Technoviny č. 11

Page 1

číslo 11

TECH-LIT součástí významného projektu V čem pomáhá Formula Student? str. 8–9

Problémy se rzí?

S Norostonem®-N už nikdy! str. 4


VALDŮV ÚVODNÍK

Rok 2017 se blíží do finále… Letošní rok se pomalu chýlí ke konci a mnohé z nás čekají každoroční předvánoční, ale i pracovní shony. Nezapomínejte se však i v těchto dnech alespoň na chvíli zastavit, posedět se svými blízkými a těmi, na kterých vám záleží. V neposlední řadě naberte nové síly i odhodlání a do roku 2018 s námi vykročte tou správnou nohou. I my se v čase vánočním pracovně setkáváme a v poklidné atmosféře hodnotíme naši práci v tomto roce. S nadhledem a mnohdy úsměvem na tváři komentujeme vše z našeho pohledu úspěšné a povedené, ale také si uvědomujeme chyby, ze kterých se musíme poučit. Jak totiž praví jeden z Murphyho zákonů: „Žádný pracovní úkol není tak jednoduchý, aby se na něm nedalo něco zkazit“. Již nyní jsou u nás v plném proudu přípravy na další, tentokrát osmičkový rok. Těšit se můžete na další skvělé produktové novinky z oblasti nářadí, ale i na produkty z divize zemědělství nebo auto moto. Na své si u nás přijdou i náročnější zákazníci, kteří jsou mnohdy svazováni vnitřními předpisy, jež jim neumožňují nakupovat kdykoliv a kdekoliv. Již teď vám mohu prozradit, že finalizujeme nabídku nových prodejních cest (konsignační sklady, B2B e-shop apod.). Stále hledáme nová řešení i cesty, jak vám být blíže! Přátelé, přeji vám úspěšný a klidný konec roku 2017 a v roce 2018 opět na počtenou.

OBSAH

Váš Valda

3

4–5

6

7

8–9

Ze zákulisí firmy Při spolupráci je důležitá vzájemná důvěra

Zaostřeno na S Norostonem®-N se rzi už nemusíte bát

Vychytaná dílna Ty nejlepší triky pro úsporu času i peněz

Technovinky Střípky ze světa průmyslu

Sponzoring TECH-LIT je součástí dalšího skvělého projektu

Vojtův servis 10–11

12

13

14

15

Testování s nasazením zdraví. Rukavice, které odolají i žíravině

Soutěž Vyhrajte pomocníky do kuchyně

Novinky na trhu Pre bezchybnú funkčnosť a dokonalú čistotu

Predstavujeme Lepidlo ve spreji KSS spojí i tie najtenšie plochy

Stalo sa Deň, keď…

VYDAVATEL: PROSPECTEA Česká republika, s.r.o. | Poděbradská 206/57, 198 00 Praha 9 IČO: 29028809 | skochova@prospectea.cz | EVIDENČNÍ ČÍSLO: MK ČR E 22039 | TEXT A FOTO: Marketingové oddělení TECH-LIT CZ s.r.o. a Shutterstock | vydáno v listopadu 2017

2

Lukáš Kos Ve firmě TECH-LIT pracuje od roku 2015. Obchodní zástupce pro regiony České Budějovice, Prachatice, Český Krumlov.

»»V čem je zákazníkova firma (KOH-I-NOOR) podle vás jedinečná? V čem jsou nejlepší? Firma KOH-I-NOOR je jedinečná svou tradicí výroby a distribucí školních a kancelářských potřeb již bezmála 230 let. Ve svém segmentu patří k nejlepším. Jejich výrobky vyčnívají svou vysokou kvalitou nejen u nás, ale i ve světě. Již jako dítě jsem ve škole s oblibou používal tužky a gumy této značky.

Iveta Nykodýmová Ve firmě TECH-LIT od roku 2015. Obchodní zástupkyně pro regiony Cheb, Karlovy Vary, Sokolov.

»»V čem je zákazníkova firma (Vodohospodářská společnost Sokolov, s.r.o.) podle vás jedinečná? V čem jsou nejlepší? Jsou nepostradatelní. Zajišťují totiž komplexní provoz vodohospodářského majetku měst a obcí celého Sokolovska. Koloběh vody je tak i díky VOSS pod nezbytnou kontrolou. »»Co nejvíce oceňujete na spolupráci s Robertem Klímou? Robert Klíma se v oboru pohybuje již mnoho let a dle mého názoru je to skutečně člověk na svém místě. Každé shledání je navíc velmi příjemné a vždy v dobré náladě. »»Jaký produkt od TECH-LITu představuje pro společnost VOSS největšího pomocníka? Dodávaných výrobků je více, ale podle mého názoru je hlavním favoritem montážní sprej MTG-S. V náročných provozech umožňuje hlavně demontáž šroubových spojů, které jsou ošetřované spíše v delším časovém horizontu.


ZE ZÁKULISÍ FIRMY

Při spolupráci je důležitá vzájemná důvěra »»Co nejvíce oceňujete na spolupráci s Radkem Haukem? U Radka Hauka oceňuji hlavně jeho lidský a otevřený přístup. Je to férový chlap na svém místě. »»Jaký produkt od TECH-LITu představuje pro společnost KOH-I-NOOR největšího pomocníka? Největším pomocníkem se pro firmu stal řezný kotouč Turbo Blade, který chlapům usnadňuje a výrazně urychluje řezání materiálu. Jsou partneři, ale nepracují v jedné firmě. Po třebují se navzájem, přitom se nevídají denně. Řeč je o vá s, zákaznících, a o vzájemné spol upráci s našimi lidmi v terénu. Za jímalo nás, jak dobře se v rá mci obchodní spolupráce znáte, a tak jsme neváhali a zeptal i se…

Radek Hauk Technik ve společnosti KOH-I-NOOR.

»»V čem je firma KOH-I-NOOR podle vás jedinečná? V čem jste nejlepší? Naše firma je TOP výrobcem grafitových tužek. »»Co nejvíce oceňujete na spolupráci s Lukášem Kosem? Lukáš Kos je velmi vstřícný, věcný a je s ním výborná spolupráce. »»Jaký produkt od TECH-LITu pro vás představuje největšího pomocníka? Řezné kotouče Turbo Blade a Brekutex od TECH-LITu jsou pro nás TOP výrobky.

Robert Klíma Vedoucí střediska pro čistírny odpadních vod (ČOV), Vodohospodářská společnost Sokolov, s.r.o.

»»V čem je Vodohospodářská společnost Sokolov, s.r.o., podle vás jedinečná? V čem jste nejlepší? Rozhodně ovlivňování skoro celého koloběhu vody v přírodě. Od jejího vyčištění a předání ve formě pitné vody zákazníkům po její zpětné odebrání od zákazníků a opětovné vyčištění a vrácení přírodě. »»Co nejvíce oceňujete na spolupráci s vaší obchodní zástupkyní Ivetou Nykodýmovou? Iveta Nykodýmová se dokonale orientuje v prodávaném

sortimentu. Dokáže poradit na odborné bázi, pokud s ní probírám provozní problémy, a společně hledáme jejich řešení. Svým přístupem si získala mou důvěru, a věřím tedy i přípravkům, které mi nabízí. »»Jaký produkt od TECH-LITu pro vás představuje největšího pomocníka? Jedním z nejoblíbenějších se u pracovníků stal Montážní sprej MTG-S na usnadnění montáže, a hlavně demontáže šroubových spojů. Jejich rozebírání při opravách je po použití spreje MTG-S hračkou a často zabrání i větším škodám při opravách, např. zalomením šroubů, což nám snižuje provozní náklady, a hlavně čas na uvedení opravovaného zařízení zpět do provozu.

3


RUBRIKA ZAOSTŘENO NA

S Norostonem®-N se rzi už nemusíte bát Každý kov s obsahem železa (včetně oceli) se bezpochyby může setkat s procesem koroze. Nejběžnější příčinou vzniku rzi je vystavení železa vodě. Pokud se na kovových materiálech zkombinuje vlhkost a kyslík, dochází k nechvalně známé oxidaci neboli korozi. Přestože jsou kovy považovány za silné a velmi odolné materiály, v případě koroze ztrácí svou sílu poměrně rychle, což má za následek postupné snižování pevnosti a trvanlivosti daného materiálu. Výbornou a cenově efektivní cestou, jak ochránit kovy před rezivěním způsobeným oxidací, je kontrola nebo odstranění přítomné vlhkosti, což ale – jak mnozí víme – není z praktického hlediska zcela možné. Odstranit rez v dnešní době už není žádný problém. My se však zaměříme na to, jak rez nejen odstranit, ale jak počínající korozi důkladně zlikvidovat a zabránit jejímu šíření.

Noroston®-N korozi zastaví Noroston (NRS) je aktivní ochranný prostředek, který řeší veškeré problémy se rzí, a co víc, postupující rez dokáže zcela zastavit. Není divu, že je vyhledáván jako trvalá ochrana proti korozi. Norostonem ošetříte silně zrezivělé povrchy, u kterých je využíván jako základní antikorozní nátěr, zvláště pak u povrchů se zbytky koroze.

Ke spolupráci potřebuje rez! Zní to až paradoxně, ale právě spojení rzi a přípravku způsobuje ten správný chemický proces podílející se na úplném odstranění a zastavení koroze. Díky této reakci dochází k přeměně zrezlého povrchu na polymerní ochrannou vrstvu mezi ošetřeným podkladem a vzdušnou vlhkostí. Aplikací Norostonu tak vzniká základový nátěr pro většinu vrchních nátěrových hmot. A výhoda? Již není nutné povrchy dokonale zbavovat rzi, což šetří nejen váš čas, ale i vaše nástroje.

4

Jak Noroston používat Před aplikací důkladně protřepejte. Aplikujte při teplotách nad 15 °C. Zkorodované plochy je vhodné před nátěrem očistit drátěným kartáčem nebo brusným plátnem z důvodu odstranění vrstvené rzi pro lepší a dokonalejší průběh chemické reakce. (obr. 1) Aplikujte nátěrem pomocí štětce, který je součástí víčka. (obr. 2) Nátěr se po pár minutách změní v černý polymerní povrch. (obr. 3) Pro lepší ochranu ošetřeného povrchu je vhodné aplikovat dva nátěry, přičemž druhý nátěr se provádí cca po 30 minutách. U povrchů, na které je kladen estetický důraz, proveďte zbroušení druhé ochranné vrstvy. Vrchní nátěr aplikujte po 24 hodinách. (obr. 4, 5)


RUBRIKA

Kde se Noroston osvědčil Noroston zastaví korozi všude tam, kde je třeba chránit různé nejen složité stavební prvky z kovů v agresivním prostředí, prostředí s vysokou vlhkostí nebo takovém prostředí, kde se koroze předpokládá či se již vyskytla. Šetří tak náklady a čas, jež si vyžadují škody způsobené rzí, které bývají vysoké především kvůli procesům výměny poškozených částí či kompletních celků. Mezi stavební materiály a další železné prvky, kde se Noroston osvědčil, bezesporu patří ocelové mosty, vedení vysokého napětí a jiné průmyslové konstrukce, ocelové konstrukce a ocelové krytiny, strojírenské a hutní výrobky, vnitřní dutiny a prostory, nářadí, lodě, starožitnosti, plotové materiály, brány a branky, přístřešky, skleníky a okapové háky.

Koroze a karoserie Noroston pomůže i vašemu vozu, respektive jeho „kabátu“, který se s korozí velmi často potýká. Nejčastěji bojujeme s povrchovou rzí způsobenou odřeninami nebo drobnými nárazy. Velmi často se pak jedná o různé štěrbiny a drobné praskliny, které jsou těžko přístupné, a právě v těchto místech dochází ke katastrofickému rezivění. Nepodceňujte tato zdánlivě nedůležitá místa a využijte antikorozní ochranný prostředek Noroston, který přispěje nejen k bezpečnosti vašeho vozidla, ale i k jeho atraktivitě a prodejní hodnotě. Učiníte tak malou investici s vysokou návratností v mnoha směrech.

NRS v kostce:

1

3

2

4

• 2 v 1 – nahrazuje funkci odrezovače a základové barvy, • aktivně využívá rzi k chemické reakci, • vytváří polymerní povrch, • zabraňuje rozvoji koroze, • vhodný jako základ pro většinu barev, • vydatnost Norostonu je 5 m2/l v závislosti na síle nátěru.

5 5


VYCHYTANÁ DÍLNA

Ty nejlepší triky pro úsporu času i peněz Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy pro vaši dílnu i garáž. Jak jednoduše využít nepotřebné zbytky materiálů nebo jak nízkonákladově zorganizovat prostor? Pojďte se s námi podívat, jak na… … uspořádání drobných předmětů

… ohleduplný výstup z automobilu

Lahvičky od přesnídávek, marmelád, jogurtů a okurek nevyhazujte. Poslouží jako přehledný pořadač na drobné předměty v dílně, od šroubků, matek až po těsnicí kroužky. Víčka stačí pouze přilepit či přivrtat na spodní část poličky a organizér je na světě.

Nejen parkování v malé garáži, ale mnohdy i výstup z vozu nám vzhledem ke stísněnému prostoru dělá starosti. Abychom předešli zbytečným škrábancům na dveřích našeho automobilu, můžeme do úrovně dveří připevnit tzv. termoizolační trubice z pěnového polyetylenu.

… neposedné zahradní nářadí

… přehledné roztřídění kotoučů

Tentokrát jsou ve hře palety, ze kterých mimo jiné můžete vyrobit stůl, postel nebo sedací soupravu. My doporučujeme za pomoci palet srovnat do latě vaše neposedné nářadí.

Pokud máte stále dostatek místa na zdi, neváhejte využít plastové podmisky od zatoulaných květináčů. Čím více misek, tím více úložného prostoru pro kotouče všeho druhu – řezné, brusné i pilové.

… bezstarostné parkování v malém prostoru

… závěsný pořadač šroubováků

6

I se starým brzdovým kotoučem z motocyklu dokážete nápadité věci. Využít jej můžete jako závěsný odkládací prostor pro šroubováky.

Zajímají nás vychytávky vašich dílen, každá úspora místa i ulehčení práce, všechny vaše nápadité tipy i cenné rady!

Vyfoťte nám svou dílnu nebo popište svou vychytávk u a pošlete na technoviny@tech-lit.cz . Neváhejte, protože 5 z v ás odměníme kapesním nož em z vysokojakostní oceli.

Foto: Pinterest

Strach z parkování v malé garáži, respektive z nejistoty, zda již neparkujeme nebezpečně blízko ostatních předmětů, lze překonat jednoduchou pomůckou z tenisového míčku a provázku. Stačí ji zavěsit do místa, kde je auto v ideální pozici, a každé další parkování již můžeme realizovat bez starostí. Dotek míčku na čelním skle dá včas signál k zastavení.


TECHNOVINKY

STŘÍPKY ze světa průmyslu Sledujeme dění v regionech i u našich zákazníků. Zajímáme se o to, co nejen naši partneři dokázali, kam se ve svém vývoji posunuli. Chceme se s vámi podělit o to, co nás v poslední době zaujalo.

Češi umí vyrobit vodu ze vzduchu Česko se znovu zúčastní mezinárodní výstavy Expo, tentokrát už v roce 2020 v Dubaji. A právě tam má představit systém, který dokáže za pomoci solární energie produkovat vodu ze vzduchu bez použití dalších energií. Na projektu se budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd. Patent, kterým se bude Česko na světové výstavě prezentovat, by měl zůstat v ČVUT a mělo by to být i něco, s čím by škola mohla do budoucna hospodařit v různých aplikacích. Voda byla jedním z klíčových témat českého pavilonu už na Expo v Miláně. Pavilon byl smontovaný z recyklovatelných modulů, které vyrobila vizovická firma Koma.

Zdroj: vtm.zive.cz

Dveřní systémy, které zvýší bezpečnost V Modřicích u Brna působí od roku 1996 firma IFE-CR, a.s., která je klíčovým výrobním závodem rakouské společnosti IFE. Moravská pobočka se zabývá konstrukcí a výrobou automatizovaných dveřních systémů pro kolejová vozidla, v čemž je IFE světovou jedničkou a vlastní řadu patentů. V současné době pracuje na vývoji dveřního systému pro moskevské metro, jehož součástí je LED osvětlení rámu dveří sloužící zároveň jako signalizace: zelená znamená OK, červená znamená nenastupovat. Bude to první takový nástupní systém na světě. Vozy s těmito dveřmi by v Moskvě měly jezdit už příští rok.

Zdroj: Svět průmyslu

TOS VARNSDORF a.s. má svoji střední školu

Nejtišší místo světa: Slyšíte i pohyb srdeční chlopně

Podporovat výchovu kvalifikovaných pracovníků v technických profesích se rozhodla firma po svém. Vloni se jí podařilo otevřít 1. ročník Střední průmyslové školy TOS VARNSDORF. Otevření školy je důsledek strategického plánování, v rámci kterého společnost jako jedno z největších rizik pro dlouhodobou udržitelnost konkurenceschopnosti firmy vyhodnotila nedostatek kvalifikované pracovní síly. Ve škole proto otevřeli 2 čtyřleté maturitní obory – Strojírenství a Mechanik seřizovač a 2 tříleté učňovské obory – Strojní mechanik a Obráběč kovů. Studentům je po skončení studií garantována jistota prvního zaměstnání u TOS VANDSDORF anebo ve firmách, které s ní spolupracují.

Zvukotěsná komora je prostor navržený tak, aby absorboval odrazy zvukových nebo elektromagnetických vln. Ta, která je v Guinnessově knize rekordů zapsána jako úplně nejtišší, se nachází v americké Minnesotě, v Orfield Laboratories. Hladina akustického tlaku tu byla naměřena −9,4 decibelu. Pro srovnání – pokoj u vás doma má při tom, co považujete za ticho, zhruba 30 decibelů. Od hluku a vibrací venku místnost izolují dvojité ocelové stěny a betonové pilíře. Stěny, strop i podlahu kryjí metr silné sklolaminátové akustické klíny. V absolutním tichu, kde chybí jakékoli jiné sluchové vjemy, uslyšíte nejen tlukot svého srdce či bublání žaludku, ale dokonce i to, jak se vám otvírají srdeční chlopně.

Zdroj: TOS VARNSDORF

Zdroj: EpochaPlus

7


SPONZORING

TECH-LIT je součástí dalšího skvělého projektu Co je Formula Student Formula Student je celosvětová konstrukční soutěž pro studenty technických vysokých škol, jejichž hlavním úkolem je sestrojit plnohodnotnou formuli s ohledem na mnoho kritérií. Soutěž byla zahájena již v roce 1981 na Texaské univerzitě pod záštitou Society of Automotive Engineers (SAE). Od roku 1997 funguje evropská forma této soutěže, které se účastní i studenti českých vysokých škol.

Jak soutěže probíhají

V září letošního roku jsme naší osobní návštěvou zahájili podporu projektu, který vzniká pod taktovkou studentů VŠB–TU Ostrava. Mladí konstruktéři si tu dali za úkol sestrojit formuli. Co všechno musí zvládnout a v jakých disciplínách musí jejich formule obstát? V tom, aby uspěli a zefektivnili pracovní procesy, pomáháme konstrukčnímu týmu i my prostřednictvím produktů TECHNOLIT.

Závodní disciplíny Formula Student Vítězný tým každého závodu je určen na základě bodového hodnocení závodních disciplín. Je samozřejmé, že nejen kvalita vozu, ale také kvalita a zručnost samotného závodníka sehrává na okruhu velkou roli. Statické disciplíny (design – konstrukce vozu, nákladová studie, business plán) Dynamické disciplíny (akcelerace, jízda v osmičce, autocross, vytrvalostní závod a spotřeba paliva) Technická přejímka (technika a bezpečnost, zkouška náklonu, zkouška brzd a hluku) Chcete se dozvědět více o jednotlivých disciplínách? Navštivte stránky týmu Formula Student VŠB–TU Ostrava: formula.vsb.cz

8

Soutěže probíhají vždy ve dvou základních kategoriích, kterými jsou spalovací motory a elektrické pohony. Cíl soutěže je jasný – každý tým musí sestrojit jednomístné závodní vozidlo. To musí splňovat mnoho požadavků jako výkonnost, snadná ovladatelnost, spolehlivost i bezpečnost. V neposlední řadě by mělo být estetické, ekologické, s nejnižší možnou cenou a to vše dle platných pravidel. Výsledný vůz je pak porovnán s návrhy konkurence a jen ti nejlepší se mohou stát adepty na vítěze. Soutěž zahrnuje i tzv. „business plán“, jehož cílem je obhajoba vozu pro sériovou výrobu, kdy potencionálním cílovým zákazníkem je neprofesionální víkendový závodník. A v jakých tematických disciplínách musí studenti obstát?

Tým Formula Student VŠB–TU Ostrava Tým z VŠB–TU Ostrava se skládá ze studentů bakalářského, magisterského i doktorského studijního programu. Většina členů týmu studuje na Fakultě strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, ale součástí jsou i studenti z jiných fakult, např. z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství či Ekonomické fakulty. V oblasti odborných konzultací se pak studenti obrací na interní i externí specialisty z automobilové praxe i z oblasti zpracování materiálů. Průměrně má tým 20 členů, z toho 5 až 7 leaderů, kteří jsou součástí projektu po celou dobu studia.


Ptali jsme se »»Která z uvedených disciplín je pro vás největší výzvou? Jednoznačně disciplíny statické, protože zde můžeme nasbírat nejvíce bodů. A pak samozřejmě vytrvalostní závod na 22 km, který je ze všech disciplín nejnáročnější. »»Kolik závodů v průměru za sezonu stihnete? Snažíme se absolvovat minimálně dva závody, vše samozřejmě závisí na okolnostech – termíny jednotlivých závodů, příprava vozu a zároveň sestavení týmu. Organizace každého závodu je náročná, ale rádi bychom účast na závodech ještě o jedno číslo zvýšili. »»Jaká panuje atmosféra na závodech? Spíše přátelská, rivalita je zde opravdu v přátelské rovině. Většinou si týmy naopak navzájem vypomáhají. Každý si jede pro vítězství, ale zkušenosti a informace jsou mnohdy cennější. »»Kolik členů týmu se závodu účastní? Je to zhruba kolem 25 lidí. »»Jaké náklady představuje účast na závodech? Samozřejmě záleží, jak daleko je

destinace, ve které závody probíhají. Orientačně se však můžeme bavit o 150 000 Kč na jeden závod. I v této souvislosti je tedy nutné zvažovat, které závody jsou pro nás prestižní a které vzhledem k rozpočtu upřednostníme. »»Kde všude probíhají závody Formula Student? V podstatě po celém světě – v USA i v mnoha zemích Evropy, jako je Španělsko, Itálie, Velká Británie, Německo apod. »»Jak si zajišťujete partnery pro realizaci projektu? V současné době máme něco kolem 40 partnerů, kteří se také mění, a to v souvislosti s našimi potřebami. Partnery oslovujeme s konkrétním požadavkem – někteří nám vyrábí konkrétní díly, jiní dodávají materiál a někteří nás podporují finančně. Spolupráce s námi je pro většinu firem benefitem v podobě možného konstrukčního vývoje jednotlivých dílů a samozřejmě také podpora jejich PR. »»Jak dlouho trvá sestrojení formule? Poslední model formule se nám podařilo zkompletovat za pouhých 8 měsíců včetně výkresů, což považujeme za skvělý úspěch.

Poslední stroj - Vector 03 ZÁKLADNÍ INFORMACE • Rozměry D × Š × V: 3120 / 1450 / 1195 [mm] • Rozvor: 1600 mm • Maximální rychlost: 120 km/h • Hmotnost: 230 kg

ÚSPĚCHY Formula Student Czech Republic 2017 | Autodrom Most, Česká republika Celkové umístění: 10. místo Celkem bodů: 570,4 Celkem soutěžících: 33 Formula Student Hungary 2016 | Györ Celkové umístění: 14. místo Celkem bodů: 426,9 Celkem soutěžících: 30 FSAE Italy 2016 | Riccardo Paletti Circuit Celkové umístění: 11. místo Celkem bodů: 482,9 Celkem soutěžících: 41

Foto zleva: Filip Lapuník, Václav Šelong, Jiří Sklenář, David Krzikalla, Kristýna Kutiová

Podporu týmu Formula Student VŠB–TU Ostrava jsme zahájili předáním plně vybaveného dílenského vozíku Werkstattwagen „JUMBO“, který obsahuje moduly s více než 154 díly různého nářadí. Studenty také podpoříme v rámci údržby jejich formule, na kterou poskytneme mazadla, odmašťovače i čističe, které zajistí skvěle udržovanou kondici tohoto rychlého stroje.

9


VOJTŮV RUBRIKASERVIS

TEST č. 1

Chcete-li se dozvědět více o mých experimentálních testech, zkouškách i prověřování produktů, pak mne můžete sledovat na www.tech-lit.cz/vojtuv-servis. Váš Vojta :-) vojta@tech-lit.cz

Testování s nasazením zdraví

1

Rukavice, které odolají i žíravině

Ochrana rukou představuje jednu ze základních otázek bezpečnosti práce, ať už manipulujeme s čímkoliv. Asi mi dáte za pravdu, že nejvíce používanou ochrannou pomůckou rukou jsou rukavice, které mají za úkol chránit před nebezpečím, jako je podráždění kůže, popáleniny či řezné rány. Jednoduše řečeno, rukavice používáme všude, kde hrozí jakékoliv riziko zranění. I já při své práci logistika je používám, konkrétně speciální nylonové rukavice NUG. Ty mi zajišťují nejen bezpečnost, ale zároveň poskytují vysoký komfort při nošení.

A reakce na sebe nenechala dlouho čekat, utěrka se vlivem kyseliny doslova rozpustila.

5

NUGy se mi osvědčily, ale doposud jsem neměl tu čest s rukavicemi HCHS pro manipulaci s chemikáliemi ani se žáruvzdornými kevlarovými rukavicemi HHP. Takže jdeme na to. Tentokrát Odezva s nasazením vlastního zdraví – má důvěra v produkty TECHNOLIT byla opět velmi rychlá – postupné rozpouštění očividně nezná hranic. materiálu a viditelná reakce latexu

TEST č. 1: Rukavice pro chemikálie HCHS

TEST č. 2: Žáruvzdorné kevlarové rukavice HHP

Tyto silnostěnné červenohnědé rukavice z PVC se pyšní odolností vůči různým chemikáliím, mimo jiné i vůči 96% kyselině sírové. Pro test jsem tedy použil tuto kyselinu sírovou, laboratorní sklo a velkou dávku odvahy.

Všestranné izolační rukavice z kevlarového vlákna s bavlněnou podšívkou zajišťují ochranu rukou nejen před ostrými materiály, ale především před žárem, a to až do 350 °C. Pro tento test jsem využil naši letovací pistoli s plynovou kartuší a kus železného plátu.

10

s kyselinou by o zdravé ruce připravila každého.

13

9


Aby bylo patrné, že se skutečně jedná o kyselinu sírovou, do první misky jsem vložil rychloutěrku z netkaného materiálu a následně ji polil kyselinou sírovou.

Pro zajímavost jsem do kyseliny vložil i jednorázové latexové rukavice, které bezpochyby nemohou kyselině vzdorovat.

3

2 Do druhé misky jsem nalil stejné množství kyseliny a do žíraviny ponořil ruku.

6

7

8

ZÁVĚR: Doslova na vlastní kůži jsem rukavice HCHS podrobil testu v kyselině sírové. Ani po tomto díle jsem neskončil v péči lékařů a mé ruce jsou stále připraveny k vám expedovat několik set produktů denně.

10

Kus železného plátu jsem za pomoci letovací pistole rozpálil téměř na 200 °C.

TEST č. 2

11

197,2 °C

14

15

4

Což je viditelné na digitálním teploměru. Se železným plátem jsem i po té byl schopen bez problémů manipulovat až do úplného zchladnutí.

12 ZÁVĚR: I zde proběhl test na vlastní kůži, kdy jsem odzkoušel žáruvzdornost rukavic HHP, které izolují zdraví nebezpečný žár a propouští pouze nepatrné pocitové teplo.

16 11


SOUTĚŽ

1.

2.

3.

5.

6.

?

Soutěžte a vyhrajte pomocníky do kuchyně

4. Poznáte je? Napište nám zkratku a český název produktů na obrázku. Máme pro vás i malou nápovědu v podobě kategorie, do které produkty spadají. 1. Autochemie 2. Ochranné nástřiky 3. Rukavice 4. Odmašťování 5. Nářadí 6. Uvolňování

Tentokrát jsme pro vás připravili soutěž, která prověří vaši znalost produktů TECHNOLIT.

Výherce získá výrobník sody SodaStream Spirit White nebo elektrický gril Tefal GC305012 Gril Clasic UC600.

Své odpovědi nám pošlete nejpozději do 31. 1. 2018 na e-mail: soutez@tech-lit.cz. Jména výherců uveřejníme v 12. čísle časopisu TECHNOVINY. Správná odpověď z minulého čísla je: 670 sprejů. Nejlepší odhad měl a gril vyhrává Radek Malec, Okříšky (odhad 708 sprejů), vysokotlaký čistič vyhrává Lukáš Šimončík, Trnava, Slovensko (odhad 762 sprejů). GRATULUJEME!

12


EXPERT PRE VAŠU DIELŇU

Pre bezchybnú funkčnosť a dokonalú čistotu Či už potrebujete namazať, ochrániť či vyčistiť svoje stroje, najlepšie výsledky dosiahnete s pomocníkmi od TECHNOLITu.

Päť vlastností v jednom WL50 – Multifunktions-Spray Pravidelná údržba strojov si vyžaduje stálu starostlivosť a dodržiavanie určitých činností. Ide predovšetkým o premazávanie, čistenie a ochranné nástreky. Nezabúdajte preto mať vždy poruke univerzálny sprej, ktorý je spoľahlivým pomocníkom nielen každého profesionála vo svojom odbore, ale oceňujú ho aj domáci majstri.

www.tech-lit.sk/WL50

Super čistič HR2 – HR 2000 Super Už máte svojho spoľahlivého pomocníka v oblasti čistenia? Každý z nás sa iste ocitol v situácii, keď potreboval buď veľmi rýchlo, alebo veľmi dôkladne čokoľvek vyčistiť. A je jedno, či to bolo zašpinené náradie, podlaha, sporák alebo disky kolies automobilu. Dôležitý bol zaručený výsledok v čo možno najkratšom čase a bez zbytočných nervov.

www.tech-lit.sk/HR2

13


PREDSTAVUJEME RUBRIKA Lepenie sa považuje za jednu z najjednoduchších a najrýchlejších metód spájania materiálov s ohľadom na skutočnosť, že lepením vytvárame spravidla nerozoberateľné spoje. Lepené spoje dnes môžeme nájsť takmer kdekoľvek – od rôznych častí nábytku cez okenné konštrukcie až po vonkajšie plochy lietadiel. O obsiahlej tematike lepenia a druhoch lepidiel by sme mohli hovoriť hodiny i dni, my sa však spoločne pozrieme na jedného zo zástupcov lepidiel v spreji – KSS Kraft-Sprühkleber-Spray z radu produktov TECHNOLIT. Pred samotným lepením je dôležité zodpovedať si, aký materiál bude lepený a aké požiadavky budú na výsledný spoj dlhodobo kladené. Pokiaľ poznáme odpovede na základné otázky a zvolíme metódu spojenia materiálu pomocou sprejového lepidla KSS Kraft-Sprühkleber-Spray, výsledná aplikácia nám prinesie veľa výhod. Buďme však úprimní a nahliadnime i na druhý breh všeobecne platných nevýhod týchto lepených spojov.

VÝHODY lepenia i následného spoja • spojenie materiálov rozdielnych vlastností • spájanie extrémne tenkých plôch • skvelá tesnosť lepeného spoja • bez deformácie lepeného materiálu • dobrý vzhľad • nástrek zaisťuje nízku spotrebu lepidla • ľahko dosiahne do ťažko prístupných miest • jednoduchá aplikácia bez potreby doplnkov • oproti lepidlám v plechovkách a tubách nevysychá a netvrdne 14

Lepidlo v spreji KSS spojí i tie najtenšie plochy NEVÝHODY lepenia i následného spoja:

nižšia pevnosť spoja, menšia odolnosť proti vplyvom (teplotne stály do +80 °C) Kraft-Sprühkleber-Spray sa pýši jednou z veľkých aplikačných výhod – integrovanou dýzou s 3 typmi nástreku: L – malý, M – stredný, H – veľký. Typ nástreku jednoducho zvolíte otočením dýzy na požadovanú mieru intenzity rozstreknutia.

Kde lepidlo v spreji bez obáv použiť?

Je výborné na celý rad aplikácií pri výstavných expozíciách a nábytku, pripevňovaní sklolaminátovej izolácie i schém zapojenia a štítkov. Skvele sa uplatní pri lepení niektorých tesnení. Ideálne je tiež na použitie s dekoratívnymi krytinami, fóliami a tkaninami, na pripevňovanie plášťov cievok v motoroch a tkanín k vývesným tabuliam a v neposlednom rade sa hodí i na lepenie polystyrénových pien. Použiť ho je možné na rýchle a plošné lepenie papiera, kartónov, dreva, plsti, kože, textílií, gumy, penových hmôt, umelých hmôt, kovov, izolačných materiálov, keramiky, vinylu, molitanu a kombinácie týchto materiálov.

Ako lepidlo použiť?

1. Lepené povrchy musia byť suché, čisté a odmastené. 2. Lepidlo ideálne aplikujte na obe časti lepených plôch. 3. Dodržujte uhol nanášania 45° a vzdialenosť nástreku 15 – 20 cm. 4. Cca po 60 sekundách pevne stlačte k sebe a držte počas niekoľkých minút. 5. Čas vytvrdnutia závisí od hrúbky vrstvy lepidla i okolitých podmienok. 6. Materiál je možné oddeliť cca do 1 minúty od zlepenia.


STALO SA

DEŇ, keď… … bola otvorená Eiffelova veža (6. mája 1889)

D

ominantná stavba Paríža, ktorej výstavba prebiehala v rokoch 1887 až 1889, sa stala symbolom osláv 100 rokov od Francúzskej revolúcie. Na projekte pracovalo niekoľko desiatok inžinierov, ktorí spracovali 5 300 výkresov s detailným opisom celej konštrukcie. Veža je zložená z 18 038 oceľových kusov, ktoré spája viac ako 2,5 milióna nitov. Výstavba oceľovej veže prebiehala pomocou žeriavov, ktoré zdvíhali do výšky niekedy až tridsaťmetrové zložené železné konštrukcie. Riziko úrazu bolo vysoké vzhľadom na skutočnosť, že veža nemala okrem dvoch plošín žiadne poschodia. A tak sa pri stavbe veže stala tragédia – jeden robotník stratil rovnováhu, spadol a zabil sa. Slávnostné otvorenie veže sa konalo 6. mája 1889, počas jedného týždňa ju navštívilo viac ako 28 000 návštevníkov. Vežu je nutné pravidelne kontrolovať a udržiavať, preto sa každých sedem rokov vykonávajú nátery a ošetrenia proti korózii železnej konštrukcie. Vedeli ste, že pri týchto rekonštrukciách sa spotrebuje asi 50 až 60 ton farby?

Viete, ako na antikoróznu ochranu kovových konštrukcií? Noroston je aktívny ochranný prostriedok, ktorý rieši všetky problémy s hrdzou a navyše ju dokáže aj úplne zastaviť. Nie div, že je vyhľadávaný ako trvalá ochrana proti korózii. Norostonom ošetríte veľmi hrdzavé povrchy, pri ktorých sa využíva ako základný antikorózny náter, hlavne pri povrchoch so zvyškami korózie.

… človek prvýkrát vzlietol motorovým lietadlom (17. decembra 1903)

J

e to už viac než 100 rokov, čo človek prvý raz začal dobývať nebesá. Americkí nadšenci Orville a Wilbur Wrightovci ako prví vzlietli motorovým lietadlom hore k oblakom a napriek tomu, že lety netrvali dlhšie ako jednu minútu, výrazne začali písať históriu letectva. Prvý úspešný riadený let v stroji ťažšom než vzduch, ktorý poháňal motor, sa tak uskutočnil 17. decembra 1903, a to len za účasti niekoľkých plavčíkov a jedného malého chlapca. Nad plážami Severnej Karolíny sa vzniesol 274 kilogramov ťažký dvojplošník, ktorý sa vo vzduchu udržal 59 sekúnd a preletel 259,6 metra. Prvenstvo letov však bolo jednoznačne preukázané až o päť rokov neskôr pri bezchybnom lete v Paríži. O tom, že tento stroj má i komerčnú budúcnosť, už nebolo pochýb. Prvý nákup stroja však urobila o rok neskôr americká armáda, ktorá začala efektívne využívať vzdušné stroje.

Viete, ako ošetriť extrémne zaťažované spoje? Použite dlhodobo stále univerzálne mazadlo Maxigrease na syntetickej báze s plastickými vlastnosťami určené na vonkajšie a vnútorné použitie. Mazadlo je určené na extrémne zaťažované spoje guľôčkových a valivých ložísk, ozubených prevodov a spojení, vodiacich tyčí, kĺbov, čapov, pántov, zámkov, hriadeľov, reťazí, závlačiek a rôznych druhov spojenia. S Maxigreasom znížite mechanické opotrebenie, a tým aj náklady na opravu zariadení.

ZDROJE: wikipedia.org, www.slavne-dny.cz, www.gamepark.cz 15


Hocker

Dílenská stolička pro pohodlnou práci ve vaší dílně

JOVIO

Mobilní dílenský stůl – vybavte se pojízdnou dílnou

JOKER II

Dílenský vozík – nechte se ovládnout vynikající manévrovatelností

www.tech-lit.cz


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.