжително да поседува шпедитерска лиценца. Конт. тел. 02/3116-170

ФРИЗЕРСКО СТУДИО МИО има потреба од фризерки со искуство и ученици за пракса. Пријавување и одлична плата. Тел: 071/329-299

Фирма од Скопје бара електроинженери, со искуство по можност со овластување Б или Ц, вашето CV и фотографија испратете ги на e-mail: hristovskizarko@gmail. com

Вечер, 06.02.2012

Вечер, 06.02.2012

Вест, 06.02.2012

Ексклузивни салони во Тетово и Велес бараат козметичари, фризери, масери. Тел.: 077/754217

ЕКСКЛУЗИВЕН салон во центарот на Скопје бара фризерка. Тел: 078/761-967

Се бара слаткар или слаткарка co искуство. ТЕЛ: 070 220 234

ОГЛАСНА ТАБЛА

Дневник, 04.02.2012

33


ОГЛАСНА ТАБЛА Дневник, 04.02.2012

Дневник, 04.02.2012

Дневник, 06.02.2012

Оглас за потреба од Асистент – Сметководител. Реномирана фирма од Скопје има потреба од асистент - сметководител со завршен Економски факултет, со или без работно искуство до 30 годишна возраст да има познавање од: - канцелариско работење - администрација (прием, евидентирање на влезни излезни документи, деловна кореспонденција со комитенти), - да има познавање од материјално/ финансиско работење - комуникациски способности - способности за работа во тим - познавање на работа со Microsoft Office - возачка дозвола Б категорија Апликациите за работното место да се достава на маил: finansii2012@yahoo. com Најдоцна до 15 февруари 2012 година.

LOGING ELECTRONICS - DOO Објавува КОНКУРС за СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА: Еден работник во секторот Маркетинг: 1. Маркетинг менаџер на определено Важност на конкурсот 7-дена!

ОГЛАС За прием на 19 соработници - Стартна плата + бонуси - Мин ССС до 45 год - Можност за напредување - Со сопствен автомобил.

Дневник, 06.02.2012

Вечер, 09.02.2012

Дневник, 07.02.2012

MOTOROLA detect-phones Бара претставник – увозник на своите производи за МАКЕДОНИЈА.

Гирадико бара работнички касиерки. Тел. 076 442 198

Акционерското друштво за осигурување ГРАВЕ Скопје Ул. Пиринска бр.23 Скопје Тел: 02/3109-631 и 02/3109-674 Распишува: ОГЛАС за вработување на 1 извршител – на работно место – Секретар. Вработениот покрај општите законски услови треба да ги исполнува и следните услови: - Да има најмалку средно образование - Активно познавање на германски јазик - Одлично познавање на работа со компјутери (Word, Excel) - Да поседува комуникативни способности - Работно искуство не е неопходно - Пожелно е пријавата да биде напишана на македонски и на германски јазик. Пријавите на кандидатите да се достават во седиштето на друштвото на горенаведената адреса.

Е-мail: sound@soundstar.gr

Условите, деталите како и е-пријавата за наведените огласи може да ги најдете на нашата интернет страна: www.loging.mk (во делот Вработување)

Јавување од 09.00-16.00 часот. Тел: 070/387-723, 02/2460-790 САМО ЗА СКОПЈЕ

Огласот важи 5 работни дена.

34


објавува

ОГЛАС за

Надворешен Застапник за Осигурување ОПИС НА РАБОТНОТО МЕСТО: Идентификување на потенцијални осигуреници ; Средба со потенцијални осигуреници и користење на методи со кои се проценува потребата од долгорочни финансиски решенија ; Предложување на решение кое се вклопува во рамките на потребата и можностите на потенцијалниот осигуреник ; Градење и одржување на долгорочна врска со осигуреникот ;

ТОП 5 ПРИЧИНИ ДА СТАНЕТЕ НАШ ЗАСТАПНИК ЗА ЖИВОТНО ОСИГУРУВАЊЕ Бесплатен тренинг и постојана надградба на знаења – Знаењето е моќ! Одлични компензациски пакети Постојан кариерен развој Стимулативни награди Самостојно креирање на работно време

ОГЛАСНА ТАБЛА

КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ-ЖИВОТ АД дава шанса: На лицата кои штотуку завршиле со студиите и оние кои во моментот се без работа започнување на кариера во осигурителниот бизнис, како и ; Можност за дополнителен приход за оние кои се во редовен работен однос. Доколку смететате дека се пронаоѓате во горенаведените карактеристики и сте спремни да прифатите предизвик Ве молиме, пратете ги вашите контакт информации на: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „ЗА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ – Надворешен застапник“. Наш претставник ќе Ве контактира во најкус можен рок. Благодариме за Вашиот интерес за застапување на нашиот бренд Кроациа Осигурување – Живот АД Скопје. Основана во далечната 1884 год., Croatia Osiguranje d.d. Zagreb е една од најстарите и најпочитувани осигурителни компании на Балканот. Искуството кумулирано низ нејзината 12 6 годишна историја се гаранција за квалитетот на услугите кои ги нуди на своите клиенти.

35


ОГЛАСНА ТАБЛА

БРОЈ ЕДЕН СЕРВИСЕН ЦЕНТАР ЗА ЦРНА И БЕЛА ТЕХНИКА ВО ДРЖАВАТА објавува ОГЛАС за ангажирање на СЕРВИСЕР за бела техника и клима уреди Потребни квалификации:     

ССС/ВСС Работно искуство минимум 2 години Познавање од електроника Одлично познавање на англиски јазик Одлично познавање на компјутери

Личен профил:     

Педантни и посветени на работата Одлични комуникациски способности Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: j.velinova@videodata.com.mk

со назнака на апликацијата “за оглас за Сервисер за бела техника и клима уреди”. ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата! Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

36


Друштвото за трговија и услуги

РАМСТОРЕ МАКЕДОНИЈА ДОО – Скопје има потреба да вработи:

Касиери Продавачи за разни секции во Хипермаркетот

Покрај општите законски услови за вработување, кандидатите треба да го исполнуваат и следното:

ОГЛАСНА ТАБЛА

Да бидат на возраст од 18 до 35 години Да имаат завршено минимум средно образование Со способност за работа и комуникација со клиенти

Неопходните: молба со кратка биографија и понова фотографија, можете да ги испратите по пошта или лично на адреса: РАМСТОРЕ МАКЕДОНИЈА ДОО – Скопје Мито Хаџивасилев Јасмин бб, 1000 Скопје

Контакт ќе биде остварен само со оние кандидати кои ќе бидат одбрани за интервју.

37


ОГЛАСНА ТАБЛА

Gateway 26 Casino на големиот саем на 20 Февруари! Casino Jobs конечно во Македонија!!! 20 Февруари, големиот саем на ЗИП Травел! За сите студенти кои сакаат да бидат директно вклучени во најадреналинскиот “спорт” и највозбудливите игри на среќа, ЗИП Травел ви нуди работна позиција во Gateway 26 Casino во North Wildwood, NJ, на прекрасните сончеви плажи на Атланскиот океан. Gateway 26 Casino е место за уживање од светска класа и важи за еден од најдобрите забавни фамилиj арни центри во светот. На само неколку минути од Gateway 26 Casino се наоѓаат многубројните хотели, ресторани, шопинг центри и забавни паркови распостранети низ долгата плажа на Wildwood , нудејќи големи можности за втора работа.

www.ziptravel.com.mk

Wildwood ја има најпознатата и најпосетената плажа на источниот брег на Америка. Близинта до големите градови на Источниот брег како Philadelphia, Atlantic City, Wilmington, Trenton и New York , како и големиот број на туристи од подалечните места придонесуваат плажите на Wildwood секогаш да се полни.

Контакт За повеќе информации околу аплицирање Ве молиме контактирајте не на info@ziptravel.com.mk

Casino - плажа – забава – одлична заработувачка... ништо не недостасува!!! За да ги погледнете деталите околу работната понуда кликнете овде! Побрзајте и аплицирајте зашто местата се ограничени!!! Бидете дел од големиот саем на ЗИП Травел и уживајте во прекрасниот Wildwood! Аплицирај веднаш! Работните позиции се ограничени! Пријави се за саемот, задолжително присуствувај и дознај зошто ЗИП Травел е препознатлив по саемите и компаните што доаѓаат во Македoнија! И не заборавај: кога е Work & Travel, тогаш е ЗИП Травел!

38


Franck is the leading food producer in the region that more than a century produces top-quality products and brands. Our leading position in the categories of coffee, tea and snacks we ensure thanks to continuous quality of our products, and strong image of well-known and accepted Franck's brands: Superiore espresso, Jubilarna coffee, Franck teas, Franck café, Kroki Kroket and Chipi Chips. The company with the headquarters in Zagreb has more than 500 employees. Our production plants are situated in Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Slovenia. Our mission is to ensure the long-term customer satisfaction while respecting the old tradition and superb quality of our products, to provide an opportunity for all employees to develop their creative potential and focus them on continuous improvement of business processes, and to achieve a satisfactory business results by increasing the value of invested capital.

We invite you to join our successful team in the position of Representative Office Administrator

REPRESENTATIVE OFFICE ADMINISTRATOR (M/F) Primary location: Skopje, Macedonia

MAJOR ACTIVITIES WILL INCLUDE FOLLOWING: • Provide reception cover welcoming all visitors to Franck Makedonija d.o.o.e.l, sort and distribute mail, answer telephone calls, manage requests for information and handle messages. • Assisting Country Manager and Macedonian team in travel related arrangements (plane tickets, hotel reservations, visas, etc.). • Responsible for maintaining and contracting local vendor and third parties services in line with Franck d.d. procurement policies and procedures (vendor master file management). • Support HR in establishing procedures and making sure that every new hire is being taken care of in respect to Macedonian legal requirements and Corporate standards. Take responsibility for the overall Infrastructure/Office Budget. • Processes payments and documents such as invoices, employee reimbursements, and statements. • Enters, updates, and/or retrieves accounting data from automated systems • Manage general building housekeeping tasks ensuring rooms are kept in good order and resources are stocked regularly • Supervises the day to day activities of the organization-appointed clearing agent. Keeps them informed of all inbound shipments and ensures that all documentation necessary for clearing is provided to the forwarder. • Liaison with distributors in order to organize reception of goods, organize safe reception in the distributors' warehouses • Checks all invoices for logistics services against service requests made from the logistics office. Verifies, summarizes and submits invoice package to the supply/logistics officer for certification SKILLS REQUIRED:

ОГЛАСНА ТАБЛА

• Excellent organizational skills and the ability to prioritize work effectively • Minimum high school education, university degree is an advantage • Minimum 2 years of experience in a related position • Able to work on own initiative and as part of a team • understand and implement administrative policies and procedures • Excellent communication and presentation skills • Numerate and able to deal with petty cash accurately • Fluent in English and excellent in MS office skills • Analytical, persistent, energetic and ambitious • Motivated and readiness for upgrade To a suitable candidate will be offered a contract of employment on a definite time with appropriate remuneration package, and with the possibility for professional development in a stimulating work environment. Францк, една од водечките компании во регијата, нуди можност за вработување на горенаведената позиција. We invite you to send your application and CV, by February 21st in electronic version in English to the following еmail address: natjecaj@franck.hr

39


ОГЛАСНА ТАБЛА Лиценцирана Агенција за посредување при вработување за потребите на својот клиент, објавува

ОГЛАС за работа на позиција

БЕБИСИТЕРКА (една позиција)

Потребни квалификации:     

Минимум Средно образование Претходно работно искуство во нега и чување деца Извршување на основни домашни обврски Трпелива и ведра, лојална, внимателна и флексибилна личност Предност имаат кандидати кои поседуваат препораки

Вашата Професионална Биографија доставете ја bojanak@vrabotuvanje.com.mk , со назнака на апликацијата Бебиситерка”.

на e-mail: “за оглас за

Заитересираните кандидати можат да аплицираат и по пат на телефонски јавување на следните контакти: 02/ 3230 – 191, 02/ 3213 – 065 и моб.071/ 305 – 939.

НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

40

круг,

ќе

бидат


Врз основа на чл.22 и 23 од Законот за работни односи (Сл. весник на РМ бр.158 од 09.12.2010) Генералниот извршен директор на Тутунски Комбинат АД Прилеп објавува

ЈАВЕН ОГЛАС за засновање на работен однос на неопределено време 1. За работно место РЕВИЗОР - 3 (три) извршители

Услови - ВСС – Економски, Правен факултет - Работно искуство во струката од 2 (две) години Работниот однос за работното место РЕВИЗОР се заснова на неопределено работно време. Рокот за доставување на пријавите изнесува 5 (пет) работни дена, сметано од денот на објавување на огласот.

Кон пријавата кандидатите да достават:

ОГЛАСНА ТАБЛА

- Лична карта во фотокопија - Доказ за завршено образование (диплома или уверение) во фотокопија - Доказ за работно искуство - Кратка биографија - Молба Пријавите со потребната документација да се достават на адреса: Ул. Марксова бр.101, 7500 Прилеп

Тутунски Комбинат АД Прилеп

МАРКСОВА 101 7 500, ПРИЛЕП Р. МАКЕДОНИЈА

Тел:+ 389 48 421 020 421 670 Факс: + 389 48 425 172

Цигари ДООЕЛ Тел: +389 48 428 470 427 551 Факс:+ 389 48 427 964

Тутун ДООЕЛ Тел.: +389 48 421 310 Факс: + 389 48 415 942

E-mail:tkpoffice@tkprilep.com.mk; www.tkprilep.com.mk

41


ОГЛАСНА ТАБЛА

За пптребите на свпјпт клиент, Ренпмирана кпмпанија пд Скппје кпја се занимава сп дистрибуција на прпизвпди за ширпка пптрпшувачка

Објавува пглас за

МЕРЧЕНДАЈЗЕРКА (1 позиција)

Потребни квалификации:     

Минимум ССС Впзачка дпзвпла Б -категприја Ппжелнп е претхпднп рабптнп искуствп вп прпдажба или мерчендајзинг Ппдгптвенпст за чести патуваоа и рабпта на терен Дпбрп ппзнаваое на Албанскипт јазик

Личен профил:  Одгпвпрнпст и прецизнпст  Лпјалнпст и испплнителнпст  Дпверливпст

Ве мплиме испратете Ваше CV и мптиваципнп писмп на e-mail: marijaj@vrabotuvanje.com.mk сп назнака „за оглас за Мерчендајзерка“.

Сите апликации ќе бидат разгледувани вп дискреција. Самп апликациите кпи ќе влезат вп пптесен круг, ќе бидат кпнтактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледувани.

42


НИЕ

ВРАБОТУВАМЕ НАЈГОЛЕМАТА ТАКСИ КОМПАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА И ЕДИНСТВЕНА СО СОПСТВЕНА АКАДЕМИЈА ЗА ОБУКА И СТАНДАРДИ ЗА НАПРЕДОК ВО КАРИЕРА

објавува ОГЛАС за вработување на

ВОЗАЧ НА ТАКСИ Главни задачи и одговорности: Земање и превезување на патници/клиенти Превоз на патници на најбрз и најбезбеден начин Помагање при утоварање и истоварање на поголем багаж на патниците Одржување на чисти и уредни возила Водење грижа за исправност и добра работна состојба на возилото

Потребни квалификации: Минимум ССС Предходно работно искуство како возач е предност Основно познавање на англиски јазик-усмена комуникација Уредно персонално досие без прекршоци

Персонални способности и вештини:

ОГЛАСНА ТАБЛА

Добро физичко и ментално здравје Силни усмени комуникациски вештини Пријатен и љубезен однос кон клиенти Добро познавање на градот и околината Сигурен и искусен возач Способност за справување со различни карактери на клиенти и во различни ситуации во сообраќајот Справување со пари, наплата на услугата

ДОКОЛКУ сакате да станете дел од тим на професионалци, доставете Ваша Професионална Биографија на e-mail:

vrabotuvanje@intaxi.mk За дополнителни информации јавете се на телефоните: 02 32 13 065 и 02 32 30 091. ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО!

43


ОГЛАСНА ТАБЛА The group Asseco SEE is the largest operator in South-Eastern Europe in terms of revenue derived from sales of its software and services. Asseco-SEE Macedonia is active in several areas: Core Solutions, e-Solutions, Business Intelligence Solutions, Professional Services, System Integration - Infrastructure Services, Customized Application Solutions, 24x7 Services and eMS, with strong focus on developing vertical banking solutions. We are leading regional company in the area of banking IT systems, which is confirmed by more than 50 major banks as references in SEE region and the Middle East.

OPEN JOB POSITION:

1.

Lawyer

Short Job Description: Advise on legal matters, representing before the Judicial, administrative and other institutions and organs and preparation of legal documents. Duties & Responsibilities: o o o

Prepares and revises decisions, contracts, and other legal acts for the need of the company. Prepares claims, appeals, objections, and other legal means before Judicial, administrative and other institutions and organs. Attends meetings as a legal representative of the company and represents the interests of the company before the Judicial, administrative and other institutions and organs.

Qualifications: o o o o o o o o

University degree in Law At least five years of working experience Knowledge of Trade Law Knowledge of Macedonian Labor Law and related regulation Knowledge of Law for Public Procurement Well-developed written and oral presentation, communication and negotiation skills Good knowledge of MS Office applications Fluent in English

All applicant need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk ,in „Subject“ indication : Lawer Only qualified candidates will be called on interview.

44


Gaylord Texan, ексклузивно со ЗИП Травел! Дали некогаш сте помислиле да работите за компанија којашто е водечка во туризмот и хотелиерството? Компанија во која многу млади луѓе ја градат својата кариера, а гостите уживаат во перфекцијата и луксузот: ДОБРЕДОЈДОВТЕ во Gaylord, Texan! ЗИП Травел повторно и оваа сезона со најдобрите компании за сите вие што ќе аплицирате за USA Work & Travel програмата! Gaylord Texan на големиот саем на ЗИП Травел на 20 Февруари 2012!

www.ziptravel.com.mk

Gaylord Hotels со сигурност го заслужува епитетот на единствена компанија целосно фокусирана на елеганција, беспрекорна услуга, супериорни состаноци и конвенции. E кспертите од индустријата за туризам го класифицираат овој ланец на хотели меѓу најдобрите во САД и светот.

Затоа, драги студенти не пропуштајте ја вашата шанса за лично интервју со HR менаџерите на оваа елитна компанија која за првпат есклузивно доаѓа во Македонија и тоа со ЗИП Травел! Добијте работа во Gaylord и бидете дел од брендот на овој прекрасен и екстравагантен ресорт! Кликнете овде и за момент уживајте во прекрасниот поглед и посакајте да ги спакувате куферите и да го започнете своето патување на Work & Travel програмата токму од Gaylord!

ОГЛАСНА ТАБЛА

Почнувајќи од свечените ресторани и продавници од Riverwalk до распространетите кањони на Texas Hill Country, комплексот Gaylord Texan е извонреден сетинг со автентичен тексашки стил во угостителството, со докажана врвна екстравагантност.

Контакт За повеќе информации околу аплицирање Ве молиме контактирајте не на info@ziptravel.com.mk

И тоа сепак не би била едниствената причина за да посaкате да работите во Gaylord Texan: прочитајте го написот од изданието на Dallas Business Journal и дознајте зошто втора година по ред Gaylord Texan е најдобро место за работа во Texas? Дали сакате да бидете дел од "тимот на ѕвездите"? До вашата одлука и успех ве дели само едно кликнување на работните позиции! Кликнете и дознајте ги деталите за плата, работните обврски и датумите: Server

Server Assistant

Food & Beverage Attendant

Lifeguard

Аплицирај веднаш! Работните позиции се ограничени! Резервирај го своето лично интервју со HR менаџерот на Gaylord Texan на 20 Февруари 2012! И не заборавај: Кога е Work & Travel, тогаш е ЗИП Травел!

45


ОГЛАСНА ТАБЛА

ДТТУ РАДИКА РЕЗОРТ ДООЕЛ УВОЗ-ИЗВОЗ С.ЛЕУНОВО-МАВРОВО И РОСТУШЕ

ж-ска 300120000065117 КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ДАНОЧЕН БРОЈ: МК 4007006133265

РЕЦЕПЦИОНЕР – (Ж,М) (ЕДНА ПОЗИЦИЈА)

Потребни квалификации: ССС/ВСС Претходно работно искуство на слична позиција е предност . Работно познавање на MS OFFICE (Word, Excel, Internet) и брзо куцање . Одлично познавање на англиски јазик и друг светски јазик. Одлични организациски способности. Профил на личност: Одговорна лојална, трпелива личност Претставителна и комуникативна Позитивен став Способност за тимска и самостојна работа Подготвеност за работа под притисок и со куси рокови Вашата Професионална Биографија со фотографија, доставете ја на e-mail: info@radika.com.mk

с.Леуново-Маврово и Ростуша • Република Македонија тел: +389 42 22 33 00 факс: +389 42 22 33 76, +389 42 22 33 99 info@radika.com.mk www.radika.com.mk

46


Gaylord Opryland Resort Nashville, Tennessee После големата заинтересираност на македонските студенти за прекрасниот ресорт Gaylord, Texan, ЗИП Травел објавува уште една локација за Gaylord: Gaylord Opryland Resort & Convention Center- Nashville,Tennessee! И тоа на директен саем на 20 Февруари во Скопје! Работа, состаноци, забава,шопинг и се разбира Country музика....се ова под еден покривGaylord Opryland Resort & Convention Center- Nashville,Tennessee! Распространет во границите на Cumberland, инспиративниот Gaylord Opryland ве поканува да ја доживеете целата енергија и возбуда на Nashville,Tennessee.

www.ziptravel.com.mk

Gaylord Opryland е познат во целиот свет по својата извонредна услуга, луксузно сместување и првокласните забави. Се наоѓа во срцето на градот и е совршена база за сите заинтересирани во истражување на градот Nashville, познат како Music City USA. Пo сетителите не треба да се љубители на музиката за да уживаат во овој неверојатен ресорт. Секој кој престојува во него со сигурност ќе ги подмлади сите свои сетила со луксузот, елеганцијата, спа-третманите, забавата и исклучителната кујна. Овој луксузен ресорт се протега на 40 хектари со каскадни водопади, реки, пешачки мостови, отворен и затворен базен, фитнес центар, 12 затворени градини, 6 ресторани, барови и многу продавници. Нуди топла, пријатна и релаксирачка атмосфера. Уживајте во интернационалната кујна која овде е претставена преку различни ресторани вклучувајќи ја добро познатата Оld Hickory Steakhouse која им нуди топло добредојде на гостите, ресторанот Cascades опколен со зеленило и водопади нуди морски специјалитети, Revello е специјализиран за јужно-италијански, а пак Solario за мексикански јадења. Вечерта завршете ја во Irish Pub-oт или во Jack Daniel's saloon.

Уште една ваша шанса да изберете работа и да стекнете уникатно искуство во една од водечките компании во светот на хотелиерството-Gaylord Hotels. Фактот што веќе втора година по ред Gaylord се круниса со титулата најдобар работодавец, зборува многу за беспрекорноста на овој ресорт. Културата, услуга со насмевка, тимска работа, учтив и пријателски однос со гостите е она со што се издвојува секој вработен на Gaylord. Без двоумење придружете се кон нивниот тим. Gaylord со сигурност нема да ги изневери вашите очекувања.

Contact За повеќе информации околу аплицирање Ве молиме, контактирајте не на info@ziptravel.com.mk

До вашата одлука и успех ве дели само едно кликнување на работните позиции и вашето присуствио на големиот саем на 20 Февруари! Кликнете и дознајте ги деталите за плата, работните обврски и датумите: Server

Server Assistant

Food & Beverage Attendant

Lifeguard

Аплицирај веднаш! Работните позиции се ограничени! Пријави се за саемот, задолжително присуствувај и дознај зошто ЗИП Травел е препознатлив по саемите и компаните што доаѓаат во Македoнија! И не заборавај: кога е Work & Travel, тогаш е ЗИП Травел!

47

ОГЛАСНА ТАБЛА

Додека сте тука, слушнете ги легендарните звуци на Grand Ole Opry, играјте во Springhouse Golf Club или пак пиејќи го вашето кафе едноставно уживајте во глетката на големата фонтана со ласерска светлина.


ОГЛАСНА ТАБЛА за потребите на својот клиент, РЕНОМИРАНИОТ КАФЕ-РЕСТОРАН

објавува ОГЛАС за работа за

КЕЛНЕРИ/КИ Идеалниот кандидати треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството е предност Повеќегодишно искуство во угостиелство е предност Познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа и професионален однос кон клиенти

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени.

Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ пријавете се на 078/ 256 – 208.

Огласот трае 10 (десет) дена од објавувањето.

48


Private company „Peštan d.o.o.“ Arandjelovac, Serbia which deals with processing of plastic masses, PVC, polypropylene and polyethylene, as well as distribution and sales of pipes for domestic and street sewerage systems across the Europe is looking for:

Sales manager for Macedonia Required qualifications: University degree (a degree in Construction, Mechanics, Engineering or Economy) Previous sales experience in Construction industry At least 2 years of experience in Management Good written and spoken English Computer literacy Job description: Definition and fulfillment of sales plans for Macedonia Proposing and realization of sales policy on civil engineering and construction market for Macedonian teritory Project monitoring (tenders) for civil engineering segment Improving of numerical distribution (development of distribution network, promoting further sales...) Contracting and monitoring of tenders Working with all interest groups in civil engineering and construction segment Working with contractors in civil engineering and construction segment Working with other interest groups (creditors, investors...) Implementation of marketing activities in coordination with the Marketing Manager

ОГЛАСНА ТАБЛА

Candidate profile: Excelent sales skills Orientation towards the result and high achievement motivation Excellent negotiation skills Excellent leadership skills If you meet the requirements for this position send your CV with picture until 26th of February 2012. on the following address: marija.radivojevic@pestan.net, indicating the position: Sales manager for Macedonia Only candidates that meet the requirements will be contacted

49


ОГЛАСНА ТАБЛА

Рабптеоетп вп Студип мпдерна нуди мнпгу мпжнпсти за градеое на прпфесипналнптп знаеое и вештини. Виспкп квалитетните тренинзи за прпдажни и кпмуникациски вештини Ви даваат мпжнпст да гп максимизирате вашипт резултат и да ппстигнете врвни резултати вп прпдажбата. Сега имате пдлична мпжнпст да бидете кпнсултант за прпдажба на светски ппзнатите брендпви:

Позицијата Агент за продажба ви нуди: Рабпта вп динамична рабптна средина Здпбиваое сп врвни прпдажни и кпмуникациски вештини Мпжнпст за личен напредпк Наградуваое сппред пстварените резултати Потребни квалификации: ССС/ВСС Желба за рабпта вп прпдажба Развиени кпмуникациски вештини Сппспбнпст за брзп учеое Сппспбнпст за кпмуникација сп различни карактери

Претходно искуство во продажба или комуникации ќе се смета за дополнителна предност, но не е неопходно. Посакувани карактеристики: Одгпвпрнпст Брзп учеое Уппрнпст и истрајнпст Ориентиранпст кпн резултати Ведра и ппзитивна личнпст Енергичнпст и желба за успех

Испратете ваша кратка бипграфија (CV), најдпцна дo 15 фебруари на e-mail: daniela.karastojanova@studio-moderna.com , сп назнака „Апликација за агент за продажба”.

50


САЕМИ СО РАБОТОДАВЦИ И ДИРЕКТНИ СРЕДБИ!

Ве покануваме да го погледнете нашиот календар на актуелни и тековни саеми! Одберете ја најдобрата работна понуда и поминете незаборавно лето само со ЗИП Травел, затоа што кога е Work & Travel, тогаш е ЗИП Травел! И не очајувајте, ова се само дел од компаниите што ќе дојдат за лично да направат интервју со македонските студенти!

Event

Company Name

Available Job offers

Job Fair

Gaylord Texan, Dallas, TX

Lifeguard Food & Beverage Attendant Server Server Assistant

Job Fair

Travelodge, Lake George, NY

Front Desk Housekeeping Laundry

Job Fair

Sea Crest Resort, Cape Cod, MA

Recreation Attendant

Job Fair

Wilderness Hotel & Golf Resort

Lifeguard

Job Fair

Big Kahuna’s, Destin, FL

Housekeeping, Laundry Housekeeping Food & Beverage Staff Landscaping Admission Cashier Lifeguard

За дa аплицирате за некоја од овие работни позиции потребно е да го пополните наведеното CV и да го доставите во една од канелариите на ЗИП Травел во Скопје, Тетово и Штип! Вашето CV треба да биде пополнето и да изгледа како наведениот пример на CV овде.

ОГЛАСНА ТАБЛА

ЗИП Травел повторно и оваа година организира многу саеми за студентите коишто се заинтересирани за USA Work & Travel програмата! Традицијата продолжува, нашите стари и нови партнери - работодавци повторно во Макаедонија на саем!

Побрзајте, ЗИП Травел Ве очекува! www.ziptravel.com.mk

51


ОГЛАСНА ТАБЛА Established, well developed and renowned international company is looking for a

Finance & Accounting Manager

Necessary qualifications: University degree in related fields (Financial Managemeng, Finance & Accouting ), masters degree in related areas will be preferred Good command of English At least five years of track record management experience in all functions of Financial works in a large private company Knowledge about the regulations of Macedonian Financila and TAX Law Well-developed written and oral presentation, communication, negotiation and interpersonal skills Flexibility and adaptability to change and work cross-culturally Good knowledge of MS Office applications (ERP applications experience is a plus) Strategic Thinking Communication Skills People Management Skills Presentation Skills Result Driven Teamwork Oriented

Job Description:

Contributes to the formulation of company strategy and overall effectiveness of the company’s plans and operations by providing top management with sound financial analysis, advice, and proposals. Monitors that all budgets, plans and other financial information are accurately prepared and timely submitted. Ensures that financial policies and control procedures for the company are developed, modified and maintained to support the financial information systems and manage the company’s financial resources efficiently and effectively, according to the defined Group policies and objectives. Ensures compliance with all statutory financial and tax requirements and handles all queries and matters of principles raised by the public and group auditors. Ensures of company utilization of adequate funds from reliable sources at competitive rates by fostering and maintaining good relations with principal bankers and other financial institutions. Contributes to the maximisation of the company’s profitability, by effectively monitoring the utilisation of the company’s business assets, cash flow and available funds. Ensures that the company promptly maintains the Books and Records of Account in a manner conforming to corporate, legal and internal control requirements. Ensures the timely and accurate reporting of results to the company’s international and local authorities Develops financial criteria for the department and company financial performance. Also ensures that management accounting systems are effectively instituted and maintained, in order to get adequate and timely performance information for purposes of control and evaluation. Secures the effective performance of logistics functions as material supply and procurement management. Develops and implements department strategy to achieve department goals. Develops and implements the department’s business and action plan in alignment with the corporate strategic direction and objectives; regularly monitors actual vs. planned performance and proposes improving / corrective actions. Ensures the development and implementation of all necessary policies and procedures to ensure the department’s efficient and effective operation toward achieving high productivity and continuous improvement.

52


TAV Macedonia DOOEL is looking for a

Human Resources Assistant Manager Human Resources Assistant Manager will be responsible for assisting the management of designing, implementing and improving competency based HR and training systems and processes in line with TAV Airports’ human resources management strategies and managing industrial relations with third parties. Qualifications: University degree in related fields (Human Resources, Labour Economics & Industrial Relations, Law or Management ), masters degree in related areas will be preferred Good command of English At least five years of track record management experience in all functions of human resources (recruitment, performance management, career planning, payroll, compensation and benefits, industrial relations, training and development, quality management, etc.) in a large private company Knowledge about the regulations of Macedonian Labor Law Well-developed written and oral presentation, communication, negotiation and interpersonal skills Flexibility and adaptability to change and work cross-culturally Good knowledge of MS Office applications (ERP applications experience is a plus)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Job Description: Developing, documenting, and implementing HR strategies, policies, procedures, and programs in alignment with the organization’s overall strategic direction Participating in directing, developing and controlling of all HR activities (recruitment and selection, training and development, payroll, compensation and benefits, performance management, career planning, talent management, industrial relations, etc.) Pariticipating in allocating resources (budget and personnel) within the organization and the department Working in close coordination with line managers to identify and resolve workforce requirements to support the recruitment, appraisal, retention and development of employees Ensuring effective employee communications and employee relations within and outside the organization and developing new tools to improve internal communication and social acitivities Assisting in implementation of national regulations in force related to HR issues and managing relations and coordination with external entities The position reports to: Assistant General Manager APPLICATION: Applicants are kindly requested to send their CVs to jobs3@tav.aero specifying the title of the position applied, by 15/02/ 2012. All applications will be kept in strict confidentiality. We thank all the applicants for their interest, but only eligible candidates will be contacted.

53


ОГЛАСНА ТАБЛА

TAV Macedonia DOOEL is looking for a

Head of Legal Department Head of Legal Department will be responsible for assisting Planning and Directing the Legal department. The position advices the management on legal matters, it represents it before the Court, Authorities, administration boards and draw up legal documents and manages industrial relations with third parties. Qualifications: University degree in Law, masters degree in related areas will be preferred Good command of English At least five years of track record management experience in coporate legal functions Knowledge about the regulations of Macedonian Labor Law Well-developed written and oral presentation, communication, negotiation and interpersonal skills Flexibility and adaptability to change and work cross-culturally Good knowledge of MS Office applications (ERP applications experience is a plus) Job Description: Monitors and controls the work of the Legal Assistant and Legal Advisor. Directs the legal assistant and the Legal Advisor. Prepares, revises, and drafts decisions, contracts, and other acts for the need of the company. Prepares claims, appeals, objections, and other legal means, which initiate or terminate procedures before Judicial, administrative and other institutions and organs. It represents the interests of the company before the Judicial, administrative and other institutions, and organs through personal presence as an authorized representative according to his mandate and authority. Overtakes all necessary actions for the protection of the legal interests of the company in eventual procedures where the company is a client before the Judicial, administrative and other institutions, and organs. Attends meetings as a legal representative of the company. It takes care for the legal acts of the company in the border lines of its activity. Performs other obligations and duties at the request of his Director The position reports to: Assistant General Manager APPLICATION: Applicants are kindly requested to send their CVs to jobs3@tav.aero specifying the title of the position applied, by 15/02/ 2012. All applications will be kept in strict confidentiality. We thank all the applicants for their interest, but only eligible candidates will be contacted.

54


Asseco SEE is one of the largest and most successful IT companies in South Eastern Europe with offices in 12 countries and more than 1,200 employees. Asseco SEE Macedonia is the most successful IT Company in Macedonia, and leading regional company in the area of banking IT systems. It is active in several areas: Software solutions for financial institutions ranging from Core Banking Solutions, e-Banking Solutions, Business Intelligence Solutions, etc., System Integration Infrastructure Services, Customized Application Solutions, and Card Management Solutions for Banks, with strong focus on developing vertical banking solutions. We create a learning working environment - Innovations are of decisive importance for progress and each innovation demands learning. We have up to date equipment and high-level experts always ready to share their experience and knowledge with their coworkers. As a player on board of Asseco See’s team, you will be given both a chance and a responsibility to take your development and progress in your hands.

OPEN JOB POSITION:

2.

Senior Software Developers

Duties & Responsibilities: o o

Development of software for financial institutions Full lifecycle application development

Qualifications:

o o o o o o o o

BS formal education in software engineering and related areas and 3+ years of software development, programming and analytical experience Experience in developing .Net applications Experience in working with: XML, XAML, WPF, WCF, WF, BizTalk Experience in programming using Visual Studio C# Experience in working with SQL database, SoA Experience in developing applications for financial institutions is an advantage Ability to independently solve complex problems Ability to work in team Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o

Benefits: o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team of expert’s Working on international projects

All applicants need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk, in „Subject“ indication: Senior Software Developer - Microsoft.Net technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

55


ОГЛАСНА ТАБЛА Asseco SEE is one of the largest and most successful IT companies in South Eastern Europe with offices in 12 countries and more than 1,200 employees. Asseco SEE Macedonia is the most successful IT Company in Macedonia, and leading regional company in the area of banking IT systems. It is active in several areas: Software solutions for financial institutions ranging from Core Banking Solutions, e-Banking Solutions, Business Intelligence Solutions, etc., System Integration Infrastructure Services, Customized Application Solutions, and Card Management Solutions for Banks, with strong focus on developing vertical banking solutions. We create a learning working environment - Innovations are of decisive importance for progress and each innovation demands learning. We have up to date equipment and high-level experts always ready to share their experience and knowledge with their coworkers. As a player on board of Asseco See’s team, you will be given both a chance and a responsibility to take your development and progress in your hands.

OPEN JOB POSITION:

1.

Software Developers

Duties & Responsibilities: o

Development of software for financial institutions

Qualifications: o o o o o o

BS formal education in software engineering and related areas Basic knowledge of Microsoft .Net technologies Basic knowledge of Visual Studio C# Basic knowledge working with SQL database Ability to work in team Fluent in English

Benefits: o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team of expert’s Working on international projects

All applicants need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk, in „Subject“ indication: Software Developer - Microsoft.Net technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

56


Групацијата Gebrüder Weiss, со седиште во Лаутерах (Форарлберг, Австрија), има околу 4,500 вработени на 156 локации низ светот. Глобалната мрежа се состои од подружници, работни капацитети и локации во Австрија, Германија, Швајцарија, Италија, Унгарија, Чешка, Словачка, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Романија, Бугарија, Македонија, Украина, Обединетите Арапски Емирати, Индија, Кина, Хонгконг, Сингапур, Тајван, Тајланд, Јапонија, САД и Канада. Компанијата е лидер на пазарот во Централна и Источна Европа и број 1 провајдер во Австрија, каде е единствена транспортна и логистичка компанија која е рангирана меѓу првите 50 најголеми австриски компании. За нашиот огранок во Скопје, Македонија, потребни се мотивирани, предани кандидати, за следнава работна позиција:

Царински застапник - декларант Потребни кавилификации:

ОГЛАСНА ТАБЛА

Средно искуство во кариерата (над 3 години), во областа на царинското застапување Лиценца за царинско застапување Активно познавање на англиски јазик, германски ќе се смета за предност Солидно познавање на кориснички компјутерски апликации, Windows околина Возачка дозвола, Б категорија, со чисто возачко досие. Компанијата нуди услови за работа во меѓународна, високо мотивирана и организирана средина, одлични можности за напредок во кариерата. Вашите биографски апликации, заедно со мотивациско писмо и по можност-фотографија, Ве молиме, праќајте ги исклучиво и само на следниот мејл : saso.dimoski@gw-world.com , не подоцна од 19.02.2012 година. Работните позиции се отворени до нивно пополнување.

57


ОГЛАСНА ТАБЛА

Групацијата Gebrüder Weiss, со седиште во Лаутерах (Форарлберг, Австрија), има околу 4,500 вработени на 156 локации низ светот. Глобалната мрежа се состои од подружници, работни капацитети и локации во Австрија, Германија, Швајцарија, Италија, Унгарија, Чешка, Словачка, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Романија, Бугарија, Македонија, Украина, Обединетите Арапски Емирати, Индија, Кина, Хонгконг, Сингапур, Тајван, Тајланд, Јапонија, САД и Канада. Компанијата е лидер на пазарот во Централна и Источна Европа и број 1 провајдер во Австрија, каде е единствена транспортна и логистичка компанија која е рангирана меѓу првите 50 најголеми австриски компании. За нашиот огранок во Скопје, Македонија, потребни се мотивирани, предани кандидати, за следнава работна позиција:

Диспонент за меѓународен копнен транспорт Потребни кавилификации: Средно искуство во кариерата (над 3 години), во областа организација на меѓународен копнен-камионски транспорт Активно познавање на англиски јазик, германски ќе се смета за предност Солидно познавање на кориснички компјутерски апликации, Windows околина Возачка дозвола, Б категорија, со чисто возачко досие.

Компанијата нуди услови за работа во меѓународна, високо мотивирана и организирана средина, одлични можности за напредок во кариерата. Вашите биографски апликации, заедно со мотивациско писмо и по можност-фотографија, Ве молиме, праќајте ги исклучиво и само на следниот мејл : saso.dimoski@gw-world.com , не подоцна од 19.02.2012 година. Работните позиции се отворени до нивно пополнување.

58


Asseco SEE is one of the largest and most successful IT companies in South Eastern Europe with offices in 12 countries and more than 1,200 employees. Asseco SEE Macedonia is the most successful IT Company in Macedonia, and leading regional company in the area of banking IT systems. It is active in several areas: Software solutions for financial institutions ranging from Core Banking Solutions, e-Banking Solutions, Business Intelligence Solutions, etc., System Integration Infrastructure Services, Customized Application Solutions, and Card Management Solutions for Banks, with strong focus on developing vertical banking solutions. We create a learning working environment - Innovations are of decisive importance for progress and each innovation demands learning. We have up to date equipment and high-level experts always ready to share their experience and knowledge with their coworkers. As a player on board of Asseco See’s team, you will be given both a chance and a responsibility to take your development and progress in your hands.

OPEN JOB POSITION:

3.

Senior Software Developers

Duties & Responsibilities: o o

Development of software for financial institutions Full lifecycle application development

Qualifications:

o o o o o o

BS formal education in software engineering and related areas and 3+ years of software development, programming and analytical experience Experience in developing Delphi applications Experience in working with SQL database Experience in developing applications for financial institutions is an advantage Ability to independently solve complex problems Ability to work in team Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o

Benefits: o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team of expert’s Working on international projects

All applicants need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk, in „Subject“ indication: Senior Software Developer – Delphi technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

59


ОГЛАСНА ТАБЛА

Групацијата Gebrüder Weiss, со седиште во Лаутерах (Форарлберг, Австрија), има околу 4,500 вработени на 156 локации низ светот. Глобалната мрежа се состои од подружници, работни капацитети и локации во Австрија, Германија, Швајцарија, Италија, Унгарија, Чешка, Словачка, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Романија, Бугарија, Македонија, Украина, Обединетите Арапски Емирати, Индија, Кина, Хонгконг, Сингапур, Тајван, Тајланд, Јапонија, САД и Канада. Компанијата е лидер на пазарот во Централна и Источна Европа и број 1 провајдер во Австрија, каде е единствена транспортна и логистичка компанија која е рангирана меѓу првите 50 најголеми австриски компании. За нашиот огранок во Скопје, Македонија, потребни се мотивирани, предани кандидати, за следнава работна позиција:

Агент за продажба (Sales representative) Потребни кавилификации: Средно искуство во кариерата (над 3 години), во областа на меѓународен транспорт, маркетинг, продажба, CRM- Customer Relation Management. Активно познавање на англиски јазик, германски ќе се смета за предност Солидно познавање на кориснички компјутерски апликации, Windows околина Возачка дозвола, Б категорија, со чисто возачко досие.

Компанијата нуди услови за работа во меѓународна, високо мотивирана и организирана средина, одлични можности за напредок во кариерата. Вашите биографски апликации, заедно со мотивациско писмо и по можност-фотографија, Ве молиме, праќајте ги исклучиво и само на следниот мејл : saso.dimoski@gw-world.com , не подоцна од 19.02.2012 година. Работните позиции се отворени до нивно пополнување.

60


објавува

ОГЛАС за

Надворешен Застапник за Осигурување ОПИС НА РАБОТНОТО МЕСТО: Идентификување на потенцијални осигуреници ; Средба со потенцијални осигуреници и користење на методи со кои се проценува потребата од долгорочни финансиски решенија ; Предложување на решение кое се вклопува во рамките на потребата и можностите на потенцијалниот осигуреник ; Градење и одржување на долгорочна врска со осигуреникот ;

ТОП 5 ПРИЧИНИ ДА СТАНЕТЕ НАШ ЗАСТАПНИК ЗА ЖИВОТНО ОСИГУРУВАЊЕ Бесплатен тренинг и постојана надградба на знаења – Знаењето е моќ! Одлични компензациски пакети Постојан кариерен развој Стимулативни награди Самостојно креирање на работно време

ОГЛАСНА ТАБЛА

КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ-ЖИВОТ АД дава шанса: На лицата кои штотуку завршиле со студиите и оние кои во моментот се без работа започнување на кариера во осигурителниот бизнис, како и ; Можност за дополнителен приход за оние кои се во редовен работен однос. Доколку смететате дека се пронаоѓате во горенаведените карактеристики и сте спремни да прифатите предизвик Ве молиме, пратете ги вашите контакт информации на: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „ЗА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ – Надворешен застапник“. Наш претставник ќе Ве контактира во најкус можен рок. Благодариме за Вашиот интерес за застапување на нашиот бренд Кроациа Осигурување – Живот АД Скопје. Основана во далечната 1884 год., Croatia Osiguranje d.d. Zagreb е една од најстарите и најпочитувани осигурителни компании на Балканот. Искуството кумулирано низ нејзината 12 6 годишна историја се гаранција за квалитетот на услугите кои ги нуди на своите клиенти.

61


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за

Надворешен Застапник за Осигурување ОПИС НА РАБОТНОТО МЕСТО: Идентификување на потенцијални осигуреници ; Средба со потенцијални осигуреници и користење на методи со кои се проценува потребата од долгорочни финансиски решенија ; Предложување на решение кое се вклопува во рамките на потребата и можностите на потенцијалниот осигуреник ; Градење и одржување на долгорочна врска со осигуреникот ;

ТОП 5 ПРИЧИНИ ДА СТАНЕТЕ НАШ ЗАСТАПНИК ЗА ЖИВОТНО ОСИГУРУВАЊЕ Бесплатен тренинг и постојана надградба на знаења – Знаењето е моќ! Одлични компензациски пакети Постојан кариерен развој Стимулативни награди Самостојно креирање на работно време

КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ-ЖИВОТ АД дава шанса: На лицата кои штотуку завршиле со студиите и оние кои во моментот се без работа започнување на кариера во осигурителниот бизнис, како и ; Можност за дополнителен приход за оние кои се во редовен работен однос. Доколку смететате дека се пронаоѓате во горенаведените карактеристики и сте спремни да прифатите предизвик Ве молиме, пратете ги вашите контакт информации на: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „ЗА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ – Надворешен застапник“. Наш претставник ќе Ве контактира во најкус можен рок. Благодариме за Вашиот интерес за застапување на нашиот бренд Кроациа Осигурување – Живот АД Скопје. Основана во далечната 1884 год., Croatia Osiguranje d.d. Zagreb е една од најстарите и најпочитувани осигурителни компании на Балканот. Искуството кумулирано низ нејзината 12 6 годишна историја се гаранција за квалитетот на услугите кои ги нуди на своите клиенти.

62


OPEN JOB POSITION:

Software Developer Short Job Description: Take part in software development life cycle of enterprise payment application Duties & Responsibilities: o o o o

Building Commercial and Consumer web based payment applications Working with online payments and e-commerce systems Full lifecycle application development Drive process & product improvements to higher productivity and quality levels

Qualifications: BS and 2+ years of software development, programming and analytical experience Experienced in Java technologies (Spring, ORM, Eclipse, Web toolkits, Maven) Experienced in agile development and Test Driven Development (XP, Scrum) Able to work in pair programming Javascript, AJAX, XML, HTML, CSS and DOM knowledge Experienced in distributed version control systems (Mercurial, Git) Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o o o o o o o

Benefits: o o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team od expert’s Oportunity to work abrot Health Insurance

All applicant need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk ,in „Subject“ indication : Software Developer - java technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

63


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk © 2011 ВработувањеNEWS All Rightswww.vrabotuvanje.com.mk Reserved www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

v.News 130  

Vrabotuvanje NEWS Broj 130

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you